PDA

View Full Version : Fyerja , ofendimi me i rende per shqiptarin


GURI SYLAJ
13-07-05, 17:09
Fyerjet jane bere te shpeshta ne kete Forum, flas per kohen prej se jam une antare.
Fyerjet jan bere shkaku kryesore qe shume tema te mrekullueshme te marrin nje kahje qe nuk i ka hije as antareve e as ketij Forumi.
Fyerjet po behen shkak qe shume antare , ende pa e njohur njri tjetrin , po krijojn hendeqe ne mes veti qe veshtire mund te tejkalohen.
Fyerjet jan bere pike e zeze ne diskutimet e mirefillta.
Dhe tani lind pyetja ku e kan origjinen dhe pse ndodhe kjo?
Une mendoj se ne ketu nuk jemi qe gjerave t'u vemi kapuq dhe t'i mbyellim, por per t'u njohur me njeri tjetrin, per te biseduar e per te barte pervoja, kuptohet te mira, tek njeri tjetri. Ne ketu nuk jemi qe njeri tjetrit t'i imponohemi me ate se cka dijme apo kush jemi.
Sa kam vrejte, ferkimet me te shpeshta ndodhin tek tema e fese dhe ajo e politikes qe nuk eshte karakteristike vetem ne kete rast. Kjo ndodhe se ne edhe njeren e edhe tjetren i njohim pak.
E keqja po ndodhe kur keto ferkime po barten edhe ne tema tjera dikund ne menyre te pavetedijshme e dikund me nje dinakri te pambuluar.Gati eshte bere e pamundur te mbash nje qendrim asnjejes ne mes ketyre dy rrymave.
Mjafton te thuash mendimin tende se ne Shqiperi do te fitoj P.D. dhe ne menyren me perfide ne temen tjeter te te quajn argat sllavi. Dhe pikrisht ketu vije ne shprehje ajo dinakrija e pambuluar. Ne te njejten dite mund te jesh yll dhe me von argat sllavi dhe me e keqja se kete nga i njejti antare i forumit e edhe me keq ndodhe qe ky te jete edhe moderator.
Nga ku vjen nje gjykim kaq i lehte e kaq kontradiktor. Nga ku vjen ky
guxim qytetar qe nje njeriu qe nuk e njeh fare ti drejtohesh me fyerje kaq te renda e kaq banale qe nje njeri normal , para se ti thot mendohet mire e mire sepse ne njerez jemi dhe nese asgje tjeternuk kemi , atehere se paku kemi nje integritet moral.
Ose ndoshta dikush fyerjet e tilla i merr si pershendetj normale sepse eshte mesuar me to dhe ka krijuar nje imunitet ndaj tyre.
Te nderuar antare e posaqerisht ju moderatore te rrespektuar , te bejme dicka se bashku dhe te gjejm nje rruge per tejkalimin e kesaj te keqeje per hire , ne rend te pare , te ketij forumi e pse jo edhe per hire te secilit prej nesh.
Per t'i shkruar keta rreshta u mendova gjat por me bindje se kemi edhe mundesi e edhe deshire qe te bejme dicka ne kete drejtim vendosa qe ne kete menyre te debatoj me secilin rreth ketij problemi.
Ju lus per mirkuptim dhe per nje angazhim te sinqerte ne kete teme.

I juaji Guri Sylaj

Stuhia
13-07-05, 18:13
Me fol ka del shpyrti, pse dikush me thot
"Rri ti se nuk din asgje"
"Kalo"
"Ndalu"
nuk me bejne edhe shum pershtypje.
Por kur po me thojne Sllave, me mujt ata njerez i kisha nxjerr te gjithe ne pushkatim jo per tjeter por me ja u largu nostalgjine qe kan per sllavet ne trojet shqipe, dhe po qmallen duke ju thene te tjereve ashtu.

Kam edhe tjera por po e lo per her tjeter.

halla e madhe
13-07-05, 18:21
Pse thone:_te cmendurin mos e vete, se tregon vete :wink:

Me vjen turp te lexoje shkrimet e ketyre "mesuesve" te kohes se ish_okupatorit.Durimit po i arohet fundi....

