PDA

View Full Version : PARATE....! NA SJELLIN LUMTURI...?


Faqet : [1] 2

Flaka_1
25-07-05, 20:18
SECILI NJERI DUHET TE SAKRIFIKOJ PER PARA.
DUHET DERDHUR DJERSE E MUND QE TI FITOJM.
CILI ESHTE MENDIMI I JUAJ ?
JANE PARATE ATO TE CILAT NA SJELLIN LUMTURI NE JETE ?

me dashuri Flaka

Psikologu
25-07-05, 20:46
Pershendetje e nderuara Flaka dhe pergezime per hapjen e kesaj teme.
Deshirova te shkruaj vetem disa fjale ne lidhje me temen e juaj.
Parate nuk jane baze e nje lumturie , eshte mire ti kesh dhe ti kemi , por ne fakt ato jane mjet i cili nuk eshte qelsi kryesor per lumturi.
Kur kemi para , normal se i kalojm disa veshtiresi te jetes , dhe se ato jane me te lehta , por lumturia nuk mund te blihet me anen e parave.
Njerezit gjate kohes jane mesuar qe lumturin dhe harmonin ta fitoj pa prezencen e te hollave , por mos te harrojm qe ka njerez qe e mendojn nje gje te tille se lumturia eshte e kushtezuar me para , por kjo simbas mendimit tim eshte gabim .
Dashuria e cilit do lloji qofte ajo , nuk blihet me te holla , por me anen e te hollave mundemi te krijojm nje lloje respekti te disa njerez , cka per nga ana e ime , une ata njerez qe dojn dikend vetem per shkak te hollave , i cmoj si te dobet dhe njerez te pa ngritur ne aspektin njerzor.
te hollat kryejn pune shume , por lumturia nuk e ka vendin vetem aty.

Nuk po shkoj tash me gjate , por e perfundoj me kaq.

Nderime

turisti
25-07-05, 20:52
SECILI NJERI DUHET TE SAKRIFIKOJ PER PARA.
DUHET DERDHUR DJERSE E MUND QE TI FITOJM.
CILI ESHTE MENDIMI I JUAJ ?
JANE PARATE ATO TE CILAT NA SJELLIN LUMTURI NE JETE ?

me dashuri Flaka

Jo.

Kodra
25-07-05, 21:01
**********
**********
**********

Pėr tė mos e zgjatur ,sepse Psikologu ka dhėnė njė Spjegim tė cilin e pėrkrahi tė plotė :

Lehtėsia e jetės sė njeriut,janė parat----Por jo edhe Lumturia !!!!


Kodra

Flaka_1
25-07-05, 21:13
Pershendetje e nderuara Flaka dhe pergezime per hapjen e kesaj teme.
Deshirova te shkruaj vetem disa fjale ne lidhje me temen e juaj.
Parate nuk jane baze e nje lumturie , eshte mire ti kesh dhe ti kemi , por ne fakt ato jane mjet i cili nuk eshte qelsi kryesor per lumturi.
Kur kemi para , normal se i kalojm disa veshtiresi te jetes , dhe se ato jane me te lehta , por lumturia nuk mund te blihet me anen e parave.
Njerezit gjate kohes jane mesuar qe lumturin dhe harmonin ta fitoj pa prezencen e te hollave , por mos te harrojm qe ka njerez qe e mendojn nje gje te tille se lumturia eshte e kushtezuar me para , por kjo simbas mendimit tim eshte gabim .
Dashuria e cilit do lloji qofte ajo , nuk blihet me te holla , por me anen e te hollave mundemi te krijojm nje lloje respekti te disa njerez , cka per nga ana e ime , une ata njerez qe dojn dikend vetem per shkak te hollave , i cmoj si te dobet dhe njerez te pa ngritur ne aspektin njerzor.
te hollat kryejn pune shume , por lumturia nuk e ka vendin vetem aty.

Nuk po shkoj tash me gjate , por e perfundoj me kaq.

Nderime

PSIKOLOGU te faleminderit
vertet kam te njejtin mendim!
vertet ke dhene nje pergjegje me vend ashtu si eshte dhe si i ka hije!
vertet mendimi i juaj nuk eshte i tepert e as i pakte!
ke vendosur piken mbi I

me dashuri flaka

Naki
25-07-05, 21:29
Paratė janė mbushje ose plotėsim i nevojave nė sferat e ndryshme te jetės,plotėsim tė deshirave,mund tė keshė njė kohė tė shkurtė njė lumturi po kjo ėshtė artificiale e kursesi shpirtėrore.

Paratė dhe malli shkonė e vjenė,Lumturinė kurrė nuk mund tė gjenė. Para disa ditėsh mė thoshte njė njeri qė vuante nga Kanceri-Njė Pacient i ri Gjermanė.

Me nderime Naki

Toni_4Ever
27-07-05, 20:32
SECILI NJERI DUHET TE SAKRIFIKOJ PER PARA.
DUHET DERDHUR DJERSE E MUND QE TI FITOJM.
CILI ESHTE MENDIMI I JUAJ ?
JANE PARATE ATO TE CILAT NA SJELLIN LUMTURI NE JETE ?

me dashuri Flaka

Jo.

ahahhahah turist shkurt shum

per mendimin tim PO-jo

turisti
27-07-05, 20:34
Mendet naj sjellin lumturinė!. :wink:

Flaka_1
27-07-05, 20:35
SECILI NJERI DUHET TE SAKRIFIKOJ PER PARA.
DUHET DERDHUR DJERSE E MUND QE TI FITOJM.
CILI ESHTE MENDIMI I JUAJ ?
JANE PARATE ATO TE CILAT NA SJELLIN LUMTURI NE JETE ?

me dashuri Flaka

Jo.

ahahhahah turist shkurt shum

per mendimin tim PO-jo


hahah toni ti as andej as kendej
pershendetje

turisti
27-07-05, 20:37
SECILI NJERI DUHET TE SAKRIFIKOJ PER PARA.
DUHET DERDHUR DJERSE E MUND QE TI FITOJM.
CILI ESHTE MENDIMI I JUAJ ?
JANE PARATE ATO TE CILAT NA SJELLIN LUMTURI NE JETE ?

me dashuri Flaka

Jo.

ahahhahah turist shkurt shum

per mendimin tim PO-jo

E respektoj mendimin tende,a une jes pran mendimit tim - JO. :P

Krokodilli
28-07-05, 06:00
SECILI NJERI DUHET TE SAKRIFIKOJ PER PARA.
DUHET DERDHUR DJERSE E MUND QE TI FITOJM.
CILI ESHTE MENDIMI I JUAJ ?
JANE PARATE ATO TE CILAT NA SJELLIN LUMTURI NE JETE ?

me dashuri Flaka

POPARAJA SIGURISHT TE SJELL LUMTURI NE JET,,
POR NUK TI SHERON PLAGET GJAT JETES

uliksi31
28-07-05, 06:03
SECILI NJERI DUHET TE SAKRIFIKOJ PER PARA.
DUHET DERDHUR DJERSE E MUND QE TI FITOJM.
CILI ESHTE MENDIMI I JUAJ ?
JANE PARATE ATO TE CILAT NA SJELLIN LUMTURI NE JETE ?

me dashuri Flaka

POPARAJA SIGURISHT TE SJELL LUMTURI NE JET,,
POR NUK TI SHERON PLAGET GJAT JETES

Paraja ne asnje menyre nuk te bene te lumtur.

Krokodilli
28-07-05, 07:31
SECILI NJERI DUHET TE SAKRIFIKOJ PER PARA.
DUHET DERDHUR DJERSE E MUND QE TI FITOJM.
CILI ESHTE MENDIMI I JUAJ ?
JANE PARATE ATO TE CILAT NA SJELLIN LUMTURI NE JETE ?

me dashuri Flaka

POPARAJA SIGURISHT TE SJELL LUMTURI NE JET,,
POR NUK TI SHERON PLAGET GJAT JETES

Paraja ne asnje menyre nuk te bene te lumtur.

edhe nje here e them,,

Paraja Sigurisht te Sjell Lumturi ne Jet,,
Por Nuk Ti Sheron Plaget Gjat Jetes.....
ka edhe asi qe kan para por nuk kan lumturi,, sikurse kur skan para dhe kan lumturi.....
ka edhe persona qe nuk din te jen te lumtur edhe kur eshte koha per te qen i lumtur...

Lona
28-07-05, 07:49
Para.......lumturi
Lumturi.......Para.....

Kaltrushi
28-07-05, 09:43
Mendimi im esht..........se

Jeta me para sjell nje lumturi jo te mirefillt dhe jo 100%.... (Me para mendojm qe blejm edhe lumturin, por nuk esht e vertet...q“te vyn parat kure p.sh nuk ke shendet ........ natyrisht mund ti plotsojsh deshirat qe blehen...por vetem ato e jo tjetergje....)

Kurse Jeta pa Para na sjell disa probleme dhe veshtersi ne perditshmeri se si nuk kemi astjeter ne sy perpos paras……

Keshtu me se mirti me jetu nje jete mesatare por me nje lumturi qe rrjedh nga familja, shendeti dhe shoqerija se si nga paraja (mendoj gjerat e blera…)

Me nderime

kaltrushi

Kaltrushi
28-07-05, 09:47
SECILI NJERI DUHET TE SAKRIFIKOJ PER PARA.
DUHET DERDHUR DJERSE E MUND QE TI FITOJM.
CILI ESHTE MENDIMI I JUAJ ?
JANE PARATE ATO TE CILAT NA SJELLIN LUMTURI NE JETE ?

me dashuri Flaka

POPARAJA SIGURISHT TE SJELL LUMTURI NE JET,,
POR NUK TI SHERON PLAGET GJAT JETES

Paraja ne asnje menyre nuk te bene te lumtur.


E VARFRIJA TE BE TE LUMTUR A???????????????

Krokodilli
28-07-05, 10:31
Mendimi im esht..........se

Jeta me para sjell nje lumturi jo te mirefillt dhe jo 100%.... (Me para mendojm qe blejm edhe lumturin, por nuk esht e vertet...q“te vyn parat kure p.sh nuk ke shendet ........ natyrisht mund ti plotsojsh deshirat qe blehen...por vetem ato e jo tjetergje....)

Kurse Jeta pa Para na sjell disa probleme dhe veshtersi ne perditshmeri se si nuk kemi astjeter ne sy perpos paras……

Keshtu me se mirti me jetu nje jete mesatare por me nje lumturi qe rrjedh nga familja, shendeti dhe shoqerija se si nga paraja (mendoj gjerat e blera…)

Me nderime

kaltrushi

pershendetje Kaltrushi,, pajtohem me mendimin tend,, edhe une ashtu si ti mendoj,, me shkurtimisht por me te njejtin kuptim....

KROKI

PO PARAJA SIGURISHT TE SJELL LUMTURI NE JET,,
POR NUK TI SHERON PLAGET GJAT JETES

Murgesha
28-07-05, 10:51
KROKI

PO PARAJA SIGURISHT TE SJELL LUMTURI NE JET,,
POR NUK TI SHERON PLAGET GJAT JETES


Paraja nuk sjell lumturi nė kuptimin e mirėfilltė.
Po nganjėherė pėr tu shėruar duhet edhe paraja.

ARVANITI
28-07-05, 13:20
SECILI NJERI DUHET TE SAKRIFIKOJ PER PARA.
DUHET DERDHUR DJERSE E MUND QE TI FITOJM.
CILI ESHTE MENDIMI I JUAJ ?
JANE PARATE ATO TE CILAT NA SJELLIN LUMTURI NE JETE ?

me dashuri FlakaPO.

Shume thjeshte arrihet ne kete perfundim.

Pse njerezit punojne?

Per te fituar para.

Pse te rinjte studiojne?

Qe fitojne para kur te rriten.

Kush e "hedh ujin perpjete"?

Paraja.


Gjithe jeta vertitet dhe luhet per parane. Me para mund te kesh "cdo" gje. Thash "cdo" gje per arsye, se kur ke para nuk e ndjen mungesen e atyre gjerave qe paraja nuk mund te t'i jape. Je nje njeri qe jeton jeten ne maksimum.

Po me mase.

doGzona
28-07-05, 21:56
Njeriu sjelle lumturine, jo paraja.

Njeriu ka ne dore parane, e jo paraja njeriun.

Agroni22
28-07-05, 22:08
Mendimi im esht..........se

Jeta me para sjell nje lumturi jo te mirefillt dhe jo 100%.... (Me para mendojm qe blejm edhe lumturin, por nuk esht e vertet...q“te vyn parat kure p.sh nuk ke shendet ........ natyrisht mund ti plotsojsh deshirat qe blehen...por vetem ato e jo tjetergje....)

