PDA

View Full Version : Njohja dhe vlerėsimi i vetvetes


laliloli
14-07-05, 21:41
Ne mesin tonė, po edhe ēdo kund nė botė ka njerez te ndryshem :
Tė sjellshem----jo te sjellshem
Tė ndershem----jo tė ndershem
Tė ditur ---tė pa ditur
Besnikė-----tė pabese
Tė pashėm---jo tė pashem.............

Dhe te gjithe nga keta njerez po ti pyesėsh tė gjithe do tė thonė se jane tė sjellshem,tė ndershėm,tė ditur ,tė pashem,besnikė etj.

ēka mendoni sa e njohim veteveten dhe sa jemi ne gjendje qe realisht ta vleresojme vetveten,dhe sa ėshtė e rėndesishme tė njohėsh vetveten?

Ju mirepres

me nderime laliloli

Reana
14-07-05, 22:46
Te mendojme se njohim veten, dhe ta njohim veten realisht, jane dy gjera te ndryshme!
Besoj se te njohesh veten eshte nje kerkim qe zgjat sa jemi gjalle!
Gjerat qe i mendojm ne menyre koshiente jo gjithemone jane ato qe dalin ne skene kur ballafaqohemi me situata konkrete e te papritura ne jete! Nganjehere eshte nenevetedija ajo qe na ben si jemi, e me rrallle vetedija apo menyra si e perceptojme veten ne menyre te vetedijshme!

Nese jemi kalitur me vlera e me virtyte te larta qe nga femijeria, besoj edhe ne situatat me te veshtira do te jemi shembull qe rezulton me aore respekti dhe admirimi, por ne te kunderten do te deshprojme veten dhe te tjeret rreth nesh!

Jo rralle ndodh qe te themi "kurr se kisha pritur kete gjest/sjellje prej dikujt", qofte per te mire apo per te keq! kjo ndodh sepse jo patjeter personi mundohet te krijoje bindje tek te tjeret per ate se si eshte, por nganjehere personi nuk eshte i vetedijshem ne teresi per personalitetin e tij/saj poashtu!!!

GURI SYLAJ
14-07-05, 22:55
E nderuara Reana , pajtohem plotesisht sepse me e njofte veteveten eshte proces por edhe nuk eshte veshtir. Problemi vjen kur mundohemi me e vleresu vetveten, dhe ketu gati gjithemone ka vleresim te teperuar . Nga ketu vije deri tek ajo qe ju e keni thene shume bukur. Habitemi me sjelljet e dikujt e pse jo edhe tonat ne momente te caktuara.

LABI
15-07-05, 20:25
Per njohjen dhe vleresimin e vetes sociale nuk perfshihen vetem perceptimet e njerezve per veten dhe te tjeret , jo vetem cfare mendojne/me per veten dhe te tjeret . Por edhe si mendojne/me per mendimet e tyre apo mendimet tona …
Qe ti pergjigjemi pyetjes se cila eshte vetja ime dhe a me pelqejne njerzit mua , duhet ti referohemi shpesh here edhe vleresimit qe na bejne te tjeret !

Sociologu Charles Cooley perdori termin “vetja qe shihet ne xham” >> duke nenkuptuar qe njerzit e tjere sherbejn si pasqyre ku ne shikojme veten.

Njeriu gjate jetes ekspozohet dhe grumbullon informacione nga burime te ndryshme .. pjeserisht nga ndijimet , nga kujtesa , pjeserisht nga njohurit e drejtperdrejta . Pra nga ilustrimet e lartepermendura mbi njohurit , mund te themi se ... >>>> njohja eshte nje sistem apo nje rrjet i gjere veprimesh nepermjet se ciles perpunohet i gjithe informacioni me q’rast pasohet procesi i fundit i njohjes gjykimi dhe vendimi cka bene qe ti kjartsojm dhe definojm qendrimet tona .

