PDA

View Full Version : Po mos tė ishte Prishtina kryeqytet ???


Faqet : [1] 2

Krokodilli
21-07-05, 06:43
Po te mos ishte Prishtina kryeqytet cilin qytet do ta zgjedhnit kryeqytet te Kosoves?? dhe pse,, per qfar vlera, per qfar arsye?


Prizrenin
Mitrovicen
Pejen
Gjakoven
Gjilanin
Ferizajin
Skenderain
Vushtrrin
tjeter....

Kaltrushi
21-07-05, 14:14
PEJEN natyrisht........sepse mendoj se esht vend mjaft i bukur me nje rrethin edhe me te mire... esht nje vend kogja turistik....per ajroport do ja bejnim disi..... 8)

ah mos te harroj shqiptohet shume mire.........PEeeJAaaa ah sikur te ishte kryqytet....

rilinda
21-07-05, 15:08
PRIZRENIN sigurisht. Edhe dihet se Prizreni eshte kryqyteti i zemrave te te gjith kosovareve edhe pse do do nuk e pranojne.

ARVANITI
21-07-05, 20:41
Tiranen...

Krokodilli
22-07-05, 05:36
Tiranen...

ME GJITH DESHIR DO TA BENIM TIRANEN KRYEQYTET TE KOSOVES :lol:

E PRISHTINEN KRYEQYTET TE SHQIPERIS.... TE SHPRESOJM SE DO TE BEHET ASHTU NJEDIT ,,

Krokodilli
22-07-05, 05:38
PEJEN natyrisht........sepse mendoj se esht vend mjaft i bukur me nje rrethin edhe me te mire... esht nje vend kogja turistik....per ajroport do ja bejnim disi..... 8)

ah mos te harroj shqiptohet shume mire.........PEeeJAaaa ah sikur te ishte kryqytet....

NUK PO TINGELLON EDHE QAQ BUKUR Kaltrushi,,,,, hmmmmm PEJA,, kryeqyteti i Kosoves Peja,, po anglisht si kish me tingellu
-CAPITAL CITY OF KOSOVO PEJA -
NE ANGLISHT PEJA LEXOHET SI PEGJA KESHTU QE NUK PO TINGELLON MIRE

Krokodilli
22-07-05, 05:41
PRIZRENIN sigurisht. Edhe dihet se Prizreni eshte kryqyteti i zemrave te te gjith kosovareve edhe pse do do nuk e pranojne.

JO MORE QFAR PRIZRENI ,, po te ishte Kosova dhe Shqiperia te bashkuara si nje shtet athere do te ishte mire te zgjedhej Prizreni,, sepse eshte ne mesin e trojeve shqiptare....

lazdrani
22-07-05, 10:08
MITROVICA-Qyteti me i pasure me pasuri nenetoksore.Qyteti i minatoreve,Qyteti i te gjithe Kosovareve,mjerisht deri me tani qytet i ndare Veri-Jug..

Gentiani
22-07-05, 19:21
tjetėr :wink:

SPARTAKU
22-07-05, 19:59
Shkupin

Gjumashja
23-07-05, 10:55
MITROVICA-Qyteti me i pasure me pasuri nenetoksore.Qyteti i minatoreve,Qyteti i te gjithe Kosovareve,mjerisht deri me tani qytet i ndare Veri-Jug..


me ty jom :wink:

blini
23-07-05, 10:58
sa keq qe nuk po u hiqke Prishtina ,
po rrike gjithe kryeqytet, ja ka anen valla.
blini

Krokodilli
23-07-05, 13:04
sa keq qe nuk po u hiqke Prishtina ,
po rrike gjithe kryeqytet, ja ka anen valla.
blini


:lol: :lol:

Murgesha
23-07-05, 13:21
Prizrenin.

Tomori
23-07-05, 14:42
Shkupin, normalishte se Shkupi ka qene kryeqiteti Kosoves..
Nahija Shkupit ka perfacesuar Kosoven!

rilinda
23-07-05, 17:42
Prizrenin.


:wink:

rilinda
23-07-05, 17:47
Shkupin, normalishte se Shkupi ka qene kryeqiteti Kosoves..
Nahija Shkupit ka perfacesuar Kosoven!une kurr nuk paskna ni qe u kan Shkupi najher kryeqytet i Kosoves. :shock:

ARVANITI
23-07-05, 17:57
une kurr nuk paskna ni qe u kan Shkupi najher kryeqytet i Kosoves. :shock:


Mesoje tashi, se le nam.

Krokodilli
24-07-05, 04:42
Prizrenin.


:wink:
voten ja dhash Prizrenit

rilinda
24-07-05, 13:13
Prizrenin.


:wink:
voten ja dhash Prizrenit

av av kroki a po bojka edhe fshatrat me qen kryeqytete a? apo koke bind qe Prizreni eshte qytet e jo fshat qysh ke than ma heret?!

Gentiana
24-07-05, 13:43
Prizreni.

Honesty^uk.
24-07-05, 14:05
Prizreni, kryeqyteti i Shqiptareve

Krokodilli
24-07-05, 14:12
Prizreni, kryeqyteti i Shqiptareve

KISHTE ME QEN PO TE MOS ISHTE PRISHTINA :lol:

Honesty^uk.
24-07-05, 14:16
Prizreni, kryeqyteti i Shqiptareve

KISHTE ME QEN PO TE MOS ISHTE PRISHTINA :lol:

:lol: :lol: :lol:
rrota e historise eshte ne levizje :wink:

Krokodilli
24-07-05, 14:21
Prizreni, kryeqyteti i Shqiptareve

KISHTE ME QEN PO TE MOS ISHTE PRISHTINA :lol:

:lol: :lol: :lol:
rrota e historise eshte ne levizje :wink:

ESHTE NE LEVIZJE E SIPER,,, por esht ka shkon kah e ardhmja......
Prishtina jo vetem kryeqytet i Kosoves,, po dhasht zoti e te behet Kryeqytet i Shteteve te Bashkuara te Shqiperis........ :lol: pershendetje shoki,, kujdes mos udheto me transport publik...... gjith te mirat

Honesty^uk.
24-07-05, 14:39
ESHTE NE LEVIZJE E SIPER,,, por esht ka shkon kah e ardhmja......
Prishtina jo vetem kryeqytet i Kosoves,, po dhasht zoti e te behet Kryeqytet i Shteteve te Bashkuara te Shqiperis........ :lol: pershendetje shoki,, kujdes mos udheto me transport publik...... gjith te mirat

E vertet se nga e ardhmja po levizen, por kryeqyteti i SHBShqipe PRIZRENI :lol:
flm per keshillen se me te vertet eshte bere katastrofe, por ishalla nuk fillojn me na i vu neper kerret private

arbias
24-07-05, 17:04
Un votova Per -Mitrovica- A e dini pse sepse kur nje qyteti i duhet nje ngritje At duhet ta bčn kjo-Zgjedhje duke e ber kryeqytet .

Psh;
Koli gjermonin e bashkoj duke e ndrruar kryeqytetin gjithmon duke i afruar trojet gjermane afer dhe ne fund e bashkoj gjermonin .

Me pas men Rugova ja kish ba qeshtu

Murgesha
24-07-05, 17:11
Un votova Per -Mitrovica- A e dini pse sepse kur nje qyteti i duhet nje ngritje At duhet ta bčn kjo-Zgjedhje duke e ber kryeqytet .

Psh;
Koli gjermonin e bashkoj duke e ndrruar kryeqytetin gjithmon duke i afruar trojet gjermane afer dhe ne fund e bashkoj gjermonin .

Me pas men Rugova ja kish ba qeshtu

Jo more, a sqenka nė Kosovė Mitrovica a?? :roll: :roll: :roll:

arbias
24-07-05, 17:24
Mitrovica čsht ne kosov por kosova sčsht afer mitrovices

rilinda
24-07-05, 17:37
Prizreni, kryeqyteti i Shqiptareve

KISHTE ME QEN PO TE MOS ISHTE PRISHTINA :lol:

Prishtina eshte kryeqytet formal e kryeqytet i zemrave eshte Prizreni

arbias
24-07-05, 18:06
Oj rilind kush qenkan moj zemrat, A veq ju ne prishtin paskeni zemra a
Na ne vend te zemrave kena Lulezemra :wink:

fisniku
24-07-05, 21:43
Pershendetje,
Une mendoj qe qyteti qe i ploteson kushtet per me qene Kreqytet i Kosoves eshte Mitrovica.
Mitrovica eshte qytettradites,qytet Universitare, qytet neper te cilin kalojn dy lumenje, qe ka industri, pasuri nen dhe mbitokesore dhe ēka eshte me rendesi ka infrastrukture nder me te mirat ne Kosove.

Agroni22
24-07-05, 22:22
edhe pse jom MITROVICALI qdo qytetar i keti qyteti kishe pas deshire te jete qytetar i kryeqytetit por realisht per mi takuar mbas PRISHTINES i kishe taku PRIZERENIT ose PEJES

Krokodilli
25-07-05, 07:35
Prizreni, kryeqyteti i Shqiptareve

KISHTE ME QEN PO TE MOS ISHTE PRISHTINA :lol:

Prishtina eshte kryeqytet formal e kryeqytet i zemrave eshte Prizreni

besa Prishtina nuk eshte vetem qytet formal....... ndoshta per ty eshte vetem formal... hehe Prizrenalike,, ende je me shpresa se po ta bejm Prizrenin kryeqytet,,, e jooooo,, as ne enderr mos e shih, se me pa at enderr frigohesh naten prej gezimi........ :lol: :lol:

turisti
25-07-05, 12:11
Rendin e ka KAĒANIKU dhe kushtetuta e tij. :wink:

arbias
25-07-05, 16:16
Edhe qallapeku se hiq larg veq kur t dahet nje dit Prej Lipjanit ska faj a durohen shkit dhe kryetari i tyre basri demiri :idea:

rilinda
25-07-05, 19:09
Edhe qallapeku se hiq larg veq kur t dahet nje dit Prej Lipjanit ska faj a durohen shkit dhe kryetari i tyre basri demiri :idea:

arbias pa ofendime

rilinda
25-07-05, 19:18
Prizreni, kryeqyteti i Shqiptareve

KISHTE ME QEN PO TE MOS ISHTE PRISHTINA :lol:

Prishtina eshte kryeqytet formal e kryeqytet i zemrave eshte Prizreni

besa Prishtina nuk eshte vetem qytet formal....... ndoshta per ty eshte vetem formal... hehe Prizrenalike,, ende je me shpresa se po ta bejm Prizrenin kryeqytet,,, e jooooo,, as ne enderr mos e shih, se me pa at enderr frigohesh naten prej gezimi........ :lol: :lol:

"Shpresa vdes e fundit!". Nuk frigohemi jo..., e ti po flet prej pervojes apo? kjo puna e friges paska ndodh edhe ato dit para emertimit KRYEQYTET te Prishtines?
Na prizrenalit nuk jemi duke "luftuar" per titullin KRYEQYTET sepse jemi te knaqun me ate qe e kemi po edhe nese-edhe jo vetem nese po kur te behet Kosova dhe Shqiperia NJĖ (ALBANIA) kryqytet do te jete Prizreni -i nderuari Krokodil :lol:

rilinda
25-07-05, 19:21
Oj rilind kush qenkan moj zemrat, A veq ju ne prishtin paskeni zemra a
Na ne vend te zemrave kena Lulezemra :wink:

jam nga Prizreni Arbias e jo nga Prishtina( edhe pse kam lidhje edhe me Prishtin). edhe nuk thash qe vetem na kemi zemra po thash se ne zemrat e ēdo shqiptari ( edhe pse me goj nuk e pranojn) kqyeqytet eshte PRIZRENI

Krokodilli
26-07-05, 15:11
Oj rilind kush qenkan moj zemrat, A veq ju ne prishtin paskeni zemra a
Na ne vend te zemrave kena Lulezemra :wink:

jam nga Prizreni Arbias e jo nga Prishtina( edhe pse kam lidhje edhe me Prishtin). edhe nuk thash qe vetem na kemi zemra po thash se ne zemrat e ēdo shqiptari ( edhe pse me goj nuk e pranojn) kqyeqytet eshte PRIZRENI

ne baz te qkafit bazohet rilinda qe thu Kryeqytet eshte Prizreni,, kur te gjith e dim se Kryeqytet eshte Prishtina,,,, kety pyetja eshte po mos te ishte Prishtina kryeqytet????
por ske faj,, e thash edhe ma par,, ende enderron qe Prizreni te behet kryeqytet,, nuk ka bukuri te duhur si Prishtina te jet kryeqytet :lol:

arbias
26-07-05, 16:34
Rilin qka ofendova moj se qallapeku esht shum katund i bukur keshtu qe me pas ba kryeqytet beli naj kishin shtru rrugen dritat najkishin bru kantat e berllogut se plasum naj kishin maru komunen parlamentin se marum prej lloqit s po dilet e keshtu vjet per vjet ja kishum ndrru kryeqytetin kosoves keshtu shkohet perpara oj rilinda e prizerenit t Bukur

rilinda
26-07-05, 17:58
Oj rilind kush qenkan moj zemrat, A veq ju ne prishtin paskeni zemra a
Na ne vend te zemrave kena Lulezemra :wink:

jam nga Prizreni Arbias e jo nga Prishtina( edhe pse kam lidhje edhe me Prishtin). edhe nuk thash qe vetem na kemi zemra po thash se ne zemrat e ēdo shqiptari ( edhe pse me goj nuk e pranojn) kqyeqytet eshte PRIZRENI

ne baz te qkafit bazohet rilinda qe thu Kryeqytet eshte Prizreni,, kur te gjith e dim se Kryeqytet eshte Prishtina,,,, kety pyetja eshte po mos te ishte Prishtina kryeqytet????
por ske faj,, e thash edhe ma par,, ende enderron qe Prizreni te behet kryeqytet,, nuk ka bukuri te duhur si Prishtina te jet kryeqytet :lol:

Nuk thash qe kryeqytet eshte Prizreni edhe na kete postin e kryeqytetit e kemi provu para Prishtines e nese don me vertetu hulumtoje historine e popullit shqiptar bile bile edhe selia e te gjithe rilindasve tane ka qen ne Prizren saktesisht ne objektin e Lidhjes se Prizrenit.Kshtu qe edhe me qen Prizreni kryeqytet nuk na vjen asgje interesant edhe heredo kurdo Prizreni ka me qen kyeqytet-ndoshta ndoshta une e ti nuk e presim ate dit veq brezat e ardhshem po, per ata te jesh i sigurt.

rilinda
26-07-05, 18:12
Rilin qka ofendova moj se qallapeku esht shum katund i bukur keshtu qe me pas ba kryeqytet beli naj kishin shtru rrugen dritat najkishin bru kantat e berllogut se plasum naj kishin maru komunen parlamentin se marum prej lloqit s po dilet e keshtu vjet per vjet ja kishum ndrru kryeqytetin kosoves keshtu shkohet perpara oj rilinda e prizerenit t Bukur

nuk ban ashtu, duhet me u ndal dikun. Prizreni ka qen, tash eshte Prishtina e ndoshta do te behet Prizreni po edhe mos me u bo nuk na mbetet hatri se ashtu se ashtu nuk po na duhet me ardh e me u mbledh krejt Kosova ne Prizren qysh po ndodh me Prishtinen e me na bo edhe qytetin te papaster :P

Agroni22
26-07-05, 23:09
JU KOM TREGU MA LARTE

rilinda
26-07-05, 23:17
edhe pse jom MITROVICALI qdo qytetar i keti qyteti kishe pas deshire te jete qytetar i kryeqytetit por realisht per mi takuar mbas PRISHTINES i kishe taku PRIZERENIT ose PEJES


:lol: :wink:

Krokodilli
27-07-05, 07:58
Oj rilind kush qenkan moj zemrat, A veq ju ne prishtin paskeni zemra a
Na ne vend te zemrave kena Lulezemra :wink:

jam nga Prizreni Arbias e jo nga Prishtina( edhe pse kam lidhje edhe me Prishtin). edhe nuk thash qe vetem na kemi zemra po thash se ne zemrat e ēdo shqiptari ( edhe pse me goj nuk e pranojn) kqyeqytet eshte PRIZRENI

ne baz te qkafit bazohet rilinda qe thu Kryeqytet eshte Prizreni,, kur te gjith e dim se Kryeqytet eshte Prishtina,,,, kety pyetja eshte po mos te ishte Prishtina kryeqytet????
por ske faj,, e thash edhe ma par,, ende enderron qe Prizreni te behet kryeqytet,, nuk ka bukuri te duhur si Prishtina te jet kryeqytet :lol:

Nuk thash qe kryeqytet eshte Prizreni edhe na kete postin e kryeqytetit e kemi provu para Prishtines e nese don me vertetu hulumtoje historine e popullit shqiptar bile bile edhe selia e te gjithe rilindasve tane ka qen ne Prizren saktesisht ne objektin e Lidhjes se Prizrenit.Kshtu qe edhe me qen Prizreni kryeqytet nuk na vjen asgje interesant edhe heredo kurdo Prizreni ka me qen kyeqytet-ndoshta ndoshta une e ti nuk e presim ate dit veq brezat e ardhshem po, per ata te jesh i sigurt.

hahahaha Prizreni do te behet kryeqytet,,,, per qdo dit do te ndrrohen kryeqytetet....... askund ne bot skom ndegju qe ndrrohen qytetet simbas deshires, per dit,,, po ska gje Rilinda cili do qe eshte kryeqytet veq a eshte ne Kosove..

