PDA

View Full Version : Kritikė letrare dhe vlersime !


Naki
27-07-05, 20:19
Nė kėtė temė mund tė shprehni komplimente-Kritikė letrare dhe vlerėsime Autorėve tė poezive.
Me nderime Naki

Naki
27-07-05, 20:23
Sonte gjumi nuk me mer ,

Loti ne faqe po me rrjedh ,

Sa shum sonte jam merzit ,

Pse je larg meje o shpirt ,

Vetem ne TY jam duke mendu ,

Kupto se vetem ty te DU !?...


Janė kėto disa Vargje tė postuara nga Macha,tė dėshirojė mirėseardhje nė faqen e poezisė.
me nderime Naki

Naki
27-07-05, 20:29
I nderuar Zaratustra ju shprehi Kompliment pėr vargjet e postuara janė njė mrekulli Lirike me njė gjuhe tė paster pata Knaqėsi ti lexojė poezit tuaja.
Unė pėlqeva Kėto vargje tė shkėputura

ELEGJI MBI STUDENTIN

Shoh rrugёve tё qytetit fytyra tё gёzuara,
Nёn prizmin e kohёs ato janё tё flijuara,
Sa idhёt na qenka tё jesh njeri pa mundёsi,
Humb shpresёn nё krijesёn e quajtur njeri,

Me respekt Naki

Naki
27-07-05, 20:31
loni19Anėtarėsuar: 04 Nov 2004
Mesazhe: 412
Vendodhja: Republika Islame e ILIRIDĖS
Postuar: Sat Jul 23, 2005 10:42 am Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

pershendetje Zaratustra poezite e tua duan shume vemendje dhe kujdes.
me respekt loni19.
_________________

ZARATUSTRAAnėtarėsuar: 18 Jun 2005
Mesazhe: 12
Vendodhja: VILAJETI I KUMANOVES
Postuar: Sun Jul 24, 2005 7:35 pm Titulli i mesazhit: e verteta dhe jeta

--------------------------------------------------------------------------------

loni 19 me vjen mire per kuptimin tend mbi jeten , poezite e mia me te vertet duan vemendje dhe kujdes , pershendetje....
________________

Naki
27-07-05, 20:40
Nuk dua mė tė jem pilot i largėsive tė kota
por udhėtarė i palodhur qė shkeli mbi ėndrrat e mia
e shoh: se si rriten emrat e foshnjeve mbi troll
e secili athua do tė marrė emrat e kėtij udhėtimi


Janė kėto disa vargje tė poezisė Udhėtimi Im tė postuara nga Zt. Arbias,ju dėshirojė mirėseardhje nė faqen Dardane tė poetėve tė Forumit.
Komplimentė pėr shpirtin Poetikė

me respekt Naki.

Naki
27-07-05, 20:49
Shpirti patriotikė me vizione ėshtė i shkrirė nė vargjet poetike tė postuara nga Zt. Kodra.
Janė kėto vargje tė shkoqitura,qė mė pėlqyen mė sė shumti.

Zgjohemi nė mėngjes
nė ora gjashtė
pse tė jemi
aq kryetrashė

Tė jemi tė zgjuar
tė jemi pėr KOMB
sepse zoti, mund
tė na e qoj ndo`j KOB

Ju dėshirojė mirėseardhje nė faqen e poezisė.
Me respekt naki

Naki
27-07-05, 21:00
Kujtimet pėr tė dashurit qė nuk janė nė mesin tonė janė shkrirje e Emocioneve nė vargje tė postuara nga Flaka,janė vargje prekėse tė pėrcjelluar mė rėnqethje .

Unė kamė shkoqitur vetėm njė strofė

Ne kete nate gjithe qka ndahet
Perveq dhembjes
Dhembje qe ngulfate shpirtin
Une nuk e di, ku je ti
Une nuk e di a gjete strehim
Per vizionet e jetes tande
Une e di
Ti je ne mendjen time
Ti je ne shpirtin tim
Ti je ne zemren time
Une e di
Te dua

Komplimentė pėr talentin tuajė ,mos u ndalė sė shkruari vertetė janė poezi qė burojnė nga Zemra.

Me respekt Naki

Naki
26-08-05, 17:41
ĖNDĖRRA

Aq kohe tė kam ėnderrue
Sa krahėt mu kanė lodhur
Duke ta shtėrnguar hijėn
Qė ngulej nė krahrorin time
E nuk pėrkulej as s’palohej


Jane keto Vargje te shkoqitura nga poeti Yne i nderuar Skofiari.
Ndihem i priveligjuar kur pashe postimet tuaja ne Oden Dardane,kame lexuar edhe me heret poezit tuaja keni respektin time ,vertete poezit tuaja kane nje rime te shkelqyer Lirike,nje dinamizem harmonik me nje Gjuhe te Paster letrare artistike.

Me Respekt Naki

Naki
26-08-05, 17:52
Njė natė e ftohtė erdhi
ketu ne dhomėn time.
E mua mė shkon mendja te
ti i dashuri ime.
Nuk e di pse
as nuk e kuptoj dot
por vetėm e di
se e kam kot.
kjo natė e ftohtė
nuk e di pse erdhi
qė kujtimet pėr ty
ashtu m“i mbledhi.
Athua ende tė dua
qe ende te mbaj ne mend,
apo jam e frustuar
qe nuk me zihet vendi-vend?
Nuk e di,jo
pėrse te kujtoj
kur mė shumė dua
pėrgjithmonė tė tė harroj.


Suprizat Artistike Jane Vargje te postuara Nga Mikesha Dardane-Sy_Kalterta,kompliment per te gjitha Vargjet Poetike te postuara, une shkoqita keto vargje qe me pelqyen me se shumti.

Me Respekt Naki

Kodra
27-08-05, 16:26
vazhdim - Malli i gurbetqarit

Kur isha atje , me ju
me merrte malli per dicka pak-
qeshesha me veteveten
edhe per ju behesha qesharak.
************************************

Sot me ka marr malli per ju,
sot nuk qeshem - qaje,
ky malle , ne vete , nuk paska gaz
cenka i mbushur plot vaje.

Me ka marr malli per malet,
per fusha , per kroje , per gure-
per shtepine , per kullen-
malli per shqipen ne flamur.

Me ka marre malli per prinder,
per femije , per miqe e shoke,
per pushken var- per cifteline
malli per plisin qe mbaja ne koke .

*******************

Me ka marre malli te ulem ne sofer,
nje buke misri cope me e nda
ne njerin krah t'a kem ule motren,
ne tjetrin krah t'kem ule nje vlla.

Me ka marre malli te ulem ne sofer
per rreth saje t'a kem tere fisin
T'a kem pran neneshamizezen
e ne ball te sofres t'a shoh plisin.

Me ka marr malli te jem me ju
gezim e lote s'bashku me i nda
vec nje rruge drejt Atdheut tim,
lotet e mi mundet me i tha......

Vazhdon............Kėto Vargje,tė thurura nga Truri i palodhshėm i Guri Sylaj mė kanė bė qė tė qes pika loti.

Guri Sylaj i nderuar,tė pėrshėndes dhe tė lutem vazhdo kėshtu pa u ndalur.

Tė LUMTĖ

Me Nderime pėr JU Guri SylajKodra

Psikologu
08-09-05, 16:28
Nje Drite ēė nuk Fiket


Nga Gjithėsia
Zbrite si njė Meteor
Tė pėrcjellur nė foton ndriquės
Nė ngjyra Ylberi
Nė Prizma Gjeometrik
Nga Zemra shpėrtheve
Si njė ciklon Kristalizuės
Nė dėshira
Tė mbėshtjellur
Nė folje Floriri
Tė pritur si nje gaze inert
As nė Tokė ,as ne qiell
Zbrite si njė Meteor
Ēė errėsirės i jep DritėNjė talent , njė shpirtØqė kerkon aq shumė dhe therret aq shumė , gjindet nė vargjet e poetit tonė tė dashur Naki!!
Miku i im , i nderuari Naki;
Njė zė i cili gjindet nė brendsi tė shpirtit tė krijusit , siq jeni ju , i jep kėsaj botė ngjyra tė bukura tė jetes.
Ju deshiroj suksese , prirjje tė mbarė nė rrugen e krijimtarisė sė juaj letrare .

Me nderime dhe respekt tė madhė si cdo here pėr ju :

Psikologu

Naki
22-09-05, 18:41
YLLI I HUMBUR

( I kushtohet Mamit)

- Ne qjell te lart
ku djelli perendon
sa shum ndriqon hena
Nji yll po i mungon

- Ne mengjes te lir
nji tmerr me kaplon
Hena e paplot lotet
mi tregon.


- Nuk po e kuptoj q'ndodh
asgje s'mund ta di
Po ai yll i humbur
na sjell Plag tani.

- Sa bukur tash edi
Ylli pse s'ndriqon
se nji rast te till
psoi disfat familja jon.

Ju dėshirojė Mirėseardhje Nė faqen e Poezisė,Keni Vendosi Njė lule te freskėt nė Kopshtin Dardan.
Znj.Selvije Mė pėlqyen tė gjitha poezit tuaja tė postuara,Kjo qė i kushtoni Mamit Tuajė Ka njė Lirikė Tė shkėlqyer .
Mos u ndalni sė shkruari Ju kurajojė Pėr talenti qė keni.

Me nderime Naki

Naki
03-10-05, 17:28
Ne vendin tim

Atje ku buron uji i paster
Ne gurren e kthjellet nder male
Rriten me furi dhe dashuri
Vajzat e bukura shqiptare.

Atje ku vallja hidhet pa nderpre
Kur ka gezim konaku
Martohen djemte e bukur
Me valimin e nje bajraku.