Flaka_1
15-07-05, 21:30
Per ta njoftur & vleresuar veten nuk eshte lehte nese ne thellesi te shpirtit je i drejt....!
NUK KA NJERI PREFEKT NE KETE BOTE
secili ka ato vetit e veta
nuk eshte edhe ca e veshtire ta njofish vleresosh veten
njeriu vlersohet me veprat e tij
njerzit me vlera shembullore vleresohen shume lehte
njerezit me vlera te dobeta vleresohen shume lehte
e shifni nuk eshte e veshtire... :roll:
ndoshta eshte e dhe e kunderta e saj
por besoj se askush nuk do te tregonte me qjef nje gje negative qe ka .. :shock:
jane disa nga ata te cilet dalin prane pasqyres shiqojn veten dhe i thone vetes ja shiqo me mua nuk ka e nuk lene gje te mbrapshte pa be ... :shock:
ne fund do te shtoja
DUAJE REALITETIN DHE DESHMOJE
NJERIU ESHTE I VDEKSHEM VLERAT TE PAVDEKSHME
me respekt flaka :idea:

Mr_100%
16-07-05, 21:16
un njof shume,vetem veten time JO

laliloli
18-07-05, 11:47
Ju falenderoj te gjitheve per inkuadrimin dhe per shprehjen e mendimit tuaj rreth kesaj teme.
Shume njerez duke mos e njohur veteveten e mbiqmojne ate shpesh,tej mase qfare kishit per te thene lidhur me kete ?

Paraprakisht ju falenderoj

Naki
18-07-05, 20:28
Njohja e Vetėvetes eshtė njė proces Krahasues,i Ballafaquar me segmente tė ndryshme te jetės gjatė rritjes dhe Pjekurisė nga sfidat tė pritura dhe tė paprituar,nga Gjendja Pėrceptuese dhe ajo e pėrjetimeve.
Vetėbesimi nė vetėvete,qė sfidat i keni kaluar dhe kryer nga kėndi i rezultatit positivė por edhe nga refleksioni i rrethit dhe vendit pėr mirėnjohjet eshtė njė parametėr qė ju bėjnė tė jeni apo tė keni Njohjene vetėvetės.
Me nderime Naki

e_martumja
18-07-05, 20:49
Mujin e kaluar e mbarova nje kurs "management" ku e kishmi nje psykolog qe na jepke mesimin dhe na beri disa provime per me njoft vetveten, ne fund e pa besueshme mu duk me disa pyetje sa e sqart dul resultati.Pak a shume tash e di vetveten, edhe me komunikimin ne pune njerz me tregojn paka shume si jam.
Te gjithe e dimi qe askush nuk eshte PERFEKT por secili apo secila e qmon vetvehten te lart.
Te njohish vetveten eshte shume veshtire por edhe shume leht mundet te jete, Cdo person duhet me pranu nje vrejte keshtu e permirson gabimin dhe e njeh veteveten me ndihm te tjerve duke i ndegjuar mendimin e tyreMe rrespekt, e_martumja

Kaltrushi
19-07-05, 11:16
Njohja e vetvetes:

Une mendoj se veten e njohim qdo dite e me shume ne situata te ndryshme qe perjetojme. Kjo nuk merr fund kurre…sepse dite per dite mesojm me shume dhe mendojm se sod e njof veten mire apo sod nuk po e njof vetveten fare


Vlefta e Vetvetes:

Une mendoj se Vlefta e njeriut ēmohet sipas morali tė tij.
Secili njeri ka vleft. Mvaret nga karakteri dhe sjelljet“


Pershendetje

laliloli
19-07-05, 17:10
Naki ,e martumja dhe Kaltrushi ju falenderoj per mendimet qe keni dhene ,me pelqyen shume shkrimet e juaja.

me nderime laliloli

Odise
19-07-05, 17:34
''njohja ma e larte eshte njohja e vetvetes'' Aristoteli. Dikush ketu e paska bere shume te lehte, njohjen e vetvetes, kur ajo eshte njohja ma e veshtire!

