PDA

View Full Version : po katedrales


gjergjii
19-09-05, 19:28
na duhet nje katedrale ma e madhe se ne rome, per nje mije e je arsye[/b]

ViperGts
30-09-05, 13:12
hajt gjergj e ti rrnosh...

Giovanni
05-10-05, 13:17
PO

Arb
14-11-05, 03:52
Po more pse jo...

krijuesiii
24-11-05, 23:17
...JO kurr eshte nje provokim konfliktesh nder fetare ne Kosove dhe nje heret mundesone legalizimin e kishes sllavo ortodokse ne oborrin e biblothekes Kombetare, e nuk mund te mshelen shkolla e te qelen kisha ku 95% jane Myslimane ne Prishtine, une sjam kunder kishes katolike absulotikisht e ne as nje menyre po ajo se ka vendin ne qendren e Prishtines jane 2002 arsye tjera per nje JO te madhe keti projekti konfliktuoze e te mallkuar...
tungiii

Espresso
26-11-05, 15:39
Ja e meriton nje bije e jona nje tempull ja askush ne Bote. Sikur te kishin vendet tjera nje bije siq kemi pasur fatin ne ta kemi, ata do ja ndertonin jo nje katedrale por do benin shume me shume. E keta anikatedralistat te cilet pohojne kinse ky ndertim eshte nxitje perqarese nderfetare - si nuk u vie turp??
Antikatedralistat jane vete ata qe jane te qu vendin ne perqarje fetare tu na pru tylifar sekti arab.

Espresso

Hattabi
30-11-05, 22:19
Ne asnje menyr nuk ban mu maru!
Edhe nuk ka kush me u lut aty se 2 % krishter jeni. :lol:

Arb
30-11-05, 22:31
Nuk e pyet kush Arapet per pune tona...

Po te fuqishme KATEDRALES

Hattabi
30-11-05, 23:00
OK pra marone se e keni ABRAHAM RUGOVEN te juajin.
:evil:

Arb
30-11-05, 23:03
OK pra marone se e keni ABRAHAM RUGOVEN te juajin.
:evil:

Per Shqiptaret edhe Dielli lind ne Perendim, e per Arapet gjithmone eshte duke lindur, atje ne lindje...

Fortuna
02-12-05, 03:20
Ne asnje menyr nuk ban mu maru!
Edhe nuk ka kush me u lut aty se 2 % krishter jeni. :lol:

More jo 2% por edhe vetem nje i krishter me qen se PO.

Katedralja do te ndertohet, e ju qe jeni kunder shkoni ne arabistan e qahuni, se ndoshta ata njeher ne jet te vet do tju fshijne lotet.

amari
04-12-05, 11:53
JO e madhe e shtypit edhe pike, ju qe doni kaq shume keto katedrale shkoni more naj vend katolik, udha e mare ju qoft!!


Ne asnje menyr nuk ban mu maru!
Edhe nuk ka kush me u lut aty se 2 % krishter jeni. :lol:

More jo 2% por edhe vetem nje i krishter me qen se PO.

Katedralja do te ndertohet, e ju qe jeni kunder shkoni ne arabistan e qahuni, se ndoshta ata njeher ne jet te vet do tju fshijne lotet.

Zana_ch
31-12-05, 14:05
JO e madhe e shtypit edhe pike, ju qe doni kaq shume keto katedrale shkoni more naj vend katolik, udha e mare ju qoft!!Do te lidhem edhe une pak ne ket tem te Katedreles

Neve si Shqiptar duhet te na vie turp me lan nje Nane te gjith botes ne nje vend te huaj te pushoi .
Ne duhet t'ja bajme nje Shtepi dhe ta sjellim ne trojet e veta nga e ka preardhejen , per ket arsye duhet te gjith te organizojme dhe ta ndertojme ate tempull sa ma shpejt ,se per zotin e gjith ajo do te jet ne favorin tone te SHQIPTARVE .Ky eshte mendimi im .

Dhashte Zoti se te fillojne punet sa ma para .
Edhe nje gje ju lutem mos halrroni se ne ate vend ka qen Kishe ma para dmth bash aty ku sot eshte shkoll mos tju habit ky fakt.P.S shoku amari nese ke shtepi te vjeter hyp nje het ne tavanin e shtepis e ndoshta e gjan nje Kryq te vjeter nese jo kerko ne kujshi se te garentoi un se do ta gjesh nje Kryq.

Me respekt dhe pa fyrje
Zana

Clintoni
31-12-05, 14:16
:D :D

Bukur shume Zana_Ch. Kta pismileta te Mekes e Medines jane. Ktyne duhet me jau mshel gojen me dhune se kta vetem dhunen e kuptojne, ashtu sikur ka bere profeti i tyre. Ka shkojn rrot e para shkojne edhe te mramat. :lol: :lol:

amari
04-01-06, 11:09
Zana,
Se pari asaj qe ti thue Nene, per mua nuk eshte Nene, e dyta qka ka bere ajo per ket vend?? a nuk e perdhosi ajo vendlindjen e vet te cilen kurr nuk e vizitoj? a nuk kishte nevoje kosova per te ne vitet e tmershme? por jo ajo nuk erdhi e as nuk na vizitoj, perndryshe ajo gjitheher u quajt Nena Terez e kalkutes e jo e Shkupit, e as e Kosoves!


N. Tereza ishte antare e devotshme e jezuitve dhe nėse i bėjmė njė veshtrim Betimit tė jezuitėve:

“Nė emėr tė tė kryqėzuarit nė kryq, Krishtit, unė betohem se do t’i ndėrpres tė gjitha lidhjet qė mė lidhin me babėn, nėnėn, vėllezėrit, motrat, farefisin, shokėt, me mbretin, gjykatėsit dhe me ēdo pushtet tjetėr tė cilit i kam shėrbyer ose qė jam betuar se do t’i nėnshtrohem ose shėrbej. I ndėrpres marrėdhėniet me vendlindjen time, prej tash e tutje ekzistenca ime ėshtė nė sferė tjetėr. Betohem se do t’ia shpalojė kryeshefit tim tė gjithė atė qė bėj, mendoj, lexoj, mėsoj dhe shikoj rreth vetes.” (N. M. Nikollov, Komploti botėror, Tetovė, 2003, fq. 47

Lexojeni kėtė betim me lartė edhe njė herė dhe imagjinojeni dashurinė kombėtare tė saj.

Vet shenjterimi i nje gruaje ne Krishterizem eshte ne kundershtim me Biblen, apo me shenjtoret krishtere.

Qėndrimi i Shėn Palit nė Dhjatėn e Re :

“Sikurse edhe nė tė gjitha kishat e shenjtėrve, gratė le tė heshtojnė nė Mbledhje: nuk ėshtė e lejueshme tė flasin; por, sikurse edhe Ligji thotė, le tė dėgjojnė. Po dėshiruan tė mėsojnė ndonjė send, le t’i pyesin burrat e vet nė shtėpi sepse nuk i ka hije gruas tė flasė nė Mbledhje”. (1 Korintianėve 14: 34-35)

Femra ėshtė instrument, tė cilin dreqi e pėrdori qė t`i pėrfitojė dhe t`i disponojė shpirtrat tonė." (Shėn Kipriani).

"Femra ėshtė burim i forcės sė dreqit, zėri i saj ėshtė fėrshėllima e gjarpėrit." (Shėn Antoni).

"Femra posedon helmin e akrepit dhe poshtėrsinė e dragoit." (Shėn Gėrguri i Madh).7

"Femra ėshtė e bija e dreqit, rojtar i ferrit, armik i paqės. Pėr shkak tė saj, Adami e ka humbur parajsėn." (Gjoni nga Damasku).

Nė vitin 586 Kėshilli i tė Shkathtėve, shpalli se gruaja nuk i takon gjinisė njerėzore dhe se ajo ėshtė krijuar vetėm pėr t’i shėrbyer njeriut.

nese i analizojme te gjitha keto ateher si mund te shenjterohet nje grua????????????

JO e madhe e shtypit edhe pike, ju qe doni kaq shume keto katedrale shkoni more naj vend katolik, udha e mare ju qoft!!Do te lidhem edhe une pak ne ket tem te Katedreles

Neve si Shqiptar duhet te na vie turp me lan nje Nane te gjith botes ne nje vend te huaj te pushoi .
Ne duhet t'ja bajme nje Shtepi dhe ta sjellim ne trojet e veta nga e ka preardhejen , per ket arsye duhet te gjith te organizojme dhe ta ndertojme ate tempull sa ma shpejt ,se per zotin e gjith ajo do te jet ne favorin tone te SHQIPTARVE .Ky eshte mendimi im .

Dhashte Zoti se te fillojne punet sa ma para .
Edhe nje gje ju lutem mos halrroni se ne ate vend ka qen Kishe ma para dmth bash aty ku sot eshte shkoll mos tju habit ky fakt.P.S shoku amari nese ke shtepi te vjeter hyp nje het ne tavanin e shtepis e ndoshta e gjan nje Kryq te vjeter nese jo kerko ne kujshi se te garentoi un se do ta gjesh nje Kryq.

Me respekt dhe pa fyrje
Zana

Zana_ch
04-01-06, 12:03
HE MJERI UNE PO NGUSHT QENKE NGA MENT MOR DJAL .
S i mundesh me fol ti per nje ''NEN'' person qe e gjith bota e ka nderue dhe respektu .....prap po them me vjen keq qe te them se ti as nenen tende nuk e nderon e as qe e respekton kur i shkrun keto shkrime ku fare nuk jan te vertetta po ja ke fut kot sipas deshires tende dhe siaps asaj qe un nuk e die se ku i ke mesue por njese e mbajsh ne vete se qfar ke shkrue .
A mor njeri mos u bazo ne shkrime te Makedonve te cilet kane luftue me mish e me shpir per ta ba NANEN TEREZE te kombit te vet por nuk e arriten qellimin e tash shkrujn kunder saj .

''Me origjindhe e me gjak jam Shqiptare,
me shtetsi hinduse,moter katolike ,
Permes thirrjes sime i perkes ter botes
por zemra ime i takon Zotit''

E per meritat e saja mos te folim ma shum se me njerz si ti eshte kot me bisedue se mor njeri ty te ka humb rruga ne oborr te shtepis,per kete me vjen shum keq per ty.

Ndesa sa i perket atyre shkrimev kunder femres nuk jan citime te Shen ati apo Shen keti, por ti e din ma mir se nga i ke marr dhe o zot i vuash ti me shpirtin tend veq mos harro se kurani me sa di un e quan femren te atill e jo shkrimet shejta .P.S Lexo pak per historin e Nane Tereze por jo nga shkrimtaret sllav

amari
04-01-06, 17:32
Zana,
mund ta imagjinoj se keto te duken jo te verteta, sepse femres krishtere si lejohet fare ta mesoj biblen apo fen ne pergjithesi bazuar sipas citateve te bibles suaj:

"Nė kohėn e mėsimit gruaja le tė dėgjojė nė heshtje dhe me nėshtrim tė plotė. Nuk lejoj qė gruaja tė mėsojė nė Kishė as tė sundojė burrin, por - tė rrijė nė qetėsi. Sepse, i pari u krijua Adami, e pastaj Eva. Dhe nuk qe gėnjyer Adami, por gruaja e gėnjyer e shkel urdhėrin."(Besėlidhja e Re, Letra e dėrguar Timoteut, 2:11-14).

"Sepse nuk ėshtė burri prej gruas, por gruaja prej burrit. Dhe burri nuk u krijua pėr arsye tė gruas, por gruaja pėr arsye tė burrit. Prandaj, gruaja duhet tė bartė mbi kokė shenjėn e 'varshmėrisė' pėr shkak tė engjėjve." (Letra drejtuar korintianėve, 11:8-10.).

Nė shek.V “Kėshilli nga Makoni” u mblodh nė mėnyrė qė tė shqyrtonte “Tė vėrtetėn rreth femrave”. Me qėllim tė shqyrtimit tė mendimit se athua ka ajo shpirt si njeriu? Dhe erdhėn nė pėrfundim, se tė gjitha femrat kanė shpirtė tė prishur dhe tė gjitha ato janė tė dėnuara me mallkim tė pėrjetshėm, dhimbje dhe qėndrim nė Zjarr, pėrveē Marijės nėnės sė Jezusit. Etėrit e shenjtė tė ritit katolik, e kanė konsideruar femrėn si pėrgjegjėse pėr mėkat. Ndėrsa tė tjerėt mendonin se “Trupi i femrės, ėshtė derė pėr hyrjen e djallit”, dhe si e tillė ajo duhet tė jetė e mallkuar pėrgjithmonė.


Pozita e gruas nė Islam

Statusi i grave dhe marėdhėnia e tyre me burrat, bazuar nė urdhėrat e Zotit, na ėshtė paraqitur pėrmes Kur'anit dhe konsiston nė njė drejtėsi totale. Islami sugjeron barazinė e tė drejtave, pėrgjegjėsive dhe detyrave e tė dy gjinive. Feja Islame bazohet nė simpati, tolerancė dhe respekt pėr njerun, dhe nuk i diskriminon gratė.

Shembujt e moralit tė mirė qė na janė komunikuar pėrmes Kur'anit janė universalisht nė pėrputhje me natyrėn tonė humane, si dhe janė tė vlefshme pėr tė gjithė etapat e historisė. Nė kėtė kategori bėjnė pjesė edhe respekti pėr gruan dhe tė drejtat e saj. Nė Kur'an, Allahu xh.sh. insiston se detyrat dhe pėrgjegjėsitė e grave janė tė njėjta me ato tė burrave. Pėr mė tepėr, gjatė kryerjes sė kėtyre detyrave dhe pėrgjegjėsive burrat dhe gratė duhet tė ndihmojnė dhe mbėshtesin njėri-tjetrin.

"Besimtarėt, burra dhe gra, janė mbrojtės pėr njėri-tjetrin; urdhėrojnė pėr tė mirė, dhe ndalojnė tė keqen; ata e falin namazin dhe japin zekatin, i binden Allahut dhe tė dėrguarit tė Tij. Tė tillėt do t’i mėshirojė Allahu; me tė vėrtetė Allahu ėshtė i Fuqishėm, i Urtė. ( Kuran:Teube, 9:71)

Allahu xh.sh. thekson se besimtarėt do tė shpėrblehen nė tė njėjtėn mėnyrė - bazuar nė punėt e tyre (pavarėsisht nga gjinia).
"Zoti i tyre iu pėrgjegj lutjes sė tyre (e tha): Unė nuk ia humb mundin asnjėrit prej jush, mashkull qoftė apo femėr…" (Ali-Imran, 3:195),

“Kush bėn vepėr tė mirė, qoftė mashkull ose femėr, e duke qenė besimtar, Ne do t’i japim atij jetė tė mirė (nė kėtė botė), e (nė botėn tjetėr) do t’u japim shpėrblimin mė tė mirė pėr veprat e tyre.” (Nahl, 16:97)


Dr. Ana King, studiuese e relegjioneve e cila pranoi Islamin, shpjegon emancipimin e grave me ardhjen e Islamit si vijon:
Sė pari, Islami i dha grave tė drejta nė njė kohė kur gratė nuk ishin asgjė tjetėr veē pronė e burrit. Islami i dha grave tė drejtė tė blejnė e tė shesin vetė, tė kenė bizneset e tyre dhe tė shprehin pikėpamjet e tyre politike. Po ashtu Islami e inkurajoi gruan tė studiojė dhe tė marrė dituri Islame, duke thyer kėshtu njė nga ndalesat qė kishin vėnė fetė e tjera tė cilat i ndalonin gratė tė merrnin dituri fetare apo as edhe t'i preknin tekstet fetare. Islami i dha fund praktikės kur gruaja martohej pa pėlqimin e saj. Ndaj, dikush duhet tė jetė tepėr kokėfortė tė refuzojė faktet dhe provat se Islami me tė vėrtetė ishte ēliruesi i parė i gruas.

Zana_ch
04-01-06, 18:29
Nuk kam nevoj per predikimin tend un jo ....sa i perket femres se une kam lind ne vend perparimtar dhe jo ne gjungel dhe flm zotit se nuk jam ne mendimin tend.
Se si mesojne femrat katolike ajo shum mir po shifet ne bot or njet i pa sy shkurt pames.....femra katolike ka arrit edhe ne Han e mos ta zgjasim ma shum .
Ik or njeri dhe meso ma shum per femrat Katoloike se mos fol fjal banale .
Kaq kisha me ty


MODERATOR kerkoi falje se kam dal un nga tema pak .

P.S amari mos fantazo te lutem se ka ik ajo kohe e fantazive te juaja

amari
05-01-06, 10:10
Zana,
ti me siguri qenke adoloshente dhe se me siguri shume pak dine per histori, per fe etj etj. mirepo ēdo njeri qe e ka mbaruar 8-9- vjecaren e din mjaft mire se gjate udheheqjes se kishes, ne bote nuk kishte asnje perparim dhe asnje dijetar. Mirpo edhe gjate rilindjes kisha vazhdonte persekutimin dhe diskriminim e qenies me te larte te botes, DIJETARIN. Edhe me fatale eshte se dijetaret te cilet i djegte kisha, ishin madje fetare p.sh:
-Astronomi italian Galile Galileu ka thene :"Natyra padyshim eshte nje liber tjeter i Zotit, i cili duhet te lexohet dhe ku ne nuk mund te heqim dore".
-Themeluesi i astronomise moderne Kepler ka thene :" Qellimi im eshte ta shijoj shijen e veprave te Krijuesit"
Athere pse kisha i vriste dijetaret me njerezit e "shenjte" te saj( papat)?! Pse i burgoste dijetaret?! A ka logjike ky veprim i kishes?! A mund te thuhet se tek krishterimi eshte rrenja e kultures?!
Shkrimtari DAN BROWN nga kjo padrejtesi eshte frymezuar te shkruaje dy librat e tij "Engjej dhe djaj" dhe " Kodi i da Vincit"

Femra katolike, apo me mire te themi te gjitha vendet krishtere kan filluar te perparojn kur kan filluar te distancohen nga Kishat, qe madje femres nuk ju lejonte as te mesoj e as te flas, ndersa ajeti i pare i zbritur ne Kuran eshte "LEXO" dhe nuk ka dallime per gjini te vecante por te dy palet jane te obliguar te mesojne, te lexojne, te sutdiojne etj etj

Ja si shprehet nje dijetar musliman:
“Femra eshte nje qenie e gjalle ,andaj nga natyra e saj eshte qe te logjikoj dhe te punoj, sepse ne te kunderten nuk do te ishte njeri” .

ndersa shiko keto fjale te "urta" ne lidhje me grate, te marra nga libri "Proverbes sur les femmes" te shkrimtarit krishter francez Quitard:

"Gruaja eshte nje merimange qe i fut burrat ne gracke"

"Ate qe nuk e ben dot shejtani, e ben gruaja"

"Koka mbi trupin e femres eshte koka e shejtanit"

"Ai qe ka grua eshte njelloj si te kete blete, se ajo e pickon vazhdimisht"

"Gruaja eshte si kalendari, te hyn ne pune vetem nje vit"

"Gruas edhe po t'i pritet gjuha, nuk pushon"

"Nje grua e mire do te thote nje grua pa tru"

"Gruaja rrihet por nuk vritet"

Pa dyshim eshte tmerr te degjosh diqka te tfillė!


Shiko se si u drejtohet grave muslimane poetesha e njohur franceze Madam Mardirous:

" Dijani mire vleren te mirave ne te cilat jetoni!...Ju nuk mund t'i dini torturat qe u behen grave nen emrin Liri. Ah sikur te dini numrin e vajzave qe kane qare me denese ne shpatullat e mija...Eshte e vertete, te futesh ne nje ballo me drita dhe me lule duket dicka e bukur. Duket si nje e drejte qe u jepet grave, por ne te vertete keto jane vendet ku perfitohet nga grate, jane vendet ku ato perdoren per te permbushur epshet e meshkujve. Po u bej thirrje meshkujve muslimane: tregojani keto gjera grave dhe vajzave tuaja!Qe te mos mendojne kurre qe keto te drejta qe u jepen grave jane per te miren e tyre!Te mos kene zili keto gra!"
Nuk kam nevoj per predikimin tend un jo ....sa i perket femres se une kam lind ne vend perparimtar dhe jo ne gjungel dhe flm zotit se nuk jam ne mendimin tend.
Se si mesojne femrat katolike ajo shum mir po shifet ne bot or njet i pa sy shkurt pames.....femra katolike ka arrit edhe ne Han e mos ta zgjasim ma shum .
Ik or njeri dhe meso ma shum per femrat Katoloike se mos fol fjal banale .
Kaq kisha me ty


MODERATOR kerkoi falje se kam dal un nga tema pak .

P.S amari mos fantazo te lutem se ka ik ajo kohe e fantazive te juaja

GURI SYLAJ
05-01-06, 10:52
AMARI , KJO FRANCEZJA E PASKA PAS SHUME MIRE PO KU E DITI KJO QE PER BURRAT MUSLIMAN ESHTE E KJARTE "LIRIA " E KETYRE GRAVE NEPER BALLOT ME DRITA.
Nga ky shkrim del se burrat mysliman jan pjestare te ketyre ballove dhe se francezja njihet dhe e ka te kjart sjelljen e ketyre burrava.
Nese vendet katolike kan fillu te perparojn mbas distancimit me kishen , shtrohet pyetja ;cka duhet te bejne myslimanet qe te dalin nga mjerimi dhe lufta vllavrasese...........
Edhe nese e merrni si provakim keni te drejt sepse ketu ne forum , nuk kemi te bejme me mosha adolshente por me shkrime feminore.
E udhes do te ishte te ju referohemi shkrimeve e jo autoreve.

Zana_ch
05-01-06, 18:25
Pershendetje shum i dashuri dhe i nderuari AMARI

1.Po te them per her te fundit ,te lutem shiqoje nje her titullin e temes dhe pytjev te cilat duhet te behen .
2. Fjala behet vetem per ndertimin e katedrales dhe Nenes TEREZE
3. Te kam then dhe prap po te them nuk kam nevoi per predikimet e tua per femren KATOLIKE.
4. Nese une jam adolshane si me ke qujtur ti ska asgje te keqe ketu se une e kam cek se kush jam me emer te vertet dhe jo si ti me emra arap,nje herit kam cek edhe moshen time, por po te them se dijenija nuk mvaret nga mosha por nga shkathtesija.
5. Ndoshta bej gabime ne gjuhen Shqipe dhe ne shkrime Shqipe se nuk jam e shkollume fare aty ku folet gjuha Shqipe por dikund ne perendim.
6. Hape dikund nje tem sa i perket femrave te botes dhe un aty kam me te sjell argumente sa te duash dhe neve dy do bejm debte per femrat katolike dhe islame ..... nje adolshane me nje njeri te pjekur. :roll: :roll:

MVJEN SHUM KEQ SE UNE FARE NUK E DI SE NE QFAR MOSHE JENI JU DHE QFAR SHKOLLIMI KENI,PER ZOTIN JENI NJE NJERI SHUM I KEQ SA I PERKET POPULLIT SHQIPTAR KETE E THEM ME PLOT MEND, JENI NJE FUNDMENTALIST I CILI FARE NUK I PERMBAHESH AS KURANIT POR BEN SHKARRAVITJE TE BIBLES DHE TE KURANIT SIPAS DESHIRES TENDE PER TE FUTUR PERQAMJE NE POPULLIN SHQIPTAR POR KETE E VUAJSH TI ME TRUPIN TEND,POR EDHE NJE GJE PO TA THEM FLM ZOTIT SE NUK JAN I TER POPULLI MUSLIMAN SHQIPTAR ME MENDIMET SIKUR JE TI DHE DISA KOLEGE TE TU SHKURT PAMES (PERZIES TE POPULLIT).

P.S.. Po te them Amari une kam kaq me ty ne ket tem.

Stafi FD dhe moderatori kerkoi falje per keto shkrime por e pash te arsyshme nje adolshane me ja tregue rrugen kah shkohet keti Amarit.

loni19
05-01-06, 18:38
Edhe pse ka filluar te ndertohet, le te ndertohet...
tradhetareve te kombit Urime u them, sepse kane punuar shume dhe ja arriten qellimit..

JO Katedrales

Espresso
05-01-06, 19:02
Edhe pse ka filluar te ndertohet, le te ndertohet...
tradhetareve te kombit Urime u them, sepse kane punuar shume dhe ja arriten qellimit..

JO Katedrales

E gjithe elita e politikaneve te cilet udheheqin qeverit shqiptare e perkrahen kete hap te pashembullt. Vetem ata qe kane shpirtin e ngusht jane kunder.

Espresso

loni19
05-01-06, 19:17
Edhe pse ka filluar te ndertohet, le te ndertohet...
tradhetareve te kombit Urime u them, sepse kane punuar shume dhe ja arriten qellimit..

JO Katedrales

Zana_ch
07-01-06, 22:03
KATEDRALA DO TE NDERTOHET DESHEM APO S'DESHEM NE...!!!!!!!!!

Portokalli
07-01-06, 22:08
KATEDRALA DO TE NDERTOHET DESHEM APO S'DESHEM NE...!!!!!!!!!

Amen

Tomori
15-01-06, 23:35
KATEDRALA DO TE NDERTOHET DESHEM APO S'DESHEM NE...!!!!!!!!!

"Zana_ch" siq duket po shef shum Filma te zhanrit fantastik...
si mendon po deshem apo sdeshem.
Personalisht ju qka mendoni PO apo Jo.
Une mendoj qe nuk hyne ne pune aspak Katedralja...
keta Katolik qe numrohen ne gishta po paten bythe le ta ndertojne...
kjo nuk dot ndodhe kurre por do tju ngel provokimi ...dhe Imagjinata e kot ... :arrow:

Portokalli
16-01-06, 12:51
KATEDRALA DO TE NDERTOHET DESHEM APO S'DESHEM NE...!!!!!!!!!

"Zana_ch" siq duket po shef shum Filma te zhanrit fantastik...
si mendon po deshem apo sdeshem.
Personalisht ju qka mendoni PO apo Jo.
Une mendoj qe nuk hyne ne pune aspak Katedralja...
keta Katolik qe numrohen ne gishta po paten bythe le ta ndertojne...
kjo nuk dot ndodhe kurre por do tju ngel provokimi ...dhe Imagjinata e kot ... :arrow:

Tumori
Ty kena met ba pastrues te Katedrales me ja fshi pluhnin me gjune :lol: :lol:

BE LK
16-01-06, 13:38
Ndryshuar

Psikologu

Portokalli
16-01-06, 13:41
O zana do ndertohet katadralja por para se te ndertohet ik ben pak qejf se u shkrine mir se ju te krishteret nuk dine gje tjeter pervec qejfit dhe kur te ndetohet katedralja shko be qejf ne katedrale tung qejflie

Na ka dhane Allahu de me ba qejf tane jeten :P :lol:

Tomori
16-01-06, 15:40
Mbasi ju afroni ket pune Tomorit..kuptoj se nuk eshte e rastit qe keni zgjedh Tomorin.
*******************************
Ok pranoj ...mbasi ju te krishteret jeni halldupa...

-Perfundimisht Tomori pranon Oferten tuaj...besoj se jeni te kenaqur Murgeshat e Katedrales kan me te bekuar ne Emer te Atit te shenjte...hahahaha

Si ftyra ashtu brisku... (Si Oferta Portokallit ashtu Pergjigja Tomorit )

Portokalli
16-01-06, 15:44
Aq larg nuk do te mberrish *******. Ti do ta pastrosh katedralen me gjuhen tende nen mbikqyrjen e security dhe me pas nje shqelm pas *** dhe do ikesh jashta.
************* :lol: :lol: :lol:

UniCorN
16-01-06, 18:10
Pershendetje,


Per mos me kriju ndasi...se po e shoh qe disa ketu po mundohen me kriju percarje te panevojshme...kur as Zoti nuk i ka nda shqiptaret e ju ketu po mundoheni ta fyeni njeri tjetrin ....permbani pak emocionet e rastit...

Te kthehem te tema:

Une jam PO per katedrale edhe PO per nje xhami ngjit per Katedralen...ishim kenaqe ...here kumbonat edhe hoxha me ezan ..edhe te dieleve kishim bere disa kembime ishim hy here ne xhami here ne katedrale me pa njeri tjetrin...paj kenaqe ishim valla..

PO KATEDRALES PO XHAMISE

M.H
16-01-06, 19:52
me falni se bera nje gabim

e gjithe kjo fushe e zbrazet duhet te ishin te qeshurat e mija

hahahahaha

rrofsh tomor

BE LK
17-01-06, 09:28
Ndryshuar


Psikologu

gjergjii
17-01-06, 20:07
ZANA_CH.
KATEDRALJA KA ME U NDERTU DESHTEN APO NUK DESHTEN DISA PRIMITIVE, SE EDHE ASHTU MUSLIMANET NUK PO MUJN ME I MUSH XHAMIJAT NE KOSOVE , E TASHTE JU KA SHKU AMERIKA NE QENDER TE ISLAMIT , E EDHE ATJE KA ME JAV NDRRU GJENET KYSMET .
DIQKA QE U NIS KA EDHE ME U KRY.

BE LK
18-01-06, 08:45
persa i perket amerikes me duket si nje debat i dobet i nderuar gjergji se amerika po mundohet te ndryshoj muslimanet gje qe nuk do mund ta bej por ju te krishtereve u ka ndryshuar me koh dhe ju ka bere sherbetor te saj edhe pse ajo bjen ne kundershtim me rregullat e fese krishtere pra amerika ju kandyshuar ju dhe nuk keni goj me fol se po na ndryshon ne.
mir tung i nderuar dhe mos fol pa u menduar fare ne kete qeshtje.

(i kerkoj moderatorit sqarime per fshirjen e mesazhit te par se i dyti ndoshta e meritonte0

Zana_ch
06-03-06, 18:42
persa i perket amerikes me duket si nje debat i dobet i nderuar gjergji se amerika po mundohet te ndryshoj muslimanet gje qe nuk do mund ta bej por ju te krishtereve u ka ndryshuar me koh dhe ju ka bere sherbetor te saj edhe pse ajo bjen ne kundershtim me rregullat e fese krishtere pra amerika ju kandyshuar ju dhe nuk keni goj me fol se po na ndryshon ne.
mir tung i nderuar dhe mos fol pa u menduar fare ne kete qeshtje.

