PDA

View Full Version : Fitneja e thėnjės “Kur’ani ėshtė i krijuar”


alaudin
02-08-05, 22:10
Fitneja e thėnjės “Kur’ani ėshtė i krijuar”


Pas kėsaj mė vonė nė kohen e dinastis Abasite ndodhi fitneja e fjalės “Kur’ani ėshtė i krijuar”.
Kėtė fjalė e e thoshte Halifeja Abasijė, El-Me’mun, dhe nė kėtė e pasuan Xhehmit dhe Mu’tezilit tė cilėt e kanė pėrkrahur tek ai.
Pėr kėtė ēėshtje u sprovuan shumė nga dijetarėt Islam dhe mbi muslimanėt ndodhi sprovim i madh, e qė i angazhoi njė periudhė tė gjatė kohore dhe pėrshkak tė kėsaj fjale hynė nė besimin e muslimanėve bindje qė nuk ishin nga besimi i tyre.
Kjo ėshtė njėra nga fitnet, ndėrsa fitnet qė kanė ndodhur janė shumė dhe nuk kan fund dhe vazhdojnė fitnet tė dalin dhe tė shtohen.
Pėrshkak kėtyre fitneve muslimanėt u ndanė nė fraksione tė shumta, ku ēdonjėra nga ato thėrret nė veten e saj dhe pretedon se ėshtė nė tė vėrtetėn, kurse tė tjerėt nė tė kotėn.
I Dėrguari [salalahu alejhi ve selem] ka lajmėruar pėr ndarjen e kėtij ummeti siē janė ndarė popujt qė kanė qenė para tyre.
Transmeton Ebu Hurejra r.a. se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Janė ndarė jehudėt nė shtatėdhjet e njė fraksione, dhe janė ndarė tė krishterėr nė shtatėdhjetė e dy fraksione, ndėrsa do tė ndahet ummeti im nė shtatėdhjet e tri fraksione. (transmetohet nė “Sunenet” pėrveē Nesaiu).
Nga Ebi Amir Abdullah ibn Luhaj thotė: kemi bėr haxhin me Muavije ibn Ebi Sufjanin, e kur kemi arrit nė Mekke u ngrit pasi qė fali namazin e drekės dhe tha: “Vėrtet i Dėrguari i Allahut [salallahu alejhi ve sele]ka thėnė: “Vėrtet pasuesit e librave (Jehudėt dhe tė krishterėt) janė ndarė nė fenė e tyre nė shtatėdhjetė e dy fraksione, ndėrsa ky ummet do tė ndahet nė shtatėdhejt e tri fraksione-qė do tė pasojnė epshin-tė gjitha do tė jenė nė zjarrė pėrveē njėrės dhe ai ėshtė xhemati (ata qė pasojnė xhematin e parė tė muslimanėve).
Vėrtet nga ummeti im do tė dalin njerėz qė epshi do tė hyjnė tek ata (risit nė fe) siē hynė hidrofobi nė tė sėmurin, nuk lenė damarė ose nyje e mos tė hyjė”.
Pasha Allahun o ju Arab nėse nuk e kryeni atė me tė cilėn ka ardhur Pejgamberi juaj, tė tjerėt nga njerėzit mė tepėr do tė lėnė veprimin me tė.

Pasimi i traditave tė popujve tė kaluar
Nga fitnet e mėdha ėshtė edhe pasimi i traditave tė Jehudėve dhe tė krishterėve dhe emitimi i tyre.
Disa nga muslimanėt kanė emituarė mosbesimarėt, i pėrngjajnė atyre, kanė marrė sjelljet e tyre dhe u kanė pėlqyerė ata.
Kjo ėshtė vėrtetim i asaj qė ka lajmėruar Pejgamberi [salallahu alejhi ve selem] nė hadithin qė transmeton Ebu Hurejra r.a. se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Nuk do tė ndodhė Kijameti derisa ummeti im tė mos vepron atė qė kanė vepruar popujt e kaluar, pėllėmb pas pėllėmbe dhe kut pas kuti” i thanė: O i Dėrgauar i Allahut! Siē veprojnė Persianėt dhe Romakėt?
Tha: “E kush mund tė jetė prej njerėzve pėrveē atyre”.(Transmeton Buhariut).
Ndėrsa nė transmetimin e Ebu Seid i thamė: O i Dėrguar i Allahut! Jehudėt dhe tė krishterėt?
Tha: e kush?(nėse jo ata). (transmeton Buhariu dhe Muslimi).
Ibn betali thotė: “I Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka lajmėruar se ummeti i tij do tė emitojnė gjėrat e shpikura, risit dhe epshet, ashtu siē ka ndodhur me popujt e mė hershėm para tyre dhe ka lajmėruar nė shumė hadithe se tė fundit janė mė tė kėqinjė dhe se kijameti nuk ndodhė vetėm nė njerėzit mė tė kėqinjė, kurse feja mbetet tek njerėz tė veqantė”
Ibn Haxheri thotė: “Shumica e asaj qė ka lajmėruar i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka ndodhur dhe do tė ndodhė ajo qė ka mbetur nga ajo qė ka lajmėruarė”.
Nė kėtė kohė ka shumė nga muslimanėt qė u pėrngjajnė mosbesimtarėve nga lindja dhe perėndimi, ashtuqė burrat dhe gratė tona u pėrngjajnė burrave dhe grave tė tyre dhe janė sprovuar me ta derisa ka rritur ēėshtja tek disa njerėz tė dalin nga feja, duke besuar se nuk mundet tė ndodhė pėrparimi, civlizimi vetėmse me hudhjen e Kur’anit dhe sunnetit pas shpine.
Kush e njeh islamin e saktė e kupton se ku kanė rėnė muslimanėt nė shekujt e fundit, nga largimi prej mėsimeve tė islamit, daljes nga akideja e tij, ashtuqė nuk ka mbet tek disa nga islami pėrveē emrit.
Kanė gjykuar ligjet e mosbesimtarėve dhe janė larguarė nga sheriati (ligji) i Allahut.
Prandaj nuk ka cilėsim mė i plotė se sa pėrshkrimi i Pejgamberit [salallahu alejhi ve selem] muslimanėt nė emitimin dhe arbitrimin e tyre te mosbesimtarėt, kur thotė: “Pėllėmb pas pėllėmbe, kut pas kuti, derisa nėse hynė nė vrimėn e hardhucės do ti pasoni”.
Imam Neveviu thotė: “Qėllimi me fjalėn pėllėmbė, kutė, dhe vrimė ėshtė pėrshkrimi i pėrgjasimit tė madh atyre, ndėrsa me fjalėn pėrgjasim ka pėr qėllim ndjekjen e tyre nė mėkate e jo nė mosbesim dhe nė kėtė ka mrekulli tė dukshme nė tė Dėrguarin [salallahu alejhi ve selem], ngase ka ndodhur ashtu siē ka paralajmėruar”.
Fitnet nuk kanė fund, fitnet e grave, tė pasuris, dashuria ndaj epsheve, dashuria ndaj fuqis, sundimit dhe postit, tė gjitha kėto janė fitne ndoshta e shkatėrrojnė njeriun, lusim Allahun tė na ruajė dhe tė na shpėtojė.