PDA

View Full Version : Doket,Zakonet,traditat ,kultura Shqipetare


laliloli
03-08-05, 19:07
Jemi deshmitare se ēdo dite e me shume po vie deri te unifikimi i traditave,zakoneve e kulturave ne bote,prandaj edhe ne shqipetaret sikur deshirojme tia tejkalojme shpesh edhe evropianeve e amerikaneve ne disa raste.A mendoni se duhet ruajtur dhe kultivuar edhe me tej traditat dhe zakonet tona te moqme ,apo duhet eliminuar ato dhe marre kulturen dhe traditen e evropianeve siq po ndodhe ne realitet.

Paraprakisht ju pershendes

Naki
04-08-05, 21:55
Kapitali mė i vlefshėm i njė shoqėrije,populli eshtė ruajtja e Traditave ,Dokeve dhe Monumenteve kulturore Historike.
Prezentimi ,shfaqja dhe Ruajtja kėrkonė entuzjazėm,Dashuri ndajė artit dhe mjete financiare.
Sa kjo po ndodhė dhe prezentohet Individualishtė tek ne eshtė ndoshta simbolike krahasim me vendet tjera.
Ne Mergimtarėt jemi nga vendi i Ngjarjeve nė Vendlindje pakė sa mė Largė rrjedhave pėr kėtė kamė edhe Rezerve tė konstatimeve.
Tė marrim psh. Plisin si simbolė i dokave ka ra numri i njėrzėve qė mbajnė ose me vdekjen e Gjyshėrve tanė shumė pakė mbahet nė pėrditėshmėri.
Kėtu do tė shihja dizajnerėt dhe modelistatė shqiptarė rolin kyq tė mendojnė se si tė integrohen symbolet tona nė njė pėrshtatje tė trendeve me ndryshime tė vogla tė bėhet njė Kreacion ku tė rinjėt nė vendė tė Kapelave dhe sheshirave tė vendev tė huaja do tė mbanin doket tona.

laliloli
05-08-05, 07:44
Naki te falenderoj per keto fjale ,ke marre shume mire shembullin e plisit te bardhe ,me te vertet pajtohem edhe une .Une do te marr nje shembull tjeter -dasmat,ku ka ndryshuar ne tersi forma e organizimit te tyre dhe ato po organizohen si ne perendim.Me pare e dime se si jane martuar vajzat,si kane ngjitur kanen,si kane qajtur etj etj,tani po martohemoi ne restorante , ne deti, me dasem e pa dasem.Pos plisit edhe veshjes sone kombetare po i kushtohet shume pak rendesi .Nuk jame qe ajo te bartet ne perditshmeri ,po te pakten me shume ne festa te ndryshme .Ndersa eshte shqetesues fakti se monumentet kulturo-historike jane ne gjendje te mjerueshme dhe para shkaterrimit te plote.

me nderime lali

albioni_nl
06-08-05, 23:48
Pershendetje!
Ne kete rast do ta citojsha nje fjale te urte""Koha e ban te veten".Personalisht nuk kam asgje kunder qe disa "doke"apo tradita tona po kalohen,apo po zhduken e kur e them kete mendoj ne fejesat ne djep qe ishin prezente te ne si popull,apo hakmarrjen e cila edhe sot eshte nje tradite qe mjerisht ende praktikohet.Mendoj se edhe ne si popull duhet ti pershtatemi rrjedhave te kohes,edhe kjo po ndodh deshem ne apo jo,shqiptaret sot jetojne neper vende te ndryshme te botes edhe kjo e ben te veten.
Sa i perket plisit qe ishte cekur me larte,si simbol kombetar edhepse nuk mbahet si ne kohen e baballarve tane jam i bindur se nuk do te zhduket kurre edhepse ndoshta do te jete me teper prezente neper muzeume!Sa per dasmat qe sot organizohen neper hotele une nuk shof gje te keqe aty perkundrazi, tek e fundit po jetojme ne shek.XXI :wink:

GURI SYLAJ
07-08-05, 17:49
Tradita, doket , zakonet- kuptohet ato qe jan autoktone dhe qe ju kan qendru shekujve - nuk eshte mire te lihen anash e edhe te zhduken.
Une po sjelli nje shembull nga Bavaria . K etu eshte nje feste tradicionale ne fund te shtatorit dhe ne fillim te tetorit, zgjat afer nje muaj . Gjate ketyre diteve bavarezet me krenarine me te madhe mbajn kostumet e tyre kombetare . M e ka rastise qe edhe fytyrat ma eminente te Bajernit , gjate kesaj feste t'i shoh veshur me veshjen e tyre kombetare. Eshte nje shembull i mire dhe ia vlene per ruajtjen dhe kultivimin e tradites, rrespektivisht per ruajtjen e veshjeve kombetare.
Kur eshte fjala te PLISI duhet kriju nje shprehi qe pervec festave , te bahet edhe ne moshen e caktuar. Nje dite te gjithe do te jemi pleq dhe ate qe mund t'a bejme kerkon vetem pak dashuri dhe rrespekt per kete simbol te mirefillt kombetare.Une nuk i kuptoj njerezit qe me lehte e bajn nje berete franceze , nje ruse apo edhe tjera para se t'a bajne plisin.

