PDA

View Full Version : VOZITJA DHE SHPEJTĖSIA!!


Psikologu
11-09-05, 03:57
Tė nderuar/a!!!


Deshirova tė diskutojmė ne lidhje me pėrmbajtjen nė komunikacion;

Sa i pėrmbahemi ne rregullave tė komunikacionit,kur ėshtė ne pyetje shpejtesia?
Sa jemi tė duruar nė komunikacion qė tė mos e ngasim makinen por ti respektojmė rregullat e caktuara tė shpejtėsisė?
A mendojmė se me ketė e rrezikojmė jo vetem jeten tonė por edhe jeten e tjeterkuj?

Shprehni mendimet e juaja tė nderuar/a!!!

Mirė se vini!

Naki
11-09-05, 12:45
Respektimi i Shenjave tė komunikacionit dhe ngasja e makinės kėrkonė nje diciplin personale pėr ti respektuar edhe pjesmarrėsit tjerė nė komunikacion.
Njė dukuri shumė e vrazhdė qė mbizotronė tek disa te ri ėshtė pa pėrvoja dhe edukimi i pa disciplinuar te ngasin makinen me shpejtėsi te tejkaluar duke mos ju pėrshtatur infrastruktures rrugore.
Pa dyshim ngasja e makines duke mos i respektuar shenjat e komunikacionit sjelle rreziqe potenciale jo vetem per veten por edhe pėr pjesmarresit tjerė.

Me Brengosė njė dukuri marrja e patentshoferit me ryshfete,korropcion kjo eshte ajo qe sistemi ligjor duhet tė ndalojė,nga kėtu fillon rreziku nė komunikacion kjo eshte njė dukuri shumė e dėmshėme pėr shoqėrin .

Respekt pėr autorin e temės.

Naki

turisti
11-09-05, 13:18
Pershendetje Psikologu i nderuar per ty dhe temen freskuese.

Me duhet menjihere ta ceki qe pajtohem me fjalet e Nakit te nderuar,sepser pa vetedicipline,si ne komunikacion,si ne jete nuk ka asgje.Kur te gjithe pjesmaresit ( si ne jete,si ne komunikacion) fillojne te kujdesen me shume per njeri-tjetrin,ateherit edhe siguria edhe knaqesia e pjesemarjes ne komunikacion do te reflektohet ashtu siq jan sendet ne vendin e vet,sepse rezultati i moskujdesit shpeshhere paguhet me -JETE :cry: -

Kujdesi me i madh - siguria me madhe.

Sukses ne komunikacion ju deshiron

TURISTI. :P

GURI SYLAJ
11-09-05, 13:46
Pajtohem plotesisht se pjesmarrja ne komunikacion eshte sikur jeta.
Vetekontrolle, rrespektim i infrastruktures, rrespektim i shenjave dhe rrespektim per pjesemarresit tjere ne komunikacion.
Aty ku nuk ka vetekontrolle gabimet jan te shpeshta.
Aty ku nuk ka rrespekt per infrastzrukture defektet jan te shpeshta.
Aty ku nuk ka rrespekt per shenja aksidentet jan te shpeshta.
Aty ku nuk ka rrespektim te pjesemarresve tjere , aty ka konflikte te shpeshta.
Vetem ata qe kan kujdese keto gjera mund te jene pjesemarres te mire ne komunikacion - ne jete.

Honesty^uk.
11-09-05, 19:57
Tė nderuar/a!!!


Deshirova tė diskutojmė ne lidhje me pėrmbajtjen nė komunikacion;

Sa i pėrmbahemi ne rregullave tė komunikacionit,kur ėshtė ne pyetje shpejtesia?
Sa jemi tė duruar nė komunikacion qė tė mos e ngasim makinen por ti respektojmė rregullat e caktuara tė shpejtėsisė?
A mendojmė se me ketė e rrezikojmė jo vetem jeten tonė por edhe jeten e tjeterkuj?

Shprehni mendimet e juaja tė nderuar/a!!!

Mirė se vini!

Pershendetje per temen i nderuar.

Une po tregoj perciptazi rreth vozitjes sime.

A) Vetem kur eshte ne pytje ndonje kamer shpejtesie( qe ne LONDER ka me shumice) sepse ne rastet tjera , jam per tu kritikuar, por su permbahem rregullave dhe normave te shpejtesise

B)Po ashtu durimin e kam me pakice sidomos kur perpara meje eshte nje vozites/e dhe qe ndikon ne vozitje te ngadalshme.

C)Eshte me se e vertet se shpejtesia ve ne rrezik jo vetem jeten tone qe vozitim, por edhe te tjereve.
___________ _______________ ______________Ndersa ketu poshte po botoj nje studim qe eshte bere rreth vozitjes ne Shefild te Anglise.
Tė kėndosh duke i dhėnė makinės bėn mirė.
Automobilistėt qė kėndojnė kur I japin makinės, janė mė tė pėrqėndruar dhe mė pak subjekte aksidentesh nė krahasim me ata qė rrinė tė qetė.
Ėshtė rezultati i njė kėrkimi tė kryer nga universiteti i Shefilld nė Angli.
“Tė kėnduarit ndėrkohė qė je duke I dhėnė makinės, stimulon jo vetėm mendjen por edhe trupin,zgjon vėmendjen dhe ul lodhjen”, ka shpjeguar doktoresha Nicola Dibben, psikologe.
”Tė kėnduarit tė shpėrqėndron mė pak se sa tė biseduarit, sepse drejtuesit kujtojnė fjalėt e kėngėve qė njohin dhe sepse ėshtė mė e lehtė tė mėsosh fjalėt e kėngeve qė janė ripėrsėritėse.”
Biseda dhe dėgjimi i radios krijon mė shumė shpėrqėndrim pėr automobilistin.
Kėrkimi ėshtė bėrė duke intervistuar 1.780 klientė tė njė kompanie sigurimesh britanike, Privilege Insurance.
Doli qė 63% e drejtuesve tė makinave qė nuk kanė patur aksidente nė 4 vitet e fundit, ju pėlqen tė dėgjojnė dhe tė kėndojnė kengė duke i dhėnė timonit, aktivitet qė sipas tyre i bėn tė ndihen mė tė qetė. Qetėsia mund tė jetė njė element kryesor nė kėtė rast: sipas doktoreshės Dibben, rroku dhe heavy metal duhet tė evitohen ndėrkohė qė I jepet makinės, sepse “cojnė nė njė agresivitet mė tė madh nė mėnyrėn e tė drejtuarit.”

Murgesha
11-09-05, 22:14
Pajtohem se duhet tė vozitet simbas rregullave, por jo ēdo herė kemi atė durim.
Sa unė i rrespektoj rregullat??
Shumė pak. :wink:
Vetėm se edhe po tė djegke fort kur tė vjen njė foto bardh e zi, e duhet ta paguajsh 250 Euro.
Sė paku bile ti bėnin fotot me ngjyra. :lol: :lol:

Psikologu
12-09-05, 00:22
Ju falenderoj tė gjithve pėr shkrimin dhe pjesėmarrjen nė ketė temė.
Sa mė perket mua , nuk e ngasė makinen shpejtė , por nganjehere edhe po vetem duhet tė jetė diqka me rendesi , ose koha ose diqka e natyres tjeter.
Jo qė jam respektues i madhe i rregullave , por vetem nga principi i im personal.

Nderime

Vetima
12-09-05, 00:57
Pajtohem se duhet tė vozitet simbas rregullave, por jo ēdo herė kemi atė durim.
Sa unė i rrespektoj rregullat??
Shumė pak. :wink:
Vetėm se edhe po tė djegke fort kur tė vjen njė foto bardh e zi, e duhet ta paguajsh 250 Euro.
Sė paku bile ti bėnin fotot me ngjyra. :lol: :lol:


bile edhe me na than GATI ,pak para se me na qit se mise pa ngjyra e mise pa na kallzu qe po na qesin po dalum si harrubeta :lol: :lol: :lol: qe me ka ardhe ni syret para ni jave pose me kan harrubet isha kan dal :lol: :lol:

sa per teme ,aq shume rregullave qe i permbahem qdo muj ka i denim e laj :evil: mire me i rrrespektu por veq zori i shkret se hiq si kam ne huj me i rrespektu.

Flaka_1
12-09-05, 21:54
Tė nderuar/a!!!


Deshirova tė diskutojmė ne lidhje me pėrmbajtjen nė komunikacion;

Sa i pėrmbahemi ne rregullave tė komunikacionit,kur ėshtė ne pyetje shpejtesia?
Sa jemi tė duruar nė komunikacion qė tė mos e ngasim makinen por ti respektojmė rregullat e caktuara tė shpejtėsisė?
A mendojmė se me ketė e rrezikojmė jo vetem jeten tonė por edhe jeten e tjeterkuj?

Shprehni mendimet e juaja tė nderuar/a!!!

Mirė se vini!

Tema shume me vend I nderuari Psikologu
1) Rregullave i permbahem shume me kujdes,pikerisht bej syte 4 kur eshte ne pyetje shpejtesia, dhe ne disa vende te caktuara, por nganjeher, e lyp pa tjeter te rritet shpejtesia , ne disa raste, te rralla,mvaret edhe vete nga momenti.
2) Kam durim te duhur dhe ngas veturen me vemendje ,aty ku hasi ne shenja komunikaconi,por ku nuk ka rregulla,jam shume e padurueshme ,dhe vete kemba peshon me shume te gazi,kam pas rastin ku ne nje rruge jashte vendbanimit, ka qene shpejtesia e kufizuar 80km, aty vozita 140km.
3) Eshte e vertet,dhe nje gje te tille e kam parasysh edhe kur e ndez auton, se rrezikojme jeten tone dhe ndoshta te me shume personave,por ja qe nuk i dihet, ka raste kur psh,i permban rregullat, por prape se prape, has ne fatkeqesi komunikacioni.

Me Dashuri Flaka.

Krokodilli
13-09-05, 07:08
Pershendetje Psikologu per temen

Ketu jam pet tu kritikuar sikurse Honesty^Uk qe e ceku me heret,,
ju permbahem shenjave te komunikacionit shum pak,,
edhe pse Kamerat e komunikacionit jan te shumta,, nuk kam durim ne komunikacion,, sidomos kur te del ndonje vozites/e e pergjumur perpara,,

(sidomoz kinezet)

shpejtesia duhet te jet 110km/h ato vozisin 60km/h,, edhe pse nuk eshte nje arsyetim per te vozitur shpejt....
denimet qe paguaj qdo muaj per komunikacion jan prej $200 gjoba minimale deri $500 ne muaj ,
ketu duhet cekur edhe makina,
kur voziti makinen e vllaut voziti shum ma me kujdes,, vet fakti se eshte makin familjare, dhe nuk te ben te ngutesh,,
kurse me makinen time eshte e pamundur te vozit ngadal,...
duhet ber disa ndryshime,,
shpresoj se te gjith ju permbaheni rregullave te komunikacionit, te keni durim , ..
ju deshiroj fat dhe vozitje me kujdes te gjithve..

Murgesha
13-09-05, 10:06
Pajtohem se duhet tė vozitet simbas rregullave, por jo ēdo herė kemi atė durim.
Sa unė i rrespektoj rregullat??
Shumė pak. :wink:
Vetėm se edhe po tė djegke fort kur tė vjen njė foto bardh e zi, e duhet ta paguajsh 250 Euro.
Sė paku bile ti bėnin fotot me ngjyra. :lol: :lol:


bile edhe me na than GATI ,pak para se me na qit se mise pa ngjyra e mise pa na kallzu qe po na qesin po dalum si harrubeta :lol: :lol: :lol: qe me ka ardhe ni syret para ni jave pose me kan harrubet isha kan dal :lol: :lol:

sa per teme ,aq shume rregullave qe i permbahem qdo muj ka i denim e laj :evil: mire me i rrrespektu por veq zori i shkret se hiq si kam ne huj me i rrespektu.

Ah moj Vetimė, edhe ti koke si unė.
Por unė shpesh mendoj se kjo nuk ėshtė e dobishme.
Shpejtėsia ėshtė shkak pėr akcident nė tė shumtėn e rasteve.
Natyrisht se nėse e ngasim mė shpejt makinėn arrijmė atje ku jemi nisur 5 minuta, 10 ose njė orė mė parė.
Ēka ėshtė kjo kohė nė krahasim me jetėn??
Asgjė njė pikė ujė nė oqean.

Sinqerisht do tė doja tė vozis sipas rregullave. :(

Sy_kaltra
13-09-05, 11:01
Gabimin me te madh ne jet qe e bej asht se nuk i respektoj rregullat ne komunikacion as nje her :cry:
Kurse sa i perket shpejtesis jam e ēmendur ne shpejtesi edhe pse e di qe nuk asht mir,,Mirpo nje gje te till e bej veq kur jam vetun ne ker :?
Kur e kisha Audi TT mere me mend 6 muaj kam punu veq per gjoba te Blicit :roll: Por nuk me mbtetet merak sepse e kam be ate qe kam pas deshir ( shpejtesin ) :) 8) ,,Problemin me te madh e kam tek shpejtesia Rregulli Nr1. qe duhet respektuar shpejtesia dhe nen 2. As nje her nuk lidhem nen3.Mej qit gomat tym kam merak ( shllajf ) :twisted: sa kam has ne polici dhe sme kan pa per 2 min prej tymit :) :) Me kan zhdryp nga makina me kan shti me shku kam te shpia :cry: :lol: :lol: :lol:

Jam shum per mej respektu Regullat,, Por smundem :? veq mos me nga makinen hiē :cry:

Gentiana
13-09-05, 11:04
Edhe un jam merak ne shpejtesi,bile ate sa me shpejt aq me mire! :roll: :roll:

Murgesha
13-09-05, 11:17
Gabimin me te madh ne jet qe e bej asht se nuk i respektoj rregullat ne komunikacion as nje her :cry:
Kurse sa i perket shpejtesis jam e ēmendur ne shpejtesi edhe pse e di qe nuk asht mir,,Mirpo nje gje te till e bej veq kur jam vetun ne ker :?
Kur e kisha Audi TT mere me mend 6 muaj kam punu veq per gjoba te Blicit :roll: Por nuk me mbtetet merak sepse e kam be ate qe kam pas deshir ( shpejtesin ) :) 8) ,,Problemin me te madh e kam tek shpejtesia Rregulli Nr1. qe duhet respektuar shpejtesia dhe nen 2. As nje her nuk lidhem nen3.Mej qit gomat tym kam merak ( shllajf ) :twisted: sa kam has ne polici dhe sme kan pa per 2 min prej tymit :) :) Me kan zhdryp nga makina me kan shti me shku kam te shpia :cry: :lol: :lol: :lol:

Jam shum per mej respektu Regullat,, Por smundem :? veq mos me nga makinen hiē :cry:

Unė si jap shllajf makinės kurrė.

Nuk voziti kurrė pa u lidhė.

Probleme kam vetėm me shpejtėsi.

Bereqatversen deri mė tani kam paguar vetėm Blicat.

Por prej njė shtatorit kanė vėnė gjoba tė reja pėr shpejtėsi. :cry:

Nėse zihesh me shpejtėsi tė madhe pėrveqse dėnimit tė japin edhe njė damkė nė njė kartuq tė verdhė.
Nėse mbrenda tri vitev e skuq atė kartuq, tė shkon leja e po e parashohin deri edhe nė burgosje. :cry: :cry: :cry:

Krokodilli
13-09-05, 12:06
Jam shum per mej respektu Regullat,, Por smundem :? veq mos me nga makinen hiē :cry:

eshte nje gje shum e vertet se mundohesh ti rrespektosh rregullat, por nuk mundesh,,,, siq thua e nderuar vetem mos me nga makinen fare..

me kalu dita e mos me nga makinen deri ne 180km/h me shkon muaji nervoz :) , apo me nga makinen simbas rregullave do te vdisja nga infarkti ,, :cry:

me kalu muaji e mos me pas ndonje denim nga kamerat blic nuk esht e mundur.....
me 2003 u be nje survey ne Australi ku thuhet 90% te moshes 18 deri ne 30 jan rreziku me i madh i komunikacionit,, armiku me i madh i popullates Australiane,, jo vetem aksidente ndermjet makinave,, por 20% jan aksidente qe kan te bejn me makinat :arrow: vdekjen e kembesorve.....

Krokodilli
13-09-05, 12:12
Nėse zihesh me shpejtėsi tė madhe pėrveqse dėnimit tė japin edhe njė damkė nė njė kartuq tė verdhė.
Nėse mbrenda tri vitev e skuq atė kartuq, tė shkon leja e po e parashohin deri edhe nė burgosje. :cry: :cry: :cry:

ne vendin ku jetoj leja e makines ka 12 poena mbrapa lejes se vozitjes..
per qdo gjob (denim) e humb nga nje poen,,,
kur te humbesh 12 poena, e humb lejen e makines per 6 muaj,,,
mbas 6 muaj lejen e ke vetem me 8 poena,,,,
kur ta humb lejen per heren e dyt,, e humb lejen teresisht,,

dhe mbas 3 muajsh ke te drejt te regjistrosh lejen prej fillimi....

personalisht prej qe e kam lejen qe 6 vite,, 3 here e kam humb lejen teresisht, dhe kam marr lejen prej fillimit, do te thot sikur te mos kisha leje kurr me par....

doGzona
13-09-05, 12:16
Patjeter duhet ti respektojme rregullat e komunikacionit,
Nese jo ,jo vetem qe do ja rrezikosh jeten vetes por edhe te tjereve te pafajshem.

dr1ta
14-09-05, 00:26
Adrenalin kam boll , edhe me i gra vetures shpejt behet vetem stres, i respektoj rreguall jo vetem pse mendoj per vetveten por edhe tjeret.

SpAnJoLLI
15-09-05, 14:30
M`pelqen shpejtsija e vetures .. edhe e ndjej veten mir at'her kur e vozis veturen me shpejtsi t`lart :D
Qaoos... 8)

Artisti
17-09-05, 15:04
Shpejtsia e mban njerin gjalle dhe te ri
Shpejtsia e ben njerin te vjeter dhe te vdekur


Ma se miri eshte ne mes te ketyre dy rreshtave me vozit hahahaha as shpejt as ngadal.P.S. Kontrollone veten se shpejtsia eshte veq nje ndjenj e papershkrueme qe per nje qast te doket e mire po tani kur te ben BUM e merr vesh qe skoka kane e mire.Artisti

laliloli
17-09-05, 19:53
RRespektimi i rregullave te komunikacionit eshte se pari ne interesin e vet ngasesit ,e pastaj ne interesin e pjesemarresve tjer ne komunikacion.
Une i rrespektoj 80%.

Me rrespekt lali

i_zjarrrti
17-09-05, 20:59
Jemi tė njejtė. Njėlloj, sikurse ti, veproj dhe mendoj edhe unė. Jeta jetohet vetėm njė herė. Tė pėrshėndes!

Daja POLIC
18-09-05, 23:41
Tė nderuar/a!!!


Deshirova tė diskutojmė ne lidhje me pėrmbajtjen nė komunikacion;

Sa i pėrmbahemi ne rregullave tė komunikacionit,kur ėshtė ne pyetje shpejtesia?
Sa jemi tė duruar nė komunikacion qė tė mos e ngasim makinen por ti respektojmė rregullat e caktuara tė shpejtėsisė?
A mendojmė se me ketė e rrezikojmė jo vetem jeten tonė por edhe jeten e tjeterkuj?

Shprehni mendimet e juaja tė nderuar/a!!!

Mirė se vini!

sa i perket pytjes se pare te them te drejten ndoshta nuk i permbahem regullave 100% por nese eshte me nje tabel e shkruar 50 km une vozit 60 km
jam i duruar shum jam i koncentrum shum ne komunikacin.
natyrisht qe kam menduar dhe per kete arsyje voziti ngadale por i urrej njerzit qe nuk jan te koncentrum ne komunikacion dhe vozitin shpejt jasht mase .

Kodra
23-09-05, 21:47
Tė nderuar/a!!!


Deshirova tė diskutojmė ne lidhje me pėrmbajtjen nė komunikacion;

Sa i pėrmbahemi ne rregullave tė komunikacionit,kur ėshtė ne pyetje shpejtesia?
Sa jemi tė duruar nė komunikacion qė tė mos e ngasim makinen por ti respektojmė rregullat e caktuara tė shpejtėsisė?
A mendojmė se me ketė e rrezikojmė jo vetem jeten tonė por edhe jeten e tjeterkuj?

Shprehni mendimet e juaja tė nderuar/a!!!

Mirė se vini!
**********
**********
**********
Psikologu,tė pėrshėndes i nderuar


Tė vozitėsh shpejt,nuk do tė thotė se do tė arrish shpejt nė cak.
Tė respektosh shenjat do tė thotė ke bėrė shumė miėr pėr veten dhe tė tjerėt dhe pėr qėllimin qė ke tė arrish dikund.

Fjala Respekt duhet tė jetė primare pėr ēdo person ,nė tė gjitha lėmitė e jetės.

Unė i respektoj shumė rregullat e komunikacionit .

Njėherė nė jetėn time kam vozitur kerrin tim 230 km/h,kam parė qė njeriu nuk ka kontroll mė ndaj autos qė drejton,pėr kėtė edhe apeli pėr tė gjithė:

Nisuni pak mė herėt e kontrollone veten,auton tuaj sesa tė ju kontrolloj autoja juveNderime nga


Kodra

Psikologu
27-09-05, 17:54
Te nderuar/a !

Ju falenderoj pėr pjesmarrjen e juaj nė ketė debat , por edhe do tė kisha deshirė tė dij se :
Nese e konsumoni sado pak alkoholin , a e ngisni makinen nė kesi raste tė tilla.

Naki
27-09-05, 19:30
"Psikologu"]Te nderuar/a !

Ju falenderoj pėr pjesmarrjen e juaj nė ketė debat , por edhe do tė kisha deshirė tė dij se :
Nese e konsumoni sado pak alkoholin , a e ngisni makinen nė kesi raste tė tilla.

Ka raste tė festave tė ndryshme kur nuk mundesh tė ndahesh nga shoqėrija dhe njė Gotė Verė sjellė diponimin Fizologjikė,nėse jamė me vetur time ,autoja mbetet nė parking e unė Zgjedhi dy alternativa Taxin ose i themė kėmbėve Ecė.

Nė darsma dhe Festa tė planifikuara kur e di qė ngasi vetė veturen jamė i disiplinuar dhe nuk pijė asnjė pikė alkoholė.

Dulia
27-09-05, 22:00
A keq e kom honger njeher, isha duke vozitur 50 km nė orė e aty kishte qen zonė me shpejtesi te kufizuar ne 30, radari kishte qen duke prit e as qe e kam pa, njiher mendova se esht kontroll per rrypa se me ata pata pun dy her me parė.

Me ndalen e mos me zgjat shum ma shkruan nje hajmali 400 euro si edhe mi zbriten 2 poena ne patent shoferi.

nja dy tre muaj me heret u takova ne kontroll per rrypa ishim tre vet asnjeni rrypat u bė hesapi afer 300 euro, nuk shkuan as tri jav prap u takova me te njejtit per rrypa edhe aty dy vet pa rrypa.

Tani kur bie ne shtrat e kerkoj rrypin me u lidh se mos po me denojn ku.