Atje ku zogu kendon kengen
Me te bukur qe e din
Ndoshta ma ka vjedhure mua
Se shume e don Shqiperin.

Atje ku cdo gje vlene
Dhe ska te pershkruar
Dua tash atje te jem
Se jam permalluar.

Atje dua te pushoj pak
Te qmallem nga merzija
Se atje ne cdo kohe
Rrine kujtimet e mia.


Janė kėto Vargje poetike tė shkruara Nga doGzona,Nostalgjija dhe Shetitja nėpėr Atdheun shkrinė mendjen Nė shkronja tė arta Floriri.
Me Respektė Naki

Naki
10-10-05, 08:56
E vėrteta

Perse zemra nuk pelset
E syt
Perse i kam ne balle
E goja kot e flet
Te verteten
E cila bredh rrugeve tė hipokrizis.

Nje lis
Dy dege
Dhe nuk derzohem
Prane alfabetit heroglif
Se jam lis
Me duhet te qendroj.

Gjaku rrjedhe ne venat
A thua dojne studim
E kam gjake
Se kam uje
Kush kete sdon ta din
Se rruzat jane perzier
Ne shkencen e pa pare
E kuqja me te bardhe.

Emri mbetet
Dhe do te jete
Ne gojen e ngrire
Ne koken bosh.

Prape,
Zemra do te pelcas
Si nje bombe e vjeter
Sqarim per boten e re
Nga koha e vjeter.


Dogzona e nderuarė,shpirti i juajė poetikė i shkrirė nė vargje ka sjellė plotė Emocione,ėshtė e pamundur qė gjatė leximit tė mos pėrjetoshė ndenjen e dhimbjes dhe solidarizim nė vargje .
Ju pėrshėndes ku do qė tė jeni,me respekt tė madhė pėr poezit qė i dhuruat Forumit Dardanė.

Naki

Naki
11-10-05, 21:08
loni19Anėtarėsuar: 04 Nov 2004
Mesazhe: 462
Vendodhja: Republika Islame e ILIRIDĖS
Postuar: Tue Oct 11, 2005 3:51 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

komplimente,Dogzona
_________________
"Kėrkojeni diturinė, prej djepi e deri nė varr"

Naki
13-10-05, 14:35
Ecje

Rrugeve te pafund
ecja i shoqeruar me heshtjen
ne kalldremin e rrugeve hije te pakuptimta
shenja ndoshta hieroglife
toke e vjeter eshte kjo
cdo hap me tutje nje shekull me pare
cdo gur ne kalldrem nje shkronje ne leter
ecja i shoqeruar me heshtjen
para meje gur i gjalle skulpture lashtesie
femra ilire
me duar germoj dheun e lashte
terrakota fibula kulture ilire
eci edhe me tutje
para meje letra shqipe
gjuhe e vjeter toke e vjeter eshte kjo


Zt.Hajredin Kompliment pėr tė gjitha poezit,unė shkėputa poezin Ecje vertetė keni sjellė njė thesar tė ēmuarė tė poezive nė faqen Dardane,Ju dėshirojė mirėseardhje nė mesin e Vllėzėrve dhe motrave Dardane.

Me respekt Naki

Naki
20-10-05, 13:48
rafet llapjaniAnėtarėsuar: 02 Jun 2005
Mesazhe: 6378
Vendodhja: gjermoni
Postuar: Thu Oct 20, 2005 1:54 am Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Sy_kalter te lumte me ke befasu me poezi aqe te mrekullushme.
shum shum rrespek nga rafet llapjani

Psikologu
20-10-05, 14:06
Shqiponja

Ti me dy krena
Me mijera zemra
E pa plakur kurre
Mbreteresh e lartesis.

Ne cdo kend
Fluturove ,
Jetove
Si me e para
Nder te parat.

Ne cdo zemer
Aty hyre
Dhe jetove
Edhe pse emri i ytØ
Pengnte
Krahet e tuØ
Donin ti shkurtonin
E te lenin pa fluturim.

Ti prape fluturove
Ne qiellin e lart
Ne cdo kohe
Dhe nuk te lodhen kurre
Stinet e motet
Dhe as ftohtesia.

Ti jeton e jetove
Ne pragun e cdo kuj
Ne zemren e re
Ne zemren e vjeter
Perpos teje
Ska
As sdo te kete
Mbreteresh tjeter.

Forca , dashuria dhe talenti , vėrehen cdo here shumė e mė shumė nė shkrimet e juaja.
Dashuria per vendlindje , per komb ėshtė a pa peshuar me asgjė, dhe kjo verehet shumė ne vargjet e juaja tė botes poetike si burim i shpirtit.

Komplimente pėr ju e nderuara Dogzona dhe ju deshiroj suksese nė boten e artit poetik .

Vazhdoni vetem kėshtu dhe mos ndali nė arritjen e kulminacionit tė krijimtarisė sė juaj , sepse keni talentė tė shkelqyer.

Me nderime pėr ju;

