PDA

View Full Version : A i falet Namazi i Xhenazes atij qė nuk e ka falė Namazin


ebu Hamza
10-08-05, 12:32
Desha disa sqarime se, a ban ti falet namazi gjenazes atij i cili nuk falet?


--------------------------------------------------------------------------------Pyetja:

Desha disa sqarime se, a ban ti falet namazi gjenazes atij i cili nuk falet?

Pėrgjigje:

Bismil-lahirr-rrahmanirr-rrahim
Es selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu

Vėlla i nderuar nė Islam, tema e Faljes sė Namazit tė Xhenazes, atij i cili nuk ka falur Namazin, ėshtė ēėshtje e cila ka nevojė pėr njė sqarim tė detajuar.

Ėshtė transmetuar nė shumė hadithe se, ai i cili nuk falė Namazin konsioderohet kafir (jobesimtar). Thotė i Dėrguari (SalAllahu Alejhi ve Selem):

" Ajo qė qėndron mes nesh dhe atyre (jobesimtareve) ėshtė Namazi, andaj kush e len (nuk e falė), nuk ka besuar."

" Ajo qė dallon robin nga shirku dhe kufri ėshtė Namazi."

Kur tė pyeten banoret e Xhehennemit, se:

" “Pėr ēfarė arsye janė hudhur nė Zjarr?“, thanė: “ nuk ishin prej atyre qė falen...“ "

Kėto ishin vetem disa nga argumentet, tė cilat tregojnė se falja e Namazit ėshtė obligim i besimtareve dhe se ata qė nuk e falin atė nuk konsiderohen si besimtarė.

Pasi qė dihet se Namazi i Xhenazes iu falet vetėm besimtarėve, atėhere mund tė themi se atyre qė nuk e falin Namazin, nuk u falet Namazi i Xhenazes. Mirėpo, nė lidhje me kėtė ēėshtje duhet pasur parasysh edhe disa fakte dhe rrethana tjera. E para ėshtė ajo se, a e ka ditur ai njeri se lėnia e Namazit ėshtė Kufr (mosbesim), nėse po (e ka ditur) dhe prapseprap nuk e ka falur (Namazin) atėherė atij nuk i falet Namazi i Xhenazes, sepse edhe e ka ditur qė bėnė Kufr me lėnien e Namazit dhe prapseprap nuk e ka falur Namazin. Ndėrsa, nėse nuk e ka ditur se lėnia e Namazit ėshtė Kufr, atėherė ai arsyetohet (insha All-llah) me mosdijen e tij, dhe atij i falet Namazi i Xhenazes.

Nė lidhje me kėtė rast, duhet shikuar dhe hulumtuar se sa ėshtė folur (nga dijetarėt apo hoxhallarėt) e atij vendi ku ky njeri ka jetuar, nė lidhje me kėtė temė, d.m.th nė lidhje me temėn se lėnia e Namazit ėshtė Kufr. Nė qoftė se nė atė vend ėshtė folur mjaftė nė lidhje me kėtė temė, atėherė ai person i cili ka jetuar aty nuk arsyetohet me mosdije nė lidhje me kėtė gjė, edhe nėse ai nuk i ka dėgjuar keshillat e dijetarėve apo hoxhallarėve, sepse kjo hyn nė fajėsinė e tij personale sepse nuk ėshtė interesuar (nuk ka shkuar nė xhami apo nė mexhlise ku pėrmendet Fjala e All-llahut), dhe kėtij njeriu nuk i falet Namazi i Xhenazes.

Si shembull mund tė marrim p.sh. banorėt e Mekkes apo tė vendeve Arabe, ku egzistojnė xhami ēdokund dhe ku njeriu nuk mund tė arsyetohet me mosdije. Duke pasur parasysh se edhe nė vendet tona xhamitė janė prezente pothuajse nė ēdo fshat, atėherė edhe mosdija e njerėzve ėshtė tepėr se jologjike. Sidoqoftė, nėse nė ndonjė vend konstatohet se nuk ėshtė folur mjaftė nė lidhje me kėtė ēėshtje, atėherė njeriu mund tė arsyetohet me mosdije, dhe atij i falet Namazi i Xhenazes, ndėrsa pėr mosfaljen e Namazit do tė merret nė pėrgjegjėsi nga All-llahu (Subhanehu ve Teala).

All-llahu (Subhanhu ve Teala) e di mė sė miri.

hasanmehmeti
10-08-05, 21:00
selamualejkum musliman

Vella i ndaruar ebu Hamza

Se pari a ban me na tregu kush eshte pergjegje ne kete pyetje ?