Njihe vetveten, qe ta njohesh boten!
Behu zot i vetvetes, qe te jeshe zot i botes!

Vleresimi i vetvetes, eshte ne veper. Vepra vlereson njeriun!

Vetveten e vlereson, sipas vepres, qe e ben!

LABI
19-07-05, 19:14
''njohja ma e larte eshte njohja e vetvetes'' Aristoteli. Dikush ketu e paska bere shume te lehte, njohjen e vetvetes, kur ajo eshte njohja ma e veshtire! :!: :!:


Teza themelore e Sokratit eshte : “ Njihe veten tende ” ., pėrfundimi i pare i njohjes se vetėvetes eshte “ di aq sa nuk di asgje” .

:roll: :roll:

nezi
01-08-05, 21:56
cdo mengjez.. sepaku i hedhe nje sy pasqyres.. dhe perseri s'e njehe veten (pamjen fizike )..! pore qe ta njohish mbrendesin , unin tend.. jo rralle kerkon mendime, nga miqt, familja, per ta ndryshuar gjendjen tende ekzistuse, mbrendesin shpirterore, andaj nuk do thot se nuk dele nga vetja.. per te mire, o per te keq..! Pore eshte mire te jeme vetja jone! ashtu siq jame.. jame vetja ime.. kame unin tim.!

"Thjeshtesia paraqet njohjen e vetvehtes"(Monson)

laliloli
02-08-05, 21:52
cdo mengjez.. sepaku i hedhe nje sy pasqyres.. dhe perseri s'e njehe veten (pamjen fizike )..! pore qe ta njohish mbrendesin , unin tend.. jo rralle kerkon mendime, nga miqt, familja, per ta ndryshuar gjendjen tende ekzistuse, mbrendesin shpirterore, andaj nuk do thot se nuk dele nga vetja.. per te mire, o per te keq..! Pore eshte mire te jeme vetja jone! ashtu siq jame.. jame vetja ime.. kame unin tim.!

"Thjeshtesia paraqet njohjen e vetvehtes"(Monson)

Nezi te pershendes .
Shume diskutues theksuan se per te njohur veten ,kerko mendimet e miqeve ,shokeve .Nuk e di se sa ata mund te te tregojne realitetin ne kete rast ,nuk e di se sa mund te tregojne sidomos vetit negative qe ka nje person per shembull.
Me nderime

Jana
17-12-09, 12:16
Edhe une mendoj qe njo veten...por mendimet e te tjerve m'kan ndihmu me njoft edhe me mir veten...

p.s Mendimet e Prinderve ...shoqeris...

~AnnA~
20-09-11, 15:03
Secili njeri posedon karizmin e vet, qe do te thote aftesine dhe vetit qe ate e bejne te vecante si personalitet dhe i japin nje sharm specifik, nje vule qe eshte unike....por, sa ne te vertete e njohim ne veten tone, mbrendine tone, mendoj:
jane shume pak....cdo njeri ka boten mistike ne vete, qe kur arrin ndonjehere te perfundoje nje pune, pyet vetin: valle isha une qe e bera?!
Pra, njeriu meson, jo vetem nga jeta, por edhe nga vetja shume te reja....
personalishtm nuk do mund te jap nje perqindje se sa ne te vertete njoh veten, por mendoj se teresisht nuk e njoh!

