PDA

View Full Version : Poezi nga Engjelli_London per Babin dhe Mamin.


Engjelli_London
19-08-05, 13:57
Pershendetje po shkruaj disa poezi sipas urdherit te Murgeshes qe kishte shkrujatur nje rregull dhe un dua ta zbatoj.
Poezit i kam te ndrymshem po te paren ja kushtova dhe e bera vet per babin tim qe me ka vdek Sot 13 vite beri.

(Per Babin tim te dashur dhe te pa harruar. ) :cry:

Me ka marr malli shum
oh sa shum me ka marr.

Per Babin tim te dashur
qe se kam me pran.
Per syte e tu qe ti puth me zjarr.

Per zerin tend Babi
qe telat e zemreste shkret
pa jet i ke len.

Per trupin tend Babi
qe me ish skalitur
thell ne mendje.

Ah ky mall i shkret
Qe zemren ma pervelon . . .

Kerkoj doren tende Babi
qe dhimbjen ta largojn.

Kerkoj doren tende Babi
qe zemren te ma qetesoj . . . . . . .

( Poezi per Nenen) :cry:

M'pikuan lotet ne tok me ran
mos harro ate dit moj Nane.

N'dite bajramit n'dite gezimit
mora rrugen e Mergimit.

Sot s'kam gzim as nuk kam gaz
se prej mallit s'mund te flas.

Prandaj jam ule e po te shkruaj
Djali yt prej dheut t'huaj.

Te tregoj Nane pernjimend
asgje seshte si n'vendin tim.

Qysh kam ardh ketu mallkoj veten
merzia Mami po me shkaterron jeten.

Ketu hena rri e fshet
ketu qielli eshte i errt
as dielli nuk jep ndricim
s'eshte si dielli i vendit tim.

Ketu luleve s'ju vjen er
ketu s'ka vjesht as s'ka pranver

Ka vec dimen e vap te shkret
mos me mutj nje nate me fjete.

Ketu s'ka qejfe vec pun e gjum
pamirsi me shum zullum.

Ketu jan njerzit si bagetia
nga nje jave nuk shkojn te shpia.

Tash Nane shum nuk po te shkruaj
t'fala ju bej prej dheut te huaj.

Te lutem NANE mos harro
nje lule te varri BABIT ti m'ja qo

i thuaj Babit se shum e dua
edhe pse nuk arrita per ta dashuruar.

Sa here te duesh me me kujtue
puthe dheun qe me ka rrit mue. . . .

( Poezi per Mamin tim te dashur )

Mami moj kudo qe jam
te kam shpirt te kam gjan.

Neper bote an e mban
NENE e shpirt me ndodhej pran.

Edhe malet kur gjemojn
vetetimat qe s'pushojn

gjith motin po e shkaterrojn
vetem me fjalen NENE ndalojn.

Qielli te ishte leter
edhe deti te ishte boj

Nate e dite per ty do shkruaj
NENE ty te dashuroj.

Edhe kur me dhemb koka
se ketu s'me m'ba me toka

S'me shef dielli as hena
zjarr e drit me ndodhej NENA.

NENE per ty s'kam te pushuar
s'kam fillim as te mbaruar.

Kam vetem nje siguri
zjarr te ngroht e dashuri.

Fjalet e tua ne zemer i kam
qe diten qe ne u n'dam . . .

Me percolle deri te dera
e me lot ne sy.

Mu duk ndarja sikur vdekja

Shum qytete kalova
vetem ty MAMI te kujtoja.

Qielli i erret e pa hen
shum rrug o MAMI i bera ne kemb.

sepse te kisha ENGJELL
e LUANESH ty NENE . . .

( Nese dikush ka vretje per poezit qe bera i lutem te me trgeoj apo te me korrigjoj .
Ju flm per mirkuptimin nga Engjelli-London.)