PDA

View Full Version : Nikabi - Kur i lejohet femrės zbulimi i fytyrės


ebu Hamza
06-08-05, 21:45
Pyetja:
E dimė se, mendimi mė i drejtė i dijetarėve ėshtė se, gruaja duhet tė mbulojė fytyrėn, por ka shumė situata, nė tė cilat gruaja nuk mund tė mbulojė fytyrėn e saj. A mund tė na sqaroni pak mė thellė kėtė ēėshtje?

Pėrgjigje:
Falėnderimi i takon All-llahut (Subhanehu ve Teala)

Mendimi mė i drejtė, i cili bazohet nė argumente, ėshtė se, mbulimi i fytyrės ėshtė obligim, andaj grave tė reja u ėshtė e ndaluar tė zbulojnė fytyrat e tyre para mashkujve jo-mahram, me qėllim tė largimit nga ēdo ligėsi, e posaēėrisht kur ka rrezik tė fitnes (joshjes). Duke u bazuar nė kėtė, fukahatė deklaruan se nė situata tė caktuara, grave u lejohet tė zbulojnė fytyrat e tyre para meshkujve jo-mahram po qė se ėshtė e domosdoshme, dhe u lejohet meshkujve t“i shikojnė ato, duke pasur kujdes qė tė mos kalohen kufijtė e tė domosdoshmes, sepse ajo qė ėshtė e lejuar nė bazė tė domosdoshmėrisė (nevojės) nuk duhet tepruar.Kėto raste tė posaēme mund tė pėrmblidhen si vijon:

I – Oferta e Martesės

Ėshtė e lejuar qė femra tė zbulojė fytyrėn dhe duart e saja, nė prani tė mashkullit i cili don t“a martojė atė, ashtu qė ai mund t“i shikojė ato, pa qenė tė vetmuar dhe pa e prekur atė, sepse fytyra jep njė pasqyre tė bukurisė apo tė shėmtisė dhe duartė japin njė pasqyrė tė shėndetit tė trupit (qė njėkohsisht jep indikatė rreth pjellshmėrisė).Ebu'l-Faraxh el-Makdisi ka thėnė: “Dijetarėt nuk dallojnė nė lejueshmėrinė e tė shiquarit tė fytyrės… pikėn qėndrore tė bukurisė, vendin nė tė cilin hidhen shikimet..."Shumė hadithe tregojnė rreth lejueshmėrisė sė shikimit tė femrės, nga ana e atij qė dėshiron t“a martojė. Ndėr ta janė:

Sahl ibn Sa'd (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) ka thėnė: “ Njė grua erdhi te i Dėrguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem) dhe tha: “O i Dėrguari i All-llahut, kam ardhur qė tė tė ofrohem pėr martesė.“ Atėhere, i Dėrguari i All-llahut (SalAll-llahu Alejhi ve Selem) e shikoi atė, e ngriti shikimin dhe filloi t“a vėshtrojė, pastaj e uli shikimin. Pasi qė vėrejti gruaja se ai nuk ka vendosur ende, ajo u ul. Atėherė, njėri prej sahabeve u ngrit nė kėmbė dhe tha: “ O i Dėrguari i All-llahut, nėse ti nuk nuk dėshiron t“a martoshė, atėhere martoje atė me mua.“..." (Transmeton Buhariu, 7/19; Muslimi, 4/143; el Nisa“i bi Sharh el Sujuti, 6/113; el Bejhekiu, 7/84).

Ebu Hurejrah (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) ka thėnė: “Isha me tė Dėrguarin e All-lahut (SalAllahu Alejhi ve Selem, dhe njė njeri erdhi dhe i tha se kishte martuar njė grua nga Ensarėt. I Dėrguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem) i tha, “ A e ke shikuar?“ Ai i tha, “ Jo.“ Ai i tha, “ Shko dhe shikoje, sepse ka diqka nė sytė e Ensarėve.“"(Transmeton Ahmedi, 2/286, 299; Muslimi, 4/142; el-Nisa'i, 2/73).

Xhabiri (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) transmeton se, i Dėrguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: “ Kur ndonjė prej jush dėshiron tė martojė ndonjė grua, nėse mund tė shikon diēka qė e inkurajon qė t“a martojė atė, le tė veprojė ashtu." (Transmeton Ebu Davudi dhe el-Hakimi. Isnedi i tij ėshtė hasen dhe ka argument vėrtetues nė hadithin e Muhammed ibn Muslimit. Ibn Hibbani dhe el Hakimi e kanė klasifikuar si sahih. Ėshtė transmetuar poashtu nga Ahmedi dhe ibn Maxheh, dhe nga Ahmedi dhe el Bezzari nga hadithi i Ebu Humejdit. Fet“h el Baari, 9/181).
El-Zejla'i ka thėnė: “ Nuk i lejohet atij tė prekė fytyrėn dhe duart e saja – edhe nėse mendon se nuk do tė ketė epsh gjatė kėtij veprimi – sepse ėshtė haram dhe nuk ka nevojė tė veprohet kėshtu.” Nė Durar el-Bihaar thuhet: “ Nuk i lejohet Kadiut, dėshmitarėve apo dhėndrrit t“a prekin atė, edhe nėse janė tė mendimit se nuk krijohen epshe gjatė kėtij veprimi, sepse nuk ka nevojė tė veprohet kėshtu." (Radd el-Muhtaar ‘ala'l-Durr el-Mukhtaar, 5/237).
Ibn Kudameh ka thėnė: “ Nuk i lejohet atij tė vetmohet me tė, sepse ajo ėshtė ende e ndaluar pėr tė, vetėm shikimi i lejohet, andaj tė vetmuarit me tė mbetet haram, sepse nuk ka kurrėfarė garance se ai nuk do tė bėjė ndonjė gjė tė ndaluar po qė se vetmohet me tė. I Dėrguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: " Asnjėri nuk ėshtė i vetmuar me gruan (jo-mahram), veēse Shejtani ėshtė i treti i cili ėshtė prezent me ta." Ai nuk duhet ta shikoj atė me epsh apo nė mėnyrė tė dyshimtė."

Mashkulli mund t“a shikojė atė vazhdimisht, duke ia shikuar cilėsitė, sepse kėrkimi i asaj qė dėshiron nuk mund tė arrihet ndryshe."

II – Marrėdhėniet afariste (tregtare)

I lejohet gruas tė zbuloj fytyrėn dhe duart e saj gjatė blerjes apo shitjes, dhe i lejohet shitėsit tė shikojė fytyrėn e saj gjetė dhėnies sė mallit dhe kėrkimit tė pagesės, me kusht qė kjo tė mos shkaktojė fitne - pėrndryshe, ėshtė e ndaluar.Ibn Kudameh ka thėnė: “ Nėse njė preson ka punė me njė grua gjatė shitjes apo huazimit (sh.p. apo dhėnies me qira), i lejohet atij tė shikojė fytyrėn e saj ashtu qė tė dijė se kush ėshtė ajo, dhe mund t“i shkojė asaj kur ėshtė koha e pagesės (garancion i qmimit kur tė pėrfundohet shit-blerja). Transmetohet se Ahmedi ka thėnė se kjo ėshtė mekruh nė rastin e gruas sė re, por jo nė rast tė gruas sė vjetėr, dhe po qė se ka rrezik tė fitnes, apo nuk ka nevojė pė shit-blerje tė kėtillė. Por, nė raste kur ėshtė e domosdoshme, dhe nuk ka epshe tė liga, nuk ka ndonjė tė keqe nė kėtė."(el-Mughni, 7/459; el-Sharh el-Kebir ‘ala Matan el-Mukni', 7/348 bi Haamish el-Mughni; el-Hidaajeh ma'a Takmilat Fath el-Kadir, 10/24).
El-Dasuki ka thėnė: “ Kur tė jipet dėshmija nga njė grua, e cila mban nikab (mbules tė fytyrės), ajo duhet tė hjekė nikabin e saj. Kjo aplikohet nė raste tė martesės dhe ēėshtjeve tjera, si shit-blerja, dhėnia e dhuratave, borxhit, plotėfuqisė (sh.p. autorizimit), etj. Ky ėshtė mkendimi i preferuar i sheikhut tonė." (Haashijat el-Dasuki ‘ala'l-Sharh el-Kebir, 4/194)