Stuhia
13-07-05, 18:25
Halle me fal, por a edhe ty po te qujkan ashtu a??

Nuk kam kohe te lexoj shume shkrime ne forum e per ate te pyeta.

Panopticon
13-07-05, 18:37
Te jesh i mire ose jo i mire, tregojne veprat e tua.

Te jesh pro-shqiptar ose pro-sllav (pa argumente, qe as sllavet e denje nuk e bejne), tregojne veprat (shkrimet) e tua.

Pan.

P.S. Pse fola ne veten e dyte njejes, nuk iu drejtova askujt konkretisht, sepse secili e gjen veten diku.

laliloli
13-07-05, 18:38
Pershendetje i nderuari Guri,teme e qelluar dhe ne kohen e duhur.
Eshte per te ardhur keq se shume tema te mira dhe te kendshme per diskutim po marrin kahje shume te pakendshme,duke u shendrruar ne diskutime ofenduese ne mes anetareve.
Pse more ta ofendosh dike vetem pse mendon ndryshe nga ti?
Eshte kjo pyetje qe ia parashtroj vetes shpeshe dhe si duket nuk mund te marre pergjigje.
Me keto diskutime pa vlere ofenduese jo vetem qe po i humb rendesia temes po edhe forumit ne pergjithesi.
Duhet te jete ne syqeltesine e moderatoreve qe te mbajne ne binare temen ,pasi kete nuk po e bejne diskutuesit(te eliminojne te gjitha shkrimet jasht teme te kujt do qosfshin .Duhet te jete ne syqeltesine e moderatoreve mos dikush ka ardhur ketu me ndonje qellim te caktuar, vetem e vetem per te nxitur situata dhe per te rrenuar ter ate qe po ndertohet.
Leni inatet menjane dhe te diskutojme si na ka hije ,per ēka ēdo dite po pretendojme se jemi te emancipuar,kulturuar ,qyteteruar .........
Ju lutem rrespekt ,rrespekt me shume per njeri tjetrin,pa marre parasyshe mendimin e tij.

Stuhia
13-07-05, 18:39
Panopticon, e di se askujt sju drejtove, dhe as qe ke nevoje ta besh ket.
Se edhe ti bukur si shpesh ju drejtohesh njerezve duke i quajtur sllav. :lol: :lol: :wink:

Flaka_1
13-07-05, 18:45
kjo pyetje ka shume pergjegjje qe ndoshta nuk do te mjaftojn edhe ore te tera per tu pergjegjur kam vetem nje gje tua them
ata te cilet veprojn ne kete menyre tregojn vetem dobesite e tyre
tregojn se sa te marre jane
tregojn sa te prapambetur jane
etj etj
per fund dua te shtoj se:
KETU JAN TE GJITHE OFICERA PA ASNJE USHTARE...!
sinqerisht
Flaka_1

Panopticon
13-07-05, 18:47
E kam permendur edhe me heret, ai qe pa asnje argument thote se NJE GJE SHQIPTARE eshte SLLAVE, i ka thene VET VETVETES pro-sllav.

Ketu ska asnje ambiguitet, kjo nuk eshte as kompliment e as sharje per te njejtin, eshte thjesht nje ARGUMENT i pamohuar.

(1) Lexo definicione per sharjet Stuhia, ose (2) le te ta sqaroje autori i kesaj teme ty.

Pan.

Stuhia
13-07-05, 18:51
E kam permendur edhe me heret, ai qe pa asnje argument thote se NJE GJE SHQIPTARE eshte SLLAVE, i ka thene VET VETVETES pro-sllav.

Ketu ska asnje ambiguitet, kjo nuk eshte as kompliment e as sharje per te njejtin, eshte thjesht nje ARGUMENT i pamohuar.

(1) Lexo definicione per sharjet Stuhia, ose (2) le te ta sqaroje autori i kesaj teme ty.

Pan.

