PDA

View Full Version : Nga streha e lotit


Skofiar
10-08-05, 03:49
Dua..

E dua..
Porosine e detit me valė
Zhurmėn e hapave nė rrugė
Shpresėn ne ēelit e burgjeve
Refuzimin e perkuljes
I dua …
Enderrat ne qartesine e yjeve
Zerat e shterruar ne kopshtin publik
Kercimin rreth zjarrit
Vallen ne shkelqimin e henes
Dehjet e dashnoreve
I dua..
Te demtuarit e shiut te fundit
Femijte per pafajsine e tyre
Gocat per vuajtejete dashurise
Vashat per buzeqeshjet e kendshme

Skofiar
17-08-05, 00:50
MĖ VISH

Mė vish zemėr
Lėkurėn ma qep ngadalė
Fijet lidhi nyje
Indet m’i bėnė palė

Nė ēdo prerje tė saj
Lė njė shenjė kujtim
Fėmija kur tė merr vaj
Emri im pajtim

Plagėt lidhmi nė shpirt
Me ndjenjen e shpreses
M’i ujit dhe kockat
Me lotėt e besės

Vuajtjet m’i lidh nė zemėr
Aty ku je ngulitur
Veshma edhe palcėn
Me mallin e shprishur

Nėse mė s’takohemi
Kam njė porosi
Eja prap betohemi
T’īa nisim pėrseri

Urata
17-08-05, 15:02
Ik, bre se na "tranove" edhe ti...
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...

Domira
19-08-05, 13:28
MĖ VISH

Mė vish zemėr
Lėkurėn ma qep ngadalė
Fijet lidhi nyje
Indet m’i bėnė palė

Nė ēdo prerje tė saj
Lė njė shenjė kujtim
Fėmija kur tė merr vaj
Emri im pajtim

Plagėt lidhmi nė shpirt
Me ndjenjen e shpreses
M’i ujit dhe kockat
Me lotėt e besės

Vuajtjet m’i lidh nė zemėr
Aty ku je ngulitur
Veshma edhe palcėn
Me mallin e shprishur

Nėse mė s’takohemi
Kam njė porosi
Eja prap betohemi
T’īa nisim pėrseri

Ne keto fjale gjen prehje shiprti i secilit qe i lexon ato, shpirti i te dashuruarve, atyre qe iu mungon dashuria, te zhgenjyerve apo atyre qe jetojne me shprese. Kjo eshte pershtypja ime.

Vazhdoni te na fisnikeroni me dashuri qe i nevoitet ēdo njeriu, secilit prej nesh...

Me respekt

Domira

Skofiar
25-08-05, 02:11
Ti nuk erdhe

E prita pritjen nė pritje
Pritje u bėra
Gjak i pritjes rrodhi nga damarėt e vuajtjes sime
Pritje e lodhur u bė dashuria yte
E etur pritja pėr tė tė pritur
Ti nuk erdhe.

Vjen e shkon hėna me diellin nė pritje.
Yjet luajnė valle pritjesh
Unė i gozhduar nė pritje.
Lot i pritjes duke tė pritur
Ti nuk erdhe.
E unė prapė pritje

Dhe ja vjen fundi i njė pritjeje
E vdekur ėshtė edhe kjo pritje
E heshtur qarja nė pritje
Pres njė tjetėr pritje
Ti nuk vjen
Unė i fundosur nė pritje.

Urata
25-08-05, 16:53
Ti nuk erdhe

E prita pritjen nė pritje
Pritje u bėra
Gjak i pritjes rrodhi nga damarėt e vuajtjes sime
Pritje e lodhur u bė dashuria yte
E etur pritja pėr tė tė pritur
Ti nuk erdhe.

Vjen e shkon hėna me diellin nė pritje.
Yjet luajnė valle pritjesh
Unė i gozhduar nė pritje.
Lot i pritjes duke tė pritur
Ti nuk erdhe.
E unė prapė pritje

Dhe ja vjen fundi i njė pritjeje
E vdekur ėshtė edhe kjo pritje
E heshtur qarja nė pritje
Pres njė tjetėr pritje
Ti nuk vjen
Unė i fundosur nė pritje.

A thua, pse nuk paska ardhė...vetėm ndonjė arsye e madhe se energji e ketyre fjaleve do ta herhiqte fortė...!!!

Skofiar
26-08-05, 05:30
ĖNDĖRRA

Aq kohe tė kam ėnderrue
Sa krahėt mu kanė lodhur
Duke ta shtėrnguar hijėn
Qė ngulej nė krahrorin time
E nuk pėrkulej as s’palohej

Tė kam ėndėrruar aq shumė gjatė
S’kam besuar qė do zgjohem pėrseri

Deshiroj tė flej pėrgjithmonė
Nė tė gjitha trajtat e jetės

Tė kam ėndėrruar aq shumė
Sa kam fjetur me siluetėn tėnde

Tash e urrej edhe ėndėrren
Dhe kohėn qė kalon
E nuk ndodh asgjė

Aq gjate tė kam ėnderue
Sa tash ke humbur realitetin

Skofiar
31-08-05, 02:19
Dhimbje

Kam dhimbje
dhe tė dua
njė kryq nė zemėr
njė kryq nė sy
ti nuk erdhe
as nuk do te vijsh mė
njė kryq mė shumė
asgjė

Megjithatė, atje larg
shumė larg
valėzojnė flokėt tu
buzėqesh njė fytyrė
kėndon pėr diellin
nuk ka vdekur
dielli!
e pra
mė thuaj
ku je?

Ku je
dua ta vizitoj
prap zemrėn
tė gaboj edhe njė herė!
mė hudh njė shikim
ma trego rrugėn
dridhem kam frikė
nga rruga
pa kthim

Urata
31-08-05, 18:31
SKOFIAR, ik djale se trazove shpirtna...m'duket se je kah "hyn n'gjynah" ...!!!

Skofiar
02-09-05, 03:37
SKOFIAR, ik djale se trazove shpirtna...m'duket se je kah "hyn n'gjynah" ...!!!

Hi Urata!
Falemnderit qė jep kurajo
Tė pėrshendes

JETE E BRENGA

Jeta ma ka gėrrye
Shtratin e vetmisė
E lulja jote i ka lėnė
Ne guret e kopshtit tim
Kujtimet e vyshkura
Nga petalet e kuqe
Qe vdesin pas mesnates
Karamfilin e mengjesit
Shpesh e kam kerkuar
Ne rruget e femijerise
Ku fjalet jane enderra
Kur nuk enderrojme me
Pa te cilen gjithmone
Fillon te ftoftit me acar
Ne keto vende te imagjinuara
Ku ti nuk banon me.

Urata
02-09-05, 03:57
A ka njeri qe e analizon(spjegon) kete poezin e fundit nga Skofiar...? Mungese koncentrimi apo pak si e ...

Skofiar
03-09-05, 20:52
Urata, unė vtėm tė kam pėrshėndetur dhe t'u kam flėnderuar. Ta analizosh poezinė time s'ka nevoje, sepse ajo nuk té dedikohet ty, as askujt kėtu nė forum. Edhe ashtu jam i ri kėtu.

Falemnderit pėr mirėkuptim.

VARRET

O ! sa tė qeta janė varret !
Duken si pėr inat tė bukura
Pasi janė tė mbyllura pėr tė gjallėt
Tė mbyllura nga trazimet efemere
Nga dashuritė, dhe premtimet e rrejshme
Ato flenė nėn hije tė qiparisave
Sa thellė flenė pa lėkundje, pa shpresa
Madje pa ėndėrrime
Ato flenė gjatė, nė qetėsi
Buzė qyteteve tė palara pis

O! Sa tė qeta janė varret!
Tė improvizuara nga njerėzit apo rrethanat
Nga urrejtjet apo nga luftėrat qė shkumojnė
Nga sėmundjet dhe uria kalimtare
Ato vlejnė nė qetėsi
Pa frikė, pa strese, pa gjėmė, pa frymėmarrje!
Tė lumet ato qė nuk iu lakmojnė tė gjallėve
S’kanė kohė as nevojė pėr thashethemet!

Kalove njė tė diele nga varret
Tė admiroj heshtjen e madhe tė shpirtrave qė flčnė
Lexova mbishkrimet, pllakat dhe mesazhet
Shpirti im i shqetėsuar... si asnjėherė u tremb...!

Domira
03-09-05, 23:54
Skofiari ka kohe qe me poezite tua ti shpien njeriun ne bukurite dhe dhembjet me te cilat na sfidon jeta.
Duke bredhur neper vargjet e Juaja, une lehte zvaritem shtigjeve te jetes sime dhe me ben te pushoj ne mes te shkalloreve te se bukures dhe te shemtuares qe jane sfide per te gjithe ne.

Me respekt

Domira

Skofiar
05-09-05, 03:01
Skofiari ka kohe qe me poezite tua ti shpien njeriun ne bukurite dhe dhembjet me te cilat na sfidon jeta.
Duke bredhur neper vargjet e Juaja, une lehte zvaritem shtigjeve te jetes sime dhe me ben te pushoj ne mes te shkalloreve te se bukures dhe te shemtuares qe jane sfide per te gjithe ne.

Me respekt

Domira

Edhe ty tė pėrshėndes Domira dhe tė uroj gjithė tė mirat. Falemnderit pėr atė qė ke shkruar dhe qė me lexon.
--------------------------------------------
Kur dua

Kur dua humbi, mbėshtillem
Krijoj dhe derdh perla

Kur dua shpesh sėmurem
Bie dhe qaj, hidhem, bėj panik

Kur dua shoh shkurt, vetėm ...
E kam nga sinqeriteti, kureshtja

Kur dua e fali zemrėn
Bashkė me vėllain e saj shpirtin

Kur dua nuk i dua imazhet
Mbi rėrė trasoj fantazma dhe ide divine

Skofiar
05-09-05, 22:56
VAJE

Kami adhur sonte
Unė dhe zemra ime nė vizitė
Jemi merzitur shumė

Deshėm vetėm tė shohim
Patėm nevojė
Do t’ikim shpejt, pa tė merzitur

T’i shohim sytė dhe buzėqeshjen
Sa pėr t’i ringjallur kujtimet
Pėr ta qetėsuar dhembjen qė po djeg
Nga kujtimet e buzėve tua tė buta

Ti s’ke ndryshuar
Gjithnjė nė fund tė syve
Ta shoh butėsinė

Jam munduar kot ta kėrkoj
Ngrohtėsinė tėnde gjithkah
Nuk e kam gjetur

Unė dhe zemra ime
Tash e dimė
Kemi humbur shumė

Kemi humbur krejt

Domira
05-09-05, 23:34
VAJE

Kami adhur sonte
Unė dhe zemra ime nė vizitė
Jemi merzitur shumė

Deshėm vetėm tė shohim
Patėm nevojė
Do t’ikim shpejt, pa tė merzitur

T’i shohim sytė dhe buzėqeshjen
Sa pėr t’i ringjallur kujtimet
Pėr ta qetėsuar dhembjen qė po djeg
Nga kujtimet e buzėve tua tė buta

Ti s’ke ndryshuar
Gjithnjė nė fund tė syve
Ta shoh butėsinė

Jam munduar kot ta kėrkoj
Ngrohtėsinė tėnde gjithkah
Nuk e kam gjetur

Unė dhe zemra ime
Tash e dimė
Kemi humbur shumė

Kemi humbur krejt

:cry:

Skofiar
06-09-05, 03:52
SUBSTANCĖ

Nė gjirin e vetmisė
pulsime
zjarr nė zemėr
lavė intime
jeta merrė frymė pėrseri

Dikush m’u duk i fshehur
nė gjirin e pėshpėrimės
plasaritje
zhurmė
eskortuar nga njė siluetė

Urata
06-09-05, 14:38
Urata, unė vtėm tė kam pėrshėndetur dhe t'u kam flėnderuar. Ta analizosh poezinė time s'ka nevoje, sepse ajo nuk té dedikohet ty, as askujt kėtu nė forum. Edhe ashtu jam i ri kėtu.

Falemnderit pėr mirėkuptim.

VARRET

O ! sa tė qeta janė varret !
Duken si pėr inat tė bukura
Pasi janė tė mbyllura pėr tė gjallėt
Tė mbyllura nga trazimet efemere
Nga dashuritė, dhe premtimet e rrejshme
Ato flenė nėn hije tė qiparisave
Sa thellė flenė pa lėkundje, pa shpresa
Madje pa ėndėrrime
Ato flenė gjatė, nė qetėsi
Buzė qyteteve tė palara pis

O! Sa tė qeta janė varret!
Tė improvizuara nga njerėzit apo rrethanat
Nga urrejtjet apo nga luftėrat qė shkumojnė
Nga sėmundjet dhe uria kalimtare
Ato vlejnė nė qetėsi
Pa frikė, pa strese, pa gjėmė, pa frymėmarrje!
Tė lumet ato qė nuk iu lakmojnė tė gjallėve
S’kanė kohė as nevojė pėr thashethemet!

Kalove njė tė diele nga varret
Tė admiroj heshtjen e madhe tė shpirtrave qė flčnė
Lexova mbishkrimet, pllakat dhe mesazhet
Shpirti im i shqetėsuar... si asnjėherė u tremb...!


ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
Skofiar o i mire djale, nuk kujtue se m'dedikohet mu! Kishe qejf Poezin tate me kuptu...
"shkrues" te mjafte, na duhet ca analizues dhe kritike :wink:

ps: Nuk te njoh e hiq e hiq nuk me njeh...
atehere dedikimi s'me njeh fare.


t'lumte ajo pene!

Urata
06-09-05, 14:40
ps:*kam

kisha*(jo *e)

duhen* (jo t*)

Urata
06-09-05, 14:45
VAJE

Kami adhur sonte
Unė dhe zemra ime nė vizitė
Jemi merzitur shumė

Deshėm vetėm tė shohim
Patėm nevojė
Do t’ikim shpejt, pa tė merzitur

T’i shohim sytė dhe buzėqeshjen
Sa pėr t’i ringjallur kujtimet
Pėr ta qetėsuar dhembjen qė po djeg
Nga kujtimet e buzėve tua tė buta

Ti s’ke ndryshuar
Gjithnjė nė fund tė syve
Ta shoh butėsinė

Jam munduar kot ta kėrkoj
Ngrohtėsinė tėnde gjithkah
Nuk e kam gjetur

Unė dhe zemra ime
Tash e dimė
Kemi humbur shumė
Kemi humbur krejt


Ndjem ashtu edhe unė(sikur ate qe bera bold)...
tolerancen n'gjake...
kujdesi m'udheheq...
perndryshe e humbur krejt...

Domira
06-09-05, 16:29
SUBSTANCĖ

Nė gjirin e vetmisė
pulsime
zjarr nė zemėr
lavė intime
jeta merrė frymė pėrseri

Dikush m’u duk i fshehur
nė gjirin e pėshpėrimės
plasaritje
zhurmė
eskortuar nga njė siluetė

:)

Skofiar
08-09-05, 04:04
LUTJE

Zot i adhuruar, mos mė dėrgo mė engjėj
i fundit gati mė rrėnoi
ma ka thyer edhe besimin nė ty,
me gjithė qenjen time tė lutem, o Zot
e di qė lutjet e kėtilla tė pengojnė
por ma fal vetėm pak kohė
vetėm pak kohė mė duhet … asgjė mė tepėr
pak kohė derisa t’i ngjes krihėt e thyer
qė t’i mbledh thermiat e zemrės
e t’i beshkojė copat e shpirtit
ja pėr ēka, o Zot kanė nevojė
dhe kjo nevojė do tė jetė e pėrjetshme …

Urata
09-09-05, 06:02
ēalim "fuqie"...Zote t'kjofsha falė...
n'rast lutje "ime" rrjedhė ...