Kush eshte pergjegje ketu , i theme ati se nuk ka marre argumente aq sa duhet per te vertetuar kete mesele siq e parqitin ju .Paraqitja juaj eshte aq e thuket sa neve na jepe lirin e berjes se njerezve kafira .Duke perfshire ketu edhe antaret e familjes qe nuk falen .
Nje e dini edhe ju mire se kur njeriu eshte dale ne kufer , dmth sipas jushe ka bere kufer (edhe pse ju nuk e keni ceke llojet e kufrit , pasis qdo njeri qe bene kufer nuk eshte kafir vellai i dashur ) , ai ka dale nga dini Islam dhe ne kafira i themi jo muslimaneve .
Pastaj ketu ne kete pike kisha nje pyetje per ju vella
Se nese ai (qe sipas jush paska bere nje kufer te tille ) ka dale nga feja Islame me qka hyne njeriu ne fene Islame ?

Vella kjo pyete eshte edukat edhe per te tjeret dhe deshiroj nga ju qe te na sqaroni se qka e fute nje jobesimtare ne fene Islame ?

Ndersa sa i perket keti shkrimi do flasim tjeter here , por mos harro se ka argumete qe e kundershtojne kete mesele tenden .

Kėto ishin vetem disa nga argumentet, tė cilat tregojnė se falja e Namazit ėshtė obligim i besimtareve dhe se ata qė nuk e falin atė nuk konsiderohen si besimtarė.

Mos harro vella se nga kush e ke marre kete pergjegjie te na dergosh autorin qofte ajo edhe nese jeni ju vete , ne menyre qe ta kuptojmi se kush eshte pergjegje.

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

ebu Hamza
10-08-05, 21:25
Esselamu Alejkum vlla ti hasanmehmeti nese nje njeri nuk ka boe namaz kurr si mundet aj njeri te jete musliman kurse allahu ne kuran ka thane nuk i krijova njerezit dhe xhinnet per asgje tjeter vec se te me adhurojne mua.. Allahu kur te vdisesh bre vella nuk te vet psh..qfar kerri ke pasen pote ban pyetje qe aj te ka boe obligim..dmth..nje njeri i cili ska fale kur namaz aj asht kafir sipas mendimit te disa dijetareve po vella une i permbana ketij mendimi e ti nese i permbahesh qerave mendime atehere as ti as une nuk e ekemi gabim pse ? Se pejgamberi s.a.s.v ka thane : pas mua i keni dijetarer nuk ka thane pejgambesi s.a.s.v se pas meje e keni Shejh Albanin as nuk ka thane dijetar tjeter por duhet me i amre te gjitha mendimet dhe te saktim emrealizue selamu alejkum vella sedi a me kuptove Allahu Alem nese jam gabim Allahu ma falt e nese je ti gabim Allahu inshallah ta fale edhe muje edhe tyje selam alejkum wr wb

hasanmehmeti
10-08-05, 22:44
selamualejkum musliman

Vella i dashur une ty te kuptova mire mandje kete mesele shume e kame shtjellu ne vete se eshte qeshtje e madhe ketu .
Ne kur nxerrim nje perfundim nxerrim ne pergjithesi nga Kurani dhe syneti dhe dijetaret mandej qe jane ne pajtim me keto dy te parat .une se di qka te ka qu te shejkh Albani rahimullah qe nuk eshte ai i vetmi qe ka shkru per kete mesele por edhe dijetare tjere .

Une vella te kame pyet per nje pyetje( Se nese ai (qe sipas jush paska bere nje kufer te tille ) ka dale nga feja Islame me qka hyne njeriu ne fene Islame ? )dhe ju nuk me keni kthy pergjigjien e pastaj te kam pyet se kush e ka thene kete mesele qe e ke shkru me larte .Do kisha pas qefe qe te me pergjigjeni por qe nuk po te obligoj(edhe pse tema eshte shume e madhe dhe mund te mirret si obligim)
O vella i dashur ketu nuk ka hajgare vella .Allahu ne kuran thote se tana mekatet nese deshiron i fale perveq shirkut .Tashme kufri(nese i bejmi ndarje formale) vella eshte i ndare ne vepra dhe ne zemer .Ju ma permendi namazin ndersa ka hadithe vella qe edhe ai njeri qe e ka pase nje pike besimi ne zemerne e tij Allahu do e nxjerre nga xhehnemi .
Pastaj thote Allahu ne Kuran .se nuk ja hupe as edhe nje te mire robit te vete edhe nese ajo eshte sa nje grimce e vogel .A nuk meriton besimi i zemres qe te jete sa kjo grimce vellait a .Pastaj mbase e ke ceke ate ajete mjafte te madhe qe permban ne vete nje tefsire te madhe .Adhurimi vella behet me zemer , gjymtyre , dhe me shpreh me goje .por nese ne kete raste ai nuk e kryen me vepra ateher besimi i tij eshte i manget dhe smund ti thuash kafire ati me besim te manget .Vella tash juve a mund ta krahasni nje njeri (idhujtar i librit) qe shkron ne vendet e tyre te faljes qe per mu eshte pabesimtare me nje njeri (qe per mu eshte musliman por mekatare e jo kafire edhe pse ka bere kufer) qe nuk e bene nje shirke te tille si idhujtaret e librit dhe qe beson me zeemr dhe e shpreh me goje mirpo veprat i ka ne munges .Nuk po thame se vendi i tij eshte drejteperdrejt xheneti mirpo ndojher shpreson se do jete pjestare i xhenetit gje e cila i mungon Qafirit .Thote Pejgamberi a.s o ju njerez qe nuk besoni me zemer por vetem me goje mos i shqetesoni njerezit (sipaskuptimit).etj etj etj qe flasin per kete mesele .