jadore
21-09-11, 14:07
...eshte trend urban , njejte si pirja ditore e machiatos apo imitimi i modes se fundit me pak kosto, dhe thenja ..e njoh veten time ..shprehje e degjuar kjo e transmeturar dhe e tjetersuar po aq here sa dhe karaktere njerzesh ka.. te me ndjeni ama se di pse sa here e degjoj kete ,mua me vie aq siperfaqesore kjo e thene sa qe me shume me aludon ne nje sinjal ,kujdes kuku sa e zonja jam Une , ti hala se di ..
te njohesh veten per mua do te thote ta kesh ne kontroll ne pushtet apsolut vehten tende dhe te dish egzakt parashikimin paraprak si do te reagosh ndaj botes dhe faktoreve te jashtem ne raport me ty, ne gdo rrethane ne cdo situat ,gje qe qe eshte e pamundur sepse deshtem nuk deshtem jemi qenje emotive dhe emocioni shume here eshte reaksion i prodhuar dhe i pakontrolluar nga vet ne .. megjithatė dhe kete do ta arsyetoj deri diku jo per tjeter pos nga arsyetimi qe shprehija e krijuar kriteret e njėjta botekuptimet e patransformuara apo rutina e situatave te perserituara ndaj nesh thene figurativisht jetojme jete te perseritur cdo dite , gje qe krijon gjykimin qe vehten tone e kemi ne kontroll ,pra e njohim .!

tash fillon faza e dyte , komentet rreth.. vlersimi i vetvetes .. kjo per mua eshte si te thuash me shembull machiaton po dal me pi ,po shkoj te filan lokali se qaty po ndihem mire , mandej me kish pa dje aty kjo e ajo e ajo , pra veprimin e kryejme ne sherbim te ekspozimit ..qe i bie vlersimet ndaj vetvetes sone zakonisht na i ngulisin ne vetėdije te tjeret .. keni degjuar me siguri dhe thenjen... te tjeret thone per mua , e kjo te tjeret nėnkupton familja dhe miqte ,( armiqte jo, sepse quditerishte i injorojme nuk i marrim per baze sepse nuk dime te kuptojne qe masa reale e vlersimit per ne jane ata) . .. sa shpesh more Zot e degjojme thenjen....ei po ma ndine per ata ...!!..ja , keshtu kemi qejf ,kaq dime ...ja kjo eshte e gjithe ne kete shprehje trendi qe ne automatikisht e pėrdorim e njoh vetveten demek e vlerėsoj shume pa e ditur qe vlerėsimi i jashtem eshte ai qe ndikon ne krijimin e vetėbesimit tone ,ndrojtjen tone , komplekset e krijuara formimin e karakterit etj ..
por mendimin time realiteti i pune qe na pret per te vlersuar vetveten rrine i strukur diku ne nje qoshe te nenvetedijes sone e pret e pret qe na ta zgjojme por .. ncuk , nuk dijme , nuk dojme .pike. nuk dojme sepse eshte e veshtire , e mundimshme e dhimbeshme , e tmerrshme rruga e ne jemi mesuar gjithmonė te praktikojme formen me te lehte ne cdo gje .
te njohesh vetveten per mua eshte faza e pare drejte pėrsosjes se nje individi brenda tij .. te dish te mirat ,te kqijat ,vetit , veset ,kriteret , botėkuptimet ,komplekset ,cka te hidhėron , gezon, pengon ..
te vlerėsosh vetveten eshte faza e dyte , a eshte cdo gje qe Ne veprojme ose reagojme ndjesi e mire per vet Ne , a sjell harmoni brenda nesh ai tipar i yni ne reaksionet qe manifestojme . ..a korrspodojne vetja jone konfrom kohes, hapsires, mos botėkuptimet tona dhe pse ideale thirren te jashtekohes , apo parakohese.. a ndjehemi mire ne cdo rast ..thjeshte ballanci i botes se jashtme me boten tone te mbrendeshme .. Ne dhe bota ..
dhe e treta faze qe per mua quhet kulmi , por idealja sepse te sfidon ..eshte faza e transformimit , marrja e vetes tende ne dore edhe pune pune pune .. ketu ti dine cdo gje qe te vetja jote te pengon apo demton , dhe i i sfidon , i pėrpunon , i transformon e ne fund nese ke edhe durim i perfeksionon secilen me kohe ..dhe e gjitha kjo per ēmimin Paqe dhe harmoni me veten dhe boten e jashtme
kjo i gjason shembullit me machiaton , por tash sikur te besh nje tass te madhe me caffe dhe per gjithe diten te pishe ngadalė duke e nuhatur e shijuar .. larg syve te botes ..