Po po e di qfare ke thene, e mu per ate tu drejtova.
Me keqardhje pash se ne pamundesi te argumentoni te kunderten ishte mbyllur ajo teme, pikerisht per sterngarkim te temes me sharje Sllave.
Dhe mos thuaj qe edhe ti nuk ke kontribuar ne mbylljen e saj.

Panopticon
13-07-05, 18:53
I nderuari Guri,

Pak me vonese desha te them vetem dy fjale per temen qe ke hapur.

Mendoj se fyerje shume e madhe per shqiptarin nuk eshte nese preket vetem sedra e tij individuale (nese shahet vetem ai), fyerje me plotekuptimin e fjales eshte kur shqiptarit i shahet nje velere kombetare, per te cilen shume heronj kane dhene jeterat e tyre.

Fatkeqesisht, ne shohim ketu se forumistet me shume preken nese vet ata ofendohen (edhepse paraprakisht ata kane ofenduar), se sa preken kur nje vlere e tyre kombetare neperkembet dhe perbuzet p;a asnje arhument, thjesht me nje bisede qyqare rrugore.

Mendoj se para se gjithash mungon edukimi (qofte formal ose joformal).

Juaji,

Panopticon.

Panopticon
13-07-05, 18:57
Po po e di qfare ke thene, e mu per ate tu drejtova.
Me keqardhje pash se ne pamundesi te argumentoni te kunderten ishte mbyllur ajo teme, pikerisht per sterngarkim te temes me sharje Sllave.
Dhe mos thuaj qe edhe ti nuk ke kontribuar ne mbylljen e saj.

Stuhia,

Vec nje sqarim dhe e kryeta me ty. Per temen te cilen e permende, pyet moderatoret (BOndin sidomos) dhe e sheh se ajo teme eshte mbyllur sepse nje pro-sllav i perbetuar ka share dhe ofenduar si nje rrugac i percarte. Nuk ka qene problemi se dikush i ka thene atij pro-sllav, sepse paraprakisht ai i ka thene vetvetes.

Fakti qe ne nuk duhet te ofendojme nuk na justifikon qe mos ti thojme te keqes NDAL, dhe mos ti thojme pro-sllav atij qe shitet si i tille.

Ti nese e ke "mizen nen kapele", me vjen keq, e di se ti e ke bere nga padituria, dhe kjo te falet.

Juaji,

P.

Stuhia
13-07-05, 19:07
Po po e di qfare ke thene, e mu per ate tu drejtova.
Me keqardhje pash se ne pamundesi te argumentoni te kunderten ishte mbyllur ajo teme, pikerisht per sterngarkim te temes me sharje Sllave.
Dhe mos thuaj qe edhe ti nuk ke kontribuar ne mbylljen e saj.

Stuhia,

Vec nje sqarim dhe e kryeta me ty. Per temen te cilen e permende, pyet moderatoret (BOndin sidomos) dhe e sheh se ajo teme eshte mbyllur sepse nje pro-sllav i perbetuar ka share dhe ofenduar si nje rrugac i percarte. Nuk ka qene problemi se dikush i ka thene atij pro-sllav, sepse paraprakisht ai i ka thene vetvetes.

Fakti qe ne nuk duhet te ofendojme nuk na justifikon qe mos ti thojme te keqes NDAL, dhe mos ti thojme pro-sllav atij qe shitet si i tille.

Ti nese e ke "mizen nen kapele", me vjen keq, e di se ti e ke bere nga padituria, dhe kjo te falet.

Juaji,

P.

Po nga padituria e madhe qe kam sapo kerkova qe ajo teme te hapet.
Se nuk do te na ikni kaq lehte pa e kunderargumentuar ate qe ka sjell Dilaveri.
Mos harro shko tek Rreth Dardania.de e hidhi nje sy shkrimit tim te fundit.
Jo Panopticon nuk do te ikni prej aty pa ju hyre nje therr ne kembe.
Duhet tju kerkoni falje te gjithe atyre diskutuesve qe i keni quajtur prosllav.

