PDA

View Full Version : Per Vajzat Shqiptare ?


Engjelli_London
15-08-05, 20:29
Qfar mendimi keni per vajzat Shqiptare ? Ne fakt vet jam me origjin nga Hasi i Shqiperis dhe jetoj ne Londer por me ka rastis qe shum vajza Shqiptare jan mendje medha ndersa te Kosoves jan yll fare nuk jan mendje medha.Me pelqejn Kosovaret. Vajza Shqiptare don dicka me shum , mendoj qe don dashnorin te ket pasuri?Qfar pergjj me jepni ju per ket. ???

dr1ta
16-08-05, 00:30
Qfar mendimi keni per vajzat Shqiptare ? Ne fakt vet jam me origjin nga Hasi i Shqiperis dhe jetoj ne Londer por me ka rastis qe shum vajza Shqiptare jan mendje medha ndersa te Kosoves jan yll fare nuk jan mendje medha.Me pelqejn Kosovaret. Vajza Shqiptare don dicka me shum , mendoj qe don dashnorin te ket pasuri?Qfar pergjj me jepni ju per ket. ???

Vajza shqiptare nuk don dyfytyrsine
----||----||----- don dashurine e sinqerte
----||----||----- nuk don mashkullin fanatik
----||----||----- don romantiken
----||----||----- don nje mashkull (babe) te mire per femijet ce do ti krijojn bashk.
----||----||----- dhe sikur krejt tjer njerz nuk duan te jetojn ne varferi .


:)

Reana
19-08-05, 06:26
Qfar mendimi keni per vajzat Shqiptare ? Ne fakt vet jam me origjin nga Hasi i Shqiperis dhe jetoj ne Londer por me ka rastis qe shum vajza Shqiptare jan mendje medha ndersa te Kosoves jan yll fare nuk jan mendje medha.Me pelqejn Kosovaret. Vajza Shqiptare don dicka me shum , mendoj qe don dashnorin te ket pasuri?Qfar pergjj me jepni ju per ket. ???

Na kenaqet bre!!!!
a ska fare teme tjeter bashkuese per shqipetaret qe mund te hapet ne kete forum, apo veq te tilla qe i ndan ne regjione, parti politike, bindje ideologjike, perkatesi fetare, etj qe mund te hapen ketu??? :? :evil:

Ti Engjull si ta thote mendja ty???
Perndryshe kosovaret nuk jane shqipetare apo??? :evil: Komb i veqante jane shqipetaret e Kosoves sipas teje si duket!!!

Dhe ku te doli kohe te vleresosh mbare vajzat e Shqiperise ne jane mendje-medha qe jep definicione te ketilla?

Krokodilli
19-08-05, 06:40
Qfar mendimi keni per vajzat Shqiptare ? Ne fakt vet jam me origjin nga Hasi i Shqiperis dhe jetoj ne Londer por me ka rastis qe shum vajza Shqiptare jan mendje medha ndersa te Kosoves jan yll fare nuk jan mendje medha.Me pelqejn Kosovaret. Vajza Shqiptare don dicka me shum , mendoj qe don dashnorin te ket pasuri?Qfar pergjj me jepni ju per ket. ???

Na kenaqet bre!!!!
a ska fare teme tjeter bashkuese per shqipetaret qe mund te hapet ne kete forum, apo veq te tilla qe i ndan ne regjione, parti politike, bindje ideologjike, perkatesi fetare, etj qe mund te hapen ketu??? :? :evil:

Ti Engjull si ta thote mendja ty???
Perndryshe kosovaret nuk jane shqipetare apo??? :evil: Komb i veqante jane shqipetaret e Kosoves sipas teje si duket!!!

Dhe ku te doli kohe te vleresosh mbare vajzat e Shqiperise ne jane mendje-medha qe jep definicione te ketilla?

Te pershendes Reana,, nuk e ke kuptuar Engjellin fare, po ashtu nuk e kuptove qellimin e temes..
ma se pari Engjelli nuk beri dallime me than Vajzat shqiptare dhe vajzat kosovare,,, por tha :arrow:
vajza Shqiptare jan mendje medha ndersa te Kosoves jan yll fare nuk jan mendje medha,,, do te thot vajzat Shqiptare (dihet-te Shqiperis dhe te Kosoves,, nuk tha KOSOVARKAT,,,,
I nderuari Engjelli jo vetem vajzat Shqiptare nga Shqiperia por edhe ato Nga Kosova normal se deshirojn nje siguri ne jet,, nje djal qe dashuron dhe ka pasuri, ka nje te ardhme.. eshte normale,, nuk pajtohem me mendimin tend se vajzat ne Shqiperi jan mendjemadhe,, perkundrazi ne Shqiperi vajzat jan shum me te shoqeruara se ne Kosove,, e them nga pervoja eksperienca,, me ka ra ta shetis SHqiperin dhe Kosoven sa e sa here....
por ta marrim ne teresi,, nuk kan ndonje dallim te pashem,,
tung,, te pershendes

