PDA

View Full Version : A me ju lėnė fėmijėve emrat qė kan pas babgjyshi apo ndonjė i afėrt?


DIzzI
09-09-05, 13:07
Ēfar mendoni ju? A duhet me i pertri emrat qe kan pas babgjyshi apo ndonje i afert? Apo mendoni qe duhet te ipen emra te ri, sepse tash jon dal emra qe tingllojn me mir se te vjeter.?

modestja
21-09-05, 23:46
Pershendetje

Aktuale pak a shume ne mesin tone,psh.te pertrihet emri i gjyshit ose,ose..mirepo realiteti eshte se:Po qe emri i bukur me kuptim te mire dhe prinderit jane dakord atehere eshte ne rregull,perndryshe emri nuk vendohet vetem per hire te familjes,te mos hidherohet gjyshi poqese nuk persrihet emri i stergjyshit....
Thjesht emri duhet te jete cilesor,i bukur qofte i ndonje dahabiu,qofte ndonje heroi,luftetare shqipetar e keshtu me radhe...

Artisti
22-09-05, 09:05
pytje Logjike po edhe un pe japi ni pergjegje teper LogjikeNqofse Babgjyshi u kan trim e i meqem e ka arrit shume,nuk don me than se fmija qe e ka emnin e babgjyshit ka me arrit.

Po ta marrum qe fmija bile bohet problem edhe i sjell probleme familjes,tani qa dojn me than ata qe e kan pagzu me emn te babgjyshit at fmi !!!!!

Un jam kunder pagzimit me emra te babgjyshave e gjysheveee.

Mjafton ta respektojm babgjyshin e gjyshen ashtu qysh jan kan edhe fotot e tyne me jav kallxu fmive se mi emertu fmit s kisha thane pike hahaha .Artisti

Krokodilli
22-09-05, 09:36
PO

po te kem djal, nuk di si tja la emrin ,, a emrin e gjyshit,, a te babgjyshit, a te katragjyshit apo te katra katra gjyshit

me ndihmoni cili emer me i mire???

MAHMUT, SHABAN, SHABATAL, AHMED, ky i pari po tingellon ma se miri :lol: :lol: :lol: :lol:

LABI
22-09-05, 10:01
Ēfar mendoni ju? A duhet me i pertri emrat qe kan pas babgjyshi apo ndonje i afert? Apo mendoni qe duhet te ipen emra te ri, sepse tash jon dal emra qe tingllojn me mir se te vjeter.?

Preferencat per emra jane te ndryshem , esenciale duhet me qene qe emri te ket identitet kulturore . Ne civilizimin e sotem modern dukuria e fenomenit te globalizmit kercenon cdo here e me shume identitetin kulturore te kombeve ., ka vene ne krizee etnosin kulturore e sidomos te kombeve te vogla....
Pse te jemi te gjithe te njejt , pse ta veshim nje kulture tjeter (jane disa pyetje ne mesin e pse-se se njereve) perderisa flasum dhe mundohemi te jemi origjinal - vetevetja ..
Nese dojm te kemi identitet , atehere njera nder to padyshim esenciale eshte identiteti kulturore ...
T'pakten per emra etnosi jone nuk mundet mu ankuu :lol: :lol: . Si t'ja fillojm prej pellazgeve , Ilireve , deri te fushat , malet , lumenjet e te gjitha trojeve shqiptare kane emra te bukur .... :idea:
Besoj qe emrat duhet te lihen ne baze te identitetit kulturore
:!:

Tomori
22-09-05, 11:28
Po me kenaqsi pse jo..!
Po tek e fundit une mburem me gjushrit e mije....
Shum gabim eshte per mua qe une te emitoj naj emer gjerman a angleze... nuk eshte kjo civilizim...
Une ne radhe te pare respektoj gjyshin tim....e jo naj Hanc

Krokodilli
22-09-05, 11:52
Po me kenaqsi pse jo..!
Po tek e fundit une mburem me gjushrit e mije....
Shum gabim eshte per mua qe une te emitoj naj emer gjerman a angleze... nuk eshte kjo civilizim...
Une ne radhe te pare respektoj gjyshin tim....e jo naj Hanc

per fat te keq gjysherit tan asnjeri nuk ka pas emra te vjeter shqiptar,, Ilir,, te gjith emrat i kan pas Turk apo Arab,,,,

kurrsesi tja la femiut tim emrin Shaban, Hashim, Mahmut, Muhamet, Ramadan, Ibrahim,,
pa keqkuptime per ata qe kan keta emra ,, edhe prinderit te mi kan kesi emra,,
por pershendes dhe adhuroj emra shqiptar,, emra Ilir te vjeter

Tomori
23-09-05, 17:23
Po me kenaqsi pse jo..!
Po tek e fundit une mburem me gjushrit e mije....
Shum gabim eshte per mua qe une te emitoj naj emer gjerman a angleze... nuk eshte kjo civilizim...
Une ne radhe te pare respektoj gjyshin tim....e jo naj Hanc

per fat te keq gjysherit tan asnjeri nuk ka pas emra te vjeter shqiptar,, Ilir,, te gjith emrat i kan pas Turk apo Arab,,,,

kurrsesi tja la femiut tim emrin Shaban, Hashim, Mahmut, Muhamet, Ramadan, Ibrahim,,
pa keqkuptime per ata qe kan keta emra ,, edhe prinderit te mi kan kesi emra,,
por pershendes dhe adhuroj emra shqiptar,, emra Ilir te vjeter

"Krokodili" ma mire:
Shaban, Hashim, Mahmut, Muhamet, Ramadan, Ibrahim,,

Se sa Kengur, Aligator, Angjelo,,,
-Krokodili perse po te vjen turpe prej gjyshit tende....
...ti nuk respekton gjyshin tende e leje ma veten...
.....paske qen i humbur
mire paske gjet veten si Krokodil...e gezofsh mendjen qe ke,,,,,

Naki
23-09-05, 19:09
Pėrtrirja e Emrave ėshtė nė esencė Rujtje dhe Ringjallje e njė pjese Tė Indentitetit Kulturorė.
Emri Tregonė mė shumė se sa njė emertim,ėshtė shumė e rėndėsishme sidomos pėr ne qė kemi emigruar nė kater anėt e Globit.
Emri Tregonė njė leternjoftim Kulturorė,Religjioz,Gjeografikė,Historikė Orjentues pėr kulturat dhe popujtė e Huajė.
Eshtė e Ēuditėshme se si Njerzit e popujėve te huaja nė bazė tė emrit ju japin prognoza pėr prejardhjen dhe lidhin urat e miqėsisė- Simpati apo Antipati qysh nė kontaktin e Parė Tė prezentimit me emėr.

Me Knaqėsi Sot -Neser do e pėrtrirja emrin e Gjyshėrve tė mi.

Me nderime Naki

Kodra
23-09-05, 21:26
**********
**********
**********


Motoja e Forumit Dardania ,,,Kėtu flitet Shqip,,, nuk ėshtė rastėsi.Pėrgjegjėsit e kėsaj faqe tė mrekulluar ,para se tė publikojn kėtė faqe ,jam i sigurt se kanė menduar se ēfarė pėrgjegjėsie,ēfarė Obligmi ndaj atdheut ,kanė.Pėr atė edhe ,,,Kėtu flitet Shqip,, .

Ndoshta unė e kam mė lehtė tė flas,sepse nė familjen tonė janė tė emėrtuar me emra Shqip.

Ēdo shtet ka historin e tij,ēdo komunė ka historin e saj,ēdo familje ka historin e saj,me kėtė dua tė them , se nėqoftėse dėshirojm ta ruajm Historin e vėrtet Shqiptare dhe vetėm shqip,atėherė nuk ka nevojė ta emėrtojm fėmiun tonė me emėr,,Hasan,, ose ,,Anton,, .Ēdo familje duhet ta ruan historin e saj ,por ka ardhur koha qė me tė vėrtet ta tregojm veten edhe pėrmes emrave qė jemi shqiptar.

Ka emra tė mjaftueshėm tė cilėt janė tė pastėr Shqip dhe kanė njė domethėnie,pra kuptohen nga shqiptarėt.Ju lė tė pėrshėndeturKodra

dr1ta
23-09-05, 23:08
SHQIP

Murgesha
23-09-05, 23:49
Mendimi im nė lidhje me kėtė temė do tė ishte Jo me i vėnė fėmijėve emrat e nėnės, babait, gjyshit apo gjyshes.
Njė diskutues shumė bukur kishte shkruar se emrat e paraardhėsve tanė shumica janė emra tė huaj, arab, turk, persik.
Pse edhe nė kėtė kohė kur kemi mundėsi tė ju ikim kėtyre gjėrave, akoma me vetėdije tė plotė tė ndėrrojmė identitetin tonė kombėtar?
Kemi emra tė bukur shqip, pagėzojini fėmijėt me ata emra, e kujtimin pėr gjyshėr, gjyshe, nėnė e baba ruane nė zemrėn tuaj.

Murgesha!

Reana
24-09-05, 05:05
hemm....
Do t'ua kisha lene femijeve( :P ) emrat e gjysherve! Pse JO???
E marr emrin arab, apo turk, apo ciladoqofte ajo gjuhe e huaj sipas te ciles jane emruar, e perkthej ne shqip :wink: (te gjithe keta emra kane domethenje konkrete ne gjuhet e huaja prej te cilave origjinojne si Rrushe, Hurme (:lol:) , Lule, Besim, etj, dhe ja emri i gjyshes, gjyshit, te shqiperuar bile 8) ...

Krokodilli
24-09-05, 05:25
Po me kenaqsi pse jo..!
Po tek e fundit une mburem me gjushrit e mije....
Shum gabim eshte per mua qe une te emitoj naj emer gjerman a angleze... nuk eshte kjo civilizim...
Une ne radhe te pare respektoj gjyshin tim....e jo naj Hanc

per fat te keq gjysherit tan asnjeri nuk ka pas emra te vjeter shqiptar,, Ilir,, te gjith emrat i kan pas Turk apo Arab,,,,

kurrsesi tja la femiut tim emrin Shaban, Hashim, Mahmut, Muhamet, Ramadan, Ibrahim,,
pa keqkuptime per ata qe kan keta emra ,, edhe prinderit te mi kan kesi emra,,
por pershendes dhe adhuroj emra shqiptar,, emra Ilir te vjeter

"Krokodili" ma mire:
Shaban, Hashim, Mahmut, Muhamet, Ramadan, Ibrahim,,

Se sa Kengur, Aligator, Angjelo,,,
-Krokodili perse po te vjen turpe prej gjyshit tende....
...ti nuk respekton gjyshin tende e leje ma veten...
.....paske qen i humbur
mire paske gjet veten si Krokodil...e gezofsh mendjen qe ke,,,,,

Zoteri tomori pse KENGUR, ALIGATOR, ANGJELO- keta nuk jan emra

MAHMUT, SHABAN, HASHIM, TERRNAKOP, MUHHAMAD,, KTA JAN EMRA ARAB , PO TURK O TOMORO

ERMA TE VJETER ILIR APO SHQIPTAR JAN,,
:arrow: DARDAN, TEUTA, QENDRESA, QENDRIM, TOMOR, KUSHTRIM, ERJON, ETJ ETJ ...

NUK JEM ARAB O ZOTERI TOMORI,, JEM SHQIPTAR,

...e gezofsh mendjen qe ke PA OFENDIME ZOTERI SE NUK JE NE BJESHKE, NE MALET E TOMORIT ME BERTIT :idea:

PRAP THEM,, NESE JE ARAB APO TURK KETA EMRA TE KAN HIJE :arrow:
MAHMUT, SHABAN, HASHIM, TERRNAKOP,
MUHHAMAD, AL-SAHAMADARAN..

Tomori
24-09-05, 12:26
Mendimi im nė lidhje me kėtė temė do tė ishte Jo me i vėnė fėmijėve emrat e nėnės, babait, gjyshit apo gjyshes.
Njė diskutues shumė bukur kishte shkruar se emrat e paraardhėsve tanė shumica janė emra tė huaj, arab, turk, persik.
Pse edhe nė kėtė kohė kur kemi mundėsi tė ju ikim kėtyre gjėrave, akoma me vetėdije tė plotė tė ndėrrojmė identitetin tonė kombėtar?
Kemi emra tė bukur shqip, pagėzojini fėmijėt me ata emra, e kujtimin pėr gjyshėr, gjyshe, nėnė e baba ruane nė zemrėn tuaj.

Murgesha!

-Motrushe gabohesh rende,,,
...perse mohon axhan Shaban.,,po axha yne eshte....
...prej kur u be i huaj ky,,,,kuku medet :shock: :wink: :wink: :wink:

Murgesha
24-09-05, 12:46
Mendimi im nė lidhje me kėtė temė do tė ishte Jo me i vėnė fėmijėve emrat e nėnės, babait, gjyshit apo gjyshes.
Njė diskutues shumė bukur kishte shkruar se emrat e paraardhėsve tanė shumica janė emra tė huaj, arab, turk, persik.
Pse edhe nė kėtė kohė kur kemi mundėsi tė ju ikim kėtyre gjėrave, akoma me vetėdije tė plotė tė ndėrrojmė identitetin tonė kombėtar?
Kemi emra tė bukur shqip, pagėzojini fėmijėt me ata emra, e kujtimin pėr gjyshėr, gjyshe, nėnė e baba ruane nė zemrėn tuaj.

Murgesha!

-Motrushe gabohesh rende,,,
...perse mohon axhan Shaban.,,po axha yne eshte....
...prej kur u be i huaj ky,,,,kuku medet :shock: :wink: :wink: :wink:

Tomori, e di se shumica e shqiptarėve nga Maqedonia jeni kategorik nė dhėnjen e emrave musliman fėmijėve, por duhet qė tė vetėdijėsoheni nė kėtė drejtim, e sidomos ju rinia atje tė harroni disa zakone e tė ngritni krye kundėr tė vjetėrve qė insistojnė se qenka gjynah me ja dhanė njė fėmiut njė emėr qė nuk ėshtė nė Kuran. Emri ska tė bajė asgjė me fe tė jesh mė se i bindur.

Naki
24-09-05, 17:06
Ēfar mendoni ju? A duhet me i pertri emrat qe kan pas babgjyshi apo ndonje i afert? Apo mendoni qe duhet te ipen emra te ri, sepse tash jon dal emra qe tingllojn me mir se te vjeter.?

Njė Kusheri i imi para 20 viteve thonte Dhashtė Zoti tė mė gėzonė me njė djalė pasė 7 vajzave se Emrin e ka tė Gatshėm Gėzim,dhe vertetė kjo Ndodhi nė njė Festė Gėzimi.
Tė dhuroshė ose pagėzoshė Fėmiun me emer ėshtė njė Gėzim Individual,tė ndėroshė Familjen,Farefisin ,Kombin Mė Pėrtrirjen e emrave tė gjyshėrve tanė Eshtė njė nderė,Pajtohem plotėsishtė Me mendimin E Znj.Reana .

Naki

laliloli
24-09-05, 18:23
Une nuk e kisha preferuar qe femijet ti pagezoje me emrat e baballareve, gjysherve e gjysheve,edhe pse per kete nuk me kane lene rend ,vellezerit ,kusheriret ...... :lol: :lol:
Se pari mendoj se emri duhet te jet plotesisht shqip ose me prejardhje ilire qe e preferoj shume, qe edhe kam vepruar ashtu une.
Ndero ata kur te jene gjalle se pari, nese i ke mberri ,po edhe berja nderin e merituar pas vdekjes se tyre .
Mendoj se duke punuar do ti nderosh me se shumti ata , sepse dikush thot ja djali ose nipi i filanit.

Me nderime lali

Tomori
26-09-05, 23:19
Mendimi im nė lidhje me kėtė temė do tė ishte Jo me i vėnė fėmijėve emrat e nėnės, babait, gjyshit apo gjyshes.
Njė diskutues shumė bukur kishte shkruar se emrat e paraardhėsve tanė shumica janė emra tė huaj, arab, turk, persik.
Pse edhe nė kėtė kohė kur kemi mundėsi tė ju ikim kėtyre gjėrave, akoma me vetėdije tė plotė tė ndėrrojmė identitetin tonė kombėtar?
Kemi emra tė bukur shqip, pagėzojini fėmijėt me ata emra, e kujtimin pėr gjyshėr, gjyshe, nėnė e baba ruane nė zemrėn tuaj.

Murgesha!

-Motrushe gabohesh rende,,,
...perse mohon axhan Shaban.,,po axha yne eshte....
...prej kur u be i huaj ky,,,,kuku medet :shock: :wink: :wink: :wink:

Tomori, e di se shumica e shqiptarėve nga Maqedonia jeni kategorik nė dhėnjen e emrave musliman fėmijėve, por duhet qė tė vetėdijėsoheni nė kėtė drejtim, e sidomos ju rinia atje tė harroni disa zakone e tė ngritni krye kundėr tė vjetėrve qė insistojnė se qenka gjynah me ja dhanė njė fėmiut njė emėr qė nuk ėshtė nė Kuran. Emri ska tė bajė asgjė me fe tė jesh mė se i bindur.

-Po kushe permendi fene moj motrushe..
.ta zem psh cilen emer e kishe zgjedhur ti konkretishte:
Shaban apo Miler
me njofto se jam kurioze...

Murgesha
27-09-05, 11:02
-Po kushe permendi fene moj motrushe..
.ta zem psh cilen emer e kishe zgjedhur ti konkretishte:
Shaban apo Miler
me njofto se jam kurioze...

E pėrmenda unė Tomor, dhe ti duhet tė mė bindesh se je vėllaēko mė i vogėl se unė e nuk duhet tė ju thehet fjala mė tė mėdhenjėve. :lol: :wink:

Tani seriozisht po ta them.
Nuk kemi pasė nė tė kaluarėn emra shqip, kėtė e din edhe ti po aq sa e di unė shpresoj qė me kohė kėto gjėra tė evitohen nga tė rinjtė dhe tė identifikohemi si popull shqiptar.
Mos mendo qė me kėtė shkrimin tim pėrkrahi emrat Miler, Semi, Daniel, Kasandra, Luisa e ku di unė sa emra tė tjerė janė nė modė tani e qė nuk kanė kurrfarrė kuptimi shqip.
Tė gjithė ata qė nuk mendojnė t`i japin emėr shqiptar fėmiut tė vet vlen kjo. :D :D

Tomori
27-09-05, 11:52
-Po kushe permendi fene moj motrushe..
.ta zem psh cilen emer e kishe zgjedhur ti konkretishte:
Shaban apo Miler
me njofto se jam kurioze...

E pėrmenda unė Tomor, dhe ti duhet tė mė bindesh se je vėllaēko mė i vogėl se unė e nuk duhet tė ju thehet fjala mė tė mėdhenjėve. :lol: :wink:

Tani seriozisht po ta them.
Nuk kemi pasė nė tė kaluarėn emra shqip, kėtė e din edhe ti po aq sa e di unė shpresoj qė me kohė kėto gjėra tė evitohen nga tė rinjtė dhe tė identifikohemi si popull shqiptar.
Mos mendo qė me kėtė shkrimin tim pėrkrahi emrat Miler, Semi, Daniel, Kasandra, Luisa e ku di unė sa emra tė tjerė janė nė modė tani e qė nuk kanė kurrfarrė kuptimi shqip.
Tė gjithė ata qė nuk mendojnė t`i japin emėr shqiptar fėmiut tė vet vlen kjo. :D :D

-Ne regull po esencejalishte nuk mu pergjigje...
Murgeshe te lutem pergjigjmu shum thjeshte...
po va perseris pyetjen:
.ta zem psh cilen emer e kishe zgjedhur ti konkretishte:
Shaban apo Miler

-Murgeshe mos mu pergjigje me flalorthin diplomatik....por thjeshte
(keshtu mere shembullin)
cilin emer kishe zgjedhur ti konkretishte tek djali yt
Shaban apo MIler...!!! sheno vetem nje emer kaq...

Murgesha
27-09-05, 12:29
-Ne regull po esencejalishte nuk mu pergjigje...
Murgeshe te lutem pergjigjmu shum thjeshte...
po va perseris pyetjen:
.ta zem psh cilen emer e kishe zgjedhur ti konkretishte:
Shaban apo Miler

-Murgeshe mos mu pergjigje me flalorthin diplomatik....por thjeshte
(keshtu mere shembullin)
cilin emer kishe zgjedhur ti konkretishte tek djali yt
Shaban apo MIler...!!! sheno vetem nje emer kaq...

O Tomorr, nuk di ēfarė pėrgjigje tjetėr po kėrkon.
Kape njėrin e mėshoi tjetrit janė kėta dy emra, asnjėri nuk ėshtė emėr shqiptar.

Asnjėrin. :evil:

Artisti
27-09-05, 14:23
Disave esht e kote me jav spjegue shqip ,disa qe nuk kan nie kurre emer shqiptari prej vullnetit me luftue shqiptarin,esht e kote per ata me ju thane emer shqip duhet me ju lene fmijve.

Disave duhet me jav spjegue ne gjuhen arabe ose ne gjuhen turke

Po qa me be qe ketu folet Shqip


ncncncncncncncnc keta kurioza jane kurioza per emra si Shaban edhe Miler e jo per emra Shqip.Artisti

Tomori
27-09-05, 18:51
-Ne regull po esencejalishte nuk mu pergjigje...
Murgeshe te lutem pergjigjmu shum thjeshte...
po va perseris pyetjen:
.ta zem psh cilen emer e kishe zgjedhur ti konkretishte:
Shaban apo Miler

-Murgeshe mos mu pergjigje me flalorthin diplomatik....por thjeshte
(keshtu mere shembullin)
cilin emer kishe zgjedhur ti konkretishte tek djali yt
Shaban apo MIler...!!! sheno vetem nje emer kaq...

O Tomorr, nuk di ēfarė pėrgjigje tjetėr po kėrkon.
Kape njėrin e mėshoi tjetrit janė kėta dy emra, asnjėri nuk ėshtė emėr shqiptar.

Asnjėrin. :evil:
hahahahahahahahahaaaaa motrushja ime e dashur...
qysh bre me lan fmine pa emer....atehere une si Daje ja vendos emrin
Shaban....e gzofte e qofte me jet te gjate e u befte bure Shabani...
tamam si Shaban Pulluzha,,,,,
(Po Shaban Poluzha ) :lol: :lol: :lol:

Pupi
13-10-07, 21:53
U sa fėmijė i bukur, i paska ngjar dajėve/tezeve, babagjyshit, gjyshes e.k.m.r.
Si po ja lajm emrin?
Shko te Tema Loja me emra, aty gjėne kreativitetin e shqiptareve per emrat e rinje apo modern (i ngjafsh kohes).

DEA
06-09-08, 18:15
Te vjeter apo te ri nuk luan fare rol, me rendesi eshte te jete tipik shiptare. Jam kunder emrave te huaj ...

Jana
08-09-08, 11:42
Mu nuk em pengon...

Arkza
08-09-08, 12:11
Une asgje nuk jam Kunder por pse te bojme nje gje te tille !!!
Shumica qe e kan ngjit Emrta ne Emre te gjyshit une vet i kam pas shuem Raste te degjoj se ja kan Ndryshu Emrin !
P/sh Nje Avdi , thirret tani Adi !
Tjtri Bajram Thirret Beni ! Etjj etj ..
Dikush ka qef ne emre te Babes te vet e dikush per shakqe emre Fetare !!!
Kjo eshte Gabim i madh i te gjithve qe i Perseriten Emrat se ska kurrfare Logjike ne asnjeherin !
P/SH.. Ja qesin ne Emre te Babes per qef , kishe qe e ka dash aq shume dhe e ka Respektu shume dhe e Respekton edhe pse eshte I Vedkur !!!
Po qfare ka lidhje kjo me Femijen tend qe e ke dash apo se ke dasht !
A mos vallah po don me bo Femijen Permendore te Babes te vet a !!!
Nese e ke dasht dhe e ke Respktu Respektoe per veti e jo te bojsh Femijen hije e tij !
Tek Ne Shqiptaret shume livdohen lidhje me keto Raste se kishe une e kam dash Baben shume ja kam Pertri Emrin e tij Femiut te vet !
Kjo me duket shume palidhje per Kapuq te madhe me lujt edhe me te Vdkurit a !
Siq ka Than ai sa te jem Gjalle Shpirtin falma se kur te vdesha Vorrin Kallma !
edhe per kete raste vlen kjo apo ajo !
Tani eshte me te Ardhe Inati valla kur Gruja nuk pajtohet me qat Emre e pse ja Ngjitni kur heret a von dote therrasin Ndryshe !!!
Me te Ardhe Inati valla me mire mos me ja ngji sesa me bo dikus hajgare me ty !
Tash Rasti i Dyt eshte qe shumica ja u ngjesin Emrat per Shkaqe Fetare kjo eshte shume shume gabim i madh i Njweriut !!!
Sepse kjo s'ka kurrfare Kuptimi e as d.m.th e asgjeve ama hiq ska kurrfare Logjike ketu , se Emri nuk e bon Njeriun por Njeriu e bon Emrin !
Ja se pse ska kuptim e ketyreve emrave !
P/sh ...
Ali-Lavdim shqip
Hasan-Bukurosh
Habib-Dashuri
Etj ..
Kam Dite me shume Lidhje me Emra por tash spo me Kujtohen cilat por besoj se me kaq Mjafton ...
Shqip More veq Shqip bile ta dijme Kuptimin te Emrave !

LABI
08-09-08, 12:31
Ilir
Dardam
Glauk
Taulant
Pleurat
Ardian
Arbnor
Arber
Berat
Kastriot
Butrint
Besnik

Arbnora
Arlinda
Anila
Ardiana
Blerta
Blerina
Bulza
Vlora
Sarand

Agiim
Vegim
Lule
Luljet
Mimoze
Kujtese/a

Pranvere
Besjane/a
Drenice/aKemi mjaft emra te bukur qe nderlidhem me origjinen, identietin tone cofte etnike, gjeografike, kulturore ...

ritta
08-09-08, 12:34
thjesht le te jete shqip .............

dj_cobr4
08-09-08, 12:36
Kurren e kurres nuk e boj at pune.....:D:D:D:D

Prishtinasja_
11-09-08, 13:24
Jo ! !!!

Linka_pz
12-09-08, 11:01
Jo ,se ata emra jane te vjeter , mendoj se kemi mjaft emra tjere te bukur Shqip .

Luciano
12-09-08, 12:36
Do ti vej emra musliman dhasht Ai :-)

aLbaChiCk
12-09-08, 13:02
Do ti vej emra musliman dhasht Ai :-)

kush?

teutaA
12-09-08, 18:50
jo se nuk mund ta thrras ne ate emer prap duhet me i vu ndonje shkurtes keshtu qe me mir te ket emrin e vet:smile:

alman firozi
13-09-08, 02:29
Unė preferoj ripėrtrirjen e emrave tė gjyshėrve, kuptohet- nėse i kanė tė mirė, edhe atė duke parė disa dobi nė kėtė ripėrtrirjeje. E para, pėrkujtohet ai nėse vėrtet ka qenė njeri pėr tė marrė ndonjė shembull tek ai. E dyta, ruhet tradita e shqiptarėve qė ėshtė tė pėrsėriturit e emrave. Pėr shembull nė familjen time ēdo njėri prej xhaxhallarėve tė mi ka nga ndonjė fėmijė qė mban emrin e gjyshit, stėrgjyshit apo edhe tė katragjyshit.

Ata qė kanė komplekse nė vėnien e emrave tė gjuhėve tė huaja, u propozoj nė kėtė rast, nėse vėrtet duan t'i ripėrtėrijnė ato emra, t'i shqipėrojnė. Nėse gjyshi yt ėshtė quajtur Hasan, e i kanė thėnė Can, shqip thuaji: Bukurosh (I bukur, i heshėm, i pashėm). Nėse gjyshja jote ėshtė quajtur Hanife dhe ti nuk e do kėtė emėr, thuaji shqip: Edlira (e dėlirė, e ēiltėr, e pastėrt). Nėse ėshtė quajtur Ekrem stėrgjyshi yt, thuaji shqip: Bujar. Nėse mbante emrin dikush prej gjyshėrve Kerim apo Qerim, thuaji shqip: Fisnik. Sidoqoftė, kjo qėndron nė preferencat tuaja.

Rizuana
13-09-08, 09:48
Jo...!

Amina
14-09-08, 18:27
Nuk me pelqejn emrat e vjeter per gjenerata te reja.

deti_om :-)
14-09-08, 18:45
mendoj qe jo !!!

linda l
27-10-08, 17:42
[quote=DIzzI]Ēfar mendoni ju? A duhet me i pertri emrat qe kan pas babgjyshi apo ndonje i afert? Apo mendoni qe duhet te ipen emra te ri, sepse tash jon dal emra qe tingllojn me mir se te vjeter.?[/quo


Jo, un mendoj se nuk arye pse me i perserite emrat (perveq ne rastet me ndonje specifke) e brezave me te hershem.

p.s. As ata nuk besoj se kishin me pas deshire

Dukagjinas_i
29-10-08, 13:27
Me se miri eshte te pyeten ata,,,femijet :biggrin:

Zana_ch
29-10-08, 19:57
Me se miri eshte te pyeten ata,,,femijet :biggrin:


oo kuku per ty haUn them se mir kish me ken me i pertri emrat e te parve tan apo te t'aferme tan por vetem ata emra qe jan SHQIPTAR....un per veten time jam plotsish kunder per emra te huaj qe po i japim femive tan.

Qdo person mburret me emrin e vet ....kshtu qe nuk po kuptoi se si me emra latino-amerikan do te mburren femit tan .:rolleyes:
UN JAM PER NI PO TE MADHE ME I PERSERIT EMRAT TONE SHQIPTAR .

teutaA
30-10-08, 18:06
edhe emrat e vjeter jan kan te huajt arabisht krejt tash kta te rit i kan ba sallat kur e kam nie ne emisionin oksigjen qe ke nje mysafire e tha qe e ka pagzu djalin me emrin DAVID jam met pa men edhe qudi kshtu qysh shkruhet e thojke emrin shum palidhje emer tingellojke:smile:

e_martumja
19-01-09, 23:10
pytje Logjike po edhe un pe japi ni pergjegje teper LogjikeNqofse Babgjyshi u kan trim e i meqem e ka arrit shume,nuk don me than se fmija qe e ka emnin e babgjyshit ka me arrit.

Po ta marrum qe fmija bile bohet problem edhe i sjell probleme familjes,tani qa dojn me than ata qe e kan pagzu me emn te babgjyshit at fmi !!!!!

Un jam kunder pagzimit me emra te babgjyshave e gjysheveee.

Mjafton ta respektojm babgjyshin e gjyshen ashtu qysh jan kan edhe fotot e tyne me jav kallxu fmive se mi emertu fmit s kisha thane pike hahaha .ArtistiMa dergove mendjen tek nje rast, kunata ime ja ka vnu emrin e vjerres nje vajzes ende pa vdekur dhe nje dite gjate pushimit time verore i bertitke vajzes neoborr dhe i tha emri tu harroft i thash mos mi bertit vjerres se thojn kojhit koka nusja e filanes e fshtir ahahaha keshi tha e dijn qe se kam me to :biggrin:

Tani Naimi im e ka emrin e nje kunat qe ka vdek fatkeqsisht ne oqean dhe burri im ka pas deshir me ja vnu emrin e tij qe une isha kunder por kur lindi nga lodhja thash egal qitja qysh dush ahahah Tani mund te them qe vertet ndihem e knaqur me emrin gjitheashtu edhe teper e knaqt jam tere gezimin qe ja kemi dhurru familjes....


Pra mendoj nese prind jane te pajtimit pse jo....

emine
20-01-09, 09:08
une kure ta baj naj dajl herdokure her,,,kam me ja vnu emrinTERMINATOR,,,se kure ta rrefi me shku hujin qe sun e rrefa kto ne forum,,,,:tongue:

nese gjyshja e gjyshi lajne trashegemi(Pasuni) ne vend ndryshe mendja sme shkone valla:biggrin:

Makresh
20-01-09, 09:37
Eshtė e preferueshme qė ti leni emra ne shqip me kuptim tė mir ose emra musliman. Po kurrsesi emra tė huaj si Eduard, Baptist, Zhan, Kristof, Mark, apo diē tjetėr tė kėti lloji !

DEA
20-01-09, 10:01
Mendoj se emri se pari duhet te tingelloj bukur dhe se dyti ta kete nje domethenje, do te thot edhe nese i vihet emri i nje familjare eshte ne rregull se ka domethenjen me te madhe................respektin ndaj te vdekurit dhe ndaj familjes

legjionari
29-05-09, 06:15
Eshtė e preferueshme qė ti leni emra ne shqip me kuptim tė mir ose emra musliman. Po kurrsesi emra tė huaj si Eduard, Baptist, Zhan, Kristof, Mark, apo diē tjetėr tė kėti lloji !


Fėmijėve duhet tu vėhen emra qe kan kuptim te mirė, (kuptohet, shqip gjithsesi).

Dani11
29-05-09, 06:41
As Rambo nuk ban.

halla e madhe
29-05-09, 16:31
Eshtė e preferueshme qė ti leni emra ne shqip me kuptim tė mir ose emra musliman. Po kurrsesi emra tė huaj si Eduard, Baptist, Zhan, Kristof, Mark, apo diē tjetėr tė kėti lloji !

,...jaaaa edhe ti bilahi ja paske fut kot kesi heri, keta te rijte po marrin shembull ne emrin tende Makresh,e gezofsh! une ta kisha vu ma mire EBU _Hamza, te shkon per ftyre:biggrin:

uck_aksh
29-05-09, 16:37
une mendoj emra shqip jo emra fetar
une per vete deri ne tetor 2008 e kam pas emrin e vertet Haxhi ka qen deshir e gjyshes po ne tetor kam ba ndrrimin e emrit dhe tash e kam nje emer qe tregon se jam shqiptar

Urata
29-05-09, 18:49
une kure ta baj naj dajl herdokure her,,,kam me ja vnu emrinTERMINATOR,,,se kure ta rrefi me shku hujin qe sun e rrefa kto ne forum,,,,:tongue:

nese gjyshja e gjyshi lajne trashegemi(Pasuni) ne vend ndryshe mendja sme shkone valla:biggrin:


ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....

Dani11
31-05-09, 19:51
Une mendoi qe femjeve duhet te me ju lane emrin vetem prinderit dhe askush tjeter. Ata duhet te dine se qfare domethenje do te kete emri i femijes se tyre, kuptohet nuk do te ishte mire qe femijet te emrohen me emra tallava.

GURI SYLAJ
02-06-09, 04:47
Emra qe prindi e din kuptimin e jo tan jeten me e thirre o Deliiiiii???!!!

flutra
02-06-09, 08:17
Jooooo...

Makresh
02-06-09, 09:19
,...jaaaa edhe ti bilahi ja paske fut kot kesi heri, keta te rijte po marrin shembull ne emrin tende Makresh,e gezofsh! une ta kisha vu ma mire EBU _Hamza, te shkon per ftyre:biggrin:


Flm hallushk, po Makresh nuk eshte emri im. Kurse Ebu-Hamza me gjithe qejf. :wink:

Makresh
02-06-09, 09:28
Fėmijėve duhet tu vėhen emra qe kan kuptim te mirė, (kuptohet, shqip gjithsesi).

Normal, :smile:

bert
02-06-09, 14:25
duhet larguar njehere e pergjithmone nga emrat mysliman dhe ortodokse. ne jemi shqiptare dhe kemi emrat tane te mrekullueshem. mos u vini me emrat turq shtetasve shqiptare, apo emra greke

Makresh
02-06-09, 14:34
duhet larguar njehere e pergjithmone nga emrat mysliman dhe ortodokse. ne jemi shqiptare dhe kemi emrat tane te mrekullueshem. mos u vini me emrat turq shtetasve shqiptare, apo emra greke

Bert eshte emer gjermanik, bile prap jes me shpres qe eshte vetem nofk kurse emri i vertet eshte ??? ... he de thuaje me ?!

bert
02-06-09, 14:53
Bert eshte emer tirans dhe aty e ka origjinen. emer gjerman do ishte albert. gjyshim i ka emrin bert dhe me vdekjen e tije mu vu emri i tije mua

Makresh
02-06-09, 14:59
Bert eshte emer tirans dhe aty e ka origjinen. emer gjerman do ishte albert. gjyshim i ka emrin bert dhe me vdekjen e tije mu vu emri i tije mua

S'ka gje pse eshte quajtur bert edhe gjyshi yt, emri nuk eshte tirons, mund ta kerkosh ne google dhe do te bindesh vet. :smile:


Ndrro emrin,

bert
02-06-09, 15:02
u dashka nderruar.

Makresh
02-06-09, 15:03
sigurisht,

thellenza
01-09-09, 13:14
Jo, pse me ju lone nese emri nuk me pelqen ?! Me duket pak e tepert kjo. Mendoj se duhet te respektohet njeriu sa eshte i gjalle, se kur te vdes...

LaCoStA
01-09-09, 13:32
Edhe une jam kunder kesaj.

Psh.Cfar kuptimi ka nana me pas emrin Fatlinda, Rigona apo Rinesa, e qika me pas Zarife, Hanumshahe apo Bylgjyzare.

Nana apo baba me emer modern, e djali apo qika me emer te ktyneherit, e pse, veq pse gjyshja apo babgjyshi i vet e ka pas ashtu!

thellenza
01-09-09, 13:41
Edhe une jam kunder kesaj.

Psh.Cfar kuptimi ka nana me pas emrin Fatlinda, Rigona apo Rinesa, e qika me pas Zarife, Hanumshahe apo Bylgjyzare.

Nana apo baba me emer modern, e djali apo qika me emer te ktyneherit, e pse, veq pse gjyshja apo babgjyshi i vet e ka pas ashtu!Ka edhe emra te vjeter qe jane te bukur, por nese eshte ndonje emer qe nuk me pelqen nuk kisha pranu me ja vnu. :rolleyes:

LaCoStA
01-09-09, 13:43
Ka edhe emra te vjeter qe jane te bukur, por nese eshte ndonje emer qe nuk me pelqen nuk kisha pranu me ja vnu. :rolleyes:

Ate po them edhe une. Nese emri eshte i mire dhe te pelqen, mundesh me ja lan femijes tend, ama nese nuk te pelqen emri, s'ki pse me ja lan, veq pse gjyshi apo gjyshja e ka pas ate emer.

MIKAIL
01-09-09, 16:23
Ate po them edhe une. Nese emri eshte i mire dhe te pelqen, mundesh me ja lan femijes tend, ama nese nuk te pelqen emri, s'ki pse me ja lan, veq pse gjyshi apo gjyshja e ka pas ate emer.

Edhe une jam i te njejtit mendim. Ka ikur ajo kohe qe pothuajse ne cdo familje, po te lindte nje femije i ri do t'i venin emrin e gjyshit apo gjyshes apo te ndonje te afermi. Pastaj duhet te mendohet edhe per femijen, pasi ka plot raste qe paragjykohen padrejtesisht vetem nga emri

uck_aksh
02-09-09, 10:34
Unė mendoj se nuk duhet te trashegohet emri rrall ka pas qe ka pas emer vertet shqiptar te paret tan
nuk esht emer shqiptar muharrem ramadan krist- vatikan- edhe nuk duhet perseritur te femijet tan
PSE??????????????

ja shembulli im mu gjyshja ma kish pas lan nje emer arab a ku ta dij un prej nga nuk kam qen i kenaqur me ket emer nuk kam dasht te vdes me ket emer edhe shkova ne komune bera pytje qka duhet per ndrrim te emrit edhe pse u desht shum dokumenta shum kerkesa po ja arrita qellimin edhe sod kam nje emer qe spaku me indetifikon si Shqiptar


kush do me ndrru emrin ndrrone se vetem 10 ero te kushton

premium
02-09-09, 12:28
Pėr besimtaret Musliman , emri shumė domethėnje ka me pas edhe ma vonė !.
me emrin tem i mburrem , sepse ėshtė i gjetur nga Kur'ani.

shfletuesi_
02-09-09, 14:38
Edhe une kam Emrin e mire... :)

premium
02-09-09, 15:18
Edhe une kam Emrin e mire... :)
Shefqet a ??? anı emrın e bukur paske heee!

shfletuesi_
02-09-09, 15:25
Shefqet a ??? anı emrın e bukur paske heee!

Jo valla shefqet jo po qe a ju tregoj t'gjitheve qety qysh.


Berber.

premium
02-09-09, 15:31
Jo valla shefqet jo po qe a ju tregoj t'gjitheve qety qysh.


Berber.
U rrıtsh me qėt emėr ... bukur mırė .... nėse Zoti ma jep edhe njė djalė ... edhe une du me ja qıt qėt emėr !

shfletuesi_
02-09-09, 15:33
U rrıtsh me qėt emėr ... bukur mırė .... nėse Zoti ma jep edhe njė djalė ... edhe une du me ja qıt qėt emėr !

Eh ska keso emrash te rrall jan apo krejt 2 i gjen me shume jo , eh djali jot i 3-ti po beka. Inshalla ta fal sa me shpejt nje Zoti

premium
02-09-09, 15:39
Eh ska keso emrash te rrall jan apo krejt 2 i gjen me shume jo , eh djali jot i 3-ti po beka. Inshalla ta fal sa me shpejt nje Zoti
Njė djal ı kam ( manshallh ėshtė) por nuk me ka ra ndermend me qıt emrın Berber .... kėt emėr duhet patjetėr tė shumohet .... se veē tı me pas nuk ban se pėr ēdo arsyje ty tė zbulon polıcıa.

Qika^Me^Kule
02-09-09, 16:03
Edhe une kam Emrin e mire... :)

Edhe une kam emrin e mir,,,, por nuk jam gje kundra nga emrat e vjeter,,,, vetem femiu te jet i shendosh,,,, per mua ska rendesi emri,,,, :smile:

emine
02-09-09, 17:55
po vallahi fill,nese qaj gjysi i bebes tem i ka vu ne banke gjysme milioni euro ndaqte edhe kapuqin e tije ja vnoje perdite:tongue:

gazi-de
02-09-09, 17:58
po more,une emrin gjyshit ja kom mar:tongue:

shfletuesi_
02-09-09, 18:13
ok- Ibish eshte emer i mire keshtu e kam te pertrir nga katrababagjyshi

Diana007
02-09-09, 20:26
po more,une emrin gjyshit ja kom mar:tongue:


Hiq spo ma mush synin valla :rolleyes: :tongue:


Ps mos gabo me menu per femi tan naj emre te vjeter :biggrin: , nese per qik e negjes un e djalit vendos vet :biggrin:

gazi-de
02-09-09, 20:29
Hiq spo ma mush synin valla :rolleyes: :tongue:


Ps mos gabo me menu per femi tan naj emre te vjeter :biggrin: , nese per qik e negjes un e djalit vendos vet :biggrin:
e kom amenet nga gjyshi,ameneti duhet shku ne vend tybe:tongue:

murrizi
02-09-09, 20:32
Hiq spo ma mush synin valla :rolleyes: :tongue:


Ps mos gabo me menu per femi tan naj emre te vjeter :biggrin: , nese per qik e negjes un e djalit vendos vet :biggrin:

Oh, wie süßßßß

Mashalla, se po ju bij m'sysh, jo qe i kam syt e kqinje, por vertet me erdhi mire sa bukur jeni bashkuar .


P.s. Tema:

Emrat ?
Sipas kohes, por ama Shqiptar !

Diana007
02-09-09, 20:39
e kom amenet nga gjyshi,ameneti duhet shku ne vend tybe:tongue:

Shyqyr se nuk qenka nga gjushja :biggrin:

Diana007
02-09-09, 20:41
Oh, wie süßßßß

Mashalla, se po ju bij m'sysh, jo qe i kam syt e kqinje, por vertet me erdhi mire sa bukur jeni bashkuar .


P.s. Tema:

Emrat ?
Sipas kohes, por ama Shqiptar !


Flm shum i nderuar ... besoj se askush nuk do te na bjen msysh :wink:

Ps veret sa me shum rrim aq me shum e verejm sa jemi te njete :cool:

krijuesiii
02-09-09, 23:00
...veprate e njeriut e bejne emrin e bukur, se leja si te duash emrin kur ska vepra kot...


tungiii

~AnnA~
02-09-09, 23:09
Shkurt dhe shqip JO
Babgjyshi ka gezuar emerin e vet, dhe keto qe lindin le te gezojne te vetin..
Ps. mua s'do me pelqente qe femija ime te pagezohet me emerin e babgjyshit apo gjyshes, qoft ai emer dhe i prindit tim, e lere mo qe s'behet fjale per te tjeret, qe s'jan fare ne liste...
Sic me pagezoj mua prindi me nje emer te bukur, ashtu do e bej dhe une...Nje emer te bukur me nje domethenje SHQIP...

Arkza
02-09-09, 23:14
Ah jo ja valla kjo s'dote ndodh kurr per jet !
Siq ka than Njani se Emri se bon njeriun por Njeriu Emrin e as shkolla se bon njeriun por njeriu e bon shkollen pra kjo vlen dhe per emre !
Mua me pelqen Shqip por edhe Moderno edhe pse une e kam nje Emre te Halles te Babes e cila e ka pas Emrin Syleme por e perkthur ne Shqip :biggrin: :biggrin:

Guri i madh
02-09-09, 23:21
une boll e bajta nji emer qe rreshti i par i fletores nuk po nxen


me do ( ABI , EBU e muhabi abi ebu haxhi vesedl mxhidi ) nji killometer emer
jo kta emra i kena gjue te shtalla e kti gripit qe ka ardh tani

Tinky-Winky
02-09-09, 23:36
une e kum trashigue emnin e stergjyshit tahirit e tash kishemile ma perkdhels po ma bajn tahir gjunior ,bilem kum pas fatin e keq se e kur jom le une halo e kishna pa pasen babgjyshin gjalle se bilem t ma kishin ngjiten emrin e babgjyshit qe e ka pas genc apet ish hanger diqysh ,po apet jam adaptue me qit emer edhe se nroj per jet po pak deri dyten treten klas e pata paten valla pak kompleks po tonashile ty e nie veten gjalle edhe pllus kur m thirshin qikat tahiiiiir edhe ato me r t bute zemren ma shkrumojshin edhe diqysh me ni rug mgushllojshin per qit emer pismilet po me kohen u msova se tyben e tybs ste kom nrue per jet se tash veq e kam fitu statusin e tahir seniorit edhe kejt mnjohin me qet emer po interesant edhe me ftyr m shkon se e kom qashtu siqysh edhe ftyren me muskla.shnetje

Guri i madh
02-09-09, 23:38
une e kum trashigue emnin e stergjyshit tahirit e tash kishemile ma perkdhels po ma bajn tahir gjunior ,bilem kum pas fatin e keq se e kur jom le une halo e kishna pa pasen babgjyshin gjalle se bilem t ma kishin ngjiten emrin e babgjyshit qe e ka pas genc apet ish hanger diqysh ,po apet jam adaptue me qit emer edhe se nroj per jet po pak deri dyten treten klas e pata paten valla pak kompleks po tonashile ty e nie veten gjalle edhe pllus kur m thirshin qikat tahiiiiir edhe ato me r t bute zemren ma shkrumojshin edhe diqysh me ni rug mgushllojshin per qit emer pismilet po me kohen u msova se tyben e tybs ste kom nrue per jet se tash veq e kam fitu statusin e tahir seniorit edhe kejt mnjohin me qet emer po interesant edhe me ftyr m shkon se e kom qashtu siqysh edhe ftyren me muskla.shnetje


shu,m e merthejke kolli

Tinky-Winky
02-09-09, 23:47
shu,m e merthejke kolli
sha ki mara ti guri i madh qi meihere ja nise met merthyme qituqene ,une bukur kahere e kum krye kollin e keq e pre qathershit as shanca si jep mum merthye.shnetje

Qika^Me^Kule
03-09-09, 16:23
une boll e bajta nji emer qe rreshti i par i fletores nuk po nxen


me do ( ABI , EBU e muhabi abi ebu haxhi vesedl mxhidi ) nji killometer emer
jo kta emra i kena gjue te shtalla e kti gripit qe ka ardh tani

aghaghaghaghaghaaghaghaghaghaghaghaaghaghaghaghagh hej bre po sa shum kam qesh

Qika^Me^Kule
03-09-09, 16:24
sha ki mara ti guri i madh qi meihere ja nise met merthyme qituqene ,une bukur kahere e kum krye kollin e keq e pre qathershit as shanca si jep mum merthye.shnetje

Ooooo Tinky plaq ti hoooo se dekaaa gaghaaghaghaghagh si e shoh nick tend e di se ke shkretu dicka valla,,,, ghaaghagghaaghgh

Dallandyshja_718
03-09-09, 17:50
Besa ka di Gjeloshi ēi ka thane: "Don me u tret fara Gjeloshave"...kur e kane dvet pse, ka tha, "paj une me shok po plakna e shkuome gati me ba "kotrova":biggrin: , e jeta t'rite vech kjofshin se askush ma nuk jau qet fmive emnin Gjelosh jo se nuk jem burra t'mire, por disi nuk ti'gllo bukur"...

Mua personalisht me pelqejne emrat shqip qe kane kuptim dhe qe do t'thirret femia/i rrituri me ate emer jo me i'a ndryshua, si e kemi zakon ne shqiptaret...por nuk jam as kundra nese femija mban emrin e te pareve, qoft gjyshi/gjyshja, stergjyshi...pse jo edhe te ndonje halle apo teze...
More edhe si t'kojshise t'a kete emrin nuk prish pune, psh Desho, Luc, Pashko, Bajram, Age, Hanife, Naze ose Puce...:biggrin:

shfletuesi_
03-09-09, 17:52
Besa ka di Gjeloshi ēi ka thane: "Don me u tret fara Gjeloshave"...kur e kane dvet pse, ka tha, "paj une me shok po plakna e shkuome gati me ba "kotrova":biggrin: , e jeta t'rite vech kjofshin se askush ma nuk jau qet fmive emnin Gjelosh jo se nuk jem burra t'mire, por disi nuk ti'gllo bukur"...

Mua personalisht me pelqejne emrat shqip qe kane kuptim dhe qe do t'thirret femia/i rrituri me ate emer jo me i'a ndryshua, si e kemi zakon ne shqiptaret...por nuk jam as kundra nese femija mban emrin e te pareve, qoft gjyshi/gjyshja, stergjyshi...pse jo edhe te ndonje halle apo teze...
More edhe si t'kojshise t'a kete emrin nuk prish pune, psh Desho, Luc, Pashko, Bajram, Age, Hanife, Naze ose Puce...:biggrin:

Desho, edhe Luc, shume emra t'mire por edhe Naze e Puce po me pelqejn fort, Desho me Naze - e Luc me Puce - fort pershtaten... :biggrin: ( hahaha)

selvija
04-09-09, 19:40
Jo valla se kam njet me ja lan edhe nese hargjohen emrat moderrn

boll e kam une emrin selvije nje plakes mahalles qatu,,babgjyshi ma kish pas lan,,ku me dit pse?:wink:

Tomori
04-09-09, 21:13
Jo valla se kam njet me ja lan edhe nese hargjohen emrat moderrn

boll e kam une emrin selvije nje plakes mahalles qatu,,babgjyshi ma kish pas lan,,ku me dit pse?:wink:
Te lumte qajo goje Selvije ta ka len babgjyshi se je kan shum e bukur tamam selvi...

Jana
04-09-09, 21:18
..Nuk em pengon...

roadrunner
10-09-09, 13:46
Kur isha shtatzane, isha ne spital edhe aj tipi ish rrok me mamin e vet per emer, un sen tu mos dit. Ajo tu than un ka me ja lan, aj tu than jo le tja le nusja se gjyna 9 muj ka hjek, e masi i kan than qik le tja le vet, e tani kur te bojm djal ja le une...sen skom dit, veq kur pe nij te xhami po bertet ne Emen.....mezi u qova u afrova te dritarja kejt tu kesh po ja baj me dor: "Prit ne mujsha kadal zhdrypi diqysh se spo lajn nalt me hyp"....Ajo: "As mendja mos te shkojn" Une: Ajt hajt oj nan se qe tu nga po vie, sahori mos shko kerkun" Ajo: Qy sha po te thom, ski qa zhdryp hiq posht (syt jasht gogluq), veq ni sen dije pej qetu po te thom edhe ika, bone ja le ti emrin mos em hajde te shpija, lirisht nisu me gjith to te nona jote, Diten e mire!!" Tybistikfa qa u baaa, sen sdisha....ja qova ni sms tipit: Oj loqkum qau ba nana jote edhe menopauza diqka si paskan punt mir sot, qa kini ba sdi un, ama qu hajde epja ni emen qetu se un bakllav ja lash, se thmija si top zot shyqyr shnosh e si e ma mire"


Edhe juve tash ni porosi, lutnu Zotit me naj rujt thmin, e per tjera kejt shnosh.

desert
10-09-09, 16:14
plotesisht kunder jam.. nuk ke nevoj me kujtu dikend me emer, me rendesi me pas ne zemer ate person...

Sigurisht qe eshte me rendesi me qene femija mire po secili prind mendon per fmije te vete dhe keshtu duhet te percillet.

shfletuesi_
10-09-09, 16:45
plotesisht kunder jam.. nuk ke nevoj me kujtu dikend me emer, me rendesi me pas ne zemer ate person...

Sigurisht qe eshte me rendesi me qene femija mire po secili prind mendon per fmije te vete dhe keshtu duhet te percillet.


Pse bre je kaq e meqme aaa hajt kallxom, krejt qeshtu qysh po thu ti eshte... Nese do me kujtu kujto me zemer hidisja vorrin mire qitja fotografin te vorri te formatit a4 edhe nja 3 4-tra ne shpi edhe qe u kry.

Linka_pz
30-09-09, 21:34
JO,pse me ju lene emra te vjeter kur ka emra shume te bukur sot .

roadrunner
30-09-09, 22:50
Sepse ne te ardhmen, kur te kendohet emri i nje patrioti, le te dihet identiteti se prej cilit komb ka ardh, e jo me knu klaudia shifferin edhe kasandren si qysh e kan pas knue shote galicen :D

JO,pse me ju lene emra te vjeter kur ka emra shume te bukur sot .

Linka_pz
01-10-09, 14:11
Sepse ne te ardhmen, kur te kendohet emri i nje patrioti, le te dihet identiteti se prej cilit komb ka ardh, e jo me knu klaudia shifferin edhe kasandren si qysh e kan pas knue shote galicen :D

Edhe pse jam kunder emerave te vjeter nuk do te thote qe me pelqejne emrat e huaj perkundrazi i urrej ,me shume parapelqej emertimin e femijeve duke marr germa nga prinderit e tyre ,qe ka shume raste qe kan formu nje emer shume te bukur .

roadrunner
01-10-09, 14:41
Mir mir Linka ashtu ben, vetem se jo me pas nana emrin Kumri e me ja lan qikes emrin Kasandra, qashtu e pata fjalen une :D...megjithat per mu ehste shum me rendesi me qen te gjithe te shendoshe dhe te lumtur, e tjerat te gjitha rregullohen vete :D

Diana007
01-10-09, 14:47
Mir mir Linka ashtu ben, vetem se jo me pas nana emrin Kumri e me ja lan qikes emrin Kasandra, qashtu e pata fjalen une :D...megjithat per mu ehste shum me rendesi me qen te gjithe te shendoshe dhe te lumtur, e tjerat te gjitha rregullohen vete :D

Hm e psh qfar emri me ja lon Kumria qikes :confused:

roadrunner
01-10-09, 14:50
Ne te zgjedh vet e drejt e vetja eshte, un vetem se e dhash mendimin tem :D

Hm e psh qfar emri me ja lon Kumria qikes :confused:

Diana007
01-10-09, 14:52
Ne te zgjedh vet e drejt e vetja eshte, un vetem se e dhash mendimin tem :D

Aha , se mednova se the , kumrija nuk ben me ja lon nje Emer modern qikes :rolleyes:

roadrunner
01-10-09, 14:54
Hahah jo jo thash psh qeto emra te serialave qe sherbejne per degjenerimin e shume njerzve mos me jau lan emrin si do qe jau lashin Kasandra hahaha....ka emra te mire shqiptar sa te dush oj moter per secilen shkronje me zgjedh i kemi :D

Aha , se mednova se the , kumrija nuk ben me ja lon nje Emer modern qikes :rolleyes:

Diana007
01-10-09, 14:56
Hahah jo jo thash psh qeto emra te serialave qe sherbejne per degjenerimin e shume njerzve mos me jau lan emrin si do qe jau lashin Kasandra hahaha....ka emra te mire shqiptar sa te dush oj moter per secilen shkronje me zgjedh i kemi :D

Ahahahh , uh ,sa thash e shkreta Kumria me ja lon qikes emirn Xhemile , jo per tjeter por un kam nje ermr t e vjeter e thash qika ime me pas emrin e vjeter ahahahahahahahah

roadrunner
01-10-09, 14:57
A di qka esht me rendesi? E ceka edhe me heret, eshte qe te jet shendosh e mire, e lumtur dhe me prinder afer, tjerat kejt vijn me rend :D...emri nuk qon shum peshe, por jep edhe nje kuptim te madh pas nje kohe :D

Ahahahh , uh ,sa thash e shkreta Kumria me ja lon qikes emirn Xhemile , jo per tjeter por un kam nje ermr t e vjeter e thash qika ime me pas emrin e vjeter ahahahahahahahah

Linka_pz
01-10-09, 22:22
Mir mir Linka ashtu ben, vetem se jo me pas nana emrin Kumri e me ja lan qikes emrin Kasandra, qashtu e pata fjalen une :D...megjithat per mu ehste shum me rendesi me qen te gjithe te shendoshe dhe te lumtur, e tjerat te gjitha rregullohen vete :D

Jo moj larg qofte ani Kasandra .:biggrin:,ahahahha e pse Kumri-Kasandra duhet me ja lon patjeter a ?

roadrunner
01-10-09, 22:25
E pse a Kumri e ki emrin a? Hahah shembull e morra se jo ahahaha...bash emer i mir osht emri Kumri, ma i mir sa Kasandra shume

Jo moj larg qofte ani Kasandra .:biggrin:,ahahahha e pse Kumri-Kasandra duhet me ja lon patjeter a ?

Linka_pz
01-10-09, 22:29
E pse a Kumri e ki emrin a? Hahah shembull e morra se jo ahahaha...bash emer i mir osht emri Kumri, ma i mir sa Kasandra shume

Jo bash Kumri por Kumbull ahahhahaha ,jo emrin e kam shume te mire mendoj une edhe shume te njohur qe besa :smile:.

Aurena
18-10-09, 14:55
Me emra shqip tregojme se jemi shqiptar.Nese dikush deshiron t'ia riperterije emrin babait apo gjyshit,le ta gjeje perkthimin ne shqip,do te tingellonte per bukuri te Zotit.

emine
16-10-11, 14:07
Ne popujt e tjere cdo dite dhe me shume po popullarizohen emrat e vjeter dhe sidomos te babegjysheve ,poashtu ne portugall shumicen e rastev qka kam degju,femijevs vet i le emrin e vet pra me gjenerata trashegohet emri i babes e ne raste te rradha i nenes...

e_martumja
16-10-11, 14:37
Une them kur prindet kan deshir pse jo por nuk duhet me inpunu nese njoni seshte dakord.

Djali time te madhit ja kemi pertri emrin e nje kunat qe kishte vdekur ende pa i bushur 20 vjet, Burri e kish pas pa enderr ende pa e dit qe eshte djal lerja emrin time kshtu qe s'ja kam prish dhe tani teper at emer edhe djalin ahahah NAIM

LaDy_Diaspora
17-10-11, 10:48
Unė jam kundėr kėsaj tradite qė emrat tė pėrtrihen. Mendoj qė nuk ėshtė ndonjė gjest qė tregon dashuri ndaj tė vdekurit (apo dikujt qė ėshtė akoma i gjallė, gjenerata "senior") por thjeshtė njė e metė e jona qė na ka pėrcjellė ndėr vite.
Unė mendoj qė mė sė keqi e ka fėmiu, i cili e kupton historinė me vonesė dhe qė ndoshta edhe mund t'jetė pak i zhgėnjyer nga metoda me tė cilėn ėshtė zgjedhur emri i tij. Cdo njeri meriton njė identitet e jo pėr hir se filani e fisteku kanė qenė tė mirė e ishalla m'ngjanė fėmiu aty, po ia lė emrin e filanit apo fistekut.
Besoj qė edhe fėmiu ka merituar njė emėr tė vetin dhe sot kemi aq shumė zgjidhje sa qė besoj qė kjo s'do ishte fare problem...

AlbaSoft
17-10-11, 12:59
S`ka gje te keqe nese pertrihen emrat por nuk duhet be Zakon kjo

jEtA_1
17-10-11, 13:02
Une them kur prindet kan deshir pse jo por nuk duhet me inpunu nese njoni seshte dakord.

Djali time te madhit ja kemi pertri emrin e nje kunat qe kishte vdekur ende pa i bushur 20 vjet, Burri e kish pas pa enderr ende pa e dit qe eshte djal lerja emrin time kshtu qe s'ja kam prish dhe tani teper at emer edhe djalin ahahah NAIM

e_martumja te njejtin rast e kam edhe une djali im e ka emrin e kunatit te cilin aksidentalisht e kan vrar me revole duke deshtur ta vrasin nje tjeter e plumbi e ka marr ket dhe prej kur u pata martuar vjerra ime gjithnji tregonte per te dhe gjithmon qante e pasi tash burri im eshte i vetmi djal une vet kam shprehur deshir tia le emrin e kunatit edhe pse burri nuk ka pas deshir se thonte nuk mund ta therras ne emer te tij por une po ate dit qe linda menjiher e emrova me emrin e kunatit dhe posa kan marr vesh vjerrija te mij ne kosov shume u paten gezuar dhe me kan uruar dhe me urojn edhe tani per ket gjest qe kam bere .

winona
17-10-11, 21:05
Une per veti kurr si kisha pagzue femit e mi me emrat si Muhamet ,Rrahim apo Nazife,Hanife ,edhe nese keta emra i kan pas te afermit e mi.Fundja keta asnje nuk jan emra shqip ,edhe nuk kisha pas deshire qe femit e mi ti perqeshin ne shkolle per hir timin se kam dasht me u ja pertri emrat e te afermit te mi...Sot kemi emra aq te bukur shqip edhe modern....

e_martumja
17-10-11, 21:08
e_martumja te njejtin rast e kam edhe une djali im e ka emrin e kunatit te cilin aksidentalisht e kan vrar me revole duke deshtur ta vrasin nje tjeter e plumbi e ka marr ket dhe prej kur u pata martuar vjerra ime gjithnji tregonte per te dhe gjithmon qante e pasi tash burri im eshte i vetmi djal une vet kam shprehur deshir tia le emrin e kunatit edhe pse burri nuk ka pas deshir se thonte nuk mund ta therras ne emer te tij por une po ate dit qe linda menjiher e emrova me emrin e kunatit dhe posa kan marr vesh vjerrija te mij ne kosov shume u paten gezuar dhe me kan uruar dhe me urojn edhe tani per ket gjest qe kam bere .
Me vjen qe mire, nje gjest i vogel por qe shume zemrat i ka gezu...

Fshatari
17-10-11, 21:22
Une per veti kurr si kisha pagzue femit e mi me emrat si Muhamet ,Rrahim apo Nazife,Hanife ,edhe nese keta emra i kan pas te afermit e mi.Fundja keta asnje nuk jan emra shqip ,edhe nuk kisha pas deshire qe femit e mi ti perqeshin ne shkolle per hir timin se kam dasht me u ja pertri emrat e te afermit te mi...Sot kemi emra aq te bukur shqip edhe modern....
Mue me pelqejne shume keta emna: qerkin, ajet, m'hamed, zajneb, shuja, shukri,emine,winona, e ndoj tjeter!
E paskena harrue Merita !

premium
17-10-11, 21:47
stėrgjyshi ka pas emrin premium e une ja kam marr emrin e tij :)

winona
17-10-11, 22:35
Edhe gjyshja ime e ka pas emrin winona,prandaj quhem une keshtu...

Hajra
18-10-11, 18:18
Edhe gjyshja ime e ka pas emrin winona,prandaj quhem une keshtu...


....ti e din qe nuk ta prishi ama qetu nuk po mundem me te besu, hahah...

Zero Cool
18-10-11, 18:32
Po , emrat shqiptare duhet te perseriten !

vjeshta
18-10-11, 19:52
Emra shqiptar po ,emra te pertrirė jo sepse i shohe si te quditeshem ,me duken sikur me qene te dominuar nga dy lloj personalitetesh ! Dhe ajo se qka me vrane me shume veshin eshte shkurtimi i emrave te tyre, ku nga nje emer i bukur del nje emer shume i pakuptimte !

elvio
23-07-12, 22:46
Jo,edhe as me pelqen.
As nuk ka ndodhur ne familjen time(te madhe),edhe pse eshte propozuar dy here te vetme,ne lindjen e femijve.


:smile:

Kaltrina
24-07-12, 09:49
Jo!!!!

Codex
02-08-12, 11:13
Une du me ja lan valla te vllezerve te mi thmive te vllaut qe jetojn ne gyrbet, veq ashtu duhna me pas thmi shume...
Se edhe ata jan te humbur per se gjalli, ni sen qe ne ks jan si bryma para dielli, bile piramidat-shpijat qe i kan ndertue me ju bo te banushme edhe ne emer tina qaj gjak eshte prej babe jem , bile kur te vijn ne pushime edhe masi te shkojn mas dy tri jave.. i thrras ne emer te vllaznive ne ks e e thmive te vllaznive... gjallhonet apet trolli e vendi ...se shkret prej fundit gushtit dri ne vitin tjeter...

emine
02-08-12, 20:16
Emri a shume i rendesishem
Nese deshironi mos me ju mallku fmijte juje gjithe jeten,ateher sgjedhni emer ku per te cillin sdo turperohet ta mbaje,nese doni me i marre ne qafe fmijet,ateher veni selima,miftara,rrustema,,,
Ungjni pak menen e madhe e jetoni ne realitet,mos kapi per rraje te kalbta,me jau pa edhe fmija sherrin tan jeten...

Codex
02-08-12, 21:13
Emri a shume i rendesishem
Nese deshironi mos me ju mallku fmijte juje gjithe jeten,ateher sgjedhni emer ku per te cillin sdo turperohet ta mbaje,nese doni me i marre ne qafe fmijet,ateher veni selima,miftara,rrustema,,,
Ungjni pak menen e madhe e jetoni ne realitet,mos kapi per rraje te kalbta,me jau pa edhe fmija sherrin tan jeten...

Emine, ti a ke mujt mi zgjedh dajt e tu ? Jo, qaq emrin msa dajt e tu, keshtu qe secili duhet me kuptu qe qata emra ne at kohe kan qen IN- ja kan ngjit thmive, edhe sot e prej mas lufte qe kan ngjit emra... mas 20 30 vitevev kan jasht mode

Emer mo, emri njeri ste bon, as ste pakson diqka...

Nejse per emer sma ka ni kurr valla ho ne Ks ho ne perendim skom ni fort per kit pune, veq dyqysh kur dul mehmeti me nerminen ne tv edhe e pushtun Kosoven e shqiptarin, kogjo ne te madhe rrijshaaa...

murrizi
02-08-12, 21:19
Emrat Shqip le tė trashėgohen.
Emrat e huaj le tė zhduken.
Shumė e thjesht kjo formul, duam tė jemi Shqiptar ose jo ?!?

Codex
02-08-12, 21:34
Emrat Shqip le tė trashėgohen.
Emrat e huaj le tė zhduken.
Shumė e thjesht kjo formul, duam tė jemi Shqiptar ose jo ?!?
Bin laden, al zarkavi, Abdullah,Hamza, Ebu bekri .. rambo 2012 afganistan host, qita jan ne mode kto nga 11.09.2001

ose ose mehmet kosova,sulltan sylejman hatuuuuuuuuum hahahaaaaaaaa qeshtu tash en mode edhe shqiptar edhe musliman. si ngjitet djalit emri prrok

murrizi
02-08-12, 21:37
Bin laden, al zarkavi, Abdullah,Hamza, Ebu bekri .. rambo 2012 afganistan host, qita jan ne mode kto nga 11.09.2001

shum ne rregull, veq fmija mos te hjekin ;) kėshilla te islamit !

Codex
02-08-12, 21:40
shum ne rregull, veq fmija mos te hjekin ;) kėshilla te islamit !

thmija nuk hjek,un per emra jo, veq shneten ta kan qaq, hahahahaaaaa

ps: kshill, kur rrokni per tradhti,internet sene vene, jo ne prezenc te thmive as mos e reflektoni te thmija... thmija mos te hjekun qaq, ju te mdhej jeni thene qafen qysh doni, thmin leni rehat mos i perdorni veglaaa

YanYan
02-08-12, 23:57
Hmm, ndoshta i kisha vu vec emrin e gjyshit te mamit se ka pas emer trendy :biggrin: (rahmet paste)
Jo seriozisht tash, mua personalisht me duket budalliku me i madh me i vu femijeve emra te brezave te vjeter. Ai femije prap se prap sdo thirret ne ate emer sepse do preferoje nje nickname. Edhe prinderit tone kane emra me ndrysh se prinderit e tyre. Nuk ka kuptim dmth. Ti fmis mos ja ven emrin Michelle ose Michael, se sjane emra shqiptar dhe sikur sna pershtaten, por nuk eshte nevoja ti emerosh femijet si ne kohen e 'qepes'. Nejse, qejfe qejfe kjo dyrnja.

Lona
29-08-12, 11:07
JO nuk pajtohem.

Gjumashja
04-01-13, 21:50
me gjithe respektin per te ndjeret, por kurre nuk jom e pajtimit me pertri emrin pa marre parasysh a ka qene ai emer ''i vjeter'' apo ''modern''

Dardanesha
04-01-13, 22:28
po more pse jo si psh : hamide, hanife, xhemile, xhylije, kadri, hasan, hysen, zeq ha ha ha