III – Trajtimi mjeksor

I lejohet gruas tė zbulojė vendin e sėmundjes, qoftė kjo fytyra apo ndonjė vend tjetėr i trupit, para mjekut mashkull i cili e mjekon, me kusht qė burri apo ndonjė mahram i saj tė jetė i pranishėm, dhe nė qoftė se nuk gjendet femėr (mjeke) pėr ta mjekuar. Rreziku ėshtė mė i vogėl po qė se mjekohet nga mjekja (sh.p. femėr), dhe nuk duhet lejuar qė tė mjekohet nga mjeku jo-musliman nėse ka mjek musliman. Poashtu, ajo nuk duhet tė zbulojė mė tepėr sesa vendin, i cili duhet mjekuar.Nuk i lejohet mjkeut t“a shikojė apo t“a prekė atė mė tepėr sesa ėshtė e domosdoshme, sepse lejimi ėshtė nga domosdoshmėria, dhe nuk duhet tepruar.Ibn Kudameh ka thėnė: “ I lejohet mjekut tė shikojė pjesėt e nevojshme tė trupit tė saj, pjesėt e turpshme apo pjesėt tjera, sepse ėshtė e nevojshme tė zbulohen."
Transmetohet se, njė djalosh i cili kishte vjedhur diēka, i ėshtė sjellur Uthmanit. Ai tha, “ Shikoni nė ijet e tij ( tė shikojnė se a ka qime tė turpshme, pėr tė pėrcaktuar se a ka arritur moshėn e pjekurisė [me ē“rast do tė konsiderohej si i rritur i pėrgjegjshėm] apo jo).“ Ata nuk gjetėn qime tė turpshme, andaj nuk ia prenė dorėn." (El-Mughni, 7/459; Ghidha' el-Albaab, 1/97).
Ibn ‘Abidin ka thėnė: “ Ai ka thėnė nė el-Xhavharah: po qė se sėmundja ėshtė nė ndonjė pjesė tėtrupit, pos pjesėve tė turpshme tė saja, i lejohet (mjekut) tė shikojė pėr t“a mjekuar, sepse ėshtė ēėshtje e nevojės. Po qė se sėmundja ėshtė nė pjesėt e turpshme tė saja, ai (mjeku) duhet t“a mėsojė atė se si tė veprojė. Po qė se nuk ka asnjė qė mund t“a bėjė kėtė, dhe egziston frika se ajo mund tė vdes apo tė ketė pasoja tė rrezikshme, atėherė ajo duhet tė mbulojė pjesėt tjera, pos pjesės sė sėmuar, atėherė ai mund t“a mjekojė atė, por ai duhet tė shmangė shikimin e tij aq sa tė jetė e mundshme, dhe tė shikojė vetėm vendin tė cilin duhet mjekuar." (Radd el-Muhtaar, 5/237. Shiko edhe el-Hidaajah el-‘Alaa'ijah, f. 245).
I njejti rregull aplikohet edhe pėr atė, i cili kujdeset pė ndonjė person tė sėmurė, qoftė edhe i gjinisė sė kundėrt, gjatė ndihmės pėr tė marrė abdest apo taharet ( pastrimi i vendeve tė turpshme pas nevojės). (Shiko Ghidha' el-Albaab, 1/97).Muhammad Fu'aad ka thėnė: “ Ajo qė tregon se ėshtė i lejuar mjekimi i graus nga mashkulli - brenda kufizimeve tė pėrmendura mė lartė - ėshtė transmetimi i pėrcjellur nga Imam el Buhariu me isnedin prej el Rabi“ bint Mu“avvadh, ku thotė: " Ne shkonim nė beteja me tė Dėrguarin e All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem). Ne u sjellnim ujė njerėzve dhe i shėrbenim ata, dhe i sjellnim tė plagosurit dhe tė vdekurit nė Medine."(Transmeton Buhariu, 6/80, 10/136. Feth el-Baari. Transmetimi ngjashėm gjendet tek Muslimi nga Enesi, 5/196; Ebu Davudi, 7/205 ma'a ‘Avn el-Ma'bud; dhe el-Tirmidhiu, 5/301-302, i cili ka thėnė se ėshtė hasen sahih)
Buhariu e vendosi kėtė hadith nė Kapitullin me titull Baab hal judaavi'l-rexhul ul-mar'ah ve'l-mar'at ul-rexhul? (Kapitulli: a mund t“a trejtojė mashkulli femrėn apo femra mashkullin?). (Fath el-Baari, 10/136).El-Haafiz Ibn Haxher ka thėnė: “ Rregulli se mashkulli mund t“a trajtojė femrėn ka ardhur nga kjo me analogji; ai (Buhariu) nuk e ka konfirmuar kėtė, sepse ėshtė e mundur qė kjo tė tregojė nė kohėn para se tė bėhet hixhabi i obligueshėm, apo qė gratė kujdeseshin rreth burrave tė tyre dhe atyre qė i kishin mahram, gjatė operacioneve luftarake. Rregulli ėshtė se, i lejohet gruas t“a trajtojė mashkullin jo-mahram nė ratse tė nevojės, me shikime dhe prekje sa mė tė vogla tė mundshme."(Fath el-Baari, 10/136)

IV – Dėshmija

I lejohet gruas tė zbulojė fytyrėn e saj gjatė dhėnies sė dėshmisė nė gjyq, qoftė ajo dėshmitare nė ndonjė ēėshtje apo dėshmitare nė ndonjė marrėveshtje, dhe i lejohet kadiut (gjykatėsit) t“a shikojė atė pėr tė ditur se kush ėshtė ajo dhe t“i mbrojė tė drejtat e tė pėrkatshmive.Sheikh el-Dardir ka thėnė: “ Nuk lejohet tė jipet dėshmija kundėr njė gruaje me nikab, derisa ajo t“a zbulojė fytyrėn, ashtu qė tė dihet se kush ėshtė ajo dhe si duket." (El-Sharh el-Kebir li'l- Sheikh el-Dardir, 4/194)Ibn Kudameh ka thėnė: “ Dėshmitari mund tė shikojė fytyrėn e femrės kundėr sė cilės dėshmon, ashtu qė dėshmija e tij tė flasė rreth saj nė terme specifike. Ahmedi ka thėnė: " Ai nuk mund tė dėshmojė kundėr njė gruaje, pėrveēse ai e di se kush ėshtė ajo." (El-Mughni, 7/459; el-Sharh el-Kebir ‘ala Matan el-Mukni', 7/348, bi haamish el-Mughni; el-Hidaajeh ma'a Takmilat Fath el-Kadir, 10/26).

V – Nė ēėshtje gjyqėsore

I lejohet gruas tė zbulojė fytyrėn e saj para kadiut (gjykatėsit), i cili gjykon pėr tė apo kundėr saj, dhe i lejohet atij tė shikojė atė nė kėtė situatė, pėr tė ditur kush ėshtė ajo dhe pėr tė mbrojtur tė drejtat e njerėzve.I njejti rregull, i cili aplikohet nė dhėnien e dėshmisė, poashtu aplikohet nė ēėshtjet gjyqėsore, sepse i shėrbejnė tė njėjtit qėllim. (Shiko El-Durar el-Mukhtaar, 5/237; El-Hadijah el-‘Alaa'ijeh, f. 244; El-Hadijah ma'a Takmilat Fath el-Kadir, 10/26).

VI – Nė prani tė meshkujve tė pjekur, tė cilėt nuk ndjejnė epshe fizike

I lejohet femrės - nė bazė tė njėrit prej dy transmetimeve - tė paraqitet para meshkullit tė pjekur, i cili nuk ndien epshe fizike, ashtu si paraqitet para meshkujve mahram, sepse ai nuk ka interesim nė gra, dhe i lejohet atij tė shikojė atė.Sheikh Ebu'l-Faraxh el-Makdisi ka thėnė: “ Mashkullit (sh.p. djaloshit) tė rritur, i cili nuk ka ndien epshe fizike, i lejohet shikimi i pjesėve tė trupit tė femrės pėrmbi kėthizės dhe pėrfundi gjunit, duke u bazuar nė njėrin nga dy transmetimet, sepse All-llahu (Subhanehu ve Teala) thotė: "... nuk ėshtė mėkat as pėr ju as pėr ata, tė vizitoni njėri-tjerin..." (En Nur, 24:58) dhe " E kur fėmijėt tuaj ta arrijnė moshėn epjekurisė, le tė kėrkojnė leje (pėr hyrje)..." (En Nur, 24:59). Kjo tregon se ka dallim nė mes tė atyre qė kanė arritur moshėn e pubertetit dhe atyre qė ende janė tė mitur."Ebu ‘Abd-Allaah ka thėnė: “ Ebu Tajiibeh, kur ishte fėmijė, i ka hedhur ujė me kupa grave tė Pejgamberit (SalAllahu Alejhi ve Selem)."Transmetohet, poashtu, se ka thėnė: “ Ai ėshtė sikurse axhnebi“ ( i huaj, jo-mahram), sepse ai ėshtė sikurse njeriu qė ka arritur pubertetin nė ēėshtje tė epsheve fizike, dhe kjo nėnkupton se hixhabi ėshtė i nevojshėm dhe se ndalohet shikimi. All-llahu (Subhanehu ve Teala) thotė: " ... ose fėmijėt nuk i kanė tė pjekur pėr gra ..." (En Nur, 24:31). Sa i pėrket fėmijėve tė vegjėl, qė nuk janė tė pjekur, nuk ka nevojė tė mbulohetpara tyre fare." (El-Sherh el-Kebir ‘ala Matan el-Mukni', 7/349. Shiko edhe El-Mughni, 7/458 dhe Ghada' el-Albaab, 1/97).

VII – Meshkujt qė nuk kanė epsh

I lejohet femres qė tė dalė para mashkullit i cili nuk ndien epshe fizike, sikurse i del meshkujve mahram, sepse ai nuk ka interesim nė gra, dhe atij i lejohet tė shikojė tėrė kėto. Ibn Kudameh ka thėnė: " Secili qė nuk ndien epshe, qoftė si shkak i moshės, impotencės apo sėmundjes sė pashėrueshme, ose ėshtė eunuk, ... apo mukhannath ( mashkull i fėmėrizuar apo i cili ka hormone femėrore) i cili nuk ndien epsh, ndaj kėtyre meshkujve vlenė i njejti rregull sikurse pėr meshkujt mahram sa i pėrket shikimit tė femrės, sepse All-llahu (Subhanehu ve Teala) thotė: " ... shėrbetoreve nga meshkujt tė cilėt nuk ndiejnė nevojė pėr femrat ..." (En Nur, 24:31).
Ibn Abbasi ka thėnė: " Kėta janė prej atyre, para tė cilėve gratė nuk ndiejnė turp." Ai poashtu ka thėnė: " Ky ėshtė mukhannath, i cili ėshtė impotent ( dmth., nuk mund tė ketė ereksion)."Ėshtė transmetuar nga Muxhahidi se, Kutadeh ka thėnė: " Ky ėshtė prej tyre qė nuk kanė interesim nė femra, por nėse ky ėshtė mukhannath qė ndien epsh dhe din rreth grave, atėherė pėr tė vlejnė rregullat, tė cilat vlejnė edhe pėr tė tjerėt, sepse Aishja ka thėnė: " Njė mukhannath hyri tek gratė e Pejgamberit (SalAllahu Alejhi ve Selem), dhe ato mendonin se ky njeri nuk ndien epshe fizike, por kur hyri i Dėrguari (SalAllahu Alejhi ve Selem) tek ne, ky ishte duke e pėrshkruar njė grua, duke thėnė: " Kur ajo hynė brenda, ajo vjen nė katėr, dhe kur del jashtė, ajo del nė tetė." I Dėrguari (SalAllahu Alejhi ve Selem) tha: " A nuk po e shoh unė se ky njeri e din se kush ėshtė kėtu? Ky nuk ka tė drejtė tė hyjė tek ju." Dhe pas kėtij rasti ai nuk hyri mė." ( Transmetohet nga Ebu Davudi dhe tė tjerė)
Ibn ‘Abd el-Barr ka thėnė: “ Mukhannath nuk ėshtė vetėm ai, i cili ėshtė i njohur si i pėrzier. Mukhannath ėshtė ai, i cili aq shumė i gjason femrės fizikisht, sa qė ai u pėrgjanė grave nė butėsinė e tij, nė tė folur, nė paraqitje, nė akcent dhe nė mendime. Nėse ky ėshtė kėsisoji, ky nuk do tė ketė epshe pėr gra dhe nuk do tė vėrejė asgjė rreth tyre. Kėta meshkuj janė prej atyre tė cilėt nuk kanė ineresim ndaj grave, dhe tė cilėve u lejohet hyrja tek to. A nuk keni vėrejtur se i Dėrguari (SalAllahu Alejhi ve Selem) nuk ndaloi atė mukhannathin nga hyrja tek gratė e tij nė fillim, derisa vėrejti se ai e pėrshkruante vajzėn e Ghejlaanit, dhe kuptoi se ai dinte rreth grave, atėherė urdhėroi qė ai tė qėndrojė larg tyre." (El-Mughni, 7/463; el-Sharh el-Kebir ‘ala Matan el-Mukni', 7/347-348).

