PDA

View Full Version : MONOTONIA......?


Flaka_1
15-07-05, 19:20
Kam dshire ta dij nga ju se kur ju rrethon monotonia, si e tejkaloni ?
si ja dilini si mundoheni ta theni monotonin???
ju pershendet me respect
FLAKA

schütze
15-07-05, 19:33
Kam dshire ta dij nga ju se kur ju rrethon monotonia, si e tejkaloni ?
si ja dilini si mundoheni ta theni monotonin???
ju pershendet me respect
FLAKA
valla mos lyp najsen tjeter se "monotoni" sa dush,veq sa her po bahet monoton PC-ja,po vizitoj ndoj shok,e sa her po bahen monoton shoqeria,drejt e para PC-s :lol: :lol: :lol: :lol:
e si po bahe krejt monoton po ja kersas gjum :P :P :P
ishalla je e knaqne me pergjigjje :roll: :roll:

Kodra
15-07-05, 19:47
*********
*********
*********Flaka dhe schütze,ju pėrshėndes

Monotonia,hmmmmmm !!!!


Me plotkuptimin e fjalės, mund tė them se Monotonia tek unė, nuk ka aspak kohė tė vie,nuk i bėj muhabet Monotonisė.

Unė jam njė njeri shumė Optimist nė jetė.Me nderime pėr ju dy


Kodra

GURI SYLAJ
15-07-05, 20:23
MONOTONI , jo more- MENOTUDI . Per ate te paren nuk ka kohe.

ARVANITI
15-07-05, 20:27
Edhe une jam njeri Optimist, dhe rralle bie ne pesimizem. Monotonine e njoh shume pak.

Flaka_1
15-07-05, 21:04
Kam dshire ta dij nga ju se kur ju rrethon monotonia, si e tejkaloni ?
si ja dilini si mundoheni ta theni monotonin???
ju pershendet me respect
FLAKA
valla mos lyp najsen tjeter se "monotoni" sa dush,veq sa her po bahet monoton PC-ja,po vizitoj ndoj shok,e sa her po bahen monoton shoqeria,drejt e para PC-s :lol: :lol: :lol: :lol:
e si po bahe krejt monoton po ja kersas gjum :P :P :P
ishalla je e knaqne me pergjigjje :roll: :roll:

hahah jo jo ma shume se pergjegjjen nuk lypi asgje :wink:
po e knaqun jam sa do ku do e ke thene realitetin
veq 1 porosi per ty mos flej shume ok ? :roll:

Flaka_1
15-07-05, 21:08
*********
*********
*********Flaka dhe schütze,ju pėrshėndes

Monotonia,hmmmmmm !!!!


Me plotkuptimin e fjalės, mund tė them se Monotonia tek unė, nuk ka aspak kohė tė vie,nuk i bėj muhabet Monotonisė.

Unė jam njė njeri shumė Optimist nė jetė.Me nderime pėr ju dy


Kodra

KODRA te pershendes dhe te falenderoj
jam e bindun se nuk u tregove i sinqerte :wink: :shock:
mendoj se monotonia shte e perjetshme me njeriun
po mendoj ne aspekt te hapun
se nuk ka njei qe nuk ndjen nje qast monotonie sa do i shkurte apo i gjate te jete ai qast :wink:
pershendetje :idea:

Flaka_1
15-07-05, 21:09
MONOTONI , jo more- MENOTUDI . Per ate te paren nuk ka kohe.

e qka dmth MONOTUDI ???
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Flaka_1
15-07-05, 21:12
Edhe une jam njeri Optimist, dhe rralle bie ne pesimizem. Monotonine e njoh shume pak.

po mire pra ti u tregove me i sinerte
se monotonia eshte mysafire i gjithe secilit prej nesh
por mvaret dikend e viziton me shpesh e dikend me rralle :roll:
pershendetjet e mia per ty :wink:

schütze
15-07-05, 21:14
hahah jo jo ma shume se pergjegjjen nuk lypi asgje :wink:
po e knaqun jam sa do ku do e ke thene realitetin
veq 1 porosi per ty mos flej shume ok ? :roll:
porosin te krume e ki :wink:
jaaaaaaaaaa kum flejt kur kum flejt se tash jo ma :roll: ec e flej kur te sjellet Flaka kesajde :lol: :lol: :lol: :lol:

Kodra
15-07-05, 21:27
*********
*********
*********Flaka dhe schütze,ju pėrshėndes

Monotonia,hmmmmmm !!!!


