PDA

View Full Version : Si u larguat nga Kosova


DEA
16-08-05, 13:16
Per shume bashkeatdhetare qe gjinden jasht vendit, kishte me qene deshira ime te dije se si u larguan nga Kosova dhe cila ishte arsyeja vendimtare per te ndermarre nje hap te tille?

Urata
16-08-05, 21:50
Arsyeja, per nje jete me te mire!E menyren se si dhe kur u largova, hiq nuk ma ka qejfi me i kujtue "ngacmue mendjen"!

Panopticon
16-08-05, 22:22
Qy qy Dea,

Bash ja paske qellu me kete teme. Une nuk jam gurbetqar po punoj ne disa vende te Kosoves neper terren edhe jam mundu edhe une me e gjete kete pergjigje. Besoj se shumica e te rinjve qe jane largu e qe jane ne largim e siper (pas kerkimit te partnereve me viza) largohen nga mospasja e nje mireqenie ekonomike.

Eshte per te ardhur keq se disa te rinje me te edukuar (arsimuar) kur nisen ne gurbet thone "do te kthehem ne momentin kur ti bej disa para", e kur te shkojne ne gurbet sikur u venitet kjo deshire duke fillu me i pelqy krejt sendet qe perendimi ua afron atyre. Ketu e kam fjalen per modus vivend-in (stilin e jetes), organizimin social, etj, gjera te cilat pas nje kohe ata i shohin si te pamundshme ne Kosove (ne atdhe).

Uroj qe se paku "truri yne" qe gjendet ne perendim te kthehen ne KS, sepse sidomos keto vite kur mendohet te zhvillohet e njejta, i duhen shume Kosoves ata.

Juaji,

Panopticon.

Kupid
17-08-05, 20:48
Para se me lind une, vėlla im ishte i sėmurė ne vitit 1962/1963 (nuk jam sigurt) edhe nje doktor serb ka jep nje injektim. Trupin i tij ka nis me dehidrato. Mbas s'di sa javė, Tomori, as nje vjecar ka dek ne duart babes vet. Baba ka deshte me ik pse o ken ne burg per 6 muj per arsyr politik, edhe regime e Tito's kan ndal fakultetin per Baba im, edhe ska mujt me shpėto djalin. Baba ka vendos me shku te xhaxhan ne Amerik. S'ka pas hiq qfare ardhmėri mir ne Jugoslavi. As nje vjet ai ka nis per me ik.
Nėnė ime nuk ka desht me najt ne Jugoslavi vetum, edhe ka thon Babes nuk guxon me ik pa neve. Baba ka ik ne Itali edhe ma von, Nėnė ka kalu neper mal (shtatzanė edhe tu majt mue ne duar) deri Itali me taku me Baben. Ne vitin 1965 kena ardhur ne Amerik.

arsyre: ka dek nje engjulli.
menyre: tjeter engjulla me ka bajtur.

halla e madhe
17-08-05, 21:00
Nga fundi i viteve 70ta u largova nga Kosova pasi qe dashurija ime u kurorizua me martese.Mendoja qe pas disa vjete do kethehemi per ti shkolluar femijte ne Kosove,mbeti enderr e zbehur.Vitet kaluan e bashke me te rritet malli edhe me shume per Kosoven tone te dashur. :(

lazdrani
19-08-05, 16:06
Largimi im nga Kosova ime ndodhi ne vitin 1992 duke kaluar ilegalisht kufirin Maqedon-Shqiperi.Ne Shqiperi isha plote nje vite te bukure,pastaj Stacioni im i fundit ishte Gjermania.
Ishte ftesa e Ushrise Serbe ajo qe une refuzova,ndalova studimet e shkolles se larte dhe morra mergimin.Mitrovice 05

Lazdrani :wink:

turisti
22-08-05, 21:13
Lufta.

uliksi31
22-08-05, 21:19
Demonstratat e 81-shit :(

Gentiani
27-08-05, 01:28
Para se me lind une, vėlla im ishte i sėmurė ne vitit 1962/1963 (nuk jam sigurt) edhe nje doktor serb ka jep nje injektim. Trupin i tij ka nis me dehidrato. Mbas s'di sa javė, Tomori, as nje vjecar ka dek ne duart babes vet. Baba ka deshte me ik pse o ken ne burg per 6 muj per arsyr politik, edhe regime e Tito's kan ndal fakultetin per Baba im, edhe ska mujt me shpėto djalin. Baba ka vendos me shku te xhaxhan ne Amerik. S'ka pas hiq qfare ardhmėri mir ne Jugoslavi. As nje vjet ai ka nis per me ik.
Nėnė ime nuk ka desht me najt ne Jugoslavi vetum, edhe ka thon Babes nuk guxon me ik pa neve. Baba ka ik ne Itali edhe ma von, Nėnė ka kalu neper mal (shtatzanė edhe tu majt mue ne duar) deri Itali me taku me Baben. Ne vitin 1965 kena ardhur ne Amerik.

arsyre: ka dek nje engjulli.
menyre: tjeter engjulla me ka bajtur.