Psikologu

Naki
21-10-05, 18:03
JeliraAnėtarėsuar: 17 Oct 2005
Mesazhe: 8

Postuar: Fri Oct 21, 2005 5:58 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Megjithe se me nje mungese te here pas-hershme perputhjesh rimash,me mungese fuqie emocionale,komplimente nga ana ime Dogzona.Besoj se je ne rruge te mire te na behesh poete e mire nje dite...
Ajo qe me shumeti me shtyri te shprehem,jane poezite tuaja,sidomos ato te dashurise qe jane perplot ankth,strese,vuajtje....!
Mos u merzit zemra,nje dite edhe ty do te te doje dikush
_________________
~~~~~Amazonė jam~~~~~

Naki
21-10-05, 18:05
Domira
Moderator/e


Anėtarėsuar: 02 Feb 2005
Mesazhe: 4764

Postuar: Fri Oct 21, 2005 10:45 am Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Skofiar i vargut dhe mjeshter i paraqitjes se notave te shpirtit!

Uroj te krijosh edhe shume poezi tjera te cilat sjellin vetem prehje per ne qe kemi nderim ti lexojme ato.

Me nderime

Domira
_________________
Your voice is warm and tender
A love that I could not forsake
'Cause I'm your lady
And you are my man.

doGzona
24-10-05, 22:38
Ankthi


TE ndash zemren ne Dysh
ne Shpres dhe Pikllim
te luftosh semundjen
as ne Toke dhe Qiell
te humbesh shpresen per te jetuar
a po te besosh ne terapie
kjo eshte nje ankth
te luftosh per te jetuar
ne shpres apo ne pikllim
Keto vargje te shkruara me dhembshmeri dhe me nje mjeshteri te madhe krijimtaristike nuk ka mundesi qe te mos prekin cdo kend ne brendesin e shpirtit .
Jane keto vargje te poetit tone te nderuar Naki qe ka nje talent te pashembullt ne krijimtarin e tij letrare.

Naki i nderuar, ju deshiroj suksese dhe cdo te mire e te mbare per ju.

Nexhati
28-10-05, 23:32
Postuar: 28.10.2005 15:35 Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Hände erinnern sich

Meine Hände streicheln,
speichern jeden Zentimeter
deiner Haut
speichern Dich
fühlen deine Wärme
machen sich vertraut
mit deiner Haut
mit Dir
meine Hände senden Signaleüber deine Haut
in deinen Körper
in deinen Kopf
in Dich
meine Lippen schweigen wenn
meine Hände dich lieben
mein Körper dich liebt
meine Haut dich liebt
weil Worte nicht ausreichen
meine Hände erinnern sich
danach, am nächsten Tag
für immer, an Dich
ich erinnere
deine Haut, deinen Körper
ich erinnere Dich


Lazdran komplimet per poezin.Das ist einfach geil :D

yllka
31-10-05, 20:50
Anėtarėsuar: 20 Nov 2003
Mesazhe: 6377
Vendodhja: EU
Postuar: Fri Oct 28, 2005 3:12 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

A done te qeshesh
Nese une ty hapatas
te them se me bene te
qeshem...

A do te me ndegjoshe
Nese ty te them
Se me mungone me shume
Se kurre

Ado te me kuptoshe nese
Mundohem te spjegoje
Se nuk e di si te reagoje
ne keto momente...

A done te dishe,cka mendoje
Nese bertas me ze te larte
Kur them se kam nje ndjene
Qe nuk me le rahat

A do te me besoshe
Nese une ty te them
Se te dua ende...

A done qe....Lazdran A done qe ta dishe se me bene te behem e qmendure :wink:


Kompliment per poezi me ka pelqyer shume :wink: Only you Yllka

Naki
06-11-05, 17:43
florianAnėtarėsuar: 28 Feb 2004
Mesazhe: 2524

Postuar: Sat Nov 05, 2005 9:26 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

me lejo nje kompliment!!! jo per ty !!!!
por poezin tende qe e fort esht ne cdo drejtim .

te uroj cdo te mir dhe suksese ne shkrimet tuaja .
_________________
dashuri fruti i jetes se burgosurit te perjetshem .
doGzonaAnėtarėsuar: 23 Mar 2005
Mesazhe: 4194
Vendodhja: Heaven!
Postuar: Sat Nov 05, 2005 9:45 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

I nderuari florian:
Ju falenderoj per komplimetin TUAJ dhe vlerEsimin.
Cdo krijues eshte i nderuar kur shkrimet e tij/saj i vlersohen nga dikush qe e njef boten e artit , e njeri nder ata jeni edhe ju.
Poezia per mua ka qene dhe do te mbetet pjese e ardhmeris sime qe do ta mbaje me veti ne cdo hap,ne bredesin time shpirterore dhe kete poezi do ta ndaj me lexuesin cdo here.
_________________
Sado i madhe te jete virtyti , po te shenderrohet ne zakon nuk e meriton shperblimin.
M.Montenj

Naki
06-11-05, 17:47
KercovariAnėtarėsuar: 20 Sep 2004
Mesazhe: 10406
Vendodhja: Zuerich/ch
Postuar: Sat Nov 05, 2005 10:08 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

S“di a e pruri rasti qe te kem nderin edhe une te u njoh si nje peme e pjekur ne kopshtin poetik.Deshmi se jeni ne vlugun e krijimtaris poetike jan poezit te cilat i lexoj me shume deshire.Nuk i kam aftesit te beje vlersime,po e ndjej per detyre te them se vertet puna e juaj e mundimshme dhe e kujdesshme, me jep rastin qe te u pergezoj per punen qe beni duke u deshiruar suksese te nejpasnjeshme ne te ardhmen.
Me respketim me te thelle
Kercovari
_________________
Bota nuk ka nevoje per lotet e tua ti linde lulet,por per buzeqeshjen tende qe ti bej te celin.......
doGzonaAnėtarėsuar: 23 Mar 2005
Mesazhe: 4193
Vendodhja: Heaven!
Postuar: Sun Nov 06, 2005 3:32 am Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

I nderuari Kercovari.

Ju falenderoj per vleresimin dhe viziten tuaj ne faqen time te poezive.
Kam nderin dhe ndihem krenare qe poezit e mija ju pelqejne dhe se i lexoni me endje , por do te mundohem qe simbas kohes dhe mundesise te postoj shume e me shume nga bota e ime poetike qe te jeni sa me shume te kenaqur ne lexim.
_________________
Sado i madhe te jete virtyti , po te shenderrohet ne zakon nuk e meriton shperblimin.
M.Montenj

Naki
06-11-05, 17:51
vendasiAnėtarėsuar: 11 Sep 2005
Mesazhe: 95
Vendodhja: Afer sy_kaltres
Postuar: Sun Nov 06, 2005 3:42 am Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Sy_Kaltra,
POezite e juaja me preken thelle ne zemer,
kam respekte te madhe per ket talent te veqante,
Kalofsh mire kudo qe te jeshe.
Vendasi[/url]
Sy_kaltraAnėtarėsuar: 21 Aug 2005
Mesazhe: 6566

Postuar: Sun Nov 06, 2005 12:56 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Vendasi Faleminderit per Komplimentet dhe per gjdo fjal te bukur qe me keni dhuruar gjer me tani Flm..

Me Respekt Sy_Kaltra.
_________________
Ik MoS u DaShUrO

lazdrani
07-11-05, 21:43
Postuar: Sun Nov 06, 2005 8:43 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

A do tė vish...A do tė vish nė ėndrrat e mia
ti stolisim yjet me puthje
e tė argėtojmė
engjujt...

A do tė vish tė tė rrėfej
tregimet mė tė bukura
mbi fatin tonė tė mirė...

A do mė vish tė tė them
se nuk njoh fjalėn mungesė
sepse tė kam ty.

A do tė vish tė tregoj
se nė cilendo anė tė murit qė mbėshtes kokėn
shoh dritėn e syve tu
shoh buzėqeshjen tėnde
e dora yte e zgjatur mė ledhaton
faqen, buzėn...

A do tė vish nė ėndrrat e mia pėrsėri
tė mė thuash se tė dy lirshėm
do qeshim
qajmė
pėrqafohemi
e vallėzojme pa pas frikė
se mund tė humbim njeni tjetrin...

A do tė vish tė mė shikosh nė sy
qė buzėqeshja ime e lehtė
tė tė tregojė
sa shumė tė dua...

A do tė vish tė marrėsh ėndrrat e mia
naive
tė bukura
tė sinqerta
ndoshta qesharake pėr dike
sepse dua ti fsheh
thellė nė ty...

Domira komplimentet e mija per poezin e bukure. :wink:

sexybrikenda
12-11-05, 01:13
Frika

Frike qe te fleje
Frike nga ju qe
Te enderroje..
Frike qe i vetmuar
Te zgjohem
Me merre friken time
Fleje me mua
Enderro me mua
Zgjohu se bashku me mua
Me merre friken time..

Te dua


Te dua edhe une ty Lazdran :D

Domira
12-11-05, 02:34
Postuar: Sun Nov 06, 2005 8:43 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

A do tė vish...A do tė vish nė ėndrrat e mia
ti stolisim yjet me puthje
e tė argėtojmė
engjujt...

A do tė vish tė tė rrėfej
tregimet mė tė bukura
mbi fatin tonė tė mirė...

A do mė vish tė tė them
se nuk njoh fjalėn mungesė
sepse tė kam ty.

A do tė vish tė tregoj
se nė cilendo anė tė murit qė mbėshtes kokėn
shoh dritėn e syve tu
shoh buzėqeshjen tėnde
e dora yte e zgjatur mė ledhaton
faqen, buzėn...

A do tė vish nė ėndrrat e mia pėrsėri
tė mė thuash se tė dy lirshėm
do qeshim
qajmė
pėrqafohemi
e vallėzojme pa pas frikė
se mund tė humbim njeni tjetrin...

A do tė vish tė mė shikosh nė sy
qė buzėqeshja ime e lehtė
tė tė tregojė
sa shumė tė dua...

A do tė vish tė marrėsh ėndrrat e mia
naive
tė bukura
tė sinqerta
ndoshta qesharake pėr dike
sepse dua ti fsheh
thellė nė ty...

Domira komplimentet e mija per poezin e bukure. :wink:

Me gezon qe e pelqeve poezine time Lazdrani :)

