PDA

View Full Version : POEZI NGA AZEM SHKRELI


mesazheri
21-08-05, 12:16
Kater keshilla vetes

Mos u bej poet nese s'mund te lindesh
Me secilin varg, te lindesh ne secilen fjale

Ngrehu mbi veten ne do te rrokesh freret e ererave
Te shkelesh shpergajt e merise dhe shterngatat e gjakut tend

N'se dashurohesh dashurohu n'flake e n'vale
Jo n'sy te kalter se behesh det i cmendur pendimi

Mos u bej poet nese s'mund te vdesesh
per secilin varg,te vdesesh per secilen fjale.Vdekja e Malesorit.

Asnje koke perkulur
se ia rrezoni lisat

Asnje gjeme mesa guri
se ia shembni majet

Asnje lot asnje
se ia shterroni krojet

ne syte e tij vetem harroi
p'rendimin dita

C'mendim i vruget
C'mendim i ftohte nder vetulla

Lum ky cfare vdekje.


Nga ditari i se premtes

Naten mire, asgje s'mundi te ndodhe
gjithe diten, mezi qe e premte, mezi lindi
pak diell vone pasdreke sa te jete
data katermbedhjete, sa te flene
mbi barin e urte te Tafr Toskes
xixellonjat, naten e mire mundime
sendesh te vogla, flini, une sonte
vetem do ta ve nje gur fjale nen koken
e lodhur te dites, vetem uji te verdhe
do te derdh per shendetin e bimeve
te verdha e do t'vete se asgje s'mundi
te ndodhi pos te jete e premte sa te flene
mbi barin e urte te Tafr Toskes
xixellonjat , date e lenguar, nese fyshkesh sate
s'do te pershkohesh lakuriq si krimbi
date e lenguar, po te le mes numrash
harrimit po te le dhe vete po nisem
nje mendimi qe s'na e fle moshen te premteve.C'ka mesova une..................(kenge gegerishte)


Me u ra terthoreve ne trup
Me ndie andjet tue lehe
Me ra mbas xixave n'pup
Me u ndejte dhimbjeve n'teh
Me shkel prajshem n'per toke
N'vene t'fjaleve mos me u deh
Me i ndreqe muret me koke
Me thane fat kobi kuje
Mos me dashte ngushellim
Me fole pa hile me mikun
M'u var n'cengelin tim
Me ndeze kandila te fikun
Me i vene vetimet ne sy
Me mat me dore ne zemer
Me gjerbe e mos me peshty
Me prek Akilin ne themer
Nder sqota mos me u meke
Me dashte si me vdeke
Me vdeke si me lujt.


Kater e njezet e pese

Ne kater e njezet e pese
mund te vijne e te shkojne udhet, mund
te lindin femije te bukur si bari

Ne kater e njezet e pese mund
te mbaroje lufta, te rrjedhe uje ujrave
te shkruhet liber, asgje te mos perseritet

Mund te jete e shtune pas tere nje te premteje
vetemi e pritje, mallkim e pritje, nje LUME
te heqe dore nga bifurkacioni

mund te degjohet muzike nate, mund te qash
Mund te dashurosh dhe te vdesesh
si asnjehere tjeter

Ne kater e njezet e pese
flene meteoret.


PARA ELEGJISE

Njė ditė do t'i marrėsh nė gji
gjethet e rėna tė stinėve tė tua
dhe do tė kėrkosh kot veten
shtigjeve tė harruara tė njė moshe
e nuk do tė kesh mė as flokė ere,
as shikim ylberi ta matėsh fillin
dhe fundin e mashtrimit tėnd tė shkurtėr.
Njė ditė do t'i shpalosh vjetėt tua
si pajėn e nuses sė vdekur
e do tė numrosh fluturat e shkuara
t'agsholeve t'prenduara
e s'do tė kesh mė as zjarr nė buzė,
as lot nė sy tė qeshėn ngrohtė,
tė qajsh rrejshėm dhe t'i mahnitėsh
djelmoshat.

Njė ditė dot'i hash buzėt e tua,
gjurmėt e tua do t'i pėshtysh
dhe secilin muzg do ta pagėzosh
me nganjė pendim qė dhemb
e s'do te kesh me as sy deti,
as hap te hedhur sorkadheje
te shohesh si t'perqeshin gonxhet
dhe te ikesh prej hijes sate.

Ruaju, moj se vashat me te bukura
i vret bukuria e vet.

natyra
10-05-08, 02:54
"Pershendetje per autorin e temes ketu mesazheri....urime

Me lejoni qe te bashkangjitem kesaj teme,akoma me disa poezi po nga poet i njohur Azem Shkreli...RugovaseS...
p.s.Bashkvendasi imi...JufalemnderitMANIFEST I MARRE

Mėsojeni kohėn tė mos i hajė tė vetėt,
ē'u shėmb shėmtije do tė ngrehin poetėt...


NENAT

SHOKUT TIM PER NENEN

Ato lahen nė gazin
tonė e nė lotėt e tyre.

Bėhen rojė murane
te krojet e shtera tė gjirit.

Nė ballin tonė pėr herė
u bėjnė dritė shejt gishtat.

Ditėt na i prarojnė dhe rrugėt
me nga njė bekim mė t'mirin.

Me rrėmetėn e krrusur t'moteve
na ruajnė nga hijet e liga.

Njė ditė shkojnė si tė shkonin,
tė mos vijė mė vdekja.

E s'na kėrkojnė asgjė,
pos njė grusht dhe mbi krye.

Shkojmė. E sa herė vdes nėnė,
vdes nėnėmira ime.


NJEREZIT

Sikur te takoheshim me vetveten sy me sy,
do te putheshim apo kishim per tu peshty?


Zjarrmia

Tash sa kohe
po don te gdhije
e s'po mundet...


NE RRUGE

Tash jam diku larg teje, larg vedi
dhe - ku me dijtė kah mė tresin
udhėkryqet e shumta t'jetės?

Jam ba pėrshėndetje e harrueme e kalimtarėve,
jam ba lot e kangė,
jam ba betim i rrugėve dhe rreze e shkrepun
majė gurit.

Tash jam diku larg teje, larg vedi
dhe - ku me dijtė ku sosin
fijet e kėputuna t'kėsaj kange?

Jam ba pre shitimi i syve zjarr,
jam ba bekim e namė,
jam ba zog e re n'krah t'agsholeve t'bardha?

Tash jam diku larg teje, larg vedi
dhe - ku me dijtė kah m'tresin
udhėkryqet e shumta t'jetės?!


LIQENI

Flas me ty,
ti hesht e luan me valė.

Ti s'je mė syri
im as loti i saj.

Flas me ty,
ti shikon pulėbardhat.

Pėr Shėn-Naumin
paske zemėr t'gjerė.

Flas me ty,
ti kotesh mrekullie.

Mė vjen tė zbres nė fund t'fundit,
tė vdes i gjelbėr me alat.

Te transferuara nga Libri i tij
Hajla Rugovase&Natyra

natyra
10-05-08, 02:56
Motive te verdha...

Po ikim nga gjaku im motive tė verdha
Po ikim nga gjaku ose njė herė tjetėr
Po lindim mes bimėve tjera

Aty e tej janė poshat
Shtatgjata tė vendlindjes janė delet
Tė bardhat dele blegėrore dhe bari
I njomė i qumėshtit po ikim
Nga gjaku im aty e tej janė zogjt
Pupėlvogėl zogjt pupėlgjelbėr dhe krojet
Tė cemtat kroje ujėloti aty e tej
Janė vashat mė tė egrat vasha
Tė bukurisė qė falet dhe vetima
Po ikin nga gjaku im motive tė verdha
Aty e tej nuk vdesin vetėm sytė
Na ngjethen dhe gishtat na ngjethen e fjalėt
Po ikim nga gjaku im mė mirė po ikim
Nga gjaku ose njė herė tjetėr
Njė herė tjetėr po lindim mes bimėve tjera.

natyra
10-05-08, 02:57
Liqeni...

Flas me ty
Ti hesht e luan me valė.

Ti s'je mė syri
Im as loti i saj.

Flas me ty
Ti shikon pulėbardhat.

Pėr Shėn Naumin
Paske zemėr t'gjerė

Flas me ty,
Ti kotesh mrekullie.

Mė vjen tė zbres nė fund t'fundit
Tė vdes i gjelbėrt me algjet.

lirik
10-05-08, 08:14
Natyra e nderuar
keni bė shum mirė qė keni sjellė kėt poet madheshtorė t' ė kalibrit shum te lartė siq ėsht
poeti i madh shqiptarė nga kosova Azem Shkreli
ky se bashku me Ali “Podrimen Pėrbėjnė margaritarin e kombit nė poezinė shqiptare

natyra
10-05-08, 16:23
Natyra e nderuar
keni bė shum mirė qė keni sjellė kėt poet madheshtorė t' ė kalibrit shum te lartė siq ėsht
poeti i madh shqiptarė nga kosova Azem Shkreli
ky se bashku me Ali “Podrimen Pėrbėjnė margaritarin e kombit nė poezinė shqiptare

Falemnderit i nderuar z.Xhelal,t'pershendes,si jeni si po kaloni..?
Po ne kemi mjafte poet dhe shkrimtar te njohur per tu krenuar me ta,ku ne mes te tyre je dhe ti larte madheri..nuk jen pak miliona vargje qe ke ne qdo vend dhe forum,dhe keto jen vlera dhe mrekullia vet,te cilat ushjen shpirtin e atyre qe njofin poezin apo jo?

Ndjefsha mire per ju dhe mbare familjen gjithashtu...Jufalemnderit

me respekt
Natyra