Skofiar
09-09-05, 21:15
ZGJOHU

Druri i dashurisė tonė ka humbur rrėnjėt
Vallė koha apo shprehia e vrau
Ēdo ditė qė kalon po harrohemi ngapak
Koha qė kalon apo vitet na shkatėrruan
Zemrat tona nuk kėndojnė mė refrenet e njėjt
Nuk shetisim mė nėpėr tė njėjtėn rrugė

Druri i dashurisė tonė i ka humbur degėt
Vallė koha apo shprehia ia thau
Do tė deshiroja ta mbushin hapsirėn me lule
Pėr ta kujtuar mė mirė dashurinė tonė

Tė shikoj, ti s’je kėtu, nė mendime krejt e humbur
Zemrat tona dashurinė nė tė tashmen s’e pėrjetojnė
Ajo ka ikur t’i bashkohet hijes sė drurit me kujtime
Do tė shkoj tė ulem nėn te, ta shoh duke lulėzuar

Zgjohu, eja te unė, ose koha mė duket ironi

Honesty^uk.
01-10-05, 20:11
I nderuar Skofiari
Komplimentet e mia vijne per Vargjet tuaja te mrekullueshme

Ti gjithmone je nje pike loti

Ti gjithmone je nje pike loti
engjell nate kush te solli ?
dhimbja e shpirtit kurre nuk tretet
TI je yll qe vjen e tretet,por loti mbetet.

Cdo mengjes kur diellin shoh
dua shpirtin te ma ngrohe
TI e vrave endrren time
mbete plage ne zemren time.

Jeta ime vale qe mbytet
thelle ne zemren tende zhytet
me dhemb shpirti,me dhemb zemra
nuk te heq dot TY nga mendja.

Me mungon si nates hena
qaj-qaj e me dhemb zemra
jeten tone e ndave pergjysem
por puthja jone kurre nuk do vyshket.

Sa me larg qe je nga mua
s'di pse aq me shume te dua
e kam pire dashurine tende
qe me ka dehur trup dhe mendje.

Skofiar
04-10-05, 00:22
I nderuar Skofiari
Komplimentet e mia vijne per Vargjet tuaja te mrekullueshme

Ti gjithmone je nje pike loti

Ti gjithmone je nje pike loti
engjell nate kush te solli ?
dhimbja e shpirtit kurre nuk tretet
TI je yll qe vjen e tretet,por loti mbetet.

Cdo mengjes kur diellin shoh
dua shpirtin te ma ngrohe
TI e vrave endrren time
mbete plage ne zemren time.

Jeta ime vale qe mbytet
thelle ne zemren tende zhytet
me dhemb shpirti,me dhemb zemra
nuk te heq dot TY nga mendja.

Me mungon si nates hena
qaj-qaj e me dhemb zemra
jeten tone e ndave pergjysem
por puthja jone kurre nuk do vyshket.

Sa me larg qe je nga mua
s'di pse aq me shume te dua
e kam pire dashurine tende
qe me ka dehur trup dhe mendje.


------------
Pike per pike e paske zbatue porosine, veē qė e ke kapercy edhe YLBERIN nuk na ke tregue.

Urata
09-10-05, 14:27
Vajė burri...!!!

Skofiar
19-10-05, 05:23
LUTJE

Djeg ēfarė tė duash e dashur
Ēdo pjes te trupit tim
Mund ta duroj kėtė dhimbje
Durimi im s’ka mbarim

Nga mbrėmja deri nė mėngjes
Digj asgjė mos mė kurse
Me zemrėn t’lutem ke kujdes
Me dashuri t’kam fshehur nė te

Skofiar
20-10-05, 07:07
Lexova dikund qe Murgeshes i paska hy ne gjak puna e Piramidave!!!

SISYPHEAN LABOR

Piramida ngritur mbi eshtra skllevėrish
Fjalėt mbi fjalė - ujvarė psherėtimash
Dritė qė shkėlqen mbi varre faraonėsh
Nga froni rrezuar-n’humnerė fundėrrinash

Nuk sundohen qiejt me shkėlqim jargėsh?
Njė gur vihet, dy tjetėr rrezohen
- sisyphean labor – dhimbje plagėsh
Kėshtu piramidat dhunshėm ndėrtohen

Njerėz tė shpėrfytyruar – trup lakuriq
Pak hi e pluhur nė mė tė voglėn gotė
Njė ngrit nga balta - njė tjetėr vdiq
Kėshtu nis e u ēmend ngadalė kjo botė

Skofiar
21-10-05, 04:33
ANKTH

Ne prite tė prita gjatė
Pastaj u ktheva mbrapa
Nė fėmijėri
Nisa te shkruaj njė si ditar
Meditim e vuajtje
Qė doli poezi

U mundova t’i fsheh dhimbjet
Nisen tė qeshin lotėt
Si nė rini
Fjalėt tjerrin vargjet
Ėndėrrat mė mbysin nė gjumė
Nis ankthi pėrseri

Akrepat shkallmojnė kohėn
Mbysin natėn e gjatė
Pambarim
Dashuria mpreh krihėt
Aji vdes jetime
Razafė e flijuar
N’pėrqafim

Urata
27-10-05, 00:30
P - ortret

O - shėtim

E - the

Z - ėnkė

I - brendshem shpirti...

Skofiar
01-11-05, 00:39
PĖR TY

Nė qiell kalojnė re
Shkojnė ta takojnė detin
Duken siku faculeta tė bardha
Dashurinė tonė e pėrshėndesin

O Zot ! sa shumė e dua
Sa herė ia puthi buzėt
Qė lagen si fontanė qyteti
Si lumenj qė vėrsulen kah deti
Si dallendyshe qė fluturojnė qiellit
Si rrezet e purpurta tė diellit

E di qė jemi ndryshe nga tė tjerėt
Sikur vijmė nga njė tjetėr planet
Ku dashuria ėshtė Zoti vetė
Mė duket se jemi krejt tė veēantė
Kur mė mbėshtjell me dashurinė e zjarrtė
Dhe trupat tonė bėhen njė-bėhen bashkė

Skofiar
04-11-05, 05:05
TI...

Ti je
fryma qė frymoj
Puhiza qė mė pėrkėdhel
Shiu qė mė lag
Dielli qė mė nxen
Ylli i udhėve tė mia
Hėna qė ndriēon
Universin tim

Domira
04-11-05, 08:59
Sa bukur Skofiari :)

Urata
17-11-05, 03:56
TI...

Ti je
fryma qė frymoj
Puhiza qė mė pėrkėdhel
Shiu qė mė lag
Dielli qė mė nxen
Ylli i udhėve tė mia
Hėna qė ndriēon
Universin tim


Edhe TI...

:wink: :!:

Skofiar
17-11-05, 05:29
EDHE TI

[color=blue]Mė trego
parfumin e gjumit
nėnė hijen e ėndėrrave
ankthet qė me padrim
mundohen t’i fshijnė

E dua mungesėn tėnde...
harresen tėnde
ku pėrjetesisht fshihem
i zėnė me shtratin
e dashurisė tonė

Skofiar
17-11-05, 05:47
Sa bukur Skofiari :)

SA i bukur edhe nicku yt Domira (DO-MIRA)

Urata
17-11-05, 16:16
EDHE TI

Mė trego
parfumin e gjumit
nėnė hijen e ėndėrrave
ankthet qė me padrim
mundohen t’i fshijnė

E dua mungesėn tėnde...
harresen tėnde
ku pėrjetesisht fshihem
i zėnė me shtratin
e dashurisė tonė

:oops: :oops: :oops:

Skofiar
22-11-05, 06:04
Atė qė sonte ke veshur
A ėshtė parfumi i hėnės ?
Qė shpesh mė bėnė tė pij
Herė mė bėnė tė ngrij

Edhe kur s’tė shoh
Tė perkdhel nė iamgjinatė
Nė mes zėrit dhe imazhit
Dėgjoj vetėm ofshamėt

Lakuriq para shpirtit azgan
Kurban ta dhurova zemėn

Skofiar
25-11-05, 05:54
***

Shumė mė ka marrė malli sonte
Pė rrebelim sikur dikur
Nė sirtar t'fataliteve fjalė lėshonte
Ditari ku njė herė kisha shkruar

- Engjėll natė dėgjo marrėveshjen
Shkulmi ndjenjat e digjmi pėr jetė
Por ma kthe zemren tė paprekur
Tė pėrvujtur, por tė dashur siē jam vet

Skofiar
07-12-05, 06:32
KOHĖ MORTI

Ka kohė qė s’tė kam thėnė... tė dua
As ti moti nuk mė ke thėnė… edhe unė
Njenjat vdesin …e s’ngjalllen pa mua
Pa ty jam det...por det i pafund

Prej ditesh ka nisur ftohja…kohė shthur
Jam prap vetvetja … unė kėshtu jam
Kalimtar qė godet nė zemėr ... si dikur
S'je ajo qė tė njoha ... dashurisė i bėnė dėm

Skofiar
08-12-05, 03:01
DIĒITUR DASHURIE

Ti kėndon me ritmet e buzeve tė mia
me vrullin e gjakut tim pėrvėlues
me sytė e mi a te ndizet dashuria
ti valė e trazuar e detit shkumbezues
e uritur a ngopur ... ti a ia mvesh ngjyren pikturės
ti a i shfryn kranare kohes ne pėrleshje
ti dramė e shpirtit ... thumbi ironik i gjuhes
unė ėndėrra jote qė fluturon nė heshtje

Skofiar
08-12-05, 22:25
Shihemi...

Anijet i kemi nisur nė drejtim tė fatit
Secili me zemer pak nė dysh tė ndarė
Koha do tė deshmojė per prishjen e paktit
Pėrpjekje deshtake … pėr tė mbjell njė farė

Kuajt i shaluam fushės sė djegur shkrum
Ikėm pėr mes flakės … n’pėrcjellje njė muzė
Ti nė drejtim tėndin... i lodhur unė nga fjalėt
Shihemi prap mė the … mė puthe nė buzė

Vigani
10-12-05, 02:55
Skofiar, jepmė sekretin e forces tuaj...
besom o besoooom...
te gjithe lotet do i fshija ...


te gjitha mekatet e botes do i pastroja...
pėrpėlitje ne knaqesi ...

Viganica
"deshmore" e vargut tuaj...

Vigani
10-12-05, 02:59
perpara se te keqkuptohem ...
koheve te fundit nuk po kuptohem drejte nga njerezit...
me "deshmore" e vargut tuaj ...
desha te them se do "vritesha" per t'lexuar keto poezi tuaja...

firmos Viganica!

Ditirambe
12-12-05, 16:33
Viganica ti "dheshmore"
E une dashnore ...
e Skofjarit me dshire
pa thojza e kllapa

hahahaha
....

Gjithe te mirat

Ditirambe
12-12-05, 17:17
Hajgare oj Viganica...,

Skofjar, ti mos u hazdis tash se po merre nė thue i tremb musatė...

hahaha, nejse .....

Skofiar
13-12-05, 00:05
Skofiar, jepmė sekretin e forces tuaj...
besom o besoooom...
te gjithe lotet do i fshija ...


te gjitha mekatet e botes do i pastroja...
pėrpėlitje ne knaqesi ...

Viganica
"deshmore" e vargut tuaj...
------------------------------------------
Viganica ti "dheshmore"
E une dashnore ...
e Skofjarit me dshire
pa thojza e kllapa

hahahaha
....
------------------------------------------------
Gjithe te mirat

Hajgare oj Viganica...,

Skofjar, ti mos u hazdis tash se po merre nė thue i tremb musatė...

hahaha, nejse .....
-----------------------------------------------------

Eh...!

Falemnderit nga zema ty Vigane
Vargjet e mia sakrificė s’kerkojnė
Lexoj falas sikur fjalėn tėnde
Harroj ata qė t’keqkuptojnė

***

Edhe Ty Ditirambedua t’i them do fjalė
As nga lavdatat as nga “hajgaret”…
Haz s’kam marre as nė kurthė s’kam rėnė
Por di ta luaj edhe Tangon e mbramė

Kur tė jesh gati ēoma porosinė
T’i nisi krushqit me kuaj tė bardhė
Pa prekur nė tokė me tė marrun do tė vijnė
Por ti mos eja - thuaj qė s’je nė radhė

DEA
13-12-05, 00:09
http://www.gototj.com/artist/clapping.gif

Skofiar
13-12-05, 01:55
http://www.gototj.com/artist/clapping.gif

Dhe ti Dea qė fole bėre mirė
Ndoshta ta gjej ishullin ku banon
Do bėhemi miq…pėr kohė tė vėshtirė
Vetėm durtrokitja nuk mjafton

GURI SYLAJ
13-12-05, 19:16
Mundohem te hyje ne vargun tand,
te eci majave -kah ece Ti vet,
knaqem e dehem me kete poezi
qe vec pergedhele-por kurr nuk vret.

Skofiar , pranoni pershendetjet e mia te sinqerta dhe nje falenderim vllezerore, per keta margaritare qe po i sjell, per ne, ketu ne kete faqe.

Guri Sylaj

Ditirambe
13-12-05, 21:45
Skofiar, jepmė sekretin e forces tuaj...
besom o besoooom...
te gjithe lotet do i fshija ...


te gjitha mekatet e botes do i pastroja...
pėrpėlitje ne knaqesi ...

Viganica
"deshmore" e vargut tuaj...
------------------------------------------
Viganica ti "dheshmore"
E une dashnore ...
e Skofjarit me dshire
pa thojza e kllapa

hahahaha
....
------------------------------------------------
Gjithe te mirat

Hajgare oj Viganica...,

Skofjar, ti mos u hazdis tash se po merre nė thue i tremb musatė...

hahaha, nejse .....
-----------------------------------------------------

Eh...!

Falemnderit nga zema ty Vigane
Vargjet e mia sakrificė s’kerkojnė
Lexoj falas sikur fjalėn tėnde
Harroj ata qė t’keqkuptojnė

***

Edhe Ty Ditirambedua t’i them do fjalė
As nga lavdatat as nga “hajgaret”…
Haz s’kam marre as nė kurthė s’kam rėnė
Por di ta luaj edhe Tangon e mbramė

Kur tė jesh gati ēoma porosinė
T’i nisi krushqit me kuaj tė bardhė
Pa prekur nė tokė me tė marrun do tė vijnė
Por ti mos eja - thuaj qė s’je nė radhė


Mos u nis kah ishulli se ka shume rrezik
As krushq mos ēo se do te vij vete
Per vargun tend konsiderate o MIK...
Jam rreze dr1te qe prej vitesh pret

Hhahaha

Skofiar
14-12-05, 22:31
Mundohem te hyje ne vargun tand,
te eci majave -kah ece Ti vet,
knaqem e dehem me kete poezi
qe vec pergedhele-por kurr nuk vret.

Skofiar , pranoni pershendetjet e mia te sinqerta dhe nje falenderim vllezerore, per keta margaritare qe po i sjell, per ne, ketu ne kete faqe.

Guri Sylaj

I nderuar GURI SYLAJ

Ndihem shumė i lavdėraur nga kėto fjalėt tė ngrohta. Ju falendeoj qe gjeni kohe e me lexoni.
Edhe unė Ju pergjezoj pėr vargjet qė i poston nė forum, e te cilat i lexoj me shume deshire.
Ju pėrshėndes me shumė respekt.