Flm dhe disponim te mire te uroj ne FD

Domira

Diana007
16-11-05, 10:34
TE PERSHENDES

f/d Me kang te pershendes
Sepse edhe naten
Ti e kthen ne mengjes
An e mban Netit i rash
Kund Forum me te bukur nuk Pash.
Ti e kall gjdo Antar
Ti e Ngrit dijen e moralin e njeriut shum lart.
Por Gjat kohes kush te jep shpres e gaz?
Veq Ju Antar qe jeni ne Dardani.de
Ju me beni veq me te re.
Jeni Frumezim qe me jepet Gaz e shpres ne jet.
Juve ju kam Mbreteri.
Gjdo her do bi e zgjohem me mendje tek ti dardani.

Do te largohem e digjem per ty
Nuk do te ju harroj edhe pse do te jetoj ne vetmi.
Do te tretem e lutem vetem per ty Dardani.
Nese malli ju kaplon.
Pa me thirrur mos e le.
Dije se ke Sy_Kaltra-en ashtu si ti je.
Kam frig se un po ndahem
E me von po te kerkoj e spo
mundem te gjej Askund.
Mi Falni te gjitha Gabimet Dardani
Nese Gabova e bera pa qellim.
Nese ofendova e bera pa vete dije
E vetmja ishe ti ku gjeta shpres e Gaz veq ti Dardani-e.

Haaaaaaaa Syne Bre :cry:

Naki
23-12-05, 20:38
Pak gjumė e mall

E ti buzeqesh mbi qerpikun tim
si ylli i vetem mbi
qytetin e fjetur.

Janė kėto vargje tė shkėputura nga poezia- Pak Gjumė e mall Tė postuar nga Znj. Domira ,respekt pėr kėtė poezi shumė tė bukur.

Naki

Naki
23-12-05, 20:48
Dhimbje shpirti...


NJė dridhje kaloi mes ēarjes
e ty tė pushtova me nxitim
nuk do tė harroj kurr atė ēast
kur loti i parė rrodhi nga syri im...


Shprehu Komplimentin timė dhe ju deshirojė mirė se ardhje nė Boten e krijimtarisė sė vargjeve poetike,I nderuari Margaritari poezia e postuar
Dhimbje shpirti tregonė talentin tuajė poetikė, shkėputa kėto vargje qė kanė njė rimė tė shkelqyer kompliment.

Naki

Naki
23-12-05, 21:10
Gjurmeve te jetes....

Shfletoj kujtimet
Fletat e fletoreve mbushur plot shkronja.
Neper vite kaluar
Ditet e jetes sime...

Buze terur
Sy lagur
Shpirt trazuar
Permbledhe mesimet e jetes.

Nga nje Pranvere ne nje tjeter.
Nga nje Stine ne tjeter...
I Lire desha te jetoj
Ne cdo hape te jetes kerkova LIRIN.

I kam mbytur zhgenjimet.
I kam harruar vuatjet, mjerimet, dhimbjet.
SHQIPETARE dua tju shoh te bashkuar...
SHQIPERI A ALBANI emer qe me knaqe shpirtin
SHQIPERI e ndare neper pjese.
Per mua ishe gjithmon nje.
E bukur Loqke shpirti.
SHQIPONJE DY KRENARE....

Gjurmeve te jetes qe me shpiejn gjithmon te ti...Krijuesi i nderuar,sė pari ju dėshirojė mirė se ardhje nė Faqen e poezisė,mė pėlqeu Poezia e shkėputur Gjurmėve tė jetės qė ka njė harmoni tė shkelqyer tė vargjeve lirike.

Me shumė Respekt Naki

yllka
31-01-06, 19:31
Anėtarėsuar: 20 Nov 2003
Mesazhe: 6744
Vendodhja: EU
Postuar: Sat Jan 28, 2006 1:21 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------
Nese ju me kerkoni
Atehere me kerkoni
Ne zemrat e juaja
Se aty me takoni
Atehere une do te jetoi
ne Ju.


I dashuri President
Ti nuk je aty me ky ishe
Por ti je gjithekunde ku
Ne jemi.

Kujtimet qe ne zemrat
Tona lane dhimbje
Kurre nuk do te humbin
Sepse ju i dashure
President ne zemren time
Gjithmone do te jetoshe.

I juaji M...
_________________
Tė dua aq shumė,sa dashurin ndajė vetėvetės e harrojė

Mbrapsht nė krye

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: Lazdran te lumte per keto fjale te arta.

yllka
31-01-06, 19:59
Misionar Shekullor

Me lotė nė sy
Kosova gjėmonė
me qirinjė nė dorė
humazhe Presidentit i Kushtonė

Promotori dhe misionari
Jetė ka ndrru
nė zemrat tona Fole ka ndertu
Lumė Kombi ēė tė pati ty
Jeten e flijove pėr tė shtrenjėten Pavarsi.

I lehtė tė qoftė dheu i Kosoves-President Ibrahim Rugova
_________________
Poeti Naki :arrow: Te lumte ..... :cry: :cry: :cry: :cry:

yllka
31-01-06, 20:01
Postuar: Sat Jan 21, 2006 7:13 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Lavdi Dr:Ibrahim Rugoves

Kosovė, qendro e fortė se dite te veshtira nė tė ardhme te presin
a thua do tė vazhdojmė me tutje apo vetem ketu do mbesim
Kur shembet themeli , edhe kulmi dalngadale bie pėr tokė
ti e kishe njė burrė , njė trim , qe cdo kush e deshti ne botė.


Vepra, pjekuria dhe dituria e kesaj burrnije tė rrallė
ishte e matur , e vlersuar dhe e pa nenqmuar me asnje kandar
atehere kur bisha nga ne kerkonte te pinte gjakun e te derdhet gjakė
duart that i doli ne prit , ky prijs , dijetar i cili u bė bajrak.


Kosovė renko sot , se edhe renkimi ėshtė me arsye ne ketė ditė
Lavdi oj nenloke e nderuar qe me mund kete jetim e ke rritė
Lavdi veperes dhe qendrueshmeris se pa friguar pėrsonale
Lavdi nena Dardane qė e rrite ketė burrė e nderė tė madhe na bane.


Renkoni male dhe fusha , derdhne lotin burra gra dhe femij
kjo ėshtė humbje e madhe pėr ne si komb ne pergjithesi
emri i yt i nderuari burrė , profesor, studjue dhe dijetarė
do tė mbetet ne histori sa te jetė gjallė , populli shqiptar.
_________________

I nderuari Psikologu -Te lumte :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: Lavdi Presidentit Rugova

Naki
06-03-06, 10:35
Nė mesnatė
Nė mesnatė kur bota fle
e nė qiell vallėzojnė yjet
unė s’mund tė qetsohem
zemra s’mė le

Nė tokė ėshtė qetėsi
nė dhomė njė heshtje e rėndė.

Nė mesnatė kur lehin qentė
prishet qetėsia...
atėherė ngjallet tmerri
dhe humb lumturia.

U shkėput njė yll dhe ra nė tokė
e tronditi qetėsin
e treti lumturin
nė mesin e natės


Paradox 13 ju dėshirojė mirėseardhje nė faqen e poezis,tė gjitha poezit i kamė lexuar dhe vertetė janė njė Kristalizimė i bukur artistikė,shprehi knaqėsin qė ju kemi nė mesin tonė.me respekt Naki

Dr. Leone
20-04-06, 11:43
Dua edhe une nje Nene.

Nene, sa vend ke tek une nene
Por sa shume ke te Krijuesi im
Perse me braktise o nene ?
Perse me le ne harrim?

Sa do te doja o nene
Qy ty te lagte loti im
Kete ma thote malli nene
Ma kish thene dhe Zoti im.

Ma kishte thene Zoti im
Vendin tend o nene tek une
Ma kish bere rrepte obligim
Te te doja shume, shume…

Me ty do te isha shume i lumtur
E ti poshte ne stoli me le me te padrejte
Ndoshta per ty nuk isha i shkathet e i bukur
Por do te te doja perjete, perjete …

Nuk jam i vetem o nene
Flas e qaj ne namazin tim
Te kerkoj, lutem per ty
Megjithese me le ne harrim.

Mundohu te kuptosh nene se jam djali yt
Per ate qe linde valle s’te ka marre malli
ndoshta mi ke harruar fytyren edhe syte
Pasi dikur me flake porsi nje gur zalli.

Nene sme vure ti as emrin
Djepin kurre nuk ma tunde
Nene sta ndegjova kurre zerin
Si munde te ikesh si munde?

Nga syte e zjarrte rrjedhin lot
Ne zemren e brengte vlon shume mall
Acarin dielli spo e thyen dot
Ajsbergu i akullt behet me i madh

Nene te paktem me thuaj ku je
Te te shoh fytyren mekatare dua
Nuk jam i sigurt nese e imja nene je
Pasi po te ishe imja, do ishe sot me mua

Sa here u ndjeva i vetem o nene
Sa dhembje kam ndjere sa dhembje…
Sa me ka munguar dora jote nene
Qe lehte e lehte koken te me perkedhelte.

Sikur ta dish o nene sa ftohte kam ndjere une
Kur debora binte dhe era nuk pushonte
Ndersa une i mjeri i lagur e bere qulle
Nuk kisha nje nene qe rrobat te mi n'drronte.

Sa shume te kerkova dhe askund s’te pashe
Sa here u semura sa here per ty qava
Sa here ne enderr emrin “nene” thashe
Sa here me lotin tim jastekun e lava.

Sa here zemra ime ka pikuar gjak
Sa here goja ime vertiti renkime
E ti kurre o nene su bere merak
Se femia yt mbytej ne gulcime.

Sa here loti i vetmise rrugen time preu
Sa endrra vdiqen sa pasione vane
Sa here mungese e nenes zemen time theu
Sa brenga e trishtime thelle ne shpirt me rane.

Hyr moj nene ne shkolle se ke aty nje djale
Qe mjaft bukur shkruan dhe di te lexoje
Shume nota te mira gjate vitit ka marre
Por nuk ka i shkreti se kujt te ja tregoje.

Ku je pra o nene dua te te shoh
Ma kuptuan hallin tere keto trotuare
Nuk kerkoj me shume vetem te te njoh
Te shoh zemren tende te ashper, mekatare.

Te kerkoj gjithkah por askund ste gjej
U bene shume kohe qe te flas me poezi
Mendoj se me do veteveten genjej
Kthehem te kerkoj deri ne pafundesi

Te kerkoj ty nene derisa te rroj
Derisa gjunjet ne kembe te me mbajne
Dua drejt ne sy nene te t’shikoj
Nese syte e tu me te mijet ngjajne.

Ku je pra o nene se spo te gjej dot
Te lutem me trego ku je fshehur ti?
Dua te shikoj a ke ne sy lot,
Ashtu sic kane lot te dy syte e mi?

Dua te shikoj o nene zemren tende
Ne eshte akoma e ashper, e semure
Dua te shikoj a ka ne te dhembje,
Apo zemra jote ska njohur dhembje kurre?

Sikur doren tende ta ndjeja mbi balle
Dhe si moshataret dhe une te gezoja
Po te ishim bashke si nena me djale
Me as mbreterine nuk do ta lakmoja.

Kete nuk e them se jam i pasur
Por nga mallengjimi o nene po e them
Me mire preferoj te jem me ty, i varfer
Se mungesa e jote cdo ambicje shemb.

Cdo te diel i vetm neper rruge dal
Shikimin e hedh tutje me plot shprese e endje
Vizitoj nje stol te drunjte aty ne park
Lehatoj derrasat mos ndjej eren tende.

Te dielen qe shkoi stoli u semur
U vrer e nga dhimbjet rreth e rreth u nxi
Me dobet se ate dite se kisha pare kurre
Rene pertoke i kalbur nga lotet e mi.

Rrija tek ky stol pasi s’kisha tjeter
Ai u be streha ime e pare
Me kujtonte stoli nje histori te vjeter
Kur dikush me gjeti poshte tij duke qare.

U mundova ta ngrej por ne kembe nuk ndenji
Me pas nga keqardhja vershova duke qare
Zemra mu thermua ,shpirti fort me dhembi
Pasi stolin kisha te vetmin deshmitar.

Porosite e Zotit ti nene si zbatove
Te vetem me le te vuaj si i mjere
Detyrat si nene ndaj meje i harrove
Mendove se isha teresisht i pavlere.

Gabove nene e dashur, shume u gabove
Me flake poshte stolit ,tek mbytesha nga te qaret
Por dicka te madhe dot nuk e kujtove
Se ndihma e Zotit eshte per durimtaret.

Prandaj edhe une shume durova
Perballova sproven theva cdo trishtim
Te kerkova nene, kudo te kerkova
E tashme nga Zoti pres t’artin shperblim

Kerkova, kerkova ne brigje te kaltra
Ne dite te vrejtura , ne nete burg pa hene
Per vite te tera lart nje parulle mbajta
Dua edhe une nje nene, dua edhe une nje nene .

Kerkova, kerkova ne male te larte
Ne fusha te gjera ne kodra te shkreta
Me kembe te zbathura me syte te lagte
Por askund o nene, askund nuk te gjeta .


Indriti . Me te vertet me kan pelqy poezit e indritit nese ndokush nga ju nuk i ka lexuar le te gjej pak koh dhe le te lexoj se jan shum poezi te bukura dhe kan nje krijimtari letrare te vecante ketu ne ket forum.
Mua me pelqen shum ajo qe shkruan Indriti.

Me respekt
Dr. Leone

INDRITI
24-04-06, 20:26
flm Dr. Leone.

ne fakt e hapa rastesisht kete teme sepse ishte posti i fundit dhe tashe te lexoj dicka duke qene se kisha pak kohe kur cte shoh...
te falenderoj per vleresimin dhe per mundimin e bere ne kete teme.
Nderkohe nese ke kohe te postosh po te dergoj disa me email qe ti postosh ketu ne kete forum.
Indriti

yllka
23-05-06, 13:04
Toni i Nenes


Zeri i Nenes-
Gjithmone i besushem
Toni i saje ne Veshet e mi
Duan te thojne
Te dua...
Vetem fjalet vine perpara..
Kjo nuk do te thote
Asgje qe nuk ndegjoi,
Pasi Femiju i juaj jam.
Ajo mendone kete nuk e vrej,
Por mendimet e Nenes
Bine ne Mua
Tani si je poezi
Nene e dashure te pershendes
Pezemersisht-Mireupafshim
Edhe pake kohe
Une e di se qeshja jote
Kurr nuk do te jete e Vjetruar..


Shume e bukure Lazdran e Dreq hahahahahaha

Naki
07-06-06, 18:48
" Te Dua "

Keto dy fjal qe ti i thua,
duhet te vijn nga Zemra,
kur te ndjejsh dicka per mua,
para se me then "Te Dua"!!!

Thua se ndjenja Dashurie te m“dhaja ke,
je shum i lumtur qe mua me ke,
por keto dy fjal jan te mira e te embla,
e duhet te vijn prej teje nga Zemra !!!

Mos me thuj me:" Te Dua",
me lejo te ndjej edhe une kete Dashuri,
ashtu qe te jem edhe une e lumtur,
gjithashtu si qe je Ti !!!Njė lule verore me vargje lirike freskonė faqen e poezisė duke reflektuar emocione pėr dashurinė,pėr dhimbjen pėr vrragat e pa sheruara!!
Eliza e nderuar mirė se vini nė shtėpin e madhe tė vargjeve poetike.
Poezia Tė dua,mė pėlqeu nga tė gjitha poezitė tjera ,andajė edhe shkėputa nga pėrmbledhja e juajė.

Duke ju shprehur komplimentin timė ,ju pėrshėndes ku do ēė tė jeni me dėshirat mė tė mira pėr ju.


Naki

E|iza
08-06-06, 22:15
" Te Dua "

Keto dy fjal qe ti i thua,
duhet te vijn nga Zemra,
kur te ndjejsh dicka per mua,
para se me then "Te Dua"!!!

Thua se ndjenja Dashurie te m“dhaja ke,
je shum i lumtur qe mua me ke,
por keto dy fjal jan te mira e te embla,
e duhet te vijn prej teje nga Zemra !!!

Mos me thuj me:" Te Dua",
me lejo te ndjej edhe une kete Dashuri,
ashtu qe te jem edhe une e lumtur,
gjithashtu si qe je Ti !!!Njė lule verore me vargje lirike freskonė faqen e poezisė duke reflektuar emocione pėr dashurinė,pėr dhimbjen pėr vrragat e pa sheruara!!
Eliza e nderuar mirė se vini nė shtėpin e madhe tė vargjeve poetike.
Poezia Tė dua,mė pėlqeu nga tė gjitha poezitė tjera ,andajė edhe shkėputa nga pėrmbledhja e juajė.

Duke ju shprehur komplimentin timė ,ju pėrshėndes ku do ēė tė jeni me dėshirat mė tė mira pėr ju.


Naki

Naki flm... shum nga ju per komplimentet e juja gjithashtu ju deshiroj cdo te mir ne jete !!!

Ju pershendes me respekt !!!

Naki
23-07-06, 12:20
ILIRI_wien (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=20949) vbmenu_register("postmenu_868763", true);

Anėtarėsuar: Jun 2006
Postime: 9
http://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gif


http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif bravo ERA
Te pershendes te lumt shum mire i paske shkru.a ke edhe diqka tjeter nese ke a ka mundesi ti shoh.

Naki
23-07-06, 12:25
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/post_old.gif Dje, 18:42
Zero Cool (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=14562)
Super Mod.Anėtarėsuar: Jan 2004
Vendndodhja: Netherland
Postime: 560
http://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_neg.gif
http://www.dardania.de/vb/upload/images/misc/im_icq.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=19868#)

http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif
Era1 perkulem para vargjeve tua !
__________________
Zero Cool & Zoti ėshtė prap mes jush !

Paradox_13
24-07-06, 20:56
Nje pjese nga ditari im;


Mė duaj,
pėr sa kohė jam gjallė,
mė duaj,
e kur tė nisem pėr udhėtim,
mes resh, dallgėsh, e pemėsh ,
harromė.

Mė puth,
tani qė jam jotja ,
mė puth,
e nė agimin tim tė fundit,
nėn njė qiell tė kuq,
harromė.

Pėrkėdhelėm,
ndėrkohė qė mė ke perlė nė duar,
pėrkėdhelėm,
e kur tė mė humbas shkėlqimi,
nga rrugėt e shumta e nga malli,
harromė.

Shikomė,
pėr sa kohė mė ke pranė,
shikomė,
e nė shikimin tim tė fundit,
qė do tė hedh mbi ty,
harromė.

Folėm,
mos ruaj brenda vetes fjalė,
folėm,
e kur mė tė mos dėgjoj,
nga muret e shumta qė do kem pėrreth,
harromė.

Eja,
ndėrkohė qė kam kaq mall,
eja,
e kur mė tė mos jem duke tė pritur,
ngaqė fryma e pritjes do mė ketė mbaruar,
harromė.


Te gjitha te drejtat te rezervuara nga Era1

Kur dikush te shperblen me flori do te jet shume leht qe te ia kthesh shperblimin sepse floriret blihen me para e ndoshta nje dit qe te gjithe do te kemi para.

Por kur shperblehesh me vargje si keta eshte veshtir qe te kthesh ket shperblim sepse vargu nuk blihet me flori por ai buron thell nga zemra , e jo te gjith kemi zemrat e njejta.

Kure ndjenja shprehet ne vargje fjalet jan te pakta per komplimente,
andaj nuk di se qfar te them vetem vazhdo e nderuar sepse verrtet vargjet tua meritojn diq me teper se sa nje kompliment te zakonshem.
Te lumt.

Studenti1
22-11-06, 23:51
tentimi per ta jetuar jeten has ne perbuzje
deshira dhe elani bien pre e sakrifices
vetvetja ne cdo cast don te jete vetem vetvetja
ndersa erresira sulmon pa meshire

Afrohu lulezim i dites plot intriga
dhe me paqen e Mbikeqyresit shperndahu dhe vepro
Lulja e kopshtit zemren ta pervelon
kur avitesh e se perjeton

autor: Studenti.

lirik
16-02-07, 14:03
Studenti1
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek Studenti1
Gjej mė shumė postime nga Studenti1
Shto Studenti1 nė Listėn e Miqve

09-02-07, 23:49 #47
lirik


Anėtarėsuar: Feb 2007
Postime: 22


--------------------------------------------------------------------------------

Se shpejti ne faqen dardania poeti i ndaluar i persekutuar xhelal ferizi nga mitrovica,me vargjet .

xhelal ferizi poet i ndaluar qysh ne rini i ndjekur dhe i burgosur politik,shumher i torturuar dhe i ndjekur nga udb ja dhe duart e huaja te gjata ,pas tridhjet vjet mundi dhe ndjekje shkruan prap vargje qe e i pat nisur dikur ne rininė e tijė.
xhelal ferizi ka shkruar neper forume tjera tash erdhi ketu ne dardani ehde pse ne dardani ka shkruar ma pare por faqja dardanija u mbyll nje kohe u shkatrrua dhe poeti kaloj ne forume tjera.
xhelal ferizi nga mitrovica krijuesi i nje miljon vargjeve kthehet ne faqen dardania ,
lexoni komentoni tregoni shokut ngjarje dhe krijime intresante ,
komentoni serioz holle dhe mire per qdo varg shkruani ,pyetni ,analizoni

lexojeni poetin e,ndaluar para tridhjet e me teper vitesh xhelal ferizi nga mitrovica.
i burgosur i persekutuar politik tri here dhe shum here i mbyllur i kercnuar nga udba sherbtore pansllavisto fashiste e ish Jugosllavise.

xhelal ferizi sot shkruan vazhdon me shkrimin e vargjeve , percjellni dhe lexoni lexues te nderuar
her mbas here ka edhe rreshta nga ditari i jetes ngapak dhe,me vazhdime,

xhelal ferizi qe 18 vite jeton ne gjermani si emigrant politik i demtuar nga udb ja nga shendeti ne veshka dhe ne zemer ,e ne damaret e gjakut ,megjithat ai krijon jeton ,sot ne gjermani ,i rrethuar nga vetmija i izoluar dhe i harruar nga te te gjith.


ju deshirojm lexime te kendshme lexues te nderuara
lexojeni me vemendje autorin e nje miljon vargje ve xhelal ferizin nga mitrovica e,kosoves

na falni per disa gabime qe ishin ne shkrimin e parė per shkak te tastatures
nuk punonte ne rregull ky esht permirsim

sexybrikenda
10-04-07, 16:37
Kjo leter shkone ne qiell,eshte per ju
Ne zemrat tona gjithmone do te jete 8 Marsi
Ndjenat tona jane thelle te mallengjyer
Na ike ne moshen shume te re...
Te gjithe pyesin pse mu Ti
Pergjigjja mbetet ne erresire
Cdo mbremje bisedoje per Ty..
Dhe zemrat tona te degjoje Ty..
Ne shiqojme ne qiell dhe te shohim Ty..
Ylli qe shenderrite me rreze te forta je Ti..
Mire u pafshim engjulli jone....
Lazdran me vjen shume keq dhe ngushllimet e mija te sinqerta,je poet me zemer kete gjithmone me ka pelqyer ne ty.Komplimet

Adrenalina
15-07-07, 10:02
adrenalina te lumshin duart qikoooo
shume e bukurr kjo poezii

Faleminderit per komplimente Xhebrail, te pershendes shume kalofsh bukur!

nice
talent per poet
nje arsye me teper qe te vizitopj kete forum

nice
talent per poet
nje arsye me teper qe te vizitopj kete forum

Flm nga ju i nderuar...
heheehe talent edhe per arsyje qe lexon Xhebraili

Oooooooo skam pa nje kaaskop kaq talent ahahhahaha, waar woon je schat ?

Oooooooo skam pa nje kaaskop kaq talent ahahhahaha, waar woon je schat ?

Hahaha ach jij bent hier de kaaskop, jij woont namelijk in Nederland ( Nederlanders=Kaaskoppen) .
Dat maakt toch niet uit waar ik woon...

Groetjes van mij

(Komplimente Adrenalina ! Pasni talent tė vėrtet ! t'shkrujta n'kllapa per mos me dal prej teme :D)

Te faleminderit per Komplimente Preshevar, veq ju pershendes shume.. gjithashtu edhe Lyren se cdoher quditet me mua "nen hapsire" !!!!

adrenalina te lumshin duart qikoooo
shume e bukurr kjo poezii
Adrenaline ,me pelqeu poezia ,por pesimiste .......:smile: ,qe erdhi dimri,me fal te lutem!!:smile:

Te faleminderit per Komplimente Preshevar, veq ju pershendes shume.. gjithashtu edhe Lyren se cdoher quditet me mua "nen hapsire" !!!!

Adrenaline ,me pelqeu poezia ,por pesimiste ....... ,qe erdhi dimri,me fal te lutem .......:smile:

Adrenaline ,me pelqeu poezia ,por pesimiste ....... ,qe erdhi dimri,me fal te lutem .......:smile:

Lyra shpresoj se ishalla nuk kam ngelur veq ne ket pesimizem te DEFTERIT ABSTRAK, se ne nje far menyre edhe njeriu eshte si stinet e vitit !!:wink:

Naki
16-08-07, 18:27
Malsori-Makaveli (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=23049) vbmenu_register("postmenu_1096580", true);

http://www.dardania.de/vb/upload/image.php?u=23049&dateline=1187008035 (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=23049)

Anėtarėsuar: 04-08-07
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 154
http://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gif
http://www.dardania.de/vb/upload/images/misc/im_msn.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=22380&page=2#)


E kam marr ni Leter t`bardh,
Edhe ni Laps mej shkru do Fjal,
Ja nisa dora tu mu Dridh,
U mondova sa ma mir do fjal mej Lidh,

Me ju dhimt po Gjithkuj,
Jam met si Peshki pa Uj,
Zemra e vrame e Shpirti Terė,
Po me m`ban kjo Tok e Mjerė,

Dath e math si kam Qellu,
Vetė po vujė,ty mos met Lendu,
Por me zor se spo kam Deshir,
Nuk besoj se gjan ma Mir,

Thon se vjen Vera ka Dera,
E dhimbjet e mija i merr Era,
Kan met ra n`mend kto Fjal,
Dhimbjet ty kam me ti Fal.


Njė rimė e shkelqyer me elemente folklorike ,ju pėrgėzojė pėr stilin e veqant tė vargjeve Lirike
Me ju Kopshti i Luleve tė poezisė ,po freskonė dhe sjellė njė frymė tė re te vargjeve poetike nė foruin Dardania.de.
Shkoqita kėtė poezi,qė mė pėlqeu mė sė shumti.
me respekt Naki

Malsori-Makaveli
16-08-07, 18:41
Naki te prsh.

Zoti t`rujt e shum flm prej tejer.

Thojn ni fjal te n`dryshon.Ni fjal te shtyn 1 jav.
Ka se mua me n`dryshon e me jep vullnet dhe per me shkru ma shum.

Gjitha t`mirat e shummm flm.Mir m`betsh.

Me Respekt Malsori

Naki
12-12-07, 13:45
http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif Titulli: ...ne Shatervan
Nje drite me shume kerkoj ne erresire
Dhe e mbeshtjell me dashuri
E gjitha qe e them, keq e mire
eshte rebelim, miqte e mi

Here eshte realitet i perjetuar
here enderr veq e enderruar
Here ecje kembezbathur ne zalle
E heren tjeter aterim ne perralle

Ne enderra ka edhe realitet
Ka ne jete caste perallore plot magji
Ka edhe vuajtje qe zemren e vret
Por gjithsesi ka edhe dashuri

Nje drite me shume kerkoj ne erresire
Dhe e mbeshtjell me dashuri
E gjitha qe e them, keq e mire
eshte rebelim i shkujdeshem, miqte e mi


Kronisti, ju shprehi komplimentin timė pėr vargjet poetike ēė na dhuruat,poezin e shkoqitur e parapėlqeva nga tė gjitha poezit e postuara nga ju.

me nderime Naki

lirik
04-04-08, 21:42
I nderuar Naki

PėRVEQ SI MODERATORė JU QMOJ SI POETI AKTIV DHE NJERI ME PERKUSHTIM PUNTORė DHE ME NJė KULTUR RREZATUESE
URTSIA JOTE TE KARAKTERIZON NE VARGJE KE MJAFT OASURI DHE JENI SHUM I DALLUAR NE FORUM
PER QDO LAVDAT ESHT PUNA JOTE E SJELLJA JOTE E SHOH SE KENI PRINCIPE DHE DREJTESI
TE CILEN SHUM E QMOJ SIDOMOS DREJTESINė DHE PRINCIPIN
JU JENI NE FORUM SHUM I NJOHUR SHUM AKTIV DHE SHUM I DASHUR NGA OPINIONI KTU
JU UROJ SHUM SUKSESE NE PUNEN TUAJ I NDERUAR

Naki
05-05-08, 20:32
Gure te medhenje
Male qe te fusin friken
gjithqka e mbuluar nga e bardha
neper tunele endem
qiell nuk shoh askund
aty shiqoj - te shoh ty
ketu shiqoj - prap je Ti
treni ecen me shpejtesi
njerezit nxitojne
secili bart me vete historine
lotet pikojne
sa veshtire te frymosh
te shoh rrugeve te largeta
pret ....pret...


Njė gjerdan floriri ju shtua kopshtit tė poezis,vjenė si shkėndijė duke shpėrndarė fosile tė luleve,njė suprizė e talentuar vertetė mė keni nderuar .
Ju shprehė komplimentin timė lovely ,ju dini tė jeni edhe artiste e vargjeve lirike,duke udhėtuar nė trenin e gjatė pėrceptonė rrugėt e jetės ēė kanė lėnė vrragė nė celulat e mbėshtjellura duke kėrkuar diellin,rrugėt e lumturis!

me respekt Naki

Naki
08-05-08, 19:37
Me mir ishte te isha une nje kenge
tingujt e notet ti mbidha une ne gjdo vende
Por e di i dashur une kam nje detyrin, ti ne lindje une perendim...
jo smuj te jem, as shkembe, as male, as peme, thjeshte nje femer, per ty une do te jem!!!!

Ti kėndosh dashurisė nė vijėzat e pentagramit dhe reflektim i emocioneve nė vargje lirike ėshtė artė imagjinues,
Shkoqita njė strofė nga poezit e Selvijes tė shprehė komplimentin timė dhe tju motivojė tė mos ndaleni vetėm me kėto vargje,talenti i juajė imagjinues ėshtė shumė i pasur do tė ishte dėm tė mos i shkrini nė vargje.

Naki

Guri i madh
08-05-08, 19:42
Komplimente per poetin e madh te kombit shqiptar XHelal Ferizin jemi krenar qe ne mesin e forumistave te forumit dardania de gjendet i nderuari Lirik shum e pershendes

Naki
11-05-08, 18:22
Shkuma mbi Ibrin qanė
Me zėrin e njė fėmiu tė vogėl
Tė mbetur jetim
Pėrzihej me britmėn e njė qyteti plak
Qė e pa se drita e diellit pėr te u fsheh
Koha aty u ndalė pėr pushim
E nata rėnkon mbi brigjet e tij...

Janė kėto disa vargje te shkėputura nga Poezit e zt.Xheladin ēė mė lanė pėrshtypje.me njė mjeshtri metaforike i japė gjallėri resurseve te qytetit te mitrovicės po edhe pėrshkruan ēėshtjet sociale qė shoqėria pėrjeton.

Mirė se keni ardhur nė kopshtin poetike te dardanis,ju shprehė komplimentin timė!

Naki
11-05-08, 18:31
falma zot nji ujvarė t' dardanit
ma bėn zemer gurrė shkrimtare
me rrjedhė vargje argjentare
prej damarve me burue
