PDA

View Full Version : SI I ZGJIDHNI PROBLEMET E JUAJA?


Psikologu
25-07-05, 20:50
Pershendetje te nderuar/a!

E hapi kete teme qe te diskutojm se si i zgjedhim disa nga problemet tona ne jeten e perditesheme.
Fjalen e kam me shume tek problemet natyres se ngatrreses ( cenimit , kercenimit,konfliktit, shkurorzimit etje )
A i zgjidhni ne menyren private , apo me anen e ligjit dhe organeve ligjore.
Mire se vini .

turisti
25-07-05, 21:12
Pershendetje te nderuar/a!

E hapi kete teme qe te diskutojm se si i zgjedhim disa nga problemet tona ne jeten e perditesheme.
Fjalen e kam me shume tek problemet natyres se ngatrreses ( cenimit , kercenimit,konfliktit, shkurorzimit etje )
A i zgjidhni ne menyren private , apo me anen e ligjit dhe organeve ligjore.
Mire se vini .

Pershendetje per temen e re dhe per ju "Psikologu" i nderuar.

Personalisht jam per zgjedhjen e problemeve ne menyren ligjore,mirepo ajo nuk ka efekt nese njeriu jeton ne nje shtet i cili nuk ka rregulla,ose i perdor vetem kur i nevoitet shtetit,ashtu qe qytetari i thjeshte eshte i detyruar qe " t'i rregulloje punet VET ".Problemet e natyres se ndryeshme zgjidhen simbas peshes se vet,por,te gjitha problemet duhen pa tjeter mire te kontrollohen dhe mundesisht te gjindet varianta me e mire per eliminimin e sa me te padhimshme.Natyrisht,simbas meje,te gjitha ketyre problemeve duhet afruar direkt pa u frikuar nga pesha e tyre,sepse munden me ardhe ne pozite qe problemeve te njejta t'iu dyfishohet pesha.
Nga problemet e larte shenuara,simbas pervojes time deritanishme,me te rende jane problemet e ngatrreses dhe shkurorezimit, :( mirepo asgje nuk len pasoja me te medha dhe gjumet psiqike ne shpirtin e njeriut si problemet e tipit thashethemeve.


Me respekt,
TURISTI. :P

Flaka_1
25-07-05, 21:19
Pershendetje per temen zoteri PSIKOLOGU
me qene se ende nuk kam perjetue raste te tilla mendoj se mvaret nga situata :!:
me dashuri flaka

Kodra
25-07-05, 21:22
**********
**********
**********Psikologu tė pėrshėndes,tė uroj pėr NėnTemėn

Sa ju pėrket Ngatėrresave :


Me njerėz tė pakuptuar,mė mirė se tė zgjidhen problemet nga ana gjyqėsore ,mendoj se ska.

Me njerėz me tė cilėt njeriu mund tė bisedoj,mund tė diskutoj qė kuptojn dhe ,edhe ata dėshirojn zgjidhjen e njė problemi,mė mirė se nė mėnyrė private ti zgjidhėsh ato, ska.Sa i pėrket Shkurorėzimit :E njėjta ėshtė,nėse Partneri/ja dėshiron tė kuptoj,dėshiron qė tė zgjidhet Problemi,atėher mė mirė ėshtė qė nė mėnyrėn private tė zgjidhet.

Unė jetoj nė njė shtet,nė tė cilin Shkurorėzimi arrin deri nė shkallėn 67%.

Duke biseduar me njerėz tė cilėve ju ka ndodh,ju ndodh kam ardh nė Pėrfundim se shkurorėzimi kushton shumė Nerva,kushton shumė para dhe kushton njė ndarje fėmijėve tė cilėt mė sė paku kanė tė bėjnė me atė ēėshtje.


Mua smė ka ndodh kurrė,dhe kėshtu si jam besoj se nuk do tė mė ndodh asnjėra.


Me Respekt


Kodra

Kastri
25-07-05, 21:43
Pershendetje

I nderuari Psikologu,une mendoi se rruge tjetere nuk ka veqe se rruga, e organeve ligjore,kursesi ne menyre private.

Ligji i trajtone te gjitha problemete (cenimete,kercnimete,konfliktete,shkurorizimete) edhe fjala e fundite duhete te jete ajo e ligjite.

Shteti i ka ligjete e forta te mira aqe sa popullata i respektone INSTUTICIONETE Shtetrore (po mendoi ne nje shtete normale) bile per ne ishte dashure te mos kemi dyshime ne drejtsine ligjore,kur dihete tradita e trajtimeve te problemeve neper ODATE tona ku jane trajtuare problemete te cekura me larte,edhe ato ODA pra kane pase fuqine e kuptimine e drejtsise ligjore, te sotme moderne.

Ku eshte marre drejtsia ne duare private vetem se eshte thelluare problemi.

Mirpo kure problemi eshte shtruare neper ODA(gjygje) ai probleme ka perfunduare,edhe palete jane pajtue.

Une keshtu e mendoi.
Me nderime te nderuare.

Murgesha
26-07-05, 18:20
Pershendetje te nderuar/a!

E hapi kete teme qe te diskutojm se si i zgjedhim disa nga problemet tona ne jeten e perditesheme.
Fjalen e kam me shume tek problemet natyres se ngatrreses ( cenimit , kercenimit,konfliktit, shkurorzimit etje )
A i zgjidhni ne menyren private , apo me anen e ligjit dhe organeve ligjore.
Mire se vini .

Mirė kishte qenė qė palėt nė konflikt tė posedojnė fuqi tė njėjta fizike, dhe kur tė filloj lufta me grushta e shqelma tė humbė aj qė lodhet mė sė shumti. :lol: :lol: (Shaka ishte kjo)
Sė pari njerėzit duhet tė jenė tė kujdesshėm qė gjatė njė mospajtueshmėrie tė posedojnė durimin e duhur pėr t`u marrė vesh dhe kuptuar pa ndėrhyrjen e tė tjerėve, por pasi qė kjo ėshtė thuaja e pamundur nė jetėn reale, pėr mendimin tim fjala e fundit duhet ti lėhet drejtėsisė, e jo njerėzve tė thjeshtė tė cilėt vetėm sa qojnė nė zgjatje tė problemit por jo edhe deri tek njė zgjidhje fatlume.

Psikologu tė pėrshėndes pėr temėn e bukur qė paskėt hapur.

Reana
28-07-05, 07:01
:roll:
hemmmmmm :roll:
I zgjidhi me shpate! :lol:
Si Leka i madh, nyjen Gordiane :lol: :lol: :lol:

laliloli
05-08-05, 07:55
Pershendetje
Mendoj se eshte ligji dhe drejtesia ata qe duhet te merren me zgjidhjen e konflikteve,mosmarreveshjeve ,cenimeve etj .Mirepo eshte nje e vertet se shqipetaret shume pak iu drejtohen ketyre organeve per te zgjidhur mosmarreveshjet.Ose mundohen ti zgjedhin vete ,ose permes dergimit te njerezve me me autoritet-e ata qdo here ia mbajne anen te fortit,ku shpesh konfliktet veq vien e rriten.

Me nderime lali

Psikologu
03-09-05, 15:58
Pershendetje te nderuar/a!

Ju falenderoj pėr shprehjen e mendimeve te juaja dhe kontributin e juaj , por me intereson edhe tė dij , se ne rastet e nervozitetit , sa i dergojn mendet tek organet ligjore , ose e kryejn aktin vetė , e pastaj edhe mbeten fajtorė para ligjit.

Nderime.

Kastri
03-09-05, 17:53
Pershendetje te nderuar/a!

Ju falenderoj pėr shprehjen e mendimeve te juaja dhe kontributin e juaj , por me intereson edhe tė dij , se ne rastet e nervozitetit , sa i dergojn mendet tek organet ligjore , ose e kryejn aktin vetė , e pastaj edhe mbeten fajtorė para ligjit.

Nderime........................................
.......................................


Pershendetje

I nderuari Psikologu keni shume te drejte,kur thuani nervozteti e bene te veten.
Ja si e kame ndegjuare nje mesele te Pleqve:

Nje burre e kishte zene gruane e vete duke e tradhtuare me nje komshi,edhe ky burri kur e pa ne shtrate me komshiune,duel me vrape me marre sopaten te drute,mirpo duke shkuare me ate nervoze burri vetem mendonte si ti coptoi ata te dy,e kur e murre sopaten,deri u afrua te dera mendoi se pasi ti vrete do kalbete ne burge,mendoi a ja vlene,jo tha me veti edhe ishte ndare me gruane,eu sa mir qe ke sopata te drute se keshe duke shkue poshte per te poshterite.

Se di sa e kame mbajte ne mende ate mesele por shkurtazi keshtu ka qene.

Po te kete mundsi njeriu te zotroi emocionet(nervozen)nuk do kishte pase shume konflikte,mendoi une.

Me nderime te nderuare.

e_martumja
03-09-05, 20:34
Jam nje person e durushme dhe niher mendoj e pastaj veproj.
Problemet i zgjejdhi me ment dhe kujdes.

Dulia
03-09-05, 20:54
:roll:
hemmmmmm :roll:
I zgjidhi me shpate! :lol:
Si Leka i madh, nyjen Gordiane :lol: :lol: :lol:


Nese don ti zgjedhish problemet me shpatė atehere nuk duhet te qaraveshe por duhet mrrolur sa qe edhe vet veten kur te shef ne pasqyrė me u frigu prej vetvete. :evil:

Psikologu
05-09-05, 13:58
:roll:
hemmmmmm :roll:
I zgjidhi me shpate! :lol:
Si Leka i madh, nyjen Gordiane :lol: :lol: :lol:


Nese don ti zgjedhish problemet me shpatė atehere nuk duhet te qaraveshe por duhet mrrolur sa qe edhe vet veten kur te shef ne pasqyrė me u frigu prej vetvete. :evil:


Nė keto raste , nese njeriu mrrolet , kalon ne gjendje nervoze e cila shkakton edhe moskontrollimin e vetes sė vete, mendimit , ndegjimit dhe spjegimit.
Diket kjart se kalimi ne Komplusion impulse irracionale, tė pa rezistushme,tė perseritura pėr tė kryer njė akt) del nė sken nė keto raste , por me mirė te permbahemi nė Represione (komandojnė qė njė organizem , duk duhet tė bejė diqka)

Pra si i zgjidh ti problemet e tua , pa dalur nga tema.

Gjumashja
06-09-05, 09:36
i zgjedhi duke u ballafaquar me to e jo duke iu ikur se ateher veq grumbullohen me shume

kaola
06-09-05, 10:08
Pershendetje te nderuar/a!

E hapi kete teme qe te diskutojm se si i zgjedhim disa nga problemet tona ne jeten e perditesheme.
Fjalen e kam me shume tek problemet natyres se ngatrreses ( cenimit , kercenimit,konfliktit, shkurorzimit etje )
A i zgjidhni ne menyren private , apo me anen e ligjit dhe organeve ligjore.
Mire se vini .

si te jete veni ja baj kuvendin!!!!!!

Psikologu
08-09-05, 16:33
i zgjedhi duke u ballafaquar me to e jo duke iu ikur se ateher veq grumbullohen me shume

Pershendetje e nderuara Gjumashja!

E vertet kjo thėnja e juaj , sepse cdo problem qė i ik njeriu , rritet mė shumė , pra i vogli behet mė i madhė , dhe i madhi e merrė edhe boten!!
A do tė ishte mė mirė , e nderuar , qė problemet tė zgjidhen nė menyren private , apo edhe me anen ligjore?

Nderime

turisti
08-09-05, 19:03
Kohen e fundit nuk me interesojne.... :P

anna
08-09-05, 19:05
Cdo lidhje ka zgjidhje..... :wink:

i_zjarrrti
08-09-05, 21:10
Nuk ka problem qė nuk mund tė zgjedhet. Ama jo tė gjitha problemet zgjedhen me grushta e shqelma, siē thot barbaroza(vetėm rastėsi pėr tu qeshur).
Problemet, nuk mund tė zgjedhen, gjithmonė, vetėm me pėrkdhelje e ledhatime apo me ulje kurrizi.
"Dinjiteti mbrohet veėm me dinjitet" - thot njė filozof.

Me kėtė rastė do tė shtoja se, problemet zgjedhen duke i menjanuar apo duke i evituar ato.

"Problemi i vogėl eliminohet, ndėrsa i madhi minimalizohet" - thot njė proverb i lashtė.

E, edhe nė kėtė rastė do tė shtoja se, problemet, ēfarėdo ēofshin ato, kan zgjedhje dhe mund tė zgjedhen.

Ka raste kur problemi zgjedhet duke i mbyllur sytė apo veshėt - thot njė fjalė e urtė.

Nė fund fare. Ska oborr pa kapigjik (derė)!

Psikologu
08-09-05, 21:11
Kohen e fundit nuk me interesojne.... :P
Kptohet i nderuari shoki turisti
Arsye kjo , sepse ju i nderuar nuk mud tė keni probleme (mendoj unė) , kur tek ju mbreteron cdo here gezimi dhe humori,dhe personat e tillė i japin jetes shumė hare e pak mallengjim.
Nderime

Psikologu
08-09-05, 21:14
Jam nje person e durushme dhe niher mendoj e pastaj veproj.
Problemet i zgjejdhi me ment dhe kujdes.

Shumė ide dhe princip i mirė e nderuar , ju uroj cdo tė mirė ne jeten tuaj.

Psikologu
08-09-05, 21:15
Pershendetje per temen zoteri PSIKOLOGU
me qene se ende nuk kam perjetue raste te tilla mendoj se mvaret nga situata :!:
me dashuri flaka

Pershendetje e nderuar!

Po kush e krijon situaten e nderuar , gjakėnxetsia, gjykimi,paragjykimi , kokfortesia , inati , hakmarrja etj etj , pra na defino vetem pak e nderuar.
Nderime

Psikologu
08-09-05, 21:17
Pershendetje te nderuar/a!

E hapi kete teme qe te diskutojm se si i zgjedhim disa nga problemet tona ne jeten e perditesheme.
Fjalen e kam me shume tek problemet natyres se ngatrreses ( cenimit , kercenimit,konfliktit, shkurorzimit etje )
A i zgjidhni ne menyren private , apo me anen e ligjit dhe organeve ligjore.
Mire se vini .

si te jete veni ja baj kuvendin!!!!!!

Pershendetje

Po pėrmbajtja nė principin e juaj personal, a do tė ishte rruga mė e mirė apo?
Pa prekje ju lutem.

Psikologu
08-09-05, 21:19
Cdo lidhje ka zgjidhje..... :wink:
Nė mėnyren..... :arrow:

halla e madhe
09-09-05, 05:27
I nderuari Psikologu_te uroj temen e qelluar.

Si qdo kund ne bote paraqiten edhe tek ne problemet familjare te cilat shpesh vjen deri te konfliktet e ngaterruara qe nuk u gjindet zgjidhja.Kuptohet ,nese ngaterresat kane arrit maskimumin aty nuk ka tjeter rrugedalje perveq ndarjes sa me te shpejte qofte me ane te ligjit apo me vetevendosje nese nuk ka arrit damtimi psiqik i personit te keqperdorur.
Dikur kane ndihmuar familja dhe pleqnart,sote ndihmojne ligjet sote ndihmohet vetevetja. :wink:

Urata
09-09-05, 06:12
Nuk ka gjuhe/zgjidhje m'tmire se ajo ligjore...
ps: jam kah pritoj shume te zgjatem me fjale...

uliksi31
09-09-05, 06:22
Nuk ka gjuhe/zgjidhje m'tmire se ajo ligjore...
ps: jam kah pritoj shume te zgjatem me fjale...

E mire, por kushton $$$$$ :lol:

Urata
09-09-05, 07:03
Nuk ka gjuhe/zgjidhje m'tmire se ajo ligjore...
ps: jam kah pritoj shume te zgjatem me fjale...

E mire, por kushton $$$$$ :lol:

Big deal! Fiton...

Psikologu
09-09-05, 16:37
I nderuari Psikologu_te uroj temen e qelluar.

Si qdo kund ne bote paraqiten edhe tek ne problemet familjare te cilat shpesh vjen deri te konfliktet e ngaterruara qe nuk u gjindet zgjidhja.Kuptohet ,nese ngaterresat kane arrit maskimumin aty nuk ka tjeter rrugedalje perveq ndarjes sa me te shpejte qofte me ane te ligjit apo me vetevendosje nese nuk ka arrit damtimi psiqik i personit te keqperdorur.
Dikur kane ndihmuar familja dhe pleqnart,sote ndihmojne ligjet sote ndihmohet vetevetja. :wink:

Pershendetje hallė!


Me duhet tė themė se nė cdo konflitė ka zgjidhje edhe ne rrethin shoqėrorė por edhe nė ate tė ngushtė familjarė, kuptohet nese ,siq thanu ju , se ka kaluar maximumin.
Duke u bazuar nė ketė, mundemi lirishtė tė themi se konflikti buron mė shumė nga aty ku ėshtė komunikimi aq i vogle dhe se, nė tė shumten e rasteve, ky komunikim “ėshtė edhe i kundert me thenjet dhe jo thenjet , sepse ,njerezit nė tė shumten e rasteve , mė para pergjigjen se sa pyesin ,e kam fjalen tek natyra e konflikteve.
Dora e dikuj nganjehere edhe pėrdoret per tė nindur dikend se ai ose ajo nuk ka tė drejtė , por nese vjen deri tek perdorimi i dhunes , atehere ne kėtė rrethė nuk ka aspak toleranc dhe se as qeØduhet tė ketė , sidomos bota e gjinis femrore.
Sikur cdo kush tė kishte durimin dhe tė kishte edhe mendimin se cdo njeri ka tė drejtė ta shprehė urrejtjen , mendimin , thenjen e vetė , atehere sdo tė kishte edhe aq konflikte, kuptohet se tė shumten e rasteve konfliktet rezultojnė edhe nė natyrat e ndryshme siq ėshtė tradhetia e shoqeris , burrit dhe gruas etj.
Ndarja , e kam fjalen ne mes tė qifteve ėshtė ajo mė e mira kur veq ėshtė prishur dhe humbur ndjenja dhe besimi , ku edhe ndoshta ėshtė pėrdorur edhe dhuna, e keto rrethana e bejnė tė pa mundur kthimin ne njė jetė tė mė parshme sepse do tė ishte gabim , sepse njeriu vetem njė here ndahet dhe mė nuk bashkohet prapė ,sepse nuk funksionon nė asnjė menyrė.
Ana ligjore ose ajo njerzore ėshtė ajo ndėr mė tė mirat dhe me tė sigurtat ,sepse ligji ėshtė i ndertuar nė parimet e drejtesis dhe tė edukates njerzore profesionale.
Por , tė pėrhapurit e konfliktit deri ne maximun , nuk mundet tė riparohet , atehere , ky konflikt edhe rezulton nganjehere ne acarimin e mardhenjeve tė ma tutjeshme edhe deri tek kercenimi , vrasja dhe tentativat e ndryshme shkatrruese qofshin ato fizike ose psiqike.
Pra , ne keto raste , nese dikush na sulmon , na rrah , a tė hakmirremi vetė apo tė mirremi me anen ligjore?
Si mendoni Ju?
Nderime