Per kete kohe te veshtir qe po kalon Kosova MITROVICEN do ta zgjedhja si kryeqytet, edhe ka reliev te duhur ,, ka IBRIN ne mes te qytetit,, shum ka perparsi

rilinda
27-07-05, 12:08
m'fal po une nuk thash qe me i ndrru kryeqytetet qdo dit se ajo nuk eshte normale.


edhe Prizreni e ka LUMBARDHIN (edhe shume monumete historike edhe i vetmi qytet qe e ka rujt me se shumti kulturen e vjeter shqiptare)edhe eshte qytet antik bile bile kom lexu qe para disa kohe Prizreni ka qene ma i mir dhe ma i ndertum se Parisi. (Kete e kam lexu ne histori te shkolles se mesme- e historia nuk rren).

Ka qen dhe do te behet kryeqytet i ALBANISĖ.

arbias
27-07-05, 15:36
Qashtu valla edhe un rilind e kum pas lexu ne shkoll fillore se Kur i ka pas Novoberda Njemilon banor As parisi E As londra si kan pas as ka 500 mij e tash kuptohet sa jena na te vjeter para londres dhe Parisit

E sa per kryeqytet e kisha Ba Mitrovicen Per shum arsye;
Njera pse ne kishum hec ma shpejt perpara se e gjith nentoka e mitrovices esht ar Dukat dhe na kish majt me hanger e me pi hiq pa punu
E dyta esht se Ishte bashku
E treta esht se Pavarsin e kosoves e kishin njoft Pa ju ba rigja askujt.

Krokodilli
01-08-05, 09:32
Qashtu valla edhe un rilind e kum pas lexu ne shkoll fillore se Kur i ka pas Novoberda Njemilon banor As parisi E As londra si kan pas as ka 500 mij e tash kuptohet sa jena na te vjeter para londres dhe Parisit

E sa per kryeqytet e kisha Ba Mitrovicen Per shum arsye;
Njera pse ne kishum hec ma shpejt perpara se e gjith nentoka e mitrovices esht ar Dukat dhe na kish majt me hanger e me pi hiq pa punu
E dyta esht se Ishte bashku
E treta esht se Pavarsin e kosoves e kishin njoft Pa ju ba rigja askujt.


hiq bre nuk qenkemi shumu,, paramendo Novoberda 1 milion banor kur ska pas as Parisi GJYS MILIONI,,,, mos vall jon shperngul shumica e shqiptarve ne Paris e vende tjera te evropes prej Novoberdes.........
POPULLI FRANCEZ ME ORIGJINE SHQIPTARE

arbias
02-08-05, 21:54
krokodill ku e lecove se un e shkrujta populli shqiptar me origjin franceze
Ket e ka then ndoshta aj rugova i yt qe e qun bab dhe nan te kombit
E mos Ma flliq origjinen me francez e evropian si rugova pisi se ai ket e ka merak dhe partiardashat e tij si ti dhe Ajo seribazka qe t ka shti me shkru at shkrim te pist siq esht ajo dhe ti idijota :roll:

aferdita
02-08-05, 22:42
shyqyr qe e kemi nje kryeqytet se ishte bere Lufta

rilinda
03-08-05, 10:44
krokodill ku e lecove se un e shkrujta populli shqiptar me origjin franceze
Ket e ka then ndoshta aj rugova i yt qe e qun bab dhe nan te kombit
E mos Ma flliq origjinen me francez e evropian si rugova pisi se ai ket e ka merak dhe partiardashat e tij si ti dhe Ajo seribazka qe t ka shti me shkru at shkrim te pist siq esht ajo dhe ti idijota :roll:

as ti nuk e ke kuptu se qka ka shkru krokodilli se ai ka than "POPULLI FRANCEZ ME ORIGJINE SHQIPTARE" e jo qysh e ke kuptu ti "populli shqiptar me origjin franceze ". edhe kur je regjistru me duket kan qene disa rregulla ku ndalohen ofendimet e ti s'je duke i respektuar. Mos e perzij ketu Rugoven e asnje politikan tjeter se nuk eshte vendi ketu me diskutu per ata.

Krokodilli
03-08-05, 12:11
krokodill ku e lecove se un e shkrujta populli shqiptar me origjin franceze
Ket e ka then ndoshta aj rugova i yt qe e qun bab dhe nan te kombit
E mos Ma flliq origjinen me francez e evropian si rugova pisi se ai ket e ka merak dhe partiardashat e tij si ti dhe Ajo seribazka qe t ka shti me shkru at shkrim te pist siq esht ajo dhe ti idijota :roll:

as ti nuk e ke kuptu se qka ka shkru krokodilli se ai ka than "POPULLI FRANCEZ ME ORIGJINE SHQIPTARE" e jo qysh e ke kuptu ti "populli shqiptar me origjin franceze ". edhe kur je regjistru me duket kan qene disa rregulla ku ndalohen ofendimet e ti s'je duke i respektuar. Mos e perzij ketu Rugoven e asnje politikan tjeter se nuk eshte vendi ketu me diskutu per ata.

nuk eshte hera e par qe shoku Arbias me ofendon,,,, ketu me paska ofendu pak ma but,, ndoshta eshte frigu nga moderatoret,,,, ne privat ma ka shkru nje leter qe me ka ofendu sa se kom besu .. nje person dyfytyresh,,, po masi eshte trim ne forum mir eshte, me mir trim ne forum sesa frigacak ne forum dhe frigacak i lindur...

p.s, flm rilinda per perkrahje,, nuk thash asgje per ta ofendu askend,, por si duket ky paska prejardhje rome....

arbias
03-08-05, 12:38
Esht hera e katert qe ti mundohesh me i shit mend dikujt dhe nga padrejta e moderatorve qe ma bejn te tjeret me fyjn e une duhet me i duru per shpifjet e tua ket e ke kerkua Rom thuaj vetem vetes ore francez i garibaldit
Tjeter her ti benja vetes bajat e shko kqyru ne pasqyr a je rom a fransez
Injorant i se vertetes

Krokodilli
03-08-05, 12:56
Rrnoft Prishitna dhe Kryetari i gjith Kosovarve Ibrahim Rugoven.... 8) :arrow:

rilinda
04-08-05, 18:05
heeeeeeeeej e keni gabu temen.

Prizreni-kryeqyteti i trojeve shqiptare.

Krokodilli
05-08-05, 07:12
heeeeeeeeej e keni gabu temen.

Prizreni-kryeqyteti i trojeve shqiptare.

na falni se me te vertet e pasna gabu temen


po sa i perket kesaj teme,, Mitrovica per kryeqytet po te mos ishte Prishtina,,

Por qka te bejn se Prishtina eshte kryeqytet dhe do te mbetet :)

rilinda
05-08-05, 09:22
eshte PO, e a do te mebetet eshte pikepyetje edhe e madhe bile.

rilinda
05-08-05, 14:25
Politikanė dhe biznesmenė tė njohur janė duke e shqyrtuar mundėsinė qė tė krijohet njė lėvizje pėr zhvendosjen e kryeqytetit. Lutfi Haziri, kryetar i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės, ka bėrė tė ditur se ekziston njė tendencė qė kryeqyteti i Kosovės tė bartet nė Prizren, pėr shkak tė tėrė asaj qė ka ngjarė me Prishtinėn, pas pėrfundimit tė luftės.

Jo veē pėr lumin, por edhe pėr rėndėsinė historike, trashėgiminė kulturore, pozitėn gjeografike, klimėn, dhe, mbi tė gjitha, pėr ta rikthyer historinė... personalitete tė ndryshme kosovare janė pajtuar qė kryeqyteti i Kosovės tė jetė Prizreni.
__________________________________________________ ___________
Kėtė e kam lexuar diku edhe ėshtė e vėrtetė.

Agroni22
05-08-05, 14:28
Politikanė dhe biznesmenė tė njohur janė duke e shqyrtuar mundėsinė qė tė krijohet njė lėvizje pėr zhvendosjen e kryeqytetit. Lutfi Haziri, kryetar i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės, ka bėrė tė ditur se ekziston njė tendencė qė kryeqyteti i Kosovės tė bartet nė Prizren, pėr shkak tė tėrė asaj qė ka ngjarė me Prishtinėn, pas pėrfundimit tė luftės.

Jo veē pėr lumin, por edhe pėr rėndėsinė historike, trashėgiminė kulturore, pozitėn gjeografike, klimėn, dhe, mbi tė gjitha, pėr ta rikthyer historinė... personalitete tė ndryshme kosovare janė pajtuar qė kryeqyteti i Kosovės tė jetė Prizreni.
__________________________________________________ ___________
Kėtė e kam lexuar diku edhe ėshtė e vėrtetė.egzistone mundesiaa

rilinda
05-08-05, 15:10
Politikanė dhe biznesmenė tė njohur janė duke e shqyrtuar mundėsinė qė tė krijohet njė lėvizje pėr zhvendosjen e kryeqytetit. Lutfi Haziri, kryetar i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės, ka bėrė tė ditur se ekziston njė tendencė qė kryeqyteti i Kosovės tė bartet nė Prizren, pėr shkak tė tėrė asaj qė ka ngjarė me Prishtinėn, pas pėrfundimit tė luftės.

Jo veē pėr lumin, por edhe pėr rėndėsinė historike, trashėgiminė kulturore, pozitėn gjeografike, klimėn, dhe, mbi tė gjitha, pėr ta rikthyer historinė... personalitete tė ndryshme kosovare janė pajtuar qė kryeqyteti i Kosovės tė jetė Prizreni.
__________________________________________________ ___________
Kėtė e kam lexuar diku edhe ėshtė e vėrtetė.egzistone mundesiaa


...edhe egziston sepse diskutimet ende nuk jane fikur

Krokodilli
05-08-05, 20:31
Politikanė dhe biznesmenė tė njohur janė duke e shqyrtuar mundėsinė qė tė krijohet njė lėvizje pėr zhvendosjen e kryeqytetit. Lutfi Haziri, kryetar i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės, ka bėrė tė ditur se ekziston njė tendencė qė kryeqyteti i Kosovės tė bartet nė Prizren, pėr shkak tė tėrė asaj qė ka ngjarė me Prishtinėn, pas pėrfundimit tė luftės.

Jo veē pėr lumin, por edhe pėr rėndėsinė historike, trashėgiminė kulturore, pozitėn gjeografike, klimėn, dhe, mbi tė gjitha, pėr ta rikthyer historinė... personalitete tė ndryshme kosovare janė pajtuar qė kryeqyteti i Kosovės tė jetė Prizreni.
__________________________________________________ ___________
Kėtė e kam lexuar diku edhe ėshtė e vėrtetė.

haha jo jo e kemi then edhe nje here qka ska ne kosove,, edhe naj dit kan me fillu neper Liqenin e Batllaves dhe Badofcit Krokodillat Mu kriju (formu)(shumezu)..

po qka te bejm, keto shkrime jan vetem endrra te disave,,
Prishtina ka qen dhe do mbetet kryeqytet.... Per mu ba Prizreni apo qfardo qyteti tjeter i kosoves si Prishtina duhet me kalu se paku edhe 40 vjet

rilinda
06-08-05, 09:13
jo edhe 40 vjet kroki por se shpejti...

Prishtina nuk ka qene gjithmon kryeqytet... Para Prishtines ka qene Prizreni...
e pse nuk po bindesh se???
nuk po them vetem une me hamendje se Prizreni ka qene kryeqyteti i shqiptarve por edhe historia e thote te njejten gje, e ti mundesh me hulumtu edhe e gjen, por po ma merr mendja se edhe ateher nuk ke me pranu (sikurse edhe tash- sepse edhe tash ti e din qe Prizreni ka qen kryeqytet, po nuk po e pranon) :lol:

Krokodilli
06-08-05, 09:34
jo edhe 40 vjet kroki por se shpejti...

Prishtina nuk ka qene gjithmon kryeqytet... Para Prishtines ka qene Prizreni...
e pse nuk po bindesh se???
nuk po them vetem une me hamendje se Prizreni ka qene kryeqyteti i shqiptarve por edhe historia e thote te njejten gje, e ti mundesh me hulumtu edhe e gjen, por po ma merr mendja se edhe ateher nuk ke me pranu (sikurse edhe tash- sepse edhe tash ti e din qe Prizreni ka qen kryeqytet, po nuk po e pranon) :lol:

ka qen ka qen,, kur te gjitha trojet shqiptare jan quajt ILIRI,,,, pse nuk shkon e i thu shqiptareve te shqiperis ne vend te Tiranes Prizreni duhet te jet kryeqytet,, se ka qen ktynehere kryeqytet i SHqiperis....

gjerat kan ndryshu,, kosova e ka kryeqytetin Prishtinen,, dhe do te mbetet ashtu, ,deri sa te ndryshojn kufijt ,, kur te ndryshojn athere me siguri edhe emrat e shteteve ndrrojn,,, sikurse ne te kaluaren,,, do te thot me mijera vjet do te kalojn

Agroni22
06-08-05, 12:55
OJ RILINDA PRIZERENI ESHTE QYTETI MA I MIRE SKA FJALE MORE PO HIQJU KETI KROKODILLI

rilinda
06-08-05, 17:48
jo edhe 40 vjet kroki por se shpejti...