GURI SYLAJ
13-07-05, 19:27
Panoptikon i nderuar te falemnderit per inkuadrimin ne teme dhe kam shprese se me ne fund do te ulemi e te bisedojm rrafsh. Me ju njihemi vetem permes emrave qe kemi ne forum kurse me disa tjere edhe me emrat real. Besoj se qellimi i juaj eshte per te bere mire dicka ketu por qe ne fillim po te them nese nuk pajtohesh me shkrimin tim lirisht kundershto por per te ofendu ne formen - argat sllav- duhet patur kujdese. Ky eshte ofendimi me i rande qe mund t'i behet dikujt e edhe me i rande eshte kur personin nuk e njeh fare dhe nga nje shkrim apo qendrim polemik i jep drejte vetes me shku kaq larg.Ju ndoshta jeni i ri dhe nuk e dini as cka eshte sllavi e as cka don te thote te jesh argat i tij.
Kjo fyerje nuk eshte thjeshte loje femijshe, eshte dicka shume serioze e kur eshte fjala tek une personalisht , une kam bukur do shkrime deri tash ne kete forum dhe mendoj se deri dikund e kam thene ate qe e kam ne shpirt. Binduni se kjo nuk i ka rrenjet tek tema e cila po apostrofohet ketu kjo eshte dikun ne temat tjera dhe si duket ju nuk keni pas interes te gjurmoni me thelle as shkakun e as pasojat e kesaj fyerje.
Por une kam bindjen se ata qe shkepin kaq lehte fyerje te tilla i kan xhepat e thelle dhe mund t'i terheqin dhe t'i fusin ne xhepat e tyre.

Me nderime i juaji Guri Sylaj

Dilaver
13-07-05, 20:40
I nderuari Guri Sylaj, ėshtė hera e parė qe lakoj emrin tuaj e tė ju them tė drejtėn pak shkrime tuaja i kam lexuar pasi qe jeni njė anėtar i ri nė ketė faqe, por ato qka i kam lexuar jan bombastike nė kuptim pozitiv.

Unė jam njeri nder diskutuesit e parė tė kesaj faqe e cila tri herė pėsoi infarkt apo vdekje klinike dhe prap u ringjall.

Ishte viti 2000 kur doli ne dritė kjo faqe dhe rastesisht u futa ne te e kurrsesi tė dal prej saj prej ateherė.

Kemi qen pak anėtar nė ketė faqe, ishte Taralushi Anonimja D, Talenti, Dilaveri, Xixellonja, Drejtesia (por jo ky i tanishmi), gjashtė diskutues e aty ketu edhe ndonji tjeter, por me bindje tė ndryshme politike ( tė paret dhe te fundit), por dita ditės u rrit numri i diskutuesve disi nė njė menyre si te barabart.
Shpesh polemizonim, besa edhe i tejkalonim caqet e njerėzisė e perdornim shprehje ofenduese, e fyese kryesisht per lideret e subjekteve politike por gjithmon kemi pas njė far kufiri.

Mė vonė u rrit numri dukshėm perpos ketyre te permendurve erdhi Fadili, Auberoni, Psikologu, Kriss, Llapi, Murgesha, Honesty, Arb, e keshtu me radh si duken nė listen e anėtarėve, por edhe njiherė po e potencoj se ėshtė e treta herė kjo qe tani jemi duke shkruar.

Po e sjelli njė nder shkrimet e para qe jan shkruar nė ketė faqe http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=14

Pra dua te them edhe pse shpesh kemi polemizuar e tejkaluar caqet njerzore secieln herė kemi gjetur njė vijė pėr tė vazhduar me tutje.

I nderuari Guri Sylaj ndoshta dikujt edhe ky fillim i shkrimit tim i pengon, tė shpresojmė se nuk bėhet e madhe, por u solla pak si rrotull e tani po i bie trup, pra si njė nder anėtaret mė tė vjetėr tė ketij kuvendi, prej fillimit tė punės se ketij kuvendi nuk ka pas ndonjė diksutues mė te DENJĖ, SE JU GURI SYLAJ. Me shkrimet tuaja keni krijuar njė rreth tė gjer miqėsh e dashamirėsh, vėllezėr e motra bashkkombas shqiptarė (jo sllav).

