PDA

View Full Version : BESIMI I EHLI SUNNETIT


hasanmehmeti
01-09-05, 22:23
BESIMI I EHLI SUNNETIT

NGA AUTHORI:
Shejkh MUHAMED SALIH UTHEJMINI
Pėrktheu:
Shefqet Krasniqi


ME EMRIN E ALLAHUT BĖMIRĖS MĖSHIRĖPLOTĖ

"Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush Dhuntinė Time, zgjodha pėr ju FENĖ ISLAME."
KURANI, Maide 3

HYRJE


Falėnderimet dhe lavdėrimet i qofshin Allahut,(1) Zotit tė Tokės e tė qiejve, i Cili ka krijuar ēdo gjė, e ka krijuar njeriun nė formėn mė tė mirė dhe e ka pėrsosur atė; salatet e selamet e Tij qofshin mbi tė dėrguarin e Tij, Muhamedin, paqja e shpėtimi qofshin mbi tė, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė shkojnė rrugės sė tij deri nė Ditėn e gjykimit! Allahu xheleshanuhu e ka dėrguar Muhamedin alejhi selam, profet - pejgamber dhe e ka bėrė atė si udhėzues tė njerėzimit e shembull pėr ta. Atij i ka zbritur Kuranin si libėr tė shenjtė, nė mėnyrė qė ai, Profeti, salallahu alejhi ve selem,(2) t'ua shpjegojė njerėzve tė vėrtetėn, rrugėn e mbarė, tė lumturisė, nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr, duke u mėsuar atyre besimin e vėrtetė, edukatėn, sjelljen dhe moralin islam. E ai, Profeti, salallahu alejhi ve selem, kreu misionin e vet, me tė cilin qe ngarkuar dhe la pas vetes ymetin e tij nė rrugen e ndritshme, nė rrugėn qė Zoti xheleshanuhu e deshi pėr njerėzimin.
Dhe pas Profetit, salallahu alejhi ve selem, shokėt e tij, tė cilėt i qenė pėrgjigjur thirrjes sė tij nė besimin islam, vazhduan rrugėn e profetit, duke qenė tė bindur qė Islami tė ėshtė ligji i jetės, kėshtu qė ata jo vetėm e zbatuan atė, por adhe ia pėrcollėn brezit qė erdhi pas tyre dhe, pėr kėtė arsye, merituan tė jenė brezi mė i mirė dhe mė i lavdishėm i mbarė njerėzimit.
Edhe ne sot, duke falėnderuar Zotin xheleshanuhu, jemi po nė atė rrugė, nė rrugėn e Profetit e tė shokėve tė tij dhe burimet tona kryesore janė Kurani dhe syneti(1) . Kushdo qė del jashtė, dotė jetė nga tė humburit nė Ditėn e gjykimit.
* Pėr shkak tė rėndėsisė sė madhe qė ka kjo temė, qė ka tė bėjė me besimin tonė, shpreh dėshirėn qė, me ndihmėn e Allahut, ta shtroj nė pika tė shkurtra:
Besimi ynė, pra besimi i tė gjithė myslimanėve, mbėshtetet mbi besimin:
- nė Zotin, qė ėshtė Njė,
- nė engjėjt (melaqet) e Tij,
- nė librat e Tij,
- nė profetėt, tė dėrguarit,
- nė Ditėn e gjykimit
- dhe nė paracaktimin, Kaderin e Zotit.


Lusim Allahun xheleshanuhhu qė ky punim tė jetė pėr Zotin dhe prej tij tė kenė dobi myslimanėt!

(1) [/b]Allah ėshtė njėsi leksikore islame, qė nė gjuhėn shqipe dotė thotė: Zot. Dhe sa herė qė tė pėrmendet Allahu, duhet thėnė azze ve xhele, ose xheleshanuhu, ose subhanehu veteala, nė kuptimin: Madhėruar qoftė!
(2) Sa herė tė pėrmendet Profeti, jemi tė urdhėruar qė tė biem salavat pėr tė. Llojet e salavatit janė shumė; po japim kėtu disa prej tyre: Salallahu alejhi ve selem, Alejhi selam, Alejhi salatu ve selam etj, d.m.th.: Paqia dhe bekimi i Zotit qofshin mbi Tė!
(1) Synet (ose Sunnet) ėshtė fjala, vepra dhe tradita e Muhamedit,
alejhi selam.

hasanmehmeti
01-09-05, 22:50
BESIMI NĖ ALLAHUN XHELESHANUHU

Besimi ynė ėshtė besimi nė Zotin, nė engjėjt, nė librat e shenjtė, nė tė dėrguarit - profetėt, nė Ditėn e gjykimit dhe nė paracaktimin e Zotit.
Ne, pra, besojmė qė Allahu i Lartmadhėruar ėshtė Zot, Krijues, Sundues - Komandues i ēdo gjėje.

* Besojmė qė Ai ėshtė i vetmi Zot qė meriton tė adhurohet, dhe se ēdo gjė tjetėr qė adhurohet, pėrpos Zotit, ėshtė e kotė.

* Besojmė nė emrat e nė cilėsitė e Tij, ashtu siē i ka pėrshkruar Kurani dhe Syneti.

* Besojmė se Ai ėshtė i Vetėm, Atij nuk i bėn askush shoqėri nė sundimin e Tij dhe as qė meriton kush qė tė quhet me ndonjė nga emrat e Tij ose tė cilėsohet me ndonjė nga cilėsitė e Tij. Thotė Allahu nė Kuran:
{رب السموت والأرض وما بينهما فاعبده واصطبر لعبدته هل تعلم له سميا} سورة مريم آية 65
"Ai ėshtė Zoti i qiejve e i Tokės dhe ē'ka nė mes tyre, pra adhuroje Atė dhe nė adhurimin e Tij bėju i qėndrueshėm. A di ndonjė emnak (adash) pėr Tė?!"

* Besojmė se:
{الله لاإله إلا هو الحي القيوم لا تأخذه سنة ولا نوم له مافي السموات وما في الأرض من ذا الذي يشفع عنده إلا بإذنه يعلم ما بين أيديهم وما خلفهم ولايحيطون بشيء من علمه إلا بما شاء وسع كرسيه السموات والأرض ولا يؤده حفظهما وهو العلي العظيم} سورة البقرة آية: 255.
"Allahu ėshtė Njė, nuk ka zot tjetėr pėrpos Tij. Ai ėshtė mbikėqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm. Atė nuk e zė as kotje as gjumė, gjithė ē'ka nė qiej dhe nė Tokė ėshtė vetėm e Tij; e di tė tashmen qė ėshtė pranė tyre dhe tė ardhmen; nga ajo qė Ai di, tė tjerėt dinė vetėm aq sa Ai ka dėshiruar. Nėn kujdesin e Tij janė qiejt dhe Toka. Kujdesi i Tij ndaj tė dyjave nuk i vjen i rėndė. Ai ėshtė mė i Larti, mė i Madhi."

* Besojmė se:
{هو الله الذي لاإله إلا هو عالم الغيب والشهدة هو الرحمن الرحيم . هو الله الذي لا إله إلا هو الملك القدوس السلام المؤمن المهيمن العزيز الجبار المتكبر سبحان الله عما يشركون. هو الله الخالق الباريء المصور له الأسماء الحسنى يسبح له ما في السموات والأرض وهو العزيز الحكيم} سورة الحشر آية: 22-24 .
"Ai ėshtė Allahu dhe nuk ka zot tjetėr pėrpos Atij, qė e di tė fshehtėn dhe tė dukshmen. Ai ėshtė Mėshiruesi, Mėshirėploti! Ai ėshtė Allahu, nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, Sunduesi i pėrgjithshėm, i pastėr (nga tė metat qė i mvishen), Shpėtimtar (qė i shpėton njerėzit nga ndėshkimi i padrejtė), Sigurues (qė i siguron njerėzit me premtimin e Vet dhe pejgamberėt me mrekullitė), Mbikėqyrės (qė mbikėqyr dhe pėrcjell ēdo gjė), i Plotfuqishėm, Mbizotėrues, i Madhėrishėm dhe i Lartėsuar ėshtė Allahu mbi gjithēka qė i bėjnė shok! Ai ėshtė Allahu, Krijuesi, Shpikėsi, Formuesi. Tė Tij janė emrat mė tė bukur. Atė (Allahun) e madhėrojnė ē'ka nė qiej e nė Tokė dhe Ai ėshtė Ngadhėnjyesi, i Urti!" .

* Besojmė se gjithė ē'ka nė qiej e nė Tokė ėshtė nėn sundimin e Tij dhe se Ai krijon ēka tė dojė dhe i dhuron kujt ē'tė dojė. Thotė Allahu nė Kuran:
{لله ملك السموات والأرض يخلق مايشاء يهب لمن يشاء إناثاً ويهب لمن يشاء الذكور . أو يزوجهم ذكراناً وإناثا ويجعل من يشاء عقيما إنه عليم قدير} الشورى آية : 49-50.
Ai krijon ē'tė dojė. Ai i fal vetėm vajza atij qė do dhe i fal vetėm djem atij qė do. Ose u fal ēifte, djem e vajza, por atė qė do e lė pa fėmijė (steril). Ai ėshtė i dijshėm, i fuqishėm."

* Besojmė se:
{... ليس كمثله شيء وهو السميع البصير . له مقاليد السموات والأرض يبسط الرزق لمن يشاء ويقدر إنه بكل شيء عليم } الشورى آية : 11-12
Asnjė send nuk ėshtė si Ai, Ai ėshtė Dėgjuesi, Shikuesi (i gjithēkajės). Tė Tij janė ēelėsat e qiejve e tė Tokės. Ai e begaton shumė atė qė do dhe nuk e begaton (atė qė nuk do). Ai ėshtė i gjithėditur pėr ēdo gjė."

* Besojmė qė :

{وما من دابة إلا على الله رزقها ويعلم مستقرها ومستودعها كل في كتاب مبين} هود آية : 6
Nuk ka asnjė gjallesė nė Tokė sė cilės tė mos i ketė garantuar Allahu furnizimin . Ai e di vendbanimin e saj (pas vdekjes). Tė gjitha (kėto) janė nė librin e njohur (Levhi mahfudh).

* Besojmė se:

{وعنده مفاتح الغيب لايعلمها إلا هو ويعلم ما في البر والبحر وما تسقط من ورقة إلا يعلمها ولا حبة في ظلمات الأرض ولا رطب ولا يابس إلا في كتاب مبين} الأنعام آية: 59 .
ا. Ai e di ē'ka nė Tokė dhe nė det. Ai di pėr ēdo gjeth qė bie dhe s'ka kokėrr nė thellėsi tė tokės, s'ka tė njomė as tė thatė, qė nuk ėshtė (e shėnuar) nė librin e qartė (Levhi mahfudh).

* Besojmė se Allahu flet ē'tė dojė, kur tė dojė, me kė tė dojė: prej atyre qė u ka folur Allahu ėshtė Musai, kėtė e dokumenton Kurani qė thotė:
{..وكلم الله موسى تكليما..} النساء :164
E Musait i foli Allahu me fjalė.
Ajeti tjetėr kuranor thotė gjithashtu:
{..ولما جاء موسى لميقاتنا وكلمه ربه..} الأعراف آية: 143.
E kur Musai erdhi nė kohėn qė i caktuam, dhe i foli Zoti i vet.
{..وناديناه من جانب الطور الأيمن وقربناه نجيا} مريم: 52
Dhe Ne e thirrėm (Musain) nga ana e djathtė e kodrės Tur, e afruam pėr t'i folur (pėr tė dėgjuar bisedėn tonė).

* Besojmė se:
{ولو أنما في الأرض من شجرة أقلام والبحر يمده من بعده سبعة أبحر ما نفدت كلمات الله إن الله عزيز حكيم} لقمان: آية 27.
Sikur tė gjithė drunjtė nė tokė tė jenė lapsa dhe sikur detit t'i shtoheshin edhe shtatė dete (e tė bėhen qė tė gjitha ngjyrė), nuk do tė (arrinin) tė mbaronin fjalėt e Allahut (do tė shteronin detet, do tė soseshin lapsat e jo mrekullitė dhe fjalėt e Zotit). Allahu ėshtė Ngadhėnjyesi, i Urti.

* Besojmė se fjalėt e Allahut (jane) mė tė plotat, mė tė drejtat, mė tė vėrtetat..., kėtė e vėrteton Kurani qė thotė:
{..ومن أصدق من الله حديثا} النساء آية: 87.
E kush mund tė jetė mė i vėrtetė se Allahu nė thėnie?

* Besojmė se Kurani ėshtė fjala e Zotit qė ia ka thėnė Xhibrilit, e pastaj Xhibrili e ka zbritur atė nė zemrėn e profetit Muhamed salallahu alejhi ve selem. Thotė Allahu nė lidhje me kėtė:
{قل نزله روح القدس من ربك بالحق..} النحل: 102
Thuaj: "Atė (Kuranin) e solli 'Ruhul kudus', shpirti i shenjtė (Xhibrili) plot vėrtetėsi nga Zoti yt...

* Besojmė se Allahu ėshtė i lartė me qenien e Vet nga krijesat e Tij:
{..له مافي السموات والأرض وهو العلي العظيم} الشورى: 4
Ai ėshtė mė i Larti, mė i Madhi.
{وهو القاهر فوق عباده وهو الحكيم الخبير} الأنعام: 18
Ai ėshtė Mbizotėrues ndaj robėrve tė Tij. Ai i di hollėsisht punėt e Tij dhe tė robėrve tė Vet.

* Besojmė se Allahu ka krijuar shtatė qiejt dhe Tokėn pėr gjashtė ditė dhe pastaj ėshtė ngritur mbi Arshin e Vet.
{خلق السموات والأرض بالحق يكور الليل على النهار ويكور النهار على الليل وسخر الشمس والقمر كل يجري لأجل مسمى ألا هو العزيز الغفار} الزمر: 5.
(Allahu) Krijoi qiejt e Token brenda gjashtė ditesh e pastaj u ngrit mbi Arshin.(1) Ai rregullon gjendjen.
Engritja dhe vendosja e Tij mbi Arshin ėshtė (njė) mėnyrė e fshehtė, pėr kėtė nuk di askush pėrpos Tij.

* Besojmė se Allahhu xheleshanuhu, megjithėse ėshtė i ngritur mbi tė gjitha krijesat, Ai i kupton punėt e krijesave tė Tij, dėgjon zėrat e tyre, ua rregullon gjendjen, furnizon kė tė dojė, kujt tė dojė i jep pasuri, nė dorė tė Tij ėshtė ēdo gjė. Ai ėshtė i plotfuqishėm, Atij nuk i pėrngjet askush:

Asnjė send nuk ėshtė si Ai. Ai ėshtė Dėgjuesi, Shikuesi.

Pra, themi se Allahu ėshtė i ngritur mbi tė gjitha krijesat, e nuk themi siē thonė disa grupe njerėzish se gjoja Allahu ėshtė nė Tokė me krijesat e Tij dhe as se (Ai) ndodhet nė ēdo vend, sepse, sikur tė thoshim qė Ai ndodhet nė ēdo vend, atėherė do tė thoshte qė Ai ndodhet edhe nė vendet e ndyra, e njė gjė e tillė ėshtė e pamundur, por themi dhe besojmė, ashtu siē na ka mėsuar Kurani dhe hadithi i Profetit alejhi selam, se Allahu ėshtė i ngritur lart me qenien e Vet, ndėrsa me dijen e Vet ėshtė gjithkund.

Vazhdon InshAllah

hasanmehmeti
01-09-05, 23:10
(Vazhdimi i pjeses se mesiperme)


* Besojmė, siē na ka treguar Profeti alejhi selam, se Allahu i Lartmadhėruar zbret ēdo natė nė qiellin mė tė afėrt tė Tokės, nė pjesėn e fundit tė natės, dhe thotė:
«من يدعوني فأستجيب له من يسألني فأعطيه من يستغفرني فأغفر له».
Kush Mė thėrret Mua, i pėrgjegjem; kush Mė lutet Mua, i jap atė; kush Mė kėrkon pendesė, e fal.

* Besojmė se Allahu do tė vijė nė Ditėn e gjykimit, edhe engjėjt, pėr t'i gjykuar njerėzit:
{كلا إذا دكت الإرض دكاً دكا. وجاء ربك والملك صفا صفا. وجيء يومئذ بجهنم يومئذ يتذكر الإنسان وأنى له الذكرى} الفجر آية:21-23.
Dhe kur tė vijė Zoti yt, dhe engjėjt tė qėndrojnė radhėradhė (Ditėn e gjykimit)! Dhe atė ditė sillet Xhehenemi, e atėherė njeriut i bie nė mend, por nga (i erdhi tash atij) ai kujtim? (sepse pėr ēdo gjė ėshtė tepėr vonė).
* Besojmė se Allahu:
{خالدين فيها ما دامت السموات والأرض إلا ما شاء ربك إن ربك فعال لما يريد } هود: 107.
Punon atė qė dėshiron.

Dhe dėshira e Tij ėshtė dy llojesh:
1 - Natyrore, dhe brenda kėsaj dėshire ose kėtij pėlqimi, ndodhin ngjarje tė ndryshme, po ky lloj pėlqimi nuk ėshtė kusht qė tė jetė i dashur tek Allahu, sepse nganjėherė ndodhin gjėra qė Allahu nuk i do, megjithėqė lejon qė tė ndodhin, si p.sh. mbytja, vrasja etj...; thotė Allahu:
{ولوشاء الله ماقتتلوا ولكن الله يفعل مايريد} البقرة: 253.
E sikur tė dėshironte Allahu, ata nuk do tė mbyteshin, por Allahu punon ē`dėshiron.
{ولا ينفعكم نصحي إن أردت أن أنصح لكم إن كان الله يريد أن يغويكم هو ربكم وإليه ترجعون } هود: 34.
Nėse pėrpiqem t'ju kėshilloj po qe se Allahu do t'ju humbė (sepse ju nuk i jeni pėrgjigjur ftesės sė Tij), kėshilla ime nuk ju bėn dobi. Ai ėshtė Zoti juaj..

2 - Fetare, dhe nuk ėshtė e domosdoshme qė tė ndodhė, sepse njeriu, p.sh. ėshtė i urdhėruar tė falet, por ai mund tė mos e bėjė kėtė. Mirėpo kėtė lloj dėshire (pėrmbushjen e saj) Allahu e pėlqen dhe dėshiron qė gjėrat qė bėjnė pjesė nė kėtė lloj dėshire, tė ndodhin (tė bėhen). P.sh. Allahu xheleshanuhu thotė:
{والله يريد أن يتوب عليكم ويريد الذين يتبعون الشهوات أن تميلوا ميلا عظيما} النساء: 27.
“Allahu dėshiron t'jua pranojė pendimin”. D.m.th. Zoti (dėshiron) t'ua falė mėkatet njerėzve, mirėpo ata janė tė detyruar qė tė pendohen njėherė, nė mėnyrė qė pastaj tė vijė mėshira e Zotit e t'ua falė mėkatet.
Qė tė dy kėto lloje dėshirash: natyrore dhe fetare, janė brenda urtisė sė Zotit, sepse Allahu xheleshanuhu nuk ka krijuar asnjė send nė kėtė hapėsirė shkel e shko, as nuk ka kėrkuar prej nesh qė ta adhurojmė Atė (me gjė tjetėr) pėrpos me urtėsi, pavarėsisht nėse ne e dimė atė apo jo, sepse njeriu si i tillė nuk ėshtė nė gjendje tė njohė ēdo fshehtėsi, sepse ēdo fshehtėsi e urtėsi e njeh dhe e di vetėm Allahu'; kėtė e argumenton ajeti kuranor, qė thotė:
{أليس الله بأحكم الحاكمين} التين: 8
“A nuk ėshtė Allahu mė i Urti i gjykuesve?”
{أفحكم الجاهلية يبغون ومن أحسن من الله حكما لقوم يوقنون} المائدة: 50.
“A ka gjykim mė tė mirė se ai i Allahut pėr njė popull qė beson i bindur (pėr ata qė e dinė)?”

* Besojmė se njerėzit e mirė (myslimanėt) i do Allahu, edhe ata e duan Atė:
{قل إن كنتم تحبون الله فاتبعوني يحببكم الله ويغفر لكم ذنوبكم..} آل عمران: 31.
Thuaj (Ti, o Muhamed): nėse e doni Allahun, ejani pas meje, qė Allahu t`ju doje.
{يا أيها الذين آمنوا من يرتد منكم عن دينه فسوف يأتي الله بقوم يحبهم ويحبونه..} المائدة: 54.
O ju qė besuat! Kush largohet prej jush nga feja e vet (ibėn dėm vetes), s'ka dyshim se Allahu do tė sjellė njė popull qė Ai e do, edhe ata e duan Atė (Zotin).
{وأقسطوا إن الله يحب المقسطين} الحجرات: 9
Veproni drejt, Allahu i do ata qė mbajnė drejtėsinė {وأحسنوا إن الله يحب المحسنين} Bėni mirė, Allahu i do mirėbėrėsit".
Nga tė gjitha kėto ajete kuptuam se Allahu i do njerėzit e mirė myslimanė dhe se ata e duan Atė.

* Besojmė se Allahu dėshiron qė ne tė kryejmė punėt dhe veprat qė (na) ka urdhėruar, dhe tė heqim dorė nga ato qė i ka ndaluar:
{إن تكفروا فإن الله غني عنكم ولا يرضى لعباده الكفر وإن تشكروا يرضه لكم} الزمر: 7.
Nėse ju nuk E besoni, Allahu nuk ėshtė nevojtar pėr ju, megjithėkėtė Ai nuk ėshtė i kėnaqur me mosbesimin e robėrve tė Vet, po nėse (jeni) mirėnjohės ndaj Tij, Ai e pėlqen kėtė pėr ju.
{ولو أرادوا الخروج لأعدوا له عدة ولكن كره الله انبعاثهم فثبطهم وقيل اقعدوا مع القاعدين} التوبة: 46.
Por Allahu nuk e pėlqeu ngritjen e tyre, prandaj i zbrapsi dhe u ėshtė thėnė: rrini me tė paaftit (fėmijėt, gratė, pleqtė).

* Besojmė se Allahu i do ata qė kanė besuar dhe kanė bėrė vepra tė mira:
{رضي الله عنهم ورضوا عنه ذلك لمن خشي ربه} البينة: 8.
Zoti ėshtė i kėnaqur ndaj tyre dhe ata tė kėnaqur prej Tij. E kjo ka tė bėjė me ata qė kanė pasur druajtje nga Zoti i vet.

* Besojmė se Allahu hidhėrohet nga ata qė meritojnė njė gjė tė tillė, nga mosbesimtarėt, hipokritėt etj.:
{ الظانين بالله ظن السوء عليهم دائرة السوء وغضب الله عليهم..} الفتح: 6
... Mendimi i tė cilėve ndaj Allahut ishte (njė) mendim i keq, atyre u raftė e keqja! Allahu shprehu urrejtje ndaj tyre...
{ولكن من شرح بالكفر صدرا فعليهم غضب من الله ولهم عذاب عظيم} النحل 106
... Por ai qė i hap gjoksin mosbesimit (e pranon qė tė bėhet pabesimtar), ata i ka kapur hidhėrimi nga Allahu dhe ata kanė njė dėnim tė madh.

* Besojmė se Allahu ka fytyrė tė madhėruar e tė nderuar: ( 1)
{ويبقى وجه ربك ذو الجلال والإكرام} الرحمن: 27.
Ēdo gjė qė ndodhet nė tė (tokė), ėshtė e zhdukshme. Do tė mbetet (vetėm) fytyra e Zotit tėnd, qė ėshtė i madhėruar e i nderuar!

* Besojmė se Allahu ka duar tė madhėruara, tė nderuara:
{ بل يداه مبسوطتان ينفق كيف يشاء } المائدة: 64.
Duart e tij (tė Zotit) janė tė lira (jo tė shtrėnguara). Ai furnizon ashtu siē dėshiron.
{وماقدروا الله حق قدره والأرض جميعاً قبضته يوم القيامه والسموات مطويات بيمينه سبحانه وتعالى عما يشركون} الزمر: 67
Ata nuk e ēmuan Allahun me atė madhėshtinė qė i takon, ndėrsa nė Ditėn e kiametit e tėrė Toka ndodhet nė grushtin e Tij dhe qiejt tė mbėrthyer nė tė djathtėn e Tij. Ai ėshtė i lartė ndaj atyre qė i bėjnė shok!.

* Besojmė se besimtarėt do ta shohin Zotin e tyre Ditėn e Gjykimit:
{وجوه يومئذ ناظرة . إلى ربها ناظرة} القيامة: 22،23.
Atė ditė do tė ketė fytyra tė shkėlqyera (tė gėzuara), qė shikojnė Zotin e tyre.
* Besojmė se askush nuk ėshtė i plotė, i patėmetė si Zoti:
{ليس كمثله شيء وهو السميع البصير} الشورى: 11.
Asnjė send nuk ėshtė si Ai. Ai ėshtė Dėgjuesi, Shikuesi.

* Besojmė se Zotin nuk e zė as kotja as gjumi:
{لاتأخذه سنة ولا نوم} البقرة: 255.
Atė nuk e zė as kotje as gjumė.

* Besojmė se Ai nuk i bėn askujt tė padrejtė, sepse ėshtė shumė i drejtė. Atij po ashtu nuk i shpėton asnjė punė, asnjė lėvizje pa e kuptuar.

* Besojmė se pėr Tė nuk ka asgjė tė pamundshme as nė qiell dhe as nė Tokė, sepse dituria dhe fuqia e Tij janė tė plota:
{إنما أمره إذا أراد شيئاً أن يقول له كن فيكون} يس: 82.
Kur Ai dėshiron ndonjė gjė, urdhėri i Tij ėshtė vetėm tė thotė: Bėju! Dhe ajo do tė bėhet menjėherė.

* Besojmė se Atė nuk e zė lodhja asnjėherė:
{ولقد خلقنا السموات والأرض وما بينهما في ستة أيام وما مسنا من لغوب } ق: 38.
Ne krijuam qiejt dhe Tokėn dhe gjithė ē"ka ndėrmjet tyre brenda gjashtė ditėsh dhe Ne nuk ndiem lodhje.

* Besojmė dhe i pohojmė tė gjitha cilėsitė e tė gjithė emrat qė i ka thėnė Zoti xheeshanuhu pėr Veten ose qė i ka pėrdorur Profeti i Tij, Muhamedi alejhi selam pėr Tė, por (me kėtė rast) duhet tė ruhemi prej dy gjėrave shumė tė rrezikshme:

1- Ngjashmėria, d.m.th. qė njeriu tė thotė me gjuhė ose me zemėr se cilėsitė e Zotit janė sikur tė njeriut;
2- Forma e kėtyre cilėsive, d.m.th. qė njeriu tė thotė se cilėsitė e Allahut kanė kėtė ose atė formė. Pra, njeriu duhet tė ruhet shumė prej kėtyre dy gjėrave dhe tė ketė kujdes e tė mos e fusė mendjen nė gjėra tė tilla, sepse kėsodore njeriu mund tė humbė ose tė devijojė nga rruga e vėrtetė.
Mohojmė ēdo cilėsi qė ka mohuar Zoti xheleshanuhu nga Vetja e Tij ose qė ka mohuar Pejgamberi i Tij, Muhamedi alejhi selam. Sidomos nėse ai mohim ka pėr qėllim tė zhveshė Zotin nga cilėsitė qė i pėrkasin vetėm Atij (Zotit).
Ne e konsiderojmė se njė rrugė e tillė duhet tė ndiqet detyrimisht, sepse ato qė i ka pohuar ose i ka mohuar Zoti pėr Veten, janė njoftime qė na ka dhėnė Zoti. E kush ėshtė qė di mė mirė pėr Zotin sesa Ai pėr Veten e Tij? E Zoti na ka treguar neve pėr Veten e Tij nė Kuran. Gjithashu, ato qė i ka pohuar ose i ka mohuar pėr Zotin Profeti i Tij, janė njoftime qė na ka dhėnė Profeti. E kush e njeh Zotin mė mirė se Profeti? Askush. Nuk ka dyshim sa ai, Profeti, e njeh Zotin mė mirė se tė gjithė njerėzit, prandaj atė qė na ka treguar ai pėr Zotin, ne e besojmė pa farė dyshimi e diskutimi.

Vazhdon inshAllah

Dilaver
02-09-05, 01:30
I nderuari hasanmehmeti, meqe keni hapur ketė temė, unė konsidroj se do te ishte shum e dobishme sikur tė kishe dhėnė njė sqarim qoftė edhe te shkurtė ne lidhje me kete term EHLI SUNNETI.

hasanmehmeti
02-09-05, 15:25
selamualejkum musliman

I nderuar Dilaver
InshAllah po por kjo eshte nje liber i teri e pasi ta perfundoj kete liber ateher nje teme tjeter do e hapim dhe do e sqarojmi nese done Allahu xh.h.
Faliminderit per Keshillen .

Kerkoj falje dhe meshire nga Allahu xh.h per vete dhe per ju andaj edhe ju bene nje gje te tille ngase Allahu xh.h eshte Fales dhe Meshirues.


selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

hasanmehmeti
02-09-05, 18:08
SHTOJCĖ


Tė gjitha ato qė i theksuam mė lart prej cilėsive tė Zotit xheleshanuhu, i vėrtetojmė nė librin e Zotit xh.sh., nė Kuranin dhe nė Synetin e Pejgamberit alejhi selam. Duhet tė theksojmė qė, argumentet qė kanė tė bėjnė me cilėsitė e Zotit xheleshanuhu, duhen komentuar ashtu siē janė nga forma e jashtme, pa u thelluar nė brendinė e tyre, sepse brendia e tyre ėshtė njė ēėshtje e fshehtė, dhe kėtė fshehtėsi nuk e di askush pėrpos Zotit. Ne nuk jemi nė radhėt e atyre qė kanė bėrė gabime e kanė devijuar nė komentimin e atyre argumenteve, duke u pėrpjekur tė zbulojnė kuptimin e brendshėm tė tyre. Njė pėrpjekje e kėtillė, ata i ka shpėnė nė shpjegime tė devijuara tė ajeteve kuranore dhe kėsodore kanė humbur qėllimin e vėrtetė qė ka synuar Allahu xheleshanuhu pėrmes tyre.
Po ashtu nuk jemi nga ata, tė cilėt, nga padija, janė pėrpjekur qė cilėsitė e Zotit t'i krahasojnė me cilėsitė e njerėzve, sepse edhe ata e kanė devijuar rrugėn e mirėfilltė e tė drejtė. Si bėhet qė cilėsitė e Zotit tė jenė si cilėsitė e njeriut, derisa Zoti Vetė thotė se askush nuk ėshtė si Ai (Zoti), askush nuk i pėrngjet Atij?
Kėtu ėshtė e nevojshme tė bėjmė njė sqarim tė shkurtėr, po mjaft tė rėndėsishėm: ata qė e besojnė Zotin e Lartmadhėruar ashtu siē e pėrmendėm mė lart, duke pohuar tė gjitha ato cilėsi tė Zotit, qė i ka pohuar Ai pėr Veten e Tij ose Pejgamberi i Tij pėr Tė, dhe njėkohėsisht duke mohuar ato qė i ka mohuar Vetė dhe Pejgamberi i Tij alejhiselam pėr Tė, ata njerėz quhen EHLU SUNNEH VEL XHEMAAH (ithtarė tė Ehli Synetit, tradicionalistė). Quhen ithtarė a tradicionalistė, sepse besimi i tyre ėshtė siē ka qenė besimi i Pejgamberit alejhi selam, ndjekin traditėn e tij, duke mos shtuar e duke mos hequr asgjė. Ndėrkaq, tė gjithė tė tjerėt, tė cilėt nuk ndjekin traditėn e Pejgamberit alejhi selam, ndodhen jashtė kėtyre radhėve dhe kanė marrė emra tė llojllojshėm.
Ne, domethėnė ithtarėt e Ehli Synetit i pėrmbahemi Kuranit dhe traditės sė Pejgamberit alejhi selam (synetit), sepse ne jemi tė bindur se gjithė ē'pėrmban Kurani, ėshtė e vėrtetė. Kurani nuk bie nė kundėrthėnie. .

Allahu nė Kuran thotė:
{أفلا يتدبرون القرآن ولو كان من عند غير الله لوجدوا فيه اختلافاً كثيرا} سورة النساء 82
A nuk e pėrfillin ata (me vėmendje) Kuranin? Po tė ishte nga dikush tjetėr pėrpos Allahut, nė tė do tė gjenin shumė kundėrthėnie. Pra, Kurani ėshtė fjalė e Zotit dhe gjithēka ka nė tė, ėshtė e vėrtetė. Nuk ka asnjė ajet qė tė bjerė nė kundėrshtim me ndonjė ajet tjetėr. Po ashtu as Syneti - tradita e Pejgamberit alejhi selam asnjėherė nė asnjė pikė nuk bie nė kundėrshtim nė ēėshtjet qė pėrfshin, por nuk ka asnjė kundėrshtim as ndėrmjet Kuranit dhe Synetit, prandaj kushdo qė mendon se ka kundėrthėnie nė Kuran ose nė Synet, ai me tė vėrtetė ėshtė i humbur dhe duhet tė pendohet sa mė parė, sepse, pėrndryshe, nėse vdes me bindje tė tilla, ėshtė rrezik se do tė ndodhet nė radhėt e tė humburve e tė shkatėrruarve nė Ditėn e Gjykimit.
Po nėse dikush nuk i kupton kėto gjėra si duhet dhe ka frikė tė thellohet nė to se mos do tė humbė, e ka pėr detyrė qė pėr kėto gjėra t'u drejtohet me pyetje njerėzve tė shkolluar, dijetarėve qė i kuptojnė kėto gjėra dhe le tė thotė ashtu siē thonė dijetarėt islamė:
{.. آمنا به كل من عند ربنا ..} آل عمران: 7.
Besojmė nė tė (nė Kuran), i tėri ėshtė nga ana e Allahut.

Vazhdon inshAllah

hasanmehmeti
02-09-05, 18:16
BESIMI NE ENGJĖJT

Besojmė nė engjėjt - melaqet e Zotit xheleshanuhu dhe se ata janė:
{وقالوا اتخذ الرحمن ولدا سبحانه بل عباد مكرمون. لا يسبقونه بالقول وهم بأمره يعملون} الأنبياء 26 - 27.
"Robėr tė ndershėm". Qė nuk flasin para Tij (Zotit), ata veprojnė me urdhrin e Tij. Ata janė krijesa tė Zotit xheleshanuhu, e adhurojnė dhe i nenshtrohen Atij:
{..ومن عنده لا يستكبرون عن عبادته ولا يستحسرون. يسبحون الليل والنهار لا يفترون} الأنبياء 19-20.
Nuk shprehin mendjemadhėsi nė adhurimin ndaj Tij, dhe as qė (ibadeti) u bėhet monoton. Ata i ka krijuar Allahu prej dritės - nurit, nė atė mėnyrė qė ne tė mos kemi mundėsi t`i shohim, ndėrsa ata tė na shohin ne. Mirėpo, nė disa raste Allahu ua ka mundėsuar disa njerėzve qė t'i shohin ata (engjėjt), p.sh. Pejgamberi ynė, Muhamedi alejhi selam, e ka parė Xhibrilin alejhi selam nė formėn e tij tė vėrtetė, me tė gjashtėqind krahėt qė ka. Kur e kishte ngritur kokėn Pejgamberi alejhi selam, e kishte parė atė si e kishte zėnė tėrė hapėsirėn qiellore, aq i madh ishte.
Edhe Meriemes (nėnės sė Isait alejhi selam) i ėshtė shfaqur nė formė tė njeriut, ka biseduar me tė dhe e ka pėrgėzuar qė Allahu do t'i falė njė djalė, qė do tė quhet Isa. Pejgamberit tonė i ėshtė paraqitur gjithashtu nė formė njeriu, derisa po bisedonte me shokėt e vet, kishte ardhur, ishte ulur pranė tij dhe kishin biseduar sė bashku rreth Islamit dhe, kur qe larguar ai, Pejgamberi alejhi selam u kishte thėnė shokėve tė vet se ai qė kishte qenė (aty ulur), ishte Xhebraili.
Besojmė se engjėjt janė tė ngarkuar me detyra tė ndryshme nga ana e Allahut xheleshanuhu. P.sh.:
Xhebraili ėshtė i ngarkuar qė t'ua zbresė njerėzve frymėzimin e Zotit.
Mikaili ėshtė i ngarkuar qė tė lėshojė shiun.
Israfili ėshtė i ngarkuar qė t'i fryjė borisė kur tė vijė koha e Kiametit, dhe do t'i fryjė po ashtu pėrsėri pėr sė dyti pėr t`i ngjallur tė gjithė qė tė dalin para Zotit xheleshanuhu pėr tė dhėnė llogari.
Njė engjėll ėshtė i ngarkuar pėr t'i marrė shpirtrat.
Njė engjėll ėshtė i ngarkuar me kada.
Maliku ėshtė roje e Xhehenemit (ėshtė engjėlli kryesor qė kujdeset pėr ferrin).
Ka prej tyre qė janė tė ngarkuar me foshnjat e palindura nė barkun e nėnės, tė tjerė qė ruajnė njerėzit nga rreziqet e ndryshme; tė tjerė janė qė shėnojnė veprat e njerėzve, pėr secilin njeri ka dy engjėj, njėri shėnon veprat e mira e tjetri tė kėqijat:
{إذ يتلقى المتلقيان عن اليمين وعن الشمال قعيد. ما يلفظ من قول إلا لديه رقيب عتيد} ق 17-18.
Nė tė djathtė dhe nė tė majtė (njeriu) ka engjėj, dhe nuk nxjerr ndonjė fjalė e tė mos jetė pranė tij pėrcjellėsi i gatshėm (pėr tė shėnuar). Tė tjerė engjėj janė tė ngarkuar pėr tė pyetur tė vdekurin pasi tė lėshohet nė varr, me ē'rast i vijnė dy engjėj dhe e pyesin atė:
1Kush ėshtė Zoti yt?
2Cili ėshtė profeti yt?
3Cila ėshtė feja jote?
(Myslimani pėrgjigjet tėgjitha kėyre) ndėrsa mohuesi nuk mund tė pėrgjigjet assesi:
{يثبت الله الذين آمنوا بالقول الثابت في الحياة الدنيا وفي الآخرة ويضل الله الظالمين ويفعل الله ما يشاء} ابراهيم: 27.
“Allahu forcon ata qė besuan me fjalėn e fortė (tė mirė), nė jetėn e kėsaj bote dhe nė botėn tjtėr, ndėrsa mohuesit (mizorėt) Allahu i bėn tė humbur. Allahu bėn ē'tė dojė.”

Engjėj tė tjerė janė tė ngarkuar me ata qė hyjnė ne Xhenet - nė parajsė:
{والملائكة يدخلون عليهم من كل باب. سلام عليكم بما صبرتم فنعم عقبى الدار} الرعد: 23-24.
Ata (qė hyjnė nė Xhenet) do t'i vizitojnė engjėjt derisa hyjnė nė secilėn derė. (U thonė) Selamun alejkum, me durimin tuaj gjetėt shpėtimin, sa pėrfundim i lavdishėm qė ėshtė ky vend!

Engjėj ka shumė. Numrin e tyre nuk e di askush pėrpos Zotit xheleshanuhu. Ata qė pėrmendėm kėtu, janė vetėm disa. Engjej ka nė Tokė e nė qiej. Pejgamberi alejhi selam na ka treguar se nė ēdo pėllėmbė nė qiej ka engjėj, tė cilėt e adhurojnė Allahun xheleshanuhu.

Vazhdon InshAllah


esselamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

hasanmehmeti
03-09-05, 21:15
BESIMI NE LIBRAT E SHENJTE

Besojmė se Allahu xheleshanuhu u ka zbritur profetėve tė Tij librat e shenjtė nė mėnyrė qė ata tė shėrbenin si ligje udhėzuese pėr njerėzimin. Zoti xheleshanuhu i ka zbritur secilit profet librin e shenjtė. Kėtė e vėrteton fjala e Allahut qė thotė:
{لقد أرسلنا رسلنا بالبينات وأنزلنا معهم الكتاب والميزان ليقوم الناس بالقسط} الحديد: 25.
Ne i dėrguam profetėt (tė dėrguarit) tanė me dokumente tė qarta dhe Ne zbritėm me ta librin dhe drejtėsinė, me qėllim qė njerėzit t'i pėrmbahen drejtėsisė.

Mirėpo nuk i dimė tė gjithė librat e shenjtė, sepse nuk kemi lajme pėr tė gjithė; ne dimė vetėm pėr ata libra qė i ka pėrmendur Kurani, tė cilėt janė:
1 - TEVRATI, tė cilin Allahu xheleshanuhu ia zbriti profetit tė Tij, Musait alejhi selam, qė ishte dėrguar tek hebrenjtė - ēifutėt. Pėr kėtė libėr thotė Allahu xheleshanuhu dhe e pėrshkruan atė:
{إنا أنزلنا التوراة فيها هدى ونور يحكم بها النبيون الذين أسلموا للذين هادوا والربانيون والأحبار بما استحفظوا من كتاب الله وكانوا عليه شهداء} المائدة 44
Ne e zbritėm Tevratin, nė tė cilin ėshtė udhėzimi i drejtė dhe drita. Sipas tij ndaj atyre qė kanė qenė hebrenj, gjykuan pejgamberėt qė ishin tė bindur, gjykuan edhe dijetarėt e devotshėm e paria fetare, sepse kanė qenė tė detyruar ta ruanin librin e Allahut dhe kanė qenė mbrojtės tė tij.

2 - INXHILI (Ungjili), tė cilin Allahu xheleshanuhu ia zbriti profetit tė Tij, Isait alejhi selam. Inxhili ka qenė vėrterues dhe plotėsues i Tevratit:
{وآتيناه الإنجيل فيه هدى ونور ومصدقاً لما بين يديه من التوراة وهدى وموعظة للمتقين} المائدة: 46
Atij (Isait) i dhamė Inxhilin, qė ėshtė udhėzues i drejtė dhe dritė, qė ėshtė vėrtetues i Tevratit qė kishin pranė (pėrpara), qė ėshtė udhėzues e kėshillues pėr tė devotshmit.

3 - ZEBURI, tė cilin Allahu xheleshanuhu ia zbriti Davudit alejhi selam.

4 - FLETUSHKAT e Ibrahimit dhe tė Musait alejhi selam.

5 - KURANI i lartmadhėruar, tė cilin Zoti xheleshanuhu ia abriti Muhamedit alejhi selam, profetit tė fundit:
{شهر رمضان الذي أنزل فيه القرآن هدى للناس وبينات من الهدى والفرقان} البقرة: 185
Eshtė udhėrrėfyes pėr njerėzit dhe sqarues i rrugės sė drejtė dhe dallues (i sė vėrtetės nga gėnjeshtra).
Kurani ėshtė garantues i librave tė pėrparshėm:
{مصدقاً لما بين يديه من الكتاب ومهيمنا عليه} المائدة: 48
(Kurani) ėshtė vėrtetues i librave tė pėrparshėm dhe garantues i tyre.
Me zbritjen e Kuranit tė gjithė librat e tjerė dalin nga pėrdorimi dhe njerėzimi detyrohet qė pėr ligj tė marrė Kuranin dhe tė lėrė tė gjithė librat e tjerė tė shenjtė, sepse Kurani i pėrfshin tė gjithė ata duke pėrmbajtur njėkohėsisht edhe shumė gjėra tė reja, qė nuk ndodheshin nė librat e mėparshėm. Librat e pėrparshėm kanė qenė tė pėrkohshėm me zbritjen e njė libri tjetėr tė shenjtė, binte vlera e librit tė pėrparshėm. P.sh. Tevrati ka qenė ligj pėr hebrenjtė pėrderisa ka zbritur Inxhili, po me zbritjen e Inxhilit, kishte rėnė vlera e Tevratit dhe detyrim pėr njerėzit ishte qė tė pranonin Inxhilin. E me zbritjen e Kuranit, detyrim pėr mbarė njerėzimin qe bėrė qė t'i pėrgjigjeshin atij, ta zbatonin atė e tė linin librat e pėrparshėm.
Kurani si libri i shenjtė i zbritur i fundit nga ana e Allahut, ėshtė ligj pėr tė gjithė njerėzit e pėr tė gjitha kohėt derisa tė ekzistojė kjo botė. Pikėrisht prandaj, Allahu ka garantuar se do ta ruajė atė nga ēfarėdo ndryshimi:
{إنا نحن نزلنا الذكر وإنا له لحافظون} الحجر: 9.
Me tė vėrtetė Ne ta kemi zbritur (ty, o Muhamed) Kuranin, dhe me tė vėrtetė Ne do ta ruajmė atė.
Pra, Kurani ėshtė ashtu siē ka zbritur nė origjinal, i pandryshuar fare, ndėrsa librat e shenjtė tė mėparshem kanė pėsuar ndryshime nė esencė, nė to ėshtė futur dora e njeriut duke hequr e shtuar gjėra sipas dėshirės. Kėtė e thekson Kurani nė shumė vende dhe nė tė njėjtėn kohė i qorton ata qė kanė bėrė ndryshime nė librat e Zotit pa pasur farė tė drejte. Tė pėrmendim disa nga ato ajete sa pėr ilustrim, ku vėrtetohen kėto qė thamė:
{فويل للذين يكتبون الكتاب بأيديهم ثم يقولون هذا من عند الله ليشتروا به ثمناً قليلاً فويل لهم مما كتبت أيديهم وويل لهم مما يكسبون} البقرة آية : 79.
Eshtė shkatėrrim pėr ata qė me duart e veta e shkruajnė librin e pastaj thonė: 'Ky ėshtė prej Allahut!' (ata e bėjnė kėtė) pėr tė arritur me tė njė fitim tė paktė, pra shkatėrrim i madh pėr ta ėshtė ajo qė shkruajnė duart e tyre dhe shkatėrrim i madh ėshtė ajo qė fitojnė (nė atė mėnyrė).;
{من الذين هادوا يحرفون الكلم عن مواضعه} النساء: 64.
Pati prej hebrenjve (tė tillė) qė u ndryshonin vendin fjalėve (tė Zotit);
{قل من أنزل الكتاب الذي جاء به موسى نوراً وهدى للناس تجعلونه قراطيس تبدونها وتخفون كثيرا} الأنعام: 91.
Thuaj (ti o Muhamed): kush e zbriti librin me tė cilin erdhi Musai e qė ishte dritė e udhėrrėfyes pėr njerėzit, tė cilin ju e bėni tė shpėrndarė nėpėr letra duke prezantuar diēka, por duke fshehur shumicėn.
{وإن منهم لفريقاً يلوون ألسنتهم بالكتاب لتحسبوه من الكتاب وما هو من الكتاب ويقولون هو من عند الله وما هو من عند الله ويقولون على الله الكذب وهم يعلمون. ما كان لبشر أن يؤتيه الله الكتاب والحكم والنبوة ثم يقول للناس كونوا عباداً لي من دون الله} آل عمران: 78-79.
Nė tė vėrtetė njė grup prej tyre janė ata qė pėshtjellojnė gjuhėt e tyre kur e lexojnė librin (pėr tė shtrembėruar kuptimin) kėshtu qė ju tė mendoni se ajo (shprehje) ėshtė nga libri, por ajo nuk ėshtė nga libri (i vėrtetė); madje thonė: 'Kjo ėshtė nga Allahu'. Ata, duke qenė tė vetėdijshėm, thonė gėnjeshtra pėr Allahun. S'ėshtė e drejtė dhe nuk i takoi asnjė njeriu qė Allahu t'i ketė dhėnė librin, urtinė dhe pejgamberllėkun (profetėsinė) e pastaj ai t'u thotė njerėzve: "Bėjuni robėr tė mi (e adhuromėni mua) e jo tė Allahut."
{يا أهل الكتاب قد جاءكم رسولنا يبين لكم كثيراً مما كنتم تخفون من الكتاب ويعفو عن كثير قد جاءكم من الله نور وكتاب مبين يهدي به الله من اتبع رضوانه سبل السلام ويخرجهم من الظلمات إلى النور بإذنه ويهديهم إلى صراط مستقيم لقد كفر الذين قالوا إن الله هو المسيح ابن مريم قل فمن يملك من الله شيئاً إن أراد أن يهلك المسيح ابن مريم وأمه ومن في الأرض جميعا ولله ملك السموات والأرض وما بينهما يخلق ما يشاء والله على كل شيء قدير} المائدة: 15-17.
O ithtarė tė librit, juve ju erdhi i dėrguari Ynė, qė ju sqaron shumė nga ato qė fshihnit prej librit..

Vazhdon InshAllah

esselamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

hasanmehmeti
02-10-05, 16:54
BESIMI NE PROFETET

* Besojme se Allahu aze ve xhele i ka dėrguar njerėzimit profetė (pejgamberė, tė dėrguar).
{رسلاً مبشرين ومنذرين لئلا يكون للناس على الله حجة بعد الرسل وكان الله عزيزاً حكيماً} النساء: 165.
Tė dėrguar, qė ishin lajmėtarė pėrgėzues e kėrcėnues, nė mėnyrė qė njerėzit pas dėrgimit tė profetėve te mos kenė fakte (arsyetim) para Allahut.

* Besojmė se profeti i parė ėshtė Nuhu alejhi selam dhe i fundit Muhamedi alejhi salatu eselam. Per kėtė Allahu thotė nė Kuran:
{إنا أوحينا إليك كما أوحينا إلى نوح والنبيين من بعده} النساء آية : 63.
Ne tė frymėzuam ty (o Muhamed) me shpallje sikur e patėm frymėzuar Nuhun dhe pejgamberet pas tij.
{ ما كان محمد أبا أحد مـن رجالكم ولكن رسول الله وخاتم النبيين} الأحزاب: 40.
Muhamedi nuk ka qenė babai i asnjėrit prej burrave tuaj, por ai ishte i derguar i Allahut dhe vulė e tė gjithė pejgamberėve.
E mė i lavdishmi profet ėshtė Muhamedi, pastaj Ibrahimi, Musai, Nuhu dhe Isai alejhimu selam, keta janė tė veēuar nė ajetin kuranor:
{وإذ أخذنا من النبيين ميثاقهم ومنك ومن نوح وإبراهيم وموسى وعيسى ابن مريم وأخذنا منهم ميثاقاً غليظاً} الأحزاب: 7.
(Kujtohu) kur ne e morėm (me betim) prej pejgamberėve premtimin e tyre, edhe prej teje, prej Nuhut, Ibrahimit, Musait, Isait birit tė Merjemes, pra morem prej tyre besė tė forte.

* Besojmė dhe jemi tė bindur se sheriati-ligji me tė cilin ka ardhur Muhamedi alejhi selam, i pėrfshin ligjet e pejgamberėve tė cekur mė lart:
{شرع لكم من الدين ما وصى به نوحاً والذي أوحينا إليك وما وصينا به إبراهيم وموسى وعيسى أن أقيموا الدين ولا تتفرقوا فيه كبر على المشركين ما تدعوهم إليه الله يجتبي إليه من يشاء ويهدي إليه من ينيب} الشورى: 13.
Ai u pėrcaktoi juve pėr fe atė qė i pat pėrcaktuar Nuhut dhe atė qė Ne tė shpallėm ty dhe atė me se patėm porositur Ibrahimin, Musain dhe Isain.(i porositem): Ta praktikoni fenė e drejtė e tė mos pėrēaheni nė tė.

* Besojmė se tė gjithė profetė-pejgamberėt janė njerėz, krijesa, dhe se nuk kanė asnjė cilėsi tė Zotit Xhele shanuhu. Keshtu i pėrshkruan Zoti nė Kuran fjalėt e Nuhut, qė ia thotė popullit tė vet:
{قل لا أقول لكم عندي خزائن الله ولا أعلم الغيب ولا أقول لكم إني ملك} الأنعام: 50.
Une nuk ju them juve se tek unė janė depot e Allahut, as nuk ju them se unė e di tė fshehtėn, as nuk ju them se unė jam engjėll.
E Zoti gjithashtu e porositi Muhamedin - qė ėshtė profeti i fundit- qė ti thotė popullit tė vet:
{قل لا أقول لكم عندي خزائن الله ولا أعلم الغيب}
Nuk ju them juve se tek unė janė depot e Allahut, as nuk ju them juve se unė jam engjėll.
E porosit tė thotė edhe keto:
{قل لا أملك لنفسي نفعاً ولا ضراً إلا ما شاء الله} الأعراف آية: 188
Unė nuk kam nė dorė pėr vetėn time as ndonjė dobi, as ndonjė dėm, pos ēka do Allahu.
Dhe me pastaj:
{قل إني لا أملك لكم ضرا ولا رشداً. قل إني لن يجيرني من الله أحد ولن أجد من دونه ملتحدا} الجن: 21 - 22.
Unė nuk kam nė dorė mundėsinė qė t`jua largoj dėmin as t`ju sjell dobi. Thuaj ėshtė e vėrtetė se mua nuk mė mbron askush prej (denimit tė ) Allahut, dhe pėrveē Tij unė nuk gjej mbėshtetje tjetėr.

* Besojmė se profetet jane robėr tė Zotit si tė gjithe njerėzit, vetem se Zoti i ka nderuar me frymezim. Zoti Xhele shanuhu i pershkruan ata ne Kuran si robėrit e Vet, tė cilėt e adhurojne Allahun ne formen dhe ne shkallen me tė larte tė adhurimit.Thotė Allahu pėr profetin e parė Nuhun:
{ذرية من حملنا مع نوح إنه كان عبداً شكورا} الإسراء : 3.
Pasardhes tė atyre qė i bartėm (i shpetuam) se bashku me Nuhun (bėhuni mirėnjohes). Vėrtet ai ishte rob shume falenderues.
E per tė fundit, Muhamedin alejhi salatu ve selam, thote:
{تبارك الذي نزل الفرقان على عبده ليكون للعالمين نذيراً}الفرقان 1
Ai qė i shpalli Furkanin (Kuranin, dallues tė sė vertetės nga e paverteta) robit tė Tij (Muhamedit) qė tė bėhet pejgamber i botės (keshillues), ėshtė i madhėruar.
Pėr profetėt e tjerė thote:
{واذكر عبادنا إبراهيم وإسحاق ويعقوب أولي الأيدي والأبصار} ص: 45.
Rikujto roberit tane Ibrahimin, Isakun, Jakubin, qė ishin tė fortė ne zbatimin e detyrave dhe largėpames nė fe.
{واذكر عبدنا داود ذا الأيد إنه أواب} ص 17
"Dhe kujto robin tonė tė fuqishėm (ne fe e trup) Davudin , ai vertet gjithnje i drejtohej Allahut.
E thote per Isain:
{إن هو إلا عبد أنعمنا عليه وجعلناه مثلاً لبني إسرائيل} الزخرف: 59.
Ai (Isai) ka qenė vetem nje rob, tė cilin e bemė pejgamber dhe e bėme shembull tė jashtezakonshėm si pervojė pėr beni israilėt. (bijtė e Izraelit).

Vazhdon InshaAllah

esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam

modestja
02-10-05, 18:53
Allahu ju shperblefte vella i nderuar

Kah moti eshte dashte te postohet dic mbi:"Ehli syneh we el xhemaa"
Shpresojme te vazhdosh me keto postime,ne menyre qe ceshtja e akides te kuptohet ne menyre sa me te drejte inshaallah..