PDA

View Full Version : Kush nuk fal namaz duhet egzekutuar (sipas vehabillarve)


Dilaver
11-08-05, 11:55
Njeriu i cili nuk e kryen njė farz, p. sh. nuk e fal njė vakt namaz edhe pse beson se namazi ėshtė farz, bėhet jobesimtar (qafir). Ate person duhet vra e pasurin e tij duhet ndar Vehabistėve. Kjo shkruan nė librin Feth-ul-mexhid nė faqen 17, 48, 93, 111, 273, 337 dhe 348.

KOSOVA-rja
11-08-05, 13:01
....spo di :roll:
vec mendoj qe nese behet fjale vetem per nje farze qe nuk e fal...kjo per mendimin tim nuk vlen qe te quhet "qafir"
por edhe nese asnje farz nuk e fal ama beson qe duhet me i fal dhe beson Zotin Nje, as ne kete raste nuk mund t'i themi "qafir" ...por ai mund te jete nje mekatar i madhe ne kete raste....

hasanmehmeti
11-08-05, 14:07
Selamualejkum musliman

Dilaver ajo qe e ke ceke ti nuk eshte e vertet aspak vella .Pa na trego kush eshte per ty vahabi dhe kush e ka shkru ate liber .A do e quajsh Imam Ahmedin rahimullah vehabi pasi kjo mesele eshte shtjellu tek ai shume a.
Kush eshte autori i keti libri ?


selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

Dilaver
11-08-05, 14:40
Abdulvehabi nė vitin 1150 (h.) e shpall vehabizmin, e ne librat te cilat ai ka shkruar, posaqerisht nė librin e tij mė tė helmueshėm Kitab-ut-tehvid, si edhe ne librin e i nipit tė tij Abdurrahman bin Hasan Feth-ul-mexhid, tė cilėn ai e shkroi si komentim i librit Kitab-ut-tehvid, ka plot e perplot ide tė gabueshme, disa nga keto jan te shkruara nė faqen e dytė tė librit Ulusal-erbe’a. Pra besoj se tani e ke te qartė kush e shkroi ketė liber, perndryshe nuk ėshtė aspak veshtirė tė vihet deri tek libri, nė bibliotek.

E sa i perket pyetjese kush jan vehabit edhe ate te pergjigjem.

PersonX
11-08-05, 19:25
Dilaver veq je ka vjen e tu e tregu veten se sa je armik i Islamit.Ti me heret ke hap nje teme ne lidhje me "vehabistet" kush jane dhe cka jan, dhe aty tu eshte bere e qart se kush jane ato e ti prap vazhdon e i etiketon me lloj lloj emra ata te cilet pasojn Kuranin dhe sunnetin e Muhammedit a.s, po dije se a te hysh me thell me keq per ty.

Dilaveri

Njeriu i cili nuk e kryen njė farz, p. sh. nuk e fal njė vakt namaz edhe pse beson se namazi ėshtė farz, bėhet jobesimtar (qafir). Ate person duhet vra e pasurin e tij duhet ndar Vehabistėve.

Po mire ti kur e din se eshte farz dhe e din se ALlahu shume here ne Kuran te ka urdheru me fal namazin dhe poashtu Muhammedi a.s ne shume hadithe urdheron per faljen e namazit, e ty te gjithe keto tu kan bo te qarta , ti prap vazhdon edhe nuk e fal namazin???? Ateher nese nuk falesh,nuk vorrosesh tek muslimant,nuk te lahet xhenazja,nuk te falet xhenazja dhe si ndonje qen hudhesh ne ndonje grop. . Cka mendove ti Dini i ALlahut a loje po te duket a? A e din si eshte qendrimi i Medh'hebit Hanefi per lensin e namazit? Nje njeri qe sfal namaz ,ai njeri mirret ne burg dhe i behet thirrje per me ja fillu namazit me e fal, e ai person i cili nuk pranon te falet dhe i jep perparsi shpates ,ateher ai vdes si Qafir, a kuptove? Edhe ky eshte qendrimi i Ebu Hanifes, le te sjell dikush argumente qe nuk eshte keshtu.

ebu Hamza
11-08-05, 20:00
Selamu Aljekum vella dilaver shko kontrolloje akiden tande se nuk je vella ti ne rrugen e ehli sunnetit ALLAHU te udhezoft per fjalet qe i ke shkruar ban teube inshallah Allahu ta fal se ti me te veretete kashe nje armik i islamit.Me nje fjale ti po i ben hizmet krishtereve sepse ato kenaqen kur e shofin islamin te ndare e te percare sepese ti meresh me pune te kota edhe me pune qe shikon me nje fjale me i nenmue besimtaret me veprat e tyre por vella te kisha keshillue se je ne gabim Esselamu Alejkum

individi20
11-08-05, 20:02
[b] selamu alejkum ej tip dilaver ndegjo diqka se per me fol per nje qeshtje duhesh me dit per ate qeshtje edhe per me gjyku nje person duhesh me dit me shum se ai qe don me gjyku edhe nje se keto te dhena nuk jan te vertata aspak lidhje me se gjeja kush e len nje namaz eshte qafir jo besimtare edhe i prehet kryt edhe nuk eshte pasuria tina e mbrojtur deri ne fund ....oki edhe mos u ben shpikes se per shpikesit edim se ku eshte vendi zjarri i xhehennemit e keshtu qe ju pe doni ate siq pe shoh se nuk keni frig Allahun apo jeni te imponuar qete shkruani edhe keshtu qe shkruani qka ju bje ndermend edhe nje her apel te te gjith vllezerit musliman qe ikan frik Allahut qete mos shkruajn keshtu edhe e kunderta mbrone ate qka eshte realitet edhe pse edim qe haku del ne sheh cdo her kaq njeher selamu alejkum

ebu Hamza
11-08-05, 20:24
We alejkum selam vella -individi20- Allahu te shperblefte inshallah per fjalite e tua me te vertet do besimtare duhet ti kete frige All-llahut .Por edhe mire qe the se nese fol kunder dikujt per ndonje mesele duhesh me diten ma shume se aj ..Esselamu Alejkum vella dilaver te kisha keshillue mire shikoj fjalet qe po i shkruan...

Islam
11-08-05, 22:37
Esselamu Alejkum vllazni musliman,

Thotė me ni hadith Pejgamberi SalAll-llahu Alejhi ve Selem: Ndoshta ndonjėri prej jush ndonjėher e thotė njė fjal, e nuk i kushton rėndėsi dhe nuk kujdeset pėr ta, munet me idhnu All-llahun, dhe me shku 70 vjet te posht nė xhehnem.

Mos ja vėni shum veshin vėlla, se ai aq din aq flet, ai nuk ka lidhje se kush dhe qka jan Vehabit, dhe as nuk ka njohuri mbi hoxhen e madh, vetem se u shku me Copy Past me naj faqe shqiptare dhe na ka sjell ktu.

Me pas argumente, ai i kish sjell, mirpo ai i urren muslimanet dhe kqyr me ba pėrqarje, asgja mė shum.

uliksi31
11-08-05, 22:57
Ju lutem folni per temen, jo per individin.Cdo njani ka te drejt me shpreh mendimin e vet.Mire,keq Krijuesi i Gjithsis do te Gjykoj,jo na.

Uliksi

Dilaver
11-08-05, 23:05
Sė pari ti qeni i zhugaft PersoniX, qe sa herė mirresh me ofendime ne adres te emrit tim, perderisa nuk mirret dikush me personalitetin tend mos u mirr me emrin tim. Argumento ti apo keta qent tjer qe po lehin se keto qka jan shkruar nuk janė te verteta ose shko e korigjone ate qen qe i ka shkruar ato libra se unė nuk i kam shkruar, e mos lehni si qen tė terbuar edhe nese jeni prej atyre qe pshurreni si gratė.

Ja ku i keni titujt e librave e autorin e tyre e shko thuani QEN atij qe i ka shkruar ato libra, qen thuani atij qe ofendon e pshurret si gartė e pa qen te ofenduar mos ofendoni askėnd se ju kthehet ne menyrėn meritore, dhe kjo le te jet hera e fundit per secilin qe nuk mirrem me personalitetin e tij te ma permend emrin.

E ti vehabillari me emrin Islam keto qe janė shkruar nuk jan marr ne faqe shqiptare vehabiste aty ku i merr ti kopy paste por jan cek emrat e librave dhe autori i tyre, e fjalėt e shkruara i gjen ne faqet e librit, hape librin e lexo, e nese nuk gjinden ato fjalė ateher ke te drejt tė kundershtosh, perndryshe mos genje, si edhe sa mirreni me genjeshtra tregoni se a kan baz keto fjal ne islam.

PersonX
11-08-05, 23:32
Dilaver kadal e mashkull,cka je nxeh ashtu qy,pije pak uje te ftohte edhe inshAllah te kalon. Une aty nuk te kam then qen , por kam then per ata qe se falin namazin ,mu ashtu duhet vepruar ,dmth me i hedh ne ndonje grop mu si qen,se ai nuk meriton ti thuhet ndryshe.
Edhe nese ka thene Abdulvehabi ashtu se ai i cili nuk e fal nje namaz duhet egzekutuar, ky eshte mendimi i tij dhe duhet rrespektuar se ka shume argumente kur e ka then kete,mirepo ka edhe disa dijetar tjer qe e kan kete mendim sikur Bin bazi. ,por ka edhe mendime tjera. Po ti more Dilaver a ben me na tregu se cka te shtyry me hap kete teme? cka po te pengojn ty "vehabit" ? ma merr mendja se pse, per ate se po ti thejn hund apo jo? A pate qef me pa xhennet pa namaz dhe duke e kundershtu fene Islame? Jo more burr feja islame nuk eshte me e ble xhennetin me pare dhe me i lajt gjunahet poashtu me pare.Feja Islame kerkon Namaz separi e pastaj edhe te gjith veprat tjera me radh. une te kisha propozu me shku te papa dhe ai ndoshta ta jep ndonej shpres per xhennet,se ashtu eshte feja e juaj ma pallavra. Allahu i shkatrroft zullumqart.

PersonX
11-08-05, 23:39
Dilaver

Ate person duhet vra e pasurin e tij duhet ndar Vehabistėve.

Kete fjali te Abdulvehabit e kishim pranu deri ne gjys, dmth deru aty duhet vra,e pjesa tjeter pasurin e tij duhet ndar Vehabistėve,kete se pranojna se autori i ksaj fjalie eshte DILAVERI

Dilaver
12-08-05, 01:35
“Kejfe huddimet hilafe” Prof Abdul - Kadim Zellum f. 13

Tradhėtia kunder shtetit islam

Edhe pas mosmarrveshjes sė pabesimtarve (krishterve) rreth ndarjes sė territoreve muslimane, ata nė njė pikė dakordohen; pėr tė shkatrruar islamin.
Nė atė plan kan shqyrtuar shum variante.
Nė shtetet evropiane mbjellen idetė e levizjeve nacionale e nacionaliste tė cilat terhiqnin kah ndarja e pavarsia. Ide tė tilla u eksportuan edhe ne territoret e shtetit islam. Popujt e vet i ndersenin ne shtetin islam. Ata te cilėt mbeshtetnin keto ide do tė ndihmoheshin me armė e pasuri. Kjo variant u eksperimentua ne Serbi dhe Greqi. Keshtu vazhduan ti mshojn shtetit islam ne shpindė.
Nė vitin 1797 Franca kryen invazion nė Egjipt dhe e pushton. Qellimi kryesor i ketij aksioni ishte shkatrrimi i kalifatit si formė e qeverisjes islame. Pas pushtimit tė Egjiptit, Franca zgjeron aktivitetet e veta ushtarake ne Palestinė. Pastaj i mshon edhe Sirisė por aty nuk ia arrijnė qellimit dhe thehen keq. Tentimi pėr shkattrimin e kalifatit deshtoi. Megjithate armiqt e islamit nuk u ndalen me aq, studjonin menyra tė ndryshmese si tė shkatrrojnė shtetin e fortė islam i cili me shekuj me radhė ne duar te veta mbante pushtetin mbi pjesen mė tė madhe tė botės.
Armiqt e islamit do te luftojnė qe me gjdo kusht tė marrin kontrollėn ne duar tė veta mbi pjesė tė medha tė territoreve tė cilat i mbanin muslimanet dhe tė grabisin pasuritė e tyre.
Institucioni i Kalifatit i cili u themelua ne Medinė nga profeti Muhamed vazhdoi deri ne vitin 1924 (Sulltan Abdul-Hamid) ishte pengesa kryesore per okupimin e territoreve te tyre dhe grabitjen e pasurive te muslimanve.
Potezi i sukseshėm i Perendimit pėr tė pushtuar ketė kala te pathyeshme ishte formimi i njė levizje fetare e cila ne fizionomin e saj do tė dukej si islamike, e ne realitet detyra e kėsaj levizje do tė ishte qe forcat Perendimore nėpermjet kesaj levizje tė marrin pushtetin mbi musliman e tė shkatrrojnė kalifatin.


vazhdon

Islam
12-08-05, 04:11
Dilaver

Ate person duhet vra e pasurin e tij duhet ndar Vehabistėve.

Kete fjali te Abdulvehabit e kishim pranu deri ne gjys, dmth deru aty duhet vra,e pjesa tjeter pasurin e tij duhet ndar Vehabistėve,kete se pranojna se autori i ksaj fjalie eshte DILAVERI

Kėtė desha ta them edhe unė, All-llahu tė shpėrbleft. Kan haru disa se rrena i ka kamt e shkurta.

Kurse ti Dilaver, ti o bidatgji dhe ti urrejtes i fes sė All-llahut qė po don me na prish dinin, ta dish se aq kollaj nuk bim ne kurth, ku i gjete ato pallavra e pastaj thua se gjenden nė filan liber ? Dua tė ma sjellėsh autorin e libit, se mos po na del naj krishter apo jauhdi, dhe tjera her na sjell orgjnalin e atij libri jo me shtu ti fjal sipas teje, dhe qysh tu teket ty.

Qyky vehabillari pot kall me fakte, ku meten argumentet dhe faktet e tua se lejohet muzika nė Islam ?

eksplozivi
12-08-05, 06:53
Dilaver o haver.

Une nuk jam fetar edhe nuk ka dituri te madhe per asnjeren fe. Pamarreparasyshe nje gje e di se ne Kuranin e mirefillte shkruan: Une i'au dhashe jeten dhe vetem Une kam drejte qe t'iua marr ate. Poashtu thote qe eshte vetem nje Islam, cdo dege tjeter e tij eshte e gabuar.

Keshtu qe ti edhe vehabistet e tu e besa edhe shume tjere si ti jeni duke e keqinterpretu dhe keqperdorur Islamin qe njihet si fe paqesore, jeni duke mbjellur urrejtje ne vensd te dashurise, jeni duke i turperuar te gjithe muslimanet tjere, jeni duke krijuar imazh te gabueshem per Islamin, jeni duke folur genjeshtra ne emer te Allahut, keshtu qe ju vete jeni mekataret, ose me mire te them QAFIRE dhe armik te Islamit te mirefillte.

TURP.

P.S. Mos harro qe je SHQIPTAR e jo ARAB.

KOSOVA-rja
12-08-05, 08:49
P.S. Mos harro qe je SHQIPTAR e jo ARAB.

Islami nuk eshte fe vetem e arabeve , por edhe e jona shqiptareve....

(se kete emer MUSLIMAN nuk e mbajm kot ,sikur te ishte islami vetem per arabet )....

ebu Hamza
12-08-05, 12:56
oo VELLA musliman o Dilaver mos u ban shpikes bre Allahu te udhezofte edhe nese Abdulvehabi ka gabur ne ke te drejte ti te tallesh me fjalet e tij edhe ta kundershtosh ok.. vella mos u ban ashtu kuptom ok Edhe mos i thuaj muslimaneve qen .. Pse ti vete me veprat e tua po i tregon cilesit e Qenit edhe mos permend fjale fyese si grate si pshuin se ketu hyn edhe motra edhe mos u ben goje flliqur ta kishe parasysh ok.. Edhe njehere nuk dua te ndegjoj fjale ofenduese se te kishe qene ty ne kohen E Omerit r.a koka yte dote gjendeshte ne toke edhe ti si do te ngjalleshte para Allahut mendo mire edhe fole masanej ok Selamu ALejkum vllani gjithe musliman qe po merrni pjese ne kete debat..

hasanmehmeti
12-08-05, 15:56
selamualejkum musliman

Dilaver i nderuar , Allahu te nderoft dhe te falet .Ndersa sa per fyerjen qe na bere te gjithve por nuk ka edhe rendesi edhe nese ja ke bere njerit , pasi Allahu thote te gjithe muslimanet jane vellezer , dhe ne e ndiejmi dhimet dhe knaqesi per ato gjera te ndryshme qe i takojne muslimaneve .