(i kerkoj moderatorit sqarime per fshirjen e mesazhit te par se i dyti ndoshta e meritonte0

hehehe .....i nderuar BE LK amerika nuk po mundohet asgje te bej me musliman veq se po mundohet me i kthye pak ne jet dhe kultur te shek.21 e me i largue nga shek.15
sa i perket Katolikve Shqiptra..... amerika nuk na ka ndryshue fare sepse neve e kemi pranue Fen dhe Krishtin para se me u zbulue amerika nese e ke harrue po ta rikujtoi se ne vitin 59 pas lindjes se Krishtit Shqiptaret e kan pranue Katolikizmin

Ti kthemi temes
Katedralja do te ndertohet se edhe ashtu ka qen po ne ate vend KISHA Katolike .....pra veq sa jane do gjana administrative per tu rregullue dhe me ndimen e Zotit do te ndertohet mu ne ate vend ku eshte vur gurthemeli .


me respekt per te gjith
Zana

King_Gentius
21-03-06, 03:57
Mos u beni fanatik anti-katolike re, kisha vec se e ndihmon imazhin e shqiptareve ne Kosove. Po te jeni kundra cdo gje krishtere i lejoni serbit tju tregoje neper bote si muslimane terrorista, dhe kjo nuk ju sherben aspak. Serbi thot se eshte lufte fetare me ta, dhe i vetmi argument qe ju ka shpetuar deri me sot eshte se ju nuk shkaterroni kishat katolike, por vec ato orthodokse serbe, pra kjo tregon se konflikti eshte etnik dhe jo fetar.


Edhe sikur mos e doni vertet vellezerit e tuj katolike te pakten tregohuni diplomate te mencur qe te merrni ndihmen e Evropes.

Albion
21-03-06, 14:17
Cdo shtet dhe ēdo fe i kanė elementat e tyre ekstrem, tė cilėt e kanė pėr tė vetmėn meritė tė na shtyjnė t'i duam njerėzit e urtė (siq thot pėrafėrsisht njė fjalė e urtė).

Katedralėn duhet ta ndėrtojmė ma tė madhe se tė Romės jo veē pėr inati tė Serbėve dhe jo veē pėr ta kėrkuar ndihmėn e Europės por se ja kemi borgj Nėnė Terezės po edhe historisė.

prishtinasi
21-03-06, 18:42
Po katedrales!
Arsyet:
1. e zbukuron Prishtinen
2. se ne prishtine ka shume xhamia ( e kur po qohem ne mengjes, po me doken si raketa)
3. respekt per shqiptaret te religjionit katolik!

e per fund, para se me ja nise katedrales, kisha fillu ta ndertoj edhe nje shkolle, se kem nevoje edhe per to!
me te mira....

Hattabi
22-03-06, 21:35
1. e zbukuron Prishtinen
:tongue: Valla um ke shti me qesh me te madhe :biggrin: po ajo o shemtim i qytetit breeee .


2. se ne prishtine ka shume xhamia ( e kur po qohem ne mengjes, po me doken si raketa)

Mongi i kena , se po falemi neper rrug por kena me ndetu hala :wink:

King_Gentius
22-03-06, 22:10
Anti-katolicizmi do jet nje hap negativ per Kosoven ne lidhjen e saj me Evropen. Apo keni gjet aleat tjeter?

Hattabi
22-03-06, 22:16
Anti-katolicizmi do jet nje hap negativ per Kosoven ne lidhjen e saj me Evropen. Apo keni gjet aleat tjeter?

Po Allahun ( Subhanehu we Teala ) Krijuesin e gjithesise , Mbretin e mbretėrve ... a nuk mjafton AI .

musl|m
23-03-06, 01:05
Na shkupit kysmet dot ja hjekum Kryqat e katedralet e per Prishtin mos te bahet fjal, po shpresojm me ndihmen e Bin Ladenit edhe Beogradin me lan pa Katedrale, mjert ju qe dot ju dale pun te shkoni deri ne Rome per nje lutje, edhe me e keqja nuk ju pranohet :biggrin:

Sa te shkret e te humbur jeni more njerez, mjeri un qe ju kam bashkombas e mka dal pun me juve tash :smile:

Savior
23-03-06, 01:47
Edhepse jam Krishter jam kunder nderitmit te katedrales ne Prishtine sepse "robte e Allahut" do ta marrin kete si provokim dhe do t'ia nisin propagandes dhe urrejtjes se zakonshme.

King_Gentius
23-03-06, 03:16
Po Allahun ( Subhanehu we Teala ) Krijuesin e gjithesise , Mbretin e mbretėrve ... a nuk mjafton AI .

Serbin me sa pashe une e bombardoi USA dhe Evropa. Keq nga katolicizmi nuk keni gjet. Serbi po mundohet te binde Evropen se aleati juaj eshte Bin Ladeni, dhe se ju urreni jo vec serbet, por gjithcka te krishtere, akoma dhe shqiptaret. Ne qofte se Serbi ja arrin ketij qellimi, mund ta harroni ndihmen e Evropes, do behen pishman qe nuk ju bombarduan ju. E do hedhin serbet valle o i humbur.

King_Gentius
23-03-06, 03:29
Na shkupit kysmet dot ja hjekum Kryqat e katedralet e per Prishtin mos te bahet fjal, po shpresojm me ndihmen e Bin Ladenit edhe Beogradin me lan pa Katedrale, mjert ju qe dot ju dale pun te shkoni deri ne Rome per nje lutje, edhe me e keqja nuk ju pranohet :biggrin:

Sa te shkret e te humbur jeni more njerez, mjeri un qe ju kam bashkombas e mka dal pun me juve tash :smile:

Mos na u drejto si bashkombas, se sic po e tregon vete bashkombasi jot eshte Bin Ladeni dhe cdo musliman mbare botes (or pan-islamist). Kjo eshte e ardhmja e Albanias/Talibanias tende, me kryetar Bin Ladenin, e te gjitha kishat e shkretuara. Apo mos duhet te shtojme dhe zhdukjen (gjenocidin?) e nje milion te krishtereve shqiptare nen flamurin e gjelber? Shqiptaret si e si mundohen te bashkojne gjith shqiptaret dhe te shpetojne Kosoven, ti e ke mendjen si e si te shtypet krishterimi dhe te triumfoje islami.

King_Gentius
23-03-06, 03:57
Edhepse jam Krishter jam kunder nderitmit te katedrales ne Prishtine sepse "robte e Allahut" do ta marrin kete si provokim dhe do t'ia nisin propagandes dhe urrejtjes se zakonshme.

Per fat te keq Savior keta nuk e kuptojne se sa shum e demtojne imazhin e Kosoves fanatizma te tilla anti-katolike. Serbet do e perdorin kete levizje idioteske te muslimaneve qe ti paraqesin ata si terrorista dhe Evropa/USA nuk do mbroje me shqiptaret. Tani per tani USA/Evropa e kan ne dore te japin pavaresi Kosoves, keshtu duhet te tregohemi diplomat te mencur. Nuk ka pse te provokojme kot ata qe bombarduan Serbin.

Cfare do te beni ju Hatab e Simon, jihad kunder Shteteve te Bashkuara dhe Evropes? Ata nuk jane kunder Shqiperise ne rradh te pare, keshtu shqiptaret nuk kane si te lavderojne Bin Ladenin. Sa shanse keni? Talibani dhe Sadami kishin mijera ushtare te bashkuar dhe prap u rrezuan nga qeveria, ata qe kane ngelur vrasin me shume muslimane se sa amerikane=lufte civile qe nuk u sherben fort.

musl|m
23-03-06, 11:20
Per fat te keq Savior keta nuk e kuptojne se sa shum e demtojne imazhin e Kosoves fanatizma te tilla anti-katolike. Serbet do e perdorin kete levizje idioteske te muslimaneve qe ti paraqesin ata si terrorista dhe Evropa/USA nuk do mbroje me shqiptaret. Tani per tani USA/Evropa e kan ne dore te japin pavaresi Kosoves, keshtu duhet te tregohemi diplomat te mencur. Nuk ka pse te provokojme kot ata qe bombarduan Serbin.

Cfare do te beni ju Hatab e Simon, jihad kunder Shteteve te Bashkuara dhe Evropes? Ata nuk jane kunder Shqiperise ne rradh te pare, keshtu shqiptaret nuk kane si te lavderojne Bin Ladenin. Sa shanse keni? Talibani dhe Sadami kishin mijera ushtare te bashkuar dhe prap u rrezuan nga qeveria, ata qe kane ngelur vrasin me shume muslimane se sa amerikane=lufte civile qe nuk u sherben fort.

Mos te kish qen aj Abrahami juj edhe ju pakica e vogel katolike qe po qoni kaq pluhun ne e kishim kry punen si Bosnja, fati keq Abraham R. na mori ne qaf e sikur te kish desht Amerika met ndihmu jo Kosoven po edhe Nishin e kishim marr ne shqiptaret, a ka nevoj ma shum me fol? Sigurisht se jo qart shkurt edhe shqip e ki nese edhe ket se kupton ateher bjeri vetes mas shko fryj me tyma e me hajmali te ndonje papadink.

musl|m
23-03-06, 11:29
Mos na u drejto si bashkombas, se sic po e tregon vete bashkombasi jot eshte Bin Ladeni dhe cdo musliman mbare botes (or pan-islamist). Kjo eshte e ardhmja e Albanias/Talibanias tende, me kryetar Bin Ladenin, e te gjitha kishat e shkretuara. Apo mos duhet te shtojme dhe zhdukjen (gjenocidin?) e nje milion te krishtereve shqiptare nen flamurin e gjelber? Shqiptaret si e si mundohen te bashkojne gjith shqiptaret dhe te shpetojne Kosoven, ti e ke mendjen si e si te shtypet krishterimi dhe te triumfoje islami.

Ku e merr ate te drejte te me vlersosh kur nuk din asgje per mua dhe familjen time, kur nuk i din sakrificat e Mbiemrit tim per ēeshtjen kombetare, kemi luftuar dhe do te luftojme jo qe te mburrem ketu me juve po qe te mbrojme nderin dhe familjen, ate qe thash eshte me se e vertete po sigurisht qe ti nuk e din sepse gjat kohes se luftrave ke qen me dhjetra mijra kilometra larg betejave, Tetova ishte veē me e ēliruar, Kumanoven e ēliruam gjithashtu, arriten kufjte e Ushtrise Clirimtare Kombetare afer shkupit, dhe ne ate kohe i nderuari Robertson dhe Solana qe na dojne te miren, na detyruan te ēarmatosemi dhe te kthejme territoret Maqedonise, perndryshe sot ajo tok do te ishte e jona ashtu siē ka qen me shekuj!!!

Ndersa ti sot hedh pluhur syve kolegeve te tu duke shpresuar se do te kesh sukses edhe tek ne qe kemi qen ketu dhe e kemi perjetu luften per ideale Kombetare, dhe ti me vlerson si anti kombetar, ju jeni ata qe tere kohen ofendoni pjesen Muslimane te Kombit Shqiptar, me ket dhe deshmoni se jeni Anti Kombetar, kurr nuk kam qen kunder pjeses Katolike, perkundrazi i kam vlersuar njejt tegjith Shqiptaret, ju ketu po me krijoni nje bindje tjeter kur po lexoj disa lloj tekstesh qe permbajne plot urrejtje dhe mllef ndaj neve Muslimaneve.

Lenti fantazmat e juja se me kombetar se ky qe e kam ne foto e qe ne ball i shkruan UCK nuk mund te gjesh edhe pse ishte Hoxhe i Sllupcanit (Mulla Jakup Hasipi), ka qen shtylla e UCK-se ne ILIRIDE njekohesisht edhe shkaktar kryesor per fitimin e luftes, nese ju intereson me shum histori www.sllupcani.com (http://www.sllupcani.com)

Selam (Paqe)

King_Gentius
23-03-06, 12:51
Mos te kish qen aj Abrahami juj edhe ju pakica e vogel katolike qe po qoni kaq pluhun ne e kishim kry punen si Bosnja, fati keq Abraham R. na mori ne qaf e sikur te kish desht Amerika met ndihmu jo Kosoven po edhe Nishin e kishim marr ne shqiptaret, a ka nevoj ma shum me fol? Sigurisht se jo qart shkurt edhe shqip e ki nese edhe ket se kupton ateher bjeri vetes mas shko fryj me tyma e me hajmali te ndonje papadink.

Kush eshte NE? Populli shqiptar?

Amerika duhet te tregoje pozicion te moderuar. Sa shtete kujton se do e mbeshtesnin po te kerkonte ri-vendosjen e shqiptareve ne Nish? Nuk ka ndonje baze per te luftuar te jape Nishin shqiptareve, por me justifikim ndalim gjenocidi atje ku ka shqiptare, bombardoi Serbine. Amerika ne rradhe te pare nuk te ka per borxh hic. Prandaj mos u anko shum, dashke edhe Nishin prej Amerikes ti. A mos do edhe Vjenen? Apo Bin Ladeni do ta japi? Edhe ajo na duhet tani ne Kosove, flamuri Bin Ladenit dhe do na varrosin Evropianet 4 metra nen dhe e mos pipetije me ze shqiptari ne Kosove.

musl|m
23-03-06, 13:12
Kush eshte NE? Populli shqiptar?

Amerika duhet te tregoje pozicion te moderuar. Sa shtete kujton se do e mbeshtesnin po te kerkonte ri-vendosjen e shqiptareve ne Nish? Nuk ka ndonje baze per te luftuar te jape Nishin shqiptareve, por me justifikim ndalim gjenocidi atje ku ka shqiptare, bombardoi Serbine. Amerika ne rradhe te pare nuk te ka per borxh hic. Prandaj mos u anko shum, dashke edhe Nishin prej Amerikes ti. A mos do edhe Vjenen? Apo Bin Ladeni do ta japi? Edhe ajo na duhet tani ne Kosove, flamuri Bin Ladenit dhe do na varrosin Evropianet 4 metra nen dhe e mos pipetije me ze shqiptari ne Kosove.


Qka u hutove spo din qka po shkrun, kthjellu pak pastaj eja vazhdojm diskutojm atje ku metem nje shkrim para tendit!

King_Gentius
23-03-06, 13:13
Ku e merr ate te drejte te me vlersosh kur nuk din asgje per mua dhe familjen time, kur nuk i din sakrificat e Mbiemrit tim per ēeshtjen kombetare, kemi luftuar dhe do te luftojme jo qe te mburrem ketu me juve po qe te mbrojme nderin dhe familjen, ate qe thash eshte me se e vertete po sigurisht qe ti nuk e din sepse gjat kohes se luftrave ke qen me dhjetra mijra kilometra larg betejave, Tetova ishte veē me e ēliruar, Kumanoven e ēliruam gjithashtu, arriten kufjte e Ushtrise Clirimtare Kombetare afer shkupit, dhe ne ate kohe i nderuari Robertson dhe Solana qe na dojne te miren, na detyruan te ēarmatosemi dhe te kthejme territoret Maqedonise, perndryshe sot ajo tok do te ishte e jona ashtu siē ka qen me shekuj!!!

Nese do e kishe mbajt territorin e lire nuk ke si ta dish hic. Tjeter gje eshte te pushtosh dhe tjeter gje te krijosh nje shtet te ri ose te ndryshosh legalisht kufijte.

Ndersa ti sot hedh pluhur syve kolegeve te tu duke shpresuar se do te kesh sukses edhe tek ne qe kemi qen ketu dhe e kemi perjetu luften per ideale Kombetare, dhe ti me vlerson si anti kombetar, ju jeni ata qe tere kohen ofendoni pjesen Muslimane te Kombit Shqiptar, me ket dhe deshmoni se jeni Anti Kombetar, kurr nuk kam qen kunder pjeses Katolike, perkundrazi i kam vlersuar njejt tegjith Shqiptaret, ju ketu po me krijoni nje bindje tjeter kur po lexoj disa lloj tekstesh qe permbajne plot urrejtje dhe mllef ndaj neve Muslimaneve.

Nuk e di nese me flet mua, se un nuk kam fol gjekundi kunder komunitetit musliman ne Shqiperi, dhe fanatiket katolike ne kete forum si puna e varfnjakut une i kam kritikuar. Une kam fol vec per paqe dhe tolerance. Ti tashti thirri pak mendjes, si eshte kjo puna e aleances me Bin Ladenin, se aty nuk kam si te mbroj dot komunitetin musliman. U bera 23 vjec, gjith jeten kam jetuar me muslimane, po per here te pare degjoj per shqiptare anti-amerikan, anti-krishtere, e pro Bin Laden. Na sqaro pak me shume. Keto jan vec reagime kundrejt njerezve si varfnjaku apo i ke pas vet qe me pare?

Lenti fantazmat e juja se me kombetar se ky qe e kam ne foto e qe ne ball i shkruan UCK nuk mund te gjesh edhe pse ishte Hoxhe i Sllupcanit (Mulla Jakup Hasipi), ka qen shtylla e UCK-se ne ILIRIDE njekohesisht edhe shkaktar kryesor per fitimin e luftes, nese ju intereson me shum histori www.sllupcani.com (http://www.sllupcani.com/)

Personalisht jam shum krenar per ata qe derdhin gjak ne emer te Shqiptarise. Kjo domethen se per mua Jakup Hasipi eshte hero tamam si Isa Boletini. Por nuk do isha krenar sikur ky te luftonte vec per islam apo Bin Laden. Populli shqiptar nuk ka synime si ato te Bin Ladenit. Lufta e Bin Ladenit nuk ka lidhje me popullin tone.

Selam

King_Gentius
23-03-06, 13:14
Qka u hutove spo din qka po shkrun, kthjellu pak pastaj eja vazhdojm diskutojm atje ku metem nje shkrim para tendit!

Une apo ti nuk di cka po shkruan? Qe kur te ka borxh Amerika te te jap Nishin ty?

musl|m
23-03-06, 13:28
Nuk ke nevoj ti komentosh hajgaret e mia ne lidhje me Bin Ladenin, komentoi ato gjerat serioze qe ti thash.

E ajo qe ti thua kjo tok ku jetoj un eshte e Maqedoneve ateher ik larg nga un dhe mos thuj se je Shqiptar, kjo tok thirret ILIRIDE ketu kan jetuar ILIRET me ndihmen e Evropes ta kan marr SHKIJET, si ke guxim te mbrosh shtetin Maqedonas dhe te thuash se kjo tok nuk esht e jona, ste vjen turp ende ke fytyr te shkruash ketu si nje njeri me ideale Kombetare.

Mat shkrimet edhe fjalet e tua te lutem, sepse mendoj qe je shum gabim, te duket e pa realizueshme marrja e Nishit nderkaq ke fakt se Serbet ta kan marr krejt Kosoven, si paska mundesi qe Serbet te merrkan Kosoven ndersa ne nuk mundemi Nishin, edhe kjo nuk do te thot se kam aspirata per nje sundim mbi Serbine, nuk na nevoitet nje gje e tille po te pakten kufijt qe na takojne si bujanovci, medvegja, presheva, ulqini, kumanova, shkupi, tetova, gostivari, kercova, dibra, struga, mos ti leme ne doren e te tjereve kur kemi mundesi ti marrim dhe ti mbrojm vet ashtu siq u deshmua ne Sllupcan!

Shpresoj qe ti ndash gjerat serioze nga hajgaret herave tjera, e te mos shpresosh te perfitosh nga talljet sepse do te behesh i tallur. Jam kunder atyre qe ketu ne ket forum postojn e ofendojne ne menyr me te flliqur, e ne anen tjeter theksojne se jan "njerz kombetar", se per Katedrale ngritni sa te doni mua personalisht nuk me pengojne dhe kam rrespekt per besimin tuaj te cilin kurr nuk e kam ofenduar, dhe kurr nuk e kam perqeshur, dhe nuk besoj te ket Musliman qe do te pengonte nje gje te tille sepse ajo nuk don te thot asgje mir e tha nje vella me heret kot ndertoni Katedrale kur nuk ka kush te falet ne to.

musl|m
23-03-06, 13:29
Une apo ti nuk di cka po shkruan? Qe kur te ka borxh Amerika te te jap Nishin ty?

Qe kur na ka pushtu Serbia!

King_Gentius
23-03-06, 13:41
Nuk ke nevoj ti komentosh hajgaret e mia ne lidhje me Bin Ladenin, komentoi ato gjerat serioze qe ti thash.

E ajo qe ti thua kjo tok ku jetoj un eshte e Maqedoneve ateher ik larg nga un dhe mos thuj se je Shqiptar, kjo tok thirret ILIRIDE ketu kan jetuar ILIRET me ndihmen e Evropes ta kan marr SHKIJET, si ke guxim te mbrosh shtetin Maqedonas dhe te thuash se kjo tok nuk esht e jona, ste vjen turp ende ke fytyr te shkruash ketu si nje njeri me ideale Kombetare.

Avash avash qetesohu se nuk thash qe toka u perket Maqedonsve. Thjesht thash se nuk mjafton ta fitosh territorin me lufte per te ndryshuar kufijte legalisht. Besoj se ti e di qe nje shtet i ri duhet te kete "recognition" nga komuniteti nderkombetar.

Mat shkrimet edhe fjalet e tua te lutem, sepse mendoj qe je shum gabim, te duket e pa realizueshme marrja e Nishit nderkaq ke fakt se Serbet ta kan marr krejt Kosoven, si paska mundesi qe Serbet te merrkan Kosoven ndersa ne nuk mundemi Nishin, edhe kjo nuk do te thot se kam aspirata per nje sundim mbi Serbine, nuk na nevoitet nje gje e tille po te pakten kufijt qe na takojne si bujanovci, medvegja, presheva, ulqini, kumanova, shkupi, tetova, gostivari, kercova, dibra, struga, mos ti leme ne doren e te tjereve kur kemi mundesi ti marrim dhe ti mbrojm vet ashtu siq u deshmua ne Sllupcan!


Edhe nje here, token mund ta marresh por nuk besoj se kemi ndonje mbeshtetje boterore per njohje te ketij ndryshimi kufijsh. Mbeshtetje kemi vec per Kosoven dhe atje duhet te fokusohemi tani per tani.

Shpresoj qe ti ndash gjerat serioze nga hajgaret herave tjera, e te mos shpresosh te perfitosh nga talljet sepse do te behesh i tallur. Jam kunder atyre qe ketu ne ket forum postojn e ofendojne ne menyr me te flliqur, e ne anen tjeter theksojne se jan "njerz kombetar", se per Katedrale ngritni sa te doni mua personalisht nuk me pengojne dhe kam rrespekt per besimin tuaj te cilin kurr nuk e kam ofenduar, dhe kurr nuk e kam perqeshur, dhe nuk besoj te ket Musliman qe do te pengonte nje gje te tille sepse ajo nuk don te thot asgje mir e tha nje vella me heret kot ndertoni Katedrale kur nuk ka kush te falet ne to.

Ne qofte se nuk e ke pas seriozisht atehere nuk kam sherr me ty, me fal nese te gjykova kot.

King_Gentius
23-03-06, 13:44
Qe kur na ka pushtu Serbia!

O i madh, Amerika nuk na ka borxh asnje gje hic. Pse ka pergjegjesi Amerika per Nishin sipas teje?

prishtinasi
23-03-06, 19:18
:tongue: Valla um ke shti me qesh me te madhe :biggrin: po ajo o shemtim i qytetit breeee .Mongi i kena , se po falemi neper rrug por kena me ndetu hala :wink:


hahah...ma mire mos u fal hiq...hahah...se kur po flet arabisht, po tu terrojkan edhe syte!
Katedralja ende s'eshte ndertu! kur te ndertohet, besoj se do te duket bukur!
A ke pa katedrale najhere ne jeten tende?:biggrin:

Valla, ja ka xhamia qetash, ja kurre s'ka pase! Po ndoshta ju jeni shume te trashe me kry, e s'po ju nxen mbrenda!

gjergjii
23-03-06, 20:14
Po katedrales
Ne gjeografikisht jemi me europen. fatmirsisht! dhe nuk jemi te lidhur gjeografikisht me me nje popull qe qaty i lan kambet e qaty e pin ujin.
Edhe ashtu na duhet nje katedrale se ato raketat{qysh i quajti preshtinasi}nuk po mbushen , edhe skeni ka me e ...... me shku se ne eurpen e krishter keni qellu te gjithe ju o gubana se jeni kunder katedrales.

pirro
23-03-06, 20:21
Me ndertimin e katedrales do te filloj nje epoke e re mendoj, dhe ajo eshte epoka e nje identiteti te ri shqiptar,dhe nje rikthim dinjitoz ne fen qe shume shqipetar e tradhetuan,mirpo krishti i fal te gjith ata qe e ben ate veprim me pa vetedije. Ka vend per te gjithe ne ate indetitet.

King_Gentius
24-03-06, 02:02
Une per vete besoj se populli duhet te jet i lire te vendosi se cfare fe do ndjeki. Sulmet me baze te dobet llogjike dhe faktuale i bejne dem Shqiptarise.

Shkjau po mundohet ta perdori sa me fuqishem karten ortodokse ne Evrope. E ne duhet ta perdorim sa me mire karten katolike. Mos harroni se shum serbe preferonin sundimin osman vec qe ti shpetonin sundimit katolik. Kur shikon kisha katolike ne Kosove serbi i bie murit me koke, vec kenaqesia e nje gallate te tille duhet tju shtyje te lejoni kishen katolike SHQIPTARE. :D

Hattabi
24-03-06, 20:39
Serbin me sa pashe une e bombardoi USA dhe Evropa. Keq nga katolicizmi nuk keni gjet. Serbi po mundohet te binde Evropen se aleati juaj eshte Bin Ladeni, dhe se ju urreni jo vec serbet, por gjithcka te krishtere, akoma dhe shqiptaret. Ne qofte se Serbi ja arrin ketij qellimi, mund ta harroni ndihmen e Evropes, do behen pishman qe nuk ju bombarduan ju. E do hedhin serbet valle o i humbur.

Une per ate e Falenderoj Allahun qe iu shtini mendjen qafirave qe te luftojn qafirat tjer .
Edhe Usa e "sulmoj" per interesa te veta per ta marr bazen ma te madhe ne evrop BONSTILLIN.

King_Gentius
25-03-06, 06:22
Une per ate e Falenderoj Allahun qe iu shtini mendjen qafirave qe te luftojn qafirat tjer .

Mire mire, lutja dhe falenderimi Zotit jane gjera te mira, por kerkohet edhe nje plan strategjik, dhe ajo tashti per tashti eshte mos biem ne kurthin/gracken e shkjeve, dhe ta kthejme luften ne lufte fetare.

Edhe Usa e "sulmoj" per interesa te veta per ta marr bazen ma te madhe ne evrop BONSTILLIN.

Kjo eshte e ditur.

Savior
25-03-06, 18:53
Mos te kish qen aj Abrahami juj edhe ju pakica e vogel katolike qe po qoni kaq pluhun ne e kishim kry punen si Bosnja, fati keq Abraham R. na mori ne qaf e sikur te kish desht Amerika met ndihmu jo Kosoven po edhe Nishin e kishim marr ne shqiptaret, a ka nevoj ma shum me fol? Sigurisht se jo qart shkurt edhe shqip e ki nese edhe ket se kupton ateher bjeri vetes mas shko fryj me tyma e me hajmali te ndonje papadink.


A ju muslimant me fjal ja q... nanen. po de e pash qysh e merrshit qe mos t'ke Amerika me na pshtu qitash krejt nanat e motrat tona ishin kon te dhunuara. po leni mos folni prralla allahile mos folni qyfte. Ky thot nishin na Kosoven sun pe mbrojna e pe marrim Nishin. nncncncn

Savior
25-03-06, 19:01
O i madh, Amerika nuk na ka borxh asnje gje hic. Pse ka pergjegjesi Amerika per Nishin sipas teje?

o king Gentius le mos fol ma me "selamalejkimet" se sun i bind se dy k. men si kan veq me injorance mundohen se nuk kan as edhe nje fakt te vetem po leji mos hup kohe me ta se jav kan pstru trurin WAHABET veqse nuk e dijne se kjo nje dit do t'ju shendrrohet ne ferr.

Hattabi
26-03-06, 15:58
o king Gentius le mos fol ma me "selamalejkimet" se sun i bind se dy k. men si kan veq me injorance mundohen se nuk kan as edhe nje fakt te vetem po leji mos hup kohe me ta se jav kan pstru trurin WAHABET veqse nuk e dijne se kjo nje dit do t'ju shendrrohet ne ferr.

O i gjor, o i gjo , veq flet nga hamendja e jote ...

Kaci
26-03-06, 22:04
Te nderuar,
Mendoi as une e as ju nuk mund ta nderpresim ndertimin e e Katedreles se "NENE TEREZES" ne Prishtine. Ajo pune tani ka marr fund!!!!!!!
Do ju paralajmeroi se aty ku do te ndertohet Katedrala dmth aty ku eshte shkolla e "Xhevdet Doda" do te behen edhe disa ndryshime ku do te ndertohet nje PARK i madhe e i mire dhe do te mbyllen disa rruge aty.
Objekti i ri shkolles do te ndertohet kuptohet me nje vend tjeter ku eshte nje projekt qe nuk e ka as Parisi e as Roma por se sa do ja dalin kosovaret qe ta ndertojne mvaret prej nesh, e kam fjalen per projektin e shkolles.

Kaci

pirro
07-04-06, 12:40
Une besoj!
Qe ne diten e pare te perurimit do te kete me shume besimater musliman se sa katolik ne katedralen e NENE TEREZEZ.

ernesti
09-04-06, 13:03
Asht nji kishe ortodokse afer bibliotekes kombtare, e ndertueme ne 10 vjetshin e fundit : pse nuk doli bir shqiptari me e shkatrrue per toke!
Pse kjo kishe i shkieve nuk ia vret synin kurkujt nderkohe qe "projekti" i nji katedraleje katolike shqiptare po paraqitka problem te madh ?
Edhepse pseudonimi jem tingullon si katolik nuk jam katolik por musliman.
propozimi jem asht : nje katedrale katolike shqiptare ku mesha te bahej ne shqipen; kjo do te duhej te bahej edhe ne te gjitha xhamit shqiptare: vetem shqip.
E mundesisht te rrenohen (te ērrenjosen) manastirat ortodoks se s'jane tjeter perveē depo armesh te serbise, ashti siē kemi pa ne Kroaci, Bosnje e kosovė.
Me te mira!