Une nuk po e zgjase me shume kete mesele duke shpresuar qe do na e sqaroni edhe me tutje ju vellait dhe ndoshta nuk harron me na tregu se kush eshte pergjegje ne kete pyetjen tende te mesierme .

Allahu e din me se miri

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam
ps/ nese nuk don me zgjate vella e lajmi me kaqe

ebu Hamza
11-08-05, 20:17
selamu alejkum vella musliman e para qe tha ty se une edije pse e ki marr shembull Shejh Albanin vallahi bilahi tallahi spo e din. Pse se une nuk e mora shembull Shejh Albanin rahimullahu alejh se aj ka thane se Allahu fale gjthqka perpos shirkut te madh..E nuk e pata qellimin pse edhe ti e ke mendimin e shejh Albanit po vella musliman edhe e dyta asht se une kete teme e kam nxjerrua nga neti edhe nuk po muj tash me gjeten por nese e gjej inshalllah ta dergoj mesagge tek niku juaj edhe vella musliman ti nuk mundesh ti mua me me inpunua me ma mbjell se asht ashtu edhe pike por as une e as qe dua vella ti mire mendimin tend une timin edhe une i perkrahem dijetareve se lenesi i namazit eshte kafir ..Po vella qe e ki shkrue ma posht nese don e lojmi vella musliman une dua te theme se une nuk e kam bere kete teme me e nenemue naj dijetare apo naj vlla musliman i cili e ka mendimin e kundert ndaj kesaj mesele po vella e kam qiten se e kam te arsyeshme se ate qka e dij ddua edhe tia mesoj te tjereve inshallah Hakun po vella nese ti i thua njereve edhe aj qe sfal namaz dot hyj ne xhennet inshallah nese don allahu atehere dot thoj qdo njeri se une pse me boe namaz .Ndoshta edhe une muj me hyje ne xhennet.Thote Allahu ne Kuran :Nuk i krijova njereit dhe xhinnet per asgje tjeter perve se te me adhurojne mua..Edhe qe i ki prue ty argumentet vella nuk jam ne kundershtim me to Allahu na falte e dyve inshallah edhe ne te dyte inshallah se bashku te bojmi davet edhe ti urdherojme njerezit qe te bejne namaz se edhe Allahu ka urdherue e nese e din ti vella se Allahu te ka urdherue me e fal namazin atehere ty mase po e dishe e kje obligim mi ka tregue vllezerve tu..Sepse ato ndoshta nuk e dijn jan injorant nga feja Esselamu Alejkum werahmetullahi we berekatuhu Allahu te shperblefte vella me xhennet ..

hasanmehmeti
11-08-05, 21:31
selamualejkum musliman

Vella i dashur ebu Hamza

Sikur me keni keqkuptu ju mu dhe me keni akuzu paksa , gjoja se une nuk po du me ban davet .Une e du davetin dhe me mundesi dhe kohe ate e paraqes atu ku kame mundesi dhe sa kam njohuri mirpo nuk jame edhe aq dore lire qe shume shpejte ti quaj njerezit kafira .
Une nuk po te imponoj asgje juve dhe as qe me ka shku mendja ate , mirpo meselja ka qene dhe eshte se nese eshte nxjjerre nga ndonje ulema te dije ate , pasi une e di pak a shume qendrimin e ulemave ne lidhje me kete mesele . Dhe ju vellait as mos u lodheni e as mos hupni kohe aspak qe ta kerkoni kete mesele ne net shkaku im .Mirpo sqarimi i mesiperme na jepe nje liri te madhe qe ne te bejmi njerezit kafira .Pastaj eshte edhe nje rregull atje ashtu siq e ka caktu imam Ahmedi rahimullah se ai thirret e pastaj kryhet puna me te nese nuk pranon (lensi i namazit).Por kush e bene kete thirrje shtrohet pyetja ? Ai qe ebene kete na mungon neve ne vendet tona se ne nuk kemi vend Islam .Ndersa kjo eshte lehte te veprohet ne arabi saudite se atje eshte tjeter gje meselja , ata kane imamin e sheriatin e policine perkatese , e keshillin e dijetareve e keshtu me radhe .
Mos mendo se as une e as Albani rahimullah nuk ka qene se ai nuk ka bere kufer .Ka bere kufer dhe mjafte te madhe por per ti thene kafir eshte meselja edhe me e gjate .Jo gjdo kush qe bene kufer eshte kafir dhe kete e ka sqaru shejhu mire , por disa njerez qe i thojne vetit ulema jane ngut shum dhe ende pa e kuptu mire jane qu e kan kritiku shejkhun me emerime e mesele .
Pastaj vella ajo tek puna e dawetit , neve nuk na ndihmon asgje emerimi i dikuj me kete fjale kafire .Ne e mesojmi tuhidin siq ka bere Pejgamberi a.s 13 vite e pastaj flasim per ate qe e lene tuhidin se si eshte gjendja .

Nejse ju ma bani hallall qe une te kame nderhy pak ne kete mesele por ai shkrimi i pare ka qene shume i rende per popullin e thjeshte .
Allahu edhe juve ju shperblefte me xhenet dhe ua shtofte dijen e dobishme ndersa per me kerku kete mesele ne net mos e lyp ma per mu vellait.

Kerkoj falje dhe meshire nga Allahu per vete dhe per ju andaj edhe ju kerkone nje gje te tille ngase Allahu xh.h eshte Fales dhe Meshirues

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

ebu Hamza
12-08-05, 13:05
Selamu Alejkum vella musliman Hasanmehmeti Allahu te shperblefte edhe en Xhennet te qofte inshallah edhe an takofte te dyve edhe Hallall te kofte Une se pari nuke e pata qellimin met thane qe nuk je tu boe dawet por une u nisa edhe nga vetja edhe edi qe beni dawet por te thashe sedi a me kuptove qe te mundohemi ma shume sepse kemi edhe ma shume mundesi me boe Dawet edhe vella sdi qka met thane ti eke mendimin e ulemajeve edhe une e kam mendimin e ulemajeve edhe te kuptova ne te gjitha shkrimet edhe nuk i kundershoj aspak sepse edhe keto jan mendime te dijetareve por as ti mua mos me kundershot edi qe nuk me ke kundershtuar deri me tani edhe vella qe e ki shkrujten prej netit po i nxjerri vella une kam lexuar rrethe kesaj ceshtje edhe kam biseduar me hoxhallare por une e kam mare me qellim prej netit se ishte nje rradhitje me e mire Esselamu Alejkum nese don e mbyllim me kaqe nese don vazhdojme..

ebubekr_albani
12-08-05, 14:35
eselamu alejkum

Vella Hasanmehmeti allahu ju rujt un veq po nderhy dhe po shtoj dicka se per pegjigjen kush e ka dhan nuk e di por ket mendim e ka pas shehj bin bazi (allahu e meshiroften) se njeriu del prej feje me nje namaz nese e le edhe shehj iben uthejjmini (allahu e meshiroften) e ka pas mendimin se njeriu del prej feje nese nuk e fal fare namazin jo me nje namaz si shehj bin bazi (allahu e meshiroften) allahu e di ma se miri
eselamu alejkum

hasanmehmeti
12-08-05, 16:17
eselamualejkum we rahmetullah musliman

Vela i dashur Ebu Hamza .
Se pari nuk te kam thene se je duke e marren dijen nga interenti vella (lexoje edhe nje here vellait nga fillimi dhe mos me keqkuptu) .Por pasi me keni thene se ju nuk mundeni me ma imponu (dhe as qe mundohem) pasi ta kame kerku se ksuhe e ka shkru .Dhe pastaj me keni thene se do e kerkoj ne interent se kushe eshte pergjegje .Pastaj vella te kame thene une se nuk keni nevoje me u lodhe duke e kerku se kushe e ka shkru .Kjo eshte kane meselja .
Sa i perket me vazhdu kete teme .Nuk eshte problem aspak me vazhdu kete teme se une edi se qka kane thene dhe ku jane bazu ulemaja qe ti i perkrah Allahu i meshirofte dhe e di se si jane meselet e ulemave qe kane pase mendim tjeter .Pra sa per mu as mos e sgjat kete pune .Por jo gjdo fetva qe jepet per nje popull qe sundon sheriati vlen edhe per neve ne vendet tona e pastaj per vellezrit ne evrope , amerik , azi etj .
Pra qdo fetva ka kushtet e veta .Une te kame sqaru se edhe po te jete krejt ne rregull ketu dhe nese nuk e kemi imamin musliman te shtetit nuk mujna me apliku denimin ndaj ati personi pasi ai(imami) e ka per detyre e jo njerezit e thjeshte .

Vella Ebu beker_Albani (inshalla je edhe sidik)
Vella Alahu te rujt dhe te shperblefte per shkrimin por edhe pa shkru prap Allahu te rujt dhe shperblefte .Une e di vella se prej ulemave qe e ka pas ate mendim edhe Bin Bazi edhe Uthejmini (Allahu i meshirofte) edhe shejkh feuzani tashe e keshtu me radhe ulemate nga saudia .
Por meselja vella ka qene se une po te jemi edhe ne nje vend musliman ateher eshte e mireseardhur kjo fetva duke mos harru edhe fetvat e ulemave qe kane pas mendim paksa tjetrer dhe te pasojmi edhe ate .
Siqdoqfte edhe pse vellai Ebu hamza mendon se renditja e fetvas eshte ne rregull , une nuk mendoj ashtu se eshte shume e thuket dhe popullit te thjeshte ju jepe liri te tekfirit shume .Por Allahu e dine me se Miri dhe inshAllah edhe neve na mundeson ta kuptojmi hakun .