Prishtina nuk ka qene gjithmon kryeqytet... Para Prishtines ka qene Prizreni...
e pse nuk po bindesh se???
nuk po them vetem une me hamendje se Prizreni ka qene kryeqyteti i shqiptarve por edhe historia e thote te njejten gje, e ti mundesh me hulumtu edhe e gjen, por po ma merr mendja se edhe ateher nuk ke me pranu (sikurse edhe tash- sepse edhe tash ti e din qe Prizreni ka qen kryeqytet, po nuk po e pranon) :lol:

ka qen ka qen,, kur te gjitha trojet shqiptare jan quajt ILIRI,,,, pse nuk shkon e i thu shqiptareve te shqiperis ne vend te Tiranes Prizreni duhet te jet kryeqytet,, se ka qen ktynehere kryeqytet i SHqiperis....

gjerat kan ndryshu,, kosova e ka kryeqytetin Prishtinen,, dhe do te mbetet ashtu, ,deri sa te ndryshojn kufijt ,, kur te ndryshojn athere me siguri edhe emrat e shteteve ndrrojn,,, sikurse ne te kaluaren,,, do te thot me mijera vjet do te kalojn

nc... se shpejti e jo mijera vjet... kan mbetur edhe disa vite e me me mrri edhe ti ket dit kur Prizreni te behet kryeqytet :lol:

rilinda
06-08-05, 17:53
OJ RILINDA PRIZERENI ESHTE QYTETI MA I MIRE SKA FJALE MORE PO HIQJU KETI KROKODILLI

Prizren ėshtė qytet antik qė shtrihet nė jugperendim tė Kosovės. Prizreni ėshtė njė prej qyteteve mė tė lashta nė Europėn juglindore, nė tė cilin ekziston njė traditė e gjatė dhe e thellė e tolerancės dhe e bashkėpunim ndėretnik.
Prizreni ėshtė i njohur pėr monumentet historike dhe natyrėn e bukur tė tij. Qyteti tėrheq me mijėra vizitorė nga Kosova dhe jashtė.
Kjo komunė ka 640 km˛ dhe 77 fshatėra. Kufizohet me Shqipėrinė nė perėndim dhe me Maqedoninė nė juglindje. Gjendet mu nė zemėr tė rajonit jugut tė Kosovės dhe shėrben si qendėr rajonale pėr qytetet nė rrethinė.
Prizreni ka rreth 225,000 banorė, shumica e tė cilėve janė shqiptarė tė Kosovės. Por nė Prizren jetojnė edhe mjaft komunitete dhe grupeve tė tjera etnike, si fjala vjen, boshnjakėt, turqit dhe romėt, gjė qė e bėn Prizrenin tė njohur nė tėrė vendin, si njė qytet tė tolerancės me njė diversitet tė begatshėm. Ndėrsa, dihet se komuniteti serb ėshtė zhvendosur nė masė tė madhe pėrbrenda dhe jashtė Kosovės.


PRIZRENI- KRYEQYTETI I SHQIPTAREVE... SE SHPEJTI DO TE BEHET EDHE KQRYEQYTET ADMINISTRATIV

Krokodilli
06-08-05, 23:04
OJ RILINDA PRIZERENI ESHTE QYTETI MA I MIRE SKA FJALE MORE PO HIQJU KETI KROKODILLI

Prizren ėshtė qytet antik qė shtrihet nė jugperendim tė Kosovės. Prizreni ėshtė njė prej qyteteve mė tė lashta nė Europėn juglindore, nė tė cilin ekziston njė traditė e gjatė dhe e thellė e tolerancės dhe e bashkėpunim ndėretnik.
Prizreni ėshtė i njohur pėr monumentet historike dhe natyrėn e bukur tė tij. Qyteti tėrheq me mijėra vizitorė nga Kosova dhe jashtė.
Kjo komunė ka 640 km˛ dhe 77 fshatėra. Kufizohet me Shqipėrinė nė perėndim dhe me Maqedoninė nė juglindje. Gjendet mu nė zemėr tė rajonit jugut tė Kosovės dhe shėrben si qendėr rajonale pėr qytetet nė rrethinė.
Prizreni ka rreth 225,000 banorė, shumica e tė cilėve janė shqiptarė tė Kosovės. Por nė Prizren jetojnė edhe mjaft komunitete dhe grupeve tė tjera etnike, si fjala vjen, boshnjakėt, turqit dhe romėt, gjė qė e bėn Prizrenin tė njohur nė tėrė vendin, si njė qytet tė tolerancės me njė diversitet tė begatshėm. Ndėrsa, dihet se komuniteti serb ėshtė zhvendosur nė masė tė madhe pėrbrenda dhe jashtė Kosovės.


PRIZRENI- KRYEQYTETI I SHQIPTAREVE... SE SHPEJTI DO TE BEHET EDHE KQRYEQYTET ADMINISTRATIV

hahaha Dream On,, Sweet Dreams,, kur te zgjohesh nga gjumi e sheh qe vetem ke pa anderr :)

rilinda
07-08-05, 13:16
po frigohem se mos po del e kunderta... kam fakte per keto qe jam duke i shkruar se kur te eshte diqka serioze ma shum preferoj qe kur nuk di diqka sigurt me hesht sesa me llomotit.

don ende fakte...ja ku i ke

"Pas themelimit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, mė 10 qershor 1878, Prizreni ėshtė shpallur kryeqytet i tė gjitha trojeve shqiptare, ndėrsa pas Luftės sė Dytė Botėrore, pėr pesė vjet ka qenė kryeqytet i Kosovės, derisa autoriteteve serbe u ka shkrepur nė kokė afėrsia me kufirin e Shqipėrisė.
Njė vendim politik i vitit 1949 i kishte marrė Prizrenit epitetin e "kryeqytetit", kur prizrenasi me kombėsi serbe Predrag Ajkiq, njė nder njerėzit mė me ndikim nė vend, i cili i takonte Partisė Komuniste, i ėshtė kujtuar puna e kufirit dhe kishte vendosur qė kryeqyteti i Kosovės tė bartej nė Prishtinė. "

Me fitu n'Prishtinė, me jetu n'Prizren, me dekė n'Gjakovė
Autori i librit "Analiza historiko gjeografike e funksioneve urbane tė Prizrenit", Esat Haskuka, gjeograf, pohon se Prizreni me shumēka mund tė radhitet i pari nė listėn e qyteteve tė Kosovės. "Ėshtė shumė e arsyeshme qė Prizreni tė jetė kryeqytet i Kosovės, sepse ka elemente dhe faktorė qė e arsyetojnė njė gjė tė tillė, para sė gjithash elementet natyrore, Ka pozitėn gjeografike, klimėn mė tė pėrshtatshme sesa vendet tjera, begatinė ujore, tokėn e plleshme".
I bindur se Prizreni meriton tė jetė kryeqytet i Kosovės, Esat Haskuka ėshte i sigurt se ky nuk do tė ishte njė vendim i keq, edhe pse nuk beson se nje gjė e tillė do tė mund t'i kapėrcente kufijtė e dėshirės"Shumė ndėrtesa administrative janė bėrė nė Prishtinė. Vėshtirė tė ndėrrohet sot vendimi. S'e besoj se ka mundėsi ekonomike pėr njė gjė tė tillė. Ndryshe, kjo ėshtė njė ide e pėrkyer", thotė ai, ndėrsa kujton kohėn kur Prizreni ka qene kryeqyteti i parė i kombit shqiptar dhe qendėr administrative e Kosovės.
Gabimi qė ėshtė bėrė dikur meriton tė korrigjohet. Tash ėshtė tjetėr kohė. Mirė do tė ishte po tė rikthehej, pse jo". I njohur si qyteti mė i lashte i Kosoves, i quajtur ndryshe edhe si Venediku i Jugut, Prizreni ėshtė shndėrruar njė vend tė preferuar pėr qytetarėt e Kosovės, qė vikendeve, buzė lumit, tė pihet njė kafe me njė gotė uji mineral.
"Ēka ka Prishtina pėr kryeqytet? Pluhurin...?".
"Qyteti i cili nuk ka lume, nuk ka jetė. Lumi nėnkupton jetėn, freskinė, rrjedhėn. E kėtė e ka Prizreni"
Veton Nurkollar, 41 vjeē, fotograf, me me dėshirė do tė rrumbullakėsonte "jo"."Nuk ėshtė ide e keqe, Prizreni edhe ka qenė kryeqytet, por unė nuk e pėrkrah. Gjithēka do tė ishte ndrvshe. Prizreni nuk do tė ishte me ky qė ėshtė. Do tė shkatėrrohej me siguri, njėsoj si Prishtina", thotė ai. Ai ka frikė sė qyteti do tė burokratizohej shumė."Mendoj se keto mjaftojne sa per tė tė treguar i nderuari Krokodill se nuk jam ne kllapi dhe e di se ēfarė jam duke shkruar.... tė gjitha kėto (e shumė e shumė tė tjera qė nuk i ceka) i kam lexuar nėpėr libra, e edhe ne internet.
Nėse nuk mjaftojė kam ende fakte dhe nuk hezitoj tė mbroj atė ēka e kam shkru, dmth. QĖNDROJ PRAPA ASAJ QĖ KAM THĖNĖ... :lol:

Krokodilli
08-08-05, 08:24
I bindur se Prizreni meriton tė jetė kryeqytet i Kosovės, Esat Haskuka ėshte i sigurt se ky nuk do tė ishte njė vendim i keq, edhe pse nuk beson se nje gjė e tillė do tė mund t'i kapėrcente kufijtė e dėshirės"Shumė ndėrtesa administrative janė bėrė nė Prishtinė. Vėshtirė tė ndėrrohet sot vendimi. S'e besoj se ka mundėsi ekonomike pėr njė gjė tė tillė.

hahahaha te gjitha i the Rilinda,, ske qka e zgjat me shum,,,, ka ne Kosove qe kan deshir Kosoven me ba Amerike por nje gje e tille do ti kapercente kufijte e dashurise,, (deshirojm por nuk mundemi).
edhe 1000 vite...
as une se besoj se ka mundesi ekonomike per nje gje te tille,, dhe kryetari i Amerikes e ka emrin George Bush e jo Rugova :lol: :lol:

rilinda
08-08-05, 19:57
MENDIMET:

Lutfi Haziri:
"Ėshtė njė tendencė qė tė krijohet njė lėvizje pėr zhvendosjen e kryeqytetit. Ideja ėshtė qė tė iket kah Prizreni, si qendėr historike, si qendėr kulturore, si njė vend qė mund t'i ofrojė njė kryeqyteti diēka mė shumė se Prishtina. Nėse vazhdohet me trendet qė aktualisht po shkon Prishtina, lėvizja do tė ndodhė"

Muhamed Shukriu:
"Prizreni ka qene kryeqytet, Njė vendim i pastėr politik e zhvendosi atė nė Prishtinė.Tė hiqej nga kufiri me Shqipėrinė. Sot, do tė kisha dashur qė Prizrenit t'i kthehej kryeqyteti, e meriton.Nėse ka qenė mė parė, atėherė pėrse tė mos pėrsėritet historia. Por, ėshtė e zorshme tė realizohet"

Adem Demaēi:
"Kur tė bėhem unė kryetar i Kosovės -Prizrenin do ta bėjmė kryeqytet. Prizreni e meriton mė shumė se Prishtina tė jetė kryeqytet. Ēka ka Prishtina pėr kryeqytet? Pluhurin,..?. Prizreni nuk do tė shkatėrrohej po tė bėhej kryeqytet. Nuk do ta kishim tepruar. Do ta dėrgonim atje, pėr shembull, vetėm Qeverinė, Kuvendin. Minisitritė, ndėrkaq, do t'i kishin shpėrndarė nė qytete tė ndryshme"

Nexhmie Pagarusha/ Artiste- PO
Po, e pėrkrah zhvendosjen e krveqytetit tė Kosovės nė Prizren. Unė Prizrenin e dua shumė. Mendoj se e meriton tė jetė kryeqytet i Kosovės.

Faruk Begolli / Artist- PO
Unė jam nga Peja. Peja e ka njė lumė qė quhet Lumi i Bardhė. Edhe Prizreni e ka njė lumė qė quhet gjithashtu Lumi i Bardhė. Prizreni eshtė njė qytet i vjetėr me traditė historike, me njė mentalitet tė jashtėzakonshėm. Prandaj, mė gjithė dėshirė e perkrah nje ide tė tillė. Une gjithmonė edhe kam kėrkuar qė Prizereni tė jetė kryeqytet i Kosovės.

Lumturie Luci-Gashi / Doktoreshė- JO
Jo. Mendoj se Prishtina duhet tė jetė kryeqytet i Kosoves. Kur them kėshtu nuk e kam vetėm pėr shkak tė lidhjeve emocionale, por shumė mė tepėr pėr shkak tė lidhjeve praktike. Unė mendoj qė ėshte investuar shumė ekonomikisht nė Prishtinė, kėshtu qė nėse duhet tė zhvendoset njė gjė e tillė duhet tė jetė e arsyetuar shume.

Mehmet Behluli / Artist- PO
Kjo ėshte njė pyetje e rėndė. Unė do tė isha pajtuar qė Prizreni tė jetė kryeqytet, po tė mos mė dhimbėsej Prizreni. Kam frikė se Prizrenin do tė shkaterrohej, do te bėhej si Prishtina, njė katund i madh. Nėse i kalojmė disa sėmundje tė tranzicionit nė Prishtinė, e pastaj tė shkojmė "hazėr" nė Prizren - Po.

rilinda
08-08-05, 20:02
I bindur se Prizreni meriton tė jetė kryeqytet i Kosovės, Esat Haskuka ėshte i sigurt se ky nuk do tė ishte njė vendim i keq, edhe pse nuk beson se nje gjė e tillė do tė mund t'i kapėrcente kufijtė e dėshirės"Shumė ndėrtesa administrative janė bėrė nė Prishtinė. Vėshtirė tė ndėrrohet sot vendimi. S'e besoj se ka mundėsi ekonomike pėr njė gjė tė tillė.

hahahaha te gjitha i the Rilinda,, ske qka e zgjat me shum,,,, ka ne Kosove qe kan deshir Kosoven me ba Amerike por nje gje e tille do ti kapercente kufijte e dashurise,, (deshirojm por nuk mundemi).
edhe 1000 vite...
as une se besoj se ka mundesi ekonomike per nje gje te tille,, dhe kryetari i Amerikes e ka emrin George Bush e jo Rugova :lol: :lol:

s'ka rendesi emri po mendja...

Krokodilli
09-08-05, 06:12
I bindur se Prizreni meriton tė jetė kryeqytet i Kosovės, Esat Haskuka ėshte i sigurt se ky nuk do tė ishte njė vendim i keq, edhe pse nuk beson se nje gjė e tillė do tė mund t'i kapėrcente kufijtė e dėshirės"Shumė ndėrtesa administrative janė bėrė nė Prishtinė. Vėshtirė tė ndėrrohet sot vendimi. S'e besoj se ka mundėsi ekonomike pėr njė gjė tė tillė.

hahahaha te gjitha i the Rilinda,, ske qka e zgjat me shum,,,, ka ne Kosove qe kan deshir Kosoven me ba Amerike por nje gje e tille do ti kapercente kufijte e dashurise,, (deshirojm por nuk mundemi).
edhe 1000 vite...
as une se besoj se ka mundesi ekonomike per nje gje te tille,, dhe kryetari i Amerikes e ka emrin George Bush e jo Rugova :lol: :lol:

s'ka rendesi emri po mendja...
kur ta permendi George Bush ketu perfshin emrin dhe mendjen,, e drejton tere boten,, qka po don mendje ma te madhe.,
Te pershendes Bukuroshja e Prizrenit,,,, te gjith keta qe flasin,, flasin kot,, flasin kinse jan patriot te medhenj,, Prizreni duhet sepse lidhja e Prizrenit, hahaha ,,,,, dream on,, Prishtina kryeqytet ka qen dhe do te jet....
tung

Krokodilli
09-08-05, 06:14
Harrova edhe nje gje bukuroshe....