VIII– Gratė e moshuara, qė janė jashtė kohės sė martesės

Grave tė moshuara, qė janė jashtė kohės sė martesės, u lejohet tė zbulojnė fytyrat e tyre dhe atė qė ėshtė e dukshme, para meshkujve jo-mahram, mirėpo ėshtė mė e preferuar tė mbesin tė mbuluara.All-llahu (Subhanehu ve Teala) thotė: " E gratė e moshuara, tė cilat nuk dėshirojnė martesė mė, nuk ėshtė mėkat ta heqin petkun mbulues tė tyre, po duke mos qenė zbuluese tė bukurive, megjithėqė mė sė miri ėshtė pėr to tė jenė tė pėrmbajtura. All-llahu dėgjon, di." (En Nur, 24:60) Ibn Kudameh ka thėnė: " Nė rastin e grave tė moshuara qė janė jashtė kohės sė martesės, nuk ka asgjė tė keqe nėse zbulojnė atė qė ėshtė e dukshme, sepse All-llahu (Subhanehu ve Teala) thotė: " E gratė e moshuara, tė cilat nuk dėshirojnė martesė mė..." (En Nur, 24:60) Ibn Abbasi, rreth ajetit: " Thuaju besimtarėve tė ulin shikimet..." (En Nur, 24:31) ka thėnė: " Gratė e moshuara tė cilat nuk dėshirojnė mė tė martohen, janė tė pėrjashtuara nga ky rregull. I njejti pėrjashtim vlenė edhe pėr gratė tė cilat janė tė deformuara dhe nuk janė tėrheqėse." (El-Mughni, 7/463; el-Sharh el-Kebir ‘ala Matan el-Mukni', 7/347-348).

IX – Zbulimi i fytyrės para grave kafire (sh.p. jobesimtare)

Dijetarėt kanė dalluar nė mendimet e tyre rreth ēėshtjes se si duhet paraqitur gruaja nė prani tė grave kafire.Ibn Kudameh ka thėnė: “ Rregulli rreth marrėdhineve mes grave ėshtė i njejtė sikurse rregulli i marrėdhineve mes meshkujve. Nuk ka dallim nė mes muslimaneve, dhe nuk ka dallim nė mes tė njė femre muslimane dhe asaj dhimni (jomuslimanė qė jetojnė nėn pushtetin muslimanė), sikurse nuk ka dallim nė mes dy muslimanėve apo nė mes mashkullit musliman dhe mashkullit dhimni, sa i pėrket shikimit. Ahmedi ka thėnė: " Disa njerėz mendojnė se ajo nuk duhet tė largojė mbulesėn e saj para grave jehude apo kristiane. Sidoqoftė, unė mendoj se ajo (gruaja jehude apo kristiane) nuk duhet tė shikojė pjesėt e turpshme ( tė gruas muslimane), apo tė marrė pjesė gjatė lindjes (dmth., tė mos jetė mami“ , sepse nė kėtė rast ajo do tė shikonte pjesėt e turpshme tė saja gjatė lindjes - pėrveē nė raste tė nevojės, tė cilat i cekėm mė lartė)." "
Ėshtė transmetuar edhe njė mendim tjetėr i Ahmedit, sipas tė cilit gruaja me nikab nuk duhet tė largojė nikabin e saj para gruas dhimni, sepse All-llahu (Subhanehu ve Teala) thotė: "... ose grave tė tyre ..." (En Nur, 24:31). Mirėpo, mendimi i parė ėshtė mė i drejtė, sepse gratė kafire, jehude dhe tjera, hynin tek gratė e tė Dėrguarit (SalAllahu Alejhi ve Selem) dhe ato nuk kishin hixhab e as u urdhėruan tė mbulohen. Aishja ka thėnė se njė grua jehude vinte tek ajo dhe i thoshte: " All-llahu tė ruajt nga dėnimi i varrit, " dhe ajo (Aishja) e pyeti tė Dėrguarin (SalAllahu Alejhi ve Selem) ... Esmaja ka thėnė: " Erdhi nėna ime tek une dhe nuk dėshironte tė bėhej muslimane. Unė e pyeta tė Dėrguarin (SalAllahu Alejhi ve Selem), “ A t“i mbajė lidhjet familjare me tė?“ dhe ai mė tha, “Po.“ "Mė tepėr, hixhabi mes mashkullit dhe femrės i shėrben njė qėllimi, e qė nuk ėshtė rasti nė ēėshten nė mes gruas muslimane dhe gruas dhimni, sikurse nuk ėshtė rasti mes mashkullit musliman dhe atij dhimni. Hixhabi ėshtė i obliguar nė rast kur egziston teksti rreth kėsaj qė e obligon atė apo obligimi nxjerret nga analogjia, ndėrsa nė rastin e gruas muslimane dhe asaj jomuslimane nuk egziston as tekst as analogji.Ajeti "... ose grave tė tyre ..." (En Nur, 24:31) mund tė nėnkuptojė tė gjitha gratė. (El-Mughni, 7/464; el-Sharh el-Kebir ‘ala Matan el-Mukni', 7/351 bi haamish el-Mughni).
Ibn el-‘Arabi el-Maaliki ka thėnė: “ Mendimi i drejtė, sipas mendimit tim, se kjo u lejohet tė gjitha grave, dhe se kjo paraqitet me pėremėr ( -hinna = tė tyre) pėr tė pėrshtatur pjesėn tjetėr tė ajetit. Ky ėshtė ajet i pėrmemrave, ku pėremri -hinna paraqitet njėzet e pesė herė; nuk ka tė ngjashme si kjo nė Kur“an. Kėshtu, kjo fjalė pėrshtatė tė tjerat." (Ahkaam el-Kur'an, 3/326).
El-Alusi ka thėnė: “ El-Fakhr el-Raazi ka sugjeruar se gruaja dhimni ėshtė sikurse gruaja muslimane, dhe ka thėnė: “ Mendimi i drejtė ėshtė se ajo ( gruaja dhimni) ėshtė sikurse gruaja muslimane, dhe “gratė e tyre“ nėnkuptohen tė gjitha gratė. Mendimi i selefėve duhet tė kuptohet nė atė mėnyrė qė (mbulesa para grave jomuslimane) ėshtė e preferuar, por jo obligative. " Pastaj tha: " Ky mendim ėshtė mė i lehtė pėr njerėzit nė kohėn e tashme, sepse gruaja muslimane e ka vėshtirė t“a praktikojė hixhabin nė prani tė gruas dhimni." (Tefsir el-Alusi, 19/143).
Muhammed Fu'aad ka thėnė: " Nėse ky mendim ka qenė mė i lehtė pėr kohėn e tyre, atėhere pa dyshim se ky mendim ėshtė mė i pėrshtatshėm dhe mė i lehtė pėr kohėn tonė, e posaēėrisht pėr ato gra, tė cilat pėr shkak tė rrethanave, pėr tė cilat nuk kanė se ēka tė bėjnė, shohin tė arsyeshme tė jetojnė nė shtete jo-islame, nė tė cilat ato pėrzihen me gra jomuslimane dhe jeta e tyre ėshtė e ndėrlidhur me jetėn e atyre, ashtu qė praktimi i hixhabit nė praninė e tyre do tė ndėrlidhej me vėshtirėsi tė ndryshme. Me tė vėrtetė, All-llahut i takojmė, dhe tek Ai e kemi kthimin."

X– Haxhi dhe Umrah

Gratė duhet tė zbulojnė fytyrat dhe duarat e tyre, kur tė hyjnė nė Ihram pėr Haxh apo Umreh. Nė kėtė kohė, atyre u ėshtė i ndaluar nikabi dhe dorėzat, sepse i Dėrguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: " Gruaja, e cila ėshtė nė Ihram, nuk duhet tė ketė nikab apo dorėza."
Nėse gruaje ka nevojė tė mbulojė fytyrėn e saj sepse pranė saj kalojnė meshkujt, ose ajo ėshtė e bukur dhe ėshtė e sigurtė se meshkujt do t“a shikojnė, ajo mund tė mbulojė fytyrėn me njė pjesė tė mbulesės sė kokės, duke u bazuar nė hadithin e Aishes, nė tė cilin thotė, " Kalorėsit kalonin pranė nesh dhe ne ishim nė Ihram me tė Dėrguarin e All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem), ashtu qė kur ata u afruan, ēdonjėra prej nesh e lėshonte xhilbabin mbi fytyrė, dhe posa kalonin ata, ne prapė i zbulonim fytyrat."
El-Xhuzejri ka thėnė, duke transmetuar prej tyre: " Gruaja mund t“a mbulojė fytyrėn e saj pėr arsye tė nevojshme, si p.sh. me rastin e kalimit tė ndonjė mashkulli jo-mahram pran saj, dhe fakti se mbulesa ia prekė fytyrėn nuk ka rėndėsi. Kjo ėshtė pėr lehtėsim dhe pėr t“iu kanosur vėshtirėsive." (El-Fikh ‘ala'l-Madhaahib el-Arba'ah, 1/645).
Kėto janė situatat, nė tė cilat gruaja mund t“i zbulojė fytyrėn dhe duart, tė sqaruara nga fukahatė dhe dijetarėt. Mirėpo, egziston edhe njė situatė, e cila e meriton vėmendjen tonė, e kjo ėshtė kur gruaja muslimane ėshtė e detyruar tė zbulojė fytyrėn - si ėshtė rregulli nė kėso raste?

XI – Detyrimi

Disa regjime opresive kanė aplikuar ligje, tė cilat drejtohen kundėr fesė Islame dhe rebelojnė kundėr All-llahut (Subhanehu ve Teala) dhe tė Dėrguarit tė Tij (SalAllahu Alejhi ve Selem). Kėto ligje pengojnė gratė muslimane qė tė praktikojnė hixhabin si duhet, e disa prej tyre ua largojnė nikabin me forcė dhe i nėnshtrojnė ato me persekutime dhe opresione nga mė tė ndryshmet.Gratė tė cilat praktikojnė nikabin, janė nėnshtruar shqetėsimeve dhe ngacmimeve nė disa vende tė Evropės, ku janė bėrė objekt i dėmtimeve, dhe ku Islami dhe i Dėrguari (SalAllahu Alejhi ve Selem) nėnēmohen.Andaj, kur gruaja ėshtė e sigurtė se do t“i nėnshtrohet vėshtirėsive tė papėrballueshme, asaj i lejohet tė zbulojė fytyrėn. Ėshtė mė mirė tė pasohet mendimi i dijetarėve, i cili ėshtė mė pak korrekt, sesa t“a nėnshtrojė veten nė vėshtirėsi, nga duart e njerėzve tė ligė.Nėse gruas i lejohet tė zbulojė fytyrėn dhe duartė e saja nė situatat qė i pėrmendėm mė lartė, ku nuk janė tė pėrdorura dhuna dhe vėshtirėsitė, atėhere me siguri qė ėshtė mė e udhės qė asaj t“i lejohet zbulimi i tyre nė situata kur ajo ballafaqohet me kanosje ndaj saj dhe ndaj fesė sė saj, posaēėrisht kur nikabi i saj mund tė pėrdoret si shkak pė torrturuesit qė t“ia hjekin hixhabin nga koka, apo t“a nėnshtrojnė keqtrajtimeve tė ndryshme.
Nė raste tė nevojės, gjėrat qė zakonisht janė tė ndaluara, bėhen tė lejuara, brenda kufijve tė asaj qė ėshtė tejet e domosdoshme, sikurse kanė deklaruar dijetarėt, por kjo nuk guxon tė ndikojė tek njerėzit qė, ēėshtjen e mbulimit tė fytyrės t“a marrin me lehtėsi. Secila grua duhet tė analizojė situatėn e rrethit ku jeton dhe tė mėsojė nga pėrvoja e saj dhe e tjerėve, ashtu qė tė sigurohet se ēka ėshtė me tė vėrtetė rasti i nevojės, kur pėrballohet me veten dhe dobėsinė e saj.Edhepse grave u ėshtė lejuar zbulimi i fytyrės dhe duarve nė raste tė posaēme, qė i pėrmendėm mė lartė, atyre nuk u lejohet t“a zbukurojnė fytyrėn (sh.p. me shminka,kosmetikė) dhe tė kenė stoli zbukuruese tė dukshme, po qė se veprojnė kėshtu. U ėshtė ndyluar atyre tė tregojnė kėto gjėra (sh.p. bukurinė e tyre) nė prani tė meshkujve jo-mahram, sipas mendimit tė fukahave, sepse All-llahu (Subahenhu ve Teala) thotė: " ...dhe tė mos tregojnė stolitė e tyre..." (En Nur, 24:31), dhe se nuk ka nevojė tė veprohet kėshtu. (Hixhab el-Muslimah bejna Intihal ve Ta'vil el-Xhahilin, f. 239).

Lusim All-llahun (Subahnehu ve Teala) t“i pėrmirėsojė muslimanėt. All-llahu (Subhanehu ve Teala) e bekoftė Pejgamberin tonė Muhammedin (SalAllahu Alejhi ve Selem).

Islam
07-08-05, 19:44
NIKABI - Kur i lejohet femrės zbulimi i fytyrėsPyetja:
E dimė se, mendimi mė i drejtė i dijetarėve ėshtė se, gruaja duhet tė mbulojė fytyrėn, por ka shumė situata, nė tė cilat gruaja nuk mund tė mbulojė fytyrėn e saj. A mund tė na sqaroni pak mė thellė kėtė ēėshtje?
Pėrgjigje:
Falėnderimi i takon All-llahut (Subhanehu ve Teala)
Mendimi mė i drejtė, i cili bazohet nė argumente, ėshtė se, mbulimi i fytyrės ėshtė obligim, andaj grave tė reja u ėshtė e ndaluar tė zbulojnė fytyrat e tyre para mashkujve jo-mahram, me qėllim tė largimit nga ēdo ligėsi, e posaēėrisht kur ka rrezik tė fitnes (joshjes). Duke u bazuar nė kėtė, fukahatė deklaruan se nė situata tė caktuara, grave u lejohet tė zbulojnė fytyrat e tyre para meshkujve jo-mahram po qė se ėshtė e domosdoshme, dhe u lejohet meshkujve t“i shikojnė ato, duke pasur kujdes qė tė mos kalohen kufijtė e tė domosdoshmes, sepse ajo qė ėshtė e lejuar nė bazė tė domosdoshmėrisė (nevojės) nuk duhet tepruar.Kėto raste tė posaēme mund tė pėrmblidhen si vijon:
I – Oferta e Martesės
Ėshtė e lejuar qė femra tė zbulojė fytyrėn dhe duart e saja, nė prani tė mashkullit i cili don t“a martojė atė, ashtu qė ai mund t“i shikojė ato, pa qenė tė vetmuar dhe pa e prekur atė, sepse fytyra jep njė pasqyre tė bukurisė apo tė shėmtisė dhe duartė japin njė pasqyrė tė shėndetit tė trupit (qė njėkohsisht jep indikatė rreth pjellshmėrisė).Ebu'l-Faraxh el-Makdisi ka thėnė: “Dijetarėt nuk dallojnė nė lejueshmėrinė e tė shiquarit tė fytyrės… pikėn qėndrore tė bukurisė, vendin nė tė cilin hidhen shikimet..."Shumė hadithe tregojnė rreth lejueshmėrisė sė shikimit tė femrės, nga ana e atij qė dėshiron t“a martojė. Ndėr ta janė:
Sahl ibn Sa'd (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) ka thėnė: “ Njė grua erdhi te i Dėrguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem) dhe tha: “O i Dėrguari i All-llahut, kam ardhur qė tė tė ofrohem pėr martesė.“ Atėhere, i Dėrguari i All-llahut (SalAll-llahu Alejhi ve Selem) e shikoi atė, e ngriti shikimin dhe filloi t“a vėshtrojė, pastaj e uli shikimin. Pasi qė vėrejti gruaja se ai nuk ka vendosur ende, ajo u ul. Atėherė, njėri prej sahabeve u ngrit nė kėmbė dhe tha: “ O i Dėrguari i All-llahut, nėse ti nuk nuk dėshiron t“a martoshė, atėhere martoje atė me mua.“..." (Transmeton Buhariu, 7/19; Muslimi, 4/143; el Nisa“i bi Sharh el Sujuti, 6/113; el Bejhekiu, 7/84).
Ebu Hurejrah (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) ka thėnė: “Isha me tė Dėrguarin e All-lahut (SalAllahu Alejhi ve Selem, dhe njė njeri erdhi dhe i tha se kishte martuar njė grua nga Ensarėt. I Dėrguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem) i tha, “ A e ke shikuar?“ Ai i tha, “ Jo.“ Ai i tha, “ Shko dhe shikoje, sepse ka diqka nė sytė e Ensarėve.“"(Transmeton Ahmedi, 2/286, 299; Muslimi, 4/142; el-Nisa'i, 2/73).
Xhabiri (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) transmeton se, i Dėrguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: “ Kur ndonjė prej jush dėshiron tė martojė ndonjė grua, nėse mund tė shikon diēka qė e inkurajon qė t“a martojė atė, le tė veprojė ashtu." (Transmeton Ebu Davudi dhe el-Hakimi. Isnedi i tij ėshtė hasen dhe ka argument vėrtetues nė hadithin e Muhammed ibn Muslimit. Ibn Hibbani dhe el Hakimi e kanė klasifikuar si sahih. Ėshtė transmetuar poashtu nga Ahmedi dhe ibn Maxheh, dhe nga Ahmedi dhe el Bezzari nga hadithi i Ebu Humejdit. Fet“h el Baari, 9/181).
El-Zejla'i ka thėnė: “ Nuk i lejohet atij tė prekė fytyrėn dhe duart e saja – edhe nėse mendon se nuk do tė ketė epsh gjatė kėtij veprimi – sepse ėshtė haram dhe nuk ka nevojė tė veprohet kėshtu.” Nė Durar el-Bihaar thuhet: “ Nuk i lejohet Kadiut, dėshmitarėve apo dhėndrrit t“a prekin atė, edhe nėse janė tė mendimit se nuk krijohen epshe gjatė kėtij veprimi, sepse nuk ka nevojė tė veprohet kėshtu." (Radd el-Muhtaar ‘ala'l-Durr el-Mukhtaar, 5/237).
Ibn Kudameh ka thėnė: “ Nuk i lejohet atij tė vetmohet me tė, sepse ajo ėshtė ende e ndaluar pėr tė, vetėm shikimi i lejohet, andaj tė vetmuarit me tė mbetet haram, sepse nuk ka kurrėfarė garance se ai nuk do tė bėjė ndonjė gjė tė ndaluar po qė se vetmohet me tė. I Dėrguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: " Asnjėri nuk ėshtė i vetmuar me gruan (jo-mahram), veēse Shejtani ėshtė i treti i cili ėshtė prezent me ta." Ai nuk duhet ta shikoj atė me epsh apo nė mėnyrė tė dyshimtė."
Mashkulli mund t“a shikojė atė vazhdimisht, duke ia shikuar cilėsitė, sepse kėrkimi i asaj qė dėshiron nuk mund tė arrihet ndryshe."
II – Marrėdhėniet afariste (tregtare)
I lejohet gruas tė zbuloj fytyrėn dhe duart e saj gjatė blerjes apo shitjes, dhe i lejohet shitėsit tė shikojė fytyrėn e saj gjetė dhėnies sė mallit dhe kėrkimit tė pagesės, me kusht qė kjo tė mos shkaktojė fitne - pėrndryshe, ėshtė e ndaluar.Ibn Kudameh ka thėnė: “ Nėse njė preson ka punė me njė grua gjatė shitjes apo huazimit (sh.p. apo dhėnies me qira), i lejohet atij tė shikojė fytyrėn e saj ashtu qė tė dijė se kush ėshtė ajo, dhe mund t“i shkojė asaj kur ėshtė koha e pagesės (garancion i qmimit kur tė pėrfundohet shit-blerja). Transmetohet se Ahmedi ka thėnė se kjo ėshtė mekruh nė rastin e gruas sė re, por jo nė rast tė gruas sė vjetėr, dhe po qė se ka rrezik tė fitnes, apo nuk ka nevojė pė shit-blerje tė kėtillė. Por, nė raste kur ėshtė e domosdoshme, dhe nuk ka epshe tė liga, nuk ka ndonjė tė keqe nė kėtė."(el-Mughni, 7/459; el-Sharh el-Kebir ‘ala Matan el-Mukni', 7/348 bi Haamish el-Mughni; el-Hidaajeh ma'a Takmilat Fath el-Kadir, 10/24).
El-Dasuki ka thėnė: “ Kur tė jipet dėshmija nga njė grua, e cila mban nikab (mbules tė fytyrės), ajo duhet tė hjekė nikabin e saj. Kjo aplikohet nė raste tė martesės dhe ēėshtjeve tjera, si shit-blerja, dhėnia e dhuratave, borxhit, plotėfuqisė (sh.p. autorizimit), etj. Ky ėshtė mkendimi i preferuar i sheikhut tonė." (Haashijat el-Dasuki ‘ala'l-Sharh el-Kebir, 4/194)
III – Trajtimi mjeksor
I lejohet gruas tė zbulojė vendin e sėmundjes, qoftė kjo fytyra apo ndonjė vend tjetėr i trupit, para mjekut mashkull i cili e mjekon, me kusht qė burri apo ndonjė mahram i saj tė jetė i pranishėm, dhe nė qoftė se nuk gjendet femėr (mjeke) pėr ta mjekuar. Rreziku ėshtė mė i vogėl po qė se mjekohet nga mjekja (sh.p. femėr), dhe nuk duhet lejuar qė tė mjekohet nga mjeku jo-musliman nėse ka mjek musliman. Poashtu, ajo nuk duhet tė zbulojė mė tepėr sesa vendin, i cili duhet mjekuar.Nuk i lejohet mjkeut t“a shikojė apo t“a prekė atė mė tepėr sesa ėshtė e domosdoshme, sepse lejimi ėshtė nga domosdoshmėria, dhe nuk duhet tepruar.Ibn Kudameh ka thėnė: “ I lejohet mjekut tė shikojė pjesėt e nevojshme tė trupit tė saj, pjesėt e turpshme apo pjesėt tjera, sepse ėshtė e nevojshme tė zbulohen."
Transmetohet se, njė djalosh i cili kishte vjedhur diēka, i ėshtė sjellur Uthmanit. Ai tha, “ Shikoni nė ijet e tij ( tė shikojnė se a ka qime tė turpshme, pėr tė pėrcaktuar se a ka arritur moshėn e pjekurisė [me ē“rast do tė konsiderohej si i rritur i pėrgjegjshėm] apo jo).“ Ata nuk gjetėn qime tė turpshme, andaj nuk ia prenė dorėn." (El-Mughni, 7/459; Ghidha' el-Albaab, 1/97).
Ibn ‘Abidin ka thėnė: “ Ai ka thėnė nė el-Xhavharah: po qė se sėmundja ėshtė nė ndonjė pjesė tėtrupit, pos pjesėve tė turpshme tė saja, i lejohet (mjekut) tė shikojė pėr t“a mjekuar, sepse ėshtė ēėshtje e nevojės. Po qė se sėmundja ėshtė nė pjesėt e turpshme tė saja, ai (mjeku) duhet t“a mėsojė atė se si tė veprojė. Po qė se nuk ka asnjė qė mund t“a bėjė kėtė, dhe egziston frika se ajo mund tė vdes apo tė ketė pasoja tė rrezikshme, atėherė ajo duhet tė mbulojė pjesėt tjera, pos pjesės sė sėmuar, atėherė ai mund t“a mjekojė atė, por ai duhet tė shmangė shikimin e tij aq sa tė jetė e mundshme, dhe tė shikojė vetėm vendin tė cilin duhet mjekuar." (Radd el-Muhtaar, 5/237. Shiko edhe el-Hidaajah el-‘Alaa'ijah, f. 245).
I njejti rregull aplikohet edhe pėr atė, i cili kujdeset pė ndonjė person tė sėmurė, qoftė edhe i gjinisė sė kundėrt, gjatė ndihmės pėr tė marrė abdest apo taharet ( pastrimi i vendeve tė turpshme pas nevojės). (Shiko Ghidha' el-Albaab, 1/97).Muhammad Fu'aad ka thėnė: “ Ajo qė tregon se ėshtė i lejuar mjekimi i graus nga mashkulli - brenda kufizimeve tė pėrmendura mė lartė - ėshtė transmetimi i pėrcjellur nga Imam el Buhariu me isnedin prej el Rabi“ bint Mu“avvadh, ku thotė: " Ne shkonim nė beteja me tė Dėrguarin e All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem). Ne u sjellnim ujė njerėzve dhe i shėrbenim ata, dhe i sjellnim tė plagosurit dhe tė vdekurit nė Medine."(Transmeton Buhariu, 6/80, 10/136. Feth el-Baari. Transmetimi ngjashėm gjendet tek Muslimi nga Enesi, 5/196; Ebu Davudi, 7/205 ma'a ‘Avn el-Ma'bud; dhe el-Tirmidhiu, 5/301-302, i cili ka thėnė se ėshtė hasen sahih)
Buhariu e vendosi kėtė hadith nė Kapitullin me titull Baab hal judaavi'l-rexhul ul-mar'ah ve'l-mar'at ul-rexhul? (Kapitulli: a mund t“a trejtojė mashkulli femrėn apo femra mashkullin?). (Fath el-Baari, 10/136).El-Haafiz Ibn Haxher ka thėnė: “ Rregulli se mashkulli mund t“a trajtojė femrėn ka ardhur nga kjo me analogji; ai (Buhariu) nuk e ka konfirmuar kėtė, sepse ėshtė e mundur qė kjo tė tregojė nė kohėn para se tė bėhet hixhabi i obligueshėm, apo qė gratė kujdeseshin rreth burrave tė tyre dhe atyre qė i kishin mahram, gjatė operacioneve luftarake. Rregulli ėshtė se, i lejohet gruas t“a trajtojė mashkullin jo-mahram nė ratse tė nevojės, me shikime dhe prekje sa mė tė vogla tė mundshme."(Fath el-Baari, 10/136)

IV – Dėshmija

I lejohet gruas tė zbulojė fytyrėn e saj gjatė dhėnies sė dėshmisė nė gjyq, qoftė ajo dėshmitare nė ndonjė ēėshtje apo dėshmitare nė ndonjė marrėveshtje, dhe i lejohet kadiut (gjykatėsit) t“a shikojė atė pėr tė ditur se kush ėshtė ajo dhe t“i mbrojė tė drejtat e tė pėrkatshmive.Sheikh el-Dardir ka thėnė: “ Nuk lejohet tė jipet dėshmija kundėr njė gruaje me nikab, derisa ajo t“a zbulojė fytyrėn, ashtu qė tė dihet se kush ėshtė ajo dhe si duket." (El-Sharh el-Kebir li'l- Sheikh el-Dardir, 4/194)Ibn Kudameh ka thėnė: “ Dėshmitari mund tė shikojė fytyrėn e femrės kundėr sė cilės dėshmon, ashtu qė dėshmija e tij tė flasė rreth saj nė terme specifike. Ahmedi ka thėnė: " Ai nuk mund tė dėshmojė kundėr njė gruaje, pėrveēse ai e di se kush ėshtė ajo." (El-Mughni, 7/459; el-Sharh el-Kebir ‘ala Matan el-Mukni', 7/348, bi haamish el-Mughni; el-Hidaajeh ma'a Takmilat Fath el-Kadir, 10/26).

V – Nė ēėshtje gjyqėsore

I lejohet gruas tė zbulojė fytyrėn e saj para kadiut (gjykatėsit), i cili gjykon pėr tė apo kundėr saj, dhe i lejohet atij tė shikojė atė nė kėtė situatė, pėr tė ditur kush ėshtė ajo dhe pėr tė mbrojtur tė drejtat e njerėzve.I njejti rregull, i cili aplikohet nė dhėnien e dėshmisė, poashtu aplikohet nė ēėshtjet gjyqėsore, sepse i shėrbejnė tė njėjtit qėllim. (Shiko El-Durar el-Mukhtaar, 5/237; El-Hadijah el-‘Alaa'ijeh, f. 244; El-Hadijah ma'a Takmilat Fath el-Kadir, 10/26).

VI – Nė prani tė meshkujve tė pjekur, tė cilėt nuk ndjejnė epshe fizike

I lejohet femrės - nė bazė tė njėrit prej dy transmetimeve - tė paraqitet para meshkullit tė pjekur, i cili nuk ndien epshe fizike, ashtu si paraqitet para meshkujve mahram, sepse ai nuk ka interesim nė gra, dhe i lejohet atij tė shikojė atė.Sheikh Ebu'l-Faraxh el-Makdisi ka thėnė: “ Mashkullit (sh.p. djaloshit) tė rritur, i cili nuk ka ndien epshe fizike, i lejohet shikimi i pjesėve tė trupit tė femrės pėrmbi kėthizės dhe pėrfundi gjunit, duke u bazuar nė njėrin nga dy transmetimet, sepse All-llahu (Subhanehu ve Teala) thotė: "... nuk ėshtė mėkat as pėr ju as pėr ata, tė vizitoni njėri-tjerin..." (En Nur, 24:58) dhe " E kur fėmijėt tuaj ta arrijnė moshėn epjekurisė, le tė kėrkojnė leje (pėr hyrje)..." (En Nur, 24:59). Kjo tregon se ka dallim nė mes tė atyre qė kanė arritur moshėn e pubertetit dhe atyre qė ende janė tė mitur."Ebu ‘Abd-Allaah ka thėnė: “ Ebu Tajiibeh, kur ishte fėmijė, i ka hedhur ujė me kupa grave tė Pejgamberit (SalAllahu Alejhi ve Selem)."Transmetohet, poashtu, se ka thėnė: “ Ai ėshtė sikurse axhnebi“ ( i huaj, jo-mahram), sepse ai ėshtė sikurse njeriu qė ka arritur pubertetin nė ēėshtje tė epsheve fizike, dhe kjo nėnkupton se hixhabi ėshtė i nevojshėm dhe se ndalohet shikimi. All-llahu (Subhanehu ve Teala) thotė: " ... ose fėmijėt nuk i kanė tė pjekur pėr gra ..." (En Nur, 24:31). Sa i pėrket fėmijėve tė vegjėl, qė nuk janė tė pjekur, nuk ka nevojė tė mbulohetpara tyre fare." (El-Sherh el-Kebir ‘ala Matan el-Mukni', 7/349. Shiko edhe El-Mughni, 7/458 dhe Ghada' el-Albaab, 1/97).

VII – Meshkujt qė nuk kanė epsh

I lejohet femres qė tė dalė para mashkullit i cili nuk ndien epshe fizike, sikurse i del meshkujve mahram, sepse ai nuk ka interesim nė gra, dhe atij i lejohet tė shikojė tėrė kėto. Ibn Kudameh ka thėnė: " Secili qė nuk ndien epshe, qoftė si shkak i moshės, impotencės apo sėmundjes sė pashėrueshme, ose ėshtė eunuk, ... apo mukhannath ( mashkull i fėmėrizuar apo i cili ka hormone femėrore) i cili nuk ndien epsh, ndaj kėtyre meshkujve vlenė i njejti rregull sikurse pėr meshkujt mahram sa i pėrket shikimit tė femrės, sepse All-llahu (Subhanehu ve Teala) thotė: " ... shėrbetoreve nga meshkujt tė cilėt nuk ndiejnė nevojė pėr femrat ..." (En Nur, 24:31).
Ibn Abbasi ka thėnė: " Kėta janė prej atyre, para tė cilėve gratė nuk ndiejnė turp." Ai poashtu ka thėnė: " Ky ėshtė mukhannath, i cili ėshtė impotent ( dmth., nuk mund tė ketė ereksion)."Ėshtė transmetuar nga Muxhahidi se, Kutadeh ka thėnė: " Ky ėshtė prej tyre qė nuk kanė interesim nė femra, por nėse ky ėshtė mukhannath qė ndien epsh dhe din rreth grave, atėherė pėr tė vlejnė rregullat, tė cilat vlejnė edhe pėr tė tjerėt, sepse Aishja ka thėnė: " Njė mukhannath hyri tek gratė e Pejgamberit (SalAllahu Alejhi ve Selem), dhe ato mendonin se ky njeri nuk ndien epshe fizike, por kur hyri i Dėrguari (SalAllahu Alejhi ve Selem) tek ne, ky ishte duke e pėrshkruar njė grua, duke thėnė: " Kur ajo hynė brenda, ajo vjen nė katėr, dhe kur del jashtė, ajo del nė tetė." I Dėrguari (SalAllahu Alejhi ve Selem) tha: " A nuk po e shoh unė se ky njeri e din se kush ėshtė kėtu? Ky nuk ka tė drejtė tė hyjė tek ju." Dhe pas kėtij rasti ai nuk hyri mė." ( Transmetohet nga Ebu Davudi dhe tė tjerė)
Ibn ‘Abd el-Barr ka thėnė: “ Mukhannath nuk ėshtė vetėm ai, i cili ėshtė i njohur si i pėrzier. Mukhannath ėshtė ai, i cili aq shumė i gjason femrės fizikisht, sa qė ai u pėrgjanė grave nė butėsinė e tij, nė tė folur, nė paraqitje, nė akcent dhe nė mendime. Nėse ky ėshtė kėsisoji, ky nuk do tė ketė epshe pėr gra dhe nuk do tė vėrejė asgjė rreth tyre. Kėta meshkuj janė prej atyre tė cilėt nuk kanė ineresim ndaj grave, dhe tė cilėve u lejohet hyrja tek to. A nuk keni vėrejtur se i Dėrguari (SalAllahu Alejhi ve Selem) nuk ndaloi atė mukhannathin nga hyrja tek gratė e tij nė fillim, derisa vėrejti se ai e pėrshkruante vajzėn e Ghejlaanit, dhe kuptoi se ai dinte rreth grave, atėherė urdhėroi qė ai tė qėndrojė larg tyre." (El-Mughni, 7/463; el-Sharh el-Kebir ‘ala Matan el-Mukni', 7/347-348).

VIII– Gratė e moshuara, qė janė jashtė kohės sė martesės

Grave tė moshuara, qė janė jashtė kohės sė martesės, u lejohet tė zbulojnė fytyrat e tyre dhe atė qė ėshtė e dukshme, para meshkujve jo-mahram, mirėpo ėshtė mė e preferuar tė mbesin tė mbuluara.All-llahu (Subhanehu ve Teala) thotė: " E gratė e moshuara, tė cilat nuk dėshirojnė martesė mė, nuk ėshtė mėkat ta heqin petkun mbulues tė tyre, po duke mos qenė zbuluese tė bukurive, megjithėqė mė sė miri ėshtė pėr to tė jenė tė pėrmbajtura. All-llahu dėgjon, di." (En Nur, 24:60) Ibn Kudameh ka thėnė: " Nė rastin e grave tė moshuara qė janė jashtė kohės sė martesės, nuk ka asgjė tė keqe nėse zbulojnė atė qė ėshtė e dukshme, sepse All-llahu (Subhanehu ve Teala) thotė: " E gratė e moshuara, tė cilat nuk dėshirojnė martesė mė..." (En Nur, 24:60) Ibn Abbasi, rreth ajetit: " Thuaju besimtarėve tė ulin shikimet..." (En Nur, 24:31) ka thėnė: " Gratė e moshuara tė cilat nuk dėshirojnė mė tė martohen, janė tė pėrjashtuara nga ky rregull. I njejti pėrjashtim vlenė edhe pėr gratė tė cilat janė tė deformuara dhe nuk janė tėrheqėse." (El-Mughni, 7/463; el-Sharh el-Kebir ‘ala Matan el-Mukni', 7/347-348).

IX – Zbulimi i fytyrės para grave kafire (sh.p. jobesimtare)

Dijetarėt kanė dalluar nė mendimet e tyre rreth ēėshtjes se si duhet paraqitur gruaja nė prani tė grave kafire.Ibn Kudameh ka thėnė: “ Rregulli rreth marrėdhineve mes grave ėshtė i njejtė sikurse rregulli i marrėdhineve mes meshkujve. Nuk ka dallim nė mes muslimaneve, dhe nuk ka dallim nė mes tė njė femre muslimane dhe asaj dhimni (jomuslimanė qė jetojnė nėn pushtetin muslimanė), sikurse nuk ka dallim nė mes dy muslimanėve apo nė mes mashkullit musliman dhe mashkullit dhimni, sa i pėrket shikimit. Ahmedi ka thėnė: " Disa njerėz mendojnė se ajo nuk duhet tė largojė mbulesėn e saj para grave jehude apo kristiane. Sidoqoftė, unė mendoj se ajo (gruaja jehude apo kristiane) nuk duhet tė shikojė pjesėt e turpshme ( tė gruas muslimane), apo tė marrė pjesė gjatė lindjes (dmth., tė mos jetė mami“ , sepse nė kėtė rast ajo do tė shikonte pjesėt e turpshme tė saja gjatė lindjes - pėrveē nė raste tė nevojės, tė cilat i cekėm mė lartė)." "
Ėshtė transmetuar edhe njė mendim tjetėr i Ahmedit, sipas tė cilit gruaja me nikab nuk duhet tė largojė nikabin e saj para gruas dhimni, sepse All-llahu (Subhanehu ve Teala) thotė: "... ose grave tė tyre ..." (En Nur, 24:31). Mirėpo, mendimi i parė ėshtė mė i drejtė, sepse gratė kafire, jehude dhe tjera, hynin tek gratė e tė Dėrguarit (SalAllahu Alejhi ve Selem) dhe ato nuk kishin hixhab e as u urdhėruan tė mbulohen. Aishja ka thėnė se njė grua jehude vinte tek ajo dhe i thoshte: " All-llahu tė ruajt nga dėnimi i varrit, " dhe ajo (Aishja) e pyeti tė Dėrguarin (SalAllahu Alejhi ve Selem) ... Esmaja ka thėnė: " Erdhi nėna ime tek une dhe nuk dėshironte tė bėhej muslimane. Unė e pyeta tė Dėrguarin (SalAllahu Alejhi ve Selem), “ A t“i mbajė lidhjet familjare me tė?“ dhe ai mė tha, “Po.“ "Mė tepėr, hixhabi mes mashkullit dhe femrės i shėrben njė qėllimi, e qė nuk ėshtė rasti nė ēėshten nė mes gruas muslimane dhe gruas dhimni, sikurse nuk ėshtė rasti mes mashkullit musliman dhe atij dhimni. Hixhabi ėshtė i obliguar nė rast kur egziston teksti rreth kėsaj qė e obligon atė apo obligimi nxjerret nga analogjia, ndėrsa nė rastin e gruas muslimane dhe asaj jomuslimane nuk egziston as tekst as analogji.Ajeti "... ose grave tė tyre ..." (En Nur, 24:31) mund tė nėnkuptojė tė gjitha gratė. (El-Mughni, 7/464; el-Sharh el-Kebir ‘ala Matan el-Mukni', 7/351 bi haamish el-Mughni).
Ibn el-‘Arabi el-Maaliki ka thėnė: “ Mendimi i drejtė, sipas mendimit tim, se kjo u lejohet tė gjitha grave, dhe se kjo paraqitet me pėremėr ( -hinna = tė tyre) pėr tė pėrshtatur pjesėn tjetėr tė ajetit. Ky ėshtė ajet i pėrmemrave, ku pėremri -hinna paraqitet njėzet e pesė herė; nuk ka tė ngjashme si kjo nė Kur“an. Kėshtu, kjo fjalė pėrshtatė tė tjerat." (Ahkaam el-Kur'an, 3/326).
El-Alusi ka thėnė: “ El-Fakhr el-Raazi ka sugjeruar se gruaja dhimni ėshtė sikurse gruaja muslimane, dhe ka thėnė: “ Mendimi i drejtė ėshtė se ajo ( gruaja dhimni) ėshtė sikurse gruaja muslimane, dhe “gratė e tyre“ nėnkuptohen tė gjitha gratė. Mendimi i selefėve duhet tė kuptohet nė atė mėnyrė qė (mbulesa para grave jomuslimane) ėshtė e preferuar, por jo obligative. " Pastaj tha: " Ky mendim ėshtė mė i lehtė pėr njerėzit nė kohėn e tashme, sepse gruaja muslimane e ka vėshtirė t“a praktikojė hixhabin nė prani tė gruas dhimni." (Tefsir el-Alusi, 19/143).
Muhammed Fu'aad ka thėnė: " Nėse ky mendim ka qenė mė i lehtė pėr kohėn e tyre, atėhere pa dyshim se ky mendim ėshtė mė i pėrshtatshėm dhe mė i lehtė pėr kohėn tonė, e posaēėrisht pėr ato gra, tė cilat pėr shkak tė rrethanave, pėr tė cilat nuk kanė se ēka tė bėjnė, shohin tė arsyeshme tė jetojnė nė shtete jo-islame, nė tė cilat ato pėrzihen me gra jomuslimane dhe jeta e tyre ėshtė e ndėrlidhur me jetėn e atyre, ashtu qė praktimi i hixhabit nė praninė e tyre do tė ndėrlidhej me vėshtirėsi tė ndryshme. Me tė vėrtetė, All-llahut i takojmė, dhe tek Ai e kemi kthimin."

X– Haxhi dhe Umrah

Gratė duhet tė zbulojnė fytyrat dhe duarat e tyre, kur tė hyjnė nė Ihram pėr Haxh apo Umreh. Nė kėtė kohė, atyre u ėshtė i ndaluar nikabi dhe dorėzat, sepse i Dėrguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: " Gruaja, e cila ėshtė nė Ihram, nuk duhet tė ketė nikab apo dorėza."
Nėse gruaje ka nevojė tė mbulojė fytyrėn e saj sepse pranė saj kalojnė meshkujt, ose ajo ėshtė e bukur dhe ėshtė e sigurtė se meshkujt do t“a shikojnė, ajo mund tė mbulojė fytyrėn me njė pjesė tė mbulesės sė kokės, duke u bazuar nė hadithin e Aishes, nė tė cilin thotė, " Kalorėsit kalonin pranė nesh dhe ne ishim nė Ihram me tė Dėrguarin e All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem), ashtu qė kur ata u afruan, ēdonjėra prej nesh e lėshonte xhilbabin mbi fytyrė, dhe posa kalonin ata, ne prapė i zbulonim fytyrat."
El-Xhuzejri ka thėnė, duke transmetuar prej tyre: " Gruaja mund t“a mbulojė fytyrėn e saj pėr arsye tė nevojshme, si p.sh. me rastin e kalimit tė ndonjė mashkulli jo-mahram pran saj, dhe fakti se mbulesa ia prekė fytyrėn nuk ka rėndėsi. Kjo ėshtė pėr lehtėsim dhe pėr t“iu kanosur vėshtirėsive." (El-Fikh ‘ala'l-Madhaahib el-Arba'ah, 1/645).
Kėto janė situatat, nė tė cilat gruaja mund t“i zbulojė fytyrėn dhe duart, tė sqaruara nga fukahatė dhe dijetarėt. Mirėpo, egziston edhe njė situatė, e cila e meriton vėmendjen tonė, e kjo ėshtė kur gruaja muslimane ėshtė e detyruar tė zbulojė fytyrėn - si ėshtė rregulli nė kėso raste?