Skofiar
15-12-05, 05:55
Akt suprem

Urrejtje s’kam pėr ty... deshurinė pasion
Edhe nėse zhytem n’ēmenduri tė rėndė
Tė prish atė qė ndreqa … shpirtin ma trishton
Ta kthej nė varrezė … dashurinė nuk bėnė

Veē koha ka ardhur ta bėj aktin suprem
T’ia vė dryrin... tė vetmes kėnaqėsi
Mos mė qaj po vuajta deri nė ekstrem
Jam peng i besės... edhe n’pabesi

Ditirambe
15-12-05, 13:52
Akt suprem

Urrejtje s’kam pėr ty... deshurinė pasion
Edhe nėse zhytem n’ēmenduri tė rėndė
Tė prish atė qė ndreqa … shpirtin ma trishton
Ta kthej nė varrezė … dashurinė nuk bėnė

Veē koha ka ardhur ta bėj aktin suprem
T’ia vė dryrin... tė vetmes kėnaqėsi
Mos mė qaj po vuajta deri nė ekstrem
Jam peng i besės... edhe n’pabesi

Skofiar, une ia fillova, sikur me Eagle, me batuta por kjo qė ke shkruar mė lartė ėshtė sublime.

Ti ke shkruar dy strofa, por unė kam zgjedhur dy rreshta pėr tė cilėt mendoj se janė "maja e pezisė tėnde" ashtu siē tha GURI SYLAJ...

Ta kthej nė varrezė ... dashurinė nuk bėnė....

Jam peng i besės ... edhe nė pabesi

Vetėm dhunuesit mė tė ligj mund ta kthejnė dashurinė nė varrezė dhe vetėm ata qė kanė karakter tė fortė qėndrojnė tė palėkundur ndaj pabesisė (tradhtisė).


Hahhahaa. Ta ndiefsha tė miren!!!

Skofiar
24-01-06, 04:53
I ndrituri President, dr. Ibrahim Rugova,

Misionarėt sikur Ju nuk gatuhen, nuk bėhen, nuk formohen, ata lindin nga Zoti, aty, ku ndihet nevoja. Ju erdhėt si njė dorė nga jashtė, si njė misionar nga Zoti pėr tė shtuar shpresat e jetės sė njė populli tė shumvuajtur dhe nėpėrkambur.

I nderuari President, dr. Rugova,

Ju u shfaqėt nė skenėn politike tė Kosovės atėherė kur populli yt kishte nevojė pėr njė misionar qė do tė largonte retė e zeza mbi Kosovė, tė cilat, sikur bėheshin gati tė derdhin gjithė breshėrinė e zjarrtė mbi atė pjesė tė truallit shqiptar. Ju ishit caktuar nga Zoti pėr atė mision historik tė cilin e pėrmbushėt duke kaluar nėpėr kalvarin tragjik, por pa u dorėzuar kurrė derisa trasove rrugėn e Pavarėsisė sė Kosovės, tė cilėn, asnjė pjestar i kombit shqiptar s'ka tė drejtė ta shtrembėraoj.

- Zoti e bekoftė shpirtin e dr. Ibrahim Rugovės, atė shpirt qė edhe nė amshim po rrezaton mesazhe afrie dhe bashkimi nė mes tė shqiptarėve!

- Zoti e bekoftė familjen Rugova dhe popullin e Kosovės!

- Zoti e bekoftė gjithė Kombin Shqiptar!


http://www.ibrahimrugova.org/

Skofiar
24-01-06, 05:46
PO QAN MOZARTI

Tash tri ditė rresht po qan Mocarti
Ka hap pianon e mbuluar nga pluhuri
Njė strofė tė re ka vendosur t’ia shtojė
Simfonisė sė Nėntė – pėr Rugovėn

Me sy tė ajur po qan Mocarti
Duke i zgjuar kujtimet e sė kaluarės
Zemrėn tė shtėrnguar sikur nė kurth
Po luan njė pjesė tė vjetėr- pėr Rugovėn

Edhe sonte po qan e dėnes Mocarti
Tė gjithė butonėt ia ka nxier pianos
Lotėt zemrėn ia kanė pėrshkuar
Duke lozur njė pjesė tė re – pėr Rugovėn

Ēdo notė po lėshon njė zė vajtimi
Njė kėngė legjendė sikur n’lahutė
Ngadalė por sigurt po lind kushtrimi
Pėr ėndėrren qė shihte ēdo natė Ibrahimi

Skofiar
26-10-06, 22:02
RELIKTE


Shikoj portretin mbi oxhak
Dhe degjoj njė kėngė tė vjetėr
Njė tufė lule mbi parmak
Njė foto, ca kėngė, asgje tjetėr

Disa fjalėve nga mendja fshi
Ua dėgjoj zėshėm ulurimėn
Herė ikin herė kthehen pėrseri
Pėr t’i vėnė zemrės drithėrimėn

Do kujtime qė i kam harruar
S’di pse mė sillėn vėrdallė
Herė vdesin herė ringjallen
Sa i lė mbrapa mė dalin pėballė

Skofiar
25-11-06, 06:18
****
*****
****
Edhe sikur qielli
Tė humte kaltesinė
Sytė do mund
Ta zėvendėsonin


Edhe sikur zalli
Mos tė jetė i nxehte
Gjoksat tu do tė mund
Ta nxenin pėrseri

Edhe sikur yjet
Mė mos tė shėndrisin
Buzeqeshja jote
Tė bėj tė ėndėrroj

Gjithmonė
Gjithnje!

Skofiar
25-11-06, 06:21
****
*****
****
Edhe sikur qielli
Tė humte kaltėrsinė
Sytė tu do tė mund
Ta zėvendėsoninEdhe sikur zalli
Tė ftofej fare
Gjoksat tu do tė mund
Ta nxenin pėrseri


Edhe sikur yjet
Mė mos tė shėndrisin
Buzeqeshja jote
Do mė bėj tė ėndėrroj


Gjithmonė
Gjithnje!

Domira
25-11-06, 13:10
Skofiar!

Perseri ngrohtesi nen "strehen e lotit" tend.

Skofiar
12-12-06, 04:53
Skofiar!

Perseri ngrohtesi nen "strehen e lotit" tend.


Po, Domira, pėrseri. Falemnderit qė mė lexon!

QĖNDRESĖ

Stoikisht iu kam qėndruar
Historive tė zymta

Greminave tė thella
Ku mbyten dragonjtė

Gjithmonė me shkronja
E fjalė tė urta nė rreshta

I papėrkulur mes fjalėve
Thashethemeve tė leshta.

Skofiar
18-12-06, 05:53
JOSHJE

E kam shkruar me gjuhė
Harmoninė e trupave tonė

Siē e kam shkruar me mend
Harmoninė e kundėrthėnjeve

E kam shkruar me tri shkronja
Historinė e emrit tėnd

Gjithēka kam shkuar
Pėr ankthin e joshjes

Skofiar
08-02-07, 20:41
Kosovės

S’ke vė faj e dashur,
tė ka mbetur tė endesh bulevardve
nėpėr tavolina hamshorėsh
ku bloza e duhanit
po ta ndryshon gjeografinė
e ti, lakuriq me gjinj tė tkurrur
nga njėqind duar tė huaja
qė t’i matin e t’i ndukin
herė kah jugu herė kah veriu
duke dashur tė ta shkulin mėmėsinė
prej atyre kokrrave
ku dikur dehej vetė jeta.

Nuk tė vė faj e dashur,
veē njė rrobė mėndafshi prej fjalėsh
pėrpiqem tė ta hedh krahėve
por ti nuk e pranon
pėrkundrazi mė del pėrpara
e me lakuriqėsinė tėnde
me akuzon dhe mė thua:


Fjalėt nuk mė ngrohin mė,
as nuk mė mbrojnė prej lakmitarėve,
bile shpesh po mė lėndojnė
kur askush s’po mė shikon,
prandaj, merri fjalėt
e qėndis pelerina tė tjera
hidhja njė botės, yjeve,
planeteve tė fshehura.


Pastaj kthehu prapė djalė
e mė kėrko rrugėve
e nėse mė gjen sėrish kėshtu
tė zhveshur si kėto ditė,
tė paktėn do vesh re
kur m’tkurren gjymtyrėt
si qajnė me zė dėshmorėt
kur n’damarė mė trashet gjaku
si qajnė fėmijėt e heronjve
kur zemra mbushet me damka
si ofshajnė ata qė pėr lirinė time
nė beteja lanė gjymtyrėt.


Veē, kur foshnjat qė vetė kam i lindur
stolisen nė gjoks e nė ballė
me tri shkronja si mė parė
e kuajt t’i shalojnė
atėherė do tė mė mbushen gjinjtė,
atėherė do t’mė vijė qumėshti
e do belbėzojnė perėnditė,
vetė do kėrkojnė tė pinė.

Por nėse kur tė kthehesh
po mė gjete nė kukėza duke u zvarritur
vazhdo rrugėn, mos ndalo
O i nderuari djalė
Unė jam ti.
-----------

legenda
13-02-07, 14:19
Komplimente,vertete paskeni shpirt poeti.Respekt
Kosovės

S’ke vė faj e dashur,
tė ka mbetur tė endesh bulevardve
nėpėr tavolina hamshorėsh
ku bloza e duhanit
po ta ndryshon gjeografinė
e ti, lakuriq me gjinj tė tkurrur
nga njėqind duar tė huaja
qė t’i matin e t’i ndukin
herė kah jugu herė kah veriu
duke dashur tė ta shkulin mėmėsinė
prej atyre kokrrave
ku dikur dehej vetė jeta.

Nuk tė vė faj e dashur,
veē njė rrobė mėndafshi prej fjalėsh
pėrpiqem tė ta hedh krahėve
por ti nuk e pranon
pėrkundrazi mė del pėrpara
e me lakuriqėsinė tėnde
me akuzon dhe mė thua:


Fjalėt nuk mė ngrohin mė,
as nuk mė mbrojnė prej lakmitarėve,
bile shpesh po mė lėndojnė
kur askush s’po mė shikon,
prandaj, merri fjalėt
e qėndis pelerina tė tjera
hidhja njė botės, yjeve,
planeteve tė fshehura.


Pastaj kthehu prapė djalė
e mė kėrko rrugėve
e nėse mė gjen sėrish kėshtu
tė zhveshur si kėto ditė,
tė paktėn do vesh re
kur m’tkurren gjymtyrėt
si qajnė me zė dėshmorėt
kur n’damarė mė trashet gjaku
si qajnė fėmijėt e heronjve
kur zemra mbushet me damka
si ofshajnė ata qė pėr lirinė time
nė beteja lanė gjymtyrėt.


Veē, kur foshnjat qė vetė kam i lindur
stolisen nė gjoks e nė ballė
me tri shkronja si mė parė
e kuajt t’i shalojnė
atėherė do tė mė mbushen gjinjtė,
atėherė do t’mė vijė qumėshti
e do belbėzojnė perėnditė,
vetė do kėrkojnė tė pinė.

Por nėse kur tė kthehesh
po mė gjete nė kukėza duke u zvarritur
vazhdo rrugėn, mos ndalo
O i nderuari djalė
Unė jam ti.
-----------

legenda
13-02-07, 23:17
pritjaaaa,dhe NE- NE PRITJE....
------------------
komplimente.
Ti nuk erdhe

E prita pritjen nė pritje
Pritje u bėra
Gjak i pritjes rrodhi nga damarėt e vuajtjes sime
Pritje e lodhur u bė dashuria yte
E etur pritja pėr tė tė pritur
Ti nuk erdhe.

Vjen e shkon hėna me diellin nė pritje.
Yjet luajnė valle pritjesh
Unė i gozhduar nė pritje.
Lot i pritjes duke tė pritur
Ti nuk erdhe.
E unė prapė pritje

Dhe ja vjen fundi i njė pritjeje
E vdekur ėshtė edhe kjo pritje
E heshtur qarja nė pritje
Pres njė tjetėr pritje
Ti nuk vjen
Unė i fundosur nė pritje.

Skofiar
14-02-07, 05:30
legenda e nderuar,

tė falėnderoj qė gjen kohėn e mė lexon. Me respekt


VETVENDOSJE

I pėrkdhelėm idealet
Ende s’i realizuam
Ata na i thyen fjalėt
Na pėshtyen e na denuan.


I mbijetuam besimet
Pa besuar taman kurrė
Ata qė na i thyen premtimet
Ne bėnė para kohe burrė.


Por mos t’harrojmė tė duhemi
Tė falim njė pjesė intime
Njė dashuri ku s’puthemi
Veē pak pėrjetime dhe gėzime.


T’i mbijetojmė dhimbjet
Qė aq shpesh na sollėn lot
Kurrė s'na i lėkunden bindjet
U mėsaum me plumba e barot.

Domira
14-02-07, 09:31
Skofiari prania e yte, mbshtjell me puhi pranvere fytyren time dhe me kthen nostlalgjite e kohrave te bardha.
Paēin rruge te pandalshme. vijėzimet e shkrimeve tua:smile:

Te pershendes perzemersisht.

legenda
14-02-07, 11:45
mbijetesa-ky fenomen qe me shekuj e MBIJETOJME...
--------------------------------------------------------------

fjalen artistike e qmoje larte sepse eshte margaritare...
gjithashtu respekt per JU.legenda e nderuar,

tė falėnderoj qė gjen kohėn e mė lexon. Me respekt


VETVENDOSJE

I pėrkdhelėm idealet
Ende s’i realizuam
Ata na i thyen fjalėt
Na pėshtyen e na denuan.


I mbijetuam besimet
Pa besuar taman kurrė
Ata qė na i thyen premtimet
Ne bėnė para kohe burrė.


Por mos t’harrojmė tė duhemi
Tė falim njė pjesė intime
Njė dashuri ku s’puthemi
Veē pak pėrjetime dhe gėzime.


T’i mbijetojmė dhimbjet
------------------------
Qė aq shpesh na sollėn lot
Kurrė s'na i lėkunden bindjet
U mėsaum me plumba e barot.

Skofiar
15-02-07, 03:11
quote=Domira]Skofiari prania e yte, mbshtjell me puhi pranvere fytyren time dhe me kthen nostlalgjite e kohrave te bardha.
Paēin rruge te pandalshme. vijėzimet e shkrimeve tua

Te pershendes perzemersisht.[/quote]


[quote=legenda]mbijetesa-ky fenomen qe me shekuj e MBIJETOJME...
--------------------------------------------------------------
fjalen artistike e qmoje larte sepse eshte margaritare...
gjithashtu respekt per JU.
[/COLOR]

Domira dhe legenda,

Ju falenderoj shumė dhe pėrkulem me respekt pėr fjalėt e mira qė m'i drejtoni lidhur me poezitė e mia.

Me respekt
Skofiari

Skofiar
15-02-07, 03:14
RELIKTE E NJĖ SHĖN VALENTINI

Te fontana e vjetėr jam kthyer njė natė
Nėn shkėlqimin e hėnės te banka publike
Mes pishave tė dendura roje shtatlartė
I kėndova legjenda dashurisė mitike.

U shtriva mbi bankė si eremit
Nė heshtje kėndova historinė e njė ėndrre
Me fjalė tė ėmbla qė zbusin ēdo shpirt
Dashurisė sublime i thura ditirambe.

Histori tjera pashė mbi dėrrasė tė saj
Dashnorėt me kujdes i kishin skalitur
Disa shprehnin gėzime-tė tjera vaj
Disa tė lumtur, tė tjerė mėrzitur.

