PDA

View Full Version : FAMILJA E MIRE RESPEKTIMI I BREZAVE !


Flaka_1
25-07-05, 17:26
Familja
Per te qen nje familje e mire duhet sakrifice e madhe.
Ne familje duhet te mbreteroje:dashuria.rendi,respekti,sinqeriteti,bes imi etj.
Ne kete tranzicion te tejzgjatur,cili eshte mendimi i juaj per problemet,
e perditeshme qe e shqetesojne familjen shqiptare sot?
Cilat prej ketyre problemeve kerkojne zgjidhje sa me te shpejte?

me dashuri ju mirepret Flaka :idea:

Kodra
25-07-05, 21:06
*********
*********
*********Pėr ta kuptuar njė anėtar tė familjes,duhet ta vendosim vetveten nė vend tė atij anėtari.
Kėshtuqė duke vendosur vetveten aty,respekton anėtarin familjar,e kupton mė mirė se ēka dėshiron,cila ėshtė nevoja e tij.........

........Problemi zgjidhet.


Kodra

Flaka_1
25-07-05, 21:15
no coment KODRA
pajtohem plotesisht me mendimin tuaj !
me dashuri flaka

Kastri
25-07-05, 21:19
Pershendetje

Shume teme e qelluare,e sidomose ne ditete e sotite, familja Shqiptare duhete te jete shume e kujdeseshme,duke menduare ne pergjethsi ku gjendene pra edhe ne Perendime,Kosove e ne gjithe trojete Shqiptare.

Thone qka ka shtepia tregone femia.
Ne Kosove eshte bere njesoi sikure ne Perendime,keq shume, ne aspektine e traditave qe i kemi pase po shuhene.

Edhe nje fjale e urte:Le te ruene secili fytyrene e vete,e ka nderue atehere,BABEB,NENE,VELLE E MOTER,LAGJEN,KOMUNEN,SHTETINE.
Jo te ruhete, vetem nga frika, se atehere nuk ka kurgje.

Me nderime te nderuare.

Murgesha
26-07-05, 18:29
E nderuara Flaka, po i referohem mė tepėr titullit tė temės tuaj, e jo pėrmbajtjes sė temės.

FAMILJA E MIRE RESPEKTIMI I BREZAVE !

Po respektimit tė brezave nė njė familje, por jo krijimit tė mvashmėrisė mes brezave.
Ēka dua tė them me kėtė.
Unė, ti, ajo, ai u rritėm dhe u edukuam thuaja tė gjithė nė njė mėnyrė shabllone nga prindėrit tanė.
Rrespektin ndaj tyre, si dhe me porosinė qė tė kam bėrė kokėn, dashtė e pa dashtė je pronė e imja.
Sot po tė jap unė nesėr ti duhet tė mė japėsh.
Pėr mendimin tim ka ardhur koha qė edhe shqiptarėt si prindėrit ashtu dhe fėmijėt duhet tė mendojnė pėr vetveten.
Fėmiu mos tė mbahet si parazit nė familje por ti ipet e drejta qė kur tė arrijnė para altarit tė krijimit sė familjes vetjake, tė jenė tė pėrgaditur, psiqikisht dhe ekonomisht, pėr tė mbajtur vetveten dhe familjen qė do tė krijojė, e jo mė tė rrijė mbi supet e babait apo tė vėllezrve mė tė mėdhenj.
Kjo pėr mendimin tim na qon drejt prapambeturisė, e jo drejt zhvillimit tonė mental dhe ekonomik.
Ku ende edhe nė kėtė shekull kemi bashkėjetesė familjare tė brezave nėn njė kulm, e pėr mendimin tėnd asnjėra palė prej tyre nuk janė tė kėnaqur me atė jetė qė zhvillohet aty.
Shpresoj se pak a shumė jam e kuptueshme nė kėtė shkrimin tim.

Murgesha!

Flaka_1
26-07-05, 18:58
E nderuara Flaka, po i referohem mė tepėr titullit tė temės tuaj, e jo pėrmbajtjes sė temės.

FAMILJA E MIRE RESPEKTIMI I BREZAVE !

