PDA

View Full Version : Al Zavari:"Jepni fund vjedhjes sė naftės sonė"


MemphiSx
18-08-05, 16:59
Ne nje intervist qe e lexova te Al Zavarit Njeriut numer 2 ne Al Kaida,me la pershtypje te madhe ky tekst i Titullit,ne vijim po i citoj disa fjali te ksaj interviste dhe nga ju kerkoj te dij se a eshte lufte e drejt e Al Kaides

Njeriu numer dy i Al Kaides Ajman Al Zavahri u eshte kercnuar britanikeve me sulme te reja me ane te nje videoporosie te emetuar dje.duke nenvizuar se politika e Kryeministrit Toni Bler do t'i sjell edhe me shume shkaterrime Britanis.
"Ate qe e keni pare ne Nju Jork,Uashington dhe Afganistan,jane vetem humbje fillestare.Nese Amerika vazhdon te njejten politik armiqesore do te shihni diq qe do tju bej te harroni tmerrin qe keni pare ne Vietnam.Nuk ka asnje shteg tjeter per Uashingtonin perveq terheqjes se menjehershme qfaredo shtyrje e marrjes se ketij vendimi nenkupton me shume vrasje dhe humbje.Nese nuk terhiqeni sot ne menyre te pashmangshme do te terhiqeni neser pas vrasjes dhe plagosjes se dhjetera mijera njerzve.


[color=blue]Popuj te shteteve kryqezata sheiku yne i bekuar,Osama Bin Ladeni ju ka ofruar nje armepushim ne menyre qe te largoheni nta tokat myslimane,siq tha ai as qe mund te enderroni per siguri perderisa te mos jetojm ne nje realitet te quajtur PALESTINE dhe perderisa ushtrite tuaja te pafe te mos largohen nga tokat e Profetit Muhamed.Porosia jone per ju eshte e qarte e fuqishme dhe perfundimtare:Nuk do te kete shpetim perderisa te mos terhiqeni nga tokat tona,jepni fund vjedhjeve se naftes sone ishte porosia e Al Zavarit

Gentiani
18-08-05, 18:20
O Al Zavari, po ku keni more ju naftė tuajėn nė shpellat e malet e Afganistanit dhe gjithė birucat ku jeni futur, qė ndoshta nuk keni as ujė pėr tė pirė se lėre mė naftė tuajen. :lol: :lol:

Tomori
18-08-05, 19:15
O Al Zavari, po ku keni more ju naftė tuajėn nė shpellat e malet e Afganistanit dhe gjithė birucat ku jeni futur, qė ndoshta nuk keni as ujė pėr tė pirė se lėre mė naftė tuajen. :lol: :lol:

-Gentiani si cendroni me Gjeografine?
-Shihet carte se nuk keni konceptin se ku ndodhet Afganistani, dhe resurset natyrore te Afganistanit,,,
Gentiani...mer e lexo se kure nuk esht vone...or cune!

Gentiani
18-08-05, 21:44
O Al Zavari, po ku keni more ju naftė tuajėn nė shpellat e malet e Afganistanit dhe gjithė birucat ku jeni futur, qė ndoshta nuk keni as ujė pėr tė pirė se lėre mė naftė tuajen. :lol: :lol:

-Gentiani si cendroni me Gjeografine?
-Shihet carte se nuk keni konceptin se ku ndodhet Afganistani, dhe resurset natyrore te Afganistanit,,,
Gentiani...mer e lexo se kure nuk esht vone...or cune!

Tomori,

unė e shoh sukses pjesmarrjen tėnde nė tema, edhe pse je i humbur nė vendin dhe hapėsirėn e diskutimeve rreth diskutimeve dhe temės.

Shkurt po i bie: Al Kaida e hamamit, ėshtė e izoluar dhe e dėrmuar diku nė malet e Afganistanit dhe kufirit me Pakistanin, pasi siē dihet para sulmeve dhe gjatė sulmeve tė SHBA-vė ndaj regjimit tė Talibanėve, aty ishte edhe ēerdhja e Al Kaides, kampet e tyre dhe udhėheqėsi Bin Laden.

Nė cilėn naftė pra thirret Al Kaida, kur nuk ka as njė rezervuar tė vetėm nafte, sepse pasuria e naftės, nė tė cilėn thirren ata, janė prona tė shteteve tjera arabe dhe jo Al Kaides.

Tomori
18-08-05, 22:03
O Al Zavari, po ku keni more ju naftė tuajėn nė shpellat e malet e Afganistanit dhe gjithė birucat ku jeni futur, qė ndoshta nuk keni as ujė pėr tė pirė se lėre mė naftė tuajen. :lol: :lol:

-Gentiani si cendroni me Gjeografine?
-Shihet carte se nuk keni konceptin se ku ndodhet Afganistani, dhe resurset natyrore te Afganistanit,,,
Gentiani...mer e lexo se kure nuk esht vone...or cune!

Tomori,

unė e shoh sukses pjesmarrjen tėnde nė tema, edhe pse je i humbur nė vendin dhe hapėsirėn e diskutimeve rreth diskutimeve dhe temės.

Shkurt po i bie: Al Kaida e hamamit, ėshtė e izoluar dhe e dėrmuar diku nė malet e Afganistanit dhe kufirit me Pakistanin, pasi siē dihet para sulmeve dhe gjatė sulmeve tė SHBA-vė ndaj regjimit tė Talibanėve, aty ishte edhe ēerdhja e Al Kaides, kampet e tyre dhe udhėheqėsi Bin Laden.

Nė cilėn naftė pra thirret Al Kaida, kur nuk ka as njė rezervuar tė vetėm nafte, sepse pasuria e naftės, nė tė cilėn thirren ata, janė prona tė shteteve tjera arabe dhe jo Al Kaides.

Gentiani qkemi nje here po perse nxehesh i nderuari...ju lutem keni gjakeftofesine...siq jeni ju jo i humburi !
....Gentijani me duket se ju keni keqe kuptuar pyetjen:
-Tash a e dine si eshte muhabeti...fjala eshte per resurset e Avganistanit..e JO per formacionet atdhetare...siq eshte Al-Kaida.
-Gentiani ju pershendes kalofshit mire kudo qe te jeni :wink:

Gentiani
18-08-05, 22:15
Tomori, nuk po e bėjmė kėtu Kuiz Diturie me pyetje e pėrgjigje.

Tema ėshtė Al Zavari:"Jepni fund vjedhjes sė naftės sonė" E pėr anėn e gjeografike ku gjinden e ku janė nuk bėhet fjalė kėtu?, e nėse insiston ja njė informatė qė sipas Ali Ahmetit kishin ardhur edhe nė Kondovė !!! :wink:

Tomori
18-08-05, 22:35
Tomori, nuk po e bėjmė kėtu Kuiz Diturie me pyetje e pėrgjigje.

Tema ėshtė Al Zavari:"Jepni fund vjedhjes sė naftės sonė" E pėr anėn e gjeografike ku gjinden e ku janė nuk bėhet fjalė kėtu?, e nėse insiston ja njė informatė qė sipas Ali Ahmetit kishin ardhur edhe nė Kondovė !!! :wink:

-Gentiani po ju pyes me sinqeritete,,,Kush eshte ky Ali Ahmeti..!!! mbas bindjes suaj..?
_Gentiani sa per dijeni ki kolobracionist sllavo-maqedons, nuk ka mandatin te jep vlersime per levizjet e ardhshme Shqiptare!

Reana
19-08-05, 05:01
[quote=Gentiani]
-Gentiani po ju pyes me sinqeritete,,,Kush eshte ky Ali Ahmeti..!!! mbas bindjes suaj..?
_Gentiani sa per dijeni ki kolobracionist sllavo-maqedons, nuk ka mandatin te jep vlersime per levizjet e ardhshme Shqiptare!

hemm...
Tomor, cfare domethenje ka kjo "ki"???
Mos kjo gjuha sllavo-maqedone te ka zene vend dikund ne zemer, qe po po i eliminon shkronjat "y" sikur sllavet ??? :evil:

PERNDRYSHE,
Ali Ahmeti eshte i legjitimuari i popullit shqipetar ne Maqedoni, qe ka ia ka dhene shumicen e votave BDI-s, keshtuqe ai ka shume mandat bile te flase ne emrin e secilit prej jush :evil: - fatekeqesisht!!!

Me siguri keni qene shume te zene, duke u marre me lajmet rreth Al Kaides e gjithfare cirkuzi tjeter te Botes, dhe gjate votimeve, interesi kombetar shqipetar nuk ka qene prioritet i shumices se qytetareve shqipetare ne RM :(

Shiko po ju regjistrojne arab si keni marr me nje ane!!! :x

Krokodilli
19-08-05, 06:54
O Al Zavari, po ku keni more ju naftė tuajėn nė shpellat e malet e Afganistanit dhe gjithė birucat ku jeni futur, qė ndoshta nuk keni as ujė pėr tė pirė se lėre mė naftė tuajen. :lol: :lol:
Gentiani pajtohu me realitetin,,, nese nuk din per historin e popujve te tjer eshte mir te lexosh .....

Amerika , Britania, Australia, jan Trerroristat me te medhenj ne Bote,, vjedhin , Plaqkisin, Vrasin njerez te pafajshem,, dhe qka eshte me e keqja, kete e bejn ne vend te huajin,,
nese nuk e ke dit se per qfar behet e gjith kjo lufte,,, NAFTA,
bota eshte duke u ballafaqu me naft per dite,, qmimet nga $2 jan ngrit ne $3 brenda 2 muajve,, do te thot vendet arabe jan vendi i vetem qe ka mundesin te mbaj boten ne qarkullim,, per ate Amerika mundohet dhe e ka ne dor Irakun etj etj,, dhe ben plane qe ta Sulmoj edhe IRANIN ,, ,,

ne nje shkrim Amerikan te NEW YORK TIMES thuhet se deri ne vitin 2060 do te ballafaqohemi me nje problem te paparamenduar,, nuk do te kemi as najft per udhetim civil,, e lema per Ushtri, aviacion etj etj....

Reana
19-08-05, 07:02
ne nje shkrim Amerikan te NEW YORK TIMES thuhet se deri ne vitin 2060 do te ballafaqohemi me nje problem te paparamenduar,, nuk do te kemi as najft per udhetim civil,, e lema per Ushtri, aviacion etj etj....

pune e madhe!!!
Do te behen te gjitha shtetet e Botes respektues te mire te ekologjise :lol: dhe do ta ruajne mjedisin jetesor!!!

edhe ashtu jane ne mode motorrat elektrike, hibride, solare, etj etj....

S'di cka do te behet me ato shtete GDP-ja e te cilave eshte e varur kryesisht nga eksporti i naftes se!!! 8)

Krokodilli
19-08-05, 07:08
ne nje shkrim Amerikan te NEW YORK TIMES thuhet se deri ne vitin 2060 do te ballafaqohemi me nje problem te paparamenduar,, nuk do te kemi as najft per udhetim civil,, e lema per Ushtri, aviacion etj etj....

pune e madhe!!!
Do te behen te gjitha shtetet e Botes respektues te mire te ekologjise :lol: dhe do ta ruajne mjedisin jetesor!!!

edhe ashtu jane ne mode motorrat elektrike, hibride, solare, etj etj....