Me plotkuptimin e fjalės, mund tė them se Monotonia tek unė, nuk ka aspak kohė tė vie,nuk i bėj muhabet Monotonisė.

Unė jam njė njeri shumė Optimist nė jetė.Me nderime pėr ju dy


Kodra

KODRA te pershendes dhe te falenderoj
jam e bindun se nuk u tregove i sinqerte :wink: :shock:
mendoj se monotonia shte e perjetshme me njeriun
po mendoj ne aspekt te hapun
se nuk ka njei qe nuk ndjen nje qast monotonie sa do i shkurte apo i gjate te jete ai qast :wink:
pershendetje :idea:


*********
*********
*********

Flaka,tė vlersosh tė tjerėt duhet tė kesh fakte tė forta,tė jesh e bindur pėr dikėnd,duhet ta njohėsh tėrė jetėn dhe prapė se prapė mund tė mos jetė bindja jote, lidhur me atė person jo e saktė.

Ai i cili di ta menaxhoj kohėn,pėr atė nuk vjen monotonia nė shprehje,kėtė fuqi tė menaxhimit tė kohės e katapulton nė lartėsi OPTIMIZMI.

Kėto dy cilėsi i zotėroj me mjeshtėri tė madhe.

Tė kesh Monotoni d.m.th tė mos jesh e kėnaqur me atė qė posedon,njeriu posedon nėse mund tė them kėshtu---shpirtin,trupin---JETĖN.

Nėse njeriu Respekton Jetėn si jetė,nuk ka Monotoni kurrė dhe ėshtė Optimist i madh.


Kodra

Panopticon
15-07-05, 21:44
Monotonia kryesisht krijohet nga jopuna, e shpesh me monotoni nenkuptojme papune.

Prandaj, nese ne e angazhojme veten tone, qofte me nje liber ne dore, ose me nje bisede te kendshme, ose me pune ne kopsht ose me gjera te ngjashme, aq me i vogel eshte probabiliteti qe ne te kapemi nga monotonia.

Juaji,

Panopticon.

Flaka_1
15-07-05, 21:44
*********
*********
*********Flaka dhe schütze,ju pėrshėndes

Monotonia,hmmmmmm !!!!


Me plotkuptimin e fjalės, mund tė them se Monotonia tek unė, nuk ka aspak kohė tė vie,nuk i bėj muhabet Monotonisė.

Unė jam njė njeri shumė Optimist nė jetė.Me nderime pėr ju dy


Kodra

KODRA te pershendes dhe te falenderoj
jam e bindun se nuk u tregove i sinqerte :wink: :shock:
mendoj se monotonia shte e perjetshme me njeriun
po mendoj ne aspekt te hapun
se nuk ka njei qe nuk ndjen nje qast monotonie sa do i shkurte apo i gjate te jete ai qast :wink:
pershendetje :idea:


*********
*********
*********

Flaka,tė vlersosh tė tjerėt duhet tė kesh fakte tė forta,tė jesh e bindur pėr dikėnd,duhet ta njohėsh tėrė jetėn dhe prapė se prapė mund tė mos jetė bindja jote, lidhur me atė person jo e saktė.

Ai i cili di ta menaxhoj kohėn,pėr atė nuk vjen monotonia nė shprehje,kėtė fuqi tė menaxhimit tė kohės e katapulton nė lartėsi OPTIMIZMI.

Kėto dy cilėsi i zotėroj me mjeshtėri tė madhe.

Tė kesh Monotoni d.m.th tė mos jesh e kėnaqur me atė qė posedon,njeriu posedon nėse mund tė them kėshtu---shpirtin,trupin---JETĖN.