Savior
15-04-06, 11:30
Une per ate e Falenderoj Allahun qe iu shtini mendjen qafirave qe te luftojn qafirat tjer .
Edhe Usa e "sulmoj" per interesa te veta per ta marr bazen ma te madhe ne evrop BONSTILLIN.


Nuk pe di kush jena ma qafira a ju a na .

Savior
15-04-06, 11:38
propozimi jem asht : nje katedrale katolike shqiptare ku mesha te bahej ne shqipen; kjo do te duhej te bahej edhe ne te gjitha xhamit shqiptare: vetem shqip.
E mundesisht te rrenohen (te ērrenjosen) manastirat ortodoks se s'jane tjeter perveē depo armesh te serbise, ashti siē kemi pa ne Kroaci, Bosnje e kosovė.
Me te mira!


Sipas Rezolutes se Kombit Shqiptar ndalohet adhurimi i Zotit ne guhe te huaj e sidomos arabisht. Ata qe nuk respektojne ligjin do te gjobiten me perzenie drejt per ne Turqi.

pirro
30-04-06, 21:58
Qysh ja kan nis me u ndertu kisha ne krejt kosoven besoj se muslimanet EXTREM kan me than veq mos i ndreqni ma shume se nja.Se per ni kishe zgjedheni vendin ku te doni ne daqi edhe te xhamia e llapit(se edhe aty thuhet qe u kan ni kish e vjeter).

airborne
01-05-06, 22:45
po te ndertohet nje katedrale me parat e vatikanit, ateher ne cfar baze morale mundemi me i thone nje sheiku nga arabia te mos e ndertoj nje megaxhami ne midis te prishtines???????
Keshtu qe me se miri osht te mbetemi aty ku jemi, pa katedrala edhe pa xhamija.

King_Gentius
01-05-06, 23:43
Airborne, ndoshta nuk e ke ndjek biseden, dhe nuk i ke kuptuar te gjitha implikimet e ndertimit te kishes. Argumenti eshte se ndertimi i nje kishe madhore ne Kosove i jep imazh pozitiv Kosoves ne Evrope, dhe ndihmon kunder propagandes se serbit, qe mundohet te binde Evropen se Kosovaret jan terrorista muslimane anti-krishtere.

Ne qofte se argumentat tuaja kunder kishes katolike jane me te fuqishme se argumentat pro ndertimit, atehere e mbyllim kete bisede dhe e lem Vatikanin te ndertoje nje kish madheshtore katolike te na ket zili gjith Ballkani :biggrin:

airborne
03-05-06, 01:27
Gentius, ndertimi i nje objekti te bukur dhe fetar nuk i ben dem askujt, dhe ajo per me teper edhe ka efekt pozitiv politik ashtu si e the edhe ti, megjithate ai efekt pozitiv eshte shume me shume se rrenimi i propagandes serbe, ngase ate propagand askush nuk eshte duke e marre ne konsiderate.
POR CESHTJA eshte dikun tjeter. Shikoni, Prishtina eshte kryeqyteti i yne, dhe pjesa me e madhe e popullsise eshte e besimit musliman. Tash, ne mes te Prishtines ekziston nje kishe e madhe ortodokse, dhe deshem apo nuk deshem ne, ajo kishe veshtire se do te rrenohet. Nese behet edhe katedralja katolike (qe une nuk kam asgje kunder nese ajo do te ndertohej me parat e tona e jo me te vatikanit), ateher ne mes te Prishtines me popullsi mbi 90% te besimit musliman, do te beheshin dy objekte kulti te cilat nuk jane objekte kulti per shumicen e popullsis se qytetit. Kjo do te dukes sikur neve po behemi "kiss ass" te evropes dhe amerikes,... e me besoni askush nuk i don "kiss asses" as evropa, e sidomos jo amerikanet.
Nese shteti i Kosoves lejon qe te behet ndertimi i Katedrales per besimtaret katolik ne mes te Prishtines me parat e Vatikanit, ateher a do te mundte qe shteti i Kosove ta ndalonte ndonje sheik miliarder te ndertone nje megaxhami ne qender te Prishtines???? Normal se ne ate rast nuk do te kishte mundur te bente nje gje te tille.
Edhe nese realizohet katedralja me para te vatikanit, besoni qe nje gje te tille menjeher do ta bej ndonje sheik. Edhe cka fitojme ne ne ate rast, e fitojme Prishtinen FULL me objekte fetare nga te huajt... a kemi neve nevoje qe Prishtinen te na e bejne FULL me objekte fetare katoliket e vatikanit dhe muslimanet e arabis? pergjigjja eshte JO.
Ato duhet me i ndertu neve vet me paret e tona, ateher kur te kemi mundesi. Per momentin, me primare eshte qe neve te ndertojme fabrika, shkolla, rruge, ura etj etj se sa objekte fetare.
Edhe me qudit fakti se si nuk i japin pyetje vetes edhe besimtare katolik, edhe besimtaret musliman, KUSH na futi neve deri tash, vatikani?, arabet?... asnjeri astjeteri... pse ata nuk po na ndihmojme te ndertojme fabrika shkolla rruge etj etj po po na ndertojme kisha e xhamia... FUTJANI krejtve atyne, asnjeri nuk na e don te miren neve... larg krejt atyne, kur kemi pas nevoje ma se shumti per ata, na kan lan ne balte, tash nuk kemi nevoje per kishat dhe xhamijat e tyne. Kur ti bejme vet paret e tona do ti ndertojme.

King_Gentius
03-05-06, 03:18
Airborne, nuk u referova gjekundi problemeve urbanistike, po te doje njeriu e gjen nje vend per ndertim ku nuk shkakton probleme, sipas mundesive. Jam dakort me ty se te huajt vec e kan mendjen te ndertojne kisha e xhamia ne Kosove. Te njejtin problem kemi dhe ne Shqiperi, dhe un jam kunder ndertimit me vend e pa vend.

Por sic the ti, atje keni akoma dhe kisha serbe, pra mos u bo hataja se do ndertohet nje kish shqiptare? Problemi eshte se serbi e perdor fen si vegel politike, dhe ne me kisha shqiptare vec nje balance po sjellim. Gjithashtu ne nuk mund ti mbyllim syt e te themi spo i degjoka njeri serbin, gje qe nuk eshte plotesisht e vertet, sepse ketu ne amerike shpesh here botohen artikuj nga analiste amerikane qe kritikojne boten krishtere mbi Kosoven dhe e quajne punen e tyre deshtim. Edhe dicka tjeter, neper Evrope po rritet islamofobia per shkak te problemeve ne France, Danimarke etj etj. Vec kesaj, ka dhe arabe qe mundohen te perhapin kulturen e tyre neper Kosove. Gjera te ketilla mund te manipulohen per te demonizuar shqiptaret dhe per te destabilizuar Kosoven. Prandaj duhet pat me shum kujdes, e jo te flem zbuluar, se politika eshte e qelbur e nuk i dihet te ardhmes.

Ti mos u shqeteso per "kiss ass" se nuk po shkon njeri te boj reklam kot neper Evrope, por per arsyet qe shpjegova me lart ne te ardhmen ne qofte se rritet frika per ekstremizem islamik ne Kosove, ne kemi kishat per te treguar. Pra mos u mendo per efektin afat-shkurter, por te jesh me larg-pames. Nga kisha shqiptare, ne qofte se sic thame ndertohen ne moderim, vec dicka e pozitive mund te dali per te ardhmen e Kosoves.

King_Gentius
03-05-06, 19:03
Shikoni kete kishe qe po ndertohet ne Tirane. :biggrin:

Besoj nje katedrale katolike duhet te kete pamje te perafert moderne dhe mahnitese.

http://i4.photobucket.com/albums/y105/King_Gentius/Pics/OldPics/kishatiranes6.jpg

King_Gentius
03-05-06, 19:03
http://i4.photobucket.com/albums/y105/King_Gentius/Pics/OldPics/kishatiranes5.jpg

airborne
03-05-06, 22:23
Airborne, nuk u referova gjekundi problemeve urbanistike, po te doje njeriu e gjen nje vend per ndertim ku nuk shkakton probleme, sipas mundesive. Jam dakort me ty se te huajt vec e kan mendjen te ndertojne kisha e xhamia ne Kosove. Te njejtin problem kemi dhe ne Shqiperi, dhe un jam kunder ndertimit me vend e pa vend.

Por sic the ti, atje keni akoma dhe kisha serbe, pra mos u bo hataja se do ndertohet nje kish shqiptare? Problemi eshte se serbi e perdor fen si vegel politike, dhe ne me kisha shqiptare vec nje balance po sjellim. Gjithashtu ne nuk mund ti mbyllim syt e te themi spo i degjoka njeri serbin, gje qe nuk eshte plotesisht e vertet, sepse ketu ne amerike shpesh here botohen artikuj nga analiste amerikane qe kritikojne boten krishtere mbi Kosoven dhe e quajne punen e tyre deshtim. Edhe dicka tjeter, neper Evrope po rritet islamofobia per shkak te problemeve ne France, Danimarke etj etj. Vec kesaj, ka dhe arabe qe mundohen te perhapin kulturen e tyre neper Kosove. Gjera te ketilla mund te manipulohen per te demonizuar shqiptaret dhe per te destabilizuar Kosoven. Prandaj duhet pat me shum kujdes, e jo te flem zbuluar, se politika eshte e qelbur e nuk i dihet te ardhmes.

Ti mos u shqeteso per "kiss ass" se nuk po shkon njeri te boj reklam kot neper Evrope, por per arsyet qe shpjegova me lart ne te ardhmen ne qofte se rritet frika per ekstremizem islamik ne Kosove, ne kemi kishat per te treguar. Pra mos u mendo per efektin afat-
shkurter, por te jesh me larg-pames. Nga kisha shqiptare, ne qofte se sic thame ndertohen ne moderim, vec dicka e pozitive mund te dali per te ardhmen e Kosoves.

Pikerisht ky eshte problemi qe do te shkaktohet. Katedralja eshte parapare qe te ndertohet ne zemer te Prishtines, dhe pikerisht per kete, nese duhet te ndertohet nje katedrale ne mes te prishtines, ateher pse te mos ndertohet edhe nje xhami ne mes te prishtines??? Prandaj une prap po pyes, nese katedralja ndertohet ne vend shkolles se mesme Xhevdet Doda, a do te mund ta ndalim neve nje sheik te mos e blej ndertesen e radiokosoves aty ne qender te prishtines, edhe aty ta ndertoj nje xhami te madhe???? Prapo po them se nuk do te mund ta bejme ate.
Per me shume, lokacioni ku eshte parapar ndertimi i katedrales eshte ne vend te objektit shkollor !!!!!... Dhe kjo eshte edhe nje arsye kontra, sepse te rrenohet shkolla per nje objekt kulti, eshte vertet joreale per kushtet e tona. Projektuesit per kete e kan dhen zotimin se do ta ndertojne shkollen ne vend tjeter. Pse nuk e ndertojne katedralen ne vend tjeter, dhe shkolla te mbetet aty ku eshte.
Cili eshte ai person qe i thot vetit intelektual qe te pranoj rrenimin e shkollave per ndertimin e objekteve fetare. NEVE KEMI NEVOJE PER SHKOLLA O VELLA, E JO PER KISHA E XHAMIA. Ku po dojme me dal na ma katolik se papa, apo ma musliman se hoxha bre.
xhamia dhe kisha ka anekend kosoves, dhe per keto objekte nuk ka aspak probleme, edhe as qe do te ket ndonjeher, mirpo nese nje objekt kulti per njeren bashkesi fetare te ndertohen ne zemer te kryeqytetit tone nga vatikani, ateher nuk do te mund ta ndalim edhe ndonje arab te mos e ndertoj nje objekt kulti per bashkesin tjeter fetare. Dhe nese arrijme ne ate pike, mandej ne fund po na del qe ne trojet tona te kollen katoliket e vatikanit dhe arabet... JO VELLA, NUK JEMI NGRIT NE LUFT PER ME NA U KOLL TE HUAJT NE TOKEN TONE. Mos ta harrojme kete.
Kur ti bejme parat e tona vet do ti ndertojme edhe katedralen edhe xhamin, apo edhe objekte tjera fetare sepse ne ate rast neve vet do te kollemi per ate pune e jo te huajt.

Une nuk pajtohem me mendimin tend se propagandes se serbeve eshte duke iu dhene rendesi e madhe. Gentius, bota e ka pa se cfar kush jane serbet dhe cfar kan bere, dhe mos harro se per ate cka kan bere, ata do te paguajne per ate shtrejt per nje kohe te gjate ne njeren apo formen tjeter. Tjetra gje qe neve nuk duhet te merakosemi shume se cfar thojne serbet, eshte se ata pik se pari e kan problemin e tyre te madh me te akuzuarit e hages. Dhe ata edhe per nje kohe nuk do te mund ta zgjedhin ate pune, sepse serbet nuk do ta dorezojne mlladiqin, ngase shumica e serbeve ate do ta konsideroje tradheti kombetare. Per mos me u thellu shume me serbet, vetem po e tregoj se partia radikale e serbeve eshte partia me e madhe ne serbi, dhe ne programin e tyre eshte te mos dorezohen te akuzuarit e hages, edhe per me shume ata kan kerkuar qe ne rast te shpalljes se pavarsise se kosoves, ne parlamentin e tyre ta shpallin kosoves si zone e okupuar, apo ndryshe me then ATA KAN KERKU ME I SHPALL LUFTE BOTES NESE KOSOVA PAVARSOHET.
Prandaj serbet tash nuk eshte ka i vet askush dhe asgje, dhe pavarsia e kosoves nuk mvaret aspak prej atyre se cfar bejne ata apo cfar propagandojne. Dhe ndertimi i katedrales duke pasur edhe si arsye kundershtimin e propagandes serbe, eshte i gabuar.
Kjo eshte pikerisht e kunderta e asaj qe ti po e thua, ngase kjo eshte largpamesi dhe jo shkurtpamesi. Ngase nese katedralja ndertohen me ate filozofi te kundershtimit te propagandes se serbeve, ateher pas pavarsise ajo filozofi do te zhduket dhe me te kete do te zhdukej edhe arsyeja e ekzisitimit te katedrales. Prandaj ajo arsye, per ndertimin e katedrales eshte e gabuar dhe ajo eshte shkurtpamese.
Normal katedralja DUHET te ndertohet per hir dhe per repsket ndaj vellezerve te besimit katolik, dhe per te shprehur se neve ne fund te fundit kemi GJAK SHQIPTARI. Mirpo jo ne formen si po tentohet te ndertohet, dhe jo me parat e vatikanit.

Tjeter, eshte e vertete se ne evrope dhe amerike eshte rritur islamofobia, dhe kjo eshte fakt. Mirpo, shiqo.. heret a vone do te kuptohet ajo qe duhet te kuptohet se islamofobin e kan krijuar ata vet neper vendet e tyre.
Shiqoje ti kontradikten qe plasi kur pati perplasje te medha neper bote pas publikimin te karikaturave ofenduese te profetit Muhamed a.s. Deri sa ne te njejten kohe ne pjesen me te madhe te evropes u mbrojt teza se liria e te shprehurit eshte primare, ne Austri ne te njejte kohe u denua me burg nje qytetar evropian (britanik me duket se ishte, edhe Ervin me duket se e kishte emrin, nuk jam i sigurt) vetem pse publikisht kishte deklaruar se "Holokausti nuk ka ekzistuar". Ky rast e tregoi se sa te njeanshem jane evropianet ne aplikimin e parimit te liris se shprehurit. Kjo eshte ajo qe po e them, qe ata heret a vone do ta kuptojne se jan vet ata qe jane duke e mbjellur islamofobin ne vendet e tyre, dhe heret a vone do te kuptojne qe islamofobia nuk eshte asgje tjeter perpos produkt i mendjes se tyre, dhe jo dicka qe shpreh realitetin. Dhe heret a vone do te kuptohet se civilizimet perendimore dhe islame duhet te bashkjetojne, ngase njera pa tjetren nuk do te mund te mbijetojne.

Se ka arab qe tentojne te mbjellin kulturen e tyre ne kosove nuk diskutohet, mirpo se ka italian, amerikan, gjerman britanik etj, qe tentojne te mbjellin kulturen kristiane ne kosove gjithashtu nuk diskutohet. DHE PIKERISHT ky fakt e ben edhe me te fort arsyen pse neve nuk duhet te lejojme te ndertohen objekte fetare nga te huajt, ngase ne ate menyre neve do te jemi pre e propagandave te tyre fetare. Dhe neve kete nuk do te duhet, dhe nuk ben ta tolerojme ate.

King_Gentius
03-05-06, 23:11
airborne, ne fillim desha te shpreh gezimin tim qe serbet po zgjedhin rrugen radikale, keshtu ja bejne gropen vetes :biggrin:

Personalisht jam kunder shkaterrimit te nje shkolle per ndertimin e nje kishe, por prape mendoj se nje vend i sakte mund te gjendet.

Dhe ndertimi i katedrales duke pasur edhe si arsye kundershtimin e propagandes serbe, eshte i gabuar.
Kjo eshte pikerisht e kunderta e asaj qe ti po e thua, ngase kjo eshte largpamesi dhe jo shkurtpamesi. Ngase nese katedralja ndertohen me ate filozofi te kundershtimit te propagandes se serbeve, ateher pas pavarsise ajo filozofi do te zhduket dhe me te kete do te zhdukej edhe arsyeja e ekzisitimit te katedrales. Prandaj ajo arsye, per ndertimin e katedrales eshte e gabuar dhe ajo eshte shkurtpamese.
Kete e ke gabim, filozofia e kundershtimit te propagandes serbe nuk do zhduket. Ata mund te na sjellin probleme 5 vjet me vone a 50 vjet me vone, po ne do jemi 5 ose 50 vjet perpara atyre. Themelet e kundershtimit te propagandes do fuqizohen sot, dhe do na sherbejne sot edhe mot. :wink: Jam dakort se serbia nuk ka fuqi te ndaloje pavarsine. Une po flas edhe per me tej se ajo dite e bardhe (largpamesi).


Personalisht nuk jam aq i sigurte sa ti se serbet nuk i degjon njeri dhe se evropianet do e kuptojne gabimet e veta mbi islamofobine. Sic thash, ketu ne USA analiste flasin per deshtimin e NATOs ne Kosove, ndersa Evropa kohet e fundit nxorri ligj qe e bejne te veshtire emigrimin e muslimaneve neper evrope, qe eshte shenje islamofobie. Sido qe te shkoje e ardhmja, ne nuk na kushton dhe aq shum te mbyllim armikut korridore te ndryshme per sulm dhe flejm me mendje te qete.

Se ka arab qe tentojne te mbjellin kulturen e tyre ne kosove nuk diskutohet, mirpo se ka italian, amerikan, gjerman britanik etj, qe tentojne te mbjellin kulturen kristiane ne kosove gjithashtu nuk diskutohet. DHE PIKERISHT ky fakt e ben edhe me te fort arsyen pse neve nuk duhet te lejojme te ndertohen objekte fetare nga te huajt, ngase ne ate menyre neve do te jemi pre e propagandave te tyre fetare. Dhe neve kete nuk do te duhet, dhe nuk ben ta tolerojme ate.

Jam dakort se ekstremizmi i huaj si i krishter dhe musliman duhet luftuar, po besoj se tani per tani per fat te keq islami shihet me sy me te keq ne Evrope, dhe Kosova do mbeshtetet te Evropa sidomos ne vitet e para te saj derisa te ngrihet vet ne kembe.

airborne
04-05-06, 13:13
...
Kete e ke gabim, filozofia e kundershtimit te propagandes serbe nuk do zhduket. Ata mund te na sjellin probleme 5 vjet me vone a 50 vjet me vone, po ne do jemi 5 ose 50 vjet perpara atyre. Themelet e kundershtimit te propagandes do fuqizohen sot, dhe do na sherbejne sot edhe mot. :wink: Jam dakort se serbia nuk ka fuqi te ndaloje pavarsine. Une po flas edhe per me tej se ajo dite e bardhe (largpamesi).


JO, per momentin derisa kosova eshte ende figurativisht "nen Jugosllavi" propaganda serbe do te ket nje vlere minimale per rajonin, por jo te rendesishme. Mirpo pas pavarsis se Kosoves, ajo propagand sot e 100 vjet nuk do te shkaktoj probleme serioze. Ngase praktika e destabilizimit te nje shteti te pavarur nuk kalon pa u ndeshkuar nga kombet e bashkuara. Dhe te ndertohet nje katedrale me qellim te kundershtimit te kesaj propagande eshte e gabuar.


Personalisht nuk jam aq i sigurte sa ti se serbet nuk i degjon njeri dhe se evropianet do e kuptojne gabimet e veta mbi islamofobine. Sic thash, ketu ne USA analiste flasin per deshtimin e NATOs ne Kosove, ndersa Evropa kohet e fundit nxorri ligj qe e bejne te veshtire emigrimin e muslimaneve neper evrope, qe eshte shenje islamofobie. Sido qe te shkoje e ardhmja, ne nuk na kushton dhe aq shum te mbyllim armikut korridore te ndryshme per sulm dhe flejm me mendje te qete.


serbet nuk eshte ka i ndegjon askush, se po te ishte e kunderta, ateher edhe situata ne Kosove do te ishte me ndryshe. Per me shume kete e vertetojn edhe bisedimet shuttle qe po zhvillohen ne Vjene. Atje Serbise me plotkuptimin e fjales "kerkush nuk po ja rras".
Serbet kan deklaruar publikisht se jane ka bejne plane per evakuim masiv te serbeve te Kosoves pasi te shpallet pavarsia e Kosoves. Kjo edhe do te ndodhe, nese vet serbet e Kosoves nuk e kundershtojne nje gje te tille.
Ne SHBA gjithmone ka pasur analiste qe e kan kundershtuar Naton ne Kosove, dhe ajo nuk eshte asgje e re. SHBA dhe Evropa nuk do te toleroj qe krejt ky mund i tyre per 7 vjet qe kan dhen per kosoven te kurorezohet me mbetjen e serbis ne keto troje. Dhe eshte joreale te mendohet ashtu.
Evropa i ka kundershtuar muslimanet qe nje kohe te gjate, dhe jo vetem si pasoje e ngjarjeve te viteve te fundit, dhe kjo nuk eshte asgje e re. Shembull mundesh me marr Francen. Franca pas dekadave si shtet kolonizues i shume vendeve te afrikes, me veqanaraisht i Algjeris, dmth pas dekadave te thithjes se te mirave materiale prej Algjeris, tash eshte ajo e cila qytetaret e Algjeris qe kerkojne nje jete me te mire ne france, e te cilet jane musliman ne shumicen e rasteve, i konsideron dhe i trajton sikur qytetar te rendit te dyte. (alegjerianet jan musliman, dhe nuk jan zezak). Se kjo eshte e vertete mundesh me i pa protestat e dhunshme qe i bejne te huajt per te drejta te barabarta te punsimit ne france, (sidomos kohet e fundit). Per Spanjen as mos te flasim, vendi evropian ne te cilin mblidhen grupe (mobs) spanjollesh me qellim te vetem, shkaterrimin dhe debimin e marokeneve (musliman) dhe te mirave materiale qe ata i posedojne. Edhe keto gjera nuk kan ndodhur vetem keto vitet e fundit, keto gjera kan filluar te ndodhin qysh moti.
Prandaj eshte ajo qe e thash me heret, se evropianet vet e kan krijuar islamofobin neper vendet e tyre, porse heret a vone do te kuptojne se ajo nuk eshte reale.
Une pajtohem me ty kur thua se armikut duhet ti mbyllim te gjitha shtigjet e mundshme, edhe ate para kohe, mirpo nuk mundem me u pajtu qe arsye e ndertimit te nje katedrale te jet kundershtimi i propagandes serbe dhe shfaqja e ndjenjave prokristiane ne syt e Evropes dhe Shba-ve. Nese nisemi nga kjo baze, ateher nuk do te duhet te ndertohet asnje xhami per besimtaret musliman, ngase ateher kjo ne nje menyre "do te arsyetonte" propaganden serbe qe gjoja ne jemi radikale musliman. Ndertimi i nje objekti te kultit nuk eshte kurrfar baze per propagande as per kontrapropagand.


Jam dakort se ekstremizmi i huaj si i krishter dhe musliman duhet luftuar, po besoj se tani per tani per fat te keq islami shihet me sy me te keq ne Evrope, dhe Kosova do mbeshtetet te Evropa sidomos ne vitet e para te saj derisa te ngrihet vet ne kembe.

Per ti luftuar keto dy lloje te ekstremizmit, neve duhet te jemi sycelur, dhe nuk duhet te lejojme qe te huajt te na e tregojne se si duhet te besohet ne zot. Kemi mjaft intelektual te shquar sikur mulsiman ashtu edhe te krishtere qe te na tregojne per rrugen e drejt te besimit ne Zot, dhe per kete neve nuk na duhen as parat e vatikanit edhe as parat e arabeve.

King_Gentius
05-05-06, 05:08
Nuk e di ku mbeshtetesh kur thua se Evropa do i kuptoje paragjykimet e veta mbi islamin, po nejse shpresoj te pakten me muslimanet shqiptare mos na hapin probleme ne te ardhmen. Nuk do ishte hera e pare qe na sjellin neper kembe, e politiken hera heres e kan pas te qelbet sterre. Dhe shpresoj ashtu sic thua ti qe te ardhmen serbi mos na hapi me telashe se u ka mush kupa, po me duket ai minoriteti po mos iki gjithmon i thum ne prapanic ka me ngel, e do i jepte serbit arsye me ngrit zanin.

Persa i perket objekteve te kultit eshte e qarte se munden me u perdor per propagande. Serbi thot nuk e le dot Kosoven se ka kisha dhe Evropa e pranon ket argument. Te pakten ne aspektin e ndertesave historike na e kan kalu me shekuj e tash e perdorin si argument te mbajne peng gjith Kosoven.

airborne
05-05-06, 16:40
mbeshtetja ime per kete pohim eshte logjika e shendosh, dhe asgje me shume, ...ndoshta gabohem qe mendoj keshtu, mirpo eksperiencat me problemet (paragjykimet) e meparshme qe i ka pasur evropa, e kan vertetuar kete qe po e them.
Kur te dalim te objektet e kultit, une prap po them se propaganda serbe eshte cfare eshte, dhe me kisha e me xhamia ajo propagand nuk mund te arrij asgje. ATA KURREN E KURRES nuk munden ta mbajne peng Kosoven duke perdorur objektet historike te kultit (kishat ortodokse) qe jane ne Kosove, ATA MUNDEN ME BERTIT NE KUP TE QIELLIT per ato kisha, por nuk do te arrijn te pengojne asgje. Po ta marr nje shembull te vogel, manastiri me i rendesishem i kishes ortodokse serbe nuk gjindet ne Serbi, as ne Kosove, por ne Greqi... fjalen e kam per manastirin e Hillandarit. Dhe cfar tash, te nisen te bejne propagand edhe per hillandarin ne Greqi si toke serbe, dhe me kete te arrijne dicka???? JO, dhe as qe tentojne dicka ne lidhje me ate pune. Tjeter, sa ka kisha serbe ne kosove, aq ka kisha serbe edhe ne mal te zi, kroaci (ndoshta tash te rrenuara shumica), bosnje, dhe maqedoni. Mirpo askush nuk ia ve veshin asaj propagande qe e bejne serbet per ato kisha. Tek e fundit, propaganda serbe gjat milosheviqit ka qen "aty ku ka varre serbe (kisha), aty eshte toke serbe".
Keshtu qe me nje fjal, kisha serbe ka pasur neper tere jugosllavine e titos, mirpo rezultati dihet, kush cka ka fitu dhe cka ka humb, dhe a ka pasur efekt propaganda serbe me moton "ku ka varre serbe (kisha), eshte toke serbe"

nejse me te mire gentius :)

King_Gentius
06-05-06, 01:29
Po ke te drejt, thjesht desha te tregoj se ekzistenca e kishave mesjetare serbe dhe propaganda e tyre eshte nje arsye qe e ka mbajt peng Kosoven me miratimin e Evropes, dhe se Evropa do e kishte me te lehte te vendoste per pavaresine e Kosoves po mos ekzistonin keto objekte dhe pakica serbe. Megjithate duket se kjo nuk eshte me pengese per pavaresi. :smile:

Tomori
06-05-06, 18:19
Ne asnje menyr nuk ban mu maru!
Edhe nuk ka kush me u lut aty se 0,2 % krishter jeni komplet ? pykepyetje a jeni edhe kaq..!

-Nese niset naj kulte fetar me e arsyeshme dhe e logjikshme dote kishte qene me u nise naj Xhami me permasa te medhaja, se dihet boterishte qe kosova njihet si vende me popullate Islame.
Elhamdyla shyqyr zotit qe jemi musliman...

King_Gentius
06-05-06, 20:53
Sa nevrikosesh o i madh, duhet te pish gjera pa kafeine. :biggrin:

Espresso
06-05-06, 22:19
Sa nevrikosesh o i madh, duhet te pish gjera pa kafeine. :biggrin:

Mos kane pire drogen talebanet e kete e ka zene?:biggrin: :tongue:

Zana_ch
06-05-06, 22:51
Ne asnje menyr nuk ban mu maru!
Edhe nuk ka kush me u lut aty se 0,2 % krishter jeni komplet ? pykepyetje a jeni edhe kaq..!

-Nese niset naj kulte fetar me e arsyeshme dhe e logjikshme dote kishte qene me u nise naj Xhami me permasa te medhaja, se dihet boterishte qe kosova njihet si vende me popullate Islame.
Elhamdyla shyqyr zotit qe jemi musliman...


Kam mendue qe je nje njeri me respekt Tomori.........me kete shkrim hmmmmmm!!!!!!!!!!!!

Kaci
07-05-06, 00:19
Ne asnje menyr nuk ban mu maru!
Edhe nuk ka kush me u lut aty se 0,2 % krishter jeni komplet ? pykepyetje a jeni edhe kaq..!

-Nese niset naj kulte fetar me e arsyeshme dhe e logjikshme dote kishte qene me u nise naj Xhami me permasa te medhaja, se dihet boterishte qe kosova njihet si vende me popullate Islame.
Elhamdyla shyqyr zotit qe jemi musliman...

