PDA

View Full Version : HANEFI - Shkolla juridike islame nė trojet shqiptare


Dilaver
21-08-05, 22:23
HANEFI - Shkolla juridike islame nė trojet shqiptare

Diskutues tė nderuar duke parė se ka shum njerėz te cilėt nuk kan njohuri elementare nė lidhje me besimin fetar tė cilit ata vet i takojnė vendosa te hapi kete temė sa per njoftim tė njė pjese te madhe te diskutuesve, ku shpesh parashtrohet kjo pyetje, "KUJT ME I BESU"

Shpesh hasim ne pyetje dhe pergjigje tė ndryshme nė lidhje me rregullat dhe dispozitat e besimit islam, e per te njejten pyetje marrim pergjigje tė ndryshme e kam fjalen nese kete e kerkojme nė faqe interneti.

E shof tė arsyeshme qe tė bėj njė njoftim tė shkurtė per besimtaret e konfesionit islam se ku duhet tė orjentohen nese ju intereson diē nė lidhje me besimin islam.

1. Bashkėsia fetare islame e Republikės sė Maqedonisė, me tė gjitha fakultetet

Bashkėsia Islame e Maqedonisė (http://www.bim.org.mk)

2. Bashkėsia Islame e Kosovės Fakulteti
Bashkesia Islame e Kosovės (http://www.bashkesiaislame.net)

Ka edhe faqe tjera dhe do tė sjellim ketu por nė fillim sa per orjentim le tė sherbejne keto.

E kini kujdes sa mė larg faqes ANKEBUT.COM http://www.ankebut.com
Kjo faqe redaktohet nga njė grup ekstremistėsh tė sektit "vehabist" dhe ėshtė faqja mė e helmueshme nė internet.

Nė botėn islame nė pėrgjithėsi janė tė njohura katėr shkolla juridike – katėr medh-hebe, si edhe 12 shkolla filozofike islame – tarikate, porse tek shqiptarėt praktikohet vetėm njė shkollė juridike islame (njė medhheb, ai Hanefi),

Popullata ballkanike e nė tė ajo e Rumanisė, Bullgarisė, Bosnjės, Kroacisė, Serbisė, Malit tė Zi dhe Shqipėrisė etnike janė 100 pėr qind hanefitė. Me kėtė pėrqindje ėshtė edhe Turqia.

Pra te nderuar diskutues te gjith shqipatret e botes islame si shkollė Juridike (medh-heb) kan ate HANEFI.

Sekti Vehabi apo si e quajne nė gjuhen arabe sekti tradhtar nuk ėshtė as shkoll juridike, e ne trojet shqiptare por as ne botė askund ku ka besimtar tė konfesionit islam nuk ėshtė praktikuar ky sekt fetar, dhe nese shifni disa njerez tė cilėt kan hy ne ket levizje mos i konsideroni te gjith besimtaret si vehabistė sepse keta te fundit jan njė numer simbolik, si edhe mos te bėhet ky shkak per tu larguar nga besimi fetar.

Dilaver
22-08-05, 00:20
Njė faqe interneti e pasur me material
Instituti Shqiptar i Mendimit & Qyteterimit Islam (http://www.muslimsonline.com/~aiitc/albindex.html)


Janė keta tituj qė gjinden nė ketė faqe http://www.muslimsonline.com/~aiitc/kultura.htmlDr. RAMIZ ZEKAJ

ZHVILLIMI I KULTURĖS ISLAME
TE SHQIPTARĖT GJATĖ
SHEKULLIT XX

"Na shqiptarėt, prej ēdo feje qofshim, jemi tė tanė vllazėn gjaku dhe vllazėn (vatani) atdheu. Do tė shkojmė mbarė e mirė shoq me shoq si jemi tue shkue, do tė punojmė sė bashku pėr lulėzimin e atdheut tonė dhe do ta mbrojmė atė me gjakun tonė."

Hafiz Ibrahim Dalliu

"Kemi tri fe, por kemi vetėm njė Atdhe tė pėrbashkėt, njė gjak vėllazėror, njė gjuhė, njė diell e njė Zot. Detyrė mbi detyrat kemi bashkimin dhe mbrojtjen e atdheut."

Mulla Idris Gjilani

Pėrmbajtja
PĖRMBAJTJE 6

PARATHĖNIE 12

KREU I 20

Politika Antifetare Dhe Pasojat E Saj Mbi Kulturėn Islame Gjatė Shek. XX 20

Qėndrimi i politikave tė huaja ndaj ēėshtjes shqiptare 23
Konvertimi i detyruar me dhunė 24

Shpronėsimi i tokave tė shqiptarėve 30

Persekutimet e klerit dhe shkatėrrimi i institucioneve

tė kultit islam 37

Sinjalet e para ndaj rrezikut komunist 40

Pėrballja me komunizmin 44

Pushteti dhe lufta e tij kundėr fesė 54

Shtetėzimi i pronave fetare 60

Reagimet e klerit 65

Vazhdon lufta kundėr fesė 69

KREU II 74
Arsimi Islamik Shqip Nė Trevat Shqiptare 74

Arsimi fillor 74
Arsimi i mesėm islamik 84

Medresetė nė Maqedoni barierė kundėr shkombėtarizimit 85

Medreseja e "Isa Beut" Shkup 88

Medresetė e Kosovės vatra tė edukimit fetar

e kombėtar 93

Medreseja e ulėt "Alaud-din" Prishtinė 98

Medreseja e mesme "Alaud-din" Prishtinė 101

Medresetė brenda shtetit Shqiptar 109

Medreseja e pėrgjithshme - Tiranė 117

Arsimi i lartė islamik Shqiptar 124

Ndėrtesat e kultit islam dhe roli i tyre nė edukimin

fetar, etik dhe kuturor tė shqiptarėve 132

-Xhamitė e para nė trojet tona: 137

-Roli i xhamisė nė aspektin shpirtėror: 145

-Roli social dhe shoqėror i xhamis 146

-Xhamitė mė tė pėrmendura nė territoret shqiptare tė trashėguara nga e kaluara dhe ato tė ndėrtuara nė

shek.xx........................................... ..............................153

KREU III 164
Shtypi Periodik Fetar Islam Shqip I Shekullit

XX Nė Trojet Shqiptare Dhe Nė Diasporė 164

Shtypi islam shqip nė gjysmėn e parė tė shekullit XX 165
Shtypi islam nė gjuhėn shqipe pas luftės sė dytė

botėrore 175

Botime tė ndryshme me karakter fetar islam nė

gjuhėn shqipe 191

Kur'ani 194

Kur'ani nė gjuhėn shqipe 196

Pėrkthime tė pjesshme tė Kur’anit botuar nė

libra tė ndryshėm 200

Pėrkthime tė pjesshme tė Kur’anit botuar nė

periodikė tė kohės 205

Lexuesit e Kur’anit nė trevat shqiptare

(kurrat - hafizėt) 207

Hadithet nė gjuhėn shqipe 211

Letėrsia dokumentare shqipe pėr personalitetin

e profetit tė islamit 223

Jetėshkrimet kushtuar personalitetit tė Profetit 230

Trajtimet e besimit islam, i personaliteteve dhe

ndikimi i tyre nė kulturėn kombėtare nėpėrmjet

veprimtarive laike 239

KREU IV 252
Figura Tė Shquara Islame Dhe Kontributi I

Tyre Nė Edukimin Kulturor Dhe Shpirtėror

Tė Shqiptarėve 252

Personalitete tė kulturės islame qė kanė jetuar e kontribuar
nė fund tė shek. XIX - gjysma e parė e shek. XX. 258