Nėse njeriu Respekton Jetėn si jetė,nuk ka Monotoni kurrė dhe ėshtė Optimist i madh.


Kodra


@@@@@@@@@@@@@@@@
@@@@@@@@@@@@@@@@@

te kuptoj plotesisht KODRA dhe e di mire qdo te thote fjala monootoni
por ndoshta edhe ndoshta mijera kundershtime te mija ndaj teje se ti nuk do te pranoje dot se ke apo ke patur nje qast monotonie...
ok atehere le te jete siq thua ti :roll:
por prap se prap jam e bindun se po qe se edhe te gjitha te mirat e kesaj bote ti kesh, prape se prap do te kaplon nje qast monotonie
me kuptimin e fjales sdi sa me kuptoni i nderuar....!
nuk jam ajo qe nuk jam e knaqun me jeten
po te ishte mundesia dhe po ta posedoja shkopin magjik do ti shpikja edhe 2 apo me shume jetera..... :shock: :shock: :idea: :wink:
pershendetje

GURI SYLAJ
15-07-05, 21:44
Flaka te pershendes

KUR NUK KAM CKA TE PUNOJ , SHKOJ E NOTOJ.

( d.m.th. merrem me dicka qe monotonise mos t'i le as vend e as kohe).

Me nderime Guri Sylaj

Flaka_1
15-07-05, 21:49
Flaka te pershendes

KUR NUK KAM CKA TE PUNOJ , SHKOJ E NOTOJ.

( d.m.th. merrem me dicka qe monotonise mos t'i le as vend e as kohe).

Me nderime Guri Sylaj

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@


Guri edhe une te pershendes
vertet ke teguar realitetin e jo si do qe po thone jo nuk me mundon monotonia jo ashtu jo keshtu :roll: :roll:
ju flm guri
kam porosi per ty
GURI VERTET TY NUK MUND TE DJEG FLAKA :lol: :lol: :lol: :wink:
kalo bukur sidomos ne qaste noti :wink:

Murgesha
15-07-05, 22:02
Mirrem edhe me gjėra monotone, pėr tė mos mė kapluar edhe shumė Monotonia. :wink:

Panopticon
15-07-05, 22:07
Mirrem edhe me gjėra monotone, pėr tė mos mė kapluar edhe shumė Monotonia. :wink:

Nje shembull te nje "gjeje monotone"?

Panopticon.

Kodra
15-07-05, 22:07
Flaka te pershendes

KUR NUK KAM CKA TE PUNOJ , SHKOJ E NOTOJ.

( d.m.th. merrem me dicka qe monotonise mos t'i le as vend e as kohe).

Me nderime Guri Sylaj


**********
**********
**********

Guri, tė pėrshėndes dhe tė falemnderoj pėr njė spjegim tė thjesht dhe tė shkurt .

Me siguri unė po e zbėrthej pak mė shumė e spo kuptohet ashtu si duhet kuptuar :wink: :wink:


Me Nderime

Kodra

LABI
15-07-05, 22:13
Zakonisht kur gjerat shendrohen ne rutine , atehere eshte e mundur qe te kaplon ndjenja e monotonise ... Preventiva e mire per t'ju shmangur monotonise nga nje here eshte spontaniteti te vepruarit ne menyre te pa parashikuar , ti thesh rregullat e perditshmerise ...

:arrow: :arrow:

Murgesha
15-07-05, 22:17
Mirrem edhe me gjėra monotone, pėr tė mos mė kapluar edhe shumė Monotonia. :wink:

Nje shembull te nje "gjeje monotone"?

Panopticon.

Shembull po don a??

Kohėn e lirė psh. kam dėshirė ta kaloj pranė PC-sė, jo gjithherė nė Dardani por shfletoj edhe tjera faqe ku jam anėtare, e nėse pėr momentin mė kaplon monotonia, atėherė marr Biēikletėn dhe dal e baj njė shetitje monotone, ose tė kotė fare. :lol:
Hy nė monotoninė tjetėr pėr tė dalė prej tė parės.
Nejse e pshtolla pak, po besoj e more vesh. :lol:

GURI SYLAJ
15-07-05, 22:21
Kodra , ti nuk ke faj se ti je koder e une veq guri....