Mire qe po kemi shansa me shkrue e me shfrye mire ne dhome mbyllur ...e shume ma mire qe disa fjale nuk i merr parasysh askush.
Ne shqiptaret em te vertet jemi popull interesant. Shume shpejt e ndryshojme ne gjithe personalitetin. Ka te fryejn era .....
Demokracia nuk eshte per shqiptarin por vetem ...DIKTATURA
Ej Tomori shume ma i mire je kan pas duken. Maskat po te bin a?????

bujku
07-05-06, 14:41
http://i4.photobucket.com/albums/y105/King_Gentius/Pics/OldPics/kishatiranes5.jpg

Valla e bukur kjo shpi,a eshte hotel a cka se tybe spo i bie ne fije.

Tomori
07-05-06, 19:43
Kam mendue qe je nje njeri me respekt Tomori.........me kete shkrim hmmmmmm!!!!!!!!!!!!
E nderuara "Zana_ch" cka ju mundone realiteti?!! shkrimin qe kam postuar eshte realitet e jo imagjinat..une prap va perserise se shumicen apsulute ne Kosove e perbejne shqiptaret musliman. qka nuk eshte ne regull ketu simbas jushe.!
Tung "Zana_ch" :wink:

Zana_ch
07-05-06, 20:17
Ne asnje menyr nuk ban mu maru!
Edhe nuk ka kush me u lut aty se 0,2 % krishter jeni komplet ? pykepyetje a jeni edhe kaq..!

-Nese niset naj kulte fetar me e arsyeshme dhe e logjikshme dote kishte qene me u nise naj Xhami me permasa te medhaja, se dihet boterishte qe kosova njihet si vende me popullate Islame.
Elhamdyla shyqyr zotit qe jemi musliman...


po ku po e din ti qe nuk ka kush te lutet ne ate Katedreale , e para
e dyta une per vete hala se kam ndegjue se Kosova njihet si vend musliman
e treta pse pak keni juve xhamia ne Kosov a mos deshte ma shum me pas ...me ato para qe keni marue xhamia ma mir ka qen deshte ato para me i investue ne shtepija apo ne shkolla por funi funit mue nuk po me pengoin fare xhaiat se edhe ato jan kishe shtepia te zotit
po ju i nderuari Tomori pse nuk po i mbushni te gjitha ato xhamia me popull pasi qe qenkeni shumic e madhe se valla se pasna ditun kete nejse

Pra aq shum po te pengoin ty ndertimi i Katedrales ......jo or Tomorri se kur Kryetari i USA eshte ulur pran varrit te Nanes Tereze dhe i ka then se ta shptova popullintend nga barbaret serb si te eshte duk ty dhe gjith neve Shqiptarve .
Ndersa neve nuk jemi ne gjendje me ba nje shtepi ne emer te Shentorjes Nanes Tereze e cila eshte e vetmja Shqiptare qe eshte pranue ne bot si nena e botes .........per kete me vie shum keq per ty dhe disa nga juve qe shkruni ksi gjana !P.S
I nderuar mos harro se edhe te paret tua ishin nje her KATOLIK SHQIPTAR.
Per kete une mburrem qe jam SHIPTARE KATOLIKE dhe e foli Gjuhen e nanes time... e jo si ty fol gjuhen e nanave te huja "Elhamdyla" por me germa te gjuhes Shqipe e ke shkrue

Zana_ch
07-05-06, 20:18
Ne asnje menyr nuk ban mu maru!
Edhe nuk ka kush me u lut aty se 0,2 % krishter jeni komplet ? pykepyetje a jeni edhe kaq..!

-Nese niset naj kulte fetar me e arsyeshme dhe e logjikshme dote kishte qene me u nise naj Xhami me permasa te medhaja, se dihet boterishte qe kosova njihet si vende me popullate Islame.
Elhamdyla shyqyr zotit qe jemi musliman...


po ku po e din ti qe nuk ka kush te lutet ne ate Katedreale , e para
e dyta une per vete hala se kam ndegjue se Kosova njihet si vend musliman
e treta pse pak keni juve xhamia ne Kosov a mos deshte ma shum me pas ...me ato para qe keni marue xhamia ma mir ka qen deshte ato para me i investue ne shtepija apo ne shkolla por funi funit mue nuk po me pengoin fare xhaiat se edhe ato jan kishe shtepia te zotit
po ju i nderuari Tomori pse nuk po i mbushni te gjitha ato xhamia me popull pasi qe qenkeni shumic e madhe se valla se pasna ditun kete nejse

Pra aq shum po te pengoin ty ndertimi i Katedrales ......jo or Tomorri se kur Kryetari i USA eshte ulur pran varrit te Nanes Tereze dhe i ka then se ta shptova popullintend nga barbaret serb si te eshte duk ty dhe gjith neve Shqiptarve .
Ndersa neve nuk jemi ne gjendje me ba nje shtepi ne emer te Shentorjes Nanes Tereze e cila eshte e vetmja Shqiptare qe eshte pranue ne bot si nena e botes .........per kete me vie shum keq per ty dhe disa nga juve qe shkruni ksi gjana !P.S
I nderuar mos harro se edhe te paret tua ishin nje her KATOLIK SHQIPTAR.
Per kete une mburrem qe jam SHIPTARE KATOLIKE dhe e foli Gjuhen e nanes time... e jo si ty fol gjuhen e nanave te huja "Elhamdyla" por me germa te gjuhes Shqipe e ke shkrue


Te fala
Zana_ch

King_Gentius
07-05-06, 20:35
I nderuar mos harro se edhe te paret tua ishin nje her KATOLIK SHQIPTAR

Un prandaj nuk e kuptoj pse ka kaq urrejtje nga disa tipa ketu :eek:

Drinni
07-05-06, 21:52
po ku po e din ti qe nuk ka kush te lutet ne ate Katedreale , e para
e dyta une per vete hala se kam ndegjue se Kosova njihet si vend musliman
e treta pse pak keni juve xhamia ne Kosov a mos deshte ma shum me pas ...me ato para qe keni marue xhamia ma mir ka qen deshte ato para me i investue ne shtepija apo ne shkolla por funi funit mue nuk po me pengoin fare xhaiat se edhe ato jan kishe shtepia te zotit
po ju i nderuari Tomori pse nuk po i mbushni te gjitha ato xhamia me popull pasi qe qenkeni shumic e madhe se valla se pasna ditun kete nejse

Pra aq shum po te pengoin ty ndertimi i Katedrales ......jo or Tomorri se kur Kryetari i USA eshte ulur pran varrit te Nanes Tereze dhe i ka then se ta shptova popullintend nga barbaret serb si te eshte duk ty dhe gjith neve Shqiptarve .
Ndersa neve nuk jemi ne gjendje me ba nje shtepi ne emer te Shentorjes Nanes Tereze e cila eshte e vetmja Shqiptare qe eshte pranue ne bot si nena e botes .........per kete me vie shum keq per ty dhe disa nga juve qe shkruni ksi gjana !P.S
I nderuar mos harro se edhe te paret tua ishin nje her KATOLIK SHQIPTAR.
Per kete une mburrem qe jam SHIPTARE KATOLIKE dhe e foli Gjuhen e nanes time... e jo si ty fol gjuhen e nanave te huja "Elhamdyla" por me germa te gjuhes Shqipe e ke shkrue


Te fala
Zana_ch


E nderuara Zana Jeni shum e arsyeshme me duhet te jua pranoj.

Ne Shqiptaret fatkeqsisht te ndar fetarisht, por fatbardhesisht jo edhe te perqar. Kjo do te thot se kemi pasur urti,menēuri dhe nuk e kemi humbur kurre vetedijen se jemi vllezer, se kemi shume me teper qe na bashkojn se na ndajne. tash na nevojitet vetedijesim kombetar gjithnje e me i madh ne baz te vlerave moralo-shpirterore historike.

Drinni
07-05-06, 22:04
E nderuara "Zana_ch" cka ju mundone realiteti?!! shkrimin qe kam postuar eshte realitet e jo imagjinat..une prap va perserise se shumicen apsulute ne Kosove e perbejne shqiptaret musliman. qka nuk eshte ne regull ketu simbas jushe.!
Tung "Zana_ch" :wink:
I Nderuari Tomori, Pik se pari eshte dashur ndoshta te zgjedhni nje nick tjeter per te ju pershtatur shkreses s'juaj.

Ndersa se dyti, nuk ka te drejt askush te therras nje popull te tere ne nderrimin e religjionit. Shih ketu emrat e sotshem shqiptar, Eeeeeee ka kaluar koha e sabahudinave, mahmahudinave e ku ta dije une se si thirren ata te gjith( ēe vetem serbit i shkonte pershtati).

Me nderime

Tomori
08-05-06, 21:42
I Nderuari Tomori, Pik se pari eshte dashur ndoshta te zgjedhni nje nick tjeter per te ju pershtatur shkreses s'juaj.

Ndersa se dyti, nuk ka te drejt askush te therras nje popull te tere ne nderrimin e religjionit. Shih ketu emrat e sotshem shqiptar, Eeeeeee ka kaluar koha e sabahudinave, mahmahudinave e ku ta dije une se si thirren ata te gjith( ēe vetem serbit i shkonte pershtati).

Me nderime

-Drinni Pik se pari nuk ka te drejte askushe as ju te mohoni te drejten time se qfar nick dot perdori.

Ndersa e dyta ku shihni ju qe une paskam bere thirje qe donjeni te ndroje religjionin?!!
Sa per dijeni mua morali Islamik nuk me lejone te mendoje prapshte e te beje thirje qe donjeni te ndroje religjionin.
Ne fene time te ndritur Islamin krishterizmi eshte i mbrojtur dhe respektohet..!
Mosmarveshtja ndodhe se problemi qendrone te krishteret per arsye se krishteret mohojne Islamin..!
Tung Drinni:wink:

Drinni
09-05-06, 13:42
-Drinni Pik se pari nuk ka te drejte askushe as ju te mohoni te drejten time se qfar nick dot perdori.

Ndersa e dyta ku shihni ju qe une paskam bere thirje qe donjeni te ndroje religjionin?!!
Sa per dijeni mua morali Islamik nuk me lejone te mendoje prapshte e te beje thirje qe donjeni te ndroje religjionin.
Ne fene time te ndritur Islamin krishterizmi eshte i mbrojtur dhe respektohet..!
Mosmarveshtja ndodhe se problemi qendrone te krishteret per arsye se krishteret mohojne Islamin..!
Tung Drinni:wink:
I nderuar, Jo se marr unė tė drejten tė ua imponoj se ēfar nicku do merrni juve !!!
Shiqo po e nisim per se mbari, se vetem kur per se mbari diqka niset ka edhe frutin e shendosh.
Juve kishit kėtu me mijra te shkruara, kjo per mua eshte nje biografi personale e dikujt, kishit marrur edhe titullin ushtar i atdheut e, hmmm!!!
Prandaj per mendimin tim kur dikush shkruan edhepse anonim, e kam fjalen ketu qe ka nje fije gjak shqiptari(se po ja beret dikujt ndonje argat at'her ju kisha arsyetuar pa kurr nje koment) e qe besoj te qenit shqiptar te juve, mos nguteni ne perqindje te panevojshme!!!
Ktu shkruan dikund king gentius se Ekstremizmat e ēfardo lloji jan nje rrezik i papar per ēdo lloj kombi.
Unė arsyetohem per te qenurit e Shqiptarizmit si Komb ne rend te par, ndersa se kujt don ti besoje ti ,ai apo tjetri le ti mbetet qeshtje personale, shtoj ketu edhe emnimin e femijve ne 20 vjeqarshin e fundit e kėtej.
Me nderime

Tomori
10-05-06, 21:42
Pra aq shum po te pengoin ty ndertimi i Katedrales ......

P.S
I nderuar mos harro se edhe te paret tua ishin nje her KATOLIK SHQIPTAR.
Per kete une mburrem qe jam SHIPTARE KATOLIKE dhe e foli Gjuhen e nanes time... e jo si ty fol gjuhen e nanave te huja "Elhamdyla" por me germa te gjuhes Shqipe e ke shkrue


Sa per ndertimin e Katedrales, shume gabim e keni se mendoni keshtu prapshte se mua personalishte me pengon..?!! Perse tme pengoje ju lutem shum!
-Veq sa per informate une Tomori kam shoke te ngushte KATOLIK.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
-E dyta nese mendojme na simbas logjikes suaj qe te paret tane kan qene KATOLIK,
nese shkojme me tej mos haroni edhe ju qe te paret tane kan qene PAGAN.
e kjo nuk done te thote qe edhe na te kthehemi ne PAGANIZEM e te themi:
Mburem qe jam SHQIPTARE ILIRE PAGANISTE dhe foli gjuhen e nanes time TEUTES dhe babait tim AGRONIT, e jo me fole ne gjuhen e ISAIT e MUHAMEDIT qe predikojne se PERENDIJA eshte nje.

Por me germa te gjuhes SHQIPE_ILIRE SE NUK DEVIJOJE NGA PAGANIZMI siq kan qene te paret tane PAGAN.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

E nderuara "Zana_ch" ju lutem a ka logjike tashe na te konvertohemi ne SHQIPTAR PAGAN me besue gjitheqkajit, per hire se te paret tane kane qene PAGAN..

-JO e nderuara "Zana_ch" nuk kam ndermende te konvertohem as ne PAGANIZEM as ne KRISHTERIZEM.
-Por falemderohem Zotit qe kam lindur si Musliman.

Me respekt e nderuara "Zana_ch" nga:
Tomori

King_Gentius
10-05-06, 22:48
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
-E dyta nese mendojme na simbas logjikes suaj qe te paret tane kan qene KATOLIK,
nese shkojme me tej mos haroni edhe ju qe te paret tane kan qene PAGAN.
e kjo nuk done te thote qe edhe na te kthehemi ne PAGANIZEM


Rrall here jam dakort me ty po kesaj rradhe e ke rrok n'lule t'ballit :wink: Kush thot eja te kthehemi ne identitet krishter hap vec sherre percarese.

Zana_ch
12-05-06, 20:06
Sa per ndertimin e Katedrales, shume gabim e keni se mendoni keshtu prapshte se mua personalishte me pengon..?!! Perse tme pengoje ju lutem shum!
-Veq sa per informate une Tomori kam shoke te ngushte KATOLIK.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
-E dyta nese mendojme na simbas logjikes suaj qe te paret tane kan qene KATOLIK,
nese shkojme me tej mos haroni edhe ju qe te paret tane kan qene PAGAN.
e kjo nuk done te thote qe edhe na te kthehemi ne PAGANIZEM e te themi:
Mburem qe jam SHQIPTARE ILIRE PAGANISTE dhe foli gjuhen e nanes time TEUTES dhe babait tim AGRONIT, e jo me fole ne gjuhen e ISAIT e MUHAMEDIT qe predikojne se PERENDIJA eshte nje.

Por me germa te gjuhes SHQIPE_ILIRE SE NUK DEVIJOJE NGA PAGANIZMI siq kan qene te paret tane PAGAN.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

E nderuara "Zana_ch" ju lutem a ka logjike tashe na te konvertohemi ne SHQIPTAR PAGAN me besue gjitheqkajit, per hire se te paret tane kane qene PAGAN..

-JO e nderuara "Zana_ch" nuk kam ndermende te konvertohem as ne PAGANIZEM as ne KRISHTERIZEM.
-Por falemderohem Zotit qe kam lindur si Musliman.

Me respekt e nderuara "Zana_ch" nga:
Tomori


Pershendetje Tomori

Ke ber nje krahasim shum te mir ne shkrimin tend .
Nje gja ke harrue me shkrue se un nuk te kam then asgje kunder Paganizmit ,dhe me sa die une nuk ekziston sot asnje PAGAN, qe del e thot se un jam ne fen Pagane.Ndoshta ka por une se die .
E dyta une asgje nuk te kam then se pse je Islam,por te kam rikujtue ate qe ti e mohon te verteten tende dhe je kunder asaj ...dmth je kunder KRISHERIMIT ...kur e citon jo per Katedralen ne Prishtin .
Pra ju i nderuari Tomorri jeni kunder fes se katolike ,dhe qka eshte me ma rendesi ketu e trgoni se ne qfar menyre e mbron Islami fen Katolike pra me fol ma shum veq humbi kohe kote .

E treta nuk eshte e logjikshme te konvertoheni ne fen e ma perparshme me dhun apo me diktatur ose me ndikimin e dikujt tjeter ...une ne asnje menyr nuk ta kam then ty apo dikujt tjeter te konverohet ne fen e ma perparshme .....me te trhan te drejten as qe kemi ne te Krishteret interse me e ba ju ate konvertim .

E katerta interesi jone eshte qe neve te jetoim ne bashksi Kombetare ne vendet ku jetojme dhe te mos ket perqamje fetare nderrmjet veti .
Se ne jemi nje pakic e vogel por e kemi nje zemer te mir te cilen e ushqejme sa her qe shkojme ne Kishe ose ne Katedrale .Aty neve e ushqejme zemren sikur Nana e botes .......Nana TEREZE Shqipetare .


E pesta i nderuari Tomori dhe ju te tjeret qe po deklaroheni per JO KATEDRELES ju kisha lute qe te i mblidhni mendet dhe te mendoni nje cik ma mir nese doni me jetue me Evropen ne Evrop.


P.S
I dashuri Tomori Islam shko ne Prishtin dhe numroi se sa xhamija ke te ndertume ven dhe pa vend .....e le mos e vizito Kosoven e ter se do te habitesh nga mendet se sa xhamija jane te ndertume ...ketu shifet interesi i fese islame se qfar respekti ka nja vellezver SHQIPTAR KATOLIK ...dmth nje sheik dergon leket dhe ju te besimit islam e ndertoni xhamin aty ku juve ju behet qefi pa lejen e askujt sepse ju jeni shumica ne baze te asaj qe ju e keni cek dikun ma hert ne forum .


te fala
Zana
JAM KRENARE QE KAM LIND NE KOMBIN E GJERGJ KASTRIOTIT DHE NENES TEREZE .
BESOI NE ZOTIN DHE NE KRISHTIN ...PRA JAM KATOLIKE


PO PER KATEDRALEN SEPSE AJO NA SJELL PAQEN DHE MIRSINE SI E KA BER NANA JON E DASHTUN GONXHE BOJAXHIU ....NANA TEREZE


" Veprat e mira
janė hallka
qė formojnė
njė zingjir
te dashurisė"

Drinni
12-05-06, 21:00
Pas luftes se Kosoves kishin ardhur do for burra veshun me tlina ne nje fshat te kosoves per ta meremetuar nje xhami te prishur nga lufta, kur vijn dhe shohin duke kullotur lopet ne oborrin e xhamis gati sa si lejn mendet, te nje shitore e aferme perball xhamis thrrasin qe ti largojn lopet e kujdo qe ishin, kur dalin burrat me shishe birre ne dor" aiiiiiiiii baba hoxh po lopt kan hye se na apo hyjm" ata njerzit me tlina veshun meten pa men dhe u kthyen.

Njerz kjo ka qen e vertet me besoni

Aga Syl
13-05-06, 18:46
Sa peralla te bukura qenkan,nuk i kame degjue asnjeher.
Sa i perket, objektet e pas luftes, kane qene te gjithe te njejta,por ju luse qe mos te beni gjera te tilla, te ju lexoje e tere bota me keto shkrimet e njeri tjetrit.
Respektoni njeri tjetrin, pa mare parasish fene e tyre, qe te gjithe jemi shqiptar.
Duhet te ecim perpara me modernizimin e kohes.
Me respekt nga:Aga Syl.

Tomori
13-05-06, 20:52
Pershendetje Tomori

Ke ber nje krahasim shum te mir ne shkrimin tend .
Nje gja ke harrue me shkrue se un nuk te kam then asgje kunder Paganizmit ,dhe me sa die une nuk ekziston sot asnje PAGAN, qe del e thot se un jam ne fen Pagane.Ndoshta ka por une se die .

E dyta une asgje nuk te kam then se pse je Islam,por te kam rikujtue ate qe ti e mohon te verteten tende dhe je kunder asaj ...dmth je kunder KRISHERIMIT ...kur e citon jo per Katedralen ne Prishtin .
Pra ju i nderuari Tomorri jeni kunder fes se katolike ,dhe qka eshte me ma rendesi ketu e trgoni se ne qfar menyre e mbron Islami fen Katolike pra me fol ma shum veq humbi kohe kote .

E treta nuk eshte e logjikshme te konvertoheni ne fen e ma perparshme me dhun apo me diktatur ose me ndikimin e dikujt tjeter ...une ne asnje menyr nuk ta kam then ty apo dikujt tjeter te konverohet ne fen e ma perparshme .....me te trhan te drejten as qe kemi ne te Krishteret interse me e ba ju ate konvertim .

E katerta interesi jone eshte qe neve te jetoim ne bashksi Kombetare ne vendet ku jetojme dhe te mos ket perqamje fetare nderrmjet veti .
Se ne jemi nje pakic e vogel por e kemi nje zemer te mir te cilen e ushqejme sa her qe shkojme ne Kishe ose ne Katedrale .Aty neve e ushqejme zemren sikur Nana e botes .......Nana TEREZE Shqipetare .


E pesta i nderuari Tomori dhe ju te tjeret qe po deklaroheni per JO KATEDRELES ju kisha lute qe te i mblidhni mendet dhe te mendoni nje cik ma mir nese doni me jetue me Evropen ne Evrop.


P.S
I dashuri Tomori Islam shko ne Prishtin dhe numroi se sa xhamija ke te ndertume ven dhe pa vend .....e le mos e vizito Kosoven e ter se do te habitesh nga mendet se sa xhamija jane te ndertume ...ketu shifet interesi i fese islame se qfar respekti ka nja vellezver SHQIPTAR KATOLIK ...dmth nje sheik dergon leket dhe ju te besimit islam e ndertoni xhamin aty ku juve ju behet qefi pa lejen e askujt sepse ju jeni shumica ne baze te asaj qe ju e keni cek dikun ma hert ne forum .


te fala
Zana
JAM KRENARE QE KAM LIND NE KOMBIN E GJERGJ KASTRIOTIT DHE NENES TEREZE .
BESOI NE ZOTIN DHE NE KRISHTIN ...PRA JAM KATOLIKE


PO PER KATEDRALEN SEPSE AJO NA SJELL PAQEN DHE MIRSINE SI E KA BER NANA JON E DASHTUN GONXHE BOJAXHIU ....NANA TEREZE


" Veprat e mira
janė hallka
qė formojnė
njė zingjir
te dashurisė"
Pershendetje Zana_ch keni keqekuptuar krahasimet, po va elaboroje!

E dyta edhe une asgje ste kam thene se pse je katolike, por te kam rikujtuar ate qe ju e mohoni te verteten tuaj qe stergjyshrit tuaj kan qene Pagan..! dmth mohoni te verteten!
Pra e nderuara Zana_ch gaboheni shum rende qe mendoni se jam kunder fes katolike,
sa i perket mbrotjes se fes time islamin, kjo eshte shum normale nga une qe mbroj fen time Islamin, siq jeni ju ne regull kur mbroni fen tuaj katolike!

E treta nuk eshte e ndershme qe ju jipni kte mesazh me paramendim te caktuar qe keni!

citat:
I nderuar mos harro se edhe te paret tua ishin nje her KATOLIK SHQIPTAR

prandaj nuk eshte rastesishte qe ju kam rikujtuar me aforizem:
-E nderuara mos haroni se edhe te paret tua ishin nje her PAGAN SHQIPTAR.


E katerta pajtohem me ju plotesishte qe interesi jone eshte qe neve te jetoim ne bashksi Kombetare ne vendet ku jetojme dhe te mos ket perqamje fetare nderrmjet veti .


E pesta nderuara "Zana_ch" nuk don te thote se ata qe jan per nje JO per katedralen nuk e paskan vendin ne Europ, mbas kesaj logjike ju deshmoni se Europa identifikoheshka me krishterizmin dhe ka avarzion ndaj islamit!
Ju kisha lute qe te i mblidhni mendet dhe te mendoni nje cik ma mir nese doni me jetue ne Evrop mbas parimeve themelore i gjdo individi qe mos ti cenohet e drejta e percaktimit fetar.

E dashura Zana_ch katolike, mos u habit fare per xhamit e ndertuara se te jesh e sigurte se nuk jan ndertu me Leket e Vatikanit.
Sa i perket katedralevet e kishavet ndertoni edhe ju funt te fundit kush ju ndale, por ti vete shum mire e dine se ju katoliket nuk jeni solidar per vetveten e leje ma per tjerit, perse nuk mblidhni Lek e te ndertoni kishen mbasi paskeni nevoj..!
Siq ndodhe me na muslimanet nese jipet nevoja na ndajme nga kafshata e gojes e kontribojme qe kjo fenomen nuk ndodhe ne fene tuaj sepse Leku eshte per ju mbi te gjitha. (Zana_ch" mos e mirni personalisht kte shkrim, gjithmone flasim pergjithesishte, sa i perket kontributit)

te fala:
Tomori

JAM KRENAR QE KAM LIND NE KOMBIN E SKENDERBEUT DHE NAIM FRASHERIT .
BESOI NE ZOTIN DHE NE ISLAMIN ...PRA JAM MUSLIMAN

Fjalet e Qiririt
Nė mes tuaj kam qėndruar
E jam duke pėrvėluar,
Qė t'u ap pakėzė dritė,
Natėnė t'ua bėnj ditė.
JO PER KATEDRALEN SEPSE NUK PRANOJE NANE GONXHE BOJAXHIU ....NANA TEREZE, POR ESHTE NENA KRISHTERIZMIT E JO E SHQIPTARIS!

Espresso
13-05-06, 21:02
gaboheni shum rende qe mendoni se jam kunder fes katolike,

JO PER KATEDRALEN SEPSE NUK PRANOJE NANE GONXHE BOJAXHIU ....NANA TEREZE, POR ESHTE NENA KRISHTERIZMIT E JO E SHQIPTARIS!

Nese lexoni me vemendje keto dy cittime qe i bera postimit te Tomorit mund te dilni ne konkludim qe Tomori e lepin peshtymen e tij.:eek:

Zana_ch
14-05-06, 16:02
Sa per ndertimin e Katedrales, shume gabim e keni se mendoni keshtu prapshte se mua personalishte me pengon..?!! Perse tme pengoje ju lutem shum!
-Veq sa per informate une Tomori kam shoke te ngushte KATOLIK.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tomori


I nderuari Tomori .....kur lexoi shkrimet tua me vie ne dyshi se a eshte e vertet kur ti thue se ke shoke te ngushte Katolik, me fal i nderum por ju me sigurie e mashtroni vetveten ose i mashtroni shoket tu katolik .
Nje citim nga ty :
Deshi Perendia qe na si popull te dalim nga eresira shekullore Bizante, qe dha sebepin Osmanlite te qlirojne keto vise nga mbrapambetja..! nuk eshte e rastit qe periudha me e ndritshme e popullit shqiptare ka qene periudha kur kan jetuar ne Imperin Otomane..!

e kemi fjalen per mesjeten qe ne Europen krishtere dominonte ersira e jeta njeriut te thjeshte kishte vleren Zero....!

I nderuar Tomori edhe nje citim nga ty :

Pershendetje Zana_ch keni keqekuptuar krahasimet, po va elaboroje!

E katerta pajtohem me ju plotesishte qe interesi jone eshte qe neve te jetoim ne bashksi Kombetare ne vendet ku jetojme dhe te mos ket perqamje fetare nderrmjet veti .

JAM KRENAR QE KAM LIND NE KOMBIN E SKENDERBEUT DHE NAIM FRASHERIT .
BESOI NE ZOTIN DHE NE ISLAMIN ...PRA JAM MUSLIMAN

JO PER KATEDRALEN SEPSE NUK PRANOJE NANE GONXHE BOJAXHIU ....NANA TEREZE, POR ESHTE NENA KRISHTERIZMIT E JO E SHQIPTARIS!

Ky skenderbeu a mos ka pas nje emer tjeter athue qe ty personalisht jam shum e bindur qe te pengon me ja then emrin e vertet ...pra po te shkruj une dhe mos e harro

GJERGJ KASTRIOTI I NDERUAR E KA PAS EMRIN ,MOS E HARRO KURRE


Pra deshta te bej disa krahasime se sa dy ftyrsh je ......mvjen shum keq qe po ti them keto fjal ama une nuk hy ne ate rrethin qe ti the se kam shoke/qe Katolik.

P.S
Pa ofendime sepse jan citime nga ti vet

Te fala
Zana_ch ama SHQIPTARE E VERTET

PO PO PO PO PER KATEDRALEN NE PRISHTIN

Psikologu
14-05-06, 16:12
Oj Zana_Ch e nderuarė !

Tė tillve , duhet tė u shkruash ne gjuhen magjupomaqedone ose turko-arabe , se perndryshe nuk kuptojnė.
NJerz qė mundohen tė njollosin figurat e qmuara kombtare qe edhe bota i njef dhe i respekton , ateher ska se cka flet njeriu me gjatė.
Pėr tė tillet veq flamuri islam dhe asgja me teper .
Naim Frasheri Samiu e Avdyli kan qen Bektashi qė keta i urrejnė bektashinjet dhe kurrė skan qenė ne pajtim me njeri-tjetrin se edhe keta i quanin jobesimtarė.

pirro
15-05-06, 18:34
Perveq te ndjerit dr.RUGOVES kerkush nuk eshte me ngulm per ndertimin e katedrales(jo sepse jan musliman te fort, po sepse tuten se i humbin votat) .Dhe ka me pelqy se bash qata kan me shku ne hapje solemne kur te behet ndertimi i te madhes KATEDRALE.

Tomori
16-05-06, 18:46
I nderuari Tomori .....kur lexoi shkrimet tua me vie ne dyshi se a eshte e vertet kur ti thue se ke shoke te ngushte Katolik, me fal i nderum por ju me sigurie e mashtroni vetveten ose i mashtroni shoket tu katolik .
Nje citim nga ty :


I nderuar Tomori edhe nje citim nga ty :Ky skenderbeu a mos ka pas nje emer tjeter athue qe ty personalisht jam shum e bindur qe te pengon me ja then emrin e vertet ...pra po te shkruj une dhe mos e harro

GJERGJ KASTRIOTI I NDERUAR E KA PAS EMRIN ,MOS E HARRO KURRE


Pra deshta te bej disa krahasime se sa dy ftyrsh je ......mvjen shum keq qe po ti them keto fjal ama une nuk hy ne ate rrethin qe ti the se kam shoke/qe Katolik.

P.S
Pa ofendime sepse jan citime nga ti vet

Te fala
Zana_ch ama SHQIPTARE E VERTET

PO PO PO PO PER KATEDRALEN NE PRISHTIN

"Zana_ch" nuk kuptoje radhe te pare perse veni veten ne dyshym, se une Tomori kam shoke te ngushte katolik.
-Nese keni bimdjen se une po ju mashtroje se kam shoke katolik, shum gabim e keni.!
Biles i kam shoke te zemres, per kte ju betohem per ma te shenjten:
ju betohem ne emer te zotit flamurit tone, dhe fes time Islamit qe keta shoke i kam>
po te ipet nevoja nuk dot kurseja edhe gjakun tim per keta vllezrit e mi shqiptar katolik.

-Sa per Skenderbeun, nuk me pengon emri i tija, por siq duket juve ju pengon te shqiptoni emrin Skenderbeg..! E nderuara Zana mos haroni se sheshi i metropoles se shqiperise, ne Tirane eshte i emruar: Sheshi Skenderbeg.

Sa per ofendime qe ke cekur ti, kte fjali nue di perse keni shkruar, se une personalishte kam kenaqsi qe shkembej mendime me nje personalitete me edukat te larte, siq jeni ju Zana_ch e nderuara!
Kte va them me sinqeritet ma te madhe..
Zana_ch" kalofshit bukur kudo qe te jeni..!

experti_lu
17-05-06, 06:06
Per Shqiptaret edhe Dielli lind ne Perendim, e per Arapet gjithmone eshte duke lindur, atje ne lindje...........hahahahaahhaaahaha ska koment.......:biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:

experti_lu
17-05-06, 06:14
:D :D

Bukur shume Zana_Ch. Kta pismileta te Mekes e Medines jane. Ktyne duhet me jau mshel gojen me dhune se kta vetem dhunen e kuptojne, ashtu sikur ka bere profeti i tyre. Ka shkojn rrot e para shkojne edhe te mramat. :lol: :lol:....CLINTONI, i nderuar me sa lexova ketu shumica e shqiptarve te besimit islam i paskan than PO katedrales.
ata te cillet e din qka do te thot jeta mendojne kjarte dhe e rrespekojne qenjen njerzore,
ata/to se kercejne si kendusi maje plehit dhe thirren ne ate se i perkas asaj ose kesaj feje
dhe nuk lejojne as kumunikim jan mbeturinat dhe marrja e shqiptarise...
vetevetiu kuptohet se njerzit i qmojne vlerat e ndersjallta.... une i tham PO katdrales
por njkohsisht i tham PO edhe njdonje xhamie ne qofte se ka dendenca mu ndertu ndojne xhami e bukur ne ndonje vend?

experti_lu
17-05-06, 06:29
une per veti kam ardhe ne perfundim,se mjafton me pyte njerin se nga cilli region vjen dhe 80% E DI SE SA ESHTE FATAR,flas nga pervoja e jetes....

Guri i madh
17-05-06, 17:48
sa i perket katedrales une mendoj se duhet ndertuar por jo vetem ne prishtin por edhe ne shum qytete tjera te kosoves se dihet fort mir se ne kemi qen me shumic me fe katolike .

duhet ngadal te kthehemi te trungu e ta kuptojm mir se muslimanizmi na esht imponuar nga magjupet arab edhe turq

Studenti1
23-05-06, 11:29
sa i perket katedrales une mendoj se duhet ndertuar por jo vetem ne prishtin por edhe ne shum qytete tjera te kosoves se dihet fort mir se ne kemi qen me shumic me fe katolike .

duhet ngadal te kthehemi te trungu e ta kuptojm mir se muslimanizmi na esht imponuar nga magjupet arab edhe turqTe lumte.
Gjithnje e me shume po shtohen parazitet ne shoqerine tone, te cilet qellimet e dikuj tjeter po i bejne primare, e me ate po bejne perēarje kombetare.
Shpresoj se kjo te ndodhe nga mos dija, por nuk i dihet ndoshta jane te vetedijshem se ē'ka pohojne por se dicka shume e rendesishme per ta, ua ka zene gushen.
Servilizem.
Guri, shpreso shpreso ti, se nje dite do te behemi katalike.
Ta merr mendja.
Pershendetje.

Psikologu
23-05-06, 18:32
Perveq te ndjerit dr.RUGOVES kerkush nuk eshte me ngulm per ndertimin e katedrales(jo sepse jan musliman te fort, po sepse tuten se i humbin votat) .Dhe ka me pelqy se bash qata kan me shku ne hapje solemne kur te behet ndertimi i te madhes KATEDRALE.

pirro !
Nuk mund tė thuani keshtu se perveq ish Presidentit dr Ibrahim Rugova ( pastė ndjesė ) askush nuk e e ka pėrkrahur ndertimin e katedrales.
Kjo nuk qendron aspak keshtu , sepse ne listen e mbushur me nenshkrime pėr ndertimin e Katedrales ka shumė shqiptare tė besimit musliman shqiptarė qe janė nenshkruarė.
Diku ka qenė e postuarė lista e nenshkrimeve mesa me kujtohet nga i nderuari Dilaver .
por , edhe ketu ne ketė forum janė shprehur shumė shqiptar pa dallim feje pėr ndertimin e Katedrales shqiptare ne Prishtinė , sepse ajo nuk ndertohet vetem pėr shqiptaret e krishtere por pėr tė gjithė shqiptaret anembanė.
Edhe me heret e kam shkruar se ;
Nese ndertohet vetem pėr shqiptaret e krishterė, kurrė mos u ndertoftė, por ajo eshte pėr tė gjithė kombin nė pergjithesi edhe nese dikush nuk hyn aty tė benė lutjen fetare, se ndoshta as une nuk hyj tė lutem aty edhe pse jam besimtarė i krishterė.
Pra , ndertohet pėr shqiptaret dhe pėr vendin shqiptarė si njė nder vendet e para ne Evropė persa i perket civilizimit tė hershem qė nga Iliret.

pirro
23-05-06, 19:15
Psikologu
Mendoj qe e ke marr pak ne kuptim te gjere ndertimin e KATEDRALES,dhe eshte teme ne vete ajo se a do te hyn te gjithe shipetaret ne ate kishe a jo,ajo mbetet te shihet pas ndertimit, nuk mendoj qe mund te parashikojm nje gja te till.
Psikolog, edhe aty nuk pajtohem plotesisht kur thua ''Nese ndertohet vetem pėr shqiptaret e krishterė, kurrė mos u ndertoftė''primare ne ndrtimin e kasaj KATEDRALE eshte knaqja e kerkesave te besimtarve katolik te kosoves,me pastaj ajo e ka rendesin tjeter sekondare per interesat kombtare.Une kurr nuk do te pajtohesha me iden apo mendimin qe nje kult nje objekt fetar ti ngrihet rendesia kombtare para asajna fetare (sepse kjo ndodh siq e dini edhe ju veq ne shtetet e lindjes).

Psikologu
23-05-06, 19:58
pirro !

sa i perket asaj qe e shkrova me heret edhe i pėrmbahem ne cdo hap dhe ne cdo mendim , pra :
Nese ndertohet vetem pėr shqiptaret e krishtere " sepse ajo do tė jetė tempull i nenes se gjithė shqiptarve i Nenes Tereze dhe nuk luan rol aspak se a hyn kush aty a nuk hyn.
Nuk eshte duke u ndertuarė vetem pėr kerkesat e shqiptarve tė krishterė por edhe pėr kerkesat e shqiptarve musliman , dhe ketė me kohen e kan kerkuar nqe tė dy palet.
E shkrova ehde me heret se listen e mbushur me nenshkrime e kemi nga shumė shqiptar te besimit musliman , gje e cila deshmon dhe tregon se eshte kombi ne ketė rast , nuk eshte kerkesa e besimtarve te krishter shqiptarė, eshte figura ndritese e nenes se Botes dhe nenes shqipatre dhe ėshtė edhe deshmi e gjallė e tolerances fetare dhe historikut tė lashtė Ilir.
kaq i nderuarė.

munti
24-05-06, 02:11
Katedralja (ne Prishtine)

E Hene, 29 Gusht 2005
Nga Shkelzen MALIQI

Venia e gurthemelit te katedrales ne Prishtine, mbase edhe nuk do te provokoje termet politik dhe fetar, sic po parashikojne disa zera nervoz, qe nuk e pertypin ndertimin e kishave te reja katolike ne mjedise ku shumica dermuese e popullsise eshte e besimit islam. Personalisht nuk kam asgje kunder ndertimit te objekteve fetare, qofte kishave, qofte xhamive. As besimtareve te sekteve dhe besimeve te reja parimisht nuk mund t'i kufizohet e drejta qe te ndertojne objektet e tyre te kultit. E drejta per te besuar dhe per te pasur objekte perkatese per praktikimin e besimit i takon korpusit te te drejtave themelore njerezore, dhe shteti modern, i ndertuar mbi bazen e ligjeve sekulare, nuk mund te lejoje kufizimet ne realizmin e kesaj te drejte.

Katedralja e Prishtines, pra, mund dhe duhet te ndertohet dhe myslimanet, sado shumice, nuk mund te perdorin argumentin e numrave te besimtareve. Sa kisha ne Kosove i duhen komunitetit katolik, duhet te vendosin ata vete, sikunder qe edhe numri i xhamive duhet te jete ceshtje e nevojave te xhematit. Megjithate, opinioni kosovar nuk mund t'i ik debatit per ndertimin e objekteve fetare, nese kundershtimet kalojne vijen e kuqe te politizimit qe cenon, jo vetem stabilitetin e raporteve nderfetare, por edhe stabilitetin e shoqerise ne teresi. Prezenca dhe pjesemarrja aktive e Presidentit Rugova ne venien e gurthemelit te katedrales, nuk mund te mos shqyrtohet edhe nga aspekti politik, sepse Rugova eshte perfaqesuesi me i larte i te gjithe qytetareve (cka nenkupton te gjitha besimet), dhe nese ai vete deri me sot nuk eshte deklaruar publikisht se eshte konvertuar ne katolik, keshtu qe pjesemarrja e tij ne ceremoni do te mund te kuptohej si ajo e besimtarit, dhe jo e Presidentit te Kosoves, atehere qytetaret qe kane besime te tjera kane te drejten e plote qe te shtrojne pyetjen, e edhe akuzen politike per diskriminim, pse Presidenti nuk ka marre pjese edhe ne inaugurimin e objekteve te kultit te besimeve te tjera!?

Por edhe per kete une vete nuk kam ndonje ofendim personal. Ajo cka me brengos mua si qytetar i nje shteti qe pretendon se eshte shtet ligjor (i panjohur, sipas Rugoves, vetem formalisht) eshte dhunimi i plote i procedurave ligjore dhe mungesa skandaloze e transparences per ndertimin e objekteve kapitale ne hapesirat qe jane prone publike. Une i them "po" katedrales, por nuk mund t'i them "po" praktikes qe anashkalon procedurat e debatit normal dhe vendimit publik dhe transparent per vendin ku do te ndertohet katedralja, dhe po keshtu pse nuk ka pasur komisione perkatese qe do te mbronin interesin e pergjithshem te qytetareve, rreth ndryshimeve ne ambientin publik te qytetit te Prishtines si dhe komision tjeter qe do te shqyrtonte dhe mbronte vleren e pergjithshme arkitektonike te katedrales ne ndertim.

Instancat pergjegjese komunale edhe me pare kane thene se kane marre vendim zyrtar per zhvendosjen e Gjimnazit "Xhevdet Doda" dhe ndertimin e katedrales ne platene e gjere qe ka mbetur e pazgjidhur nga urbanistet ne njerin prej udhekryqeve me te spikatur te Prishtines. Per arbitraritetin e zhvendosjes se gjimnazit dhe "uzurpimin" e nje pike te rendesishme te identiteti arkitektonik te qytetit, i cili eshte bere publik prej kohes, me shume do t'i akuzoja organizatat profesionale te korruptuara pse nuk e kane ngritur fare zerin per anashkalimin e mendimit profesional dhe te qytetareve.

Megjithate, si skandal edhe me te madh e konsideroj arbitraritetin dhe mostransparencen e plote rreth projektit te katedrales. Opinioni asnjehere nuk eshte njoftuar se cili komision kompetent dhe kur e ka shpallur tenderin per projektin e katedrales? Pokeshtu, nuk dihet se a ka pasur fare komision profesional dhe me perfaqesim te organizatave te interesuara te qytetareve, qe e ka vleresuar dhe ne menyre meritore ka aprovuar planin aktual arkitektonik te katedrales? Si do te duket ajo? Me heret, nga ndonje instance pokeshtu arbitrare, kemi pare te publikuar nje skice te planit te katedrales, dukja e se ciles eshte skandal ne vete, pasi qe aty shohim nje arkitekture krejt jashte kohes, qe flet me nje gjuhe te bastarduar arkitektonike dhe figurative. Nese vertet ky eshte projekti qe do te realizohet, une po e them publikisht se me te cenohet rende identiteti dhe vlera urbanistike e hapesires publike te kryeqytetit!

Ky uzurpim skandaloz i vlerave te hapesires publike, krejt i ngjashem per nga jotransparenca me ndertimin e objektit perfaqesues te Kuvendit te Kosoves ne Germi, eshte tregues i qarte per deformimet e thella dhe te rrezikshme te prijesve aktual te Kosoves, ne imponimin arbitrar te interesave dhe shijeve te tyre personale, interesave vitale te shoqerise. Kemi te bejme me dhunime te pafalshme te interesit publik dhe procedurave, qe ne kushtet normale do te meritonin ndjekje penale. Por, Presidentin e Kosoves dhe Kryetarin e Kuvendit, s'ka kush t'i padise!

Leora
02-06-06, 09:53
Pse Prishtina tė karakterizohet me objekte fetare?

Prishtina ėshtė qytet i shqiptarėve. Nuk ėshtė as i katolikėve, muslimanėve apo ndonjė religjioni tjetėr. Mė mirė ėshtė nė atė vend tė ndėrtohet (qė ėshtė bash qendra e Prishtinės) ndonjė objekt qė tregon se ne jemi shqiptarė sesa ndonjė objekt fetarė qė nuk tregon asgjė pėr origjinėn tonė shqiptare, por vetėm fundėrrina qė na kanė mbet nga pushtuesit, me prejardhje aziatike (duke pasur parasysh se tė gjitha religjionet e kanė bazėn nė Azi).

Nuk mendoj se ndėrtimi i ēfarėdo objekti mund tė tregojė se ne jemi pro-evropian apo nuk jemi, nėse ky ėshtė qėllimi i ndėrtimit tė kėtij objekti. Nė ditėt e sotme vet;m zhvillimi ekonomik, kulturor, teknologjik e kėshtu me radhė, mund ta ēoj njė popull drejt integrimit evropian edhe botėror. E sidomos nėse ka kulturė tė komunikimit, ēka kėtu po mungon.

Unė nuk kisha dashur as xhami e as kishė tė ndėrtohet nė atė lokacioni. Nuk ėshtė i pėrshtatshėm vendi, pasi qė ndodhet pėrballė objekteve universitare. Pse duhet ēdo ditė tė dėgjojnė studentėt kėmbanat e kishės apo ezanin e hoxhės? Shumė e palogjikshme.

Sidomos duke ditur se shqiptarėt janė pjesė tė mė shumė religjioneve se njė!

Unė jam edhe kundėr ndėrtimit tė xhamisė edhe kishės nė atė pjesė tė qytetit! Ndoshta lokacionet tjera nuk do tė prishnin punė!

Ju pėrshėndes

pirro
02-06-06, 20:53
Leora
Pse te mos ndertohet katedralja?
Shkrimi yte ma shume i ngjajke nje fkalimi tipik komunist dhe jo te nje qytetare qe jeton ne nje vend demokratik ku cdo njeri ka te drejt te shpreh mendimin te bej ndertime te merret me aktivitetete ndryshme.Por gjithmon keto duhet ti beje ne pajtim me normat pozitive te vendit sipas parimit''e drejta jote shkon deri aty ku nuk cenohet e drejta tjeter kujna''dhe duke u nisur nga ky parim ato qe the ti ne shkirmin me siper bin poshte.
Pse qfar mendon ti se cfar shoqerie jemi ne? Shoqeri qe nuk beson ne zot!Apo shoqeri komuniste, qka mendoj qe e ke gabim se keto te fundit jan pakice ne krejt boten.
Edhe ate e the gabim kur theksove se te gjitha shoqerit kan ardhur nga Azia dhe na i kan imponuar, feja islame po , por jo edhe ajo krishtere. Ne jemi ata qe e kemi pranuar perpara romakve fen krishtere.
Me respekt!

Psikologu
03-06-06, 11:44
Leora !

I paske ra trup ose nuk paske diturė sa duhet se kah ti bish.
Objektet fetare te krishtera , te deshmojnė ne cdo hap ne anen Arkeologjike se ky vend eshtė shqiptar , e nuk ėshtė Turqi e as Arabi e vogel ne asnjė vend e asnjė hap.
Pra , tash , simbas teje , me cka dallohen shqiptaret me ndonjė objek tjeter se janė shqiptar autoktan ne tokat e veta.

Leora
03-06-06, 13:05
Pirro,

E pse tė ndėrtohet katedralja?

Mua mė vjen keq nėse shkrimi im tė ėshtė dukur komunist, por nuk do tė thotė qė nėse nuk pajtohemi me diēka, menjėherė tė referohemi nė komunizėm. Demokracia i ka pro-tė dhe kundėr. Pra nėse unė jam kundėr diēkaje, qė ju jeni pro, nuk do tė thotė qė unė jam komuniste!

Unė nuk thashė nė asnjė fjali timen qė ne jemi njė shoqėri ateiste! Unė ndiej respekt pėr besimin e njerėzve, cilido qoftė ai, mirėpo edhe besimi duhet tė ketė kufij tė caktuar, e sidomos kur kemi tė bėjmė ma planifikimin e lokacioneve tė objekteve, ku ushtrohen religjione tė caktuara.

Pse duhet tė ndėrtohet njė katedrale apo njė xhami nė njė lokacion, qė frymėzon nga shkenca, progresi dhe tė rinjtė? Ku ėshtė lidhshmėria nė mes religjionit dhe shkencės, etj.?

Religjioni i shėrben lutjeve shpirtėrore, dhe atė personale, prandaj ashtu edhe duhet tė mbahet!

Pavarėsisht se kur janė pranuar, tė gjitha religjionet e kanė origjinėn nė Azi dhe nuk kanė tė bėjnė aspak me origjinėn shqiptare. Ėshtė e vėrtetė qė besimi musliman ka origjinė aziatike, por ngjashėm edhe besimi i krishterė ka lindur nė Azi, mė drejtė nė Jerusalem!

Prandaj unė qėndroj prapa asaj, qė religjionet nuk kanė tė bėjnė aspak me origjinėn shqiptare!

Unė nuk jam kundėr objekteve fetare, por vendi ku ėshtė planifikuar tė ndėrtohet katedralja (apo edhe xhamia), pėr mua plotėsisht ėshtė vendim i palogjikshėm!

Ju pėrshėndes

Leora
03-06-06, 13:19
Psikologu,

Objektet fetare mund tė dėshmojnė vetėm pėr njė religjion tė caktuar, por kurrė nuk mund tė dėshmojnė mbi origjinėn shqiptare!

Ky vend nuk ėshtė Turqi, por nuk ėshtė as Jerusalem!

Objektet qė mund tė dėshmojnė pėr origjinėn shqiptare, janė objektet qė pėrhapin dritė tė vėrtetė shqiptare e jo errėsirėn e religjioneve tė pushtuesve tė ndryshėm. Besoj qė e dini se ēka nėnkuptohet me dritė tė vėrtetė shqiptare, nėse nuk i dini nė postimin e ardhshėm mund tė ju ndihmojė me disa referenca!

Psikologu
03-06-06, 14:24
Psikologu,

Objektet fetare mund tė dėshmojnė vetėm pėr njė religjion tė caktuar, por kurrė nuk mund tė dėshmojnė mbi origjinėn shqiptare!

Ky vend nuk ėshtė Turqi, por nuk ėshtė as Jerusalem!

Objektet qė mund tė dėshmojnė pėr origjinėn shqiptare, janė objektet qė pėrhapin dritė tė vėrtetė shqiptare e jo errėsirėn e religjioneve tė pushtuesve tė ndryshėm. Besoj qė e dini se ēka nėnkuptohet me dritė tė vėrtetė shqiptare, nėse nuk i dini nė postimin e ardhshėm mund tė ju ndihmojė me disa referenca!

Tung Leora!

Tė falenderoj pėr mundesin dhe pregaditjen tende ne lidhje me referencat.
Sė pari une do tė bazohesha ne Kodiket e Beratit , pastaj do tė shifja se deri ku do tė me mundesonit ju njė referencė mė tė hershme , pra e kam fjalen nė atė qe nuk mund tė bazohesh ne anen kishtare.
Tė mos harrojmė edhe shkrimet e shumė autorve dhe " studjuesve " serb tė cilet edhe tentonin tė e shfaqnin shqiptarin sikur tė ishte njė pjesė e Turqis , ose me afer , edhe ne librin e Hajrullah Koliqit - Kraja nder mote , lexojmė fare kjart se si thirreshin shqiptaret deri me vonė, edhe nga Evropa , por edhe nga ata qė si deshironin driten shqiptaris.
Tė pakta janė keto referenca , ka edhe me qindra mijera , por u ndala pak tek keto sa pėr fillim.
Nuk mund tė pohosh as ti e askush se ndihmesa e shenjave tė krishtera neper trojet e veta , nuk e benė token tonė autoktone ashtu siq duhet tė jetė.
Shpresoj se nuk me shkruani edhe ju se ardhjen e Turqis e kemi pritur me lule ne dorė dhe nga aty kemi pasur ndonjė pozirtivizem.
Nė cdo pellembė tė tokes shqiptare do tė behen gjurmimet arkeologjike me doemos , pra vetem tė mos mbesim nen hijen e pushtuesit Turk e Serb ashtu siq ata kan pretenduarė dhe pretendojnė.

pirro
03-06-06, 16:50
leora
Besoj qe ke qen plotesisht e vetedishme ku r i ke qujt objektet fetare ''FUNDRRINA'' une nuk e kam perjetur shume perjudhen komuniste, por ne asnje raste nuk e kam degjuar ENVER HOXHEN duke i qujtur fundrrina objektet fetare sado qe monstrum ka qen ai krijese.
Ju mund te folni sa te doni mirpo nuk mund te themi se kisha katolike nuk ka kontribuar ne shkence. Ndoshta dikush nga forumnistet e din ma mire veq edhe une e di se ne fillmet e mije vjeqarit te pare ka pasur shume uneiversitete katolike me dhjetare(ndoshta per ato muslimane keni te drejte).
Tani kur e keni fjalen per religjionin, nuk besoj qe mund te niseni nga ajo qe cka eshte e ardhur nga jasht nuk mund ta marrim per vete konkretisht nga azia.Besoj qe gjdo religjion eshte nje frym nje ideologji te cilen e perfaqson dikush sepse i duket me vend. Ne nuk mund te krijojme religjion shqqiptar me nje figure ne krye sado qe kemi figura shume te njohura.
pershendetje!

Leora
14-06-06, 13:10
Tung psikologu,

Unė nuk e kam ndėrmend tė hulumtojė pėr tė thyer teorinė ose ndoshta edhe faktet qė ju i keni sjell. Sepse besimi im nuk e ka bazė pėrpjekjen pėr tė mohuar ose fyer besimin e dikujt tjetėr.

Simbolet dhe objektet fetare mund tė tregojnė pėr njė religjion tė caktuar, mirėpo nė asnjė mėnyrė nuk mund tė tregojnė se sa ėshtė lashtėsia e kombit shqiptar nė hapėsirėn evropiane.

Sepse origjina jonė shqiptare tejkalon datat e zanafillės sė ēdo religjioni. Pse nė atė lokacion tė mos ndėrtohet njė vend qė do tė merrej me zbulime arkeologjike, dokumenteve (kur dimė se sa pak kemi dėshmi nė letėr) qė do tė tregonin se kush nė tė vėrtetė jemi ne, a jemi ne nė fakt themeluesit e civilizimit evropian? (qė mund tė jetė shumė e vėrtetė dhe e saktė).

Pse tė bėhen investime nė gjėra qė janė mė sekondare se disa qė do tė ishin mė primare, duke marr parasysh buxhetin shumė tė kufizuar tė Kosovės.

Edhe sot e kėsaj dite nėse lexon nė publikime tė ndryshme historike ndėrkombėtare ende thuhet :shqiptarėt mendohet se kanė origjinėn ilire (me pėrjashtim tė atyre vendore) ? do tė thotė nė mungesė tė gėrmimeve, zbulimeve, dokumenteve armiqtė tanė mund tė luajnė ende me letrėn e mendohet, dhe tė na veshin jo rrallė herė origjinėn aziatike.

Dhe ku ėshtė faji? Faji ėshtė se ne nuk dimė tė kapemi pėr thelbin e ēėshtjes, por shkojmė rrotull duke dashur tė dėshmojmė se jo kemi qenė tė krishterė jo nuk kemi qenė?!

Duke zbuluar njė kishė tė shek. tė I-rė B.C mos mendo se ke zbuluar origjinėn shqiptare! Nė fakt ndoshta ke mohuar edhe me qindra vjet ndoshta edhe me mijėra tė paraardhėsve tanė nė hapėsirat evropiane?

Ta marrim Greqinė e sotme, e cila me siguri shumė fakte historike tė paraardhėsve tanė i pėrdor si zbulime helene dhe tė tyret. Pse? Sepse kanė ditur t’i kapen ēėshtjeve nė esencė. E sot janė tė njohur nė botė si pasardhės i popullit qė ka ndėrtuar civilizimin mė tė lashtė nė Evropė. Deshėm nė apo nuk deshėm. A nė fakt civilizimi i helenėve ka gjasė tė ketė bazėn nė civilizimin e tė parėve tanė.

Homeri shkruan nė shqip e kush e di sot kėtė nė botė? Askush. Sepse ne nuk merremi me gjėra primare, ne duhet tė merremi me katedrale dhe me xhamia. Duhet tė tregojmė se jemi tė krishterė ose musliman. Kujt sot i intereson pėr religjionin? Ke me qindra individ qė janė konvertuar nė protestant, budist etj....Pra mė nuk ėshtė nė pyetje vetėm se a jemi tė krishterė ose musliman, tash kemi religjione tė tjera, qė veē ēka dėshmon se religjioni nuk ka tė bėjė aspak me origjinėn dhe kombin shqiptar.

Prandaj, unė them se mė mirė ėshtė tė bėhen investime nė drejtim tė duhur dhe jo vetėm tė mundohemi tė kėnaqim kapricion tonė dhe dėshirėn e disa individėve. Nė atė vend unė kisha dashur tė ndėrtohet njė objekt i tillė qė do tė merrej me ēėshtje tona kombėtare dhe jo me ndonjė religjion tė caktuar, qė do tė na sillte pėrfitim tė mirėfilltė kombėtar nė sy tė botės dhe do tė ngritėte shumė mė lart se tė gjitha kombet e tjera nė Ballkan dhe pse jo edhe nė Evropė.


Tung

Leora
14-06-06, 13:39
Me larte duhet te jete shek I A.C (a nuk ka mundesi ketu me korigju komentin?)

Psikologu
19-06-06, 12:51
Pershendetje Leora !
E vertet , se shqiptaret ( Iliret ) janė ne tokat e tyre shumė e mė shumė para shkruarjes sė emrit shqiptare, shumė para ndertimit tė kishave ne trojet shqiptare, por si mendoni ju ;
Nese nuk do ti kishim Arkeologjit e vjetra , tė Kuvendit Franqeskan tė vitit 1200 e kendej , a thua a do tė kishim mundesi tė dalloheshim nga popujtė e tjerė te Evropes?!
Arkeologjia , nė cdo vend tė botes , paraqet kulturen e njė populli , prezenton efikasitetin e njė edukate dhe me shumė forcon dhe krijon identitetin e po atij populli.

Berisha-boy
14-08-06, 22:31
Une jam per ni POOOO te madhe per ndertimin e KATREDALES NENA TREZE mu aty ku asht ven gurthemeli i saj.Kush asht kundar le te plas se skan qka na bajne.
Sa i perket HATABIT dhe Musl lm ata duhet me i qu ne Guantemal :biggrin:.
Musl lm sa i perket hekjes se kryqave ate anderr nuk ki me pa kurrrrrrrrrrrr po te garantoj me jet more terrosit islamik.As ty as shkove te tu si HATABIT kur nuk kan me ju realizu planet qe i keni.
Kush asht kunder ndertimit te Katredales aty ku ashte dhan propozimi ateher duhet ta rrezoj Grand Hotelin edhe bustin e Zahit Pajaziti ku mu ne ate vend ka qen kisha katolike ku komunistet shqiptar e kan rrezu,aty pra duhet te jet vendi i Katredales masi aty nuk po doni me lan te ndertohet.
HATABI qaj Abraham Rugove e din ti ma mir qka ka ba aje per ket popull se nuk te ka be kerkush prej arabve si psh Shen Osman Bin Landeni:redface:.Dihet qka jan tu ba islamikat per Kosove qka jan tu ndihmu tu ja nis prej ndertimit te xhamive,shamit edhe mjekrroshat na kan fut kjo asht ndihme e madhe per ty ndoshta,ku mjekrra edhe shamija paguhen dmth i majn per interes.

ZOTI 1 NE QIELLE E AMERIKA 2 NE TOK JU ME PA DIRTE ME SY KURRE O TERORISTA ISLAMIK.

Hattabi
15-08-06, 01:06
ku mjekrra edhe shamija paguhen dmth i majn per interes.

HE MARE INJOTANT , ti nuk ke argumente aspak per kete por fol per kete se po ki qef qashtu.
Krishteret jan ata qe ju paguajn per ta nderruar fen me para ( me u ba krishter ) .

LABI
15-08-06, 16:26
JO objekteve religjioze , ne dhe per rreth kompleksit universitar …

Prishtines si qender universitare –domosdoshmerisht i nevojitet me shume se cdo kompleks tjeter kulturor – nje kompleks kulturor – shkencor ...Ku do t’perfshiheshin, duke fillu prej biblotekave, e deri te te gjitha kabinetet e instituteteve punuese shkencore…
Edhe ashtu hapsira dhe inventari universitar i Prishtines eshte i pamjaftueshem.

pirro
16-08-06, 18:33
Labi

Ma se pari kerkush nuk i detyron studentet qe te hyn ne kishe me zore

Se dyti parat per ndertimin e kesaj kishe nuk kan per tu ndar nga buxheti kosoves, mirpo nga donacionet,si nga vatikani, nga qytetaret katolik dhe te tjera.

