PDA

View Full Version : Disa zbulime interesante tė Dr. Tariq Al Swaidan:


Islam
07-08-05, 19:42
Disa zbulime interesante tė Dr. Tariq Al Swaidan:Tariq Al Swaidan ka zbuluar disa ajete (versete) nė Kur’anin e
madhėrishėm se njė gjė ėshtė e barabartė me tjetrėn p. sh. burrat janė
tė barabartė me gratė. Edhepse kjo ka kuptim vetėm gramatikor, njė e
dhėnė mahnitėse e fjalės burrė nė Kur’an ėshtė e pėrmendur 24 herė, dhe
se 24 herė ėshtė pėrmendur fjala grua, kėshtuqė jo vetėm qė kjo frazė
ėshtė e drejtė nga kuptimi gramatikor, por ėshtė edhe njė e vėrtetė
matematikore. P. sh. 24 = 24.

Nė bazė tė analizave tė mėtutjeshme tė ajeteve tė ndryshme, ai ka
zbuluar se ka pėrputhshmėri nė tėrė Kur’anin, ku thuhet se njė gjė ėshtė
e njejtė me tjetrėn. Shiko mė poshtė rezultatet mahnitėse tė fjalėve tė
pėrmendura dhe numrin se sa herė ėshtė pėrmedur nė Kur‘an nė gjuhėn
arabe.

Dunja (njėri prej emrave pėr jetė )- 115 herė dhe fjala ahiret (jeta e
amshueshme)- 115 herė

Melaike (Engjujt)- 88 herė, shejtani (Satani-)- 88 herė

Jetė- 145 herė, vdekje- 145 herė.

Dobi- 50 herė, korrupcion- 50 herė.

Njerėz- 50, tė dėrguar- 50 herė.

Iblisi -(mbreti, kryepari i shejtanėve) 11 herė, kėrkimi i mbrojtjes
prej Iblisit- 11 herė.

Musibah (fatkeqėsi, kijamet)- 75 herė, falėnderim- 75 herė

Lėmoshė (sadaka)- 73 herė, kėnaqėsi 73- herė.

Njerėzit qė nuk janė tė udhėzuar- 17 herė, njerėzit e vdekur- 17 herė

Muslimanė- 41 herė, Xhihad- 41 herė

Ari (dukati)- 8 herė, jetė e lehtė 8 herė

Magji- 60 herė, fitne (ē’ orientim, mashtrim)

Zekat (tatimi qė paguajnė muslimanėt pėr tė varfėrit)- 32, berekat
(rritja e bagatisė)- 32 herė

Mendja- 49 herė, nuri (ndriēimi, drita)- 49 herė.

Gjuha- 25 herė, predikim- 25 herė.
Dėshirė- 8 herė, frikė- 8 herė.

Fjalimi publik- 18 herė, publikimi, reklamimi- 18 herė

Vėshtirėsi- 114 herė, durim- 114 herė.

Muhammed- 4 herė, sheriati (mėsimet e Muhammedit s. a. v. s)- 4 herė.

Burrė- 24 herė, grua- 24 herė.
Dhe… mahnitėse, a?! Shiko se sa herė paraqiten fjalėt e poshtėshėnuara:

Salat (falje, namaz)- 5 herė,

Muaj- 12 herė,

Ditė- 365 herė,

Deti- 32 herė, toka- 13 herė

Deti+ toka= 32+ 13= 45

Deti= 32/ 45* 100= 71.11111111%

Tokė= 13/ 45* 100= 28. 88888889%

Deti+ Toka= 100. 00%

Shkenca bashkėkohore vonė e ka vėrtetuar se uji e mbulon 71. 111 % tė
tokės dhe se toka mbetet 28. 889%.

A ėshtė kjo rastėsi?!
Pyetja ėshtė se kush ia mėsoi tė gjitha kėto tė dėrguarit Muhammed s. a.
v. s.?!
Menjėherė na vie pėrgjigja se All- llahu i Madhėrishėm ia mėsoi tė
gjitha kėto.
Por gjithashtu Kur’ani na i mėson tė gjitha kėto. Ju lutemi qė ta
pėrcillni kėtė te tė gjithė shokėt tuaj dhe te muslimanėt qė i njihni.
Ajeti (verseti) 87 i sures (kapitullit) Al- Enbija

LA ILAHE ILA ENTE SUBHANEKE INNI KUNTU MINNA DHALIMIN.