Said Najdeni - Hoxhė Voka i Dibrės 258

Tahir Efendi Lluka - Pishtarė i shkollimit shqip

nė Kosovė 261

Kadri Gjata - Dėshmori i ēėshtjes kombėtare 263

Mulla Isuf Kraja- (Krajė, 1849 -Shkodėr,1912)........265

Hafiz Ali Riza Ulqinaku, - Autori i mevludit shqip 268

Haziz Lila - Mėsuesi i Gostivarit dhe i Strugės 271

Hoxhė Muglica - Martiri i arsimit shqip 272

Hoxhė Voka - Personaliteti i shquar Rexhep Voka 273

Kadri Lutfulla Prishtina, - Luftėtar pėr

bashkimin kombėtar 276

Vildan Faik Dibra - Mrojtėsi i alfabetit shqip 278

Hoxhė Hasan Vogli - Gjuhėn shqipe do ta

mbrojmė edhe me gjak 280

Haxhi Ali Elbasanit -Pėrfaqėsuesi i unitetit

kombėtar. 282

Qamil Bala - Drejtori i parė i Medresesė (Tiranė) 284

Mehmet Akif Ersoj - Personalitet shqiptaro-turk 286

Haxhi Vehbi Dibra (Agolli) - Komentatori mė I

mirė i Kur’anit nė gjuhėn shqipe 288

Sali Niazi Dede - Kryegjyshi botėror i Bektashinjve 291

Mulla Hasan Masurica - Hoxha inovator 292

Ismail Ndroqi - Njė jetė kushtuar islamizmit

dhe ēėshtjes kombėtare 294

Hafiz Ymer Shemsiu - Prishtinė 1895 - Sazli 1945 297

Arif Shala - Vėllezėr mos e braktisni Drenicen 300

Baba Ali Tomorri - Njė nga viktimat e komunizmit 301

Ma’ruf Al-Arnauti - Shkrimtari i shquar arab me

origjinė shqiptare (1892-1948) 302

Mulla Idriz Gjilani - Udhėheqėsi shpirtėror,

politik e ushtarak 306

Hafiz Ibrahim Dalliut - Burri qė nuk u mposht

nga persekutimet 309

Haxhi Hafiz Ismet Dibra - I arrestuar pėr bindje

fetare 312

Abdulhaqim Hiqmet Dogani - Pedagogu nga

Gostivari 314

Hafiz Ali Korēa - Hoxha i pėrndjekur 317

personalitete tė kulturės islame qė kanė

ushtruar aktivitetin e tyre edhe nė gjysmėn

e dytė tė shek. xx 320

Sadik Bega - Drejtor i revistės "Kultura Islame" 320

Ferid Vokopola - Pėrfaqėsues i mistiēizmit islam 322

Haxhi Hafiz Mahmut Dashi - Studjues i apasionuar

dhe ligjėrues i rrallė 324

Osman Muderrizi - Studius i veprave letrare

me alfabet arab 326

Hafiz Ali Kraja - Teologu i lartė 328

Esat Myftia -Personifikimi i modestisė 329

Mulla Rexhepi - Drenicė 1905 - 1976 331

Haki Sharofi - Drejtori i revistės "Zani i Naltė" 333

Vexhi Buharaja - Orientologu me dimensione

tė mėdha 335

Sali Efendi Myftia - Themeluesi i qendres

islamike Shqiptaro - Amerikane. 338

Hamid Gjylbegaj - Demokrati i pakorruptuar 340

Binaze Kacabaēi - Dauti - Hoxha Hanmi 342

Mulla Ismaili - Atdhetar dhe fetar i patrembur 343

Vejsel Xheladin Guta - Fe e atdhe janė tė pandara 345

Mulla Zekė Bėrdyna - Njė jetė pėr besimin islam,

arsimim nė gjuhėn amtare dhe kombin shqiptar 347

Hasan Efendi Nahi - Dijetari, myderrizi gojėėmbėl 350

Haxhi Rashid Efendi Osmani - Mesues e profesor

i nderuar 352

Mulla Hysen Latifi - Themelues i qendrės

shqiptare islame nė Bruksel 353

Shuajb Muharrem Arnauti - Hulumtues i njohur

i librave tė kulturės islame 355

Nasrud-Din Albani (Shqiptari) - Haditholog i

shquar i kėtij shekulli 358

Abdul-Kadėr Arnauti - Kollos i kulturės dhe dijeve

islame 362

Haxhi Vehbi Sulejman Gavoēi - Studiues

i apasionuar dhe ligjėrues i rrallė 364

Hilmi Maliqi (Sheh Mala) - Personalitet i shquar

fetar, arsimor dhe kombėtar 366

Hafiz Sabri Koēi - Punėtori i shquar pėr besimin

islam 369

Imam Vehbi Ismaili - Personalitet i shkencės

islame nė tė gjitha mjediset shqiptare 373

Sherif Ahmeti - Pėrkthyesi nė shqipe i Kur’anit 376

HOXHALLARĖ DHE MĖSUES NJĖKOHĖSISHT,QĖ PROVUAN EDHE BURGJET E SERBIT........................378

Ramadan Govori (Mulla Rama).............................. ....378

H.Hajdar Ef. Jashari................................ .....................379

Sadri Prestreshi........................... .................................380

H. Hfz. Jakup Dugagjini.......................... .....................381

SUMMARY. ..382
burimet dhe literatura................ ...................390

ebu Hamza
22-08-05, 21:09
Esselamu Alejkum vellai dilaver Separi te keshilloj ty se cdo teme qe e qet ti ne kete forum eke per qellim ti ngacmojsh muslimanet madje edhe i ofendon madje vllai edhe ti po e urren rrugen eeEhli sunnetit si p oeshoh mefjale t tuaja qe i shkru an ne forum por edhe qe keshkrujur qe medhhebi shqiptareve edhe medhhebi HANEFI vllai ti eke plotesisht gabim por cdo musliman ka te drejte te mar nje nga 4medhhebet por vllai ti po e perkrah vetem medhhebin hanefi ndersa medhhebet tjera po i qet posht por vllai ti separi te kisha lutur qe te pas trosh ahlakun tend sepse ti edhe pse mbahesh qe je nje Hanefi ..Por une as qe besoj qe je ti hakikkat pasiqeti vllaznite mu sliman nuk i don etjera etjera e vllai qe ke shkrujtur ::

E kini kujdes sa mė larg faqes ANKEBUT.COM http://www.ankebut.com
Kjo faqe redaktohet nga njė grup ekstremistėsh tė sektit "vehabist" dhe ėshtė faqja mė e helmueshme nė internet

Vllai mesaduket ti nuk po e njohshe kete faqe mire apo nuk eke shfletuar kete faqe ..Se vllai ne kete faqe cdo gje qe folet folet me argumente vllai ketu ka argumente e ti vella si mundesh ashtu me folen te kisha keshillue tyje se je tu fol shume fjale te kqija per muslimanet por siduket ti vella ke problem me zemer sa te mundesh vllai lexo kuran edhe pastroje akiden tende edhe qe ke shkruajtur qe eshte faqe me helmuese perkundrazi Musliman kjo eshte faqe qe ban dawe ben thirrje njerezve ne islam edhe ka matrijale te ndryshme ne kete faqe qe cdo musliman pothuaj se percdo gje mund te gjej ne kete faqe .Me njefjale kjo asht faqe e hajrit e fjale e tua vllai Dilaver qe po i perdore ndaj kesaj faqe jan gabim edhe fjalet e tuaja jane helmuese..Po perkundrazi ju kisha preferu te hyni ne faqen ...www.ankebut.net

Dilaver
22-08-05, 21:46
Hamzo, a fort te paska ngacmuar titulli i temės?

A thua mos ėshtė shpifje kjo qe kam shkruar, se ne te gjitha trojet shqiptare e bile edhe jasht tyre praktikohet vetėm njė shkollė juridike.

A thua qenka ngacmim nese e kam potencuar se ku duhet te kerkojnė pergjigje ata te cilėt janė te interesuar
Bashkesia Islame e Maqedonisė me te gjitha fakultetet
Bashkesia Islame e Kosoves ka njė fakultet
pra keto jan institucionet zyrtare tė komunitetit islam ne trojet shqiptare, nuk e kam potencuar Bashkesine islame te Shqiperise por po e ceki ketu, edhe pse atje i ka hi fitili e nuk dihet kush paguan e kush pin, apo me konkretisht atje kan arrijt do grupe ekstremiste te ngatrrojnė hesapet bukur fort.

Pra nese kemi institucionet e kualifikuara me kuadro tė shkallės mė tė lartė, pse ateher te drejtohemi ne Chate e forume e faqe bulevardesh si ankebut.com.

Nese e kam une gabim se shkolla juridike e pasuesve te besimit islam qenka hanefi na thuaj ti pra se cilen shkoll juridike duhet te pasojnė besimtaret hehe.

Sa i perket kesaj faqe une per vete e konsideroj si shum te demshme pėr vet islamin, pasi qe bie ndesh me Bashkesit islame dhe me fakultetet ne shum gjera dhe nuk i njef si institucione legjitime e te vetmet, por perpiqen tė krijojne isntitucione paralele.

Une ju kam treguar disa herė se jam shqiptar e nuk jam musliman, dhe pergjigjet qe jep ti ne te shumten e rasteve jan shum te gabuara apo thėnė konkretisht te paverteta.

E per ata qe janė te interesuar te mesojnė diq ne faqe interneti mund te kyqen edhe ne kete faqe;

SABRI BAJGORA (http://www.bajgora.com)

ebu Hamza
22-08-05, 22:11
Esselamu Alejkum

Jo vllai nuk me ka ngacmuar vallahi aspak tema sepse ska qka te me ngacmoje por po me ngacmojne fjalet e tuaja ..Vllai qe ke shkruajt se ne trojet shqiptare eshte praktikuar vetem nje shkolle juridike Eqka vllai qka mendon ti qe tash praktikohen ma shume shkolla juridike qka ka lidhje valle mos eshte ma keq..


Dilaver shkruajti:
A thua qenka ngacmim nese e kam potencuar se ku duhet te kerkojnė pergjigje ata te cilėt janė te interesuar
Bashkesia Islame e Maqedonisė me te gjitha fakultetet
Bashkesia Islame e Kosoves ka njė fakultet
pra keto jan institucionet zyrtare tė komunitetit islam ne trojet shqiptare, nuk e kam potencuar Bashkesine islame te Shqiperise por po e ceki ketu, edhe pse atje i ka hi fitili e nuk dihet kush paguan e kush pin, apo me konkretisht atje kan arrijt do grupe ekstremiste te ngatrrojnė hesapet bukur fort.

Vllai nuk asht kjo ngacmim per mua per te kerkuar pergjigje per ate te cilet jane te int eresuar sic ke shkruajt .Bashkesia islame ne Maqedoni etj..Po vllai pse fol ty qera gjera

E qe shkrujte :Sa i perket kesaj faqe une per vete e konsideroj si shum te demshme pėr vet islamin kjo ke per ANKEBUTIN apo jo..Vllai ky eshte mendimi yte ndersa mendimi i muslimaneve qe e dojne hakun ehste ndryshe eseelamu alejkumEdhe vllai ani pse i ke qiten ato ska problem ti ban qka dush mirepo qe ke perdorur fjale tjer a ato nuk meritojne te permenden edhe qe ke permendur ndaj faqes Ankebu e qe tha tash se

hasanmehmeti
23-08-05, 14:33
selamualejkum musliman

Pyetja qe eshte shtruar nga dilaveri ishte keshtu KUJT ME I BESU"
Ndersa ky na thote methehbin hanefi .Po more i nderuar qte bejme me methehbet tjera .A mendon se methehbi Shafie , Maliki , Hanbelij ,pastaj dijetare te medhenje si Iben Tejmija , Ibnul Kajimi , Iben Haxheri etj etj jane ne humbje apo si eshte puna atu .
Po te shofes diqka ne methehbin hanefij dhe qe ke argumente te dobeta , a do e merresh ata nga methehbi i Imam Ahmedit rahimullah (shembull) se ai ka p.sh argumente te forta per ate mesele ?

Sa i perket pyetjes ne duhet me i besu Allahut xh.h dhe fjales se Tij Kuranit , Pejgamberit a.s dhe te gjith atyre qe e pasunan ate deri sote .
Rruga e veteme qe te shpie ne Knaqesin e Krijuesit dhe te shperblen me xhenetin e Tij


selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam
P.s> sa i perket asaj faqe mos bane ketu si femija sepse spaske njohuri fare nga Islami.Faqja eshte shume e dobishme dhe ke agumente per qka te lypesh atu ne qeshtje te besimit.

Dilaver
23-08-05, 20:22
Bashkėsia Islame e Maqedonisė (http://www.bim.org.mk)


Bashkesia Islame e Kosovės (http://www.bashkesiaislame.net)


E kini kujdes sa mė larg faqes ANKEBUT.COM http://www.ankebut.com
Kjo faqe redaktohet nga njė grup ekstremistėsh tė sektit "vehabist" dhe ėshtė faqja mė e helmueshme nė internet.

Nė botėn islame nė pėrgjithėsi janė tė njohura katėr shkolla juridike – katėr medh-hebe, si edhe 12 shkolla filozofike islame – tarikate, porse tek shqiptarėt praktikohet vetėm njė shkollė juridike islame (njė medhheb, ai Hanefi),

Popullata ballkanike e nė tė ajo e Rumanisė, Bullgarisė, Bosnjės, Kroacisė, Serbisė, Malit tė Zi dhe Shqipėrisė etnike janė 100 pėr qind hanefitė. Me kėtė pėrqindje ėshtė edhe Turqia.


Institucioni mė i lartė i komunitetit islam ne trojet shqiptare janė Bashkesit fetare islame.

Hasanmehmeti, nuk e kam parashtru une ate pyetje, por njerezit tė cilėt po ndegjojnė per gjera te reja ne islam qe deri me tani nuk kan pas rast te degjojne per to, pra ai numer nuk ėshtė i paktė qe parashtrojnė kete pyetje pas paraqitjes se do djemve me mjekrra e bidate te reja.

Unė e kam potencuar se ku duhet te orjentohen e kujt duhet t’i besojnė a mjekrroshave a perfaqsuesve te institucioneve legjitime fetare me kuadro tė specializuara ne kete lemi, e nuk kam thėne te me besojnė mua e ty as atyre qe predikojnė se nuk duhet ngrėnė me lug.

Pra kur jemi ketu se nuk duhet te hajmė me lug, nese mases i thua se nuk duhet ngrėnė me lug, si do tė reagojnė ata, patjeter se do tė thojnė ne nuk pranojmė tė ushqehemi ne koritė tė mbushur me qull e qkllap qkllap qkllap tė hajmė.

E sa pėr orjentim le te sherbejnė isntitucionet.

KUSHTETUTA

E BASHKĖSISĖ FETARE ISLAME
E
REPUBLIKĖS SĖ MAQEDONISĖ

25 dhjetor 2003
Sh k u p

بسم الله الرحمن الرحيم


All-llahu i Lartėmadhėrishėm nė Kur`anin Famėlart thotė:

“...Pėr ēdo (ummet) Ne caktuam ligj e program...”
(El-Maide, 48.)