Po respektimit tė brezave nė njė familje, por jo krijimit tė mvashmėrisė mes brezave.
Ēka dua tė them me kėtė.
Unė, ti, ajo, ai u rritėm dhe u edukuam thuaja tė gjithė nė njė mėnyrė shabllone nga prindėrit tanė.
Rrespektin ndaj tyre, si dhe me porosinė qė tė kam bėrė kokėn, dashtė e pa dashtė je pronė e imja.
Sot po tė jap unė nesėr ti duhet tė mė japėsh.
Pėr mendimin tim ka ardhur koha qė edhe shqiptarėt si prindėrit ashtu dhe fėmijėt duhet tė mendojnė pėr vetveten.
Fėmiu mos tė mbahet si parazit nė familje por ti ipet e drejta qė kur tė arrijnė para altarit tė krijimit sė familjes vetjake, tė jenė tė pėrgaditur, psiqikisht dhe ekonomisht, pėr tė mbajtur vetveten dhe familjen qė do tė krijojė, e jo mė tė rrijė mbi supet e babait apo tė vėllezrve mė tė mėdhenj.
Kjo pėr mendimin tim na qon drejt prapambeturisė, e jo drejt zhvillimit tonė mental dhe ekonomik.
Ku ende edhe nė kėtė shekull kemi bashkėjetesė familjare tė brezave nėn njė kulm, e pėr mendimin tėnd asnjėra palė prej tyre nuk janė tė kėnaqur me atė jetė qė zhvillohet aty.
Shpresoj se pak a shumė jam e kuptueshme nė kėtė shkrimin tim.

Murgesha!

pershendetje e nderuara MURGESHA
Nuk jam e pajtimit kur thua se"U RRITEM DHE U EDUKUAM THUAJ NE TE GJITHE NE NJE MENYRE SHABLLONE NGA PRINDERIT TANE''
une per veten time jam rritur ne menyren taman siq i ka hije!
me jep pak me shume sqarim te lutem e nderuara MURGESHE nese nuk te vije merzi???
me dashuri flaka

Flaka_1
26-07-05, 19:02
[quote="Kastri"]Pershendetje

Shume teme e qelluare,e sidomose ne ditete e sotite, familja Shqiptare duhete te jete shume e kujdeseshme,duke menduare ne pergjethsi ku gjendene pra edhe ne Perendime,Kosove e ne gjithe trojete Shqiptare.

Thone qka ka shtepia tregone femia.
Ne Kosove eshte bere njesoi sikure ne Perendime,keq shume, ne aspektine e traditave qe i kemi pase po shuhene.

Edhe nje fjale e urte:Le te ruene secili fytyrene e vete,e ka nderue atehere,BABEB,NENE,VELLE E MOTER,LAGJEN,KOMUNEN,SHTETINE.
Jo te ruhete, vetem nga frika, se atehere nuk ka kurgje.

Me nderime te nderuare.[/quot

Ju faleminderit i nderuari KASTRI
i bashkangjitem mendimit tuaj pa pushuar fare !
me dashuri flaka

Naki
26-07-05, 19:07
Familja e Mirė & Respektim i Brezave.

Tė ndėgjohet zeri i mirė pėr Familjarėt Ėshtė njė Mburrje pėr Brezin qė kultivonė njė stilė demokratikė tė jetės,ku tė gjithė antarėt e Familjes punojnė sė bashku nė marrėveshje duke respektuarė nevojat dhe Mendimet e tyre.Nė tė Kaluaren mendojė nė Gjeneratat e Gjyshėrve tanė ka mbizotru njė stilė autoritativė ku kryefamiljari ka vendosė dhe urdhėru vetė pėr Binarėt e jetės sė njė familje, duke Pretenduar qė jashtė nė sy tė popullit tė ketė njė Imigjė tė mirė e Pėr fatin e antarėve tė familjes dhe pėrditėshmėrin nuk i ka Interesuar.

Mendojė qė qdo njeri gjatė jetės bėnė vepra tė mira apo tė kqija,Tė Gjykuara apo tė Lavdėruara.
Eshtė e drejtė dhe Normale qė nė qdo segment tė jetės tė caktohen Kornizat nė bashkėbisedim dhe marrėveshje dhe tė punohet pėr tė miren e Familjes,Lagjes,Qytetit,Shtetit.
Mendojė qė duhet ti ikim Folklorizmave dhe Shablloneve,duke ecur me kohen Tė Ruajmė Traditat shqiptare por duke i reformuar pėrshtatur trendeve tė shekullit 21.