..athehere thuhet me plot goje ..e njoh dhe e vlerėsoj vetveten ..per mua si jadore

halla e madhe
21-09-11, 18:02
...jo breeee jadore hiq s'po pajtohem nga ajo qe une ose te tjeret njofin veten ,JO!!!!!..as kurren e kurres nuk i afrohem asaj te njofom veten plotesisht,po lidhem nga ajo qe kur isha 20 vjeq mendoja qe e njof pak veten, sa fillova te zbuloj ca tipare interesante nga une duke mendu qe phaaaa sa e njof veten une,isha krenare,..hiq,se hiq,nuk kishte qene e vertete ajo, perseri u mashtrova me 30vjeq kuku sa vakarrimja doli, sa cilesia interesanteu zbuluan me krijimin e familjes,perseri e pash veten,phaaaa sa e forte jam, sa shume paskam mesu keto vite,perseri,HIQ se HIQ..... me 40 vjete dhe ma shume probleme te jetes me percollen duke mendu qe ,jaaaa kesi heri e njof veten edhe ma mire, jame njeri i pjekur,realizova shume obligime te jetes te profesionit, fillova u zbardha nga problemet e jetes dhe nga ana tjeter krenohesha qe po hy ne fazen e pleqerise dhe tash patjeter njof veten,amo kesi heri jam e bindur qe PO!!!...eh, valla HIQ as sote ku i kalova 50 Hiq se HIq,jeta qenka shkolle e nenvetdijes,secilen dite vrej veten me moshen krijohet nje personalitet qe din cka don, dhe thot hapur ate qe sÄja don, une fola per veten,po nuk premtoj qe jam e sigurt qe njof veten JO...JO...kam kohe edhe shume e shume vite kushedi cka do te ndryshoj deri sa ta njof veten plotesisht ;);)
Jadore;na befte mire kafja,ishalla shpejt pijme bashke te Max :) :)

jadore
21-09-11, 22:27
...jo breeee jadore hiq s'po pajtohem nga ajo qe une ose te tjeret njofin veten ,JO!!!!!..as kurren e kurres nuk i afrohem asaj te njofom veten plotesisht,po lidhem nga ajo qe kur isha 20 vjeq mendoja qe e njof pak veten, sa fillova te zbuloj ca tipare interesante nga une duke mendu qe phaaaa sa e njof veten une,isha krenare,..hiq,se hiq,nuk kishte qene e vertete ajo, perseri u mashtrova me 30vjeq kuku sa vakarrimja doli, sa cilesia interesanteu zbuluan me krijimin e familjes,perseri e pash veten,phaaaa sa e forte jam, sa shume paskam mesu keto vite,perseri,HIQ se HIQ..... me 40 vjete dhe ma shume probleme te jetes me percollen duke mendu qe ,jaaaa kesi heri e njof veten edhe ma mire, jame njeri i pjekur,realizova shume obligime te jetes te profesionit, fillova u zbardha nga problemet e jetes dhe nga ana tjeter krenohesha qe po hy ne fazen e pleqerise dhe tash patjeter njof veten,amo kesi heri jam e bindur qe PO!!!...eh, valla HIQ as sote ku i kalova 50 Hiq se HIq,jeta qenka shkolle e nenvetdijes,secilen dite vrej veten me moshen krijohet nje personalitet qe din cka don, dhe thot hapur ate qe sÄja don, une fola per veten,po nuk premtoj qe jam e sigurt qe njof veten JO...JO...kam kohe edhe shume e shume vite kushedi cka do te ndryshoj deri sa ta njof veten plotesisht ;);)
Jadore;na befte mire kafja,ishalla shpejt pijme bashke te Max :) :)