Mė la pėrshtypje shkrimi i Kupid, i cili ishte shumė interesant rrėfimi i largimit tė familjes sė tyre. Nė anėn tjetėr po ashtu ėshtė pėr tė ardhur mirė fakti qė ata mė 1965 janė shpėrngulur nė Amerikė dhe ka arritur tė ruajnė dhe kultivojnė gjuhėn shqipe, kur krahasohet periudha kohore e largimit tė tyre nga tokat shqiptare. Rrespekt!

Naki
27-08-05, 10:58
Largimi im nga Atdheu ishte i pa planifikuar,kurr nuk e kame Enderruar nje dite te tille.
Arsyja ishte Ikja nga perndjekjet Politike te asaj kohe,aktivitetet e mija Humanitare ne sektorin e shendetsis ishin per okupatorin serb te Paligjesheme dhe te denuara me Burgim.
Atehere leshova atdheun me lote ne sy,e sot ne dhomen time ne shtratin kur enderrat e rinise i ujitja me plote entuzjazenm shkruaje kujtimet e para 13 viteve.

Pershendetje per autoren e Temes.


Naki

vendasi
27-09-05, 01:02
Se pari pershendes autoren,
Dita kur u detyrova te largohem nga atedheu i dashur ka qene kur e kam marre rrugen per mu ba ushtare i JNA-se se atehershme.Kurr si harroje pergdheljet e fundit te nanes dhe lotet e saje si gurra.Me daten 18 shtatore 1991.Prej asaj dite jam jashte atedheut te dashur per te cilin nuk ka nate qe nuk endrroje dhe shpirti im to te endrroje gjithemone per te deri sa te jem gjalle...
Teme e prekshme.
Ju pershendes perzemrsisht te gjithve.
Vendasi

Murgesha
27-09-05, 10:52
Ishte fillimi i Marsit 99.

Isha e mėrzitur dhe e shqetėsuar pėr lajmet qė ndėgjonim ēdo ditė, luftė, vrasje, masakra tė pėrditshme.
Kisha muaj pa e parė familjen time dhe ju luta shokut tim qė tė shkojmė pėr disa orė atje.
Mė plotėsoi dėshirėn, edhe pse gjithkund kishte polici, dhe kthimi nė shtėpi nuk ishte i sigurtė.
Na priu fati dhe arrita nė familjen time pa na ndodhė asgjė fare.
Isha vetėm me burrin dhe kaluam tri katėr orė tė kėnaqur me familjen time. Dikur mbasdite mora leje qė tė kthehemi nė shtėpi, mė lutėn shumė qė tė rrija atė mbrėmje, por kisha mendjen tek fėmijėt e mi dhe nuk mund tė kaloja njė natė tė tėrė me shqetėsime pėr ta.
Dolėn tė gjithė tė na pėrcillnin dhe nė ndarje mė tha vėllau, motėr tha edhe pse s`ėshtė kohė vizitash tė lutem dil mė shpesh se luftė e nuk i dihet si do tė rrjedhin ngjarjet.