S'di cka do te behet me ato shtete GDP-ja e te cilave eshte e varur kryesisht nga eksporti i naftes se!!! 8)
edhe une po them pun e madhe,, po terroristi Bush nuk ka mendim te njejt si ti dhe une,, aj me gjith kusht ka vendos te vras te plaqkis njerez te pafajshem...


po edhe ti Reana sa e ke ble kerrin e ri BLUEBIRD si do ta vozitesh moj ,, paramendo mu shetit me skuter neper qytet,, phaaaaaaaaaaaaaaa
20k/h

Reana
19-08-05, 07:34
po edhe ti Reana sa e ke ble kerrin e ri BLUEBIRD si do ta vozitesh moj ,, paramendo mu shetit me skuter neper qytet,, phaaaaaaaaaaaaaaa
20k/h

BLUEBIRD :roll: ????
Thunderbird more :lol:
me biciklete edhe me mire se me skuter :lol:...
Perndryshe rezerva te medha te naftes gjenden ne Kanade, Federaten Ruse, Venezuele!!! te gjitha keto rezerva jane te PA-eskploatuara, ne Federaten Ruse kane filluar tani vone...
jane vete shtetet Arabe te cilat kane deshur te eksploatojne rezervat e tyre te naftes...me siguri fitimi/pasurimi ka qene ne interesin e tyre....
Kandezet, cudi si kane arritur zhvillimin ekonomik me standardin ndoshta me te lartin ne Bote sipas HDI-se (Human Development Index), e rezervat e naftes nuk kane nevoje ti prekin fare..athua si more???
Cudi si nuk vrapojne qeveritaret Kanadeze te pasurohen e te behen bilionere, perderisa populli vuan ne skamje, dhe nuk ka mundesi ti dergoje as vajzat as djemte madje as ne shkolle fillore, si ndodhe ne disa shtete arabe!!!

http://www.infoplease.com/ipa/A0872964.html

Reana
19-08-05, 07:37
Renditja shterore sipas rezervave te naftes (ne billiona barrela)

1. Saudi Arabia 261.9
2. Canada 178.81
3. Iran 125.8
4. Iraq 115.0
5. Kuwait 101.5
6. United Arab Emirates 97.8
7. Venezuela 77.2
8. Russia 60.0
9. Libya 39.0
10. Nigeria 35.3

Krokodilli
19-08-05, 09:38
po edhe ti Reana sa e ke ble kerrin e ri BLUEBIRD si do ta vozitesh moj ,, paramendo mu shetit me skuter neper qytet,, phaaaaaaaaaaaaaaa
20k/h

BLUEBIRD :roll: ????
Thunderbird more :lol:
me biciklete edhe me mire se me skuter :lol:...
Perndryshe rezerva te medha te naftes gjenden ne Kanade, Federaten Ruse, Venezuele!!! te gjitha keto rezerva jane te PA-eskploatuara, ne Federaten Ruse kane filluar tani vone...
jane vete shtetet Arabe te cilat kane deshur te eksploatojne rezervat e tyre te naftes...me siguri fitimi/pasurimi ka qene ne interesin e tyre....
Kandezet, cudi si kane arritur zhvillimin ekonomik me standardin ndoshta me te lartin ne Bote sipas HDI-se (Human Development Index), e rezervat e naftes nuk kane nevoje ti prekin fare..athua si more???
Cudi si nuk vrapojne qeveritaret Kanadeze te pasurohen e te behen bilionere, perderisa populli vuan ne skamje, dhe nuk ka mundesi ti dergoje as vajzat as djemte madje as ne shkolle fillore, si ndodhe ne disa shtete arabe!!!

http://www.infoplease.com/ipa/A0872964.html
Thunderbird na fal se Bluebird eshte prodhim Australian....

ato thashetheme se kanada ka Nafte nentokesore ato tregoja disave ketu ne forum e jo mu,,,, me pas kanada naft ,, nuk shpenzon me qindra mijera dollar neper Arabin Saudite me importu naft,, po ashtu USA kish marr nga Kanada jo nga Arabia Saudite.. sa per Rusi,, Ruset kan naft po jo te mjaftushme,, jo te mjaftushme as per Popullin e vet,, kurse ne Irak qdo 50 km e ke Naften Nentok,, apo E TERE NENTOKA ESHTE E PASUR ME NAFT,,, PO ASHTU ARABIA SAUDITE.....

SIMBAS TEJE QKA PO KERKON USA NE IRAK (IRAQ)????? SHUM PO JU INTERESOKA PAQJA E IRAKIANVE,,,, TERRORISTA, TE PA FYTYR,, HAJDUT, NUK KA FAJ POPULLI AMERIKAN,, KA FAJ TERRORISTI GEORGE BUSH ..

Gentiani
19-08-05, 17:45
Ha,hahaaaa Krokodilli, po tani qė ėshtė puna e naftės nuk do tė bėhemi me Arushėn - Al Kaidėn se vijnė kėta tre musketerėt mė tė mėdhenjė tė Botės e na e marrin edhe naftėn prej cisternave :lol: :lol:

Por, mos harro ai Al Zavari i Al Kaidės ėshtė pėrgjigjur nė stilin sikur tė kėrcėnonte dikush "jepni fund vjedhjes sė parave tė mia" nė ndonjė Bankė, ku nuk jam as klient i saj se lėre mė tė ketė njeriu para tė deponuara... pėr atė ėshtė shumė e palogjikshme thirrja e tyre.

Reana
19-08-05, 18:00
ato thashetheme se kanada ka Nafte nentokesore ato tregoja disave ketu ne forum e jo mu.

SIMBAS TEJE QKA PO KERKON USA NE IRAK (IRAQ)????? SHUM PO JU INTERESOKA PAQJA E IRAKIANVE,,,, TERRORISTA, TE PA FYTYR,, HAJDUT, NUK KA FAJ POPULLI AMERIKAN,, KA FAJ TERRORISTI GEORGE BUSH ..

hemm.. :lol:
ndoshta ke nevoje te lexosh apo studjosh pak ne degen e ekonomise dhe ne kuader te resoreve natuyrale do ti gjesh informata per shtetet me te pasura ne Bote ne resore natyrale dhe pak Ekonomi Politike te kish bere mire poashtu:wink:

E per ate se Bush terroristi se bashku me shoket e tij terroriste Mbretin Abdullah (qe mbertheu tash vone) me Jemenistet e Dubaistat, se cka jane duke bere ata se BASHKU ne Irak, duhet pyetur ata drejtperdrejte...
Ende nuk jam bere anetare e ketij grupi eksluziv VIP, qe ta dij se a me shume Sadami urrehej nga Bushi apo fqinjet e "vellezerit" e tij Arab!!!! :roll:

Krokodilli
19-08-05, 19:28
ndoshta ke nevoje te lexosh apo studjosh pak ne degen e ekonomise dhe ne kuader te resoreve natuyrale do ti gjesh informata per shtetet me te pasura ne Bote ne resore natyrale dhe pak Ekonomi Politike te kish bere mire poashtu:wink:

a thua e nderuara Reana perse Kanada importon Nafte nga Vendet Arabe?,, dhe a thua perse Nafta eshte $3 a jo $1 sikurse ishte disa vite me par... mos vall Kanada po run Naften per vitin 3000 e pi hargjon parat e bugjetit te vitit 2005,, pe kurseka naften nentokesore :lol:
e pa kuptimt.... Edhe Kina ka Naft,, por jo as per 2% te popullates se saj,,, 26/01/2005 beri nje kontrat me Arabin Saudite per import
95 bilion ne vit...

Amerika pa Naft te mjaftueshme nuk do te quhej Superfuqi,, po mos te ishte Saudi Arabia dhe Iraku, Amerika mbrenda 40 viteve do ta humbte titullin Superfuqi Boterore..

Reana
20-08-05, 01:57
a thua e nderuara Reana perse Kanada importon Nafte nga Vendet Arabe?,, dhe a thua perse Nafta eshte $3 a jo $1 sikurse ishte disa vite me par... mos vall Kanada po run Naften per vitin 3000 e pi hargjon parat e bugjetit te vitit 2005,, pe kurseka naften nentokesore :lol:
e pa kuptimt.... Edhe Kina ka Naft,, por jo as per 2% te popullates se saj,,, 26/01/2005 beri nje kontrat me Arabin Saudite per import
95 bilion ne vit...

Amerika pa Naft te mjaftueshme nuk do te quhej Superfuqi,, po mos te ishte Saudi Arabia dhe Iraku, Amerika mbrenda 40 viteve do ta humbte titullin Superfuqi Boterore..

hemmm...
i nderuar, po me obligon me elaboru pak, po hajt s'po pritoj!!!

Pasuria me e madhe e nje shteti jane resoret njerezore, respektivisht njerezit e kualifikuar dhe profesioniste!
Kur nje shtet ka resore adekuate profesionale, nevoja per resore natyrale bie sepse eksportet e nje shteti nuk jane me lenda e pare (nafta psh) por produktet e natyrave te ndryshme!
Kanada eshte e pasur me shume resore natyrale, jo vetem me nafte, por NUK KA nevoje ti shrytezoje ato per ta mbushur arken shteterore. Eksportet e Kanades jane te natyrave te ndryshme, kryesisht produkte te perpunuara!!!
Po e marrim shembullin e Kanades, qe eshte e pasur me resore natyrale, p[or nese e marrim shebullin e Japonise, qe eshte nder shtetet me te "varfura" nga resoret natyrale :o , atehere do ta kuptosh se cka do te thote RESORE NJEREZORE!!!
Njerezit e kualifikuar dhe me pergatitje te larte profesionale, ne cdo lemi jane PASURIA me e vlefshme e nje shteti, me e vlefshme se nafta bile!!!

fatekeqesisht ne shtete diktaturiale si ne Arabine Saudite, ku shteti kontrollohet nga nje grup njerezish te cilet i ruajne vetem interesat e veta personale e jo te mbare popullit dhe gjeneratave qe vijne, vie deri te eksploatimi i resoreve natyrale.
Ata nuk investojne ne shkollimin dhe perparimin e shoqerise, por ne pasurimin e tyre personal-ne pallate, hareme dhe pasuri tjera te panevojshem dhe dekadente! Perderisa qytetaret e zakonshem nuk kane mundesi te jetojne edhe nje jete shume modeste, ke grupin tjeter qe shfrytezon pasurine natyrale te tere vendit!!!
Askush nuk i detyron me zorr qeveritaret arabe te shesin nafte, por e shesin se nuk kane burim tjeter te pasurimit- nuk prodhojne asgje tjeter!!! fatekeqesia qendron ne ate se resoret natyrale, jane resore te hargjueshme; cka do te ndodhe kur te hargjohet nafta???
do te behen azilante ne ranchin e Bushit ne Texas???

Krokodilli
20-08-05, 08:01
Pasuria me e madhe e nje shteti jane resoret njerezore, respektivisht njerezit e kualifikuar dhe profesioniste!

E KAM DIT EDHE UNE KETE,, PO QKA TE VYN NJEREZIT E KUALIFIKUAR KUR SKAN NE QKA PUNOJN,,,,
ME BJEN FAKTE QE THU SE KANADA PASKA NAFT NENTOKESORE,, PARUSI QE NUK E EKSPLORON ENDE,, SEPSE DISI SHUM E PAKUPTMT ME DUKET TE PAGUAJ TERE ATO PARA NE EKSPORTIMIN E NAFTES, KUR MUND TA MBAJ VENDIN E VET ME NAFT TE MJAFTUESHME PA RRIT QMIMET E NAFTES DITA DITES... QENKA QAQ E PASUR PSE PO LEKA POPULLATEN TE HJEKIN DHE TE BRENGOSEN PER KETO RRITJE TE QMIMEVE TE NAFTES PER DIT..(per te cilat qmime diteve te fundit eshte ka brengoset bota jo vetem Kanada)

Arb
21-08-05, 01:02
Shqiptaret jane kombi me pro-Amerikan ne bote. Prandaj, ata qe qendrojne drejteperdrejte dhe jo-drejteperdrejte kunder SHBA-ve, jane edhe kunder vullnetit te shumices se kombit tone.

Jo rastesisht, Presidenti Rugova e konsideron SHBA-ne si mik te perhershem te kombit tone.

Te perkrahet qendrimi i atyre rrymave kunder-njerezore te Al-Qenave, Al-Derrave e Al-Kurvave eshte jo njerezor. Keto rryma perdorin fene si karte per te arritur qellimet e tyre personale dhe grupore.

SHBA rrezuan nje diktator ne Irak, dhe jane duke bere perpjekje per te vene rendin dhe qetesine ne Irakun e pas-Diktatures.

Po keta Al-Derrat, bejne te kunderten, sulmojne femije Irakiane, dhe popullaten Irakiane qe ben perpjekje per te vene ne kontroll gjithcka ne Irak.

Ene Shqiptaret duhet te jemi te kujdesshem ne paragjykimet tona rreth SHBA-ve. Ne nje nder sondazhet e fundit, Shqiptaret dhe Amerikanet jane kombet qe kane simpatine me te vogel nga Europianet.

Lexoni edhe nje here, ne jemi kombi qe kemi simpatine me te vogel nga Europianet. E pederisa nuk gezojme simpati nga Europianet, ata Al-Derrat e Al-Qenat as qe e dine se cka jane Shqiptaret. Ata bile bekuan krimet Cetnike Serbe mbi ne.

Miqete tone jane te pakte, E miqesia e krijuar me SHBA-te duhet ruajtur. Ajo miqesi duhet te mbetet e perjetshme, pa marr parasysh nga pastrimi i trurit te disa rrymave kunder-Shqiptare, qe ne emer te fese shprehin mellefin e ttre mbi SHBA-te.

Krokodilli
21-08-05, 06:45
Shqiptaret jane kombi me pro-Amerikan ne bote. Prandaj, ata qe qendrojne drejteperdrejte dhe jo-drejteperdrejte kunder SHBA-ve, jane edhe kunder vullnetit te shumices se kombit tone.

Jo rastesisht, Presidenti Rugova e konsideron SHBA-ne si mik te perhershem te kombit tone.

Te perkrahet qendrimi i atyre rrymave kunder-njerezore te Al-Qenave, Al-Derrave e Al-Kurvave eshte jo njerezor. Keto rryma perdorin fene si karte per te arritur qellimet e tyre personale dhe grupore.

SHBA rrezuan nje diktator ne Irak, dhe jane duke bere perpjekje per te vene rendin dhe qetesine ne Irakun e pas-Diktatures.


Ene Shqiptaret duhet te jemi te kujdesshem ne paragjykimet tona rreth SHBA-ve. Ne nje nder sondazhet e fundit, Shqiptaret dhe Amerikanet jane kombet qe kane simpatine me te vogel nga Europianet.

Lexoni edhe nje here, ne jemi kombi qe kemi simpatine me te vogel nga Europianet. E pederisa nuk gezojme simpati nga Europianet, ata Al-Derrat e Al-Qenat as qe e dine se cka jane Shqiptaret. Ata bile bekuan krimet Cetnike Serbe mbi ne.

Miqete tone jane te pakte, E miqesia e krijuar me SHBA-te duhet ruajtur. Ajo miqesi duhet te mbetet e perjetshme, pa marr parasysh nga pastrimi i trurit te disa rrymave kunder-Shqiptare, qe ne emer te fese shprehin mellefin e ttre mbi SHBA-te.

zoteri ma ke perzi pak kete tem,, ke dal nga rrjedhat....
ketu flitet per zedhenesin Al-Zavari i cili thot,, stop vjedhjes se naftes son,, do te thot STOP,,,
edhe pse ty te preka pak me fjal,, ta shava Terroristin Bush,,,, por une rrespektoj Ameriken ne krye me Bill Clinton,, i cili i ndihmoj Kosoves,, pa te cilin ne ende do te ishim nen sundimin Serb,,,
Bush vjedhi, plaqkiti, vrajti te pa fajshem,, dhe ende vazhdon ti bej keto,,
hajtudt,, hyn ne shtet te huaj dhe vran, plaqkit... qka eshte aj per mu, Maskara, hajdut .....Terrorist....

si ne vitet '90 qe babai W Bush u mundua ti bej keto,, e njejta vazhdon nga i biri,, Familje terroristesh....


Gentiani :arrow: Nė cilėn naftė pra thirret Al Kaida, kur nuk ka as njė rezervuar tė vetėm nafte, sepse pasuria e naftės, nė tė cilėn thirren ata, janė prona tė shteteve tjera arabe dhe jo Al Kaides

Gentiani,, keto andrra qe pi she vllaqko,, mos i bo zhganrra se nuk bahen,, ma se pari a e ke lexu vet se qka ke shkru, po Al Kaiden kush e perfaqeson,, ti mendon se Al-Kaida kurr nuk kan egzistu si njeres,, jan nga BRAZILLI,,,
o i nderuar, Al-Kaid jan vet populli i Afganistanit, Irakut, te cilet njeherit ishin vet udheheqes te ketyre shteteve,, Naften ata e perpunonin dhe perfitonin per shtetin e tyre,, kurse tash luftojn terroristat Amerikan per ta kthyer pasurin e tyre o i nderuar zoteri Gentiani,, lexo dhe meso realitet e jo rrena te Bushit....

Krokodilli
21-08-05, 06:48
ne nje shkrim Amerikan te NEW YORK TIMES thuhet se deri ne vitin 2060 do te ballafaqohemi me nje problem te paparamenduar,, nuk do te kemi as najft per udhetim civil,, e lema per Ushtri, aviacion etj etj....

pune e madhe!!!
Do te behen te gjitha shtetet e Botes respektues te mire te ekologjise :lol: dhe do ta ruajne mjedisin jetesor!!!

edhe ashtu jane ne mode motorrat elektrike, hibride, solare, etj etj....

S'di cka do te behet me ato shtete GDP-ja e te cilave eshte e varur kryesisht nga eksporti i naftes se!!! 8)

eshte pun e madhe,, por si duket nuk paska me mbet Amerika pa naft ne vitin 2060 sepse simbas teje Reana Kanada paska Naft te Mjaftueshme per tere boten,, nuk qenkemi ne rrezik,,,
Kanada importuesi i katert ne bot i Naftes nga vendet Arabe nau rradhitka e dyta per nga pasuria e naftes :lol: qesharake

GURI SYLAJ
21-08-05, 08:08
Kjo qe po debatohet kaq gjate ka nje kuptim shume me te rendesishem se nafta.
Edhe njehere po vertetohet se lufterat kurr nuk behen per fe por per pasuri te kesaj toke . Dhe ata qe meshihen ne emer te fese , edhe kesaj here dolen sheshazi se kjo eshte lufte per pasurit e kesaj toke .
Dhe shtrohet pyetja kush ka drejte qe ne emer te Zotit te vras per nafte.
Te luftosh ne emer te atdheut per atdhe , ne emer te kombit per komb ne emer te naftes per nafte kjo eshte e mundeshme dhe jo rralle keto quhen lufta clirimtare , por ne emer te besimit , ne e mer te Allahut kurrkush nuk ka te drejte te marre jeten e dikujt tjeter.

Guri Sylaj

Reana
21-08-05, 08:35
ne nje shkrim Amerikan te NEW YORK TIMES thuhet se deri ne vitin 2060 do te ballafaqohemi me nje problem te paparamenduar,, nuk do te kemi as najft per udhetim civil,, e lema per Ushtri, aviacion etj etj....

pune e madhe!!!
Do te behen te gjitha shtetet e Botes respektues te mire te ekologjise :lol: dhe do ta ruajne mjedisin jetesor!!!

edhe ashtu jane ne mode motorrat elektrike, hibride, solare, etj etj....

S'di cka do te behet me ato shtete GDP-ja e te cilave eshte e varur kryesisht nga eksporti i naftes se!!! 8)

eshte pun e madhe,, por si duket nuk paska me mbet Amerika pa naft ne vitin 2060 sepse simbas teje Reana Kanada paska Naft te Mjaftueshme per tere boten,, nuk qenkemi ne rrezik,,,
Kanada importuesi i katert ne bot i Naftes nga vendet Arabe nau rradhitka e dyta per nga pasuria e naftes :lol: qesharake

Deri sa te kete budallenje qe shesin dicka qe ne ekonomi quhet "scarse resourse" apo resor i rralle ("scarse resource" eshte nje koncept shume interesant ekonomik :wink: ), gjitkush ka per te blere, jo vetem Kanada :lol: !!!
Ata qe kane rend e rregull, si dhe tradite shterore, i ruajne resoret natyrale (lenden e pare) te vendit te tyre per kohen kur nen ligjet ekonomike te "demand" (kerkesa) dhe "supply" (oferta) cmimet e resoreve te ketilla ngriten shume me shume :arrow: kesaj i thuhet strategji ekonomike kombetare/shterore!!!
Kanades i kushton me lire te bleje sesa te shese, sepse Kanada llogarit ne te ardhmen qe nje liter benzin do te kushtoje dy apo tre here me shume se sot-keshtuqe shteti, parlamenti, i ruan pasurite natyrale te vendit per femijet, per gjeneratat qe vijne, qe ata ti gezojne beneficionet e nje pasurie te tille, (e mos u frigo nuk e ruan per Ameriken( :lol: ), po per secilin qe do te jete i gatshem te bleje-shkurt e shqip!!!...
fatkeqesisht ne shtete ku nuk egziston KONCEPTI i kombesise apo shtetit ne pergjithesi, natyrisht se askush nuk interesohet per strategji kombetare ekonomike apo te ruajtjeve te resoreve, etj...

Por, une personalisht them pune e madhe, nese hargjohet nafta ne tere Boten!!!
Eshte koha qe njerzit ti kthehen jetes ne fshat, dhe te vozisin bicikleta :P
pikepamjet e mia per ambientin jetesor me bejne te besoj se jeta pa derivate te naftes do te ishte shume me e rehatshme dhe e shendetshme :P
prandaj PUNE E MADHE nese s'do kete nafte pas 2060 -tes
:lol:
Si mendon se kane jetuar njerezit para Revolucionit Industrialist???

Reana
21-08-05, 08:56
Pasuria me e madhe e nje shteti jane resoret njerezore, respektivisht njerezit e kualifikuar dhe profesioniste!

E KAM DIT EDHE UNE KETE,, PO QKA TE VYN NJEREZIT E KUALIFIKUAR KUR SKAN NE QKA PUNOJN,,,,

S'kan cka punojne???? :roll: :shock:
Mos te degjon dikush tjeter te lutem :lol:
nese dikush ska cka te punoj pune, atehere kemi te beje me dy segmente shume te rendesishme ekonomike:
1. Pregatitja profesionale e personit eshte manget dhe ka nevoje per RI-ARSIMIM :lol: apo pershtatje rrethanave te reja teknologjike,
ose
2. Strateget ekonomik te shtetit nuk dijne se cilat sfera te ekonomise ti zhvillojne/stimulojne dhe keshtu kontribojne ne papunesi...(keta persona duhet shkarkuar, duhet sjellur persona te rinje dhe kryhet problemi :P )

MemphiSx
21-08-05, 09:27
SHBA me ne krye Xhorxh Bushin nuk e kan udhehequr mir Luften kunder Terrorizmit,terrorizmi vetem sa po hapet edhe ne shtetet Evropiane.
Sa ishte President Bill Klinton me ane te dialogut kurse ne disa raste edhe te luftes (Kosove) shum me pak ka pas terrorizem.
Nese me te vertet Bushi e lufton terrorizmin une mendoj qe ka mjaft vende tjera jo muslimane qe duhet te shkaterrohen diktaturat,por dihet se ato vende nuk jan interes i SHBA-ve edhe nuk nderhyn ne ato vende
Une vetem dua te besoj qe kjo lufte e Bushit mos ti jepet ngjyrim fetar,edhe pse shum pak ka bere qe kjo lufte te mos jet fetare.
Ka p.sh.Koren qe e din shum mir qe prodhon Arme berthamore me efekt shkaterrues,por ket vend e len si te dores dyt apo te tret,e kercenon Iranin me sulme nese nuk e nderpret po te njejtin prodhim. Vjen pyetja Psee??
Mandej Palestin pse ende mbetet e Okupuar nga Izraeli i cili eshte shtet vetem qe 50 e ca vite,pse nuk i ndihmon SHBA rreth formimit te shtetit Musliman.Pse ka frige SHBA per formimin e shteteve Muslimane??
Edhe pse nuk pajtona me luften te cilen e bane Al Kaida me menyren e luftimit te vrasjes se civileve,ne anen tjeter mendoj qe edhe lufta e tyre e ka nje domethanie.
Edhe Kuba eshte shtet Diktatorial,pse nuk nderhyn qe edhe aty te fitoj demokracia.
Nese SHBA deshiron qe te vej rregull e Demokraci ne Bote,duhet te tregoj qe lufta e saj eshte e drejt.
Shqiptaret i Falenderohen shum SHBA me ne krye Bill Klintonin i cili fal angazhimit tij maksimal sot Kosova eshte e lir.
Pra Mbas rrezimit te regjimit te Sadam Hysenit dhe te zgjedhjeve te Institucioneve te saj SHBA duhet te tregoj qe nuk ka hy aty per interesa te naftes,dhe te filloj te i largoj trupat e saj nga Iraku,mandej do te ndalej edhe terrorizmi ne ket vend,se besoj qe do te vriteshin nga 40 civil e dhjetera ushtar Amerikan ne dit.

KOSOVA-rja
21-08-05, 10:01
MemphiSx Postuar: 21.08.2005 09:27 Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

SHBA me ne krye Xhorxh Bushin nuk e kan udhehequr mir Luften kunder Terrorizmit,terrorizmi vetem sa po hapet edhe ne shtetet Evropiane.
Sa ishte President Bill Klinton me ane te dialogut kurse ne disa raste edhe te luftes (Kosove) shum me pak ka pas terrorizem.
Nese me te vertet Bushi e lufton terrorizmin une mendoj qe ka mjaft vende tjera jo muslimane qe duhet te shkaterrohen diktaturat,por dihet se ato vende nuk jan interes i SHBA-ve edhe nuk nderhyn ne ato vende
Une vetem dua te besoj qe kjo lufte e Bushit mos ti jepet ngjyrim fetar,edhe pse shum pak ka bere qe kjo lufte te mos jet fetare.
Ka p.sh.Koren qe e din shum mir qe prodhon Arme berthamore me efekt shkaterrues,por ket vend e len si te dores dyt apo te tret,e kercenon Iranin me sulme nese nuk e nderpret po te njejtin prodhim. Vjen pyetja Psee??
Mandej Palestin pse ende mbetet e Okupuar nga Izraeli i cili eshte shtet vetem qe 50 e ca vite,pse nuk i ndihmon SHBA rreth formimit te shtetit Musliman.Pse ka frige SHBA per formimin e shteteve Muslimane??
Edhe pse nuk pajtona me luften te cilen e bane Al Kaida me menyren e luftimit te vrasjes se civileve,ne anen tjeter mendoj qe edhe lufta e tyre e ka nje domethanie.
Edhe Kuba eshte shtet Diktatorial,pse nuk nderhyn qe edhe aty te fitoj demokracia.
Nese SHBA deshiron qe te vej rregull e Demokraci ne Bote,duhet te tregoj qe lufta e saj eshte e drejt.
Shqiptaret i Falenderohen shum SHBA me ne krye Bill Klintonin i cili fal angazhimit tij maksimal sot Kosova eshte e lir.
Pra Mbas rrezimit te regjimit te Sadam Hysenit dhe te zgjedhjeve te Institucioneve te saj SHBA duhet te tregoj qe nuk ka hy aty per interesa te naftes,dhe te filloj te i largoj trupat e saj nga Iraku,mandej do te ndalej edhe terrorizmi ne ket vend,se besoj qe do te vriteshin nga 40 civil e dhjetera ushtar Amerikan ne dit.

Pajtohem plotesisht me shkrimin tuaj Memphisx...

Krokodilli
21-08-05, 10:11
Pasuria me e madhe e nje shteti jane resoret njerezore, respektivisht njerezit e kualifikuar dhe profesioniste!

E KAM DIT EDHE UNE KETE,, PO QKA TE VYN NJEREZIT E KUALIFIKUAR KUR SKAN NE QKA PUNOJN,,,,

S'kan cka punojne???? :roll: :shock:
Mos te degjon dikush tjeter te lutem :lol:
nese dikush ska cka te punoj pune, atehere kemi te beje me dy segmente shume te rendesishme ekonomike:
1. Pregatitja profesionale e personit eshte manget dhe ka nevoje per RI-ARSIMIM :lol: apo pershtatje rrethanave te reja teknologjike,
ose
2. Strateget ekonomik te shtetit nuk dijne se cilat sfera te ekonomise ti zhvillojne/stimulojne dhe keshtu kontribojne ne papunesi...(keta persona duhet shkarkuar, duhet sjellur persona te rinje dhe kryhet problemi :P )

nje gje duhet te kesh te kjart e nderuara Reana,, ka Nafte nentokesore te llojeve te ndryshme,,, qysh ne Klas te 4 kam mesu se Kanada ka Naft resorte nentokesore te shumta,, por flitet per Vajra te pasterta nentokesore,, qe mund te konsumohen te pastrohen per Makina , dhe Aviacion.. Vain apo Naften qe ka Kanada nuk ka mundesi te pastrohet,, permban lende te te ndryshme , te perdoret per Lubrikante dhe Petro Kemikale,, kurse Nafta qe gjendet ne Arabi, Irak ato jan pasuri te pastra nentokesore,,

Nafta e perzier me zall (sand) qe gjendet ne Kanada po ashtu perben lenden e quajtur BITUMEN dhe eshte e ngrir,, qe nuk ka mundesi te shkrihet,, te formohet ne lende per tu konsumuar neper Makina, Aviacione.. Kesi nafte gjendet edhe ne Australi,, por perdoret per ndertimin e rrugeve, HIGHWAY DHE INDUSTRI..

New Stature for Canadian Oil : Toronto 21/2/1994

the oil industry is that Canada oil from the tar sands is best suited for use as lubricants, petro-chemicals, etc. -- while the light, sweet crude oil that is found in parts of the Middle East is used for gasoline, aviation fuel, etc.

Reana
21-08-05, 19:19
New Stature for Canadian Oil : Toronto 21/2/1994

the oil industry is that Canada oil from the tar sands is best suited for use as lubricants, petro-chemicals, etc. -- while the light, sweet crude oil that is found in parts of the Middle East is used for gasoline, aviation fuel, etc.

ta postoj edhe njehere :lol:

Renditja shterore sipas rezervave te naftes (ne billiona barrela)

1. Saudi Arabia 261.9
2. Canada 178.81
3. Iran 125.8
4. Iraq 115.0
5. Kuwait 101.5
6. United Arab Emirates 97.8
7. Venezuela 77.2
8. Russia 60.0
9. Libya 39.0
10. Nigeria 35.3


Best "suited" :wink: e jo patjeter "solely" per perdorim te tille...
lexo mes rreshtash i nderuar.... 8)
e Australia me fal po, me shume ka kengure sesa litra nafte :lol:
kalofsh mire!!!

Gentiani
21-08-05, 21:29
Eh ē`na ka sjellur punė Al Zavari i hamamit, me atė naftėn qė po i "vjedhin" e i shkreti nuk besoj qė ka ujė as pėr njė gjygym ēaj me pirė me Binin nė shpellat e Avganistanit :lol: :lol:

Gentiani
21-08-05, 21:37
Mos e merr afėr zemrės MemphiSx, sepse Iraku ėshtė larg nga ne. Po nėse edhe deri nė pikė e shtjerrin atė naftė atje, pa vesvese se nuk mbetemi keq jo.

Kuba ėshtė shtet diktatorial, por nuk bėnin llam-llam sikur Talibanėt e deri te Al Kaida, se ne do ua bėjmė kėshtu dhe ja punuam ashtu SHBA-ve. Nuk thuhet kot "Qeni i keq ta sjellė ujkun nė Torishtė".

SHBA-tė janė treguar tė matur, sa kanė mundur dhe kanė mundėsi tė veprimit tė tyre.

Krokodilli
22-08-05, 08:13
New Stature for Canadian Oil : Toronto 21/2/1994

the oil industry is that Canada oil from the tar sands is best suited for use as lubricants, petro-chemicals, etc. -- while the light, sweet crude oil that is found in parts of the Middle East is used for gasoline, aviation fuel, etc.

ta postoj edhe njehere :lol:

Renditja shterore sipas rezervave te naftes (ne billiona barrela)

1. Saudi Arabia 261.9
2. Canada 178.81
3. Iran 125.8
4. Iraq 115.0
5. Kuwait 101.5
6. United Arab Emirates 97.8
7. Venezuela 77.2
8. Russia 60.0
9. Libya 39.0
10. Nigeria 35.3


Best "suited" :wink: e jo patjeter "solely" per perdorim te tille...
lexo mes rreshtash i nderuar.... 8)
e Australia me fal po, me shume ka kengure sesa litra nafte :lol:
kalofsh mire!!!

edhe une ta postoj kete,,,, NAFTA E KANADAS,,
SI ME SHKU NE RESTORANT,, ME PYET A KENI PIZZA MARGARITA,, ME TE THAN KAMARIERI,, KEMI PIZZA PO NUK HAHEN,, HAHAHAHA

the oil industry is that Canada oil from the tar sands is best suited for use as lubricants, petro-chemicals, etc. -- while the light, sweet crude oil that is found in parts of the Middle East is used for gasoline, aviation fuel, etc

BEST SUITED,, WHAT DOES THAT MEAN?,,, THAT MEANS IT HAS LOTS OF CHEMICALS,, THAT CANT BE USED ON THE AVIATION OR CARS..
YOU CAN USE IT BUT FOR HOW LONG,, PUT IT IN YOUR CAR,, GOD KNOWS IT WILL EXPLODE OR THE PLANE WILL GO DOWN IN 2 MIN,, OR MAYBE WONT BE ABLE TO TAKE OFF AT ALL :lol: ,
ME NJE FJAL NUK E PERDOR ATE NAFT ASKUSH NE BOT PER KETO GJERA TE LARTPERMENDURA

,
NESE NUK E KE DIT QFAR ESHTE BITUMENI,EDHE NJEHERE, ATEHERE TE TREGOJ UNE SE NAFTA E KANADAS PERMBAN BITUMEN DHE 100 MIJERA KEMIKALE TJERA QE DERI TASH ESHTE E PAMUNDUR TE SHFRYTEZOHET PER MAKINA DHE AVIACION....
E ATE LISTEN QE E KE VU ATY QE THU KANADA E DYTA ME NAFT NE BOT,,,, SA E PAKUPTIMT ,, KANADA RUAN REZERVAT PER FEMIJET E TYRE,, KURSE TASH POPULLATA LE TE VUAN,, HJEK,,,,,
PARAT E PUPULLATES QE PAGUAJN TAXA LE TE SHKOJN NE ARABIN SAUDITE,, PSE? SEPSE KEMI MJAFT NAFT POR ARABIA SAUDITE PO NA PELQEN NGA BUKURIA DHE ATJE PI LEM TAKSAT E POPULLIT...

SA PER AUSTRALI DIHET QE ESHTE VENDI I PAR NE BOT PER PASURI NENTOKESORE TE ARIT DHE DIAMANTIT,, POR PER VAJRA SI KETO TE KANADAS,, KA TE PA PREKURA,, QE AS NUK HUMB KOH TI EKSPLOROJ,, I NEVOITET NJE VEND PER NXJERRJEN E KETYRE VAJRAVE, EDHE ATY PERPUNOHEN VAJRA VETEM NDERTIMIN E AUTOSTRADAVE DHE VAJRA MAKINERISH,, ..

PERSHENDETJE,, SE ESHTE HUMBJE KOHE TE DISKUTOHET NJE GJE E KOT,,

MemphiSx
22-08-05, 08:41
Mos e merr afėr zemrės MemphiSx, sepse Iraku ėshtė larg nga ne. Po nėse edhe deri nė pikė e shtjerrin atė naftė atje, pa vesvese se nuk mbetemi keq jo.

Kuba ėshtė shtet diktatorial, por nuk bėnin llam-llam sikur Talibanėt e deri te Al Kaida, se ne do ua bėjmė kėshtu dhe ja punuam ashtu SHBA-ve. Nuk thuhet kot "Qeni i keq ta sjellė ujkun nė Torishtė".

SHBA-tė janė treguar tė matur, sa kanė mundur dhe kanė mundėsi tė veprimit tė tyre.


Gentiani se kam ate gajle une t'naftes amo Tema eshte veq se a kan te drejt qdo popull me kan zot n'shpi t'vet apo duhet qdo her me kan i shkelen nga i forti ;)
Nese nuk ban Kuba llam llam,po ban Korea mjaft edhe per Kube po nuk eshte interes i SHBA-be qe te nderhyn aty,sepse prodhimet e naftes ne tokat Araba ndikojn ne ekonomin shum te fuqishme qe e ka sot Amerika :)

Te pershendes Gentiani :)

Reana
22-08-05, 20:13
edhe une ta postoj kete,,,, NAFTA E KANADAS,,
SI ME SHKU NE RESTORANT,, ME PYET A KENI PIZZA MARGARITA,, ME TE THAN KAMARIERI,, KEMI PIZZA PO NUK HAHEN,, HAHAHAHA

the oil industry is that Canada oil from the tar sands is best suited for use as lubricants, petro-chemicals, etc. -- while the light, sweet crude oil that is found in parts of the Middle East is used for gasoline, aviation fuel, etc

BEST SUITED,, WHAT DOES THAT MEAN?,,, THAT MEANS IT HAS LOTS OF CHEMICALS,, THAT CANT BE USED ON THE AVIATION OR CARS..
YOU CAN USE IT BUT FOR HOW LONG,, PUT IT IN YOUR CAR,, GOD KNOWS IT WILL EXPLODE OR THE PLANE WILL GO DOWN IN 2 MIN,, OR MAYBE WONT BE ABLE TO TAKE OFF AT ALL :lol: ,
ME NJE FJAL NUK E PERDOR ATE NAFT ASKUSH NE BOT PER KETO GJERA TE LARTPERMENDURA

,
NESE NUK E KE DIT QFAR ESHTE BITUMENI,EDHE NJEHERE, ATEHERE TE TREGOJ UNE SE NAFTA E KANADAS PERMBAN BITUMEN DHE 100 MIJERA KEMIKALE TJERA QE DERI TASH ESHTE E PAMUNDUR TE SHFRYTEZOHET PER MAKINA DHE AVIACION....
E ATE LISTEN QE E KE VU ATY QE THU KANADA E DYTA ME NAFT NE BOT,,,, SA E PAKUPTIMT ,, KANADA RUAN REZERVAT PER FEMIJET E TYRE,, KURSE TASH POPULLATA LE TE VUAN,, HJEK,,,,,
PARAT E PUPULLATES QE PAGUAJN TAXA LE TE SHKOJN NE ARABIN SAUDITE,, PSE? SEPSE KEMI MJAFT NAFT POR ARABIA SAUDITE PO NA PELQEN NGA BUKURIA DHE ATJE PI LEM TAKSAT E POPULLIT...

SA PER AUSTRALI DIHET QE ESHTE VENDI I PAR NE BOT PER PASURI NENTOKESORE TE ARIT DHE DIAMANTIT,, POR PER VAJRA SI KETO TE KANADAS,, KA TE PA PREKURA,, QE AS NUK HUMB KOH TI EKSPLOROJ,, I NEVOITET NJE VEND PER NXJERRJEN E KETYRE VAJRAVE, EDHE ATY PERPUNOHEN VAJRA VETEM NDERTIMIN E AUTOSTRADAVE DHE VAJRA MAKINERISH,, ..

PERSHENDETJE,, SE ESHTE HUMBJE KOHE TE DISKUTOHET NJE GJE E KOT,,

Nuk jemi saktesisht ne teme, por pasi po insiston ne kete, ja nje raport interesant prej Dow Jones qe eshte sistem global i Tregut te Stoqeve.
Te kisha lutur qe ne te ardhmen kur prezanton te dhena te huazura nga ndonje faqe interneti apo dikund tjeter, ta prezantosh edhe burimin se ku i ke marre te dhenat).

Canada's Oil Reserves
2nd Only To Saudi Arabia
By Campion Walsh
Dow Jones Newswires


The U.S. government said Thursday Canada holds the world's second-largest oil reserves, taking into account Alberta oil sands previously considered too expensive to develop.

The Energy Information Administration, the statistical wing of the U.S. Department of Energy, has included recent private sector estimates that an additional 175 billion barrels of oil could be recovered from resources known to exist in Western Canada since the 19th Century.

At a briefing on this year's EIA International Energy Outlook, EIA Administrator Guy Caruso cited a December report in the Oil and Gas Journal that raised Canada's proven oil reserves to 180 billion bbls from 4.9 billion bbls, thanks to inclusion of the oil sands - also known as tar sands - now considered recoverable with existing technology and market conditions.

The latest estimates put Canada ahead of war-torn Iraq, which the EIA estimates holds 112.5 billion bbls and is constrained from raising production for entirely different reasons. The U.S. agency estimates Saudi Arabia's recoverable oil reserves at 264 billion bbls.

The EIA projects Canadian oil sands could produce 2.2 million barrels a day by 2025 compared with the current level of about 700,000 b/d, which already represents more than a fourth of total Canadian output of 3.1 million b/d.

"There's clearly a lot of the stuff in the ground," said David Pursell, oil-sector analyst with Houston-based investment bank Simmons & Co. But the commercial viability of the reserves is sensitive to oil prices, technology and public policy, Pursell said.

Among political complications are the additional carbon dioxide emissions from production and processing of the tarry substance. Stringham said despite Canada's ratification of the Kyoto Protocol limiting carbon dioxide emissions, the industry expects the international agreement to add only 25 cents to 30 cents a barrel to development costs through 2012.

(http://www.petroleumworld.com/story1129.htm)

Si qe po e sheh, per Kanaden eshte me "lire" te bleje, pasiqe eshte nenshkruese e Marreveshjes se Kyoto's per Mbrojtjen e Ambientit; Qeveritaret kanadeze e dine se perpunimi i sasise se madhe te naftes eshte nder ndotesit kryesor te ambientit, keshtuqe cmimi qe paguan nje shtet ne perpunimin e lendes se pare si nafta eshte shume me i larte sesa beneficionet qe dalin prej shitjes se saj!

Kam verejtur se edhe ne Evrope ne shumicen e shteteve Perendimore punohet me te madhe ne gjetjen e burimeve te energjise te pademshme per ambientin, kjo eshte praktike e te gjitha shteteve te perparuara te Botes te cilat ne pushtet kane qeveritare me vetedije te larte.
Fatekeqesisht ne Bote ka shume qeveri konzervative, te retarduara, qe kryesisht mendojne vetem per sot, mendojne vetem per interesin e vet dhe te miqeve te tyre...si konsekuence e emitimit dioksidit te karbonit qe lirohet nga derivatet e naftes, i tere Globi ballafaqohet me ndrrimin e klimes, shkrirjen e akujve ne dy polet e Botes, ngritjen e nivelit te ujerave, ftohjen e rrymes se Golfit qe shkakton katastrofa tjera natyrale, shakterrimin e mbeshtjellesit te ozonit ne atmosfere, ngritjen e semundjeve kancerogjene qe jane konsekuence e mutacioneve te gjeneve permes radikalave te lira te lirojne ndotesit e ambientit (dioksid karboni i liryar nga emitimi i derivateve te naftes eshte shkaktari nr-1 i mutacionit te gjeneve qe shkakton paraqitjen e kancereve) e keshtu me rradhe!!!
Por disa qeveri nga injoranca, disa nga interesi, nuk jane te interesuara te punojne ne ruajtjen e ambientit.
Interesi qe del nga eksploatimi i naftes eshte shume me i vogel ne krahasim me cmimin qe duhet paguar ne planin afatgjate per eksploatimin pa kontrolle te saj!!!

Reana
22-08-05, 21:02
Kuba ėshtė shtet diktatorial, por nuk bėnin llam-llam sikur Talibanėt e deri te Al Kaida, se ne do ua bėjmė kėshtu dhe ja punuam ashtu SHBA-ve. Nuk thuhet kot "Qeni i keq ta sjellė ujkun nė Torishtė".

SHBA-tė janė treguar tė matur, sa kanė mundur dhe kanė mundėsi tė veprimit tė tyre.

:lol: :lol: :lol:

Ne te njeten kohe qe partnere krysor te Arabeve, me te cilet bejne biznes jane Amerikanet dhe Jahudite( :evil: ), (fitimi me i embel se shpirti), qeverite e shume ketyre vendeve i ftojne edhe bazat ushtarake Amerikane ne territorin e tyre (si garance per te ruajtur pushtetin-dhe per ta shfrytezuar prezencen ushtarake Amerikane si "kerbac" kunder popullit te vet arab), ne te njeten kohe kur nuk ju shkojne punet sipas deshires me njeri tjeterin, perseri perplasen tek SHBA-te...
Keto shtete kane praktika te keqia politike ku mungon transparance e proceseve politike. Nuk ka Kongres e Senat, parti opozitare e Parlament, nuk ka liri mendimi e liri te shprehuri, nuk ka xhirime televizive publike gjate procesit te vendimit mbi ceshtje te caktuara, apo liri mediash.
Cdo gje kryhet me monopol ne menyre unanime, pas dyerve te mbyllura, e publiku si ai vendor ai boteror lejohet te supozoje se cka po ndodh!

Memphix, bazat ushtarake te SHBA-ve neper Lindjen e Afert jane ndertuar me lejen e Qeverive Arabe te shteteve perkatese! Askush me zorr nuk i ka ndertuar me zorr atje! Kane qene te F-T-U-A-R!
Athua pse more???
Cka ka nevoje shembull Katari, Kuvajti, Jemeni, Arabia Saudite, etj. per baza ushatarake Amerikane?????

A po e sheh Kuben dikund duke i ftuar SHBA-te per te ndertuar baza ushtarake ne territorin e tyre???

Krokodilli
23-08-05, 08:12
Kuba ėshtė shtet diktatorial, por nuk bėnin llam-llam sikur Talibanėt e deri te Al Kaida, se ne do ua bėjmė kėshtu dhe ja punuam ashtu SHBA-ve. Nuk thuhet kot "Qeni i keq ta sjellė ujkun nė Torishtė".

SHBA-tė janė treguar tė matur, sa kanė mundur dhe kanė mundėsi tė veprimit tė tyre.

:lol: :lol: :lol:

Ne te njeten kohe qe partnere krysor te Arabeve, me te cilet bejne biznes jane Amerikanet dhe Jahudite( :evil: ), (fitimi me i embel se shpirti), qeverite e shume ketyre vendeve i ftojne edhe bazat ushtarake Amerikane ne territorin e tyre (si garance per te ruajtur pushtetin-dhe per ta shfrytezuar prezencen ushtarake Amerikane si "kerbac" kunder popullit te vet arab), ne te njeten kohe kur nuk ju shkojne punet sipas deshires me njeri tjeterin, perseri perplasen tek SHBA-te...
Keto shtete kane praktika te keqia politike ku mungon transparance e proceseve politike. Nuk ka Kongres e Senat, parti opozitare e Parlament, nuk ka liri mendimi e liri te shprehuri, nuk ka xhirime televizive publike gjate procesit te vendimit mbi ceshtje te caktuara, apo liri mediash.
Cdo gje kryhet me monopol ne menyre unanime, pas dyerve te mbyllura, e publiku si ai vendor ai boteror lejohet te supozoje se cka po ndodh!

Memphix, bazat ushtarake te SHBA-ve neper Lindjen e Afert jane ndertuar me lejen e Qeverive Arabe te shteteve perkatese! Askush me zorr nuk i ka ndertuar me zorr atje! Kane qene te F-T-U-A-R!
Athua pse more???
Cka ka nevoje shembull Katari, Kuvajti, Jemeni, Arabia Saudite, etj. per baza ushatarake Amerikane?????

A po e sheh Kuben dikund duke i ftuar SHBA-te per te ndertuar baza ushtarake ne territorin e tyre???

pershenetje Reana,, shihet se ke dijeni per shum gjera,, ke nje shkollim te lart simbas meje,, por urren fen Islame dhe popujt qe kan ate fe,, jeton ne Amerike,, dhe nuk din me shum perpos qka thot George Bushi,,, ai jo vetem ty qe je e SHprengulur ne Amerike,, por edhe vet Amerikanet i shtin ne nje kuti dhe qka tju thot ,, ata menjehere ashtu mendojn,, .. Por me perdor logjiken vetem 1% e kupton se nuk jan gjerat si i sheh ti dhe 190 milion popullat Amerikane..

Amerika na paska then se Kanada Ka Naft menjehere pas Arabis Saudite, (naft per fergimin e pallaqinkave),, tju tregoj tjerve se nuk ka nafte vetem ne IRAQ,,
kinse tash paskan gjet menyren si ta pastrojn naften e Kanadas,, se deri tash teknologjia ka qen e dobet,,, bash kur e gjeten kete teknologji, tash Kanada ka nenshkru marreveshjen e Kyotos,,,
po pse para Kyotos nuk kishte asnje liter perpunimi te Naftes qe perdorej per Aviacion dhe makina ne kanada? tash kishe u zbulun makineri te pastrojn ate naft,, ( nuk din dhe nuk kan mundesi ta pastrojn ate naft,, po fain kinse e ka KYOTO per ata nuk perpunojm ne naft)...
dallaveret e Bushit dhe te Kanades jan te lidhura me shum dallavere te Britanis se madhe dhe Australis,, e shum shteteve evropiane,,, te gjitha keto punojn kunder shteteve Arabe...
pershendetje

MemphiSx
23-08-05, 08:43
Ne te njeten kohe qe partnere krysor te Arabeve, me te cilet bejne biznes jane Amerikanet dhe Jahudite( ), (fitimi me i embel se shpirti), qeverite e shume ketyre vendeve i ftojne edhe bazat ushtarake Amerikane ne territorin e tyre (si garance per te ruajtur pushtetin-dhe per ta shfrytezuar prezencen ushtarake Amerikane si "kerbac" kunder popullit te vet arab), ne te njeten kohe kur nuk ju shkojne punet sipas deshires me njeri tjeterin, perseri perplasen tek SHBA-te...
Keto shtete kane praktika te keqia politike ku mungon transparance e proceseve politike. Nuk ka Kongres e Senat, parti opozitare e Parlament, nuk ka liri mendimi e liri te shprehuri, nuk ka xhirime televizive publike gjate procesit te vendimit mbi ceshtje te caktuara, apo liri mediash.
Cdo gje kryhet me monopol ne menyre unanime, pas dyerve te mbyllura, e publiku si ai vendor ai boteror lejohet te supozoje se cka po ndodh!

Memphix, bazat ushtarake te SHBA-ve neper Lindjen e Afert jane ndertuar me lejen e Qeverive Arabe te shteteve perkatese! Askush me zorr nuk i ka ndertuar me zorr atje! Kane qene te F-T-U-A-R!
Athua pse more???
Cka ka nevoje shembull Katari, Kuvajti, Jemeni, Arabia Saudite, etj. per baza ushatarake Amerikane?????

A po e sheh Kuben dikund duke i ftuar SHBA-te per te ndertuar baza ushtarake ne territorin e tyre???


Reana pajtona ne disa pjes te shkrimit tende

Por nuk mundem te bindem se si eshte e mundur qe SHBA rrezikon ushtaret e tij qe ti vriten qdo dit vetem qe Shtetet Arabe i kan ftu qe te ndertojn baza ne vendet e tyre.
Eshte fakt se Ekonomia e SHBA eshte shum e m'varur nga Nafta e tokav Arabe.
Lufta ne Irak ka ndiku edhe ne qmimin e naftes sot ne gjith boten,qka lidhet drejpersedrejti me zvoglimin e prodhimit te saj ne Irak.
Shtetet Arabe qdo her kan qen te Shkelura nga Fuqit Boterore per shkak te Naftes,andaj kan mbet te pazhvilluara,dhe tash ne themi se nuk din te bajn politik,kan regjime e ligje te ndryshme,por me kohen edhe ato mangesi qe i kan jam i sigurt se do ti riparojn.
Nese SHBA ka perparu ne Modernizimin e shtetit t'saj ni Falenderim te madh duhet te ja jap shtetetv Arabe.

Reana
23-08-05, 16:59
Por nuk mundem te bindem se si eshte e mundur qe SHBA rrezikon ushtaret e tij qe ti vriten qdo dit vetem qe Shtetet Arabe i kan ftu qe te ndertojn baza ne vendet e tyre.
Eshte fakt se Ekonomia e SHBA eshte shum e m'varur nga Nafta e tokav Arabe.
Lufta ne Irak ka ndiku edhe ne qmimin e naftes sot ne gjith boten,qka lidhet drejpersedrejti me zvoglimin e prodhimit te saj ne Irak.
Shtetet Arabe qdo her kan qen te Shkelura nga Fuqit Boterore per shkak te Naftes,andaj kan mbet te pazhvilluara,dhe tash ne themi se nuk din te bajn politik,kan regjime e ligje te ndryshme,por me kohen edhe ato mangesi qe i kan jam i sigurt se do ti riparojn.
Nese SHBA ka perparu ne Modernizimin e shtetit t'saj ni Falenderim te madh duhet te ja jap shtetetv Arabe.

Qeevria e Bushit te ri si dhe shume qeveri te meparshme konzervative Republikane kane sakrifikuar jeten e Amerikaneve per ceshtje shume diskutabile. Shembulli i qeverise Nixon dhe lufta ne Vietnam!!!
Bushi I dhe lufta ne Kuvajt (A nuk paskan mundur Kuvajtasit te kerkojne ndihme nga Qeveri tjera arabe ne regjion???? A pak shtete arabe ka???
Natyrisht se si superfuqi Boterore, SHBA-te kane intereset e veta, por per te ndertuasr nje baze ushtarake ne nje shtet te huaj, duhet PAJTIM i plote i qeverise nikoqire, nuk e di sa jam e qarte!!!

Po e perseris se Arabet e shesin dhe e esploatojne naften me VULLNETIN e tyre, sepse fitimet jane jane te lakmueshme!
Ndersa ne nje shtet sovran me qeveri dhe gjitha elementet tjera perberese shteterore, nese dikush eshte i pa-zhvilluar nuk kane faj fqinjet por te zotet e shtepise.

Reana
23-08-05, 17:22
Amerika na paska then se Kanada Ka Naft menjehere pas Arabis Saudite, (naft per fergimin e pallaqinkave),, tju tregoj tjerve se nuk ka nafte vetem ne IRAQ,,


:lol: :lol: :lol:
i nderuar, beje dallimin mes "oil"(nafte) dhe "cooking oil" (vaj per perdorim ne kuzhine) !
Dow Jones, berza e stoqeve boterore nuk raporton per vajin e pallaqinkave, te jesh me se i sigurte!

kinse tash paskan gjet menyren si ta pastrojn naften e Kanadas,, se deri tash teknologjia ka qen e dobet,,, bash kur e gjeten kete teknologji, tash Kanada ka nenshkru marreveshjen e Kyotos,,,
po pse para Kyotos nuk kishte asnje liter perpunimi te Naftes qe perdorej per Aviacion dhe makina ne kanada? tash kishe u zbulun makineri te pastrojn ate naft,, ( nuk din dhe nuk kan mundesi ta pastrojn ate naft,, po fain kinse e ka KYOTO per ata nuk perpunojm ne naft)...
dallaveret e Bushit dhe te Kanades jan te lidhura me shum dallavere te Britanis se madhe dhe Australis,, e shum shteteve evropiane,,, te gjitha keto punojn kunder shteteve Arabe...

Marreveshja e Kyotos eshte nenshkruar ne Kyoto, Japoni ne kohen e administrates se Klintonit, nga te gjitha shtetet e zhvilluara. Asokohe edhe SHBA-te e kane nenshkruar, por per shkak se kjo marreveshje bie ndesh me veprimtarine ekonomike te miqeve te Bushit te cilet nxjerrin nafte ne shtetin e Teksasit, posa erdhen konzervativet e Bushit ne pushtet vendosen te terhiqen prej kesaj marreveshje!!!
Ne Kanade, Provinca e Albertes qe eshte me se e se e pasura ne nafte, poashtu ka kerkuar vite te tera terheqjen e Kanades prej kesaj marreveshje, por Parlamenti Kanadez nuk e ka aprovuar kete!!!
Ne aspektin politik Kanada dhe SHBA-te kane dallime te medha ne organizim shteteror, por edhe ne Politiken e jashtme!
Perkunder interesit te mirefillte ekonomik te Kanades nga eksportet qe i ben ne SHBA, Kanada ka qene nder kritikueset me te ashpra te luftes ne Irak dhe ka refuzuar cfaredo pjesemarrje ne kete konflikt. Raportet e qeverive te ketyre dy shteteve ende ngelin te "ftohta"!
Ky nuk i vetmi presedan, Kanada poashtu then embargon e SHBA-ve ndaj Kubes, pranon te gjithe ushtaret amerikane te cilet refuzojne te luftojne ne Irak, me pare i ka stehuar ushtaret e Vietnamit, e keshtu me rradhe!

Perndryshe po me vjen keq qe po me akuzon personalisht per gjera te cilat poqese te kishe lexuar me vemendje se cka kam shkruar, do ta dije se nuk eshte ashtu!!!
Po kjo eshte metoda e te dobetit, qe kur i mungon fuqia e argumenteve e sulmon dikend personalisht!

Krokodilli
24-08-05, 09:20
Perndryshe po me vjen keq qe po me akuzon personalisht per gjera te cilat poqese te kishe lexuar me vemendje se cka kam shkruar, do ta dije se nuk eshte ashtu!!!
Po kjo eshte metoda e te dobetit, qe kur i mungon fuqia e argumenteve e sulmon dikend personalisht!

e nderuar se di une se qka kupton ti me kete PO ME AKUZON,,
apo qe thu po me SULMON PERSONALISHT,,, nuk e shikon REALITETIN po me tregon dallavere te Bushit ketu se qka ben,, qka thot,, dhe si vepron,,,, edhe pse e ke President realitetin prap mundesh me pa....

per fund,, 100 here te kom ma te aferme ty e nderuara Reana se Bushin e Ameriken e Iraqun,, ,, per kete me vjen keq qe the po me sulmon,,, ishim duke bisedu dhe komentu ,,
po nese te pasna ofendu (pa dashje) kerkoj falje NA FAL

Gentiani
24-08-05, 20:52
:lol: :lol: :lol: MemphiSx, more kanė shpėtuar mirė qė nuk ua bėri "zooom" si Nagasaki e Hiroshimėn :lol: :lol: :wink: E drejtė nuk ėshtė, por Amerikanėt kanė shkuar ti "demokratizojnė" e jo ti shkelin. Keq po e paguajnė ata vehtė duke u munduar ti demokratizojnė e ata trupin plot municion dhe "booommm". :lol: :lol:

Sa i pėrket ekonomisė sė fuqishme Amerikane, pajtohem me mendimin e Reana. Janė pikėrisht ata xyz princat e hamamat qė i shesin. Merre me mend mbreti i Arabisė Saudite Fahd, qė ngordhi, mėkat ėshtė ta quash se ka vdekur mė parė, thuhet se ka disponuar me 25 % tė pasurisė pėrgjithshme tė Arabisė Saudite. E ku mbetet pjesa tjetėr e popullit qė i shkojnė deves mbrapa edhe shkelja drejt shkretirave nė ēadra me kushtet minimale tė jetesės!

Edhe diēka le ta mbyllin Al Zavari i hamamit :lol: :lol: nuk ka shkuar tė punojė naftėn nė vendin e tij po shet kopalla prej birucave tė Avganistanit :lol: :lol: Ec e mos ua bėn "zooooommm e booooommm"

Pėrshėndetje :lol: :lol:

MemphiSx
24-08-05, 21:27
Nejse Gentiani mendimi im eshte se lufta qe po e bane Amerika perveq qe eshte shku me i "demokratizu"ato vende qellimi i tij eshte qe te gjitha tokat Muslimane ti shtij nen kontrollin e SHBA-ve
Sot sapo e lexova qe nje prift Amerikan kerkon qe te vritet Presidenti i Venezueles Qavez,kinse po kercnon SHBA me prodhimin e naftes
Venezuela eshte ne vendin e 5 ne bote per prodhimin e naftes,SHBA 59% te furnizmit e merr nga Venezuela.
Pra kjo e ka nje dmth qe Amerika perveq luftes se drejt qe po e ban aty ka edhe elemente fetare,merre shemburr Turqin.Pse ska drejt Turqia qe te jet Anetare e BE-se,pse Evropa i qet kushte Extra vetem e vetem qe te shtyhet antarsimi i Turqis ne BE.
Mandej sa viktima rane deri te intervenimi i NATOS-se ne Bosnje,pse u formu nje shtet serb ne kufijt e Bosnjes
Pse tani kercnohet edhe Irani per sulm nga Amerika
Pse nuk u gjet kurrfare prodhimi i atomit ne Irak,me te cilen edhe sulmi i Amerikes ne Irak e kishte ket qellim.
Ne bote ende ka shum vende me diktatur,ku AMERIKA as qe e ka ndermend me intervenu,sepse nuk jan toka Muslimane.
Qe sot Bushi ka fillu turne ne disa vende te Amerikes,ku shum qytetar kan fillu te ngriten kunder luftes ne Irak,qe ti kthehen bijt e tyre ne shtepi

Prandaj qe mos te ngjyroset edhe me tej kjo teme kerkoj qe te mbyllet ;)

Kastri
24-08-05, 21:54
Nejse Gentiani mendimi im eshte se lufta qe po e bane Amerika perveq qe eshte shku me i "demokratizu"ato vende qellimi i tij eshte qe te gjitha tokat Muslimane ti shtij nen kontrollin e SHBA-ve
Sot sapo e lexova qe nje prift Amerikan kerkon qe te vritet Presidenti i Venezueles Qavez,kinse po kercnon SHBA me prodhimin e naftes
Venezuela eshte ne vendin e 5 ne bote per prodhimin e naftes,SHBA 59% te furnizmit e merr nga Venezuela.
Pra kjo e ka nje dmth qe Amerika perveq luftes se drejt qe po e ban aty ka edhe elemente fetare,merre shemburr Turqin.Pse ska drejt Turqia qe te jet Anetare e BE-se,pse Evropa i qet kushte Extra vetem e vetem qe te shtyhet antarsimi i Turqis ne BE.
Mandej sa viktima rane deri te intervenimi i NATOS-se ne Bosnje,pse u formu nje shtet serb ne kufijt e Bosnjes
Pse tani kercnohet edhe Irani per sulm nga Amerika
Pse nuk u gjet kurrfare prodhimi i atomit ne Irak,me te cilen edhe sulmi i Amerikes ne Irak e kishte ket qellim.
Ne bote ende ka shum vende me diktatur,ku AMERIKA as qe e ka ndermend me intervenu,sepse nuk jan toka Muslimane.
Qe sot Bushi ka fillu turne ne disa vende te Amerikes,ku shum qytetar kan fillu te ngriten kunder luftes ne Irak,qe ti kthehen bijt e tyre ne shtepi

Prandaj qe mos te ngjyroset edhe me tej kjo teme kerkoj qe te mbyllet ;)


.......................................
.......................................


Pershendetje

I nderuari Memphisx,te gjitha keto qe i keni cekure jane te verteta,edhe plotsishte pajtoheme me mendimine tuaje,por jo edhe me ate se Amerika sulmone vetem shtete Muslimane,ajo sulmone nje shtete pa marreparasyshe cili eshte ai shtete,nese Amerika e vlersone se po i kanosete rreziku nga ai shtete ka me sulmue,por aty hyne edhe interesi ekonomike,ku juve shume hollsishte e keni elaboruare,por Amerika e ka sulmuare edhe Mretine e COCAINES edhe e kane vra ne COLUMBI,jo pse i ka be konkurence me COCAIN por se e ka rrezikuare rinine Amerikane vetem per ate e ka vra.

Edhe nje here jame shume dakorte me ju se sa per me demokratizuare IRAKUN valla kurr nuk e kishe sulmuare.

Me nderime te nderuare.

Tomori
24-08-05, 22:31
[quote=Gentiani]
-Gentiani po ju pyes me sinqeritete,,,Kush eshte ky Ali Ahmeti..!!! mbas bindjes suaj..?
_Gentiani sa per dijeni ki kolobracionist sllavo-maqedons, nuk ka mandatin te jep vlersime per levizjet e ardhshme Shqiptare!

hemm...
Tomor, cfare domethenje ka kjo "ki"???
Mos kjo gjuha sllavo-maqedone te ka zene vend dikund ne zemer, qe po po i eliminon shkronjat "y" sikur sllavet ??? :evil:

PERNDRYSHE,
Ali Ahmeti eshte i legjitimuari i popullit shqipetar ne Maqedoni, qe ka ia ka dhene shumicen e votave BDI-s, keshtuqe ai ka shume mandat bile te flase ne emrin e secilit prej jush :evil: - fatekeqesisht!!!

"Reana" meqense ju kam injoruar ne provokimet qe shum here mi beni..
..tash dot flase ne gjuhen tuaj:


Me siguri keni qene shume te zene, duke u marre me lajmet rreth Al Kaides e gjithfare cirkuzi tjeter te Botes, dhe gjate votimeve, interesi kombetar shqipetar nuk ka qene prioritet i shumices se qytetareve shqipetare ne RM :(
Shiko po ju regjistrojne arab si keni marr me nje ane!!! :x

1)hmmm Reana cfare domethenje ka RM...une nuk kuptoje kurgje me incijalin..RM ...nese mendoni ju si sllavet...atehere ndryshon muhabeti.!
-Une pjeserishte njohe IRJM...nese keni menduar per emrin e ...
...(shtetit te Ish Republikes Jugosllave te Maqedonise -FYROM-)

2) nese ju shihni Interesin kombetar Shqiptare ne votimet qe kutiat e votimit...jane te vulosura me qirilice...une nuk shohe apsulutikishte interes kombetare ne flete votime qe ti legjitimone sllavi..kjo eshte e pakuptueshme per mua..!
Per ju po biles propagandoni se Interesi kombetare na mvareshka prej vules se Skopjes se-sllavit ..se aty ne Sobranie na vuloseshka interesi kombetare...!!!
-Ik Reana me cilin po flete...tu pergjigja se mua me ishe drejtuar direkte!
Te njoftoje po te ishte ky postim dedikuar tjeter kujte..nuk dot pergjigjesha fare...!

--------------------------------------------------------------------------------
Sa per njoftime kte ta keshe prej Tomorit...!
Interesi Kombetare Shqiptare ne ILIRIDE....(IRJ'M) linden nga gryka e pushkes!
------------------------------------------------------------------------------

Tomori
24-08-05, 22:39
[quote=Gentiani]
-Gentiani po ju pyes me sinqeritete,,,Kush eshte ky Ali Ahmeti..!!! mbas bindjes suaj..?
_Gentiani sa per dijeni ki kolobracionist sllavo-maqedons, nuk ka mandatin te jep vlersime per levizjet e ardhshme Shqiptare!

hemm...
Tomor, cfare domethenje ka kjo "ki"???
Mos kjo gjuha sllavo-maqedone te ka zene vend dikund ne zemer, qe po po i eliminon shkronjat "y" sikur sllavet ??? :evil:

PERNDRYSHE,
Ali Ahmeti eshte i legjitimuari i popullit shqipetar ne Maqedoni, qe ka ia ka dhene shumicen e votave BDI-s, keshtuqe ai ka shume mandat bile te flase ne emrin e secilit prej jush :evil: - fatekeqesisht!!!

"Reana" meqense ju kam injoruar ne provokimet qe shum here mi beni..
..tash dot flase ne gjuhen tuaj:


Me siguri keni qene shume te zene, duke u marre me lajmet rreth Al Kaides e gjithfare cirkuzi tjeter te Botes, dhe gjate votimeve, interesi kombetar shqipetar nuk ka qene prioritet i shumices se qytetareve shqipetare ne RM :(
Shiko po ju regjistrojne arab si keni marr me nje ane!!! :x


"Reana" meqense ju kam injoruar ne provokimet qe shum here mi beni..
..tash dot flase ne gjuhen tuaj:


1)hmmm Reana cfare domethenje ka RM...une nuk kuptoje kurgje me incijalin..RM ...nese mendoni ju si sllavet...atehere ndryshon muhabeti.!
-Une pjeserishte njohe IRJM...nese keni menduar per emrin e ...
...(shtetit te Ish Republikes Jugosllave te Maqedonise -FYROM-)

2) nese ju shihni Interesin kombetar Shqiptare ne votimet qe kutiat e votimit...jane te vulosura me qirilice...une nuk shohe apsulutikishte interes kombetare ne flete votime qe ti legjitimone sllavi..kjo eshte e pakuptueshme per mua..!
Per ju po biles propagandoni se Interesi kombetare na mvareshka prej vules se Skopjes se-sllavit ..se aty ne Sobranie na vuloseshka interesi kombetare...!!!
-Ik Reana me cilin po flete...tu pergjigja se mua me ishe drejtuar direkte!
Te njoftoje po te ishte ky postim dedikuar tjeter kujte..nuk dot pergjigjesha fare...!

--------------------------------------------------------------------------------
Sa per njoftime kte ta keshe prej Tomorit...!
Interesi Kombetare Shqiptare ne ILIRIDE....(IRJ'M) linden nga gryka e pushkes!
------------------------------------------------------------------------------

Reana
25-08-05, 05:16
[quote="Tomori"]

Tomori,

Askush nuk te detyron te pergjegjesh!!!

perndryshe cka ke kjo "Sobranie"???? :evil: Mos don te thuash parlamenti???

RM eshte eshte emri zyrtar i shtetit ne te cilin jeton ti!!!
Shko pyeti perfaqeusesit politike shqipetare ne Maqedoni se si quhet shtetit ne te cilin jeton ti!!!
E nese zgjedhjet e fundit ne RM, nuk qenkan te legjitimuara nga pala shqipetare, cfare kerkojne subjektet politike shqipetare ne ate fare "Sobranien" tende pra???

Krokodilli
25-08-05, 05:34
Nejse Gentiani mendimi im eshte se lufta qe po e bane Amerika perveq qe eshte shku me i "demokratizu"ato vende qellimi i tij eshte qe te gjitha tokat Muslimane ti shtij nen kontrollin e SHBA-ve

Pra kjo e ka nje dmth qe Amerika perveq luftes se drejt qe po e ban aty ka edhe elemente fetare,

Mandej sa viktima rane deri te intervenimi i NATOS-se ne Bosnje,pse u formu nje shtet serb ne kufijt e Bosnjes

Pse tani kercnohet edhe Irani per sulm nga Amerika
Pse nuk u gjet kurrfare prodhimi i atomit ne Irak,me te cilen edhe sulmi i Amerikes ne Irak e kishte ket qellim.

Ne bote ende ka shum vende me diktatur,ku AMERIKA as qe e ka ndermend me intervenu,sepse nuk jan toka Muslimane.


PERSHEDETJE,, ...

Korea e Jugut,
Izraeli
qe kan arme berthamore, biologjike, kimike, per shkaterrimin e botes,, Pse AMERIKA NUK INTERVENON ATY?,,, NUK JAN TE FES MUSLIMANE, DHE NUK KA INTERES MI SULMU DHE ME HUMB JETE NJEREZISH..

KOREA E JUGUT NE VITIN 2004 FILLOJ USHTRIMET USHTARAKE,, PARAPERGADITJET USHTARAKE PER VETEMBROJTJE NGA AMERIKA,,
QKA BERI AMERIKA,, THA SE KOM NJET ME JU SULMU SE SKAM INTERES..

IZRAELI QE KA ARME BERTHAMORE, BIOLOGJIKE KIMIKE,, QKA TE DUSH,,
PSE NUK JU THOT ASGJE,, SEPSE KAN NEN KONTROLL SHTETET ARABE,, KETE AMERIKA E DON,, DHE NUK I INTERESOJN ATO ARME,, POR INTERESAT DHE SHKATRRIMI I SHTETEVE MUSLIMANE,,,

IZRAELI ESHTE SHTET I FORMUAR NGA VET AMERIKA,, KESHTU QE JAN NJESOJ,, TERRORISTA IZRAELITET TERRORISTA AMERIKANET

AI QE ESHTE QORR ,, QE KA HUMB NDEGJIMIN,, AI NUK I PRANON TE GJITHA KETO

Tomori
25-08-05, 12:38
[quote=Tomori]

Tomori,

Askush nuk te detyron te pergjegjesh!!!

perndryshe cka ke kjo "Sobranie"???? :evil: Mos don te thuash parlamenti???

RM eshte eshte emri zyrtar i shtetit ne te cilin jeton ti!!!
Shko pyeti perfaqeusesit politike shqipetare ne Maqedoni se si quhet shtetit ne te cilin jeton ti!!!
E nese zgjedhjet e fundit ne RM, nuk qenkan te legjitimuara nga pala shqipetare, cfare kerkojne subjektet politike shqipetare ne ate fare "Sobranien" tende pra???

hahaha...Reana...!
...me qove te qeshe...qfar Parlamenti ....hmmm...si the Parlament...hahaha ...nuk me ka shku mendja gjere ketu ..se Pederastat qe marin pjese ne :Sobranie"...paskan Parlament...e di qka Reana besa nuk e ke keqe...keta siq kan filluar keshtu ban vaki se dot arine ne Parlament...hmmm cilin Parlament....O po beheshte fjale per kta te komunitetit Pederastash..! qe mburen me RM-en....

Reana ju vertetoni se RM eshte emri zyrtare i shtetit..?
-Reana te paskan mashtruar keta te Parlamentit te Sobranjes...
nuk ke faje....ky komunitet Pederaste po tentone te mashtroje Boten..e jo ma nje Reana...
....
po pyesni qfare kerkojne subjektet politike ne sobranje..?
-Po ju pergjigjem....keta subjekte pik se pari nuk perfaqsojne Kombin Shqiptare...ne kte te jeni te sigurte....
....keta jane individa qe i takojne po keti komuniteti qe mburen dhe krenohen qe jane RM...bile kuq shqiptojne fjalen Maqedoni...e thuan me kenaqsi..shpirtrishte
Reana a e ke te qarte tashe...kushe perfaqson sobranien....
..e Jo popullin Shqiptare..! qe done te thote qe mua Tomorin nuk me lidhe kurdgje me kta te ashtequajtur subjekte(politike shqiptare) te Sobranies...qe jane sherbetore besnik te armikut..

-Reana mos mu afro me at Varikinen..se nuk e haroje kure at tmerr e at Torture qe ke ba ndaj meje......kur me kujtohet me vjene te :cry: :cry:

Reana
26-08-05, 04:02
-Reana mos mu afro me at Varikinen..se nuk e haroje kure at tmerr e at Torture qe ke ba ndaj meje......kur me kujtohet me vjene te :cry: :cry:

Si zakonisht, e ke ngaterruar adresen! Nuk eshte KAFJA e forumit ketu :lol:

Reana
26-08-05, 04:31
Nejse Gentiani mendimi im eshte se lufta qe po e bane Amerika perveq qe eshte shku me i "demokratizu"ato vende qellimi i tij eshte qe te gjitha tokat Muslimane ti shtij nen kontrollin e SHBA-ve
Sot sapo e lexova qe nje prift Amerikan kerkon qe te vritet Presidenti i Venezueles Qavez,kinse po kercnon SHBA me prodhimin e naftes
Venezuela eshte ne vendin e 5 ne bote per prodhimin e naftes,SHBA 59% te furnizmit e merr nga Venezuela.

Keto jane shtetet prej te cilave SHBA-te importojne nafte dhe derivate te naftes.
(http://www.eia.doe.gov/pub/oil_gas/petroleum/data_publications/company_level_imports/current/import.html)

June 2005 Import Highlights: Released on August 16, 2005
Preliminary monthly data on the origins of crude oil imports in June 2005 has been released and it shows that: a total of four countries exported over 1.0 million barrels per day of crude oil to the United States (see table below). The top sources of US crude oil imports for June were Canada (1.696 million barrels per day), Mexico (1.616 million barrels per day), Saudi Arabia (1.564 million barrels per day), Venezuela (1.292 million barrels per day), and Nigeria (.896 million barrels per day). The rest of the top ten sources, in order, were Iraq (.608 million barrels per day), Angola (.397 million barrels per day), Algeria (.292 million barrels per day), Ecuador (.288 million barrels per day), and United Kingdom (.269 million barrels per day). Total crude oil imports averaged 10.564 million barrels per day in June, which is an increase of .398 million barrels per day from May. The top five exporting countries accounted for 67 percent of United States crude oil imports in June and the top ten sources accounted for approximately 84 percent of all U.S. crude oil imports.

Crude Oil Imports (Top 15 Countries)
(Thousand Barrels per Day)
Country Jun-05 May-05 YTD 2005 Jun-04 Jan - Jun 2004

--------------------------------------------------------------------------------

CANADA 1,696 1,722 1,604 1,724 1,622
MEXICO 1,616 1,748 1,568 1,668 1,597
SAUDI ARABIA 1,564 1,430 1,521 1,455 1,388
VENEZUELA 1,292 1,273 1,329 1,439 1,353
NIGERIA 896 1,111 1,021 1,208 1,107
IRAQ 608 588 548 636 657
ANGOLA 397 341 430 127 287
ALGERIA 292 152 195 216 198
ECUADOR 288 238 289 186 197
UNITED KINGDOM 269 194 227 304 262
BRAZIL 212 115 80 91 57
COLOMBIA 207 116 139 192 158
KUWAIT 184 213 186 224 226
NORWAY 183 117 137 155 171
CHAD 136 37 78 32 49

Total Imports of Petroleum (Top 15 Countries)
(Thousand Barrels per Day)
Country Jun-05 May-05 YTD 2005 Jun-04 Jan - June 2004

--------------------------------------------------------------------------------

CANADA 2,128 2,188 2,123 2,240 2,141
MEXICO 1,706 1,826 1,650 1,729 1,666
SAUDI ARABIA 1,585 1,526 1,575 1,498 1,430
VENEZUELA 1,583 1,574 1,582 1,723 1,610
NIGERIA 973 1,214 1,108 1,260 1,182
IRAQ 608 588 548 636 659
ALGERIA 574 449 455 464 448
UNITED KINGDOM 405 345 369 427 402
ANGOLA 397 353 438 139 298
NORWAY 346 229 246 209 251
RUSSIA 339 325 427 432 246
VIRGIN ISLANDS 332 367 327 378 316
ECUADOR 309 238 296 205 212
COLOMBIA 231 176 172 202 185
BRAZIL 226 134 123 146 114http://www.eia.doe.gov/pub/oil_gas/petroleum/data_publications/company_level_imports/current/import.html

Problemet e Qeverise se tanishme Amerikane dhe te Venezueles jane te natyres politike. Sikur qe problemet e Qeverise se Sadamit dhe ato te Qeverise se tanishme Amerikane kane qene politike.
Pra ska te beje me fene! Po te ishte feja qe luan rrol kryesor, nuk e kishin kercenuar ta largojne nga pushteti Chavezin; ai nuk eshte musliman, por i krishtere!!!
Chavez dhe qeveria e tij ne Venezuele eshte qeveri majtiste, perkrahese e Fidel Kastros. Ne Ameriken latine jane ne trend keto qeveri, duke filluar me Brazilin, Perune, Venezuelen, etj...
Dhe Chavez, me siguri, i eshte kercenuar Amerikes se NUK do ti shese nafte me; e drejte e tyre te vendosin se me kend bejne biznes!

Reana
26-08-05, 05:26
Pra kjo e ka nje dmth qe Amerika perveq luftes se drejt qe po e ban aty ka edhe elemente fetare,merre shemburr Turqin.Pse ska drejt Turqia qe te jet Anetare e BE-se,pse Evropa i qet kushte Extra vetem e vetem qe te shtyhet antarsimi i Turqis ne BE.
Mandej sa viktima rane deri te intervenimi i NATOS-se ne Bosnje,pse u formu nje shtet serb ne kufijt e Bosnjes
Pse tani kercnohet edhe Irani per sulm nga Amerika
Pse nuk u gjet kurrfare prodhimi i atomit ne Irak,me te cilen edhe sulmi i Amerikes ne Irak e kishte ket qellim.
Ne bote ende ka shum vende me diktatur,ku AMERIKA as qe e ka ndermend me intervenu,sepse nuk jan toka Muslimane.
Qe sot Bushi ka fillu turne ne disa vende te Amerikes,ku shum qytetar kan fillu te ngriten kunder luftes ne Irak,qe ti kthehen bijt e tyre ne shtepioops...
1.
Turqia (si edhe shume shtete Arabe), eshte aleate shume e mire e SHBA-ve. Mos-antaresimi i saj ne BE nuk eshte lidhur me raportet e saj me SHBA-te; Turqia ka praktika ligjore, duke perfshire edhe Kushtetuten qe bie ndesh me demokracine e BE-se! Kurdet ne Turqi edhe sot e kesaj dite shtypen, kushtetuta Turke thekson se nese nje parti jo-sekulare vie ne pushtet, ushtria ka te drejte te perdore dhunen ta largoje prej pushtetit, per ta ruajtur natyren sekulare shteterore te Republikes se Turqise :roll: . Nese shikojme holle, BE-ja po kerkon te respektohet feja ne Turqi e jo anasjelltas :lol: . (ndoshta e mbani mend largimin e Kryeministrit islamist Nexhmedin Erbakanit 96-97 i zgjedhur me voten e lire, i cili u largua nga nderhyrjet e ndryshme te garantuara me Kushtetuen Turke).
2.
Vonimi i nderhyrjes ndekombetare ne konfliktin ne Jugosllavi eshte deshtim i politikes nderkombetare, posaqerisht asaj Europiane, e cila eshte mebeshtetur kryesisht ne presion diplomatik, qe jo-gjithmone eshte zgjidhje per konfliktet e armatosura ne Bote. Evropa ka insistuar se mundet vete te merret me ceshtjen e Ballkanit!!! :evil:
3.
Irani kercenohet, por askush nuk do ta sulmoje Iranin :lol: sepse
a. Irani ka armatim me te rrezikshem se Iraku,
b. fqinjet Arabe te Iranit nuk guxojne te perfshihen ne kete afere, pasiqe Iranianet nuk jane Arabe por Persiane mbi 51%, Azeri 24% e pakica tjera me te vogla,
c. askush nuk guxon t'ia shkunde karrigen dikujt ne Iran, si qe beri ish-Mbreti Faud i Arabise, me Saddamin!
4.
Plani per ta hjekur Sadamin prej pushtetit ka egzistuar para se te vinte Bushi i ri ne Pushtet, shkaku i politikes se Sadamit e jo shkaku i armatimit. Po te kishte pasur Sadami armatim nuklear askush nuk kish guxuar ta sulmoje Irakun-ate e kane urrejtur njerezit e vet dhe mbare Liga Arabe (pervec Sirise qe e ka perkrahur). Lidhjet mes familjes Bush dhe ish-Mbretit Arab Faud jane te mocme, dhe "allashevereshet" mes ketyre dy paleve jane bere moti.
5.
Nuk ka pothuaj shtet ne Ameriken latine, ku nuk kane nderhyre SHBA-te me pare. Asnjeri prej ketyre shteteve nuk eshte Arab apo musliman. Prandaj ska te beje me religjionin si po mundohen disa ta inerpretojne kete!
6.
Qytetaret e zakonshem ne SHBA, jane shume te politizuar dhe te ndare, ne mes vijash partiake. Shteti i New Yorkut pas ri-zgjedhjes se Bushit, eshte kercenuar te ndahet nga Federata e SHBA-ve, sepse pjesa dermuese jane demokrate dhe s'duan te kene asgje me politiken e kesaj Qeverie!

Tomori
26-08-05, 10:58
-Reana mos mu afro me at Varikinen..se nuk e haroje kure at tmerr e at Torture qe ke ba ndaj meje......kur me kujtohet me vjene te :cry: :cry:

Si zakonisht, e ke ngaterruar adresen! Nuk eshte KAFJA e forumit ketu :lol:

-Po keni te drejte plotesishte ...por te kam thene...moj Reana..!
Se nuk e keni perjetuar ju ate Ferr...me pyet mua nje here si kam kaluar..e moj Reana ...si te digjesh prej qumshtit do ti fryshe edhe kosit..si ne rastin konkrete qe une jam ai qe i fryj Kosit.. :wink:
Reana si thuani ju....a pajtoheni me Tomorin... :wink:
-Reana...tungji nje her..... :wink:

Fshatari
26-08-05, 13:37
Nėse dikushi mendon se do ndryshojė trendin e politikės tė jashtme amerikane ndaj Irakut, ai "dikush" mashtrohet shum thellė!
Iraku ėshtė ēėshtje e irakjanve.
Keni ndonjė propozim konkret e konstruktiv lidhur me Kosovėn e leni irakjanėt tź merren me ēėshtjet e tyre!

Deri nė vitin 2003, serbia ka patur njė prezencė tė ngjeshur me spijun ushtarak nė Irak. Mardhėniet e serbisė me kėtė vend dhe me tė gjitha vendet arabe kanė qenė e vazhdojnė tė jenė tė shkėlqyeshme.
Vendet nė fjalė nuk e qajnė aspak hallin e Kosovės!
Pse t'ua qajmė ne hallin e tyre ?!

Tomori
26-08-05, 17:58
Nėse dikushi mendon se do ndryshojė trendin e politikės tė jashtme amerikane ndaj Irakut, ai "dikush" mashtrohet shum thellė!
Iraku ėshtė ēėshtje e irakjanve.
Keni ndonjė propozim konkret e konstruktiv lidhur me Kosovėn e leni irakjanėt tź merren me ēėshtjet e tyre!

Deri nė vitin 2003, serbia ka patur njė prezencė tė ngjeshur me spijun ushtarak nė Irak. Mardhėniet e serbisė me kėtė vend dhe me tė gjitha vendet arabe kanė qenė e vazhdojnė tė jenė tė shkėlqyeshme.
Vendet nė fjalė nuk e qajnė aspak hallin e Kosovės!
Pse t'ua qajmė ne hallin e tyre ?!

"Fshatari" shume e vertete eshte ky pohimi juaj...pajtohem me ju 100%
...por sa per hallet qe thuani ju...na nuk i qajme hallet e tyre....por veq Debatojme kjo esht e gjitha....besoje qe me kuptoni ani se jeni 'fshatar."
"fshatari" mire mbetqe.. :wink: