PDA

View Full Version : Temperatura e Procesorit nė PC tuaj?


arix
14-07-05, 17:28
Sa ėshtė temperatura e Procesorit tuaj nė kėto ditė tė nxehta tė verės?
A i kushtoni randėsi kėsaj a JO?
Te unė momentalisht pėr llojin e Procesorit qė kam(68 deri 73°C) jam gati nė Limit.
Temperatura momentale sillet prej 71 deri 72 ° C
http://de.geocities.com/avtir2001/gk.png

Fshatari
26-07-05, 19:29
Unė posedoj njė Inel pentium 4, 3 Ghtz.
Nuk e arrin asnjėherė 50 gradėt. Sillet nė mes 38-48 gradė.
Temperatura shumė e lartė mund tė shkaktojė "ēarjen" nė dysh tė proēesorit. kujdes.
Ose ia ndrron sistemin e "ftohjes" ose i shton sėpakut njė ventillator anėsor i cili do tė bart jasht ajrin e nxeht.

SPARTAKU
26-07-05, 22:15
E ku po ja kqyrni ju temperaturen bre bac se unė nuk po di edhe me kercit 12 000 copa me u ba procesori, a me qka po ja matni se haber nuk paskam.

arix
26-07-05, 23:13
Unė posedoj njė Inel pentium 4, 3 Ghtz.
Nuk e arrin asnjėherė 50 gradėt. Sillet nė mes 38-48 gradė.
Temperatura shumė e lartė mund tė shkaktojė "ēarjen" nė dysh tė proēesorit. kujdes.
Ose ia ndrron sistemin e "ftohjes" ose i shton sėpakut njė ventillator anėsor i cili do tė bart jasht ajrin e nxeht.
Unė posedoj Intel Pentium 4 , 1.8 GHz (pra diēka mė i vjetėr),dhe ėshtė mbi 3 vjetė gati non-stop nė pėrdorim.Nė bazė tė njė tabele qė e kam lexuar mė herėt kjo e gjitha mvaret nga shpejtėsia.Procesorėt ma tė ri....rasti i jot kanė temperaturė ma tė ulėt,ndėrsa ma tė vjetrit kanė temperaturė ma tė lartė shkaku i ftohėsit dhe ventilatorit.Kjo temperaturė e Procesorit tim ėshtė ende nė suaza tė "normales"po gati nė limit.
E ku po ja kqyrni ju temperaturen bre bac se unė nuk po di edhe me kercit 12 000 copa me u ba procesori, a me qka po ja matni se haber nuk paskam.
Mundesh ta shikosh nėse pėrdor Windows nė BIOS, apo edhe tools tė ndryshme pėr kėtė rast...ka kohė qė nuk pėrdori ma Windows!
Kjo qė po eshehė kėtu ėshtė nė njė Sistem tjetėr Operativ...pra ėshtė nė GNU / Linux.
Shpėrndarja qė unė pėrdor ėshtė Debian.
http://de.geocities.com/avtir2001/deb4.png

SPARTAKU
26-07-05, 23:20
O tu rrit nera se me marr vesh unė hiq jo.

Bash kisha pas qef me ja kqyr edhe unė najher temperaturen se po kerset ka e me dijt, por me kto qka ke shkrua ti as qrrek me ja ba une.

Te falemnerit edhe per ket informat por une perdori windovs XP e nuk e di a ban pun kjo.

Me ba me hi ne bios une ateher veq ne servis duhet me qu kompjuterin se shteg si dal pa ja hallakat zorrt e mushnit nuk ka shans

Fshatari
27-07-05, 13:54
Kėrkoje (nė Google) dhe zhgarkoje njė prog i quajtur AIDA32 (zgjedh gjuhen); instaloje nė kompjuter. Lansoje : hape komandėn e parė tė mėnysė Computer, zbrit posht deri te komanda Sonde (frėngjisht kėshtu quhet)? Nė dritarėn e djatht afishohen temperaturat e kartės amė dhe e procesorit.
Ky program funkcionon nė Windows, tė gjitha versionet.

Fshatari
27-07-05, 20:53
C:\Documents and Settings\******\Bureau\Nouveau dossier\sonda.jpg

Fshatari
27-07-05, 21:00
Shko Kźtu sipas fotos dhe shikoje temperaturen !
http://kreativ.chez.tiscali.fr//sonda.JPG

Fshatari
27-07-05, 21:04
Nuk arrij dot tė postoj prej internetit!
http://kreativ.chez.tiscali.fr/sonda.JPG

Fshatari
27-07-05, 21:08
http://kreativ.chez.tiscali.fr/sonda.JPG

SPARTAKU
28-07-05, 00:40
Fshatari te falenderoj per ket spjegim e menjiher jam ka e instaloj ket program e te shofim ku po na qet.

ARVANITI
28-07-05, 13:30
Aktualisht temperatura e procesorit vertitet 45 - 52 grade. Brenda te lejushmes.

arix
28-07-05, 15:42
Kėtu mė poshtė po e paraqes atė qė e theksova mė lartė!
Intel Pentium 4, Pentium 4 Extreme Edition, Pentium M
Pentium 4
Max. temperature depends much on model and clockspeed, but no clear pattern is visible. Consult Intel's tech specs for information on your particular model.
(Lowest: P4 Extreme Edition 3.2GHz with 64°C, highest: P4 Willamette 1.8GHz with 78°C). 64°C - 78°C
Pentium M
100°C (!)

Pra pėr Pentium P4 1.8GHz temperatura e lejuar: 64°C - 78°C

arix
28-07-05, 16:10
Temperaturat temp1, temp2 dhe temp3 kanė kėto kuptime:
Temp1 = Case/System-Temperatura Case=>mbajtėse,kuti....
Temp2 = CPU-Temperatura
Temp3 = PWM-Temperatura, e rregullatorėve tė tensionit,janė tė tipit Mosfet, qė janė jashtė qarkut tė rrjetės.

http://de.geocities.com/avtir2001/pwm.jpg

Pėr joprofesionistėt ndoshta e tepėrt,por megjithatė mund tė fitoj njė pamje tė asaj qė luan njė rol mjaft tė rėndėsishėm nė punėn e PC suaj!