I thashė si me tė qeshur (a thua ma ndinte zemra?? :cry: :cry: ) Vėlla shifemi pas 6-7 vitesh. Nė pėrqafimin e fundit me ta ndjeja zemrėn gropė, dhe kisha frigė si do tė arrinim nė shtėpi, ku pėr njė kohė gjysmė ore qė duhej tė bėnim ma autobus na prisnin katėr kontrolla policore.
Kah po i binim mes pėrmes Gjilanit me autobus vėshtroja rrugėt dhe objektet dhe seē ndjeja njė mall pėr ato rrugė ku u rrita.
Atė qė ma ndjente zemra u bė realitet. Po bėhen gadi 7 vite qė nuk pashė familjen dhe Gjilanin tim.
Pėr fat tė mirė arritėm nė shtėpi pa na ndodhė asgjė, pėr tė pritur atė datė mallkuar 23 Marsin kur u detyruam tė lėm shtėpinė tonė, kur me fėmijėt burrin dhe tė tjerėt nga familja e me lotėt lumė qė na rridhnin morėm rrugėn e pa kthim.
Lam shtėpinė, lam tė gjitha dhe ndėr tė gjitha plakun e shtėpisė tė vrarė nga qetnikėt (ai ishte aq i plakur sa qė nuk ishte rrezik pėr askėnd).
Ikėm tė shpėtojmė kokėn tonė, me vete kishim lotėt qė sna u ndanė mė, mėrzinė pėr plakun e shtėpisė, dhe njė tė masakruar tė gjallė gjendja e tė cilit kėrkonte trajtim tė shpejtė mjekėsor dhe qė nė vendlindjen tonė nuk mund tė i jepej.
Morėm rrugėn e mallkuar, sa pėr ta shėruar atė e tė kthehemi.

Por.... Kosova Lindore nuk ėshtė mė strehė e sigurtė pėr familjen time.
A do tė kthehemi mė atje.....??
Nuk di ndoshta do ta mbijetojmė dhembjen ndonjėherė pėr tė shkuar e parė muret e mveshura me gjak pafajėsie.....???????

Naki
27-09-05, 11:10
Ishte fillimi i Marsit 99.

Isha e mėrzitur dhe e shqetėsuar pėr lajmet qė ndėgjonim ēdo ditė, luftė, vrasje, masakra tė pėrditshme.
Kisha muaj pa e parė familjen time dhe ju luta shokut tim qė tė shkojmė pėr disa orė atje.
Mė plotėsoi dėshirėn, edhe pse gjithkund kishte polici, dhe kthimi nė shtėpi nuk ishte i sigurtė.
Na priu fati dhe arrita nė familjen time pa na ndodhė asgjė fare.
Isha vetėm me burrin dhe kaluam tri katėr orė tė kėnaqur me familjen time. Dikur mbasdite mora leje qė tė kthehemi nė shtėpi, mė lutėn shumė qė tė rrija atė mbrėmje, por kisha mendjen tek fėmijėt e mi dhe nuk mund tė kaloja njė natė tė tėrė me shqetėsime pėr ta.
Dolėn tė gjithė tė na pėrcillnin dhe nė ndarje mė tha vėllau, motėr tha edhe pse s`ėshtė kohė vizitash tė lutem dil mė shpesh se luftė e nuk i dihet si do tė rrjedhin ngjarjet.

I thashė si me tė qeshur (a thua ma ndinte zemra?? :cry: :cry: ) Vėlla shifemi pas 6-7 vitesh. Nė pėrqafimin e fundit me ta ndjeja zemrėn gropė, dhe kisha frigė si do tė arrinim nė shtėpi, ku pėr njė kohė gjysmė ore qė duhej tė bėnim ma autobus na prisnin katėr kontrolla policore.
Kah po i binim mes pėrmes Gjilanit me autobus vėshtroja rrugėt dhe objektet dhe seē ndjeja njė mall pėr ato rrugė ku u rrita.
Atė qė ma ndjente zemra u bė realitet. Po bėhen gadi 7 vite qė nuk pashė familjen dhe Gjilanin tim.
Pėr fat tė mirė arritėm nė shtėpi pa na ndodhė asgjė, pėr tė pritur atė datė mallkuar 23 Marsin kur u detyruam tė lėm shtėpinė tonė, kur me fėmijėt burrin dhe tė tjerėt nga familja e me lotėt lumė qė na rridhnin morėm rrugėn e pa kthim.
Lam shtėpinė, lam tė gjitha dhe ndėr tė gjitha plakun e shtėpisė tė vrarė nga qetnikėt (ai ishte aq i plakur sa qė nuk ishte rrezik pėr askėnd).
Ikėm tė shpėtojmė kokėn tonė, me vete kishim lotėt qė sna u ndanė mė, mėrzinė pėr plakun e shtėpisė, dhe njė tė masakruar tė gjallė gjendja e tė cilit kėrkonte trajtim tė shpejtė mjekėsor dhe qė nė vendlindjen tonė nuk mund tė i jepej.
Morėm rrugėn e mallkuar, sa pėr ta shėruar atė e tė kthehemi.