Nese Veton Surroi zgjedhet Kryetar i Kosoves (gje qe nuk do te ndodh kurr) athere ka mundesi qe Prizreni te behet Kryeqytet, se aj me deshir do te ishte afer familjes. sesa ne Prishtine....

rilinda
09-08-05, 09:41
ooo edhe Rugova apo kushdo qoft kryetar dhe eshte nga Prishtina, do te vijne e te jetojne ne Prizren (ka me u shkatrru Prizreni sikurse Prishtina prej gjith asaj popullate), se herdo kur ky epitet KRYQYTET i ka taku Prizrenit dhe do t'i takoje perseri

"DIĒKA QE NUK ESHTE E JOTJA, NDOSHTA DO TE JETE NJE KOHE NE DUART TUA, POR JO GJITHMONE" - e kjo eshte duke ndodhur me Prishtinen e me Prizrenin.

Krokodilli
09-08-05, 10:06
ooo edhe Rugova apo kushdo qoft kryetar dhe eshte nga Prishtina, do te vijne e te jetojne ne Prizren (ka me u shkatrru Prizreni sikurse Prishtina prej gjith asaj popullate), se herdo kur ky epitet KRYQYTET i ka taku Prizrenit dhe do t'i takoje perseri

"DIĒKA QE NUK ESHTE E JOTJA, NDOSHTA DO TE JETE NJE KOHE NE DUART TUA, POR JO GJITHMONE" - e kjo eshte duke ndodhur me Prishtinen e me Prizrenin.


hahaha i ka taku Prizrenit me qen kryeqytet,, haha si moj rilinda,, po nuk po flasim per tokat shqiptare qe jan jasht kufive te kosoves se kujna i kan taku,,,,,

simbas teje Prizreni eshte kryeqytet vetem se ekstremistat apo terroristat nuk pe lan me mbajt ket emer,, mbane ju Prizrenalit emrin kryeqytet dhe enderroni,, por kryeqyteti i Kosoves eshte dhe do te mbetet Prishtina :)

rilinda
09-08-05, 10:21
a je shum shum i sigurt????

me sa po duket ti nuk e paske lexu me vemendje ate qka e kam shkru?!

"Njė vendim politik i vitit 1949 i kishte marrė Prizrenit epitetin e "kryeqytetit", kur prizrenasi me kombėsi serbe Predrag Ajkiq, njė nder njerėzit mė me ndikim nė vend, i cili i takonte Partisė Komuniste, i ėshtė kujtuar puna e kufirit dhe kishte vendosur qė kryeqyteti i Kosovės tė bartej nė Prishtinė. "

E nga kjo duhet kuptuar se shqiptaret kryeqytet e kane zgjedhur PRIZRENIN, e puna qe Prishtina eshte bere kryeqytet eshte fal Predrag Ajkiqit.

Krokodilli
09-08-05, 10:27
a je shum shum i sigurt????

me sa po duket ti nuk e paske lexu me vemendje ate qka e kam shkru?!

"Njė vendim politik i vitit 1949 i kishte marrė Prizrenit epitetin e "kryeqytetit", kur prizrenasi me kombėsi serbe Predrag Ajkiq, njė nder njerėzit mė me ndikim nė vend, i cili i takonte Partisė Komuniste, i ėshtė kujtuar puna e kufirit dhe kishte vendosur qė kryeqyteti i Kosovės tė bartej nė Prishtinė. "

E nga kjo duhet kuptuar se shqiptaret kryeqytet e kane zgjedhur PRIZRENIN, e puna qe Prishtina eshte bere kryeqytet eshte fal Predrag Ajkiqit.

E KY predrag ajkiqi PASKA QEN I ZOTI,, E KA PA QE SKA KURGJO NE PRIZREN,, VETEM KODRA MALE ETJ ETJ... PO EDHE NESE NUK KA QEN I ZOTI....
SHQIPTART 1 KRYEQYTET E KAN PRISHTINEN,,,,, ATA QE NUK E DIN SE CILI ESHTE KRYEQYTETI I KOSOVES ATHERE LE TE SHPERNGULEN NE SHQIPERI :lol:

KRYEQYTET I TAKON MITROVICES,, TE GJITHA I KA PER ME QEN KRYEQYTET,,, EDHE ESHTE I NDERTUAR DERI DIKU,,,, PRIZRENIT NUK I TAKON KRYEQYTET TE JET..... PER QYTET ANTIK PO KETE E DIN TE GJITH

rilinda
09-08-05, 12:33
Prizreni eshte ure lidhese e shqiptareve, e per ate eshte frigu ky Predrag Ajkiq dhe e ka emertu Prishtinen kryeqytet, e kjo e ka mbrojt edhe Prizrenin per mos me shku drejt shkaterrimit total.

Krokodilli
09-08-05, 12:36
Prizreni eshte ure lidhese e shqiptareve, e per ate eshte frigu ky Predrag Ajkiq dhe e ka emertu Prishtinen kryeqytet, e kjo e ka mbrojt edhe Prizrenin per mos me shku drejt shkaterrimit total.

haha mos po don me than se kjo e ka mbrot edhe Prizrenin mos mu shkatrru si Prishtina ,, hahahaha
Prizreni eshte ende ne Kohen e Ilirve,,, ka kohe dhe ndertohet...
tung

rilinda
09-08-05, 13:23
a ka mundesi mem tregu ti se qka mendon ti per Parisin???

Krokodilli
11-08-05, 06:54
a ka mundesi mem tregu ti se qka mendon ti per Parisin???

Parisi njeri nder qytetet me te bukura dhe te ndertuara ne Evrope,, si nga Pamja antike Ashtu edhe Pamja Moderne,,
e ndertuar qysh 2000 vite me par..
Gaulus i fisit Parissi ishte vendos ne Paris ne vitin 250 PK... Parisi i njohur me emrin LUTETIA (lutece) ne koherat para Kristit..

1890 :arrow:
http://www.rleggat.com/photohistory/history/pics/paris_boulevard_firstMan.jpg

ja ketu shihet pjesa antike dhe ajo moderne.... perpara eshte ajo antike dhe mbrapa moderne me ndertesa te larta..

http://www.cbu.edu/Academics/studyabroad/album/Paris/images/10city1_jpg.jpg

per fat te keq na nevoiten shekuj moj rilinda te behemi si Parisi
tung

KOSOVA-rja
11-08-05, 09:31
Shkupi ...

Krokodilli
11-08-05, 09:48
Shkupi ...

me te vertet Shkupi do te ishte nje Mrekulli,,,,, e ke gjet qytetin qe i takon te jet Kryeqytet i Kosoves.... Pershendetje
rrespekt per ju Kosova-rja

KOSOVA-rja
11-08-05, 10:06
me te vertet Shkupi do te ishte nje Mrekulli,,,,, e ke gjet qytetin qe i takon te jet Kryeqytet i Kosoves.... Pershendetje
rrespekt per ju Kosova-rja
flm gjithashtu edhe per ju krokodilli.....
vertet Shkupi eshte i mire e pelqej ....

rilinda
12-08-05, 10:47
a ka mundesi mem tregu ti se qka mendon ti per Parisin???

Parisi njeri nder qytetet me te bukura dhe te ndertuara ne Evrope,, si nga Pamja antike Ashtu edhe Pamja Moderne,,
e ndertuar qysh 2000 vite me par..
Gaulus i fisit Parissi ishte vendos ne Paris ne vitin 250 PK... Parisi i njohur me emrin LUTETIA (lutece) ne koherat para Kristit..

1890 :arrow:
http://www.rleggat.com/photohistory/history/pics/paris_boulevard_firstMan.jpg

ja ketu shihet pjesa antike dhe ajo moderne.... perpara eshte ajo antike dhe mbrapa moderne me ndertesa te larta..

http://www.cbu.edu/Academics/studyabroad/album/Paris/images/10city1_jpg.jpg

per fat te keq na nevoiten shekuj moj rilinda te behemi si Parisi
tung

Prizreni afer eshte...

Krokodilli
12-08-05, 13:19
aha :) simbas kesaj qe the PRIZRENI AFER ESHTE do te bazohem me pergjegjet e tua,,,,,

do te thot pergjegjet simbas deshires i ke,, jo realitet

pse?
sepse Prizrenit i duhen edhe 500 vite te behet si ajo fotoja e par e Parisit e viteve 1890

rilinda
13-08-05, 00:06
ooo fatkeqesi qe nuk po di se qysh me i qit fotot e me pa se qysh ka qen Prizreni ne ato vite!!!

Krokodilli
13-08-05, 05:43
ooo fatkeqesi qe nuk po di se qysh me i qit fotot e me pa se qysh ka qen Prizreni ne ato vite!!!

http://www.uusikaupunki.fi/~ertotter/images/Prizren1.JPG

http://www.intermult.net/kvall/zymberi/Geografi/images/prizren_qyteti_vjeter.jpg

moj rilinda qka apo te vyn fotot se qysh ka qen Prizreni ne ato vite,, jam i sigurt se nuk ka pas ma shum se 20 shtepi ne 1890,, nuk ka mund me qen athere ma i mire se tash,,,

shiko si eshte tash,, paramendo ne vitet 1890 NUK PASKA PAS ME SHUM SE 20 SHTEPI

Reana
13-08-05, 08:13
Prizreni eshte ure lidhese e shqiptareve, e per ate eshte frigu ky Predrag Ajkiq dhe e ka emertu Prishtinen kryeqytet, e kjo e ka mbrojt edhe Prizrenin per mos me shku drejt shkaterrimit total.
Moj Rilindush Prizreni ka qene ure lidhese e perandorise Osmane ne Ballkan :?

rilinda
13-08-05, 20:17
nuk eshte e vertet. se qajo Lidhja e Prizrenit e ka pshtu copetimin e teresishem te tokave po qka me bo qe na shqiptar kurr men skemi mu mush se neve historia na ka mallku se gjithmon tu e poshtru njani-tjetrin e jo tu luftu per paqe po per pare e per karrika.

ishalla najher ky mallkim kthehet ne bekim e urrejta ne dashuri...ISHALLA

Reana
13-08-05, 21:14
nuk eshte e vertet. se qajo Lidhja e Prizrenit e ka pshtu copetimin e teresishem te tokave po qka me bo qe na shqiptar kurr men skemi mu mush se neve historia na ka mallku se gjithmon tu e poshtru njani-tjetrin e jo tu luftu per paqe po per pare e per karrika.

ishalla najher ky mallkim kthehet ne bekim e urrejta ne dashuri...ISHALLA

Mos u shqeteso moj! :?
E dua shuuume Prizrenin!
Por eshte fakt historik se Prizreni ne njefare menyre ka luajtur rrolin e ures lidhese per Perandorine Osmane ne Ballkan! Sikur qe eshte fakt historik qe Lidhja e Prizrenti eshte mbajtur ne Prizren :P
E lej ato botekuptime mallkimi historie se ajo eshte legjende! S'eshte e vertete se historia paska mundesine e mallkimit te dikujt. Historine e krijojne vete njerezit!

Mirembetesh, e SHPRESOJ se edhe Prizreni behet kryeqytet i Kosoves ne te ardhmen!

Krokodilli
14-08-05, 09:01
nuk eshte e vertet. se qajo Lidhja e Prizrenit e ka pshtu copetimin e teresishem te tokave po qka me bo qe na shqiptar kurr men skemi mu mush se neve historia na ka mallku se gjithmon tu e poshtru njani-tjetrin e jo tu luftu per paqe po per pare e per karrika.

ishalla najher ky mallkim kthehet ne bekim e urrejta ne dashuri...ISHALLA

Prizreni ka qen ure lidhese e Otomaneve ne Ballkan por ajo histori i perket Kohes se sundimit te Perandoris osmane ne tere Ballkanin, ka pas pozicionin gjeografik ku ka pas nen kontroll shtetet ne rrethin, ka qen baza e perandoris Otomane...

Sa i perket Historis se Shqiperis se Madhe
Lidhja e Prizrenit e ka shpetu copetimin e teresishem te tokave shqiptare.,
por kjo nuk do te thot se duhet te zgjedhet Kryeqytet i Kosoves,,,,,,,
Pershendetje

rilinda
16-08-05, 18:32
nuk eshte e vertet. se qajo Lidhja e Prizrenit e ka pshtu copetimin e teresishem te tokave po qka me bo qe na shqiptar kurr men skemi mu mush se neve historia na ka mallku se gjithmon tu e poshtru njani-tjetrin e jo tu luftu per paqe po per pare e per karrika.

ishalla najher ky mallkim kthehet ne bekim e urrejta ne dashuri...ISHALLA

Mos u shqeteso moj! :?
E dua shuuume Prizrenin!
Por eshte fakt historik se Prizreni ne njefare menyre ka luajtur rrolin e ures lidhese per Perandorine Osmane ne Ballkan! Sikur qe eshte fakt historik qe Lidhja e Prizrenti eshte mbajtur ne Prizren :P
E lej ato botekuptime mallkimi historie se ajo eshte legjende! S'eshte e vertete se historia paska mundesine e mallkimit te dikujt. Historine e krijojne vete njerezit!
Mirembetesh, e SHPRESOJ se edhe Prizreni behet kryeqytet i Kosoves ne te ardhmen!


Historine e krijojne njerzeit!
Kjo eshte normale edhe e ditur.E na shqiptar(kokefort edhe veq qysh te na thot mendja me vepru) kemi bo shum gabime edhe tash i sheh gabimet ai qe don me i pa.
Tradhtia- kjo e para ne mes te fiseve ilire qe nuk kan luftu per paqe po per zgjerimin e tokave te tyne edhe rritjen e numrit te fiseve ilire(tradhtia ne gjak)
Urrejtja-pse ai kshtu, e pse ky ashtu... bam pushka
etj.etj.etj....... e kshtu e kemi mallku na veten me pasojat e te kaluares...
e nejse mos te hy ma thell ne histori se shum gjurm ka aty... e di qe keni me than qe e kom ngatrru temen po skom qka me ju bo se u deshten disa sqarime e nese nuk ju mjaftojn mundem me ju qartesu edhe me shum...pa pertes :lol: gjithmon ne dispozicionin e te vertetes

Krokodilli
18-08-05, 10:18
Po mos te ishte Prishtina Kryeqytet athere Prizrenit i kish taku :wink:

rilinda
18-08-05, 13:01
Ēka me bo qe ni dit Prizreni ka me e marr epitetin KRYEQYTET e edhe Prishtina ka me egzistu, vetem ateher jo si kryeqytet po si qytet. :lol:

Krokodilli
18-08-05, 14:39
Ēka me bo qe ni dit Prizreni ka me e marr epitetin KRYEQYTET e edhe Prishtina ka me egzistu, vetem ateher jo si kryeqytet po si qytet. :lol:

A E KE PA KUR TE IK TRENI,,, PRITE SA TE DUSH SE NUK VJEN TJETRI DERI KUMEDIT KUR,,, EDHE PRIZRENALIT PE PRESIN ATE TREN :) ,,ISH RREZU URA DIKUN DHE KA RA TRENI ATY , MA SKA KTHIM 8) ....