Tė kthehemi ke tema;
Isha duke udhetuar nga Tirana pėr ne Prishtinė me autobus, (lufta ishte duke u zhvilluar) pasi kaluam kufirin shqiptar Hani i Hotit e hymė ne kufirin shqiptar por tė administraur nga sllavet, na lindi njė problem qe na bėri helm tė gjithė udhėtarve qe ishin nė autobus.
Njė grua shqiptare vinte nga SHBA, e kishte njė vėlla tė mitur me vete, por nuk e dinte asnjė fjal sllave, e kjo vet kishte bėrė njė gabim, kishte rregulluar pass serbosllave me foto tė vet, kjo kishte rreth 4o vjet e ne pass shkruante 17 vjet dhe u diktua nga qenėt sllav, e keqtrajtuan edhe fizikisht ne prezenc te udhėtarve pa kursuer fjalėt mė tė ndyta ndėr tė parat qe ishte nėnen e flliqesiren shqiptare e tjera, e nxoren nga autobusi per flokėve dhe e futen mbrenda ne lokalet e tyre, ajo nuk dinte asnjė fjal serbosllave, unė vendosa tė shkoj mbrenda duke shpresuar se mund tė ndihmoj gjė u futa mbrenda, si kam hy me kan rrethuar nja kater, po me pyesin a ti je vėllai i saj apo, si duket dinte ndonjeni prej tyre shqip e ndoshta ajo ju ka thėne se e ka vellain ne autobus, ja filluan me pyetje dhe me than ti pasi qenke vėllai i saj do tė dhunojsh i pari e pastaj ne do tė dhunojm ne prezencėn tėnde nji nga nji, tė gjitha fyerjet pa munguar as shkopijt e gomės mė se shumti kokes qe i shprazėn ne mua e pastaj me leshuan, shkova ne autobus ajo mbeti aty, ne udhetuam por qka u bė me te nuk e di.

Sharjet dhe fyerjet e kurat deri edhe tėk masakrat e sllavėve nuk janė tė paktė ata qe i kan provuar, por tė them tė drejtėn shum mė tė lehta i kam pas ato sharje e fyerje e dajakun sesa keto kur vellezrit tanė na quajnė sllav, edhe ate vetėm pse kam dhėnė njė mendim, e mund tė jet ashtu si kam thėnė, por nuk e them se edhe mund tė jet e kunderta.

Dilaver

Panopticon
13-07-05, 21:09
Panoptikon i nderuar te falemnderit per inkuadrimin ne teme dhe kam shprese se me ne fund do te ulemi e te bisedojm rrafsh. Me ju njihemi vetem permes emrave qe kemi ne forum kurse me disa tjere edhe me emrat real. Besoj se qellimi i juaj eshte per te bere mire dicka ketu por qe ne fillim po te them nese nuk pajtohesh me shkrimin tim lirisht kundershto por per te ofendu ne formen - argat sllav- duhet patur kujdese. Ky eshte ofendimi me i rande qe mund t'i behet dikujt e edhe me i rande eshte kur personin nuk e njeh fare dhe nga nje shkrim apo qendrim polemik i jep drejte vetes me shku kaq larg.Ju ndoshta jeni i ri dhe nuk e dini as cka eshte sllavi e as cka don te thote te jesh argat i tij.
Kjo fyerje nuk eshte thjeshte loje femijshe, eshte dicka shume serioze e kur eshte fjala tek une personalisht , une kam bukur do shkrime deri tash ne kete forum dhe mendoj se deri dikund e kam thene ate qe e kam ne shpirt. Binduni se kjo nuk i ka rrenjet tek tema e cila po apostrofohet ketu kjo eshte dikun ne temat tjera dhe si duket ju nuk keni pas interes te gjurmoni me thelle as shkakun e as pasojat e kesaj fyerje.
Por une kam bindjen se ata qe shkepin kaq lehte fyerje te tilla i kan xhepat e thelle dhe mund t'i terheqin dhe t'i fusin ne xhepat e tyre.