Hullitė e dėrrasave dėshmonin ngjarje
Tregonin sa shpesh aty t’kam pritur
Pėr puthjet tona pėr vajtje-ardhje
Shpesh tė fshira, mė shpesh pėrtėritur.

Skofiar
21-02-07, 06:18
DUA

Gjithmonė tė kam nė mendje
edhe kur s’tė shikoj tė shoh
pa tė prekur tė ndiej

dua tė kem gjithnjė afėr
tė ndiejsh gjithmonė
ekstazėn e qenjes sė dashur

dua ta falė gjithė butėsinė
e zemrės sime
dua ta dua trupin dhe ndjenjat

Skofiar
02-03-07, 06:18
(Nėse)

Nėse ti mė thėrret
Do tė vie nė fundin e tokės
Pėrtej deteve dhe oqeaneve
Pėrtej borės sė pėrjetshme
Nepėr lavėn pėrvėluese
Pėrtej fshatrave tė fshehura
Pėrgjat qyteteve tė ndotura
Do pėrleshem me mijėra njerėz
E do hy nė beteja tė pista
Do tė gėnjej pa ngurrim
Per tė besuar nė realitet
Sepse ...

Skofiar
09-03-07, 02:23
SONTE

Qetėsi,
Fytyra jote mė flet
M’i ndan fjalėt nė dysh
Ma ndan frymėn pėrgjysmė.

Qetėsi,
Sytė nisin tė flasin
Trupit i shkon drithėrimė
Flokėt fluturojnė nė erė.

Qetėsi,
Asnjė zhurmė asnjė fjalė
Hijet tona krijojnė jehonė
Buzėqeshjet thyhen mbi pasqyrė.

Skofiar
13-03-07, 05:56
LAVDI QIEJVE

Mė lini vetėm...
Tė ngre kėngėn time tė lavdisė,
Lavdėruar qofshin qiejt pėr vetminė!

Mė leni tė prek qiellin...
T’ia shpėrndaj retė e zeza,
Pse me hile na i fshehin yjet!

Mė lini tė shėtis vetėm...
Horizonteve tė pashkelura,
Tė luaj, vetėm, deri nė pakufi.

Lavdi qiejve pėr vetminė!
Qė ma hoqėn prej syve dritėn verbuese
Dhe nevojėn pėr fjalė e fraza e boshe!

Domira
13-03-07, 13:50
LAVDI QIEJVE

Mė lini vetėm...
Tė ngre kėngėn time tė lavdisė,
Lavdėruar qofshin qiejt pėr vetminė!

Mė leni tė prek qiellin...
T’ia shpėrndaj retė e zeza,
Pse me hile na i fshehin yjet!

Mė lini tė shėtis vetėm...
Horizonteve tė pashkelura,
Tė luaj, vetėm, deri nė pakufi.

Lavdi qiejve pėr vetminė!
Qė ma hoqėn prej syve dritėn verbuese
Dhe nevojėn pėr fjalė e fraza e boshe!

Skofiari, vargjet e tua i japin shprese rikthimit te vlerave dhe mbajne gjalle shpirtin e dashurive te vecanta...:smile:

Skofiar
16-03-07, 06:27
Domira,

Ti tashmė disa herė mė ke dhėnė zemėr e shttytje me komentet tua. Te falenderoj qė gjen kohė e mė lexon.

***

Nė faqet e bardha tė zemrės sime
E kam shkruar dashurinė e emrit tė saj
Duke ia puthur buzėqeshjet intime
Me koloritin e vargjeve herė kėngė here vaj

legenda
16-03-07, 23:40
sonte
-------

....me ndahen fjalet ne dysh...
fryma me ndahet pergjysme

se c““flasin syte
trupit i shkon dridherime...
qetesi...
asnje zhurme
asnje fjale...
............................
shpirti thehet ne pasqyre!!!!

te pershendes SKOFIAR;
me fal qe nderhyra,por fjalet artistike me terhjeken...

SONTE

Qetėsi,
Fytyra jote mė flet
M’i ndan fjalėt nė dysh
Ma ndan frymėn pėrgjysmė.

Qetėsi,
Sytė nisin tė flasin
Trupit i shkon drithėrimė
Flokėt fluturojnė nė erė.

Qetėsi,
Asnjė zhurmė asnjė fjalė
Hijet tona krijojnė jehonė
Buzėqeshjet thyhen mbi pasqyrė.

Skofiar
23-03-07, 05:26
SA HERĖ

Sa herė mbrėmjeve
Tė ndihesh e vetmuar
E nuk e gjen shpresėn
Shiko pėrtej reve
Do ta gjesh fytyrėn time
E cila do tė mundėsoj
Tė shohėsh dy mirazh
Buzė krevatit tėnd

Sa herė mbrėmjeve
Tė shohėsh veē shtrėngatė
Shiko pėrtej vetėtimave
Atje do ta gjej dritėn time
E cila do t’i drejtoj hapat
Qė mos tė biesh nė errėsirė

Sa herė mbrėmjeve
Te duket e vetja e vetmuar
Shiko pėrtej pasqyrės
Do ta gjesh dorėn time
Pėr tė shpjer kah ardhmėria

Skofiar
23-03-07, 06:34
legenda zgjodhi:

sonte
-------

....me ndahen fjalet ne dysh...
fryma me ndahet pergjysme

se c““flasin syte
trupit i shkon dridherime...
qetesi...
asnje zhurme
asnje fjale...
............................
shpirti thehet ne pasqyre!!!!legenda

Mė vjen mirė qė shpesh zgjedh ndonje rresht nga vargjet e mia.
Gjesti yt me inkurajon.
Fleminderit!

legenda
23-03-07, 22:40
SKOFIAR,,,fjala e bukur artistike kur buron nga mendja e cilter dhe nga shpirti fisnik,padyshim se eshte nje MAGNET i fuqishem per opinionin qe ka sens politik,bukfalishte NDJENJE.

vlera e poezise pa dyshim mbeshtetet ne perdorimin e figurave artistike gjate thuarjes se vargjeve,dhe derdhjen e ndjenjave te mbrendshme gjithmone duke pas kujdes fshehjen e MENDIMIT ,ne qiell...qe te rritet kersheria e lexuesit.Keto vlera i hasa ne poezine TENDE,
per anen teknike nuk mundem shume te flas pasi qe jam laike ne ate drejtim,mirpo shoh se poezia e juaj ka nevoje pak per nje perpunim teknik.

te pershendet Legenda,
duke prit te lexoj vargje tjera te thurura nga JU.

legenda

Mė vjen mirė qė shpesh zgjedh ndonje rresht nga vargjet e mia.
Gjesti yt me inkurajon.
Fleminderit![/i][/color][/size]

Tomori
25-03-07, 10:50
Domira te duket e vetja e vetmuar
Shiko hyre ne MSN \\
pėrtej monitorit
ke me shijuar dashurine..!

Domira
25-03-07, 11:09
Domira te duket e vetja e vetmuar
Shiko hyre ne MSN \\
pėrtej monitorit
ke me shijuar dashurine..!

Aty jamhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Skofiar
25-03-07, 11:20
Domira te duket e vetja e vetmuar
Shiko hyre ne MSN \\
pėrtej monitorit
ke me shijuar dashurine..!


http://www.ayha.org/images/albania/tomorrinatpark/104.jpg


Tomor(r) o Park Kembetar
Ne temen time mire se ke ardhe
Me siperfaqe 4000 hektar
Te past kombi me faqe te bardhe!

Skofiar
05-04-07, 12:51
KĖNGĖ PĖR NIMFĖN


Do tė doja me padurim
Tė marre pėr dore
Sikur atė mėngjes
Tė ecim bashkė
Vetme ne dy
Dikund larg
Nė plazhin e njė oqeanit
Te kthehemi nė adoleshencė
Tė qeshin derisa tė qajmė

Do tė doja ta qetėsoj zemrėn
Nga misteret e panjohura
Ta qetėsoj syrin
Nga loti i mallit
Nėn pėrkėdheljet e erės
Qė vjen nga deti
E t’ia nisim kėngės
Derisa tė qajmė nga gėzimi

Do tė doja me afsh t’i kap
Shpatullat e bardha
T’i pėrkėdhel me kujdes
Deri te vithet
E t’i puth nishanet
Me pasion tė zjarrtė
Derisa lumenjtė
Ta ndalin rrjedhėn

Linka_pz
05-04-07, 13:31
Dikur
Afėr teje kur isha,
Wmbėlsinė e buzėve shijoja,
Qartėsinė e syve shihja,
Shushurimėn tingėlluese tė flokėve ndjeja,
Larg teje, sot, ndjej vetminė,
Era buzėt m'i shkrumon,
Shpirti s'ka, s'gjen qetėsi,
E freskėt ėshtė puthja
Kujtimi pėr ty!
24.10.1999

Linka_pz
05-04-07, 13:32
Pranvera e lulėkuqeve
Ditėt muajtė kalonin
Natyra lulėzonte
Pranvera shpėrthente me vrull
Trolli gjemonte nga brenda
Nga toka dilte UĒK
Kosova ende vuante nė robėri.
Tokė e shqiptarit, ujitej, kuqej nė gjak,
Lulėkuqet binin pėrditė
Shqipja valvitej nė bajrak,
Njėsitet ēlirimtare luftonin
Luftonte Kosova pėr liri.
28.11.1999

Linka_pz
05-04-07, 13:32
Vėshtrim i ėmbėl
Lehtė-lehtė, pėrkdhela,
Flokun tėnd tė butė,
Butėsisht tingėlloi
Heshtjen theu,
Lėvezjet ngrite nalt,
Mallshėm nė sy
Ėmbėl mė vėshtrove.
Gjaku ziente nė damar
Zemra zjarr shpėrthente
Shpirti gufonte hove-hove
Buzėgjaket e njoma,
gjak pikonin
nė pėrqafim dashuruar
mė vėshtrove ėmbėl!
21.11.1999

budo785
05-04-07, 18:13
Linka,te pergezoj per poezite tua te bukura!

Skofiar
06-04-07, 12:29
PA DATĖ

1.
Netėt kalojnė pa ty, ėndrrat me pushtojnė
Njė muzike e qete me perkund,
Hėna na buzėqesh tinėzisht
Te shpėrngoj ne bel, je sublime
Edhe njė here ėndrra me ēartet
Ti prapė ik larg, unė i puthe kujtimet

2.
Mėngjesi i jetės time, me ty, do te agojė
Atėherė do ta qes zemrėn mbi zemėr
Buzėn mbi buze qe pėrcėllon
Duart prapė do shėtisin lirshėm
Nga qoshi ne qosh e mespermes
Epshet ne kurme do te zbrazin batare...

Skofiar
06-04-07, 12:33
Linka pz

Faleminderit qė merrė pjesė nė temėn ku unė shkruaj poezi.
Ju deshiroj mireseardhje!

06.04.2007

Skofiar
06-04-07, 12:44
PA DATĖ

1
Netėt kalojnė pa ty, ėndrrat me pushtojnė
Njė muzike e qete me perkund,
Hėna na buzėqesh tinėzisht
Te shpėrngoj nė bel, je sublime
Edhe njė here ėndrra me ēartet
Ti prapė ik larg, unė i puthė kujtimet

2.
Mėngjesi i jetės time, me ty, do te agojė
Atėherė do ta qes zemrėn mbi zemėr
Buzėn mbi buze qe pėrcėllon
Duart prapė do shėtisin lirshėm
Nga qoshi ne qosh e mespermes
Epshet ne kurme do te zbrazin batare...

Albanian eX|PerT
06-04-07, 14:01
I nderuari Skofiar! Per poezite e juaja kaq influencore, me mungojne fjalet qe te te beje nje urim, sinqerisht, ke shprehje te vecante! Gezohem qe mbreteria e poezise shqiptare ka nje mbret te poezise sikur ti. Kur lexoje poezit e juaja, te thurrur aq bukur, bindem ne ate qe thoshte Azem Shkreli:

Mos u bej poet nese s'mund te lindesh , Me secilin varg, te lindesh ne secilen fjale Ngrehu mbi veten ne do te rrokesh freret e ererave Te shkelesh shpergajt e merise dhe shterngatat e gjakut tend N'se dashurohesh dashurohu n'flake e n'vale Jo n'sy te kalter se behesh det i cmendur pendimi Mos u bej poet nese s'mund te vdesesh per secilin varg,te vdesesh per secilen fjale.

Ndoshta ky koment nuk e ka vendin ketu, porse e ndieja obligim moral te ju shpreh nje urim per poezite e juaja kaq domethenese.

Thoshte nje poet i njohur, Sejjid Kutub: "Fjalet tona jane te vdekura, perderisa ne nuk vdesim per ceshtjen e tyre, qe ato te mbesin te gjalla, ne mesin e te gjalleve"

Te nderon, e te rrespekton!
Experti!

Skofiar
07-04-07, 05:04
I nderuari Expert,

Kjo qė ke shkruar, padyshim, mė bėnė nder. Megjithatė, kam dėshirė tė besoj, por nuk guxoj tė bind veten se jam i kalibrit tė vargjeve qė ka shkruar Azmen Shkreli, tė cilat i ke cituar. Nuk e them nga modestia, por jam fare i vetėdijshėm qė kėtė krahasim e ke bėrė pėr tė mė inkurajuar.

Unė tė falėnderoj nga zemra pėr kėtė qė ke thėnė.

Sinqerisht
Skofiari

Domira
07-04-07, 13:32
SKOFIAR, ne te cilet te lexojme nuk kemi faj qe streha e lotit tend, behet strehe edhe loteve tane http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif
Uroj qe edhe me tutje te na besh strehe emocioneve, qe rralle kush din te na i ngjalle ashtu si ben penda yte.

Me respekt
domira

Tomori
07-04-07, 18:35
SKOFIAR, ne te cilet te lexojme nuk kemi faj qe streha e lotit tend, behet strehe edhe loteve tane http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif
Uroj qe edhe me tutje te na besh strehe emocioneve, qe rralle kush din te na i ngjalle ashtu si ben penda yte.

Me respekt
domira


Mos me pyet si jetoj
kur dit e nat ne ty mendoi
kur e din se jam i vetmuar
kur e din qe jam i lenduar.
mos me pyet pse kam lot ne sy
kur e din qe jan per ty
lotin kam me ta dhuruar ne qershore
kur te piqen qershijat loqki jem
kur te bejme plazhe loqki jem
mos me pyet pse kam lot ne sy.

Linka_pz
07-04-07, 19:32
NENAT
SHOKUT TIM PER NENEN
Ato lahen nė gazin
tonė e nė lotėt e tyre.
Bėhen rojė murane
te krojet e shtera tė gjirit.
Nė ballin tonė pėr herė
u bėjnė dritė shejt gishtat.
Ditėt na i prarojnė dhe rrugėt
me nga njė bekim mė t'mirin.
Me rrėmetėn e krrusur t'moteve
na ruajnė nga hijet e liga.
Njė ditė shkojnė si tė shkonin,
tė mos vijė mė vdekja.
E s'na kėrkojnė asgjė,
pos njė grusht dhe mbi krye.
Shkojmė. E sa herė vdes nėnė,
vdes nėnėmira ime.

Linka_pz
07-04-07, 19:34
LIQENI Flas me ty,
ti hesht e luan me valė.
Ti s'je mė syri
im as loti i saj.
Flas me ty,
ti shikon pulėbardhat.
Pėr Shėn-Naumin
paske zemėr t'gjerė.
Flas me ty,
ti kotesh mrekullie.
Mė vjen tė zbres nė fund t'fundit,
tė vdes i gjelbėr me alat.