Me nderime Naki

Murgesha
26-07-05, 19:46
pershendetje e nderuara MURGESHA
Nuk jam e pajtimit kur thua se"U RRITEM DHE U EDUKUAM THUAJ NE TE GJITHE NE NJE MENYRE SHABLLONE NGA PRINDERIT TANE''
une per veten time jam rritur ne menyren taman siq i ka hije!
me jep pak me shume sqarim te lutem e nderuara MURGESHE nese nuk te vije merzi???
me dashuri flaka

Flaka si duket se paske kuptuar ēka kam dashtė tė them nė shkrimin tim.
Unė nuk besoj se ty prindėrit tė kanė edukuar qė ti pasi tė bahesh e zoja e vetvetes tė mendojsh vetėm pėr vetveten pa menduar fare pėr prindėrit e tu mė.
Edhe unė jam rriturr siē i ka hije njė rritjeje normale, por me edukat tė rreptė familjare, se tė vjetrit duhet tė rrespektohen, duhet tė mbikqyren nga pas ardhėsit, tė dhashė unė ty sot, ti duhet tė mė japėsh nesėr.
Nuk isha e lirė tė vendosja pėr vetveten deri sa u martova.
Tani shpresoj tė kuptojsh qė me kėtė shkrimin tim ju kam referuar titullit tė temės tėnde "FAMILJA E MIRE RESPEKTIMI I BREZAVE" ku ti me vetėdije apo pa vetėdije ke ardhė deri tek njė pėrfundim, qė pėr tė qenė njė familje e mirė mvaret prej rrespektimit tė brezave.

Pėr tė ardhė deri nė njė kuptim tė plotė tė shkrimit tim lexo edhe shkrimin e Nakit nė vijim i cili pak a shumė i pėrshtatet shkrimit tim.

Rrespekt PO, po JO varshmėri mes brezave sikur e kishim deri tani.

Kodra
26-07-05, 19:58
*********
*********
*********Ju pėrshėndes,

Murgesha e nderuar,unė jetoj nė njė shtet,nė tė cilin me tė vėrtet ka qenė
mvarja nga prindėrit,jo e nevojshme pėr RINI.

Por sot ka ardhur ashtu sistemi dhe kriza ekonomike,saqė Institucionet e llogaritin,nėse punon djali-duhet ta mbajė edhe tė Ėmėn apo babanė.

Pasi e pėrmende Nakin nė shkrimin tėnd,Naki mund ta Pohoj kėtė qė them unė.

Po kthehen edhe kėta ku ne jetojm,nė kohėn tonė kur kemi jetuar tė gjithė bashkė.

Pra nėse jetonė njeriu me shumė anėtarė tė familjes,duhet nė ēdo situatė tė vendosin njėri tjetrin nė situata tė atyre qė kėrkojn diēka,kjo sjell deri te bashkjetesa dhe Respektimi Reciprok.


Duke shpresuar se Respektimi Reciprok nė ēdo Familje nuk do tė mungojė,

Ju pėrshėndet


Kodra

Murgesha
26-07-05, 20:05
*********
*********
*********Ju pėrshėndes,

Murgesha e nderuar,unė jetoj nė njė shtet,nė tė cilin me tė vėrtet ka qenė
mvarja nga prindėrit,jo e nevojshme pėr RINI.

Por sot ka ardhur ashtu sistemi dhe kriza ekonomike,saqė Institucionet e llogaritin,nėse punon djali-duhet ta mbajė edhe tė Ėmėn apo babanė.

Pasi e pėrmende Nakin nė shkrimin tėnd,Naki mund ta Pohoj kėtė qė them unė.

Po kthehen edhe kėta ku ne jetojm,nė kohėn tonė kur kemi jetuar tė gjithė bashkė.

Pra nėse jetonė njeriu me shumė anėtarė tė familjes,duhet nė ēdo situatė tė vendosin njėri tjetrin nė situata tė atyre qė kėrkojn diēka,kjo sjell deri te bashkjetesa dhe Respektimi Reciprok.


Duke shpresuar se Respektimi Reciprok nė ēdo Familje nuk do tė mungojė,

Ju pėrshėndet


Kodra

Po i nderuar Kodra, edhe vet jam thuaja nė njė situatė tė tillė, se shef rrushi rrushin e piqet, por unė nuk do tė doja qė nesėr ti pengoj fėmijėt e mij nė jetėn e tyre private me obligimin qė sė pari tė kujdesen pėr mua e pastaj pėr familjen e vet. Kėtu ėshtė qėllimi i tėra shkrimeve tė mia nė kėtė temė.
Pėrshėndetje.

Naki
26-07-05, 20:23
I nderuari Kodra,ne Shqiptarėt pėr dallim nga Gjermanėt kemi tė trashėguar Solidaritetin ,dhimbjen dhe kujdesin pėr Familjen.
Ne kemi provuarė gjitha krizat Nga paraardhėsit e deri nė kohen e sodit.
Kjo eshtė njė Virtytė dhe Mirėsi qė na dallonė nga shumė popujė tjerė.
Pėr derisa Tek ne Familja dhe farefisi luanė njė rolė tė rėndėsishėm tė kujdesit nė qdo aspekte, tek Gjermanėt po vijnė kohra qė tė mendohet pėr pleqėrin e vetmuarė ku edhe paratė nuk do tė mjaftojnė pėr kujdesin e tyre.eshtė njė problem nė sistem ku elementet/anėtarėt populli duhet tė mendojė nė solidaritet.
Qė tė mos dalė nga tema ju kėrkojė falje pėr kėtė ndėrhyrje.

