PDA

View Full Version : All-llahu ėshtė mbrojtėsi ynė e ata nuk kanė mbrojtės!!


ebu Hamza
10-08-05, 12:45
Faleminderimi i takon All-llahut, atė e faleminderojm dhe prej Tij, falje dhe ndihmė kėrkojm. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu ska kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtet Ai ska kush e udhėzon. Dėshmoj se ska hyjni tjetėr pėrvec All-llahut, i cili ėshtė njė dhe dėshmoj se Muhamedi ėshtė robi dhe i Dėrguari i tij. Paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi tė, mbi familjen dhe shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata tė cilėt i pasojnė ata me tė mira, deri nė ditėn e gjykimit.

Pas mbarimit tė luftės sė Uhudit dhe ndodhive qė ndodhėn nė kėtė lufte, Ebu Sufjani (para pranimit tė islamit) iu drejtohet besimtarėve (muslimanėve) me kėto fjalė: “Ne e kemi Uzėn (idhull qė adhurohej nė injorancė) ndėrsa ju nuk keni Uzėn”. Kėta fjalė ishin nė ato momente kur muslimanėt i goditi humbja e luftės dhe ranė shehid 70 dėshmor, nė mesin e tyre ishte Hamza r.a axha i tė Dėrguarit tė All-llahut, ishin momentet mė tė rėnda pėr besimtarėt. I Dėrguari s.a.v.s iu drejtohet shokėve tė tij duke iu thėnė:
“Pse nuk pėrgjigjeni? Thanė: Ē’tė themi o i Dėrguari i All-llahut?
Tha: thuani “All-llahu ėshtė mbrojtėsi ynė e ju nuk keni mbrojtės. Ebu Sufjani tha kjo ditė me ditėn e Bedrit. Omeri r.a iu pėrgjigj duke i thėnė nuk ėshtė njėjtė tė mbyturit tanė nė xhenet kurse tė juajit nė zjarė. “All-llahu ėshtė mbrojtėsi ynė ndėrsa pabesimtarėt nuk kanė mbrojtės”. All-llahu e mbrojti Nuhin a.s kur populli i tij ishin grumbulluar pėr ta mbytur. Me Nuhin nuk ishin vetėm se njė pakic e ata ishin tė dobtė, pabesimtarėt talleshin me tė Dėrguarin e All-llahut dhe besimtarėt, sipas pretendimėve tė pabesimtarėve, kėta ishin mė tė dobėtit dhe tė poshtrit, por nė besim ishin kodra. Nuhi i tha popullit tė vetė: “Nėse talleni me ne, edhe ne do tė tallemi me ju, ashtu siē po talleni ju!” Hud 38
Po vėllezėr, All-llahu ėshtė mbrojtėsi ynė, ndėrsa ata nuk kan mbrojtės.
Nuhi a.s i ngriti duartė, e luti All-llahun: ,,E ai iu drejtua Zotit tė vet: “Unė jam i mundur, prandaj mė ndihmo!” Kamer 10
Ndryshoj zakoni i natyrės, qielli prej tė cilės nuk kishte pikė shiu, filloi tė rrjedh me vrrull tė madh, po ashtu toka dhe shkretirat nė tė cilėt nuk kishte ujė, filluan burimet tė burojnė me njė intenzitet tė lartė, ai iu drejtua Zotit tė vet: “Unė jam i mundur, prandaj mė ndihmo!”Atėherė Ne
me njė shi tė vrullshėm i hapėm dyert e qiellit. Dhe Ne tokėn e zbėrthyem nė burime uji, kurse uji u bashkua siē ishte caktuar.,,Kamer10-12
Hudi a.s e thėrriste popullin e tij pėr njėsimin e All-llahut nė adhurim, kurse populli i tij dėshiroj qė ta mbyste. Hudi a.s ishte i mbėshtetur tek All-llahu xh.sh dhe kėrkoi ndihmė prej All-llahut e i tha popullit tė vetė:
,,Unė dėshmitar e kam All-llahun, e ju dėshmoni se unė jam larg nga ajo ēka ju i shoqėroni (larg adhurimit) Pos Tij. Ju pra, tė gjithė pėrpiquni kundėr meje e mos mė jepni afat. Unė iu kam mbėshtetur All-llahut, Zotit tim dhe Zotit tuaj, pse Ai nuk ka asnjė nga gjallesat, e qė Ai tė mos e ketė nėn sundim, vėrtet Zoti im ėshtė i drejtė.”Hud 54-56
Vallė, ēfarė force posedonte Hudi a.s i cili i tha popullit tė vetė: Tė gjithė pėrpiquni kundėr meje e mos mė jepni afat. Po vllezėr tė dashur, Hudi a.s e kishte All-llahun dhe u mbeshtet nė tė, bindjen se ndihma e All-llahut ėshtė afėr, All-llahu ėshtė mbrojtėsi yni ndėrsa pabesimtarėt nuk kan mbrojtės. Populli i Hudit a.s Adi u shkatrrua, All-llahu xh.sh i dėrgoi njė ushtar prej ushtris sė tij, iu dėrgoi njė erė tė fortė dhe tė ftohėt, e
barte njeriun deri nė qiellė pastaj e hedhte pėr toke aq forte sa qė ia kėputke njeriut kokėn.“ A nuk e di ti se ē'bėri Zoti yt me Ad-in? Me banorėt e Iremit me ndėrtesa tė larta Qė si ata (populli Ad) nuk ėshtė krijuar askush nė tokė!” El-Fexher 6-8
Populli i Hudit a.s i kudėrshtojke ligjet e All-llahut. I thonin Hudit a.s.:
”Urdhėro, e nėse flet tė vėrtetėn, silleni pra, tė na godasė ajo me ēka na kėrcėnohesh!” Hud 32
Mbureshin se janė fuqija mė e fortė nė sipėrfaqen e tokės dhe thonin: “Kush ka fuqi mė tė fortė se ne” Fusilet 15
Vallė, ekziston nė tokė fuqi mė e madhe se fuqija jonė !kryelartėsi,aroganc fodullek ,por si ishte fundi ikėsaj,,Ndėrsa Adi ėshtė shkatėrruar me njė erė tė fortė, tė pakufishme.Atė Ai e lėshoi kundėr tyre shtatė net e tetė ditė rresht, kur shihje njerėzit nė to tė rrėzuar si tė ishi trupa hurmash tė zgavėruara.A e sheh prej tyre ndonjė qė ka mbetur? Hakka6-8
Musa a.s njeri i cili nuk posedonte vetėm njė shkop dhe mė tė ishte vllau i tij Haruni a.s.Hyri nė pallatin e fironit tortoruesit, kryelartit, diktatorit sa qe prej krylartėsis qė kishte thonte “Unė jam zoti juaj mė i lartė!”Naziat 24 nuk lejonte mendim tjetėr qė kudėrshtonte mendimin e tij
“Unė nuk kam mendim tjetėr t'ju japė pos atij qė ju thashė dhe nuk jam duke ju udhėzuar tjetėr pos nė rrugėn e drejtė!”Gafir 29
I ka mbytur fėmijet dhe i ka lėnė gratė tė gjalla a thua se ē’farė mėkati kishin kėta fėmij o zullumqar kryelart. Kjo pra vėllezėr tė dashur edhe sotė po ndodhė e njejta po mbytin fėmijėt pa kurfarė mėkati po robėrohen popuj sikurse i robroi fironi jehudet (beni israilet).