Kurse Jeta pa Para na sjell disa probleme dhe veshtersi ne perditshmeri se si nuk kemi astjeter ne sy perpos paras……

Keshtu me se mirti me jetu nje jete mesatare por me nje lumturi qe rrjedh nga familja, shendeti dhe shoqerija se si nga paraja (mendoj gjerat e blera…)

Me nderime

kaltrushiSKOM QKA SHTOJE MA SHUME :wink:

laliloli
28-07-05, 23:09
NUK ESHTE VARFERIA AJO QE E MUNDON NJERIUN -ESHTE LAKMIA,NUK ESHTE PASURIA AJO QE E BEN TE KENAQUR NJERIUN -ESHTE MOS LAKMIA
E fillova kete shkrim me kete fjale te urte te Sami Frasherit ,nga e cila rrjedhe se paraja nuk eshte baze e lumturise .Shkurt kemi familje te pasura por nuk jane te lumtura -kane shume halle e probleme dhe e kunderta-kemi familje jo te pasura por te cilat kane nje lumturi dhe dashuri te madhe.

laliloli
28-07-05, 23:10
NUK ESHTE VARFERIA AJO QE E MUNDON NJERIUN -ESHTE LAKMIA,NUK ESHTE PASURIA AJO QE E BEN TE KENAQUR NJERIUN -ESHTE MOS LAKMIA
E fillova kete shkrim me kete fjale te urte te Sami Frasherit ,nga e cila rrjedhe se paraja nuk eshte baze e lumturise .Shkurt kemi familje te pasura por nuk jane te lumtura -kane shume halle e probleme dhe e kunderta-kemi familje jo te pasura por te cilat kane nje lumturi dhe dashuri te madhe.

Krokodilli
29-07-05, 05:59
ka edhe asi qe si me para si pa para nuk din te jen te lumtur kurr,, qe kan lind ne erresir.........

vetem keta mund te thon se paraja nuk te sjell lumturi,(ose ata te cilet nuk e kan provu si eshte lumturia kur ke para),
une prap them Paraja te sjell lumturi por nuk ti sheron plaget ....

Naki
29-07-05, 11:10
Lakmija pėr tė pasur para dhe pėr tė plotėsuar dėshirat eshtė njė segment qė tė ndihem tė lumtur.
Lumturija mund tė blehet me para po kėsaj i thojnė tregti,qė shkonė e vjenė.
Vertetė Njeriu pa para ndihet keq,nuk ka mundėsi tė Plotėsojė Nevojat e dėshiruara , ndihet i pa fuqishėm.
Nė ekonomi Njihet paraja si dirigjues i tregjeve,aty ku ka fitime Ėshtė edhe knaqėsija dhe lumturija po kjo eshtė vetėm njė pjesė e lumturisė sė Njeriut.
Dėshirat dhe mundėsit janė tė lidhura nga njė herė nga paraja,po pėrveq parasė Njeriut i duhet kujdesi shpirtėror,respekti,shėndeti qė paraja nuk mjaftonė .

Pėrkrahu mendimin e Krokodillit qė paraja Sjellė Lumturi tė limituar,por nuk ti shėronė plagėt.
Ne si Mėrgimtarė e pėrjetojmė mė shumė kėtė.

Me nderime Naki

Flaka_1
29-07-05, 15:53
Lakmija pėr tė pasur para dhe pėr tė plotėsuar dėshirat eshtė njė segment qė tė ndihem tė lumtur.
Lumturija mund tė blehet me para po kėsaj i thojnė tregti,qė shkonė e vjenė.
Vertetė Njeriu pa para ndihet keq,nuk ka mundėsi tė Plotėsojė Nevojat e dėshiruara , ndihet i pa fuqishėm.
Nė ekonomi Njihet paraja si dirigjues i tregjeve,aty ku ka fitime Ėshtė edhe knaqėsija dhe lumturija po kjo eshtė vetėm njė pjesė e lumturisė sė Njeriut.
Dėshirat dhe mundėsit janė tė lidhura nga njė herė nga paraja,po pėrveq parasė Njeriut i duhet kujdesi shpirtėror,respekti,shėndeti qė paraja nuk mjaftonė .

Pėrkrahu mendimin e Krokodillit qė paraja Sjellė Lumturi tė limituar,por nuk ti shėronė plagėt.
Ne si Mėrgimtarė e pėrjetojmė mė shumė kėtė.

Me nderime Naki

Flm i nderuari NAKI
Qmoj mendimin e juaj dhe i bashkangjitem pa hezituar fare!
Eshte mendim tejet i drejt dhe verttet i pergjigjet pyetjes,
Nuk ka nevoje as nje fjale me teper ti shtojm ketij mendimit tend se prishet,ashtu eshte dhe topi nuk e luan :!:
Me dashuri Flaka

Sy_kaltra
20-11-05, 18:16
I lumtur qofte ai qe nuk pret asgje sepse nuk do te zhgenjehet asnjehere.Nese e presim lumturin nga paraj kurr nuk do te jemi te lumtur..(Paraja Te Jep Ushqimin Por Jo Lumturi).

doGzona
20-11-05, 19:06
Paran eshte e mire ta kesh , edhe ajo ndikon pak ne permiresimin e jetes dhe nevojave jetesore, por ajo nuk sjelle lumturi te plote, por edhe pa para nuk mundet te themi se ka lumturi te plote.Me e rendesishmja ne rrugen e lumturis eshte besnikeria , respekti dhe sinqerite e perkrahja dhe marrveshja ne fjalen e lire.

Barbaroza
20-11-05, 21:26
SECILI NJERI DUHET TE SAKRIFIKOJ PER PARA.
DUHET DERDHUR DJERSE E MUND QE TI FITOJM.
CILI ESHTE MENDIMI I JUAJ ?
JANE PARATE ATO TE CILAT NA SJELLIN LUMTURI NE JETE ?

me dashuri Flaka

Eshte e vertete se njeriu sa te jeton,punon dhe sakrifikon per te patur para.Me mund,o pa mund,gjithsecili mundohet dhe mendon qe permes parase do arrije te gjeje parajsen ne Toke duke harruar qe paraja eshte vetem nje mashtrim i embel ne kete jete te mbytur nga lakmia e te kamurit!

Flaka_1
25-11-05, 03:20
SECILI NJERI DUHET TE SAKRIFIKOJ PER PARA.
DUHET DERDHUR DJERSE E MUND QE TI FITOJM.
CILI ESHTE MENDIMI I JUAJ ?
JANE PARATE ATO TE CILAT NA SJELLIN LUMTURI NE JETE ?

me dashuri Flaka

Eshte e vertete se njeriu sa te jeton,punon dhe sakrifikon per te patur para.Me mund,o pa mund,gjithsecili mundohet dhe mendon qe permes parase do arrije te gjeje parajsen ne Toke duke harruar qe paraja eshte vetem nje mashtrim i embel ne kete jete te mbytur nga lakmia e te kamurit!


Shkelqyeshem vendase !
:wink:

SheTa
25-11-05, 04:32
Se pari preshndetje per Autoren .

Te kesh para sdot te thot qe ke lumturi paraja te ben te lumtur deri diku

Me para nuk blehet lumturia Nes nuk je i lumtur ne jet edhe para ste duhet asgje me mir buk e kryp me pas lumturi

Flaka_1
25-11-05, 04:40
Se pari preshndetje per Autoren .

Te kesh para sdot te thot qe ke lumturi paraja te ben te lumtur deri diku

Me para nuk blehet lumturia Nes nuk je i lumtur ne jet edhe para ste duhet asgje me mir buk e kryp me pas lumturi

Flm S-h-e-t-a

Plotesisht pajtohem me ju i nderuar !Buke e krip e zemer bardhe !


**

SheTa
25-11-05, 04:47
Flaka_1 ju flm ..

Flaka_1
25-11-05, 04:52
Flaka_1 ju flm ..

Paq nderin dhe te mirat Sheta !


**

Flaka

**

Flaka_1
25-11-05, 04:53
Lakmija pėr tė pasur para dhe pėr tė plotėsuar dėshirat eshtė njė segment qė tė ndihem tė lumtur.
Lumturija mund tė blehet me para po kėsaj i thojnė tregti,qė shkonė e vjenė.
Vertetė Njeriu pa para ndihet keq,nuk ka mundėsi tė Plotėsojė Nevojat e dėshiruara , ndihet i pa fuqishėm.
Nė ekonomi Njihet paraja si dirigjues i tregjeve,aty ku ka fitime Ėshtė edhe knaqėsija dhe lumturija po kjo eshtė vetėm njė pjesė e lumturisė sė Njeriut.
Dėshirat dhe mundėsit janė tė lidhura nga njė herė nga paraja,po pėrveq parasė Njeriut i duhet kujdesi shpirtėror,respekti,shėndeti qė paraja nuk mjaftonė .

Pėrkrahu mendimin e Krokodillit qė paraja Sjellė Lumturi tė limituar,por nuk ti shėronė plagėt.
Ne si Mėrgimtarė e pėrjetojmė mė shumė kėtė.

Me nderime Naki

**


:wink:


**

i_riu_45
14-01-06, 10:47
Mė mirė te mos ekzisonte fare.Tė gjithė tė punonim sipas mundesive dhe aftesive dhe te merrnim aq sa do tė na ishte e nevojshme.

Tomori
14-01-06, 12:56
Nuk eshte lumturia te Paraja...Paraja veq mundeson lumturin matrijale e sa per Lumturin shpirtrore Paraja eshte e pa vlefshme, qe dua te them se Lumturija nuk blihet me Para..! :lol:

jadore
18-01-06, 16:57
Se pari preshndetje per Autoren .

Te kesh para sdot te thot qe ke lumturi paraja te ben te lumtur deri diku

Me para nuk blehet lumturia Nes nuk je i lumtur ne jet edhe para ste duhet asgje me mir buk e kryp me pas lumturi
--ketu jane dy antipode ,qe une tash nuk kuptoi?? ka apo ska paraja vlere???ka apo ska lumturia vlere e cilido nivel qofte dhe raportet mes ketyre dyjave????

Kupid
18-01-06, 18:53
jo. po fukaraja bien merzia.

Murgesha
18-01-06, 19:09
O s`ka lumturi pa para jo! :lol: :lol: :lol:

Flaka_1
20-01-06, 07:50
O s`ka lumturi pa para jo! :lol: :lol: :lol:

Mbretereshe :roll:

turisti
20-01-06, 13:02
Une mendoj qe jo.

Lona
20-01-06, 13:56
Ndojhere Po!

turisti
20-01-06, 14:03
Per mua - kurre. Fakt qe ndihmojne ne zgjedhjen e shume problemeve,por jo edhe te atyre SHPIRTERORE......

Psikologu
20-01-06, 14:06
Bukė e krup e rahat , malli i dynjas.

Sy_kaltra
22-01-06, 21:10
Paraja S'ėshtė Lumturi !

Jo per mua.

e_martumja
22-01-06, 21:15
Sa ma teper njeriu ka paraja aq ma shume po ka deshir dhe aq ma shume po pa brenga.

Njeriu me sjedhjet e mira e ben Lumturin dhe pasurin.
Te gjithe duhem te shikojm veq Lumturin sepse lumturija na jep buzeqeshjen dhe buzqeshja na zgjat jeten.

Sa intereresant qysh i mashtrron njerz nje leter sikur qe eshte paraja :twisted:

Flaka_1
28-01-06, 13:14
Sa ma teper njeriu ka paraja aq ma shume po ka deshir dhe aq ma shume po pa brenga.

Njeriu me sjedhjet e mira e ben Lumturin dhe pasurin.
Te gjithe duhem te shikojm veq Lumturin sepse lumturija na jep buzeqeshjen dhe buzqeshja na zgjat jeten.

Sa intereresant qysh i mashtrron njerz nje leter sikur qe eshte paraja :twisted:

E Martumja te Lumte

Te lumte
Te lumte

Qmoj Fjalet e tuaja!

Flaka

Dea_A
07-10-06, 11:19
me pare mundesh nje shtepi ta blen ,por jo rehati shtepiake ...

mit geld kannst du ein haus kaufen aber keine zuhause

me pare mundesh nje ore ta blen ,por jo kohen

mit geld kannst du eine uhr kaufen ,aber nicht zeit

me pare mundesh nje krevat ta blen ,por jo gjumin

mit geld kannst du ein bett kaufen ,aber keinen schlaf

me pare mundesh nje liber ta blen ,por jo diturin

mit geld kannst du ein buch kaufen ,aber nicht wissen

me pare mundesh nje mjek ta blen por jo shendetin

mit geld kannst du ein arzt kaufen ,aber nicht gesundheit

me pare mundesh nje pozit ta blen ,por jo respekt

mit geld kannst du eine position kaufen , aber nicht respekt

me pare mundesh gjakun te blen por jo jeten

mit geld kannst du blut kaufen ,aber nicht leben

me pare mundesh sex te blen por jo dashuri

mit geld kannst du sex kaufen ,aber keine liebe.........