Kerkoj falje dhe meshire nga Allahu xh.h per vete dhe per ju andaj edhe ju kerkone nje gje te tille ngase Allahu xh.h eshte Fale dhe Meshirues

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

ebu Hamza
12-08-05, 17:28
Selamu Alejkum ..Vella Ebubekr_albani ki nuk i kerkoje se cilet ulema kane thane por mire Alla-llahu te shperblefte por ky kerkoje se kush e ka shkrujten tekstin te cilen une ekam qitur ketu te dardania..dmth ky ishte teksti 1 edhe ki e pat qellimin se kush e ka perpilue tekstin Ok ALL-llahu te shperblefte qe ke shkruajtur por nuk na pengon vella qe ke nderhyje por asnje vella apo moter muslimane,ketu mundet te shkruaj cdo njeri ok por ska problem..Sa i perket vella ti qe tha neper cdo vend dmth..sipas mendimit tend nderron fetfaja atehere kjo i bjen se vece njerezit e Gadishullit Ballkanik ne Arabi qe jane ato qe nuk bejne namaz vdesin si qafira kurse Europa,Azia,Afrika etj..Nuk vdesin ti po mendon nga injoranca apo se nuk asht shtet islam apo nuk ka ushtri muslimane e ku edi qka..Vella islami eshte per te gjithe edhe shperblimi eshte per te gjithe edhe denimi eshte per te gjithe vella..Nese nje send asht haram edhe haram per te gjitha vendet dhe per te gjitha popujt por edhe ne kete mesele une i perkrahem ulemajeve qe kan biseduar rreth kesaj ceshtje Por edhe nese nje Dijetar ka gabuar aj ka nje shperblim por nese e ka qelluar aj i ka 2 shperblime ..Edhe Hadithi i pejgamberit S.a.v.s qe thote Pas meje i keni dijetaret vella na i kapmi te gjitha fetvate edhe si me te sakte e marrmi nje edhe nese ti e merr mendimin e ndonje ulemaje tjeter sasht problem inshallah por edhe une marr mendime te ulemajeve te tjereve edhe vella kjo ceshtje ska qka diskutohet...

Mesazhi ime doe te jete qe Ato musliman apo ato besimtare sidoqofte qe e din hakun le ta tregojne edhe Ne duhet atinve qe nuk edijne dinin tua mesojme sepse e kemi obligim por Une i permbahem Ajetit Kuranor Nuk i Krijova njerezit per asgje tjeter pervec se te em adhurojne mua Vella Hasanmehmeti mundohu njerezve tia mesojsh se namazi asht farz per cdo musliman edhe kjo ska qka diskutohet ..Edhe inshallah te gjithe muslimant do vdesin me iman edhe me akide te pastert

Esselamu Alejkum

hasanmehmeti
12-08-05, 19:21
selamualejkum musliman

prap me ke kequptu vella dhe paksa je dale nga tema .
Mos kame thene une se eshte synet apo vaxhib namazi?qe po me kritikon me ato fjale.
JO vella ate se kame thene dhe mos keqkupto se ne kete raste jame ne kundershtim me fene islame pastaj .Mos me hudhe ne ate pozit .Edhe zekati , agjerimi , haxhie e shume gjera tjera jane farze .
Ju thuani vellait
Sa i perket vella ti qe tha neper cdo vend dmth..sipas mendimit tend nderron fetfaja atehere kjo i bjen se vece njerezit e Gadishullit Ballkanik ne Arabi qe jane ato qe nuk bejne namaz vdesin si qafira kurse Europa,Azia,Afrika etj
o vella a me trego se kush duhet ta marre vendimin per ekzekutim ne kete raste .Po me thua ti mua qe muslimanet qe jane ne trojet shqipetare dhe nuk falin namaz .Si eshte meselja ketu .Merri parasyshe te gjitha kushtet edhe te atyre qe kane vene ulemat tjere edhe ato qe i ka sheriati e me trego .A na lejohet ti themi qafira dhe a lejohet te kryhet ekzekutimi i tyre ?
Edhe nje gje desha me dite tek ti .
Havarigjeve vella a i thu qafira apo jo?

selamualejkum musliman

Krokodilli
14-08-05, 11:02
Desha disa sqarime se, a ban ti falet namazi gjenazes atij i cili nuk falet?


--------------------------------------------------------------------------------Pyetja:

Desha disa sqarime se, a ban ti falet namazi gjenazes atij i cili nuk falet?

Pėrgjigje:

Bismil-lahirr-rrahmanirr-rrahim
Es selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu

Vėlla i nderuar nė Islam, tema e Faljes sė Namazit tė Xhenazes, atij i cili nuk ka falur Namazin, ėshtė ēėshtje e cila ka nevojė pėr njė sqarim tė detajuar.

Ėshtė transmetuar nė shumė hadithe se, ai i cili nuk falė Namazin konsioderohet kafir (jobesimtar). Thotė i Dėrguari (SalAllahu Alejhi ve Selem):

" Ajo qė qėndron mes nesh dhe atyre (jobesimtareve) ėshtė Namazi, andaj kush e len (nuk e falė), nuk ka besuar."

" Ajo qė dallon robin nga shirku dhe kufri ėshtė Namazi."

Kur tė pyeten banoret e Xhehennemit, se:

" “Pėr ēfarė arsye janė hudhur nė Zjarr?“, thanė: “ nuk ishin prej atyre qė falen...“ "

Kėto ishin vetem disa nga argumentet, tė cilat tregojnė se falja e Namazit ėshtė obligim i besimtareve dhe se ata qė nuk e falin atė nuk konsiderohen si besimtarė.

Pasi qė dihet se Namazi i Xhenazes iu falet vetėm besimtarėve, atėhere mund tė themi se atyre qė nuk e falin Namazin, nuk u falet Namazi i Xhenazes. Mirėpo, nė lidhje me kėtė ēėshtje duhet pasur parasysh edhe disa fakte dhe rrethana tjera. E para ėshtė ajo se, a e ka ditur ai njeri se lėnia e Namazit ėshtė Kufr (mosbesim), nėse po (e ka ditur) dhe prapseprap nuk e ka falur (Namazin) atėherė atij nuk i falet Namazi i Xhenazes, sepse edhe e ka ditur qė bėnė Kufr me lėnien e Namazit dhe prapseprap nuk e ka falur Namazin. Ndėrsa, nėse nuk e ka ditur se lėnia e Namazit ėshtė Kufr, atėherė ai arsyetohet (insha All-llah) me mosdijen e tij, dhe atij i falet Namazi i Xhenazes.

Nė lidhje me kėtė rast, duhet shikuar dhe hulumtuar se sa ėshtė folur (nga dijetarėt apo hoxhallarėt) e atij vendi ku ky njeri ka jetuar, nė lidhje me kėtė temė, d.m.th nė lidhje me temėn se lėnia e Namazit ėshtė Kufr. Nė qoftė se nė atė vend ėshtė folur mjaftė nė lidhje me kėtė temė, atėherė ai person i cili ka jetuar aty nuk arsyetohet me mosdije nė lidhje me kėtė gjė, edhe nėse ai nuk i ka dėgjuar keshillat e dijetarėve apo hoxhallarėve, sepse kjo hyn nė fajėsinė e tij personale sepse nuk ėshtė interesuar (nuk ka shkuar nė xhami apo nė mexhlise ku pėrmendet Fjala e All-llahut), dhe kėtij njeriu nuk i falet Namazi i Xhenazes.

Si shembull mund tė marrim p.sh. banorėt e Mekkes apo tė vendeve Arabe, ku egzistojnė xhami ēdokund dhe ku njeriu nuk mund tė arsyetohet me mosdije. Duke pasur parasysh se edhe nė vendet tona xhamitė janė prezente pothuajse nė ēdo fshat, atėherė edhe mosdija e njerėzve ėshtė tepėr se jologjike. Sidoqoftė, nėse nė ndonjė vend konstatohet se nuk ėshtė folur mjaftė nė lidhje me kėtė ēėshtje, atėherė njeriu mund tė arsyetohet me mosdije, dhe atij i falet Namazi i Xhenazes, ndėrsa pėr mosfaljen e Namazit do tė merret nė pėrgjegjėsi nga All-llahu (Subhanehu ve Teala).

All-llahu (Subhanhu ve Teala) e di mė sė miri.

Ebu Hamza ,, me kete na e ke ber te ditur se te gjith ne qe jemi musliman, qe besojm ne Allahun S.v t qe nuk falim Namazin nuk nau falet Namazi I xhenazes,, me kete shum Te paditur te fes Islame kan ber Musliman ta len fen e tyre,, nga frika dhe nga mosdija dhe mosbesimi ne vete... vellau hasanmehmeti e ceku po kete ne shkrimin e meparshem,

Allahu ne kuran thote se tana mekatet nese deshiron i fale perveq shirkut .Tashme kufri(nese i bejmi ndarje formale) vella eshte i ndare ne vepra dhe ne zemer .Ju ma permendi namazin ndersa ka hadithe vella qe edhe ai njeri qe e ka pase nje pike besimi ne zemerne e tij Allahu do e nxjerre nga xhehnemi .


20% e muslimanve ne bot nuk e falin Namazin ,, por kan besimin ne Allahun S, v T dhe jetojn me ligjin e librit te Shenjt Kuranin....

mjafton ta Permendim emrin dhe ti permbahemi librit te shenjt,, dhe mos te bejm mekate me e rendesishmja.. aj qe fal namazin zoti e shperblen,, ai qe nuk e fal nuk mund te quhet kafir,,
ai qe mundohet ti largoj besimbaret nga feja islame ne qfardomenyre ai punon kunder zotit,, thote Allahu ne Kuran, se nuk ja hupe as edhe nje te mire robit te vete edhe nese ajo eshte sa nje grimce e vogel .A nuk meriton besimi i zemres qe te jete sa kjo grimce ?!...

