PDA

View Full Version : Fjala NIK, NIKU, NIKUN ėshtė shqipe apo?


Reana
19-07-05, 00:38
MOS E MERR MA N'GOJE EMRIN NIKUN TIM! HERA E FUNDIT ESHTE QE E MERR NE GOJE PUNEN TIME!Pikesepari ne Fjalorin e Gjuhes Shqipe, nuk egziston fjale NIK, NIKU, NIKUN; thuhet PSEUDONIM e shqiperuar thuhet NOFKE.

Kesi gabimesh gjuhesore, si shihet ju beni RREGULLISHT.
Fatekeqesisht, nuk eshte problemi vetem tek fjalet rob e rod, synimi juaj te "pasuroni" shqipen me fjale jo-shqipe e barbarizma, eshte evident!!!

Odise
19-07-05, 01:23
ti duhet me vite te mesosh prej shkrimeve te mia

ja ku i ke ketu tek Gjuha Shqipe! Meso!

Reana
19-07-05, 02:01
ti duhet me vite te mesosh prej shkrimeve te mia

ja ku i ke ketu tek Gjuha Shqipe! Meso!

ASHTU???
Ne cilen faqe te Fjalorit te Gjuhes Shqipe qenka fjala "nik, niku, nikun"???

Odise
19-07-05, 04:49
meso, meso, ja ku ke tek Gjuha Shqipe te mesosh me vite

meso e banu robzoti e rod - meso meso cuco!

ARVANITI
19-07-05, 12:49
MOS E MERR MA N'GOJE EMRIN NIKUN TIM! HERA E FUNDIT ESHTE QE E MERR NE GOJE PUNEN TIME!Drejt.

"Nick", "nickname". shqiperohet "nofke", "llagap", ose "pseudonim" (seshte shqip).

Ne rast se doni ta mbani ne trajte origjinale, d.m.th. ne trajten e gjuhes se huaj, mund te shkruhet ne kete menyre.

Ky eshte nick-u im.

ose

Ky eshte "nick"-u im.

Kreshniku
29-06-06, 09:11
Unė pajtohem plotėsisht me sqarimin e Roanės dhe e falėnderoj pėr kėtė sqarim mė se tė nevojshėm dhe po aq tė rėndėsishėm.Thėn tė drejten nisur nga vetja ime dhe tė gjithė shqiptarėt tė cilėt jetojnė nė Kosovė,Maqedoni apo edhe nė vende tė tjera pėrjashtuar kėtu mėmen Shqipėri kanė probleme mjaftė tė mėdha nė tė folurit dhe tė shkruarit e drejt tė gjuhės shqipe.Ndėrsa pėr sa i pėrket pėrdorimit tė shprehjeve tė huaja nė jetėn e pėrditshme kjo ėshtė mėse evidente dhe ate nė njė masė teje tė madhe.

Toni3
29-06-06, 12:57
Problemi qendron ne ate se disa terma tekonologjia nuk t'i lejon t'i perkthesh si te te doje ty qejfi.

Une jam kunder shqiptarizimit te termave te teknologjise, sepse s'ka efekt, dhe dalim shpesh qesharak!