SA PER KRYEQYTET HARRONE JU PRIZRENALIT QE BAHET KRYEQYTET NDONJEHERE,,,, JO VETEM PRIZRENI PO ASNJE QYTET NE KOSOVE MOS TE ENDERROJ,,,, EDHE PER 500 VJET JU GARANTOJ ,, PER MANDEJ NUK I DIHET.... :idea:

rilinda
18-08-05, 20:13
ohoooo edhe 500 vjet ti je i sigurt qe Prishtina do te jete kryeqytet a?! Ma bre Kroki mos jep me fjal te forta e te pabaza se kur te ndodh e kunderta tani ēka me ju bo ktyne shkrimeve??? Qysh me i arsyetu???

Krokodilli
19-08-05, 06:12
ohoooo edhe 500 vjet ti je i sigurt qe Prishtina do te jete kryeqytet a?! Ma bre Kroki mos jep me fjal te forta e te pabaza se kur te ndodh e kunderta tani ēka me ju bo ktyne shkrimeve??? Qysh me i arsyetu???

haha e shoh se je ka ben plane dhe sheh endrra qe Prizreni veq eshte ka zgjedhet kryeqytet,, dhe thu qka mi ju ba ketyre shkrimeve,,, ..
Deri athere ne vend te forumeve do te zbulohet teknologji e re,,, ne vend se me shrku ne forum, do te kem mundesin te bashkohemi te gjith forumistat per 1 minut ne nje sall te madhe pa marr parasysh se ku gjendemi,, paramendo qysh jom ne Australi per 1 minut me mrri ne Kosove,, hehe ,, sy me sy me diskutu kete tem......
por teknologjia nuk do te zbulohet per fat te keq te jetojm 500 vite me shiju Prizrenin si kryeqytet,, edhe athere edhe nuk do te zgjedhet.... :wink: :lol: ,, po deri athere shpresojm se Rilinda shperngulet ne Prishtine dhe takohemi diku bashk ,, se dita dites po me lidh realiteti me rilinden,, sa e embel,, sa ka dashuri per Prizrenin,, kete e qmoj, dhe per ate te rrespektoj rilinda....
tung :wink:

Reana
19-08-05, 06:16
,,ISH RREZU URA DIKUN DHE KA RA TRENI ATY , MA SKA KTHIM 8) ....Ura e Kasandres a??? :lol:

Krokodilli
19-08-05, 06:43
,,ISH RREZU URA DIKUN DHE KA RA TRENI ATY , MA SKA KTHIM 8) ....Ura e Kasandres a??? :lol:
:lol: :lol: nuk e di se cila eshte ura e kasandres,, por nese ajo ure qenka rrezu , ,me ra treni edhe aty nuk ka kthim ma,,,, sikurse Prizreni qe ra nga tema per tu zgjedh kryeqytet :wink:

rilinda
19-08-05, 10:28
ohoooo edhe 500 vjet ti je i sigurt qe Prishtina do te jete kryeqytet a?! Ma bre Kroki mos jep me fjal te forta e te pabaza se kur te ndodh e kunderta tani ēka me ju bo ktyne shkrimeve??? Qysh me i arsyetu???

haha e shoh se je ka ben plane dhe sheh endrra qe Prizreni veq eshte ka zgjedhet kryeqytet,, dhe thu qka mi ju ba ketyre shkrimeve,,, ..
Deri athere ne vend te forumeve do te zbulohet teknologji e re,,, ne vend se me shrku ne forum, do te kem mundesin te bashkohemi te gjith forumistat per 1 minut ne nje sall te madhe pa marr parasysh se ku gjendemi,, paramendo qysh jom ne Australi per 1 minut me mrri ne Kosove,, hehe ,, sy me sy me diskutu kete tem......
por teknologjia nuk do te zbulohet per fat te keq te jetojm 500 vite me shiju Prizrenin si kryeqytet,, edhe athere edhe nuk do te zgjedhet.... :wink: :lol: ,, po deri athere shpresojm se Rilinda shperngulet ne Prishtine dhe takohemi diku bashk ,, se dita dites po me lidh realiteti me rilinden,, sa e embel,, sa ka dashuri per Prizrenin,, kete e qmoj, dhe per ate te rrespektoj rilinda....
tung :wink:

flm per respekt...respekti eshte i dyanshem.

une me u shperngul ne Prishtinė a?! Jo kurr... edhe pse jetes nuk i dihet se ku te hedh por une nuk mendoj me u shperngul e me jetu atje :shock:
Ate teknologjine qe je duke e menduar harroje se eshte e parealizueshme jo vetem 500 vite po kurr nuk ka me qen ajo.

Ke me e mberri edhe ti ate dit kur Prizreni te behet kryeqytet ... :lol:

rilinda
19-08-05, 10:36
,,ISH RREZU URA DIKUN DHE KA RA TRENI ATY , MA SKA KTHIM 8) ....Ura e Kasandres a??? :lol:
:lol: :lol: nuk e di se cila eshte ura e kasandres,, por nese ajo ure qenka rrezu , ,me ra treni edhe aty nuk ka kthim ma,,,, sikurse Prizreni qe ra nga tema per tu zgjedh kryeqytet :wink:

Prizrenin 24% [ 9 ]

Mitrovicen 16% [ 6 ]

Pejen 5% [ 2 ]

Gjilanin 2% [ 1 ]

Ferizajin 8% [ 3 ]

Skenderajin 2% [ 1 ]

Tiranėn 2% [ 1 ]

Gjakovėn 0% [ 0 ]

Shkupin 18% [ 7 ]

Preshevėn 18% [ 7 ]

Qysh po shihet ti Kroki nuk e paske pa kete rezultat???!!!

Prizreni eshte duke udhehequr :lol:

Krokodilli
19-08-05, 11:10
[quote=Krokodilli]
,,ISH RREZU URA DIKUN DHE KA RA TRENI ATY , MA SKA KTHIM 8) ....Ura e Kasandres a??? :lol:


Prizrenin 24% [ 9 ]

Mitrovicen 16% [ 6 ]

Pejen 5% [ 2 ]

Gjilanin 2% [ 1 ]

Ferizajin 8% [ 3 ]

Skenderajin 2% [ 1 ]

Tiranėn 2% [ 1 ]

Gjakovėn 0% [ 0 ]

Shkupin 18% [ 7 ]

Preshevėn 18% [ 7 ]

Qysh po shihet ti Kroki nuk e paske pa kete rezultat???!!!

Prizreni eshte duke udhehequr :lol:

une me u shperngul ne Prishtinė a?! Jo kurr... edhe pse jetes nuk i dihet se ku te hedh por une nuk mendoj me u shperngul e me jetu atje :shock:
Ate teknologjine qe je duke e menduar harroje se eshte e parealizueshme jo vetem 500 vite po kurr nuk ka me qen ajo.

Ke me e mberri edhe ti ate dit kur Prizreni te behet kryeqytet ...

ishalla bre rilinda e mberri ate kohe ,, ishalla tu realizohet ty qdo deshir ne jet,, por te jesh e sigurt se Prizreni nuk do te zgjedhet ,, se paku jo edhe 500 vite.... edhe pse nuk ka rendesi per mu se cili qytet esht kryeqytet por e shoh realitetin,,rrjedhat......

po ashtu qe mi tregove votat,, i kam pa votat rilinda,, normal se i kam pa,,,, ,, une vet ja kam dhen Prizrenit voten,, por ke harru se qfar eshte pyetja
Po te mos ishte Prishtina kryeqytet? por ti e ke zgjeru kete pyetje dhe ke then se do te behet :lol: , te pershendes,, me shpresa se qdo deshir apo enderr tu realizohet.

rilinda
20-08-05, 09:56
E ēka ke me than ti ateher kur ke me mberri diten kur Prizreni te behet kryeqytet???

GjIlAnAsI_cSi
21-08-05, 01:24
Un votova normale per qytetin tim..!

Por nje se kuptova..!

Tiranėn
Shkupin
Preshevėn.

Po keto ca jan? a ja keni iden ju i nderuar?

Krokodilli
21-08-05, 07:01
Un votova normale per qytetin tim..!

Por nje se kuptova..!

Tiranėn
Shkupin
Preshevėn.

Po keto ca jan? a ja keni iden ju i nderuar?

JA KEMI IDEN,, EDHE KENI TE DREJT PLOTESISHT,, PO PER FAT TE KEQ SHKUPI ESHT NE MAQEDONI,, EDHE PSE ENDE ENDERROJM NE SHQPTARET , ESHTE VETEM ENDERR E JONA,, PER ATE NUK E FUTA NE KETE GRUP,, SE KETU TE GJITH JENI NE ZHGENDERR..

E TIRANA DIHET SE ESHTE NE SHQIPERI,,

PRESHEVEN ESHTE DESHT TA VENDOSIM KETU,, POR GABIM IMI QE NUK E PERMENDA DHE E MODERATOREVE,

upssss edhe ulqinin, e nishin, e strugen e gostivarin e tetoven pasna harru mi permen,, te cilan qytete njeherit ishin ILIRI :lol:

Urata
03-09-05, 07:18
Do ishte nje tjeter...

Krokodilli
17-10-05, 08:56
prap do te zgjedhej Prishtina,,,,,,,,,

edhe po te mos ekzistoj ky emer Prishtine ne Kosove, prap e kish zbulu dikush ket emer Prishtine,, kish than ketu pe thrrasim kete vend Prishtine dhe pe zgjedhin si kryeqytet te Kosoves :lol: :lol:

rilinda
17-10-05, 09:38
prap do te zgjedhej Prishtina,,,,,,,,,

edhe po te mos ekzistoj ky emer Prishtine ne Kosove, prap e kish zbulu dikush ket emer Prishtine,, kish than ketu pe thrrasim kete vend Prishtine dhe pe zgjedhin si kryeqytet te Kosoves :lol: :lol:


qy qyyy a vetem ne baz te emrit koka zgjedh kryeqytet Prishtina a?
te kom tregu une storien e vertet se qysh ka mbet Prishtina kryqytet, e nese e ki harru muj me ta riperserit :lol:

Krokodilli
18-10-05, 06:48
prap do te zgjedhej Prishtina,,,,,,,,,

edhe po te mos ekzistoj ky emer Prishtine ne Kosove, prap e kish zbulu dikush ket emer Prishtine,, kish than ketu pe thrrasim kete vend Prishtine dhe pe zgjedhin si kryeqytet te Kosoves :lol: :lol:


qy qyyy a vetem ne baz te emrit koka zgjedh kryeqytet Prishtina a?
te kom tregu une storien e vertet se qysh ka mbet Prishtina kryqytet, e nese e ki harru muj me ta riperserit :lol:

8) qka mendoj moj e bukura e Prizrenit,, vetem se jetoj ne Australi nuk e di historin e Prishtines??

po edhe me tregu ti edhe njehere nuk eshte teper,,, qdo shkrim i yti ne forum lexohet nga une pa marr parasysh..... keshtu qe te pershendes me nje mpuqqqq,,,,

Prishtina eshte kryeqytet,, ska po te mos ishte Prishtina,,, Prishtina eshte,,,
po te mos ishte Amerika superfuqi ne bot,, athere do te ishte Rusia,, nuk do te ndodhej shqiptaria ne rruzullin tokesor :cry:

hehe po te mos ishte Prishtina,, normal se Prizrenit i takon

Urata
18-10-05, 13:12
Sikur mos t'ishte Prishtina kryeqytet, plot "krrokodilla" ishin zhagit neper Kosove ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aa...

Krokodilli
18-10-05, 13:34
Sikur mos t'ishte Prishtina kryeqytet, plot "krrokodilla" ishin zhagit neper Kosove ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aa...
,,,, shiko Urata si ja din hallet Kosoves..... mos ta nin Urata,, se sa tjam une Krokodill,, ka me pas krokodilla gjithmon ne Kosove,,,, dhe gjithmon Prishtina do te jet Kryeqytet :)

rilinda
18-10-05, 17:17
Sikur mos t'ishte Prishtina kryeqytet, plot "krrokodilla" ishin zhagit neper Kosove ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aa...
,,,, shiko Urata si ja din hallet Kosoves..... mos ta nin Urata,, se sa tjam une Krokodill,, ka me pas krokodilla gjithmon ne Kosove,,,, dhe gjithmon Prishtina do te jet Kryeqytet :)

ju te dyt mosi pi jepni kto fjal kaq te forta, qka keni me than kur Prizreni te behet kryqytet???

Krokodilli
19-10-05, 06:49
Sikur mos t'ishte Prishtina kryeqytet, plot "krrokodilla" ishin zhagit neper Kosove ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aa...
,,,, shiko Urata si ja din hallet Kosoves..... mos ta nin Urata,, se sa tjam une Krokodill,, ka me pas krokodilla gjithmon ne Kosove,,,, dhe gjithmon Prishtina do te jet Kryeqytet :)

ju te dyt mosi pi jepni kto fjal kaq te forta, qka keni me than kur Prizreni te behet kryqytet???

neze zgjedhet Prizreni Kryeqytet,, do te vi ne Prizren posaqerisht me ta uru ty rilinda fitoren,,, me nje tuf lule dhe me nje mpuqqqqqqqq (ne faqe apo ku nuk e di,, kryesorja mpuqqqq :oops: )
po edhe nese nuk zgjedhet se kisha ndrru mendjen :) prap ta kisha uru ne ate menyr :wink:

rilinda
19-10-05, 13:13
se shpejti paske me ardh edhe me ma uru :lol:

Krokodilli
19-10-05, 14:45
se shpejti paske me ardh edhe me ma uru :lol:

edhe do te vi shum shpejt,,,, fitore apo jo,, prap se prap do te vi ta uroj :)

Vranina
19-10-05, 19:27
Atehere do te ishte Barileva :lol: :lol:

rilinda
19-10-05, 19:55
se shpejti paske me ardh edhe me ma uru :lol:

edhe do te vi shum shpejt,,,, fitore apo jo,, prap se prap do te vi ta uroj :)

o lumja une... veq ju krejt kush te vini me ma uru fitoren hajdi dur that... kurgja spo du mem pru :wink: :lol: :lol: :P

Agroni22
19-10-05, 23:08
mmos te ishte prishtina do te ishte PRIZERENI

Krokodilli
20-10-05, 07:15
se shpejti paske me ardh edhe me ma uru :lol:

edhe do te vi shum shpejt,,,, fitore apo jo,, prap se prap do te vi ta uroj :)

o lumja une... veq ju krejt kush te vini me ma uru fitoren hajdi dur that... kurgja spo du mem pru :wink: :lol: :lol: :P

nuk ka urim pa dhurat,,,, vetem kur tja urojsh dikujna permes telefonit,,,, per ndryshe osht marre mos me pas dhurat ne urim... keshtu qe kur te vi me ta uru,, do te vi me disa lloj dhuratash te ndryshme :)

rilinda
20-10-05, 15:25
hahahahah flm Kroki dhurata ma e mir per mu eshte fjala "URIME" edhe me mjafton qe qyteti im me qen ne nivel per gjithqka edhe pse nuk eshte kryqytet :wink: e ndoshta edhe do te behet :lol: :lol:

loni19
21-10-05, 11:09
Shkupi sipas meje se eshte me i madh por nuk eshte ne teritor te Kosoves.
Prizreni pra.