Jeni i pershendetur edhe nga une.

GURI SYLAJ
15-07-05, 22:26
Murgesha , a ishte edhe marrja e ketij shembulli nje monotoni.............

Murgesha
15-07-05, 22:32
Murgesha , a ishte edhe marrja e ketij shembulli nje monotoni.............

Sigurisht i nderuar Guri Sylaj.

Ka rėnė shi tėrė ditėn, e nė Skandinavi sė bashku me shiun vjen edhe ftohja, monotoni qė ska ku shkon mė tepėr.
Nuk e dua shiun nė verė. :lol:

GURI SYLAJ
15-07-05, 22:36
Per ju qenka mire , ne vere nuk e doni shiun , ne dimer nuk bjen e cka te beje ai (shiu) i ngrati ! Edhe atij, nganjehere i behet monoton.

Panopticon
15-07-05, 22:38
Shembull po don a??

Kohėn e lirė psh. kam dėshirė ta kaloj pranė PC-sė, jo gjithherė nė Dardani por shfletoj edhe tjera faqe ku jam anėtare, e nėse pėr momentin mė kaplon monotonia, atėherė marr Biēikletėn dhe dal e baj njė shetitje monotone, ose tė kotė fare. :lol:
Hy nė monotoninė tjetėr pėr tė dalė prej tė parės.
Nejse e pshtolla pak, po besoj e more vesh. :lol:

Mduket se e morra vesh :) . Falemnderit per sqarimin.

Pan.

Flaka_1
15-07-05, 23:00
Mirrem edhe me gjėra monotone, pėr tė mos mė kapluar edhe shumė Monotonia. :wink:

cilat jane ato ?

Flaka_1
15-07-05, 23:05
Monotonin e kuptoj si perseritje e diteve te njejta , dmth qdo dit e njejta fotografi , qdo dit vepron njejt qe don te thot nuk ben asgje por vetem i mbyllur ne shtepi apo kudoqoft ne ndonje vend tjeter .

Per ta mund monotonin ka shum zgjidhje : Leximi , Puna rreth shtepis , aktiviteti sportiv , percjellje e ndonje filmi etj ...

Me Respekt
Alb!

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
ALB pershendetje
vertet pergjegjje me vend e kthjellet dhe e kjarte
complimente
kalo bukur
sinqerisht flaka

Flaka_1
15-07-05, 23:20
o flm ende je zgjuar a ? :wink:

Flaka_1
15-07-05, 23:20
Flaka_1 Postuar: Sat Jul 16, 2005 12:05 am Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

AlbMuslim-Ku shkruajti:
Monotonin e kuptoj si perseritje e diteve te njejta , dmth qdo dit e njejta fotografi , qdo dit vepron njejt qe don te thot nuk ben asgje por vetem i mbyllur ne shtepi apo kudoqoft ne ndonje vend tjeter .

Per ta mund monotonin ka shum zgjidhje : Leximi , Puna rreth shtepis , aktiviteti sportiv , percjellje e ndonje filmi etj ...

Me Respekt
Alb!

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
ALB pershendetje
vertet pergjegjje me vend e kthjellet dhe e kjarte
complimente
kalo bukur
sinqerisht flaka

Flaka_1 , ju falemnderoj dhe mbeteni e pershendetur edhe ju .

Me Respekt
Albi!

o flm ende je zgjuar a ? :wink:

Flaka_1
15-07-05, 23:22
Murgesha , a ishte edhe marrja e ketij shembulli nje monotoni.............

Sigurisht i nderuar Guri Sylaj.

Ka rėnė shi tėrė ditėn, e nė Skandinavi sė bashku me shiun vjen edhe ftohja, monotoni qė ska ku shkon mė tepėr.
Nuk e dua shiun nė verė. :lol:

Murgesha jetoni ju ne skandinavi ?
te pershendes dhe uroj te prij e mbara :!:
me respekt flaka :idea:

Flaka_1
15-07-05, 23:24
Nderimet e mia zoteri ALB
ende je zgjuar :?: :roll:

Murgesha
15-07-05, 23:26
Luteni qė tė mbeteni nė temė.