XI – Detyrimi

Disa regjime opresive kanė aplikuar ligje, tė cilat drejtohen kundėr fesė Islame dhe rebelojnė kundėr All-llahut (Subhanehu ve Teala) dhe tė Dėrguarit tė Tij (SalAllahu Alejhi ve Selem). Kėto ligje pengojnė gratė muslimane qė tė praktikojnė hixhabin si duhet, e disa prej tyre ua largojnė nikabin me forcė dhe i nėnshtrojnė ato me persekutime dhe opresione nga mė tė ndryshmet.Gratė tė cilat praktikojnė nikabin, janė nėnshtruar shqetėsimeve dhe ngacmimeve nė disa vende tė Evropės, ku janė bėrė objekt i dėmtimeve, dhe ku Islami dhe i Dėrguari (SalAllahu Alejhi ve Selem) nėnēmohen.Andaj, kur gruaja ėshtė e sigurtė se do t“i nėnshtrohet vėshtirėsive tė papėrballueshme, asaj i lejohet tė zbulojė fytyrėn. Ėshtė mė mirė tė pasohet mendimi i dijetarėve, i cili ėshtė mė pak korrekt, sesa t“a nėnshtrojė veten nė vėshtirėsi, nga duart e njerėzve tė ligė.Nėse gruas i lejohet tė zbulojė fytyrėn dhe duartė e saja nė situatat qė i pėrmendėm mė lartė, ku nuk janė tė pėrdorura dhuna dhe vėshtirėsitė, atėhere me siguri qė ėshtė mė e udhės qė asaj t“i lejohet zbulimi i tyre nė situata kur ajo ballafaqohet me kanosje ndaj saj dhe ndaj fesė sė saj, posaēėrisht kur nikabi i saj mund tė pėrdoret si shkak pė torrturuesit qė t“ia hjekin hixhabin nga koka, apo t“a nėnshtrojnė keqtrajtimeve tė ndryshme.
Nė raste tė nevojės, gjėrat qė zakonisht janė tė ndaluara, bėhen tė lejuara, brenda kufijve tė asaj qė ėshtė tejet e domosdoshme, sikurse kanė deklaruar dijetarėt, por kjo nuk guxon tė ndikojė tek njerėzit qė, ēėshtjen e mbulimit tė fytyrės t“a marrin me lehtėsi. Secila grua duhet tė analizojė situatėn e rrethit ku jeton dhe tė mėsojė nga pėrvoja e saj dhe e tjerėve, ashtu qė tė sigurohet se ēka ėshtė me tė vėrtetė rasti i nevojės, kur pėrballohet me veten dhe dobėsinė e saj.Edhepse grave u ėshtė lejuar zbulimi i fytyrės dhe duarve nė raste tė posaēme, qė i pėrmendėm mė lartė, atyre nuk u lejohet t“a zbukurojnė fytyrėn (sh.p. me shminka,kosmetikė) dhe tė kenė stoli zbukuruese tė dukshme, po qė se veprojnė kėshtu. U ėshtė ndyluar atyre tė tregojnė kėto gjėra (sh.p. bukurinė e tyre) nė prani tė meshkujve jo-mahram, sipas mendimit tė fukahave, sepse All-llahu (Subahenhu ve Teala) thotė: " ...dhe tė mos tregojnė stolitė e tyre..." (En Nur, 24:31), dhe se nuk ka nevojė tė veprohet kėshtu. (Hixhab el-Muslimah bejna Intihal ve Ta'vil el-Xhahilin, f. 239).
Lusim All-llahun (Subahnehu ve Teala) t“i pėrmirėsojė muslimanėt. All-llahu (Subhanehu ve Teala) e bekoftė Pejgamberin tonė Muhammedin (SalAllahu Alejhi ve Selem).
Hixhab el-Muslimah bejna Intihal ve Ta'vil el-Xhahilin, f. 239
All-llahu (Subhanehu ve Teala) e di mė sė miri

Senada
24-11-05, 03:43
Allahu ju shperblefte per kontribun e juaj. Nje gje me duhet te shtoj sa i perket asaj qe thoni siper:

Islami citoi: I – Oferta e Martesės
Ėshtė e lejuar qė femra tė zbulojė fytyrėn dhe duart e saja, nė prani tė mashkullit i cili don t“a martojė atė..........

I nderuar, hixhabin(mbulesen) femra e ka te obliguar t'a vej porse fytyren dhe shuplaket e duarve nuk eshte e obliguar, kete nuk e deshmon asnje hadith autentik apo ajet kur'anot, porse jane mendime te disa dijetareve qe thone se duhet t'a mbulojne ftyren dhe duart, dmth femra e mbuluar ne teresi. Por kete nuk e deshmon asnje hadith autentik. Allahu i madheruar e gradoi femren muslimane duke i dhene nje pozite te larte ne Islam dhe sipas ligjit (sheriatit) islam, ku e urdheroi ate te vej mbulesen(hixhabin), peruljen e shikimit, per vecimin me grua te huaj dhe duke e ruajtur ate nga imoraliteti (zinaja) . Kurse sa i perket mbulimi te fytyre dhe duarve, eshte e lejuar, por mendimet e disa dijetareve thone: do ishte dhe me e preferuar nese mbulojne dhe fytyren e duart, dhe si konkluzion mbulesa e fytyres dhe duarve eshte me e preferuar (dmth nese deshiron femra i mbulon, ). Kjo ishte e tera qe desha te shtoja lidhur me hixhabin (mbulesen), dhe asesi nuk eshte e ndaluar zbulimi fytyres dhe duareve.

Reana
24-11-05, 05:04
:roll: hemmm..

Cfare denimi po sygjeroni ju dijetaret e islamit, per 99.9 % te femrave shqipetare muslimane qe nuk mbulojne as ftyren as duart, e besa-bese, shumica as fjalen "hijab" nuk e dijne se cka eshte???
Denime me goditje si ne Arabine Saudite, apo vrasje me hudhje guresh si ne Nigjeri, apo si qe ka bere Talibani ne Afganistan, apo keni edhe ndonje forme tjeter ndeshkuese/roberuese/poshteruese/fyese qe pjell vetem mendja e te semureve, per gjinine femrore?????

Arb
24-11-05, 08:40
Nime, kur i lejohet femres zbulimi i fytyres?

regi_05
25-11-05, 20:08
Allahu ju shperblefte per kontribun e juaj. Nje gje me duhet te shtoj sa i perket asaj qe thoni siper:

Islami citoi: I – Oferta e Martesės
Ėshtė e lejuar qė femra tė zbulojė fytyrėn dhe duart e saja, nė prani tė mashkullit i cili don t“a martojė atė..........

I nderuar, hixhabin(mbulesen) femra e ka te obliguar t'a vej porse fytyren dhe shuplaket e duarve nuk eshte e obliguar, kete nuk e deshmon asnje hadith autentik apo ajet kur'anot, porse jane mendime te disa dijetareve qe thone se duhet t'a mbulojne ftyren dhe duart, dmth femra e mbuluar ne teresi. Por kete nuk e deshmon asnje hadith autentik. Allahu i madheruar e gradoi femren muslimane duke i dhene nje pozite te larte ne Islam dhe sipas ligjit (sheriatit) islam, ku e urdheroi ate te vej mbulesen(hixhabin), peruljen e shikimit, per vecimin me grua te huaj dhe duke e ruajtur ate nga imoraliteti (zinaja) . Kurse sa i perket mbulimi te fytyre dhe duarve, eshte e lejuar, por mendimet e disa dijetareve thone: do ishte dhe me e preferuar nese mbulojne dhe fytyren e duart, dhe si konkluzion mbulesa e fytyres dhe duarve eshte me e preferuar (dmth nese deshiron femra i mbulon, ). Kjo ishte e tera qe desha te shtoja lidhur me hixhabin (mbulesen), dhe asesi nuk eshte e ndaluar zbulimi fytyres dhe duareve.


Une te perkarhi ti e nderuara Senada. Sipas meje ke plotesisht te drejte sepse une nuk e shoh aq shume te logjikshme te ndjekim gjithmone mendimet e dijatareve, pasi qe nuk i gjejm keto pergjigje nuk Kur'an dhe Hadithe. Edhe dijetaret shprehin mendimet e tyre, keto mund te jena vetem hipoteza. Allahu e di me se miri.

Dua vetem te ceki disa ajete kuranore qe i perkasin mbulimit:
"E kur te kerkoni prej tyre (grave te Pejgamberit) ndonje send ate kerkonie pas perdes, kjo eshte me paster per zemrat tuaja dhe te tyre..."(El Ahzab 53) dhe "O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, pse kj ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues."(El Ahzab 59)Ne keta dy ajetet u jepen urdhera muslimaneve meshkuj per kete ceshtje. Ndersa ajeti qe i perket posacerisht mbulimit eshte: " Thuaju edhe besimtareve tė ndalin shikimet e tyre, tė ruajnė pjesėt e turpshme tė trupit tė tyre. tė mos zbulojnė stolitė e tyre pėrveē atyre qė janė tė dukshme, le tė vejnė shamitė mbi krahrorin e tyre dhe tė mos ua tregojnė bukuritė e tyre askujt pėrveē burrave tė vet, babajve tė vet ose babajve tė burrave tė vet, djemve tė vet ose djemve tė burrave tė vet, vėllazėrve tė vet ose djemve tė vėllezėrve tė vet, apo djemve tė motrave tė veta, ose grave tė tyre (qė u pėrmenden) dhe robreshave, tė cilat i kanė nė pronėsinė e tyre, ose shėrbetoreve nga medhkujt tė cilėt nuk ndiejnė nevojė pė femrat ose fėmijėt nuk i kanė tė pjekur pėr gra. Le tė mos kėrcasin me kėmbėt e tyre pėr tė mos zbuluar fshehtsinė nga stolitė e tyre. Pendohuni tė gjithė te All-llahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim"(Nur 31).

modestja
03-01-06, 10:56
esselamu alejkum te nderuar dialogues!

Muslimaneve shqipetare,respektivisht femrave shqiptare muslimane,(") na nevojitet nje kohe bukur e gjate, per te hyre neper binaret tona,nga te cilat kemi dale pak si me hugjum sic thote populli,ne te njejten forme edhe duhet te kthehemi ne ate petkun tone modest(veshje edukative,e gjate joegjysmeveshur)(nuk ka dyshim qe ka perjashtime ne kete aspekt dhe kemi femra tejet mira ne kete drejtim)

2)Pas kesaj atehere vie mbulesa ne shprehje,mbulimi i trupit dhe flokeve ashtu sic edhe ka porosite Allahu ne Kur'an dhe resulullahu ne me hadithet e tij(ashtu sic kane spjeguar forumistet me argumentet paraprake)
Jemi duke diskutuar mbi dispozitat islame drejtuar femres muslimane,andaj nuk duhet te futet cdokush ne teme dhe sipas logjikes se vet te flase pa argumente e duke i fut ne nje these edhe femrat tjera,gjegjesisht ato te religjioneve tjera..

3)Kur jemi te nikabi,do te shohim se mendimet e dijetareve te mirenjohur eminente mbi kete ceshtje jane 2:
a)waxhib(e domosdoshme)
b)synet(dicka qe eshte ka porosite resulullahu)

Une nuk do te kyqem(ndalem) fare ne argumentet e dy paleve,pasiqe e njeres pale vec qenka shtruar ne formen me te gjere(qarte)qe mund te spjegohet,e ajo e pjeses dyte qenka e prekur njeashtu me ca argumente,
Disa dijetare si:Ebu hanifeja,shejh Albani e ca te tjere hukmin e nikabit e bejne synne,dua te them se ka perplasje mendimesh,mendime te ndryshme,mirepo qe te gjithe ulemate perseri ate e shohin si shume te vlere..
Njoh shume amerikane, e franceze muslimane, te cilat bartin nikab,edhe tek ne vec se ka filluar te praktikohet,por me veshtiresi,ngase tek ne ende kemi aso njerez"Ha buke e uje e baj gajlen e huj"dmth.veshtire eshte bartja e tij,por inshaallah "Allahu jussehil hadhel emer" Allahu e befte hajr cdo pune ne te cilen hasim veshtiresi praktike

Psikologu
03-01-06, 18:22
lejohet gruas tė zbuloj fytyrėn dhe duart e saj gjatė blerjes apo shitjes, dhe i lejohet shitėsit tė shikojė fytyrėn e saj gjetė dhėnies sė mallit dhe kėrkimit tė pagesės, me kusht qė kjo tė mos shkaktojė fitne - pėrndryshe, ėshtė e ndaluar.Ibn Kudameh ka thėnė: “ Nėse njė preson ka punė me njė grua gjatė shitjes apo huazimit (sh.p. apo dhėnies me qira), i lejohet atij tė shikojė fytyrėn e saj ashtu qė tė dijė se kush ėshtė ajo, dhe mund t“i shkojė asaj kur ėshtė koha e pagesės (garancion i qmimit kur tė pėrfundohet shit-blerja). Transmetohet se Ahmedi ka thėnė se kjo ėshtė mekruh nė rastin e gruas sė re, por jo nė rast tė gruas sė vjetėr, dhe po qė se ka rrezik tė fitnes, apo nuk ka nevojė pė shit-blerje tė kėtillė. Por, nė raste kur ėshtė e domosdoshme, dhe nuk ka epshe tė liga, nuk ka ndonjė tė keqe nė kėtė."(el-Mughni, 7/459; el-Sharh el-Kebir ‘ala Matan el-Mukni', 7/348 bi Haamish el-Mughni; el-Hidaajeh ma'a Takmilat Fath el-Kadir, 10/24).
El-Dasuki ka thėnė: “ Kur tė jipet dėshmija nga njė grua, e cila mban nikab (mbules tė fytyrės), ajo duhet tė hjekė nikabin e saj. Kjo aplikohet nė raste tė martesės dhe ēėshtjeve tjera, si shit-blerja, dhėnia e dhuratave, borxhit, plotėfuqisė (sh.p. autorizimit), etj. Ky ėshtė mkendimi i preferuar i sheikhut tonė." (Haashijat el-Dasuki ‘ala'l-Sharh el-Kebir, 4/194)

Me vjen shumė e shumė keq pėr ketė shekullė tė civilizimit , qė akoma janė dominante mendimet dhe liritė e cunguara aq rreptė pėr krijesen njerzore , vetem e vetem qė quhet femer.
Po mashkujtė , cka zbulojnė , apo pse zbulojnė trupin e tyre?!!

Straightway
03-01-06, 22:39
lejohet gruas tė zbuloj fytyrėn dhe duart e saj gjatė blerjes apo shitjes, dhe i lejohet shitėsit tė shikojė fytyrėn e saj gjetė dhėnies sė mallit dhe kėrkimit tė pagesės, me kusht qė kjo tė mos shkaktojė fitne - pėrndryshe, ėshtė e ndaluar.Ibn Kudameh ka thėnė: “ Nėse njė preson ka punė me njė grua gjatė shitjes apo huazimit (sh.p. apo dhėnies me qira), i lejohet atij tė shikojė fytyrėn e saj ashtu qė tė dijė se kush ėshtė ajo, dhe mund t“i shkojė asaj kur ėshtė koha e pagesės (garancion i qmimit kur tė pėrfundohet shit-blerja). Transmetohet se Ahmedi ka thėnė se kjo ėshtė mekruh nė rastin e gruas sė re, por jo nė rast tė gruas sė vjetėr, dhe po qė se ka rrezik tė fitnes, apo nuk ka nevojė pė shit-blerje tė kėtillė. Por, nė raste kur ėshtė e domosdoshme, dhe nuk ka epshe tė liga, nuk ka ndonjė tė keqe nė kėtė."(el-Mughni, 7/459; el-Sharh el-Kebir ‘ala Matan el-Mukni', 7/348 bi Haamish el-Mughni; el-Hidaajeh ma'a Takmilat Fath el-Kadir, 10/24).
El-Dasuki ka thėnė: “ Kur tė jipet dėshmija nga njė grua, e cila mban nikab (mbules tė fytyrės), ajo duhet tė hjekė nikabin e saj. Kjo aplikohet nė raste tė martesės dhe ēėshtjeve tjera, si shit-blerja, dhėnia e dhuratave, borxhit, plotėfuqisė (sh.p. autorizimit), etj. Ky ėshtė mkendimi i preferuar i sheikhut tonė." (Haashijat el-Dasuki ‘ala'l-Sharh el-Kebir, 4/194)

Me vjen shumė e shumė keq pėr ketė shekullė tė civilizimit , qė akoma janė dominante mendimet dhe liritė e cunguara aq rreptė pėr krijesen njerzore , vetem e vetem qė quhet femer.
Po mashkujtė , cka zbulojnė , apo pse zbulojnė trupin e tyre?!!

Ai icili gjithnje fut hundet gjithkund , padyshim se do i thehet ndonjeher , ne ket rast kemi parashkruesin me larte... :roll:

uliksi31
03-01-06, 22:44
*** Ju lutem te i permbaheni temes, falemderit. ***

Me nderime Uliksi

Psikologu
03-01-06, 23:11
Mirė thotė i nderuari uliksi!

Ti pėrmbahemi temes , se kush kuj ia thenė hundet spo hyn andej!

Straightwaj;

Me thuaj se a me tė vertet ėshtė kjo kohė me tė cilen duhet tė jetoj femra ,nena dhe motra shqiptare?

Bjeri drejtė.

Straightway
03-01-06, 23:18
Islami si edhe kete hasimne Krishterizem , therret ne Mbulimin e kokes se femres dhe asaj qe eshte e turpshme te shihet tek ajo , bile ne krishterizem mbulimi i kokes eshte aq i rrept saqe thote nese nuk mbulohen tia rruaj koken femres dhe te dal me koke te rruar...Kete e predikoi edhe shenjterorja Mari e cila hecte me koke te mbuluar , kete therret edhe Islami qe thot se femra duhet te mbuloje koken apo jo shoku Psikolog ?

GURI SYLAJ
04-01-06, 12:29
O ooooooooooooooooo po ooooooooooooo edhe mashkujt e edhe femrat e kan mbulu koken e edhe trupin ,mvaresisht nga kushtet klimatike edhe kur nuk ka pas as krishterizem e as muslimanizem . Per me u mbrojt nga te ftoftit , nga pluhuri, nga dielli etj.

Nevoja e mesoj njeriun ne fillim para se kete rol t'a merrte dikush tjeter.

Hattabi
10-01-06, 22:43
O ooooooooooooooooo po ooooooooooooo edhe mashkujt e edhe femrat e kan mbulu koken e edhe trupin ,mvaresisht nga kushtet klimatike edhe kur nuk ka pas as krishterizem e as muslimanizem . Per me u mbrojt nga te ftoftit , nga pluhuri, nga dielli etj.

Nevoja e mesoj njeriun ne fillim para se kete rol t'a merrte dikush tjeter.

[b]Ha po i lodheni qe te koke po a nuk po i sheh Ajetet Kur'anore aaa:

[i]"O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, pse kj ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues."([i]El Ahzab 59)[b]

Senada
21-01-06, 03:44
Psikologu cioti:

Me vjen shumė e shumė keq pėr ketė shekullė tė civilizimit , qė akoma janė dominante mendimet dhe liritė e cunguara aq rreptė pėr krijesen njerzore , vetem e vetem qė quhet femer.
Po mashkujtė , cka zbulojnė , apo pse zbulojnė trupin e tyre?!!


Sikur t'i binden urdherave te Krijuesit te gjitha femrat , bota do ishte shembullore, do te eliminoheshin e nuk do te ekspozoheshin gjithe percarjet, cytjet, amoraliteti etj..., me fjale te tjera, qetesia do mbijetonte ne zemrat tona.

P.S. Femra perben gjysmen e shoqerise ne bote (bile sipas statistikave kalon shifren e gjysmes), keshtuqe i nderuar, femra eshte edukatore e pasardhesve.

Mbulesa ruan nderin e femres. E, femra ruan nderin e nje kombi.

Reana
21-01-06, 07:01
:lol: :lol: :lol:
A po lodheni hiq, e a po ju shkon muhabeti!!!
si thote nje miku im, ishalla po shpetojme, e une po vazhdoj :arrow: pa e bere veren dimer, se tybe nuk veshen rrobet e dimrit, veres :lol: :lol: :lol: ...