Lozonjarja
22-10-05, 18:09
Keta qe paskan votu per Prizrenin jane krejtsisht gabim.Prizreni eshte qytet antik,me pasuri kulturore dhe si i till duhet te jete keshtu,e per kryeqytet kisha votu Ferizajin sepse edhe ashtu kishin pasur plan per ta bere si qyteti me i ri dhe me pozite shume te mire gjeostrategjike,por nuk di pse ish bere Prishtina. :?

rilinda
23-10-05, 01:04
jo heej...gabim paskemi votu a :shock: po bash qe eshte antik i ka hije per kryeqytet se edhe Parisi eshte kryeqytet e po du me ta perkujtu qe eshe ai eshte antik. A ka mundesi me ma tregu poziten gjeostrategjike te Ferizajit???!!!

Krokodilli
23-10-05, 05:25
Rilinda dhe Lozonjarja,, mos u perlani se Prishtina eshte kryeqytet dhe do te mbetet kryeqytet........ mos shihni andrra ne pik te dites :lol: :lol:

PO TE MOS ISHTE PRISHTINA KRYEQYTET PRIZRENIT DO JA IPJA VOTEN

rilinda
23-10-05, 13:24
spo perlahum more po veq po diskutojm... edhe me ty sa her kom diskutu yhyyy a dmth tash qe kokum perla a????
kur te flen pa marr parasysh a ne mesdit apo ne mesnate mundesh me pa anderr....po sa interesant eshte me pa anderr me sy hap sikur ju se :lol: :lol:
fakt qe Prishtina eshte kryqytet po ket epitet do ta gezoj edhe disa vite deri sa ti skadoj afati... e ti vjen mandati Prizrenit....seni i huj kurr i yti nuk bohet :lol: :lol: :lol:

Daja POLIC
23-10-05, 22:43
PRIZRENI natyrisht se kush tjeter :wink:

Krokodilli
24-10-05, 11:56
spo perlahum more po veq po diskutojm... edhe me ty sa her kom diskutu yhyyy a dmth tash qe kokum perla a????
kur te flen pa marr parasysh a ne mesdit apo ne mesnate mundesh me pa anderr....po sa interesant eshte me pa anderr me sy hap sikur ju se :lol: :lol:
fakt qe Prishtina eshte kryqytet po ket epitet do ta gezoj edhe disa vite deri sa ti skadoj afati... e ti vjen mandati Prizrenit....seni i huj kurr i yti nuk bohet :lol: :lol: :lol:

e tash me te vertet ke fillu me pa andrra :lol:
e vertet eshte , seni i huj kurr i yti nuk bohet..
do te thot Prishtina eshte kryeqytet ju tjert enderroni,,,,,,,
8)

rilinda
24-10-05, 14:34
Prizreni ka qen :arrow: Prishtina eshte per momentin :arrow: Prizreni do ta marr perseri epitetin qe tani e "gezon" Prishtina :lol:

Krokodilli
26-10-05, 10:58
Prizreni ka qen :arrow: Prishtina eshte per momentin :arrow: Prizreni do ta marr perseri epitetin qe tani e "gezon" Prishtina :lol:

kan ndryshu kohrat Rilinda,, prej nje shteti te madh shqiptar,, jan formu dy shtete Kosova dhe Shqiperia,, Prizrenit i ka taku te jet kryeqytet ne vend te Tiranes,, po se kish pas at fat....
Tirana ne Shqiperi
Prishtina ne Kosove

:wink:

nese Bashkohen trojet Shqiptare, athere Prizrenit i takon

rilinda
26-10-05, 23:42
Prizreni ne Albani :lol: (Prizreni zemra e shqiptareve) :lol:

Krokodilli
27-10-05, 05:50
Prizreni ne Albani :lol: (Prizreni zemra e shqiptareve) :lol:

Trojet Shqiptare pak si zor mu bashku,, keshtu qe Prishtina kryeqytet i Kosoves dhe Tirana kryeqytet i Shqiperis.......

keshtu ka qen keshtu do te mbetet 8)

Barbaroza
27-10-05, 18:37
jo heej...gabim paskemi votu a :shock: po bash qe eshte antik i ka hije per kryeqytet se edhe Parisi eshte kryeqytet e po du me ta perkujtu qe eshe ai eshte antik. A ka mundesi me ma tregu poziten gjeostrategjike te Ferizajit???!!!


Rilinda,pasi jam ferizajase,po mundohem te t'pergjigjem ne pyetje.Eshte shume e vertete se Ferizaj ka pozite shume te volitshme gjeografike pasi te lidh me Maqedonine ne Jug e kjo eshte nje ure mjaft e rendesishme,sidomos tani qe pothuaj 80% apo me shume e tregtise zhvillohet me Maqedonine.

rilinda
27-10-05, 19:10
ndoshta kufijte ne mes te trojeve shqiptare nuk do te hiqen se nuk jemi na (shqiptart) kembengulsa. Po dine qe trojet shqiptare ne zemrat e shqiptareve jan te bashkuara edhe kryeqytet eshte Prizreni

Krokodilli
28-10-05, 06:20
ndoshta kufijte ne mes te trojeve shqiptare nuk do te hiqen se nuk jemi na (shqiptart) kembengulsa. Po dine qe trojet shqiptare ne zemrat e shqiptareve jan te bashkuara edhe kryeqytet eshte Prizreni

Historikisht Prizreni eshte Kryeqytet
Realiteti - Prishtina eshte Kryeqytet


Historikisht SKenderbeu ka qen gjall ne vitet 1405-->
Realiteti Skenderbeu ka vdek, por ka mbet Legjend, (neper libra te historis :lol: ) :wink:
nje mpuq rilinda ne faqe,,

Barbaroza tung te pershendes :arrow:
Ferizaj na qenka vend strategjik, qka paska te mir Ferizaj?, nuk eshte ne kufi me maqedonin,
si Prishtina si Ferizaj njesoj jan nga pozita, gjysem ore ma larg eshte Prishtina prej ferizajt,,, keshtu qe Prishtina eshte ne zemer te Kosoves, ndash e ka afer kufirim ne Shqiperin, Maqedonin, Serbin, Malin e zi....

:wink: pershendetje per ju Rilinda dhe Barbaroza

Barbaroza
28-10-05, 11:53
Kroki dhe Rilinda ju pershendes edhe une.
E di qe Ferizaj s'ka ndertim aq sa ka Prishtina,por s'po flasim per ndertimet ketu,se ndertimet mund te behen shume lehte,vetem kerkohen investues,dhe per fat te mire Ferizaji po shkon ne rruge te mbare ne kete drejtim :arrow:
Prishtina,eshte jo shume larg Ferizajt,por edhe ajo gjysme ore flet mjaft.Pothuaj te gjithe refugjatet e luftes,shkurtazi kaluan nepemes Ferizajt ne kohe lufte e jo nga Prishtina.Po e leme edhe kete.
Prishtina do te mbetet gjithmone kryeqytet,por Prizrenit duhet t'i ruhen vlerat antike qe i ka.Paramendoni po te behej kryqyetet Prizreni si do te vershonin popullata e krejt Kosoves andej,dhe ne c'fare do t'shenderroj Prizreni atehere,merrni shembull Prishtinen :(

rilinda
28-10-05, 13:30
Kroki ne mes te Kosoves eshte Drenasi e jo Prishtina :wink:
te verteta jane ato qe kishe than "ISHTE", "ESHTE" e A DO TE JETE??? nuk ke fakte per kete edhe vetem mundesh me fantazu edhe ti e edhe une ne lidhje me ket drejtim.
Ne Kosove kam degju se kryeqyteti do te ndrrohet e sa eshte e vertet mbetet te shihet :roll:

edhe mos me u bo Prizreni kryeqytet nuk um met marak hiq, ama hiq :lol: mjafton me qen zemra e shqiptaris :lol:

Krokodilli
30-10-05, 03:48
Kroki ne mes te Kosoves eshte Drenasi e jo Prishtina :wink:
te verteta jane ato qe kishe than "ISHTE", "ESHTE" e A DO TE JETE??? nuk ke fakte per kete edhe vetem mundesh me fantazu edhe ti e edhe une ne lidhje me ket drejtim.
Ne Kosove kam degju se kryeqyteti do te ndrrohet e sa eshte e vertet mbetet te shihet :roll:

edhe mos me u bo Prizreni kryeqytet nuk um met marak hiq, ama hiq :lol: mjafton me qen zemra e shqiptaris :lol:

Kroki ne mes te Kosoves eshte Drenasi e jo Prishtina :wink:

po flas per qytete pak si ma te zhvilluara,, se per qytetza si Drenasi, me nje stacion te autobusave, 4 ndertesa e nje qender tregtare , ate nuk e quaj qytet........

se kerku mesin e Kosoves del far fshati (Ujmiri, apo Komorani)

Krokodilli
30-10-05, 03:49
Kroki ne mes te Kosoves eshte Drenasi e jo Prishtina :wink:
te verteta jane ato qe kishe than "ISHTE", "ESHTE" e A DO TE JETE??? nuk ke fakte per kete edhe vetem mundesh me fantazu edhe ti e edhe une ne lidhje me ket drejtim.
Ne Kosove kam degju se kryeqyteti do te ndrrohet e sa eshte e vertet mbetet te shihet :roll:

edhe mos me u bo Prizreni kryeqytet nuk um met marak hiq, ama hiq :lol: mjafton me qen zemra e shqiptaris :lol:

Kroki ne mes te Kosoves eshte Drenasi e jo Prishtina :wink:

po flas per qytete pak si ma te zhvilluara,, se per qytetza si Drenasi, me nje stacion te autobusave, 4 ndertesa e nje qender tregtare , ate nuk e quaj qytet........

se me kerku mesin e Kosoves del far fshati (Ujmiri, apo Komorani)

sa per ndrrim te kryeqytetit, edhe nja 100 vjet jo,, e nuk dihet qka ndodh deri ateher

rilinda
30-10-05, 08:51
ohooooo edhe 100 vjeeeet......mandatin e fort Prishtina :arrow: shpresojm :lol:

Krokodilli
30-10-05, 12:34
ohooooo edhe 100 vjeeeet......mandatin e fort Prishtina :arrow: shpresojm :lol:

se di pse e ke kete bindje se kryeqytetin mund ta nderrosh kur te duash :) ....

Parisi
Londra
Washingtoni
Roma
etj etj jan Kryeqytete me qindra vite dhe ende nuk jan nderru , pse te nderrohet Prishtina , vetem per disa individ qe nuk perlqejn realitetin?

jo 100 po Kroki te garanton , sa te jon Kufijt e Kosoves Keshtu si jan ditet e sotme,, kurr nuk do te ndrrohet Kryeqyteti ne Kosove :wink:

rilinda
30-10-05, 12:52
fjala jote ne vesh te Zotit

Krokodilli
31-10-05, 09:53
fjala jote ne vesh te Zotit
:? :?

pyetja eshte po te mos ishte Prishtina kryeqytet?

Skenderaj e meriton (spo ja jepi ma Prizrenit voten, e ndrrova mendjen) :lol:

rilinda
31-10-05, 10:44
per inati temin apo :( :P :lol: :lol:

Krokodilli
31-10-05, 11:35
per inati temin apo :( :P :lol: :lol:

po bash per inatin ton :? ,,,,

ku kom inati ne ty moj rilinda :?

rilinda the sweetest girl in the world :)

rilinda
01-11-05, 00:24
:lol: :lol: :lol: :lol:
and Kroki is the biggest alligator in the world :lol: :P :lol: :wink:

Krokodilli
01-11-05, 07:49
:lol: :lol: :lol: :lol:
and Kroki is the biggest alligator in the world :lol: :P :lol: :wink:

:lol: :lol: :lol: :lol:
you are sweet,, thats what matters :wink:

Sy_kaltra
17-11-05, 20:42
Po te mos ishte Prishtina kryeqytet cilin qytet do ta zgjedhnit kryeqytet te Kosoves?? dhe pse,, per qfar vlera, per qfar arsye?


Prizrenin
Mitrovicen
Pejen
Gjakoven
Gjilanin
Ferizajin
Skenderain
Vushtrrin
tjeter....

100% dot ishte Peja :P :wink: :wink:

Krokodilli
18-11-05, 08:22
Po te mos ishte Prishtina kryeqytet cilin qytet do ta zgjedhnit kryeqytet te Kosoves?? dhe pse,, per qfar vlera, per qfar arsye?


Prizrenin
Mitrovicen
Pejen
Gjakoven
Gjilanin
Ferizajin
Skenderain
Vushtrrin
tjeter....

100% dot ishte Peja :P :wink: :wink:

hahaha jo more ma mir kryeqyteti ne maje te grykes se rugoves,, ne bjeshk diku,, e parlamenti ne shpell te gadimes 8)

rilinda
19-11-05, 13:43
:shock:

Sy_kaltra
19-11-05, 13:46
hahaha jo more ma mir kryeqyteti ne maje te grykes se rugoves,, ne bjeshk diku,, e parlamenti ne shpell te gadimes 8) 8) duhet me kan pak veqant prej vendeve tjera.....Boll qka ju kish ndihmu per shendet :wink:

rilinda
19-11-05, 13:48
mir e ki :?

Sy_kaltra
19-11-05, 13:49
mir e ki :?Thuj edhe ti qe e kam keq :twisted:

Murgesha
19-11-05, 14:31
Paska fituar Prizereni pėr nga votat.

Hajt tani ti pėrvishemi punės e ta bėjmė Kryeqytet. :P

rilinda
19-11-05, 18:28
Paska fituar Prizereni pėr nga votat.

Hajt tani ti pėrvishemi punės e ta bėjmė Kryeqytet. :P

pernime a???!!! :roll:

jo joooo se shkatrrohet si Prishtina tani :P :wink:

M_u_k_i
19-11-05, 18:59
mos me kan prishtina e kishum ba MITROVICEN se edhe kshtu e ashtu na takon se e dini ju vet pse na takon spe ceku hiq

rilinda
19-11-05, 19:36
mos e cek hiq se si takon hiq :P :lol: :lol:

M_u_k_i
19-11-05, 19:39
mos e cek hiq se si takon hiq :P :lol: :lol:HAHAHAHAHHA rilinda ti spe din pse po thom i takon se me ni tull dukat te trepqes jav ble juve krejt prizerenin e prishtinen

rilinda
19-11-05, 20:01
ski shanca me ble ti me at tull dukat as Prishtinen e as Prizrenin, se Prizreni dukat osht vet. edhe ndaqe me dit per dukat se shesim na prizrenalit vendin ton se pasuria vjen e shkon djaloooo e vendi na mbetet. :twisted: :P ndaqeeee me diiiit

M_u_k_i
19-11-05, 20:06
popo po ti spe kupton se ju duhet me hanger buk e me desht na mitrovicalit veq me pare e shesum dukatin e jav blena krejt hahaha kur u maru krejt brogradi prej mitrovices e prishtin e prizerenin sjav boj hesap haha hej mos te vjen inati qe ekem token e vleshme hahahha :lol: :lol: :lol:

Krokodilli
20-11-05, 05:54
hahaha jo more ma mir kryeqyteti ne maje te grykes se rugoves,, ne bjeshk diku,, e parlamenti ne shpell te gadimes 8) 8) duhet me kan pak veqant prej vendeve tjera.....Boll qka ju kish ndihmu per shendet :wink:

po po e vertet eshte,, se Kosoves i vyn ajr i paster,, sidomos Kryeqytetit 8)

Krokodilli
20-11-05, 05:56
Paska fituar Prizereni pėr nga votat.