LOJETARI
07-10-06, 12:08
me pare mundesh nje shtepi ta blen ,por jo rehati shtepiake ...

mit geld kannst du ein haus kaufen aber keine zuhause

me pare mundesh nje ore ta blen ,por jo kohen

mit geld kannst du eine uhr kaufen ,aber nicht zeit

me pare mundesh nje krevat ta blen ,por jo gjumin

mit geld kannst du ein bett kaufen ,aber keinen schlaf

me pare mundesh nje liber ta blen ,por jo diturin

mit geld kannst du ein buch kaufen ,aber nicht wissen

me pare mundesh nje mjek ta blen por jo shendetin

mit geld kannst du ein arzt kaufen ,aber nicht gesundheit

me pare mundesh nje pozit ta blen ,por jo respekt

mit geld kannst du eine position kaufen , aber nicht respekt

me pare mundesh gjakun te blen por jo jeten

mit geld kannst du blut kaufen ,aber nicht leben

me pare mundesh sex te blen por jo dashuri

mit geld kannst du sex kaufen ,aber keine liebe.........


1. Rehatia shtepiake pa shtepi dimrit rrezikohet !!!!
2. Nese nuk ke ore te ik treni e se merre vesh hiq !!!!!
3. Gjumi ne kembe nuk eshte i shendetshem !!!!
4. Ne shqiptaret qe nuk kemi edhe shume libra lulezojme nga dituria hahahah !
5. Shko nxirre dhembin pa pare hahahaha !
6. Respekti eshte relativ dhe shume subjektiv ,pozita ka fuqine e vet !
7. Mos na rafte me jetue pa gjak se krejt si dordoleca dukemi
8. Per piken e tete flasim nje dite tjeter hahahahaha..............

Dea_A
07-10-06, 12:15
1. Rehatia shtepiake pa shtepi dimrit rrezikohet !!!!
2. Nese nuk ke ore te ik treni e se merre vesh hiq !!!!!
3. Gjumi ne kembe nuk eshte i shendetshem !!!!
4. Ne shqiptaret qe nuk kemi edhe shume libra lulezojme nga dituria hahahah !
5. Shko nxirre dhembin pa pare hahahaha !
6. Respekti eshte relativ dhe shume subjektiv ,pozita ka fuqine e vet !
7. Mos na rafte me jetue pa gjak se krejt si dordoleca dukemi
8. Per piken e tete flasim nje dite tjeter hahahahaha..............

Shtepia pa rehati ste vlene fare se kallet
Nese nuk ke kohe ,nuk e shef fare oren
Nese nuk ke gjume kreveti nuk te mban
Nese nuk ke dituri je injorant
Kam dhembe shume te shendosh :biggrin:
Pozita pa respekt eshte diktatur
Gjaku nuk eshte kusht i vetem per tu duk njerez ( eshte shpirti e zemra ...edhe )
Per piken e tete mos me shkruaj ne mp:biggrin:

( te pershendes )

LOJETARI
07-10-06, 12:19
Shtepia pa rehati ste vlene fare se kallet
Nese nuk ke kohe ,nuk e shef fare oren
Nese nuk ke gjume kreveti nuk te mban
Nese nuk ke dituri je injorant
Kam dhembe shume te shendosh :biggrin:
Pozita pa respekt eshte diktatur
Gjaku nuk eshte kusht i vetem per tu duk njerez ( eshte shpirti e zemra ...edhe )
Per piken e tete mos me shkruaj ne mp:biggrin:

( te pershendes )


hahahahahahahaa nese nuk ke para nuk mundesh te diskutosh me mua sepse te shterret zeri dhe nuk te ndegjoj se jam shume large nga Austria hahahahah....................

Murgesha
07-10-06, 12:20
Paraja e bardhė pėr njė ditė tė zezė...

Pse na e kanė lėnė pleqtė kėtė fjalė?

Dea_A
07-10-06, 12:23
hahahahahahahaa nese nuk ke para nuk mundesh te diskutosh me mua sepse te shterret zeri dhe nuk te ndegjoj se jam shume large nga Austria hahahahah....................


hahahhahhahha ISHTE PYETJA A NA SJELLIN PARATE LUMTURINE , e Jo a me bene te lumtur komunikimi me Lojetarin ? hahahhaha
po te mos kisha pare ne kete rast prap do te isha e lumtur :biggrin: :biggrin: :biggrin: hahahhahahha !!!

LOJETARI
07-10-06, 12:28
hahahhahhahha ISHTE PYETJA A NA SJELLIN PARATE LUMTURINE , e Jo a me bene te lumtur komunikimi me Lojetarin ? hahahhaha
te mos kisha pare ne kete rast prap do te isha e lumtur :biggrin: :biggrin: :biggrin: hahahhahahha !!!


Po normal qe parat e sjellin lumturin ndoshta jo ate absolute por nje relative gjithesesi ,e nese njeriu ka para dhe nuk eshte i lumtur ateher nuk eshte faji i PARAVE por dikujt tjeter .

halla e madhe
07-10-06, 12:41
hahahhahhahha ISHTE PYETJA A NA SJELLIN PARATE LUMTURINE , e Jo a me bene te lumtur komunikimi me Lojetarin ? hahahhaha
po te mos kisha pare ne kete rast prap do te isha e lumtur :biggrin: :biggrin: :biggrin: hahahhahahha !!!

Ah, moj Dea, t'i kishe disa mijlona euro tuat nuk do te humbshe kohe ketu prane Fd por do te ishe diku ne vende tropikale bile shume.. shume me e lumtur..hahahahaaaa

Dea_A
07-10-06, 12:46
Ah, moj Dea, t'i kishe disa mijlona euro tuat nuk do te humbshe kohe ketu prane Fd por do te ishe diku ne vende tropikale bile shume.. shume me e lumtur..hahahahaaaa

Eh moj halle e dashur qe do kur te gjithe njerzit nuk mendojn njesoj !
E kam shume te qarte se paraja eshte nje kushte shume i madhe per ekzistence por asesi baze e lumturise !

apropo. isha veres edhe pse skam miliona (ne vende tropikale ) por me e lumtur isha per dy javet sa ndejta ne vendlindjen time edhe pse anja(gjyshja ime ) gati gjdo mengjes me pjekte speca me kajmak ! :smile:

Te pershendes halle e dashur !

halla e madhe
07-10-06, 12:58
Eh moj halle e dashur qe do kur te gjithe njerzit nuk mendojn njesoj !
E kam shume te qarte se paraja eshte nje kushte shume i madhe per ekzistence por asesi baze e lumturise !

apropo. isha veres edhe pse skam miliona (ne vende tropikale ) por me e lumtur isha per dy javet sa ndejta ne vendlindjen time edhe pse anja(gjyshja ime ) gati gjdo mengjes me pjekte speca me kajmak ! :smile:

Te pershendes halle e dashur !

Qe moj loqke e halles sa te lumtur te paska bere gjyshja ty me pak speca qe nuk kushtojne shume po KAJMAKI nuk asht aq lire valla:biggrin: :biggrin:

Te pershendes nga bez.Favoriten:wink:

lolagi
07-10-06, 13:00
Eh moj halle e dashur qe do kur te gjithe njerzit nuk mendojn njesoj !
E kam shume te qarte se paraja eshte nje kushte shume i madhe per ekzistence por asesi baze e lumturise !

apropo. isha veres edhe pse skam miliona (ne vende tropikale ) por me e lumtur isha per dy javet sa ndejta ne vendlindjen time edhe pse anja(gjyshja ime ) gati gjdo mengjes me pjekte speca me kajmak ! :smile:

Te pershendes halle e dashur !


I soldi non ti rendono felici,ma fanno la felicita

PARATE NUK TE BEJN TE LUMTUR,POR SJELLIN LUMTURIN.

Dea_A
07-10-06, 13:02
Qe moj loqke e halles sa te lumtur te paska bere gjyshja ty me pak speca qe nuk kushtojne shume po KAJMAKI nuk asht aq lire valla

Te pershendes nga bez.FavoritenHahahhhahah
une nga Bez .Prater strasse :wink:

nje dite kalova nga Bizzi e thash mos po te shof najka :smile: :smile: tu anger lazanie hahaha
dite te bukur te deshiroj halla e une dola nga bez 1 se mire e ke marova para pc . :biggrin:

halla e madhe
07-10-06, 13:15
Hahahhhahah
une nga Bez .Prater strasse :wink:

nje dite kalova nga Bizzi e thash mos po te shof najka :smile: :smile: tu anger lazanie hahaha
dite te bukur te deshiroj halla e une dola nga bez 1 se mire e ke marova para pc . :biggrin:

Qy kjo, edhe te Bizzi ti deshte pa pare aa..hahahahaha.. aha, harrova qe ti je e lumtur ..haahahaa

kalo nje pasedite te mire ne INNENSTADT..ja mberrina edhe une..hahahaaaaa

Studenti1
07-10-06, 13:27
Financat jane aspekt i rendesishem ne jete, por ato nuk jane vet lumturia.
Mund te kesh pasuri dhe mos te jesh i lumtur. Besa mund te mos kesh shume para por nje pasuri fare te vogel, por te jetosh ne harmoni dhe lumturi.
Mendimi im.Do te mund ta elaboroja, por nuk dua.Nga ajo qe thashe me lart kemi shume shembuj ne shoqerine tone.
Studenti.

Drinni
08-10-06, 09:42
Financat jane aspekt i rendesishem ne jete, por ato nuk jane vet lumturia.
Mund te kesh pasuri dhe mos te jesh i lumtur. Besa mund te mos kesh shume para por nje pasuri fare te vogel, por te jetosh ne harmoni dhe lumturi.
Mendimi im.Do te mund ta elaboroja, por nuk dua.Nga ajo qe thashe me lart kemi shume shembuj ne shoqerine tone.
Studenti.

Ėhm...!
Eh mori para, veq e di qe tė maron njeriu, se gati tė lash pėr zot tė madhė! zot i vogėl po se po!

dr1ta
08-10-06, 12:42
Vet parate skan vler nese nuk perdoren , i kursen por skan vler nese nuk perdoren:tongue: parate na sjellin komfort :kulm mbi koke, ushqim , ngrohje etc..etc..

Trina_1
26-03-09, 21:15
Hm , ka shum raste kur po .... :smile:

Isinqerti25
26-03-09, 21:16
Paraja mundet te sjell edhe te miren por edhe te keqen?

shfletuesi_
26-03-09, 21:36
Paaaaraja boten rrotuullon e rrotuulloon e rrotullooon e paaaaaaaaraaaaja na Mungoooooon pare pare pare pre....

Kshtu Po pate pare blen diq dhe i dhuron nje femiut dhe ate femij e ben te lumtur : pra i sjell lumturi atij femiut.Kete e ben paraja.
Po pate pare ke me shume rruge hapur dhe mund te vjen me leht tek realizimi i shume gjerave qe te mungojn....
Me para mund te blesh qdo gja, perveq, shendetit, jetes, nane babe me para smund te blesh dhe qka eshte me e rendesishmja, dashurin me para smund ta blesh kuptohet ti marresh zemren e nje femre te sinqert dhe te menqur... sot edhe kete e blen me para sepse te rralla jan ato...

Kshtu qe mendimi im eshte paraja ja ka humb vleren dhe Dashurise... Me para mund te besh qdo gja veq atyre qe i ceka me lar, jeten, shendetin, nene babe..moter vella smund ti marrseh dot me para.

emine
26-03-09, 22:13
Une s'kam problem me pare,me mu ba problem,i baj fill rrush e kumlla:smile:

Amina
26-03-09, 22:16
Paaaaraja boten rrotuullon e rrotuulloon e rrotullooon e paaaaaaaaraaaaja na Mungoooooon pare pare pare pre....

Kshtu Po pate pare blen diq dhe i dhuron nje femiut dhe ate femij e ben te lumtur : pra i sjell lumturi atij femiut.Kete e ben paraja.
Po pate pare ke me shume rruge hapur dhe mund te vjen me leht tek realizimi i shume gjerave qe te mungojn....
Me para mund te blesh qdo gja, perveq, shendetit, jetes, nane babe me para smund te blesh dhe qka eshte me e rendesishmja, dashurin me para smund ta blesh kuptohet ti marresh zemren e nje femre te sinqert dhe te menqur... sot edhe kete e blen me para sepse te rralla jan ato...

Kshtu qe mendimi im eshte paraja ja ka humb vleren dhe Dashurise... Me para mund te besh qdo gja veq atyre qe i ceka me lar, jeten, shendetin, nene babe..moter vella smund ti marrseh dot me para.