Me nderime Guri Sylaj

laliloli
09-08-05, 17:25
Pershendetje!
Ne kete rast do ta citojsha nje fjale te urte""Koha e ban te veten".Personalisht nuk kam asgje kunder qe disa "doke"apo tradita tona po kalohen,apo po zhduken e kur e them kete mendoj ne fejesat ne djep qe ishin prezente te ne si popull,apo hakmarrjen e cila edhe sot eshte nje tradite qe mjerisht ende praktikohet.Mendoj se edhe ne si popull duhet ti pershtatemi rrjedhave te kohes,edhe kjo po ndodh deshem ne apo jo,shqiptaret sot jetojne neper vende te ndryshme te botes edhe kjo e ben te veten.
Sa i perket plisit qe ishte cekur me larte,si simbol kombetar edhepse nuk mbahet si ne kohen e baballarve tane jam i bindur se nuk do te zhduket kurre edhepse ndoshta do te jete me teper prezente neper muzeume!Sa per dasmat qe sot organizohen neper hotele une nuk shof gje te keqe aty perkundrazi, tek e fundit po jetojme ne shek.XXI :wink:

Te persdhendes Albioni,normalisht se askush nuk eshte per ruajtjen e disa traditave qe na kane lene mbrapa dhe nga te cilat kemi pasur vetem dem.Por eshte fjala per traditat qe na identifikojne si popull i lashte ,qe identifikojne kulturen tone te begatshme .Perse festat tona kombetare nuk festohen ne menyre madheshtore ,sikurse bie fjala ato fetare e disa tjera ,Perse te mos mbahet plisi dhe veshja tradicionale shembull ne festa kombetare .Pajtohem qe populli yne krahas ruajtjes se dokeve,traditave tona dhe kultures sone ,te ece drejt qyteterimit evropian .

me nderime lali

albioni_nl
10-08-05, 23:56
Pershendetje!
Ne kete rast do ta citojsha nje fjale te urte""Koha e ban te veten".Personalisht nuk kam asgje kunder qe disa "doke"apo tradita tona po kalohen,apo po zhduken e kur e them kete mendoj ne fejesat ne djep qe ishin prezente te ne si popull,apo hakmarrjen e cila edhe sot eshte nje tradite qe mjerisht ende praktikohet.Mendoj se edhe ne si popull duhet ti pershtatemi rrjedhave te kohes,edhe kjo po ndodh deshem ne apo jo,shqiptaret sot jetojne neper vende te ndryshme te botes edhe kjo e ben te veten.
Sa i perket plisit qe ishte cekur me larte,si simbol kombetar edhepse nuk mbahet si ne kohen e baballarve tane jam i bindur se nuk do te zhduket kurre edhepse ndoshta do te jete me teper prezente neper muzeume!Sa per dasmat qe sot organizohen neper hotele une nuk shof gje te keqe aty perkundrazi, tek e fundit po jetojme ne shek.XXI :wink:

Te persdhendes Albioni,normalisht se askush nuk eshte per ruajtjen e disa traditave qe na kane lene mbrapa dhe nga te cilat kemi pasur vetem dem.Por eshte fjala per traditat qe na identifikojne si popull i lashte ,qe identifikojne kulturen tone te begatshme .Perse festat tona kombetare nuk festohen ne menyre madheshtore ,sikurse bie fjala ato fetare e disa tjera ,Perse te mos mbahet plisi dhe veshja tradicionale shembull ne festa kombetare .Pajtohem qe populli yne krahas ruajtjes se dokeve,traditave tona dhe kultures sone ,te ece drejt qyteterimit evropian .

me nderime lali

Pershendetje edhe nga ana ime i nderuar lali :wink:
Une nje gje kam dashur ta ceki ne shkrimin tim lidhur me kete teme:jam per ruajtjen e traditave tona te mirefillta,apo simboleve tona kombetare por njekohesisht jam per zhdukjen e disa zakoneve apo dokeve te cilat vetem dem na kane sjellur edhe sa i perket imixhit tone si popull.Sa i perket pyetjes tende se pse nuk mbahet plisi apo veshja jone tradicionale neper festat kombetare une nuk kam ndonje pergjegjje te prere por me rendesi eshte qe festat kombetare festohen ēdo vit edhe aty marrin pjese me mijra shqipetare,si ne Kosove ashtu edhe jashte saj,diku me pak e diku me shume por ēka eshte me kryesorja kudo qe ato festa mbahen aty valon flamuri jone kuq e zi.Me nderime e shprese qe ne te ardhmen te jete edhe me mire, Albioni.

Sy_kaltra
22-08-05, 01:03
Jemi deshmitare se ēdo dite e me shume po vie deri te unifikimi i traditave,zakoneve e kulturave ne bote,prandaj edhe ne shqipetaret sikur deshirojme tia tejkalojme shpesh edhe evropianeve e amerikaneve ne disa raste.A mendoni se duhet ruajtur dhe kultivuar edhe me tej traditat dhe zakonet tona te moqme ,apo duhet eliminuar ato dhe marre kulturen dhe traditen e evropianeve siq po ndodhe ne realitet.

Paraprakisht ju pershendes

Pershendetje laliloli.

Un mendoj se apsolutikisht duhet riuajtur traditat aq te mira e te embla qe i kemi.
Edhe pse ndoshta un mendoj kshtu pa dashje vertet traditat tona po shuhen pak nga pak,,edhe pse ndoshta pa dashje po ja dikush pe ndron je tjeter kush nje dhe thuaja se te gjitha po treten :?
Mirpo te ecim me kohen nuk asht gje e keqe te vropianizohem te amerikanizohem etj etj Por traditat ti mbaj ashtu siq i kemi .
Un kam frig se me humbjen e tradites kemi humb sado pak respektin ndaj njeri tjetrit sepse : ne kemi pas shum tradita e zakon qe ne baz te asaj tradite ne edhe kemi respektu dike dhmth kur ne fillojm te humbim traditen( zakonin ) ne pak a shum edhe humbin respektin ndaj te tjerve .
Por megjith ate un kam nje lutje qe mos ti humbin zakonet traditen qe e kemi pas sepse kemi disa tradita qe shum kush do na ket lakmi.

Me respekt Sy_Kaltra.

laliloli
22-08-05, 08:50
[
Pershendetje laliloli.

Un mendoj se apsolutikisht duhet riuajtur traditat aq te mira e te embla qe i kemi.
Edhe pse ndoshta un mendoj kshtu pa dashje vertet traditat tona po shuhen pak nga pak,,edhe pse ndoshta pa dashje po ja dikush pe ndron je tjeter kush nje dhe thuaja se te gjitha po treten :?
Mirpo te ecim me kohen nuk asht gje e keqe te vropianizohem te amerikanizohem etj etj Por traditat ti mbaj ashtu siq i kemi .
Un kam frig se me humbjen e tradites kemi humb sado pak respektin ndaj njeri tjetrit sepse : ne kemi pas shum tradita e zakon qe ne baz te asaj tradite ne edhe kemi respektu dike dhmth kur ne fillojm te humbim traditen( zakonin ) ne pak a shum edhe humbin respektin ndaj te tjerve .
Por megjith ate un kam nje lutje qe mos ti humbin zakonet traditen qe e kemi pas sepse kemi disa tradita qe shum kush do na ket lakmi.

Me respekt Sy_Kaltra.

Pajtohem me mendimin tuaj ,dhe ky shkrim me pelqeu shume .
Lutjes suaj qe te ruhen zakonet dhe traditat tona iu bashkangjitem edhe une
te uroj gjithe te mirat Sy_ Kalterta

Ju do Lali

Vetima
22-08-05, 18:20
E mira e mires eshte qe te ruhen traditat tona ,me qenese skemi edhe qfare do tradita,por fatekeqesisht traditat tona me duket se dita dites jane duke shkuar ne perfundimm e siper ,qofshim jashte vendi apo edhe vete mbrenda ne vendin tone.
Fakt se duhet hecur drejt Europes, qe te perparojme ,qe te zhvillohemi ,per nje te ardhme te mire. dhe siduket kete jemi duke e bere por jo ashtu siq na ka hije si nje populle qe dikur kemi qene per lakmi ne qdo aspekt duke perfshire ketu edhe traditat ,ku sot jemi duke huazuar apo uzurpuar tradita te huja dhe jo te dobishmet ndersa traditat tona dhe ato me vlere te madhe jemi duke i lene anash.
Ishte mendim i imi.

Vetima!

Sy_kaltra
24-08-05, 20:40
[
Pershendetje laliloli.

Un mendoj se apsolutikisht duhet riuajtur traditat aq te mira e te embla qe i kemi.
Edhe pse ndoshta un mendoj kshtu pa dashje vertet traditat tona po shuhen pak nga pak,,edhe pse ndoshta pa dashje po ja dikush pe ndron je tjeter kush nje dhe thuaja se te gjitha po treten :?
Mirpo te ecim me kohen nuk asht gje e keqe te vropianizohem te amerikanizohem etj etj Por traditat ti mbaj ashtu siq i kemi .
Un kam frig se me humbjen e tradites kemi humb sado pak respektin ndaj njeri tjetrit sepse : ne kemi pas shum tradita e zakon qe ne baz te asaj tradite ne edhe kemi respektu dike dhmth kur ne fillojm te humbim traditen( zakonin ) ne pak a shum edhe humbin respektin ndaj te tjerve .
Por megjith ate un kam nje lutje qe mos ti humbin zakonet traditen qe e kemi pas sepse kemi disa tradita qe shum kush do na ket lakmi.

Me respekt Sy_Kaltra.

Pajtohem me mendimin tuaj ,dhe ky shkrim me pelqeu shume .
Lutjes suaj qe te ruhen zakonet dhe traditat tona iu bashkangjitem edhe une
te uroj gjithe te mirat Sy_ Kalterta

Ju do Lali
Flm... i nderuar Mbeteni i pershendetur.
Me respekt Sy_Kaltra.