Hajt tani ti pėrvishemi punės e ta bėjmė Kryeqytet. :P

pernime a???!!! :roll:

jo joooo se shkatrrohet si Prishtina tani :P :wink:

enderroni se do te behet Prizreni si Prishtina,, ashtu e shkatrrune Prishtina si eshte - Prizrenit ju duhen edhe 50 vite te ngrihet ne nivel te Prishtines..

nese Prishtina eshte e shkatrruar athere
Prizreni qenka i pa ndertuar fare

rilinda
20-11-05, 11:32
Prizreni eshte lule e drit ne krahasim me Prishinen e ndoshta Prishtines i duhen ato 50 vite me e permirsu gjendjen e tanishme. :?

rilinda
20-11-05, 12:42
popo po ti spe kupton se ju duhet me hanger buk e me desht na mitrovicalit veq me pare e shesum dukatin e jav blena krejt hahaha kur u maru krejt brogradi prej mitrovices e prishtin e prizerenin sjav boj hesap haha hej mos te vjen inati qe ekem token e vleshme hahahha :lol: :lol: :lol:

ti djali i mir ndaqe me dit :P edhe pse ju hala neve sna keni ble na sjemi tu hek keq as per buk e as per vesh-mbathje. edhe kta qe mundesh me ble nje qytet Kosovar me pasurine e nje qyteti tjeter po ashtu kosovar e thot veq koka jote i nderuar. edhe ska pse mem ardh inati qe Mitrovica e ka token e pasur, perkundrazi, me vjen shum shum mir.
E sipas mendimit tim nuk vlen pasuria nese nuk ke moral (ne ket rast nese e shet vendin tand per "dukat". Pasuria vjen e shkon e nderi mbetet!

Me fitu n'Prishtinė, me jetu n'Prizren, me me dek n'Gjakovė.

M_u_k_i
20-11-05, 17:57
oj shtrig qyrum qa ki more nime hej ktu esht fjala mos me kan prishtina kryeqytet e kishum ba mitrovicen se i takon se e kem toket e tona tzezat per gjithqka jena e un per qata thash e ti po kcen ama per qaty qe ke ti kishe se ju vjen mir qe esht mitrovica e vleshme aty jon veq fjal edhe oj shtrig un per kta nuk prishna me ty se ti edhe naj dit e ki mu ba edhe ti banor i MITROVICES hahahhahahahahahaha edhe mos e kundershto burrin as qytetin e ti e te ton se nashti bahet ma von hahha :lol: :lol: :lol: :lol:

rilinda
20-11-05, 18:07
nc nc nc, a je knej pari ej?

M_u_k_i
20-11-05, 18:09
nc nc nc, a je knej pari ej?po more qitu jom :lol: :lol: :lol:

Krokodilli
21-11-05, 08:53
Sikurse Prishtina qe eshte e vogel - sa nje lagje e vogel jasht qytetit te Melburnit (Australi)

ashtu edhe Prizreni eshte qytet i vogel dhe i pandertuar sa nje lagje e vogel e Prishtines...

sa per Mitrovicen Muki.... vetem le te perparon, pernjehere pasuria spo shihet,
per momentin Prishtina pe mban Kosoven gjall,, te shohum ne te ardhmen....

Diana007
21-11-05, 08:57
Theranda :P

M_u_k_i
21-11-05, 22:00
Sikurse Prishtina qe eshte e vogel - sa nje lagje e vogel jasht qytetit te Melburnit (Australi)

ashtu edhe Prizreni eshte qytet i vogel dhe i pandertuar sa nje lagje e vogel e Prishtines...

sa per Mitrovicen Muki.... vetem le te perparon, pernjehere pasuria spo shihet,
per momentin Prishtina pe mban Kosoven gjall,, te shohum ne te ardhmen....popop kroki e vertet esht se qitasht per momentin mitro spo funksjonon veq se mitrovica kur e ka majt krej serdin kur u kan ne krahin me tonat e din edhe ti mir e spo ta man ni kosov me 2 miljon banor hahahahahahaaha. prishtina qitasht per qitasht esht ma e mira ama folim kur te jepet statusi nese bashkohet mitrovica e folim tanshi per ni vit qysh po perparon kosova permes mitrovices :wink:

Arb
21-11-05, 22:00
Po mos te ishte Prishtina Kryeqytet ???

Do te ishte qytet.

anna
28-11-05, 22:09
ferizaji edhe pse eshte shume katastrof!!! :wink:

rilinda
29-11-05, 15:05
Sikurse Prishtina qe eshte e vogel - sa nje lagje e vogel jasht qytetit te Melburnit (Australi)

ashtu edhe Prizreni eshte qytet i vogel dhe i pandertuar sa nje lagje e vogel e Prishtines...
sa per Mitrovicen Muki.... vetem le te perparon, pernjehere pasuria spo shihet,
per momentin Prishtina pe mban Kosoven gjall,, te shohum ne te ardhmen....

nc nc nc

rilinda
29-11-05, 15:06
Sikurse Prishtina qe eshte e vogel - sa nje lagje e vogel jasht qytetit te Melburnit (Australi)

ashtu edhe Prizreni eshte qytet i vogel dhe i pandertuar sa nje lagje e vogel e Prishtines...

sa per Mitrovicen Muki.... vetem le te perparon, pernjehere pasuria spo shihet,
per momentin Prishtina pe mban Kosoven gjall,, te shohum ne te ardhmen....popop kroki e vertet esht se qitasht per momentin mitro spo funksjonon veq se mitrovica kur e ka majt krej serdin kur u kan ne krahin me tonat e din edhe ti mir e spo ta man ni kosov me 2 miljon banor hahahahahahaaha. prishtina qitasht per qitasht esht ma e mira ama folim kur te jepet statusi nese bashkohet mitrovica e folim tanshi per ni vit qysh po perparon kosova permes mitrovices :wink:

le te shpresojm o Muki.

M_u_k_i
29-11-05, 18:53
Ski qa shpreson oj rilinda se qashtu esht

rilinda
29-11-05, 21:23
do te jetė ?! :lol:

M_u_k_i
31-12-05, 03:51
ani kishe po keshi e ka u tranove

rilinda
31-12-05, 12:54
Ēka ki more. Jam e sigurt 100% qė mos tė kishte qenė Prishtina kryeqytet, kish me qenė Prizreni (edhe pse ka me u bo kryeqytet sė shpejti Prizreni) :lol: :lol: :P

GURI SYLAJ
09-01-06, 18:53
Prizrenit i ka hije te jet kryeqytet por eshte pak i madh qe te jet vetem kryqytet i Kosoves.Duhet te behet Kryqytet i te gjitheve.....

Me Fat e ishalla e pres edhe une!

rilinda
10-01-06, 10:49
Prizrenit i ka hije te jet kryeqytet por eshte pak i madh qe te jet vetem kryqytet i Kosoves.Duhet te behet Kryqytet i te gjitheve.....

Me Fat e ishalla e pres edhe une!

Mos ta nin se ke me e prit se afer eshte ajo ditė. :lol:

M_u_k_i
28-03-06, 10:22
qyrma rilinden qysh merret me pun te kota hala hahaha qysh tkom more qe sa nuik te kom pa

rilinda
05-04-06, 18:32
O Muki mir jam n'kryeqytetin e ardhshem:biggrin:

prishtinasi
05-04-06, 19:16
O Muki mir jam n'kryeqytetin e ardhshem:biggrin:

Mire eshte me endrru:biggrin: !

Krokodilli
13-04-06, 07:31
mos u merrni me thashetheme se Prishtina do te mbetet kryeqytet, per thashetheme e kemi rubriken e thashethemeve, hehe besa nuk ju dihet, Prizreni e meritonpershendetje nga Kroki

M_u_k_i
14-02-07, 04:06
Mitrovica normal

Prishtinasja_
14-02-07, 09:15
Nuk do ta nderrojm kryeqytetin , vetem PRISHTINA PRISHTINA :smile: do te jete kryeqytet dhe se lun topi :biggrin: :tongue:

M_u_k_i
24-04-07, 00:30
Oj Prishtinasja okok lene veq prishtinen ama mos harro se MITROVICA e ka krejt token DUKAT qata edhe ish kan mir me kan kryeqytet hahahhaha .

rilinda
24-04-07, 00:37
Oj Prishtinasja okok lene veq prishtinen ama mos harro se MITROVICA e ka krejt token DUKAT qata edhe ish kan mir me kan kryeqytet hahahhaha .

Baaaaaaaam... Prizreni ėshtė ksajde hej :D:D:D

M_u_k_i
24-04-07, 00:50
Po Po ama mos e harroni se un jav ble Prizerenin edhe Prishtinen veq me ni te katerten e Tokes te Mitrovices hahahahha se Krejt Dukat e Kena token mos tju vjen inati tash qy skom qa me ju ba po na edhe prenojna banor shitni shpijat e handeni ne MITROVIC se na ju pranojna hahahahahahaha

prishtinasi
24-04-07, 00:52
Ah po te mos ishte....po ja qe eshte!:tongue:
Mundeni me u shty tash per vend te dyte!:tongue:

M_u_k_i
24-04-07, 00:55
Prishtinasi skom qa mu shty per vend te dyt se me BUGJET jena te PART e per tjerat ja kena lan juve se jeni si ne midis HARTE qata hhaahaahahhah

prishtinasi
24-04-07, 00:59
Prishtinasi skom qa mu shty per vend te dyt se me BUGJET jena te PART e per tjerat ja kena lan juve se jeni si ne midis HARTE qata hhaahaahahhah

Muki...veq punoni ju....e mushne buxhetin...se na dime si ta menaxhojme! Per vendin e dyte, qe ki nevoje per mu...te ndihmoje...se per te parin...veq muni me enderru...hahahah! Po ju la me u shty per vendin e dyte...Mitrovicen dhe Prizrenin! Deshmone veten cila e meriton voten time...hahah..

rilinda
24-04-07, 01:00
Po Po ama mos e harroni se un jav ble Prizerenin edhe Prishtinen veq me ni te katerten e Tokes te Mitrovices hahahahha se Krejt Dukat e Kena token mos tju vjen inati tash qy skom qa me ju ba po na edhe prenojna banor shitni shpijat e handeni ne MITROVIC se na ju pranojna hahahahahahaha

po na senet e ēmushme nuk i shesim. ti a e din qe do sene nuk blihen me t'mira materiale?!
edhe jo Prizerenin po Prizrenin

M_u_k_i
24-04-07, 01:02
Prishtinasi skom qa mu shty un se krejt qa i kini qe po jav majn Prishtinen jon Mitrovicali muj edhe me ti shenu o vllaqko se ju VENDAS qa jeni ju sen skini hahahaah po na Mujna veq me grry aborrin pak edhe me ncjerr nja dy killa dukat edhe meju ble juve hahahah po ju skini qa me grry se veq ggryni e ju dalin RASAD SPECAVE hahahahhaha

rilinda
24-04-07, 01:03
Deshmone veten cila e meriton voten time...hahah..

A hala s'ja ke dhan votėn Prizrenit ti a?!:rolleyes:

prishtinasi
24-04-07, 01:10
Prishtinasi skom qa mu shty un se krejt qa i kini qe po jav majn Prishtinen jon Mitrovicali muj edhe me ti shenu o vllaqko se ju VENDAS qa jeni ju sen skini hahahaah po na Mujna veq me grry aborrin pak edhe me ncjerr nja dy killa dukat edhe meju ble juve hahahah po ju skini qa me grry se veq ggryni e ju dalin RASAD SPECAVE hahahahhaha

hahahaha...Muki...s'duhet me ju besu shume thashethemeve te tregut ne mes te qytetit te Mitrovices...se midis qytetit e keni...tregun...hahah! Edhe na jem mikepritesa bre, ju kena gjete edhe vend per strehim...hahaha...thojne sillen e pshtillen...e krejt vini ne Prishtine, s'keni faj...betoni i embel...haha...drita 24 ore...haha...krejt keto qe i ke thane, e di qe i ke thane prej mllefit...hahahah...te kupton Prishtina ty, oj Mitrovice...hahah! Grryni ju grryni...se na e marrum edhe dukatin edhe ata speca qe i permende...hahah
Muki...shtyju per vend te dyte...qashty po thote edhe tema....
Naten e mire prej meje, qytetza:tongue: :tongue:
E vazhdojme neser.....

prishtinasi
24-04-07, 01:11
A hala s'ja ke dhan votėn Prizrenit ti a?!:rolleyes:


Jom ka mendoj...a Prizrenit a Mitrovices me ja dhane per vend te dyte...tash ju boni pak propagande per qytetet tuaja...e kur te kthehna une neser i lexoj edhe votoj...hahaha

M_u_k_i
24-04-07, 01:14
Vllaqko un skom qa met than ty ama mos e harro se Shkijet su kapen prej Prishtine po prej Mitrovice se aty esht krejt pasurija e Kosoves e kshtu qe Vllaqko me qita pot kallcoj se ju skini sen a edhe mos e harro se Sod nuk dishit me udhheq ni Emisjon ne KTV deri sa erdh EROLL BELEGU edhe pojav man krejt PR hahahahahahahhaaha ta ha shpirtin un ty a .

rilinda
24-04-07, 01:15
Jom ka mendoj...a Prizrenit a Mitrovices me ja dhane per vend te dyte...tash ju boni pak propagande per qytetet tuaja...e kur te kthehna une neser i lexoj edhe votoj...hahaha

Se kom njet me bo prapagand unė, se si kam qef hiē. Pak fjalė e shumė kemi na Prizreni.

prishtinasi
24-04-07, 10:45
Vllaqko un skom qa met than ty ama mos e harro se Shkijet su kapen prej Prishtine po prej Mitrovice se aty esht krejt pasurija e Kosoves e kshtu qe Vllaqko me qita pot kallcoj se ju skini sen a edhe mos e harro se Sod nuk dishit me udhheq ni Emisjon ne KTV deri sa erdh EROLL BELEGU edhe pojav man krejt PR hahahahahahahhaaha ta ha shpirtin un ty a .

ku ku ku ku...a hine ti ne politike a...ani edhe kjo eshte menyra per me shpreh mllefin qe keni me qene gjithmone mbrapa neve:tongue: ...te kupton prishtinalija ty...ama ta kapi faqen pak...qashty...edhe hajde me axhin...te kallzoj qe shteti nuk mbahet me kozmetike edhe se kom dite qe ky drejtori i klubeve basketbollistike merret me moderim...! I dobte Muki i dobte, po prej kahit eshte...prape po thom sukses....hahahahha

jadore
24-04-07, 11:37
Jom ka mendoj...a Prizrenit a Mitrovices me ja dhane per vend te dyte...tash ju boni pak propagande per qytetet tuaja...e kur te kthehna une neser i lexoj edhe votoj...hahaha
....fal Zotit , qe Gjakova eshte shtet ne vete .....

prishtinasi
24-04-07, 11:44
....fal Zotit , qe Gjakova eshte shtet ne vete .....

