PDA

View Full Version : Poezi nga ,, -ar-bi-as-''


arbias
27-07-05, 16:30
KĖNGA

Ēka duhet me i dhėnė
Nėse ai kthehet njė ditė?
— Thuaj se kam vdekė
Gjatė duke e pritė...

Nėse ai edhe mė pyet
Duke mos mė njohur mua?
— Foli atij si motėr, ndoshta
Dhimbja ka me e pushtuar...

Nėse ai mė pyet se ku jeni ju,
Ēka duhet atij me i dhėnė pra?
— Jepja rrethin tim t'artė
Duke mos i folė asgjė.

Nėse ai dėshiron me dijtė
Pėrse dhoma e zbrazėt ka mbetė?
— Tregoja atij llampėn e fikur
Edhe tė hapur portėn e shkretė.

E nėse ai mė pyet atėherė
Pėr ēastin tėndė tė mbramė, tė ngratė
— Thuaj atij se kam qeshė
Nga friga se ai do tė qajė gjatė

arbias
27-07-05, 16:33
UDHĖTIMI IM


Pa ankime ecėn treni i vonė i lodhur e i kotur
nė te njerėzit bashkė me dėshirat pėr tė arrijtur diku...
minutat shkelėn nėpėr binarėt sikur gurėt e rrugėve
- ai ecėn me njetėzit pėr stacionin a spasmė, ndofta...


Shiu ja lan pluhurin e e eftohė solmokotlh
Shiu ia lan pluhurin e e eftohė lokomotivėn
por ai mbetet akoma i murrmė, nė ngjyrėn e tij tė mėparme

Nė kupe mė sillėn fytyrat e njohura e tė panjohura
e mė kujtohet nėna qė dergjet nė shtrat
se ēudi: udhėtoj edhe natėn, nėpėr errėsi
pėr tė mbėrrijtur nė qytetitn e panjohur, ndofty!

Nuk dua mė tė jem pilot i largėsive tė kota
por udhėtarė i palodhur qė shkeli mbi ėndrrat e mia
e shoh: se si rriten emrat e foshnjeve mbi troll
e secili athua do tė marrė emrat e kėtij udhėtimi

Nėse sonte e pres i zgjuar perėndimin e hėnės
dhe lindjen e diellit si ushtar nė pararojė -
athua mėngjezi do tė mė zbardhojė nė qytetin e L...?
_________________