PDA

View Full Version : a keni ju qen?


Kupid
30-08-05, 01:48
Kanuni thot me lidhe qeni ton diten edhe me zgjidh per naten. kisha mbajt qeni qashtu por eshte pamundur ne vendosje modern.
a keni ju qen? cfar lloj? a keni shtir me mbajt? ku rrin qeni, ne shpi ose vetem jashte?

dr1ta
30-08-05, 11:15
SKam :( Ne shpi nuk mundem me i mbajt, kurse jasht nuk esht e lejushme ketu :(

Dimri
10-11-05, 00:44
Une i kam dy qen dhe i kam lidh te dera oborrit mos po ja vjedh kush dhit rafetit

Bronx
10-11-05, 12:14
une i kam shume qene, e shume meqka. kur tja prish qefin ja fillojn tu le, kur ti bejsh nervoz te kcejn ne kry. vetem i shkan shume mir tan diten mi lith e tane naten mi zgjith.... :)


Seriozisht tash: jo nuk kam qen.

@ dr1ta: ne bodrum esht e lejushme ; )


pershendetje

Vetima
10-11-05, 15:31
Jo skam.
Ndersa dikur kur isha ma e re akoma kisha deshir te madhe ta kam nje mace por qe ma lejoj mami sma lejoj por edhe ne mal po te dilsha se spat me ndyrshu mendje.

prishtinasi
17-04-07, 02:09
Ja kom fal Brigite Bardos!:biggrin:

lonaaa
17-04-07, 02:13
Ja kom fal Brigite Bardos!:biggrin:

Boll sevap paske ba , shperblim tu baft.:tongue:

prishtinasi
17-04-07, 02:15
Boll sevap paske ba , shperblim tu baft.:tongue:

Qe u lkuna prej venit! amin!:tongue:

Prishtinasja_
17-04-07, 07:14
Jo, nuk kam dhe as kurr mos paqa.....

Ma bojn banesen pa fshi dhe zhyll...... :redface:

Preshevar
17-04-07, 07:30
Kanuni thot me lidhe qeni ton diten edhe me zgjidh per naten. kisha mbajt qeni qashtu por eshte pamundur ne vendosje modern.
a keni ju qen? cfar lloj? a keni shtir me mbajt? ku rrin qeni, ne shpi ose vetem jashte?

Ligji i kanunit eshte zavendsue,,,,,, po nejse.

Qeni e ka vendin Jashtė si krejt Kafshėt. Kurse n'Banes me majt Qen eshte gjynah bre...! aj ka nevoj per ajr t'pastėr e jo per pluhur tepijave,... aj ka nevoj per me ngajtė tėr ditėn e jo per me nejt shtrir mbi kauqat e salonit ku edhe ndoshta i kryn disa nevoja t'vogla... prej inati :biggrin: ,... nejse i din Meta punt e Veta,,,,,

Qeni JASHTĖ ! N'kolybe :redface:

Guri i madh
17-04-07, 11:21
une kam vetem plluma nja 13 plluma

BaNu Ne JeT I sInQeRt
17-04-07, 12:21
Jo, nuk kam dhe as kurr mos paqa.....

Ma bojn banesen pa fshi dhe zhyll...... :redface:
u lodhem tu fshij kshtu..e sidomos me qen hahaha

Fshatari
17-04-07, 16:39
Me ju kallxue tė drejtėn qen nuk kam po e kam nji kudėr tė plakė. BBe e ka emnin.
Veē leh ditė e natė; vesht po mi shurdhon. Na atje n'katun e dim se qeni qė leh nuk kafshon...! se asht qen i keq ma...!

hasanmehmeti
17-04-07, 16:55
I kem ndreq punet tjera veq me hup kohe me qene.

jadore
17-04-07, 21:46
Kanuni thot me lidhe qeni ton diten edhe me zgjidh per naten. kisha mbajt qeni qashtu por eshte pamundur ne vendosje modern.
a keni ju qen? cfar lloj? a keni shtir me mbajt? ku rrin qeni, ne shpi ose vetem jashte?

a kam une qen !!! jo kam vetem nje Zeus ..
(hajt se po te pergjigjen ne pytjet pasuese , mbasi qenkam duke plotesuar me perpikeri nje pike kanunore )

pra qeni quhet i lartemadherishmi Zeus , (edhe valla Zeus na doli ..)
llojit jackrasel ka dy vjet tash ..
ku rrine, mbrenda ne dhome , (besa dhoma e punes eshte prone e tij privatja , terasssa e perbashket me ne , tjeter dhomet e gjumit nganjehere jane monopol i tij , banjo e ka te ndaluar , se pse gjene argetim atje, te bene rremuje , kuzhinen gjithashtu te ndaluar ) tjeter , pc i duket interesant , tv e percjell regullisht , muzika e tepert i pengon , eshte shume gjeloz kur shef qe ka te pa njohur nga vizitoret ,atehere bene te pa munduren te te terhjek vemendjen ,ushqehet perveq me ushqimin e tij dhe qdo gje tjeter duke filluar prej pemeve e deri ne chokollate dhe cornfleks (hahaha)
...a eshte veshtire per ta mbajtur , them qe jo veqse problemit nese merr ruge dhe atehere problematike kush te kujdeset per te , dhe ndjesija qe aq lidhesh per ate sa qe qdo kohe e kaluar pa te ,i thua vetes ,pse e adaptova , nje ndjenje shume ...

LOJETARI
17-04-07, 22:13
a kam une qen !!! jo kam vetem nje Zeus ..
(hajt se po te pergjigjen ne pytjet pasuese , mbasi qenkam duke plotesuar me perpikeri nje pike kanunore )

pra qeni quhet i lartemadherishmi Zeus , (edhe valla Zeus na doli ..)
llojit jackrasel ka dy vjet tash ..
ku rrine, mbrenda ne dhome , (besa dhoma e punes eshte prone e tij privatja , terasssa e perbashket me ne , tjeter dhomet e gjumit nganjehere jane monopol i tij , banjo e ka te ndaluar , se pse gjene argetim atje, te bene rremuje , kuzhinen gjithashtu te ndaluar ) tjeter , pc i duket interesant , tv e percjell regullisht , muzika e tepert i pengon , eshte shume gjeloz kur shef qe ka te pa njohur nga vizitoret ,atehere bene te pa munduren te te terhjek vemendjen ,ushqehet perveq me ushqimin e tij dhe qdo gje tjeter duke filluar prej pemeve e deri ne chokollate dhe cornfleks (hahaha)
...a eshte veshtire per ta mbajtur , them qe jo veqse problemit nese merr ruge dhe atehere problematike kush te kujdeset per te , dhe ndjesija qe aq lidhesh per ate sa qe qdo kohe e kaluar pa te ,i thua vetes ,pse e adaptova , nje ndjenje shume ...

Mos ke jetuar rastėsisht nė Francė ........................?

jadore
17-04-07, 22:15
Mos ke jetuar rastėsisht nė Francė ........................?

perpara renkranerimit po , pse edhe Ti-a ,(!!)

p,s,
po gjelozon qe nuk ke Zeus-a , ti ke edhe me shume mundesi per Hera , Afrodita , Europa ,etc..(haha)

LOJETARI
17-04-07, 22:18
perpara renkranerimit po , pse edhe Ti-a ,(!!)

p,s,
po gjelozon qe nuk ke Zeus-a , ti ke edhe me shume mundesi per Hera , Afrodita , Europa ,etc..(haha)

Jo nuk po xhelozoj ,veq pyeta :tongue:

prishtinasi
17-04-07, 22:23
a kam une qen !!! jo kam vetem nje Zeus ..
(hajt se po te pergjigjen ne pytjet pasuese , mbasi qenkam duke plotesuar me perpikeri nje pike kanunore )

pra qeni quhet i lartemadherishmi Zeus , (edhe valla Zeus na doli ..)
llojit jackrasel ka dy vjet tash ..
ku rrine, mbrenda ne dhome , (besa dhoma e punes eshte prone e tij privatja , terasssa e perbashket me ne , tjeter dhomet e gjumit nganjehere jane monopol i tij , banjo e ka te ndaluar , se pse gjene argetim atje, te bene rremuje , kuzhinen gjithashtu te ndaluar ) tjeter , pc i duket interesant , tv e percjell regullisht , muzika e tepert i pengon , eshte shume gjeloz kur shef qe ka te pa njohur nga vizitoret ,atehere bene te pa munduren te te terhjek vemendjen ,ushqehet perveq me ushqimin e tij dhe qdo gje tjeter duke filluar prej pemeve e deri ne chokollate dhe cornfleks (hahaha)
...a eshte veshtire per ta mbajtur , them qe jo veqse problemit nese merr ruge dhe atehere problematike kush te kujdeset per te , dhe ndjesija qe aq lidhesh per ate sa qe qdo kohe e kaluar pa te ,i thua vetes ,pse e adaptova , nje ndjenje shume ...

A ishte i veshtire adoptimi i Zeus-it?

jadore
17-04-07, 22:30
A ishte i veshtire adoptimi i Zeus-it?

..jo , u desht te pritet 7 muaj , nderkohe i perpilon dokumentacionin perkates , tatim vjetor per te , pasaport jashte shtetit , libres te shendetesise dhe libres te siguris , disa vaksinime disa sigurime (forme chip-ash ) nese humb , tjeter .. ah dhe harrova , kembimi i falenderimit per kete plotesim deshire , diku mos gabofsha nje donacion ne vlere 1.2oo (meraku thote mama jeme me i madh se i gjithe Stambolli )

prishtinasi
17-04-07, 22:35
..jo , u desht te pritet 7 muaj , nderkohe i perpilon dokumentacionin perkates , tatim vjetor per te , pasaport jashte shtetit , libres te shendetesise dhe libres te siguris , disa vaksinime disa sigurime (forme chip-ash ) nese humb , tjeter .. ah dhe harrova , kembimi i falenderimit per kete plotesim deshire , diku mos gabofsha nje donacion ne vlere 1.2oo (meraku thote mama jeme me i madh se i gjithe Stambolli )

Edhe nje pyetje...cfare muzike degjon Zeusi...dhe cilat jane planet e tij per te ardhmen? Me kete rast e falenderoj si zakonisht stafin....dhe ne fund beje pytjen se cila ishte tema! hahahhaha

jadore
17-04-07, 22:42
Edhe nje pyetje...cfare muzike degjon Zeusi...dhe cilat jane planet e tij per te ardhmen? Me kete rast e falenderoj si zakonisht stafin....dhe ne fund beje pytjen se cila ishte tema! hahahhaha

.. planet e Tij per te ardhemen , valla sa vrej eshte realist i kenaqet te tashmes , dhe te ardhen ja lene kohes , ..
muzik , them qe mire i njeh vleret a muzikes... mire mire , ka veshe per muzike , me befason besa dhe mua (hahah)

pytjen e fundit as Zeusi e as une nuk po e kuptojme (valla )

prishtinasi
17-04-07, 22:48
[/color]

.. planet e Tij per te ardhemen , valla sa vrej eshte realist i kenaqet te tashmes , dhe te ardhen ja lene kohes , ..
muzik , them qe mire i njeh vleret a muzikes... mire mire , ka veshe per muzike , me befason besa dhe mua (hahah)

pytjen e fundit as Zeusi e as une nuk po e kuptojme (valla )

Pyetja e fundit...nuk kishte te bente me ty dhe Zeusin!:tongue:

SoKoLi-i-Maleve
18-04-07, 00:07
Kanuni thot me lidhe qeni ton diten edhe me zgjidh per naten. kisha mbajt qeni qashtu por eshte pamundur ne vendosje modern.
a keni ju qen? cfar lloj? a keni shtir me mbajt? ku rrin qeni, ne shpi ose vetem jashte?


Po,King Sheperd,ka shtepin e tij me te gjitha kushtet,pran shtepis sime.Asht 4 vj dhe peshon 61 klg.per rreth shpis ti ka balkonin,me lule e peme,dhe jasht rrethit ka nji hektar kopsht ku argetohet.

luckyman
18-04-07, 21:15
ni KUDER e komé!?

RiannA
07-05-07, 19:21
spo kena pun tjeter veq me majt qen ttzzzzzzz

Agolli
08-05-07, 00:18
Une i kam dy maca! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

prishtinasi
08-05-07, 00:20
Une i kam dy maca! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Une njo veq s'po e duron duhanin:biggrin:

Zero Cool
11-05-07, 13:26
Si eshte more puna e juje keshtu ?
Une kam nje qen valla qe edhe foton bile :
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/ZC/P1000780.jpg

arber145
13-05-07, 13:59
E kam nje qen ja ky killeri por me ka mbet vetem fotoja se ma kan vjedh hajdutat kush ta sheh kete qene ju lutem me lajmeroni?!!

Arkza
16-05-07, 15:27
Po Kam nje Klysh .... eshte i mir , por un sjam marak hiq Kafshet per veq kisha tash me pas nje Arush te vogel dhe te jet i Bardhe :biggrin:

Albanian
18-05-07, 11:45
http://www.argetohu.com/images/rex/rex.bmp

KY ESHTE QENI IM REKSI


Para dy vitesh bleme nje shtepi ne periferi te qytetit dhe e pame te nevojshme qe te kemi nje qen ne oborrin tone pasi qe lagja nuk ishte shume e sigurte nga narkomanet dhe hajdutet e qytetit qe i gjuanin pjeset e qytetit ku policia nuk bente shume patrolle, diten e pare qe u futem ne shtepi e sollem edhe qenin qe e shihni ne foto Reksin, me heret kishte jetuar ne nje fshat ku e kishin keqtrajtuar shume, ishte teper i traumatizuar sidomos kishte shum frike nga grate pasiqe e kishin torturuar shume pikerisht grate qe nuk e donin ne shtepine e tyre, por me kohe pas perkedheljeve te medha qe ia benim gjith familja qe nuk i bertiste asnje here bente gjithqka qe donte madje nenes ia shkatrronte gjith kopshtin vetem per nje nate dhe nuk fitonte as nje fshese kokes, Reksi u lazdrua tej mase dhe tani ai ka ligjet e veta ne shtepine tone, jo qe nuk guxojme te kemi mace ne shtepine tone por qe nuk guxon te futet mace ne oborr, madje edhe ato maca qe kalojne lagjes nuk ia dalin lehte, mysafiret nuk guxojne te prekin deren e sokakut kur Reksi nuk eshte i lidhur, sepse zakonisht gjat dites per shkak te sigurise se njerezve te lagjes e lidhim por naten pasi te ham darken e lirojme dhe gjate gjith nates vrapon dhe "ruan" oborrin tone. Eren e mishit (te dedikuar per ate) e ndjene me dhjetra metra larg dhe fillon te kercej ne ate menyre qe te ben te ndjeshe tingujt e kenges "I feel Good"


Fotoja me larte eshte krijuar diten qe e kemi marre ne shtepine tone, e thash se ate dite kishte qene shum i traumatizuar dhe qendronte gjate gjith kohes veshulur, njeher i dhash ca kocka ashti qe ti grryente dhe ato e kenaqen shume, pastaj shkova i bleva ca kilogram mish dhe kur iu afrova ai mori kete pozite duke veshtruar se ēka kisha ne dore, e ndjente eren e mishit e cila e acaronte aq shume, copat qe ia jepja kercente larte dhe i kapte, ne kete menyre sikur u sigurua se jeta e tij tani me kishte ndryshuar por prap disa mua jme radhe kishte frike nga nena ime, sidomos kur kishte fshese ne dore.

Pas disa muajsh qeni shtoi kilogramet pasi qe e ushqenim me kohe, ishte i shendoshe pasi qe e vaksinuam disa here ne fillim, ishte sadopak i paster sepse e pastroja shum shpesh dhe keshtu i pelqente tegjithve qe e shihnin, derisa nje mengjes kur u zgjuam nuk e gjetem ne oborr, dera e sokakut ishte e hapur dhe pasi pash qe Reksi kishte humbur mora nje biēiklete dhe dola ta kerkoj, shkova disa kilometra larg shtepise por asnje gjurme, nje gje ishte e sigurte se dikush e kishte marrur pasi qe menyra qe hapej dera nuk mund te kryhej nga nje qen perveq nga dora e njeriut.

Kaluan disa dite dhe Reksi nuk vinte vertete, tegjith ishim te merzitur perveq nje fqiu ne te djathte te shtepis sone i cili e urrente Reksin per shkak te 9 macave qe kishte ne oborrin e tij. Kaluan edhe disa jave e lajmeruam ne polici madje dhe vizituam nje familje per te cilet dyshonim se ata e kishin marre por nuk e gjetem dot, por si per ēudi mengjesin e dites se 28-te pas humbjes se qenit kur u zgjuam ne mengjes Reksi ishte perseri ne oborr, kishte humbur shume peshe dhe ishte bere perlyer teper, kush e din sa te ket hecur?

Pas kesaj qeni u be edhe me lazdran por dhe i kujdesshem, nuk lejonte askend dhe pikerisht askend qe gjate nates te hynte ne oborr, pra nuk eshte ēudi qe nuk e kan vjedhur me.

Tegjith ata qe i njohin qenet e dine se ky lloj qe kemi ne eshte teper inteligjent, 90% te emocioneve tona i ndjen, sa here qe dua ti them diqka ai e kupton deshiren time pa fjale dhe e zbaton, kete e perjeton e gjith familja prandaj dhe e dojme tegjith.

Shpresoj qe nuk ju lodha, mbeteni te pershendetur.

Arkza
18-05-07, 16:10
http://www.argetohu.com/images/rex/rex.bmp


KY ESHTE QENI IM REKSI


Para dy vitesh bleme nje shtepi ne periferi te qytetit dhe e pame te nevojshme qe te kemi nje qen ne oborrin tone pasi qe lagja nuk ishte shume e sigurte nga narkomanet dhe hajdutet e qytetit qe i gjuanin pjeset e qytetit ku policia nuk bente shume patrolle, diten e pare qe u futem ne shtepi e sollem edhe qenin qe e shihni ne foto Reksin, me heret kishte jetuar ne nje fshat ku e kishin keqtrajtuar shume, ishte teper i traumatizuar sidomos kishte shum frike nga grate pasiqe e kishin torturuar shume pikerisht grate qe nuk e donin ne shtepine e tyre, por me kohe pas perkedheljeve te medha qe ia benim gjith familja qe nuk i bertiste asnje here bente gjithqka qe donte madje nenes ia shkatrronte gjith kopshtin vetem per nje nate dhe nuk fitonte as nje fshese kokes, Reksi u lazdrua tej mase dhe tani ai ka ligjet e veta ne shtepine tone, jo qe nuk guxojme te kemi mace ne shtepine tone por qe nuk guxon te futet mace ne oborr, madje edhe ato maca qe kalojne lagjes nuk ia dalin lehte, mysafiret nuk guxojne te prekin deren e sokakut kur Reksi nuk eshte i lidhur, sepse zakonisht gjat dites per shkak te sigurise se njerezve te lagjes e lidhim por naten pasi te ham darken e lirojme dhe gjate gjith nates vrapon dhe "ruan" oborrin tone. Eren e mishit (te dedikuar per ate) e ndjene me dhjetra metra larg dhe fillon te kercej ne ate menyre qe te ben te ndjeshe tingujt e kenges "I feel Good"


Fotoja me larte eshte krijuar diten qe e kemi marre ne shtepine tone, e thash se ate dite kishte qene shum i traumatizuar dhe qendronte gjate gjith kohes veshulur, njeher i dhash ca kocka ashti qe ti grryente dhe ato e kenaqen shume, pastaj shkova i bleva ca kilogram mish dhe kur iu afrova ai mori kete pozite duke veshtruar se ēka kisha ne dore, e ndjente eren e mishit e cila e acaronte aq shume, copat qe ia jepja kercente larte dhe i kapte, ne kete menyre sikur u sigurua se jeta e tij tani me kishte ndryshuar por prap disa mua jme radhe kishte frike nga nena ime, sidomos kur kishte fshese ne dore.

Pas disa muajsh qeni shtoi kilogramet pasi qe e ushqenim me kohe, ishte i shendoshe pasi qe e vaksinuam disa here ne fillim, ishte sadopak i paster sepse e pastroja shum shpesh dhe keshtu i pelqente tegjithve qe e shihnin, derisa nje mengjes kur u zgjuam nuk e gjetem ne oborr, dera e sokakut ishte e hapur dhe pasi pash qe Reksi kishte humbur mora nje biēiklete dhe dola ta kerkoj, shkova disa kilometra larg shtepise por asnje gjurme, nje gje ishte e sigurte se dikush e kishte marrur pasi qe menyra qe hapej dera nuk mund te kryhej nga nje qen perveq nga dora e njeriut.

Kaluan disa dite dhe Reksi nuk vinte vertete, tegjith ishim te merzitur perveq nje fqiu ne te djathte te shtepis sone i cili e urrente Reksin per shkak te 9 macave qe kishte ne oborrin e tij. Kaluan edhe disa jave e lajmeruam ne polici madje dhe vizituam nje familje per te cilet dyshonim se ata e kishin marre por nuk e gjetem dot, por si per ēudi mengjesin e dites se 28-te pas humbjes se qenit kur u zgjuam ne mengjes Reksi ishte perseri ne oborr, kishte humbur shume peshe dhe ishte bere perlyer teper, kush e din sa te ket hecur?

Pas kesaj qeni u be edhe me lazdran por dhe i kujdesshem, nuk lejonte askend dhe pikerisht askend qe gjate nates te hynte ne oborr, pra nuk eshte ēudi qe nuk e kan vjedhur me.

Tegjith ata qe i njohin qenet e dine se ky lloj qe kemi ne eshte teper inteligjent, 90% te emocioneve tona i ndjen, sa here qe dua ti them diqka ai e kupton deshiren time pa fjale dhe e zbaton, kete e perjeton e gjith familja prandaj dhe e dojme tegjith.

Shpresoj qe nuk ju lodha, mbeteni te pershendetur.Jo Fare sna lodhe veq e lexova krejt shkrimin , dhe me pelqen shume ky Qen Besnik koka :smile:

luckyman
18-05-07, 19:12
JO,nuk kamé!kamé deshir te kamé nje te SHARRIT(Ilyrian schąfer hund),por jetoj ne perendim dhe ende nuk e kamé arrit at shkallen qe te jetoj me nje qen ne nje dhomé(banes).!!!

egi
16-06-07, 18:28
s'kom..se jetojm ne banes..por edhe me jetu ne shpi nuk e kishim ble qenin..arsyja: nana ju frikohet qeve ncncnc :biggrin:

un e kisha pas qisi qeni, sa te miiiiiiiiil

http://www.hoffmannstables.com/germanshepherds/images/puppies.jpg

Preshevar
19-06-07, 14:01
Jo Fare sna lodhe veq e lexova krejt shkrimin , dhe me pelqen shume ky Qen Besnik koka :smile:

Jo Besnik,... Po "REKS" :biggrin:

sunshine
19-06-07, 14:37
Nė Gjermani nė vitin 2004 janė regjistruar 23 milionė kafshė shtėpiake, prej tyre 5 milionė qenė! Unė e kisha njė por pasi e pastrova mė ngordhi! Ēka ti bėj, i marrtė tė ligat!!!
696

Albanian
28-06-07, 02:38
Nė Gjermani nė vitin 2004 janė regjistruar 23 milionė kafshė shtėpiake, prej tyre 5 milionė qenė! Unė e kisha njė por pasi e pastrova mė ngordhi! Ēka ti bėj, i marrtė tė ligat!!!


Po qka i bane qenit njeri a ja fute baterin e dushit ne vesh a?

Luciano
03-09-08, 08:40
Kanuni thot me lidhe qeni ton diten edhe me zgjidh per naten. kisha mbajt qeni qashtu por eshte pamundur ne vendosje modern.
a keni ju qen? cfar lloj? a keni shtir me mbajt? ku rrin qeni, ne shpi ose vetem jashte?

Po t'kishte egzistue ende Kanuni, e kishe pae mir sa procesat ja kishte ngjit Brigitte Bardot Lekes e shokve te tij :biggrin:

E pata nje qen (te berrllogjeve) qe e gjeta kesaj vere, po e kishin hup ! Shnosh'

Arkza
03-09-08, 17:23
Po Kam nje Klysh .... eshte i mir , por un sjam marak hiq Kafshet per veq kisha tash me pas nje Arush te vogel dhe te jet i Bardhe :biggrin:Pooo poo kam e qeky i vogli u rrit Tamam u bo QEN !
Plus kesaj me tutet shume mua veq i them rri aty ku je as qe liviz bile !
Arsyja e pata rrah pak se e pat llomit nje Zog te Pules , o sa me pat Ardhe gjynah dhe ja Thej Kamen , e te rroku une Bishtin e fshis me to e kam rreh kurr mo si ka prek Zogjet .... :smile:

Arkza
03-09-08, 17:24
Jo Besnik,... Po "REKS" :biggrin:HHAHAHHAHAAHhahhahahahahahahahahhahahahah ahhahaha Tash po e di se pse thua keshtu ... :biggrin: :biggrin:

selvija
03-09-08, 20:48
Kurr ne jet sdo mbaj qen as shtaz ne shtepin time,,

une skam , por shoqja ime ka nje qen bash qasi qe paska qit egi foton nje qen i vogel i bardhe leshatok i paster shum,,, por me ju tregu saher qe shkojm ai beter hor na bani para te gjithve,, qen pa mend pa kokerr morali phiiiiiiiiiiii qen skandinav mooooo

dj_cobr4
08-09-08, 13:40
Jo nuk kam sepse vet e ruj shtepin nuk me nevoitet qenii.....hehehe:D:D:D:D

Angel_
08-09-08, 13:42
Jo nuk kam qen se frigohna prej tyne se di pse!!!!!!!!!!!!!!!

lyra2
08-09-08, 13:45
Jo nuk kam qen se frigohna prej tyne se di pse!!!!!!!!!!!!!!!

..more nashta tutesh qe te han,a?

Jana
08-09-08, 14:48
Ncuk....nuk e kemi....

romansa
08-09-08, 14:52
..shuj..ēka po me duhet,?

aLbaChiCk
08-09-08, 16:24
Zoti na rujt ani qen me pas ...spo kam qka me i bo qeti kojshis qetu qe e ka ni qen si magar me kon tybe me guxu pa ja myt se kisha lon :tongue:

Prishtinasja_
08-09-08, 21:27
Jo nuk kam qen se frigohna prej tyne se di pse!!!!!!!!!!!!!!!

Hahha Angel paskemi te perbashket dicka ! :rolleyes::wink:

dorian
09-09-08, 17:15
jo familja ime nuk kemi qen kam deshir ta kem nje qen po familja ime nuk ka shum ne qef dhe ashtu jem pa qen

deti_om :-)
09-09-08, 23:17
ooo jo valla s'kam,para 10 vjete kam pas e tash jo !!!!

Denyy88
19-09-08, 16:07
e kam pas nje shum te mire rasa e pekinezerve edhe shum e kam pas eduku ama ma kan vjedh e mka met veq foto e tina ; (

lazdrani
02-10-08, 15:49
Po kam edhe ate me pasaport te veten,Sharka jeton ne Mitrovice duket si" Benxhi"ka shtepine e vete dhe gjithmone gezohem kur te jem ne vendlindje pasi biri im loze me te dhe ka kenaqesi.Shume intelegjent qen eshte.

Giovanni
14-03-09, 00:53
Jo valla nuk kam qen hahahaahh

LABI
14-03-09, 01:24
Vetit sun po i boj vend , veq edhe qenin po ta renditi :biggrin:

Virti
14-03-09, 01:56
m'fal, por s'kam! :rolleyes:

lovely
14-03-09, 11:46
m falni edhe mu se nuk kam :D

Arkza
14-03-09, 14:50
Po kam , dhe e thirri Rushi ( Se kur ka qen i vogel ka qen i trash si Arush ) per kete e thirri Rushi :biggrin: :biggrin:

Alkimisti_ch
14-03-09, 16:28
Po kam , dhe e thirri Rushi ( Se kur ka qen i vogel ka qen i trash si Arush ) per kete e thirri Rushi :biggrin: :biggrin:

Ahaha Ani Arkza a po te merr vesh kur po e thirr...se emrin e paska karakteristik...
Une i dua kafshet por nuk jam per ate qe edhe kafshet te jetojne brenda me njerzit...sooryyyyyyy

Zhaneta
14-03-09, 16:29
.........Per Momentin jo.............:wink:

Penelope
14-03-09, 16:41
Nuk kam,por me deshire do ta kisha nje . pse jo, fundja qeni eshte me besnik se shume njerez

14-03-09, 16:49
po e shoh nji qen, rrin si guri i rrumidreqit - doll ore osht

GURI SYLAJ
14-03-09, 21:40
Veq erdha me ju pa si po kaloni!!!!

Guri i madh
15-03-09, 18:51
do plluma i kam bile tė gjith mė thrrasin pllumagji a qka e kam nji pllum krejt pllumat e qytetit i bjen nė oborr

Fshatari
16-03-09, 09:27
do plluma i kam bile tė gjith mė thrrasin pllumagji a qka e kam nji pllum krejt pllumat e qytetit i bjen nė oborr
Te ku largue pak prej temes Guri po s'prish pune!
Eh sa grushtat i kam hanger per "gugutka"(plluma)...! Na i thirrshim "gugutkaxhi" belaxhit qe grushtoheshin per ēdo dite per plluma! Sport nacional e kemi pas!

jEtA_1
16-03-09, 12:53
Jooo meqense ketu ne Londer ku jetoj une qent i respektojn ma mir se njerzit po une as qe mendoj te kem ndonjeher

pirro
16-03-09, 19:45
Qen autotkton .... te SHARRIT

Idila
17-03-09, 01:55
Jo s`kam, dua t`i shikoj por nuk dua tė mė afrohen! Kjo, ngaqė prej se mė ka kafshuar njėherė njė qen, tani shumė ua kam frikėn!:rolleyes:

Guri i madh
17-03-09, 19:18
Te ku largue pak prej temes Guri po s'prish pune!
Eh sa grushtat i kam hanger per "gugutka"(plluma)...! Na i thirrshim "gugutkaxhi" belaxhit qe grushtoheshin per ēdo dite per plluma! Sport nacional e kemi pas!


po edhe pllumat duhet dikush me i mbajt maraku i njerit shtaz apo shpez veq po bajna llaf kto jan gati tė njejta


kam merak nė shtaz po jo ku banoj une qeni e ka koliben nė mbramje lshohet prej zingjirve e run oborrin


veq me plluma nuk ka ani kur i bajn ato akrobacionet nė ajrė e pak pa rae nė tok e merr gjeraqina ,jo kjo gjeraqina e brukselit ,po ajo qe pret nė lis e veq dy lpendra nien nė tok

ideologu
21-03-09, 10:35
Edhepse u pata pėrcaktuar fort tė mos shkruaj mė nė kėtė forum tė pamoralshėm (kategoria e pacenzurės), kėsaj here po e bėj njė koment tė shkurtėr vetėm sa pėr t“ia prish pak namin kėtij fshatari, qė po mendon se mencuria e botės zanafillėn e vet e ka nė fshat, si shumica e qytetarėve tė sotėm tė kėsaj shoqėrie tonė tė defektizuar e apatike, aktuale! Pastaj do tė iku menjėherė me shpresė se prezenca ime kėtu nuk do tė hetohet aq shumė!

Me siguri ke dashur tė thuash "golluba" i nderuar e jo "gugutka"! Meqenėse ato janė pėllumba tė egėr me ngjyrė hiri dhe nuk pėrdoren pėr fluturime. Nė tė kundėrtėn ato vriten me (pushkė ajri) dhe piqen e hahen.
Ndėrsa pėllumbat nuk hahen!

Kur ėshtė fjala pėr qenėt nė ndėrkohė mendoj se shumica kėtu (pėrjashtuar njė a dy, e sidomos forumistin Albanian), nė asnjė mėnyrė nuk janė tė kualifikuar tė japin vlerėsime e gjykime adekuate mbi kėtė krijesė tė dashur fisnike!
Jeta ėshtė fenomen i cuditshėm!
Ne "njerėzit" me plot bindje e pėrjetojmė ate sikur tė jetė e imagjinuar tė funksionoj enkas pėr ne. Por e vėrteta faktike paraqitet nė njė formė krejt ndryshe. Pa diskutim!
Sidoqoftė unė qė jam marrė me studjimin e jetės dhe tė vecorive tė qenit tash plot 20 vite mund tė konstatoj aq sa ne "njerėzit" nė kėtė botė kurrėsesi nuk kemi pozitė mė tė favorizuar se ai. Mund tė ndodhė madje qė as njė tė tillė tė barabartė nuk e kemi. Por vetėm njė mė inferiore. Mjerisht! E se cka e si ne mendojmė, ajo ėshtė cėshtje krejt tjetėr.
Cėshtje e lėmisė sė psikologjisė!
Pasuria nuk ėshtė kriteri definicionues i lumturisė!
Qėllimi i tė jetuarit nuk ėshtė tė jetojmė mirė.
Pa probleme, pa brenga, e pa halle!
Projekti i Krijuesit tė Madhėrishėm nuk pėrkufizohet nė vullnetin e nė planet e tona tė kėsaj bote!
Jeta ėshtė totalisht mistere vetėm pėr tė paditurin, e injorantin!
I iluminuari ndėrkaq provat, dėshmitė, e pėrgjigjet e shumė pyetjeve filozofike ekzistencialiste, i ka nė disponim tė pamohueshėm nė bazė tė rregullt e tė pėrditėshme!
Para syve, e para vetes sė vet fizike!

Zgjohuni nga gjumi, e nga letargjia kolektive!
Sa ende ėshtė koha!

nderime!

doGzona
21-03-09, 18:18
Kam nje qen quhet LEXI dhe nje macok quhet HARRY, e dua fooooort .

Arkza
21-03-09, 18:32
Ahaha Ani Arkza a po te merr vesh kur po e thirr...se emrin e paska karakteristik...
Une i dua kafshet por nuk jam per ate qe edhe kafshet te jetojne brenda me njerzit...sooryyyyyyyPo si jo ! qysh nuk merre vesh qe nga i Vogel , ka qen vetum dy jav kur e kemi ble dhe e kemi rrit vet ! dhe keshtu sa here dilsha jasht keshtu e thirrash dhe tani eshte dy vit eme shume i ka dhe si te therras keshtu menjehere ragon !
Jo jo .. ketu ndoshta me keni keq kuptu sepse na si Mysliman nuk na lejon Feja jone te mbjam mrena , por edhe me kan qe na lejon une flas per vetin se jo s'lejoj as Mac e as Qen te shtin Hunte ne shpi timen !!! Si Detyr dhe Obligim ekam ndaj tyreve qe te Ushqej te kujdesem per ta se me hi shpi as qe vjen shprehje ne shpi timen dhe ne Familjen time kurrsesi !

doGzona
21-03-09, 18:46
Vallai Arkza nese nuk e lejon mbrenda dhe e mban jashte te lidhure ne te ftohte, mos e mbaj hiq, se sa per qat kafshat goje e gjen edhe ne rruge sa per te mbetur gjalle. Mos me keqkuptoni dicka, por une i dua kafshet se tepermi, dhe nese nuk e mbaj mbrenda dhe te kujdesem ashtu sic kujdesem per femin tim, nuk do te kisha mbajte fare.

FtheL
21-03-09, 20:10
Penelope:Nuk kam,por me deshire do ta kisha nje . pse jo, fundja qeni eshte me besnik se shume njerez.
Nė fakt e nderuara Penelope po tė marrėsh secilėn do kafshė nė univers do del fudja se ajo kafshė ėshtė mė besnike se shumė njerėz .
(Nuk ishte nevoja tė bėja dallime dhe nga kafshėt tė tjera dhe tė dallosh qenin.Sepse secilado kafshė ėshtė mė e mirė se disa njerėz.

(Edhe Kali nuk ka dallim shum me njėriun,pasi qė ka njerėz qė idollizojnė Kalin)


Me Rrespekt:FtheL

Shqiptare_ne_Turqi
21-03-09, 23:16
Veq erdha me ju pa si po kaloni!!!!


veq a :biggrin: :biggrin:

Shqiptare_ne_Turqi
21-03-09, 23:19
s'kam ,por i dua shum ... Mendoj se jan "dosta" t'vértet ...

GURI SYLAJ
22-03-09, 09:54
[quote=Shqiptare_ne_Turqi]veq a :biggrin: :biggrin:[/quote


E cka me thene tjeter!???

Zhaneta
22-03-09, 10:06
.........Per Momentin jo.............:wink:

Arkza
22-03-09, 12:42
Vallai Arkza nese nuk e lejon mbrenda dhe e mban jashte te lidhure ne te ftohte, mos e mbaj hiq, se sa per qat kafshat goje e gjen edhe ne rruge sa per te mbetur gjalle. Mos me keqkuptoni dicka, por une i dua kafshet se tepermi, dhe nese nuk e mbaj mbrenda dhe te kujdesem ashtu sic kujdesem per femin tim, nuk do te kisha mbajte fare.Dogzona pik se pari une nuk e mbaj , por keshtu jam e tille qe kur jan te vogel Kujdesem shume kur jam ato sepse une kam edhe Pula , dhe ato se lan as me hanger kur eshte i vogel Klyshi ! dhe qe the per Dimer ti , e kam vrejt ne baz te shkrimit qe ti jeton Jasht Ks... dhe ne ne kosove s'kemi mundesi te ja u bojme te gjitha kushtet p/sh per te hyr mrenda ne shpi kjo nuk vjen shprehje ne Familjen time , dhe kur eshte shuem ftoht per kete Kujdeset Baba im i cili e ka jasht nje Aher qe e kemi pas perpara por mos thuaj tash se s'ka as Dritare as dere se aty ehste ngroh per qdo kashfesht , dhe e len te zgjedhur qe me lan lidhur me nje nje vend sigurisht qe dote ket me ftoht por mos te harroj te them se sa here shkon ble Mish per Shpi merre edhe per qen diqka qe eshte Ushqimi i tyreve !
Ketu s'ka kurrfare Keq kuptimi qe e paske cek une veq u permbajta temes dhe tregova se a kam qen apo ajo !!!
Me shtyre te shkruja me shume qe mos te mendoni qe i keq trajtojme Kafshet , jo per Kundrasi kemi Obligim ndaj tyreve ja edhe nje rast me nje Mac as e vogel krejt jo por as e rritur jo ! Nje mengjest u zgjova e pash Ballkon nje mac e shtrir per toke ama sikur mos te ishte gjall fare u dukt dhe isjhte shume ftoht ate dit , dhe mendova se veq kishte coft thash te jeku une kur e kapa me dorza po e shoh se po gjemon desh me lshuan kambt qaq shume mu dhimbt se ishte gjall dhe ishte ne gjendje katastroft !!!
E Morra e fyta mrena n fjokt te shporetit m nxhet aty se ka qen ate nat shume ftoht , e morra nje cop te vjetrres te jaknes e cila ka qen shume e but dhe shume e nxeht me lesh s'di se si ju tregoj per kete mbules , maca dikur nisi te dridhet nga se ftohi dhe ishte smut diqka e vogel mo , dhe e morra nje , qysh me ju than nje bump qe kan qen me ilaqe e lajta mir e mir dhe ja groha qushmshtin dhe ja fillova te ushqej sikur nje Foshnje me te ngadale dale ngadale dale filloj maca te pij vet ne pijaten e vet e mandje ja qita edhe Buke me Qumsht , dhe maca filoj te sillet aty neper dhom dites e mbajtum aty deri von deri sa erdhi Pranvera pasi u zgju ne kembet e veta une su morra me me te por Motra ime e vogla e cila qemendet pas macave dhe e ushqjke rregullisht dhe ja la Emrin Maces te vet Asush !! :biggrin:
P/S Me falni qe e zgjata pak ketu por me shtyri kjo Dogzona qe me tha mos e mbaj por une s'jam pergjegjese per kete !

Isinqerti25
22-03-09, 12:45
Jo more skam qen qfar jo puna e qenit ish Mada

doGzona
22-03-09, 16:50
Dogzona pik se pari une nuk e mbaj , por keshtu jam e tille qe kur jan te vogel Kujdesem shume kur jam ato sepse une kam edhe Pula , dhe ato se lan as me hanger kur eshte i vogel Klyshi ! dhe qe the per Dimer ti , e kam vrejt ne baz te shkrimit qe ti jeton Jasht Ks... dhe ne ne kosove s'kemi mundesi te ja u bojme te gjitha kushtet p/sh per te hyr mrenda ne shpi kjo nuk vjen shprehje ne Familjen time , dhe kur eshte shuem ftoht per kete Kujdeset Baba im i cili e ka jasht nje Aher qe e kemi pas perpara por mos thuaj tash se s'ka as Dritare as dere se aty ehste ngroh per qdo kashfesht , dhe e len te zgjedhur qe me lan lidhur me nje nje vend sigurisht qe dote ket me ftoht por mos te harroj te them se sa here shkon ble Mish per Shpi merre edhe per qen diqka qe eshte Ushqimi i tyreve !
Ketu s'ka kurrfare Keq kuptimi qe e paske cek une veq u permbajta temes dhe tregova se a kam qen apo ajo !!!
Me shtyre te shkruja me shume qe mos te mendoni qe i keq trajtojme Kafshet , jo per Kundrasi kemi Obligim ndaj tyreve ja edhe nje rast me nje Mac as e vogel krejt jo por as e rritur jo ! Nje mengjest u zgjova e pash Ballkon nje mac e shtrir per toke ama sikur mos te ishte gjall fare u dukt dhe isjhte shume ftoht ate dit , dhe mendova se veq kishte coft thash te jeku une kur e kapa me dorza po e shoh se po gjemon desh me lshuan kambt qaq shume mu dhimbt se ishte gjall dhe ishte ne gjendje katastroft !!!
E Morra e fyta mrena n fjokt te shporetit m nxhet aty se ka qen ate nat shume ftoht , e morra nje cop te vjetrres te jaknes e cila ka qen shume e but dhe shume e nxeht me lesh s'di se si ju tregoj per kete mbules , maca dikur nisi te dridhet nga se ftohi dhe ishte smut diqka e vogel mo , dhe e morra nje , qysh me ju than nje bump qe kan qen me ilaqe e lajta mir e mir dhe ja groha qushmshtin dhe ja fillova te ushqej sikur nje Foshnje me te ngadale dale ngadale dale filloj maca te pij vet ne pijaten e vet e mandje ja qita edhe Buke me Qumsht , dhe maca filoj te sillet aty neper dhom dites e mbajtum aty deri von deri sa erdhi Pranvera pasi u zgju ne kembet e veta une su morra me me te por Motra ime e vogla e cila qemendet pas macave dhe e ushqjke rregullisht dhe ja la Emrin Maces te vet Asush !! :biggrin:
P/S Me falni qe e zgjata pak ketu por me shtyri kjo Dogzona qe me tha mos e mbaj por une s'jam pergjegjese per kete !

Arkza me fal qe te shtyra te shkruash gjate, por me vie mire shume qe kujdeset baba yte per kelyshin, gjithashtu gezohem qe je kujdesur dhe ke shpetuare macen ,ku ka ndjenje me te mire te shpetosh nje kafshe te pafajshme.Nuk eshte e thanun qe t'i marresh mbrenda ngrohte, por sado pak ta ken mire aty ku rrine, se tek ne e di qe eshte veshtire te i mbashe mbrenda.Por jo dhe te i lesh jashte aty ne nje kolibe te paizoluare fare per t'i mbrojtur nga te ftohtit.

Shpresoje qe dhe tek ne nje dite do te ndermirret dicka per te gjitha kafshet, qe rruget jane te mbushura ne Kosove plote me qen te lloje llojit, mace, qe shume maltretohen nga femijet e keqinje.


Ju pershendes.

Qika^Me^Kule
22-03-09, 19:10
Jo nuk kam,,,,,, dhe shpresoj te mos kem kurr,, jo per dicka por jau kam frigen qen-ve

Makresh
22-03-09, 22:21
S'kam por, s'do t'isha kunder.

Shqiptare_ne_Turqi
22-03-09, 22:24
Jo nuk kam,,,,,, dhe shpresoj te mos kem kurr,, jo per dicka por jau kam frigen qen-ve:biggrin: uné kishe i kam trimresha tezet ejj :biggrin:

Shqiptare_ne_Turqi
22-03-09, 22:26
[quote=Shqiptare_ne_Turqi]veq a :biggrin: :biggrin:[/quote


E cka me thene tjeter!???


mire e ke :biggrin: mjafton qaqé :biggrin:

ninnela
23-03-09, 17:15
kam pasur por per momentin nuk kam..............:frown:

Qika^Me^Kule
23-03-09, 17:38
:biggrin: uné kishe i kam trimresha tezet ejj :biggrin:


Si e vogle shkova ne Kosov per pushim,, dhe shkuam tek Halla ime,, a aty qen sa te duahs ne katund,, tani une tu mendu se si jan ketu ai veq me hanger ne kam,, qata tutem tash,,:biggrin:


PS. Se keshtu boll trimnesh jam,,, syni tybe sem tremet,,,:tongue:

DEA
23-03-09, 17:48
Nese e pranon te mbash nje kafshe shtepiake mendoj se ke nje obligim per te sikur per nje anetar te familjes. Andaj nuk ndjehem ende e gatshme te mbaj nje pergjegjesi te tille .

Isinqerti25
23-03-09, 17:52
Jo more qfar ne qytet a qen

Guri i madh
25-03-09, 22:32
Dogzona pik se pari une nuk e mbaj , por keshtu jam e tille qe kur jan te vogel Kujdesem shume kur jam ato sepse une kam edhe Pula , dhe ato se lan as me hanger kur eshte i vogel Klyshi ! dhe qe the per Dimer ti , e kam vrejt ne baz te shkrimit qe ti jeton Jasht Ks... dhe ne ne kosove s'kemi mundesi te ja u bojme te gjitha kushtet p/sh per te hyr mrenda ne shpi kjo nuk vjen shprehje ne Familjen time , dhe kur eshte shuem ftoht per kete Kujdeset Baba im i cili e ka jasht nje Aher qe e kemi pas perpara por mos thuaj tash se s'ka as Dritare as dere se aty ehste ngroh per qdo kashfesht , dhe e len te zgjedhur qe me lan lidhur me nje nje vend sigurisht qe dote ket me ftoht por mos te harroj te them se sa here shkon ble Mish per Shpi merre edhe per qen diqka qe eshte Ushqimi i tyreve !
Ketu s'ka kurrfare Keq kuptimi qe e paske cek une veq u permbajta temes dhe tregova se a kam qen apo ajo !!!
Me shtyre te shkruja me shume qe mos te mendoni qe i keq trajtojme Kafshet , jo per Kundrasi kemi Obligim ndaj tyreve ja edhe nje rast me nje Mac as e vogel krejt jo por as e rritur jo ! Nje mengjest u zgjova e pash Ballkon nje mac e shtrir per toke ama sikur mos te ishte gjall fare u dukt dhe isjhte shume ftoht ate dit , dhe mendova se veq kishte coft thash te jeku une kur e kapa me dorza po e shoh se po gjemon desh me lshuan kambt qaq shume mu dhimbt se ishte gjall dhe ishte ne gjendje katastroft !!!
E Morra e fyta mrena n fjokt te shporetit m nxhet aty se ka qen ate nat shume ftoht , e morra nje cop te vjetrres te jaknes e cila ka qen shume e but dhe shume e nxeht me lesh s'di se si ju tregoj per kete mbules , maca dikur nisi te dridhet nga se ftohi dhe ishte smut diqka e vogel mo , dhe e morra nje , qysh me ju than nje bump qe kan qen me ilaqe e lajta mir e mir dhe ja groha qushmshtin dhe ja fillova te ushqej sikur nje Foshnje me te ngadale dale ngadale dale filloj maca te pij vet ne pijaten e vet e mandje ja qita edhe Buke me Qumsht , dhe maca filoj te sillet aty neper dhom dites e mbajtum aty deri von deri sa erdhi Pranvera pasi u zgju ne kembet e veta une su morra me me te por Motra ime e vogla e cila qemendet pas macave dhe e ushqjke rregullisht dhe ja la Emrin Maces te vet Asush !! :biggrin:
P/S Me falni qe e zgjata pak ketu por me shtyri kjo Dogzona qe me tha mos e mbaj por une s'jam pergjegjese per kete !a jan rae klluq naj pul a po i qelen krejt vet apo po jet naj mllujk

cati_
01-04-09, 00:27
Dogzona pik se pari une nuk e mbaj , por keshtu jam e tille qe kur jan te vogel Kujdesem shume kur jam ato sepse une kam edhe Pula , dhe ato se lan as me hanger kur eshte i vogel Klyshi ! dhe qe the per Dimer ti , e kam vrejt ne baz te shkrimit qe ti jeton Jasht Ks... dhe ne ne kosove s'kemi mundesi te ja u bojme te gjitha kushtet p/sh per te hyr mrenda ne shpi kjo nuk vjen shprehje ne Familjen time , dhe kur eshte shuem ftoht per kete Kujdeset Baba im i cili e ka jasht nje Aher qe e kemi pas perpara por mos thuaj tash se s'ka as Dritare as dere se aty ehste ngroh per qdo kashfesht , dhe e len te zgjedhur qe me lan lidhur me nje nje vend sigurisht qe dote ket me ftoht por mos te harroj te them se sa here shkon ble Mish per Shpi merre edhe per qen diqka qe eshte Ushqimi i tyreve !
Ketu s'ka kurrfare Keq kuptimi qe e paske cek une veq u permbajta temes dhe tregova se a kam qen apo ajo !!!
Me shtyre te shkruja me shume qe mos te mendoni qe i keq trajtojme Kafshet , jo per Kundrasi kemi Obligim ndaj tyreve ja edhe nje rast me nje Mac as e vogel krejt jo por as e rritur jo ! Nje mengjest u zgjova e pash Ballkon nje mac e shtrir per toke ama sikur mos te ishte gjall fare u dukt dhe isjhte shume ftoht ate dit , dhe mendova se veq kishte coft thash te jeku une kur e kapa me dorza po e shoh se po gjemon desh me lshuan kambt qaq shume mu dhimbt se ishte gjall dhe ishte ne gjendje katastroft !!!
E Morra e fyta mrena n fjokt te shporetit m nxhet aty se ka qen ate nat shume ftoht , e morra nje cop te vjetrres te jaknes e cila ka qen shume e but dhe shume e nxeht me lesh s'di se si ju tregoj per kete mbules , maca dikur nisi te dridhet nga se ftohi dhe ishte smut diqka e vogel mo , dhe e morra nje , qysh me ju than nje bump qe kan qen me ilaqe e lajta mir e mir dhe ja groha qushmshtin dhe ja fillova te ushqej sikur nje Foshnje me te ngadale dale ngadale dale filloj maca te pij vet ne pijaten e vet e mandje ja qita edhe Buke me Qumsht , dhe maca filoj te sillet aty neper dhom dites e mbajtum aty deri von deri sa erdhi Pranvera pasi u zgju ne kembet e veta une su morra me me te por Motra ime e vogla e cila qemendet pas macave dhe e ushqjke rregullisht dhe ja la Emrin Maces te vet Asush !! :biggrin:
P/S Me falni qe e zgjata pak ketu por me shtyri kjo Dogzona qe me tha mos e mbaj por une s'jam pergjegjese per kete !


arkza ,macav ju ben dom qumshti i seciles kafsh ,e vertet eshte

ps. nejse se ke dite ,zemren e mire e paske te pershendes

Uragani_99
01-04-09, 09:56
Vetem edhe kjo na ka mbetur keq ........me nderime Uragani_99

jadore
03-04-09, 20:26
e pse bre kjo teme tek ''diaspora shqiptare'' , une sot ne qender te qytetit kosovar e pash nje dalmatine qe e zonja e tij e kishte lidh jashte nje shitoreje ,
i ngrati aq shume ulurinte e aq i bukur ishte sa qe me vinte te rri me te e te pres deri sa kthehej ajo ,
shifej qe ishte i frustruar ...gurbetqi hesapi ..

Fshatari
03-04-09, 20:59
e pse bre kjo teme tek ''diaspora shqiptare'' , une sot ne qender te qytetit kosovar e pash nje dalmatine qe e zonja e tij e kishte lidh jashte nje shitoreje ,
i ngrati aq shume ulurinte e aq i bukur ishte sa qe me vinte te rri me te e te pres deri sa kthehej ajo ,
shifej qe ishte i frustruar ...gurbetqi hesapi ..
Nuk besoj te jete gurbetqi se dalmatinet jane fis ilir.Ky qene eshte autentik ilir.

premium
13-04-09, 14:37
Na falni?? qfare qeni... me dy apo me katėr kėmbė ??:rolleyes:

Arkza
13-04-09, 15:04
Na falni?? qfare qeni... me dy apo me katėr kėmbė ??:rolleyes:........:biggrin: :biggrin: :biggrin:

Arkza
13-04-09, 15:06
arkza ,macav ju ben dom qumshti i seciles kafsh ,e vertet eshte

ps. nejse se ke dite ,zemren e mire e paske te pershendesPer qudi qe se kam dit por edhe qudi qe maces i boni mir Qumshti qe me ate gjendje si u kan katastrot !!!!
Nejse per mua u kan me rendesi qe Maca u Zgjall per se dyti !

romansa
25-06-09, 07:50
..jjjo qfare ..i kam merzi kur ti shoh rrugeve e ne shtepi...si dua mbrenda ne dhome e per jashte mvaret

Diana007
25-06-09, 20:50
Jo veq nje lop e nej viq :biggrin:

Zero Cool
25-06-09, 20:59
Jo veq nje lop e nej viq :biggrin:

ahgaghaghhgahgahgahgahga, a po din me mjel viqin bile :tongue:

Diana007
25-06-09, 21:03
ahgaghaghhgahgahgahgahga, a po din me mjel viqin bile :tongue:

:biggrin: viqn po e lopen jo :biggrin:

Zero Cool
25-06-09, 21:05
:biggrin: viqn po e lopen jo :biggrin:

t`paska qellu viqi i but :tongue:

Diana007
25-06-09, 21:08
t`paska qellu viqi i but :tongue:

:biggrin: po bre :tongue:

Zero Cool
25-06-09, 21:09
:biggrin: po bre :tongue:

me siguri i ati katunit mas pazhikut koka (me s a qysh e ka emnin :P )

Diana007
25-06-09, 21:29
me siguri i ati katunit mas pazhikut koka (me s a qysh e ka emnin :P )

Semetisht aa :biggrin:

Zero Cool
25-06-09, 21:34
Semetisht aa :biggrin:

yeeeeeeep po tybe te ambullanca e UĒK-s :biggrin:

Diana007
25-06-09, 21:37
yeeeeeeep po tybe te ambullanca e UĒK-s :biggrin:


Qy qy edhe ambullance paska pas aty ne ate koh aa se paskem dit :biggrin:

rafet llapjani
26-06-09, 08:13
Qy qy edhe ambullance paska pas aty ne ate koh aa se paskem dit :biggrin:

se ke dita ajo pun u kan sekret atu veq gjarraha ka pas rrepsisht u kan e ndalume per femnim ahahahahhahahaahahahahahahahhahha

SANTANA-29
26-06-09, 08:16
se ke dita ajo pun u kan sekret atu veq gjarraha ka pas rrepsisht u kan e ndalume per femnim ahahahahhahahaahahahahahahahhahha

hahahahahahhaaha,pune sekret gjarraha,hahahahahahahaa,po thue kan pre sikur ne lisa,sakic:tongue:

rafet llapjani
26-06-09, 08:19
hahahahahahhaaha,pune sekret gjarraha,hahahahahahahaa,po thue kan pre sikur ne lisa,sakic:tongue:

ahahahhahahhah qy me sharr te nryshk o dreq rrafsh e barabar vrom u bojshim prej sajtit ahahahahhhahhaahahahahha

Breshka
26-06-09, 09:09
E Kom Ni Kuder E Qenin Ma Von

Makresh
26-06-09, 15:48
E kam pas ni voshnjak belg, po si dola jasht ja kishin pas dhon dikujt.

Albonita
04-12-10, 09:05
Jo .......Mace kom!

~AnnA~
04-12-10, 10:00
Kafshet si dua fare ne shtepi, as qen, as mace...

Lapsi
04-12-10, 10:33
ncuk :P

tipi engjellor
04-12-10, 16:26
jo nuk kam qen

Suelaa
04-12-10, 16:32
Jo as qen as mace.:smile:

AliSia
04-12-10, 17:09
Ku mos me pas kur jetoi ne Fshat...!!

elvio
04-12-10, 17:58
JO

sinqerisht s'me pelqejne

Zana_ch
04-12-10, 18:10
Kam nje si ky ne foto

http://www.loewchen.wg.am/Verschiedene_Karten/Unsere_Hunde_876.JPG

AliSia
08-12-10, 19:27
Ku mos me pas kur jetoi ne Fshat...!!

Kret cka ekzistoin ...:biggrin::eek:

roadrunner
08-12-10, 19:42
e kam, e ka emrin Luna, e kam edhe Macen e ka emrin Tina :D hahahahah

LuLjaa
09-12-10, 01:13
Ja tybee s'kam qen,, pse?

Oltiana1
09-12-10, 12:00
Jooo !!!

elvio
09-12-10, 12:21
sigurisht jo
as do kem ndonjehere


sa ecen kjo tema

AliSia
18-12-10, 00:16
Kret kafshe qe ekzistoni i kam ....Dhe po kam shume pune se po me duhet te kujdesem per too..:P

emine
18-12-10, 00:32
Jo qen skam vetem kam ide me dizajnu veshje qenesh,se koheve te fundit po enden qejte me pollovera (kashmir) e me jakne te mushne me penla,sahi biznes i forte ish dal,une sjam njeri qe du kafshet,sidomos mbajtja ne shpi e kafshve njeher nuke vjen ne pyetje,

emine
18-12-10, 00:33
Ja tybee s'kam qen,, pse?
po deshta me ta lype qenin me rujte podrumin prej mijve:P

Hajra
19-05-11, 21:00
....jo na s kena qen,

Guri i madh
19-05-11, 21:05
thuhet se kafshet shtepiake i mbajn familjet qe jan ma te ngritura kshtu e lexova ne gazet

po une e kam krejt tjeter bindje , kur po i shoh do te osit te DDR qe kan ardh ne bajern edhe krejt veq prej sociali jetojn e i kan nga dy e tre qen e maca

Zero Cool
19-05-11, 21:06
jo skemi qen, kemi kuder :)))

http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/SAM_0009.jpg

Hajra
19-05-11, 21:07
thuhet se kafshet shtepiake i mbajn familjet qe jan ma te ngritura kshtu e lexova ne gazet

po une e kam krejt tjeter bindje , kur po i shoh do te osit te DDR qe kan ardh ne bajern edhe krejt veq prej sociali jetojn e i kan nga dy e tre qen e maca


.. mire e ki valla Guri hahahahha...

premium
19-05-11, 21:12
..jaa qen s'kam , por po i baj mend me marr ni elefant me rrit nė kulib :)

flutra
19-05-11, 22:04
thuhet se kafshet shtepiake i mbajn familjet qe jan ma te ngritura kshtu e lexova ne gazet

po une e kam krejt tjeter bindje , kur po i shoh do te osit te DDR qe kan ardh ne bajern edhe krejt veq prej sociali jetojn e i kan nga dy e tre qen e maca
o Guri po ata i mbajne nga dy e tre qen , sa ma shume qen sociali veq po shtohet...

Guri i madh
19-05-11, 22:10
o Guri po ata i mbajne nga dy e tre qen , sa ma shume qen sociali veq po shtohet...


mbajtja e kafshve ne shtepi don perkujdesje e ata qaty ku ushqehen, kafshet e ndytin as nuk marrin qese plastike rruges kur e ndytim me hjek

i qon sociali per 1 euro me pune shkojn te mjeku marrin pushim mjeksor


veq une nuk mundem me hy mbrenda te nji familje ku mbahen qent apo macat

Hajra
19-05-11, 22:43
.....na jo qe s kena qen po nuk kena as kulib per qen hahaha...

LuLjaa
19-05-11, 23:42
.. qe kjo pyetje palidhje , ihaaa