Ushtria e fironit e ndjekte Musėn a.s pasi qė e mori Musa a.s popullin e vetė tė dobėt dhe me tė ishin pleqėt grat dhe fėmijėt. Para Musės a.s dhe popullit tė tij ishte deti kurse prapa tyre firani, populli i Musės u frikėsuan dhe thanė Musės “Mesiguri na zunė” ESH-Shuara 61 mbarum janė mbledhur pėr tė na mbytur dhe pėr tė na ndėshkuar. Musa a.s u pėrgjigjet popullit tė vetė duke u thėnė: “Ai (Musa) Tha: Kursesi me mua ėshtė”
ESh-Shuara 67
Vėlla i dashur a thua se ē’posedonte Musa a.s armatim, ushtri, bomb atomike raketa ai nuk kishte vetėm njė shkop dhe vėllaun e tij dhe popullin e vet tė dobėt kurse firaoni kishte ushtrin diktator nė tok.
Por Musa e kishte armėn tė madhe. A thua se ēka kishte Musa, armatim modern, bomb atomike, armatim biologjik jo kursesi;Ai (Musau) tha: “Kursesi me mua ėshtė Zoti im, ai do tė mė udhėzoi” Esh-Shuara 62
Musa a.s e kishte bindjen e fortė nė ndihmėn e All-llahut dhe se fitorja do tė vjen sė shpejti, mbėshtetjen nė tė dhe besim tė sinqertė tek All-llahu s.v.t. Nė ato ēaste uji i detit qėndroi i ndarė si tė ishin kodra pėr popullin e Musės a.s dhe u shpėtuan kurse firauni u fundos nė detė Ai i cili e thonte “O populli im a nuk ėshtė i imi pushteti i Egjiptit (i Misirit) dhe i kėtyre lumenjėve qė rrjedhin nėn pallatin tim, a nuk po shihni” Ez-Zuhruf 51
Po o Firaun tė shikuam se si po mbytesh ty dhe ushtria yte nė lumenjėt e Egjiptt po tė shikuan dhe dheu se si ishte nė gojėn tėnde, tė shikuam kur xhibrili ta mbushi gojėn me dhe Poshtėrsim dhe ē’farė poshtėrėsimi.
Pra vėllezėr tė dashur shikoni se si All-llahu e mbrojti robin e vetė Musėn a.s dhe kėshtu ėshtė ndihma e All-llahut pėr ēdo kohė dhe nė ēdo vend pėr robėrit e tij tė sinqertė Ibrahimi a.s hudhet nė zjarr, dhe i vjen xhibrili a.s e pyet a mos tė nevojitet diēka prej meje i tha Ibrahimi a.s sa i pėrket pėr ty jo pėr All-llahun po”Mua mė mjafton All-llahu mbėshtetės mė i miri ėshtė Ai” “Po ne i thamė”O Zjarr, bėhu i ftohėt dhe shpėtim pėr Ibrahimin. Ata
dėshėn t’i bėjnė atij (Ibrahimit) kurth por ne ata i bėmė mė tė dėshtuarit” El-Enbija69-70
All-llahu ėshtė mbrojtėsi ynė kurse po besimtarėt nuk kanė mbrojtės .
Pabesimtarėt ishin mbledhur (grumbulluar)pėr tė mbytur tė Dėrguarin e All-llahut(muhamedin s.a.v.s) dhe shokun e tij Ebu Bekrin r.a, kėta dy ishin nė shpell, filloj Ebu Bekri tė qajė pyeti i Dėrguari s.a.v.s ēka tė shtyri tė qajshė o Ebu Bekėr tha: O i Dėrguari i All-llahut nė qoftė se shikon ndonjėri prej tyre nė vendin ku i vendos kėmbėt do tė na shohėshin i tha i Dėrguari i All-llahut Ebu Bekrit ē’ka mendon pėr dy persona i treti
ėshtė All-llahu “Ne mos e ndihmonim atė (Pejgamberin), atė e ka ndihmuar All-llahut” kush e ndihmoj pėrpos All-llahut i vetmi pa rival “Kur ata qė nuk besuan, e nxorėn atė vetė tė dytin” Dy persona i ndjek i gjith rozuli toksor i ndjek populli i tij, ushtri torturuese diktatore tė gjithė kėta i ndjekin dy persona tė dobėt nuk posedojn kurfar force nė krahasim me kundėrshtarin pėrveē forcės sė imanit dhe mbėshtetje tek All-llahu “Kur qė tė dy ishin nė shpellė, kur po i thoshte shokut tė vet: “Mos u pikėllo (friko), All-llahu ėshtė me ne”Et-Tevbe40 Pra vllezėr tė dashur ky
ėshtė dallim sepse All-llahu fuqi ploti ėshtė me besitmarėt.
“All-llahu ėshtė mbykqyrės i atyre qė besuan i nxjer ata prej errėsirave nė drit. E kujdestar tė atyre qė nuk besuan janė djajt qė i nxjerrin ata prej drite e i hudhin nė errėsir” El-Bekare 257
Cdo send ėshtė me caktimin e All-llahu Thuaj Neve nuk na godet asgjė tjetėr pėrveē ēka ėshtė caktuar nga All-llahu Ai ėshtė ndihmėtari ynė dhe se ēdo send qė ndodhė nė tokė ėshtė me dijen e All-llahu dhe caktimin e tij.
“A mendojnė se ne nuk dėgjojm ndenjėn e fshehtė tė tyre dhe bisedėn mes tyre? Po e dėgjojm dhe tė Dėrguarin tonė (engjejt qė janė praėn tyre shkruajnė” El-Zuhruf 80
Nė luftėn e Ahzabit u mbledhėn tė gjith njerėzit kundėt tė Dėrguarit s.a.v.s dhe shokėve tė tij dhe nė kėto qaste munafikėt (dyftyrėshit) filluan tė flasin. Po vėllezėr kjo ėshtė koha e tyre pėr tė dalė nė shesh po kjo ėshtė koha kur besimtarėt janė nė momente mė tė vėshtira,po nė kėto kohėra munafikat(hipokritwt) i ngrejn kokat lart kur pabesimtarėt mblidhen kundėr muslimanėve fillojnė tė flasin munafikat dhe tė dalin nė shesh po vėllezėr
kjo ėshtė koha e tyre dhe kjo ėshtė shansi i tyre pėr tė futur nė reshtat e muslimanėve dyshime deri sa njėri prej tyre tha: Ndonjė prej neve nuk mund tė dalė nga frika pėr ta kryer nevojėn kurse i Dėrguari ju premton ēlirimin e bizantit dhe perandoris romake. A mund tė ndodhė kjo kurse ne nuk mund tė kyejm nevojėn. Nė ato ēaste flasin dhe thojnė “All-llahu dhe i Dėrguari i Tij nuk na premtuan tjetėr vetėm njė mashtrim” EL-Ahzab 12
Por besimtarėt e sinqertė kurė i panė pabesimtarėt se janė grumbulluar pėrreth Medinės dhe jehudit e thyen marrveshjen dhe munafikat bėnin pėrēarje nė rradhet e muslimanėve. “Kur ata u erdhėn juve edhe prej sė larti edhe prej sė poshti dhe kur shikimet u shtangėn e zemrat aritėn nė fyt e ju
sajonit mendime tė llojllojta pėr All-llahun. Atje nė atė vend qen sprovuar me njė dridhje tė fortė” El-Ahzab 10-11 Nė kėto qaste tė vėshtira a thua se ēka thanė besimtarėt “E kur muslimanėt e panė ushtrin aleate than –Kjo ėshtė ajo qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij na premtuan neve, E All-llahu dhe i Dėrguari i tij e than tė vėrtetėn. Ajo (ushtria e arimikut qė e panė) vetėm ua shtoi atyre besimin dhe mbėshtetjen” El-Ahzab 22
All-llahu ėshtė mbrojtėsi yne kurse pabesimtarėt nuk kanė mbrojtės i Dėrguari s.a.v.s luftonte dhe nė zemrėn e tij ishte ky besim se All-llahu fuqiploti ėshtė mbrojtės i tij dhe se Ai do ta ndihmoj. Thotė Aliu r.a duke cilėsuar Pejgamberin s.a.v.s ai ishte mė trimi nė ditėn e Bedrit kur u ashpėrsua lufta qėndronim mbrapa Muhamedit a.s duke kėrkuar mbrojtje prej pabesimtarėve, i Dėrguari s.a.v.s ishte nė ditėn e Bedrit mė afėr kundėrshtarit dhe mė sė shumti qė i dėmtoj ata.
Po vėllezėr mė trimi ishte i Dėrguari i All-llahut Muhamedi s.a.v.s kurė muslimanėt lanė frontin nė luftėn e Hunejnit duke ikur prej pabesimtarėve Abasi r.a thotw filloj i Dėrguari s.a.v.s ta shpejtoj mushkėn e tij nė drejtim tė kundėrshtarit e lanė frontin muslimanėt kurse i Dėrguari i All-llahut dhe disa shok tė tij qėndruan nė sheshin e luftės. Nuk u tėrheq i Dėrguari i All-llahut por e kundėrta sulmonte, ecte pėrpara duke ju drejtuar radheve tė pabesimtarėve dhe ishin nė numėr tė madhė ishin grumbulluar pėr ta mbytur tė dėrguarin por a ii priste duke u thėnė:
Unė jamė pejgamber pa gėnjeshtėr Une jam i biri Abdul-Mutalibit
Thot Abasi r.a une i kasha fre (dizginat) e mushkės tė Pejgamberit s.a.v.s qė tė mos i sulmoj kurse i Dėrguari prej trimėris qė kishte ecte pėrpara drejt kundėrshtarit.
All-llahu bleu Kjo ėshtė tregi vėlla i dashur po a e shite ti rob i All-llahut. Tregti shikojeni mallin dhe shikojeni ēmimin. “Prej besimtarėve shpirtrat dhe pasurin e tyre me xhenet” Shpirtin tėnd, pasurinė tėnde ja dorėzon All-llahut dhe ēmimi ėshtė xheneti.Por si ėshtė rruga e tregtis:
“Luftojnė nė rrugėn e All-llahut”Tanke, raketa, plumba, armė dhe mbytje. “Mbysin dhe mbyten (All-llahu dha) premtim tė cilin e vėrtetoj, Inxhil e Kur’an”Vėlla i dashur don garantim pėr kėtė shitblerje “E kush ėshtė ma zbatues i sigurt i premtimit tė vet se All-llahu? Pra, gėzonu tregtin qė e bėtė me tė ky ėshtė sukses i madh”
Et-Teube 111
Kurė i ndėgjuan shokėt e tė Dėrguarit kėta ajetet e xhihadit sakrifikuan shpirtat e tyre dhe gjakun e tyre ėshtė pėr tu habitur kur nuk ju lejonte pėr tė luftuar pėr hir tė All-llahut qanin dhe dėshproheshin. Omeri, Omeri a thua ka nė mesin e muslimanėve njė njeri si ky. Vallė a ėshtė shembėlltyrė pėr ne Omeri r.a shkatruesi id y perandorive mė tė mėdha nė rruzullin tokėsor bizantėt dhe romakėt.