Me nderime i juaji Guri Sylaj

I nderuar Guri,

Pergjithesisht pajtohem me shkrimin tuaj. Une nuk te them as ty, e as dikujt qe nje here mund te GABOJE dicka, argat sllavi. Sepse eshte absurde nje gje e ketille. Megjithate, une jam per ate qe nese dikush i fut kembet ne balte "si gomari" dhe mbron nje teze pro-sllave pa argumente, atehere ketij duhet ti tregohet orientimi i tij, por kjo ti tregohet si argument e jo si fyerje. Zaten ne kete rast per te kjo nuk eshte fyerje, thjesht ia tregon emrin e tij/saj te vertete.

Guri i nderuar, une nuk jam ekspert, porse shume mire i njoh edhe sllavet (me te cilet kemi luftu ideologjikisht dhe fizikisht) edhe argatet e tyre. Spiunet (argatet e sllaveve) e zbuluar gjate luftes, cdo here jane quajtur pro-sllav, sepse kane punuar ne dobi te sllaveve e ne dem te shqiptareve. Nese gjate luftes nje shqiptar ka dyshuar ne pro-sllaitetin e spiunit, atehere edhe ky ka qene pro-sllav.

Une mendoj se nje forumist ne forum ose nje njeri edhe ne jeten reale, nese ka dy komponente: (1) sinqeritetin dhe (2) drejtesine, ky person nuk e ka te veshtire ta thoje te verteten edhe kur e njejta dhemb. Ky nuk ofendon, pervecse nese paraprakisht eshte i ofenduar, sepse ne kete rast eshte e drejte e tij legjitime te mbrohet.

Me dashuri per te gjithe shqiptaret qe e ndjejne veten shqiptare,

Panopticon.

Panopticon
13-07-05, 21:31
Po nga padituria e madhe qe kam sapo kerkova qe ajo teme te hapet.
Se nuk do te na ikni kaq lehte pa e kunderargumentuar ate qe ka sjell Dilaveri.
Mos harro shko tek Rreth Dardania.de e hidhi nje sy shkrimit tim te fundit.
Jo Panopticon nuk do te ikni prej aty pa ju hyre nje therr ne kembe.
Duhet tju kerkoni falje te gjithe atyre diskutuesve qe i keni quajtur prosllav.

Stuhia,

Me fal qe pak me vonese po te kthehem ty. Une e di se ti ke dituri sa per te kerkuar ketu ne forum. Une nuk iki - jo, mos ke dert. Le te hapet tema - e ne vazhdojme.

Porse vetem me argumente e PA FYERJE. :wink:

Juaji,

P.

Naki
13-07-05, 22:18
Te nderuar antare e posaqerisht ju moderatore te rrespektuar , te bejme dicka se bashku dhe te gjejm nje rruge per tejkalimin e kesaj te keqeje per hire , ne rend te pare , te ketij forumi e pse jo edhe per hire te secilit prej nesh.


Diskutimet Interaktive duke i lėnė anash thumbat e pasuronė diskutimin,i jepė njė shtytje dhe motivim debatuesit tė postojė,toleranca dhe mbi tė gjitha thjeshtėsija e komunikimit e pasuronė zhvillimin e debatimit.
Nxitimi tė shkruajmė diqka,duke mos analizuar atė ēė transmetuesi deshironė tė sjellė nė debatim sjellė paknaēėsi dhe shkaktonė rezonancė tė Keqėkuptimeve.

Personalishtė do tė deshiroja mė teper respektė ndajė njeri tjetrit,nė vendė tė kritikave,thumbave qysh nė startė tė temės do tė Favorizoja shprehjen e lirė mendimet personale e jo tė mirrem qka tha ajo ose ai,
Ne duhet tė mendojmė qė kemi tė bėjmė me njerzė tė profileve te ndryshme tė pregaditjeve shkollore,me mergimtarė qė kanė probleme tė shprehin atė qė mendojnė pėr shkakė tė njohurive te gjuhes letrare Shqipe,Sqarimet apo keqkuptimet duhet tė jenė tė nivelit pedagogjikė .