Se pari i nderuar libri i shejkh Muhamed Abdulvehabit rahimullah kitabul teuhid eshte njeri nga librat me te pastra te teuhidit te fese Islame , pasuesve te Kuranit dhe synetit .
Qdo fjale atje e ke me argumente nga feja Islame , prandaj sikur ju nuk e paskni lexuar fare dhe keni frike qe te lexoni dhe ta shifeni teuhidin ne te cilen kane besuar gjeneratat e arta .
Shejkhu rahimullah asnjeher nuk e ka shpalle thirrjen e tij se eshte Vahabi apo oragnizaten e tij nuk e ka quajt vehabiste . Se pari po te shifesh librin e shejhkut rahimullah do e shofesh se emri Wahab eshte njeri nga emrat e Allahut s.u.t dhe shejkhu vete e sqaron dhe nuk ia atribon kete emer vetvetes aspo ati grupacioni siq pretendoni ju .
Kemi hakke te madhe ndaj emrave te Allahut , te cilet nuk mund ti posedoj askush tjeter se ndryshe kalojmi ne kufer (Allahu na ruajt).
Pastaj tere kete pluhur rrethe shejkut e kane quar turqit te cilet u munduan te ngritnin flamurin ne Mekken e shenjet por nuk arriten .Islami qe e perhapen turqit ne ate kohe dhe qe sote fatekeqesishte e pasojne disa, as nuk eshte sipas Kuranit dhe Synetit dhe as nuk eshte sipas asaj qe ata thone se ne jemi hanefi pasues te Ebu Hanifes rahimullah .
Prandaj nuk ke qka nxehesh shume vellait se me fjale te hoxhallareve dhe mendimtareve qe shumica i kane marre litereaturen nga spijunet anglez , mundohen te proklamojne me te keqen mbi shejkhun rahimullah .
Dhe po tia nisemi te shkruajm ju me bini fjale te hoxhallareve dhe mendimtareve qe nuk jane dallu shume me dijen e tyre dhe ne te bime fjalet e dijetareve muxhtehida ateher sikur nuk barazohet ajo .
Prandaj nese don te hudhesh edhe ti pluhur mbi te bjere argumente se keshtu shkrun e keshtu ka bere ti shofim ne .
Pastaj te kame pyet se nje pyetje te na cekesh personat vella se kush jane ata vehabi dhe te shofim akiden e tyre , se ne ketu e dallojmi njeriun se nuk jemi bartes se fjaleve dhe epsheve .
Sa i perket shkrimit tende diku ka fundi qe shkruan diqka rrethe urinimit , more qune sikur ju nuk keni lexuar aspak dhe pastaj po i hudheni argumentet e Pejgamberit a.s , andaj ke frike vella Allahun xh.h se ai shperblen si per mire si per keqe .Por meshira e Tij eshte e madhe , lus qe te fale dhe te udhezoje.
Vella pra rrethe urinimit ka argumente nga hadithi mjafte te qarta nese nuk i ke pa me shkruja vellait ti postoj e mos bene se si theme une ska ndryshe se faja islame eshte e madhe , dhe askush nuk eshte i dijeshem ne kuptimin e fjales perveq Allahut xh.h dhe dijetaret sa ka deshte Ai me ju dhene dije .
Andaj respekt vellezer per njeri tjeterin se kjo seshte sjellje e selefit dhe as sduhet te jete e joneja .Duhet te kemi durim se me nje fjale njeriu vetem se mund te na fyej neve ne njeren ane mirpo mund te arrij edhe Hidherimin e Allahut xh.h .
Lus Allahun xh.h qe te kemi nje sjelleje te mire dhe te jemi te durueshem .KA prej dijetareve qe fene islame eka nda ne dy pjese , Durim dhe Falenderim . Ne bejmi durim ndersa Allahu na pastrofte ne gabimet me ane te pergojmieve te tilla qe ne diten e gjykimit te jemi te paster para Allahut xh.h

Kerkoj falje dhe meshire nga Allahu per vete dhe per ju andaj edhe ju bene nje gje te tille ngase Allahu xh.h eshte Fales dhe Meshirues .

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

eksplozivi
12-08-05, 16:07
P.S. Mos harro qe je SHQIPTAR e jo ARAB.

Islami nuk eshte fe vetem e arabeve , por edhe e jona shqiptareve....

(se kete emer MUSLIMAN nuk e mbajm kot ,sikur te ishte islami vetem per arabet )....

Nuka ka emra Musliman. Ka emra Arab, Shqiptar, Amerikan, Gjerman, Internacional, p.sh. emri Ali eshte emer Arab, emri Blerim eshte emer Shqiptar, etj etj.

Edhe ma merr menja qe nuk ka kurfare problemi qe ni person Shqiptar i fese Muslimane me pase emnin Shqip si p.sh ne vend te emnit Nurie me pase emnin Drita.

Me respekt

Eksplozivi.

P.S. Mos harro qe je Shqipatr/e e jo Arab/e

PersonX
12-08-05, 16:46
Eksplozivi shkruajti

Keshtu qe ti edhe vehabistet e tu e besa edhe shume tjere si ti jeni duke e keqinterpretu dhe keqperdorur Islamin qe njihet si fe paqesore, jeni duke mbjellur urrejtje ne vensd te dashurise, jeni duke i turperuar te gjithe muslimanet tjere, jeni duke krijuar imazh te gabueshem per Islamin, jeni duke folur genjeshtra ne emer te Allahut, keshtu qe ju vete jeni mekataret, ose me mire te them QAFIRE dhe armik te Islamit te mirefillte.

Keqinterpretim dhe keqperdorim te duket ty kur ti thuhet njeriut falu se Allahu ka urdheru? Duhete pasur dashuri te dikush qe namazin e mohon? A nuk duhet te urrehet ky person per hire te Allahut,kur nje gje te till na obligon Islami? cka din ti per "vehabit" kur nuk je ne gjendje me dit se kan duhet dashur dhe kan duhet urrejtur? Ku dashuria dhe urrejtja jan pjes perberse te fjales La ilahe il-lAll-llah Muhammedun Resulull-llah.

eksplozivi
12-08-05, 16:49
Eksplozivi shkruajti

Keshtu qe ti edhe vehabistet e tu e besa edhe shume tjere si ti jeni duke e keqinterpretu dhe keqperdorur Islamin qe njihet si fe paqesore, jeni duke mbjellur urrejtje ne vensd te dashurise, jeni duke i turperuar te gjithe muslimanet tjere, jeni duke krijuar imazh te gabueshem per Islamin, jeni duke folur genjeshtra ne emer te Allahut, keshtu qe ju vete jeni mekataret, ose me mire te them QAFIRE dhe armik te Islamit te mirefillte.

Keqinterpretim dhe keqperdorim te duket ty kur ti thuhet njeriut falu se Allahu ka urdheru? Duhete pasur dashuri te dikush qe namazin e mohon? A nuk duhet te urrehet ky person per hire te Allahut,kur nje gje te till na obligon Islami? cka din ti per "vehabit" kur nuk je ne gjendje me dit se kan duhet dashur dhe kan duhet urrejtur? Ku dashuria dhe urrejtja jan pjes perberse te fjales La ilahe il-lAll-llah Muhammedun Resulull-llah.

Tregoma ti mu ni fjali te vetmen ne Kuran ku thuhet te urrejsh dikend per hie te Allahut???

ebu Hamza
12-08-05, 17:15
Selamu Alejkum vella Eksplozivi ke te drejte vella PersonX nuk ke argumente per kete qe te urrejsh nje njeri qe nuk ban namaz per hire te All-llahut por nejese ALL-llahu ta falt inshallah psh..Nese e urren ti nje njeri per hire te All-llahut ti faktikishit smundesh me i ba dawet nuk mundesh me i thane fale namazin o musliman sepse ti e urren ate por ma se mira e mires eshte qe te bejme dua per ate person icili nuk ban namaz edhe inshallah All-llahu nese don e udhezon. Sic eshte ajeti kuranor: Kane e udhezon All-llahu ska kush qe e e devijon dhe ke e devijon All-llahu ska kush qe e udhezon.. Esselamu Alejkum ...

PersonX
12-08-05, 17:30
1. Ju e keni shembullin me te mire te Ibrahimi dhe te ata qe ishin me te, kur i thane popullit te vet: "Ne terhiqemi prej jush dhe prej asaj qe adhuroni, pos All-llahut, nuk besojne tuajen, prandaj ndermjet nesh e jush eshte e hapet armiqesia e urrejtja derisa ta besoni vetem All-llahun Nje!" (Mumtehinet :4)

Ketu shohim se perderisa mohojn Allahun dhe urdhnat e Tij ndermjet nesh e atyrve eshte armiqsia e urrejtja. Dhe Allahu na tregon se ky eshte shembulli me i mire qe ne duhet marur dhe hecur sipas rruges se Ibrahimit a.s

2. Iben Tejmijje thote :Te duash ate qe e do Allahu dhe te uresh ate qe e urren Allahu ,qe besimtaret ti konsiderosh per miqe kudo qofshin ata ,e mosbesimtaret per armiqe ,edhe nese ata jane njerezit tane me te afert .

3. Per me dit se cka permban fjala Lailahe il-lall-llah,lexo cka ka then Ibn Kajjimi (Allahu e meshiroft) : Per shkak te tyre jane vendosur peshoret .Per shkak te tyre mbahen librat.Per shkak te tyre eshte xhenneti dhe xhehennemi. Sipas tyre njerzit ndahen ne besimtare dhe mosbesimtare ,ne te ndershem dhe ne te keqinj .Per shkak te tyre dilet ne lufte me shpate .Ato jane borxh per te gjithe roberve te Allahut.

Nese te nevojiten me shume argumente trego dhe inshAllah do te sjell.


Dhe kur atyre u thuhet: besoni, sikurse besuan njerėzit ata thonė: "A tė besojmė ashtu sikurse besuan mendjelehtit?" Nė tė vėrtetė ata, dhe mu ata janė mendjelehtit, por nuk e dinė. (Bekare:13)

PersonX
12-08-05, 17:37
ebu hamza

Selamu Alejkum vella Eksplozivi ke te drejte vella PersonX nuk ke argumente per kete qe te urrejsh nje njeri qe nuk ban namaz per hire te All-llahut por nejese ALL-llahu ta falt inshallah psh..Nese e urren ti nje njeri per hire te All-llahut ti faktikishit smundesh me i ba dawet nuk mundesh me i thane fale namazin o musliman sepse ti e urren ate por ma se mira e mires eshte qe te bejme dua per ate person icili nuk ban namaz edhe inshallah All-llahu nese don e udhezon. Sic eshte ajeti kuranor: Kane e udhezon All-llahu ska kush qe e e devijon dhe ke e devijon All-llahu ska kush qe e udhezon.. Esselamu Alejkum ...

Une kam cek aty se kush mohon vllai. Dhe ai i cili mohon namazin po deshka te duhet a? Ma merr mendja se nuk e ke pa aty kur kam shkruajt se kush e mohon e jo per ate i cili e pranon se eshte farz por nuk e ben,ketu ndryshon meselja. Po nese ke ti ndonje argument qe duhet dashur edhe ate i cili e mohon namazin ateher na sjell argument dhe une inshALlah do te pendohem tek ALlahu per nje gabim te till,por besoj se nuk ka argument per nje njeri qe duhet dashur kur ai mohon fjalt e Allahut. Selam

ebu Hamza
12-08-05, 17:42
*** Ndryshuar. Uliksi ***

Poashtu,ky shkrim e ka vendin tek tema; DIJETARET ISLAMIKMuhammed Ibėn Abdul-Vehhab

Jeta dhe shkollimi i Muhammed b. Abdulvehhabit

Eshtė lindur mė 1703 nė vendin Ujejene, nė Nexhd. Fėmijėrinė dhe mėsimet e para i filloi aty. Pas mėsimeve tė para, pėr t'i vazhduar ato, shkoi nė Medine. Brenda njė kohe tė shkurtėr Abdulvehhabi u dallua te mėsuesit e vet. Mirėpo, ai nuk u kėnaq plotėsisht me qėndrimin e vet nė Medine, sepse priste tė arrijė shumė mė tepėr. Pėr kėtė shkak vendosi ta lėshojė Medinen dhe t'i lė mėsuesit e tij. Duke dėshiruar qė tė mėsojė diē mė shumė pėr botėn islame dhe gjendjen e saj shpirtėrore, katėr vjet i kaloi nė Basra, pesė nė Bagdad, njė vit nė Kurdistan, dy vite nė Hemeton. Pastaj shkoi nė Isfahan, ku studioi filozofinė iluministe dhe sufizmin. Mė vonė kaloi nė Kom, nė qendrėn e njohur shiite, ku mbeti njė kohė. Nė fund tė tė gjitha kėtyre udhėtimeve, takimeve dhe studimeve kthehet nė vendlindje, tėrhiqet disa muaj, i konsolidon pėrshtypjet, i analizon udhėtimet dhe i rezymon rezultatet e studimeve tė veta, e pastaj paraqitet duke i ftuar njerėzit nė kthimin mėsimit burimor islam - Kur'anit dhe Sunnetit.

Ndėrroi jetė mė 1791, nė kohėn kur ishte evident personifikimi i theksueshėm i pėrpjekjeve tė tij, nė krijimin e shtetit tė ri e tė lirė islam tė Arabisė Saudite.

Puna dhe synimi i Muhammed b. Abdulvehhabit

Pasi e mėsoi botėn muslimane dhe i kupoi problemet e saj, Muhammed Abdulvehhabi nė punėn e vet u orientua kah problemi i besimit. Konsideronte se kjo ėshtė ēėshtje nė tė cilėn bota islame ka zėnė nė thua dhe ka rėnė nė gjendje tė atillė, nė tė cilėn mė nuk mundej as tė njihet. Tė kėrkuarit ndihmė nga evliatė, nga njerėzit e zgjedhur, vizitat shejhėve tė ndryshėm, kėrkimi i mėshirės nga tė vdekurit, vizita turbeve e tė ngjashme, e shpien botėn islame nė idhujtari dhe politeizėm. Ndėrsa ky personalitet e dinte se rrugėdalja e vetme ėshtė nė pėrcaktimin korrekt shpirtėror, nė besimin origjinal islam, qė ėshtė konfirmuar gjatė historisė, rruga e drejtė e tė cilit e ka sjellė botėn islame nė kulmin e zhvillimit kulturor dhe tė progresit ideor. Sė kėndejmi M. Abdulvehhabi tė gjitha fuqitė e veta i orientoi kah parimi themelor islam: "La ilahe il-lall-llah", nė tė cilin kanė ftuar tė gjithė tė dėrguarit e All-llahut subhanehu ve teala, ndėrsa Muhammedi alejhis-selam., ka pasur pėr detyrė ta shpjegojė dhe ta sjellė deri nė fund. Domethėnia e kėtij parimi tė parė islam ėshtė qė, nė botėn e dukshme dhe tė padukshme nuk ka fuqi tjetėr tė mirėfilltė qė drejton me ēdo gjė pos, Njė All-llahut, tė cilit tė vetmit duhet pėrulur dhe tė vetmin duhet adhuruar...

C'ndodhi me botėn islame qė e mbanė Kur'anin nė dorė, kurse ka lėshuar rrugėn e vet? Politeizmi! Kjo ėshtė pėrgjigjja e imam Muhammed b. Abdulvehhabit. Muslimanėt, u shkojnė nė haxh evliave, u paguajnė qė t'u ndihmojnė, kėrkojnė prej tyre t'ua falin mėkatet dhe i lusin qė t'i mbrojnė, duke besuar se ata mund t'u sjellin dobi dhe dėm. Turbet nuk kanė fund. Ndėrtohen nė tė gjitha vendet. Eshtė krijuar ushtri e tėrė e evliave, tė cilėt duhet vizituar dhe lutur pėr ndihmė. A nuk ėshtė kjo e njėjtė, sikur edhe ajo qė kanė folur idhujtarėt dhe politeistėt arabė, tė cilėt shpesh pėrsėrisin: "...Ne i adhurojmė ata vetėm tė na afrojnė sa mė shumė te All-llahu." (Kur'ani, 39:3)

"Kėta janė ndėrmjetėsuesit tanė tek All-llahu!" [Kur'ani, 10:18]

Cfarė ėshtė kjo greminė nė tė cilėn kanė rėnė muslimanėt? Si tė dalin nga ajo? Pėrgjigjja pėr M. Abdulvehabin ishte e qartė! Ashtu siē kanė dalė para disa qindra vjetėsh. Mund tė dalin vetėm me Kur'anin dhe me Muhammedin alejhis-selam. Thjeshtė, "La ilahe il-lall-llah Muhammedurr-rresulull-llah"

Qė fatkeqėsia tė jetė mė e madhe dijetarėt islamė ia mbyllėn tė gjitha dyert ixhtihadit. Mbyllja e ixhtihadit qe tragjedia e dytė qė i goditi muslimanėt. Mbretėronte imitacioni, kurse mendja e lirė ishte asfiksuar kudo qė ishte e mundur. Krejtėsisht pat harruar se Islami kėrkon lirinė e mendimit, tė studimit dhe tė fjalės. Dyerve tė mbyllura tė ixhtihadit iu bashkua edhe ndalimi i Xhihadit - luftės dhe punės nė emėr tė All-llahut subhanehu ve teala.

Thėnė thjesht, kthimi Kur'anit dhe Sunnetit, hapja e ixhtihadit dhe ngjallja e Xhihadit, ishin synimet kryesore tė jetės dhe punės sė Muhammed ibni Abdulvehhabit. Tė tri parimet e theksuara i ka aplikuar sė pari nė vetvete, duke grumbulluar gjatė tėrė jetės sė tij njerėz rreth vetes, tė cilėt kanė ditur si ta vazhdojnė mė tej rrugėn e rėndė tė ēlirimit, tė ndėrtimit dhe tė rikonstruksionit tė shoqėrisė islame dhe botės sė saj.