Prej paraqitjes sė Islamit nė trojet tona, muslimanėt e Maqedonisė pandėrprerė kanė qenė njė tėrėsi shpirtėrore islame e pandarė, tė cilėt kanė trashėguar mėsimet e Librit tė fundit tė shpallur - Kur’ani Kerimit dhe Sunnetit tė Pejgamberit a.s.,
Pėr tė realizuar detyrat e veta fetare, muslimanėt janė lidhur pėr tė vetmen bashkėsi fetare Islame pavarsisht nga pėrkatėsia e tyre nacionale apo etnike.
Organizimi i jetės fetare gjatė kohės sė Shtetit Osman ka qenė nėn jurisdikcionin e Shejhul-Islamit nė Stamboll, ndėrkaq pas luftėrave ballkanike, respektivisht pas Luftės sė Parė botėrore jeta fetare e muslimanėve ishte nėn jurisdikcionin e Reisul Ulemasė me seli nė Sarajevė-Bosnjė dhe Hercegovinė, pėrndryshe BFI e Maqedonisė ishte pjesė pėrbėrėse e BFI nė Mbretėrinė Jugosllave dhe mė pas nė Republikėn Federative Socialiste tė Jugosllavisė.
Pas shpėrbėrjes sė bashkėsisė shtetėrore tė mėparshme dhe me mėvetėsimin e Republikės sė Maqedonisė, BFI vazhdon tė veprojė si bashkėsi fetare e pavarur nė Republikėn e Maqedonisė dhe kėtė e dėshmojė me sjelljen e Kushtetutės sė Bashkėsisė Islame nė vitin 1994.
BFI e Maqedonisė me kėtė Kushtetutė dėshmon lidhshmėrinė historike nė kuptimin juridik dhe ėshtė e vetmeja trashėgimtare e tėrė veprimtarisė historike si dhe ėshtė e vetmeja pronare e cila trashėgon pronėn e tundshme dhe tė patundshme nga Bashkėsitė Fetare Islame tė cilat kanė vepruar nė kėto troje.
Kjo Kushtetutė e Bashkėsisė Fetare Islame ka pėr qėllim tė sigurojė zhvillimin e jetės fetare tė muslimanėve tė Republikės sė Maqedonisė pa kurrfarė pengesash njėherit tė kultivojė vlerat Islame nė jetėn e pėrditshme dhe pėrkujdesje dinjitoze pėr kulturėn shpirtėrore dhe materiale tė tyre.

KREU I

DISPOZITAT E PĖRGJITHSHME

Neni 1

Bashkėsia Fetare Islame e Republikės sė Maqedonisė ėshtė organizatė e vetme e cila organizon jetėn fetare tė muslimanėve nė vend dhe jashtė.
BFI veprimtarinė e vet e mbėshtet nė Kur’an, nė Sunnet, nė kėtė Kushtetutė dhe nė aktet normative qė dalin nga e njėjta.
BFI ėshtė e pavarur nė organizimin e jetės fetare, nė edukimin dhe arsimimin fetar, nė vakėfet, veprimtarinė administrativo-financiare si dhe nė veprimtaritė tjera qė dalin nga kjo Kushtetutė.
Nė zbatimin e detyrave islame, nė fushėn e ibadeteve, kjo Bashkėsi aplikon Shkollėn juridike Hanefite.

Kushtetuta e bashkėsisė fetare tė republikes se Maqedonisė (http://www.bim.org.mk/Kushtetuta_e_BFI.doc)

Pra a te orjentojmė njerzit tek institucionet legjitime tė vetmet apo tek gazetat bulevardesake apo tek ndonji shehler a far vehabillari.

hasanmehmeti
23-08-05, 21:38
selamualejkum

I nderuari dilaver

Mos po mendon se mjekrra eshte gje bidaqat apo te ngrenesh me dore eshte diqka bidat ?
Mos po mendon qe pantollonat e shkurter , qe i mbajne vellezrit musliman eshte bidat ?
mu pergjigje te lutem se po me intereson me dite mendimin tend ne lidhje me kete qeshtje .
Po per mustaqet e hoxhallarva tone , a ke argumente dikun qe ti mbajm ata ?

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

ebu Hamza
23-08-05, 22:00
Esselamu Alejkum

Vallai Hasanmehmeti ke te drejte vllai ashtu eshte Ky vllai dilaveri e permend medhhebin Hanefi e ku i lojme medhhebet tjera vllai qka dot bejme me te tjeret pote pyes vllai ? Keto medhhebe tjere mendon se do i lojmi ...

Dilaver shkruajti :
Ekini kujdes sa mė larg faqes ANKEBUT.COM http://www.ankebut.com
Kjo faqe redaktohet nga njė grup ekstremistėsh tė sektit "vehabist" dhe ėshtė faqja mė e helmueshme nė internet.
Vllai te kisha keshillue se po fol fjale te kota.Se kjo separi nuk eshte faqe vehabiste...edhe nuk eshte faqe helmuese.Por kjo eshte faqe e vllaznive musliman me matrijal te shendoshe te dinit Allahut Azewexhel po vllai mso fol ashtu se ne kete faqe ke materijal te dobishem per cdo gje pothuajse edhe te gjitha te argumentuara me kuran dhe hadithe te pejgamberit salallahu alejhi we selem..

Hasanmehmeti, nuk e kam parashtru une ate pyetje, por njerezit tė cilėt po ndegjojnė per gjera te reja ne islam qe deri me tani nuk kan pas rast te degjojne per to, pra ai numer nuk ėshtė i paktė qe parashtrojnė kete pyetje pas paraqitjes se do djemve me mjekrra e bidate te reja.

Unė e kam potencuar se ku duhet te orjentohen e kujt duhet t’i besojnė a mjekrroshave a perfaqsuesve te institucioneve legjitime fetare me kuadro tė specializuara ne kete lemi, e nuk kam thėne te me besojnė mua e ty as atyre qe predikojnė se nuk duhet ngrėnė me lug.

Vllai Dilaver mjekrra nuk eshte gje e re ne islam por kjo gje egziston qysh ne kohen e Muhamedit a.s i cili ka urdherue me e lishue mjekrren dhe me i shkurtue mustaqet dhe hadithi 2 :Rruajta e mjekrres eshte ne pergjasim me grate e Allahu i ka mallkuar ato burra qe i pergjajne grave dhe ato gra qe i pergjajne burrave..Edhe vllai mjekrra nuk eshte risi o vllai nuk eshte bidat por kjo eshte sunnet edhe sipas disa dijetareve vaxhib per te cilen kemi argumente me hadithe Sahi..E fjalia :Unė e kam potencuar se ku duhet te orjentohen e kujt duhet t’i besojnė a mjekrroshave Vllai kurkush nuk te tha me i besue mjekroshave por ne te thame se duhesh me ndjek rrugen e resulullahit e vllai mos perzi ketu mjekrrosh se edhe me pare ti permenda hadithet argumentet per leshimin e mjekrres te cilet jan argumente te shendosha

Esselamu Alejkum Wr.Wb

Dilaver
23-08-05, 22:43
pas paraqitjes se do djemve me mjekrra e bidate te reja.


Te nderuar Hamza e hasanmehmeti, nuk kam thėnė se mjekrra ėshtė bidat, e di qe veshtir e keni tė kuptoni pasi qe ju sherbeheni me copy paste, por fare mir e kam potencuar se pas paraqitjes se do djemve me mjekrra e me bidate te reja, ku njė nder bidatet e ceka se ėshtė edhe mos ngrenja me lug, pra per trevat tona kjo ėshtė risi e shum te tjera, dhe fare mir ju orjentova edhe ju se ku duhet te mbeshteteni se Arabin e Talibanin e Egjiptin i kemi larg, e Bashkesit Islame i kemi aty ku jetojmė.

Sa i perket medhhebeve tjera le te praktikohen atje ku jan ne pushtet e ku praktokohen, pra askush nuk i pengon ne praktikimin e tyre ne Arabi e Taliban e shtete tjera.

Sa i perket faqes ankebut ata bien ndesh me shum gjera me Bashkesit islame shqiptare apo Ballkanike e evropiane, dhe ata jan ndar prej tyre e nuk i njohin keto beshkesi e perpiqen tė formojnė institucione paralele duke mos llogaritur se delja qe ndahet nga kopeja e han UKI, por ndoshta kan te perbashket me arabet.

Kjo temė ka te bej me medhhebin Hanefi dhe me shqiptaret, e nese keni deshir tė flasim edhe per tjeret urdheroni e hapni temė perkatese.

Gjat kesaj rruge e shof te arsyeshme te njoftoj diskutuesit edhe me njė faqe Islamike apo deg e Bashksive islame.

Kėshhilli i Bashkėsisė islame ne Gjakovė (http://www.islamgjakova.net)

Kushtetuta e bashkėsisė fetare tė republikes se Maqedonisė (http://www.bim.org.mk/Kushtetuta_e_BFI.doc)

hasanmehmeti
24-08-05, 21:14
selamualejkum musliman

vella i dashur Dilaveri

ju shkruani keshtu
pas paraqitjes se do djemve me mjekrra e me bidate te reja, ku njė nder bidatet e ceka se ėshtė edhe mos ngrenja me lug, pra per trevat tona kjo ėshtė risi e shum te tjera

Me thuaj vella se qka eshte bidat per ty ?.
Eshte ajo qe eshte e re ne Islam apo ajo qe eshte e re ne Zakon ?.Pasi po thu se eshte e re ne Kosov .Mua nuk me intereson qka behet e re ne zakon me rendesi eshte qe me Islam te jeme ne rregull .
Pra me thuaj vella se ngrenja me dore ne Islam eshte bidat .
A e din si ka ngren vellait Pwejgamberi a.s dhe sahabet e tij ?

O vella sa i perket bashksis Islame dhe faqes qe e permend ti , une te theme se ne sduhet te pasojmi askand me sy mbyllur ( pra te jemi pasues te Taklidit) por te pasojmi ate qe i ka argumentet e shendosha.
Me thuaj mustaqet qe i mbajne perfaqsuesit e Bashksis Islame a jane Prej Islamit ?
Kjo vella eshte bidat dhe ate i ndaluar sespe Pejgamberi a.s me nje hadithe i urdheron sahabet dhe i thote Hekeni MUstaqet dhe leshoni Mjekrrat .
Pastaj te gjitha methehebet jane te mendimit se duhet te leshohet mjekrra dhe te heken mustaqet .Pra a po e pason me te vertet thenjen e Ebu Hanifes Bashkesia jone Islame ,qe se pari te fillojne nga vetja dhe pastaj edhe populli me takwa dhe pasim te se vertetes.

Vella une spo e zgjas me shume duke menduar se do fillosh nje nga nje qe te na paraqesesh se qka jane per ty bidate tek vellezrit tone (me mjekrra siq thua ti) dhe me ndihmen e Allahut xh.h do i sqarojmi te gjitha.

Allahu e dine me se miri

kerkoj falje dhe meshire nga Alahu xh.h per vete dhe per ju andaj edhe ju bene nje gje te tille ngase Allahu xh.h eshte Fales dhe Meshirues .

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam
ps/ vella mu pergjigje ne pyetje se njerezit ketu mendoj se eshte ashtu siq thua ti .

GURI SYLAJ
24-08-05, 22:28
Gjithmone kur hy ne kete pjese mendoj te lexoj dhe te mesoj dicka te rendesishme dhe me peshe por ja qe ndodhe edhe kjo .

Mustaqet dhe mjekrra jan bart shume me heret se sa ju flisni bile edhe atehere kur njerezit as nuk dinin e as nuk kishin me cka me u rru.
Nese dikush mendon se ne sot duhet te vishemi , te hame e te krijojm familje sikur para shume shekujve , sinqerisht , ithem se e ka gabim. Martesat edhe sot ne nje pjese te botes arabe behen brenda familjes se ngushte , mos t'ua merr Zoti mendet e te thoni se edhe ne ne Kosove duhet te bejme dicka te tille sepse jo qe do humbeni vleren si besimtar por edhe si njeri.
"Nje popull qe nuk mundohet(lufton ) per te ndryshu gjendjen e vet , as Zoti nuk i ndihmon." Ndryshime po , por nr te mire e ne te mbare.

Me nderime Guri Sylaj

Dilaver
25-08-05, 11:18
Hasanmehmeti, unė nuk jam kompetent pėr pergjigje, e nė ketė lemi hiq aspak, sepse nuk jam njohes i mirė i saj, e sa pėr pyetje qė ke parashtruar tė kam dhėne adresat ku duhet tė parashtrosh ato pyetje, aty jan njerėzit kompetent me kualifikime perkatese.

Bashkėsia Islame e Maqedonisė (http://www.bim.org.mk)

Bashkesia Islame e Kosovės (http://www.bashkesiaislame.net)

Mirepo meqense po insiston unė mund tė jap mendimin tim per keto qė pyet ti, por gjithnji tė kesh parasysh se ėshtė mendimi im, por i shoqeruar edhe me argumente e jo shabllon sikurse ti dhe disa diskutues tjer qe e gjen njė shkrim dikah neper faqe te infektuara me shum lloje virusesh dhe pa e analizuar fare e bjen e poston (copy paste), pa e dijt as vet qka po thua.

Me thuaj vella se qka eshte bidat per ty ?.
BIDAT-I, m. sh.-E,-ET. Njė gjė e keqe, qė nuk pranohet nga normat morale tė vendasve, marrėzi. Mos bėj bidate! Mos bėj ēka s'ka bėrė kush! Bidat tė madh bėri. Njė marrėzi, njė turp tė madh.

Pra me thuaj vella se ngrenja me dore ne Islam eshte bidat .

Per mua ėshtė bidat, e ti ha si tė duash nėse ha me duar, nėse do as duart mos i fut nė perdorim fare.

Hajde tė ndalemi tek mjekra dhe mustaqet.

Profeti nė hadithin qė transmeton Buhari thot; ”Leshoni mjekrrat e shkurtoni mustaqet e dallohuni prej pabesimtarve”.

Mjekrra fizikisht paraqet njė pjesė tė pamjes natyrore tė mashkullit. Leshuarja e mjekrres ėshtė praktikuar tek njerezit shum para paraqitjes se Islamit, e ėshtė vazhduar edhe pas perhapjes se islamit ne rruzullin toksor. Ajo paraqet njė karakteristikk natyrore tė cilen Zoti ja dhuroi njeriut. Ajo ėshtė pjesė e ashtuquajtur fitre (karakteristik natyrore te cilen Zoti ia dhuroi njeriut)
Ne hadithin e Profetit Muhamed thuhet;
”jane keto shenja karakteristike natyrore tė cilat Zoti ia dhuroi njeriut:
- shkurtimin e mustaqeve,
- leshuarjen e mjekrres,
- pastrimin e dhėmbėve,
- shperlarjen e hundes me uj,
- shperlarjen e gojes,
- prerjen e thonjėve,
- larjen ne mes gishterinjve,
- menjanimin e qimeve nen sqetulla,
- rruarjen e qimeve ne vendet e turpshme,
- pastrimin me uj pas nevojave fiziologjike. .

Pra te kthehemi tek hadithi per t’u dalluar nga pabesimatret, po edhe ata i leshojnė mjekrrat (pabesimtaret), a kjo nuk duhet marrur si shkas per mos leshuarjen e mjekrres ne kete rast, me siguri se jo.

Sa i perket qendrimit islam ne lidhje me leshimin e mjekrres dominojnė tri mendime:

1. Leshuarja e mjekrres ėshtė e obligueshme (farz) dhe rruajrja e saj ėshtė e ndaluar (haram). Mbeshtetės tė ketij mendimi janė ne mes tjerve Ibn Hazm dhe Ibn Tejmijj

2. Leshuarja e mjekrres ėshtė mendub e rruarja e saj ėshtė mekruh. Mbeshtetės te ketij mendimi janė Ibn Hanbel, Ibn Kudame, Imam Shirazi, Imam Shavkani, Imam Nevevi dhe Kadi Ijad.

3. Leshuarja dhe rruarja e mjekrres jan mubah. Mbeshtetes te ketij mendimi jan Kadi Abu Bekr, Ibn el-Arebija e Imam Kurtubi

Pra si po shifet kemi tri mednime tė ndryshme ne lidhje me leshuarjen e mjekrres dhe shkurtimin e mustaqeve (e jo rruarjen si e ke potencuar ti), qka don te thot se mustaqet duhet te shkurtohen sa mos te kalojnė buzet.

Nė rastin e parė nuk ka diskutim si zakonisht ky radikali shum gjera i ben haram menjihere pa llogarit se a ka te drejt a jo, sikurse ti vetem ja fut paushall e me qen ne kundershtim me Hanefitė.

Nė rastin e dytė leshuarja e mjekrres ėshtė veper e cila ėshtė e lavdishme tė punohet e qe rrjedh nga profeti (mendub) e rruarja e saj ėshtė vepėr qe nuk ėshtė mirė te punohet, por qe nuk ėshtė e ndaluar (mekruh)

Nė rastin e tretė leshuarja dhe rruarja e mjekrres ėshtė vepėr e cila nuk ėshtė urdheruar te punohet, por as nuk ėshtė e ndaluar te punohet, njeriu ėshtė i lirė tė kryej apo mos te kryej (mubah).

Te shkojmė metutje, njė grup njerėzish flasin se shkurtimi i mustaqeve ėshtė detyrim duke u bazuar ne fjalėt e profetit ku thot
”secili qe nuk i shkurton mustaqet e veta nuk ėshtė prej tonve”,

komentimi i ketij hadithi ”nuk ėshtė prej tanve” tregon ne detyrim apo farz, por si pergjigje ne ket thenje mund te marrim te njejtat fjalė ku profeti thot;

”kush nuk i rruan qimet ne vendet e turpshme, nuk i pret thojt, e nuk i shkurton mustaqet nuk ėshtė prej tonve” e rruajrja e qimeve ne vende te turpshme nuk ėshtė farz.

pastaj profeti thot ”kush nuk fal namazin e vitrit nuk ėshtė prej tanve” a don te thot kjo qe ata te cilėt nuk e falin namazin e vitrit jan pabesimtar? Jo sigurisht se jo.

Pastaj profeti thot;

”Na ėshtė urdheruar te lavderojmė e ngrisim Allahun (te numerojme tespih) pas kryerjes se namazit”

E ata qe nuk perdorin tespih a e kan haram, jo pra.

Hadithe te shumta qe flasin ne lidhje me mjekrren te gjithė jan ne imperativ, por me vete nuk bajnė detyrimin (farzin) pasi qe per tė nuk egziston indikacioni ne tekst. Krejt qka ato permbajnė ėshtė kerkes, e sikur tė ishte detyrim teskti do te permbante verejtjen nga denimi apo premtimin per shperblim, ose njohjen per falje.

Pastaj dikush thot duke pas parasysh se ashabet kurr nuk e kan rruar mjekren se kjo ėshtė e ndaluar, jo jo, qendrimi islam ne disa qeshtje nuk mvaret nga ajo si kan vepruar ashabet e si nuk kan vepruar pasi qe veprimet e tyre nuk janė burim i sheriatit, e ne kete rast argumentin duhet kerkuar ne fjalet e profetit me te cilat besimtarve u ka derguar kerkesen tė dallohen prej pabesimtarve. E kjo kerkes nuk ėshtė ne ate shkallė qe tregon detyrim.

Ne bazė tė ketyre qka u tha mund te perfundojmė se pyetja e mjekrres ka qen ne qender tė dallimeve kontraverze tė mednimeve ne mes dijetarve. Besimtari islam ka te drejtė tė pranoj mendimin e atij mendimtar qe i beson e qe argumentet e tij i konsidren mė tė fortat.

Unė mendoj se argumentet ma te forta janė tė dijetarve qe kan thėnė se leshuarja e mjekrres ėshtė mendub e qe do te thot besimtari ka shperblime per leshimin e saj, por nuk ka gabime nese nuk e leshon.

Pra kurrsesi nuk kemi te bejmė me bidat as me haram ne kete rast dhe nuk ėshtė e vertet se jan pajtuar te kater medhhebet ne ket qeshtje dhe kurr nuk kan thėnė se leshuarja e mjekrres ėshtė vazhib.

hasanmehmeti
25-08-05, 15:45
selamualejkum musliman

vella dilaveri

Kompetenc per diqka eshte Kurani , syneti dhe ata qe i pasuan ata .
Shiqo vella per keto shenimet e para tuat ne temen tende skam qka me hupe kohe , por nese nuk ke diqka te paqarte ateher shkruaj e mos fole pakuptim .

Ju vellait shkruani >:
BIDAT-I, m. sh.-E,-ET. Njė gjė e keqe, qė nuk pranohet nga normat morale tė vendasve, marrėzi. Mos bėj bidate! Mos bėj ēka s'ka bėrė kush! Bidat tė madh bėri. Njė marrėzi, njė turp tė madh.
Me kete pergjigjie ju me treguat se me te vertet nuk keni njohuri se qka eshte bidati ne aspetin fetare .Juve ju ka pshtjelle krejt me tradita , feja Islame .Ka dallim vella por kerkoj me shume dhe do i gjeshe .

Bidat vella eshte gje e re ne din te Allahut , per te cilen nuk ka argumente nga Kurani dhe syneti .
Pra ste lejohet te beshe adhurim ne metode tjeter perveqw asaj qe je i urdheruar nga ALlahu xh.h dhe Pejgamberi a.s .
Ndersa bidati apo gje e re ne popull , zakone , jane te lejuar derisa ato nuk jane ne kundershtim me dinin Islam .
(kjo ishte veq pake per te treguar se seshte ashtu siq ke thene ti )

Transmeton Iben Mesudi dhe thote :
Pejgamberi a,s terhoqi nje vije te drejte ne toke dhe tha: Kjo eshte rruga e Allahut xh.h .Pasandej , ai tėrhoqi disa vija tjera nė tė majtė dhe nė tė djathtė dhe tha, “Kėto janė rrugėt e gabuara dhe nė secilėn nga kėto rrugė ėshtė njė shejtan i cili thėrret nė tė,” dhe lexoi vargun Kur’anor:
“Dhe kjo ėshtė rruga ime e drejtė, pasojeni kėtė e mos pasoni rrugė tjera qė do t’ju largojnė nga rruga e vėrtetė.”

Po ashtu thote Pejgamberi a.s :
“Dhe ruajuni nga ēėshtjet e shpikura, sepse ēdo gjė e shpikur ėshtė risi, dhe ēdo risi ėshtė devijim.” (Ebu Daud, dhe Tirmidhi i cili tha, hasen sahi)

Pra shpresoj se tu sqaru se qka eshte bidat .Por nese jo shkruaj .

Pastaj ju thuani ne lidhje me ushqimin qe ngenet me dore :

Per mua ėshtė bidat, e ti ha si tė duash nėse ha me duar, nėse do as duart mos i fut nė perdorim fare.

Kjo eshte vella se ju ende nuk e dini se qka eshte bidati e qka jo , ende nuk ta kane spjeguar njerezit kompetent qe sa kohe jane ne kryesi .Dhe e dine se qdo bidat eshte devijim (Pejgamberi a.s ne hadithe arabishte thote :Dalalet, Paramendo qka don me thane me dale ne dalalet vellait.Allahu xh.h na ruajt)
Si eshte bidat more vella kur Pejgamberi a.s ka ngrene ashtu .Me te vertet po tregon se qka dine per jeten e Pejgamberit a.s .

Meselja e mjekrres

Ju shkruani keshtu :

Pra te kthehemi tek hadithi per t’u dalluar nga pabesimatret, po edhe ata i leshojnė mjekrrat (pabesimtaret), a kjo nuk duhet marrur si shkas per mos leshuarjen e mjekrres ne kete rast, me siguri se jo.

dhe permendini hadithin:

Profeti nė hadithin qė transmeton Buhari thot; ”Leshoni mjekrrat e shkurtoni mustaqet e dallohuni prej pabesimtarve”.

Vella pabesimtaret i leshojne mjekrrat dhe mustaqetr se bashku .Pra Pejgamberi a.s na thote leshoni mjekrrat dhe hekni mustaqet qe te dallohwen pre tyre qe i leshojen te dyjat .Askush nuk po thote se eshte pabesimtare por qe ka lene nje obligime per te cilin do jepe pergjethesi para Allahu xh.h .

Thote ne nje hadithe Pejgamberi a.s. nė njė hadith tjetėr thotė: "Shkurtoni musteqėt dhe lėshoni (zgjatni) mjekrrat" (transmeton Muslimi).
Pastaj ne nje hadithe tjeter qe eshte me rendesi per te bere pake dallim se tu kane pshtjelle krejte vellait (lexoje me vemendje)
Pejgamberi a.s. thotė: "Kush nuk heqė prej mustaqeve tė tij d.m.th. nuk i shkurton nuk ėshtė prej nesh"(transmeton Muslimi).
Pra nuk eshte prej asaj qe ka pasu Pejgamberi a.s .Nese thu se jame pasues i Pejgamberit a.s ateher nuk qenke duke e pasuar as ti e as ata njerezit kompetent qe po i mbajne mustaqet ndersa mjekerr skan askund .Sikur kane harruar ate qe thote Allahu xh.h ne Kuran se une te dergova si zevendesues ne Toke .
Pastaj fjalet e Pejgamberti a.s ne hadithe kane ardhur ne menyre urdherore , me e leshu mjekrren dhe me i heke mustaqet .Ndersa ne spo e pasojme urdherin e TIJ a.s dhe perkundrazi ka disa qe thone eshte bidat e ka disa qe e rrujne krejt dhe i leshojne mustaqet 15 cm .
Allahu ne Kuran thote ;:#
"E atė (dėnim) pėr shkak se ata ndoqėn rrugė tė cilė All-llahu e urren, kurse e urrejtėn atė qė Ai e pėlqen, prandaj ua asgjėsoi veprat e tyre."(Muhammed :28)

Pastaj perveq haditheve te shumeta qe jane po e permend nje qe e keni ceke edhe ju :
Transmetohet nga A'isha se Pejgamberi alejhis-selam ka thėnė: 'Dhjetė gjėra janė prej natyrshmėrisė: shkurtimi i mustaqeve, lėshuarja e mjekrrės…”. Tra. Muslim
dhe ato qe i ke ceke ti me larte
Vella me ndryshimin e saje po bjene ne kundershtim me natyrshmerin qe te >Krijoj Allahu xh.h .Ndersa Allahu xh.h i mallkon qe nuk do jene prej xhehnetlinjeve ata qe e ndryshojne natyrshmerin e tyre nga ajo qe eshte Krijuar .

Ti hyme grupeve qe ti i ke ndare.

Grupi i pare jane ata qe i ke permenduar eshte edhe Imam Maliku , iben Abidini ,El, adeviju ,Ebu Hamid el Gazali,El Kendeheliju etj (nese mi kerkon ti sjelli tjeret .

Grupi i dyte keta dijetare qe i ke permenduar jane ne rregull .Por tashe te pyet vellai se fjala mekruh si ishte e kuptuar ne kete kohe te hereshme .Ateher vella fjala mekruh esht eperdorur per nje gje qe eshte e ndaluar .Por edhe nese nuke pranon qka me thua ti nje gje e tille nese shiqohen pastaj hadithet e mesiperme .

Grupi i trete shume interesant siq thoni ju.

3. Leshuarja dhe rruarja e mjekrres jan mubah. Mbeshtetes te ketij mendimi jan Kadi Abu Bekr, Ibn el-Arebija e Imam Kurtubi

O vella si po e fute Imam Kutrubin rahimullah ketu , ku ai eshte njeri me te dalluarit qe e ka ndalu rrujatjen e mjekrres , ku e morre kete shkrim se ai e ka thene nje gje te tille .
Imam Kurtubi thote :Nuk lejohet rruarja e mjekrrės, as shkulja e saj, e as shkurtuarja e saj.
Ndersa fjalet e iben arabijut ne nuk i marrim se ai eshte i dalluar me devijimet e tij ne akide dhe me ate qe nuk eshte prej pasuesve te synetit .

Pastaj une nuk te kame thene me i rru por me i shkurtu ne menyre qe te mos bine mbi buze ashtu siq ka thene Imam shafiu .

Ju thuani:
Pastaj dikush thot duke pas parasysh se ashabet kurr nuk e kan rruar mjekren se kjo ėshtė e ndaluar, jo jo, qendrimi islam ne disa qeshtje nuk mvaret nga ajo si kan vepruar ashabet e si nuk kan vepruar pasi qe veprimet e tyre nuk janė burim i sheriatit, e ne kete rast argumentin duhet kerkuar ne fjalet e profetit me te cilat besimtarve u ka derguar kerkesen tė dallohen prej pabesimtarve. E kjo kerkes nuk ėshtė ne ate shkallė qe tregon detyrim.
Ore vella po ti po lidhesh me mendimtare si iben arabiju ndersa po harron sahabet se qfare kane vepruar per te cilet na urdheroje ti pasojmi pejgamberi a.s .Pastaj vella nje gje qe spo e ceke ketu ti tek sahabet , ne qeshtjen e sheriatit nese 4 sahab qe jane te dalluar me devotshmerin e tyre jane te mendimit dhe kane vepruar per nje veper te tille qe eshte ne perputhje me udhezimin e Pejgamberit a.s ateher per neve eshte vaxhib ta pasojmi ate .

Ju thuani pastaj kete mesele qe jeni dale krejt nga biseda :
Pastaj profeti thot;
”Na ėshtė urdheruar te lavderojmė e ngrisim Allahun (te numerojme tespih) pas kryerjes se namazit”

E ata qe nuk perdorin tespih a e kan haram, jo pra.

Me thuaj vella ke argumente te i perdorim tespihet .Dhe mos i bene perkthime keshtu hadithit se nuk eshte me ate qe e ke shkruar ne mes kllapave .Ke frike Allahun xh.h se ne gjerat e dinin je ka fole .

Ju thuani :
Unė mendoj se argumentet ma te forta janė tė dijetarve qe kan thėnė se leshuarja e mjekrres ėshtė mendub e qe do te thot besimtari ka shperblime per leshimin e saj, por nuk ka gabime nese nuk e leshon.

Pra kurrsesi nuk kemi te bejmė me bidat as me haram ne kete rast dhe nuk ėshtė e vertet se jan pajtuar te kater medhhebet ne ket qeshtje dhe kurr nuk kan thėnė se leshuarja e mjekrres ėshtė vazhib.

Iben Hazmi rahimullah , njeri nga dijetaret me te medhenje te fikhut qe nje feja Islame ka thene se jane ra ne mendim dijetaret se eshte e ndaluar rruajtja e mjekrres (kete e gjene ne librin “Muhal-la” )
Pastaj o vella a e din ti se te gjithe dijetaret e methebeve e ndaluan duhanin ndersa hoxhallaret tane e pine ate dhe se ndalin kurre , tuj ra ne kundershtim me dijetaret qe i pasojne .E ku eshte mjekrra ne krahasim me duhanin pasi per mjekerr ka argumente te qarta .

Tashe po te permend diqka nga kurani dhe syneti per ato fjale qe ti kame nenvizu ketu ne shkrimin e mesiperm .

Ju thuani se nuk eshte vaxhibe e as synet , kurgja ndash leshoje ndash mos e lesho.

Se pari vella je ka bjene ne kurndershtim me natyrshmerin tone qe Allahut na krijoje .Hadithin e ke mesiper por ke edhe ne Kuran per kete mesele .
Allahu xh.h ne Kuran thote :

"Thuaj: Nėse e doni All-llahun, atėherė ejani pas meje, qė All-llahu tė ju dojė, t'ju falė mėkatet tuaja, se All-llahu ėshtė qė fal shumė, mėshiron shumė". Ali Imran 31

Thotė All-llahu nė Kur’an:”Ēka t'ju jep Pejgamberi, atė merrni; ēka t'ju ndalojė, pėrmbahuni dhe kini frikė All-llahun, se All-llahu ėshtė ndėshkues i ashpėr”.Suretu el Hashr, 7

MOs je ka e pason pejgamberin a.s vella , jo jo je ne kundershtim me te madhe Ki frike Allahun siq thote Allahu ne ajetin e mesiperm .

pastaj je duke e kundershtuar pejgamberin a.s me fjalet e tua ndersa per te tillet Allahu ne suren Nisa ajeti 14 thote:
“Kush e kundėrshton All-llahu dhe tė dėrguarin e Tij, dhe i shkel dispozitat e Tij, atė do ta fusė nė zjarr tė pėrjetshėm dhe pėr tė ka njė dėnim tė rėndė”.

Pastaj pejgamberi a.s ka thene :kush nuk kapet per synetin time nuk eshte i prej meje ...(buhari , muslim)

Pastaj si keshille per ty dhe ata qe mendojne si ti po ceki fjalen e ALlahut xh.h ku thote :
”Zoti juaj ka thėnė: Mė thirrni Mua, Unė ju pėrgjigjem, e ata qė nga mendjemadhėsia i shmangen adhurimit ndaj Meje, do tė hyjnė tė nėnēmuar nė Xhehennem".


Ju vella si permbledhej jeni ka bini ne kundershtim me Allahun xh.h ne kuran rrethe natyrshmeris dhe pasimit te Pejgamberit a.s , ne kundershtim me hadithet e qarta nga pejgamberi a.s dhe ne kundershtim me Sahabet e devotshem , dhe dijetaret qe i pasuan ata .

Ke frike Allahun vella se ska hajgare ne keto mesele

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

Dilaver
25-08-05, 17:05
Hasanmehmeti, ne rend te parė kur tė pergjigje duhet tė shkosh si e don vendi e kuvendi e jo ti shtrembesrosh gjerat.

Ti ke peyetur; Me thuaj vella se qka eshte bidat per ty ?. Pra a po e shef se ti ke pyetur qka ėshtė bidat per mua e jo ne islam, e une ne iks raste ju kam thėne se jam shqiptar, dhe ketu kisha pėr tė perseritur se une nuk kam nevoj per kėshilla e ligjerata e sikur tė kisha nevoj per to e di adresen ku duhet kerkuar ato, perndryshe keshillat prej atyre qe konsideroj se kan devijuar nga rruga e drejtė nuk me lene pershtypje fare.

Nėse une nuk di ateherė tregom ti se qka qenka bidati, por jo sipas dispozitave te sheriatit, sepse ato nuk je kompetent ti tė japesh, por as qe me intereson.

Krejt qka ka te bėj me diskutimin e fundit ėshtė hadithi ku thuhet;

”Leshoni mjekrrat e shkurtoni mustaqet e dallohuni prej pabesimtarve”.


Pergjigja

Leshuarja e mjekrres ėshtė mendub e qe do te thot besimtari ka shperblime per leshimin e saj, por nuk ka gabime nese nuk e leshon.

Me kaq perfundon kjo pun, kete mendim e kan dhėne dijetar me tė njohur e me tė shquar se Muhamed ibne Abdulvehabi.

Ti nese je aq i zoti shko e mesoj keta qe praktikojnė keto dispozita, apo pjesen dermuese tė komunitetit musliman ne mbar globin.

Bashkėsia Islame e Maqedonisė (http://www.bim.org.mk)


Bashkesia Islame e Kosovės (http://www.bashkesiaislame.net)


Ndalimi i pirjes se duhanit, ndalimi instrumenteve muzikore, pshurrja ulur si grat, rruarja e kokes, mosfalja e viter namazit, rrenimi i shtepis se pejgamberit, ngrenja me duar, mosperdorimi i tespive e shum tjera, jane urdhera te Muhamed ibne Abdulvehabit e mos i perzij temat se po perpiqem sa te jet e mundeshme, por hape teme te veqant per ata qe ty te duket se jan ne rrug te drejte, pasi qe keta i konsideron se jan ne rrug te gabuar.

ebubekr_albani
26-08-05, 17:45
**** Ndryshuar. Folni per temen ju lutem. ****


**** Uliksi ****

hasanmehmeti
26-08-05, 23:10
selamualejkum musliman

vella dilaver

Ju vellait a kuptoni apo nuk kuptoni hiq .Kjo po me intereson me se shumti ne kete raste .Une te kame ceke argumentet me larte e ti me thua , nuk me ke pyet ne qeshtjen e dinit Islam , por qfare vendi i forumit eshte ky more i nderuar , eshte forum Islam apo jemi tek forumi i letersis atje .Dhe pasi ti kame sqaruar argumentet me larte me thoni keto fjale :

Nėse une nuk di ateherė tregom ti se qka qenka bidati, por jo sipas dispozitave te sheriatit, sepse ato nuk je kompetent ti tė japesh, por as qe me intereson.

Ore qun une te kame sqaruar hadithet me larte dhe skam qa me sqaru me shume , ndersa ju me largoheni nga tema sikur ata qe skan frike Allahun xh.h dhe respekt per fjalen e Pejgamberit a.s .La ilahe Ilallah .Allahu i ruajt muslimanet nga kjo neglizhenc e zemres te cilen e kane vetem hipokritet .
Per te cilet Allahu ne Kuran thote :

“Dhe kur u thuhet atyre: Ejani nė atė ēka Allahu ka shpallur dhe te i Dėrguari; ti i sheh Hipokritėt sesi largohen prej teje me urrejtje.” [Sureja en-Nisa, 4:61].

Une po te theme se qka ka thene pejgamberi a.s ndersa ju me thuani nuk me intereson per ate qe thuani .Ore vella atu mos e merre asnje fjale timen , por atu ke fjalet e Allahut xh.h e Pastaj te Pejgamberit a.s dhe prap me koken tende qe nga xhelozia ste lene te hapesh syte dhe ta kuptosh te verteten .
Wallahu te Ala cilesi e muslimanit nuk eshte kjo , sepse Allahu xh.h ne Kuran thote :

“Thėnia e vetme e besimtarėve, kur ata thirren nė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij qė tė gjykojė nė mes tyre ėshtė: Dėgjojmė dhe bindemi. Ata janė tė suksesshmit.” [Sureja en-Nur, 24:51].

Une te thirra ne ate qe ka thirre Allahu xh.h dhe Pejgamberi a.s ndersa ju prap nuk po e pranoni .Per kete kame deshmitare Allahun xh.h qe kete mesele ta kame sqaru ndersa Allahut xh.h diten e gjykimit ske mundesi ti arsyetohesh me ate SE nuk me ka treguar askush ne lidhje me kete qeshtje.Ndersa deshmitare jane edhe ata qe e kane lexuar qofshin musliman qofshin jo musliman .

Prap te terheqe verejtjen Allahu xh.h ne Kuran ku thote:
“Merreni atė qė i Dėrguari ju jep, dhe pėrmbajuni nga ajo tė cilėn ai ua ka ndaluar.” [Sureja el-Hashr 59:9].
Ketu nuk te ka thene nese ke MUNDESI .Por ka thene Allahu xh.h Merrene ate Pejgamberi a.s ju jep .Ndersa thote ti permbahemi dhe te mos bime ne ate qe e ka ndaluar Pejgamberi a.s

Meselja tjeter qe ju thuani dhe pergjigjeni me pergjigjie te Iben Arabijut , ndersa atu genjeni se gjoja Imam Kurtubi e ka perkrahe kete ide .Atu vetem ja ke fute paushall pa e njofte Imamin hiq dhe qendrimin e tij qe eshte njeri nder me te fortit qe e ndalon rruarjen e Mjekrres :
Shkrimi yt:

Krejt qka ka te bėj me diskutimin e fundit ėshtė hadithi ku thuhet;
”Leshoni mjekrrat e shkurtoni mustaqet e dallohuni prej pabesimtarve”.

Pergjigja

Leshuarja e mjekrres ėshtė mendub e qe do te thot besimtari ka shperblime per leshimin e saj, por nuk ka gabime nese nuk e leshon.

Po a po e shef more vellait se qfare pergjigjie ke dhene qe ska baza kerkun .Edhe po te mos perdore hadithe tjeter perveq ati qe e keni permend ju do mjaftonte pasi lexuam ajetet e mesiperme se si duhet te sillemi me diqka kur na urdheron ta pasojmi dhe te larohemi nga ajo nga ana e Pejgamberit a.s.
Pjesa e pare e hadithite te mesiperm
Pejgamberi a.s thote ne ate hadithe (pjesa e pare):LESHONI MJEKRRAT .
Allahu xh h thote:
“Merreni atė qė i Dėrguari ju jep, [Sureja el-Hashr 59:9].
A po e shefe se te urdheroj Allahu xh.h dhe e ke Farez me pasu ate qe te thote Pejgamberi a.s me marre .Ndersa ju thoni ndash leshoje ndash rruje kurgja kerkuj .Si nuk ke frike Allahun xh.h more vella ku ne [Sureja en-Nur, 24:51] prap te terheq verejtjen per bindjen tende (lexoje me siper e kam paraqite)

Pastaj ne e dime se edhe te krishteret dhe jahudit i leshojne mjekrrat .
Por qka thote Pejgamberi a.s ne Pjesen e dyte :

shkurtoni mustaqet

Kjo eshte vellait pika qe na dallon prej krishtereve dhe jahidive , ateistave e ku di une .Pra shkurtimi i mustaqeve pasi na thote ti leshojmi mjekrrat .Por qfare bejne njerezit kompetent sote :leshojne mustaqet ndersa rruajn mjekrren duke ra ne kundershtim me hadithin dhe ajetet Kuranore ne tersi .Allahu na ruajt .

Dhe pjesa e trete e hadithit :
e dallohuni prej pabesimtarve”.

A po dallohemi ne prej pabesimtareve apo jo .pra duhet te leshojmi mjekrren , hekim mustaqet (shkurtojmi) dhe te dallohemi prej tyre .

Hadithe tjeter qe i pergjgjet kesaj pjese eshte ai qe e kam cekur me siper nga Muslimi ku
Pejgamberi a.s. thotė: "Kush nuk heqė prej mustaqeve tė tij d.m.th. nuk i shkurton nuk ėshtė prej nesh"(transmeton Muslimi).
Ateher prej kujna kokan mos kofshim prej umetit te Pejgamberit a.s .
prap po ceki ajetin kuranor qe e lexoj pejgamberi a.s ne trensmetimin e Iben Mesudit ku thote se Pejgamberi a.s e lexoje Ajetin Kuranor

“Dhe kjo ėshtė rruga ime e drejtė, pasojeni kėtė e mos pasoni rrugė tjera qė do t’ju largojnė nga rruga e vėrtetė.” (hadithi eshte ne shkrimin tim te mepershem i teri)

Pastaj shkrimi yt:
Me kaq perfundon kjo pun, kete mendim e kan dhėne dijetar me tė njohur e me tė shquar se Muhamed ibne Abdulvehabi.

Si nuk kryhet kjo pune me kaqe ,kur te permendet fjala e Allahut xh.h e Pastaj e pejgamberit a.s e pastaj sahabeve me te cilet Allahu xh.h ishte i knaqur ndersa ju thuani dijetaret me te njohur se shejkh Abdulvehabi kan thene keshtu .
ore vella sa duhet ti me kuptu se nuk eshte qellimi ne thirrje dijetaresh ketu por eshte qeshtje e PASTER SI LOTI e ardhur nga Allahu xh.h dhe Pejgamberi a.s dhe e pasuar nga sahabet .Ketu skan qa me hy dijetaret hiq kush do qofte ai .
Allahu xh.h thote ne Kuran :
“Le tė ruhen ata tė cilėt kundėrshtojnė urdhėrin e tė Dėrguarit, se mos t’i godet ndonjė sprovė (fitne), apo t’u shkaktohet njė dėnim i dhimbshėm.” [Sureja en-Nur, 24:63].

ndersa Imam esh-Shafi’i rahimahullah, ka thėnė:

“Muslimanėt janė tė bashkuar nė atė se nėse njė Sunet i tė Dėrguarit tė Allahut i bėhet i qartė dikujt, [b]atėherė nuk i ėshtė e lejuar qė ta lė atė pėr shkak tė thėnies sė dikujt tjetėr.”

Ty te eshte bere e qarte dhe atyre qe i pasuan por nga xhelozia iu kane mbylluar syte e zemres dhe ballit .

Pastaj ju thuani:
Ti nese je aq i zoti shko e mesoj keta qe praktikojnė keto dispozita, apo pjesen dermuese tė komunitetit musliman ne mbar globin.

Jo mbare globi do jete prej xhenetlinjeve , jo krejt globi e pasojne ate qe ka thene Allahu xh.h dhe i derguari i Ti a.s , jo krejt globit do ti vije fletorja diten e Gjykimit nga ana e Djathet .Pastaj ore qune po te thone ty se 99 % nuk do jene prej te shpetuarve pa u perfshire njeher ne zjarre te xhehnemit se diken nuk e pastron dote dy burimet para xhenetit pa hy njhere ne xhehnem dhe me u pastru ,A do i pasosh ata apo kete 1% e vogel ? A e din ore qune se vetem brenda Islamit do jene 73 grupe ndersa vetem nje(1) do jete prej xhenetlinjeve e le krejt globin qe ka gjithqka ne te .Leje more globin e pasoje Kuranin dhe Synetin qe do jene drite per ty diten e gjykimit , naten e varrit , uren e siratit , takimin me Allahun xh.h .Atje do dilesh vete para Allahut xh.h e jo me krejt Globin ore vella .A thua vella se ke lexuar ajetin ne Kuran
ku Allahu xh h thote :
”Sa pėr atė tė cilit do t’i jepet libri i tij nga e majta e tij, ai do tė thotė:”Sa do tė doja tė mos mė ishte dhėnė libri im! dhe tė mos dijsha fare se ēka ėshtė llogaria ime! Ah! Sikur tė kishte qenė ajo (vdekja e parė) mbarim i amshueshėm pėr mua! Pasuria s’mė bėri aspak dobi mua. Fuqia ime dhe shpjegimet (pėr tė mbrojtur) mė kanė ikur!” (el-Hakka, 25-29).

O vella a po e shef fundin e ajetit ku permendet fjala Shpjegimet .As ato nuk do i bejne pune njeriut .Pra vishju mesimit dhe kape Kuranin dhe Synetin dhe 3 gjeneratat e arta dhe te gjitha ata qe i pasuan ata dhe leje Globin , leje edhe fjalen e dijetarit nese bjen ne Kundershtim me Allahun xh.h dhe Pejgamberin a.s .Se keto te fundit do jene shpetim per ty o vella diten e Gjykimit .

Mos mendo vella se une nuk e dua bashkesin Islame por mos mendo edhe nje se eci me sy Mbyllur . mos u be shkas qe sherri i dikuj te kap edhe ty po vishju punes dhe mesoj gjerat se kometent per keto gjera per neve jane Kurani dhe Syneti dhe ata qe i sqaruan me frike dhe respket keto dy te parat .
Pejgamberi a.s thote me nje hadithe :
Respektone prijesin tuaj edhe nese ju e dini se ai ka dije me pak se ju ne qeshtjet e dinit .

Dhe kete shkrim po e perfundoj me dy ajete te meposhtme per te vazhduar nje here tjeter me ato fjalet e fundit qe i ke thene ti , pasi sote koka po me dhemb kur po lexoj se qka ke shkruar.

Allahu xh.h ne Kuran thote :

"O ju qe keni besuar, kini frike Allahun dhe thoni fjale te drejta. Jua permireson (Allahu) veprat dhe jua fal gjynahet. Dhe kush i bindet Allahut dhe te derguarit te Tij, ka fituar me nje fitore te madhe" el-Ahzab 70-71.

Dhe thote Allahu xh.h ne Kuran :
O ju qe keni besuar, kini frike Allahun dhe behuni me te sinqertit" et-Teubeh 119


Vella Ebubekr_Albani allahu te shperblefte per keshillen .Me te vertet jemi te keshilluar te keshillohemi .

Kerkoj falje dhe meshire nga Allahu xh.h per vete dhe per ju musliman andaj edhe ju bene nje gje te tille ngase Allahu xh.h eshte Fales dhe Meshirues


esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam

Dilaver
26-08-05, 23:43
Hasanmehmeti, pse po pshtjell pa lidhje, thuhet se vetėm njė dijetar i ka dijt permendesh 600 000 hadithe, e sikur tė sjellim ato ketu duhet me vite duhet me dhan komente ne lidhje me to.

Tema qe jemi duke diskutuar titullohet; HANEFI - Shkolla juridike islame nė trojet shqiptare.

Ti ke inicuar qeshtjen e leshuarjes se mustaqeve ne kete temė, unė tė jam pergjigjur per to, te kam thėnė se nuk ėshtė haram as leshuarja as rruarja as shkurtimi i mjekrres as i mustaqeve edhe pikė.

Bashkėsia Islame e Maqedonisė (http://www.bim.org.mk)

Bashkesia Islame e Kosovės (http://www.bashkesiaislame.net)

Nese keto bashkesi islame se bashku me pjesen ma te madhe te besimtarve islam e kan gabim e ti je ne rrug te drejtė atehere keta do te pergjigjen per mekatet e tyre e jo ti.

Ne krejt boten islame shkolla juridike Hanefi ndiqet mbi 53% e plus ka edhe tjer qe kan mendim te njejtė ne lidhje me mustaqet e me mjekren.

Kaq per kete sa herė qe te shkruajsh ne lidhje me mustaqet e mjekrren kete pergjigje e ke, ne shkrimin mė lartė te kam sjellur mė gjersisht ne pika shum te shkurta mednimin e krejt komunitetit islam.

KOSOVA-rja
27-08-05, 14:22
si shume po pengojn mjekrat ...e gjera tjera te selefėve....
po keta -hogjollaret hanefi- ...pa mjekra a e marin parasysh fjalen e Muhamedit a.s kur thot qe -...zgjatni mjekrat e juaja...- edhe tjetren qe eshte e ndaluar tu perngjash femrave....
e ata per te fytyra si e preke nje fytyre femre si nje te mashkullit njejt pa mjeker .....pra eshte i ndaluar pergjasimi e meshkujt duhet t'i leshojn mjekrat .....

edhe nuk d.m.th qe cka te thot nje hogj ose dy e tre e me shume se ashtu eshte ,....edhe ne duhet me vepru ashtu sic thon se gjynahet i bartin ata ...
jo nuk eshte qeshtu perderisa na sqarohen gjerat edhe ne menyren tjeter te drejte....
p.sh hogjollaret shume me te vjeter kane then me gjithcka kane then -gjynah kjo gjynah ajo ...etj nuk ben femra me shku ne shkoll nuk ben keshtu e ashtu etj... krejt te mirat gati i kane ndalu

edhe a eshte dasht ne ende me ua besu ato rrena atyre edhe sot vetem pse jane hogjollar e kishe kane studiu a????
natyrisht se jo...
ato rrena qe kane shku ne dobi te turqeve e armiqeve tane te tjere ua kane shit njerezve me perpara se neve me jo....

e mendoj qe gati njejet eshte situata edhe sot...pse eshte hogj e ka studiu nuk d.m .th qe i ka gjitha ne rregull.....se sot po dalin njerez cka po studiojn me mire se keta qe kane fillu te behen te vjeter .....
edhe ne e kemi obligim me vepru sic ka vepru Perjgamberi a.s.....
......
edhe per mendimin tim nuk eshte ashtu qe thon se ..."Ne shqiptaret e kemi fen tone islame gjithe e kemi pasur keshtu edhe ska nevoje me e ndryshu ...me e be sikur ne egjipt irak arabi etj...."
nuk eshte keshtu se Allahu xh.sh ka then te njejtat fjale per te gjithe muslimanet te ciles do komesi ...gjithashtu edhe Pejgamberi a.s porosit njejet per te gjithe muslimanet te ciles do kombesi ...e nuk thot arabet veproni keshtu irakianet keshtu e shqiptaret keshtu ,......
JO eshte nje islam per te gjithe muslimanet !!!!!!!!

hasanmehmeti
28-08-05, 00:08
selamualejkum musliman

vella dilaveri

Ju thuani:

Ndalimi i pirjes se duhanit......jane urdhera te Muhamed ibne Abdulvehabit

Pika e pare :Ndalimi i pirjes se duhanit,


Duhani ėshtė prodhim nga shumė materie helmuese, e jo siē mendojnė shumica e njerėzve se ai pėrmban vetėm nikotin, por ka edhe tė tjera lėndė edhe mė tė rrezikshme dhe mė te dėmshme se sa nikotina.

Dijetari Muhamed AbdulGafar, nė librin e tij tė titulluar “99 Fatkeqėsit e Duhanit”, .Sqaron se sipas zbulimeve me shume se 99 semundje jane shkaktare te duhanit
Eduard Kvilerhamund,mjek dhe drejtor i zbulimeve nė qendrėn Amerikane tė kancerit:"Me tė vėrtetė kanceri vjen nga duhani, siē qėndron edhe nė revistėn “Bota e Diturisė”, nr.9, viti i parė, se ka ardhė koha qė njerėzit ta kuptojnė gjithė rrezikun e duhanit, se kjo materie shkakton vdekjen dhe shumė sėmundje tė dhimbshme dhe tė rrezikshme".

Ne vitit e kaluara vella nga po kjo qender amerikane e studimeve eshte thene ne statistiken e tyre se Qdo 2 Sekonda vdes Nje njeri ne bote nga nje smundje qe shkaktare i saje eshte DUHANI.Nga kėto substanca helmuese perveq nikotines ja disa tjera:

1- Gaz tė acidit tė qymyrgurit, qė ėshtė i njohur se aktivizon helmin.

2- Substancė plumbi tė rėndė helmues qė ngjitet, dhe nuk ka mundėsi trupi i njeriut ta pastrojė.

3- Benzubir, pėr tė cilėn s'ka mospajtime mes mjekėve se ėshtė shkaktar i sėmundjes sė kancerit.

4- Nikotinė, e cila ėshtė aq substancė helmuese, saqė 50 mlg. mjafton pėr ta mbytur njeriun nėse pėrdoret njėherėsh nė arterie.67

5- Plunium, e cili bėn tė mundshėm dallimin e konsumuesit tė duhanit (pasojat e duhanit ne mushkėritė e tij).

6- Katran, e cila ėshtė njė materie e verdhė dhe ngjitėse, qė bėn ngjyrosjen e dhėmbėve me ngjyrė tė verdhė, tė cilėn e sheh edhe vetė konsumuesi nė filterin e cigarės, dhe kjo ėshtė substanca mė e rrezikshme.

7- Arsenik: pėrdoret pėr mbrojtje nė filtruesin e cigares. Pėrmbajtja e saj ėshtė 10%.

8- Alkool dhe shumė substanca tė ngjashme qė pėrdoren pėr ruajtjen nga lagėshtia, tė cilat janė shumė tė rrezikshme dhe helmuese.


Disa argumente rrethe kesaj mesele :

Vella dihet ne historin e duhanit se ajo eshte ardhur pas vdekjes se Profetit a.s dhe ka fillu te perdoret nga njerezit .
Ka njerez qe sote thone po ska argumente se eshte e ndaluar .Po vella nese e shefe dhe e ngushton islamin ateher do e thuash kete fjale mirpo nese i kupton ajetet dhe hadithet ateher ta dishe se ato nuk kane fole vetem per nje gje te veqant por edhe per shum gjera edhe pse nuk jane emeru me emra .Mirpo Allahu xh.h na japi Kuranin udhezim deri diten e gjykimit dhe ne smund ti zbulojmi fshehtesit e Kuranit deri diten e Gjykimit njashtu edhe sjellja e Pjagamberit a.s.

Thote Allahu xh.h ne Kuran duke cilesuar Pejgamberin a.s :”… e qė i urdhėron ata pėr ēdo tė mirė dhe i ndalon nga ēdo e keqe, u lejon ushqimet e kėndshme dhe u ndalon ato tė pakėndshmet”.

Me thuaj vella i dashur se a qenka duhani i dobishem apo i demshem .Duhani vella eshte ai i cili nuk permban asgje te dobishme per ta cilesuar me emer se nga ajo do perfitojmi .Pra ajo eshte nje substanc(ushqim) qe eshte e urryer per njeriun e menqur sepse ka nje shije te keqe , ere po ashtu te keqe , nxires i mushkrive dhe zemres , zvoglues i memorjes , tension te gjakut etj etj.

Pika tjeter ketu eshte shpenzimi per nje ushqime qe eshte i demshem per shendet .


Allahu xh.h ne Kuran na terheq verejtjen kur thote :
”Po mos shpenzo tepėr e pa rrugė. Ata qė shpenzojnė tepėr(mastrafxhinjtė) janė vėllezėr (nė veprim) tė djajve”.(el Isra, 26-27)

Pa me trego vellait se a ashte shpenzim me rruge , qe te paguash diqka qe ta semure shendetin dhe te ofron semundje te ndryshme .

Pastaj Muhamedit, alejhi selam, ”...i urren thashethemet, pyetjet e shumta dhe humbjen e pasurisė”.(Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Xhabiri. Shiko “Sahih el Xhami”, f.596; “Irvaul Galil”, f.540)

A me trego a je ne pajtim me deshiren e Pejgamberit a.s apo je prej atyre qe Pejgamberi a.s i urren .Mos eshte dhenja e parave per duhan johumbje e pasuris.

Pastaj Thėnia e Muhamedit, alejhi selam:”Kush han qepė apo hudra, le tė largohet nga ne, le tė largohet nga xhamitė tona dhe le tė qėndrojė nė shtėpinė e tij".

E gjithė kjo pėr erėn e kėtyre dy fryteve, e ēka po mbetet pėr erėn e duhanit, qė ėshtė edhe mė e dėmshme dhe shkatėrruese edhe pėr njerėzit tjerė?
Pa dyshim se neve na ndalohet ti demtojmi muslimanet .Po ajo qe dele preseri nga goja pas pierjes se duhanit eshte edhe me e demshme , pastaj ne mesin tuaj jane muslimanet , familja , femija .
Ndersa per kete mesele dhe te tilla thote Muhamedi alejhi selam, ne nje hadithe :”Mos dėmto dhe mos u bė dėmtues”.

Dhe po me ate ere drejtohesh ne namaze dhe kete ere ta ndien melaqet .Po qfar do i thojne Allahut xh.h per eren tende te gojes .Kur ne muslimanet jemi te keshilluar ne pasterti dhe aroma jone duhet te jete sikur e misvakut .E ku eshte aroma e duhanit

Pra nga kjo qe dine deri me sote njeriu i afte eshte se duhani eshte vetem helme dhe shkatrrues i shendetit dhe shpejtues i vdekjes permes semundjeve si kanceri , tuberkuloza , frymarrja , ngushtimi i eneve te gjakut dhe pengesat ne te (arteriosklerozės),paraliza ,shpejtimi apo zvoglimi i te rrahurave te zemres .Dhe per keto gjera vijnen qortimet nga Pejgamberi a.s .
Pejgamberi a.s thote ne nje hadithe :”…dhe mos mbytni veten tuaj”(Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Xhabiri shiko “Sahih el Xhami”, 6335).


Po ashtu Muhamedit alejhi selam thote:”…Kush merr helm dhe e mbyt vetėn e tij, ai do ta helmojė vetveten nė zjarrin e Xhehennemit pėrgjithmonė”. (Transmeton Ahmedi dhe Ibn Maxhe nga Ibn Abasi. Shiko “Sahih el Xhami” 7393, “Irvaul Galil” 888, dhe “Silsiletu Ehadithe es-Sahiha” 250.)
SKA DYSHIM VELLAIT QE DUHANI ESHTE HELM QE SHKATRRON SHENDETIN NE MENYRE TE NGADALSHME.Spo e theme une kete por krej ai Globi qe e ke permend ti me heret .

Pas gjithė kėsaj, nėse njeriu bėhet mendjemadh dhe nuk pranon argumentet qė cekėm dhe qartėsuam mė lart, le ta ketė frikė All-llahun pėr vetėn e tij. Dije mirė se mė sė paku ēka mund tė thuhet pėr duhanin, ėshtė se ai ėshtė nga gjėrat e dyshimta qė ka pėrmend i dėrguari i All-llahut, alejhi selam, se kush gjindet nė to gjindet nė haram dhe na ka urdhėruar Muhamedi, alejhi selam, qė tė largohemi prej tyre, ku thotė:

”Ajo ēka ėshtė e lejuar ėshtė e qartė, dhe ajo ēka ėshtė e ndaluar ėshtė e qartė. Nė mes tė kėtyre janė ēėshtjet e dyshimta pėr tė cilat shumica e njerėzve nuk kanė njohuri. Kushdo qė u shmanget ēėshtjeve tė dyshimta, e ruan fenė dhe nderin e tij, ndėrsa kushdo qė bie nė ēėshtjet e dyshimta, bie nė atė qė ėshtė e ndaluar. Ashtu si njė burrė qė i kullot delet e tija afėr kullosės private tė huaj, ai pa vonuar do tė humbė nė tė. Me tė vėrtet ēdo mbret ka rezervat privat. Rezervati i All-llahut janė ato gjėra tė cilat Ai i ka ndaluar. Nė trup ka njė copė mishi, e cila nėse ėshtė e mirė, i tėrė trupi ėshtė i mirė, por nėse ėshtė e prishur, i tėrė trupi ėshtė i prishur. Vėrtet kjo copė ėshtė zemra".
Sahih sunen ibn Maxhe 2/1318

Ndersa Nje porosi nga Pejgaberi a.s qe ne e kundershtojmi nese veprojmi kete pune eshte ne nje hadithe qe Transmetohet nga Ibn Abbasi, Zoti qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi alejhis-selam ka thėnė:
"Shfrytėzoji pesė gjėra para se tė vijnė pesė tė tjera:
rininė para pleqėrisė;
shėndetin para sėmundjes;
pasurinė para varfėrisė;
kohėn e lirė para se tė bėhesh i zėnė [me punė];
dhe jetėn para vdekjes."

Pra ore vella mendo mire se qfare fole se argumentet i ke para syve dhe je i urdheruar nga Allahu xh.h ti pasoshe ato .
Allahu xh.h thote:
“Thėnia e vetme e besimtarėve, kur ata thirren nė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij qė tė gjykojė nė mes tyre ėshtė: Dėgjojmė dhe bindemi. Ata janė tė suksesshmit.” [Sureja en-Nur, 24:51].

Lutja jone e fundit eshte Falenderimi dhe i tere Suksesi i takon Allahut xh.h

selamualejkum musliman
ps/pikat tjera tjeter dite pasi eshte gjate te flitet per to ndersa ju spaskni lexu asgje me shume veqse sa te ka mesu ai njeriu kompetent .Sa i perket muzikes e ke temen e hapur qe rezulteti i saj eshte Haram .sa i perket mjekrres lexuesit dhe ti i keni argumentet me larte une me dhune se kam ndermend te fus ti pasosh ato .Mirpo mos harro kete cilesin qe permendet ne ajetin qe e ceka ketu ne fund te shkrimit time

Dilaver
28-08-05, 02:16
Hasanmehmeti hajt baco se tallava e ke bėrė krejt, kaqapordhica jan keto qe po i shkruan, tė gjithė e dijmė sa ėshtė i "dobishem" duhani, bile nė shtete tė zhvilluara joislamike ndalohet konsumimi i duhanit nė lokale tė mbyllura, ne vende publike, e ka vende ku ėshtė e ndaluar edhe neper stacione hekurudhore e ngjashem.

Ti qenke gjeni bre edhe duahnin na e bane haram hajde rren koft hė.

Kjo ėshtė rren e atyre qe i kan shpall si ndalesa shum gjera, hajt bina far ajeti a far hadithi qe duhet burrat me u pshurr si gratė ose qe duhet me rru koken, ose qe nuk duhet falur namazi i jacis, apo qe nuk duhet me ngran me lug (por me i rras turit ne korit) etj.

Askush nuk ka te drejt te ndaloj ate qka Allahu nuk e ka ndaluar.

uliksi31
28-08-05, 07:02
Ju lutem te i permbaheni temes:

HANEFI- shkolla islame ne trojet shqiptare.

Sa i perket duhanit dhe pasojave te tij, e kemi temen e vecant tek shendeti. Aty bile kane dhene edhe mendime shkencore, profesionale.

Me nderime Uliksi

Tetovarka
26-11-05, 14:39
cdo njeri munt ta pasoje nje shkoll juridike por jo vet te behet dijetar dhe ta spjegoje Kur`anin dhe hdithin

Hattabi
15-12-05, 01:18
[b]O Dilaver... po nese nuk e kqyri webin: www.ankebut.com a me i kqyr keta BIDATQIT aaa.

Nese nuk i marr fetfat prej Selefeve a me i marr prej Medresantave ata qe ne Medrese nuk e mesojn Akiden e Ehli Sunetit pot te ESHARIVE.

Ata te Bashkesis Islame - te Maqedonis edhe te Kosoves shumica jan FASIKA , ka edhe QAFIRA , ka edhe qe nuk falin NAMAZIN.

Nexhat Ibrahimi ne bashkesin Islame te Prizrenit - o ai qe nuk beson ringjalljen ne diten e gjykimit me trup por thot vetem me shpirt !
A o ky Musliman - Jo.

EDHE TE FUNDI I FUNDIT EBU HANIFJA nuk e ka definu Imanin mir sepse ka vazhdu rruges se mesuesit te tij , e ai o themeluesi i sektit MURXHIA.

Sjko meso edhe pak... sidomos Akiden EHLI SUNEH WEL XHEMAH[b]

Al-Shama
16-12-05, 23:47
wAllahu kur po shoh keto gjana

Hanefi, Selefi ,Vahabi cka po di cka

shume po frigesohem wAllahu ...

kur Muhammeti s.a.w.s ka than:

Bene Israel - jadudit do te kene 72 grupacione ndersa muslimanten 73 , vetem njeri prej tyre do te hyn ne Xhennet ata qe ndjekin rrugen e Kur'anit dhe Sunnetit.


Allahu na rujt

arsenpinari
16-09-06, 00:35
HANEFI - Shkolla juridike islame nė trojet shqiptare

Diskutues tė nderuar duke parė se ka shum njerėz te cilėt nuk kan njohuri elementare nė lidhje me besimin fetar tė cilit ata vet i takojnė vendosa te hapi kete temė sa per njoftim tė njė pjese te madhe te diskutuesve, ku shpesh parashtrohet kjo pyetje, "KUJT ME I BESU"

Shpesh hasim ne pyetje dhe pergjigje tė ndryshme nė lidhje me rregullat dhe dispozitat e besimit islam, e per te njejten pyetje marrim pergjigje tė ndryshme e kam fjalen nese kete e kerkojme nė faqe interneti.

E shof tė arsyeshme qe tė bėj njė njoftim tė shkurtė per besimtaret e konfesionit islam se ku duhet tė orjentohen nese ju intereson diē nė lidhje me besimin islam.

1. Bashkėsia fetare islame e Republikės sė Maqedonisė, me tė gjitha fakultetet

Bashkėsia Islame e Maqedonisė (http://www.bim.org.mk)

2. Bashkėsia Islame e Kosovės Fakulteti
Bashkesia Islame e Kosovės (http://www.bashkesiaislame.net)

Ka edhe faqe tjera dhe do tė sjellim ketu por nė fillim sa per orjentim le tė sherbejne keto.

E kini kujdes sa mė larg faqes ANKEBUT.COM http://www.ankebut.com
Kjo faqe redaktohet nga njė grup ekstremistėsh tė sektit "vehabist" dhe ėshtė faqja mė e helmueshme nė internet.

Nė botėn islame nė pėrgjithėsi janė tė njohura katėr shkolla juridike – katėr medh-hebe, si edhe 12 shkolla filozofike islame – tarikate, porse tek shqiptarėt praktikohet vetėm njė shkollė juridike islame (njė medhheb, ai Hanefi),

Popullata ballkanike e nė tė ajo e Rumanisė, Bullgarisė, Bosnjės, Kroacisė, Serbisė, Malit tė Zi dhe Shqipėrisė etnike janė 100 pėr qind hanefitė. Me kėtė pėrqindje ėshtė edhe Turqia.

Pra te nderuar diskutues te gjith shqipatret e botes islame si shkollė Juridike (medh-heb) kan ate HANEFI.

Sekti Vehabi apo si e quajne nė gjuhen arabe sekti tradhtar nuk ėshtė as shkoll juridike, e ne trojet shqiptare por as ne botė askund ku ka besimtar tė konfesionit islam nuk ėshtė praktikuar ky sekt fetar, dhe nese shifni disa njerez tė cilėt kan hy ne ket levizje mos i konsideroni te gjith besimtaret si vehabistė sepse keta te fundit jan njė numer simbolik, si edhe mos te bėhet ky shkak per tu larguar nga besimi fetar.
SELAMU ALEJKUM.JAM NJE BESIMTAR I THJESHT PREJ SHQIPNIE E DUA TE DI PER ANKEBUTIN CFARE KA GABIM PRES FAKTE DHE LUS ALLAHUN TE NA DREJTOJE TE TANVE NE RRUGEN E DREJTE AMIIN