ti Hallushe sipas meje vlersimin max-imal e fitove he pirolla te kofte ( shprehje inn qe e mesoj rastesishte mbesa ime kur ishte ne tu Kosove , e sja ka nda ,vend e pa vend per te mire e per te keq me arsy e pa arsy ..kryesorja parafraza he pirolla te kofte fillojke fjaline ne gjuhen shqipe .. )
e njeh veteveten .pike.. e vlerson realishte pike . aty eshte dhe poenta ,gjithmone kam thene dhe e them , bindjet ,botkuptimet, gjykimet , kriteret parimet rriten ne numer bashke me ne ,ndrrojne ne kohe bashke me jeten qe jetojme , esenciale eshte te dish ti vresh kur vie momenti qe jane te padobishme ose te teperta per ne apo te nevojshme dhe ti shtojme .eshte absurd kur nje jete lind rritet dhe vdes , nje tru krijohet ,zhvillohet dhe vdes , vetja jone te mbet strikte si vije e drejte pa shenja refleksi si vitet e para si te mbrama te jetes ..

p.s.
he pirolla te kofte , alla frangjishte sdi ta perkthej se te kisha thene ashtu , qysh e ke mbajt ne mend Max -in . kysmet ..ama caffe te zeze pur ashtu e shijojme coffeinen e analizojme vehten ..

Hajra
22-09-11, 16:06
..... ndoshta ka disa momente apo situata specifike ku nuk munde te them se e di se si do te reagoi por ne pergjithsi e njoh veten, njeherit nuk munde te paramendoi qe nje njeri normal nuk eshte ne gjendje ta njof veten e tije. Secili e njef veten aq sa punon me te dhe me boten qe e rrethon.

Domira
22-09-11, 17:10
Edhe une mendoj qe njo veten...por mendimet e te tjerve m'kan ndihmu me njoft edhe me mir veten...

p.s Mendimet e Prinderve ...shoqeris...

Keshtu mendoj edhe une Jana...te pershendes!

jEtA_1
22-09-11, 17:15
Njeriu sa me gjat qe jeton dhe sa me shume sfida te jetes kalon e njeh veten mir por jo komplet kjo shkon duke e njohur veten per dit e me shume

elvio
22-09-11, 22:08
Njohja dhe vlerėsimi i vetvetes.

Ndersa vitet rrjedhin secili ka nje shpjegim mbi ate e te njohurit vetvete,por gjithmone ngelet dicka e mistershme,,,,besoj.
Per vete faktin qe syri aktual qe i shikon ne kete pikpamje,del i tille konkluzion.
E njoh them,edhe ia njoh aftesite,por shikoj qe dale bosh disa here.
Me ngjason me ate e te thenit.
''A jemi te lire??,,

Me frikeson fakti i perballjes me dicka te castit qe del jashte normave te karakterit,edhe i permbajtjes se tij me hekura me thote qe ja,,,,,,shikon!S'je i tille,por e vepron-paragjykon-apo dicka qe s'ka te beje me ju.Nderlikuese sepse nje pjese e panjohur del mbi llogjiken,edhe vepron apo shpreh.
Kur them mbi temen ''A e njeh veten,,s'do thoja vetem ate te llogjikes,por edhe te fizikut qe fshihet,edhe serish ngel nje pjese e pazbuluar e jona,edhe bucet ne nje rast,me arsye qe me pas pyet veten(isha une??)apo ishe ti ai qe e bere-s'me besohet!

Vleresimi i vetes,,,,,,,,,,
Pak e hic me duhet per te shkruar per te.
Vleresimi per ate c'ka je ,burim per te dhene edhe te ata perreth,,,,,.
Ate e vleresojne veprat.

:smile:

emine
23-09-11, 22:12
valla me pas secilli pasqyrat ne rregull te shpija bolle rehat ishim kan,po qka me ba ma kollaj em vlersu tjeret sa veten,