Iniciator i neorenesansės sė botės muslimane

Duke mėsuar nė veprat e Ibni Tejmijes dhe tė nxėnėsit tė tij Ibni Kajjimit, pastaj duke i freskuar kėto mėsime me sjelljen e tyre nė harmoni me Kur'anin dhe Sunnetin, e duke marrė parasysh kohėn nė tė cilėn ka jetuar, punuar dhe vepruar, Muhammed ibn Abdulvehhabi, me tė drejtė, konsiderohet iniciator i epokės sė neorenesansės sė botės muslimane. Tė gjitha pėrpjekjet e disa teorikėve qė ta hedhin poshtė kėtė botėkuptim janė tė kota, sepse ėshtė e dukshme se shkencėrisht janė tė paqėndrueshme. Ky pohim mund tė argumentohet edhe me dėshmi historike, qė nuk do t'i pėrmendim veēanėrisht, sepse ky shkrim mė tepėr ėshtė i karakterit informativ dhe para sė gjihash i destinohet lexuesit tonė tė pėrditshėm.

Ndikimi i Muhammed ibn Abdulvehhabit

Duke e pasur parasysh tė ekspozuarėn, sikur dhe zhvillimin e tendencave tė mendimit modern islam, fitohet pėrshtypja, se Imam Abdulvehhabi ka pasur ndikim tė madh te njė numėr i konsiderueshėm i mendimtarėve islamė tė shekullit XVIII, XIX dhe XX. Mjafton tė theksohet vetėm kjo se nėn ndikimin e tij kanė qenė edhe mendimtarėt siē janė Xhemal-ud-din Afgani, Muhammed Abduhu, Senusi etj. Sot kemi gjithnjė e mė shumė dijetarė tė botės islame, sikur edhe teorikė tė Perėndimit, tė cilėt seriozisht studiojnė veprėn, punėn dhe mendimin e tij.

Nėse gjithė kėsaj ia shtojmė edhe kėtė se Arabia Saudite e sotme zyrtarisht pranon idetė e tij, atėherė na bėhet e qartė ēfarė ndikimi kanė idetė, mendimet dhe veprat e tij.

Veprat e Muhammed ibn Abdulvehhabit

Eshtė vėshtirė tė thuhet sa vepra ka lėnė pas vetes, edhe mė vėshtirė ėshtė qė nė kėtė shkrim tė shkurtėr tė bėhet analiza e veprave tė tij, madje edhe tė atyre mė tė njohura dhe mė kryesore.

Pėrkundėr kėsaj, do tė pėrpiqemi tė japim shenjė nė disa vepra tė tij.

- Vepra "Usul-ul-iman" (Bazat e besimit), u botua nė Kajro. Nga vetė titulli kuptojmė se vepra flet pėr ēėshtjen e besimit - njohja e All-llahut subhanehu ve teala, dhe besimi nė Tė, besimi nė fatin, etj. Kėtu trajtohet edhe ēėshtja e pėrcaktim. Pastaj flet pėr besimin nė melekėt, lojaliteti Kur'anit, Muhammedit alejhis-selam., nxitja e Islamit pėr dituri dhe pėr mėnyrat e kėrkimit dhe pėr temat ngushtė tė lidhura me kėto tė theksuarat.

Kėsaj vepre me rastin e botimit i janė shtuar edhe veprat: "Fadl-ul-islami", ku studiohet rėndėsia, domethėnia, vlera dhe paraqitja e Islamit pėrgjithėsisht dhe disa pyetje tjera lidhur me kėtė, si dhe "Kitab-ul-kebairi", ku gjerėsisht analizohet problemi i mėkatit, dėnimit pėr kryerjen e tyre e tė ngjashme.

- Vepra "Keshfu-sh-shubhati fi-t-tevhidi" (Zbulimi i dyshimeve nė tevhid - monoteizėm), u botua po ashtu para disa vitesh nė Kajro. Krahasimin dhe dorėshkrimin origjinal tė veprės e ka bėrė komentuesi i njohur, Muhidin el-Hatib. (Vepra ka rreth 20 faqe, N.I.)

Autori sė pari jep definicionin e besimit nė Njė Zot, duke dėshmuar se kjo ėshtė feja e tė gjithė tė dėrguarve tė Zotit. Njėkohėsisht studion edhe ēėshtjen e politeizmit dhe idhujtarisė.

- Vepra "Kitab-ut-tevhid" (Monoteizmi islam), para disa vitesh ėshtė botuar nė Rijad, bashkė me komentin tė bėrė nga Abdurrahman Ibni Hasan, e nė shpenzimet e mbretit Fejsal. (Kjo vepėr para pak kohe u botua nė gj. shqipe, N.I.).

- Vepra "Mexhmu'atu-t-tevhid", e pėrbėrė prej gjashtėmbėdhjetė traktateve tė zgjedhura tė Ibni Tejmies dhe Muhammed b. Abdulvehhabit, ėshtė botuar nė Medine (ka rreth 680 faqe, N.I.).

- Vepra vijuese qė do ta theksojmė nė kėtė shkrim ėshtė "Usulu-th-thelatheti ve edil-letuha" (Tre themelet dhe argumentet e tyre), e cila disa herė ėshtė botuar nė Rijad dhe nė vende tjera. Vepra ndonėse pėr nga vėllimi ėshtė e vogėl, ajo ėshtė e madhe pėr nga tematika dhe pėrmbajtja.

Dilaver
12-08-05, 20:31
VazhdimInstitucioni i Kalifatit i cili u themelua ne Medinė nga profeti Muhamed vazhdoi deri ne vitin 1924 (Sulltan Abdul-Hamid) dhe ishte pengesa kryesore per okupimin e territoreve te tyre dhe grabitjen e pasurive te muslimanve.Potezi i sukseshėm i Perendimit pėr tė pushtuar ketė kala te pathyeshme ishte formimi i njė levizje fetare e cila ne fizionomin e saj do tė dukej si islamike, e ne realitet detyra e kėsaj levizje do tė ishte qe forcat Perendimore nėpermjet kesaj levizje tė marrin pushtetin mbi musliman e tė shkatrrojnė kalifatin.
********
Anglia me ndermjetsimin e nji tradhtari musliman – Abdul-Aziz ibn Muhamed ibn Sau’ud, tentoi qe tė dridh, luhat dhe dobėsoj shtetin islam nga mbrenda. Dhe keshtu nė mbrendsinė e shtetit Arab vjen deri tė formimi i levizjes Vehabiste. Anglezėt e ndihmuan me armė dhe pasuri, qe tė ngrisin zerin dhe armet kunder kalifit. Kjo edhe ndodhi. U zhvillua beteja nė mes tė Vehabistėve dhe ushtrisė Osmane islamike. Qellimi ishte qė Vehabit tė vijnė ne pushtet ne te shumten e territoreve ne Arabi te cilen e mbanin Osmanlitė, qe ne ato territore tė fuqizojnė medhehebin e vet dhe tė eliminojnė gjurmėt e medhhebit hanefi tė deriatėhershėm, i cili ishte zyrtarisht i pranuar medhheb i shtetit osman islamik. Te gjitha keto u desht te kryhen me dhunė e shpatė.
Vehabistet ne vitin 1788 sulmuan Kuvajtin dhe pushtuan. Depertuan ne veri dhe arrijten deri ne Bagdad tė cilin e rrethuan. Qellimi ishte tė arrihet deri tek varri i Huseinit, nipi i Muhamedit a. s. qe tė shkatrrojnė atė e tė shpallin ndalesen e vizitave varrrit tė tij.
Nė vitin 1803 sulmuan Mekėn dhe pushtuan. Nė vitin 1804 e sulmuan Medinen dhe poashtu e pushtuan. Shkatrruan shum tyrbe e varre etj. Pasi qe pushtuan Hixhen u drejtuan kah Shami. Erdhen deri ne afersi tė Homsas. Nė vitin 1810 sulmuan Damaskun si edhe Nezhefin. Damasku u mbrojt me suskses. Gjat rrethimit tė Damaskut pushtuan edhe pjeset veriore tė Sirisė dhe depertuan deri tek Halepi.
Ishte krejtsisht e njohur se prapa kesaj levizje Vahabiste qendron Anglia, sepse Ali Saudet ishin sherbetor tė tyre – e shfrytezuan medhhebin Vehabi per qellime politike per te shkatrruar nga mbrenda shtetin islam. Filluan me pezmatimin e medhhebeve ne mes veti tė cilat shum shpejt u shendrruan nė beteja te armatosura mbrenda shtetit Osman islamik. E gjithmon ėshtė punuar nė ate drejtim qe pasuesit e kesaj levizje vehabiste mos te dijnė qellimin e kesaj levizje e posaqerisht lidhjen e tyre me anglezėt.


Vazhdon

PersonX
12-08-05, 22:22
O Dilaver cka eshte more puna yte keshtu qe e ke hup udhen ne oborr? Tek tema "vehabistet",autor i se ciles je ti, tu eshte bere e qart se kush ka qen AbdulVehabi dhe cka eshte Vehabismi, por ti me urrejtjen e madhe cka e ke ndaj njerzve qe praktikojn sunnetin ,nuk ndalesh tu sjell lloj lloj shpifje kundra tyre dhe na sjell matriale te spiunave dhe armiqve me te medhej te Islamit.

Nė vitin 1803 sulmuan Mekėn dhe pushtuan. Nė vitin 1804 e sulmuan Medinen dhe poashtu e pushtuan. Shkatrruan shum tyrbe e varre etj

Elhamdulilah qe e ka qu Allahu Abdulvehabin qe ti shkatrron tyrbet dhe e ka shkatrru njeherit edhe shirkun qe iu eshte bere Allahut te Lartesuar dhe ka ringjallur SUnnetin e Muhammedit a.s .
Me kete shkrim te gjithve muslimanve ja ke bo te qart se Abdulvehabi ka luftu shirkun dhe ka mbrojt Teuhidin e paster apo jo? se ngritja e vorreve,tyrbeve ne Islam jane te ndaluara dhe njeherit jena te porositur nga Pejgamberi a.s qe ti shkatrrojna ato(vorret e ngritura-tyrbet) . Dilaver ta ceka ma lart se ti e ke hap nje tem ne lidhje me "vehabistet" dhe nese ke edhe ndonje matrial te anglezve ne lidhje me AbdulVehabin ateher sjelle atje tek tema "vehabistet" e inshAllah edhe une aty do te jem.

ebu Hamza
13-08-05, 12:10
[color=blue]Selamu Alejkum vella i dashur Dilaver tash mo ti e ke te qarte kejt se kush ka qene Abdulvehabi edhe se qka ka boe ..Aj vella i dashur ka punue shume mire edhe gjithe muslimanet e Ehlisunnetit e perkrahin sepse mire tha vellai PeronX se e ka luftue Shirkun i cili All-llahu nuk e fal pa pendim..Po vella i dashur mos u mundo me u nxjerr ok selamu alejkum[color]

eksplozivi
13-08-05, 15:31
ebu hamza

Selamu Alejkum vella Eksplozivi ke te drejte vella PersonX nuk ke argumente per kete qe te urrejsh nje njeri qe nuk ban namaz per hire te All-llahut por nejese ALL-llahu ta falt inshallah psh..Nese e urren ti nje njeri per hire te All-llahut ti faktikishit smundesh me i ba dawet nuk mundesh me i thane fale namazin o musliman sepse ti e urren ate por ma se mira e mires eshte qe te bejme dua per ate person icili nuk ban namaz edhe inshallah All-llahu nese don e udhezon. Sic eshte ajeti kuranor: Kane e udhezon All-llahu ska kush qe e e devijon dhe ke e devijon All-llahu ska kush qe e udhezon.. Esselamu Alejkum ...

Une kam cek aty se kush mohon vllai. Dhe ai i cili mohon namazin po deshka te duhet a? Ma merr mendja se nuk e ke pa aty kur kam shkruajt se kush e mohon e jo per ate i cili e pranon se eshte farz por nuk e ben,ketu ndryshon meselja. Po nese ke ti ndonje argument qe duhet dashur edhe ate i cili e mohon namazin ateher na sjell argument dhe une inshALlah do te pendohem tek ALlahu per nje gabim te till,por besoj se nuk ka argument per nje njeri qe duhet dashur kur ai mohon fjalt e Allahut. Selam

Mos e duaj, por ski nevoje me urrejt.

hasanmehmeti
13-08-05, 18:22
eselamualejkum musliman

Nje keshille musliman pasi e kemi detyre te keshillohemi (ma bani Hallall)

Prej Ebu Hurejres (radiallahu ‘anhu) i cili tha se i Dėrguari i Allahut (sallallahu ‘alejhi ue selam) ka thėnė:
"Duajeni atė qė e doni deri nė njė shkallė tė caktuar (me maturi), ndoshta njė ditė ai do tė jetė dikush ndaj tė cilit keni urrejtje, dhe urrejeni atė ndaj tė cilit keni urrejtje deri nė njė shkallė tė caktuar, ndoshta njė ditė ky do te jetė ai tė cilin e doni."
(Transmetuar nga et-Tirmidhi (nr. 1997) dhe tė tjerėt pėrmes Suejd ibn ‘Amr el-Kelbit: Hamad ibn Selame na kumtoi prej Ejub es-Sehtijenit prej Muhamed ibn Sirinit)
Muslimani vellezer ėshtė i balancuar nė dashurinė dhe urrejtjen e tij. Ai ėshtė i drejtė kur jep dhe kur merr, dhe ėshtė i matur nė tėrė kėtė. Tė qenit e tij i balancuar ėshtė njė prej shenjave tė fesė dhe Sheriatit tė tij. Kėshtu qė ai nuk ėshtė i atillė qė kalon kufijtė e as i atillė qė tė dėshtojė nė atė ēka kėrkohet prej tij. Pėrveē kėsaj, muslimani nuk e nxjerr kėtė kualitet i tė qenit i balancuar prej intelektit dhe dėshirave e as nga mendimi i tij apo nga diēka tjetėr pėrveē kėsaj, mė saktė, ai kėtė e merr nga Libri i Allahut, i Cili ėshtė i pastėr nga ēdo e metė.

Thote Allahu ne Kuran :
35.32. Pastaj Ne u lamė nė trashėgim librin robėrve Tanė qė Ne i kemi zgjedhur; e prej tyre ka qė janė dėmtues tė vetėvetės, ka qė janė mesatarė [/color], e ka prej tyre qė janė mė ndihmėn e All-llahut, tė parėt nė punė tė mira, [color=red]kjo ėshtė ajo mirėsia e madhe.Sure : Fatir

Pra te pakten te mos jemi demtues te vetvetes vellezer , se na hyne ne perdorim ne diten e Gjykimit

Kerkoj falje dhe meshire nga Allahu xh.h per vete dhe per ju andaj edhe ju bene nje gje te tille ngase Allahu eshte Fales dhe Meshirues

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

PersonX
13-08-05, 18:39
Hasanmehmeti me cfar mase duhet ta dojna dhe ta urrejna ate qe e mohon namazin? kisha pas deshir te na tregosh. Ne e dijna se kush mohon namazin ,ai eshte qafirr, dhe kur eshte qafir ateher me cfar mase duhet dashur qafirin dhe me cfar mase duhet ta urrejna? Dhe ate hadithin cka ke cek,na jep edhe komentin se a thu eshte edhe per qafirat se duhet dashur apo urrejtur me mas,apo per nje musliman qe ka gabime?

Dilaver
13-08-05, 18:54
Vazhdimi

Muhamed ibn Abdul-Veahhab nė fillim ishte pasues i medhhebit hanbeli.
Ai nė shum pikėpamje dallohet nga mesuesit e medhhebeve tjera. Filloi te prezentohet tek njerzit si njeri tė cilit duhet ti ndiqen mendimet e tij duke i konsideruar ato si mė tė drejtat.
Me kete qendrim e keto sjellje ka zgjuar indinjatė, e mospajtim dhe denime tė dijetarve, udhėheqėsve e masave ne popullin islam.

Muhamed ibn Abdul-Veahhab p. sh. thot ėshtė haram vizita e varrit tė profetit Muhamed, e nese dikush bėn kete, ateherė ai ka gabuar. Ai shkon aq larg sa qe thot se; ai qe shkon pėr tė vizituar varrin e Profetit, nuk i lejohet shkurtimi i namazit nė ate rrugė, sepse ėshtė ajo rrug nė mekat.
Muhamed ibn Abdul - Vehabi ate qendrim e mbėshtet nė hadithin; Nuk lejohet qe dikush posaqerisht tė ngarkohet me detyrime e shpenzime tė rrugės me perjashtim tė tri xhamijave: kjo Xhamija ime Mesxhidlu-haram (Mekė) e Mesxhidul_Aksa ne Palestinė.

Askush para tij nga plejada e dijetarve islam nuk e ka thėnė njė gjė tė tillė.

Pėr shkak tė mendimeve tė permendura me tė cilat Vehabi ju kundervihet tė gjith dijetarve, ky injorohet dhe nga ky distancohen te gjithė, pėr shkak tė dėmit, fitnes dhe paqartėsis qė lindi nė mes tė muslimanve. Ky ndiqet pėr shkak tė dilemave qe solli nė mes tė muslimanve, largohet dhe vendoset ne fisin Anza, Emir i tė cilit ishte Muhamed ibn Saud. Pasi qe emiri i Anza-ve ishte nė armiqesi me emirin e Derij-asve, prej tė cilėve Ibne Abdul Vehab ndiqet, i shkoi perdore qe te pritet ngrohtėsisht dhe te gjen mikpritje. Shpejt gjen perkrahes e simpatizues ne mesimin e vet.
Nė vitin 1747 emiri Muhamed Saud publikisht deklaron qe vihet nė anen e levizjes Vehabiste dhe shpall mendimet e Abdul Vehabit si mė tė drejtat. Me ketė levizja Vehabiste merr hov dhe perqendrohet vemendja tek ta pasi qe veq fitoi ndikim direkt ne qeveri.


Vazhdon

ebu Hamza
13-08-05, 21:14
O Vlla musliman ti PersonX na nuk e patem qellimina ty a me i deshten a po ajo ...Une thash qe bani ma mier asht me boe dua qe All-llahu inshallah nje dite me i udhezue ti ate urrejten tende u vella mbaje ne vete ne zemren tende e jo em thane hajt bre leje se aj nuk fale namaz vella duhesh gjithmon me fol me butesi o vella se edhe une pajtona ama ti vvella PersonX u rrase si palidhje po ok InshaAllah Allahu ma fal Esselamu Alejkum

PersonX
13-08-05, 21:20
Uliksi a ka lidhje dicka me temen kjo cka eshte ka poston Dilaveri?

ebu Hamza
13-08-05, 21:22
Edhe vella ti Personx ti e qele kete pune a ? skem na tu folen per kete esselamu alejkum werahmetullahi fol rreth temes

Dilaver
13-08-05, 21:38
Kush nuk fal namaz duhet egzekutuar (sipas vehabillarve)

Pikerihst me temėn ka te bej krejt kjo qka jam duke shkruar, e tani me radh do vijnė edhe shkrimet tjera kush ėshtė egzekutuar si etj.

PersonX
13-08-05, 21:44
Cilen pune e qela une? dhe a je ne rrjedha te debatit a jo vllai? se me duket nuk je ka i lexon shkrimet me rend edhe per ate po te duket se jam jasht teme. Ne lidhje me ate se kan duhet desht edhe kan duhet urrejt,me shtyry te shkruaj eksplozivi kur beri ai nje shkrim me heret dhe une e pash te arsyeshme me ja be me dije atij se nje person i cili mohon namazin ai nuk eshte prej muslimanve dhe kuptohet edhe duhet urryer ate,e pastaj eshte tjeter meselja a duhet me i bo davet a jo,e di edhe kete vllai.

ate urrejten tende u vella mbaje ne vete ne zemren tende e jo em thane hajt bre leje se aj nuk fale namaz vella duhesh gjithmon me fol me butesi

Ti me duket se nuk je ka kupton asgje vllai. Nuk e kam fjelen une per ai i cili nuk e mohon namazin, por e kam fjalen per ate i cili mohon dhe non stop kundershton Islamin. E pasi qe po deshka ashtu te sillemi ateher sillu ti me butsi me kto persona se une nuk muj ta bej nje gje te till. Dhe ku po ta merr mendja se jam rras palidhje??!!

PersonX
13-08-05, 21:53
Kush nuk fal namaz duhet egzekutuar (sipas vehabillarve)

Kjo eshte tema qe duhet biseduar.dmth krej sillet per namazin e aspak nuk ka te bej me ate cka ke sjell ti deri me tash. Ti je ka sjell biografi te AbdulVehabit e per ate po them se ska te bej asgje me temen,por sidoqoft kjo eshte pune e Uliksit qe duhet te vendos per kete ceshtje.

ebu Hamza
13-08-05, 21:54
Nė kohėn e shekullit tė dymbėdhjetė sipas Hixhrit, shek. XVIII sipas llogaritjes gregoriane, injoranca dhe mbrapambeturia filluan ta kaplojnė botėn Islame. Drita e besimit shuhej nga zemra e shumė Muslimanėve, Sheriati ishte njollosur dhe deformuar deri nė atė shkallė saqė shumė Muslimanė ranė viktimė e llojeve tė ndryshme tė shirkut dhe politeizmit. Ata i pėrshkruanin shokė All-llahut s.v.t. dhe rrėshqitnin nė Xhahilijet ( gjendje e injorancės fetare) tė ngjashėm me vrullin e kohės paraislamike. Shumė Muslimanė besonin nė shenjtėrinė e personave tė ndryshėm, tė cilėt, sipas tyre, ishin n gjendje tė ndėrmjetėsojnė pėr ta dhe t“u sjellin atyre dobi, fitore, shėndet etj. Bestytnitė, pėrrallat dhe inovacionet (bidatet, risitė) ishin nė kulminacion. Shumė pasuri dhe mund investohej nė ndėrrtimin e pėrmendoreve dhe pėrkujtimoreve tė cilave ata i bėnin ibadet (duke i vizituar dhe duke u falur tek to) dhe nė pragjet e tė cilave ata prenin kurbane. Mė tutje, ata glorifikonin dhe u bėnin ibadet drujve dhe gurėve tė posaēėm. Ata kėrkonin bereqet dhe bekim nga kėta "zotra" tė falsifikuar. Ėshtė fakt i njohur se, njerėzit nė Bagdad, p.sh., kishin zakon tė kėrkojnė bereqet nga njė top i ndryshkur otoman. Ata i sjellnin fėmijėt e tyre te ky top dhe bėnin lutje qė fėmijėt e tyre tė kenė aftėsi dhe tėjenė tė rrjedhshėm nė oratori.

Nė kėtė kohė, gadishulli arabik ishte i pėrēarė nė njė shkallė tė madhe. Ēdo fshat kishte Emirin e vet, dhe gjendje mes kėtyre fshatrave ishte nė baza armiqsore, mos ti pėrmendim armiqėsitė e ashpėrta tė cilat egzistonin mes qyteteve dhe rajoneve. Pėrkatėsit e fiseve nomade shfrytėzonin ēdo mundėsi dhe rast qė ju ofrohej pėr t“i sulmuar dhe plaēkitur banorėt e komunave dhe qyteteve. Venkalimet dhe rrugėt ishin tė pasigurta dhe udhėtimi ishte pėrplot rreziqe.

Nga zemra e kėtij kaosi, errėsie dhe ērregullsie, u dėgjua njė zė, i cili thėrriste njerėzit qė t“i kthehen bukurisė dhe dlirėsisė sė Akides, Fesė sė pastėr dhe nėnshtrimit tė plotė ndaj All-llahut s.v.t., thėrriste nė Teuhid.

Ky zė ishte zėri i Sheikh Muhammed ibn Abdul Vahab - it (1115-1206 H / 1703-1791). Ai thirri nė ripėrtrirjen dhe ringjalljen e vlerave dhe cilėsive tė vėrteta tė Islamit, tė cilat ishin zbehur apo tė mbuluara me besime dhe praktika tė falsifikuara. All-llahu s.v.t. bekoi lėvizjen dhe mundin e Sheikhut me sukses. Thirrja e tij u pėrhap gjerė. Numri i pasuesve tė tij filloi tė rritet.

Muhammed ibn Abdul Vahabi mėsoi shkencat Islame nga babai i tij, i cili ishte gjykatės dhe dijetar i njohur. Malli (dėshira) dhe oreksi i tij pėr dituri e shtyri atė qė tė shkoj nė Medine, nė regjionin e Hixhazit ku mėsoi Ilm (Dituri Islame) nga njė numėr i dijetarėve siē ishte Muhammed es-Sindi. Pastaj ai udhėtoi pėr nė Irak, ku studioi Hadith, Jurisprudencė dhe Gjuhabe. Qėllimi i tij parėsorė ishte qė tė udhėtoj pėr nė Damask pas Irakut, mirėpo pėr shkak tė rrethanave tė ndryshme nuk arriti qė ta realizoj qėllimin. Andaj, ai u kthye nė fshatin e tij el-Ujjinah dhe filloi tė pėrhapė diturinė e tij. Ai thėrriste popullin e tij qė tė largohen nga praktikat e gabuara dhe joautentike (jo tė vėrteta) fetare dhe tė pasojnė Dinin origjinal dhe Sheriatin tė cilin e pėrqafuan dhe praktikuan gjeneratat e para dhe tė udhėzuara drejtė nė Islam. Ai kritikoi dhe mohoi praktikat e tyre politeiste, ritualet dhe risitė e tyre, jo vetėm nė formė teorike por ai pasonte fjalėt e tij me vepra. Ai shkatėrroi pėrkujtimoret dhe pėrmendoret qė kishin ndėrrtuar populli i tij nė varrezat e njerėzve, tė cilėt ata i konsideronin si tė shenjtė. Ai poashtu rrėnonte drunjtė, tė cilėt i adhuronin njerėzit.

Sė shpejti, mundi i ibn Abdul Vahabit dhe njerėzve rreth tij, filloi tė tregoj rezultate pozitive. Shumė njerėz filluan tė vijnė te ai pėr tė mėsuar Ilm. Lajmi mbi kėtė Sheikh dhe thirrjen e tij filloi tė godasė fshatrat dhe qytetet e rrethinės. Etnitetet udhėheqėse (me influencė) nė atė rajon dhe kryeparėt e fiseve tė ndryshme filluan tė brengosen dhe tė frigohen se thirrja e tij mund tė rrezikonte autoritetin e tyre pasiqė thirrte pėr lirimin e njerėzve nga errėsira e injorancės dhe nga eksceset e ndryshme dhe nga torturat dhe presionet e qeverive korrupte dhe tė manipuluara. Dhe ata kishin tė drejtė. Sepse, injoranca ishte garancioni i tyre pėr egzistenc dhe pėr mbajtjen e privilegjeve qė ata i posedonin.

Prandaj, kryeparėt e kėtyre fshatrave dhe qyteteve ushtronin shtypje tė jashtėzakonshme ndaj kryetarit tė el-Ujjinas qė ta dėbojė Sheikhun. Kryetari iu nėnshtrua shtypjes sė tyre dhe kėrkoi nga Sheikh ibn Abdul Vehabi qė tė largohet nga el-Ujjinah. Pas largimit tė dhunshėm, Sheikhu shkoi nė fshatin ed-Dar“ijah, i cili, nė atė kohė ishte nėn udhėheqjen e Muhammed ibn Saud. Ai (Muhammed ibn Saudi) jo vetėm qė pranoi mėsimet e Sheikhut por ai poashtu thurri aliancė me tė dhe thirrjen e tij pėr aplikimin e ligjeve autentike tė Sheriatit dhe pėrhapjen e thirrjes sė Islamit tė pastėr.

Mė tutje, Sheikh ibn Abdul Vahabi filloi tė kontaktoj udhėheqėsit, gjykatėsit dhe Imamėt e xhamive nė rajonin e Naxhd-it duke i njoftuar ata me thirrjen (davetin) e tij. Disa prej tyre iu pėrgjigjėn pozitivisht thirrjes sė tij, disa tė tjerė refuzuan atė ndėrsa disa prej tyre shkruanin punime nė tė cilat ata mohonin dhe pėrqeshnin mėsimet dhe thirrjen e tij. Sheikh ibn Abdul Vahabi iu pėrgjigjej shkrimeve tė tyre duke i komentuar dhe duke i hedhur poshtė qėndrimet e tyre.Nė ndėrkohė, ushtria e ibn Saudit ishte nė gjendje tė luftojė dhe tė frikėsojė ata tė cilėt do tė donin ta rrezikojnė sigurinė e Sheikhut apo tė provonin qė ta pengojnė apo ta pėrkufizojnė zhvillimin e pėrhapjes sė mėsimeve pėr ringjalljen e thirrjes Islame. Dhe pas njė kohe tė shkurtėr, i tėrė rajoni i Naxhd-it sidhe rajonet fqinje tė Arabisė lindore pranuan kėtė thirrje dhe u bėnė pjesė e lėvizjes sė re pėr ringjalljen e Islamit. Sheikh ibn Abdul Vahabi arriti t“i pėrjetojė frytet e thirrjes-davetit tė tij - kishte nėntėdhjetė vjetė kur ndėrroi jetė. Nė kėtė kohė, i tėrė rajoni i Hixhazit dhe shumica e rajoneve tė Gadishullit Arabik u bashkuan nėn flamurin e Teuhidit, shtyllės sė davetit tė ibn Abdul Vahabit.

Teuhidi nėnkupton mohimin e hyjnive tjera pos All-llahut s.v.t. Andaj, asnjė profet, njeri i shenjtė apo engjėll nuk meriton tė adhurohet, apo t“u drejtohet atyre. Ēdo gjė i drejtohet All-llahut s.v.t., dhe vetėm Atij s.v.t.. Teuhidi liron njeriun nga influenca dhe dominimi i shenjtėrive apo klereve tė ndryshme apo nga kushdoqoftė qė manipulon fenė dhe e shfrytėzon atė pėr tė pėrfituar fuqi dhe autoritet personal. Ėshtė “revoltė“ ndaj ēdo lloj skllavėrimi dhe ēdo tendencė pėr tė korruptuar dinjitetin e qenies njerėzore. I fshinė gjurmėt e humbjes psikologjike ashtu qė Ummeti vazhdon tė jetė i aftė t“a ripėrtrijė veten duke pasur besim tė fuqishėm nė rrugėn tė cilė e ka zgjedhur. Teuhidi ėshtė e kundėrta e pasimit tė verbėr, i cii pengon ripėrtrirjen. Teuhidi i kthen njerėzit nė normat dhe ligjet e All-llahut s.v.t., tė cilat qeverisin universin (gjithsinė). Ai unifikon dhe vendosė nė barazpeshė psiqikėn e njeriut pėrmes sė cilės njeriu njeh barazpeshėn mes aspiratave (pėrpjekjeve) spirituale (shpirtėrore) dhe nevojave tė kėsaj bote. Teuhidi poashtu ka aplikim nė praktikė: ai pastron dhe zhvillon moralin, sjellė qetėsi mendore dhe pastėrti tė ndėrgjegjes dhe prforcon besimin e besimtarit nė All-llahun, Krijuesin e tij. Mėkati mė i madh, tė cilin njeriu mund ta veprojė, ėshtė qė All-llahut s.v.t. ti pėrshkruhen shokė apo partnerė dhe tė pohohet apo tė besohet se Cilėsitė, Veprat apo Mundėsitė e All-llahut s.v.t. mund t“i gjasojnė atyre tė ndonjė krijese apo anasjelltas.

Ka thėnė ibn Mesudi:

" E pyeta tė Dėrguarin s.a.v.s.: Cili ėshtė mėkati mė i madh?- Ai u pėrgjigj: Mėkati mė i madh ėshtė t“i pėshkruash partnerė All-llahut, i Cili tė ka krijuar."
[Muslimi]

Ndikimi i davetit tė ibn Abdul Vahabit arriti vendet e Indisė, Jemenit dhe Afrikės Veriore, si rezultat i mundit dhe punės sė madhe tė shumė dijetarėve dhe thirrėsve (daive), tė cilė kishin ardhur pėr tė mėsuar Dituri Islame tė ringjallur nga Sheikhu, me rastin e vizitės sė tyre Mekkes gjatė aplikimit tė Haxxhit apo Umres. Ata ishin tė befasuar me thjeshtėsinė dhe botėkuptimin e davetit tė ringjallur nga Sheikh ibn Abdul Vahabi dhe morrėn pėrsipėr qė ta pėrhapin nė vendet e tyre dhe kudo qė tė kenė mundėsi.

Sė fundi, po pėrsėris dhe po theksoj se, duhet tė marrim mėsim nga daveti i ibn Abdul Vahabit dhe suksesi i madh i thirrjes sė tij. Njė mėsim ,tė cilin duhet ta mbajnė mend mirė ata prej nesh, tė cilėt dėshirojnė t“ia rikthejnė Dinit famėn dhe influencėn e kaluar. Ky mėsim na mėson se ēdo lėvizje e ringjalljes sė Islamit qė synon sukses, duhet tė bazohet nė fundamentet thelbėsore tė Islamit ashtu siē i specifikoi dhe praktikoi i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s.. Nė krye tė kėtyre fundamenteve ėshtė Teuhidi, i cili nė fakt ėshtė fija e cila qarkullon pėrmes tėrė trupit tė systemit Islam tė besimit dhe adhurimit. Sheikh ibn Abdul Vahabi e kuptoi kėtė fakt dhe e mbėrtheu me gjithė zemėr dhe punoi nė kėtė drejtim pa kursyer asgjė dhe pėr kėtė arsye daveti i tij lulėzoi dhe arriti suksesin madhėshtor, tė cilin ne tė gjithė e njohim dhe e ndiejmė.

hasanmehmeti
13-08-05, 22:44
selamualejkum musliman

Shiqo vella i dashur Personi X kjo ke nje keshille mund edhe te mos e pranosh mund edhe ta pranosh atu ke hadithe , ajete e keshtu me radhe .bene qte duash mos mendo se po te fus me zor te pranosh .une obligimin e kame kry pasi i pashe ketu disa fyerje nga muslimanet .