per kėt tokė nė shqip me shkrue
me ja thurė hjeshinė kti balli
ku lmojnė bashk dheun vala e zalli
mitrovices gjevahire
nė mes kalaje nė bjeshkė ilire
falma zot ndjenjen e eres
edhe shijen e pranveres
edhe sharmin qė e mbanė pylli
edhe tingujt qė i ka fyelli
e ato dridhjet e qiftelisė
qė ti shkrij' n' ballė t' bukurisė
mitrovices ballinore
rrema rrema tok's arbnore

Kush tjeter i kėndon mė bukur Atdheut,qytetit tė minatorėve,ėshtė Poeti i 2 milion vargjeve lirike ēė shkrinė ēdo qelizė,qdo neuron nė shkronja kristalesh.
I nderuari Lirik shkėputa kėtė gjerdan nga poezia Lumi Ibėr ēė mė sjelli pėr njė moment njė nostalgji dhe shetitje pranė brigjeve tė lumit.

Respekt !

miku i juaj Naki

Naki
11-05-08, 18:44
aty ku s'eshte vendi im,
aty ku s'ndegjoje zera shqip
aty ku s'kendon bilbili n'pip
aty ku me mungon dashuria,
aty ku nuk eshte,e imja liria
as toka e shtruar me dhe,e balten,
as lumenjet,qe ndritin naten
as gurra,ftohta t'rugoves lashte
jo as guacat kur bertasen,
qe nga gjumi ato te zgjojn
as zogjet e malit kur cicerojn
asku nuk eshte si vendi im,
asgje te embel nuk gezoj,
rri menduar,ne pikellim"
me shkoj jeta ne mergim...!

Janė kėto disa vargje ēė shkėputa nga poezia"Ėnderr e mėrguar" ,mergimtarja margaritare shkrinė mendjen nė nostalgji duke kėrkuar ēė edhe trupi tė gjenė rahati.Nuk mjaftojnė Metropolet gjigante,pasuria tė na ndajnė nga atdheu qdo gjė dhe gjithėqka nuk e ka vleren shpirtėrore sikurse atdheu.Pastertia shpirtėrore freskohet dhe regjenerohet vetėm nė vendlindje atje ku shpirti dhe trupi gjejnė rahatin.
E nderuara Natyra,shkėputa kėto vargje dhe shetita nė tė njejten rrugėtim ku edhe veten e gjeta nė radhitjen e shkronjave,respekt pėr artin dhe shkrirjen e vargjeve poetike.

Naki

lirik
11-05-08, 18:52
Guri i madh dhe naki i nderuar ju falenderoj per konsideraten tuaj per mua dhe ju jam mirnjohs ju uroj suksese dhe mirsi bashkatdhetari nga mergimi Xhelal Ferizi liriku i vargjeve shqiptare

Naki
12-05-08, 13:58
lirik (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=21890)Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jana
TI

Net te tera kan kaluar,
Dhe un rrall kam folur me ty,
Shum lot kam derdhur nga syte,
Sepse s'e di c'po ndodh me ne te dy.
Pse nuk me thua me te dua?
Pse ti me ke harruar?
Pse s'te merr malli me per mua?
Pse nuk me do sic me ke dashuruar?
Nje brenge te poshter kam,
Thelle tek zemra ime,
Nje ndjenje te pa pershkruar,
Qe do perfundoje jeten time.
E di qe ti per mua,
Nuk ke me dashuri,
Por un shum te dua,
Jam ber gjysem njeri.
prekėse e thellė me ndjenja me plot ndjesi e emocion sinqeritet i dhimbjes qė intepretohet flet me elgji loton kėrkon shpetim me qdo kusht shpirtin copton secilen thirrje e shpirtzon e dhimbshuroen don tė shpeton em qdo kusht nga kthetra e vuajtjes humbjes
nuk e pranon humbjen nuk don humnerė zemra don dashuri mbshtetje shpetim
rikthim jete rikthim tė asaj qe dikur e kishte e tash zbraztia mungesa e asaj mbushje shpirtrore e dikurshme dashuria pra e humbur e copton me peshė te dhimbjeve kjo humbje e rendon s e c opton e rėndon
Kėtu qendron britma e dhimbja thirrja lutja ankimi dhe apeli per kthim per ilaq per rigjallrim shpresė dhe refren i dyshuar ankim i perzier me shpres rikthimi dhe paraqitje dhimbjesh por gjithsesi situat emjeruar tragjedije ku dashurija trishton ehumbur
pergzime per kto vargje e nderuara jana jan therrse shpuese dhimbsuri paraqitje e gjendjes shpirtrore
bukur i ke thurur dhe intepretuar ne kuptim se si vret dashuria ehumbur se si gjymton e sakatosė dashuria dhe si shkakkton dhimbje
te pergzoj per kto vargje
vet fjala dhe pyetja pse pse nuk me thua ma tė dua ,? PSE ti mė ke harruar psehja paraqitet e dhimbshme tragjke rrezik shpirtror gremine pse nuk te merrr malli per mua pse nuk me don siq me ke dashuruar vet psehet jan dhimbje jan thirrje lutje ne forma habije me dhimbje dhe dyshime te pseheve kur shirti ndjenė nevojė per tu akumuluar perr tu shpirtzuar me dashuri ne secilen ndjenj qe tani mbretron dhimbja dhe lllahtari aty ku dashurija la zbrazti pas mungeses tash ........ e di qe ti per mua nuk ke dashuri por un ty de dua jam bė gjysem njeri ...................... vet absurdi i jetes kur tjetri mohon perbuz e tjetri mbetet rob ne grepin e pa meshirė si peshku pa uj as gjall as vdek ne jeten makabre pa dashuri sepse jeta makabre mjerim esht llahtar errsir dhimbje pa dashuri ajo nuk i duhet askujt pa dashuri ajo esht varrr ku ka jetė ne te cilin jetohet varrėsisht pa dashuri dhe jeta pa dashuri nuk ėsht jetė pra kur tjetri jeton me dhimbjen grep varur si peshku e thash si peshku as ne qiell as ne tokė as ne uj por ne grepin e dhimbjeve kur e dion tjetrin e ai e perbuz e mohon
pergzime per vargjet e pasqyruara me dhimbje endjenja endruara jana fjala jote paraqet dhimbje thejsht por realisht jan dhimbje qe thrrasin ja ne forma te thjeshta por reale dhe godasin thell ke shkruar bukur dhe qilter

Naki
12-05-08, 14:09
Ne rrugen tone te dashur
une erdha nje dite perseri
ish mbushur me gjethe te verdha
sa e zbrazet mu duk ajo pa ty


Nė mesin tonė ka ardhė njė poete ēė i kėndon bukur nostalgjis,Jana mirė se vini me vargjet poetike.
Nga poezia Nostalgji kam shkėputur kėto vargje ēė mė pėlqyen mė sė shumti,kompliment pėr artikulimin mjaftė shprehės emotiv!

me respekt Naki !

Naki
12-05-08, 21:02
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/post_old.gif Dje, 11:09 #9 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1344608&postcount=9) lirik (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=21890) vbmenu_register("postmenu_1344608", true);

Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 1,443


http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza
i nderuar xheladin hamza pergzime per krijimtarinė tende shkruan bukur dhe me ndjenja poetike
ju uroj suksese ne krijimtari[/URL]
[URL="http://www.dardania.de/vb/upload/postings.php?do=getip&p=1344608"] (http://www.dardania.de/vb/upload/report.php?p=1344608)

http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/post_old.gif Sot, 19:39 #10 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1346235&postcount=10) xheladin (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=24299) vbmenu_register("postmenu_1346235", true);

Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 10


http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza
I nderuari lirik, faleminderit pėr vlerėsimin tuaj.

Me respekt
xheladin hamza
Sot, 19:55 #11 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1346273&postcount=11) Adina-R.Ks (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=24194) vbmenu_register("postmenu_1346273", true);Anėtarėsuar: 12-03-08
Postime: 1,535


http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza
I lexova shkrimet tuaja, vetem vazhdoni perpara, suksese. Ne shenje respekti po ju le kete pend qe te vazhdosh tutje...
http://www.penhero.com/PenGallery/Sheaffer/Pics/SheafferJadeSenior10.jpg
__________________
Tė falemnderit - ti me tė vėrtetė ke bėrė njė ndryshim............................

Naki
21-05-08, 19:37
natyra (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=23966)

Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 392

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jana
UDHEKRYQI


Jame ne udhekryq
e nuk di se nga te shkoj,
Majtas apo Djathtas
S'arrij te kuptoj.

Nese beje udhe majtas
kame frike se gaboj...
po edhe djathtas
me thane se nuk duhet te shkoj...!!!
Veq nje zgjedheje mbetet
e Zoti te me ndihmoj
Dhe une do te nisem
ku Ai te me tregoje......


Prano pershendetje me te sinqerta e nderuar Jana,te pergezoj per poezit e nostalgji,tejet mahnitese...p.s.uroj realizimin e gjitha endrrave rinore...:smile: 'te them se,si adoloshente paske nje talent te veqant,ne te shkruarat poezi...te lumt bukuroshe me kenaqesi te lexova...:cool:
vlersime&komplimente..!!

me respekt
Natyra

Naki
22-05-08, 15:17
Fshatari (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=19141)

Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 1,328

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sy_kaltra
Ju te dyte edhe frengjisht po folni ne oden time,,po sdyshoj mos po bani plan per kindapim si motrat Ismaili ne belgjik ..:biggrin: :biggrin: :biggrin:

Ti qė mbretron lart nė azur dhe na ndriēon rrugėn e errėt q'e kemi hupur nė oborr je e "pakidnapueshme"!
Toni i poezive tuaja, edhe pse shpeshherė i ēik i zymtė e pesimist, i shkon shumė pėr shtati natyrės time.
Tė lumtė pėr shumė vargje tė bukura qė na i ke dhuruar...!

I juaji, fshatari

PS : Harrova diēka : si quhet ajo motra jote se ia paskam harruar emrin ?

Naki
22-05-08, 15:23
lirik (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=21890)

Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 1,482

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sy_kaltra
Do te vij naten
dhe te puthi fshehurazi
Ti sdo ta dish
ne endrra tua do te hy dhe ti shprishi
ti sdo ta dish
do te behem si nje ylle dhe te sjelli drit
pastaj do te shkoj
te kthehem prap ne ket vetmi !!!

SYKALTRA E NDERUAR
Mė Pėqyen kėto vargje tė bukura dhe me ndjenja stil i bukur art i bukur ndjenjash
paraqitje dhe sinqeritet ndjenjash ndjenjė vuajtje pėr dashuri ideal dashurije
dėshirė e sinqert ndaj tė dashurit ,vuajtje shpirtrore vetmije dhe vuajtje mungese nga ui dashuri
Tė gjitha tė intepretuara me ndjenjen e tė vėrtetes ashtu si qėndron dhe vuan shpirti e ndjenja.
Dashuria e pa kufi si dhe imagjinata pėr tu shėndrruar nė yllė vetem qė tio shkosh me dritė paraqet zemren tėnde me dritė tė pa djallzuar qėllimin qė ta ndrqosh nė shpirtė dhe ta prekėsh aty ku atij i rrin errsira dhe mungesa e vetedijes per vuajtjet tua nė mungesė tė tij por nė anen tjeter paraqitet butsija jote qė pėrveq drites dhe pranisė tėnde aty qoftė edhe fshehurazi si yllė paraqet fisnikrinė dhe dėshiren tėnde dashurinė e sinqert
dėshiren qiellore qė tė ja paraqesish ati fshehurazi pa e pa pa e dit ai kjo flet pėr nji dashuri dhe shpirtė tė vetmuar qe embanė peng kujtimi adhurimi i dikurshėm mbreteria qiellore e endrrave te dashurisė
Ky spjegimi yt se do tishkosh fshehurazi paraqet shpirtsisnė tėnde te vuajtur dhe idealin e dashurisė si dhe roberinė me tė cilin ajo ta lidh% shpirtin ne perjetimet qė ty tani tė duken
vet vuajtja sepse pėrjetimet e dikurshme tė dashurisė tė robrojnė pėr sė gjalli e ti jeten nuk emendon nndryshe prandaj bėhesh rob i tė kaluares dhe perjetimit nuk shkeputesh dot
nga ajo dhe nga ai adhurim i dikurshė perjetim i dikurshėm
vet fakti si don tė shėndrrohesh nė yllė e ta puthesh kur ai nuk din pra fsheurazi ti don
tė jesh perjetimi emirsia por pa e lenduar personin qė edeshte ti don tė ja prishshėsh ėndrrat iluzionet e tij por pa e lenduar duke ja sjell driten dhe lehtesinė pa e prekė nė lėndim por vetem duke ja dhuruar sinqeritetin duke ja intepretuar vuajtjen heshturazi por pa e lenduar po thuajse vetem vetveten tende duke e prekur vazdimisht ne ndjenja qfar kujdesi qfar ndjenje paraqitet ne ket poezi qfar sakrifice dhe dashurije per tjetrin
vjedhurazi ti bėhesh yll dhe shkon per ta puthur sa do pak per ti gjet shteg shpirtit tend qe vuan
INTEPRETIM VERTET ARTISTIK I BUKR NE KET VARG TE PERGZOJ E NDERUARA SYKALTRA DHE VAZHDO ME VARGJET E BUKURA


Pas Puthjes Vjen Prap Rrethimi Me Vetmi Kthimi Nė Vetminė Tėnde Vuajtse
Dhe Vazhdim I Plagve Shpirtrore Ai Nuk E Din Qfar Roberije Zingjirore Perjeton Shpirti Yt Urime Sykaltra Per Poezin E Shkelqyeshme

Naki
22-05-08, 15:32
lirik (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=21890)
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 1,479


http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif Titulli: Poezi nga Selvija

Selvķ vargjet tua kan sinqeritet dhe origjinalitet kan pėrmbajtje me ndjenja shprehesh dikund dikund dhimbshėm mallin pėr nėnėn dhimbjet nė dashuri etj
tė uroj suksese ne vargje shkruaj ;poezia vargu ėsht ushqim i shpirtit prandaj vazhdo e shkruaj

lirik
22-05-08, 21:20
Megjithse po mė pėlqen kjo formė e hapur e komplimenteve tė poezive
kėtu mund tė ket pėrzierje sepse as nuk dihet e kujt ėsht poezia e autorit as e vlersimi pra identiteti nuk e ka formen ma tė pėrshtatshme dhe sikur gjėrat ktu pėrzihen pak mendoj se duhet kujdes i madh nė kėt rubrikė
un mendoj se secila poezi ktu dhe vlersimi duhet tė ket emrin dhe mbiemrin si te poezija ashtu edhe te vlersimi pra identitetin e postuesit nga kush ėsht shkruar:
poashtu sa i pėrket fjales kompliment un do ta zavendėsoja me fjalen kritikė letrae dhe vlersim
ashtu siq e kam pa nė nji forum tjeter ku vlersohen fjalėt vargjet eshkruara dhe autori nė mėnyrė mjaft tė pėrkryer pa u pėrzi askund kompetencat dhe identitetet.
Tė GJITH NE PO BėJM MUND DHE PO SAKRIFIKOJM shumqka nga jeta jonė pėr kto shkrime
un pėr shembull gjith jeten ja kushtova shkrimeve edhe kur kisha qėshtje shum madhore e interesa tė mėdha ekonomike nuk u shkėputa nga vargjet edhe pse pata mjaft mosmarrveshje nė familje pikrisht
me me gruan thjesht ajo kishte shum tė drejt kur grindeshim dhe mė thoshte leni tash kto ma jetoje jeten se mjaft vuajte e kalove nėpėr ferr se nuk ke asnjė dobi nga kėto punė sepse vetem nėpėrkėmbesh dhe nuk ta din askush.
SHUM HERET MA TERHOQI VREJTJEN Qė TI KTHEHEM INTERESAVE EKONOMIKE TE FAMILJES DHE PERSPEKTIVES Sė FėMIJVE ARDHMERISė SEPSE NUK KEMI SHTEPI FARE Nė KOSOVė
NUK VJEDHEM SIQ VODHEN Tė TJERėT:
Mundi nuk paguhet sot as mirnjohje nuk ka kjo ndodhė vetem te ne shqiptart sepse un njoh mjaft kultura dhe kombe e di si sillen ata ndaj njeriut qe mundohet pėr tė miren e shoqerisė e di si sillemi ne
kam pėrvoja mjaft dhe e di i kam pa sjelljet gjat gjith jetes time por nejse
Fjala ishte te kjo temė duhet kujdes i madh qė tė dihet secili autorė i vlersimit dhe vargut identiteti
dhe saktesia spjegimi dhe identifikimi .
VARGJET Qė PO DALIN Nė KėT TEMė Tė ASHTUQUJTUR KOMPLIMENT NUK PO DIHEN FARE TE CILIT AUTORė JAN PRANDAJ NUK E DI SE SI DO Tė SHKON KJO TEMė E SI DO Tė KURORZOHET ME SUKSES MENDONI VARIANTIN MA Tė MIRė SE SI BISEDOJM PRAP PASTAJ
SEPSE KJO FORMė NUK PO Mė DUKET SHUM PRAKTIKE

Naki
23-05-08, 20:07
poashtu sa i pėrket fjales kompliment un do ta zavendėsoja me fjalen kritikė letrae dhe vlersim


Konsiderojė ēė keni shumė tė drejtė dhe pa hezituar kritiken ,propozimin editova nė jetėsim!


Naki

Naki
28-05-08, 12:35
NENES

Nė rrudhat e ballit tėndė lexoja vuajtjen
qė kurr askujt si ja ke rrėfyer
heshtje dhe dhimbjet i mbuloje me ofshama
askush sta njohi vuajtjen qė e ruaje me druajtje

Rrudhat e ballit tėnd val val fshehin vitet
sakrificat , mallin dhe pėrpėlitjet e zemrės
qė kurr s'diti me urrejt as me fy
kot e fsheh lotin , ftyra e ngrysur flet pėr ty

Dhe kur e pata mė sė vėshtiri
kur pėr hallet sflisja me ty dot
Ti ishe ajo qė e heshtur flokėt mi ledhatove
Kur bota ish e verbėr,veq ti mė diktove...
__________________
Njė monolog poetik i shkrirė nė emocione kronologjike sjellė nostalgjinė e kohės.
Jana e nderuar ju shprehi komplimentin timė pėr kėtė poezi tė bukur,mirė se vini nė kopshtin e luleve poetike nė dardania.de!

Naki

xheladin
03-06-08, 07:46
Janė kėto disa vargje te shkėputura nga Poezit e zt.Xheladin ēė mė lanė pėrshtypje.me njė mjeshtri metaforike i japė gjallėri resurseve te qytetit te mitrovicės po edhe pėrshkruan ēėshtjet sociale qė shoqėria pėrjeton.

Mirė se keni ardhur nė kopshtin poetike te dardanis,ju shprehė komplimentin timė!Z. Naki tė falenderoj pėr vlerėsimin dhe kritikėn tėnde. Mė duhet tė them se me tė vėrtetė jeni njė kristal diamanti qė shkėlqen nė kėtė forum. Tė dėshiroj shėndet tė plotė dhe punė tė mbarė nė vlerėsime dhe krtika tė mėtejme tė shkrimeve nė kėtė webfaqe.

Me respekt
xheladin hamza

Naki
03-06-08, 20:44
Emine

Mos.......Sepse

Mos me krahaso me Femren
Sepse shum pak feminste jam
Mos me krahaso me Henen
Sepse asaj shum pak i ngjaje
Mos me krahaso me Engjujt
Sepse engjujte nuk lotojne
Mos me krahaso me Qiellin
Sepse tek une ka nje fund
Mos me quaj Shpirt
Sepse shpirtin nuk ma njeh
Mos me quaje Diell
Sepse une e akullt do jem
Mos u mahnite se sote Te Dua
Sepse neser munde te jete krejt ndryshe
Mos me Lendo
Sepse do shkatrrosh veten tende


Njė dialog artistik i mbėshtjellur me lėgura figurative ku thjeshtėsia e individit dhe mesazhi pasqyrohet aq fuqishėm nė vargjet lirike tė postuara nga Eminja.
Talenti i jujė komunikativė pėr mes vargjeve lirike mė fascinojė,unė parapėlqeve poezin Mos...sepse,duke ju uruar mirė se ardhje nė boten shpirtėrore tė poezis ju shprehi komplimentin timė!

Naki