KOSOVA-rja
14-08-05, 12:35
Ebu Hamza ,, me kete na e ke ber te ditur se te gjith ne qe jemi musliman, qe besojm ne Allahun S.v t qe nuk falim Namazin nuk nau falet Namazi I xhenazes,, me kete shum Te paditur te fes Islame kan ber Musliman ta len fen e tyre,, nga frika dhe nga mosdija dhe mosbesimi ne vete... vellau hasanmehmeti e ceku po kete ne shkrimin e meparshem,

Allahu ne kuran thote se tana mekatet nese deshiron i fale perveq shirkut .Tashme kufri(nese i bejmi ndarje formale) vella eshte i ndare ne vepra dhe ne zemer .Ju ma permendi namazin ndersa ka hadithe vella qe edhe ai njeri qe e ka pase nje pike besimi ne zemerne e tij Allahu do e nxjerre nga xhehnemi .


20% e muslimanve ne bot nuk e falin Namazin ,, por kan besimin ne Allahun S, v T dhe jetojn me ligjin e librit te Shenjt Kuranin....

mjafton ta Permendim emrin dhe ti permbahemi librit te shenjt,, dhe mos te bejm mekate me e rendesishmja.. aj qe fal namazin zoti e shperblen,, ai qe nuk e fal nuk mund te quhet kafir,,
ai qe mundohet ti largoj besimbaret nga feja islame ne qfardomenyre ai punon kunder zotit,, thote Allahu ne Kuran, se nuk ja hupe as edhe nje te mire robit te vete edhe nese ajo eshte sa nje grimce e vogel .A nuk meriton besimi i zemres qe te jete sa kjo grimce ?!...

Kroki nuk di ndoshta po paragjykoj ama ti me dukesh qe mundesh edhe do te falesh ama nuk di ....
Zoti ata qe nuk jane fal por qe e kane besuar Zotin si te vetem....do t'i nxjerr nga xhehnemi
por o kroki perderisa e pranon ate si Zot -si krijuesin tend,pse edhe mos t'i bindesh pra nje urdheri te TIj kaq te madhe -qe te falesh namazin -
Pse a vetem duhet me e besu edhe nuk duhet me vepru si na thot AI a, me shprese qe do na shperblej???
pse a hiq nuk e duam Krijuesin tone ,sa mos me qen ne gjendje qe namazin me e fal....???
p.sh. nese ke femije ,ti vetem beson qe eshte i yti edhe nuk kujdesesh per te a ???(sigurisht qe kujdesh sepse e do edhe shpreson qe nje dite ai rritet edhe ta kthen me te mira kete mund tendin)...
Po Krijuesin pervec qe ta besojm ,a nuk ia vlen ta duam edhe te veprojme qysh AI do ,,,qe nje dite te na shperblej me te mirat e TIJ pa fund !!!!!
Allahu do e nxjerre nga xhehnemi
"ok" ...por si guxojme ne te pranojme qe te futemi njehere ne xhehnem e te themi qe pastaj Zoti na nxjerr???????

a mund ta mbajm ne qoft edhe nje gac ne dore ??? Jo vallahi nuk mundemi me dite te tera e vajtojme ate dhimbje te nje gace qoft vec per pak sekonda nese e kemi mbajt ne duar ...as edhe nje minut ndoshta jo....

eeee qysh te pajtohemi me ate qe te hyjm njehere ne xhehnem ...
kur aty sigurisht qe nuk jemi per pak sekonda ose minuta edhe aty nuk mbajm nje gac sa te kesaj bote (se atje ndoshta nje gac eshte sa ter zjarri ne kete bote)....???????????????????//

nuk duhet te pajtohemi qe as te e shohim zjarrin e xhehnemit ,e me lere te hyjm ne te .......se zjarr kemi edhe sot ne kete bote e dijm se qysh djeg e sa dhemb ....
Zoti na ruajt dhe inshallah nuk na denon !!!!!
kroki :D duhet pune vella per te arrit dicka krejt te thjesht qe nuk je i sigurt as e nesermja a ta ze....
e natyrisht qe kur behet fjale per nje dicka te pa FUND si xhennetin.....jo vetem 5 kohe namaz por duhet te pyesim edhe cka tjeter na ka urdheruar Allahu qe t'i kryejm te gjitha vetem te arrijn te jemi benues te Xhennetit !!!!!!!!!!!!!!!
:!:

Krokodilli
14-08-05, 15:07
besoj se kurr skam ber asnje mekat,,,, ,, nuk kam vra,, nuk kam ber diqka qe eshte jasht ligjit te librit te shenjet,,,,, nese per kete do te shkoj ne ferr,, atehere Allahu s.v.t e din me se miri,,,,

por njoh shum qe bejn nga 100 mekate ne dit dhe falin namazin,,,, nese ashtu ata e pastrojn veten dhe presin te shkojn ne xhenet,,?? Allahu s.v.t e din me se miri...

Personalisht e di se ku qendoj,,,,, jetoj jeten me nder ndaj te gjithve,,

pyetja se pse nuk falem,, personalisht nuk falem , se pari nuk di si te falem,, e dyta ne vendin ku jetoj ,, rethi,, puna,, i zen me 1000 pun ne dit,, mu fal 3 here nuk te njihet,, mu fal 5 here te shkon dita dhe nata zgjut,, edhe keshtu spo kam koh me fjet sa duhet,, tash duhet mu zgju ne 5 te mengjesit,,,, vet ritmi i jetes nuk me len apo premton shum gjera....

ne dor te Allahut s.v.t ,,,, siq e thash ma heret,,
nuk bej mekate , jetoj me nder
...
per ate qe the duhet pune per te arrit diqka,,,,
jam duke punu per ta mbajt nje familje ne Australi dhe 2 ne Kosove,,,, kurse me lan punen dhe me vazhdu mbas fes,, athere pi bie qe po vdes urie ne kete jet (jo une po 3 familje) dhe ne jeten tjeter do te shkoj ne xhenet,,, nuk di ka tia mesy.... :roll:
ne dor te Allahut s.v.t ,,,, siq e thash ma heret,,
nuk bej mekate , jetoj me nder

KOSOVA-rja
14-08-05, 15:44
ne dor te Allahut s.v.t ,,,, siq e thash ma heret,,
nuk bej mekate , jetoj me nder ..... :D
ok ok kroki secili ben si te doje vete

edhe feja nuk thot te mos punosh perkundrazi duhet punar duhet mbjat familjen etj etj...
mu fal 3 here nuk te njihet,, mu fal 5 here te shkon dita dhe nata zgjut,,
po ani ti nese mundesh 3 here qato 3 here falu ...me mire 3 se hiq ....
edhe nejse te duket se te shkon koha edhe ske kohe me flejt ama jo nuk eshte qeshtu ...pa e provu nje gje nuk mund ta dish se si eshte .......
por njoh shum qe bejn nga 100 mekate ne dit dhe falin namazin,
Kjo eshte keq te veprosh keshtu ....por
te gjithe kemi mekate ...Zoti inshallah na fale

ebu Hamza
17-08-05, 11:57
Selamu ALejkum ma bani hallall se nuk jam qasur ne rrejt 3 dite vella krokodilli Allahu ne Kur`an thote:Nuk e angazhoj robin tim pertej mundesise..Pastaj ajeti tjeter :Nuk i krijova njerezit dhe xhinnet per asgje tjeter vec se te me adhurojne mua...Por vella ti Krokodilli aje musliman ti edhe cdom kush nese je musliman atehere ka kushte ketu o vella jan 5 kushtet e fese..Psh..une ti te tregoj celesi i deres nese i ka 5 dhembe e i thehet nje a mudn te celet dera..O vella musliman kki ke shembulli me i thjeshte edhe besoj qe e ki kuptue vella ..Une e di qe allahu nese ka nje pike besimi mund te nxjerr nga xhehennemi mirepo nese don Ai..Edhe vella ka raste kur njeriu ka hyne ne xhennet pa asnje mekat kete shembull desha te tregoj --[Ka qene nje njeri mosbesimtare edhe keshtu e ka pranue fene islame edhe ka bere Teube te Sinqerte edhe ky njeriu ka qene en lufte me muslimant edhe keshtu qe qafiret e kane mbitur e ki njeriu nuk ka fale namaz .Mirepo ka boe teubo edhe u boe musliman ne lufte edhe ne nderkohe eshte mbitur edhe ki ka shkue si Shehd inshallah edhe e ka graden e larte en xhenent edhe ky raste ka ndodhur ne kohen e Muhamedin salallahu alejhi we selem] Wella ky ke nje shembull edhe ti vella qe tha ka njerez qe shkojne ne xhami dhe i falin 5 kohe namaz edhe bojne 1000 gabime apo mekate a kuedi qka une vella musliman na pergjigjmu vetem ai person qe ban me veper e ne zemren e tij na nukdijmi qka ka ti po thua qe une nuk baj mekate edhe edi se ku shkoj akuedi une ..Pejgamberi a.s e ka pasur xhennetin e garantuarmirepo aj tan naten ka bere namaz nafile sa qe ne disa hadithe thuhet se ju kane qare kembet duke u falur a e sheh vella ti musliman ..A ne vella nuk i bejmi 5 kohe namaz edhe shpresojme xhennet te Allahu azewexhel po vella ati nuk dihet Allahu kan done mundet me e futen en xhennet po vella kuptoje qe ti jemusliman edhe i ke obligim 5 kohe namaz ok Esselamu ALejkum