Linka_pz
07-04-07, 19:36
PARA ELEGJISE Njė ditė do t'i marrėsh nė gji
gjethet e rėna tė stinėve tė tua
dhe do tė kėrkosh kot veten
shtigjeve tė harruara tė njė moshe
e nuk do tė kesh mė as flokė ere,
as shikim ylberi ta matėsh fillin
dhe fundin e mashtrimit tėnd tė shkurtėr.
Njė ditė do t'i shpalosh vjetėt tua
si pajėn e nuses sė vdekur
e do tė numrosh fluturat e shkuara
t'agsholeve t'prenduara
e s'do tė kesh mė as zjarr nė buzė,
as lot nė sy tė qeshėn ngrohtė,
tė qajsh rrejshėm dhe t'i mahnitėsh
djelmoshat.
Njė ditė dot'i hash buzėt e tua,
gjurmėt e tua do t'i pėshtysh
dhe secilin muzg do ta pagėzosh
me nganjė pendim qė dhemb
e s'do te kesh me as sy deti,
as hap te hedhur sorkadheje
te shohesh si t'perqeshin gonxhet
dhe te ikesh prej hijes sate.
Ruaju, moj se vashat me te bukura
i vret bukuria e vet.

Linka_pz
07-04-07, 19:40
Linka pz

Faleminderit qė merrė pjesė nė temėn ku unė shkruaj poezi.
Ju deshiroj mireseardhje!

06.04.2007


Me nder qofsh i nderuar me te vertet jan shkrime te bukura.

Te uroj pune te pa lodhshme Linka_Pz

Skofiar
08-04-07, 09:43
NĖ SYTĖ TU

Nė sytė tu
Ta kam lexuar pohimin e shpirtit
Me karakter prej flake
Dhe u dashurova ngadalė
Duke ia ngushtuar hapėsirėn veti
Kėndeve tė horizontit tė pafund
Nė sytė tu

Ne sytė tu
E vėrejta se si tė shtohej dehja
Nga pėrkėdheljet e mia tė gjata
Derisa t’i mbyllja qerpikėt ngadalė
Por ajo dehje qe jetėshkurtėr
Iku si ėndėrr e gjumit tė parė
Nga sytė tu

Nė sytė tu
Tė thellė sikur gryka krateresh
Shpesh kam kėrkuar rimėn
Nė liqet me ngjyrė blu
Dhe nė ujėrat e tyre tė qetė
Shpesh i kam mbytur pėshertimat
Nė sytė tu.

Skofiar
24-04-07, 16:25
NEVOJĖ PĖR TY

Do tė doja tė mė lajnė
Nė lotėt e derdhur
Kur ti s’je kėtu
Apo tė mė mbyllin
Nė njė pirg
Tė ruajtur mirė
Nga dragonj tė vyer!

Do doja t’i puthi qiejt
Horizontet ku fshihesh
Tė pėrkund ngadalė
Nė djepin e njerėzimit
Tė pėrkėdhel me mall
Nė ēdo mbrėmje
Kur tė flejė bota
Tė puth ēdo mėngjes
Kur ende askush
S’ėshtė zgjuar!

Do tė dėshiroja
Gjithmonė tė kem afėr
Kam nevojė pėr ty
Nė jetė time !

Skofiar
04-05-07, 04:30
PA TY

Pa ty jam si njė fėmijė pa nėnė
si njė lis nga degėt zhvesh
si njė natė e errtė pa hėnė
si njė mbret pa mbretėreshė.

Pa ty jam si njė qielli pa yje
si anije pa vela nė det
si poet pa laps e fletė
pa ty jam hiq-me ty jam krejt.


pa ty jam si njė zemėr pa fshehtėsi
si njė shpirt i pamėshirė
si njė zjarr i shndėrruar nė hi
pa ty jam keq-me ty vėshtirė.

Skofiar
06-05-07, 22:31
HESHTJE

Ballė gurėve tė thepisur
njė tempull buzėqeshė nė heshtje
sa herė valėt e liqenit ia lajnė shtatin

Tempull i pafjetur kurrė
me xhelozi mat historinė e qytetėrimeve
dhe fatin e njerėzve nė kėngėn e njė zogu

Karshi tij shtrihet qyteti me drita
jap kokėn nėse s’ėshtė qytet pagan

Skofiar
18-05-07, 02:17
PIRAMIDĖ NDERI

Ēdo muaj na i kthejnė ata qė tepruan
Qė mbeten jasht varrit tė pėrbashkėt

Kur t’i kthejnė tė gjithė
do t’i varrosim nė Piramidėn e Nderit
emrat e tyre do t’i shkruajmė
nga i shikon bota

Kujtimet do t’ua shpalosim me kujdes
pa ua prishur qetėsinė
nė ēdo shesh e rrugė
njė lapidar udhėrrėfyes pėr ne

Sa tė madhe kemi pasur merzinė

Skofiar
21-05-07, 08:16
KOHA

Unė e kam bėrė zgjedhjen
Por tash duhet vepruar ndryshe
Duhet t’ia lė kohėn kohės
Pėr sherimin e plagėve
Para se t’i numrojmė
Ata qė po na i fshehin akoma

Skofiar
23-05-07, 04:37
KOHA

Sikur tė mund ta ktheja kohėn
Do t’i akordoja notat e mia me nota tua
Pastaj do t’i akordoja notat e mia
Me diapazonin e dashurisė tėnde
Pėr tė kėnduar melodinė e zemrės
Do t’i bėhesha bilbil trupit
Qė ta dridh shpirtin dhe ta ngroh flakėn
Do tė bėhesha hija jote
E do ecja me ritmin e hapave tu.

Skofiar
24-05-07, 04:21
(pakė prozė)

TAKIMET E MIA


Ndodhen nė njė rrugė tė gjatė, nė tė cilėn marshoj tashmė prej ditėsh, mund tė thuhet dhe muajsh apo gjithmonė. Njė rrugė plot kthesa, trajektore qė u shndėrruan nė rrugica pak tė ēuditshme, pak tė shtrembėruara sikur jeta. Normalisht, nuk isha vetėm. Kisha dėshirė tė njoftohem sepse aty kishte shumė njerėz qė nuk ecnin nėpėr tė njėjtėn rrugė. Atėherė vazhdova drejtė por njė dyshim mė kaploi. Nuk kuptoja ēka bėja aty edhe mė pak ku duhej tė shkoja. Gjatė rrugės, realizova shumė takime sekrete. Gjėra impresiononte qė gjithsesi ia vlen tė thuhen. Personat qė i kam takuar nuk janė qenje njerėzore tė vėrteta. Mund t’iu flasėsh, por jo edhe t’ua shtrėngosh dorėn.
Sė pari, nė trajektoren time kam takuar Pafajėsinė. Njė qeneje e urtė, shume gjentile por pakėz me mungesė eksperience. Kemi ecur bashkė njė moment tė shkurtėr, mė pak se ē’kisha menduar. Kur takova qenie tjera, Pafajėsia u zhduk.
Nė njė moment nė rrugėn time kam takuar Sportin. Njė njeri fizik, pakėz llafazan, por afėr tij edhe ti bėhesh i fortė. Pėr arsye teknike u deshtė tė ndahemi. Ndarje e vėshtirė ka qenė, por pėrfundimisht mė mirė kėshtu edhe pse sporti ėshtė benefik, prandaj edhe pse iu kam ndarė disa herė prapė iu kam kthyer.
Pastaj e kam takuar poezinė. Kishte njė pamje pretencioze. Mendonte qė me fjalė mund tė kalohen qiejt. I pata thėnė qė e kisha takuar edhe mė parė, por, sinqerisht, s’ia vlente hesapi. Mė kanė folur pėr ty nė shkollė, i thash, dhe vėrtetė kishe pasur pamje tė bukur. Por, poezia ka insistuar tė mė kap nė forma tjera. E kam kuptuar veēse ishte cool dhe shumė e guximshme nė normat e saj. I kam kėrkuar nėse mendonte qe mund te jetonim bashkė. Mendoj qė jam i denjė i thash.
Mė ka thėnė tė mos shqetėsohem se bota u takon atyre qė ėndėrrojnė shumė.
Pastaj e kam takuar Nevojėn, qė sinqerisht mė ka dehur. Kemi diskutuar pėrngutshėm dhe shpejt e kam pėrzėnė. Ajo ėshtė shumė e sigurt ne dukje por plot tensione. Por a dini ēka ? Me te nuk bisedohet.
Nė njė moment, nė rrugėn time, e kam takuar Dashurinė. I thash, hėmmm, sa mirė qėllove. Mundohem tė flas qė moti me ty. Nė absoluten, ti je njė ide e mirė por nė fakt je krejt zero.
Dashuria mė tha dėgjo vogėlush : po bėhen shekuj tė tėrė qė kam bėrė jetėn time. Folėm me njė ton tjetėr nėse nuk ke dėshirė tė tė jap shpulla. Dua tė jem gjentile, por secili duhet tė jap diēka nga vetvetja. Njerėzit nuk mundohen fare, e unė nuk jam magjistare. Pėr njė moment u ngatėrruam, por mu kujtua qė mė pati thėnė se duhej tė shkonte, kishte takime me qindra tė tjerė. Madje po atė mbrėmje qė u ndamė, mė tha se do tė darkonte me gjysmė-motrėn e saj : urrejtjen. Para se tė shkonte, nuk e kuptova mirė, por mė duket mė tha se duhet tė besoj gjithmonė. Pastaj u largua pa kthyer kokėn dhe mė erdhi keq qė tashmė i kishim ndėrruar fjalėt e fundit. Megjithatė, jam i kėnaqur qė e kam takuar dhe i lumtur qė e kam kuptuar. E di qė prapė do ta takoj, por nuk e di as ditėn as datėn, veēse jam i sigurt se do ta takojė nė rrugėn time kryqėsore.
Pak mė vonė e kam takuar Butėsinė. Ajo ėshtė gjithēka qė mbetet pas barrierave tė dashurisė qė i ngrit koha.
Nė rrugėn time labirinte e kam takuar edhe Nostalgjinė. Nostalgjia ėshtė e fejuara e kujtimeve tė mira qė i ndriēojmė me qirinj.
Gati harrova. Qė nė ditėt e para tė rrugėtimit tim e kam takuar Miqėsinė, e cila edhe sot e gjithė ditėn ec krah pėr krah me mua. Me te kemi pasur shumė peripeci, tė kohė pas kobshme. Tash jam i sigurt, Miqėsia ėshtė mikesha ime mė e mirė.
Hėmmm, e kam takuar edhe Ardhmėrinė, por ėshtė shumė misterioze. Zėrin e kishte tė deformuar dhe njė maskė nė fytyrė. E pamundur ta njohėsh mė mirė, nuk ma ka dhėnė asnjė mundėsi. Normalisht i kam takuar edhe disa vėshtirėsi, por edhe shumė gėzime gjithashtu. Shpesh ėshtė nė pyetje fati, nganjėherė njė histori e zgjedhur.
Mund tė them se nuk jam nė fund tė befasive tė mia.
Ēdo ditė vazhdoj t’i mėsoj kodet e rrugės sime. Nė kėtė rrugė kam vėrejtur se kam udhėtuar prej fėmijėrisė sė hershme, me ditė tė tėra, javė e muaj, aty kam udhėtuar gjithmonė. Pra njė rrugė plot kthesa, e cila bėhet njė rrugė pak e ēuditshme, pak e pėrdredhur, ashti, disi, sikur vetė JETA.

Skofiar
31-05-07, 07:31
ZHURMA

Nė kokėn time kam diēka tė ēuditshme,
Njė zhurmė qė ulėrin,
Njė zhurmė me forcė metalike,
Ėshtė njė zėri i njė qenjeje qė vuan.

Kjo zhurmė ėshtė gjithmonė aty,
Mė shfaqet me epizoda e ma ēan kokėn,
Dhe sa herė mė merė pėrpara vuaj shumė,
Sepse mė harxhon,
Sepse e ndiej mė shumė se ēdo gjė.

Kur nuk mė dhemb,
Jam mėsuar aq shumė me te,
Saqė mė duhet ta kėrkoj,
Duke ditur se ėshtė fshehur diku nė mu,
E kėrkoj prapa meje, nė shpinė, nė qafė.

E urrej kėtė zhurmė,
Ani pse s’mundem pa te,
Sepse ėshtė njė shajni pėr mua,
Sepse mė pėrcjell aq gjatė sa pa te nuk mundem.

Ja sot nuk e gjej,
Ėshtė ē’vendosur,
E di qė do ta gjej, pasi e kėrkoj,
Dhe pasi nuk ia kam frikėn dot,
Kjo zhurmė qė nuk ėshtė mė britmė.

Do ta gjej kėtė zhurmė dhe do ta vras,
Sendet qė e animojnė i kam shurdhua,
I kam bėrė memece pėr gjithė jetėn,
Ia kam mallkuar vendin, shtėpinė qė e strehon,
Edhe ata qė mundohen ta qetėsojnė e shėrojnė,
Pėr ta paraqitur mė tė bukur.

Kjo zhurmė
Ėshtė heshtja ime
Heshtja ime
Ėshtė zhurmė shurdhuese

Skofiar
23-07-07, 23:56
ATJE...

1.

ku statuja statujes
nė heshtje i flet
jam i fortė
edhe kur jam vetėm

2.

atje ku tė zhdukurit
nuk ankohen
pėr lagėshti a thatėsi
tė stinėve kapriēe
as pėr shi e borė
atje jam trim
edhe kur jam vetėm

3.

atje ku liria
ka kushtuar shtrenjtė
e zotėrinjė blejnė
filiza tė njom
veē shpirtin
askush s’ua shet
atje larg jam trim
edhe kur jam vetėm

4.

atje ku lapidari lapidarit
nė vesh i flet
pėr gjakun e rėnė
pėr Pavarėsinė qė po vonon
atje jam trim
mes dėshmorėsh
edhe kur jam vetėm

Dr. Leone
19-08-07, 01:35
BRAVO
Me te vertet me ter zemer po ta them ket fjal se meriton vellau im.
Poezit qe i ke shkruar ke tregu shum gjera ne metoden tende te mprehur poetike stilin melankolik e ke shum te ushqyer dhe besoj se duhesh te vazhdosh te shkruash me shum edhe ne ate stil.
Pastaj prozen e ke shum karakteristike ka nevoj edhe pak te ushqehet por megjith ate eshte e shkelqyer.
te uroj sukses dhe besoj se do vazhdosh nuk do e lesh me kaq se kemi nevoj te lexoj kriaturen tende.