Me nje fjale, paraja nuk sjelle lumturi, por sjelle shume mundesi.

gazi-de
26-03-09, 22:20
Paraja zgjedh problemet e lumturi nuk sjell

shfletuesi_
26-03-09, 22:23
Me nje fjale, paraja nuk sjelle lumturi, por sjelle shume mundesi.

Po logjikisht e vertet eshte, po sa eshte kjo ne praktike dhe ne realitetin e sotem... :P :smile:

shfletuesi_
26-03-09, 22:26
Paraja zgjedh problemet e lumturi nuk sjell

A ndjehesh i lmtur kur shkon ne Kosove dhe takon te afermit tuaj.... Pergjigja juaj do jet Pooooo...

Po te mos kesh Euro ( Para ) per bilet Avioni a do kishe mundesi te shkoje... Dhe ndjehesh i pikelluar dhe me malle qe si viziton pergjigja juaj eshte prap Po... eh keto jan te nderlidhura

Por Shendeti eshte Nr.1 Puna e cila sjell realizimin e qdo Lumturije...

Amina
26-03-09, 22:28
Po logjikisht e vertet eshte, po sa eshte kjo ne praktike dhe ne realitetin e sotem... :P :smile:

Hmmm, sigurt duhet te pytet dikush qe eshte i pasur por i semur nga nje semundje e pasheruar!Qfare te vyn paraja? Jeten nuk mund ta blen!

shfletuesi_
26-03-09, 22:35
Hmmm, sigurt duhet te pytet dikush qe eshte i pasur por i semur nga nje semundje e pasheruar!Qfare te vyn paraja? Jeten nuk mund ta blen!

Epo une thash me lart, Nr.1 eshte shendeti dhe kur njeriu eshte i aft te punoj, nese i posedon keto pastaj mund ti fitoj te gjitha...

Makresh
26-03-09, 22:51
Materializmi eshte semundje.

shfletuesi_
26-03-09, 22:53
Materializmi eshte semundje.

Per kete Arsyeje Arabet po i lejn Amerikanet dhe Ruset qe ti marrin ato gjerat qe i kan ne tokat e tyre , mendojnq e do ja marrin dhe semundjet me to :smile: :biggrin:

Jana
26-03-09, 23:48
Ne nje aspekt te Jetes Parat te sjellin Lumturi sepse kur ki pare ki mundesi me ja plotsu vetit shum deshira....e kur i ke deshirat e plotsuara edhe je i/e lumtur....

Ndersa nese eshte fjala per ndjenja normal qe parat s'kan ndikim....as s'munden me pas....

Oqeani
26-03-09, 23:52
Me apse pare nuk ksiha punuar neser, e tash ku e di se ka do te isha !!

LOJETARI
27-03-09, 00:44
Sikur edhe shume gjera tjera ,edhe paraja na sjelle lumturi te perkohshme .Lumturi te perhershme nuk ka ,kete nuk munde te na e sjelle as paraja .
Mirpo paraja nuk duhet te nencmohet ,eshte bere mik i pandashem i njeriut ,krejt po kane qejf me e pase afer .

~AnnA~
27-03-09, 17:19
Ne Ekonomi njihet paraja si dirigjuese,pra,aty ku ka fitim eshte dhe kenaqesi e madhe bashke me lumturine,por kjo eshte vetem nje pjese e lumturise....Dmth.te jesh i pasur nuk dmth te jesh dhe i lumtur..Paraja sjelle vetem lumturi te limituar.

Makresh
27-03-09, 17:23
Per kete Arsyeje Arabet po i lejn Amerikanet dhe Ruset qe ti marrin ato gjerat qe i kan ne tokat e tyre , mendojnq e do ja marrin dhe semundjet me to :smile: :biggrin:

:rolleyes: ... a nuk thash qe eshte semundje ? A vritet njeriu per "pasuri" te perkohshme ?

Peja-Boy
27-03-09, 19:00
SECILI NJERI DUHET TE SAKRIFIKOJ PER PARA.
DUHET DERDHUR DJERSE E MUND QE TI FITOJM.
CILI ESHTE MENDIMI I JUAJ ?
JANE PARATE ATO TE CILAT NA SJELLIN LUMTURI NE JETE ?

me dashuri Flaka

Puna ti sjell te gjitha gjerat e jetes .....

Isinqerti25
28-03-09, 10:09
Jo une mendoj se eshte gabim se edhe qe kan shum para edhe ata nuk jan qet ne kete dhe sjam te lumtur....

Zhaneta
28-03-09, 10:13
Paraje te ndihmon, por nuk eshte gjithqka !

Isinqerti25
28-03-09, 10:14
E vertet Pajtohem edhe une me Mendimin e juaj Zhaneta.....

Isinqerti25
28-03-09, 12:42
Pajtohem edhe une me Mendimin e juaj Kodi........

Arkza
28-03-09, 13:53
Dhe une i bashkangjitem Postimit te Kodit !!!!!

Fshatari
28-03-09, 15:22
Po, si jo.
Me para, do te bleja nje arkivol prej hekurit. Nuk do oksidohej nga motet.I mbyllur hermetikisht, do te me largonte tmerrin e vdekjes.
Me para, do te skultoja fjalet e gurit ne gurin e varrit:
Ketu pushon perjetshem fshatari qe punoi shume ne kete bote; nuk u pasurua kurre po e meritoi pushimin perpetual ne boten e pertej varrit!

Isinqerti25
28-03-09, 15:26
Jo qfar Lumturie Te Sjellin parat Une nuk kisha menduar ashtu....

>>{SpOnGeBoB}<<
28-03-09, 15:45
Parate a.......... sha zotin te kenaqin krejte vetum qysh mi gjeten edhe diqyshna me ardhen deri te qato. A ki para sha zoten vetum nane edhe babe qka nuk mund blen me qito se per tjerat sene fill i pyt sa e kane pazarin edhe s`nine hiq per to.

A mus me pasen pare mos vehte osht. Qka kom pas hjeken nihere shoq qillova ne sheher kur mule me bo qishen edhe sha zoten deri sa shkova te kioska me i ba kullum kusur kesh qasajna grujes kioskes ka ja vaditi gazetat qka i pat. Edhe qaty thash po mos me pas njeri pare, sha zoten edhe qishen nuk po mujke me ba se le ma shume diqka.

qishtu a, qeky osht mendimi i im originall.

LOJETARI
28-03-09, 15:50
Parate a.......... sha zotin te kenaqin krejte vetum qysh mi gjeten edhe diqyshna me ardhen deri te qato. A ki para sha zoten vetum nane edhe babe qka nuk mund blen me qito se per tjerat sene fill i pyt sa e kane pazarin edhe s`nine hiq per to.

A mus me pasen pare mos vehte osht. Qka kom pas hjeken nihere shoq qillova ne sheher kur mule me bo qishen edhe sha zoten deri sa shkova te kioska me i ba kullum kusur kesh qasajna grujes kioskes ka ja vaditi gazetat qka i pat. Edhe qaty thash po mos me pas njeri pare, sha zoten edhe qishen nuk po mujke me ba se le ma shume diqka.

qishtu a, qeky osht mendimi i im originall.

Qiky eshte edhe mendim origjinal i te gjitheve , vetem se disa i tuten origjinalitetit.:tongue:

Antika
28-03-09, 15:53
Parate a.......... sha zotin te kenaqin krejte vetum qysh mi gjeten edhe diqyshna me ardhen deri te qato. A ki para sha zoten vetum nane edhe babe qka nuk mund blen me qito se per tjerat sene fill i pyt sa e kane pazarin edhe s`nine hiq per to.

A mus me pasen pare mos vehte osht. Qka kom pas hjeken nihere shoq qillova ne sheher kur mule me bo qishen edhe sha zoten deri sa shkova te kioska me i ba kullum kusur kesh qasajna grujes kioskes ka ja vaditi gazetat qka i pat. Edhe qaty thash po mos me pas njeri pare, sha zoten edhe qishen nuk po mujke me ba se le ma shume diqka.

qishtu a, qeky osht mendimi i im originall.

Dashni msus,me pare veq non e babe nuk blehet edhe dashni jo,e nuk me paska ra n'men qe as qishen nuk po mujshe me ba!!
Me pare blihet shtrati po gjumi jo,blehet libra po ditunia jo.:biggrin:

>>{SpOnGeBoB}<<
28-03-09, 15:55
Qiky eshte edhe mendim origjinal i te gjitheve , vetem se disa i tuten origjinalitetit.:tongue:

nashta tuten amo ta dijne qe e bajne vaden sha zoten 4-5 metra gjate ne midis te qarshijes :tongue: Paret jane per qitash e per tjetren dynje ja rrasum kredita pse qka hamomin kane me na ba, as ne inkasso nuk mund na qojne as kurgjo hiq.

>>{SpOnGeBoB}<<
28-03-09, 15:58
Dashni msus,me pare veq non e babe nuk blehet edhe dashni jo,e nuk me paska ra n'men qe as qishen nuk po mujshe me ba!!
Me pare blihet shtrati po gjumi jo,blehet libra po ditunia jo.:biggrin:

Po qashtu e dashnja nxanse o kan thojshin para 50 vjete amo qitash sha zoten ki pare edhe ne Hane mund shkon njeri vetum i thirre ne telfon a ma rezervoni ni bilete per Hane, bile qaty per me ja ngjylen qatyne te NASA ju thu vetum nji drejtimshe a din qmimi mu kan ma lire, se qata qka vijne te nelte nuk osht qare pa ardhen teposht ne toke edhe qe gjysma e qatyne pareve halo te jete me ble diqka. Kujna osht ka i vyn mara ditunia ma. Ata msojne demek mu ba te ditun edhe me ba pare. A qitash qata qe kan pare nuk o patjeter mu kane i menqum kryesore me pas pare osht.

Antika
28-03-09, 16:04
Po qashtu e dashnja nxanse o kan thojshin para 50 vjete amo qitash sha zoten ki pare edhe ne Hane mund shkon njeri vetum i thirre ne telfon a ma rezervoni ni bilete per Hane, bile qaty per me ja ngjylen qatyne te NASA ju thu vetum nji drejtimshe a din qmimi mu kan ma lire, se qata qka vijne te nelte nuk osht qare pa ardhen teposht ne toke edhe qe gjysma e qatyne pareve halo te jete me ble diqka. Kujna osht ka i vyn mara ditunia ma. Ata msojne demek mu ba te ditun edhe me ba pare. A qitash qata qe kan pare nuk o patjeter mu kane i menqum kryesore me pas pare osht.
Po bre i dashni msus po ,veq ne (:P) qe kemi pare nuk po na mer gumi , qysh mie i hargjite a ju (:P) qe nuk keni ,nuk po ju mer gjumi ysh me i fitue.
Pa gjume ti e pa gjume une.Veq ti ke endrra me ardhe deri te paret,e une s'po kam me as endrra vetem ankthe .:wink:

LOJETARI
28-03-09, 16:08
Po bre i dashni msus po ,veq ne (:P) qe kemi pare nuk po na mer gumi , qysh mie i hargjite a ju (:P) qe nuk keni ,nuk po ju mer gjumi ysh me i fitue.
Pa gjume ti e pa gjume une.Veq ti ke endrra me ardhe deri te paret,e une s'po kam me as endrra vetem ankthe .:wink:

Le Antika, se mesuesi nuk din , e ndegjom ti mue .Masi i pasket paret gjuj do ne ket ane te monitorit e une te tregoj qysh e gjane ti lumturine .:biggrin:

>>{SpOnGeBoB}<<
28-03-09, 16:10
Po bre i dashni msus po ,veq ne (:P) qe kemi pare nuk po na mer gumi , qysh mie i hargjite a ju (:P) qe nuk keni ,nuk po ju mer gjumi ysh me i fitue.
Pa gjume ti e pa gjume une.Veq ti ke endrra me ardhe deri te paret,e une s'po kam me as endrra vetem ankthe .:wink:

Sha zoten mori ti nxanse me pasen pare edhe enderrat i kisha ble nuk isha lodhen me menue per to, qashtu i kisha renditen ne raft edhe masnej qkllap ja kisha ngjiten njanes qikjo osht per sonte. Po qfare endrra une jam ty e lyp rrugen qysh me ardhen te qato paret, qikjo osht qeshtja to have a mos me pas pare, tjerat pritin qysh kan priten deri qitash.

Antika
28-03-09, 16:13
Le Antika, se mesuesi nuk din , e ndegjom ti mue .Masi i pasket paret gjuj do ne ket ane te monitorit e une te tregoj qysh e gjane ti lumturine .:biggrin:
le LOJTARI se nuk te besoj TY :).Se edhe une qe kam shume po me humbin duke luajtur me to,e sigurisht edhe ti luan.Lojtari mos kofsh ne lekuren time!!
Sa e sa njeriu me do per pare,e un sa pak dua njerez.....,veq ajo me mungon ,DASHURIA bre LOJTARI.:wink:

Oqeani
28-03-09, 16:30
Nuk po e rroki Euromilionin se ju kisha treguar sa vlere kan te hollat !

thellenza
30-03-09, 22:15
kan vlere deri dikund, por nuk jan gjithecka...lumturi te vogla, por jo lumturi te vertete te sjell paraja, keshtu mendoj une.

Oqeani
30-03-09, 22:21
kan vlere deri dikund, por nuk jan gjithecka...lumturi te vogla, por jo lumturi te vertete te sjell paraja, keshtu mendoj une.


Eh mos te ishte paraja nuk do zgjoheshim ne mengjesin e hershem !
Por dihet se lumturia me e mire nuk eshte tek paraja !

thellenza
30-03-09, 22:23
Eh mos te ishte paraja nuk do zgjoheshim ne mengjesin e hershem !
Por dihet se lumturia me e mire nuk eshte tek paraja !Eh mos ta kishim paran te nevojshme per te jetuar nuk do te zgjoheshim asnjehere ne mengjes..sa per lumturine, ate do ta kisha gjet definitivisht edhe pa para. :smile:

Oqeani
30-03-09, 22:25
Eh mos ta kishim paran te nevojshme per te jetuar nuk do te zgjoheshim asnjehere ne mengjes..sa per lumturine, ate do ta kisha gjet definitivisht edhe pa para. :smile:

Kuptoj, por lumturia kerkon kushte !

thellenza
30-03-09, 22:36
Kuptoj, por lumturia kerkon kushte !E vertete kerkon kushte lumturia, por te gjitha kushtet nuk i ofron paraja. :smile:

Oqeani
30-03-09, 22:39
E vertete kerkon kushte lumturia, por te gjitha kushtet nuk i ofron paraja. :smile:

Paraja lehteson jeten !

Oqeani
30-03-09, 22:42
A mundet me ndal deken paraja he burri i dheut ? hahahahaha
apo me sherue siden ?

Te zgjase po, por jo te ndale!
Sida parandalohet !

Idila
01-04-09, 01:20
SECILI NJERI DUHET TE SAKRIFIKOJ PER PARA.
DUHET DERDHUR DJERSE E MUND QE TI FITOJM.
CILI ESHTE MENDIMI I JUAJ ?
JANE PARATE ATO TE CILAT NA SJELLIN LUMTURI NE JETE ?

me dashuri Flaka
Lumturia nuk blehet me para! As paraja nuk sjell lumturinė (nė pėrjashtim tė njė gėzimi tė pėrkohshėm)!

Lumturinė lum kush din t`a gėzojė, me apo pa para!

Domira
01-04-09, 08:25
Kur ke para te mjaftueshme per me ia dale me plotesu nevojat e perditshme, per vehte e per familjen, nuk ke brenga, ndihesh i sigurte dhe kjo ndjenje e relaksuar te lejon te krijosh dhe te punosh me kenaqesi dhe ti perkushtohesh ne maksimum punes dhe vehtes.

Por a na sjell kjo ndjenje lumturine?...them se ne aspektin per te cilin fola,po! Dhe,,, njekohesisht jam shume e vetedijshme se paraja nuk eshte celsi i zgjidhjes se te gjitha problemeve e as garancion per lumturi ne dashuri!!!...kursesi!

shfletuesi_
01-04-09, 09:08
eeeeeh.....

hasanmehmeti
01-04-09, 10:30
eeeeeh.....


Heee eeehh, sta kane kthy huan me kohe huamarresit a !!!

Shko te Lushtaki se ai po i nxerrke paret qe nuk po ju pagujshin njerezve me 1 perqindje qe ta cakton ai.:wink:

Lumturia dhe Paraja kane vende te ndryshme ne trupin e njeriut dhe jane ushqime te ndryshme per trupin dhe shpirtin e njeriut!!!.

shfletuesi_
01-04-09, 10:34
Heee eeehh, sta kane kthy huan me kohe huamarresit a !!!

Shko te Lushtaki se ai po i nxerrke paret qe nuk po ju pagujshin njerezve me 1 perqindje qe ta cakton ai.:wink:

Lumturia dhe Paraja kane vende te ndryshme ne trupin e njeriut dhe jane ushqime te ndryshme per trupin dhe shpirtin e njeriut!!!.

Eeehhhh mos kofsh Hyqmmm.....

Paraja e qon ujin perpjet bre po qka jeni ka thoni gjithmon u kan han e dan ....

Makresh
01-04-09, 10:36
paraja ta han kryt dhe prap nuk ndin te ngit !

shfletuesi_
01-04-09, 10:39
Ehhhh de...... shejton eshte parja.... po e keqja ėshtė qe spo kemi mundesi tė bejm pa to...

Oqeani
01-04-09, 10:46
Vallahe Makresh mire po thua -
Kshyrne kta qeveritarte pas parajes ēka po bajne - sikur Luani pas viktimes - si te qartem !

ArBereSha
01-04-09, 16:21
Vallahe Makresh mire po thua -
Kshyrne kta qeveritarte pas parajes ēka po bajne - sikur Luani pas viktimes - si te qartem !


parat te bejn budall

Peja-Boy
01-04-09, 17:20
Ne Kohe te Sotme Po Spate Pare vdes se s'te ndimon kush As 2%......

Parja eshte gjeja e Tret ne Bote .... Mbas Shendetit Dhe Sinqeritetit te Njeriut !!

jadore
01-04-09, 20:15
veq dert ...
(thote mama jeme )

lovely
01-04-09, 20:18
Ne Kohe te Sotme Po Spate Pare vdes se s'te ndimon kush As 2%......

Parja eshte gjeja e Tret ne Bote .... Mbas Shendetit Dhe Sinqeritetit te Njeriut !!

Njerzit n Kosove po desin se nuk po kan pare me shku neper ordinanca private e qe besa edhe neper spitale, pa jau mush xhepin mire, t kqyrin si perkryt qashtu:rolleyes: shkel e shko qe thojne....
tani do tjere, po pagujne shume , per me hi n dore t doktorrit, qe po i myt pa kurrfare ndjenje njerzore, me paditurine e tij/saj, per pare!

E do tjere po i shesin edhe organet e trupit , per pare!!
m falni se dola pak prej temes, veq ; PARATE....! NA SJELLIN LUMTURI e shendet...? as pa to jo .

Oqeani
01-04-09, 20:22
veq dert ...
(thote mama jeme )

Sa per dert le te mi qese ne konto !

shfletuesi_
01-04-09, 20:48
PO na e jep Akshamin valla...

Zhaneta
01-04-09, 20:58
Paraje te ndihmon, por nuk eshte gjithqka !

Viking
01-04-09, 22:06
Budalla paren e bon zot, edhe ajo e qon ne humbje...., dhe perfundon si mas keqti.

Pasanik edhe njeri i mire, skaaa........

Peja-Boy
02-04-09, 20:02
Njerzit n Kosove po desin se nuk po kan pare me shku neper ordinanca private e qe besa edhe neper spitale, pa jau mush xhepin mire, t kqyrin si perkryt qashtu:rolleyes: shkel e shko qe thojne....
tani do tjere, po pagujne shume , per me hi n dore t doktorrit, qe po i myt pa kurrfare ndjenje njerzore, me paditurine e tij/saj, per pare!

E do tjere po i shesin edhe organet e trupit , per pare!!
m falni se dola pak prej temes, veq ; PARATE....! NA SJELLIN LUMTURI e shendet...? as pa to jo .

Pajtohem me ty ...se ketu jan disa se bohen kisha sna Intereson paraja ....Mendojn se po i pyet dikush a pem don per pare a per qka !!

Pa Pare ski kurgja Fakt !!

Peja-Boy
02-04-09, 20:04
Budalla paren e bon zot, edhe ajo e qon ne humbje...., dhe perfundon si mas keqti.

Pasanik edhe njeri i mire, skaaa........

Epo Fukara ska se ska ateher behet se kishe ska qejf me pas, behet se parja nuk eshte e mire !!!E pse Vuajn per Fukarralek njerzit se Skan Pare apo ??

Peja-Boy
02-04-09, 20:05
Paraje te ndihmon, por nuk eshte gjithqka !

Qka eshte Gjthqka simbas teje Zahnete ??

Albonita
14-04-09, 10:33
PARATE....! NA SJELLIN LUMTURI???

Jo lumturi nuk te sjell....po na sjell nje jet me te mire, per te jetuar me mire..mos tja shtrim doren askujt.....

Lumturi na sjell siqeriteti familjar dashurija besnikrija mes nesh....e parja asht thjesht nje leter ..po nese ke kujdesin per paret e fituara me njers.. vertet do te kesh ..gjithcka te mire dhe me vlera...!


P/S...Edhe miljonere behesh, me paren se e ruan me kujdes ..hahahhahhaha

Rozafa
28-05-09, 09:36
Sa me deshire do e titulloja Temen"Sexi dhe Paraja" :tongue:

LABI
28-05-09, 09:59
Ne perkufizimin financiar , paraja eshte njesi/kategori monetare me te cilen mundesohet shkembimi i mallrave dhe sherbimeve ne qarkullimin ekonomik ; ne nje rend te caktuar shoqerore (ekonomik-juridik) ...

Paraja eshte nje leter me vlere , e legalizuar dhe e mbrojtur me ligje perkatese , e cila nga aspekti konvertabil dhe DREJTAVE PASURORE , shprehet ne njesi dhe vlere te caktuar . MALL- PARA (cka thash bre) :rolleyes: :biggrin:

PARJA ESHTE NJE MJET (send) QE DUHET T'I SHERBEJ QELLIMEVE/MOTIVEVE QE KAPERCEJNE IMANENCEN NJERIUT !

LABI
28-05-09, 10:03
Sa me deshire do e titulloja Temen"Sexi dhe Paraja" :tongue:

Apo, "Sexi dhe Pushteti" :rolleyes:

Makresh
28-05-09, 10:13
Ne perkufizimin financiar , paraja eshte njesi/kategori monetare me te cilen mundesohet shkembimi i mallrave dhe sherbimeve ne qarkullimin ekonomik ; ne nje rend te caktuar shoqerore (ekonomik-juridik) ...

Paraja eshte nje leter me vlere , e legalizuar dhe e mbrojtur me ligje perkatese , e cila nga aspekti konvertabil dhe DREJTAVE PASURORE , shprehet ne njesi dhe vlere te caktuar . MALL- PARA (cka thash bre) :rolleyes: :biggrin:

PARJA ESHTE NJE MJET (send) QE DUHET T'I SHERBEJ QELLIMEVE/MOTIVEVE QE KAPERCEJNE IMANENCEN NJERIUT !

A i erdhi fundi paras-leter a jo ?

LABI
28-05-09, 10:26
A i erdhi fundi paras-leter a jo ?

Subjekti eshte primoridial i percaktueshmerise dhe vleresimit te t'gjitha gjerave !
Paraja eshte OBJEKTI (sendi) :confused:

Eshte subjekti qe percakton/prioritizon poziten e gje-sendit te aktualizuar ne hapsire dhe kohen te caktuar :wink:

Rozafa
28-05-09, 10:28
Apo, "Sexi dhe Pushteti" :rolleyes:

Ne kuptim Sexi dhe Paraja..shtohet pytja..cila do na e sillte lumturin?..natyrisht qe paraja nuk sjell lumturine..por sexi..luan nje rol te rendesishem ne jeten tone..:wink:

PS:Labinot une akoma mesoj-lexoj bontonin erotik :tongue:

Makresh
28-05-09, 10:29
Kjo nuk don te thot qe sendet nuk mund te zėvendsohen.

LABI
28-05-09, 10:44
Ne kuptim Sexi dhe Paraja..shtohet pytja..cila do na e sillte lumturin?..natyrisht qe paraja nuk sjell lumturine..por sexi..luan nje rol te rendesishem ne jeten tone..:wink:

PS:Labinot une akoma mesoj-lexoj bontonin erotik :tongue:

eh nese lexon bontonin erotik ! Atehere patjeter qe ke lexu dhe dicka per KURTIZIANET FRANCEZE , pallatet , hotelet , parate , pasurine e tyre te fituar nepermjet PERDORIMIT TE SEX-it si MJET .... Po t'krahasohej me straten e prostituimit te sotem , kortezianet kane qene "prostitutat elitare" te mesjetes , shek: XV. !! :rolleyes:

Keshtu qe ne pyetjen tuaj te shtruar ne bashkezistence, apriori do duhej t'a perceptonit dhe si te mundur (logjike) dhe bashkejtesen SHKEMBIMIN e ketyre dy KATEGORIVE , qe "gjenerojne" ""PASURI, PUSHTET dhe LUMTURI"" !!

Rozafa
28-05-09, 11:33
eh nese lexon bontonin erotik ! Atehere patjeter qe ke lexu dhe dicka per KURTIZIANET FRANCEZE , pallatet , hotelet , parate , pasurine e tyre te fituar nepermjet PERDORIMIT TE SEX-it si MJET .... Po t'krahasohej me straten e prostituimit te sotem , kortezianet kane qene "prostitutat elitare" te mesjetes , shek: XV. !! :rolleyes:

Keshtu qe ne pyetjen tuaj te shtruar ne bashkezistence, apriori do duhej t'a perceptonit dhe si te mundur (logjike) dhe bashkejtesen SHKEMBIMIN e ketyre dy KATEGORIVE , qe "gjenerojne" ""PASURI, PUSHTET dhe LUMTURI"" !!

Une kisha fjalen tek keshillat,ndjenjat,emocionet :smile: Te lexosh Bontonin Erotik te sjell keshilla,veprime,vlera qe te takojne ne jeten tone.Fatkeqsisht tek ne..shume pak ja din vleren kesaj ndjenje...apo edhe kane mangsi tek kultura seksuale.....:smile:

jadore
28-05-09, 11:41
veq dert , qe mos kofshin jarabi
(kete fjale thonte gjyshja jeme )
Qe veq nje rast , prej sabahit jam tuj u perla me njerze , krejte halli i pareve , ata po punojin per mu , une po ju them nuk e keni bo mire , edhe nje here prej se pari ,
kur e kqyr holle e holle ,punojne jo qe kane qjef po per pare , kur e kqyr holle e holl edhe une qe kam me dhone pare po ju kushtezoj , rezltati dy palt te paknaqura e me nervoz ,
pra parja shkaktare ,
garant mos te ishin as une nuk isha nervoz.
sa mire perpara e kane pas , qe 2 molla ami dy dardha , qe nje dollap merre ti pra nje kauq, qe pak grune merri dy desh, qe nje shtepi merri dy toka , boll idilike ka qene jeta.

Dani11
28-05-09, 11:43
Parane duhet ta keshe duhet te punosh per te,por ti duhet ta sundoshe ate dhe jo ajo ty sepse nuk eshte paraja gjithqka.

LABI
28-05-09, 11:49
Parane duhet ta keshe duhet te punosh per te,por ti duhet ta sundoshe ate dhe jo ajo ty sepse nuk eshte paraja gjithqka.

Me dhe mbi objekte (gjesende) nuk sundohet, por "POSEDOHET"

SUNDIMI eshte nocion i mardhenieve dhe raportit NDER-SUBJEKT (nder-njerzore)!


Besoj qe tani i ke te carta kuptimesit dhe kategorite e nocioneve !:wink:

jadore
28-05-09, 11:50
Parane duhet ta keshe duhet te punosh per te,por ti duhet ta sundoshe ate dhe jo ajo ty sepse nuk eshte paraja gjithqka.

Lexo bre Dan edhe nje here e me jep te drejte , qe po e sundoj po me ben edhe me nervoz.
p.s.
pse ti e ke pm full , !

shfletuesi_
28-05-09, 11:50
Haaaahahahahahahha paraja sjell lumturi si nuk sjell ...... punon 1 muaj ne fund muajit merr paran oh te Gezohet Shpirti tyben... Eh tash varet si e manegjon paran ti... normal qe nese ke shume dhe te manegjojn parat ty... eshte shume e idhet...

http://media.nowpublic.net/images//f2/3/f2330bd95fb350d961179df503232937.jpg

Paraja eshte brenda e bajn me gjera te mdhaja... duhet mund per tu fituar


http://pic.photobucket.com/spacer.gif Nuk duhet ndonje gje e madhe per ta hargjuar ate...


Nese ti i sjell femrave para me Kamjona te medhenje nuk eshte e nevojshme ato ti hargjojm me kamjona te medhenje i hargjojn Femrat me nje Cant fare te vogel..
http://pic.photobucket.com/spacer.gif
Psee qe te jen te kenaqura me to... praaa paraja te ben te lumturrr :P

http://www.rbcp2p.com/studentlife/_assets_custom/images/photos/spending_shoppingbags_lg.jpg

jadore
28-05-09, 11:54
Psee qe te jen te kenaqura me to... praaa paraja te ben te lumturrr :P[/quote]

tybe jo shfletues ,
mos me bone shybe me vehten me mendu qe nuk jam femer .!

Dani11
28-05-09, 12:00
Me dhe mbi objekte (gjesende) nuk sundohet, por "POSEDOHET"

SUNDIMI eshte nocion i mardhenieve dhe raportit NDER-SUBJEKT (nder-njerzore)!


Besoj qe tani i ke te carta kuptimesit dhe kategorite e nocioneve !:wink:

Vallha boll tip interesan ishe, une ty hale nuk po muj me te ra ne fije.A lexon shum ti?
Te lutem mos ja tepro me lexim se qdo gje e tepert eshte e demshme, edhe llokuma me hanger teper te kap barku.

shfletuesi_
28-05-09, 12:01
Psee qe te jen te kenaqura me to... praaa paraja te ben te lumturrr :P

tybe jo shfletues ,
mos me bone shybe me vehten me mendu qe nuk jam femer .![/quote]

Valla hiq mos mendo... se qashtu eshte :) hahaha

Dani11
28-05-09, 12:08
Lexo bre Dan edhe nje here e me jep te drejte , qe po e sundoj po me ben edhe me nervoz.
p.s.
pse ti e ke pm full , !

hahahah...valla problem me pas edhe ma problem mos me pas, ani mo mjeshtrit te na te kallin, po jadore a din qka thuju ose kryne punen mire ose une nuk ju dha pare po molla e dardha, a naj kasht, hahahah....

Ishte fjala qe vertet shume njerez kur bajne pare ndryshoin per 360 shkall, e bahen pisa qe vertet nuk ju merr lakmi askush.

E sa per pm full valla veq pse jam ba demel po pritoj me u qu me gjujt berllogun, veq kysme po qohna.

KLM

LABI
28-05-09, 12:08
Vallha boll tip interesan ishe, une ty hale nuk po muj me te ra ne fije.A lexon shum ti?
Te lutem mos ja tepro me lexim se qdo gje e tepert eshte e demshme, edhe llokuma me hanger teper te kap barku.

Prit t'a perkthej ne gjuhen tende... S'eshte njejet si me thane nane , si me thane hallle shokii mu... Keshtu qe s'eshte ma adet si perpara, me kthy miletin , PASI QE NUK SHKREP , me SURE, TERESE, KOPALLA, e demagogji .

Kisha pershtypje qe je njefare "HAFIZI" - qe s'i shuhet etja dhe entuziazmi per lexim dhe mesu diq te re :eek:

Makresh
28-05-09, 12:34
Mua m'pelqejn postimet e LABI-t, jan shume t'robotizuar, me ngjajn me ato te wikipedias, :)

shfletuesi_
28-05-09, 12:52
Mua m'pelqejn postimet e LABI-t, jan shume t'robotizuar, me ngjajn me ato te wikipedias, :)

Labi eshte Enciklopedi ne FD :P

teutaA
12-06-09, 18:42
un skisha me than lumturin por rehatin po :smile:

Oqeani
12-06-09, 20:57
un skisha me than lumturin por rehatin po :smile:

Nese sonte e fitoj Euromilion - 58 mil. euro - ju tregoj ........http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Kaqanikasja
12-06-09, 21:33
Un ne kete tem po pajtona shum me mendimin e Turistit, se paraja t nderton jet ama shum shpejt edhe e prish ate, pra paraja eshte nje qe vjen dhe shkon pa u pare...

turisti
12-06-09, 21:42
Para.......lumturi
Lumturi.......Para.....

Parja sado qe te jet e madhe,sado qe naj terhek vemendjen dhe na i leteson momentalisht momentet e veshtira,kur jane ndjenjat ne pyetje - s'un ta kthen lumturine ...........

LABI
12-06-09, 23:32
Parja sado qe te jet e madhe,sado qe naj terhek vemendjen dhe na i leteson momentalisht momentet e veshtira,kur jane ndjenjat ne pyetje - s'un ta kthen lumturine ...........

Te gjithe ata qe trasuan rrugen per t'fituar admirimin/mirenjohjen, autoritetin dhe prestigjin nepermjet posesivitetit, gllabrimit... Ata humben shpirtin dhe ne fund dhe vehten e vet (kete e ka ri-deshmuar X-raste historia) !!

DEA
15-06-09, 16:28
Dinjitet
Dashuri
Miresi
Ndjesi
Kultur
Respekt
Besim........................................sa para do te kushtonin?

emine
15-06-09, 17:06
jo fukarallaki sjell lumturi:tongue:

Oqeani
15-06-09, 17:07
Dinjitet - Veshtire te mbahet !
Dashuri - Nuk ndjehet per te gjitj njesoj !
Miresi - Vetem per ata qe kan " koken" kart .... ( interes hesapi)
Ndjesi - Kur te lumturve iu ndoshe diē ! ( Te mjeret sikurse jan mesuar ashtu ) !!!
Kultur - Dy dite nuk mjaftojne per nje gje te tille !
Respekt - Simbas friges !
Besim - Ndaj ēkafif, dhe ne kend !!! ?

turisti
15-06-09, 19:12
Un ne kete tem po pajtona shum me mendimin e Turistit, se paraja t nderton jet ama shum shpejt edhe e prish ate, pra paraja eshte nje qe vjen dhe shkon pa u pare...

Faleminderit shume e nderuara,shifet se ne te jugut jemi te dhene pas dashurise..........:smile:

Kaqanikasja
15-06-09, 19:22
Faleminderit shume e nderuara,shifet se ne te jugut jemi te dhene pas dashurise..........:smile:

Hahhahahahaha po thua a sido qe te thuash ti per mua Ok eshte

daniel00
15-06-09, 19:34
+ / - para

Permbajtja e personalitetit tė njeriut mbetet nė barazimin matematikor tė jetės e pandryshuar . :smile:

turisti
15-06-09, 19:35
Hahhahahahaha po thua a sido qe te thuash ti per mua Ok eshte

Faleminderit dhe te besoj,sepse ne jemi me pjekur nga dielli dhe problemet e dashurise,hahahahahahahahahahahahahahahaha, edhe besa ja dijme KYMETIN.........:smile:

Kaqanikasja
15-06-09, 20:15
Faleminderit dhe te besoj,sepse ne jemi me pjekur nga dielli dhe problemet e dashurise,hahahahahahahahahahahahahahahaha, edhe besa ja dijme KYMETIN.........:smile:

Hahhahahaha un deri diku hahahahaha...........

Pupi
15-06-09, 20:34
Paraja sjell lumturi ?

Paraja sjell kokėdhimje, pėr atė qė s'asht msue me pas, kshtu qe neve po rrijm si jemi kan, e jemi ma rahat.

DEA
15-06-09, 20:42
Dinjitet - Veshtire te mbahet !
Dashuri - Nuk ndjehet per te gjitj njesoj !
Miresi - Vetem per ata qe kan " koken" kart .... ( interes hesapi)
Ndjesi - Kur te lumturve iu ndoshe diē ! ( Te mjeret sikurse jan mesuar ashtu ) !!!
Kultur - Dy dite nuk mjaftojne per nje gje te tille !
Respekt - Simbas friges !
Besim - Ndaj ēkafif, dhe ne kend !!! ?
Pershkrimi i juaj nuk eshte edhe i keq, po ajo qe desha te them une eshte se keto jane tipare te cilat trashigohen, kultivohen dhe jepen me tutje, e keto e sjellin lumturin e vertet qe s`ekziston para qe ta jep e as ta merr. Nese tiparet e lartepermendura i posedoni ateher jeni te pasur, edhe ateher kur kriza kaplon boten.

lovely
15-06-09, 20:58
"paraja nuk eshte gjithcka, por po duhet per gjithcka" ;);)

Paradox_13
15-06-09, 21:14
Per mu paraja ska edhe gjithe ate vler,me ransi mem ardhe vllau prej allamani qdo muaj paret ho ken ho sken te une i pagun tana veresit hala pa hy mrena vironi...

ssara
15-06-09, 21:14
Per mu paraja ska edhe gjithe ate vler,me ransi mem ardhe vllau prej allamani qdo muaj paret ho ken ho sken te une i pagun tana veresit hala pa hy mrena vironi...

ahhhh tiii..djal hasretii,,,lumi ti per vllaun..hahahah

Oqeani
15-06-09, 21:23
Pershkrimi i juaj nuk eshte edhe i keq, po ajo qe desha te them une eshte se keto jane tipare te cilat trashigohen, kultivohen dhe jepen me tutje, e keto e sjellin lumturin e vertet qe s`ekziston para qe ta jep e as ta merr. Nese tiparet e lartepermendura i posedoni ateher jeni te pasur, edhe ateher kur kriza kaplon boten.

Brumi ishte taman - i hodha pake miell !

Rozafa
17-06-09, 12:27
Ehh kjo para e shkreta para,edhe boten e leviz se le me njeriun.Por jo prap me mire shendeti,lumturia, mandej paraja!!

Kaqanikasja
20-06-09, 10:32
Valla veq nervoz po na bon se kur po i marrim spo dim ku me ja gjejt vendin perpara eiiiiiiiiiii sen seshte hiq

Zhaneta
20-06-09, 10:53
Paraja eshte dhe seshte gjithqka.
Nese nuk e ke nje Jete te Lumtur, apo nuk ke shendet te mire, atehere paraja nuk ja vlen asgje..................:wink:

Idila
20-06-09, 12:00
Lumturia nuk blihet me para! As paraja nuk sjell lumturinė (nė pėrjashtim tė njė gėzimi tė pėrkohshėm)!

Lumturinė lum kush din t`a gėzojė, me apo pa para!

halla e madhe
20-06-09, 13:21
Lumturia nuk blihet me para! As paraja nuk sjell lumturinė (nė pėrjashtim tė njė gėzimi tė pėrkohshėm)!

Lumturinė lum kush din t`a gėzojė, me apo pa para!


po,parja te jep ndjenje qetesije kur e dine qe e ke te ruajtur,per dite te lige te zbardhe ftyren!

turisti
20-06-09, 14:00
Lumturia nuk blihet me para! As paraja nuk sjell lumturinė (nė pėrjashtim tė njė gėzimi tė pėrkohshėm)!

Lumturinė lum kush din t`a gėzojė, me apo pa para!

Une e gezoj pa parat dhe kjo me ban te lumtur.

SANTANA-29
20-06-09, 14:10
Gjithēka qė kėrkoj ėshtė njė mundėsi pėr tė treguar se paratė nuk mė bėjnė tė lumtur.

emine
20-06-09, 14:55
shumica e te pasurve jane te vetmuar,dhe te friksuare nga e ardhmja,po sote per sote per dere nuke dalim pa kulet,ateher paraja eshte e rendesishme po kurre nuke munde te beje te lumtune,,,,

SANTANA-29
20-06-09, 15:00
Kush ėshtė i pasur? Ai qė ėshtė i kėnaqur. Kush ėshtė ai? Askushi.

emine
20-06-09, 15:01
Kush ėshtė i pasur? Ai qė ėshtė i kėnaqur. Kush ėshtė ai? Askushi.

une more jam e knaqur :tongue:

Murgesha
20-06-09, 15:18
Ju qė po vuani prej parave sillni qetu nė Dardani e tė organizojmė njė party mbrėmje. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Domira
20-06-09, 15:21
Le se mu kan bo tullusum paret....aiiiiii:biggrin: :P

halla e madhe
20-06-09, 15:22
Ju qė po vuani prej parave sillni qetu nė Dardani e tė organizojmė njė party mbrėmje. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif...ani moj ,kush po lajmrohet i pari?:biggrin:

turisti
20-06-09, 15:25
[quote=halla e madhe]...ani moj ,kush po lajmrohet i pari?:biggrin:[/quote

Une u kufizova me kohe........:biggrin: ,hahahahahahahahahahahahaha.

Arkza
20-06-09, 15:27
Lumturin na sjelle Shendeti ndresa Paret na sjelln shume zgjedhje jetsore :tongue:

Murgesha
20-06-09, 15:31
...ani moj ,kush po lajmrohet i pari?:biggrin:

Valla kam frigė qė kan me dalė pėr shumė partia tė mbrėmjev ha,hahahahahahaahaaaaaaaaaa

halla e madhe
20-06-09, 16:19
Lumturin na sjelle Shendeti ndresa Paret na sjelln shume zgjedhje jetsore :tongue:... hajt se kur te sakatohesh te tregoj kush ta sjelle lumturine:biggrin:

Kaqanikasja
20-06-09, 16:27
Ncncnnccnc qfar lumturie bre paret lumturi te qastit se mandej vetem hidherim

Paradox_13
20-06-09, 16:31
Ncncnnccnc qfar lumturie bre paret lumturi te qastit se mandej vetem hidherim

Valla lumturi edhe ta madhe bile po jena msu me veresi e sjem ka ja dim kimetin...

Arkza
20-06-09, 18:08
... hajt se kur te sakatohesh te tregoj kush ta sjelle lumturine:biggrin:Auuu Hallė kete gje e paskam harru valla hahahahahhahahahahahahahahahhahahahahahh
Ok pra po e korigjoj kete !
Lumturin .....Shendeti & Dashuria
Paraja shume Zgjedhje Jetsore !
P/S Halle qfare thua tash ? :biggrin: :biggrin:

halla e madhe
20-06-09, 19:23
Auuu Hallė kete gje e paskam harru valla hahahahahhahahahahahahahahahhahahahahahh
Ok pra po e korigjoj kete !
Lumturin .....Shendeti & Dashuria
Paraja shume Zgjedhje Jetsore !
P/S Halle qfare thua tash ? :biggrin: :biggrin:

Lum befte halla per ty!... ke fillu te mesosh teorine, te shofim praksen..hahahahaa
Per lumturine ,jeten dhe parat flet vetem kur i provon te gjithat, atehere e dine vleren e jetes:smile:

Kaqanikasja
20-06-09, 19:32
Valla lumturi edhe ta madhe bile po jena msu me veresi e sjem ka ja dim kimetin...

Hhahahahha ndoshta bre ndoshta po secili e ka mendimin e vet tash...

Uragani_99
21-06-09, 05:50
Ih,parate n'a sjellin te tera ,vetem nje n'a marrin,n'a i marrin mendet dhe nuk dijme se c'bejme,nuk shohim fare para vedi,qorrohemi qe thot populli,humbim aresyen e shendoshe dhe ..............mozomakeq.

DEA
22-06-09, 14:52
Parate na e vodhen njerzimin, na e vodhen sinqeritetin, po na e vjedhin edhe identitetin e besa bashke me te edhe dinjitetin.
Para sjell gjithcka qe preket e shihet, e lumturija perbehet prej gjithe atyre gjerave qe smund askush ti preke e as ti shoh, por vetem ti ndjeje.
Paraja sjelle gjithcka , pos lumturise!

Dani11
22-06-09, 19:41
Parate na sjellin ate qka duam ne!

turisti
30-06-09, 17:06
Jo,parat jo,po :biggrin: sasia e parave :biggrin: e amortizon ate qe parat s'un sjellin.......

emine
30-06-09, 17:18
edhe dhelpna kure sun arriti rrushin tha:se du se i therbt:biggrin:

romansa
30-06-09, 18:05
.edhe paraja eshte pjese perberese qe sjell lumturin..me shume raste

Kalimero
26-05-11, 16:10
Parate na e vodhen njerzimin, na e vodhen sinqeritetin, po na e vjedhin edhe identitetin e besa bashke me te edhe dinjitetin.
Para sjell gjithcka qe preket e shihet, e lumturija perbehet prej gjithe atyre gjerave qe smund askush ti preke e as ti shoh, por vetem ti ndjeje.
Paraja sjelle gjithcka , pos lumturise!

ami pra qato qi i ki ,masi s'put bojkan tie t lumtun,gutu gutu gutu ami de, :biggrin:

Hajra
26-05-11, 17:33
....ujkun te dera,

http://www.dardania.de/vb/upload/data:image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAQCAIAAAC QkWg2AAACj0lEQVQokWNgQAU37r9YeXxzwcryvEWli3etvXbrK QMucPPBS6/NvsIbBeWOyOteMNQ9ZSi9XoGznd+qzuHa7Wfoqo/dviK6T0j3k47zf3fH/x72/z3t/nva/vWy+emlckSfMZdj/+kzCNVXHz4VOS5s89/W5Ji5Wru22+8Ar/8Rnv/Dnf4HKrfq6Ky20r9mz5DNeenmQ6gG0yMmxv+N9dYYiBlL6zQbi +pL+v2P9f+fIGYkpdFkIm4rq9ZnrLTHRDpflYGBgeHcvTuSNyR c/7tKecu4f/JP+J+rWWtkucnNeqeXWplhxP9Cx58h4s5yJre8mMoET129yTDz 6iLt/5oe/738/4eG/0+M+J8e/T838n9+1P/8sP/5gf+zff9nOP+PsfoSLLpYs2vzNIboQ3HChaLCuWKSZfLy5aqSB YqSBSoK5doKFTrihapi+SrSZRoipUq8MVJcXuJufcEMPpv87Uw c3l19v2LiShddl2fnnz4+86g4pijNP+3J2UfPzz/xMPRc1rvkw+337rYels1uDBMuzJB2lfn///+Vq1dDQsP/////////CRMnNjQ2QdiR0bHnzp////+/jKlyw5YJDOce32WwY7h78v7de/e8ffwhitrbO8rLKyHsoKDQ6zduPLv+jEGW4cTtmwwMDAwiHSKW ztb3rz8MCYlA0lAFYUdERt+9ftfRzYU1VRgaD1cePmbwZ1CV1i jKKsa0oaK4SkNGi8GS4eK9h4jIPnT9HIMJg5Ss7I2zt/7//z939rze7r7////fvnBLVl6RQZ1h7xWkpAFNpw+ea2bqMLAxSGvIqahqKCqpyGgqM LAzqGfqX3/wHGeavXrnyaxNS1M7cpM7c2dvXX71HnryBgB12T0ROqyNEgAAA ABJRU5ErkJggg==

murrizi
26-05-11, 17:39
....dhe e kunderta.

emine
26-05-11, 19:40
qysh bre kshtutne,a pak keni ba gjine e lumtun tu ja maru shpijat e ble kerret e ba luks per ta,ani ndasht se per veti skeni as kauq mu ungj me rendsi se paraja a qaty mos veten mi ba tjert te lumtur:biggrin:
Nuk e dini qa o parja e rehatllaku se tybeh ishi shtir kishe se doni paren me ja ba vetit pa sefa e knaqsi ne jete,,,,,
nime se skan qa ju duhen paret ,kishit ba mir qato pare se po ju sjellin vujtje mi qit komplet ne konto teme e tybeh une kisha dit qa me ju ba,,,tek e fundit karitasit ja kisha dergu veq mos em vujte ju(se koket maru prej pares):P

Oqeani
26-05-11, 19:42
Eh nuk po me bjen Euromilioni se ju kisha shashtrise dhe juve ;)

Paradox_13
26-05-11, 20:35
...paraja a....kur a me bollak kurgjo mos baft se paku na kursen fletoret e veresive.....

DEA
26-05-11, 20:42
Parja ndoshta sjelle rehati, por asesi lumturi! Definoni si te doni keto dyja...

premium
26-05-11, 20:52
shumė llafe pa gėnjeshtra
shumė para pa harrame
ėshtė e pamundshme tė jetė :

tipi engjellor
26-05-11, 21:41
po....e sakte ne qoft se behet rob i yni......po qe se ne behmi rob te parase atehere ska lumturi.....

Naki
03-06-11, 16:00
Mendja e shendoshe ne trup te shendosh!

Qysh jane ofruar pushimet verore mu kishin dashte kogja do pare se krejt venin ju kisha gjete,po kjo nuk do te thote se do te me bente me te lumtur.
Deshirat per te mira materiale nuk kane kufi,Puna qe bejme ne per te fituar nje page mujore dhe per te plotesuar nevojat dhe detyrimet individuale dhe familjare ndoshta nuk jane te mjaftueshme dhe nuk jane te barabarta me pagat ne rajone te ndryshme te Evropes,ku e njejta pune vleresohet me qmime te ndryshme.
Personalishte mendoje qe paraja te jepe nje siguri materiale dhe ne raste te caktuara te jetes te lehtesone mireqenjen sociale,por nuk te blene Lumturin shpirterore.

Hajra
03-06-11, 16:48
......tullusum i kam, (thone qe qka te ia kesh tullusum ta qet zoti hahaha...) ,

..paraja nuk eshte gjithqka pore duhet ta kete njeriu.

Jana
03-06-11, 20:40
...mendoj qe po ... sepse kur ki para edhe mund ta lumtursh dike ...duke ja plotsu deshirat ...

p.s qe Loqka me ma ble nje Mercedes fort em kish lumturu ...

adi_pe
03-06-11, 21:12
...mendoj qe po ... sepse kur ki para edhe mund ta lumtursh dike ...duke ja plotsu deshirat ...

p.s qe Loqka me ma ble nje Mercedes fort em kish lumturu ...

tlumt goja :D

pa pare nuk te han as qeni :p

valiii
03-06-11, 21:16
Po de po, paraja nuk eshte gjithēka por eshte shkaktari kryesor per ēka e keni lshu Kosoven :))

Kaqanikasja
03-06-11, 21:20
qfar lumturije parja bre pash nje zottttttttttttttttttttt

elvio
03-06-11, 21:50
S'besoj,,,,,,,,,,,,,,

Ditet e fundit se kam mendjen fare te ato!!!!

Ndihem tejmase mire.

Te ishin e ato,,,,serish s'do prishej gje!!

roadrunner
08-06-11, 05:24
nuk pe di, mu mdoket qe veq mi hjek do gajle....po shpirtnisht jam e lumtur kur i shoh familjen qe jane shendosh mire dhe te buzeqeshur...

lovely
08-06-11, 12:28
Po de po, paraja nuk eshte gjithēka por eshte shkaktari kryesor per ēka e keni lshu Kosoven :))

boll mire e ki, pse nuk e lshova une kurr Kosoven? veq qe s pata shance hahahahahahaha :P

qe tybe treqin tybe, thoni qka doni, se parate te sjellin lumturi edhe kogja bile.....

flutra
08-06-11, 12:33
boll mire e ki, pse nuk e lshova une kurr Kosoven? veq qe s pata shance hahahahahahaha :P

qe tybe treqin tybe, thoni qka doni, se parate te sjellin lumturi edhe kogja bile.....
Thoni qka te doni... se pa to nuk ban hiq...mjer aj qe nuk i ka...

lovely
08-06-11, 12:36
Thoni qka te doni... se pa to nuk ban hiq...mjer aj qe nuk i ka...thoni qka doni, shyqyr qe erdhe, se qitu erdha jam knaq tu bo llaf vet e veti hahahahahaha

llakum, po e boj publike qitu, kush t ka leke shume, e qe e bojne te pa lumtur, lirisht numrin e kantes po ia jepi :))

flutra
08-06-11, 12:41
thoni qka doni, shyqyr qe erdhe, se qitu erdha jam knaq tu bo llaf vet e veti hahahahahaha

llakum, po e boj publike qitu, kush t ka leke shume, e qe e bojne te pa lumtur, lirisht numrin e kantes po ia jepi :))
hahahaha le llakum se pot pelset kun kanta...mos na qit pune..se sot pushim e kemi

lovely
08-06-11, 12:44
hahahaha le llakum se pot pelset kun kanta...mos na qit pune..se sot pushim e kemie ka nana t madhe (kanten) :biggrin:

plus asaj, tepricen po e marrim, e po t shkojm n munchen me pi kafe :smile:

Kaqanikasja
08-06-11, 13:19
Parate nuk sjellin lumturi vetem shkaterrim

Giovanni
08-06-11, 13:28
Me dite si me i shfrytezu te sjellin edhe lumturi .....

rastesishT
10-06-11, 08:04
O kush ka pare boten ka.... Jo qe ka boten te tijen por i ka dyrt e hapura ku do.... Dhe prandaj na ben te lumtur. Shyqyr prej zotit qe skam shumė e shyqyr prej zotit qe sjam pa to krejt. :D

VoOoglushja
10-06-11, 11:55
Paraja .... dhe Lumin e shti te ec mbrapa...

valiii
10-06-11, 19:41
Parate nuk te bejne te lumtur por mund te cilsohen si mjet i mire per te aritur deri tek lumturija... Normal, nese ato perdoren ne gjera te mira sepse nese do i investonim ne antivlera atehere kjo do krijonte afekt.
Sigurishte qe as mungesa e tyre nuk do sjellte lumturine, pra esenca e te qenurit te lumtur eshte njohja se si te arrije deri te ato ne menyre te pastert dhe shpenzimi i tyre poashtu ne gjera ne pasterta gjithnje duke qene modest.

deas
10-06-11, 20:07
parate,,,nje e keqe e domosdoshme qe nuk te bejne te lumtur
ka gjera te tjera me te thjeshta-gjerat njerezore,te prekshme qe te bejne te lumtur dhe kur lexon diku qe:
DASHURIA QE USHQEHET ME PARA DHE DHURATA MBETET E URITUR,,,,,
nuk mund te jesh kurre e/i lumtur!

Oqeani
10-06-11, 21:16
Pritni ta fitoj Euromilionion edhe nja 1 ore e ju tregoj ;)))))

elvio
10-06-11, 22:07
Pritni ta fitoj Euromilionion edhe nja 1 ore e ju tregoj ;)))))
(PRES LAJMIN OQEAN SE KALOI NJE ORE ME DUKET:biggrin:)

Zero Cool
11-06-11, 17:06
“Paratė nuk janė gjėja mė e rėndėsishme nė botė. Dashuria ėshtė. Pėr fat tė mirė, unė dua paratė”.
Jackie Mason

Murgesha
11-06-11, 17:35
Ata qė si kanė, normal qė thonė se paraja nuk tė bėn tė lumtur :wink:

deas
11-06-11, 18:31
Ata qė si kanė, normal qė thonė se paraja nuk tė bėn tė lumtur :wink:


mendon shume gabim,ata qe i kane mendojne keshtu dhe jo ata qe si kane,ata qe s'i kane s'mendojne fare

rastesishT
11-06-11, 18:35
Te knaq emocionalisht .... :D

Oqeani
11-06-11, 19:24
Te knaq emocionalisht .... :D

Perktheje kete - emocionalisht - A i merr e i numron a ? ahhahaha

rastesishT
11-06-11, 19:34
Perktheje kete - emocionalisht - A i merr e i numron a ? ahhahaha


Njehere knaqem kur ti shoh tub, tani dyten here knaqem kur ti numeroj, te 3-ten here shperthej kur ti paloj haaaaahahahahahahahah

Oqeani
11-06-11, 19:36
Njehere knaqem kur ti shoh tub, tani dyten here knaqem kur ti numeroj, te 3-ten here shperthej kur ti paloj haaaaahahahahahahahah

E kur i harxhon - vajton ahhahah

Zero Cool
11-06-11, 19:37
Perktheje kete - emocionalisht - A i merr e i numron a ? ahhahaha

paret jan per mu numru qy :P

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/180726_128389523897184_100001784120834_191680_2671 703_n.jpg

Oqeani
11-06-11, 19:39
paret jan per mu numru qy :P

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/180726_128389523897184_100001784120834_191680_2671 703_n.jpg


Nxjerri edhe kutiat poshte haahaha

Zero Cool
11-06-11, 19:40
Perktheje kete - emocionalisht - A i merr e i numron a ? ahhahaha

edhe mi rujt duhet tybe ;)

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/254547_1777774600985_1137983729_31489563_3698344_n .jpg

Oqeani
11-06-11, 19:41
Sa u nisa - por :((((((

Zero Cool
11-06-11, 19:46
Sa u nisa - por :((((((

eh qashtu shoki, mos i kqyr kutijat :P

deas
11-06-11, 20:01
S'ka me keq kur dikush te do vetem per parate dhe s'eshte i zoti te shohe asgje tjeter te mire te ty,
do i thoja hajd:-me thuaj sa te duhen-merri e mos ta pafsha me kurre bojen sepse nuk me meriton,nuk meriton asnje fjale timen o donzhuan i perveluar i shekullit!!

rastesishT
11-06-11, 20:13
E kur i harxhon - vajton ahhahah


Po edhe ajo eshte knaqesi.... sepse vijn te tjerat, po te mos i hargjonim nuk kishin me pas kuptim parate pastaj.

Oqeani
11-06-11, 22:31
S'ka me keq kur dikush te do vetem per parate dhe s'eshte i zoti te shohe asgje tjeter te mire te ty,
do i thoja hajd:-me thuaj sa te duhen-merri e mos ta pafsha me kurre bojen sepse nuk me meriton,nuk meriton asnje fjale timen o donzhuan i perveluar i shekullit!!


I kish mbushur mire thaset - E ēka me kishe thene pak pune hahaha http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

Zero Cool
20-06-11, 18:09
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/261856_181418911915319_100001416342755_535535_2630 550_n.jpg

Zero Cool
16-01-12, 14:18
Paratė mund ta blejnė lumturinėKemi dėgjuar shpesh qė paraja nuk tė bėn tė lumtur, por sipas njė studimi tė fundit kjo nuk ėshtė aspak e vėrtetė sepse pasuria ėshtė faktori kryesor nė lumturinė e njė personi.Instituti i Cėshtjeve Ekonomike nė Britaninė e Madhe tregon se niveli i lumturisė korrespondon me sasinė e parave tė njė personi dhe ndryshe nga ē’ mendohet ky nivel lumturie nuk mbetet i pandryshuar pasi arrihet njė shumė e kėnaqshme, por vazhdon tė rritet sa mė shumė shtohet pasuria.

Raporti i Institutit shkruan: “Asnjė vend nė botė nuk ėshtė mjaftueshėm i pasur sa tė “ngopet” me para. Kjo vlen edhe pėr personat. Kėrkimi tregon se sa mė i pasur tė jesh, aq mė i lumtur je.”

Ky studim ėshtė kryer nė 140 vende tė botės dhe autorėt e tij janė akademikė nga Britania e Madhe, Hollanda, Danimarka, Spanja, SHBA etj.

e-uritura
16-01-12, 14:22
Paratė mund ta blejnė lumturinėKemi dėgjuar shpesh qė paraja nuk tė bėn tė lumtur, por sipas njė studimi tė fundit kjo nuk ėshtė aspak e vėrtetė sepse pasuria ėshtė faktori kryesor nė lumturinė e njė personi.Instituti i Cėshtjeve Ekonomike nė Britaninė e Madhe tregon se niveli i lumturisė korrespondon me sasinė e parave tė njė personi dhe ndryshe nga ē’ mendohet ky nivel lumturie nuk mbetet i pandryshuar pasi arrihet njė shumė e kėnaqshme, por vazhdon tė rritet sa mė shumė shtohet pasuria.

Raporti i Institutit shkruan: “Asnjė vend nė botė nuk ėshtė mjaftueshėm i pasur sa tė “ngopet” me para. Kjo vlen edhe pėr personat. Kėrkimi tregon se sa mė i pasur tė jesh, aq mė i lumtur je.”

Ky studim ėshtė kryer nė 140 vende tė botės dhe autorėt e tij janė akademikė nga Britania e Madhe, Hollanda, Danimarka, Spanja, SHBA etj.


"Paraja nuk tė bėn tė lumtur"- Kjo thėnie ėshtė shpikur nga fukaratė.

Pa dyshim se me para "blen" lumturi tė ndryshme!

Elina
16-01-12, 16:07
Mos ngani pas parave,eshte rrezik t'i thyeni turinjte :tongue:

emine
16-01-12, 16:10
per grat po tybe,edhe skencatarisht edhe une e vertetoi se kur hargjoi pare,evra disponona,jo per najsen veq qe parja ste vyne en gjep pa ta je heppy,HArgjoni krejt

Zero Cool
16-01-12, 16:46
Paraja e bardhė, pėr ditė te zezė !( Paratė po na duhen pėr ēdo ditė pėr besė !)
Nė hak kujt mos i hy ! ( Se vjen tjetri e nė dajak te gri !)
Mė mirė me ditė se sa me pas ! ( Po kush ia vlerėson diturinė fukaras !)

e-uritura
16-01-12, 16:48
Paraja e bardhė, pėr ditė te zezė !( Paratė po na duhen pėr ēdo ditė pėr besė !)
Nė hak kujt mos i hy ! ( Se vjen tjetri e nė dajak te gri !)
Mė mirė me ditė se sa me pas ! ( Po kush ia vlerėson diturinė fukaras !)


Pikėrisht, shembullin e ke edhe nė forum, ai gjeniu tė cilin e quajnė tė cmendur!

Zero Cool
16-01-12, 16:56
Pikėrisht, shembullin e ke edhe nė forum, ai gjeniu tė cilin e quajnė tė cmendur!

Ē`ke bėrė, do tė tė bėjnė, nėse nuk ta teprojnė ca.

Neyse kjo ishte fjale e urte :smile:

Zero Cool
16-01-12, 17:10
Njė bure i suksesshem ėshtė ai qė fiton mė shumė para nga sa mund tė shpenezoje gruaja e tijė.
Njė grua e suksesshme ėshtė ajo qė gjen njė burrė si ky!

Oqeani
16-01-12, 18:44
Ah Euromilion heeeeeeeeeeeeee - ju tregoj kur ta fitoj ;)

Neferta
16-01-12, 20:49
nga H. Z. Kamberi

Dhe pashallarė, bejlerė,
Edhe avamė tė tjerė,
Pėr para apėnė krerė,
Ja di kimenė parasė...

Kadiut, t’i rrėfesh paranė,
Ters e vėrtit sherianė,
Pėr para se ē’e shet t’anė,
Ja di kimenė parasė...”