87. Ata do tė thonė: All- llahu! Thuaju: E pse nuk frikėsoheni pra?
D. m. th. Nuk ka zot tjetėr pėrveē Teje, Ti je i Madhėrishėm: me tė
vėrtetė unėkam gabuar. (Tregimi i Dhenunit a. s.)

ARVANITI
07-08-05, 22:19
Po pse i thua ketij "doktor"?

Sa jane shtuar edhe keta doktorat.

Islam
11-08-05, 01:39
Kėrkoj nga Moderatorėt qė postimi i fundit nė kėtė temė tė shlyhet, pėr shkak se ska tė bėj me temen dhe ka shkelur rregullat e Forumit.

Kėtė interesant e pėrmendin Modetatorėt nė qdo postim qė e shlyen, mirpo pėr qudi ksaj radhe personit i cili e kan vrejt shumica kundershton gati nė qdo temė pa argumente dhe tjetra ėshtė se kategoria apo nėnfoumi quhet "Mėsime nga Kur'ani" apo jo tė nderuar Moderator ?

Unė kam mendimin qė i ėshtė dhan njė pamje e keqe kategoris "Mėsime nga Kur'ani" pėr shkak se nė kėtė kategori, gjenden shum shkrime jasht temave dhe qė jan shum provokuese, pėr kunder faktit se disa dojn tė na msojn se si jetohet nė jeten "moderne" dhe se kinse nuk jemi arab qė ndjekmi fen Islame, dhe duhet ta pėrqafojm Islamin ashtu siq ata e shohin me syrin e "tyre", qka nėnkupton direkt se ata vėrtet nuk dojn tė marrin pjes nė diskutime dhe ti ndajn mendimet me muslimant shqiptar, por dojn tė sjellin pėrqarje mes muslimanve.

Unė ndihem shum i prekur pėr kėtė, sepse kur njė Moderator musliman lejon shkrime tė tilla aq provokuese pėr muslimanėt nė kėtė kategori, dhe kur njė musiman lejon qė dini i All-llahut Azze ue Xhel dhe i Dėrguari i Tij SalAll-llahu Alejhi ve Selem tė fyet dhe tė ofendohen urdhėrat dhe obligimet qė na jan shpall nga ana e Rrahmanit.

All-llahu ju shpėrbleft pėr mirkuptim, Islam.

uliksi31
11-08-05, 06:59
I nderuar Islami,

Vertet me paska anashkalua ky shkrim i te nderuarit Arvaniti.Por i lutem Arvanitit si dhe te tjerve qe te i permbahet temes.Nuk deshiroi te ngeli me "fshise" ne dore. Me veshtirsi e beje nje gje te tille (fshirjen).Deshiroi qe te diskutojm ashtu si na ka hije.Te tregojm tolerance fetare.Mos te folim fjalen e fundit te paren.
Eshte fakt se te gjithe nuk jemi te nje mendimi,nuk ishin as ata para nesh,nuk do te jene as ata pas nesh. Duhet te kemi parasysh se; intelekti,dituria,toleranca ne mes njerzve nuk eshte e njejt.Prandaj edhe reagimet pritet te jene te ndryshme.
Sa u perket moderatorve, edhe ata gabojn.Duhet nganjehere te mendoni se moderatoret nuk e kane edhe aq leht te gjykojn.Eshte e veshtir te marish mbi vehte rolin e arbitrit.Ne deshirojm, dhe ju terheqim verejtjen diskutuesve, qe te i permbahen temes,te mos ofendojn. Duhet qe edhe ju diskutuesit te tregoni tolerance mes vehtes.Tek e fundit krejt shqiptare jemi,nje "grusht"
popull, te shume vuajtur nga shume armiq neper shekuj.
Me kaq ju pershendes ngrohtesisht,duke ju deshiruar diskutime te mirfillta si dhe te dobishme.Ku mund te perfitojm te gjithe, pamvarsisht kush dhe cka jemi.

Me nderime Uliksi