Por.... Kosova Lindore nuk ėshtė mė strehė e sigurtė pėr familjen time.
A do tė kthehemi mė atje.....??
Nuk di ndoshta do ta mbijetojmė dhembjen ndonjėherė pėr tė shkuar e parė muret e mveshura me gjak pafajėsie.....???????

Pėrshkrimė me plotė emocione ,dhimbje vertetė mė pikojnė sytė lotė gjatė leximit,nė rreshtatė e juajė shohė Veten tragjedinė e shumė bashkėatdhetarėve tanė.
Dhashtė Zoti qė sa mė shpejtė tė kthehet lirija dhe tė keni mundėsi tė shkoni nė Vendlindjen e juajė.


Naki

Giovanni
27-09-05, 12:45
Ishte fillimi i Marsit 99.

Isha e mėrzitur dhe e shqetėsuar pėr lajmet qė ndėgjonim ēdo ditė, luftė, vrasje, masakra tė pėrditshme.
Kisha muaj pa e parė familjen time dhe ju luta shokut tim qė tė shkojmė pėr disa orė atje.
Mė plotėsoi dėshirėn, edhe pse gjithkund kishte polici, dhe kthimi nė shtėpi nuk ishte i sigurtė.
Na priu fati dhe arrita nė familjen time pa na ndodhė asgjė fare.
Isha vetėm me burrin dhe kaluam tri katėr orė tė kėnaqur me familjen time. Dikur mbasdite mora leje qė tė kthehemi nė shtėpi, mė lutėn shumė qė tė rrija atė mbrėmje, por kisha mendjen tek fėmijėt e mi dhe nuk mund tė kaloja njė natė tė tėrė me shqetėsime pėr ta.
Dolėn tė gjithė tė na pėrcillnin dhe nė ndarje mė tha vėllau, motėr tha edhe pse s`ėshtė kohė vizitash tė lutem dil mė shpesh se luftė e nuk i dihet si do tė rrjedhin ngjarjet.

I thashė si me tė qeshur (a thua ma ndinte zemra?? :cry: :cry: ) Vėlla shifemi pas 6-7 vitesh. Nė pėrqafimin e fundit me ta ndjeja zemrėn gropė, dhe kisha frigė si do tė arrinim nė shtėpi, ku pėr njė kohė gjysmė ore qė duhej tė bėnim ma autobus na prisnin katėr kontrolla policore.
Kah po i binim mes pėrmes Gjilanit me autobus vėshtroja rrugėt dhe objektet dhe seē ndjeja njė mall pėr ato rrugė ku u rrita.
Atė qė ma ndjente zemra u bė realitet. Po bėhen gadi 7 vite qė nuk pashė familjen dhe Gjilanin tim.
Pėr fat tė mirė arritėm nė shtėpi pa na ndodhė asgjė, pėr tė pritur atė datė mallkuar 23 Marsin kur u detyruam tė lėm shtėpinė tonė, kur me fėmijėt burrin dhe tė tjerėt nga familja e me lotėt lumė qė na rridhnin morėm rrugėn e pa kthim.
Lam shtėpinė, lam tė gjitha dhe ndėr tė gjitha plakun e shtėpisė tė vrarė nga qetnikėt (ai ishte aq i plakur sa qė nuk ishte rrezik pėr askėnd).
Ikėm tė shpėtojmė kokėn tonė, me vete kishim lotėt qė sna u ndanė mė, mėrzinė pėr plakun e shtėpisė, dhe njė tė masakruar tė gjallė gjendja e tė cilit kėrkonte trajtim tė shpejtė mjekėsor dhe qė nė vendlindjen tonė nuk mund tė i jepej.
Morėm rrugėn e mallkuar, sa pėr ta shėruar atė e tė kthehemi.

Por.... Kosova Lindore nuk ėshtė mė strehė e sigurtė pėr familjen time.
A do tė kthehemi mė atje.....??
Nuk di ndoshta do ta mbijetojmė dhembjen ndonjėherė pėr tė shkuar e parė muret e mveshura me gjak pafajėsie.....???????


E nderuara moter Murgesha....... mesazhi yte vertete me ka tronditur shume ka shume kohe qe lote nuk kam nxjerr nga syri por gjate leximit te mesazhit tende nuk munda te permbahesha dote.
Me shume deshire do tu zbuloja edhe daljen time nga Kosova por pas mesazhit te Murgeshes nuk permbahem dote..........

spirl_girls
27-09-05, 14:14
E nderuara Murgesha me ke prekur shume me tregimiin tend..sepse po thuajse edhe vet kan ngjarje te tille nga largimi im...po sikur une te tregoja ngjarjen time em siguri se do te jete edeh me dhimshmee gje qe s`kam deshire te kujtoj perjeteee...po do shpresojm qe nje dite ddo mundemi te kthehemii....po a thua a do te jete e njejt JETA sikur dikur............jo per muaaa :cry:

Shpresa eshte ajo qe ne jetojm....sepse jeta e tille ishtee...duke mos mundur te kthejm mbrapaa..

Te pershendes e nderuar e dasht zoti qe nje dite do na realizohen deshirat spirl_girls!

Guri i madh
27-09-05, 16:19
edhe une jam largu nga vendlindja si shumica e shqiptarve ne veren e vitit 1993 rand e kam perjetue por mas randi per mu ka qen kur kam
ardh nga peja ne prishtin e aty i kam pa edhe 7 autobusa te ngarkuar me
shqiptar te cilet e kishin marr boten ne sy per arsye te ndryshme

Kupid
28-09-05, 01:56
me vjen keq me te tregu ju kush keni qajt tu largu pre kosoves heren e pare, kam pas najt ne kosova nje her 4 muj, nje her 7 muj edhe pse kam jetu ne amerik gati gjith jeta, shtir eshte me largu pre kosoves pa lot ne sy. nuk behet kollaj.

Urata
28-09-05, 16:58
Nga fundi i viteve 70ta u largova nga Kosova pasi qe dashurija ime u kurorizua me martese.Mendoja qe pas disa vjete do kethehemi per ti shkolluar femijte ne Kosove,mbeti enderr e zbehur.Vitet kaluan e bashke me te rritet malli edhe me shume per Kosoven tone te dashur. :(

Hallush dhe Murgeshe mi veshet ftyres lotet...


E pėrqafova fortė, perqafim qe puthte largesin/ moskthimin, e dinte mire shume...
dhe atė faculete te cilen sot ia mbaj fshinte lotet dhe deneste me te madhe...
Aq sa edhe malli im i sotem per te...

Perqafimin e percillnin fjalet: do te kthehem shpejte vetem sa ti bėj ca para pėr t'paguar semestrat dhe vitin shkollor...!

Nuk e di a...

vendasi
10-10-05, 03:48
Tregimi i juaj e nderuar Murgesha me beri shum te merzitshem ne ket moment..
Posaqerisht kur i permende rruget e Gjilanit qytetit tim me te dashur pergjithmone..Ku e kam kaluar pjesen me me te gezueshme te jetes time.
Nje dite do te kthehem ne vendin te cilit i takoj,qe te qeshe ,qe te jam i gezueshem ,qe te ta ndije ne shpirte ate knaqesi te cilen mund ta perjetoj vetem ne vendin tim.......
Te pershendes perzemersisht dhe te uroj fat ne te gjitha sferat e jetes.
Vendasi.....

arber mafai
10-10-05, 14:31
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Kaltrushi
13-10-05, 14:10
Pershendetje Dea dhe pergezime per teme

Si u largova nga Kosova???

Diku para 7 viteve ne kohen e luftes…. (babai i im ishte dalur me moti ketu ne gjermani: per arsyjen se ishte i denuar politik…) dhe ne fillim qe ende nuk dihej qfar po ndodh me kosoven tane… na vizitonin kogja shpesh Policet serb…. (pasi une edhe dy agjet tjere i kisha ne diaspor qe moti….), ata kerkonin vllaun time te madhin.. per arsy qe te qonin ne ushtri….FATI qe ai shpetoj te ik me pare…. Ne ato dite e mshefem vllaun tane dhe ja armiqet na u afronin, aty filloj beteja….. gjyshi dhe gjyshja ne luft humben…. Sepse nuk donin ta leshonin shtepin deri ne momentin e fundit..… kurse vllau i madh ather me 17 gati 18 vjeq iku me disa luftetare te UQK es per te luftuar per kosv, keshtu se u nda familja thuajse ne copa…. Ne ikem me te gjithe tjeret kujshi me traktora ….. une dhe vllau me i vogel per pakez shpetuam nga disa pluma.. .., mami im nuk dinte as veht mire ka tja mbajm dhe si te beheshim bashk me vllaun dhe prinderit e babit…., ikem nje katund aty afer….aty ndejtem disa dite….. nga aty shkuam te halla ime e cila jetonte ne nje vend ku ende nuk na besonin ather se vertet ne nje pjese te kosov ka filluar nje luft e vertet…. Aty ndejtem 2 muaj duke pritur te behej me mire…..por gjithnje me frig qe do merrnim ndonje lajm te Keq…., nga nje komandat i njohur te UQKs (ather)… te cilit jemi shume te falemenderuarr gjetem edhe vllaun….te cilit ai ja mbushi mendjen te vinte me ne te ikim nga kosova… ai i thonte se nuk esht ka le asgje pas, por esht i ri dhe qe ka be pune te mire….., ne morrem rrugen e gjate me shume ndodhija por te cilat tejkaluam me shume shume fat…. Mbasi arritem ne Gjermani gjetem edhe kontaktin me Gjyshin dhe gjyshen te cilet kishin mberri ather per fat te mire ne Shqiperi……


Ahhh kure flas per at kohe….. edhe vet smund ta besoj (por asnje pike te vogel se kam harruar) ndonjeher mendoj edhe nje liber te shkruaj aq shume qe kem pare, perjetuar edhe me ne fund prinderit e mije me shume thojn humben qe erdhen ketu sesa fituan…., por ata edhe pak dhe dojn ta realizojn endrret per tu kthyar ne Kosov…(siq kam cekur shume here, presin qe ne femijet vertet te jemi ne kemb tana dhe pastaj te mesyejn kosoven….)

Une me zemer jam ne kosov…sepse atje kam perjetuar disa gjera….por QE TE KETHENA ATJE as qe guxoj te mendoj ………


Jeta ne diaspor te trego edhe me shume se qfar vleft ka vendlindja…….

Me nderime

kaltrushi

gertaa
08-08-07, 14:59
une jom shku te baba qi ka pas shku ambasador e kur jam shku m kan prijt me lula si at chichken e forumit e jo pi fukarallakut as pi tutes jena pas zatat n tu la sahana bashk ajo tash ke blejt ker e une jo se e kom qu n kosov

SANTANA-29
08-08-07, 15:23
Tė mundohemi sa mė shumė ti shprehim ndjenat, ndaj vendlindjes sė largėt, e di qė na ka kapluar tė gjithėve mallėngjmi ndaj Atdheut ( sa bukr tingllon kur e thuajm Atėdhe....)
Tė shkruaj dhe pėr asimilin e rinisė shqipėtare kėtu...

Kėnaqem kur iu lexoj mendimet e disave se sa bukur shprehen.


Por dikush po e tepron se nuk e kupton as vet se qka ka shrue,kjo me befason,,
un aty un ketu un atje,,,,zu kocen,,,,,,,,,,,,,,,,:mad:

SANTANA-29
08-08-07, 22:56
Tani e urrej veten pse u largova dhe lash ate vetem,them pse per her te fundit her nuk e perqafova,te paktem ti them lamtumir se nuk do te shihemi me.Thuhet se largsia e ben me te larget dashurin,jo nuk pajtohem,largsia,dashurin e vertet e ben me te fort,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
dhe kshtu perfundon nje dashuri e zjarrt,,,
Tani mua nuk me duket asqe interisante,e di qe jeta vashdon ma tutje,po se si do vashdon


Kisha porositur te gjith,qe le te qendrojn sa ma afer dashuris se tyre mos ta lakmojn mergimin,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

uck_aksh
09-08-07, 00:43
Si u larguat nga Kosova (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=1089311#post1089311)?

Nga Kosova u largova nga ajroporti i prishtines per ne slloveni e nga sllovenija ilegal ne itali nga italia ilegal ne zvicerr e jam larguar iq ma larg se ne muajin maj te 2006

egi
09-08-07, 09:53
jam lind e larguar nga kosova, por me mendime gjithmon pran kam qen, sepse prindit e mi jan munduar shum per me na eduku "pran kosove"
dhe per kete ju falimenderoj shum

lyra2
09-08-07, 09:57
Uuuuhhhhuu sa shkrime prekese lexova!
Mergimi ,plage qe ende nuk po sherohet......oooofffff...

Preshevar
09-08-07, 11:49
Me aeroplan,... s'mė kujtohet agjencia po ndoshta s'prish punė ?

Un e lash gjyshin dhe gjyshėn per t'ju bashkangjitur prinderve...:(

Nuk po i hy detajėv tani se qysh tek se, bohet shum e se lexon askush :biggrin:

gazi-de
09-08-07, 13:31
Si u largova nga Atdheu,Kosova,pej si shume shqipeta edhe une me mora ket rruge te mallkuar,dhe do ta mallkoj gjithe here.(me falni po nuk dua apo nuk po mundem shkaku tek si she pse,sepse pak e shume e dime te gjithe)
Nje po e di qe u ben ngat 11 vite ne mergim,dhe nje e di qe nuk di a do te ma bej hallall apo fale nena ime per lotet qe i derdhi per mua dhe qe eshte duke i derdhe ende.
Edhe nje e di qe ne ate vend ku linda e u rrita ku e kalova femirin ka vdek per mua,jo jo une kome vdek per ate vend qe shum e deshta dhe e dua,dhe do ta dua.
"Tradita me vjeter e Shqipetarit eshte mergimi"qofte i mallkuar per mua................

LuLjaa
10-08-07, 00:55
Une hala n'kosove jam dmth ne vendlindje, bash kisha pas qef me dal ni here jasht ks..
e me dit se a eshte bash qeshtu qysh po thuni ju a jo hahahaha
O e di tybe e di po hajgare pak se n'gurbet nuk eshte edhe aq leht po s'keni ēka me ba
prap masi muni me shku 1 here a po 2 here ne vit, tek familjet qe i keni n'kosove, apo n'maqedoni mire eshte puna ma mire ka ni here ashtu se sa sikur dikush, dikush ka me vjet qe su kan ne vendlindje..

egi
10-08-07, 19:22
Une hala n'kosove jam dmth ne vendlindje, bash kisha pas qef me dal ni here jasht ks..
e me dit se a eshte bash qeshtu qysh po thuni ju a jo hahahaha
O e di tybe e di po hajgare pak se n'gurbet nuk eshte edhe aq leht po s'keni ēka me ba
prap masi muni me shku 1 here a po 2 here ne vit, tek familjet qe i keni n'kosove, apo n'maqedoni mire eshte puna ma mire ka ni here ashtu se sa sikur dikush, dikush ka me vjet qe su kan ne vendlindje..

hajde po ta qoj vizen =) pak me leht eshte nese e ki dikend te njofshem jasht..
por shum keq me qen i dam ne gjys
une per veti me than..shum keq ndihna kur kthehna per slloveni..apet si apet me merr malli per te dy vendet, se jasht kom lind dhe jam rrit, por kosova eshte kosove dhe e ka vendin e vet ne zemren time...

Arkza
11-08-07, 19:00
Jam Prek shume nga kjo Tem qe e Lexova Postimet e Juaj dhe aq qe u permbajta mu mushen syt me Lot e di se qka eshte te Jetojsh Large dhe ja u Besoj se vet isha ne Ger.. 3 here si Mysafire dhe me pa Durim Pritsha te Kthem Ne Vendin tim te Bekuar ...........:confused:

selvija
11-08-07, 21:14
OO me lot ne sy i them mallu qofte ky gurbet i mallkum qe na ndajti per gjithmon, gezimet e hidhrimet perballohemi me te luftojm deri ne pik te fundit...MUA!!! me martohet neser VELLAU bajne dasmen e tij ka gezim ne ate shtepi time te dashur,,e UNE ku do jem,,ne kete vend te mallkuar deri kur keshtu...fajet i kan te tjerte qe na larguan na treten pergjithmon e ne sot ata do ti mbajm e korrupcionet e tyre te pa fundta villat e tyre qe kishin ngrit deri ne rrokaqjell
e ne fukarat te perballohem te mbajme ata qe jan pa pune...mallu qofshin keta IDIOTA qe ne beren kete....:frown: :confused:

aroza
27-08-07, 11:43
Si u larguat nga Kosova (Vendlindja) ?

Paj edhe une si shumica mė lartė, kam patur pėrafėrsisht edhe arsyet edhe emocionet tė ngjashme.
Po ē'far desha tė shtoj ėshtė se pėr dallim ... ėshtė se une jo se e kam respektuar pushtetin por thjesht jam frik'sur.
Pra une kam ikur prej frike + ato tjerat.

LOJETARI
27-08-07, 12:54
U largova nga Kosova tuj e knue Shotėn , jo pej gėzimi po pej tute ,se mos po mė zanė nė kufi .Dhamt m`u dridhshin ,ēka edhe e bajshin melodinė ma tė mirė .E kisha pasaportėn tė bėme falls .Nuk ish edhe keq e bėme ,por hajt e besoj ti shkaut qė nuk e heton .Ja fillova qe besa edhe me e besue Zotin .Iu luta nja dy herė shqip ,m`u dukt se menjėherė mė kuptoj , veq kur m`u ēelen rrugtė as nuk mė vetke kush, kush je e ,as ku po shkon .Bėnu tė sigurt se edhe me mė pas vet nuk kisha ditė me u pėrgjegjė .Pas nja 24 orėve mėrrimė nė stacionin e trenave nė Frankfurt ,aq sa ishim tė lodhun ishim edhe kurreshtar se qysh do tė na presin gjermanėt .Kisha ndėgjue se janė shumė mikėpritsa por jo edhe aq sa na shqiptarėt .Nuk e di a mosha jonė aq e re ,apo ishin tė zėnė me punė tė veta veq njeri i gjallė nuk na foli .Nė mujin e ardhshėm po bahen 16 vjet, kurgjė nuk ėshtė mė qysh ka qenė .As unė ,as gjermanėt, e as Kosova . Janė pėrzie stacionet ........ska dreq qė i bjen nė fije .Edhe shota ėshtė reformue .

Kavaleri
28-08-07, 01:58
Hmm shum ngjarje shqetsuese ketu, me vije shum keq.

Pershendetje te gjith mergimtaret, posaqerisht ish azilatet e viteve 1996-97 basel/luzern.
Ishte koh e mire ne Kosoven e shtrejt at dit kur dola nga dera perqafova prindit shum, dhe mura rrugen e gurbetit per ne slloveni.
Punova 2 vite aty, edhe ne cdo pauze kam lexu fajlorin gjermonisht - shqip, synimin e kisha per me larg ne gjermoni.
Kalimi i kufirit
Koper / Slloveni -> Itali ora diku afersisht 9.00 mengjes viti 1996.
Ne koper u ula me pi nje kafe, aty hasa me nje me nje mergimtar ishte nga Ferizaji, pim me at nag nje kafe edhe ai me tregoj se ka po e kalojn kufirin tjeret.
U pershendeta me at Ferizajasin, edhe ju afrova afer nje gardhi te nje bashqes dhe aty me dy duart ne gjepa ngadal kam kalu bashqen dhe jam hy ne itali shum thjesht, nje klysh lehte kapak por skisha qka me i be dola nga dal edhe hyra prap me nje kafe.
Pas pak dola nga aty dhe kerkova se ka i bjen Stacioni i Trenit, nxurra bileten per milano, aty ne stacion po get mu drejtu nje polic nga un un e kisha afer toaletin edhe qe skam dal nga aty deri ka ardh nje tren, edhe se kam kqyr se ka e ku po shkon veq mos tme nxajn policet.
Ne zbritjen e par kam dal nag i tren edhe ka ora 11-12 kam morr rrugen per mliano.
Mbremje diku 20:00 apo me shum sme kujtohet mir kam mbrri ne milano, stacion aty, jam has me nje nga Struga, ai me ka drejtu tek nje hotel esht perkujdes si per vllaun e vet, ne mengjes ka ardh me ka zgju nga gjumi dhe me ka ofru deri te stacioni i milanos aty kem nxerr bileten per zvicer edhe jam pershendet me te.
Kam kalu kufirin e zvicerres pa pasaport ne tren aty per fat spat kontroll se pse ne at koh uldhtonin edhe nexaset.
Basel ora 20-21 te nje sebep, pastaj te nesmen jam lajmru azil se pse nga friga qe mos po me nxejn n`zez.
Diku 7 dit ne basel pastaj kam ber nje itervju dhe me pyten se ku ne cilin kanton deshiroj te strehoem, un vetem kah filtet gjermonishtja pasi qe kisha msu pak.
Me ofruan strehim ne Sprengi-Emmenbrücke kanton Luzern.
aty kam fillu jeta e gurbetit, qe 11 vite gati ne ket zvicerr.
Arsye pse? vet po e pyes veten pse? por rezultati po e qet "per qefi" pasi qe ne Kosove kam shum me shum kushte me te mira se ketu.
Ketu populli zvicerran, flas per kanton te Luzernit , jan njerz anti Shqiptar, edhe qe ke veshtir te jetosh ketu, pasi qe edhe punen nuk ta japin si pun.
Kan shume urretje ndaj neve.
Zvicrra emer i fort, e shtet i dobt, i fiton ketu 4 mi frang, si ne kosov 400 euro.