Thot Rustumi (udhėheqės ushtarak): mi ka ngrėn Omeri mushkėrit All-llahu ja ndezt mushkėrit. Ka gėnjyer All-llahu e shkatėroftė por e ka shue zjarin e tyre dhe na shkatėroj shtetin.
O ju ēka e shihni Omerin
Tė cilin e mbulon vetėm njė tesh
Vaji i ullirit ėshtė ushqimi i tij
Dhe shtėpija e tij ėshtė prej druri
Dridhet Kisraja nė fronin e tij i shqetėsuar
Nga frika dhe mbretėrit romak tė trembur prej tij.
Kur Aliu r.a dhe tė tjerėt dolėn nė dy luftim zbriti All-llahu kėtė ajet: “Kėta janė dy kundėrshtarė (grupe kundėrshtarėsh besimtar dhe jobesimtar) qė janė zėn rreth Zotit tė tyre” El-Haxhxh
Cėshtje e tyre ėshtė All-llahu. Besimi nė tė dhe kundėrshtar i tyre ėshtė mosbesimi nė All-llahun. Cėshtja e tyre ėshtė mbėshtetet tek All-llahu dhe kundėrshtar i tyre ėshtė mos mbėshtetja tek All-llahu.
Zubejri r.a shoku i tė Dėrguarit s.a.v.s nė disa beteja i thotė i Dėrguari s.a.v.s gjuaj (All-llahu tė mėshiroftė) (Kurban qofshin babai im dhe nėna) e shikoi i Dėrguari s.a.v.s njė njeri prej pabesimtarėve i mbytė muslimanėt dhe i thotė Zubejrit r.a ngrihu dhe luftoje kėtė njeri, u vursul si luan e rrėmbeu prej kalit i bie me shpat nė gjoks dhe e mbyti. E cilėson Aliu r.a Zubejrin r.a dhe thot hidhėrohet sikurse tigėr kurse sulmon sikurse
luan. Ky ėshtė Zubejri nė zemrėn e tij janė kėto fjal tė All-llahut:
“O ju qė keni besuar e t\ju tregoj pėr njė tregti tė bujshme qė ju shpėton prej njė dėnimi tė dhėmbshėm. T’i besoni All-llahut dhe tė Dėrguarit tė tij tė luftoni nė rrugėn e All-llahut” Por me ēka tė luftojm nė rrugėn e All-llahut “Me pasurin tuaj dhe me vetėn tuaj, e kjo ėshtė shum e dobishme pėr ju nėse jeni qė e dini” ES-SAFF 10-11
Vallė nuk e keni dėgjuar fjalėn e tė Dėrguarit s.a.v.s ku thot “Dyert e xhenetit janė nėn hijėt e shpatave” “Njė mėngjes ose njė mbrėmje nė xhihad ėshtė ma e mirė se kjo botė dhe ēka ka nė tė” “Qėndrimi i njė ēasti nė xhihad ėshtė mė mirė se tė falurit nė natėn e kadrit tek guri i zi (Qabe)” Nata mė e vlefshme nė vitė dhe vendi mė i vlefshėm nė rruzullin tokėsor dy kompėnentėt mė tė vlefshėm nė qoftė se njė njeri falet tėr natėn e
kadrit nuk do tė barazonte qėndrimin e njė ēasti nė xhihad.
Berau bin Malik r.a thotė i Dėrguari s.a.v.s pėr tė “Prej njerėzve i pa krehur i pluhurosur nuk i jepėt rėndėsi nė qoftė se betohet tek All-llahu do tja plotėsoj betimin prej tyre Berau”
Berau i cili shiti shpirtin All-llahut, trim i cili tha Omeri pėr tė duke kėshilluar udhėheqėsit e ushtrive “Mos e caktoni El-Berrau nė krye tė ushtris muslimanė” A e dini vėllezėr pse? “Nga friga se ai do ti marrė nė qafė ushtarėt muslimanė pėr shkak tė guximit tė tij” Nė luftėn e Ridės (kur u kthynė disa musliman prej fejes islame nė idhujtari” Kur muslimanėt e luftuan musejlemėn dhe kėta u futėn nė njė fortifikat saqė asnjė prej
besimtarėve nuk arriti tė depėrtoj deri atje. A e dini ē’bėri Berau r.a u tha shokėve tė vetė mė vini mua nė njė mburojė dhe cone mburojen me shigjeta e pastaj mė gjuani mua nė kopsht afėr derės ose do tė bie dėshmor ose do t’ua hap derėn juve qė tė hyni mbrenda” dhe e hudhėn Berau brenda nė fortifikat dhe iu luftoj jobesimtarėt deri sa e hapi derėn muslimanėve dhe fitorja ishte pėr besimtarėt kurse Berrau i kishte me shum se 70 plagė.
Ku janė muslimanėt sikurse Berrau? Ku janė trimat sikurse Berrau? Ku janė muxhahidat sakrifikues? Kush i ndalon ata? Kėnaqėsit e kėsaj bote!!!!
“9:38. O ju qė besuat, ē'ėshtė me ju, qė kur ju thuhet: “Dilni nė (luftė) rrugėn e All-llahut!”, ju u rėnduat nė vend (si tė ishit tė gozhduar).
A mos ishit tė kėnaqur me jetėn e kėsaj bote, se sa me atė tė ardhmen?
Pėrjetimi i jetės sė kėsaj bote ndaj asaj tė ardhmes, nuk ėshtė asgjė.” Et-Teube 38
Vėlla i dashur leri kėnaqėsit e kėsaj bote mendimet pėr fėmiėt, gruan, punėn, pasurin, biznesin dhe tregtin. Xhaferi r.a sikurse e ka pa xhenetin para vdekjes kur shigjetat e kishin goditur nė gjoks ai thonte: “C’farė kėnaqėsie xheneti dhe afrimi i tij tė kėndshėme e tė ftohta pijet e
tij.pastaj e mori udhėheqsin Abdullan ibn Revaha deri sa ra dėshmor nė rrugėn e All-llahut sikurse Xhaferi r.a .
Naim ibn Malik vallė kush ishte ky iu drejtua te dėrguarit tė All-llahut ditėn e Uhudit duke i thėnė :mos mė ndalo xhenitin o i dėrguar i All-llahut pash Atė qė e ka shpirtin tim ne dorė do tė hy !I Dėrguari i All-llahut u habit dhe i tha po si kėshtu o Naim tha sepse unė e dua All-llahun dhe tė Dėrguarin e tij dhe nuk iku nga fushbeteja i derguari i All-llahut iu pergjigj :pohim i vėrtet o Naim. Luftoi deri sa ra deshmor (shehid) “Dhe dėshmorėt tek zoti i tyre” ata nuk janė nė kėt botė por tek Zoti i tyre. “Ata kanė shpėrblimin e vet dhe dritėn e vet” El-Hadid 19
Abdullah ibn Harami duke ju drejtuar birit tė vet Xhabirit nė natėn e luftės sė Bedrit i thotė. O biri im nuk do tė mė shikosh vetėm se do tė jem i pari prej dėshmorėve. Ky njeri e di se nė mėngjes do tė mbytet dhe do tė bjer dėshmorė por nuk e ndali as pasuria por as fėmija. Xhabiri i biri i tij thotė kurė ndriqoj sabahu ishte i pari dėshmor nė kėtė fushbetejė dhe pasi qė mbaroi lufta shikova nė fytyr dhe fillova tė qaj dhe filloj Halla ime tė vajtoj pėr tė vėllaun. i Dėrguari i All-llahut tha: Vajtuat apo nuk vajtuat, vazhdimisht ishte nėn hijen e Melaqeve derisa e ngritėt.
Pastaj mė tha o Xhabir tė tregoj se All-llahu i foli babės tėnd pėrball dhe itha pyet dhe tė jap. Tha o Zoti i im tė pyes tė mė kthesh nė dunja qė tė vdes pėr hirė tėnd. Tha All-llahu: Ėshtė marrė vendim i hershėm se ata nė tė nuk kthehen.
it ha o Zoti im pėrcejlla e atyre pas meje dhe zbriti All-llahu pas Uhudit kėtė ajet: “Kursesi tė mos mendoni se jantė tė vdekur ata qė rranė dėshmor nė rrugėn e All-llahut, pėrkundrazi ata janė tė gjallė duke u ushqyer tek Zoti i tyre” Ali-Imran 169”
Mendoje dėshmorin nuk dėnohet nuk ndjen dhembje: thua e kanė shtyp tanket e kanė godit bombėt ishte vrar me plumba, ėshtė ndezur nga bomba atomike, por ndoshta e ka goditur raketa nė kokė e tė them ty se nuk ndjen dhimbje sikurse ndjen dikush prej neve kur tė thėmboj bleta. Pika e parė e gjakut qė del prej tij i falėn tė gjitha mėkatet , e shikon vendin e tij nė xhenet. A nuk i keni parė disa dėshmor (shehid) vdesin dhe janė duke buzėqėsh,
varosen dhe janė nė buzqėqeshje. A e dini pse? Ndoshta e ka (parė) shikuar vendin e tij nė xhenet e ai ėshtė nė kėtė botė.
Kur tė varroset dėshmori (shehidi) ėshtė i mbrojtur prej dėnimit tė varrit, ē’farė begatie mė tė madhe se mbrojtja prej dėnimit tė varrit. Frikohuni prej shtypjes sė varrit, prej tmerit tė varrit, frikoheni prej zjarrit tė varrit, frikoheni prej krimbave, gjarpėrinjėve ėshtė i mbrojtur prej tė gjithėve. Kur do tė ringjallet tek Zoti do tė jetė i sigurt prej frikės sė madhe (e fryrjes sė surit) do tė ringjallen njerėzit me veprat e tyre
kurse dėshmori (shehidi) ringjallet dhe gjaku i rrjedhė ngjyrė gjaku kurse aroma aromė misku, vesh kuror tė nderit dhe qetėsis.margaritari(xhevhari) nė tė ėshtė mė e mirė se bota dhe ēka ka nė tė, martohet me 72 hyrije (gra tė xhenetit), ndėrmjetėson nė 70 persona prej familjes sė vet. E shikoni (shehidin) dėshmorin i cili mbytet a dini ku ėshtė? Ėshtė nė xhenet mbrendėsin e zogut tė gjelbėt. Kanė llampe tė kapura (lidhura) pėr arshin e Mėshiruesit shėtisin nėpėr xhenet kah tė dojn pastaj kthehen te llampat i shikon Zoti dhe i pyet e (ju) dėshironi (nevojitet) diēka? Pėrgjigjen:
C’farė tė dėshirojm kur ne shėtisim nė xhenet ku tė dojmė deri sa thojnė dėshirojmė tė na kthyesh shpirtrat nė trupat tanė qė tė kthehemi nė botėn tjetėr (dunja) dhe tė vdesim pėr ty dhe njėher. All-llahu tha : ėshtė marrė vendim i hershėm se ju nė tė nuk ktheheni: “Kursesi tė mos mendoni se janė tė tė vdekur ata qė rranė dėshmor nė rrugėn e All-llahut, pėrkundrazi ata janė tė gjallė duke u ushqyer tek Zoti i tyre” Ali-Imran 169”
Po ndoshta i mbytin qindra mijė, ndoshta u pėrmbysin miliona, ndoshta shkatėrrojn njė popull, ndoshta e mbysin fėmijėt, gratė, burrat po nuk ėshtė e njejtė, tė mbyturit tanė nė xhenet kurse tė mbyturit e pabesimtarėve nė zjarrė. Pabesimtarėt nuk e dinė se caku(dėshira) kryesor i muxhahidit ėshtė pėr tė ra dėshmor po nė qoftė se ėshtė fitorja mirė. Thojnė ka humbur muxhahidi dhe ėshtė vrarė, mbytur. Ju thojmė atyre kursesi, ka fituar
se caku(dėshira) i tij ėshtė tė ramit dėhsmor (shehidllėku) tė luftoj vetėm pėr tė ra dėshmor nė qoftė se ėshtė fitore: Edhe tė tjera qė ju i dėshironi ndihmė prej All-llahut dhe fitore e afėrt, e pra, pėrgėzoji besimtarėt! Es-Saff 13
Ata tė cilėt kishin arsye pėt tė mos dalė nė luftė ėndėrronin pėr tė luftuar. Por edhe shkuan, Amer bin Xhemuh ishte i ēalė dhe kishte arsye pėr tė mos dal nė luftė sepse All-llahu i thotė: “Nuk ėshtė mėkat (tė ngelė pa dalė) pėr tė verbėrin, pėr tė ēalin, e as pėr tė sėmurin” El-Feth por ai ju tha djemve tė vetė mė pėrgaditni pėr tė luftuar e ndaluan djemtė e tij ,shkoj te i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s e pyeti. I Dėrguari i All-llahu ju tha: Mos e ndaloni(pengoni) ndoshta All-llahu e bėn dėshmor (shehid).
Ai ju tha djemve tė vetė. Une jam i ēalė pasha All-llahun do tė shkeli nė xhenet me kėtė kėmbė tė ēalė. Luftoj deri sa ra dėshmor nė betejėn e Uhudit. Abdullah ibn Mektumi ishte i verbėt tha dua tė luftoj pėr hirė tė All-llahut i thanė ti je i verbėr ke aryse ēka do tė bėsh me kėtė gjendje, tha do
t’ju mbajė flamurin. E mbajti flamurin nė luftėn e Kadisijės dhe ra dėshmor nė kėtė luftė duke e mbajtur flamurin e Islamit. Ėshtė mbytur por nuk ka
vdekur All-llahu e Mėshiroftė “Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė
jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi.” El-Ahzabė:23
Handhalja r.a nė natėn e martesės ka hyrė dhėndėr dėgjoj thirrėsin pėr nė xhihad (luftė). Ngrihet prej dyshekut, veshė rrobat, merrė armatimin
dhe niset pėr nė xhihad luftė dhe luftoj deri sa bjer dėshmorė (shehid).
Tha i Dėrguari i All-llahut, All-llahu EKBER e kamė shikuar duke e pastruar nė mes tokės dhe qiellit ē’ka ka vepruar? Ēka ka vepruar? Ėshtė martuar kėtė natė dhe ka ndėgjuar thirrėsin pėr nė xhihad ju pėrgjigj thirrėsit dhe nuk ka patur kohė tė pastrohet prej xhunubllukėt.
Enesi r.a i thotė Sa’dit ēka je tu vepru Sa’d? tha ėshtė mbytur i Dėrguari i All-llaht, ēka tė shtiri qė tė uleni e tė mos luftoni, ngrihuni dhe vdisni nė mėnyrėn tė cilėn vdiq i Dėrguari i All-llahut u ngrit dhe luftoj deri sa ra dėshmorė. All-llahu e mėshiroft.
Halid ibn Velidi nė sa beteja mori pjesė dhe nuk vdiq nė lufta nuk ra dėshmor. Po vėllezėr, kėshtu ėshtė lufta, kėshtu ėshtė xhihadi, kėshtu ėshtė rruga pėr tė ra dėshmor. Po vėllezėr ndoshta mbyten prej muslimanėve numėr i madh por dallimi: ” Mos u tregoni tė dobėt nė ndjekjen e armikut, pse nėse ndieni dhėmbje edhe ata ndjejnė dhėmbje sikurse ju, e ju shpresoni nga All-llahu ēka ata nuk shpresojnė. All-llahu ėshtė i Dijshėm, Ligjdhėnės
i Matur.” En-Nisa 104
Njėri prej udhėheqėsve tė pabesimtarėve i cili quheshte Mehon ju drejtohet Halidit me kėto fjalė: NE e dimė se juve muslimanėve nuk ju ka nxjer prej atyre vendeve pėr tė luftuar vetėm se urrija, ne e dimė se ju jeni tė urritur tė mjerrė. Qudi pabesimtarėt mendojnė se muslimanėt dėshirojnė pasuri,knaqėsi, pije mendojnė se besimtarėt dėshirojn pozita, shtėpia tė mira jetė tė hareshme, tė mjer. Vazhdon Mehoni: e dimė se keni dalė pėr
tė luftuar dhe jeni tė urritur ejani tju jap pėr ēdo ushtar nga 10 dinar, veshje, haje, kthehuni ne vendet tuaja dhe pėr ēdo vitė ju japim kėshtu, ēka dėshironi tjetėr tju japim.
Tha Halid ibn Velidi r.a Pasha Atė i cili e ka shpirtin tim nė duarė nuk kemi dalė tė lujtojmė pėr kėtė ēka e ceke, pėrveē se ne jemi popull ēka pimė gjakun-(luftė psikoligjike por sa tė jetė luftė me trupa-)na ka aritur se nuk ekziston gjaku mė tė shijshėm se gjaku i romakėve dhe pėr kėtė kemi ardhur, kemi ardhur pėr tė pirė gjakut e juaj: “O ju qė besuar! Kush largohet prej jush nga feja e vetė (i bėn dėm vetes) ska dyshim se All-llahu do ta sjell njė popull qė ai e do atė (popull) dhe ata e duan atė (Zotin)” Shikoni vyrtitet e tė dashurve (miqeve)tek All-llahu s.v.t“(njė popull) qė ėshtė modest e i butė ndaj besimtarėve, por i ashpėr dhe i fortė ndaj mohuesve, qė lufton nė rrugėn e All-llahut dhe qė nuk i frikėsohet kėrcėnimit tė asnjė kėrcėnuesi. Kjo (cilėsi e atij populli) ėshtė dhuratė e All-llahut qė i jep atij qė do. All-llahu ėshtė dhurues i madh, i dijshėm.” El-Maide 54
Thotė i Dėrguari s.a.v.s: “Kur tė bėni shitblerjen me fajde (kamat) dhe tė shkoni pas bishtave tė lopėve (pas kėsaj bote), e tė kėnaqeni me bujqesi, dhe tė lini xhihadin, Allahu do t’ua mbisundojė mbi ju poshtėrsinė derisa tė ktheheni ne fenė tuaj“
Nė qoftė se do tė shitni dhe bleni me el-ine** (lloj tregti e ndaluar nė islam) dhe jeni tė kėnaqė me bujqėsi dhe do tė shkoni pas blektoris (kamat,dunjallėk,epsh) dhe do tė lini xhihadin pas dore do tu dėrgoj All-llahu njė poshtėrsim nuk e largon deri sa tė ktheheni nė fenė tuaj”
*** tė shiturit e nje teshe me qmim tė njohur dorėzimi i tė hollave deri nė njė kohė tė ckatuar pastaj i njejti person i cili e shiti e blen vetėm me qmim mė tė ulėt pa i marė tė hollat e para.