Njė segmentė tjetėr Tė pasurimit tė Forumit me njohuri shkencore/ Vitale qė kėrkojnė qasje serioze duhet te kemi pėrgjegjėsi ēė faktet tė sjellura tė kenė burimin nga cili Shkenctarė,Autorė,libėr,faqe, daten botimit nga ėshtė huazuar artikulli etj.

Naki
13-07-05, 22:21
Te nderuar antare e posaqerisht ju moderatore te rrespektuar , te bejme dicka se bashku dhe te gjejm nje rruge per tejkalimin e kesaj te keqeje per hire , ne rend te pare , te ketij forumi e pse jo edhe per hire te secilit prej nesh.

Pėrshėndetje Guri :!:

Diskutimet Interaktive duke i lėnė anash thumbat e pasuronė diskutimin,i jepė njė shtytje dhe motivim debatuesit tė postojė,toleranca dhe mbi tė gjitha thjeshtėsija e komunikimit e pasuronė zhvillimin e debatimit.
Nxitimi tė shkruajmė diqka,duke mos analizuar atė ēė transmetuesi deshironė tė sjellė nė debatim sjellė paknaēėsi dhe shkaktonė rezonancė tė Keqėkuptimeve.

Personalishtė do tė deshiroja mė teper respektė ndajė njeri tjetrit,nė vendė tė kritikave,thumbave qysh nė startė tė temės do tė Favorizoja shprehjen e lirė mendimet personale e jo tė mirrem qka tha ajo ose ai,
Ne duhet tė mendojmė qė kemi tė bėjmė me njerzė tė profileve te ndryshme tė pregaditjeve shkollore,me mergimtarė qė kanė probleme tė shprehin atė qė mendojnė pėr shkakė tė njohurive te gjuhes letrare Shqipe,Sqarimet apo keqkuptimet duhet tė jenė tė nivelit pedagogjikė .

Njė segmentė tjetėr Tė pasurimit tė Forumit me njohuri shkencore/ Vitale qė kėrkojnė qasje serioze duhet te kemi pėrgjegjėsi ēė faktet tė sjellura tė kenė burimin nga cili Shkenctarė,Autorė,libėr,faqe, daten botimit nga ėshtė huazuar artikulli etj.

Me nderime Naki

GURI SYLAJ
14-07-05, 11:13
Te gjithe ata qe gjeten kohe dhe e pane te arsyeshme te inkuadrohen ne kete teme i falenderoj perzemersisht. Ne keto shkrime , per mua mjafte te mira dhe domethenese u tha shumecka dhe besoj se ishin nje perpjekje per te bere me shume dhe me mire per neve dhe per kete Forum. Nga ana ime , kjo perpjekje nuk do te mungoj - kuptohet mbrenda takatit, dhe mbes me shprese se fyerjet , nenqmimet , joargumentimi dhe imponimet do t'i mungojne ketij forumi. Mungesa e ketyre dukurive negative e pasuron kete fotum dhe i shton vleren.
Ketu mesova edhe dicka , qe une nuk e kam ditur, per historikun e ketij Forumi . Me vije shume mire dhe i uroj jete te gjate. Rrespekt per te gjithe ata qe e kan bart barren kryesore qe kjo pune te vazhdoj deri me sot dhe do te ishte jonjerezore nes dikush vjen dhe permes trukeve te ndryshme mundohet te beje dicka qe as nuk i ka hije dhe as qe e meriton ky forum.

Rrespekt dhe pershendetje per Forumin Dardania dhe te gjithe antaret e ketij Forumi

Ijuaji Guri Sylaj

Odise
14-07-05, 21:47
Shkrim jashtė teme.

Murgesha!

Odise
14-07-05, 23:30
Shkrim jashtė teme.

Murgesha!

Odise
15-07-05, 03:09
Shkrim jashtė teme.

Murgesha!


sielle ate shkrim jasht teme ta shohim!

GURI SYLAJ
17-07-05, 09:37
Dikund e lexova edhe nje fyerje te tipit:

" UNE JAM FAJTORE QE TI JE ATY" por pa e precizuar se ku , s'ka lidhje.
Ajo qe eshte me e rendesishme eshte se dikush ende po mendon se gjerat zgjidhen me grusht pa e pa se ai grusht eshte krejt bosh dhe i pa peshe.
Pse ndodhin kercnime te ketij lloji dhe nga del kjo e drejte, ku e ka burimin ky guxim, apo une ende nukm e kam te kjarte se cfar eshte ne te vertete Forumi Dardania.
Paramendo sjellje te tilla brenda ne familje , ne rrethin e ngushte shoqeror apo edhe brenda institucioneve te ndryshme.

Fyerja , ofendimi me i rende per shqiptarin. E kur kesaj i bashkangjitet edhe kercnimi cka te thote atehere nje mendje e shendoshe dhe e sinqert.

JEP ZOT ATY KU S'KA.

Vetima
24-08-05, 23:45
Pdyshim se fyerja eshte ofendimi me i rende per shqiptarin dhe ne pergjithesi per ate qe vertete eshte njeri.
Por mos te harrojme se duke e fyer dikend njeherit tregojme edhe mentalitetin ,rrespektin ,karakterin dhe njohurit qe kemi.
Njeri me cilesi te larta nuk fyen leht.Vetima!

Dulia
03-09-05, 21:21
Nje tem mjaft e mire.

Rastesisht hasa ne kete teme dhe vendosa qe edhe une te shprehi mendimin tim ne lidhje me keto ofendime qe behen nga disa njerez te pandergjegjshem.

Ata njerez qe e rrisin numrin e armiqve e zvoglojne numrin e miqve e aletaeve jan plehi i kombit.

Ja se si me drejtohet diskutuesi me emrin Arb!


O Nipi i Shkaut!

Po mua me ka vdek babai im e nuk mu ka ba dert, e po me bahet dert sa kush smuhet a des krejt a.

emine
21-05-11, 17:40
me e shenjta gje per shqiptaret eshte Familja,dhe me se shumti ofendohet dhe fyhet familja ,porshtersia ma madhe eshte kure shahet nena,,,kjo nuk mund te falet as tolerohet kurr,,,

Guri i madh
21-05-11, 19:15
fyrjen ma te rand ne ket forum e kam marr nga nji person qe une e kam respektue edhe kurr asnji fjal te keqe nuk e kam pas me te


tek reputacioni


me kishte dhan shenjen e kuqe


edhe me kish than ,shum mir qe nuk po harron me marr frym


e di kush esh esht nuk ju kam hak marr po nuk do te thot se e kam harrue

Hajra
22-05-11, 06:48
......shqiptaret burra te mirfillt nuk shajn, e besa kush i shan duhet ti ket parasysh pasojat.

Qika^Me^Kule
22-05-11, 10:11
Mendoi se njeriu i cili shan ne Familie per mua asht personi me i poshter/idiot ce ekziston ndokund , nese don te mbetesh e ti i share , shaje ate ce ta jape mundesin te ja shaish familien , mendoi se tek ne Shqiptaret ekziston shum mundesa edukate/sielie qofte te rinjet por edhe tek te moshuarit !!

Vila
03-09-11, 00:30
Fyerja me e rend per nje Shqipetar eshte kur i shahet Nena dhe Motra , ne kete pik te ndjeshme s'do te ndryshon kurr qendrimin e ti nje Shqipetar.
Pamvarsisht pse kemi ndryshuar shume per te mire ne disa pika , por dhe jemi bere me te eger ne disa pika aty ku s'duhet!

Sa i perket ofendimet qe behen ne forum, une s'kam te drejten absulut te them asgje per kete forum sepse jam regjistru keto dite ! dhe nese do te kete eventualisht shkrime te pa hjeshme... nuk do te jete dicka e re... Shumica e njerzve qe bejn komunikim virtual ia kan humbur kuptimin Fatkeqsisht .