Katedralja kish me ja dhan pamjen e nje vendi perindimor kosoves dhe nuk ka pse te mohohet ky kult fetare.
Nese ne prishtine jan me dhjetra xhamia, pse te mos jete edhe nje katedrale madheshtore.

Berisha-boy
16-08-06, 21:36
HE MARE INJOTANT , ti nuk ke argumente aspak per kete por fol per kete se po ki qef qashtu.
Krishteret jan ata qe ju paguajn per ta nderruar fen me para ( me u ba krishter ) .

Fakte ka sa te dushe per Kishe qe u kan ne qender te Prishtines mu aty ku ashte vendos busti i Zahir Pajazit,fakte fotografike edhe shkrimore besa edhe njerz qe e majn mend ate kishe mu ne ate pjes qe u kane.
Mu kerkush nuk me finacon kerkush per keto shkrime qe po i baj ketu se jam katolik dem baba dem.As Papa as noj organizat kishtare nuk me finacon.Po ty ndoshta te finacon Osman Bin Laden edhe kryetari i Iranit Ahmedine Nexhat qe jan teroristat ma te madhej ne bot ,islamika,terorista,xhihadista,hezbullaista etj etj :redface: :confused: !!??

Po ku ke o bir i Bin Ladenit qe serbt ta ndertun kishen ne mese te Qendres Univerzitare ne Prishtine paralufte pse nuk ki reagu ose me dal me shkatrru ate kishe ti edhe shokte e tu te ''''IDEALIT'''' fudamentalist ????????????????????Berisha-boy

Savior
17-08-06, 00:19
HE MARE INJOTANT , ti nuk ke argumente aspak per kete por fol per kete se po ki qef qashtu.
Krishteret jan ata qe ju paguajn per ta nderruar fen me para ( me u ba krishter ) .

M'u bo Krishter kurkush sun te detyron, po me mbajt shami hiq ma larg se qika e tezes tem e man ferexhen dhe parate i merr prej nje organizate saudite ktu ne Kosove. Qita arabt betohem se nese me vjen mundesia do t'i ndjekim deri ne Meke e Medine. Do t'i mesojme ta respektojne Jezusin e mos t'i bejne shoke sepse Ai shoke nuk ka.

Ky vend nuk eshte Turqit po as Jeruzalem. Po pajtohem me kete po Xhamite nuk kane te bejne asgje me kombin shqiptar ato vetem e ndyejne kete toke Ilire, ndersa Kishat jane shqiptare komplet. Ne Kisha luten shqip ndersa ne xhami vetem arabisht. Tani thojne jo ne jemi shqiptare, po cfare shqiptari ju bre, jeni bo si turq.

LABI
17-08-06, 14:59
Labi

Ma se pari kerkush nuk i detyron studentet qe te hyn ne kishe me zore

Se dyti parat per ndertimin e kesaj kishe nuk kan per tu ndar nga buxheti kosoves, mirpo nga donacionet,si nga vatikani, nga qytetaret katolik dhe te tjera.

Katedralja kish me ja dhan pamjen e nje vendi perindimor kosoves dhe nuk ka pse te mohohet ky kult fetare.
Nese ne prishtine jan me dhjetra xhamia, pse te mos jete edhe nje katedrale madheshtore.

O le t'i mbledhin ato pare prej dreqit te mallkum... S'po me intereson!! ... Prishtina s'eshte as e Vatikanit ., e as e njdonje qendre tjeter fetare ... Prishtina eshte e qytetareve te Prishtines dhe e asjkut tjeter . Ata vendosin per fatin e qytetit te tyre .

pirro
17-08-06, 18:09
Mos u ban ti nervoz se nuk je ti as ai qe e ndal ndertimin e as ai qe e lejon

tung

Zana_ch
17-08-06, 19:14
HE MARE INJOTANT , ti nuk ke argumente aspak per kete por fol per kete se po ki qef qashtu.
Krishteret jan ata qe ju paguajn per ta nderruar fen me para ( me u ba krishter ) .Si nuk te vjen turp me fol kshtu per katolik ore i pa shkolle .
Nje fajl e popullit thot ai qe ka mizen ner kapel i djeg ........pra dmth ti dhe shoket e tua jeni qe merrni para nga arap per me u ba me mjekrra .........ore hajvan mos harro se ajroplanat qe erdhen nga Arabia saudite ne Prishtin e me i marre popullin musliman Shqiptar e me i dergue ne mek a ti i ke pague apo mbreti e Arabis .Pastaj
Te kisha lut se pari shiqoje shtepin tende e pastaj fol per rrethinen se ku jeton .Ju pershendes
Zana_ch

Drinni
17-08-06, 20:06
Shiqoni pėr ti sqaruar disa gjėra kėtu!
Don Lush Gjergji shkruan:
Veqoria e krishterimit ton 2000 vjeqar ėshtė lashtėsia e mė kėtė edhe tradita shumėshekullore, tė cilen fatkesisht pak e shohim,e qmojm,dhe e kultivojm, gati s'ėshtė e pranishme nė vetėdijen tonė kombėtare.
Prania e krishterė nė trojet tona i perket kohes sė apostujve: Ndoshta vetė Shėn Pali ka shkuar nė kėtė rajon, meqense porti i durrėsit pėrbėnte pėr atė kohė njė stacion tė zakon drejt Romes.
Lashtėsia dhe tradita kan rrėnjėt e thella dhe domethėnie tė madhe nėse kuptohen dhe trajtohen nė mėnyrė tė drejtė, si burim i pashterrshėm, si parim mjaftė tė qelluar dhe kuptimė plot: "pa histori s'ka as ardhmėri".
Mirpo kjo ėshtė detyr e ngutshme e historianėve tanė tė hulumtojnė, ndriēojnė dhe vlersojnė sa mė mirė kėtė lashtėsi, si pėr ne , po ashtu edhe pėr paraqitjen tonė para popujve tė tjerė.
Nga pėrgjatė "kufirit shqiptaro-shqiptarė, pėrkatsisht Kosovė- Shqipėri " kemi edhe sot e kėsaj dite fshatėra tė tėra qe mbajn nė vete popullsi tė disa pėrqindėshe "muslimane" por kan emrat si: Gjonaj, Dedaj,Zymi, Bishtazhini ......!
Pastaj Arkeologet tan qysh moti kan zbuluar me ndihmen e banorve tė ktyre aneve gėrmadha tė tėra fshatrash pėrgjat kufirit tė braktisura me shekuj, e qe ushtria "jugosllave" i mbante tė fshehura me pretekstin "zonė kufitare" ndalohet hulumtimi i mėtutjem!
Mirpo kjo tradit e krishter ėshtė dėmtuar, cunguar, tjetėrsuar, mbuluar me pakujdes dhe harres, sidomos gjatė sundimit turko-osman, si dhe gjatė perndjekjeve komuniste.
Pikėrishtė nga ky gėshetim kultuarsh, lindi ajo qe ne jemi sotė, Tradita kultura jonė e tjetersuar e kombinuar-huazuar nga ndikimet e huaja.
Ky fenomen nė psokologjin shoqėrore quhet proqes i Akulturimit apo Inkulturimit.Pėr mos tė thėnė INDENIFIKIM ME SUNDIMTARIN APO AGRESORIN. kuptohet jo me vetėdije, po pėr tu ikur ndjenjave tė frustrimit"hurxhit",poshtėrsimit, pėsimit, konflikteve tė mbrendėshme.
Prandaj njė KATEDRALE nė vendin ku vija EGNATIA kishte pėrshkimin nėpėr trojet tona, dhe vendi ku u lind i madhi Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu ėshtė e mirė dhe e do e mosdoshme, pėr tė vazhduar me grumbullimin e lashtėsive tona, e qe qėllimin ta kenė tė ruhen nė vendet tona, e jo populli ynė ti shiqoj me dhembje nė muzeumet e vjenes lashtėsit dhe kranarin shqiptare tė mbajtur peng.

Nikco
17-08-06, 20:31
Intelektualėt shqiptarė kėrkojnė riatdhesimin e Nėnė Terezės nė Prishtinė

Ndėrtimi i Katedrales Nėnė Tereza nė Prishtinė ka shtyrė njė grup intelektualėsh e artistėsh shqiptarė qė tė kėrkojė nga autoritetet kishtare e shtetėrore nė Shqipėri e Kosovė riatdhesimin e Nėnės Terezė dhe vendosjen e saj nė eterin e Katedrales qė mban emrin e saj nė Prishtinė.
“Riatdhesimi i Nėnė Terezės ėshtė njė hap qė do tė pėrmbushte dėshirėn e flaktė tė popullit shqiptar pėr tė kthyer nė gjirin e tokės dhe tė popullit tė vet bijėn e shenjtėruar tė tė gjithė botės si dhe emrin mė tė ndritshėm qė ka dalė nga ky popull”, thuhet nė kėrkesėn e intelektualėve shqiptarė, pėr tė vazhduar mė tutje: “Emri i Nėnė Terezės tashmė ėshtė bėrė simboli qė identifikon shqiptarėt nė botė, kulturėn, paqen, dashurinė, lashtėsinė dhe vlerat e tij shpirtėrore. Kjo na obligon qė tė angazhohemi tė gjithė tė ēojmė nė vend amanetin dhe dėshirėn e saj tė fundit tė artikuluar nė kėto vargje: Katedralja e Prishtinės ėshtė katedralja e parė qė do tė mbajė emrin e kėsaj Nėne Hyjnore. Sipas rregullave kanonike tė Kishės Katolike, katedralet qė mbajnė emrin e njė tė shenjti, nė elterin e saj duhet tė prehen eshtrat e tė shenjtit.
“Kėrkojmė angazhimin energjik tė dy ipeshkvive (Konferenca Ipeshkvore e Shqipėrisė dhe Ipeshkvia e Kosovės) , tė dy qeverive (Qeveria e Shqipėrisė dhe Qeveria e Kosovės) si dhe tė Presidentit Moisiu dhe Presidentit Rugova tė fillojnė negociatat rreth riatdhesimit tė saj si nė Selinė e Shenjtė ashtu edhe nė relacionet ndėrkombėtare politike”, thuhet nė letrėn e intelektualėve drejtuar: Konferencės Ipeshkvore tė Shqipėrisė, Ipeshkvisė sė Kosovės, Presidentit Alfred Moisiu, Presidentit Ibrahim Rugova, Qeverisė sė Shqipėrisė dhe Qeverisė sė Kosovės.
Nėnshkrues tė kėsaj letre me datė 19 shtator, 2005 janė: Ismail Kadare, Ali Podrimja, Pandeli Ēino, Dritėro Agolli, Arbėr Xhaferi, Fatos Arapi, Rexhep Ferri, Luan Mulliqi, Gjelosh Gjokaj, Moikom Zeqo, Don Lush Gjergji, Ali Aliu, Antonio Bellushi, Mehmet Kraja, Enver Gjerqeku, Bashkim Kuēuku, Blerim Shala, Visar Zhiti, Basri Ēapriqi, Kim Mehmeti, Sadik Bejko, Gjekė Gjonlekaj, Xhevahir Spahiu, Pajazit Nushi, Anton Kolė Berisha dhe Avni Spahiu.

pirro
19-08-06, 21:13
Nicko

Nuk ka kuja me ju kthy nena tereze.Na e meritojna me na i sjell eshtrat e ndojne terroristti nga lindja e mesme.

Leora
21-08-06, 10:00
Kush asht kunder ndertimit te Katredales aty ku ashte dhan propozimi ateher duhet ta rrezoj Grand Hotelin edhe bustin e Zahit Pajaziti ku mu ne ate vend ka qen kisha katolike ku komunistet shqiptar e kan rrezu,aty pra duhet te jet vendi i Katredales masi aty nuk po doni me lan te ndertohet.
.

Dogmat fetare ju kane mbyllur syte dhe turbulluar mendimin. Per mua Zahir Pajaziti eshte Profet Shqiptar, e ti shko rrezoje bustin e nderto kisha dhe xhamia te religjioneve qe kane lindur nga fiset nomade arabe. Duhet me pase pak kujdes kur te flasesh per njerezit qe kane dhene jeten per ty dhe te tjeret, qe ju ti fyeni dhe shkelni mbi gjakun e tyre. Krejt ju cka jeni te infektuar me dogma fetare, qofte te krishtere, qofte musliman, jeni fundmenatlista te thjeshte, qe nuk ju intereson fare per atdhe dhe komb.

Tung

Psikologu
21-08-06, 13:49
Askush nuk po i pyetė keta ketu se ku duhet tė rrezohet kjo ose ajo , por nese mbrohen figurat e kombit shqiptarė , atehere perse mbi varrin e Pjeter Bogdanit eshte e ndertutuarė xhamia e LLapit.
Nuk rrezohen figurat kombetare per ndertimin e ndonje kulti fetarė , por pėr tė mos harruarė se Xhevdet Doda nuk mund tė quhet si hero i kombit , kur dihet mirė se cilet tituj i kishte nga ish sistemi Jugosllavė , pra kunder kuj luftoj ai , Ballit kombetar apo ???

Leora
21-08-06, 18:54
Askush nuk po i pyetė keta ketu se ku duhet tė rrezohet kjo ose ajo , por nese mbrohen figurat e kombit shqiptarė , atehere perse mbi varrin e Pjeter Bogdanit eshte e ndertutuarė xhamia e LLapit.
Nuk rrezohen figurat kombetare per ndertimin e ndonje kulti fetarė , por pėr tė mos harruarė se Xhevdet Doda nuk mund tė quhet si hero i kombit , kur dihet mirė se cilet tituj i kishte nga ish sistemi Jugosllavė , pra kunder kuj luftoj ai , Ballit kombetar apo ???


Mos i jep fjaleve te mija kuptim tjeter. Nese ti nuk e sheh si shqiptar dhe si pjese tenden dike qe ka emer Zahir, atehere une ta them ty qe Zahir Pajaziti dhe Pjeter Bogdani per mua vlejne me teper se krejt kishat dhe xhamiat e kesaj bote.

E nese ti (dhe keta "koleget" e tu) i dallon deshmoret e kombit sipas emrit dhe besimit, atehere sinqerisht keni probleme te medhaja. A mendoni ju ndonjehere per ata njerez, qe kane marr armen dhe i kane dal armikut perballe, apo ju tash kenaqeni qe keni shpetuar kokat e juaja dhe ulur rehat e pas kompjuterit e shijoni kete liri (tu u sha mes vete), per te cilen kane vdekur shume e shume te rinj, qe ndoshta kane pasur te njejtat endrra si ne tash?

Me kaq perfundon debati im per punen e religjioneve!

Berisha-boy
21-08-06, 22:20
Dogmat fetare ju kane mbyllur syte dhe turbulluar mendimin. Per mua Zahir Pajaziti eshte Profet Shqiptar, e ti shko rrezoje bustin e nderto kisha dhe xhamia te religjioneve qe kane lindur nga fiset nomade arabe. Duhet me pase pak kujdes kur te flasesh per njerezit qe kane dhene jeten per ty dhe te tjeret, qe ju ti fyeni dhe shkelni mbi gjakun e tyre. Krejt ju cka jeni te infektuar me dogma fetare, qofte te krishtere, qofte musliman, jeni fundmenatlista te thjeshte, qe nuk ju intereson fare per atdhe dhe komb.

Tung


Leora nuk kam kunder Zahirt as kerkujt un vetum kam than qe ne qofte se aje vend nuk ashte i pershtatshem per ta mu ndertu katredralja ateher duhet te zavndesohet e te ndertohet ne vendu ku ka qen kisha katolike paraluftes 2 boterore.E kam cekt vetum vendin ku ka qen ajo e ndertume per ket ka fakte te gjalla,dokumenta,foto ndoshta edhe noj person i moqem qe ka jetu ne Prishtine e qe ashte gjall mundet me ju tregu.Luftes cilirimatre i kam kontribu edhe un edhe pse jo ne vijne te pare te fronti po ne logjistike.Lavdi atyre qe e dhan jeten per lire te Kosoves.Besoj se tash jam i qart reagim.

Me respekt Berisha-boy

Shpirt_Djalit
22-08-06, 22:25
PERSHENDETJE hera e par qe marr pjes ne kte forum dhe ju pershendes te gjithve...:cool:
Zdi kuj mund ti pengoj ne token shqiptare Katedralja shqiptare, po e marr shembull Turqin ne Istabull asht kisha apo katedralja Katolike mahnitem kur i shof ketu shum qe jan kundra edhe ku ne Kosov ne token shqiptare ne token e Gjergj Kastriotit, shpresoj se te gjith jemi vellezer shqiptar, c'do kush ka fen e vet ata duhet respektuar por jo edhe me be percarje fetare ne mesin e shqipetarve, e posacerisht ajo nuk vije mej pengua njerzit qe kan "MORAL" dhe skemi ra nga qielli as ardh nga shtetet arabe por jemi den baba den, O SHQIPTAR MORE SHQIPTAR. :rolleyes:

Shpirt_Djalit
22-08-06, 22:27
edhe nje heri pershendetje per ju te gjith...

Me respekt Bond007 :cool:

Lirika
23-08-06, 07:38
e ti terrorist sa % je? edhe pak ka me ju pagu Arabia me shku me myt vehten diku ne Evrope vetem qe je i bardhe me ju hejk dyshimin races me te ndotur ne bote.

Lirika
23-08-06, 07:39
Gjithsesi me u ndertuar katedralja edhe duhet krejt muslimanet shqiptare me i kthyer ne katolocizem.

Zero Cool
23-08-06, 10:36
Gjithsesi me u ndertuar katedralja edhe duhet krejt muslimanet shqiptare me i kthyer ne katolocizem.
Lirika fillimisht te pershendes dhe te uroj mireseardhje ne kete forum.
Kam vetem nje pytje per ty e nderuar:
Keto dy shkrime tuat a mos jane ne kunderthenje?

Pse muslimanet e imponojne fene njerezve te tjere? Gjithashtu kane tendence te ua shperljane trurin njerezve (posaqerisht atyre naiv dhe qe jane pa formim kombetar).

O NJEREZ ZGJOHUNI NGA GJUMI E MENDONI PAK NE CIVILIZIM LERINI ATO MISTICIZMAT E SHEKULLAVE TE KALUARA. KJO ESHTE FEJA E VRASJEVE, TERRORIZMIT E CDO TE KEQE. SI MUNDEMI ME E ADHURU KETE NDOTESIRE. FEMRA NE BOTEN ISLAME NUK KA TE DREJT ASGJE HIQ E PER BAZE E KENI "KURANIN" E SHENJTE QE ASKUSH NUK E PERCJELL DHE VEPRON SIPAS TIJ MA MIRE ME QENE BUDIST TE PAKTEN E FITON NJE EDUKATE ME QENE NJERI I QETE E JO KESHTU VRASES SIQ JENI JU. ME VJEN KEQ QE SHUME SHQIPTARE PO SHPERLAHEN ME KETE MISTICIZEN E KJO ME VRET SESA PER ATA NE LINDJE TE MESME MIRE UA BEN BUSHI.
Nje dite te kendshme te uroj me tutje.

Lirika
23-08-06, 16:18
Pershendetje ZERO COOL,

Keto dy shkrime jane per 2 tema te ndryshme. E para eshte pro ndertimit te katedrales, eshte e shkruar ne menyren urdherore (por kuptohet qe kjo gje eshte e pamundur edhe pse do te ishte ne favorin e kombit tone) ndersa e dyta eshte postuar ne forumin mbi temat lidhje me islamizmin (lexova gjera qe veshtire i absorbova sesi njerezimi ende beson ne misticizma te pa baze). Mund te them qe muslimanet jane imponues pasi qe kam takuar shume te tille, ndersa deri sot ende nuk kam takuar nje te krishtere te mundohet te imponoje krishterizmin.

Me nderime,
Lirika

LABI
23-08-06, 17:25
Pershendetje ZERO COOL,

Keto dy shkrime jane per 2 tema te ndryshme. E para eshte pro ndertimit te katedrales, eshte e shkruar ne menyren urdherore (por kuptohet qe kjo gje eshte e pamundur edhe pse do te ishte ne favorin e kombit tone) ndersa e dyta eshte postuar ne forumin mbi temat lidhje me islamizmin (lexova gjera qe veshtire i absorbova sesi njerezimi ende beson ne misticizma te pa baze). Mund te them qe muslimanet jane imponues pasi qe kam takuar shume te tille, ndersa deri sot ende nuk kam takuar nje te krishtere te mundohet te imponoje krishterizmin.

Me nderime,
Lirika

Te flitet per misticizmin ne kuader te rubrikes fetare, eshte kunderthenese, dhe e pa pranueshme-per vete natyren e keti nenforumi ! Pasi qysh ne start, nese kemi parasysh se ne cilen rubrike te forumit diskutohet ., te jep te kuptosh qe kemi te bejm me besimin -fene, dhe si e tille eshte cenuese , degraduese... pa marre parasysh se per cilin besim behet fjale... nese kemi parasysh ate cfare me larte eshte perfolur , "mbi te drejten e besimit" ...
Ketu shprehen interpretimet ideale - cka nenkupton qe nuk kemi te bejm me casje shkencore , nuk mbeshtetet ne ate qe shkenca synon - te dhena racionale - shkencore... Kjo eshte edhe ajo cfare e karakterizon shkencen si nocion nga religjioni ne pergjithesi... interpretimi dhe argumentimi racional - i mbeshtetur ne fakte.
Ekziston rubrika e Filozofise - ne kuader te cilese mund te diskutohet lidhur me religjionin - si objekt studimi i shkencave -filozofike-sociale... Nese pretendon te kesh nje casje me objektiviste- si parimi i syrit kritik ...
Perndryshe vet natyra e kesaj rubrike, nuk toleron- perdhosje te asaj qe konsiderohet e drejt natyrore - drejta e besimit.... Duhet te ket respekt te ndersjellt per dinjitetin e njeri tjetrit. Kjo eshte rregulli edhe i vet parimit te lirise si nocion... Liria eshte deri aty ku nuk cenon integritetin dhe dinjitetin e tjeterit .Duhet te respektohen rregullat e lojes , qe vet natyra e kesaj rubrike aplikon...

Pershendetje :wink:

pirro
24-08-06, 16:02
Lirika

Shumica shqipatre nuk jan musliman,ma mire kisha me thon jan njerz te pa parcaktua fetarisht.

Qysh mujn me kan musliman, ku 90%e pin alooholin dhe xhamin e shohin vetem si objekt prej guri,dhe xhamiat mbushem vetem per bajram edhe ta shumica jan pleq.
Edhe krejt kjo kuptohet sepse e din shume mire se qysh jan percaktuar per "fen e tyre".

dardan100
28-01-07, 13:45
jam mysliman, jo praktikant, por besimtar aq sa ka nevoje!
dhe jam PRO ndertimti te katedrales.

PO PO PO

pirro
29-01-07, 11:15
Pershendetje.

Para disa ditesh kan pasur nje takim SEJDIU,CEKU dhe KOLE BERISHA.Ne kete takim eshte vendosur qe KATEDRALJA te filloj ndertimit ne Pranvere.

Rruga e nisur e Rugoves per ndertimin e KATEDRALES duhet te vazhdoj patjter me gjithe pengesat e disave(jan pakice ata).

arton121
29-01-07, 19:31
fatkeqsihst shume vone jemi,
kur dihet fakti qe vende islamike si pershembull pakistani kan katedrale e ne si vend evropjan nuk e kemi nje ne kryeqender kjo eshte vertet skandal!!!!

duhet urgjentisht te ndertohet

pirro
31-01-07, 10:45
arton121.

Me vullnetin e mire te njerzve dhe me sinqeritetin e tyre ajo dhasht zoti do te nis ndertimit ne pranvere.

Ajo dite do te jete nder ditet me te shenuara te Kosoves.

andaluzi91
05-02-07, 03:34
jam mysliman, jo praktikant, por besimtar aq sa ka nevoje!
dhe jam PRO ndertimti te katedrales.

PO PO PO
aq e rendesishme qenka po-ja yte ta besh me font kaq te madhe?

p.s. ti qe na qenke "mysliman", mos shko ne ate katedrale, edhe pse ska kush me shkue, nejse, sidoqofte, kalo mire njeri.

Andi

Zana_ch
05-02-07, 20:02
aq e rendesishme qenka po-ja yte ta besh me font kaq te madhe?

p.s. ti qe na qenke "mysliman", mos shko ne ate katedrale, edhe pse ska kush me shkue, nejse, sidoqofte, kalo mire njeri.

Andi


pa marak se ka kush me shkue jo veq ne Katedral por edhe ne kisha se edhe ashtue nuk kishte vend fare kur po i thojshin meshet ket gja e kam vertetue vet me syt e mi ............dje kam qen ne kishe ne nje vend sa kan qen te ulur ne banka edhe aq kishte ne kemb kshtu i nderuar andaluzi91 mos u brengos aq shum ...........hajt me daden veq te ndertohet se edhe te fese Islame kan me shkue ne ate Katedral ashu si shkoin ne vendet tjera te botes .


shnet per ty turoi
Zana

andaluzi91
06-02-07, 04:17
hajt me daden veq te ndertohet se edhe te fese Islame kan me shkue ne ate Katedral
Oj dad, e sheh, e thave edhe vet, se kjo nuk eshte duke u ndertuar per vlera krishtere, dhe per t'i tubuar krishteret, mirepo (qellimi) i ndertimit te saj, eshte ungjillizimi i shqiptareve musliman. Po skeni me arrit kurreeeee...

bye bye dad, se mbase qenke ba me te thirr dad, duhet me te nderue... kalo mire dada jeme...

andi

Zana_ch
06-02-07, 16:58
Oj dad, e sheh, e thave edhe vet, se kjo nuk eshte duke u ndertuar per vlera krishtere, dhe per t'i tubuar krishteret, mirepo (qellimi) i ndertimit te saj, eshte ungjillizimi i shqiptareve musliman. Po skeni me arrit kurreeeee...

bye bye dad, se mbase qenke ba me te thirr dad, duhet me te nderue... kalo mire dada jeme...

andioo i shkert spari lexoje mir se qfar kam shkrue e mos shkarravit pa lidhje ..............un kam then se ajo Katedrale do ti sherbej edhe atyre e fes islame e jo veq te fese Krishtere o i shkret ,e ne asnje menyr qe Shqiptaret musliman me u ba te krishter ......por katedrala do te jet Shtepija e Nanes Tereze dhe kjo shejtresh do te jet per te gjithe shqiptaret.
Mos kundershto se kot e ke se do te ndertohet medomos deshtem apo sdeshtem ne ........ti je nje i vogel dhe flm Zotit se nuk do te pysesh ti dhe talibant (shoket tue)...........Por ket objekt do ta ndertoin i ter populli Shqiptare pa dallim feje dhe vendi se ku jeton ......do te jet nje objekt Historik mbaje mend shum mir ket qe po te thot dada tye .

p.s
Mos hum kohe kot duke shkrue pa lidhjema mir mirru me noj gja
tjeter per studim se kapitulli i Katedrales ka perfundue.

Berisha-boy
06-02-07, 18:26
Oj dad, e sheh, e thave edhe vet, se kjo nuk eshte duke u ndertuar per vlera krishtere, dhe per t'i tubuar krishteret, mirepo (qellimi) i ndertimit te saj, eshte ungjillizimi i shqiptareve musliman. Po skeni me arrit kurreeeee...

bye bye dad, se mbase qenke ba me te thirr dad, duhet me te nderue... kalo mire dada jeme...

andi

[email protected]@@@ andaluzi me emer te Zoti sivjet do te ja nisi ndertimi i shkolles se re XHEVDET DODA e pastaj Katredralen .Te kisha fetu per nate e Krishtlindjes te vishe ne kishe ne Prishtine e do ta shofsh sa besimtar te fejes muslimane vi edhe ate pa kur far presioni :wink: :wink: .

valiii
06-02-07, 19:34
[email protected]@@@ andaluzi me emer te Zoti sivjet do te ja nisi ndertimi i shkolles se re XHEVDET DODA e pastaj Katredralen .Te kisha fetu per nate e Krishtlindjes te vishe ne kishe ne Prishtine e do ta shofsh sa besimtar te fejes muslimane vi edhe ate pa kur far presioni :wink: :wink: .

berisha boy

pajtohem me ty, por duhet ta dish nje gjė, se ata musliman qe se paku nje here ne jave bien ne sexhde para kriuesit ose nje here ne vjet(per bajram),nuk do te vijn aty.
te gjith ata qe i permende ata jan musliman deklarativ , qe kemi edhe ktu ne forum shume prej tyre.

une nuk e kuptoj pse shkohet ne katedrale a ka dikush qe ma spjegon ???

pse shkon ti berisha boy veq mu ul ne bankė e me ndigju meshen (muzike live)???

kjo mu me duket me shume si hobi se sa besim .

Giovanni
06-02-07, 20:10
berisha boy

pajtohem me ty, por duhet ta dish nje gjė, se ata musliman qe se paku nje here ne jave bien ne sexhde para kriuesit ose nje here ne vjet(per bajram),nuk do te vijn aty.
te gjith ata qe i permende ata jan musliman deklarativ , qe kemi edhe ktu ne forum shume prej tyre.

une nuk e kuptoj pse shkohet ne katedrale a ka dikush qe ma spjegon ???

pse shkon ti berisha boy veq mu ul ne bankė e me ndigju meshen (muzike live)???

kjo mu me duket me shume si hobi se sa besim .


I nderuar, kisha katolike eshte e hapur per te gjith dhe ne gjdo kohe, e sa i perket shkakut qe ti nuk kupton pse shkohet ne katedrale eshte humbje kohe nese ta spjegoj shpresoj vetem qe ti di shkakun pse jeton?

Eshte e vertet se ne kishe ndegjohet muzika por eshte muzike fetare dhe sa par informacion kush kendon lutet dy her ka thene shen Augustini.

Shpresoj qe besimi yte te mos jet hobi.,,!

Me nderime Gioanni.

valiii
06-02-07, 20:28
I nderuar, kisha katolike eshte e hapur per te gjith dhe ne gjdo kohe, e sa i perket shkakut qe ti nuk kupton pse shkohet ne katedrale eshte humbje kohe nese ta spjegoj shpresoj vetem qe ti di shkakun pse jeton?