Reana
19-08-05, 06:51
[ vajza Shqiptare jan mendje medha ndersa te Kosoves jan yll fare nuk jan mendje medha,,,

Kur dikush thote "vajzat shqipetare", kjo i referohet GJITHE vajzave shqipetare-pamarre parasysh se ku jetojne!!!

Menyra korrekte e te shprehurit do te ishte vajzat e Shqiperise, kundrejt vajzave te Kosoves-ASESI vajzat shqipetare kundrejt vajzave te Kosoves!!!
Une e kam kuptuar se cka don te thote "engjulli", por asesi nuk pajtohem me menyren si eshte shprehur apo me mendimin e tij :wink:

Krokodilli
19-08-05, 07:04
[ vajza Shqiptare jan mendje medha ndersa te Kosoves jan yll fare nuk jan mendje medha,,,

Kur dikush thote "vajzat shqipetare", kjo i referohet GJITHE vajzave shqipetare-pamarre parasysh se ku jetojne!!!

Menyra korrekte e te shprehurit do te ishte vajzat e Shqiperise, kundrejt vajzave te Kosoves-ASESI vajzat shqipetare kundrejt vajzave te Kosoves!!!
Une e kam kuptuar se cka don te thote "engjulli", por asesi nuk pajtohem me menyren si eshte shprehur apo me mendimin e tij :wink:

me than te drejten ne vet i themi veti Kosovar,, nuk kam ndegju ndonje shqiptar te Kosove qe i thot veti shqiptar por Kosovar,,,,, sidomos ne Evrop sa isha ne pushime, Albanien dhe Kosovar,, si te ishim dy shtete dy etnicitete..... edhe ashtu do te ndodh brenda 20 viteve,, sikurse Austria dhe Gjermonia,,, te njejten gjuhe,, te njejten zakone tradita,, por dy shtete dhe etnitete te ndryshme...
mos ta qojm ma larg :arrow: Maqedonia dhe Greqia,,, same shiii.....t different packaging

Reana
19-08-05, 07:20
me than te drejten ne vet i themi veti Kosovar,, nuk kam ndegju ndonje shqiptar te Kosove qe i thot veti shqiptar por Kosovar,,,,,


Njejte GABIM i madh!!!
fakti se dikush gabon, se arsyeton tjeterin te gaboje gjithashtu!!!
idologji e mbrapsht e NDASIVE!!!
Dikush me force ta vizaton kufirin ne harte dhe ta imponon NDARJEN....ky eshte armiku qe shihet me sy, armiku qe mundet te indetifikohet, etj..
por kur dikush fillon te beje ndarje/dallime/ndasi ne koken e vet...kjo ka rezultat percarjen dhe JO-UNITETIN!!!
Te kisha preferuar qe imponimet e huaja se dikush qenka kosovar e dikush qenka shqipetar te mos ia lejosh vetes as askujt tjeter ne mjedisin tend!!!

bashkimi/uniteti lindin se pari ne koke, e pastaj realizohen!!!
Se si jetojne gjermanet apo te tjeret apo si e quajne veten, eshte problemi i tyre!!!
Ne jemi shqipetare pamarre parasysh se ku jetojme!!!

Krokodilli
19-08-05, 07:58
me than te drejten ne vet i themi veti Kosovar,, nuk kam ndegju ndonje shqiptar te Kosove qe i thot veti shqiptar por Kosovar,,,,,


Njejte GABIM i madh!!!
fakti se dikush gabon, se arsyeton tjeterin te gaboje gjithashtu!!!
idologji e mbrapsht e NDASIVE!!!
Dikush me force ta vizaton kufirin ne harte dhe ta imponon NDARJEN....ky eshte armiku qe shihet me sy, armiku qe mundet te indetifikohet, etj..
por kur dikush fillon te beje ndarje/dallime/ndasi ne koken e vet...kjo ka rezultat percarjen dhe JO-UNITETIN!!!
Te kisha preferuar qe imponimet e huaja se dikush qenka kosovar e dikush qenka shqipetar te mos ia lejosh vetes as askujt tjeter ne mjedisin tend!!!

bashkimi/uniteti lindin se pari ne koke, e pastaj realizohen!!!
Se si jetojne gjermanet apo te tjeret apo si e quajne veten, eshte problemi i tyre!!!
Ne jemi shqipetare pamarre parasysh se ku jetojme!!!

me kete shkrim si duket mu drejtove mua e nderuara Reana,, sikur une kam deshir ti ndajm shqiptaret e shqiperis me ata te kosoves,,,,
te jesh e bindur se nuk je me kombetare se une,, se nuk ke dashuri me te madhe se une per atdheun,,, mund te jemi njesoj po kurrsesi ti te jesh me atdhetare... vetem tregova te verteten (nga hidherimi) se me hapa te medha jem duke shkuar drejt formimit te nje kombesie tjeter te pa ekzistuar kurr,,, (sikur maqedonet) per fat te keq.......
gjithmon jan mundu tju sqaroj shqiptarve qoft ne Shqiperi qoft ne Kosove,,, shoqeris,, me kan kom pas kontakte,, po prap shqiptaret e Shqiperis na thon
:arrow: ju Kosovaret keshtu e ne Shqiptaret keshtu,,, kurse kosovart thon na Kosovart keshtu e ju Shqiptart ashtu....
kemi pas nje tem diku rreth kesaj teme (diskutimi) dhe shum ka pas mendime te ndryshme nga forumistat qe nuk me ka pelqy aspak....
Sido qe te jet te gjith e dim ne Zemrat tona qe jem Shqiptar,, dhe nuk shoh asgje te keqe nese i thojm veti Kosovar (sepse dihet qe jem shqiptar por nga kosova)
edhe Shkodranet nuk i thon veti Shqiptar nga Shkodra, se dihet qe jan shqiptar,,
por thon ne SHkodranet,, jo ne Shqiptaret SHkodran.. njesoj si me ne Kosovaret...

Engjelli_London
19-08-05, 13:21
Hey q'ka po thoni e qka po boni aman ? Reana pa ofendime Korkodili pa ofendime nuk dua t'ju ofendoj por vetem dua te di sa vjet shkoll keni ?? Pa ofendime ose me mire ti Vella dhe Moter sa vjet shkoll keni ber? Ju nuk e keni kuptuar fare fare fare temen time? Sic tha me nje vend Korokodili si u nda Austria me Gjermanin si8 un p.sh ketu ne Londer me thon nga ja Kosova apo Shqiperia si ti them un moj e nderuara Reiana keshtu qe Reiana motra im e mos shkruaj ofendiem se nuk po kam qejf me bo fjla per at qe nuke kupton ti ju flm qe moret guximin te ktheni pergj pa lidhje .
Ju flm .
Respekte per ju te dy ?
Bye bye bye.

Domira
19-08-05, 13:53
Qfar mendimi keni per vajzat Shqiptare ? Ne fakt vet jam me origjin nga Hasi i Shqiperis dhe jetoj ne Londer por me ka rastis qe shum vajza Shqiptare jan mendje medha ndersa te Kosoves jan yll fare nuk jan mendje medha.Me pelqejn Kosovaret. Vajza Shqiptare don dicka me shum , mendoj qe don dashnorin te ket pasuri?Qfar pergjj me jepni ju per ket. ???

Engjelli_ London une e kam vetem nje verejte rreth shprehjeve tua. Ne fjaline e pare pajtohem me shprehjen (gjuhesisht e kam fjalen) sepse ne te gjitha jemi shqiptare kudo qe kemi lindur. Dhe kur don ti dallosh se per cilat vajza shqiptare e ke fjalen pajtohem dhe nuk ka gje te keqe kur thua vajzat e Kosoves, sepse ne jemi vajzat e Kosoves....Mirpo nuk me duket e drejte qe per vajzat e Shqiperise te thuhet, vajzat Shqiptare! Sipas mendimit tim do te ishte e drejte te thuhet vajzat nga Shqiperia.
Mund ta asyetoj nese dikush deshiron, se pse mendoj keshtu, mirpo mendoj se eshte e kjarte se pse, eshte keshtu tani per tani...

Tash sa i perket temes tende Engjelli_London!
S'ka gje te keqe te thuash ashtu si je shprehur per qikat e Kosoves dhe gocat e Shqiperise, jemi te mira sido qe te na thuani de hahahahaaaaa


Kaloni bukur

Ju pershendes/Domira :D

Engjelli_London
19-08-05, 14:03
Domira shum flm nga ty.Sikur te ishin shprehur te gjith sikur ty aty doe pranoja por ata kercyen si peshku qe kercen ne uj.Pajtohem me ty tani pash gabimin kekroj te falur.Sepse ne fakt duhej te shkruehj Vajzat e Shqiperis dhe jo SHQIPETARE e pranoj.Keshut qe Reana dhe Korkodilli nuk e kan kuptuar por vetm kan fol.DOMIRA je e pershendetur nga un perzemersisht.
bye bye
:lol: :(

Krokodilli
19-08-05, 19:39
Domira shum flm nga ty.Sikur te ishin shprehur te gjith sikur ty aty doe pranoja por ata kercyen si peshku qe kercen ne uj.Pajtohem me ty tani pash gabimin kekroj te falur.Sepse ne fakt duhej te shkruehj Vajzat e Shqiperis dhe jo SHQIPETARE e pranoj.Keshut qe Reana dhe Korkodilli nuk e kan kuptuar por vetm kan fol.DOMIRA je e pershendetur nga un perzemersisht.
bye bye
:lol: :(

per qfar flet more vlla?,, me ke flet?,, ne qka bazohesh?
lexo shkrimin tim edhe nje here do te verehesh se une jam i vetmi qe te kam kuptu se qka ke deshe te thuash,,,,,
sido qe te jet kalo bukur se nuk je ne rrjedha te vet temes tende te hapur

Engjelli_London
20-08-05, 19:27
Krokodilli : Shiko ti vellai !
Nuk kam koh tju meosj juve dhe tju them juve se kjo tem eshte keshtu .Tju them pik per pik.Keshtu qe un ju respektoj prap edhe pse me shani ofendoni me doni nuk kam problem.Vetem dua te them nuk jam i lindur per ngaterresa por per diej dhe te vertea dhe eket e kam nga Babi im .Nese nuk te pelqen mos hyre fare as ti apo askush kujt te mos i pelqej tema ime.Gjiuthsesi flm per pergj.
bye bye.

Domira
20-08-05, 19:35
Nese nuk prish pune dhe me qellimin me te mire desha te nderhyj ne lidhje me keqkuptimin ne mes te krokodillit dhe engjellit_Llondon.

E lexova me kujdes postimin e krokodillit ne lidhje me temen por nuk mu duk se krokodilli kishte mendim te kundert nga une dhe ti, i nderuar engjelli_Llondon. Shikoe edhe nje here a mund te ndodhi qe nuk e ke lexuar me kujdes postimin e krokodillit :roll:

Shpresoj se do te me falni qe nderhyra por e kisha me qellimin me te mire.

Te dashur engjelli_Llondon dhe krokodilli ju pershendes nga zemra :)

Engjelli_London
20-08-05, 19:43
Domira edhe un te falenderoj ty shum per nderhyrjen qe bere mes meje dhe Korkodillit.Je e mirpritur ne nderhyje pa keqkuptime edhe un dua te them mos "Paragjykoni te tjeret pa fakte dhe mos e ulni tjetrin "
Jo se mua me bet gje Me krenarin time qe kam dhe qe ma lan nuk merzitem fare .Per mua beni c'te doni un thjehst kaloj merzin qe kam kaloj ketu .Por me sa duket ketu merzia te shtohet.Kam degjuar qe ne ratset me te veshtira te gjindet shoku apo shoqja.Pasi Sot me dt 20 gusht Babi im beri 12 vjet i larguar i pa par nga mua dhe pa e par e pa e degjuar un ate.Megjithate merzin e shikoj se si e kaloj.Megjithate edhe juve nuk po ju merzis me fort se do me thoni pas pak na e qave koken.Gjithsesi ju falenderoj.Aq sa bet isha i lumtur .
bye bye bye.

Domira
20-08-05, 19:54
Domira edhe un te falenderoj ty shum per nderhyrjen qe bere mes meje dhe Korkodillit.Je e mirpritur ne nderhyje pa keqkuptime edhe un dua te them mos "Paragjykoni te tjeret pa fakte dhe mos e ulni tjetrin "
Jo se mua me bet gje Me krenarin time qe kam dhe qe ma lan nuk merzitem fare .Per mua beni c'te doni un thjehst kaloj merzin qe kam kaloj ketu .Por me sa duket ketu merzia te shtohet.Kam degjuar qe ne ratset me te veshtira te gjindet shoku apo shoqja.Pasi Sot me dt 20 gusht Babi im beri 12 vjet i larguar i pa par nga mua dhe pa e par e pa e degjuar un ate.Megjithate merzin e shikoj se si e kaloj.Megjithate edhe juve nuk po ju merzis me fort se do me thoni pas pak na e qave koken.Gjithsesi ju falenderoj.Aq sa bet isha i lumtur .
bye bye bye.