Pejgamberi a.s ka thene Allahu xh.h eshte i bute dhe e done Butesin .
E tash ju nese filloni me kete tempo kjo seshte ne rregulle vella .Pejgamberi a.s sa sakrificat i ka pas dhe nuk lejoje qe melaqet(me lejen e Allahut xh.h qe ti ndihmojne pejgamberi a.s) te shkatrronin popujt ku jetonte Ai a.s .Duke thene se ndoshta dele ndokush qe falenderon Allahun xh.h nga ky populle .
Pse nuk vepron edhe ju sipas asja qe ka vepru pejgamberi a.s ne fillim dhe gjate jetes se tij a.s .Po fillon menjeher nga fjala qafire .kupto nje her e mire vella se kjo fjale eshte fjale e rrezikshme dhe ata qe e perdorim nuk duhet te jemi ne si popull i thjeshte .Se pari vjene zbutja e injorances , spjegimi i ter i Fese Islame , e tani ata qe bejne qafire dike nga muslimanet jane dijetaret .E pastaj ne i pasojmi dijetaret dhe largohemi nga veprat e atij njeriu .

Pastaj nese te fyen dikush ,nuk eshte prej fese (edhe pse mundesh) me ja kthy .Por me lute Allahun xh.h qe ajo te jete pastrues i mekateve tua (nese mendon se ke qene i drejt ne ate mesele qe ai te ka fyejt).

Po filloj te komentoj shkrimin tend edhe pse si kame deshire komentet e sidomos pasi ai shkrimi ime ke keshille nga Pejgamberi a.s .

Ju vellai dashur shkruani
Hasanmehmeti me cfar mase duhet ta dojna dhe ta urrejna ate qe e mohon namazin? kisha pas deshir te na tregosh.
Po vella te tregoj edhe pa pertes ate dhe per ate te tregova hadithin por ju sikur nuk e keni kuptu .
Pejgamberi a.s i drejtohet muslimaneve qe mos te urrejmi shume dhe dashurin ta paraqesim ne nje mase .Pra ju drejtohet muslimaneve per te gjithe njerezit te kene ate sjellje .
Te thashe edhe me larte >Pejgamberi a.s ka thene Allahu xh.h eshte i bute dhe e done butesin .
Ne nese sillemi me fjale te renda dhe te forta do i forcojmi zemrat e njerezve qofshin edhe idhujtare te librit dhe zemrat e tyre do behen guri sikur guret e zjarrit te xhehenemit .O vella nje gje ta kuptojmi mire Allahu xh.h eshte ndryshues i zemres .Dhe mundet qe ti ate qe e ke fyer te jete prej besimtareve me te medhenje te dinit Islam .Dhe ate qe e ke dashur te jete me i keqi nga umeti jone .Kjo eshte nje sprove nga Allahu xh.h per neve se si po bejmi dawetin tone per te cilin do te pergjigjemi diten e Gjykimit .Pra ne me butesi dhe sjellje te mire (te shiqojmi sjelljen e pejgamberit a.s ) mund te behemi sebep qe ndonje nga mohuesit dhe ata qe gjithmon kane qene ne injoranc (idhujtaret e librit)(edhe pse e dine disa) te shohin realitetin qe do ja lehtesoj atyre diten e Gjykimit , naten e vorrit , uren e siratit dhe neve do na shperblej Allahu xh.h njejt sikur ata pa ja zvoglu atyre shperblimin per veprat e tyre qe i bejne per Allahun xh.h .

Pastaj ju vellai dashur shkruani
Ne e dijna se kush mohon namazin ,ai eshte qafirr, dhe kur eshte qafir ateher me cfar mase duhet dashur qafirin dhe me cfar mase duhet ta urrejna?
Hadithi qe e kame ceke vlene edhe ketu vella i dashur .Se pari ka pune tek dija pse e ka mohu namazin .A e ka dite ai qe eshte farze ?Dhe a e ka dite se lejra e saj eshte veper e kufrit? A e ka dite ai qe diten e gjykimit do vete se pari per namaz nese don te jete prej te shperblyerve ? se mos e ka keqkuptu ndoj musliman ne spjegimin e fese dhe ndoj sjellje te keqe (qe nuk eshte prej Islamit) te ndoj njeriu musliman dhe e ka deshperu nga dini Islam ? e shume pyetj tjera qe ne duhet ti sqarojmi dhe pastaj te permendim fjalen qafire , qe duhet ta bejne dijetaret e fese . Pra ajo keshille vlen edhe per ketu .Mos u sjelle me urrjetje te hapur me te se ja forcon zemren edhe me shume por mundohu me uretsi te i tregosh se e ka zgjedhe nje rruge te gabuar qe diten e gjykimit do jete prej te hidheruarve nga gjykimi i Allahut xh.h inshAllah.

Pastaj ju shkruani vellait.
Dhe ate hadithin cka ke cek,na jep edhe komentin se a thu eshte edhe per qafirat se duhet dashur apo urrejtur me mas,apo per nje musliman qe ka gabime?

Mendoj se ta kame sqaruar se edhe ketu duhet te shprehesh urrejtejn me mase edhe per jobesimtaret edhe per muslimanet gabimqare.
Ne nese i urrejmi (siq po mendoni ju)jo muslimanet si ti thirrim ata ne begatin e fese islam me trego .Mos po deshiron qe vetem ju te jeni prej te shpetuarve .Sigurishte qe jo ateher si tia bejmi , si te shprehim kete begati te fese Islame .(keto te pyeta por mos me kthe pergjigjien por vetem kerko zgjedhje qe kane dhene Allahu ne Kuran , pejgamberi a.s , shoket e tij e dijetaret e keshtu me radhe)

Kerkoj falje dhe meshire nga Allahu xh.h per vete dhe per ju andaj edhe ju kerkone nje gje te tille ngase Allahu xh.h eshte Fales dhe Meshirues

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

the godfather
14-08-05, 00:32
Veq pak bre vllazni veq pak se sjeni ne rrug te ZOTIT hiq kerkah.
Dilaveri shkeputi nej fragment nga ai liber qe ka lexuar ndersa neve na la te japim mendimin tone dhe te gjykojme.

ALLAHU ne Kur'an na beri obligim namazin qe ta falim 5 here ne dite,por kush nuk e fal namazin atehere kurresesi njeriu nuk mund ta gjykoj apo ta vras ate njeri,kompetencat i ka vetem KRIJUESI i cili gjykon me se drejti.

Vertete Abdul wehabi ka qene nje dijetare i madh,qe me vone njerezit qe ishin me te dhe nxenesit e tij formuan nje grup ne emrin e tij,a thua valle a eshte kjo e drejte apo shemti?,te formosh nje grup kur e ke ne dispozicion fene Islame te teren ne Kuran a.sh.

Askush askend nuk ka te drejte ta denoj me vdekje,ai qe falet a shperblim nga ALLAHU ndersa ai qe nuk falet do te gjykohet vetem nga ALLAHU.

Njerez te ndryshem sidomos ne Iran,ia kan shemtuar imazhin Islamit,Islami eshte fe e paqes dhe dashurise,e meshires dhe mirekuptimit.
Islami nuk na thot neve qe te shpohemi,qe ta rrafim vetveten me zingjire e litar,Islami nuk na thot qe ta urrejme nje njeri qe ka fe tjeter perkundrazi te jemi te mirekuptueshem.

Lexojeni suren el-kafirune,ku ne fund te kesaj sure Allahi ia ben medi Muhammedit qe ti permbahet fese se vet me keto fjale:

Ju keni fene tuaj qe i permbaheni ndersa une kam fen time qe i permbahem.

Sipas ketij ajeti ata qe nuk jane mysliman nuk jane qafira,ata qe me vetedije te plote e shkelin ligjin e ALLAHUT nuk na mbetet neve qe tiu themi qafira pasi qe vetem ALLAHU eshte pronar i zemrave te tona.
__________________________________________________ _____
Nuk ka "zot" tjeter perveq ALLAHUT,dhe Muhammedi a.s eshte i derguar i TIJ.

KOSOVA-rja
14-08-05, 08:51
Nuka ka emra Musliman. Ka emra Arab, Shqiptar, Amerikan, Gjerman, Internacional, p.sh. emri Ali eshte emer Arab, emri Blerim eshte emer Shqiptar, etj etj.

Edhe ma merr menja qe nuk ka kurfare problemi qe ni person Shqiptar i fese Muslimane me pase emnin Shqip si p.sh ne vend te emnit Nurie me pase emnin Drita.

Me respekt

Eksplozivi.

Po nuk ka problem edhe jam qe te mbajm emra shqip...

ama une nuk e pata fjalen per emra individesh ....por per emrin MUSLIMAN ne teresi..

Krokodilli
14-08-05, 10:36
Dilaver

Ate person duhet vra e pasurin e tij duhet ndar Vehabistėve.

Kete fjali te Abdulvehabit e kishim pranu deri ne gjys, dmth deru aty duhet vra,e pjesa tjeter pasurin e tij duhet ndar Vehabistėve,kete se pranojna se autori i ksaj fjalie eshte DILAVERI

Pershendetje

Simbas teje PersonX 60% e 80% shqiptareve qe jan musliman e qe nuk falen po deshka te vriten a?

me te vertet kemi mbet me nje kemb ne dritare me tjetren ne der,, jemi ne hall ne shqiptaret,,,

nese eshte ashtu me shum se gjysen e shqiptarve po deshka ti vrajm ,, ketu perfshihem edhe une,, i clili besoj ne Allahun por nuk i permbahem te gjitha thirrjeve dhe rregullave,, shkurt nuk kam dijeni te duhur per fen qe kam...
pershendetje paqja qoft me ju

:roll: :roll: :?

hasanmehmeti
14-08-05, 15:18
selamualejkum musliman

Vella godfadher shkruajti:

Vertete Abdul wehabi ka qene nje dijetare i madh,qe me vone njerezit qe ishin me te dhe nxenesit e tij formuan nje grup ne emrin e tij,a thua valle a eshte kjo e drejte apo shemti?,te formosh nje grup kur e ke ne dispozicion fene Islame te teren ne Kuran a.sh.

Ke argumente vella qe ndonjeri nga nxenesit e tij e ka quajt veten vahabi apo ka thene se po e formoj kete grup .Jo o vella grupi qe ka thirre Shejkh Abdul Wehabi rahimullah ka qene Ehlil Syneti dhe xhemati , dhe ky (ehlilSyneti dhe xhemati) nuk eshte grup por jane pasues te Kuranit dhe Synetit .

pra nese ke ndoj argumente mos hezito te na tregoshe qe shejkhu dhe nxensit e tij e quajten veten Wahabi apo thirren ne kete grup .
Ata qe e bene te madhe punen e abdul whabit rahimullah kane qene turqit qe u munduan te ngrisin flamurin( te turqis )ne mekke dhe te shendrrojne dinin e Allahut ne lutje ne tyrbe dhe teqe dhe kerkim ndihme nga varrezat .E kesaj me nje emer i thojne shirke .

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

Dilaver
14-08-05, 15:35
Vazhdimi

Nė vitin 1747 emiri Muhamed Saud publikisht deklaron qe vihet nė anen e levizjes Vehabiste dhe shpall mendimet e Abdul Vehabit si mė tė drejtat. Me ketė levizja Vehabiste merr hov dhe perqendrohet vemendja tek ta pasi qe veq fitoi ndikim direkt ne pushtet.
************************************************** ************
Ate qka Vehabi predikonte e propagandonte, emiri Muhamed ibn Saud ne qeveri e praktikonte. Keshtu nė punen dhjetvjeqare te medhhebit Vehabi, i cili u perhap me dhunė ne territorin e Arabis, arrijti tė perhapet nė 30 mile siperfaqe katrore.
Pas vdekjes se emirit Muhamed ibn Saud nė vitin 1765 trashegimi vazhdon me tė birin e tij Abdul Aziz. Nė kohen e tij nuk pati far ndryshimesh tė dukshme dhe mund tė thuhet se levizja Vehabiste kishte njė fazė tė qetė pa ndonjė aktivitet tė theksuar.
Jasht territoreve tė cilat ishin nėn qeverine e Abdul Azizit, askush nuk e perqendronte vemendjen nė levizjen e re qe lindi, dhe as qe paramendonte kush se qfar rreziku e fatkeqėsie po e priste popullin musliman, qe pregadiste kjo levizje per ta.
Pas 41 vite prej themelimit tė levizjes Vehabiste (1747-1788) me vrull aktivizohet kjo levizje.
Ketė herė zeri (I ZI verejtja ime) i tyre u ndegjua edhe jasht kufijve tė territorit ku ata ishin ne pushtet. Pėr ketė levizje te re u ndegjua ne te gjitha anėt e shtetit islam. Vet kalifi parasheh nje fatkeqesi nga kjo levizje.
Nė vitin 1787 emiri Abdul Aziz shpall shtetin e pamvarur (shkeputet nga shteti islam) duke shpall veten kalif si edhe duke i siguruar trashegimin tė birit Suad qe te jet kalif pas tij.
Nė ketė koh formohet mas e madhe e cila perkrah Vehabizmin nen udhėheqjen e Muhamed ibne Abdul-Vehab-it, e para asaj mase Abdul Azizi shpall se te drejten ne qeveri e mban nė baz tė trashegimis familjare dhe se femijet e tij janė trashegimtar pas vdekjes se tij. Masa e perkrah ketė vendim. Kjo ndodh ne kohen kur egzistonte forma qeverisese e shtetit islam (kalifati) qe nė shiqim tė islamit ky vendim ėshtė i parregullt dhe i papranueshėm dhe bie ne kundershtim me porosinė e Profetit ne lidhje ma kalifet. Profeti Muhamed thot nėse vjen deri te paraqitja e dy kalifėve, vrajeni te fundit prej atyre dyve (hadithi Sherif)


Vazhdon

Islam
14-08-05, 17:03
Unė pėrkrahi fuqishmisht PersonX, kur jemi te tema se a duhet urrejtur kafirat apo jo, vllau PersonX All-llahu e shpėrbleft sjelli argumente pėr kėtė, mirpo pėr qudi askush si komentoj, thu ti qė asnjėrit nuk i ran nė sy ato hadithe dhe ajete !


Masi dult tek kjo temė, pasi edhe nikoqiri i temes po sjell pallavra qė skan tė bajn me temen, pra edhe une do ti sjelli disa argumentet se pse dhe a shpėrblehemi nese i urrejm pėr All-llah kafirat.

Sa pėr fillim, pasi edhe koha nuk mė premton, po sjelli vetem njė hadith tė Rasulullahut SalAll-llahu Aljehi ve Selem ku thotė: "Unė jam urdhėruar qė ti luftoj pabesimtarėt.." hadithi ėshtė sahi dhe mos gabofsha gjindet nė "Rijadus Salihin".

ebu Hamza, vėlla ke kujdes, mos e ze pėr vėlla armikun e All-llahut Subhanehu we Te'ala, sepse besimtari me pabesimtarin kan gabim. KAm vrejt disa her qė ke gabu kur jemi te kjo temė, e mė duhet qė tė pėrmisoj pasi Rasulullahu alejhi salatu ue selam ka thanė, kur e shihni njė vėlla musliman qė ka gabim, e nese si thuni se ėshtė gabim, atėher e ke tradhtu.
E unė insh'All-llah pasi tė du pėr All-llah, edhe tė njof se kush je po ti se din kush jam, dua qė tė njoftohesh me fjalen e All-llahut Xhele fi Ulah ku Ai Te'ala thotė se me tė vėrtet muslimanėt jan vėllezer nėrmjet veti.

PersonX
14-08-05, 17:49
Hasanmehmet dije nje gje vllai,se disa persona ketu cka jan sjell ashtu ti sikur po thu me kto persona qe po kendeurshtojn Islamin (je ka i sheh se kush jan ato),dije se kan ra ne grackat e tyre dhe qafirat kan shty dyshym tek ato.Lus Allahun qe ti mos te bish ne grackat e tyre dhe lus ALlahun qe te ruan, se per hater davetit ti cka po e ben,nuk je ka guxon me i then dikujna se nuk te dua dhe te urrej per Allah. Cfar butesie kerkon ti te nje njeri qe kurr nuk ndalet tu e sulmu Islamin, dhe dije se ka pas njerz qe i kan shku ne kete medoten tende ne fillim por pastaj skan mund me i duru kta qafirat dhe ju kan shpreh mu ashtu qysh po shprehem une.Nuk e di qe sa e viziton kete forum,por uen po te tregoj se ka dikush 2-3 vjet qe ka shkruajt ketu e prap kto persona QAFIRAT jan ne ate gjendje qysh kan qen edhe meheret.Tash ma merr mendja se thu se Allahu nuk dihet se kur ja qel zemrat.Po vllai dihet se kur, Kur te interesohen ato per Dinin dhe jan te sinqert ne kerkim te vertetes,ateher ALlahu ja u hap gjoksat por lexoja ti shkrimet te gjithve ketyrve dhe shikoja a kan qel dicka per te kerku te verteten apo vetem per te ber hajgare me fene e Allahut. Allahu ishkatrroft ,e une prap te them se pasi qe une i kam kuptu kta persona se cfar jane,une them se ato duhet urrejtur per Allah dhe me ato ska cka sillesh mire mė. Une ty nuk po du te bindi se keshtu duhesh bere me kta,por si vella musliman kam gajlen tende dhe tutem se mos po bjen ne grackat e tyre dhe Lus ALlahun edhe njeher qe te mbron dhe te ndihmon ne rrugen e davetit.Mirepo,kujto kur vdiq Pejgamberi s.a.v.s dhe zevendes i tij u be Ebu Bekri.Ne kohen e Ebu bekrit dolen do persona dhe kundershtuan dhe deshen qe te mos e paguajn zekatin apo jo? dhe me trego cka beri ateher Ebu Bekri? I shpalli lufte a. Dhe kur dihet se zekati eshte kushti i 3 a po? E ne ketu po e shohim se kundershtohet namazi,kundershtohet libri i Allahut,kundershtohen hadithet e Muhammedit a.s dhe ne prap duhet sillemi mire me ta?Krokodilli shkruajti

Simbas teje PersonX 60% e 80% shqiptareve qe jan musliman e qe nuk falen po deshka te vriten a?

me te vertet kemi mbet me nje kemb ne dritare me tjetren ne der,, jemi ne hall ne shqiptaret,,,

nese eshte ashtu me shum se gjysen e shqiptarve po deshka ti vrajm ,, ketu perfshihem edhe une,, i clili besoj ne Allahun por nuk i permbahem te gjitha thirrjeve dhe rregullave,, shkurt nuk kam dijeni te duhur per fen qe kam...
pershendetje paqja qoft me ju

Jo sipas meje bre krokodill por sipas Ligjit te ALlahut,sikur te kishte ktu sheriat te gjith ato qe sfalin namaz duhet egzekutuar nese nuk pendohen dhe fillojn te falin namazin, por pasi qe ne skemi ketu sheriat ateher ne mund ta bejna kete: Nuk ja lajna xhenazen,nuk ja falna xhenazen,nuk e vorrosim te muslimant,dhe si ndonje kafshe e hudhim ne ndonje grope.E pasi qe ti i beson Allahut ateher,AI qe ti i beson po te thote me u fal 5 here ne dite dhe ti nuk e ndegjon,cfar besimi eshte ky pash ALlahun.Dhe pasi qe nuk ke njohuri per fe ateher lexo krokodill dhe kuptoj gjerat.Selam

hasanmehmeti
14-08-05, 21:50
selamualejkum musliman

Vella i dashur Personi X
Une te pyeta si eshte sjelle Muhammedi a.s e jo ebu bekri r.a se ateher te gjithe jane kane musliman (ne kohen ebu bekrit r.a), e prej atyre qe jane kane musliman ateher ebu bekri r.a ka marre ato opcione .
Une te theme qka ka vepru Muhammedi a.s e ti me thu qka ka vepru Ebu Bekri r.a . Ne nje raste te tille Iben Abasi r.a kur u kane ne haxhe i thoshte shokeve te vete keshtu e keshtu ka thene Pejgamberi a.s ata thoni (shoket e Iben Abassit r.a) keshtu e keshtu ka thene Ebu bekri r.a Iben Umeri r.a .Ateher e din qka tha iben Abasi r.a . tha :Kame frike se do na bien nga qielli gure sepse une ju themme qka ka thene Muhammedi a.s e ju me thoni qka ka thene Ebu bekri r.a e Iben Omeri r.a .
Allahu te shperblefte per ate qe thua se te ruhem se mos po bije ne gracke , por me ndihmen e Allahut xh.h qe eshte ndryshues i zemres ateher nuk e kame ne rend te dites dhe jame large nga ajo qe ke shkru ne tekstin tend sepse nuk e ke kuptu tekstin e mesiperm timin .
Ne e dimi se Aliu r.a i luftoj havarigjet apo ?
Kisha tashe nje pyetje per ty , a jane havarigjet Qafira ?
Edhe nje gje te sjelljet e atyre qe edhe une vella mos mendo se po pajtohena me ata o vella , po spo pajtohna me muslimanet qe po ja kthejne (edhe pse kena drejte ).Po pse mos te jete ajo pastrues per ty o vella diten e gjykimit . A po mendon se une nuk i dije veprat e kufrit , shirkut , bidatit etj .I di vella por jo qdo njeri qe bene kufer eshte Kafir , jo qdo njeri qe bene shirke eshte mushrik , e jo qdo njeri qe bene nje bidat eshte bidatgji .Jo qe po i mbroje po kehstu kane thene dijetaret . Dhe dijetaret e vertetojne se qka ashte puna e ati njeri dhe e emrojne me emrin perkates dhe ne i pasojmi dijetaret .
Edhe nje te dashnija dhe urrejtja qe po me bene frikacak ne kete mesele .une sjame frikacak por e pasoj pejgamberin a.s .Lexo hadithin me larte .Allahu xh.h ne kuran thote .Kur tu thuhet besimtareve diqka nga feja ateher ata thone .Degjuam dhe Vepruam .Keta me te vertet jane te shpetuarit (keshtu sipask kuptimit) .juve sikur nuk po ju mjafton hadithi me larte .Ketu une po e lane per te veahduar me nje shembull rrethe xhihadit ne privat .Por eshte pjese e kesja tema por si takon gjithkuj me lexu .

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne islam
Ps/ me shkruaj ne privat e mos e bene ketu teme dikutimesh pa nevoje nese ke diqka per mua.

Dilaver
14-08-05, 23:53
Nė shum hadithe tė profetit qartė ėshtė paralajmeruar fitna e tyre. Si shembull po e permendim hadithin ne te cilin Profeti i Allahut thot: “Do te paraqiten njerėz nga Lindja tė cilėt do tė mesojnė Kur’anin por mesimi i tyre nuk do tė kaloj kufirin e fytit. Do te dalin nga dini si shigjeta e terhjekur nga harku. Shenj identifikuese e tyre do tė jet rruarja e kokes capllak.”

Qartė ėshtė treguar se karakteristik e tyre ėshtė rruarja e kokes capllak. Ata ju kan urdheruar pasuesve te sektit te tyre tė rruajnė kokat capllak, e para tyre nuk ka pas njė dukuri tė tillė pra rruarje te kokes capllak (kolektivisht) si shenj e obligueshme e levizjes.

Per kete ka thėnė Sejjid Abdurrahman El-Ahdel: “Nuk ka nevoj te shkruhet mė teper si pergjigje per Vehabistet nga ky hadith i pejgamberit “Shenj(identifikuese)e tyre ėshte rruarja capllak e kokes” Kete para vehabisteve nuk e kan bėrė askush, asnji pjesetar i sekteve apo levizjeve te ndryshme.

Ka ndodhur kur njė grua te cilėn e kan detyruar tė bėhet vehabiste i kan urdheruar te rruaj koken capllak, ajo proteston tek ibne AbdulVehabi. Ajo i thot nese urdheron edhe grat te rruajnė floket, ateherė duhet tė urdherosh qe edhe mėshkujt tė rruajnė mjekrrat. Ibne AbdulVehabi mbetet pa tekst ne ket verejtje te kesaj gruaje.

uliksi31
15-08-05, 00:03
Te nderuar diskutues,

Eshte me rendesi te ceket se ky forum,Dardania nuk eshte forume fetar.Por eshte forum gjithshqiptar.Prandaj neve si fetar musliman duhet te jeme falemderues qe e kemi nje teme te till;MESIME NGA KUR'ANI. Po a po mesojm nga Kur'ani apo jo :?: :!: Cfar pershtypje ne si fetar po bejm, te ata qe e njohin me pak fen :?: Ose te ata qe nuk e njohin aspak fen islame :!: Ne njefar menyre ne do te kemi pergjegjsi para Allahut nese lejojm qe devijimet te jene edhe me te medhaja se qe jane.Ku eshte toleranca jone.Namazi pervec te gjitha beneficioneve qe ka, e ka edhe ate qe te qetsohen zemrat tona.Pejgamberi na tregon se eshte e pamundur per nje besimtar qe falet 5 here ne dite (me zemer dhe mendje) e te mbes dicka e keqe ne qenjen e tij,ku e krahason nje person qe pastron trupin 5 here ne dite dhe eshte e pamundur te mbetet pa pasterti ne trup.

Une personalisht nuk e kame pa qe dikush ketu e ka mohua namazin. Nese e mohon namazin eshte sikur ta mohojsh tere Kur'anin.Pyetja eshte per mos faljen e namazit, e jo mohimin e namazit.Ketu kemi te bejm me dy gjera krejt te ndryshme.Ne nuk kemi autoritet as njohuri qe te quajm dike me emra te ndryshem perse nuk e fal namazin.Hasan Mehmeti e dha nje spjegim,lidhje me kete,Zoti e shperbleft.

E kame cek edhe me par se ne kemi nje perqindje te madhe te shqiptarve te cilet nuk kane njohuri per fen islame.E tani cka te bejme me ta "me i tranua", me ju spjegua gjerat e veshtira, me i frikua me xhehnem.Jo, veshtirsit le te na takojn neve, atyre t'ju spjegojm mire dhe ngadal,ne menyr graduale.Sepse zemrat e njerzve jane 100% te kontrolluara nga Zoti i gjithsis jo nga na.A thot Zoti, per Te eshte cdo gje e mundur, prandaj mjafton qe Ai nje sendi te i thot behu e ajo behet.

Ne ketu jemi gati dy vjet,kemi pas diskutime te ndryshme.Por akoma nuk kame pas rast kaq shume te shoh kundershtime mes muslimanve sa tash.
Nuk e di pse, po harrojm se DURIMI eshte nje nder virtytet te njohura nder besimtar,ku mbeti,pse vec presim qe diskutuesi me bere nje "gabi" dhe te i gjuhem ne shpind.A nuk thot Zoti ne Kur'an: "....Te durueshmeve u jepet shperblim i madh." (39:10).

A nuk mjafton sa e sa shembuj te Profetit s.a.w.s ku na e terhek verejtjen ne lidhje me meshiren ndaj njani tjetrit si dhe durimin.A nuk eshte shembull kur Muhamedi a.s. shkoi ne Taif per te i thirr ne SIRATUL MUSTEKIJM (ne rruge te Allahut) qe te besojn ne Nje zot.Ata jo vec qe nuk ju pergjigjen thirrjes se tij.Por edhe e gurzuan Profetin e Zotit.Ishte bashk me Zeid iben Harithin.Pasi u largua nga Taifi, i pikonte gjak nga trupi i tij.Aty zoti i Gjithfuqishem i dergoj Xhebrailin, bashk me melekun e maleve.Xhebraili i tha:" Allahu te ka dergua ty melekun e maleve qe ta urdhrojsh, per at cfar te duash ti." Meleku i maleve pershendeti Profetin a.s. dhe tha:'O Muhamed,ja ku jame :!: Kerko c'te duash :!: Nese don ti, une i bashkoj malet e Mekkes (malin e Kubejrit dhe malin tjeter perball tij) qe t'i rrafshoj me toke, popullin e Taifit."Muhamedi as. i tha;" JO !: Une lutem, qe ai popull te besoj vetem ne Nje Allah dhe mos t'i bejn shoke Atij"

A nuk eshte shembull per neve ky rast :?: Pra ai popull edhe e munduan fizikisht.Ata as nuk ishin besimtar.Por ishin idhujtar.Profeti tregoj meshire.
Kemi edhe shume e shume shembuj nga jeta e Profetit a.s. qe duhet te i zbatojm ne praktike.
Sa i perket shkrimit te nderuarit Dilaver,une mendoj se ai shkrim eshte shume interesant,per shkak se per here te pare nje shkrim i till paraqitet mes neve.Prandaj edhe shkrimi eshte ne lidhje me temen, por nga aspekti tjeter.Pasi qe edhe shkrimi eshte ne vazhdime, le te lexojm deri ne fund e mos te ngutemi me konkludime.

Vec Zoti eshte pa gabime si edhe Profetet e Tij (Profetet ishin pa gabime sepse ishin te mbrojtun nga Ai qe i ka caktua te jene Profet),Perndryshe krejt njerzit tjere bejn gabime,por dikush me shume, dikush me pak.Per ata, ne duhet qe gjithmon te i lutemi Atij te na i fal gabimet.Njeherit edhe te mesojm nga gabimet tona.
Madheshtia e fese islame eshte aty; qe cdo individ do te pergjigjet ne menyre individuale.
Prandaj; gjykimi i drejt i takon vetem Atij te Gjithdijshmit.Ne na mbetet vetem shpresa per meshiren (rahmetin) e Tij.Perndryshe krejt jemi te humbur.

Zoti na shpetoft inshalla. Me nderime Uliksi

Krokodilli
15-08-05, 07:58
Krokodilli shkruajti

Simbas teje PersonX 60% e 80% shqiptareve qe jan musliman e qe nuk falen po deshka te vriten a?

me te vertet kemi mbet me nje kemb ne dritare me tjetren ne der,, jemi ne hall ne shqiptaret,,,

nese eshte ashtu me shum se gjysen e shqiptarve po deshka ti vrajm ,, ketu perfshihem edhe une,, i clili besoj ne Allahun por nuk i permbahem te gjitha thirrjeve dhe rregullave,, shkurt nuk kam dijeni te duhur per fen qe kam...
pershendetje paqja qoft me ju

Jo sipas meje bre krokodill por sipas Ligjit te ALlahut,sikur te kishte ktu sheriat te gjith ato qe sfalin namaz duhet egzekutuar nese nuk pendohen dhe fillojn te falin namazin, por pasi qe ne skemi ketu sheriat ateher ne mund ta bejna kete: Nuk ja lajna xhenazen,nuk ja falna xhenazen,nuk e vorrosim te muslimant,dhe si ndonje kafshe e hudhim ne ndonje grope.E pasi qe ti i beson Allahut ateher,AI qe ti i beson po te thote me u fal 5 here ne dite dhe ti nuk e ndegjon,cfar besimi eshte ky pash ALlahun.Dhe pasi qe nuk ke njohuri per fe ateher lexo krokodill dhe kuptoj gjerat.Selam

e pra simbas meje,, Ti qenke Nje Arab qe nuk meriton te therasim SHqiptar,, nje i pafytyr i cili edhe ate gje e ben,, i vran 70% te shqiptarve qe nuk falin namazin,, jam i sigurt se je njeri nga ata Shqiptaro_Arabet qe nuk te intereson kombi as 1%,, me dashuri do ta beje boten ARABI...

po ashtu simbas teje ne qe nuk kemi dijeni te duhur per fen Islame,, ose te vritemi,, ose nuk I Paska mbet Kosoves tjeter vetem te mos besojm ne Allahun S,V.T.. dhe ta nderrojm fene...

mo edhe 100 here te shkoj ne ferr JAM SHQIPTAR DHE DO TE VDES SHQIPTAR,,, BESOJ NE NJE ZOT, DHE SIQ E KAM THEN ME HERET NUK JAM SIKUR SHUM (TI) QE I BEN 1000 TE ZEZA E FAL NAMAZIN ME MENDIMIN SE DO TU FALET TE KEQIJAT......

JETOJ ME NDER ,, DO TE VDES ME NDER,, ALLAHU s,v,t E DIN ME SE MIRI FATIN E PASJETES, NE DUAR E TI....

ebu Hamza
15-08-05, 12:45
Selamu Alejkum vella PersonX une edi kane duhet urrejtur e kane jo ..Edi ata mire se ka argumente per kete edhe ti vella me kuptove keq por epash edhe une se ekisha shkruajtur gabim e mendimin e pata ndryshe ..Por edhe vllai kur tha se nuk e pata mendimin per ate i cili nuk e fal namazin por tha qe eshte ne kundershtim me islamin e atehere vella ketu ndrron meselja selamu alejkum

Dilaver
15-08-05, 15:13
Nė shum hadithe tė profetit qartė ėshtė paralajmeruar fitna e tyre. Si shembull po e permendim hadithin ne te cilin Profeti i Allahut thot: “Do te paraqiten njerėz nga Lindja tė cilėt do tė mesojnė Kur’anin por mesimi i tyre nuk do tė kaloj kufirin e fytit. Do te dalin nga dini si shigjeta e terhjekur nga harku. Shenj identifikuese e tyre do tė jet rruarja e kokes capllak.”
Qartė ėshtė treguar se karakteristik e tyre ėshtė rruarja e kokes capllak. Ata ju kan urdheruar pasuesve te sektit te tyre tė rruajnė kokat capllak, e para tyre nuk ka pas njė dukuri tė tillė pra rruarje te kokes capllak (kolektivisht) si shenj e obligueshme e levizjes.

Per kete ka thėnė Sejjid Abdurrahman El-Ahdel: “Nuk ka nevoj te shkruhet mė teper si pergjigje per Vehabistet nga ky hadith i pejgamberit “Shenj(identifikuese)e tyre ėshte rruarja capllak e kokes” Kete para vehabisteve nuk e kan bėrė askush, asnji pjesetar i sekteve apo levizjeve te ndryshme.

Ka ndodhur kur njė grua te cilėn e kan detyruar tė bėhet vehabiste i kan urdheruar te rruaj koken capllak, ajo proteston tek ibne AbdulVehabi. Ajo i thot nese urdheron edhe grat te rruajnė floket, ateherė duhet tė urdherosh qe edhe mėshkujt tė rruajnė mjekrrat. Ibne AbdulVehabi mbetet pa tekst ne ket verejtje te kesaj gruaje.