Me respekt
Dr. Leone

Skofiar
28-08-07, 13:41
KTHIM VISHKULL

Shtėpia me tė njėjtin numėr nė rruge
Rruga nė tė njėjtin vend nė hartėn e rastit
Aty ku ėshtė njė kryq me ngjyre tė zeze
Para dhjetė viteve e mė shumė


Kthimi
Bjerrakohės tė ndalur nė trotuar nuk janė plakur
Nuk kanė ndryshuar asnjė milimetėr
Buzėqeshja me zor e tyre me ngacmon
Kur kėrkojnė tė mė njohin


Kthimi
Nga ana tjetėr e rrugės tė njėjtit fėmije
Luajnė tė njėjtat lojėra me lodra te njėjta
Dielli qe godit vazhdimisht ēatinė
Hije tė palėvizshme kush e di prej kurit


Kthimi
Qeni leh me ritėm dhe ngjyrė tė zėrit identik
I ndjek tė njėjtat baca tashmė dhjetė vjet
E pastė tij i shkon i zoti pa u mėrzitur pėr kohėn


Kthimi
I njėjti plak pa me pak dhembė
Qė cilėve ajri ua ka vrug ngjyrėn
E ēon dorėn tė mė pėrshėndes
Si ēdo herė kur kaloja aty pari


Kthimi
Nė lagjen ku s’ka ndryshuar gjė
Ku grumbujt e mbeturinave janė shpeshtuar
Ndoshta s’ka kush t’i mbledh mė


Kthimi
Askush i panjohur
Nė diametrin prej dy kilometrash
Fytyra tė njėjtat
as rrudhat nuk ua kane ndryshuar pamjen


Kthimi
Nė mes tė tashmes dhe tė kaluarės
Me kujtime qe i ka gėrvishtur koha
Njė veturė qe askush nuk di ta lėkund nga vendi
Kopshti me ngjyra monotone
Pas asnjė vizitor sa pėr t’u shtirė
Me porta tė njėjta qe kėrcasin nga era e njėjtė

Skofiar
04-12-07, 02:21
DEHJE

Sikur do tė duhej ndryshuar gjė
do tė bėja prapė njėsoj
pėr asgjė s’mė vjen keq?
ndoshta pėr dehjen
dehje o kurvė
sa tė dua
sa mė mungon...

sa deshiroja tė ik nga ti
dehje e pistė
sa tė adhuroj
kur jam me ty

sa e urrej tė nesėrmen
sa e urrej tė kaluaren
kur tė dua ty o dehje

dehje
dashuria ime
e pėrjetshme.

Skofiar
04-12-07, 05:25
EPITAF

Ėshtė njė poezi e mallkuar qė nuk do ta shkruaj
Sepse ėshtė tmerrėsisht e bukur
I ngjan heshtjes sė netėve pa gjumė.


Ėshtė njė poezi e mallkuar qė nuk do ta shkruaj
Njė thirrje tundues qė flen nė mua
Iu ngjan natėve ku sundon heshtja.

Ėshtė njė poezi e mallkuar qė nuk do ta shkruaj
Epitaf i dashurisė sonė...i njė dhimbjeje
Qė do ta ha grimca-grimca.

Urata
19-01-08, 20:38
Mora mundin te kerkoj poezite e Skofiarit, nga kendi i deshires per t'pushuar ...!

2008-ta edhe me inspiruese dhe mundesuese per Skofiarin dhe penden e tij...!

Urata

Skofiar
20-02-08, 14:51
Urata, tė pėrshėndes me respekt dhe Urime Pavarėsia e Kosovės.
Nė Vazhdim njė poezi pėr Fetėn e PAVARĖSISĖ.

SONTE

Jam dehur… si anije midis deti
Rimbeau, sikur ti kam lundruar
Nė dorė gotėn, gėzuar i thosha veti
O, sa kam pi, sa kam kėnduar !

Kah donte anija merrte drejtimin
Herė lėvizte, herė nė vend qėndronte
Unė ngritja gotat pa parė mbarimin
Sa mirė … askush nuk m’i numėronte !?

Pas shumė sjelljeve majtas-djathtas
Herė para, herė mbrapa, anija shkonte
Njė nga njė gotat i ngritja shkathtas
Sipas muzikės… vallė kush kėndonte !?

Veē kur erdhi Ora tė pėrkulem u deshtė
Pėr festėn e madhe, pėr hir tė Atdheut
Si ėndėrr intime mbaroi kjo festė
Para Bacė Ademit dhe Skėnderbeut.

17.02.2008

Skofiar
20-02-08, 15:11
SONTE

Jam dehur… si anije midis deti
Rimbeau, sikur ti kam lundruar
Nė dorė gotėn, gėzuar i thosha veti
O, sa kam pi, sa kam kėnduar !

Kah donte anija merrte drejtimin
Herė lėvizte, herė nė vend qėndronte
Unė ngritja gotat pa parė mbarimin
Sa mirė … askush nuk m’i numėronte !?

Pas shumė sjelljeve majtas-djathtas
Herė para, herė mbrapa, anija shkonte
Njė nga njė gotat i ngritja shkathtas
Sipas muzikės… vallė kush kėndonte !?

Veē kur erdhi Ora tė pėrkulem u deshtė
Pėr festėn e madhe, pėr hir tė Atdheut
Si ėndėrr intime mbaroi kjo festė
Para Bacė Ademit dhe Skėnderbeut.

17.02.2008

Skofiar
27-02-08, 19:30
... NĖ MUNDSH...

(ą la Kipling)

1.

Nė mundsh nė heshtje t’i durosh sulmet,
Nė mundsh t’i tejkalosh tė gjitha xhelozitė,
Nė mundsh huqet t’i shndėrrosh nė fitore,
Nė mundsh tė ligjve t’ua mbulosh ligėsitė,
Nė mundsh ta kesh moto durimin prore,
Me fisnikėri atėherė i ke mundur smirėzinjtė.

2.


Nė mundsh tradhtinė ta luftosh me besnikėri,
Dhe zemėrimin ta miklosh me fjalė tė mira,
Nė mundsh goditjet e ulėta t’ i durosh me urti,
E tė jesh zemėrgjerė nė momentet e vėshtira,
Del fitimtar i madh dhe njeri mbi njeri,
Dhe tė gjithė ziliqarėt i shėron nga smira.

3.

Nė mundsh t’iu qėndrosh goditjeve tė miqve,
Dhe mashtrimeve t’iu hakmerresh me harresė,
Nė mundsh tė mos iu rrėfesh asgjė armiqve,
Dhe dėshpėrimin ta kthesh nė shpresė,
Nė mundsh t’i durosh zhurmės sė pėshpėritėsve,
Atėherė, je i mbuluar me virtyte pa asnjė ves.,

4.

Nė mundsh ndaj koprracėve tė jesh bujar,
E kafshimeve tė dashurve stoik t’iu qėndrosh,
Nė mundsh tė mos lėshosh asnjė tė sharė,
Dhe fajtorėve ndėrgjegjen t’ua shėrosh,
Atyre qė tė puthin e tinėz tė quajnė tė marrė,
Je shpirt fisnik dhe ēdo betejė do ta fitosh.

5.

Nė mundsh humbėsve t’ua lirosh foltoren,
E fitimtarėve ordinerė t’iu thurėsh legjendė,
Nė mundsh tė pajtohesh kur ta vjedhin fitoren,
E tė pranosh tė tė quajnė i sėmuri pėr mend,
Ta zgjedhėsh tė shėmtuarėn e jo madhėshtoren,
Atėherė, je Princ i mbi princėr nė ēdo vend.

(E huazuar dhe postuar me lejen e autorit-Spleen)

lirik
17-04-08, 20:07
I Nderuar Skofiari
Pergezimet E Mia Per Disa Poezi Tuaja Qė I Lexova Nes E Ato Jan Tuajat
Jeni I Talentuar Keni Prirje Dhe Ju Shoh Me Perspektivė
Nuk E Di Qfar Moshe Jeni Po Bukur Keni Shkruar Disa Nga Ato Nese Jan Tuajat
Nese Ju Jeni Autor I Tyre Kan Bukuri Dhe Kan Stlistikė Esenca Emocione
Motive Dhe Permbajtje Te Fuqishme
Pergzimet Emia Per Krijimtarinė Tuaj Vazhdoni

Skofiar
24-09-08, 01:58
EJA

Eja atje ku dita ngjizet me natėn,
Ku mėngjesi, muzgun e pret,
Ku dashuria e ndėrron datėn,
E secili ka gjetur gjysmėn e vet.

Eja pa frikė nė mbretėrinė time,
E vetmja dritė do tė jeshė veē ti,
Besom njėherė, pa hezitime!
Tek unė do gjesh veē dashuri.

Eja atje ku ndjenjat pėrtrihen,
Ku dashuria ka harruar tė vdes,
Atje ku ylberi botėn magjeps.

Eja atj ku buzėqeshja sundon,
Ku jeta eshtė si puthja e parė,
Atje ku dashuria ėshtė emocion

ritta
24-09-08, 13:56
Skofiar pergezimet e mia per talentin qe zotron. Jane te pakt njerzit si ti.Vec vazhdo se shum te bukra jan te gjitha. Secilen qe lexoj me prekte ne shpirt.

me respekt
ritta

lirik
26-09-08, 19:38
Edhe sikur qielli
Tė humte kaltesinė
Sytė do mund
Ta zėvendėsonin


Edhe sikur zalli
Mos tė jetė i nxehte
Gjoksat tu do tė mund
Ta nxenin pėrseri

Edhe sikur yjet
Mė mos tė shėndrisin
Buzeqeshja jote
Tė bėj tė ėndėrroj

kėto vargje i ka shkruar antari i
forumit dardan skofiari

Gjithmonė
Gjithnje!kritiken letrare te ktyre vargjeve e shkruan xhelal ferizi liriku antar i forumit dardania
I nderuar skofiar
nė vargun tėnd gjendet njė metaforė e fuqishme syt e kalter zavendesojn qiellin
ku shprehet dashuria per personin me sy te kalter
krahasim mjaft mjeshtrorė poetik
qielli i kalter paraqet gjersin dhe knasin shpirtrore e mbshtetjen e njeriut sepse pa qiell do te ndjeheshim ngusht do na kapte siklet
Ndjenja dhe vlera e qiellit si dfhe kaltrija paraqesin disponim vler♪7 dhe dashuri te madhe sepse qiellin e kalter te gjith e duam dhe qelemi e mahnitemi nga bukurija e ti disponohemi e zjgerohemi nga shpirti e ndjenjat ndjehemi krejt ndryshe e fuqizohemi emocionohemi
syt e kalter e zavendsojn qiellin qe krahason dashurinė e madhe per ata sy te kalter ku paraqitet
dashurija fuqishėm per syt e kalter qe krahasohen me perkushtimin e dashuri aq gjerė po aq sa i gjerė esht qielli
mendojse ka pasuri dhe krahasim te bukur metaforik dhe atraksion esht shum terheqese dhe madheshtore kjo paraqitje krahasuese aq i fuqishėm ky krahasim
ku syt paraqiten qiell me kaltri aq i madherueshem ėsht shikimi rroli dhe dashurija ndaj tyre
vertet artistik ky krahasim gjetje mjeshtrore e krahasimit ne poetikė
poashtu te zalli ku gjoksi paraqitet plot nxehtesi per dashurin dhe perkushtim si njeriu qe perkushtohet elidhet me dashurinė ndaj tokes dhe mbeshtetjen qe simbolizon peshen e mbshtetjen jeten mbi te cilen njeriu figuron e perkushton poashtu gjoksi ka nji metaforizem qe nxenė ne vend te zallit e diellit mbanė nxehtesi gjithmon per dashurinė
ndersa shndritjet e yjve paraqesin harmoni dhe romantizem sidomos naten ata shkelqejn dhe gzojn ndjenjat e zemrat e njerzve entuziazmojn pra buzqeshja e se dashures zavendson shndritjen e yjve madheshti i jep fjala dashurisė dhe rrol madhorė perkushtues qiellor toksorė yjorė mjeshtri metaforike artistike poetikė e mirfillt me mjaft art e mjeshtri
te pergzoj i nderuar skofiar per ket mjeshtri poetike
kritika letrare e vlersuar nga liriku i vargjeve shqiptare
xhelal ferizi ...................................

Skofiar
23-10-08, 20:18
ritta,

Faleminderit qė mė lexon dhe inkurajon sepse nė kėtė vorbull qė ka krijuar interneti kur te lexon dikush, ēdo autor ndien kėnaqėsi.

Pėrshėndetje dhe respekt
skofiar

-------

lirik,

Ėshtė hera e dytė qė i kushton kohėn poezive tė mia. Tė falėnderoj nga zmera dhe tė pėrshėndes me shumė respekt. Herėn e dytė ke bėrė njė kritikė qė mė pėlqeu. Tė lumtė, sespe kur e skam shkruar atė poezi pikėrisht atė motiv e kam trajtuar.

Unė nėse ende nuk kam bėrė njė reagim nė temat tua ku ti shkruan poezi, dije qė megjithatė tė lexoj me deshirė. Qė tė bindesh se tė lexoj po e konfirmoj se t'i di edhe problemet dhe mosmarrėveshje qė ke pasur nė njė forum tjetėr.

Sinqerisht dhe miqėsisht
skofiar

Nė vazhdim njė poezi nga repertoari im
--------------------------------------------

PĖRSIATJE...

Ah mėkat, i bukuri mėkat!
Ende joshesh nė pambarim
Unė hija jote qė tė rri ngatė
E tė pėrcjell me pėrkushtim.

Ah ėndėrr, e bukura ėndėrr!
Edhe kur s’mė flet, me ty flas
Sa tė ika, mė dole zhgjėndėrr
Dhe gjurmėve mė ndjek pas!

Ah dhimbje, e bukura dhimbje!
Sa shumė djeg e pėrvėlon
Ēdo vdekje thonė ėshtė rilindje?
Si ikja, si kthimi yt drithėron.

Ah trazim, i bukuri trazim!
Cilin ligj hyjnor shkele Ti?
Pse ky flijim, pse ky gjunjėzim?
Pse dhimbje e lot pėrsėri?

Ah pėshpėrimė, o pėshpėrimė
Do tė shkrijmė bashkė pėrsėri
E pres atė ditė ... psherėtimė
Dhe zjarri yt lč tė mė bej hi.

Ah ndjenė, e bukura ndjenjė
Ruaje kujtimin qė pėrtėrinė
.........................................
Ruaj pėr besnikėt kur vinė…

Skofiar
03-12-08, 06:57
GJĖMĖ BURGU

O, Fortesė shpirtash,
Rrethuar me pirgje,
Vallė a ka ferr?
Me tė rėndė se muret tua,
A ka sarkofag mė tė ngushtė ! ?

O, tempull i pėrjetshėm
I rrethuar me ujra tė zeza
Ku as djajtė e kuq
Nuk lahen as nuk tė pinė
Dhe vdesin tė etshėm e pis !

O. seli e burgjeve
Vend i shpirtave tė mbyllur
O, mure tė dashura !
Vallė do t’ishte e pamundur
Tė jetoj pa ju ?

O, ikje pėrtej mureve
Si ta imagjinoj tė jem i lirė
Por edhe pa ty ēelulė e dashur
Nuk do tė mund ta ēmoja
Lirinė e shpirtit !

Urata
24-12-08, 20:18
O Skofiar, pash Madhnin e Zotit ku je bre se po me duket qe njė gjysmė shekulli nuk kam lexuar vargje tė bukura.


