PDA

View Full Version : Si behet ndarja e Harddiskut


SPARTAKU
28-07-05, 01:58
Si behet ndarja e harddiskut p. sh. 200 GB ne tri, kater apo pes pjes.

Fshatari
28-07-05, 22:21
Pėr Win 98, millennium, me njė disketė "startuese" nė dos mund tė particionosh diskun sipas ēejfit (nė dy, tri particione). Systemi i fil-ave do tė jetė fat32.
Pėr Win XP, besoj se duhet pėrdorur njė program i posaēėm : mė i miri, pėr mendimin tim, ėshtė partition majic.
Systemi i fil-ve nė xp ėshtė NTFS.

SPARTAKU
28-07-05, 22:28
Windovs XP, kam provu njiher por e kam hanger keq, u desht me isntalu perseri komp.

arix
26-08-05, 10:43
Windovs XP, kam provu njiher por e kam hanger keq, u desht me isntalu perseri komp.
Me Partition Magic...nuk ka kurrfar problemi :idea:
Pėr mos me pas probleme provo Linux me instalue. :wink:
__________
LinuxShqip

TONINO
28-08-05, 04:04
Tung Spartaku, ndarja e Diskut behet kur ta ben formatimin e PC, ( nuk e di a din ta ben formatimin ), Formatim e PC mundesh ta besh diekt me CD e Windos XP ketu eshte nje avantazh.

- Qė don ta besh Formatin e PC fute ne CDROM apo cilen nga Lectoret eki Master, dhe e ristarton PC dhe normal automakisht e merr pėr siper CD e Windos Xp, nė qoftese nuk e merr ndizet PC normal, at her Provo dhe nje her ta ristartosh dhe ne at moment qe fillon te ndizet e klikon nė Esc dhe hapet faqja e zez sikur te jesh nė MSDOS dhe ti tregon psh HardDisk, DVD,CDROM apo e cek ermin e Lektorve qe ike psh sikur mua qe me tregon, HadrDisk, Plextor DVD dhe LiteON.

- Pasi qe jan paraqitur ketu siq e ceka manalt, me shigjetat nė testatur shkon ne cilin lektor eki CD Windos dhe klikon Enter,pastaj tė thot qe don te vazhdosh kliko Enter pėr ta filluar Proceduren, ( ike 20 sec pėr te klikuar Enter qe jo ndizet PC normal. Kur te klikon Enter hapet dritarja e kaltert dhe te pyt a don ta bejsh reparimin e Windos XP apo don ta instalosh WindosXP, ti kliko per ta instaluar XP, dhe past kur te pyt ne ket PC eshte i instaluar nje Program XP ti kliko nė Esc dhe ti qet Psh sikur tek une:

C/ disk ......................................... 30000 Mo
D/ disk ......................................... 90000 Mo

- Besoj se deri ketu eke kuptu !!! Pastaj ketu filon ta ndash Hard Disk! se pari duhesh ti suprimosh tė gjitha, nuk edi une ne sa particione eki tė ndan Diskun, por duhesh ti suprimosh me germen " S " sė pari shkon nė C/ disk klikon S edhe enter me duket edhe nje herte pyt a je i sigurt qe don ta Suprimon ti kliko prap S, shkon prap te D/ disk nje ashtu e ben,deri sa i ke suprimuar tė ghitha, dhe normal duhet ta kesh Disk 2000000 Mo,per ti krijuar tash apo per ta ndar diskun klikon ne Gemern
" C " dhe ta jep shumen e diskut total qe eki Mo ti e fshin kėt shifer ( por mos harro ku i ke shifrat ta aktivizon NumLock OK,dhe se pari e jep shifren 25000 Mo ( pėr C/disk ) pastaj prap te kthen tek faqja e me parme kur ike suprimuar te gjith diskat qe ishte shifra e diskut total, dhe e sheh qe eki veq nje particion C/ disk 25000, dhe pastaj prap kliko C dhe e jep madhsin e diskut qe deshir, dhe e njejta procedur vazhdon qe don te krijosh ma shum participime te diksut dhe pasi tė ėshte kryer kja procedur ne fund duhesh te jesh ne C/Disk dhe klikon Enter dhe hapet nje fritare te pyt ne qfar menyre don ta formatosh Diskun .

1. Don ta formatosh Diskun nė formatin FAT32 Normal.
2. Don ta formatosh Diskun nė formatin FAT32 te shpejt.
3. Don ta formatosh Diskun nė formatin NTFS Normal
4. Don ta formatosh Diskun nė formatin FAT32 tė shpejt.

Ti me shigjet shko tek pika e 3 dhe klikon Enter dhe fillon formatimi,
( normal kuptohet se C/Disk eshte aty ku instalohet WindosXP dhe te ghitha programet tjera pastaj qe instalohen automatikisht ne C/ Program Files.

Pasi te m'baron instalimi i WindosXP, particionet tjera kuptohet qe nuk jan ne perpunim sepse nuk jan te formatuara,pra duhesh teklikosh me maus m'bi disk D/Disk me pullen e djatht te mausit dhe Formate, dhe kshtu i Formaton Diskat tjer qe i ke OK

Shumica mendojn se ne C/Disk duhesh te kesh madhsin mat madhen, jo eshte shum gabim,maximalja qe duhesh ta kesh C/Disk eshte e preferuar 20 deri ne 25 GO (Giga) Pse? sepse psh te jet madhsija e madhe ne C/Disk kkur don ta hap nje program psh shkon koh ma e gjat deri sa ta kerkon programin, e kur eshte madhsia ma vogel per disa sec e hap ma shpejt...

Ju keni deshir ta ndani DiskunHard ne 4 Particione ( pjes ) une mendoj se nuk eshte nevoja, mundesh ta ndash MAX deri ne 3 Disk C/ , D/ , E/

Besoj SPARTAKU SE DOT JA ARRISH TA BEN KET.

P.S : Mos harro textin qe e kam shkruar ta besh Copy dhe vendose nj nje flet Word dhe ta bejsh Imprimimin se pastaj dot ngelesh dhe dot haron sesi behet formatimi kshtu eki para syve textin.

KALO BUKUR

SPARTAKU
18-09-05, 10:47
Tonino, te falemnderit per kete spjegim kaq te hollėsishėm.

Po te tregoj se qka kam berė.

E kam ndarė Llaptopin por ne kete vend e kam perserit dhjet herė klikimin
3. Don ta formatosh Diskun nė formatin NTFS Normal

dhe kur e perfundova operacionin krejt u prish me ka krejt, per nje koh te gjat nuk kisha idene se qfar te bej, e kur verejta se e kam porish krejt vendosa te bej eksperimete, e futa CD dhe e bera formatimin per herė te parė dhe kur u krye puna krejt edhe hardiksu ishte ndar, me kishte mbetur pa instaluar driverat por edhe ate me ndihmoi nje shok e tani funksionon perfekt.

Mirepo tani nuk me kujtohet as nji gja si e kam bere pasi edhe ate me dhjet gabime qe e kisha ber tuj prek lidhje e palidhje e kisha ne lidhje nje mik te nje miku qe me ndihmonte e me parė me dha njė link te nje programi qe u desht te instaloj por pasi qe u be formatimi ai program me humbi.

Edhe njehere z. Tonino te falenderoj mundin.

SPARTAKU
01-05-06, 22:41
Prap te njejtin problem une, nuk ka shans me nda hardiskun vetem nese i hyj me nda me shpat.H E L P PLEASE

Zero Cool
02-05-06, 01:15
Prap te njejtin problem une, nuk ka shans me nda hardiskun vetem nese i hyj me nda me shpat.H E L P PLEASE
I nderuari SPARTAKU per te ndare HD vet sistemi operativ i Microsoftit si dhe sistemet tjera operative posedojne nga nje program. Keta jane programe te thjeshta por efikase ne shumicen e rasteve. Kete edhe ta kan spjeguar ma lart. Por...
Nese ke nje sistem operativ dhe aplikacione te instaluara dhe nuk don qe ti hubasish ato si dhe nese deshiron qe te beshe nje pune profesionale, nevojiten edhe programe profesionale per kete pune. Me siguri programi ma i mire tani per tani per ndarje te HD eshte PARTITION MAGIC (sikur qe te kan permend ma lart). Me kete program mundesh ta ndash HD e PC tende ne dy menyra: e para dhe me e preferuara per perdorues normal eshte qe kete program ta instalosh mbi platformen e windowsit, pastaj te startosh programin dhe shume shume thjesht te ndash hard diskun ne sado pjese qe deshiron. Ketu eshte me rendesi te ceki qe te gjitha te dhenat qe ke ne pc mbesin te paprekura si dhe mundesia qe para se te klikosh APLY per tu ndare HD mund te shofesh a e ke ndare mire apo jo, a ka mjaft MB/GB ne njeren apo ne anen tjeter a don ta formatosh pjesen e re si FAT , FAT32 , NTFS apo linux file system. Kur e ke bere krejt ashtu si qe te pelqen te mbetet vetem te shtypesh pullen APLY dhe programi e kryn punen vet, mos harro eshte nje program qe edhe ata qe kurre nuk kan punuar me te munden te punojne me kusht qe ke njohje minimale te gjuhes angleze.
Dhe menyra e dyte eshte qe kete program ta perdorish ne te ashtuquajturin dos , kete e aplikoj une por ketu duhet pak ma shume njohuri po them pak ma shume, kurse procedura eshte e njejte.
Dhe se fundi ky program duhet paguar por ka shume dhe shume faqe ku mund ta gjesh nje verzion te CRACK-iraten.
Shpresoj qe sado pak te kam ndihmuar.