Krahine autonome...hahah...nen qeverisje nga Prishtina...hahah...por prape e pranoje, qe ishte reklama ma e forte deri tash...per vendin e dyte...

jadore
24-04-07, 11:49
...ncuk ,gabohesh fqinje , ne jemi vetem si vezhgues neutral te votimit ne shtetin tuaj ........(hahaha)

Arkza
24-04-07, 12:49
Shum po befasohem me qdo kend ! si eshte e mundur po mos te ishe Prishtina Kyqytet , dote voton per Presheven !!!? ne jemi tu fol per Kosoven e jo edhe jashte Kosoves , kete e dini te gjithe se Presheva nuk eshte menra ne Kosove .


Pra un votova Per Mitrovicen .... siq tha me larte ai Lazdrani apo si e pat nick name , se ne Mitrovice eshte me e pasur ne kosove e dini te gjithe atry eshte Trepqa dhe ka vlere sa 100 Prishtina kete mos te harrojme :smile:

SoKoLi-i-Maleve
25-04-07, 01:22
Po mos te ishte Prishtina Kryeqytet ne Kosove,do duhet nji kryeqytet i ri mu ne mes te Kosoves,apo nese kerkojm qytet me kulture atehere Peja apo Prizreni,qe do sido kan kultur.E nese pytja asht per te gjith Shqiptarin,atehere nese sdo ishte Tirana Kryeqytet,do e meritojshin Shkodra apo Durrsi dhe Prizreni.

rilinda
25-04-07, 07:33
Po mos te ishte Prishtina Kryeqytet ne Kosove,do duhet nji kryeqytet i ri mu ne mes te Kosoves,apo nese kerkojm qytet me kulture atehere Peja apo Prizreni,qe do sido kan kultur.E nese pytja asht per te gjith Shqiptarin,atehere nese sdo ishte Tirana Kryeqytet,do e meritojshin Shkodra apo Durrsi dhe Prizreni.

Bash jam e pajtimit me ty...Kryeqyteti duhet tė ketė njė kulturė historike, e jo tė zgjedhet kryeqyteti nė bazė tė tė mirave materiale...

Shnet!

Albanian eX|PerT
25-04-07, 19:53
Po mos te ishte Prishtina Kryeqytet cilin qytet do ta propozoje???

PRIZRENIN - kuptohet... qyteti me i bukur shqiptar! :wink:

rilinda
25-04-07, 19:57
Po mos te ishte Prishtina Kryeqytet cilin qytet do ta propozoje???

PRIZRENIN - kuptohet... qyteti me i bukur shqiptar! :wink:

Me t'njofshėm a?!
Thuj cili mendon qė e meriton njėmen e jo me t'njofshėm.
Pėr cilin qytet mendon, na trego edhe arsyen pėrse (veē mos thuj se e kom gjysmėn e zemrės atje) :D

hasanmehmeti
25-04-07, 20:05
Valla pa te njofshem hiq , veq une ja dhash Prizerenit , dhe e meriton se eshte nje vend si gjeografikisht ashtu edhe historik qe flet per indentitetin tone shume.

Perndryshe do ja jepja presheves spo bujanocit.

Albanian eX|PerT
25-04-07, 20:08
Me t'njofshėm a?!
Thuj cili mendon qė e meriton njėmen e jo me t'njofshėm.
Pėr cilin qytet mendon, na trego edhe arsyen pėrse (veē mos thuj se e kom gjysmėn e zemrės atje) :D
:D:D:D Ndegjo....:rolleyes: Pervec dmth kesaj ceshtjes qe juve e paskeni cekur, pra, qe e kam (jo gjysmen) por tere zemren atje :smile: kam edhe disa fakte tjera:


Historija gjigante e ketij qyteti (Lidhja e Prizrenit, etj.)
Monumentet historike (urat, xhamijat, muzete, te gjitha keto jane pasuri e rralle)
Bukurija e pergjithshme e qytetit (qe ka nje artitektur te vecante dhe vende te shkelqyeshme per pushim dhe relaksim)
Bukuroshet :biggrin: (qe jane te rralla ne Kosove)etj...etj...

Keto po me kujtohen per momentin,... mund te ofroj edhe prova te tjera me kalimin e kohes :wink:

Ju pershendet, i juaji!
Experti!

rilinda
25-04-07, 20:19
Tė falemnderit shumė...tė mirėseardhura janė edhe provat tjera, pėr ta bindur opozitėn...

p.s kisha pasur dėshirė qė edhe tė tjerėt qė thonė "KY" ose "KY" qytetet, tė tregojnė edhe arsyen!

Agolli
25-04-07, 21:08
,,Kapeshnica,, e Pejes! .....apo ,Zatrat,, pse jo! ,,Rugoven,,....http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Ja! vendosa per,,,,Pejen,,, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif

Preshevar
25-04-07, 21:14
Preshevėn. Jo qe i takoj ksaj lugine,.. po t'kishte qen Presheva Kryeqytet i kosovės... nuk do tė ishmi nen serbi... :rolleyes:

Virti
25-04-07, 22:42
malsheva! :biggrin:

instruktori
26-04-07, 17:43
Normal se ne Dukagjin duhet gjithsesi pra:
Peja

rilinda
26-04-07, 19:17
Normal se ne Dukagjin duhet gjithsesi pra:
Peja

Pak si me shkronja t'padukshme e paske shkru :D
Kur ta shkrun e shkrun qeshtu:

PRIZRENI

jadore
26-04-07, 19:21
hahahahah,

.....hajt mos e merrni me merzi , se kur te beheni dhe ju shtet qytet si Gjakova , nuk do e keni pastaj te rendesishme ngjyren...

(pak hajgare de, te pershendes rilinda ..)

rilinda
26-04-07, 19:25
N'fakt na Prizreni, jemi bardh e zi (me antikitet- Kritere qė i duhen njė kryeqyteti), e nė zemėr krejt ylber jemi :D:D

Linka_pz
26-04-07, 20:30
Po sigurisht qe do te ishte Prizreni sipas mendimit tim

instruktori
26-04-07, 21:19
Pak si me shkronja t'padukshme e paske shkru :D
Kur ta shkrun e shkrun qeshtu:


PRIZRENI


Pershendetje rilinda
Mua me duket se jo ngjyre eshte e Gjakoves
Respekt per ju.

rilinda
26-04-07, 21:41
Pershendetje rilinda
Mua me duket se jo ngjyre eshte e Gjakoves
Respekt per ju.


Ngjyra e kuqe,e vėrtet qė ėshtė karakteristikė e Gjakovės, po nuk do me than tash qė ajo ngjyrė nuk ban me u pėrdor pėr shkrimin e ndonjė qyteti tjeter. Edhe Gjakova nuk idhnohet qe ja mora ngjyren pak se kojshi e kemi... :D:D:D:D

PRIZRENI (A ėshtė mirė tash instruktor?)

Albanian eX|PerT
26-04-07, 22:52
N'fakt na Prizreni, jemi bardh e zi (me antikitet- Kritere qė i duhen njė kryeqyteti), e nė zemėr krejt ylber jemi :D:D
O lum Ylberi qe t'ka ty ho :biggrin:

instruktori
27-04-07, 22:12
Ngjyra e kuqe,e vėrtet qė ėshtė karakteristikė e Gjakovės, po nuk do me than tash qė ajo ngjyrė nuk ban me u pėrdor pėr shkrimin e ndonjė qyteti tjeter. Edhe Gjakova nuk idhnohet qe ja mora ngjyren pak se kojshi e kemi... :D:D:D:D

PRIZRENI (A ėshtė mirė tash instruktor?)

Pershendetje rilinda
Po tashti e ke zgjedhe ngjyren e bukur.
Respekt per ju.

GURI SYLAJ
28-04-07, 20:27
Une, mendimin tim, e kam thene ne tekstin e kenges -Thrret Prizreni mori Shkoder!

rilinda
28-04-07, 20:30
Une, mendimin tim, e kam thene ne tekstin e kenges -Thrret Prizreni mori Shkoder!

http://content.ringtonio.nl/minimovies/a_1011_12.gif

Guri i madh
29-04-07, 22:19
po te mos ishte PRISHTINA Kryeqytet i kosoves une e kisha prpozue DRENASIN

Arkza
06-05-07, 11:30
Ne veq po Diskutojme kot se koti se Prishtina eshte Kryqytet dhe besoj se gjithe-here dote mbte Gjithe , por edhe me Propuzu P.sh Qevaria ta dini shume mire se ku dote shkoj votat me shume Hmmmm Kuptohet se per Mitrovicen :smile: jam shume e Sigurt per kete :smile:

Berkan
13-05-07, 01:44
Prizrenin. Prizreni eshte kryeqyteti i pare mbareshqiptar (LIDHJA E PRIZRENIT)

SANTANA-29
13-05-07, 01:49
http://www.home.no/dukagjin/images/Haxhi%20Zeka.jpgHaxhi Zeka,e kish pas ni problem me ju,,,:redface:

Zero Cool
13-05-07, 04:13
Mos te ishte Prishtina kryeqytet?

Do te ishte me mire, sepse kete epitet do te kishte qyteti me i bukur ne Kosovė dmth PERZERENI

RiannA
17-05-07, 10:33
Peja po kush tjeter...ju lutem mos fantazoni se as ni qytet tjeter nuk kish mujt me mbajt at titull "kryeqytet i Kosoves" perveq Pejes! :D

Ju pershendes

Arb
17-05-07, 18:18
Qashtu bre kojshike...

prishtinasi
18-05-07, 17:49
Ky sondazh shpallet i pavlefshem...s'ka ne sondazhe fjali "po mos te ishte":biggrin:

egi
21-05-07, 20:31
peja cityyy bree

Rigoni
01-08-07, 00:16
Besoj se Prishtina eshte vend shume i qelluar si Kryeqytet, po nese nuk do te ishte Prishtina, une kisha theneGjilanin

Lona
09-08-07, 11:05
Nese njihni pak historine, vertet i takon Shupi, dhe ateher jemi shqipetari e Madhe..

tipi_pr
20-08-07, 17:37
Nese njihni pak historine, vertet i takon Shupi, dhe ateher jemi shqipetari e Madhe..


Tu e njoft historine jena mete qetu ku jena :).hajgare pak.

Mos t'ish kon Prishtina kryeqytet spo di cilin me thon mo.Ni qytet qe ka ma shum perspektive (edhe banorė se kesh ka harroj).Najfar Mitrovice a Peje a!!!!

Veq sa te kena vendin e "Asfalltit" Harroe :). O kon qka o kon perpara e para 100 vjete e para 1000 vjete veq tash jon "kohėrat e reja" e perspektiva ju takon metropolove e qysh e dijm tetont ne Kosoven tone te dashur ma se afermi metropolit osht kush tjeter pos Prishtines, kshtu qe ndaq politikanat e ndaq kush don mujn me hargju pare palidhje (te popullit po menoj normal:)) e me majt mledhje e qmledhje dita qe me u ndrru kryeqyteti ska me ardh AS AT'HER.Klm tetont e kogja mire koka shku qeky diskutim.

Peja-Boy
20-08-07, 18:22
Po te mos ishte Prishtina kryeqytet cilin qytet do ta zgjedhnit kryeqytet te Kosoves?? dhe pse,, per qfar vlera, per qfar arsye?


Prizrenin
Mitrovicen
Pejen
Gjakoven
Gjilanin
Ferizajin
Skenderain
Vushtrrin
tjeter....

Tiranen nuk e paske Cek ketu e ne Sondazh gjindet hahahahahaha!

Valla une kisha thon me e bo Pejen, se sa problemet e sa gjerat ndodhin,ja kishim lon Fajin se eshte Kryeqytet !!

rilinda
31-08-07, 21:24
Politikanė dhe biznesmenė tė njohur janė duke e shqyrtuar mundėsinė qė tė krijohet njė lėvizje pėr zhvendosjen e kryeqytetit. Lutfi Haziri, kryetar i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės, ka bėrė tė ditur se ekziston njė tendencė qė kryeqyteti i Kosovės tė bartet nė Prizren, pėr shkak tė tėrė asaj qė ka ngjarė me Prishtinėn, pas pėrfundimit tė luftės.

Jo veē pėr lumin, por edhe pėr rėndėsinė historike, trashėgiminė kulturore, pozitėn gjeografike, klimėn, dhe, mbi tė gjitha, pėr ta rikthyer historinė, personalitete tė ndryshme kosovare janė pajtuar qė kryeqyteti i Kosovės tė jetė Prizreni.

Jo... Jooooo... nuk e jam e pajtimit. Pse me na ngja edhe neve ajo qė i ka ngjarė Prishtinės!?! Nuk duam tė shkatėrrohemi, e tė mermerohemi... ncuk, ncuk... PLOTĖSISHT KUNDĖR.

Albonita
09-12-07, 15:19
Prizreni Spse me ka peqyr shum edhe mendoj mabs Prishtines do ish qen mir te jet ky Qytet PRIZRENI? edhe pse i takoj Qytetit te Gjakoves ;)

rilinda
09-12-07, 17:13
Prizreni Spse me ka peqyr shum edhe mendoj mabs Prishtines do ish qen mir te jet ky Qytet PRIZRENI? edhe pse i takoj Qytetit te Gjakoves ;)

Eeeeh t'lumtė :biggrin:
Dihet bre :biggrin:, hajt mos ta nin edhe pse je e Gjakovės TI. Kojshi jemi na :wink:

DritonPR
09-12-07, 20:30
shyqyr se Prishtina kryeqytet :tongue:

Dardan Kastrati
09-12-07, 20:40
Prizreni ..... i takon aty ku eshte mbajti Lidhja e Prizrenit

Arkza
10-12-07, 14:34
Phaaaaaaaaa Ne Shqiptaret Kurr Nuk Flasim ne te Verteten e as qe dojme e Pranu Realitetin !!!!!!!!!

Nje eshte se Prishtina eshte Kyrqytet dhe Kurr Nuk dote jeket nga Vendi e saj dhe Emrimi i saj Si Kryqytet !!!

E Dyta eshte Interesi i Tyre eshte Qyteti me i madh i Kosoves dhe eshte degjuar Mbare Botes si Kryqytet !!!

E Trata jo veq ne Kosove por Mbare Botes e Zgjedhin ne Qytete Krejt me Interest e jo me Pajme apo Diq te Ngjashme !!!

E Katra eshte se edhe nese Ndonjehere Propuzohen qe te Ndrohet ne Kosove Qyteti shume jam e Sigurt se Mitrovicen e Zgjedhin !!!!!!!! Kte mos e Harroni se per mua qdo pllam Tok-Kosove eshte e Vlefshme Por sipas Kumenit Komunale te Pr eshte Mitrovica sepse nu keni Dijeni se pa Mitrovicen( Trepqen) ska Vler Kosova kjo shume mir Kuptohet se pse Meti Gjysma e Qytetit !!!!!!!!!!!! Analizo dhe i She Rezulatet !!!!!

Albonita
11-12-07, 19:38
Eeeeh t'lumtė :biggrin:
Dihet bre :biggrin:, hajt mos ta nin edhe pse je e Gjakovės TI. Kojshi jemi na :wink: Po me ka peqy shum pa mas Prizreni :smile: Rilinda.

Ice-Boy
11-12-07, 19:40
Mos tish Kon Prishtina ish kon edhe ma mir isht bo PEJA

Ma-Origano
15-12-07, 22:28
Mitrovica apo Prizreni

emine
23-02-12, 22:19
Gjakoven e kishim ba:tongue:

e_martumja
23-02-12, 22:21
Prizreni