Eshte e vertet se ne kishe ndegjohet muzika por eshte muzike fetare dhe sa par informacion kush kendon lutet dy her ka thene shen Augustini.

Shpresoj qe besimi yte te mos jet hobi.,,!

Me nderime Gioanni.
pershendetje giovani

giovani nuk e pata per qellim me ofenduar ndonje te krishter.
por desha te qartesoj dallimin midis muslimaneve deklarativ dhe atyre te vertete.
e sa i perket pyetjes qe bera jam kureshtar ta di , por nese eshte humbje kohe per ty lere fare.
shkaku pse jetoj une eshte : une ha per te jetuar e nuk jetoj per te ngren.
besimi im eshte krejt qka kam ne jete, e hobi nuk kam fare.

me nderime


Valiii

Giovanni
06-02-07, 20:55
pershendetje giovani

giovani nuk e pata per qellim me ofenduar ndonje te krishter.
por desha te qartesoj dallimin midis muslimaneve deklarativ dhe atyre te vertete.
e sa i perket pyetjes qe bera jam kureshtar ta di , por nese eshte humbje kohe per ty lere fare.
shkaku pse jetoj une eshte : une ha per te jetuar e nuk jetoj per te ngren.
besimi im eshte krejt qka kam ne jete, e hobi nuk kam fare.

me nderime


Valiii


Ase une nuk pata qellime te te offendoj por thjeshte te pergjigja, dhe nese je besimtar i forte dhe e din arsyen se pse shkohet ne shtepi te zotit ateher duhte te mos besh pyetje te tilla po ta sqaroj pake te gjitha fenat kan nje pike takimi me zotin katoliket kishen muslimanet xhamine dhe ne kishe dhe xhami populli bashkohet per te ju lutur zotit a po e shef sa thjesht, mos ja kompliko jeten vetit ore burr po provo te mendojsh dhe kerko te jetojsh thjesht se ateher ne thjeshtesi gjerat kuptohen me lehte.


giovanni.

andaluzi91
06-02-07, 21:07
Shume punetore je be Giovvani, po shpejt po i ban DELETE, shkrimet e mija, aq sa po me qudit, kur po i sheh kaq shpejt?

andaluzi91
06-02-07, 21:08
Me intereson:

Si u be qe ne nje shtet laik, te ndar nga feja, nje objekt fetar, si katedralja, te simbolizoje ēeshtjen kombetare.

valiii
06-02-07, 21:23
Ase une nuk pata qellime te te offendoj por thjeshte te pergjigja, dhe nese je besimtar i forte dhe e din arsyen se pse shkohet ne shtepi te zotit ateher duhte te mos besh pyetje te tilla po ta sqaroj pake te gjitha fenat kan nje pike takimi me zotin katoliket kishen muslimanet xhamine dhe ne kishe dhe xhami populli bashkohet per te ju lutur zotit a po e shef sa thjesht, mos ja kompliko jeten vetit ore burr po provo te mendojsh dhe kerko te jetojsh thjesht se ateher ne thjeshtesi gjerat kuptohen me lehte.


giovanni.

giovani

prap se ke kuptuar qellimet e pyetjes dhe shkrimit tim o njeri.
krejt qa dua te them eshte se nuk do te funksionoj.
giovani ne UK mbi 90% e popullates jane te krishter kurse shumica e kishave jane shendruar ne PUBE dhe CLUBS ,pra nuk funksionojn si shtepi e zotit.
e ēka pret ti ktu ne kosove kur mbi 90% jane musliman???? a do te funksionoj ???
a po e shef ti sa matematike e thjesht pa ja kopliku fare vetit .

Giovanni
06-02-07, 21:58
giovani

prap se ke kuptuar qellimet e pyetjes dhe shkrimit tim o njeri.
krejt qa dua te them eshte se nuk do te funksionoj.
giovani ne UK mbi 90% e popullates jane te krishter kurse shumica e kishave jane shendruar ne PUBE dhe CLUBS ,pra nuk funksionojn si shtepi e zotit.
e ēka pret ti ktu ne kosove kur mbi 90% jane musliman???? a do te funksionoj ???
a po e shef ti sa matematike e thjesht pa ja kopliku fare vetit .


Nuk eshte e vertet per ate qe po thuan ne UK.
E di sa jan te krishtere dhe sa musliman ne kosove flm. per sqarim por koha tregon prite mdertimin dhe do ta shikosh a do jet PUBE apo shtepi e zotit.

andaluzi91
06-02-07, 22:18
Me intereson:

Si u be qe ne nje shtet laik, te ndar nga feja, nje objekt fetar, si katedralja, te simbolizoje ēeshtjen kombetare.
Giovanni po me intereson pergjigjeja e kesaj pyetje!

uliksi31
06-02-07, 22:26
Te nderuar shqiptar,

Nuk po kuptoj pse e gjithe kjo rremuj lidhje me katerdralen ne Prishtine. Mendoi se shume diskutime jane te pa nevojshme, gjegjesisht jeni duke u keqkuptuar lidhje me PO ose Jo per ndertimin e katedrales.
Populli shqiptar eshte i njohur, bile i dalluar sa i perket tolerances fetare. Cdo here, gjate shekujve dijti t'i ruaj, mbroj dhe t'i respektoi, si kisha si xhamia.
Une qe me teper se nje cerek shekulli ketu ku jetoi, shqiptaret musliman kemi kontribua materjalisht per ndertimin e kishave katolike dhe ortodokse. Po te njajten gje e bene edhe bashkombasit ton te krishter per ndertimin e xhamiave si ketu ne Amerike poashtu edhe ne vendlindje. Pra besoi dhe shpresoi se kjo do te vazhdoi edhe ne te ardhemen. Ku besimet tona te ndryshme mos te ndikojn negativisht ne mardhanjet tona nder-fetare, por le te jene shembull per gjithe boten.

Po ashtu edhe nga aspekti islam nuk eshte e lejuar qe te sulmohet as kisha as te krishteret. Per kete kemi edhe Kur'anin e shenjt si dhe hadithe. Ka shkrime tendencioze ketu, disa tentojn qe qellimisht ose pa qellim te krijojn atmosfer te zymt lidhje me keto ceshtje aq sensitive. Por le te kemi pak toleranc ndaj njani tjetrit. Edhe nese dikush shkruan apo jep mendimin e vet e neve nuk na pelqen, mos t'kercejm me "mbyt" njani tjetrin, bile te tentojm qe ne menyre njerzore te analizohet shkrimi.
Qendrimi islam me se miri e ilustron letra e Muhamedit a.s. po ne kete rubrike, drejtuar popullit lidhje me t'krishter. Sa u perket ruajtjes se kishave nga muslimanet flet ngjarja me Halifin e dyte Omer ibni Hatabin. Kur Omerit r.a. iu dorzua Jerusalemi, prisit fetar te krishter e paten lut qe te fal namaz ne kishen kryesore te tyre. Omeri ju tha se do te falem ne prak te deres se kishes, sepse nese falem mbrenda ne kishe kame frike se muslimanet e mi do ta shendrroj kishen ne xhami, prandaj une nuk dua te ndodh nje gje e tille.

Pra edhe ata qe jane per JO, duhet t'i kuptojm. Kur them kete kame parasysh se thuaja te gjithe qe jane per Jo, si arsyetim kane sepse eshte shkolle aty. E Islamizmi shkolles dhe dituris i jep kujdes me teper se edhe lutjeve, qoft kishe apo xhami. Kete e tha edhe nje diskutues; une do ta kundershtoja edhe xhami pe qe se ndertohet.

Giovanni
06-02-07, 22:29
Giovanni po me intereson pergjigjeja e kesaj pyetje!


spo di qka te them bre Andi..! Veq se kishat dhe xhamijat gjdoher kan qene prezente dhe do te jen ne kulturen kombetare.

andaluzi91
08-02-07, 01:40
Veq se kishat dhe xhamijat gjdoher kan qene prezente dhe do te jen ne kulturen kombetare.
Mirepo a e simbolzojne ate?

Zana_ch
10-02-07, 20:06
Kjo kishe ka qen ball per ball "Hotel Grand" => Ne kete vend do te ndertohet Katredalje e ardhshem e Prishtines.
http://www.esiweb.org/images/esi_futureofpristina_6.jpg

Albanian eX|PerT
10-02-07, 20:15
Te ndertosh objekt fetarė, eshte pjese e lirive demokratike, mirepo ajo qe e paska brengosur kete andaluzi91, me intereson edhe mua:

Me intereson:

Si u be qe ne nje shtet laik, te ndar nga feja, nje objekt fetar, si katedralja, te simbolizoje ēeshtjen kombetare.

Albanian

Mustaqedredhur
11-02-07, 11:45
Kleri katolik ne kosove,kur flet per kombin shqiptar ka ndermend vetem pjesen katolike, prandaj kokerdhine ide coroditese se kisha katolike na qenka interes kombetar!?

Keta pseudo-shqiptar te klerik katolik,edhe kur flasin per vuajtjet shekullore te shqiptareve, nen sundimet osman,serbe,bullgare,jugosllave ,komuniste,fashiste, kane ndermend vetem shqiptaret katolik, duke e perjashtuar masen shqiptare muslimane qe parqet edhe 90% e trojeve shqiptare.
Pse?
Nga se vizionin e shqiptarise e projektojne nga historia mesjetare,duke e anashkaluar REALITETIN.
Momentin real: mbizoterimin e besimit islam ne trojet shqiptare.

Te kapur ne erresirat mesjetare, keta pseudo-prifte katolik, ‘zbulojne’ fenomene qe vetem truni i tyne mesjetare i kupton:laramani,katedrale,vujatje ireale etjere, duke deshte qe projektet mejsetare me cdo kusht,me nje politike Makijaveliste ti futin si problem kombetar, si interese kombetare!

Keta pseudo klerik, analiza shqiptare i ka emerue si katolikocentrues,te cilet problemet kombetare i shohin vetem, e vetem nga prizma katolike.
Per te miren e katolikeve shqiptar, keta pezevenk, kinse besimitar katolik,jane nje pakice shume e vogel.

arton121
11-02-07, 16:25
Kleri katolik ne kosove,kur flet per kombin shqiptar ka ndermend vetem pjesen katolike, prandaj kokerdhine ide coroditese se kisha katolike na qenka interes kombetar!?

Keta pseudo-shqiptar te klerik katolik,edhe kur flasin per vuajtjet shekullore te shqiptareve, nen sundimet osman,serbe,bullgare,jugosllave ,komuniste,fashiste, kane ndermend vetem shqiptaret katolik, duke e perjashtuar masen shqiptare muslimane qe parqet edhe 90% e trojeve shqiptare.
Pse?
Nga se vizionin e shqiptarise e projektojne nga historia mesjetare,duke e anashkaluar REALITETIN.
Momentin real: mbizoterimin e besimit islam ne trojet shqiptare.

Te kapur ne erresirat mesjetare, keta pseudo-prifte katolik, ‘zbulojne’ fenomene qe vetem truni i tyne mesjetare i kupton:laramani,katedrale,vujatje ireale etjere, duke deshte qe projektet mejsetare me cdo kusht,me nje politike Makijaveliste ti futin si problem kombetar, si interese kombetare!

Keta pseudo klerik, analiza shqiptare i ka emerue si katolikocentrues,te cilet problemet kombetare i shohin vetem, e vetem nga prizma katolike.
Per te miren e katolikeve shqiptar, keta pezevenk, kinse besimitar katolik,jane nje pakice shume e vogel.

mos ja fut kot
kisha shqiptara ka qen ne gjod kohe ne sherbim te interesave kombtare!!!
po e zgjasim e po devijojme jasht temes...kush eshte shqiptar nuk do ta kundershtoj ndertimin e katedrales,dhe shumica ne kosove eshte shqiptare dhe keshtu do ndertohet katedralja!!!!edhe pa pelqimin e disave

Ora
11-02-07, 18:33
E more shoke mustaqedrellur ti duhet se pari te mendosh ateher te shkruajsh e jo te shkruajsh pa mendua,Ti me shoke duhet ta keni te qarte se kleri katolik e ndihmoji shume ceshtjen kombtare,Marke Sopi,dome Lushe Gjergji,Dome Anton Kqira ti nuk e ke te ditun sa e ndihmun ceshtjen kombtare,tue u takua ne Uashington me Senator dhe personalitete tjera te Amerikes,ata ne USA nuk e mbrojten fene katolike shqiptare po e mbrojten ceshtjen kombtare shqiptare pamvarsin e kosoves,tyrp per ty me ata shoke pake qe i ke te kundershtosh katedralen do te ndertohet edhe nuk do te pyesi kush.

Albanian eX|PerT
12-02-07, 16:35
Veq se kishat dhe xhamijat gjdoher kan qene prezente dhe do te jen ne kulturen kombetare.
Kur ju i nderuar, si moderator i sektorit per krishterizem, ende nuk e keni kuptuar se cka eshte katedrale, e cka eshte kishe, atehere cfare mund te themi per te tjeret?

Cudi!!! Te nderuar!

Kisha, eshte objekt fetar krishter, ku behen ritet fetare krishtere, ceremonite martesore, pagezimi, etj., etj., dhe ajo vetem kaq mbetet, dhe kishat ndertohen ne cdo vend te Botes. Kisha ka ne Egjipt shume, ndoshta vetem ne Kajro, i ke dhjetra kisha. Kisha ke ne Liban, e Pakistan, ku ndoshta per ju eshte cudi te ndegjoni nje gje te tille.

Ndersa katedralja eshte objekt fetare, mirepo qe ndertohet me nje shtet ku shumica e popullates jane krishter, dhe ai shtet paraqitet si shtet i krishtere.

E ne te gjithe, e dijme shume mire, se mbi 90% e popullates se Kosoves eshte myslimane, e si u ba tash per 10% te popullit te ndertohet nje katedrale???

Mos te dale ndokush te me thoje, se ti po anon andej e kendej! Sepse ne mund te jemi tolerant ne te gjithe ceshtjet, mirepo ne kete rast, ku behet ky manipulim i hapet, nuk tolerohet ai i cili e di realitetin e saj, e hesht.

Po e perseris prap, katedralja ndertohet vetem ne ate shtet k shumica jane krishtere, dhe shteti eshte i tille, ndersa kishat ndertohet ne cdo vend ku shtrohet nevoja e komunitetit krishtere per te pasur kishen e tyre, per ritet dhe ceremonite e tyre fetare.

Me rrespekt,
Albanian

Giovanni
12-02-07, 20:08
Po me qet me qeshe o experti yne edhe pa dashje, kisha dhe katedralja jen e njejta gje ta spjegoj pse quhet katedrale, quhet sepse qendron ipeshkvi d.m.th Kateder eshte ku rrin profesori ne fakulltet vend pak me i lart nuk po ta spjegoj me shum se ti nuk din se si eshte fakullteti pasi qe vete ke thene se edhe shkollen e mesme po e kryen me korispodenc :tongue: :tongue: .

Pra Katedrale (kateder) ku qendron ipeshkvi dhe mban nen kontrolle gjithe ipeshkvnine.


Kalo bukur.

Albanian eX|PerT
12-02-07, 20:27
Shiko giovanni, flm per sqarimet gjuhesore, por te lutem mos ik nga tema, ngase nuk perceptohet kuptimi dhe qellimi i katedrales nese mundohesh ta shpjegosh se cka d.t.th. ne aspektin gjuhesore, ngase ne esenc kuptimi i saj eshte ajo qe kam cek une.ps| Eh ca me ba, provimet e fundit i kam ne shkolle te mesme, e po du me u regjistrue tash pas perfundimit tek drejtimi albanalogjik "Pjeter Bogdani

Kalo mire edhe ti njeri,:cool:

Albanian

Mustaqedredhur
13-02-07, 20:19
mos ja fut kot
kisha shqiptara ka qen ne gjod kohe ne sherbim te interesave kombtare!!!
po e zgjasim e po devijojme jasht temes...kush eshte shqiptar nuk do ta kundershtoj ndertimin e katedrales,dhe shumica ne kosove eshte shqiptare dhe keshtu do ndertohet katedralja!!!!edhe pa pelqimin e disave

Kotesine po e lexoj ne shkrimin tend, por ...njese sa per korektesi,lexo mire :

Kisha katolike nuk ndertohet per shqipatrine, POR per katoliket shqiptar/( a thue sa perqind jane ne kosove?)

Mustaqedredhur
13-02-07, 20:26
E more shoke mustaqedrellur ti duhet se pari te mendosh ateher te shkruajsh e jo te shkruajsh pa mendua,Ti me shoke duhet ta keni te qarte se kleri katolik e ndihmoji shume ceshtjen kombtare,Marke Sopi,dome Lushe Gjergji,Dome Anton Kqira ti nuk e ke te ditun sa e ndihmun ceshtjen kombtare,tue u takua ne Uashington me Senator dhe personalitete tjera te Amerikes,ata ne USA nuk e mbrojten fene katolike shqiptare po e mbrojten ceshtjen kombtare shqiptare pamvarsin e kosoves,tyrp per ty me ata shoke pake qe i ke te kundershtosh katedralen do te ndertohet edhe nuk do te pyesi kush.

Ora, paske mbet pa u kurdisė, e po perzin dhente e dhite.
Per qeshtjen shqiptare kane kontribue edhe hoxhe edhe prift, POR,as kush nuk guxon te pervecsoje kontributin per shqiptarine vetem me nje ane, si po veprojne disa katolikocentrik /a e kupton fjalen? / ?Apo ta vizatoj?:biggrin:

Tomori
13-02-07, 20:49
Kisha katolike nuk ndertohet per shqipatrine, POR per katoliket shqiptar/( a thue sa perqind jane ne kosove?)

- Shume e vertete se kisha nuk ndertohet per Shqiptarine..Kisha ne vete eshte instucione fetar e JO kombtare spaktit Instucioni Shqiptarise

Kisha Katolike ndertohet per fene Katolike per gjithe Katoliket e botes normal duke perfshire edhe katoliket-shqiptare..!

- Nese kane me te vertete nevoje katoliket-shqiptare per nje Katedrale ateheres mua me ngele veq me va ba per hajer,,, Per hajer ju qofte katedralja o shqiptar-katolik.

Por ju lutem vllezer shqiptare-katolik mos ngatroni Instucionin fetar Katedralen me shqiptarin.!

- Shqiptaria si nocion KOMB nuk ka te beje fare as me Kishen as me Xhamin.

Ora
13-02-07, 21:31
Per Mustaqedrellur dhe Tomori; ju e dini mire se Katedralja katolike nuk na pengon por na bashkon,
Mos harroni bashkimin se jekshtu mund te shkoim nga ckatrrimi.

Giovanni
13-02-07, 21:53
Ju lutem mos dilni nga tema, se ketu nuk eshte kapitulli i kultures kombetare por eshte mesime nga bibla, andaj diskutoni pa dal nga tema..


Me respekt Giovanni.

Tomori
14-02-07, 08:54
Ju lutem mos dilni nga tema, se ky nuk eshte kapitulli i kultures kombetare por eshte mesime nga bibla, andaj diskutoni pa dal nga tema..


Me respekt Giovanni.

Ora ky postimi "giovannit" vlen per ty i nderuar shih sa bukur po ta sqaron "giovanni"
prandaj te lutem mos dile mga tema !
Ora po pate naj teme qe i perket Bibles. OK

Tashe shrytezoj rastin tju pershendes "Giovanni"
..flm per scarimin qe dhate ...

Puhiza
16-02-07, 22:19
Po me qet me qeshe o experti yne edhe pa dashje, kisha dhe katedralja jen e njejta gje ta spjegoj pse quhet katedrale, quhet sepse qendron ipeshkvi d.m.th Kateder eshte ku rrin profesori ne fakulltet vend pak me i lart nuk po ta spjegoj me shum se ti nuk din se si eshte fakullteti pasi qe vete ke thene se edhe shkollen e mesme po e kryen me korispodenc :tongue: :tongue: .

Pra Katedrale (kateder) ku qendron ipeshkvi dhe mban nen kontrolle gjithe ipeshkvnine.


Kalo bukur.Si nė Komunizėm ??????Nuk e di pse tė pengon kjo pyetje,pse e fshinė, se nuk ke pėrgjigje a ?

Mundohu pak me na sqarue se ēka do tė thotė ,, nėn kontroll ,, ????

Apo do tė thotė po kjo qė mi fshi postimet si nuk tė pėlqejn, a mos je mėsue ti prej ipeshkvit, ēka nuk tė pėlqen me je hjek kokėn ????


Nėse e fshinė tash, ėshtė hera e tretė qė po e fshinė

Giovanni
17-02-07, 10:34
Si nė Komunizėm ??????Nuk e di pse tė pengon kjo pyetje,pse e fshinė, se nuk ke pėrgjigje a ?

Mundohu pak me na sqarue se ēka do tė thotė ,, nėn kontroll ,, ????

Apo do tė thotė po kjo qė mi fshi postimet si nuk tė pėlqejn, a mos je mėsue ti prej ipeshkvit, ēka nuk tė pėlqen me je hjek kokėn ????


Nėse e fshinė tash, ėshtė hera e tretė qė po e fshinė


I nderuar nuk eshte si ne komunizem por eshte dicipline thash nen kontrolle sepse si presidenti se i kshillon dhe kontrollon ministrt ashtu dhe ipeshkvi prifterinjet.

Patrick
03-04-07, 19:33
berisha boy

pajtohem me ty, por duhet ta dish nje gjė, se ata musliman qe se paku nje here ne jave bien ne sexhde para kriuesit ose nje here ne vjet(per bajram),nuk do te vijn aty.
te gjith ata qe i permende ata jan musliman deklarativ , qe kemi edhe ktu ne forum shume prej tyre.

une nuk e kuptoj pse shkohet ne katedrale a ka dikush qe ma spjegon ???

pse shkon ti berisha boy veq mu ul ne bankė e me ndigju meshen (muzike live)???

kjo mu me duket me shume si hobi se sa besim .

Ti qe thua ne kish kendohet LIVE OK
Po e vertete kendohet live dhe shen Augustini ka thene kush kendon lutet dy here, pra kendohet live dhe shqip
Pse mos te punohet Katedrala ajo punohet aty ku e ka vendin, se sa Xhami ndertohet ne Kosov, cili katolik i kundershtoj qe mos te punohen as njeri!

Dardani_K1
06-04-07, 00:02
Une jame musliman por jame per ndertimin e Katedrales skam asgja kunder se edhe kishat dhe katedralet jane pjes e jona e Historis tone Shqipetare nje popull qe ska Histori ska as ardhmeri e kulturat tona jane te lashta ,prandaj sjam i mendimit me Muslimin apo me kend do qoft qe flet ne keso menyre kunder vlerave dhe Feve qe jane te Shqipetaret pamarr parasysh se une jame Musliman ma shume e dua dhe e perkrahi Nje katolik Shqipetar se nje Arab apo Turk se me keta te fundit sme lidh asgja e me Shqipetarin Katolik me lidh Gjuha,Gjaku,Tradita,Zakonet etj prandaj po e perseris jame per ndertimin e Katedrales dhe ishalla Katoliket Shqipetar kane fate shendet e lumturi ne jet dhe ju prift e mbara ne katedralen e re se jam i sigurt qe nese nje dit fillon ndertimi i naj hamije te madhe as Shqipetaret Katolik skan me pasen asgja kunder e skan me que plohen si disa Bin Lladena Shqipetar .

Patrick
06-04-07, 06:07
Une jame musliman por jame per ndertimin e Katedrales skam asgja kunder se edhe kishat dhe katedralet jane pjes e jona e Historis tone Shqipetare nje popull qe ska Histori ska as ardhmeri e kulturat tona jane te lashta ,prandaj sjam i mendimit me Muslimin apo me kend do qoft qe flet ne keso menyre kunder vlerave dhe Feve qe jane te Shqipetaret pamarr parasysh se une jame Musliman ma shume e dua dhe e perkrahi Nje katolik Shqipetar se nje Arab apo Turk se me keta te fundit sme lidh asgja e me Shqipetarin Katolik me lidh Gjuha,Gjaku,Tradita,Zakonet etj prandaj po e perseris jame per ndertimin e Katedrales dhe ishalla Katoliket Shqipetar kane fate shendet e lumturi ne jet dhe ju prift e mbara ne katedralen e re se jam i sigurt qe nese nje dit fillon ndertimi i naj hamije te madhe as Shqipetaret Katolik skan me pasen asgja kunder e skan me que plohen si disa Bin Lladena Shqipetar .


te lumt ajo goj plotesisht jam me ty, sot asht demokraci gjith kush ka te drejt te besoj ne FENE e vet !!

Dardani_K1
09-04-07, 14:25
Pajtohem Patrick ashte shume e vertet qe deri me sode asnje Shqipetar Katolik ska pas kundershtue per ndertimin e Xhamijave apo jo se pakti qeltas keshtu siq po bajne disa Shqipetar Musliman ketu ne kete faqe po qte keqe ka Katedralja te kisha me e diten kujt po i pengon,qka jane ba disa ne kete faqe aqe Musliman Radikal sikur Shqipetaret Katolik te ju kishin faj .
As Muhamedi qe ishte Pengajmer ska pas asgja kunder feve tjera e pse disa radikal jane kunder feve tjera qka po dojne me tregue se jane ma pejngamer se Muhamedi hahahaha kjo ashte me u shqye duke qeshun por keta tipa ose jane me te vertet te marr ose jane te Hipnotizun nga Arabet Radikal ose jane te pagun me ba keso propaganda kunder vllezerve tane Shqipetareve Katolik.
Une them edhe njeher jame per Ndertimin e Katedrales deshten apo nuk deshten keta Bin Lladenat e Kosoves dhe marrja e Shqipetaris.

Savior
09-04-07, 16:27
Une jame musliman por jame per ndertimin e Katedrales skam asgja kunder se edhe kishat dhe katedralet jane pjes e jona e Historis tone Shqipetare nje popull qe ska Histori ska as ardhmeri e kulturat tona jane te lashta ,prandaj sjam i mendimit me Muslimin apo me kend do qoft qe flet ne keso menyre kunder vlerave dhe Feve qe jane te Shqipetaret pamarr parasysh se une jame Musliman ma shume e dua dhe e perkrahi Nje katolik Shqipetar se nje Arab apo Turk se me keta te fundit sme lidh asgja e me Shqipetarin Katolik me lidh Gjuha,Gjaku,Tradita,Zakonet etj prandaj po e perseris jame per ndertimin e Katedrales dhe ishalla Katoliket Shqipetar kane fate shendet e lumturi ne jet dhe ju prift e mbara ne katedralen e re se jam i sigurt qe nese nje dit fillon ndertimi i naj hamije te madhe as Shqipetaret Katolik skan me pasen asgja kunder e skan me que plohen si disa Bin Lladena Shqipetar .

Ti je musliman veq ne emer.

Dardani_K1
09-04-07, 22:52
Po mire bre i nderuar Savior pa me trego qka je ti musliman ma i mire se une ne qofte se ke urrejtje aqe shume dhe i injoron aqe shume fet e tjera qka keni qu aqe shume krye kunder Katedrales Katolike e po qoni Plohen,kure Serbet jau ndertuen ne oborr te Fakultetit kishen asnja su qut e me hapen gojen po kujt as zani sju nijke e edhe sode hala ashte ajo kishe e kushe spo qohni e me folen pse spo shkoni e me e rrenue ate kishen Serbe po ju kini gjue Katedrales Katolike Shqipetare e more trimat e Internetit ne jau majte banu burra e shkoni e rrezone ate kishe e jo katedralen Katolike Shqipetare.

arton121
12-04-07, 19:16
Kotesine po e lexoj ne shkrimin tend, por ...njese sa per korektesi,lexo mire :

Kisha katolike nuk ndertohet per shqipatrine, POR per katoliket shqiptar/( a thue sa perqind jane ne kosove?)

mendoj qe jemi 10%(por ndoshta jan me shume ose me pak se nuk kam info te sakta sic nuk ek ti sa jan te llojit tend) qe haptas dalin si krishter dhe mbi gjysa e popullit shqiptar te kosoves jam i bindur qe do ateroj kur piqen kushtet ne kete fe, pasi qe prej qe jan detyruar me dhun te marin fen islame keta te fundit kurr nuk i kan kryer ritet e asaj feje vetem emrin e ka pasur musliman, nejse kete gje e dim te gjith..dhe per kete ne nuk frigohemi te ardhmeres dhe as qe investojm para te majme sic beni ju....
me trego sa musliman i mir eshte nje njeri qe ve feregjen vetem se merr nej rrog mujore per kete????

pra jeni krejt fallca, nuk keni ven ne evrop kete duhet ta kuptoni, ne shqiptari ju jeni si mish i eger...

pirro
29-08-07, 17:26
Pershendetje,

Me gjithe problemet,ndalesat qe dolen ne fillimin e ndertimit te KATEDRALES "NENA TEREZE"ne Prishtine me ne fund eshte vendosur sipas burimeve te sigurta qe te fillojn ndertimet e KATEDRALES ne Prishtine.
Ndertimi do te filloj me 5 shtator 2007,date kjo e lindjes se humanistes senjohur boterore NENA TEREZE.

at|n|
30-08-07, 17:09
JO KATEDRALES, shkurt shqip , per shume arsye te cilat tani per tani nuk kam kohe me i numeru.

memumi
30-08-07, 17:15
JO KATEDRALES, shkurt shqip , per shume arsye te cilat tani per tani nuk kam kohe me i numeru.

plotesisht pajtona me vllaun tone atini s

hawk
30-08-07, 18:04
oo i shkert spari lexoje mir se qfar kam shkrue e mos shkarravit pa lidhje ..............un kam then se ajo Katedrale do ti sherbej edhe atyre e fes islame e jo veq te fese Krishtere o i shkret ,e ne asnje menyr qe Shqiptaret musliman me u ba te krishter ......por katedrala do te jet Shtepija e Nanes Tereze dhe kjo shejtresh do te jet per te gjithe shqiptare..


Zana-ch !!


Njeri thot se eshte shtepia e Nanes Tereze( dhe duket sikur po e barazon me varrezat-aty ku banon shenjtorja,nese ja lene kockat aty- kete istitucion)e tjetri thote se eshte shtepia e Zotit,pataj ti vete thua se eshte e te gjitheve....
Si perfundim......???!!!!