Naki

Flaka_1
26-07-05, 22:27
pershendetje e nderuara MURGESHA
Nuk jam e pajtimit kur thua se"U RRITEM DHE U EDUKUAM THUAJ NE TE GJITHE NE NJE MENYRE SHABLLONE NGA PRINDERIT TANE''
une per veten time jam rritur ne menyren taman siq i ka hije!
me jep pak me shume sqarim te lutem e nderuara MURGESHE nese nuk te vije merzi???
me dashuri flaka

Flaka si duket se paske kuptuar ēka kam dashtė tė them nė shkrimin tim.
Unė nuk besoj se ty prindėrit tė kanė edukuar qė ti pasi tė bahesh e zoja e vetvetes tė mendojsh vetėm pėr vetveten pa menduar fare pėr prindėrit e tu mė.
Edhe unė jam rriturr siē i ka hije njė rritjeje normale, por me edukat tė rreptė familjare, se tė vjetrit duhet tė rrespektohen, duhet tė mbikqyren nga pas ardhėsit, tė dhashė unė ty sot, ti duhet tė mė japėsh nesėr.
Nuk isha e lirė tė vendosja pėr vetveten deri sa u martova.
Tani shpresoj tė kuptojsh qė me kėtė shkrimin tim ju kam referuar titullit tė temės tėnde "FAMILJA E MIRE RESPEKTIMI I BREZAVE" ku ti me vetėdije apo pa vetėdije ke ardhė deri tek njė pėrfundim, qė pėr tė qenė njė familje e mirė mvaret prej rrespektimit tė brezave.

Pėr tė ardhė deri nė njė kuptim tė plotė tė shkrimit tim lexo edhe shkrimin e Nakit nė vijim i cili pak a shumė i pėrshtatet shkrimit tim.

Rrespekt PO, po JO varshmėri mes brezave sikur e kishim deri tani.

E NDERUARA MURGESHE !
Sa do ku u mundova te kuptoj mendimin tend,
Natrisht se per te qene nje familje e mire mvaret prej respektimit te brezave :!:
psh:te kesh respekt ndaj prinderve,vellaut motres,rrethit te ngushte familjar,thjesht te mos jete nje familje e ndare,familje e perqare,kur them familje e perqare kam fjalen per grindjet qe ndodhin ne familje psh, kam degjuar shpesh se nuk flet vllau me vlla, e kombinim anasjelltas.per ate edhe kam ardh ne perfundim me ''vetedije'' tek titulli i temes: ''FAMILJA E MIRE RESPEKTIMI I BREZAVE''
kthehemi tek edukata
mua prinderit me kane edukuar ashtu siq e meriton nje femij!
do te jem mirenjohese per prinderit gjithehere.
por ata nuk me kan edukuar me nje kusht qe kur ata te ken nevoj per mua te jem une e te ju ndihmoj,se jetes nuk i dihet sot jemi ndoshta neser jo! kjo lidhet me ate ku ti thua ''SOT DO TE JAP UNE E NESER TI MUA''
edhe pse jam tani e vetedijshme kurre nuk do ua kthej shpinen prinderve qdo here do jem ne gjendje gadishmerie te ju ndihmoj qofte neser qofte pasneser.
eshte lehte te gjesh dallimin tek njerezit qe vertet i kane edukuar prinderit ashtu siq e meriton njeriu edukaten qe nga vogjelia.
Flet vete njeriu .po ashtu flet dhe vete familja.
Flet qyteti flet shteti per te :shock:
edhe nje gje po e them se'' AI QE NUK E RESPEKTON PRINDIN SI PRIND KURRE NUK DO TE SHOH DITE TE MIRA''
mos me keqkuptoni e nderuara MURGESHE pa keqe kuptime ju lutem!
me dashuri flaka

Flaka_1
26-07-05, 22:42
*********
*********
*********Ju pėrshėndes,

Murgesha e nderuar,unė jetoj nė njė shtet,nė tė cilin me tė vėrtet ka qenė
mvarja nga prindėrit,jo e nevojshme pėr RINI.

Por sot ka ardhur ashtu sistemi dhe kriza ekonomike,saqė Institucionet e llogaritin,nėse punon djali-duhet ta mbajė edhe tė Ėmėn apo babanė.

Pasi e pėrmende Nakin nė shkrimin tėnd,Naki mund ta Pohoj kėtė qė them unė.

Po kthehen edhe kėta ku ne jetojm,nė kohėn tonė kur kemi jetuar tė gjithė bashkė.

Pra nėse jetonė njeriu me shumė anėtarė tė familjes,duhet nė ēdo situatė tė vendosin njėri tjetrin nė situata tė atyre qė kėrkojn diēka,kjo sjell deri te bashkjetesa dhe Respektimi Reciprok.


Duke shpresuar se Respektimi Reciprok nė ēdo Familje nuk do tė mungojė,

Ju pėrshėndet


Kodra

Po i nderuar Kodra, edhe vet jam thuaja nė njė situatė tė tillė, se shef rrushi rrushin e piqet, por unė nuk do tė doja qė nesėr ti pengoj fėmijėt e mij nė jetėn e tyre private me obligimin qė sė pari tė kujdesen pėr mua e pastaj pėr familjen e vet. Kėtu ėshtė qėllimi i tėra shkrimeve tė mia nė kėtė temė.
Pėrshėndetje.

e nderuara MURGESHE
do doja te shtoja se nuk ka prind qe e rrit femijen e vet e edukon dhe ne fund e detyron qe ai te kujdeset per te pike se pari e mandej per familjen e tij kete nuk e kam degjuar kurre ndojhere e as qe kam informacione lidhur me kete.
perkujdesja per prinder eshte me deshire por sa e deshirojne femijet e tyre kete gje?
me dashuri flaka

Murgesha
26-07-05, 22:54
e nderuara MURGESHE
do doja te shtoja se nuk ka prind qe e rrit femijen e vet e edukon dhe ne fund e detyron qe ai te kujdeset per te pike se pari e mandej per familjen e tij kete nuk e kam degjuar kurre ndojhere e as qe kam informacione lidhur me kete.
perkujdesja per prinder eshte me deshire por sa e deshirojne femijet e tyre kete gje?
me dashuri flaka

Pajtohem me ty Flaka, dhe mu nga ky shkak qė ju paraqitni tek ne shqiptarėt ėshtė traditė qė brezat nuk bashkėjetojnė, por qė herėt bėhet pavarėsimi i brezave.
Pėrshėndetje.

Flaka_1
27-07-05, 17:20
e nderuara MURGESHE
do doja te shtoja se nuk ka prind qe e rrit femijen e vet e edukon dhe ne fund e detyron qe ai te kujdeset per te pike se pari e mandej per familjen e tij kete nuk e kam degjuar kurre ndojhere e as qe kam informacione lidhur me kete.
perkujdesja per prinder eshte me deshire por sa e deshirojne femijet e tyre kete gje?
me dashuri flaka

Pajtohem me ty Flaka, dhe mu nga ky shkak qė ju paraqitni tek ne shqiptarėt ėshtė traditė qė brezat nuk bashkėjetojnė, por qė herėt bėhet pavarėsimi i brezave.
Pėrshėndetje.

jo de jo murgesha brezat nuk bashkejetojne logjike!
pershendetje

laliloli
27-07-05, 18:14
Mendoj qe edukimi dhe arsimimi eshte baza me e forte per te qene nje familje e mire.Nese nje familje eshte e edukuar dhe e arsimuar ,aty eshte prezent edhe dashuria,rrespekti,rendi ,sinqeriteti,besimi etj.

me rrespekt

Flaka_1
28-07-05, 10:20
Mendoj qe edukimi dhe arsimimi eshte baza me e forte per te qene nje familje e mire.Nese nje familje eshte e edukuar dhe e arsimuar ,aty eshte prezent edhe dashuria,rrespekti,rendi ,sinqeriteti,besimi etj.

me rrespekt

FALENDERIMET E MIA LALIOLI


Mendimit tuaj po edhe nje fjale ti shtohet vetem sa e sa prishet!
Ska fjale
Ashtu eshte

laliloli
28-07-05, 22:55
Mendoj qe edukimi dhe arsimimi eshte baza me e forte per te qene nje familje e mire.Nese nje familje eshte e edukuar dhe e arsimuar ,aty eshte prezent edhe dashuria,rrespekti,rendi ,sinqeriteti,besimi etj.

me rrespekt

FALENDERIMET E MIA LALIOLI


Mendimit tuaj po edhe nje fjale ti shtohet vetem sa e sa prishet!
Ska fjale
Ashtu eshte

Flm Flaka per komplimentin
TE pershendes

Flaka_1
25-11-05, 03:30
:wink: