PDA

View Full Version : AHENG dhe BEHAR


Dilaver
13-07-05, 19:20
AHENG dhe BEHAR

A janė fjalė shqipe?

Murgesha
14-07-05, 20:54
I nderuari Dilaver, une mendoj se qė tė dy kėto fjalė nuk janė fjalė shqipe por janė fjalė turke.

Stuhia
15-07-05, 00:26
Qka o ka bohet more keshtu, Murgesha a je e sigurte se une shfletova fjalorin e Gj.Shqipe dhe aty gjeta keto spjegime per keto fjale.

AHEN/G, ~ GU m. sh. ~GJE, ~GJET. 1. bised. Argėtim me saze dhe me kėngė popullore; pėrmb. Sazet popullore. Bėnė (ngritėn) aheng. 2. muz. Teresia e kėngėve dhe melodive popullore qė kėndohen e luhen nė raste dėfrimesh (nuk hyjnė kėtu kėngėt rituale e gojėdhėnore). Ahėngu shkodran: Kėngė ahėngu. 3. keq Dėfrim i shthurur me tė pira tė tepruara e me rrėmujė.
*Dasmė *pa aheng

BEHAR, ~ I m. sh. ~E, ~ET bised. 1. Muajt e ngrohtė tė vitit; vera. Dimėr e behar; Rroba behari. Shi behari. Vapa e beharit: Ethe behari. Dimri ha beharin. /fj. u. Ē’lė dimri, e gjen behari. /fj. u. Me njė lule s’vjen behari./fj. u. 2. pėrd. mb. fig. Gjithnjė i qeshur e i pėrzemėrt, i ēelur e gojėmbėl; i gėzuar. U bė behar u ēel nė fytyrė, u gėzua. E ka gojėn behar: Behar ėshtė gjithnjė. Mė behet zemra behar ēelem, gėzohem shumė.


E tani del Murgesha e na thote se keto fjale jan turke.
Murgesha mos je gabim se ne fjalorin e gjuhes shqipe nuk ka barbarizma e fjal te huaja siq patem rastin te lexojme kushedi sa here ne ket forum.

ARVANITI
15-07-05, 10:57
Qka o ka bohet more keshtu, Murgesha a je e sigurte se une shfletova fjalorin e Gj.Shqipe dhe aty gjeta keto spjegime per keto fjale.

AHEN/G, ~ GU m. sh. ~GJE, ~GJET. 1. bised. Argėtim me saze dhe me kėngė popullore; pėrmb. Sazet popullore. Bėnė (ngritėn) aheng. 2. muz. Teresia e kėngėve dhe melodive popullore qė kėndohen e luhen nė raste dėfrimesh (nuk hyjnė kėtu kėngėt rituale e gojėdhėnore). Ahėngu shkodran: Kėngė ahėngu. 3. keq Dėfrim i shthurur me tė pira tė tepruara e me rrėmujė.
*Dasmė *pa aheng

BEHAR, ~ I m. sh. ~E, ~ET bised. 1. Muajt e ngrohtė tė vitit; vera. Dimėr e behar; Rroba behari. Shi behari. Vapa e beharit: Ethe behari. Dimri ha beharin. /fj. u. Ē’lė dimri, e gjen behari. /fj. u. Me njė lule s’vjen behari./fj. u. 2. pėrd. mb. fig. Gjithnjė i qeshur e i pėrzemėrt, i ēelur e gojėmbėl; i gėzuar. U bė behar u ēel nė fytyrė, u gėzua. E ka gojėn behar: Behar ėshtė gjithnjė. Mė behet zemra behar ēelem, gėzohem shumė.


E tani del Murgesha e na thote se keto fjale jan turke.
Murgesha mos je gabim se ne fjalorin e gjuhes shqipe nuk ka barbarizma e fjal te huaja siq patem rastin te lexojme kushedi sa here ne ket forum.

Kjo nuk do te thote asgje. Mund te jene barbarizma turke, qe tashme jane bere pjese e pandare e gjuhes shqipe. Prandaj dhe gjenden ne fjalor.

Nuk e di, se nga e kane prejardhjen keto fjale, dhe a jane shqipe, por do mundohem t'i gjej, dhe heren e ardhshme t'i postoj ne forum.

Stuhia
15-07-05, 12:36
Arvaniti ju po thoni se:
"Kjo nuk do te thote asgje. Mund te jene barbarizma turke, qe tashme jane bere pjese e pandare e gjuhes shqipe. Prandaj dhe gjenden ne fjalor."

Kemi ketu anetar qe hjedhin poshte ket qka po thua ti.
Prandaj, meqenese keto dy fjale gjenden ne FJALOR I GJUHES SE SOTME SHQIPE, i perpiluar nga gjuhetaret kompetent shqiptar, dhe se per te njejtat fjale nuk ka ndonje verejtje se jane neologjizma (e aq me pak barbarizma),...........

Dhe tjetri shkon akoma me larg:
Fjalet ne Fjalorin e Gjuhes Shqipe, qe jane barbarizma theksohen, si barbarizma, neologjizma etj.........

Ishin keto citate te marra nga tema per spjegimin e fjaleve ROD dhe ROB

Me fal po une spo marr vesh asgje ketu.
Nuk kam studju kurr, gjuhen shqipe, e kjo nuk do te thot qe nuk dua te mesoj.
Kujt ti besoj une tani, Ty, Akademikeve, Fjalorit?

ARVANITI
15-07-05, 20:20
Arvaniti ju po thoni se:
"Kjo nuk do te thote asgje. Mund te jene barbarizma turke, qe tashme jane bere pjese e pandare e gjuhes shqipe. Prandaj dhe gjenden ne fjalor."

Kemi ketu anetar qe hjedhin poshte ket qka po thua ti.
Prandaj, meqenese keto dy fjale gjenden ne FJALOR I GJUHES SE SOTME SHQIPE, i perpiluar nga gjuhetaret kompetent shqiptar, dhe se per te njejtat fjale nuk ka ndonje verejtje se jane neologjizma (e aq me pak barbarizma),...........

Dhe tjetri shkon akoma me larg:
Fjalet ne Fjalorin e Gjuhes Shqipe, qe jane barbarizma theksohen, si barbarizma, neologjizma etj.........

Ishin keto citate te marra nga tema per spjegimin e fjaleve ROD dhe ROB

Me fal po une spo marr vesh asgje ketu.
Nuk kam studju kurr, gjuhen shqipe, e kjo nuk do te thot qe nuk dua te mesoj.
Kujt ti besoj une tani, Ty, Akademikeve, Fjalorit?

Me behet qejfi qe qenke perpjekur.

Le te marrim nje shembull "te trashe". Pe shembull fjala "penxhere" ndodhet ne Fjalorin e Shqipes, por a eshte kjo fjale shqipe e paster?

Jo.

Fjala "penxhere" eshte fjale turke, qe ka mbetur ne gjuhen shqipe si huazim apo barbarizem i pushtimit turk. Para viteve '45 kjo fjale perdorej dendur, por me hyrjen e komunizmit ne Shqiperi, filloj te zevendesohej gradualisht me fjalen Shqipe te PASTER "dritare". Ka eshte nje shembul "i trashe". Me kalimin e kohes ky huazim do te dale jashte fjalorit per shkak se i eshte gjetur perkatsja ne Shqipe.

Keot qe thashe une krahasoje pak me thenien e Panoptikonit. Ndersa Odiseja ka nje hipoteze tjeter (per fjale te caktuara).

Gjithe te mirat, Stuhia.

Odise
16-07-05, 01:18
FJALORI I GJUHES sHQIPE, DUHET TE SHENOJ FJALET KUR JANE: BARBARIZMA, NEOLOGJIZMA, HUAZIME, E ORIGJINALE SHQIPE!.

barb. neo. orig. per secilen fjale

behar - pranvere - be+har+e hare, hareja

aheng - knaqesi shpirterore, dallge shpirti - ah (onomatope e knaqesise)

Dilaver
18-07-05, 02:41
Keto dy fjalė; aheng dhe behar, janė tė huazuara nga gjuha persishte por qė kan hy nė shqipe nėpermjet turqishtes.


Shkruan Shaban Demiraj

burimi tjeter;
T. Dizdari, "Perla" 1996/2, 17 v.

Odise
18-07-05, 19:31
Keto dy fjalė; aheng dhe behar, janė tė huazuara nga gjuha persishte por qė kan hy nė shqipe nėpermjet turqishtes.


Shkruan Shaban Demiraj

burimi tjeter;
T. Dizdari, "Perla" 1996/2, 17 v.


*******Ku e tha ne origjinal (''......") Shaban Demiraj dhe cfare thot burimi tjeter ne origjinal, pikerisht per fjalet: aheng e behar - T. Dizdari, ''Perla" 1996/2, 17 v?