Kur’an syre Nisa
115. Kush i kundėrvihet tė dėrguarit, pasi qė i ėshtė bėrė e qatė e vėrteta dhe ndjek rrugė tjetėr nga ajo e besimtarėve, Ne e lėmė nė atė qė ka zgjedhur (nė dynja) e e fusim nė Xhehennem. Pėrfundim i keq ėshtė ai.Vazhdim

Profeti Muhamed thot nėse vjen deri te paraqitja e dy kalifėve, vrajeni te fundit prej atyre dyve (hadithi Sherif)
************************************************** ****************
Gjerat jan te qarta shifet realizimi i planit tė cilin anglezėt e perpiluan kohė tė gjatė pėr tė shkatrruar kalifatin e me kete edhe shtetin islam. Afrohet koha e vėnjes sė zgjedhės kolonizatore nė qafėn e muslimanve. Anglezet terhiqnin perin e Vehabistet ishin lojtaret.
Me shpalljen e deklarates per pushtetarin e ri dhe venjen ne fuqi tė sistemit paralel qeverises me kalifatin egzistues (bartės tė cilit ishin osmanlite) bihet edhe deklarata e dytė. Medhhebi Vehabist shpallet medhheb zyrtar dhe keshtu ngushtohet medhhebi i mėparshėm Hanefi, i cili ishte medhheb zyrtar i pranuar nė periudhen e Emejeviteve, Abbasiteve dhe Osmanlive. Ishte i pranueshėm dhe i praktikueshėm per tė gjitha gjeneratat nga shekulli i tretė (h.) e deri nė shek 12 (h.), dhe ja erdhen vehabijtė e atyre nuk ju nevojitet medhhebi hanefi.
Nė vitin 1788 Vehabistet sulmojnė Kuvajtin me ushtri te madhe dhe e pushtojnė. Para kesaj Anglezet tentojnė te pushtojnė Kuvajtin por nuk arrijnė, e tani nėpermjet Vehabisteve tė cilėt i ndihmonin me armė dhe pasuri.
Nė vitin 1792 Muhamed ibn Abdul Vehab vdes. I biri i tij e vazhdon rrugen e tij.
Emiret saudik e shfrytezuan medhhebin Vehabiist, i cili kishte karakteristika tė levizjes fetare, pėr sherbime politike. Me ndihmen e tyre ngriten dhe vijnė ne pushtet dhe me te e sulmojnė dhe shkatrrojnė shtetin islam duke shkaktuar lufta te rrepta e tė pergjakshme ne mes medhhebeve.


Vazhdon

Arb
17-08-05, 01:59
Njeriu i cili nuk e kryen njė farz, p. sh. nuk e fal njė vakt namaz edhe pse beson se namazi ėshtė farz, bėhet jobesimtar (qafir). Ate person duhet vra e pasurin e tij duhet ndar Vehabistėve. Kjo shkruan nė librin Feth-ul-mexhid nė faqen 17, 48, 93, 111, 273, 337 dhe 348.

Eh, cka nuk mban toka...

Arb
17-08-05, 02:00
Njeriu i cili nuk e kryen njė farz, p. sh. nuk e fal njė vakt namaz edhe pse beson se namazi ėshtė farz, bėhet jobesimtar (qafir). Ate person duhet vra e pasurin e tij duhet ndar Vehabistėve. Kjo shkruan nė librin Feth-ul-mexhid nė faqen 17, 48, 93, 111, 273, 337 dhe 348.

Eh, cka nuk mban toka...

Heeu dhashte Zoti edhe e korrin keta jashtetokesore, ate qe e mbjellin!

Dilaver
17-08-05, 16:01
Vazhdim

Pas vdekjes se Muhamed ibne Abdulvehab-it pra i biri i tij vazhdon rrugen e tij. Ithtaret e tij quhen nezhdi apo vehabi. Ata gjithashtu quhen edhe firka-imel'une (grup tradhetar).

Luftat tė cilat i kryen vehabistet (firka-imel'une) shumica u kryen me sulme befasuese, pa paralajmerim. Unė do tė ndalem (Shejh Ali Tantavi) vetėm ne njė rast prej dhjetra rastesh tė tilla tė cilat i ka shenuar ibn Bishr ne vepren e tij "El-Mexhdu bi tarihi Nezhd"

Emiri i krahinės Hurma erdhi tek shejh ibne AbdulVehabi, pasi qe ajo krahinė e kishte pranuar mesimin e tij dhe kishte filluar te praktikonte, pėr ta lajmeruar qe banoret e asaj krahine e kishin braktisur mesimin e tij dhe nenshtrimin shejh ibne abdul vehabit.
Ibne Abdul Vehab menjiher pregadit njė ushtri te fortė dhe menjiher e nis per ne Hurma nen udhheqjen Abdullah ibne Muhamed ibne Saud. Pėr tė arrijtur ne ate vend e zgjodh rrugen ma te shkurtė per te arrijtur sa me parė duke udhetuar ditė e natė. Ne afersi tė hurmės arrijnė naten, e rrethojnė vendbanimin vendosen ne vendet kyqe. Abdullahi urdheron kur te gdhihet qe te gjith te shkrepin nga njė plumb. Kur kan shkrep te gjitha pushkėt ne tė njejtėn kohė ndodh masakra masive e popullsisė duke perfshi edhe gratė shtatzena e femij pa lėnė njeri tė gjallė.

Luftat tė cilat i zhvilluan vehabistet (firka-imel'une) kunder muslimanve, tė cilėt i shpallnin mbeturina te islamit, ne to kishte gjdo gjė qe ėshtė e ndaluar sipas ligjeve islamike. Per ato lufta me gjersisht mund tė shifni ne librin e Ibn Bisher ne faqen 30, 52, 53, 56 dhe 61. Kallje masive e te gjitha pasurive tė patundeshme te atyre qe mendonin ndryshe, plaqkitje kryerje vrasjeve masive me arsyetimin se qenkan dal prej feje.
Ja se si perfundon Osama ibn Muamer i cili ishte prej te parėve i cili dha perkrahje vehabisteve (firka-imel'une), fundi ishte tragjik. U vra nga njerzit e levizjes (firka-imel'une) sė njejtė. Gjithashtu udhėheqėsi i fisit Darma Ibrahim ibn Muhamed u vra nga keta njerez.

Ata, vehabistet (firka-imel'une) nė emėr tė eliminimit tė bid’ateve, me rastin e pushtimit tė Medinės, e rrėnuam kuben mbi kaburin (varrin) e Muhammedit a.s., e plaēkitėn huxhren (lokacionin ku gjendej trupi i Muhammedit a.s. dhe ēdo gjė qė kishte aty.

Po ashtu, janė rrėnuar tyrbet dhe nishanet nė varrezat mė tė njohura, siē janė Bekia medinase, varrezat e luftėtarėve tė Uhudit, me ē’veprim ėshtė kryer urbicid.

Shejh Jusuf Rifai ka numėruar dhjetėra shembuj tė rrėnimeve tė pashembullt ndaj kujtimeve tė personaliteteve mė tė dashura ndėr muslimanėt nga ana e vehabistėve:

- Nė vend tė varrit tė Emines, nėnės sė Muhammedit a.s. nė Ebva, sot qėndron rezervoari pėr benzinė;

- Nė vend tė shtėpisė sė Hatixhes r. anha sot gjendet tregu i kafshėve;

- Nė vend tė shtėpisė sė Muhamedit a.s. sot ėshtė nevojtorja (WC) publike.!

Ėshtė mendim i shkencėtarėve se shumica e kundėrshtimeve tė masave dhe intelektualėve muslimanė ishin kundėr aktiviteteve politike tė vehabistėve dhe kundėr militantizmit ekstrem tė tyre. Ata pohojnė se shpallja e luftės sė shenjtė kundėr tė gjithė atyre qė nuk ishin me ta, ishte jashtė ēdo mase. Ata ku depėrtonin, shkretėronin, plaēkitnin nė emėr tė presė sė luftės dhe mbysnin tė gjithė kundėrshtarėt, sepse i shpallnin pėr renegjatė, heretikė. Disa madje pohojnė se qėndrimi militant dhe jotolerant i vehabistėve ndihmoi nė vetėhumbjen e tyre.

Vazhdon

ebu Hamza
21-08-05, 20:00
Vella Dilaver vetem se vazhdi ti por me rendesi asht se qka qete ketu ne kete forum Esselamu Alejkum

skendi
18-09-05, 03:09
une po quditem te nderuar vellezer shqiptar si mundet me pas prej fares shqiptarit kesi te shitur qe bejne qmos per te perhapur nje fe te poshter dhe te mbrapambetur te cilen turku 500 vite me radh me zor dhe me mija koka shqiptare te prera na ka imponuar.

puna e pare nese arrihet pavarsia eshte qet fare te arabve shqipfoles ti perzeme per vendin ku e meritojne te jene. e kjo eshte shkretira e saudi arabise dhe vendeve tjera arabe.

pershendetje te gjithve

uliksi31
18-09-05, 08:38
une po quditem te nderuar vellezer shqiptar si mundet me pas prej fares shqiptarit kesi te shitur qe bejne qmos per te perhapur nje fe te poshter dhe te mbrapambetur te cilen turku 500 vite me radh me zor dhe me mija koka shqiptare te prera na ka imponuar.

puna e pare nese arrihet pavarsia eshte qet fare te arabve shqipfoles ti perzeme per vendin ku e meritojne te jene. e kjo eshte shkretira e saudi arabise dhe vendeve tjera arabe.

pershendetje te gjithve

I nderuar Skendi,

Edhe pse ky shkrimi yt eshte jasht teme,me qellim po e lejoj qe ta analizojsh edhe nje here vetem nje fjali qe ke shkruar:..PER TE PERHAPUR NJE FE TE POSHTER DHE TE MBRAPAMBETUR.....

A ste duket pak ofenduese nje thenje e till, per vllezrit tu, shumice dhe te nje gjakut :?: :!: Kur historia e popullit ton nuk mban mend te kete patur per ato 500 vjet qe i ceke ti me larte, asnje grindje, as luftim nder fetar.
Por ishin te lidhur me shpirt; Pashko Vasa dhe vllezrit Frashri, Ismail Qemajli dhe Luigj Gurakuqi, Isa Boletini dhe Ded Gjon Luli. Si dhe shume e shume at'dhetar tjere, qe punuan per te njejtin qellim, clirimin dhe pavarsin e Shqiperis.

Ketyre patrioteve dhe shume te tjerve sikur keta, nuk ju pengoi ne asnje moment perkatsia fetare e vellezerve te vet. Pra na si pasardhes te tyre duhet te jemi vigjilent, qe edhe nese shohim ndonje rryme apo sekt fetare, qe vertet e perhap fanatizmin. Ne duhet te i pervihemi atij, sepse fanatizmi eshte akt kunder-fetar e ciles do ane qoft. Fetaret e vertet nuk jane fanatik, ne asnje menyre.

Eshe e vertet se shpesh here jane pregatit skena nga armiqt tan. Ku feja eshte perdor si mjeti me efikas per te percar shqiptaret. Por edhe nga ana tjeter, duhet te kemi kujdes qe fetaret e vertet, te dijm me i dalluar nga fanatiket fetar. Une personalisht kame respekt te madh per ata qe jane fetar te vertet. Kame kujdes qe ata te mos lendohen ne kredon e tyre. Te besuarit eshte ceshtje individuale dhe shpirtore.

Me nderime

Uliksi

skendi
19-09-05, 01:33
Ndryshuar. Tash duhet te i permbaheni temes. Perndryshe keni MP te shkruani.

Uliksi

enesi_21
20-09-05, 14:05
Nuk ka dyshim se falenderimi i takon Vetem Allahut, paqja dhe Meshira e Allahut qofte mbi Muhamedin a.s., familjen e tij dhe te gjthe ata qe e ndjekun rrugen e tij deri ne Diten e Fundit te kesaj Bote.

Me pastaj o Vellezer musliman ju kisha keshillar se pari veten e pastaj dhe juve qe te keni kujdes, dhe ti ruani gjuhet e juve, mos te behen shkaktar disa individa e pastaj dhe ne me ua kthy me sharje, sharjet e tyre.

Bani saber dhe jua kujtoj nje ajet nga Allahu i Madheruarku thote:
"E pėr ata qė mohuan ėshtė njėlloj, ua tėrhoqe vėrejtjen apo nuk ua tėrhoqe, ata nuk besojnė"[Bekare:6]

Sinqerisht vellau juaj ne besim enesi_21

24-09-05, 16:42
Njeriu i cili nuk e kryen njė farz, p. sh. nuk e fal njė vakt namaz edhe pse beson se namazi ėshtė farz, bėhet jobesimtar (qafir). Ate person duhet vra e pasurin e tij duhet ndar Vehabistėve. Kjo shkruan nė librin Feth-ul-mexhid nė faqen 17, 48, 93, 111, 273, 337 dhe 348.


Selamu Alejkum
Vlla i Nderuar ti paske cekur emrin e librit se ne ate liber po shkrujka ashtu por a thua ai qe e ka shkruar ket Thenie e ke nxjerr nga Koka e tij apo ka pas Argument nga Kur-Ani dhe Suneti ?!!!! Mundsisht nese ke koh te pergjigjesh ne ket.
dhe se ke then se Vehabit qenkan Ata qe e pasken Pru ket Ligj me thuaj ti mua cfar ke per ti then Ebubukrit Allahu qoft i Knaqur me te kur ai i Luftoi ata qe e ndaluan dhenien e Zeqatit ? a thua edhe kjo Quhet Vehabizem ?!!! per Egzekutimin e lensit te namazit ka me shum dijetar te selefeve (Te Pareve Tan te mir ) qe e kan then ate ..
por ti as nuk e ke spjeguar se si vjen deri tek Egzekutimi Nuk dij pse por i ke then dy tre fjal dhe ke hapur tem per ket Besoj se ska ndonje keqkuptim se te gjith jemi qe kerkojm te drejten .....
Me Respek ReNTiSi

Dilaver
24-09-05, 17:43
Rentisi, pikėsepari kisha pas deshir tė na thuani a ėshtė e vertetė kjo dhe a shkruan ashtu si e kam cekur une, (apo "shpifje" e imja) meqė secili bashkmendimtar i yti e ka mohuar kete, (lexo ne faqen e parė te kesaj teme) pasi qe je i pari qe nuk po e mohon kete e pastaj mund tė vazhdojmė, edhe pse nuk po di a je ndonjeni prej ketyre qe keni pohuar njeherė se kjo ėshtė shpifje.

24-09-05, 23:31
Selamu Alejkum
Jo Sjam asnjeri prej tyre por sdij si hyna te ki forum dhe e bera regjistrimin se jam ne tjeter Forum por kjo me preki shum qe ke shkruar por ket duhet me dit Cdoi Musliman i Thjesht se nje Ligj ne fEN iSLAME sikur ky qe e ke cekur ti ska Mundsi te hyje ne fe edhe ke ber shpifje ku ke then per ndarjen e Pasuris Vehabistav kjo seshte e vertet Apak hiq Mundet te jet Muslimaneve Pasi qe te gjith Muslimanet e din se Lenja e Nmazit eshte Dajle Nga Feja por ka Diskutime se si por ajo qe eshte tema ketu se ti ke then se vetem Vehabisttat dmth psuesit e Abdul vehabit e kjo seshte e vertet se kto vetem ju kan mbeshtet dijetarve te meparshem e jo nga Koka e tyre ....
e pas kesaj pres pergjigje per ate qe te kam Pyeter tek lensit e Namazit se Cfar te duket ajo Ndodhi ne Kohen e Ebu bekrit Radijallahu anhu
Me Respekt : Rentisi

24-09-05, 23:39
Selamu Alejkum

Pasi qe ktu nuk Gjindet Mundsia [ EDIT ] kam Gabime ne text per ate ju kisha Lutur qe te naj Mundsoni nje Gje te till te mundemi ti bejm EDIT textet tona

e sa per textin me Lart ku kam then : se nje Ligj ne fEN iSLAME sikur ky qe e ke cekur ti ska Mundsi te hyje ne fe Dmth pas gjith atyre viteve te dale ki ligj i rin ne fen ISlame sepse ne Fen islame dihet se ku jan rrenjet Pejgamberi Alejhi selam ka then : Mbeshtetuni ne Sunetin tim dhe ne sunetin e Halifevi pas meje .... Hadithi qe eshet e ketu nuk HyN AS abdulwehabi e asnje qe ska qen prej kater Halifeve dmth qe Abdulvehabi ska Prur nje ligj nga Koak e tij por ai e ka Zbatuar ate qe e kan Pas dijetaret para tij ..... ki ishte qellimi tek Ajo Fjali por Mundsisht Ju lutem qe te na e Mundsoni per te ber EDIT textet ju flm per Mirkuptim te pershendes me respekt : RENTISI

Dilaver
25-09-05, 00:46
Njeriu i cili nuk e kryen njė farz, p. sh. nuk e fal njė vakt namaz edhe pse beson se namazi ėshtė farz, bėhet jobesimtar (qafir). Ate person duhet vra e pasurin e tij duhet ndar Vehabistėve. Kjo shkruan nė librin Feth-ul-mexhid nė faqen 17, 48, 93, 111, 273, 337 dhe 348.


Selamu Alejkum
Vlla i Nderuar ti paske cekur emrin e librit se ne ate liber po shkrujka ashtu por a thua ai qe e ka shkruar ket Thenie e ke nxjerr nga Koka e tij apo ka pas Argument nga Kur-Ani dhe Suneti ?!!!! Mundsisht nese ke koh te pergjigjesh ne ket.
ReNTiSi

Rentisi, me thuaj se a ėshtė e vertetė kjo qe shkruan ne liber apo paske marr edhe ti qendrim qe te mohosh kete, e pastaj vazhdojmė me tutje.