PARA SHTATORES SE KOMANDANTIT
U nisa te ec me rruget
Me veti mora plackat e djegura
Krejt copa te Atdheut
U lodha nga hecjet
Jo ikjet
Edhe femijet u lodhen
Plaēkat filluam t’i lėmė rruges
Mes tyre nje album me pak flete
Kur u lodhem shume
U ulem te pushojme
Hapem albumin te ēmallemi
Me mrizet e fshatit
Me kullen e djegur
Ku na mbeti dashuria
Vazhduam rrugėn
Me shpresen e kthimit ne liri
U desht te hecim gjate
E te presim ne rreshta sa lumi
U ula prap te pushoj
Tjeret vazhduan
Kur u nisa perseri
Pashe se me rendonte albumi
Tjeter gje s’me kishte mbetur
Pas ēdo pushimi e letoja
Duke ia hjekur nga disa flete
Dikur i mbeti vetem nje
Ne njeren ane ishte flamuri
Ne tjetren deshmori i kombit
E keputa dhe e futa ne gji
Vazhdova rrugen...
Kur arritem ku duhej
Kishim kaluar neper bire te qenit
Nje dite u ktheva si te gjithe
Fleten e albumit ne gji
E vura ne oden e burrave
Duke pritur t’i kthehet i Zoti
Ai u kthye keto dite
Prej atje ku s'kishte ikur kurre
Sot ia zbuluam shtatin vigan
« Urime festa e flamurit na tha
Prap ne mesin tuaj jam »
Mos harroni!!!
« Rėndė jemi ngarkue
Mė vitet qė nuk na kishin hije
Nėpėr kohėn e ndarė tė pritjeve
Jetuam duke e pėrtypur veten
N“qafė na pastė fjala
Qė na ushqej mė qumėsht pelini
Kur na i dhanė flamujtė e huaj nė dorė
U zgjuam mėngjeseve kallkan tė kuq
Vdekjės ja bėm mė sy
Po nuk vdiēem nga gjak i pastėrt”

Ai na e fali lirinė
Une ia fala fleten e albumit
Edhe dy lot
Tjeter s’pata!..

Vetem njohesi i vertete i asaj qe me nje fjale quhet komb, flamur, hero, gjake i paster shqiptari di te jep te plote portretin e tyre, thjeshte , ngjyre e fjaleve qe t'gjallet nga shkrepjet-shkelqimet,,rugetim-energji i len pa fryme sikur mue ...............
Nuk numerohen fjalet e shkruara mbi heroin, as nga sasia, por as nga menyra dhe stili, Skofiar, keto fjale tuajat radhiten mbi te gjitha...........
Pyetje: Kush shkruan keshtu?
Pergjigje: Vetem ai qe ecen mbi rrugen e drejtesis/trajtezim ne Skofiar!
TE LUMTE, perzete!
...huazim nga nje forum tjeter! ... fjalet e Urates te bolduarat dhe stilizuara drejtuar mjeshtrit te penes Skofiar...

...knaqesi se ai forum i asaj kohe qenka aktivizuar prap!

Urata
24-12-08, 20:39
Zane Kosove
Anėtar***

Oooooooooooooooooooooooo...
I THUANI ...
fjale e bukur jote ...
rrjedh si nje ujevar ...
ne gurgullimen e fjales fuqi....
te gjithe ndeshim kenaqesin...

ketu eshte stacioni: dehje shpirti .....

Urata
24-12-08, 20:40
Skofiar
Anėtar*

http://a764.g.akamai.net/f/764/1052/1h/www.1800flowers.com/800f_assets/images/flowers/images/contests/pic.rose.red.cross.gifBeiträge: 58
Herkunft: rruga e idealit kombetar

http://images.forum.onetwomax.de/designs/phpBB/images/icon_minipost.gifGeschrieben: 09.12.2004 17:59http://images.forum.onetwomax.de/designs/phpBB/images/icon_quote_german.gif (http://34353.forum.onetwomax.de/topic=101980127746&action=newposting&quote=198012774620263314) Quote:
Oooooooooooooooooooooooo...
I THUANI ...
fjale e bukur jote ...
rrjedh si nje ujevar ...
ne gurgullimen e fjales fuqi....
te gjithe ndeshim kenaqesin...

ketu eshte stacioni: dehje shpirti .....


Zane Kosove, pasi edhe nje here me paske pershendetur me parafrazime te bukura edhe une te uroj shendet nga stacioni i shpirtit - zemra.

Me shume respekt e nderime Skofiar

Urata
24-12-08, 20:41
Zane Kosove
Anėtar***http://images.forum.onetwomax.de/designs/phpBB/images/platin5.gif

Beiträge: 1.387
Herkunft: Buzė Liqenit!

http://images.forum.onetwomax.de/designs/phpBB/images/icon_minipost.gifGeschrieben: 21.12.2004 12:48http://images.forum.onetwomax.de/designs/phpBB/images/icon_quote_german.gif (http://34353.forum.onetwomax.de/topic=101980127746&action=newposting&quote=198012774620365130) http://images.forum.onetwomax.de/designs/phpBB/images/icon_edit_german.gif (http://34353.forum.onetwomax.de/posting=198012774620365130&action=modifyposting) http://images.forum.onetwomax.de/designs/phpBB/images/icon_delete.gif (http://34353.forum.onetwomax.de/posting=198012774620365130&action=deleteposting) Quote:
VETEM PER TY…

Vetem per ty
Do t'i flakja mendimet e zeza katran
Do ta falja dashurine kokulur e symbyllur

Vetm per ty
Do te lejoja te me duket thelbi i zemres
Qe askujt s’kam deshire t’ia tregoj

Vetem per ty
Do ta sundoja xhelozine qe po rritet
E po ma grryen damrin e dashurise


Vetem per ty
Do ta falja trupin, zemren time
Per ta dhuruar lumturine

Vetme per ty
Do t’i digjja mendimet e keqija
Kur me mundojne pse kam lindur

Vetem per ty
Do te ngritesha gjithnje per ta dhene doren
Qe ti te ma dhurosh… nje te neserme te bardhe!


O i thuani se......
Ddeshmoj se ngacmon kuptimin e mendjes- forcon!........
Deshmoj se ēdo fjalė pėrjetohet nga "stacioni" i zemres-shpirti!...........

konflikt, ndjesie nga lexuesit , dhe artistizem nga ti Skofiar!

Urata
24-12-08, 20:42
Zane Kosove
Anėtar***http://images.forum.onetwomax.de/designs/phpBB/images/platin5.gif

Beiträge: 1.387
Herkunft: Buzė Liqenit!

Vargje te cilat do i vendosja ne fondin e arte te shkrimeve shqipe! Mergimi i "detyruar" na detyroi te harrojme deri ne "zhdukje" ndertimin e copezave te mira dikur, fytyrat ,sevdane, emocionet me nje fjale QETESIN!
K'tu mendja dhe shpirti po ripertrihen ...........................!!!

Flm, Skofiar!

ps: Lum ajo qe i dedikohen apo i jane dedikuar dikur!


____________________________________
Njih Veten!

shfletuesi_
24-12-08, 20:51
Kur qesh une qesh dhe ti.
Kur qaj une qaj dhe ti.
Kur une flas ti degjo
Kur te dua me dashuro.

Urata
27-12-08, 22:41
...knaqesia n'lexim eshte defrim mendje!...nuk po t'akuzojme Skofiar, mirepo e ke hak qortimin...
...s'hodhe ndonje shkronje per kete fundviti per hater t'adhuruesve te fjales tate!


Fjale keto nga strehe e deshires dhe dashamiresis...!

GURI SYLAJ
28-12-08, 08:30
Keti qortimi po i bashkohem edhe une se ,ne kete drejtim ,Skofiar e meritoni!!

Po ju pershendes me nje miremengjes duke ju deshiru nje dite te mbare !

Skofiar
04-02-09, 07:29
Urata,
Shfletuesi,
Guri Sylaj

Vėrtetė mė paskeni bėrė nder. Asnjė poezi e imja nuk besoj qė do ishte pėrgjigje ndaj shkrimeve tuaj ne temėn time.

Megjithatė, po e postoj njė qė unė e dua shumė.

PAIN OF GRIEF

Ti je germa, ngjyra, penda dhe fleta
Ti je hapėsira qė fjalėt nė mes i ndanė
Ti je fjala qė aq shpesh nuk e gjeta
Ti je varg i thyer mbi epshin var.

Ti je nota muzikore qė ritmin bėnė
Ti je poemė e mbushur me nostalgji
Ti je kitarė qė kėndon e qanė
Ti je hidhėrim i lyer me dashuri.

Ti je loti, qepalla, syri e faqja
Ti je teatri ku tragjedia banon
Ti je pasioni, lufta dhe paqja.

Ti je miti, kulti, idoli, hyjni e blatuar
Ti je ikja, ardhja e majės sė dritės
Ti je ndjenjė me trishtim e gatuar.


NB: Tė gjithėve nė kėtė forum, pak me vonesė, ju uroj Vitin e Ri 2009!
Ky vit qoftė, viti i realizimit tė deshirave dhe ėndrrave tuaja!

Skofiar
11-02-09, 05:28
SHOH VETEN NE ENDERR


Nėpėr muzgun e njė mendimi zhdukem
Me kushtrim thėrras tė mė shpetojnė
Nėpėr gjinjtė e njė vashe kot strukem
Nėpėr dashuri tė vjetra qė lėngojnė

Nėpėr muzgun e njė mendimi shfaqem
Me njė fytyre tė panjohur qenkam veshur
Plot me ankth diku fshihem tė pres natėn
E njė trilli, dhe trishtohem duke qeshur.

Nė ato muzgje, mendimet mė gėnjejnė
Tė ngjyrosura me njė ngjyrė ar'
Pse mė s'duhemi, ne si mė parė?

Thellė gjer nė shpirt zė tė tronditem


Jami tė denje, o tė padenjė, mė s'di
Rebelimet e endrrave mė bėjnė ēudi

lovely
13-02-09, 00:19
Ti nuk erdhe

E prita pritjen nė pritje
Pritje u bėra
Gjak i pritjes rrodhi nga damarėt e vuajtjes sime
Pritje e lodhur u bė dashuria yte
E etur pritja pėr tė tė pritur
Ti nuk erdhe.

Vjen e shkon hėna me diellin nė pritje.
Yjet luajnė valle pritjesh
Unė i gozhduar nė pritje.
Lot i pritjes duke tė pritur
Ti nuk erdhe.
E unė prapė pritje

Dhe ja vjen fundi i njė pritjeje
E vdekur ėshtė edhe kjo pritje
E heshtur qarja nė pritje
Pres njė tjetėr pritje
Ti nuk vjen
Unė i fundosur nė pritje.


wow Skofiar

Nė vargun tėnd fjala asnjėherė nuk humb kuptimin e vet!
Thellė , gėrryeshėm sä mbrapa len vrragė!

Me respekt dhe knaqėsi

Lovely

Skofiar
04-05-09, 17:48
QĖNDRO

Kur dielli i verės rreze mbi ty mė s’lėsho’
E kalorėsi gėnjeshtar ik n’drejtim t’panjohur
Trimėrisht nė kėmbė pa u lėkundur qėndro
Puth ndjenjėn e fshehur sa pėr tu ngrohur.

Prapė do tė shihemi nė hullitė e largėsive
Aty ku derdhėn ndjenjat e askush s’ka faj
Nėn zhurmė tė thashethemeve e tė ligėsive
Njė tufė dhimbjesh, prapė do tė na ndaj’.


Mes ėndrrave tė mia gjithmonė do tė mbaj
Drithėrimė e shpirtit qė mė drithėron
.................................... epshėm pjalmon.


Njė psherėtimė e shpirtit do tė na bashkojė
Kėshtu e ka jeta, vajtje-ardhje pambarim
Zigzageve tė jetės deri nė amshim

Jana
10-05-09, 14:07
Vargje lotesh te panumurta,
neper faqet e mia gershetohen!
Vuajtjet dhe stermundimet e shumta,
ne zemren e plagosur me shtohen!

E ndersa neper pluhurin e kujtimeve,
mundohem te shoh te tendin portret.
Mjergulla e dendur e mendimeve,
shikimin e syve ma tret!

Nen heshtjen dhe erresiren e nates,
gjumi dhe qetesia me braktisen!
Per flatra bene rrahjet e zemres,
dhe drejt teje u nisen......

Skofiar
06-09-09, 09:55
MĖ ZHVISH

Mė zhvish zemėr ngadalė,
Shiko me kujdes nėn lėkurė,
Njė ėndėrr me fytyrėn tėnde,
Shpirtin po ma shthur.

Me zhvish deri nė asht,
Pėshpėrimėn mos ma prej,
Mė zhvish brenda e jashtė,
Se si dashurohet tė rrėfej.

Deri nė palcė mė zhvish,
S’kam dhimbje vėrtetė,
Dashurinė mos ma prish,
Pėr Ty, e kam pėr jetė.

Mė zhvish zemėr ngadalė,
Merr hisen tėnde tė mallit,
Jam peng i fatit tė pėrdalė,
Apo pré e ēastit tė djallit.

Mė zhvish zemėr si do ti,
Pa dhimbje deri ne fund,
Unė dashuroj si njė fėmi’
Jam Ti, s’mė dhemb askund...

12.05.2009
*********
Living with passion
So many days and nights,
Forget the reason
To live his life
until the end, to the bottom,
Love to infinitum

shfletuesi_
06-09-09, 10:07
Nuk e kam dite.

Nuk e kam dite si ndjehesh kur te duash nje njeri.
Deri atehere kur te takova ty.
Nuk e kam dite as si eshte nje dashuri.
Deri atehere kur me the shpirt te kam vetem ty.
Vertet nuk e kam dite si ndjehesh kur te rrah zemra fort
Deri atehere kur ti me the te dua me se shumti ne bote.
Nuk e kam dite as si eshte te mendosh per nje njeri.
Deri atehere kur ma more zemren ti.

Urata
14-10-09, 01:50
O Skofiar! zbrit edhe ketu mos rri vetem atje...!

Pulebardha
28-10-09, 13:12
Skofiar me Poezit t uaja ne All- dhe nuk munda me i len t“e vetme ne gjithesi.

Ju pergezoj per shtjellimin, kuptimin dhe mbi gjitha ciltersine e tare.....

Pershendetje

Skofiar
09-11-09, 06:18
TY GJAKU IM

Gjiithe ditėn i kam shetitur pazaret
Kerkova ta blej njė guxim
Asnjė nuk t’i shkonte
Karakterit tend tė butė

Gjithe natėn nėpėr kazino
Ta kam kėrkuar Asi-n
Asnjėherė nuk tė ra
Edhe pse ke lindur me fat

Nė tokė e qiell e kam kėrkuar
Bukurinė tėnde prej engjėlli
Si ty nuk gjeta njeri
Njė siluetė me tha: “jamais vu”!

Unė veē Zotit ia kam besėn
Tė lė nė duart e Tij!

Pulebardha
09-11-09, 18:21
Skofiar mirese u riktheve ne folene e shkronjave; kerkoj ndjes per shkrimin tim ne gjermanisht por nuk munda me shtjellua ndryshe...


Wr ich bin,
Das fragst du mich?
und zukunft
ich bin hier
und jetzt
Was immer Du nur sehen kannst,
in mir;
Und doch bin ich nur die ich bin
So vie ich gerade bin.
Wann immer du
mich siehst,
im hier
und jetzt

halla e madhe
09-11-09, 21:28
TY GJAKU IM

Gjiithe ditėn i kam shetitur pazaret
Kerkova ta blej njė guxim
Asnjė nuk t’i shkonte
Karakterit tend tė butė

Gjithe natėn nėpėr kazino
Ta kam kėrkuar Asi-n
Asnjėherė nuk tė ra
Edhe pse ke lindur me fat

Nė tokė e qiell e kam kėrkuar
Bukurinė tėnde prej engjėlli
Si ty nuk gjeta njeri
Njė siluetė me tha: “jamais vu”!

Unė veē Zotit ia kam besėn
Tė lė nė duart e Tij!

