PDA

View Full Version : Psikologjia nė tėrėsi (Studim nė tė gjitha lėmit e saj)


Psikologu
09-09-05, 14:48
Pershendetje tė nderuar/a!

Me hapjen e kėsaj teme , kam qellimin dhe mendimin qė tė futem sa mė thellė ne lėnden dhe boten e Psikologjisė nė mėnyren mė shkencore dhe atė profesionale, qysh nga fillimi , pra duke shkruar mbi tė gjitha llojet e sėmundjeve psiqike , ngacmimeve nervore,sėmundjet shpirtėrore,ato kronike,problemeve tė ndryshme jetsore,tė dashurisė,urrejtjes,tradhėtis , besimit , vetėbesimit dhe shumė e shumė lėmi tė tjera tė kėsaj natyre me qellim qė tė kemi njė kuptim mė tė plotė mbi jeten dhe pėr jeten , tė mos luftojmė mė ajrin,tė mos nxjerrim ligje dhe pėrfundime negative , ose ti quajmė pozitive ato negativet,por qė tė afrohemi sa mė shumė jetes,dashurisė,tolerances , kuptimit, por edhe tė dijmė qė tė vendosim mbi tė keqen dhe tė marrim rolin tonė , duke e ditur se cdo kush vlenė aq shumė dhe se cdo kush e ka vleren e madhe nė ketė botė , pa dalluar gjini , raca , besime fetare ,politike , ose pa i diskriminuar as tė sėmurit ose te ngacmuarit nga llojet e ndryshme tė sėmundjeve njerzore psiqike, shpirtėrore ose tė trashėguara qė nga lindja.

Ju deshiroj lėxim tė kėndshėm.

Psikologu
12-09-05, 23:19
Perspektiva e Psikologjisė

Fjala psikologji pėr tė paren herė ėshtė paraqitur nė Angli me 1693 por nuk ėshtė perdorur dhe nuk ėshtė kuptuar njė kohė tė gjatė deri nė vitet 1800. Kjo fjalė , ėshtė sinonim i pėrbėrė nga dy fjale greke "psyche" dhe "logos". Psyche nė mėnyren origjinale nenkupton frymarrje(respiracion) por me vonė ėshtė nenkuptuar si shpirt sepse frymarrja ėshtė indikuar shpirtit e cila ende nuk e ka lėshuar trupin. Nė mitologjine greke Psicho ka qenė njė grua e cila ka qenė nė mardhenie dashurie me perendine e dashurisė Erosin. Ai ishte dashnor i saj por kishte njė kusht ndaj saj qe mos tė ia shikonte fytyren e tij kurrė. Por nga kuriziteti Psichoja vendosi njė qiri per tja shikuar fytyren por nė momentin kur ekupton Erosi atėhere ai e magjepse atė. Pėr tė ia arritur ngadhenjimit ėshtė dashur tė bejė njė luftė te madhe me perplot rreziqe por ne fund ajo eshte transfromuar ne perendeshe dhe ju ka bashkangjitur Erosit ne parajsė. Psycha slimbolizon shpirtin njerezor. Gjatė shekullit tė shtatembdhjetė kuptimi i fjles psiche ėshtė shenderruar nė kuptimin e mendjes ndersa fjala logos nje fjale tjeter greke ka nenkuptuar shkencen ose arsyen. Sipas rrugeve Greke psikologjia ėshtė njė kuptim mbi arsyen ose mbi mendjen, ose si thuhet sot studimi mbi mendjen.
Psikologjia ėshtė shkenca e sjelljes dhe kognicionit. Kognicioni pėrfshin sjelljet mendore.
Tani duhet tė kesh parasysh qe psikologjia ose mė saktė psikologjia klinike qė tė gjithė njerzit e njohin dhe perdorin zakonisht termin Psikologji ose Psikolog ėshtė ai ose ajo qė mirret me trajtimin e njerzve qė kanė nevojė. Psikologet klinik gjėnden kudo; spitale pėr semundjetmentale (mendore), institucione pėr prapambetjen mendore, nė burgje, klinika tė shendetit mendor, nė gjykatat e tė miturve, nė qendra shendetsore universitare, klinika pėr keshillimin e femijve, etj.
Ėshte jasht mase e rėndėsishme qė ju tė kuptoni dallimin midis Psikologut klinik dhe Psikiatrit.
Psikologu klinik merr njė diplome nė Psikologji dhe mė pas vazhdon studimet pasuniversitare. Pas pothuaj dy vittesh ai/ajo merrė graden e masterit nė Psikologjine klinike (Psikologi legjitimuar) dhe pas perafersisht 2/3 vjetesh tė tjerė studimi, i jipet grada Ph.D. (doktor i filozofisė) grada e zakonshme pėr Psikologet. Pasi merrė kėtė gradė, ai praktikohet 1 vitė nė njė institucion nėn kujdesin e Psikologėve tė tjerė, perpara se tė fillojė tė diagnostikoje dhe ti trajtojė njerėzit nė mėnyrė tė pavarur.
Psikiatri eshte krejtėsisht ndryshe. Psikiatret janė mjekė tė specializuar pėr trajtimin e sjelljeve anormale dhe si tė tillė ata mund tė rekomandojnė ilaqe, gjė qė s“mund ta bėjnė Psikologet. Psikiatret ndjekin shkollen mjeksore dhe marrin graden doktor nė mjeksi (M.D.). Pastaj ata specializohen nė trajtimin e sjelljes anormale. Psikiatret shpesh i shohin sjelljet e pacientit tė lidhura me shkaqe mjeksore dhe nė kėtė mėnyrė pėrdorin shpesh trajtim mjeksor, si psh. , terapi me medikamente, krahas terapise psikologjike. Psikiatri e shef origjinen e "crregullimeve mendore" si pasoje e anomalive gjenetike si dhe tė dėmtimeve, dhe komplikimeve neuro-fiziologjike e kjo si pasojė edhe trajtimi u bėhet me anen te ilaqnaveeve tė ndryshme (tė cilat deri tani nuk kane dhene rezultate te kenaqshme)..
Psikolgu (Klinicist apo Psikoterapeut) e sheh origjinen e "crregullimeve" duke u fokusuar nė aspekte tė ndryshme tė formimit tė personalitetit dhe procesit tė formimit tė jetės Psiqike.Mu ketu vihet theksi nė strukturat qė besohet (dhe ketu ka rryme dhe perspektiva te ndryshme) se janė percaktues nė formimin e jetes mendore tė individit.
Njė shėmbull mė konkret pėr tė dalluar ndryshimin mes te dyve eshte parimi themelor ne praktiken e Psikologut qe qdo rast klinik (klienti), para se ti nenshtrohet nje trajtimi psikologjik duhet qė gjithmonė tė kontrollohet pėr probleme neurofiziologjike. Nė qoftė se klienti mbas analizave tė bėra tek neurologu del se ka probleme neurologjike atėhere Psikologu nuk e merr persiper trajtimin e ketij rasti dhe i sugjeron tė filloje trajtimin mjeksor perkates.Nuk ėshtė vetem kusht qė pacienti duhet me doemos tė kontaktoj neurologun , por e kemi fjalen tek sėmundjet e mėdha neurologjike.
Nje ndryshim tjeter i dytė eshte nė mes tė terminologjive tė ndryshme tė pėrdorura nga Psikologu dhe Psikiatri.
Nese psikiatri perdor termin sėmundje, Psikologu perdor termin mė tė moderuar (me pak stigmatizues), gjithashtu termin Pacient (perdorur nga Psikiatri) nuk do ta degjosh nga goja e nje psikologu i cili perdor termin Klient, Individ Ose Person.

Pak mbi Psikoanalizen dhe Freudin

Sigmund Freud dhe jeta e tij

Sigmund Freud lindi me 6 maj tė vitit 1856 nė Freiberg , njė qytet ne Mähren (Qekia e tashme).
Familja e tij i takonte kultures jude nė ketė qytet dhe ky ishte njė nga 130 judenjet ne njė qytet tė banuar nga 4500 banorė.
Freudi filloj universitetin nė moshen 17 vjeqare, por nuk u legjitumua si mjek (examen) derisa i plotesoj 25 vjet.
Por kur u legjitimua , ky u punėsua nė spitalin e Vjenes.
Nė vitin 19032 Freudin e takojmė si profesor , pas 17 vitesh pervojė pune tė profesionit ( koha normale ishte tetė vjet), ndersa ne vitin 1886 u martua dhe kishte gjithsejt gjashtė fėmij.
Puna e parė e Freudit nė teorin e psikoanalizes”Studie uber Hysterie” e shkrou sė bashku me kolegun e tij tė punes Joseph Breuer dhe kjol iber u publikua nė vitin 1895 , pra nėntė vite , pas hapjes sė klinikes sė tij private.
Libri i parė tė cilin ai e shkrou vetė ishte ”Traumdeutung” qė dolin eqarkullim ne vitin 1899.
Nė start me 1902 njė grupė studjuesish u interesuan aq shumė rrethė kesaj saqe filluan tė takohen me Freudin cdo javė nė shtepinė e tij pėr tė diskutuar idenė e libres sė endrrave dhe shkrimet e tjera nė ketė.
Freudi shkroi edhe njė sasi tė madhe tė librave dhe artikuj mbi psikoanalizen nė fillim tė vitit 1900.
Nė ketė kohė , ai ishte 40 vjeq , qė zakonisht u llogariste si njė moshė produktive nė bazat shoqerore.
Nė vitin 1908 u formua shoqata e psikoanalisteve, ku nė fakt , shumė studius tė jashtem udhetonin shpeshė ne Vjen pėr tė studjuar tek Freud-i , dhe pėr ketė edhe mori edhe shumė urime dhe premtime dhe komplimente.
Nė vitin 1909 Freud u bė mjekė nderi nė Clark University nė Amerikė , dhe po nė tė njejtin vitė u mbajtė edhe kongresi i parė mbi psikoanalizen nė Salsburg tė Austrisė.
Freud u propozua edhe pėr marrjen e qmimit Nbel , por edhe pse zbuloj shumė , kontiboj shumė dhe dha teori tė rendesishme , ai nuk e mori kurrė ketė qmim Nobel.
E bija e tin Anna Freud filloj qe tė shkoj sė bashku me tė neper seminare tė ndryshme dhe zavendsonteedhe vendin e tij nganjehere.Anna e cila shkoj pėr analiza tek babai i saj dhe e studijoj psikoanalizen teka i , ishte edhe si sekreterare e tij , motermedicinale por edhe si kolege mė e besuara e tij.
Perforcimi i nazisteve ne Gjermani dhe perndjekja e judenjeve e krijoj njė pasiguri tek Freud .
Nė njė bashkpunim tė hershem me lidhje me nje liber Woodrow Wilson (Kryetar i Amerikes) Freud e njifte ambasadorin amerikan nė Francė William Bullit dhe kishte mardhenje tė mira me tė, ky i ndihmoj Freud qė tė dal nė Angli pėr shkak te pasiguris sė tij nė Gjermani, e tera kjo ndodhi ne vitin 1938 kur ky kaloj nė Angli.
Ne vitin 1923 Freud e kishte fituar diagnozen e kancerit nė gojė dhe pėr shkak tė kesaj i bėri me dhjetera operacione qė ne fillim e parė nė Austri.
Pak pasi qė ai erdhi ne Angli , dhimbjet e tij u rriten aq shumė sa qe ndikuan qė ai edhe e kerkoj nga mjeku qė ti jep njė morfin vdekese me 23 shtator tė vitit 1939.
Psikoanaliza u formua nga Sigmund Freud, i cili edhe e krijoj atė duke u bazuar sė pari nemendimet e tij personale dhe pastaj qė ta dijė vetė se; si dhe perse ai ishte i frigėsuar nga vdekja , fobia dhe dhimbja.Ai filloj duke e analizuar sė pari veten e tij qka kjo dergoj mė vonė deri tė ajo , kur ky filloj edhe ti analizoj njerezit e tjerė.
Psikoanaliza ėshtė vetem ajo qė tė tregoj dhe hulumtoj se perse njerezitė sillen ne menyra tė ndryshme ne terė jeten e tyre te perditeshme,dhe se do tė ishte mirė qė tė dihet se perse njeriu frigohet nga lashtesia,erresira, nga insektet etj etj , por do tė ishte edhe mirė qė tė dihej nga kjo se , perse njerezit kan nganjehere edhe sjellje kriminele dhe cka fshifet prapa tyre.

E tera u pasqyrua nė njė pjesė tė madhe tė njerezve pėr shkak tė psiqikes sė tyre tė semurė,por edhe tė gjendjes sė pergjtheshme psiqike.
Psikoanaliza i pėrkushtohet njohuris dhe shpirtit te njeriut.
Freud ishte vetė mjekė dhe se gjendjet neurotike tė pacienteve tė tij pėr tė ishin shumė interesante pėr ti studjuar.Psikoanaliza i sqaron ankthet dhe ankthet e detyruara si njė llojė perjetimi tė tronditjes tė cilat kan lenė gjurmė qysh ne fėmijeri.

Eshtė femijeria ajo qė vendos se si do tė jemi ne si tė rritur!

Pėrvojat e dobta dhe ngjarjet nga femijeria munden tė dergojnė tek friga dhe shqetesimi i njeriut .Nese njė femij rrifet ne vegjeli , atij do ti imponohet nė te ardhmen se ai ose ajo ka te drejtė tė rref tjeterkend nė tė ardhmen , ose keta fėmij edhe pėrcillen nga hija e friges pėr krejt jeten duke u friguar nga njerezit.
Nė femijeri , formohet njė njeri dhe pėr ketė arsye vend tė posatqeshem gjėnė edhe Psikoanaliza , pra ėshtė femijeria e njeriut ajo qė vendosė se si do tė jemi ne kur te rritemi, sepse kjo ėshtė menyra se si ne i krijojm edhe pėrvojat e tona té femijėris, tė cilat na shtyjnė nė ato ndjenja tė pa njohura dhe si ato na dergojnė tek nje ngritje e moralit ne pergjithėsi, mvaresisht se ne cilin llojė tė moralit.
Freud e kishte njė teori pėr fazen e zhvillimit tė njeriut , e para teori qė Freud-it e pėrdori ishte ishte ajo e ashtu quajtura Libidon (forca e gjinisė) ndersa e dyta teori e tij ishte ajo e agresionit (agrisivitetit).
Ai mendonte se edhe femijet e vegjel kan njė llojė seksualiteti nė shumė fusha tė ndryshme.
Nga 0-1 vjeq femijet e vegjel e kan njė period qe quhet edhe perioda orale,kur ata deshirojnė tė ken cdo gjė nė goje qė tė bejnė thithjen.
Nga 1-3 vjeq femijet e kan njė period e cila quhet perioda anale , njė period kur femijet vijnė nė kohen e derdhjes se ujit dhe tė zbrazjes (jashte qitjes dhe urines) pra mesohen se si te tregojnė se kur e kan nevojėn e tyre.
Nga 3-7 vjeq femijet janė ne kohen kur fillojnė tė dashurohen ne prinderin , ose prinderit e tyre , mvaresisht nga gjinija e kundertė.
Nga 7-12 vjeq femijet janė nė moshen e pėrtacis kur ndryshimet nuk janė aq tė mėdha ,por pas kesaj vjen edhe koha gjenitale (koha e pubertretit) ne perioden ne mes tė 13-19 vjeq kur dhe seksualiteti ėshtė si i moshes sė rritur.

Freud filloj qė ti mjekoj pacientet e tij me ndihmen e ujit tė nxehtė dhe te ftohtė, me perqime tė vogla elektrike dhe me pak hypnoz.Me ndihmen e shokut tė tij Breuer, e zbuloj ai qė mendimet e harrura oset ė humbura , kan mundesi tė japin symptome.
Ai filloj qė tė merret me teorit Psikologjike dhe metodat e mjekimit nė ketė drejtim.
Tash pėr tash , kuptohet se nuk perdoren keto metoda ne menyra tė njejta si ne atė kohė, por u pėrshtaten menyres sė analizes nė bazė tė sjelljeve , mendimeve , endrrave tė cilat analizohen me kujdes duke e gjetur edhe menyren e shkakut dhe arsyen se pse njeriu nė fakt vepron ose mendon nė keto menyra.
Nese njeriu vuan nga Fobia (friga) dhe endrrat rishtuese , mundet tė shkoj pėr vizitė te Psikologu qe tė bisedoj mė tė pėr problemet e tij /saj,dhe pėr ketė edhe e merrė pergjegjen se ku dhe si qendron shkaku qė njeriu vuan nga keto problemet ė kesaj natyre.
Qė tė kemi mundesi qė ta perdorim psikoanalizen ,duhet tė ia dijmė ketij pacientit edhe tė kaluaren,dhe duhet pa tjeter tė dij se si ishte femijeria e tij, si ndjehet pacienti nė gjirin e ngushtė shoqeror ose familjar.

Njerezit (pacientet) nė tė shumten e rasteve mundohen tė i ikin tė vertetes e cila e shtrengon dhe e mundon aq shumė dhe duke i shtrenguar dhe fshehur ndjenjat kalon edhe ne kujtime tė fshhura , k unga keto rrethana fitohet edhe ankthi, dhe mu pėr ketė punojnė Psikologet qė tė nxjerrin ne shesh te kaluare e pacientit , ne menyrė qe ti jipet diagnoza e vertete se ku qendron problemi qė pacienti nė fjalė, nuk ėshtė mirė me shendetin e tij psiqik.
Njeriu nuk duhet qė tė ketė problemet ė medha ose thjeshtė tė jetė i sėmurė psiqik qė tė kerkoj ndihmen nga Psikologu pėr trajtim nė ndonjė terapi.
Por shumica e njerezve e kan njė frigė ne veten e vetė qeØtė mos jenė si tė shenuar ose regjistruar , mendojnė se kjo ėshte njė punė qe duhet te mbahet seket .
E verteta ėshtė se“psikoterapia nė tė shumten e rasteve mirret me problemet e jetes sė perditshme tė psikologjisė njerzore, tė cilat probleme , cdo njeri i njef ne veten e vetė por lufton kunder tyre duke i mbajtur si sekret ne brendesin e vetė.Por psikoterapia ka tė bejė mė se shumti me mjekimin tė lirė mental sesa me atė te psikiatrisė,qe nė cdo rast qellimi i terė kesaj ėshtė qė njeriu tė jetė mirė dhe i menqur me veten e vetė , ta zbulojė ”unin” e vetė, sesa tė mjekohet me medikamente ose tek ndoj llojė qendre psikiatrike me pa nevojė.
Mbrenda ketyre viteve , shumica me kan kontaktuar dhe thuja se cdo njėri ka thenė se ”Une nuk kam probleme tė mėdha psiqike qė tė kerkoj mjekim nė psikoterapi” , dhe nga kjo ka rezoltuar se ata nuk e kan marrur si rast serioz nevojen e mjekimit tė tyre nė ketė drejtim , por nė filllim janė mbyllur ne vete , duke i ikur tė vertetes , dhe mė pas pas njė kohe , kur nė faktė nuk kan mundur tė rezistojnė , janė lajmeruar prapė qė tė kerkojnė ndihmė dhe e kan marrur , por e tera ka ndikuar tek keta qė ne veten e tyre tė ruajnė "integritetin" e tyre qė tė mos dihet se personi nė fjalė ėshtė pėr nevoja tė Psikoterapisė , por duhet ditur se mirqenja shpirteroe ėshtė qelsi kryesorė pėr jeten e njeriut , e nė keto raste nuk duhet tė hetizohet , por tė kerkohet rruga e drejtė ,rruga e cila edhe jep rezultate te fyteshme ne ketė drejtim
Psikoterapia nuk ėshte asgjė tjeter vetem terapi e lirė dhe udhezim pėr mirqenjen shpirterore.

Vazhdon...

Psikologu
13-09-05, 19:21
A ishte Freud shkenctar?!

Kritika ndaj Freud ka qenė e gjatė deri nė kohen e fundit ku edhe ka hasur ne ndesh tek disa studius, por nė keto decenjet e fundit ajo ėshtė berė shumė e e fortė dhe e argumentuar mirė, dhe tash ėshtė berė e mundur qė tė kuptohet se a ka qenė Freud shkenctarė apo jo?
Astrologjia ,teoria e Darwinit dhe Psikoanaliza e Freud , janė disa shembuj teorik ku nė fakt nė bazat shkencorė, janė bėrė shumė pyetje pėr te dhe rrethė kėsaj.
Sa pėr teorin e Astrologjis dhe debatet neper universitetet boterore , gjindet njė konsesus se Astrologjia nuk ėshtė njė shkencė.
Teoria e Darwinit ėshtė hulumtuar disa here ne shumė raste ,dhe ne pajtueshmeri me studimet e bėra ėshtė konkluduar se qeshjta natyrore ėshtė njė teori e shkences,por fakti qendron krejt ndryshe me Psikoanalizen dhe me Freud.
Si arsye e kesaj mundet tė jetė se Freud ėshtė ne rangun e njė shkencari tė madhė nė bazė tė punes , debateve dhe hulumtimeve tė zhvilluara deri me sot,dhe njekohsishtė mungesa e Freud dhe e teoris sė tij, kan qenė aq tė ndieshme ne keto decenje te fundit dhe pėr ketė kan terhjekur verejtjen shumė e shumė analistė dhe studius rrethė kesaj mungese.
Kjo kritik e re merrė parasysh shume letra tė cilat u gjinden nė kohen e jetes se Freud dhe tė cilat e preokupuan atė nė atė kohė,por njekohsishtė dhe paralel me kohen , keto letra edhe dhanė dritė tė madhe nė bazat e studimit tė personalitetit tė tij, sepse keto kritika deri me tani kan qenė shumė e me shumė te avancuara ne menyren filozofiko-shencore dhe atė sistematike, e pas kesaj njeriu mundet lirishtė tė kuptoj se sa ėshtė rritur teoria e tij dhe se sa kerkohet njė hulumtim rrethė personalitetit te Freud nė kohen e sotme.
Pėr Freud , ishte e pamundur qė perkohėsishtė tė parashef disa instikte dhe mendime tė disa pėrsonave gjė tė cilat me vonė i gjejmė edhe ne letrat private te Freud-it ku keto letra u publikuan pas vdekjes sė tij , dhe keto letra private te tij e ngrisin Feudin edhe me shumė nė rrugen e njė shkenctari.
Nė ketė vazhdim behet edhe njė llojė parashikimi mbi atė se si Freud ishte kuptuar nga teorit shkencore dhe nga ata njerez tė cilet identifikonin vetveten ne atė se , cka ėshtė dhe duhet tė jetė shkenca , ose qe mundet edhe tė quhet racionale-empirike ne bazė tė parashikimeve shkencore,sepse vetė Freud duke llogaritur nė ketė ai e pershkroj Psikoanalizen si njė shkencė empirike, e ndertuar ne bazė tė parashtrimeve por edhe te studimeve klinike.
Nga kjo del se teorit e Freud janė tė verteta dhe shkencore , dhe me pas , keto teori mundohen tė gjejnė poena filozofik se si dhe sa Psikoanaliza i takon njė shkence te veqantė nė jeten tonė.
Qė te mos keqkuptohemi ,duhet patjeter te thuhet se ky shkrim e trajton Psikoanalizen si nje teori e cila ka per qellim qė ti jep njė pershkrim dhe vlerė shkencore,sepse njė teori mundet gjithashtu ta ketė njė vlerė instrumentale ,pa marrė parasysh se sa ajo ėshtė e pershkruar nė realitet.
Qė Psikoanaliza kishte njė vlerė instrumentale duke e trajtuar jeten dhe rendesin e faktorit njeri si njė studim qė nga vegjelia bie ne pajtim me atė se vlera e saj , dhe fryti i saj bėri kthesa tė mėdha pėr individin dhe rolin e seksualitetit pėr njeriun, vleren , nevojen dhe rendesin,dhe nė ketė faktė Freud e analizoj atė nė menyren e hollsishme dhe e rriti nje interesim tė madhė ne fushen e teraps klinike , nė praktikė dhe nė fushen jetsore , dhe ketu nė ketė drejtim nuk ka asnjė hamendje ose dyshimi rrethė asaj se Freud nuk mundet tė jetė shkenctar, por do tė futemi me shumė ne ketė analizė nė postimin e tjeter.

Vazhdon.....

Psikologu
14-09-05, 15:56
Logjika e kritikes pozitive pėr Psikoanalizen.

Kritika e cila ishte e drejtuar kunder Freud ne kohen e jetes sė tij mė shumė behej nga shumė mjekė dhe psikiater, por sduhet harruar se pjesė pjesė e tėra mvarej nga ajo se shkenca filozofike nuk ishte edhe aq e zhvilluar ne kohen e karrieres se Freud , dhe se njė pjesė e terė kesaj ishte e bazuar mė se shumti ne zhvillimet e shkences teorike ku cdo gjė ishte e fokusuar me shumė nė Fizik dhe shkencen e saj dhe kjo edhe mori hov sidomos ne fillimet e vitit 1900.
Njė nder qeshtje mė tė rendesishme ishte siq thamė shkencafilozofike ne atė traditen empirike dhe ajo llogaritej si logjikė pozitive,, gjė e cila tentonte dhe kishte per qellim qe te krijonte nje filozofi me te re dhe te bente kalimin me te madhe nga ajo filozofi e vjeter qka edhe fjala pozitiv e ka qellimin pėr kete trajtim te kesaj teme.
Kjo menyre e ides se ashtuquajtur pozitive fsheh ne vete shumė dukuri, ndersa ne fakt ,kjo ishte njė teori shkencore ne kohen e mbasė luftes sė dytė botėrore, por per fat te keq ,kjo edhe perfundoj pas disa decenjeve ku ne faktė, pas vitit 1960 dhe kendej me kete lemi u moren vetem pak nga studjuesit,dhe kritikat e derguara kunder kesaj teorie dukej se beheshin aq lehtė duke mos e kuptuar se cka do tė thotė pozitiviteti dhe ideja apo logjika a saj.
Logjika pozitive perbehej nga njė grupė shkenctaresh dhe filozofesh radikal tė cilet deshironin ta ndanin shkencen nga joshkenca ne termet e shkences nė metafizik.dhe parapavija e kesaj ideje ishte edhe njė qendrim kritik duke parapa menyren e teorive spekulative p.sh. filozofin e Hegelit.
Ne perqendrimin serioz te kesaj u formuluan te ashtu quajturat verifikime pėr mendimin, por koha tregoj se ne ketė drejtim ishin kaluar kufinjet , dhe se nuk bente qė te ndaheshin mendimet e parashtruara nga njė nosens ne atė menyrė se si ishte shpresuar apo menduar qė nga fillimi.
Logisticientet empirik ishin tė interesuar vetem nė njė gradė rrethore pėr Psikoanalizen.Ne shkrimin e vitin 1929 nė librin ”Shkenca e ngritur botėrore” thuhet se Psikoanaliza e Freud do tė plotesonte vetem njė sqarim tė rruges plotesuese tė metafizikes", dhe njeri nga udheheqesit e ketij grupi Otto Neurath nė njė artikull tė vitit 1931 shkruan se edhe Psikoanaliza pėrmban shumė permbajtje metafizike,dhe se eshtė njė vlerė e vendosur pėr sjelljet e njeriut ne ketė botė dhe pėr paditurin e tij (lexo Ayer 1959)
Por disa tė tjerė qė kishin njohuri mė te madhe pėr Psikoanalizen , nuk e pėrfillen mendimin e Neurath nė lidhje me atė ,se logjika pozitive nuk mori asnjehere ndoj vendim qė Psikoanaliza do tė trajtohet si mė shumė shkencore ose mė shumė ne kuader tė metafizikes.
Logjika pozitive nga njehere thirret edhe si shoqeria e Vjenes sepse ajo kishte njė bashkveprim nė ketė qytet nė vitin 1920 , pra nė tė njejten kohė kur edhe Freud ishte aktiv aty.Njė ngjajshmeri e tjeter ishte se tė dytė , si psikoanalistet dhe logjisticientet pozitiv , iken nė kohen e nacizmit gjerman neper vende tė ndryshme , e njė nder to edhe nė Amerikė.
Disa tė ikurt tė cilet moren pjesė ne konferencen e vitit 1958 pėr psikoanalizen si shkencė nė New York , e nisur nga filozofet amerikan , kishin tė ftuar edhe analistė tė tjerė (Hook 1959) dhe se kritika e filozofeve ishte shumė konstruktive , por asgjė nuk dergojė nė atė se si dukej dhe cka ishte nė fakt Psikoanaliza si teori shkencore , dhe se a ishte ajo edhe shkencė, gjė e cila nė ketė konferenc nuk ndikoj ndoj gjė ne ngritjen mė te madhe te saj ,pra aty ku duhej tė jetė.


Vazhdon....

Psikologu
15-09-05, 13:46
Karl Popper dhe kritika e tij

Ky filozof Karl Popper , i kishte rrėnjet nė logjiken pozitive dhe ky deshironte tė bente kufizimin ose ndarjen nė mes tė asaj shkencores dhe joshkencores.
Qysh ne vitet e 1930 e kendej , Popper filloj tė ketė njė simpati dhe sinqeritet tė madhė rrethė Psikoanalizes.
Diku mė vonė ne vitin 1962 Popper e mori Psikoanalizen si shembullė nė njė teori e cila nuk rrezikonte tė behej falsifikuese..
Nė artikullin e tij Popper e pėrshkruan se si ai nė vitin 1919 kur ishte ne moshen 17 vjeqare mendonte nė kater teorit mė tė popullarizuara siq ishin ato:
Teoria e relativitetit e Ajnshtainit
Teoriahistorike e Marksit
Psikoanaliza e Freud dhe
Psikologjia individuale e Adlerit.
Shumė student u atraktuan pas ketyre teorive sepse keto sqaronin aq shumė dhe kjart , por personalishtė, Popper mendonte se ishte edhe njė zbrazeti ne keto teori sepse nė keto teori , nuk ishin tė sqaruara tė gjithat.
Ai shkeruan se:

”Cdo rast i mendimit mundej tė sqarohej ndritshem nga teoria e Adlerit , po edhe aq shumė nga teoria e Freud-it.Une mundem te marrė vetem njė rast qe ta ilustroj pak mė lehtė duke i perdorur dy shembuj pėr veprimin dhe sjelljen e njeriut.
Shembullė ; Nje prind i cili e hudhė femiun e vetė nė ujė me qellim qė ta mbysė,dhe nje njeri i cili rrezikon jeten e vetė pėr ta shpetuar femiun.
Keto te dy rastet mund tė sqarohen aq lehtė si ne termin Freudian po ashtu edhe ne termin Adlerian.
Ne bazė tė Freud ky shembulli i parė pėr ketė njėri ,si shkak e ka vuajtjen nga shtrengimet dhe kompleksi (Oidipuskomplex) ndersa rasti i dytė ėshtė vetem rast sublimimi dhe asgjė me shumė.
Nė bazė tė Adlerit , njeriu i parė vuante nga ndjenjat e pasigurisė tė cilat ndoshta i dhanė kurajo atij qė tė deshmon se ai mundet ta bejė njė punė tė tillė, pra njė akt kriminel, ndersa tek rasti i dytė e kemi nevojen e nje njeriu i cili deshmon se ai guxon qė ta rrezikoj jeten e vetė pėr ta shpetuar djalin.
Une nuk mundem tė mendoj ndoj teori tjeter , pėrpos asaj qė keto tė dyjat mundem ti pėrkufizoj si term dhe teori e pa ndarė nga njėra tjetra si nga ajo freudiane dhe adleriane.
Dhe nė fakt , ky ishte fakti i cili i pėrshtatej mė sė miri te keta te dy pėrsona qė u muren si shembull pėr femijet e vetė tė cilėt kishin njė vendim tė prerė dhe njė guxim por edhe njė simpati , dhe se ne syrin e tyre behej vetem si njė argument i fortė qė i pėrshtatej kesaj teorie tė mėsiperme ,dhe kjo mė benė tė ceki se cdo trimeri ose guxim i tyre behej vetem dobėsi e tyre (Popper 1962 faqe 35)

Nė kontraste me ketė Karl Popper e parashtronte edhe teorin realtive tė Ajnshtajnit (teoria e drites) ku atje drita rrezikonte tė ndikonte keq nese ajo do tė ishte e mundur qė te fotografoj dielli nė kohen e prarimit tė tij.
Kuptimi i Popper mbi Psikoanalizen , e cila nuk mori ndoj pėrgjegje rrethė asaj qė ai kishte parashtruar , ėshtė vetem njė befasi e madhe ,njė ironi, sepse ai e trajtonte Psikoanalizen si njė teori joshkencore ,si njė porosi por mbi tė gjithat edhe njė ironi .
Klasifikimi i Popper mbi Psikoanalizen si njė joshkencore ėshtė berė shpeshė edhe nga ata tė cilet kishin mendime tė dobeta pėr pėrsonalitetin e Freud-it.
Por duhet edhe tė konstatohet se Popper nuk beri ndonjė analizė mbi Psikoanalizen , dhe se ne fakt ai edhe nuk ishte i futur aq seriozishtė ne teorin e Freud-it.
Njė kunderargument i shkathet ndjaj Popper ėshtė se ai ne fakt nuk e pėrdori ndoj shembullė real tė Freud-it , por vetem e ilustroj mundesin qė ta keqperdorė teorin, nė vend qė tė deshmoj se Frud i ka berė ato teori tė pa thyera dhe tė pamposhtura nė studimi shkencorė tė tij.

Psikologu
21-09-05, 16:50
Nje kritikė mė e ndritur.

Pas njė decenje pas kritikes se Popper , u bė edhe kritika e filozofit Frank Cioofi (1979/1998) njė tentim dhe sqarim mė sotistifikues qė tė deshmoj se Psikoanaliza e Freud-it ishte njė pseudoshkencė.Nė dalllim nga Popper , Cioffi ishte mė i ngarkuar me shkrimet e Freud-it dhe se ai edhe nė ketė rast nė menyren principiele dhe nė cdo pikpamje e jep edhe njė sqarim se pse Psikoanaliza mundet tė jetė njė pseudoshkencė.
Ai thotė se dallimi ne mes te shkences dhe pseudoshkences nuk mvaret se a ėshtė teoria formale apo jo , sepse shumė teori te pseudoshkencave munden tė jenė principialishtė pak tė falsifikuara ne nje fleksibilitet.
Nė vend tė kesaj ky e pėrdorė atė se njė pseudoshkencė rrjedhė me qellim qė tė ndalon proven e teoris nė shqyrtim.

Ky shkruan :-”Qė tė parashtrojmė se njė aktivitet ėshtė njė pseudoshkencė cka do tė thotė se kjo permban aranzhime tė procedurave metodologjike nė mungesė por ėshtė edhe ajo ku dalluesja e ka njė kuptim e cila permban njė vetėmashtrim tė perbashket” (Cioffi 1998 f.116) Por ku e kemi fjalen te Psikoanaliza , ky mendon se :” "Gjindet njė sasi e prones vetjake nė teorin psikoanalizuese dhe nė praktikė , cka do tė thotė se ato janė tė parelatuara dhe tė pa verifikuara, por qė behen tė kuptueshme nė tė njejtin moment tė cilat , kuptohet janė si njė nxitje sepse nevoja ėshtė e tillė qė ti largohet teoris sė vlersuar” (po aty .f.117)

Pas kesaj Cioffi e benė njė sasi tė madhe tė shembujve nė boten Freudiane dhe nė teorit e tij, si shembullė kur e merrė pershtypjen e mendimit tė Freud-it mbi dhunimet seksuale , qė ato mė nė fund e humben kuptimin e tyre, dhe e kishin vetem njė karakter tė njė llojė hypnoze.Me tutje Cioffi e merrė edhe tezen e asaj se cilat menyra tė observacionit e pėrkrahin teorin e Freud-it , dhe si janė ato dominuese ose fuqiplota. Nga njehere Freud parashtron se te gjitha keto teori tė tij kan marrur mbeshtetjen nga ana e studimeve tek femijet dhe se ai parashtron se ” ėshtė shumė lehtė ” qė tė verejmė kur vajzat e vogla e krahasojnė klitorisin ”si penis i poshtem ” , por nganjeher Freud thotė edhe ndryshe nė lidhje me ketė se:-"Vetem permes nderhyrjeve klinike tė cilat janė tė mundura , psikologjia e zhvillimit mundet tė ketė perparėsi".
Cioffi e merrė ne studim edhe kupteshmeria e Freud-it “ nė boten e panjohur ku nuk gjindet asnjehere njė JO” , dhe kjo funksionon si njė menyrė qė tė i ikim asaj se teoria ėshtė gabim me keto thenje.
Freud benė sqarime tė hatashme dhe fuqi plota por pas asaj i kthehet mungese sė logjikes nė ” atė tė panjohuren”-shkruan Clioffi.
Edhe nese Cioffi ishte njė kritik i aftė i psikoanalizes , kjo nuk arriti asnjė pėrparėsi,pėrkundrazi , artikujt e tij u botuan atehere kur interesimi pėr psikoanalizen ishte i ulet, dhe njė decenium pas kesaj , arriten njė grumbullė i madhė i debateve pėr psikoanalizen , nė menyren kulturore dhe atė humane, ndersa Clioffi vazhdoj edhe me tutje tė botoj artikuj kritik pėr Psikoanalizen e Freudit , por ato mbeten dikun nė ajrė dhe si njė luftė e tij e kotė kunder ajrit nuk arriti te fitoj sipati ose vlersim.

Vazhdon

Psikologu
30-09-05, 13:16
Adolf Gunbaum dhe kritika e tij

Ndėr kohė filozofi amerikan Adolf Grunbaum ishe shumė e mė shumė i interesuar pėr psikoanalizen , dhe pėr shkrimet dhe analizat e Popper rrethė kesaj.
Libri i tij The foundatoion of Psychoanalysis (Grunbaum 1984) fitoj njė perkrahje dhe atmosfėrė tė madhe ne debatet e ndryshme filozofike dhe qarqet e ndryshme , tė cilat arriten kulminacioni edhe ne faqet e kultures.Por Grunbaum ishte ai i cili fitoj pėr tė paren herė nje qellim dhe drejtim impirik nga shumė filozof dhe psikoanalistė dhe krijoj pėrshtypje tė madhe nė ketė aspekt.
Kritikat e tij ishin tė orjentuara ne dy drejtime:

Nė njeren anė ai e kundershtonet mendimin e Poppers se psikoanaliza nuk ishte njė teori e falsifikuar,dhe nė anen tjeter ky edhe teorin e Freudit mbi sqarimin e kuptimeve naive dhe dallimin nė mes tė natyres dhe shkences humane si e kishin trajtuar dhe vlersuar Haberms dhe Ricoeur, ky ne faktė perkujdeset dhe i kushton rendesi tė madhe sqarimeve hermanautike Freudiane dhe e quan atė si mendim i dyanshem.

Grunbaum e kupton Freudin si njė metodoligjik tė sotisfikuar , por nė faktė edhe i nenvlerson argumentet e Freudit pėr drejtimin e tij teorik , duke u bazuar nė atė se teorit e Freudit ishin tė nevojshme tė provohen nė provat jashtėklinikes, dhe mbi tė gjitha ky edhe e kritikon rreptė Freudin pėr vendimin e marrjes sė tij nė rastet e ndryshme gjatė studimit , por edhe pse benė njė kritikė tė tillė , ky prapė se prapė nuk e prejashton testin e jashtėklinikes e cila do tė kishte mundesi qė teorit e Freduit kishin njė pershtypje tė madhe dhe tė gjerė nė kuadrin e psiqikes njerzore.

Shumė psikoanalistė sidomos ata nga USA , ishin aq kritik se kritika e
Grumbaums-it ishte e mvarur nga njė kombinim i kritikes Freudiane si shkakė i analizes me njė simpati tė madhe pėr Fredu-in kur ishte nė pyetje kuptimi i tij metodoligjik sikur shkenctarė.
Sumė edhe pse kritikuan ketė filozof amerikan , ishin edhe tė falenderuar pėr punen e tij sepse Grunbaum , e hudhi poshtė teorin e me hershme tė Popper dhe se vulen qė ky i kishte dhenė psikoanalizes si njė pseudoshkencė e hoqi nga perdorimi si njė etiketim i gabuar.

Nė njė rikthim tė ketij mbi idetė e Popper dhe idetė e tij mbi psikoanalizen si njė teorifalsifikuese Grumbaum i deshmojė tė dyjat se teoria e Freudit ishte rezultat dhenese dhe jep teste porvuese pėr konsekuencat tė cilat Freud vetė i ka provuar nė menuren teorike dhe se kjo krijoj njė largim nga pershtypja pėr Freudin si njė teori empirike te cekur mė heret nga Popper.
Kur ishte nė pyetje qeshtja e falsifikimit Grunbaum mori njė shembullė nga idetė e Freudit se impulset e shtrenguara homoseksuale mbajnė ne vete njė ide paranoide.


Nese kjo ėshtė ashtu –mendon Grumbaum atehere duhet qė numri i paranoikeve ne njė shoqeri qoftė ajo e tashme ose me e hershme tė zvoglohet me njė tolerancė ndaj ketyre homoseksualve, pra njė konsekvencė e kjartė e kesaj,pasi qė kjo trajtohej si semundje paranoike.
Kur janė nė pyetje provat e Freudit ,Grumbaum i merrė keta dy shembujė duke shkruar se Freud ishte i gateshem ne deshmi tė tij tė cekur mė lartė dhe se ai e nenvizon ketė me keto fjalė:
"A case of paranoia running counter to the psychoanalytic theory of the disease", dhe "Revison of the theory of dreams".


Vazhdon...