25-09-05, 22:46
Selamu Alejkum
Vllai pasi qe se kam libren sun e shikova aty qe te them se eshte apo seshte ashtu por jom i sigurt se ne liber nuk shkrun qe te shperndahet pasuria per vehabistat oki
e sa per Lenien e Namazit aty ndryshe se abdulvehabi nu ke ka then ket mendim ai e ka permbajt ket mendim se dispoozitat ne fe nuk kan dal nga Abdulvehabi se ka qen shumm von ki qe te dalin ne kohen e ketij ki ka qen n je permbajtes i Dispozitave qe kan qen Koh me par por pse ka qen Kundershtar i Adhuruesve te Varrezave kjo nuk dmth se ki paska ber edhe Dispozita te reja ne fe nese ti e urren si person Abdulvehabin apo me mir te themi Muhamed Iben Abdulvehabin ateher eshet dicka personale por jo edhe ne fe se ai eshte permbajt ne Argumente e cka ka prej Argumenteve jo prej atij prej gjithve i marrin qe i perputhen Argumentet me Kuran dhe sunet e nese sjan ashtu cdo njeri eshet Gabimtar dhe Gabon edhe ki ka qen nje prej tyre ...
E sa per Lenien e Namazit dijetaret me para ketij kan then ket thenie e mos U Habit me ket vllaqko .... Te Pershendes
Me Respekt
ReNTiSi

Dilaver
26-09-05, 00:04
Njeriu i cili nuk e kryen njė farz, p. sh. nuk e fal njė vakt namaz edhe pse beson se namazi ėshtė farz, bėhet jobesimtar (qafir). Ate person duhet vra e pasurin e tij duhet ndar Vehabistėve. Kjo shkruan nė librin Feth-ul-mexhid nė faqen 17, 48, 93, 111, 273, 337 dhe 348.

Para se te akuzosh dikend pėr shpifje e genjeshtėr, verteto veten tende nė rend tė parė, sepse po nuk pate argument ateherė ti je ai qe po shpif e po genjen.

Para se te mohosh njė gjė duhet te kesh njohuri ne lidhje me ate e jo te futesh ne debat pa pas njė fije lidhje me ate punė, si po e konfirmon edhe vet, nuk qenke i sigurt sepse nuk e ke pas kurr ne dor ate liber, por qenke i sigurtė se nuk ėshtė ashtu edhe pse nuk e ke lexuar ate liber kurr, apo me siguri as emrin nuk ja ke ndegjuar, sikurse do tjer para teje qe pyesin kush e ka shkruar ate liber mos ėshtė ndonjė jahudi.

26-09-05, 15:02
Selamu Alejkum
O Vllaqko me passke Keqkuptuar se une kam then se tash se kam ne dor se e sjam afer vendit ku i kam Librat e jo qe te mos e kem ate liber se e kam edhe kam lexu prej tij por permendsh nuk e dij ende ket kam desh te ta them e jo tjeter Vllaqko ok Te Pershendes

27-09-05, 17:25
Qe Inderuar disa Fjal Mbi Muhamed iben Abul uehabin
Es-Selamu Alejkum Ue Rahmetull-llahi Ue Berakatuhu.


Sqarim i Dyshimeve nė Lidhje me Jetėn e Shejkhul Islam Muhammed Ibn Abdul Uehab (rahimehull-llah)


Marur nga libri: Pėrgenjėshtrimet e akuzave tė atyre tė cilėt kundėrshtojnė Lėvizjen e Shejkhul Islam Muhammed Ibn Abdul Uehabit (rahimehull-llah)

Disa nga armiqtė e thirrjes Selefije kanė thene se Shejkh Muhammed Ibn Abdul Uehab (rahimehull-llah) qe ndarė nga Hilafeti Osman, dhe kėshtu qe larguar nga shumica me mosbindje.

Ibn Afalik (rahimehull-llah) e pėrshkruan teuhidin e pasuesve tė Thirrjes Selefije si:

“Sa i pėrket teuhidit tė tyre, kjo pėrfshinė edhe luftėn kundėr Muslimanėve, dhe kjo ėshtė mosbesim, e jo teuhid.”

Duke iu adresuar atyre, Umer el-Mehxhub (rahimehull-llah) tha:


“dhe ju keni rėnė nė mosbindje.”


Ibn Abidin (rahimehull-llah) nė komentin e tij i pėrshkruajti pasuesit e kėsaj thirrje si Hauarixh (ekstremista), dhe kjo gjendet nė kapitullin “Keqbėrėsit (el-Bughat)”, ..dhe ata janė tė cilėt kundėrshtojnė Imamin pa ndonjė dėshmi tė vėrtetė. (Hashije Ibn-Abidin (4/262)

Dehlan pohon se pasuesit e Shejkh Muhammed Ibn Abdul Uehabit (rahimehull-llah):


“. . . janė ndarė nga shumica.” (Ed-Durarus-Sunije fir-Radd ‘alel-Uehabije (f.23)

Ez-Zehaui po ashtu pohon se ata janė famėkeq pėr:

“. . . lėnien e dėgjueshmėrisė ndaj Emirul-Mu’minin (Udhėheqėsit tė Besimtarėve)”.

Shumė nga armiqtė e Daues (thirrjes) e kanė pėrshkruar Shejkhun dhe pasuesit e tij si Hauarixh, sepse njėra prej cilėsive tė Hauarixhėve ėshtė ajo se ata kundėrshtojnė Imamėt e Muslimanėve, dhe ata bėhen tė pabindur posa t’i vėrejnė disa mėkate te Imami tė cilat (mekate) janė larg nga Mosbesimi i Madh (Kufri i Madh).

Dhe kjo pėrshkruhet me atė ē`fare El Amli pohon. Ai thotė:


“Hauarixhėt e kanė bėrė luftėn me Mbretėrit e Muslimanėve dhe kundėrshtimin e tyre tė lejuar. . . Kėshtu vepruan edhe Uehabitė.”

Autori i librit “Njė pėrmbledhje e Historisė sė Arabėve” pėrfshinė njė kapitull nė librin e tij tė titulluar “Revolta e Uehabive kundėr dėgjueshmėrisė”.

Abdul Kadim pohon se paraqitja e Uehabizmit ishte njėra prej arsyjeve pėr rėnien e Hilafetit, ai thotė:

“Uehabitė themeluan shtet brenda shtetit Islam nėn udhėheqjen e Muhammed Ibn Sa’udit (rahimehull-llah) dhe pastaj tė birit tė tij Abdul Aziz (rahimehull-llah). Anglia i pėrkrahu ata me armė dhe tė holla, dhe bazuar nė ideologji ata kanė mėsyer qė t’i pushtojnė tokat Islame qė ishin nėn kontrollin e Sultanit, me fjalė tjera ata kanė ngritur shpatėn kundėr Halifes dhe mbytėn Ushtrinė Islame, ushtrinė e Emirul-Mu’minin (Udhėheqėsit tė Besimtarėve) me anė tė nxitjes dhe pėrkrahjes nga Anglezėt.”

Dhe para se tė fillohet me pėrgjigjen ndaj pohimit tė revoltės sė Shejkh Muhammed Ibn Abdul Uehab (rahimehull-llah) kundėr Halifes, ėshtė me vend qė tė pėrmendet se Shejkhu besonte nė rregullin i cili doemos kėrkonte dėgjueshmėri ndaj Imamit tė Muslimanėve, pavarėsisht se a janė ata tė urtė apo keqbėrės, pėrveē nėse ata urdhėrojnė mosbindje ndaj Allahut, sepse dėgjueshmėria ndaj tyre ėshtė vetėm nė gjėrat tė cilat janė tė mira.

Shejhu thotė nė letrėn e tij drejtuar popullit tė Kasemit:


“Dhe unė besoj nė obligimin e nėnshtrueshmėrisė dhe tė qenit i dėgjueshėm ndaj Imamit tė Muslimanėve, tė urtėve prej tyre si dhe keqbėrėsve prej tyre, pėrveē nėse ata urdhėrojnė mosbindje ndaj Allahut s.u.t., dhe personit i cili ėshtė pėrgjegjės pėr Hilafet; ai rreth tė cilit njerėzit janė mbledhur dhe e kanė pranuar, dhe po ashtu atė i cili ėshtė imponuar nė pozitėn e Halifes, dėgjueshmėria ndaj tyre ėshtė obligim dhe kryengritja kundėr tij ėshtė e ndaluar (haram) .”

Ai po ashtu thotė:

“Burimi i tretė: Qė ta plotėsojmė bashkimin tonė ne duhet qė ta dėgjojmė dhe t`ju bindemi atyre tė cilėt na sundojnė, edhe sikur ai tė ishte rob i Abisinisė (Etiopisė), dhe Allahu s.u.t. na ka shpjeguar kėtė tėrėsisht nė forma tė ndryshme tė sqarimit, legjislative dhe tė paracaktimit, dhe pastaj ky fundament u bė i panjohur pėr shumė nga ata tė cilėt pohojnė se kanė dituri, dhe njė fatkeqėsi nėse kjo zbatohet.”

Dr. Salih el-Ubejd (hafidhahull-llah), (zėvendės i pėrgjegjėsit tė Haremit nė Medine) Thote:


“Nė pėrgjithėsi, Nexhdi nuk e dėshmoi soverenitetin e Osmaneve, sepse pushteti i tyre nuk i mbėrriu as ata as drejtuesit e tyre, e as qė flamuri Turk nuk qe ngritur nė tė, nė cilėndo kohė para jetės sė Shejkh Muhammed Ibn Abdul Uehabit (rahimehull-llah) . Ajo qė e dėshmon kėtė realitet ėshtė tė lexuarit nėpėr divizionet drejtuese tė Osmaneve. Njė libėr mėsimor nga Jemin Ali Efendi (i cili qe thesarmbajtės i librit Hakanitė nė vitin 1018, qė korrespondon me 1609) i titulluar “Ligjet e Osmaneve/pėrmbajtjet e librit tė Divanit”, tregon atė se duke filluar me shekullin e njėmbėdhjetė Hixhri, Hilafeti Osman qe ndarė nė tridhjetė e dy divizione tė veēanta (ijala), katėrmbėdhjetė nga tė cilat ishin Arabe, dhe Nexhdi nuk pėrfshihej nė to, pėrveē el-Ihsa, nėse do ta kishim konsideruar atė pjesė tė Nexhdit. . .“

Dr. Abdullah el-Uthejmin (hafidhahull-llah), (Profesor nė fakultetin e gjuhės Arabe nė Rijad, Arabi Saudite) thotė:

“Para paraqitjes sė thirrjes sė Shejkh Muhammed Ibn Abdul Uehabit (rahimehull-llah), Nexhdi nuk ishte nėn sundimin direkt tė Osmaneve, dhe as qė ka dėshmuar ndonjė pavarėsi nga brenda. Beni Xhebr, Beni Halid, dhe Sherifėt nuk qenė tė pavarur, ndėrsa konflikti civil nė mes fiseve tė Nexhdit ishte standard.”

Dr. Axhil el-Neshmi (hafidhahull-llah), thotė:

“Hilafeti nuk i kushtonte vėmendje Nexhdit dhe territoreve fqinje. Kjo politikė mund t’i atribuohet gjerėsisė sė madhe tė Nexhdit, nė njėrėn anė, dhe nė anėn tjetėr fragmentimit dhe pranisė fisnore.”

Ajo qė dėshmon se pozita e Shejkhut qe nė rregull, dhe atė se Shejkhu nuk nxitonte, sa i pėrket faktit se lėvizja e tij s’ka tė bėjė me Hilafetin, ėshtė letra e dėrguar Fadil El Mezidit, sunduesit tė shkretėtirės Siriane:


“Kjo gjė tė cilėn ata nuk e kanė miratuar, dhe pėr tė cilėn ata mė urryen dhe krijuan armiqėsi mes meje dhe atyre: nėse pyesin cilindo dijetar nė Siri dhe Jemen dhe tė tjerė, ata do tė thonė se kjo ėshtė e vėrteta dhe se ėshtė feja e All-llahut s.u.t. dhe tė Dėrguarit tė Tij (sallallahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem). Sidoqoftė, unė s’mund ta publikoj atė nė rajonin tim sepse shteti nuk e ka miratuar atė, dhe Ibn Abdul Uehab e arriti kėtė pėr shkak se sunduesi i rajonit tė tij nuk e kundėrshtoi atė, ma saktė, ai e njohu tė vėrtetėn dhė e pasoi atė.”

Sa i pėrket pohimit tė “Zulumit” se lėvizja e Shejkhut (rahimehull-llah) qe njėra prej arsyjeve pėr rėnien e Hilafetit, dhe atė se Anglezėt i ndihmuan Uehabitė qė ta arrijnė kėtė synim, atėherė Muhammed Mehdi El Istanbuli (rahimehull-llah) i pėrgjigjet kėsaj akuze tė hapur:

“Ka qenė e obligueshme pėr kėtė autor qė ta pėrkrah mė dėshmi pikėpamjen e tij, dhe nė tė kaluarėn njė poet ka thėnė: Nėse akuzat s’janė tė bazuara nė dėshmi,me tekst tė tyre, atėherė kjo ėshtė dėshmi e marrėzisė.

Nė tė kundėrtėn, Historia e tregon atė se Anglezėt e kanė kundėrshtuar kėtė levizje qysh prej fillimit, duke iu frikuar ringjalljes sė Botės Islame.”


El-Istanbuli (rahimehull-llah) po ashtu thotė:

“Ėshtė e ēuditshme, dhe shume argėtuese dhe pikėlluese, qė ky autor e akuzon lėvizjen e Shejkhut (rahimehull-llah) si njėrėn prej shkaqeve tė rėnies sė Hilafetit Osman. Ėshtė e panevojshme qė tė thuhet, se kjo lėvizje qe themeluar nė vitin 1811, ndėrsa Hilafeti qe shkatėrruar nė vitin 1922.”

Dhe ajo qė dėshmon se Anglezėt qenė kundėr lėvizjes Uehabite ėshtė ajo se ata kanė dėrguar kapitenin Forster Sadler qė t’ia urojė Ibrahim Pashės fitoren qė ai e arriti kundėr Uehabive, duke iu referuar luftės nė Der’ije, dhe po ashtu tė konfirmojė se sa i prirur ėshtė ai qė tė bashkėpunojė me Aktin Britanez kundėr piraterisė Uehabite nė Gjirin Arabik.

Pėr mė tepėr, kjo letėr deklaronte qartė synimin e qeverisė Britaneze pėr krijimin e njė marrėveshje me Ibrahim Pashen me qėllim qe te zhdukeh nje here dhe per gjithemone levizja Uehabite.

Shejkh Muhammed Ibn Menthur En-Neumani (rahimehull-llah), thotė:

“Anglezėt e kanė pėrdorur pozitėn nė Indi qė tė kundėrshtojnė Shejkh Muhammed Ibn Abdul Uehabin (rahimehull-llah) me qėllim qė te pėrmbysin kėdo qė i kundėrshtonte ata, me etiketėn “Uehabi”. Dhe si tė tillė Anglezėt i quajtėn dijetarėt e Deobandit, ne Indi, Uehabi pėr shkak tė kundėrshtimit tė hapur tė tyre ndaj Anglezėve”

--------------------
"Ti je i pa tė meta, ne nuk kemi dije tjetėr pėrveē atė qė na e mėsove Ti. Vėrtetė, Ti je i Gjithdijshėmi, i Urti!" (Kur'an, Bekare 2:32)
--------------------

DHE DUAJA JONE E FUNDIT ESHTE:

FALENDERIMI I TAKON ALL-LLAHUT S.U.T. ZOTIT TE BOTRAVE.

30-09-05, 16:41
Njeriu i cili nuk e kryen njė farz, p. sh. nuk e fal njė vakt namaz edhe pse beson se namazi ėshtė farz, bėhet jobesimtar (qafir). Ate person duhet vra e pasurin e tij duhet ndar Vehabistėve. Kjo shkruan nė librin Feth-ul-mexhid nė faqen 17, 48, 93, 111, 273, 337 dhe 348.

Megjith se kam folur dicka per ket tem por prap pot bej edhe nje Pyetje se cfar Botimi ti te asaj Libre ke pasi i ke permendur faqet se ndryshojn Numar e faqeve te librit sipas botimeve por me mir kish me qen sikur ti kishe Permendur Hyrjet (Bab fulan) ne Cfa teme gjinden apo rreth saj dicka qe te mundemi ti gjejm kto genjeshtrat e tua atje edhe pse sjan hiq .
Ju Pershendes Pres Pergjigje : RENTISI

01-10-05, 17:45
[b]Dilaver po pate Mundsi nese met vertet ke marr ate shkrim nga ndonje prej Botimeve te ketij libri me trego se ne cfar Teme gjinden keto Fjalet qe i ke cekur ose ne CFAR Botimi te Librtit Ju pershendes

RENTISI[b]

02-10-05, 23:32
Dilaver me sa me doket Mua ti ske cka te shkruash me se SKE ndonje Liber te till por me sa e shof une ke mendu se ne nuk e dijm se CKA qenka ai Liber dhe ke folur per ate liber disa fjal e tash nuk tregon se ku gjinden ata PsE Vall ????
Kjo me ben te dyshoj ne thenjen tende apo jo te dyshoj por te jem i sigurt se ti sdin gje mbi ate liber dhe Mbi Muhamed iben Abdulwehabin Allahu e Meshiroft.

Ju perhsnedes : RENTISI