PDA

View Full Version : Paraqitja e Fitnes...


alaudin
02-08-05, 21:58
Paraqitja e El-Fiten

Fjala El-Fiten ėshtė shumės i fjalės El-Fitnetu, e qė don tė thotė: sprovime, pastaj kjo fjalė ėshtė pėrdorur nė pėr ēdo vepėr tė urrejtur (tė keqe), ose ajo qė tė drejton nė tė siē ėshtė mėkati, kufri, mbytja, djegia dhe nė gjėra tjera tė urrejtura.1
i Dėrguari i Allahut [salallahu alejhi ve selem] ka lajmėruar se nga shenjat e kijametit ėshtė paraqitja e fitneve tė mėdha ku do tė pėshtjellohet e vėrteta me tė kotėn, e trondisin besimin, derisa njeriu gdhihet besimtarė ndėrsa nė mbrėmje ėshtė jobesimtarė, ose nė mbrėmje ėshtė besimtarė ndėrsa gdhihet jobesimtarė.
Ēdo herė qė tė paraqitet njė fitne thotė besimtari: Kjo ėshtė shkatėrrimi im, pastaj kalon dhe parqitet tjetra dhe besimtari thotė: Kjo, kjo (ėshtė shkatrrimi im) dhe kėshtu vazhdojnė tė paraqiten fitnet te njerėzit derisa tė bėhet kijameti.
Nė hadithin qė e transmeton Ebu Musa El-Esharijj se i Dėrguari i Allahut [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Para kijametit do tė paraqiten fitnet sikur nata e errėt, gdhihet njeriu besimtar ndėrsa nė mbrėmje bėhet jobesimtar, ose nė mbrėmje ėshtė besimtar ndėrsa gdhihet jobesimtar, ai qė nuk pėrzihet ėshtė mė i mirė se ai qė fillon, ai i cili e fillon ėshtė mė i mirė se ai qė e vazhdon (ecė), ai qė ecė ėshtė mė i mirė se ai qė ngutet nė atė, andaj theni harqet e juaja, kėputni litarėt, dhe goditni gurėt me shpatat tuaja, e nėse hynė te dikush nga ju, le tė jetė si biri mė i mirė nga dy bijtė e Ademit a.s. (transmeton Imam Ahmedi, Ebu Davudi, ibn Mexheh dhe Hakimi nė Mustedrekin e tij)2.
Transmeton Muslimi nga Ebi Hurejre se i Dėrguari i Allahut [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Nxitoni nė vepra tė mira para se tė paraqiten fitnet sikur nata e errėt gdhihet njeriu besimtarė, ndėrsa nė mbrėmje bėhet jobesimtar, ose nė mbrėmje ėshtė besimtar e gdhihet jobesimtar, e shet fenė e tij pėr diē (njė kėnaqėsi) tė kėsaj bote”3.

1 shih ((lisanul Arab)) (13/317-321) En-Nihaje (3/410-411) dhe fet-hul bari (13/3).
2 (musnedul Imam Ahmed) 4/408 bi hamisheti muntehab kenzul umal, Sunen Ebi Davud (11/337 –mea Avnil meabud), (sunen ibn maxheh 2/1310) dhe nė (Mustedrekul Hakim 4/440) dhe thotė: Hadithi ka zingjirė tė sakėt dhe nuk e kan nxjerrur Buhariu dhe Muslimi, ndėrsa Edh-Dhehebiju ka heshtur nė kėtė hadith). Hadithin e ka saktėsuarė Alabanij. Shih ((sahihul xhami es-sagir 2/193).
3 shih:sahihu muslim-kitabul iman –babul hath alal mubadereti bil eamal kable tedhahuril fiteni (2/133-mea sherh En-Nevevi).

Nga Umu Selemete r.a, bashkėshortja e tė Dėrguarit [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “U zgjua i Dėrguari njė natė i frikėsuar dhe tha: Subhanallah (Allahu ėshtė pa tė meta), ē’farė pasuri ka zbritur Allahu? Ē’farė sprovime ka zbritur Allahu? Kush i zgjon gratė e dhomave (kishte pėr qėllim gratė e tij) qė tė falen? Ndoshta ndonjė e mbuluar nė kėtė botė do tė jetė e zhveshur nė botėn tjetėr”.(transmeton Buhariu)1
Nga Abdulla ibn Amri ibn Asi Allahu qoftė i kėnaqur me tė thotė: Thirri, thirrėsi i tė Dėrguarit tė Allahut [salallahu alejhi ve selem], “Es-salatu xhamiatu”, e ne u mblodhėm te i Dėrguari i Allahut [salallahu alejhi ve selem] e ai tha: “Nuk ka pasur pejgamber para mua vetėmse ka qenė obligimi i tij tė drejtojė popullin e tij nė tė mirat qė i ka ditur, dhe ti (ndaloj) nga tė kėqiat qė i ka ditur, ndėrsa falja e ummetit tuaj ėshtė bėrė nė fillimin e tij, ndėrsa do ta godet fundin e kėtij ummeti sprovime dhe gjėra qė do ti mohoni, do tė vinė fitnet, njėra tjetrėn e lehtėsojnė (kur tė vijė fitneja e dytė tė bėn ta ndiesh fitnen e kaluarė tė lehtė).
Vinė fitnet thotė besimtari:Kjo kjo….kush dėshiron tė shpėtoj nga zjarri dhe tė hyjė nė xhennet, le t’i vijė vdekja duke besuar Allahun dhe ditėn e fundit”2. (transmeton Muslimi)
Hadithet qė flasin pėr paraqitjen e fitneve janė shumė, pėr tė cilat ka lajmėruar Pejgamberi ummetin e tij, dhe i ka urdhėruar qė tė kėrkojė nga Allahu qė ti mbrojė nga ato, gjithashtu ka lajmėruar se fundin e kėtij ummeti do ta godasin sprovime dhe fitne tė mėdha, nuk ka mbrotje nga ato pėrveē besimi nė Allahun dhe ditėn e fundit, tė mbrojturit me bashkėsin e muslimanėve-dhe ata janė Ehlu-sunneti (pasuesit e sunnetit)-edhe nėse janė pakic- tė largohen nga fitnet dhe tė kėrkojnė mbrojtje nga Allahu prej fitneve siē ka thėnė Pejgamberi [salallahu alejhi ve selem]: “Kėrkoni nga Allahu mbrojtje nga fitnet qė shihen dhe nga fitnet qė nuk shihen”3. (transmeton Muslimi nga Zejd ibn Xhabir r.a)