Murgesha!

Flaka_1
15-07-05, 23:43
hahahahahah Zoteri ALB
NGADALE DE SE NUK JAM ENDE NE NGJARJE E DIN TI QE JAM ANTARE(mysafire) E RE NE KETE FORUM
ESHTE JAVA E PARE QE JAM KETU...! :roll:
PERSHENDETJE
FLAKA :!:

Vranina
16-07-05, 01:35
Flaka_1, temen e paske filluar mirė por ja humbe vleren pasi qe u bere edhe ti monotone me pergjigje tė njipasnjishme, nejse nashti gabova qe tė kritikova por shkoi.

Mua per vete shum gjera qe perseriten shpesh apo perdit e edhe ma shum her ne dite me behen monotone.

1. rruarja e perditshme me behet monotone shpesh.
2. ushqyerja me behet monoton, pse te ushqehemi perditė nga tri kater herė, sikur tė kishte qen njiher ne jav me u ushqye.
3. kryerja e nevojave fiziologjike.
4. pirja e duhanit
5. berja dush nga dy tri her ne dite e ma shpesh ne keto dite te nxehta
6. larja e dhėmbeve
7. veshja e deshja
8. fjetja, zgjimi, rregullimi i shtaratit
9. blerja e gazetės
10. etj etj etj

Kam lexuar para nja dy tri vitesh diku, se njeni i kish llogarit sa koh i perdor per gjera qe perseriten perditė, ka qen edhe me cifra sa koh perdor p. sh. ne gjum, nė banjo etj dhe rrefimi i tij ėshtė transmetu ne shum media informative boterore si kuriozitet.

bebeki
16-07-05, 14:32
:shock: ej per monotonij jam specialis dohet spari me shku ne pun e humb monotonijen menjeher e dyta qo dashurij etreta dil ni dhe humbni monotonin se ska qa ju ban tung

Flaka_1
25-07-05, 22:37
bebeki edhe ato behen ngajhere monotoni :!:

nezi
01-08-05, 18:45
pershendetje Flaka!

s'ka njeri, qe nuk kalon ne ndonje hap monotonije.. mos me shume!

Sot thua, une ok do ike.. te shetis o te lexoj, po neser gjerat munde te

ndryshojne!

modestja
20-09-05, 16:17
Monotonia mjaft problem vallahi si shpesh po me del para syve

...poqese e shoh se vertete me ka kapluar nje monotoni e cila jo ralle here ndodhe,marr nje liber shfletoj ashtu nga permbajtja cfar do zgjedh per te lexuar,ose dal ulem ne parkun e shtepise,pastroj kendoj,ndonjehere nga monotonia pergadis ndonje torte ashtu duke e zbukuruar torten me kreme me duket se edhe mua disa gjera me zbukurohen,edhe shkrimi njeashtu me ndihmon shume p.sh shkruaj nje poezi a cfardoqofte etj etj....

Flaka_1
25-11-05, 03:26
Monotonia mjaft problem vallahi si shpesh po me del para syve

...poqese e shoh se vertete me ka kapluar nje monotoni e cila jo ralle here ndodhe,marr nje liber shfletoj ashtu nga permbajtja cfar do zgjedh per te lexuar,ose dal ulem ne parkun e shtepise,pastroj kendoj,ndonjehere nga monotonia pergadis ndonje torte ashtu duke e zbukuruar torten me kreme me duket se edhe mua disa gjera me zbukurohen,edhe shkrimi njeashtu me ndihmon shume p.sh shkruaj nje poezi a cfardoqofte etj etj....

