PDA

View Full Version : Fjalor Shqip - Gjakovarqe


eksplozivi
10-08-05, 14:36
Te dashur miq, me poshte do te shifni nje permbledhje fjalesh qe perdoren ne Gjakove dhe kuptimin e tyre.


Disa shprehje te perditshme:


1. ME SHKU TE SEMAFORAT- Me shku ne qender te qytetit

2. ME E BO KAKEN TE DUDI- Me kapitullu

3. ME PSHTY N’GJYKS – njejte

4. ME SHKU EN SPORT- Me shku ne stadium te qytetit

5. PET SHKOJKA SHKOLLA- E paske prapanicen e mire

6. SHA TU PASKEN RRIT GERMAT E BLUZES – i paske gjinjte e mire

7. A MOS KI KRAHEN – A ban me t’i prek botht

8. TESHAT E BARAMIT- Rrobat me te shtrenjta, ato qe njerezia i veshin vetem per Bajram

9. KU JE MER MAGAR- Nje menyre se si iu drejtohemi miqve dhe me te dashurve fjale pergedhelese

10. A TA KONA SONEN- Perdoret ne vend se t'i thuash dikujt kali ose gomar, ne menyre diplomatike

11. PASHA JARET- e ka kuptimin sikur fjalia "nuk mund te ndodhe" ne perkthim direkt mund te jete pasha testiset (lobet).

12. JAM EN GERGYLE – kam mbete ne udhekryq, as andej as kendej

13. AS HYPT AS PER DORE – kurrqysh hiq

14. E KI QIT NE TROHA T’DREQIT – ja ke hup fijen krejt

15. U RA N’TATAKURT - njejte (Admir P.)


Disa fjale tjera interesante:


1. ZAMAK- Testise te dashit te ziera dhe te pjekura, specialitet local

2. LLASTYK – Katundar fort i pahijshem

3. STUDENTAT E NDERTIMTARISE – punetoret fizike (argat)

4. LOMA E DRITHIT – aty zakonisht rrijn argatet

5. KEP- Dicka e fituar pa djerse sikur loto p.sh.

6. QYL- e njejta gje

7. BARIMAGA- Kjo fjale i ka dy kuptime, i pari eshte merimanga ndersa i dyti eshte Ibrahim Aga

8. NERENIKI- Lumi, e ka prejardhjen nga lumi Erenik por perdoret per te gjithe lumenjte tjere perveq Drinit te Bardhe.

9. NEMENIKI – Regjistri i telefonave

10. SHEFEDER- Frigorifer

11. KUNDRAXHI- Kepucetar

12. VEZVESE- Merak

13. ZARAR- Dem

14. JUFKA- Lloj petesh te terura shume te ngjashme me petet qe perdoren per lazanja

15. TLINA BOLLQE- Lloj i posaqem i nderresave te brendshme te meshkujve.

16. DYLBER- Homoseksual, ne te njejten kohe lloj peshku.

17. MRENA- Lloj peshku, ne te njejte kohe grua ose vajze e keqe

18. TERPIQKA – Lloj peshku qe bjen shpesh ne grep, edhe ne te njejten kohe rucan

19. RUCAN – njeri shume lakmiqar, qe don gjithcka

20. XHEVERXHILL – Fmije (njeri) i gjalle, i levizshem

21. GILIVRONΗ – Femije i parehatshem, i pagjume

22. VALAVITJE – Levizje e pandalshme

23. Framgjymlek – kemishe

24. Miton - kemishe.

25. Kapsamun – egoist, vetjak, qe kqyr tonat me I marre per vete.

26. Mizivir – vetjak.

27. Misiser – neseseri.

28. Merteqyp – kokforte, vetjak.

29. Qiqibajnuz – lloj peme.

30. Ashqihone – kuzhine, shpajz.

31. Tarakop – kazma, trnakopi, katunar.

32. Kfasada – fasada.

33. Mshile meqken – mbylle gojen.

34. Cingare – cigare.

35. Pasha mullarin – pasha Karin.

36. Kunil – Kandil.

37. Zerzele – Kijamet.

38. Perdesyz – I paftyre.

39. Qinibaz – imitator.

40. Nanajak – mentol, pepermint.

41. Ftyre Mjeshter – person me ftyre te shemtuar.

42. Taknafes – njeri I hutuar.

43. Kerdenac – vitrine.

44. Natkaz – dollap I vogel.

45. Ilteme – I tepert.

46. Muhalif – fjale palidhje.

47. Migjlis – nej, party I grave.

48. Japi – shtepi.

49. Karajapi – shtepi e paperfunduar.

50. Namazgjah – tregu, pazari.Disa Fjale qe kane mbetur nga osmanlishtja, as Turqit nuk i perdorin
me:

1. SOJSYZ- Njeri pa tradite, nga nje dere e keqe

2. HARSYZ- Nga fjala osmanlishte hairsyz, i pa dobi, njeri qe ben
shpenzime dhe djerr kohen

3. EDEPSYZ- I paturp

4. HASHAFTAS- Ene ku jane zier kumbullat e terura ne te njejten kohe

eshte perdorur per t'u lare ne hamamxhik


Disa lloje te luleve qe rriten ne kopshtet e Gjakoves:

1. Lul-latifi

2. Lul-ftyra

3. Lul-sapun

4. Lul-voth

5. Lul-kadife

6. Lul-shpata

7. Lulat e qenit

8. Guha e vjehrres

9. Karamfili katsyz

10. Karamfili katmerli

11. Dranofillet e sherupit

12. Sordoja

13. Hanemeli (Admir P.)

Gentiana
10-08-05, 15:41
http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/a065.gif http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/a065.gif http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/a065.gif http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/a065.gif http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/a065.gif http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/a065.gif http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/a065.gif http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/a065.gif

Bleta
10-08-05, 16:05
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Bleta
10-08-05, 16:05
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Bleta
10-08-05, 16:06
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

experti_lu
11-08-05, 02:00
kush e din qka dhon me than fjala MUHAFIF???
si shperblim e fiton ni muhalif. :lol: :lol:

jadore
06-04-06, 00:26
....nese do te duhej te falenderohej "exluzivi" per kete" punim shkencor "sipas dialektit gjakovare do te thuhej keshtu .,

...shkofsh ne gjenet ...djali jam....(-shprehje qe e pedorin prap gjakovaret ) se boll lazem kem me u marr me muhalife prej eltemeve "
-te mos keqkuptohem -a, perdora dialekt gjakovar ishte shenje e veqante e respektit te admiruar sipas fjalorit gjakovar - megjithate ,dij qe gjithesecila treve ka dialekti e vet ,ku mbeten perkthimet tjera shqip....--????? -shqip -apo kjo Gjakova e shtrenjet si mevetsi teritorjale ka status te veqante, sa te hy dhe ne perkthime mbrenda gjuhesore !!!
( se pse mu kujtu edhe nje shprehje qe kam degjuar nga gjakovaret -"ne kofsh bektesh e merr vesh"!!!-sa pash ke harru kete thenje )