PDA

View Full Version : Poezi nga Mesazheri.


mesazheri
11-08-05, 18:03
SHPIRTRA

Kush rėndon mbi kėllqet e historisė?
Kush kėrrus?
Kush plak mesjetėn?
Shpirtra tė dehur
Nga vera e delirit
Shpirtra tė etur
Tė mufatur nga dhjamrat e askezės

Kush muros shekullin tim?
Kush mė programon ėndrrat?
Kush gdhend shpesėn time me sqepar?
Shpirtra barkbosh
Shpirtra tė etur
Shpirtra qė lypin
Qė s’dinė ē’lypin

Unė dua bukė dhe ujė
Shpirti im do bukė dhe ujė
Lereni shpirtin tim tė ngopet!
Lereni shpirtin tim tė jetojė!


AROMĖ MALLI

Kur mė merr malli pėr njerėzit qė mė duan
I ftoj tė ndajmė praninė
Nė oborrin tim
Dhe ēmallem me fund
Dhe lutem qė tė mė marrė malli sėrish

Kur mė merr malli pėr ata qė s’mė duan
I ftoj nė ėndėrr
Dhe ēmallem
Dhe lutem qė ata t’i marrė malli pėr mua
E nėse nuk vijnė as nė ėndrrėn
Zgjohem nga njė tingull me aromė guri
Qė del si gromėsimė nga kraharori


A E KENI PARĖ TOKĖN?

A I keni parė diellin dhe hėnėn?
I keni parė tek ciklojnė rrokadėn kupės qiellore?
Si gardianė tė qiellit

Po yjet, a i keni parė?
Si lulishte dritash
Struken ēdo ditė nėn kurorėn e kaltėrt

E tokėn, e keni parė?
Me kurrizin kthyer nga qielli
Duke shpėrfillur ndriēimin e diellit,
Tė hėnės, tė yjeve


BULEVARDI “DĖSHMORĖT E KOMBIT”

Nė bulevardin “Dėshmorėt e kombit”
Mes pllakave tė thyera
Me stil socialist
Varroset rėra

Dikush mė ktheu disa libra
M’i kish marrė para njė viti
Mes fletėve tė grisura
Kamufloheshin
Njė emėr
Njė nėnshkrim
Njė autograf naiv nė gjuhėn angleze
Nga njohės tė kėqinj tė saj
Pastaj fletė pas flete shumė tė tillė
E ē’rėndėsi kanė
Ajo qė mbetet janė pllakat
Kurse rėra i mban
Rėra vetėvarroset
Rėra ėshtė partizan i panjohur i infrastrukturės

Ajo qė mbetet ėshtė koha
Koha kur naiviteti ishte dashuri
Buzėqeshjet si projektorė tė bulevardit
Buzėqeshjet si targa mbi shpina
Kėto kanė vlerė

Kush braktis buzėqeshjen
Kush braktis dashurinė
Zhvlerėsohet nė bursėn e bulevardit “Dėshmorėt e Kombit”
Mbetet “Partizan i panjohur”
Pa bust, pa shesh, pa rėrė


MĖ FAL O DASHURI

O dashuri tė kėrkoj tė falur!
Sa pak kohė kam dashuruar!
Sa pak kam folur pėr ty
Sa pak kam shkruar pėr ty

Mė fal, o dashuri!
Qė nuk e rrafshova
Pyllin pranė shtėpisė
T’a bėja lapsa
Dhe pėrroin qė s’e thava
T’a bėja bojė
Dhe livadhet
Qė si bėra fletė tė bardha
Tė shkruaja pėr ty

Mė fal qė jehonat e grykave
Nuk i bėra himne pėr ty
Dhe zogjtė qė s’i dirigjova
Nė simfoninė tėnde
Mė fal qė kisha frikė
Qė as kėto nuk do tė mjaftonin!


TIK-TAK

Tik-tak
Ora troket ēastet e kujtimeve tė mia
Buzėmbrėmjeve
Pėrqafuar me tė kuq perėndimesh
Shpreh dėshirėn e pėrjetshme
T’I kthehem tė kaluarės
Ashtu
I pamėsuar
Kėmbėzbathur, I varfėr
Ėndėrrues I ethshėmTik-tak
Ėshtė kėnga e mėngjesit
Gdhirė zgjuar nė pritje
Nė pritje tė ftesės sė panisur
Tė burgosur nga tirania e lėndės

Tik-tak
Ėshtė shėtitja e palodhur e akrepave
Ditėve, netėve
Brigjeve tė ėndrrave tė mbetura ėndrra
Ėshtė trokėllimė e kohes
Qė gjithnjė na lė pas
Harrueshėm

Tik-tak
Ėshtė lindja jonė qaramane
Janė rrahjet e zemrės
Frymėmarrjet tona
Gjithherė mė tė rralla
Hapat tanė tė dehur
Tė pavėmendshėm

Tik-tak
Ėshtė trokitja e shpirtrave
Nė derėn e palėndtė
Tė qiellit


ĒADRA E BABAIT

Sot u zgjova diellshėm
dhe dola
Me vete kisha njė ēadėr
ēadrėn e babait
Po zbrisja shkallėt e ylberta
Kur pashė njė profil hėnor
Dhe u lėkunda tėrmetshėm
Sikur tė ishte thyer njė ngjyrė
Por ishte kėrcitja e zemrės sime
Po thyhej drunjshėm
Po rėndohej gurshėm
Dhe krahahrori mu ēa shkrepėtimshėm
S’guxoj ta gėrvisht mjegullėn e syve
Ndoshta ėshtė re
E unė s’ia shoh skajin
Dhe qepallat nuk I mbyll
Qepallat janė tradhėtare

Me vete kisha njė ēadėr
ēadrėn e babait
Ah, moj ēadėr!
A mos je grisur?


PRISHTINES

Tė gjeta me fytyrėn zbuluar,
mbushur me bardhėsi,
buzėqeshjesh dhe flokėsh dėbore.

Renda te gjej fytyrat e tua
tė pėrhėnuara.
Mė ndriēuan.
Fytyrat i pėrqafova.

Pagjumėsinė ia ngjita vetes,
si sėmundje.
Desha tė mos humbas.

U shtrova nė sofrėn e zemrės tėnde bujare.
E shlyeva mallin me lotė tė fshehtė gėzimi.
Dhe u zhyta thellė,
nė dashurinė pėr zemrat e tua.

Fėrkova sytė.
Sa e sa herė fėrkova sytė,
mos jam nė ėndėrr?
Vėrtet po i shoh njerėzit qė dua?
Po i pėrqafoj?
Po u dėgjoj zėrin,
dhe buzėqeshjet po i marr pa kamer?

Ti ma mbolle mallin mes zemrės.
Mi ringjalle ėndrrat
Dhe sytė m'i pėrlote me hėnė dhe yje.
Dhe vesėn ma le mbi ballė.
Ēeljen tėnde tė trėndafiltė ma shpalove,
pa drojė

Mbrėmjeve mė barte nė pendėt e ftohta
tė frymėmarrjes tėnde.
Dhe fjeta duke pritur zgjimin,
qė sėrish tė tė kthehem,
mik i ri,
vėllazėruar me zemrat e tua.
Mallėngjyer, djegur, pėrvėluar,
pres tė ma fashitėsh,
tė ma shuash mallin
............................................
Lamtumirė vendi im!
Nė tokėn time po mėrgoj.
Tani shiu ma lėshoi rrugėn
Hėna mė pėrcolli me njė tufė yje.
Dhe unė rrugėn nuk e lashė tė thatė.
Lamtumirė!
Mė prit tė tė kthehem me njė mall tė ri,
Prishtinė!