Vertet ide moderne paske e nderuar ! :wink:
Pershendetje te perzemerta me dashuri flaka!

jadore
19-01-06, 14:06
--monotoi!! jo mendoi qe nuk kam aq shume kohe sa te sjell vteveten ne qaste monotonije. -per vete, do te thoja nje tjeter nocion -Rutine- -perditshmeri e njejte, veprime gati, gati te njejta qe perseriten qdo dite -sa qe kalon gati ne monotoni nje ritem i njejte i veprimeve gjate dites-diqka e pa desheruar per mua -po nuk kam si ti ik se vete puna, vete jeta ta imponon kete rutine!!!-jetojeme jeten!!!!

turisti
20-01-06, 08:52
Monotonia ėshtė monotone, :lol: por njekohesishte edhe pushim..... :lol:

dr1ta
21-01-06, 10:14
Pas monotonise vjen kreativiteti :P

Monotonia esht e shendetshme , i vlersojme me shume momentet kur nuk kemi monotoni. :)

Tomori
21-01-06, 11:07
Monotonia ėshtė monotone, por njekohesishte nese ndjeni nevoje per kreativitet e sdini si?
Shum lehte mireni me Tomorin e gjeni kreativitetin.. :lol: :lol: :lol:

turisti
21-01-06, 12:35
Monotonia ėshtė monotone, por njekohesishte nese ndjeni nevoje per kreativitet e sdini si?
Shum lehte mireni me Tomorin e gjeni kreativitetin.. :lol: :lol: :lol:

Qyqy,mos se :lol: po ma prish monotonine :lol: .

Barb|Ka
24-01-06, 11:44
momotonia osht dominante bilem bilem qito 3 ditet e fundit...qdo gje po me duket monotone :cry:

Flaka_1
28-01-06, 13:29
Ka nje kohe qe gjitheqka tek une dhe tek shpirti im eshte thyer ne monotoni,sa qe veshtire e kam te gjej rrugen,diqka e tille qenka shume e rende, diqka e tille paska peshen me te rende se gjitheqka, paska peshen me te rende sa edhe vete bota! :cry:

turisti
29-01-06, 20:57
Ka nje kohe qe gjitheqka tek une dhe tek shpirti im eshte thyer ne monotoni,sa qe veshtire e kam te gjej rrugen,diqka e tille qenka shume e rende, diqka e tille paska peshen me te rende se gjitheqka, paska peshen me te rende sa edhe vete bota! :cry:

Mos ashtu shoqe,sepse -monotonia- nuk eshte monotone aq se sa duket ne shiqim te pare,por vullneti yne "lodhet" dhe stagnon ,ashtu qe monotonia dominon......... :P

Psikologu
01-02-06, 00:18
Monotoni e madhe sonte!
Voglushja ime akoma ne gjumė pa e ditur se perse ka fjetur. :( :( :(

FrEsKiA
01-02-06, 00:20
Monotoni e madhe sonte!
Voglushja ime akoma ne gjumė pa e ditur se perse ka fjetur. :( :( :( :roll: :?

Lona
02-02-06, 11:49
Monotonia rralle here me shoqeron se smepremton koha te merem me kete, :roll:

FrEsKiA
02-02-06, 11:50
Monotonia, shpeshhere eshte shoqja ime! :roll:

Lona
02-02-06, 11:57
Nuk duhet lejuar qe monotonia te na shoqeroje se te demton :lol:

Flaka_1
03-02-06, 12:57
Nuk duhet lejuar qe monotonia te na shoqeroje se te demton :lol:
Dashte s'dashte monotonia te shoqeron ! :wink:

Lona
03-02-06, 15:10
Nuk duhet lejuar qe monotonia te na shoqeroje se te demton :lol:
Dashte s'dashte monotonia te shoqeron ! :wink:
Ndojhere eshte e nevojshme ne Monotoni se relaksohemi me mire vetem, por shpesh seshte e dobishme.

Flaka_1
03-02-06, 15:13
Nuk duhet lejuar qe monotonia te na shoqeroje se te demton :lol:
Dashte s'dashte monotonia te shoqeron ! :wink:
Ndojhere eshte e nevojshme ne Monotoni se relaksohemi me mire vetem, por shpesh seshte e dobishme.

Jo perkundrazi e nderuar Monotonia na gris shpirtin !

arben-ks
03-02-06, 17:06
Kur te behna monoton me diqka, s' shkon sen shkoj i blejdikund do fara e ha farat ti qelin monotonet :wink: