PDA

View Full Version : Tė dashurosh dikend qė.....


Elisa
13-09-05, 08:55
tung te gjithve,
qka mendoni ju?? A mund te zgjat nje dashuri, kur ai esht 10 vite me i vjeter se un????
Un e dua at...ashkush se din, perveq shoqes sime...Po si tju tregoj te tjerve..
un jam 20 kurse ai esht 30 vjeqar...Por ne sillje nuk kemi dallim te madh....
A mos esht gabim??? Nese esht dikush ketu qe ne te njejten situat esht apo ka qen...le te metrogon se a mund te funksionon kjo dashuri???!

Pres mendimet e juaja!!!

ELISA

Gjumashja
13-09-05, 09:29
te pershendes per temen babi e mami jam kan diferenc gati 10 vite mes vete edhe shume mir e kalojn te uroj fat edhe ty mosha ska lidhje nese eshte i sinqert ndaj teje te don dhe normal edhe tiashtu :wink:

Murgesha
13-09-05, 10:02
Pėrshėndetje Elisa.

Nuk ėshtė diēka fatale 10 vjet diferencė nė Dashuri.

Nėse duheni sinqerisht atėherė kjo dashuri do tė kurorėzohet me sukses.

Murgesha!

Gentiana
13-09-05, 11:05
Nuk qenkan shum 10vite dhe shpresoj te kesh fat.

Naki
13-09-05, 11:43
Nė familjen e Gjerė edhe tek gjeneratat e vjetra po edhe tek Gjenerata e re njohė shumė bashkėshortė qe kanė njė diferencė moshe deri nė 10 vite
kjo diferencė moshore nuk ju ka sjellė probleme ,pėr kunder asaj kanė mėsuar njeri prej tjetrit si tė Jetohet nė harmoni.
Eshtė e logjikshėme ku eshtė dashurija dhe mirėkuptimi pėr njeri tjetrin kufijtė e moshės humbin efektin dhe nuk janė tė rėndėsishėm.

Elisa tė dėshirojė kurorzimė nė Njė darsėm tė shpejtė,mos harro dergona ftesat.

Naki

Arb
13-09-05, 13:16
Ska gje te keqe ketu...

Pune numeri eshte kjo.

Flaka_1
13-09-05, 18:25
Pershendetje ELISA
10 vite diference nuk jane shume!
Njof disa qe kane 10 vite diference mes veti dikur dashuria i kishte bashkuar,tani jetojne ende prane njeri tjetrit si me pare te dashuruar!
Uroj qe kete dashuri sa me shpejt ta kurozosh,me nje dasme te madhe!
Uroj qe te Mirat dhe te Mbarat Te percjellin ne qdo hap te jetes se bashku me te Dashurin tuaj!
Me dashuri FLAKA

laliloli
13-09-05, 19:24
Une pa 7 muaj jam 10 vite para bashkeshortes sime ,dhe kjo nuk na pengon aspak.Me rendesi eshte qe se pari te duheni,pastaj te keni harmoni e mirekuptim.

me rrespekt Lali

halla e madhe
13-09-05, 22:06
tung te gjithve,
qka mendoni ju?? A mund te zgjat nje dashuri, kur ai esht 10 vite me i vjeter se un????
Un e dua at...ashkush se din, perveq shoqes sime...Po si tju tregoj te tjerve..
un jam 20 kurse ai esht 30 vjeqar...Por ne sillje nuk kemi dallim te madh....
A mos esht gabim??? Nese esht dikush ketu qe ne te njejten situat esht apo ka qen...le te metrogon se a mund te funksionon kjo dashuri???!

Pres mendimet e juaja!!!

ELISA

Nese e don ti ate dhe ai ty ska problem aspak..diku ka mosha 70-80 vjeqare do te kesh me siguri probleme :lol: :lol: por deri atehere shume uji kalon nene ure :wink:

Suksese gjithemone :!:

turisti
13-09-05, 22:20
tung te gjithve,
qka mendoni ju?? A mund te zgjat nje dashuri, kur ai esht 10 vite me i vjeter se un????
Un e dua at...ashkush se din, perveq shoqes sime...Po si tju tregoj te tjerve..
un jam 20 kurse ai esht 30 vjeqar...Por ne sillje nuk kemi dallim te madh....
A mos esht gabim??? Nese esht dikush ketu qe ne te njejten situat esht apo ka qen...le te metrogon se a mund te funksionon kjo dashuri???!

Pres mendimet e juaja!!!

ELISA

Pershendetje shoqe e nderuar,

Vetem perpara,sepse as diferenca e viteve,as mospajtimet e familjes ja shokve,nuk munden ta ndalin dashurine e cila gjithmone e ka :P perfundimin :P e mire.Vitet jane vetem tregues per orientim dhe nuk kan te bejne asgje kur perputhen interesat e perbashket,ndjenjat,deshirat dhe nevojat jetesore. :P

Ne kete rast,rolin nuk e luajne vitet,por sinqeriteti i dashurise dhe deshira per te qene se bashku me personin e dashuruar. :P

Me respekt,
TURISTI. :P

Psikologu
13-09-05, 22:33
Pleqnari i Kosoves Ramadan Shabani kishte pas thenė njė here;

Vaji me vaj , Gazi me gaz , prit se te ra kali shkelem.

E nderuar!
Nese keni ndojllojė pasigurie , duhet tė dini se ajo nuk quhet dashuri aspak dhe se nuk mundet si e tillė assesi tė quhet.
Pėr mendimin tim ,dashuria nuk ka dyshime dhe se ajo nuk kerkon as vlersime tė askuj ne asnjė menyrė, por jane rrethanat e juaja ato tė cilat ju lejojnė ose ju ndalojnė tė pelqeni atė person , por jo assesi dashuria.
Ndersa thenja e pleqnarit tė Kosoves do tė thotė se; , a ėshtė edhe ai beqar a jo , a ka femijė a jo , sepse ne tė shumten e rasteve duhet tė kerkoni kalibrin e juaj te jetes( mendoj une), e nese nuk i ka ato qė ju thash , ju deshiroj fat dhe cdo tė mirė ne jetė.

Nderime

dr1ta
14-09-05, 00:21
10 vite jan shume 5 -ok :?

turisti
14-09-05, 00:24
10 vite jan shume 5 -ok :?

Nese bashkohen zemra dhe dashuria, vitet nuk kan funksion,e nderuara. :wink:

dr1ta
14-09-05, 00:34
10 vite jan shume 5 -ok :?

Nese bashkohen zemra dhe dashuria, vitet nuk kan funksion,e nderuara. :wink:

Zemra, dashuria mendoj gjithken e bashkon ne fillim, kohe mbas kohe esht dashuria lufte ..ndoshta edhe zbehet mendoj ce dallim te madh ne moshe shkakton probleme, ose duhet njeri te behet ure per te funksionuar nje lidhje. :? :P

Te pershendes

turisti
14-09-05, 00:39
10 vite jan shume 5 -ok :?

Nese bashkohen zemra dhe dashuria, vitet nuk kan funksion,e nderuara. :wink:

Zemra, dashuria mendoj gjithken e bashkon ne fillim, kohe mbas kohe esht dashuria lufte ..ndoshta edhe zbehet mendoj ce dallim te madh ne moshe shkakton probleme, ose duhet njeri te behet ure per te funksionuar nje lidhje. :? :P

Te pershendes

Po e nderuara,dashuria i ka dhe sakrifica te veta. :P :wink:

dr1ta
14-09-05, 01:03
10 vite jan shume 5 -ok :?

Nese bashkohen zemra dhe dashuria, vitet nuk kan funksion,e nderuara. :wink:

Zemra, dashuria mendoj gjithken e bashkon ne fillim, kohe mbas kohe esht dashuria lufte ..ndoshta edhe zbehet mendoj ce dallim te madh ne moshe shkakton probleme, ose duhet njeri te behet ure per te funksionuar nje lidhje. :? :P

Te pershendes

Po e nderuara,dashuria i ka dhe sakrifica te veta. :P :wink:


Apsolut pa sakrifica ska asgje , vec mos me u rendu shume me mosmarveshje :P :)

Elisa
14-09-05, 06:54
tung te gjithve,

ju falimenderoj per mendimet e juaja dhe disa kshilla....
sdo te thot se un to te vendosi veq nga mendimet e juaja..por me ndimohjn shum per te vendosur...
Mirpo sidoqoft tash per tash nuk mund ta paramendoj ta kem dike tjeter ne jet...per veq at... Ai nuk e din se un brengosem se kam frig pak se esht me i vjeter... por nuk ka nevoj ta din, se un veq ate e dua...

ok pra kur te vjen koha te fejohem, do tju tregoj :)

JU FALEMINDEROJ EDHE NJE HER!!!
Jeni teper te sjellshem :)

ELISA

lazdrani
14-09-05, 08:19
tung te gjithve,
qka mendoni ju?? A mund te zgjat nje dashuri, kur ai esht 10 vite me i vjeter se un????
Un e dua at...ashkush se din, perveq shoqes sime...Po si tju tregoj te tjerve..
un jam 20 kurse ai esht 30 vjeqar...Por ne sillje nuk kemi dallim te madh....
A mos esht gabim??? Nese esht dikush ketu qe ne te njejten situat esht apo ka qen...le te metrogon se a mund te funksionon kjo dashuri???!

Pres mendimet e juaja!!!

ELISA

Elisa une kam Nusen 11 vite me te re se une.Super po kaloje kemi Harmoni dhe Dashuri.Kemi Mirekuptim dhe Toleranc.
Vetja me duket shume me i Ri :lol: :lol: :lol:
E ty e nderuar te kshilloje vendose se cka te thote Zemra se vitet jane numra dhe asgje tjeter.
Fat dhe Lumturi ne Jete :wink:

spirl_girls
14-09-05, 09:54
Te pershendes po ashtu edhe une Elisa..pajtohem me postimin e lazdranitt...vitet jane veq numraa...edeh une kam motren e cila eshte me e re se buri i saj 12 vite...po kalojn shume miree.Kur duehni mes veti dhe qendron sinqeritii aty sdo kete problem..

Te deshiroj ffat ne jet tyy...suksese spirl_girls!!

Sy_kaltra
14-09-05, 17:59
Dashuria nuk njeh Mosh edhe pse duhet njohur.
Dashuria nuk njeh Fe edhe pse duhet njohur.
Ku ka Dashuri ka Lumturi.
Sepse Dashuria e ban edhe Familjen lumtur.
Me mir 10 vite diferenc me dashuri.
Se ti ket te Gjitha po Mos te ket Dashuri.
Prandaj un te pershendes Elisa dhe te uroj shum Suksese dhe shum Fat e Lumturi..

Degjo shtat e tet Por Por Venedos ashtu siē ti mendon qe asht me se miri... :wink:

turisti
14-09-05, 20:56
10 vite jan shume 5 -ok :?

Nese bashkohen zemra dhe dashuria, vitet nuk kan funksion,e nderuara. :wink:

Zemra, dashuria mendoj gjithken e bashkon ne fillim, kohe mbas kohe esht dashuria lufte ..ndoshta edhe zbehet mendoj ce dallim te madh ne moshe shkakton probleme, ose duhet njeri te behet ure per te funksionuar nje lidhje. :? :P

Te pershendes

Po e nderuara,dashuria i ka dhe sakrifica te veta. :P :wink:


Apsolut pa sakrifica ska asgje , vec mos me u rendu shume me mosmarveshje :P :)

Po. :P :wink:

Te pershendes shume,
TURISTI. :P

turisti
14-09-05, 21:01
tung te gjithve,

ju falimenderoj per mendimet e juaja dhe disa kshilla....
sdo te thot se un to te vendosi veq nga mendimet e juaja..por me ndimohjn shum per te vendosur...
Mirpo sidoqoft tash per tash nuk mund ta paramendoj ta kem dike tjeter ne jet...per veq at... Ai nuk e din se un brengosem se kam frig pak se esht me i vjeter... por nuk ka nevoj ta din, se un veq ate e dua...

ok pra kur te vjen koha te fejohem, do tju tregoj :)

JU FALEMINDEROJ EDHE NJE HER!!!
Jeni teper te sjellshem :)

ELISA

Ekisa e nderuar,

Ndegjoje vetem zemren shoqe dhe suksesin e ke te garantuar,sepse garanca eshte vet :P dashuria. :P

Mbarim te suksesshem te deshiron

TURISTI. :P

Vetima
14-09-05, 22:08
pershendetje Elisa
thojn se dashurija nuk njef mosh por nuk ish edhe bash ashtu 10 vite diferenc jan te gjata (po flas per kohen qe sot jetojm se dikur me heret nuk ishin kan te gjata) se me ka ra rasti te zateti shume qifte me 10e permbi diferenc por sot ajo diferenc asht e madhe ,mendoj un.

sidoqfoft te pershendes dhe fat ne ate lidhje.


Vetima.

Gentiani
16-09-05, 22:36
tung te gjithve,
qka mendoni ju?? A mund te zgjat nje dashuri, kur ai esht 10 vite me i vjeter se un????
Un e dua at...ashkush se din, perveq shoqes sime...Po si tju tregoj te tjerve..
un jam 20 kurse ai esht 30 vjeqar...Por ne sillje nuk kemi dallim te madh....
A mos esht gabim??? Nese esht dikush ketu qe ne te njejten situat esht apo ka qen...le te metrogon se a mund te funksionon kjo dashuri???!

Pres mendimet e juaja!!!

ELISA

Hmm :roll:

Nuk mendoj se ėshtė vetėm punė shifrash dhe diference 10 vjeēare.

Njė diferencė 10 vjeēare, bartė me vehte shumė ndryshime, dallime e pėrceptime tė gjėrave e dukurive. Ėshtė fjala pėr njė gjeneratė 10 vjeēare, jo vetėm si madhėsi fizike, por ndryshim mes gjeneratave, pikėpamjeve, parafytyrimeve, ambicieve etj, etj.

Mosha qė keni tani - 20 vjeēare, ėshtė ajo qė ndoshta edhe nuk mundeni ti vėreni dallimet, por pas 10 vjeēarit tjetėr sigurisht se keni me i vėrejtė.

Ka raste. Ėshtė e vėrtetė se ka raste, bile edhe 20-30 vite diferencė, por nė ēfarė raporte bėhen ato raste?! Mė sė paku besoj se janė kėto raste nga Dashuria.

Ndoshta nė tė kaluarėn nuk ka ndikuar aq shumė, por mos harroni se njė 10 vjeēarė pėr kohėn e tanishme qė jetojmė ėshtė shumė, si lum qė vėrshon dhe ndryshon pamjen.

Artisti
18-09-05, 09:35
eeee ketu jane dy mundsi qe i shoh une1. Partneri i ri nganjeher plaket shume shpejt kur ka partnerin e vjeter

2. Partneri i vjeter behet 10 vjet me i ri kur ka partnerin e ri


Fazit:

Jetoni jeten pa u mundue me shique ndryshimin vjeqar sepse ateher mund te vijn konfliktetArtisti

SPARTAKU
18-09-05, 10:58
tung te gjithve,
qka mendoni ju?? A mund te zgjat nje dashuri, kur ai esht 10 vite me i vjeter se un????
Un e dua at...ashkush se din, perveq shoqes sime...Po si tju tregoj te tjerve..
un jam 20 kurse ai esht 30 vjeqar...Por ne sillje nuk kemi dallim te madh....
A mos esht gabim??? Nese esht dikush ketu qe ne te njejten situat esht apo ka qen...le te metrogon se a mund te funksionon kjo dashuri???!

Pres mendimet e juaja!!!

ELISA

Sa njerez aq mendime!

Elisa une po te pergjigjem si perjetues i kesaj ngjarje (me nje dallim mbi 10 vjeqar).

Une me shoqen time kemi ren ne dashuri te shpejt edhe ate e dyanshme nuk kemi prit gjat e dashurin ton e kurorzuam me martes, edhe pse kishim kundershtime familjare deri ne ekstrem, kurr probleme sa i perket moshes nuk kemi pas, bile shum shum jete ma te lumtur kalojme se te gjith qe kam te aferm e tė njohur me nje diferenc te vogel.

vendasi
18-09-05, 18:30
Te pershendes Elisa,
Kush te thote se 10 vite ndryshim nuk jan shum ai person per mua e mohon realitetin.Un persenolisht mendoj se 10 vite jan shum.Por nuk jan shum ne qoftese ti at person me te vertet e dashuron me zemer.Dashuria nuk njeh kufij ,dashuria e madhe nga nje here na qorron.Un te flas nga pervoja ime personale.Kur e kam pas njoftu ish te dashuren time ajo i kishte 15 kurse un isha 25 vjeqar.I kaluam dy vite se bashku.Qdo gje ne fillim ishte ne rregul.Koha kalonte dhe ne ishim te lumtur. Por pas nje kohe jo te gjate vreja se ajo medonte shum me ndryshe se un, ajo kishte krejt ide tjera ,me nje fjale un isha veq i pjekur per ta fillu nje jete stabile dhe deshiroja ta planifikoj ardhmerin kurse asaj i interesonin gjera te tinegjerve.D.m.th kjo do te ishte ajo pasoja qe pason pak me vone se ne fillim qdo gje na duket perfekt.......!
Te deshiroj sukses........
P.s me ka pervelu tamli e po i fry edhe kosit tash.......

Daja POLIC
18-09-05, 23:33
tung te gjithve,
qka mendoni ju?? A mund te zgjat nje dashuri, kur ai esht 10 vite me i vjeter se un????
Un e dua at...ashkush se din, perveq shoqes sime...Po si tju tregoj te tjerve..
un jam 20 kurse ai esht 30 vjeqar...Por ne sillje nuk kemi dallim te madh....
A mos esht gabim??? Nese esht dikush ketu qe ne te njejten situat esht apo ka qen...le te metrogon se a mund te funksionon kjo dashuri???!

Pres mendimet e juaja!!!

ELISA

Elisa met than PO ( nuk e di ) met than JO ( nuk e di ) me mir po te them
vepro si te thot mendja edhe zemra .

Elisa
19-09-05, 12:13
Oj loqkat e mia,

ma keni perzi krejt...qetash jam tuj mendu...se qka bej...
Po tash mund te thoni pse kjo i ndegjon te tjeret...nuk esht puna se i ndegjoj apo veproj qka thojn tjeret...Po esht edhe me rendsi ta di se ata qe e kan provu apo qe e njohin dikend...si e shohin ket pun...dhe tash i lexova disa mendime....shum interesant....

Po me ju tregu te drejten...sdi qka bej...
Un e dua at por nuk e di am mjafton kjo dashuri....
Dhe tutem qe edhe un mos gaboj dhe nuk di te gjindem me te dhe p.sh. shoqerin e tina, se edhe jan ne moshen 30...
o zot sa veshtir qenka....sa her e pys veten pse me ndodh kjo mua...
me tvertet nuk qenka aspak leht.... :(

ju falemenderoj juve te gjive shuuuuum per shkrimet

ELISA

turisti
19-09-05, 13:18
Oj loqkat e mia,

ma keni perzi krejt...qetash jam tuj mendu...se qka bej...
Po tash mund te thoni pse kjo i ndegjon te tjeret...nuk esht puna se i ndegjoj apo veproj qka thojn tjeret...Po esht edhe me rendsi ta di se ata qe e kan provu apo qe e njohin dikend...si e shohin ket pun...dhe tash i lexova disa mendime....shum interesant....

Po me ju tregu te drejten...sdi qka bej...
Un e dua at por nuk e di am mjafton kjo dashuri....
Dhe tutem qe edhe un mos gaboj dhe nuk di te gjindem me te dhe p.sh. shoqerin e tina, se edhe jan ne moshen 30...
o zot sa veshtir qenka....sa her e pys veten pse me ndodh kjo mua...
me tvertet nuk qenka aspak leht.... :(

ju falemenderoj juve te gjive shuuuuum per shkrimet

ELISA

Shoqe e nderuar,

Po shof se per momentet,e humb koncentrimin dhe te kaplon frika se si eshte ne shoqerien e njerzve me 30 pranvera.Nevoje per ashtu dicka nuk ka,sepse edhe une nese tash dashurona me nje grue me te vjeter se une 10 vjet,normalisht se do ta pyes vehten se si eshte ne shoqeri te saj? Shoqeria eshte per kohe te shkurte,sepse jeta dhe rruget e sajna zakonisht zhvillohen me partnerin ( nje pjese te madhe) e jo shoqerine.Nese shoqeria e respekton vendimin e tij,ti do te jesh e pranume prej tyre si eshte me normale,ashtu qe nuk ka vend per frike ja pavendosmeri. :P

Te pershendes dhe te deshiroj inkuadrim sa me te lehte. :P

Sinqerisht,
TURISTI. :P

Lona
21-09-05, 08:24
Pershendetje,

Po shpreh mendimin tim edhe une, sa per vitet zbesoj se kjo eshte ndonje problem shume i madhe, poqese ju keni dashuri mes njeri tjeterit, mirkuptim, respekt, dhe nese mendon se ai njeri mund ta ben jeten te lumtur, ather ske nevoj te mendohesh shume.

Sinqerisht,

emine
31-10-11, 12:33
tung te gjithve,
qka mendoni ju?? A mund te zgjat nje dashuri, kur ai esht 10 vite me i vjeter se un????
Un e dua at...ashkush se din, perveq shoqes sime...Po si tju tregoj te tjerve..
un jam 20 kurse ai esht 30 vjeqar...Por ne sillje nuk kemi dallim te madh....
A mos esht gabim??? Nese esht dikush ketu qe ne te njejten situat esht apo ka qen...le te metrogon se a mund te funksionon kjo dashuri???!

Pres mendimet e juaja!!!

ELISA

eu eu marrja zotit,qysh bre qike a din sa jane 10 vjet ,hahahahhahhahhahhahah
sjeni normal pasha mu,sdi pse pyetje i bani kure veq jeni rras asaj pune,pluse qka jane 10 vjet bre,ani 30 vjeq hahahhahahahahah,,,,,,

Ardea
08-11-11, 12:46
kur te plakeni, esht mundsja mé e madhe qe vdes aj njeri para teje...per tjeter nese pershtateni mir, pse jo :smile:

Stuhi Rere
09-11-11, 14:46
Degjoje zemren

emine
15-11-11, 17:58
a u bane rehat oj virone

Hajra
16-11-11, 17:49
....eshte e lazdrune, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

romansa
16-11-11, 17:54
...te don pa interes..

Hajra
16-11-11, 18:23
.....ta don zemra,

panta_rhei
16-11-11, 18:32
.....ta don zemra,

pash ropt????!!!!

A paska mundsi edhe qikjo, a???

Kurr nuk paskam ndi qe njeriu po e dashurojka dikend qe ia don zemra.

:smile:

Hajra
16-11-11, 20:54
pash ropt????!!!!

A paska mundsi edhe qikjo, a???

Kurr nuk paskam ndi qe njeriu po e dashurojka dikend qe ia don zemra.

:smile:


....ani de kjo i bjen, pak pa dek shpirti i ka dal, qy http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

winona
16-11-11, 21:00
Te dashurosh dikend qe s'mund ta kesh kurr,eshte gjeja me e hidhur.......

Hajra
16-11-11, 21:03
Te dashurosh dikend qe s'mund ta kesh kurr,eshte gjeja me e hidhur.......


...keq valla kur njeri nuk mundet me i pas per gjithmone ama me mire pak se hiq, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

winona
16-11-11, 21:05
...keq valla kur njeri nuk mundet me i pas per gjithmone ama me mire pak se hiq, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Me mire hiq..:biggrin:

Hajra
16-11-11, 21:06
Me mire hiq..:biggrin:


......ncuk, me mire pak me u mbushe energji per jete http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

e_martumja
16-11-11, 21:28
Bash kisha pas deshir me dit si ka vepru kjo vajz a jane martuar apo ska pas fat me to...


Doku dhe tregona :tongue:

panta_rhei
16-11-11, 23:25
Bash kisha pas deshir me dit si ka vepru kjo vajz a jane martuar apo ska pas fat me to...


Doku dhe tregona :tongue:

Qe se une po tregoj, ne cilesine e atij djalit 10 vjet para Elises :biggrin:

Mbas nja 1 viti, ai djali i tha Elises: kqyre, bacit, tash je rrit e madhe, duhesh me kqyr me gjet nai burr qysh t'ka hije, se nuk o mire kshtu me ladru mbas burrave t'huj :tongue:

e_martumja
16-11-11, 23:27
Qe se une po tregoj, ne cilesine e atij djalit 10 vjet para Elises :biggrin:

Mbas nja 1 viti, ai djali i tha Elises: kqyre, bacit, tash je rrit e madhe, duhesh me kqyr me gjet nai burr qysh t'ka hije, se nuk o mire kshtu me ladru mbas burrave t'huj :tongue:
Dmth i martum koka kon aj djaliiiii. Nuk e paska lon grujen per at qiken ma te re ahhahah FLM per kete sqarim :biggrin:

panta_rhei
16-11-11, 23:32
Dmth i martum koka kon aj djaliiiii. Nuk e paska lon grujen per at qiken ma te re ahhahah FLM per kete sqarim :biggrin:

op de,
qe nga ai cast Elisa nuk beson me ne dashuri :biggrin:

Virti
16-11-11, 23:35
... nuk aktron! :cool:

lovely
16-11-11, 23:44
qyre, nevra po m shkoni qe s po dini :biggrin:

Te dashurosh dikend, eshte ndjenje e bukur, eshte ndjenje e jotja, te ben ty me u ndi mire.
Nese pret edhe tjetri me t dashte, atehere je kojtaxhi/ke:biggrin:
Atehere nuk e dashuron por e deshiron:tongue:

Dashuroni ,edhe kurr mos pritni me jau kthy :wink:

winona
16-11-11, 23:47
Qe se une po tregoj, ne cilesine e atij djalit 10 vjet para Elises :biggrin:

Mbas nja 1 viti, ai djali i tha Elises: kqyre, bacit, tash je rrit e madhe, duhesh me kqyr me gjet nai burr qysh t'ka hije, se nuk o mire kshtu me ladru mbas burrave t'huj :tongue:
Une e kam marr vesh keshtu:
mbas 1 viti Elisa i thote ati burrit10 vite me te vjeter:
Tash nuk jam ajo qe isha para nje viti,jam pak me e pjekur o axhi ,lerem rehat se po ka shume djelmosha te ri qe me duan e me deshirojn.
E ti me mire ktheju e mire apo e keqe gruas tende se po mbetesh pa asnje...:biggrin: E Eliza prej atij qasti e din se sa tradhtar jan burrat ,e martesen nuk e enderron me si perpara......

panta_rhei
17-11-11, 00:00
qyre, nevra po m shkoni qe s po dini :biggrin:

Te dashurosh dikend, eshte ndjenje e bukur, eshte ndjenje e jotja, te ben ty me u ndi mire.
Nese pret edhe tjetri me t dashte, atehere je kojtaxhi/ke:biggrin:
Atehere nuk e dashuron por e deshiron:tongue:

Dashuroni ,edhe kurr mos pritni me jau kthy :wink:

Jaakkaa, nuk po t'lshojme me qikaq :biggrin:

Ki m'i fol nja dy tri kater pes gjasht fjale per: dashurine qe nuk te kthehet.
Pika ma e dobet e dashurise: ti e dashuron tipeshen - tipesha ia ka qit digjuset n'vesh, zanin tej n't'kuqen, tu bo xhukinga me ate qetrin.

jadore
17-11-11, 11:00
cka jeni tranu bre , tuj e shpernda dashnine gjithkah!.
po a keni harru qe per me dashte duhet me e dashte veq nonen e baben -a..! a krejte keni harru qe edhe msusja keshtu ju ka perserit cdo dite te zotit ne shkolle ?.. ku jane veprat qe tont me kry ja bojshit , po msuse po msuse ..

Hajra
17-11-11, 11:29
.....vertet te dashuron pa kushte, ku dy njerez ndihen te plotsuar ne shpirt dhe zemer, kur vetem prania e tjetrit te bene te ndihesh nje superfuqi perballe gjdo sfide te jetes. Jeta pa dashuri eshte e vobekt dhe e mjere, prandaj

LaDy_Diaspora
17-11-11, 11:30
Mirė se tė gjeta... :wink:

Besoj qė nė fillim tė ēdo dashurie, gjithēka duket mirė dhe lehtė.
Nė fillim njeriu sheh si me syza speciale - krejtė trubullt dhe as qė e vėren kėtė fare. Pastaj, kur kalon ajo faza e parė e dashurisė, shfaqet faza realiste, kur secili nga partneret hjek syzat dhe sheh mė kthjellėt, i sheh mė mirė problemet e lidhjes, sheh mė mirė tė metat e lidhjes apo edhe tė partnerit, sheh mė qartė ēdo gjė. Pastaj nė shumicėn e lidhjeve shfaqen edhe problemet, qė ndoshta ishin prezente edhe mė herėt, por qė nga emocionet e mėdha u mbuluan...

10 vite pėr dikėnd janė pak, por ėshtė njė dekade, pėr pak mos tė themi njė gjeneratė. Nė 10 vite shumė gjėra ndryshojnė dhe njeriu ėshtė jo vetėm mė i moshuar, por edhe mė i pjekur nė shumė aspekte dhe e sheh botėn mė ndryshe nga personi qė ėshtė mė i ri. Interesat mund tė mos jenė gjithėmonė tė pėrbashkėta, lindin keqkuptimet, mosmarrveshjet, ndoshta edhe xhelozia nga ana e mė tė vjetrit e shumė e shumė gjėra tjera qė qojnė deri tė ndarja apo edhe tė paktėn deri tė ajo qė personi i dashur tė mos jetė mė ai qė keni njohur nė fillim.

Unė pėr vete besoj qė distanca mė e madhe pėr mua do ishin 5 vite, shumicėn e bashkėmoshatarėve nuk i kuptoj apo nuk mė shkon llafi me ta, ka edhe disa qė janė mė tė pjekur edhe pse janė ndoshta mė tė rinjė apo bashkėmoshatarė, por njė femėr zakonisht shikon tė merr dikė qė ėshtė pakėz mė i vjetėr, ndoshta edhe pse mendon qė tek ai mashkull gjen mė tepėr pjekuri dhe siguri pėr jetėn...

jadore
17-11-11, 11:30
qyre, nevra po m shkoni qe s po dini :biggrin:

Te dashurosh dikend, eshte ndjenje e bukur, eshte ndjenje e jotja, te ben ty me u ndi mire.
Nese pret edhe tjetri me t dashte, atehere je kojtaxhi/ke:biggrin:
Atehere nuk e dashuron por e deshiron:tongue:

Dashuroni ,edhe kurr mos pritni me jau kthy :wink:

veq qit kojtaxhiken , sqaroma ..se kokem tuj gabu dikun po get ..haahaha
qishtu kur si kupton sendet ..!

jadore
17-11-11, 11:34
.....vertet te dashuron pa kushte, ku dy njerez ndihen te plotsuar ne shpirt dhe zemer, kur vetem prania e tjetrit te bene te ndihesh nje superfuqi perballe gjdo sfide te jetes. Jeta pa dashuri eshte e vobekt dhe e mjere, prandaj

po i dashte tont..!..cfare fuqie quhet ..!

jadore
17-11-11, 11:38
Mirė se tė gjeta... :wink:

Besoj qė nė fillim tė ēdo dashurie, gjithēka duket mirė dhe lehtė.
Nė fillim njeriu sheh si me syza speciale - krejtė trubullt dhe as qė e vėren kėtė fare. Pastaj, kur kalon ajo faza e parė e dashurisė, shfaqet faza realiste, kur secili nga partneret hjek syzat dhe sheh mė kthjellėt, i sheh mė mirė problemet e lidhjes, sheh mė mirė tė metat e lidhjes apo edhe tė partnerit, sheh mė qartė ēdo gjė. Pastaj nė shumicėn e lidhjeve shfaqen edhe problemet, qė ndoshta ishin prezente edhe mė herėt, por qė nga emocionet e mėdha u mbuluan...

10 vite pėr dikėnd janė pak, por ėshtė njė dekade, pėr pak mos tė themi njė gjeneratė. Nė 10 vite shumė gjėra ndryshojnė dhe njeriu ėshtė jo vetėm mė i moshuar, por edhe mė i pjekur nė shumė aspekte dhe e sheh botėn mė ndryshe nga personi qė ėshtė mė i ri. Interesat mund tė mos jenė gjithėmonė tė pėrbashkėta, lindin keqkuptimet, mosmarrveshjet, ndoshta edhe xhelozia nga ana e mė tė vjetrit e shumė e shumė gjėra tjera qė qojnė deri tė ndarja apo edhe tė paktėn deri tė ajo qė personi i dashur tė mos jetė mė ai qė keni njohur nė fillim.

Unė pėr vete besoj qė distanca mė e madhe pėr mua do ishin 5 vite, shumicėn e bashkėmoshatarėve nuk i kuptoj apo nuk mė shkon llafi me ta, ka edhe disa qė janė mė tė pjekur edhe pse janė ndoshta mė tė rinjė apo bashkėmoshatarė, por njė femėr zakonisht shikon tė merr dikė qė ėshtė pakėz mė i vjetėr, ndoshta edhe pse mendon qė tek ai mashkull gjen mė tepėr pjekuri dhe siguri pėr jetėn...

mos me keqkupto , po se pse me duket e gjitha nje steriotip i vjeter ..

Hajra
17-11-11, 11:41
po i dashte tont..!..cfare fuqie quhet ..!


....e fiton titullin i/e dashtun, http://1.1.1.4/bmi/www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

panta_rhei
17-11-11, 11:48
cka jeni tranu bre , tuj e shpernda dashnine gjithkah!.
po a keni harru qe per me dashte duhet me e dashte veq nonen e baben -a..! a krejte keni harru qe edhe msusja keshtu ju ka perserit cdo dite te zotit ne shkolle ?.. ku jane veprat qe tont me kry ja bojshit , po msuse po msuse ..

jo na nuk i thojshim qishtune: po msuse po msuse,

na tyneherit i thojshim: po e dashnja msuse :tongue:

jadore
17-11-11, 11:49
....e fiton titullin i/e dashtun, http://1.1.1.4/bmi/www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

nuk eshte ferr qikjo , ti tha me e dashte nje , pranija e tij te jep superfuqi , por me i dashte tont . e merr titullin vetem i dashun ..
diqka nuk eshte ne rregull , korigjo valla ..hahah

p.s.

a te thash mbrem ne postim qe baca Mussa ka me u angazhu sot me policine per Golf 2 , qe fakti ..une ketu tuj shkru ..hahaha

jadore
17-11-11, 11:53
jo na nuk i thojshim qishtune: po msuse po msuse,

na tyneherit i thojshim: po e dashnja msuse :tongue:

mire ma kujtove ,
pra , nonen baben edhe mesusen ..

e cka hamomin pra po e lodhni veten jo keshtu jo ashtu , dashlia, dashlia, u kry kjo pune jeni betu me vakt ne trinetin e dashnise. hahahhaa

Hajra
17-11-11, 11:54
nuk eshte ferr qikjo , ti tha me e dashte nje , pranija e tij te jep superfuqi , por me i dashte tont . e merr titullin vetem i dashun ..
diqka nuk eshte ne rregull , korigjo valla ..hahah

p.s.

a te thash mbrem ne postim qe baca Mussa ka me u angazhu sot me policine per Golf 2 , qe fakti ..une ketu tuj shkru ..hahaha

....mire e ke ateher je engjell i dashurise qe kudo qe shkone mbjelle vetem dashuri http://1.1.1.4/bmi/www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif,

...beni te fala bacit muse , thuaj i lumi ti qe e ke pran nje njeri si jadoren http://1.1.1.4/bmi/www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

LaDy_Diaspora
17-11-11, 11:57
mos me keqkupto , po se pse me duket e gjitha nje steriotip i vjeter ..

Po nganjėherė edhe gjėrat e vjetra janė tė mira.
Jo gjithėmonė stereotipat janė tė kėqinjė. :wink:
Por gjithėsesi ēdonjėri ka mendimet e veta lidhur me kėtė qėshtje!

panta_rhei
17-11-11, 12:04
Mirė se tė gjeta... :wink:

Besoj qė nė fillim tė ēdo dashurie, gjithēka duket mirė dhe lehtė.
Nė fillim njeriu sheh si me syza speciale - krejtė trubullt dhe as qė e vėren kėtė fare. Pastaj, kur kalon ajo faza e parė e dashurisė, shfaqet faza realiste, kur secili nga partneret hjek syzat dhe sheh mė kthjellėt, i sheh mė mirė problemet e lidhjes, sheh mė mirė tė metat e lidhjes apo edhe tė partnerit, sheh mė qartė ēdo gjė. Pastaj nė shumicėn e lidhjeve shfaqen edhe problemet, qė ndoshta ishin prezente edhe mė herėt, por qė nga emocionet e mėdha u mbuluan...

10 vite pėr dikėnd janė pak, por ėshtė njė dekade, pėr pak mos tė themi njė gjeneratė. Nė 10 vite shumė gjėra ndryshojnė dhe njeriu ėshtė jo vetėm mė i moshuar, por edhe mė i pjekur nė shumė aspekte dhe e sheh botėn mė ndryshe nga personi qė ėshtė mė i ri. Interesat mund tė mos jenė gjithėmonė tė pėrbashkėta, lindin keqkuptimet, mosmarrveshjet, ndoshta edhe xhelozia nga ana e mė tė vjetrit e shumė e shumė gjėra tjera qė qojnė deri tė ndarja apo edhe tė paktėn deri tė ajo qė personi i dashur tė mos jetė mė ai qė keni njohur nė fillim.

Unė pėr vete besoj qė distanca mė e madhe pėr mua do ishin 5 vite, shumicėn e bashkėmoshatarėve nuk i kuptoj apo nuk mė shkon llafi me ta, ka edhe disa qė janė mė tė pjekur edhe pse janė ndoshta mė tė rinjė apo bashkėmoshatarė, por njė femėr zakonisht shikon tė merr dikė qė ėshtė pakėz mė i vjetėr, ndoshta edhe pse mendon qė tek ai mashkull gjen mė tepėr pjekuri dhe siguri pėr jetėn...

distanca ne kohe, eshte problemi ma i vogel i mundshem ne dashuri.

eshte dashuri, hej, nuk eshte zgjedhje.

Vetem 10 perqind e njerezve ne bote, e kalojne moshen pjekurise intelektuale mbi 18 vjeq. 90 perqind e njerezve mbesin me zhvillim mendor ne nivel te adoleshentit, per krejt jeten.
Prej ketyre 90 perqindeshit, 30 perqind nuk e kalojne as moshen 12 vjeqare te pjekurise, qe dmth edhepse jetojne 70 vjet, mbesin me mendet e nje femije 12 vjeq.

Pra, pse i ka femra 18 vjet, e mashkulli 35 vjet, lirisht mundet me qene kjo femra ma e pjekur e ma e pergaditur per jete sesa ky magari i madh.

Kush te tha ty qe s'ki me vdeke para atij plakut qe i ka 90 vjet??? Kush???
Demek ti e paske planifiku me jetu 80 vjet, e po te dhimbet burri qe paska me vdek 10 vjet para teje???!!!
A je tu e ndi vetin cka je tu fol, a jo?


Ne anen tjeter, ma shume ka rendesi distanca ne hapesire sesa ne kohe.
Me u lidhe me dikend qe eshte rrite ne nje vend krejt tjeter dhe ne nje mentalitet e kulture krejt tjeter.
Katund e zanate, thojne.
Por edhe kjo, eshte vertetuar qe, eshte e kalueshme.

LaDy_Diaspora
17-11-11, 12:29
distanca ne kohe, eshte problemi ma i vogel i mundshem ne dashuri.

eshte dashuri, hej, nuk eshte zgjedhje.

Vetem 10 perqind e njerezve ne bote, e kalojne moshen pjekurise intelektuale mbi 18 vjeq. 90 perqind e njerezve mbesin me zhvillim mendor ne nivel te adoleshentit, per krejt jeten.
Prej ketyre 90 perqindeshit, 30 perqind nuk e kalojne as moshen 12 vjeqare te pjekurise, qe dmth edhepse jetojne 70 vjet, mbesin me mendet e nje femije 12 vjeq.

Pra, pse i ka femra 18 vjet, e mashkulli 35 vjet, lirisht mundet me qene kjo femra ma e pjekur e ma e pergaditur per jete sesa ky magari i madh.

Kush te tha ty qe s'ki me vdeke para atij plakut qe i ka 90 vjet??? Kush???
Demek ti e paske planifiku me jetu 80 vjet, e po te dhimbet burri qe paska me vdek 10 vjet para teje???!!!
A je tu e ndi vetin cka je tu fol, a jo?


Ne anen tjeter, ma shume ka rendesi distanca ne hapesire sesa ne kohe.
Me u lidhe me dikend qe eshte rrite ne nje vend krejt tjeter dhe ne nje mentalitet e kulture krejt tjeter.
Katund e zanate, thojne.
Por edhe kjo, eshte vertetuar qe, eshte e kalueshme.

Po po, ke tė drejtė nė shumė gjėra, sidomos kėtu pajtohem me ty! :smile:

sherri
17-11-11, 12:29
distanca ne kohe, eshte problemi ma i vogel i mundshem ne dashuri.

eshte dashuri, hej, nuk eshte zgjedhje.

Panta,mos na trano :confused: n'mesin e kujt je tuj fol a e dine!? Shuptare jemi shumica ketu!edhe dashnit bahen; me zgjedhje,me imponime,me joshje....e ai qe dashnohet "gabim",ja paft hajrin,se Nana s'tja ka dasht:tongue: jeto ti tani pa Mamaun hajt....
"Interes ishalla vdes":rolleyes:

lovely
17-11-11, 17:32
Jaakkaa, nuk po t'lshojme me qikaq :biggrin:

Ki m'i fol nja dy tri kater pes gjasht fjale per: dashurine qe nuk te kthehet.
Pika ma e dobet e dashurise: ti e dashuron tipeshen - tipesha ia ka qit digjuset n'vesh, zanin tej n't'kuqen, tu bo xhukinga me ate qetrin.Bismilahi rrahmani rrahimi e abdukarrimi

qe nja 300 fjale ;)

Qikjo pune me tipeshen, mue nuk me ka ndodh. Tipeshen qe e kam dashte une, gjithe me ka dashte:biggrin:
Xhukinga, a ke hajgare, vrapim a skleka?:biggrin:

Bota/jeta/gjanat, jane mu ashtu si ti i sheh, per ty.
Bota/jeta/gjanat, jane mu ashtu si une i shoh, per mu.
Bota/jeta/gjanat, jane mu ashtu si Jadore i sheh, per Jadoren:biggrin:

Panta_rhei,

Fola per dashurine ne pergjithesi. Per dashurine si ndjenje.
Si ndjenja me e paster, e kthjellet, pa interes qe egziston.
Si fmije e dojna nanen e baben. E dojna vllaun , motren, se na i ka bo nana e baba.

Rritum pak, kah 15-18 vjet, e nijna veten, ia nisim me dashte ate djalin/qiken n shkolle. Para se me shku n shkolle, dridhemi si thupra n uje, me bo vakia me pa, veq qka s na lshojne kamt, po me bo me bo me u afru pak e me prek e me dush, ...pe din ti..
Dojna me dek pej dashnise. Nese ai/ajo qe e dojna, nuk na e kthen, vujna, kajna, rrijna vet,tranohum... Mas ni kohe, saksalem. E zatetum tjetrin/tjetren. Ndjenjat e njejta, pak ma t zbehta se heren e pare..
Duke pasur parasysh, qe njerzit jane te ndryshem, ky ke ni shembull mesatar.

Qito dashni jane dashni t rive.

Tani rritum edhe pak, edhe kuptojna pak ma shume.

Dikush e ka ngatrru dashnine me vuajtje (pasion).
Nese nuk ka vuajtje ne nje lidhje, nuk ka dashuri.
Dashurite qe arrijne qellimin, dmth qe bashkohen, ata nuk kane pse me vujt. Ata veq duhet me e shiju, po s po m ngojne mu:biggrin:

Nese une mendoj se e du dikon, pa e pas kurr, ajo nuk osht dashni, Une e du Bill Kllintonin. E du edhe Richard Girin. Une t`du edhe ty. A osht dashni kjo? Joe e madhe e shtypit.
Nese une jam me dikon bashke, edhe e du e tranohna, po ai tipi sum don mue mo, edhe shkon, une nuk e kisha bo as edhe ma t voglen perpjekje per me e nal, se dashnia nuk shkon me zor.
Gajret, e kam ni qellim.
Dashnise vet (itself), duhet me i dhane hapsire. Pa marre parasysh qfare dashnije osht.

E vertete qe pasi te renit ne dashuri zbehet pak, ose shuhet krejt, ajo qka jete, ajo eshte dashuria.
Per mua dashuria eshte kur t shkojsh ne shtrat me t njejtin person, edhe mas 10, 15 e 20 vjete, edhe secilen here ndihesh sikur po bjen ne dashuri per here t pare. Dmth, nese je me fat, edhe je bashke me to ;)

--------------------------------------------------------------------------------

the way he loves..

laying on sofa
smiling slightly
thinking back in time
and telling about it..

the way he shares it all
that naive sight
the small world
which doesn`t exist without her..

those fast hugs
the way he`s there for her
wondering every morning
what can i do to make her day better?

sometimes late at night
after work, dinner, fun, game
it`s amazing how they
fall in love over and over again...


Panta_rhei,

Une e di , qe ti je i zoti, me dal pak prej uni-t ton, edhe me kqyr gjanat prej s nalti/largti.


Une ju kam dashur!
Ndoshta dashuria
Ne shpirtin tim akoma nuk u shua,
Por s'dua qe t'ju kape merzia,
T'ju pikelloj tani jo kurre s'dua.

Ju desha heshtur fare dhe pa shprese,
I munduar nga zilia s'jua thashe,
Ju desha aq sinqerisht dhe me bese,
Sa dhente Zoti nje tjeter kaq ju dashte!
Autor: PushkiniUne, edhe pse quhem dashuri, nuk jam ekspert i dashurise. Kjo qe shkrova, nuk dmth qe osht e vertete, dmth une menoj qishtu, E qet t drejte, nuk e lo kerkon me ma marr :smile:

lovely
17-11-11, 17:35
veq qit kojtaxhiken , sqaroma ..se kokem tuj gabu dikun po get ..haahaha
qishtu kur si kupton sendet ..!kojtaxhi = ti kana senet per veti, qishtu si gjakovarve:biggrin:

Lakmi, interes, egoist, vetjak.

Besoj se u kuptuam :wink:

Ps; a je ma mire?:smile:

Shpat
17-11-11, 17:50
qe osht kreativ ne dashuri ,jo i dashuruar, me mir ja u qet ,,,,,:wink:

Hajra
17-11-11, 17:58
...... kur njeriu mendon qe ka arrite kulmin e dashurise, ne te vertet aty eshte fillimi i saje.Prandaj jame shume i bindur qe shumica e njerezve nuk e njohin dashurin e vertet, sepse as kulmin nuk e arrijne e lere me diqka me shume. Njerezit dashurohen martohen dhe vdesin duke besuar qe jane te lumtur, harrojne qe gjdo gje eshte relative perfshire edhe dashurine.

jadore
17-11-11, 17:58
kojtaxhi = ti kana senet per veti, qishtu si gjakovarve:biggrin:

Lakmi, interes, egoist, vetjak.

Besoj se u kuptuam :wink:

Ps; a je ma mire?:smile:
me shnoshe krejt me poezine e Pushkinit qe e solle , ska te une o mu shnosh o me u tranu qe me karrote ne dore jam tuj shkru e tuj honger , veq me u shonosh per te shpejte hahaha..

p.s.

respekt , ishte nje nder mendimet me demethenese ai qe dergove per dashurine , uroj ta ndjesh gjithe jeten ,..sepse ,une mendoj dashuria nuk do fjale, ajo do ndjenje te realizuar , prandaj dhe cdo e thene e imja ketu ka tone humori.

Murgesha
17-11-11, 22:11
...... kur njeriu mendon qe ka arrite kulmin e dashurise, ne te vertet aty eshte fillimi i saje.Prandaj jame shume i bindur qe shumica e njerezve nuk e njohin dashurin e vertet, sepse as kulmin nuk e arrijne e lere me diqka me shume. Njerezit dashurohen martohen dhe vdesin duke besuar qe jane te lumtur, harrojne qe gjdo gje eshte relative perfshire edhe dashurine.


Tė lutem Hajro, zbėrtheje pak ēka ke dasht me thonė me RELATIVE.


Pėrndryshe nuk pajtohem me bindjen tėnde qė shumica e njerėzve nuk e njofin dashurinė e vėrtet.

Murgesha
17-11-11, 22:14
Bismilahi rrahmani rrahimi e abdukarrimi

qe nja 300 fjale ;)

Qikjo pune me tipeshen, mue nuk me ka ndodh. Tipeshen qe e kam dashte une, gjithe me ka dashte:biggrin:
Xhukinga, a ke hajgare, vrapim a skleka?:biggrin:

Bota/jeta/gjanat, jane mu ashtu si ti i sheh, per ty.
Bota/jeta/gjanat, jane mu ashtu si une i shoh, per mu.
Bota/jeta/gjanat, jane mu ashtu si Jadore i sheh, per Jadoren:biggrin:

Panta_rhei,

Fola per dashurine ne pergjithesi. Per dashurine si ndjenje.
Si ndjenja me e paster, e kthjellet, pa interes qe egziston.
Si fmije e dojna nanen e baben. E dojna vllaun , motren, se na i ka bo nana e baba.

Rritum pak, kah 15-18 vjet, e nijna veten, ia nisim me dashte ate djalin/qiken n shkolle. Para se me shku n shkolle, dridhemi si thupra n uje, me bo vakia me pa, veq qka s na lshojne kamt, po me bo me bo me u afru pak e me prek e me dush, ...pe din ti..
Dojna me dek pej dashnise. Nese ai/ajo qe e dojna, nuk na e kthen, vujna, kajna, rrijna vet,tranohum... Mas ni kohe, saksalem. E zatetum tjetrin/tjetren. Ndjenjat e njejta, pak ma t zbehta se heren e pare..
Duke pasur parasysh, qe njerzit jane te ndryshem, ky ke ni shembull mesatar.

Qito dashni jane dashni t rive.

Tani rritum edhe pak, edhe kuptojna pak ma shume.

Dikush e ka ngatrru dashnine me vuajtje (pasion).
Nese nuk ka vuajtje ne nje lidhje, nuk ka dashuri.
Dashurite qe arrijne qellimin, dmth qe bashkohen, ata nuk kane pse me vujt. Ata veq duhet me e shiju, po s po m ngojne mu:biggrin:

Nese une mendoj se e du dikon, pa e pas kurr, ajo nuk osht dashni, Une e du Bill Kllintonin. E du edhe Richard Girin. Une t`du edhe ty. A osht dashni kjo? Joe e madhe e shtypit.
Nese une jam me dikon bashke, edhe e du e tranohna, po ai tipi sum don mue mo, edhe shkon, une nuk e kisha bo as edhe ma t voglen perpjekje per me e nal, se dashnia nuk shkon me zor.
Gajret, e kam ni qellim.
Dashnise vet (itself), duhet me i dhane hapsire. Pa marre parasysh qfare dashnije osht.

E vertete qe pasi te renit ne dashuri zbehet pak, ose shuhet krejt, ajo qka jete, ajo eshte dashuria.
Per mua dashuria eshte kur t shkojsh ne shtrat me t njejtin person, edhe mas 10, 15 e 20 vjete, edhe secilen here ndihesh sikur po bjen ne dashuri per here t pare. Dmth, nese je me fat, edhe je bashke me to ;)

--------------------------------------------------------------------------------

the way he loves..

laying on sofa
smiling slightly
thinking back in time
and telling about it..

the way he shares it all
that naive sight
the small world
which doesn`t exist without her..

those fast hugs
the way he`s there for her
wondering every morning
what can i do to make her day better?

sometimes late at night
after work, dinner, fun, game
it`s amazing how they
fall in love over and over again...


Panta_rhei,

Une e di , qe ti je i zoti, me dal pak prej uni-t ton, edhe me kqyr gjanat prej s nalti/largti.


Une ju kam dashur!
Ndoshta dashuria
Ne shpirtin tim akoma nuk u shua,
Por s'dua qe t'ju kape merzia,
T'ju pikelloj tani jo kurre s'dua.

Ju desha heshtur fare dhe pa shprese,
I munduar nga zilia s'jua thashe,
Ju desha aq sinqerisht dhe me bese,
Sa dhente Zoti nje tjeter kaq ju dashte!
Autor: PushkiniUne, edhe pse quhem dashuri, nuk jam ekspert i dashurise. Kjo qe shkrova, nuk dmth qe osht e vertete, dmth une menoj qishtu, E qet t drejte, nuk e lo kerkon me ma marr :smile:

Lovly, mė ndėgjo njė kėshillė llakum:

Nė baza tė kėtij shkrimi, fillo e krijo njė kryevepėr. Mė pėlqeu shum shkrimi, dhe pasi qė diēka kėshtu e definoj edhe vet dashurinė mė duhet tė tė them vetėm tė lumtė.

e_martumja
17-11-11, 22:21
Lovly, mė ndėgjo njė kėshillė llakum:

Nė baza tė kėtij shkrimi, fillo e krijo njė kryevepėr. Mė pėlqeu shum shkrimi, dhe pasi qė diēka kėshtu e definoj edhe vet dashurinė mė duhet tė tė them vetėm tė lumtė.
A ban me ju bashkangjit qetij postimit :biggrin: spo mundem mu shpreh ma mire :biggrin:

Hajra
17-11-11, 22:40
Tė lutem Hajro, zbėrtheje pak ēka ke dasht me thonė me RELATIVE.


Pėrndryshe nuk pajtohem me bindjen tėnde qė shumica e njerėzve nuk e njofin dashurinė e vėrtet.

....Murgesha kjo eshte bindja ime, sigurisht qe ka shume njerez qe e kundershtoin, por ka edhe te atille qe e miratoin, sidomos ata qe jan rrezu prej dardhes http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Te tjeret nuk do ta kuptoin prandaj edhe nuk po lodhem me zberthy me shume, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

panta_rhei
17-11-11, 23:28
Bismilahi rrahmani rrahimi e abdukarrimi

qe nja 300 fjale ;)

Qikjo pune me tipeshen, mue nuk me ka ndodh. Tipeshen qe e kam dashte une, gjithe me ka dashte:biggrin:
Xhukinga, a ke hajgare, vrapim a skleka?:biggrin:

Bota/jeta/gjanat, jane mu ashtu si ti i sheh, per ty.
Bota/jeta/gjanat, jane mu ashtu si une i shoh, per mu.
Bota/jeta/gjanat, jane mu ashtu si Jadore i sheh, per Jadoren:biggrin:

Panta_rhei,

Fola per dashurine ne pergjithesi. Per dashurine si ndjenje.
Si ndjenja me e paster, e kthjellet, pa interes qe egziston.
Si fmije e dojna nanen e baben. E dojna vllaun , motren, se na i ka bo nana e baba.

Rritum pak, kah 15-18 vjet, e nijna veten, ia nisim me dashte ate djalin/qiken n shkolle. Para se me shku n shkolle, dridhemi si thupra n uje, me bo vakia me pa, veq qka s na lshojne kamt, po me bo me bo me u afru pak e me prek e me dush, ...pe din ti..
Dojna me dek pej dashnise. Nese ai/ajo qe e dojna, nuk na e kthen, vujna, kajna, rrijna vet,tranohum... Mas ni kohe, saksalem. E zatetum tjetrin/tjetren. Ndjenjat e njejta, pak ma t zbehta se heren e pare..
Duke pasur parasysh, qe njerzit jane te ndryshem, ky ke ni shembull mesatar.

Qito dashni jane dashni t rive.

Tani rritum edhe pak, edhe kuptojna pak ma shume.

Dikush e ka ngatrru dashnine me vuajtje (pasion).
Nese nuk ka vuajtje ne nje lidhje, nuk ka dashuri.
Dashurite qe arrijne qellimin, dmth qe bashkohen, ata nuk kane pse me vujt. Ata veq duhet me e shiju, po s po m ngojne mu:biggrin:

Nese une mendoj se e du dikon, pa e pas kurr, ajo nuk osht dashni, Une e du Bill Kllintonin. E du edhe Richard Girin. Une t`du edhe ty. A osht dashni kjo? Joe e madhe e shtypit.
Nese une jam me dikon bashke, edhe e du e tranohna, po ai tipi sum don mue mo, edhe shkon, une nuk e kisha bo as edhe ma t voglen perpjekje per me e nal, se dashnia nuk shkon me zor.
Gajret, e kam ni qellim.
Dashnise vet (itself), duhet me i dhane hapsire. Pa marre parasysh qfare dashnije osht.

E vertete qe pasi te renit ne dashuri zbehet pak, ose shuhet krejt, ajo qka jete, ajo eshte dashuria.
Per mua dashuria eshte kur t shkojsh ne shtrat me t njejtin person, edhe mas 10, 15 e 20 vjete, edhe secilen here ndihesh sikur po bjen ne dashuri per here t pare. Dmth, nese je me fat, edhe je bashke me to ;)

--------------------------------------------------------------------------------

the way he loves..

laying on sofa
smiling slightly
thinking back in time
and telling about it..

the way he shares it all
that naive sight
the small world
which doesn`t exist without her..

those fast hugs
the way he`s there for her
wondering every morning
what can i do to make her day better?

sometimes late at night
after work, dinner, fun, game
it`s amazing how they
fall in love over and over again...


Panta_rhei,

Une e di , qe ti je i zoti, me dal pak prej uni-t ton, edhe me kqyr gjanat prej s nalti/largti.


Une ju kam dashur!
Ndoshta dashuria
Ne shpirtin tim akoma nuk u shua,
Por s'dua qe t'ju kape merzia,
T'ju pikelloj tani jo kurre s'dua.

Ju desha heshtur fare dhe pa shprese,
I munduar nga zilia s'jua thashe,
Ju desha aq sinqerisht dhe me bese,
Sa dhente Zoti nje tjeter kaq ju dashte!
Autor: PushkiniUne, edhe pse quhem dashuri, nuk jam ekspert i dashurise. Kjo qe shkrova, nuk dmth qe osht e vertete, dmth une menoj qishtu, E qet t drejte, nuk e lo kerkon me ma marr :smile:

lovely???!!!
dount llet mi davn, pliiizz :tongue:
nuk e pata moj per veti kur te pyeta per "dashurine qe nuk kthehet"... por per kete me "nxiti" ajo qe ti ne postimin para ketij the "dashuro, mos kerko dashuri".
Kryesisht te pyeta nese ka kuptim dashuria e njeanshme? Ose, si mund te perkufizohej ajo?

Por, besoj edhe me poezine e bukur te Pushkinit (baj dhe uej, hajvan i madh ka qene ne dashuri ky pushkin trullani. Paramendo qaq fyryfyl ka qene saqe ka vdeke ne proven e pare te tij me "russian roulette"), dmth besoj se ia ke dhene nje shpjegim mjaft te forte (sidomos me vargun e fundit ne bold).

ps.
ju ar sooo llovlli :smile:

e_martumja
17-11-11, 23:51
te dashurosh dikend qe ja vlen nuk paguhet me asgje.

Alima
17-11-11, 23:55
...

hahaha... ooo ani kujt po i kallxon o valiii!

oo veē mos merrni te gjinis se njet dhe kaurra .. per moshe veē a ju pelqen , ēfar vaktesh jane ardhe , ihaaa...!

.

lovely
16-02-12, 23:39
lovely???!!!
dount llet mi davn, pliiizz :tongue:
nuk e pata moj per veti kur te pyeta per "dashurine qe nuk kthehet"... por per kete me "nxiti" ajo qe ti ne postimin para ketij the "dashuro, mos kerko dashuri".
Kryesisht te pyeta nese ka kuptim dashuria e njeanshme? Ose, si mund te perkufizohej ajo?

Por, besoj edhe me poezine e bukur te Pushkinit (baj dhe uej, hajvan i madh ka qene ne dashuri ky pushkin trullani. Paramendo qaq fyryfyl ka qene saqe ka vdeke ne proven e pare te tij me "russian roulette"), dmth besoj se ia ke dhene nje shpjegim mjaft te forte (sidomos me vargun e fundit ne bold).

ps.
ju ar sooo llovlli :smile:ni sqarim t kom met borgj ingjes, tash qe je shku, e di qe nuk kthehesh me m bertit hohohohoho :P

Asnihere nuk kom menu qe e ke pas fjalen per veti :smile:, po kush guxon mos me ta kthy ty dashnine?:biggrin: Po pej tutes 8 fish kan me ta kthy, edhe rastesisht qe ndodh ajohja, bonum za se pasha forumin, flaken kom me ia shti me dore tem:biggrin:

M ka marr malli me t lexue qiknej, qat shtirallakun e kojshum:biggrin:, i lexova do shkrime tuat, e rashe n qet shkrim qitu:smile:

ps:
Yeah yeah, u r lovely as well hun :wink:

psps; Muj me paramenu se tipat e forte celik, si Panta_rhei, bohen kingja perpara dashurise, ne kuptimin e mire te fjales. Asnisen n bote nuk e ka fuqine e shkrirjes se zemrave te forta, sikur dashuria!:smile:

Hajra
17-02-12, 00:49
.....rrin deri ne kete vakt boll shtir valla, http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

tipi engjellor
17-02-12, 02:07
....si din vlerat e dashurise....eshte dem i madhe

Virti
17-02-12, 21:57
... meriton! :cool:

Amina
21-02-12, 23:50
tung te gjithve,
qka mendoni ju?? A mund te zgjat nje dashuri, kur ai esht 10 vite me i vjeter se un????
Un e dua at...ashkush se din, perveq shoqes sime...Po si tju tregoj te tjerve..
un jam 20 kurse ai esht 30 vjeqar...Por ne sillje nuk kemi dallim te madh....
A mos esht gabim??? Nese esht dikush ketu qe ne te njejten situat esht apo ka qen...le te metrogon se a mund te funksionon kjo dashuri???!

Pres mendimet e juaja!!!

ELISA


Prej 2005 kur eshte be ky postim, them se tash eshte ba dicka normale, te jet partneri ma i vjeter, e ne disa raste bile ma i ri,edhe ne disa raste mund te ket sukses....