Uroj qe te jeni gjithnje i lumtur engjelli_Llondon.
Me vjen shume keq per Babain tuaj dhe per ju :cry:

Uroj te jeni sa me mire dhe te lumtur.

Me nderime

Domira

Krokodilli
21-08-05, 10:32
Nese nuk prish pune dhe me qellimin me te mire desha te nderhyj ne lidhje me keqkuptimin ne mes te krokodillit dhe engjellit_Llondon.

E lexova me kujdes postimin e krokodillit ne lidhje me temen por nuk mu duk se krokodilli kishte mendim te kundert nga une dhe ti, i nderuar engjelli_Llondon. Shikoe edhe nje here a mund te ndodhi qe nuk e ke lexuar me kujdes postimin e krokodillit :roll:

Shpresoj se do te me falni qe nderhyra por e kisha me qellimin me te mire.

Te dashur engjelli_Llondon dhe krokodilli ju pershendes nga zemra :)

Pershendetje Domira e nderuar,, flm per nderhyrje (edhe pse nuk pat efekt tek shoku Engjelli, :) ) tregove rrespektn tend qe ke per tjeret, u mundove te pajtosh mendimet,,
je e rrespektuar nga une,,
hyra ne kete tem per diskutime,, po si duket me munges te kuptimit te gjuhes SHQIP SHQIP,, arrita deri tek keqkutimi me shokun e nderuar...
kaloni bukur ne diskutimin e kesaj teme

halla e madhe
21-08-05, 14:01
Desha te lexoj diq per vajzat shqipetare por kot :roll: a thua vall mos jane habitur bashkebiseduesit apo ngurrojne te flasin hapur qe ne gjitha trojet ENIKE jane vjazat Fisnike :wink:

Engjelli_London
22-08-05, 12:49
Hajde hajde hajde ! ! ! A dini gje ju Vellezer dhe Motra : " Qfar jete eshte kjo " Un nuk e di.Kuptoni pak vellezer.Edhe njeriu gabon por jo aq sa ti e mendon.
Gjithsesi pershendes Domiren, pasi donte te pajtonte dy forumista.Bravo Domira.
Korkodilli , shprehu pak me pak heren tjeter vellai.
Bye bye.

emine
20-03-08, 10:03
Qfar mendimi keni per vajzat Shqiptare ? Ne fakt vet jam me origjin nga Hasi i Shqiperis dhe jetoj ne Londer por me ka rastis qe shum vajza Shqiptare jan mendje medha ndersa te Kosoves jan yll fare nuk jan mendje medha.Me pelqejn Kosovaret. Vajza Shqiptare don dicka me shum , mendoj qe don dashnorin te ket pasuri?Qfar pergjj me jepni ju per ket. ???ju thuani Kosovaret jan yll dhe jo-mendjemdhaja.Kosovaret thojne:te shqiperis jan yll dhe jo-mendjemdhaja....ne pergjithsi pak Shqiptare qe nuk ja varin nalt ,por nuke eshte krejt e vertet ajo qka flitet ne forume per *Femren Shqiptare*se shumica flasin nga pervoja e keqe ...

olsi
20-03-08, 12:57
Qfar mendimi keni per vajzat Shqiptare ? Ne fakt vet jam me origjin nga Hasi i Shqiperis dhe jetoj ne Londer por me ka rastis qe shum vajza Shqiptare jan mendje medha ndersa te Kosoves jan yll fare nuk jan mendje medha.Me pelqejn Kosovaret. Vajza Shqiptare don dicka me shum , mendoj qe don dashnorin te ket pasuri?Qfar pergjj me jepni ju per ket. ???
mendimi ime eshet ky se vajzate shiptare jane ne te verte mendje medhaja se se kultura ne shqiperi eshte ndryshe me ate te kosovese dhe une i kame me ne zemere femrate kosovare se femrate shqipetare dhe kjo gje ndodhe se shiptari po te shohi komshijen e tije me nje djale shkone direkte tek prindrite e vajzes dhe i tregon po kjo eshte nje gabime qe bejme ne shiptaret kaqe po te theme tani me vone do te theme me shum
mirupafshime nga foto casti