PDA

View Full Version : Per Vajzen Muslimane..


alaudin
02-08-05, 21:45
Per Vajzen Muslimane

Pozita e Lartė qė Islami i Dha Grave
Kohėt e fundit pozita e grave nė Islam ėshtė shndėrruar nė ēėshtje debati. Kanė dalė disa keqkuptime nga paragjykimet apo praktikat tradicionale tė cilat shikohen si 'Islame', por nuk janė tė tilla. Nė vijim do paraqesim disa konsiderata pėr gruan nė fenė Islame, prej nga do tė mund tė shohim qartė se Islami i jep gruas vlerė tė lartė nė shoqėri, i jep liri, komoditet dhe prehje. [lexo...]


Pjesemarrja e gruan ne jeten shoqerore
Sipas teksteve te perdorura per shqyrtimin e kesaj teme vertetohet pa diskutimi pjesmarrja e gruas ne te gjitha fushat e jetes ne kohen e Profetit s.a.v.s. Pjesa me e madhe e teksteve vertetojne gjithashtu faktin qe grate qe kane marre pjese kane qene te moshave te ndryshme madje edhe te pa martuara, te reja edhe jo te kaluara ne moshe. Te gjitha takimet qe kane ndodhur mes grave dhe burrave ne ambiente te ndryshme sipas regullave Islame, nuk kane patur asnje problem te atille qe te cojne ne izolimin e paleve nga njeri-tjetri. (Lexo...)


Mbi te drejat e gruas ne Islam
Ne kohet e sotme njerezit mendojne se grate u bene te lira vetem ne Perendim dhe se lirimi i grave si levizje shoqerore filloi ne shekullin e 20. Ne te vertete kjo levizje per lirimin e gruas nuk eshte filluar nga grate, por u shpall nga Zoti permes te Derguarit te Tij - Muhamedit as - qe ne shekullin e shtate. Kur'ani dhe tradita e Profetit as (Hadithet dhe Suneti i tij) jane burime ne te cilat cdo grua muslimane gjen te drejtat dhe detyrat e saj. (Lexo...)


Si te komunikojme me mire per Da'ua
... qe te komunikojme sa me mire per da'ua duhet te kemi dituri te bollshme per Islamin, duhet t'ua percjellim ate njerezve ne menyre sa me efektive bazuar ne burime te sakta, si dhe duhet te mesojme artin e te shkruarit dhe komunikimit sepse ato jane instrumenta kryesore per te arritur sukses ne percjelljen e mesazhit Islam. (Lexo...)


HIXHABI - Simboli i Motres Muslimane
Nje nga parimet themelore te Islamit eshte qe besimi eshte nje mesazh, deklarate apo komunikim me ane te gjuhes, nje besim ne zemer, i cili manifestohet ne cdo pjese te trupit. Prandaj kur nje besimtare muslimane deshmon per besimin e saj ne Allahun dhe te Derguarin e Tij, me siguri do te vendose te manifestoje besimin e saj edhe ne veshje per t'u dalluar nga jo-besimtaret. (Lexo...)


Martesa nė Islam
Nė Islam martesa konsiderohet si njė institucion i shenjtė. I Derguari i Allahut - Muhamedi as. - ka thene: "Martesa eshte Sunet (veprim i rekomanduar nga Profeti) dhe ai qe nuk e ndjek Sunetin tim nuk eshte pasues i vertete i imi." Allahu i Madheruar ne Kuran i urdheron Muslimanet te martohen: "Dhe martoni tė pamartuarat (tė pamartuarit)…." (Kur'an, 24:32)


PERGOJIMI
Pergojimi eshte nje ves shume i ulet; feja, logjika e shendoshe dhe mbare shoqeria e urren ate...Kur’ani ne disa ajete te tij e paraqet pergojimin te ndaluar dhe ves shume te shemtuar. Allahu xh.sh thote: "E mos pergojoni njeri tjetrin, a deshiron ndokush te haje mishin e vellait te vet te vdekur ? Ate e urreni e pra kini frike ndeshkimin e Allahut…” (Kur'an, 49:12)... ransmetohet se Muahmedi (saws) ka thene “Kush beson ne Allahun dhe ne diten e gjykimit te flase mire ose te heshte”... [Lexo me teper]


Nura dhe Fustani me Lule / Tregim
... Me zė tė ėmbėl mė tha: "Gjithsecili do ta shijojė vdekjen dhe Ditėn e Gjykimit do t'ju paguhet plotėsisht shpėrblimi juaj." (Nga Sure Ali Imran, ajeti 185). Heshti njė moment dhe pastaj mė pyeti: "A nuk beson ti se do tė vdesėsh?" "Sigurisht qė besoj", iu pėrgjigja. "A nuk beson ti se do tė llogaritesh pėr ēdo tė madhe e ēdo tė vogėl? O motra ime, a nuk ke frikė nga vdekja dhe tmerret e saj. Vdekja nuk njeh moshė dhe nuk ka kohė tė caktuar."...