Skofiar_ pranoni komplimentet e mia per keto vargje margaritari qe shkelqejne pasqyrat e shpirtit te zberthyer ne diamante dhe nostalgji.... Ju lumte!
rrespekt per JU nga halla e madhe

Domira
09-11-09, 23:20
TY GJAKU IM

Gjiithe ditėn i kam shetitur pazaret
Kerkova ta blej njė guxim
Asnjė nuk t’i shkonte
Karakterit tend tė butė

Gjithe natėn nėpėr kazino
Ta kam kėrkuar Asi-n
Asnjėherė nuk tė ra
Edhe pse ke lindur me fat

Nė tokė e qiell e kam kėrkuar
Bukurinė tėnde prej engjėlli
Si ty nuk gjeta njeri
Njė siluetė me tha: “jamais vu”!

Unė veē Zotit ia kam besėn
Tė lė nė duart e Tij!

I nderuar Skofiar, vargjet e juaja thesar per prehjen e shpirtit per dashamiret e poezise se bukur. PAĒ PERJETE STREHE PER VARGUN TEND!

Skofiar
04-12-09, 00:40
Pulebardha, halla e madhe, Domira,

Faleminderit pėr reagimet e juaja. JU ēmoj shumė qė mė lexoni.

Skofiar
04-12-09, 00:46
ORĖ TĖ LIGA

(ty gjaku im 2)

O tė huaj nga gjithė bota!
Mė vjen turp e shumė inat
Goja s’po ma qet tė them
Shpėtonani nga “tanėt”!

Mė vjen rėnd t’ju lus,
Se gjuha na u ka trashur
Veē, pashė Zotin, na tregoni hapur
Kė ta duam e kė ta urrejmė?

Orė tė liga pėrcollėm
Orė tė liga pėrjetuam
Orė tė galme nė horizon
Orė e gjaktė po vjen.

teutaA
04-12-09, 02:47
ORĖ TĖ LIGA

(ty gjaku im 2)

O tė huaj nga gjithė bota!
Mė vjen turp e shumė inat
Goja s’po ma qet tė them
Shpėtonani nga “tanėt”!

Mė vjen rėnd t’ju lus,
Se gjuha na u ka trashur
Veē, pashė Zotin, na tregoni hapur
Kė ta duam e kė ta urrejmė?

Orė tė liga pėrcollėm
Orė tė liga pėrjetuam
Orė tė galme nė horizon
Orė e gjaktė po vjen.

te lumt shum domethense

Pulebardha
08-12-09, 13:45
Qofshit me Nder Skofiar, gjitheher me bejne tejmase te lumtur vargjet e juja, e qe mundem lirisht me i krahasua me legjenda te shkrimit, por kisha dashur t“é na shkruash mé shumé sepse ke shumé adhurues kétu....

Urata
09-12-09, 02:15
Urata,
Shfletuesi,
Guri Sylaj

Vėrtetė mė paskeni bėrė nder. Asnjė poezi e imja nuk besoj qė do ishte pėrgjigje ndaj shkrimeve tuaj ne temėn time.

Megjithatė, po e postoj njė qė unė e dua shumė.

PAIN OF GRIEF

Ti je germa, ngjyra, penda dhe fleta
Ti je hapėsira qė fjalėt nė mes i ndanė
Ti je fjala qė aq shpesh nuk e gjeta
Ti je varg i thyer mbi epshin var.

Ti je nota muzikore qė ritmin bėnė
Ti je poemė e mbushur me nostalgji
Ti je kitarė qė kėndon e qanė
Ti je hidhėrim i lyer me dashuri.

Ti je loti, qepalla, syri e faqja
Ti je teatri ku tragjedia banon
Ti je pasioni, lufta dhe paqja.

Ti je miti, kulti, idoli, hyjni e blatuar
Ti je ikja, ardhja e majės sė dritės
Ti je ndjenjė me trishtim e gatuar.


NB: Tė gjithėve nė kėtė forum, pak me vonesė, ju uroj Vitin e Ri 2009!
Ky vit qoftė, viti i realizimit tė deshirave dhe ėndrrave tuaja!


The pain of grief is often beyond description. The intensity of its experience can't be adequately expressed in words. ... You can't describe grief. You only experience it.


But it is very, very real....!


ps: Skofiar, I think 'PHANTOM PAIN' better suits your poem...!By the way LOVE IT...!

Urata
09-12-09, 02:33
TY GJAKU IM

Gjiithe ditėn i kam shetitur pazaret
Kerkova ta blej njė guxim
Asnjė nuk t’i shkonte
Karakterit tend tė butė

Gjithe natėn nėpėr kazino
Ta kam kėrkuar Asi-n
Asnjėherė nuk tė ra
Edhe pse ke lindur me fat

Nė tokė e qiell e kam kėrkuar
Bukurinė tėnde prej engjėlli
Si ty nuk gjeta njeri
Njė siluetė me tha: “jamais vu”!

Unė veē Zotit ia kam besėn
Tė lė nė duart e Tij!


Gjithemon vargu yt ulet n'disponimin e lexuesit ...! mirenjohja dhe rregulle e etikes se lexuesit nuk m'lejon pa t'falenderuar Skofiar...!

Andaj,leximet/cilesimet tona pranoj si "borgj/dashamiresi, per t'na gezuar/lehtesuar edhe me tutje me fjalen tuaj...!

Urata

Urata
09-12-09, 13:29
Ta them t'verteten Skofiar, paskam bere 'lapsus' n'citim mbreme...! Kam mendue se kam citue keta strofa tuej, sepse mbreme n'keta rreshta gjeta veten dhe plote te tjere ketu, por qe neve nuk portretojme bukur si ty....! Megjithese dhe Gjaku Im 1, t'linte me gojen hapur...!

ORĖ TĖ LIGA

(ty gjaku im 2)

O tė huaj nga gjithė bota!
Mė vjen turp e shumė inat
Goja s’po ma qet tė them
Shpėtonani nga “tanėt”!

Mė vjen rėnd t’ju lus,
Se gjuha na u ka trashur
Veē, pashė Zotin, na tregoni hapur
Kė ta duam e kė ta urrejmė?

Orė tė liga pėrcollėm
Orė tė liga pėrjetuam
Orė tė galme nė horizon
Orė e gjaktė po vjen.

Gjithemon vargu yt ulet n'disponimin e lexuesit ...! mirenjohja dhe rregulle e etikes se lexuesit nuk m'lejon pa t'falenderuar Skofiar...!

Andaj,leximet/cilesimet tona pranoj si "borgj/dashamiresi, per t'na gezuar/lehtesuar edhe me tutje me fjalen tuaj...!

Urata

Pulebardha
12-07-10, 17:47
Vallé ishin oré té liga... ato nga poezia e fundit,
apo té humbi frymézimi me shkrua , Skofiar shkruaj e mos u ndal... ti je origjinal nuk ka dilemé....

natyra
16-12-10, 18:58
PO QAN MOZARTI

Tash tri ditė rresht po qan Mocarti
Ka hap pianon e mbuluar nga pluhuri
Njė strofė tė re ka vendosur t’ia shtojė
Simfonisė sė Nėntė – pėr Rugovėn

Me sy tė ajur po qan Mocarti
Duke i zgjuar kujtimet e sė kaluarės
Zemrėn tė shtėrnguar sikur nė kurth
Po luan njė pjesė tė vjetėr- pėr Rugovėn

Edhe sonte po qan e dėnes Mocarti
Tė gjithė butonėt ia ka nxier pianos
Lotėt zemrėn ia kanė pėrshkuar
Duke lozur njė pjesė tė re – pėr Rugovėn

Ēdo notė po lėshon njė zė vajtimi
Njė kėngė legjendė sikur n’lahutė
Ngadalė por sigurt po lind kushtrimi
Pėr ėndėrren qė shihte ēdo natė Ibrahimi

I nderuar-Skofiari
Te lumt pena, dhe mendja,per nderin qe ia ke bere ketij burri te madh historik:Dr.Rugoves..LAVDI

Prandaj,
Erdha te te veēoi pikerisht per poezit me nr. 56-57-qe kan domethenje shum te madhe,jo veq per mua por per gjithe ata/o qe kan gjak shqiptari..dhe qe ia din kuptimin vleres se-Dr.Rugoves..I pavdekshem fisnik.LAVDI
"dhe une si nje antare e FD.Erdha te pergezoi per talentin e theksuar te larte...labirinth,ku qdo varg i yti prek qelizat e gjakut shqiptar...mburrje,dashuri,besnikeri,dhe krenari!!!
(pavaresishte ne qfare drejtimi dedikohen)te gjitha,kan esencin e plot te fjales...
dhe pa frig ēe vargu yt ngjan ne vargjet e Fishtes te madhit Poet.si ē'ishte, "lahuta e malesis"madje dhe ne vargjet e Azem Shkrelit..bindshem kjo e fundit!
dhe,me te vertet ia vlen per t'lexuar, dhe rilexuar ēdo varg tendin...sukses ne vazhdim

me nderime dhe respekt

"Natyra e rugoves".

natyra
29-12-10, 16:24
Edhe se autori nuk duket ketu pari,mirepo ne menyren me njerzore,erdha ketu per ti len ni Urim dhe miresi ne prag te ketij viti 2011-(pas se gjithash shkrimeve dhe loteve te lena mbi vargje)...Uroi qe jeta ti sjelle mirekuptim ne realizimin e endrrave n'tardhmen..sepse ni autor si ky meriton respekt.


Jufalemnderit
Natyra

Skofiar
24-03-11, 00:49
natyra,

me kete poezi tė Segei Esenin-it tė pėrshėndes shumė miqėisht... Edhe pse pėrgjigjem me shumė vonesė, faleminderit pėr reagimin tėnd shumė njerėzor . Unė tė pėrshėndes ngrohtėsisht dhe miqsisht edhe pse


Sergei Esenin

QĖ TĖ JESH POET

Qė tė jesh poet, kjo do tė thotė
Tė plagosėsh vehten kurdoherė
Dhe, me gjak tė ndjenjave tė tua,
ti nė shpirt tė ledhatosh tė tjerėt;

Do tė thotė qė tė thurėsh kėngė
Vetėm pėr hapsirėn qė njeh mirė.
Njė avaz kėndon poet – bilbili,
Ndaj ai s’e ka aspak vėshtirė.

Edhe kanarina qaramane
Ka njė zė tė stisur, qė tė ēmend.
Merrja si bretkosė, po tė duash,
Veē ama kėndo me zėrin tėnd.

Nė Kuran, me hile Muhameti
Urdhėroi tė mos pihet kurrė;
Ndaj paprerė kupa zbraz poeti,
Gjithsaherė heq nė shpirt torturė.

Edhe kur te mikja shkon poeti
Dhe nė shtrat i gjen ndonjė dashnor,
Dashuri’ e jetės i mban dorėn,
Thikė ai nuk ngul nė kraharor.

Tym prej xhelozisė, del e ikėn
Dhe ia merr me vėrshėllimė e thotė:
„Qėnka shkruar qė rrugaē tė vdiskam.
Ja qė ndodhka edhe kjo nė botė“.

perktheu Jorgo bllaci

Skofiar
24-03-11, 00:50
natyra,

me kete poezi tė Segei Esenin-it tė pėrshėndes shumė miqsisht... Edhe pse pėrgjigjem me shumė vonesė, faleminderit pėr reagimin tėnd shumė njerėzor .


Sergei Esenin

QĖ TĖ JESH POET

Qė tė jesh poet, kjo do tė thotė
Tė plagosėsh vehten kurdoherė
Dhe, me gjak tė ndjenjave tė tua,
ti nė shpirt tė ledhatosh tė tjerėt;

Do tė thotė qė tė thurėsh kėngė
Vetėm pėr hapsirėn qė njeh mirė.
Njė avaz kėndon poet – bilbili,
Ndaj ai s’e ka aspak vėshtirė.

Edhe kanarina qaramane
Ka njė zė tė stisur, qė tė ēmend.
Merrja si bretkosė, po tė duash,
Veē ama kėndo me zėrin tėnd.

Nė Kuran, me hile Muhameti
Urdhėroi tė mos pihet kurrė;
Ndaj paprerė kupa zbraz poeti,
Gjithsaherė heq nė shpirt torturė.

Edhe kur te mikja shkon poeti
Dhe nė shtrat i gjen ndonjė dashnor,
Dashuri’ e jetės i mban dorėn,
Thikė ai nuk ngul nė kraharor.

Tym prej xhelozisė, del e ikėn
Dhe ia merr me vėrshėllimė e thotė:
„Qėnka shkruar qė rrugaē tė vdiskam.
Ja qė ndodhka edhe kjo nė botė“.

perktheu Jorgo bllaci

lirik
18-05-20, 00:32
kritiken letrare te ktyre vargjeve e shkruan xhelal ferizi liriku
antar i forumit dardania
I nderuar skofiar

nė vargun tėnd gjendet njė metaforė e fuqishme sytė e kalter zavendesojn qiellin
ku shprehet dashuria per personin me sy te kalter

krahasim mjaft mjeshtrorė poetik metafore

qielli i kalter paraqet gjersinė dhe knaqesinė shpirtrore
e mbėshtetjen e njeriut , sepse pa qiell do te ndjeheshim ngusht do na kapte siklet,

Ndjenja dhe vlera e qiellit si dfhe kaltrija paraqesin disponim vlerė , gjersi dhe dashuri te madhe sepse qiellin e kalter te gjith e duam dhe qelemi e mahnitemi nga bukurija e ti, disponohemi e zjgerohemi ,
nga shpirti e ndjenjat ndjehemi krejt ndryshe e fuqizohemi emocionohemi

syt' e kalter e zavendsojn qiellin qe krahason dashurinė e madhe per ata sy te kalter ;
ku paraqitet
dashurija fuqishėm '' si intepretim metaforik
per syt' e kalter qe krahasohen me perkushtimin e dashuri ;

aq gjerė po aq sa i gjerė esht qielli

mendoj se ka pasuri dhe krahasim te bukur metaforik ne kete krijimtari
dhe atraksion ,
esht shum terheqese dhe madheshtore fjala krijimtari a
kjo paraqitje krahasuese aq i fuqishėm ky krahasim

Ndjenja dhe pershkrimi
ku syt 'paraqiten qiell me kaltri aq i madherueshem;
ėsht shikimi rroli dhe dashurija ndaj tyre

vertet artistik ky krahasim; gjetje mjeshtrore e krahasimit ne poetikė

poashtu te zalli ku gjoksi paraqitet plot nxehtesi per dashurin ;

dhe perkushtim si njeriu qe perkushtohet e lidhet me dashurinė ndaj tokes;

dhe mbeshtetjen qe simbolizon peshen e mbėshtetjen jeten ;

mbi te cilen njeriu figuron e perkushton poashtu gjoksi ka nji metaforizem
qe nxenė ne vend te zallit e diellit mbanė nxehtesi gjithmon per dashurinė

ndersa shndritjet e yjve paraqesin harmoni dhe romantizem
sidomos naten ata shkelqejn dhe gzojn ndjenjat e zemrat e njerzve ;

entuziazmojn pra; buzqeshja e se dashures zavendson shndritjen e yjve madheshti i jep fjala dashurisė ;

dhe rrol madhorė perkushtues ;

qiellor toksorė yjorė mjeshtri metaforike artistike poetikė e mirfillt
me mjaft art e mjeshtri
te pergzoj i nderuar skofiar per ket mjeshtri poetike
kritika letrare e vlersuar nga liriku i vargjeve shqiptare

xhelal ferizi ...................................
lirik ėshtė nė linjė tani Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Me Kuotė