Pritet qė t’iu vėrsulen popuj (jehudet, krishterėt, komunistėt,hindusėt,Ateistėt) sikurse vėrsulet ngrėnėsi nė pjatėn e tij. Thanė a jemi pakic nė atė kohė i Dėrguari i All-llahu tha: Jeni shumė por si shkuma e vėrshimit iu ka kaplur zemrat tuaja (vehni) tė dashurit e kėsaj bote dhe urrejtja e vdekjes”
Nė njė betej romakėt, krishtėrėt ishin 250 000 mijė ushtar kurse numri i muslimanėve ishte 23 000 mijė nė hilafetin e Ebu Bekrit. Ebu Ubejde i dėrgoi letėr Ebu Bekrit dhe shkroi :Romakėt dhe kush ėshtė nė fenė e tyre prej arapeve dhe aleatėr e tyre krishtetr janė mbledhur pėr tė luftuar muslimanėt kurse ne shpresojme fitore ose xhenetin premtimin e All-llahut, dėshirova tė tė lajmroj pėr kėtė pėr tė na treguar mendimin e juaj.
Ebu Bekri r.a pasi qė e nxiti pėr luftė dhe e kėshilloj tha Halidi ėshtė pėr kėtė Halidi ėshtė pėr kėtė. Pasha All-llahun do t’ua haroj romakėve cytjet e djajve me Halid ibn Velidin. Filloj lufta dhe sahabėt luftuan dhe ua dridhėn tokėn romakėve ju zbret thirrja e All-llahu prej sė larti dhe ata
luftojnė: “Luftoni ata, All-llahu i dėnon dhe i mposht ata nėpėrmjet jush, e juve ju ndihmon kundėr tyre dhe shėron zemrat e njerėzve besimtarė.” Et-Teėbe 14
Halidi r.a luftoi dhe iu dridhi tokėn romakėve dhe vazhdon karavani i dėshmorėve dhe muxhahedinėve deri nė ditėn e gjykimit: “Do tė vazhdoj (mbetet) njė grup nga ummeti im tė pėrqendruar nė tė vėrtet nuk do t’u bėjnė dėm ata qė do tė mundohet t’i frikėsojnė (kthejn nga kjo rrugė) derisa tė vjen urdhėri i All-llahut (kijameti) E ju pėrgatituni sa tė keni mundėsi force, (mjete luftarake) e kuaj tė caktuar pėr betejė kundėr atyre (qė tradhtojnė)” Enfal 60
All-llahu ėshtė mbrojtėsi ynė ndėrsa ata nuk kanė mbrojtės.
All-llahu ėshtė mbrojtėsi ynė, zėmė miqė pėr hirė tė All-llahu dhe zėmė armiq pėr hirė tė Tij, e dojmė ata qė e dojnė All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij e urrejm ata qė e urrejnė All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, dėshirojmė pėr hirė tė tij dhe urrejm pėr hirė tė Tij. I Dojmė besimtarėt kudo qė tė jenė nė kėtė botė prej ēfar do qoftė ngjyre apo shteti tė jenė, i marrim pėr miqė. Musliman ėshtė vėlla i muslimani prandaj nuk guxon ti bėjė padrejtėsi ,ta dėshproj, nėnqmoj.mjafton per besimtarin mekat ta nėnqmoj vllaun e tij musliman Pėr njeriun ėshtė e keqe, e mjaftueshme nėse e nėnqmom vėllaun e tij.
Besimtarėt nė marėdhėniet mes tyre nė mėshirė, dashuri e miqėsi janė si njė trup. Sot ėshtė humbur mėshira pėr vėllezėrit musliman prej disa zemrave tė
muslimanėve. Ku ėshtė dashurija, urrejtja pėr hirė tė All-llahut. A nuk e kemi shembylltyr Ibrahimin a.s dhe ata tė cilit ishin me tė: “Ju e keni shembullin mė tė mirė te Ibrahimi dhe te ata qė ishin me tė, kur i thanė popullit tė vet: “Ne tėrhiqemi prej jush dhe prej asaj qė adhuroni, pos All-llahut, nuk besojnė tuajėn, prandaj ndėrmjet nesh e jush ėshtė e hapėt armiqėsia e urrejtja derisa ta besoni vetėm All-llahun Njė!” Mumtehine:4
Nuk i dojm jobesimtarėt edhe nė qoftė se janė mė tė afėrit tanė, familja, farefis i urrejm nuk i marrim mirqė por pėrkundrazi armiqė. O ju qė besuat! Mos zini miq as jehuditė, e as tė krishterėt. Ata janė miq tė njėri-tjetrit. E kush prej jush i miqėson ata, ai ėshtė prej tyre.
Vėrtetė All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqarė.” Maide 51
Kush i mer miqė nuk ėshtė nė rrugėn e All-llahut “Besimtarėt tė mos i mėsojnė mosbesimtarėt, e t'i lėnė manash besimtarėt. E kush bėn atė, ai nga feja e All-llahut nuk ka asgjė” Ali-Imran 28

Po vėllezqe tė dashur All-llahu kėtyre njerėzve qė i marin pabesimtarėt pėr miq i pėrgenjėshtroj nė besimin e tyre.” Nuk gjen popull qė e beson All-llahun dhe ditėn e gjykimit, e ta dojė atė qė e kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij” Muxhadele 22
Kėtu dalin munafikat.hipokritėt (dyftyrshat) i ngren kokat lartė, kėto kohrat e fitneve, sprovimeve, kėto kur muslimanėt janė nė momentėt mė tė vėshtira flasin munafikat hipokritet (dyftyrshat). C’ka thojnė dhe ēka veprojnė kjo ėshtė koha e tyre. “A nuk e ke ditur se ata qė u bėnė hipokritė, u thoshin vellezėrve tė vet nga ithtarėt e librin qė nuk kishin besuar” All-llahu s.v.t tha vellezėrve tė tyre, pabesimtarėt sukurse ata “A nuk e ke ditur se ata qė u bėnė hipokritė, u thoshin vėllezėrve tė vet nga ithtarėt e librit qė nuk kishin besuar: nėse ju dėboheni, edhe ne do tė dalim me ju, pėr ēėshtjen tuaj, ne kurrė nuk do t'i bindemi askujt (t'ju luftojmė ose t'ju nėnshtrojmė), e nėse luftoheni prej dikujt, ne gjithqysh do t'u ndihmojmė. All-llahu dėshmon se ata janė rrenacakė!” El-Hashr 11
Kjo ėshtė koha e tyre tė luhatshėm nuk e dim realitetin e tyre a janė me besimtarėt apo me pabesimtarėt. “Ti Muhamed lajmėroj munafikėt”
Ata tė cilėt i ndihmojn jehudėt, krishterėt dhe pabesimtarėt lajmėroj: “se me tė vėrtet ata kanė njė dėnim tė ashpėr” En-Nisaė 138

E dini se pėr ē\arsye veprojnė kėshtu, dėshirojnė ndihmė prej tyre, krenari nė ata: “Janė ata qė, pėrkundėr besimtarėve i miqėsojnė jobesimtarėt, vall a mos kėrkojnė fuqi te ta? S’ka dyshim e tėr fuqia i takon All-llahut” EN-Nisae 139
Kėshtu ata nė realitet i ndjekin dhe pėrcjellin jehudėt dhe krishterėt.
All-llahu ėshtė mbrojtėsi ynė ndėrsa ata pabesimtarėt nuk kanė mbrojtės.
Vėllezėr tė dashur pėrgėzimet e fitores po dalin nė shesh, po vėllezėr tė dashur pėrgėzimet e fitores tani kanė filluar tė ndriqojnė nė hapsirė.
KA filluar ndriqimi i zemrave tė muslimanėve lindje apo nė perendim tė gjithė kėta i kanė ngritur flamujė tė shkruar nė tė: “Nuk ka Zot tjetėr pėrpos All-llahut s.v.t dhe se Muhamedi ėshtė i Dėrguari i Tij” Dispozita e tyre ėshtė All-llahu Ekber Nuk ka Zot tjetėr po All-llahut e tėrė fuqia i takon All-llahut.
Kush i mblodhi, ua bashkoj zemrat, kush ua ndriqoj zemrat me besim. Ai ėshtė All-llahu i gjithė fuqishmi Mėshirploti. A nuk po i shikoni xhamit se si po mbushėn pėr ēdo ditė, a nuk po i shikoni gratė se si po mbulohen me hixhab.
A nuk po i shikoni njerėzit se si po e pranojnė fenė e All-llahut, grupe grupe. A nuk po i shikoni popujt kėrkojnė tė gjikohet me dispozita islame.
Nuk ka krenari, fitore pėrveē se tė gjykohet me sheriatin islam, nuk ka ndihmė pėrveē se tė kthehemi nė fenė tonė nė librin e All-llahut dhe sunetin e tė Dėrguarit s.a.v.s “Kam lėnė nė ju dy gjėra, pasė tyre nuk do tė humbeni Librin e All-llahut (Kur’anin) dhe sunneti im dhe nuk do tė ndaheni derisa tė takohemi nė Havd”
A nuk po i shikoni shenjat, fillimin e xhihadit, pabesimtarėt duan ta shuan dritėn e All-llahut, All-llahu s.v.t e ndihmon fenė e vet.
“Ata duan ta shuajnė dritėn e All-llahut me gojėt e tyre, po All-llahu e plotėson (e pėrhap) dritėn e vet, edhe pse e urrejnė jobesimtarėt.” Saff:8

Dėgjojmė nė kėto ditė se si po shtohet numri i penduesve dhe atyre qė e pranojnė kėtė fe islame. Pranojnė dhe pendohen po thirrės.
Sa e sa ndėgjojmė kėto ditė pėr tė rinjė tė cilėt dėshirojnė tė luftojnė pėr hir tė All-llahut tė shkojnė nė xhihad, para ca ditėsh ishin nė diskoteka
dhe stadiume para ca ditėsh nuk afroheshin dyerve tė xhamis. Por sot qajnė nga frika e All-llahut, qajnė duke iu penduar All-llahut. Derisa thojnė
duam tė luftojmė pėr hirė tė All-llahut “Derisa tė dėrguarit gati e humbnin shpresėn (se do t'i besojė populli), dhe menduan se u pėrgėnjeshtruan (pse ende nuk i kapi dėnimi), atėherė u erdhi atyre (tė dėrguarėve) ndihma Jonė.
Ne e shpėtuam atė qė dashtėm.” Jusuf:110
Kurė tė mendojnė njerėzit se nuk ka ikje dhe shpėtim vjen ndihma e All-llahut.
“Atyre nga mesi juaj tė cilėt besuan dhė bėnė vepra tė mira All-llahu u premtoi se do t'i bėjė zotėrues nė atė tokė ashtu si pat bėrė zotėrues ata qė ishin para tyre dhe fenė tė cilėn Ai e pėlqeu pėr ta,” En-Nur 55
Pėrgėzimi se Halifeti do tė kthehet, Halifet i pėrgjajshėm me atė tė Dėrguarit s.a.v.s, Do tė vazhdoj tė mbetet njė grup nga ummeti islam tė
pėrqėndruar nė tė .

KOSOVA-rja
11-08-05, 13:14
PO na mjafton Allahu ,skemi nevoje per ndihmes dhe mbrojtes tjeter !!!
p.s
(((se tani ne lidhje me kte mu kujtua qe para nja dy dite nje grua kur ishim tu fol ashtu dicka per fe haahah tha " u stagfirullah Allahu mos na lasht pa Zot" ....
hahahha edhe sdi aq shume me duk interesante :D cka tha sa nuk duruova pa qesh ...edhe pse me vinte keq me qesh...)))

e une po them qe mos mbetshim pa mbrojtjen e Allahut !!!!