Pak me te qarte dhe koherent ne mendime.P.S

Shenjtoret nuk jane per nje grup etnik(shipetaret,italianet),politik,ekonomik..etj por per nje grup fetare-sepse jane figura teresisht fetare-dhe meqenese populli yne ka mbi tre komunitete fetare duhet percaktuar se kujt i perket "shenjteresha"....e me sa di une e ka bere te tille Vatikani ose me mire Papa(pra njeriu qe ka fuqi te percaktoje nje njeri te denje apo jo per parajse-sepse shenjtori ka vend vetem ne parajse apo jo?!).Pra i perket nje komuniteti fetare sepse e tille ishte ajo Nene,me pare fetare pastaj(ne momente sporadike) shqiptare.
E di qe ka nje teme tjeter(per Shen Nene Terezen) por thjeshte per sqarim e bera,ashtu sic kerkova sqarim per percaktimin e te zotit te shtepise sepse ka konfuzion.E nese paqartesia fillon qe ne kete faze....nuk po zgjatem me tej.

arton bala
30-08-07, 21:06
Nje komunikim interaktiv me locken e zemres time, nje zhytje e thelle ne vetedijen TIME kombetare, me solli kete mesazh per kete teme te bukur:

Nje PO te forte Katedrales!!

Si simbol triumfimi i kultures shqiptare para pushtimit aziatik, si nderim i vellezerve tane katolike bartes te ketij triumfi, si nderim i nje "nene" shqiptare me merita humanitare, te cilave i perkulet tere bota, si pasuri optike e Prishtines..

Dashni per vllazni

hawk
30-08-07, 21:56
- Katedralja nuk eshte triumf i kultures shqipetare sepse eshte objekt kulti fetare dhe jo i fese laike shqiptare por i asje katolike.Por duket se per ty kultura kombetare dhe ajo fetare katolike jane nje.
Vete fjala Katedrale nuk eshte ne shqip,qe nga ketu nisesh i humbur ne entuziamin tend feminore.

- Kam vene re qe ne cdo shkrim qe ben krahasime,katolicizmi eshte kultura shqipetare ndersa islami eshte pushtuesi aziatik,pra shumica e popullit jane pjelle aziatike...
E rikonfirmon per te pafundmen here kur thua "vellezrit katolik".
Se pari ti e ndan popullin shqipetare,identitetin kombetare,ne grupe fetare.Ose me mire njeh katoliket si komb dhe jo shqipetaret.Kete nuk e ben as Papa.Pra i bashkangjet dy identitete nje identiteti te vetem qe per te gjithe boten eshte i shkeputur nga ai fetare.Pra kombi eshte nje,feja eshte dicka tjeter qe mund te karakterizoje kombin si shume vecori te tjera te komuniteteve te ndryshme ne trojet t ona.
Perse kombi nuk eshte vetem shqipetare, per ty por, katolik,musliman-apo aziatik ??
Nejse...
Se dyti ti quan vetem katoliket vellezer.Pra muslimanet edhe pse jane shqipatere po aq sa katoliket-te pakten matematikisht kane te njejtat probabilitete-per ty nuk jane vellezer.
Ne kete menyre ti redukton, nepermjet vellezerve metaforik ,popullin ne nje % te vogel.
T njejten gje bejne edhe nacionaliztet serb kur mohojne shqiptaresine e muslimaneve.
Rreshti i fundit "Dashni per Vllazni" eshte vetem dashuri per katoliket qe jane te vetmit vellezer per ty.
E mos u fsheh pas thenjes "edhe un jam musliman" sepse nese je i tille nuk mund te shpjegohet fakti i mohimit te kultures Islame ndershipetare ose i paraqitjes se saj nga ana jote si kulture pushtuese aziatike.Ne fakt ti hedh poshte kete kulture,kete fe.Pra nuk ke identitet Islam edhe pse un nuk mund te te gjykoj per apostazi.

E ty te duket vetja moralisht ne pozitat e gjykatesit te muslimaneve ?!?!


P.S
Nese komuniteti katolik e ka te nevojshme katedralen edhe un e aprovoj.

arton bala
30-08-07, 23:09
- Katedralja nuk eshte triumf i kultures shqipetare sepse eshte objekt kulti fetare dhe jo i fese laike shqiptare por i asje katolike.Por duket se per ty kultura kombetare dhe ajo fetare katolike jane nje.
Vete fjala Katedrale nuk eshte ne shqip,qe nga ketu nisesh i humbur ne entuziamin tend feminore.

Ups, dr. Konfuciusi perseri ne linje..
Me ke vene vertete ne hall: cka te mendoj per ty, kur ne njeren ane gjykon tjeret per kontradikta ne mendime dhe integralizem, ndersa njekohesisht ofendon (simbs nivelit tend), nese une deklarohem pro Katedrales? A di sa i afert eshte termi integralizem me ate te islamofashizmit? Sinonime jane!! Cka po te pengon ty ne mendimin tim pro Katedrales, te cilin e ARSYETOVA me VLERA QE I CMOJ PERSONALISHT? Cka tjeter pos atavizmi islam brenda teje? Ngo nje keshille: thuaj mamit, nese me don, me trego dallimin ne mes te shqiptareve qe kufirin e nje kelyshi osman e terheqin gjeresisht dhe nje intuziazmi feminin.

aroza
01-09-07, 18:17
Ndėrtimin e njė katedrale nė Prishtinė nuk e shof tė arsyeshme dhe as tė nevojshme. Nuk jemi Ne njė popull aq fetarė sa t'na marri shembull dikush. Tė rrallė mund tė jenė popujt qė i kapin punėt sė prapthi, ēudi, vėrtet ēudi si s'kujtohet dikush (institucionalisht) pėr njė repart prodhues, fitimprurės, pėr njė shkollė, njė burim uji, njė gjenerator rryme!

Vetėm punėt e kėqija po na lulzojnė, spo i pėrmendi cilat, i dijm tė gjithė.
Nėse pėr njė pėrqindje minoritare (fetare) ndėrtojm njė katedrale atėhere ēfar do kėrkoj apo ndėrtoj pala tjetėr shumicė (fetare)?
Deri nė ē'shkallė do durohen orekset radikale fetare?
A do jemi nė gjendje ta pėrballojm njė konflikt banal apo ndoshta do kėrkojmė ndihmė e Romės apo stambollit?
Deri kur me lutje pėr ndihėm?

Alko71
02-09-07, 08:02
Mos ke frike Aroza se bashkesia islame ka bere kerkese( nga nevoja) per ndertimin e nje xhamije aty me vite para se te behet kerkesa per katedrale dhe i eshte refuzuar. Kerkesa eshte bere pasi qe ulpiana dardania dhe bregu i diellit nuk kane ndonje xhami dhe u duhet te udhetojne me larg. Atyre u eshte thene se mund ta ndertojne diku rruges per Obiliq !!!
Ketu qendron problemi, derisa muslimaneve qe jane shumice u mohohet ndertimi dhe ate nga nevoja per te , katolikeve ne nje afat shume te shkurte u lejohet vetem nga servilizmi ndaj te huajve qe jane aty.
Ishte Europa qe po i servilohen qe i ndau trojet shqiptare tre here, dhe tani eshte hera e katert qe po e ben kete me Mitrovicen dhe enklavat serbe.

Stambolli nuk ka te beje asgje me ne, ka mese nje shekull qe i kemi marrė ingjerencat nga ata.

aroza
02-09-07, 13:28
Mos ke frike Aroza se bashkesia islame ka bere kerkese( nga nevoja) per ndertimin e nje xhamije aty me vite para se te behet kerkesa per katedrale dhe i eshte refuzuar. Kerkesa eshte bere pasi qe ulpiana dardania dhe bregu i diellit nuk kane ndonje xhami dhe u duhet te udhetojne me larg. Atyre u eshte thene se mund ta ndertojne diku rruges per Obiliq !!!
Ketu qendron problemi, derisa muslimaneve qe jane shumice u mohohet ndertimi dhe ate nga nevoja per te , katolikeve ne nje afat shume te shkurte u lejohet vetem nga servilizmi ndaj te huajve qe jane aty.
Ishte Europa qe po i servilohen qe i ndau trojet shqiptare tre here, dhe tani eshte hera e katert qe po e ben kete me Mitrovicen dhe enklavat serbe.

Stambolli nuk ka te beje asgje me ne, ka mese nje shekull qe i kemi marrė ingjerencat nga ata.

Shiqo, une e dhashė shumė kjartė mendimin tim se jam kundėr njė katedrale, pra "vota" ime ėshtė: Jo katedrale.

Argumenti ėshtė se nuk ka as arsye as nevojė pėr diēka tė tillė.

SoKoLi-i-Maleve
03-09-07, 04:52
Shiqo, une e dhashė shumė kjartė mendimin tim se jam kundėr njė katedrale, pra "vota" ime ėshtė: Jo katedrale.

Argumenti ėshtė se nuk ka as arsye as nevojė pėr diēka tė tillė.

Do ti shkruaj keshillit organzues dhe do ti kritikoj se pse se kan marr aprovimin tuaj se a do te ndertojn dhe cka do te ndertojn ne token e vete.

valiii
03-09-07, 09:40
Shembulli i Katedralese se shume perfolur ne Prishtine eshte njejte sikur shembulli i asaj shtepie , ku njeri nga bashkeshortet eshte steril (hudum) dhe krijojne kopsht per femije me te gjitha te mirat ne te ...
Por nuk i dihet ... egziston mundesia edhe per adaptimin e ndonje femije , apo femijet e kojshive do te lozin aty ose te pakten do iu bie ne sy ...... Kopshti i shkret ......

Zana_ch
03-09-07, 13:01
Me 05 shtator 2007 (e merkure)


http://vnuuk.typepad.com/photos/uncategorized/180pxmotherteresa03.jpg
Ne ora 11.00 (te ish-Xhevdet Doda), do te jete Mesha Shenjte, qe do te udheheq Imzot Dode Gjergji, Ipeshkev i Kosoves.

Ne ora 12.00 - do te fillojne punimet e Katedrales Nene Tereza. Ekzekutimin e punimeve do te kryej Firma "Vellezerit Dodaj", nga fshati Jagode (Kline).

Ne ora 13.00 - Koktej rasti ne ambientet e Qendres Don Bosko, Prishtine.


Te gjithe ata qe kane mundesi e kohe te lire, eshte mire te marrim pjese ne kete evenimet te rendesishem per popullin Ksovar.

Zana_ch
04-09-07, 16:13
Katedralja, seli ipeshkvore

Albert RAMAJ


Prizreni kishte mbetur ipeshkvi qė kur ishte kryeqytet i Kosovės, kurse tash e sa kohė Prishtina ėshtė kryeqytet e nė tė nuk ka ipeshkvi. Kjo edhe ėshtė njėra nga arsyet se pse Prishtina duhet tė ketė katedrale
Lexuesit tanė janė duke u ndeshur kohė tė gjatė me njė paqartėsi, pėrkatėsisht ende ndoshta nuk e kanė tė qartė se pėr ēka “saktėsisht” ėshtė fjala. Pra, fjala ėshtė pėr Kishėn Katedrale nė Prishtinė. Ėshtė diskutuar e debatuar ndoshta edhe pa nevojė, disa herė edhe me pretendime qė tė jepen shpjegime madje edhe banale, sa qė njeriu normal as nuk mund t’i kuptojė. Pėr t’u sqaruar kėrkesa pėr katedrale nevojitet qė nė radhė tė parė tė shfletohen e tė konsultohen leksikone tė ndryshme apo libra qė kanė tė bėjnė me historinė e krishterimit.Sė pari, duhet tė kemi parasysh se termi katedrale nuk nėnkupton objekt grandioz. Nė fakt, termi katedrale rrjedh nga fjala greke “kathedra”, qė nė shqipe do tė thotė seli.Termin katedrale (ecclesia cathedralis) nė kishė e hasim qysh nė Koncilin e Tarragonės (nė vitin 516). Nė fillim nuk e ka pasur kuptimin qė e ka sot kjo fjalė. Pra, kisha katedrale (ėshtė e drejtė kėshtu tė thuhet), paraqet seli ipeshkvore, e jo siē po keqkuptohet se katedrale do tė thotė kishė (si objekt) e madhe, pėrkatėsisht objekt mė i madh se ndonjė kishė e zakonshme. Fundja, termi “Kisha Nėnė” (ecclesia mater) edhe sot pėrdoret pėr kishėn laterane nė Romė. Gjatė historisė janė pėrdorur edhe terma tė tjerė pėr kishėn katedrale, sikur Kisha e Madhe (ecclesia maior) apo edhe Domus Dei (Shtėpia e Zotit), por fjala ishte pėr tė njėjtėn gjė, pra pėr seli ipeshkvore. Pėr kishėn katedrale nė gjuhėn gjermane pėrdoret edhe sot fjala Domus, pra pėr katedrale thuhet Dom, p. sh. Kölner Dom (Kisha Katedrale nė Köln tė Gjermaisė), Stehphansdom nė Vjenė. Nė anėn tjetėr, sikur qė pėrdorėt te gjermanėt fjala dom pėr katedrale, te populli shqiptar ky term e ka kuptimin e meshtarit (priftit), si dom Ndre Mjeda.Katedralja e arriti kulmin artistik nė kohėn e gotikės, kėshtu qė nė Francė pėr stilin gotik nė art (1140-1500) pėrdoret edhe sot termi katedrale. Gjatė historisė kishat katedrale janė ndėrtuar gati tė gjithat nga mbretėrit apo perandorėt e vendit dhe nė shumicėn e rasteve me dėshirė tė tyre, qė nė atė vend ku ishte me seli mbreti apo perandori, tė jetė edhe selia ipeshkvore, qė nė tė njėjtėn kohė tė mund udhėhiqnin shpirtėrisht edhe vendin.Nuk duhet harruar se ku gjendej selia ipeshkvore, aty shumė gjėra kulturore janė zhvilluar gjatė historisė sė njerėzimit. Edhe sot mburren me ato zhvillime shumė popuj tė botės. Po ashtu edhe te populli shqiptar ėshtė zhvilluar kultura pikėrisht nė qendrat ipeshkvore, si nė Shkodėr, nė Shkup, nė Tivar, nė Durrės etj. Tė pėrmendim rastin e arqipeshkvit tė Shkupit, imzot Lazėr Mjeda (vėllai i poetit Ndre Mjeda), qė ishte arqipeshkvi i

fundit i Arqipeshkvisė sė Shkupit, e cila mė vonė ishte transformuar nė ipeshkvi. Sipas disa dokumenteve qė gjenden nė Arkivin Ushtarak tė Beogradit, nė to flitet pėr imzot Lazėr Mjedėn se i kishte arritur njė letėr nga dom Mikel Tarabulluzi nga Stublla, letėr kjo qė e mban datėn 15 janar 1920. Ajo ėshtė e shkruar nė gjuhėn italiane. Nga letra pushteti dyshonte se kėta tė dy (Mjeda e Tarabulluzi) veprojnė kundėr shtetit jugosllav, sepse ata dėshironin qė tė mos mbyllen shkollat nė gjuhėn shqipe, qė gjendeshin nė kuadėr tė kishave (famullive) nėpėr Kosovė dhe nė Shkup. Kjo letėr zihet nga pushteti i atėhershėm jugosllav. Nė bazė tė saj, dom Mikel Tarabulluzi burgoset pėr shkaqe tė angazhimit pėr shkollėn nė gjuhėn shqipe. Megjithatė, siē duket qeveria serbe kishte telashe mė tė mėdha me arqipeshkvin e Shkupit, imzot Lazėr Mjedėn, sesa me dom Mikel Tarabulluzin. Mirėpo, pushteti serb ishte i vetėdijshėm se po tė ushtronte ndonjė aktivitet ndaj imzot Lazėr Mjedės, do tė kishte probleme ndėrkombėtare, sepse Lazėr Mjeda ishte ipeshkėv. Nga prefekti i atėhershėm i Prizrenit (1921) na lejohet tė kuptojmė se Lazėr Mjeda bėnte “atak” mbi popullatėn serbe me letrat qė ia dėrgonte botės mbarė, lindi ideja pėr kėrkesė drejtuar Ministrisė sė Punėve tė Jashtme qė “Dom Tarabulluzi tė pensionohet nė mėnyrė qė gradualisht tė krijohen mundėsitė pėr ta larguar nga arqipeshkvia jo vetėm dom Mikel Tarabulluzin, por edhe arqipeshkvin imzot Lazėr Mjedėn. Qeveria serbe pretendonte qė Selinė ipeshkvore ta shpėrngulte nga Prizreni dhe ta vendoste nė Shkup. Qarqet e caktuara, me rekomandim tė Beogradit, e bėnė aktpadinė kundėr imzot Lazėr Mjedės, tė cilin edhe e dėnuan, kurse pėr t’u ikur telasheve, Vatikani e emėroi Mjedėn (nė vitin 1922) metropol tė Arqipeshkvisė sė Shkodrės. Largimi i tij nga Arqipeshkvia e Shkupit u bė fshehurazi, pėr tė mos e hetuar e burgosur organet shtetėrore. Kėshtu, ai mė 14 shkurt 1922 arrin nė Arqipeshkvinė metropolitane nė Shkodėr. Pas largimit tė Mjedės nga Arqipeshkvia, Beogradi krijohet arqipeshkvi, kurse Shkupi bėhet ipeshkvi.Arqipeshvkia ėshtė titull mė i lartė kishtar se ipeshkvia. Pas Mjedės, qė kishte reziduar nė Prizren, ipeshkvi ardhshėm imzot Ivan Gnjidovec, slloven, do tė rezidojė nė Shkup.Prizreni mė parė ishte katedrale pasi ipeshkvi ishte aty, por prej kalimit tė ipeshkvit Ivan Gnjidovec nė Shkup, Prizreni nuk ishte mė kishė katedrale, por sipas ligjit kishtar, nėse mė parė njė seli ipeshkvore ishte aktive dhe mė vonė nuk rezidon asnjė ipeshkėv nė te, ajo kishė do tė quhet konkatedrale, qė edhe sot e mban kėtė emėrtim kisha e Prizrenit.Duhet cekur se ipeshkvi pėr shqiptarė nė Kosovė, imzot Nikė Prela, ishte ipeshkėv “sedi datus”, qė do tė thotė se nuk kishte seli tė veten, pra selia ishte nė Shkup ku ipeshkėv ishte imzot Joakim Herbut, qė do tė thotė se nė Shkup ishte katedralja, kurse imzot Prela ishte pa katedrale. Kėtė nuk ia kishte lejuar qeveria e atėhershme jugosllave, sepse Prela ishte me prejardhje shkodrane dhe ishte nė sy tė pushtetit tė kohės. Prela ishte ipeshkėv ndihmės nė Ipeshkvinė Shkup-Prizren. Nė njė “Promemorie” tė vitit 1990, imzot Prela thotė kėshtu: “Unė jam i vetmi ipeshkėv nė Jugosllavi pa rezidencė time, por jetoj si mysafir i famullisė sė Ferizajt”.Nuk duhet harruar se zėri i imzot Prelės nė ish-Jugosllavi ishte i pari qė kundėrshtoi publikisht dhunėn ndaj shqiptarėve nė Kosovė, pėr ēka protestoi e alarmoi faktorin e brendshėm jugosllav, por edhe mbarė botėn. Merita e imzot Nikė Prelės ishte shumė e madhe. Duke iu falėnderuar Frrok Kristajt, sot kemi njė pasqyrė tė mirė pėr jetėn dhe veprat e Prelės, qė i botoi nė njė monografi kushtuar kėsaj figure emblematike nė 10-vjetorin e kalimit nė amshim. Pas Prelės erdhi imzot Mark Sopi. Ai, sikur tė gjithė klerikėt katolikė shqiptarė, dėshmoi haptas atė qė populli kosovarė e aspironte – pavarėsinė. Para vdekjes na kujtohet shumė mirė dėshmia e tij nė Senatin dhe Kongresin e SHBA-sė. Njėherėsh, ai para kalimit nė amshim la amanetin e tij pėr Kosovėn nė meshėn e Kėrshėndellave nė Prishtinė nė vitin 2005. Pas Sopit, gati njė vit udhėheqės i Kishės sė Kosovės ishte imzot Zef Gashi, arqipeshkv i Tivarit.Ndėrkaq, tash me ardhjen e ipeshkvit tė ri nė Kosovė, imzot Dodė Gjergjit, ėshtė paraparė qė tė avancohet aspekti juridik i Kishės sė Kosovės. Ipeshkvi i ri aspiron qė tė ketė selinė e vet nė Prishtinė, kurse pėr ta pasur atė (selinė) nė Prishtinė, duhet ta ketė njė kishė katedrale, pėrkatėsisht seli ipeshkvore. Ndaj, ėshtė normale qė ipeshkvi i njė vendi tė ketė selinė e vet nė kryeqendėr (kryeqytet). Nga kjo del se Prizreni kishte mbetur ipeshkvi qė kur ishte kryeqytet i Kosovės, kurse tash e sa kohė Prishtina ėshtė kryeqytet e nė te nuk ka ipeshkvi. Kjo edhe ėshtė njėra nga arsyet se pse Prishtina duhet tė ketė katedrale.Po ashtu, duhet tė kihet parasysh fakti se me krijimin e shtetit tė Kosovės, Kosova duhet ta ketė edhe Konferencėn Ipeshkvore, e cila pėrbėhet nga mė sė paku dy ipeshkvi. Ndaj, nėse shteti i Kosovės dėshiron qė nesėr tė ketė marrėdhėnie tė mira diplomatike me Vatikanin, por edhe me shtetet perėndimore, atėherė nuk duhet tė shqetėsohemi se pse nė Prishtinė duhet tė ketė edhe katedrale.Tė pėrkujtojmė se Kisha e vjetėr Katolike nė Prishtinė ka qenė nė lokacionin e Shtėpisė sė vjetėr tė mallrave, pėrkatėsisht pėrballė hotelit “Grand”. Atė e shpėrnguli me dhunė pushteti komunist ku bėnin pjesė edhe shqiptarėt, kurse nė tokėn e saj pėr rreth ėshtė ndėrtuar Fakulteti Juridik, ai Ekonomik e tash sė voni edhe kisha ortodokse serbe, pėr ēka askush nuk e ngriti zėrin, e pėr katedralen aty-kėtu “ēohet” pluhur pikėrisht nga shqiptarėt!?Nė fakt, dikur edhe Prizreni ishte pjesė e Konferencės Ipeshkvore tė Jugosllavisė, mirėpo qė nė kohėn e pėrcaktimit tė shqiptarėve pėr status tė pavarėsisė, ipeshkvi i Kosovės ėshtė vėzhgues nė Konferencėn Ipeshkvore tė Shqipėrisė. Pas luftės nė Kosovė, Vatikani bėri njė hap diplomatik pėr ēka me dekret (tė 24 majit 2000) e shpalli Prizrenin Ordinariat Apostolik. Nga kjo del se Prizreni nuk ka asgjė mė me Konferencėn Ipeshkvore tė Jugosllavisė, pėrkatėsisht se Prizreni drejtpėrdrejt i pėrgjigjet Vatikanit dhe se me tė konsultohet pėr gjėrat kishtare dhe pastorale, pra Ordinariatin Apostolik e pavarėsoi nga tė gjithė. Deri te kjo erdhi pasi qė Kosova ishte nėn protektorat tė Kombeve tė Bashkuara. Ky veprim ishte njė hap diplomatik nga Vatikani pėr shkak tė gjendjes politike nė tė cilėn ndodhet Kosova. Ky titull ėshtė edhe sot e kėsaj dite pėr Ipeshkvinė e Kosovės. Pra, obligim i ipeshkvit tė ri, imzot Dodė Gjergjit, do tė jetė qė ta kthejė Ordinariatin Ipeshkvor nė Ipeshkvi.Do pėrmendur se disa qarqe e medie tė Kosovės nga “zemėrgjerėsia” qė patėn ndaj shqiptarėve tė besimit katolikė, u deklaruan se katedralja nuk do t’i pengonte sikur tė ndėrtohej diku jashtė qytetit, qė ėshtė ngatėrruar me kuvende apo manastire tė rregulltarėve. Megjithatė, nuk duhet harruar se kudo nėpėr botėn e civilizuar katedralet janė nė qendra tė qyteteve, e kur kihet parasysh se Prishtina dikur e kishte pas edhe kishėn katolike nė qendėr, atėherė vetvetiu del se edhe katedralja duhet tė ngrihet pikėrisht nė qendėr tė Prishtinės.Nė anėn tjetėr, katedralet nėpėr botė janė pjesė e kulturės sė njė populli apo vendi. Bile, nė shumė qendra perėndimore katedralet janė pikat kryesore tė kulturės. Ndoshta edhe pėr ne njė gjė e tillė do t’i referohej kulturės sonė kombėtare, me tė cilėn aspirojmė ta njohtojmė opinionin e gjerė ndėrkombėtar e tė dėshmojmė se Prizreni kishte mbetur ipeshkvi qė kur ishte kryeqytet i Kosovės, kurse tash e sa kohė Prishtina ėshtė kryeqytet e nė tė nuk ka ipeshkvi. Kjo edhe ėshtė njėra nga arsyet se pse Prishtina duhet tė ketė katedrale. Po ashtu, kjo duhet tė jetė ndėr arsyet kryesore qė katedralen ta pranojmė si pjesė tė kulturės sonė. Me kėtė edhe Kosovės, e nė veēanti Prishtinės, do t’i kthehej shpirti dhe djepi i besimit dhe i artit.Shpeshherė kemi hasur nė shkrime historike ku thuhet se kėtė apo atė kishė e kanė shkatėrruar turqit, pėr shkak se ishte shqiptare, kurse disa qarqe edhe nė kėtė kohė pengojnė ngritjen e qendrės sė ipeshkvisė si institucion fetar e shtetėror, pėrkatėsisht pengojnė qė ipeshkvi shqiptar ta ketė qendrėn nė shtėpinė e vet.Fundja, nuk ėshtė mirė qė Ipeshkvia e Kosovės tė shikohet si armike nė shtėpinė e vet. Nga kjo del se Ipeshkvia po kthehet nė shtėpinė e vet shekullore, ndaj edhe nuk pėrkon me dinjitetin shqiptar tė traditės qė tė mos lejohet katedralja nė shtėpi ku e kishte shekuj me radhė e nė bazė tė cilės dimė tė krenohemi dhe na njeh bota.Nė anėn tjetėr, shumė shpesh jemi nervozuar kur ka ndodhur qė diplomatėt e huaj tė kenė vizituar Manastirin e Deēanit, Patrikanėn e Pejės apo Kishėn e Graēanicės, e jo edhe Ipeshkvinė e Prizrenit, apo se ne jemi mburrur qė Manastirin e Deēanit e kishte ndėrtuar njė arkitekt shqiptar, kurse atė qė ėshtė shqiptare nuk e pranojmė, e nė kė rast kishėn katedrale (!).Sė fundi, kisha katedrale nė Prishtinė do tė mbajė emrin e njė shqiptareje, pra emrin e sė Lumes Nėnės Terezė, nėpėrmjet tė cilės na njohu bota bashkėkohore.

Giovanni
04-09-07, 16:48
https://mx.isti.cnr.it/www_service/wwwdomman/html/redirezione/attenzione.gif


Ju lutem mos dilni nga tema...
Permabajuni ne teme se per ndryshe kjo teme mbyllet

Giovanni.

Preshevar
04-09-07, 17:07
Katedralja, seli ipeshkvore

Albert RAMAJ


Prizreni kishte mbetur ipeshkvi qė kur ishte kryeqytet i Kosovės, kurse tash e sa kohė Prishtina ėshtė kryeqytet e nė tė nuk ka ipeshkvi. Kjo edhe ėshtė njėra nga arsyet se pse Prishtina duhet tė ketė katedrale


Kėt e quan Arsye ? :rolleyes: ... un spo shoh Arsye.

Pse vall nuk e ndėrtoni njė nė Stubėll ? Aty ka tė krishter dhe aty ju konvenon njė katedrale nė qoft se me t'vėrtet keni nevojė.


Me vjen keq qė ju mungojn edhe argumentėt per me ndertu njė katedrale qė s'ju vyn. Ne sjem shtet mbretror siq ka qen Franca me stilin Gotik apo Italia me stilin Romak... Ne skem as Stil ! Thjesht, s'ka as kuptim kjo Katedrale....

Nė qoft se dikush prej jush din me spjegue mė mir, le te urdhėrojn se deri tash nuk e pash se PSE po ju nevojitėt ? A spo ka ven ne kisha apo qka u bo ? Si mbijetuat deri me tash ?...

eurostar
04-09-07, 17:21
KATEDRALJA – PĖR KŹ?
Nga Hans-Joachim Lanksch
Sep 4, 2007, 08:45


http://gazetajava.com/artman/uploads/lanksch.jpg Hans-Joachim Lanksch Ja, mė 5 shtator fillon ndėrtimi i katedrales "Nėne Tereza".

Para disa vjetėsh kam ndigjue nji predikim tė priftit tė njohun jezuit, Atė Prof. Dr. Albert Keller SJ, i cili tha se Zoti s'ka nevojė pėr kishat, kishat s'i shėrbejnė Zotit por u shėrbejnė njerėzve dhe se njerėzit kanė nevojė pėr kishat, jo Zoti.

Po thom me vetėdijen e plotė, si katolik i angazhuem qė jam, qė ekzistojnė nji mori gjanash tė tjera pėr tė cilat gjindja e Kosovės tani kanė shumė mā shumė nevojė sesa pėr nji katedrale monumentale pėr pakicėn fare tė vogėl fetare katolikėsh kosovarė.

Kush, pra, ka nevojė pėr katedralen katolike nė Prishtinė? Ndoshta ata qė abuzojnė pandėrpre me emnin e murgeshės sė lumnueme katolike Agnes Bojaxhiu pėr qėllime politike ("shiko, o Evropė, kemi njė katedrale katolike, shiko se sa evropianė qenkemi!") apo ata qė abuzojnė me emnin e saj pėr qėllime kombėtarizmi tue e deklarue murgeshėn e lumnueme katolike si simbol kombėtar ("Gjergj Kastrioti Skanderbeg – Nėnė Terezė – Ismail Kadare").

Perėndimorėt, Ndėrkombėtarėt, Europianėt gjithashtu nuk kanė nevojė pėr nji katedrale
nė Prishtinė. Ata s'e matin europianitetin e Kosovės me kriterėt e naivėve qė e marrin me mend se Europa e identifikueka demokracinė me katolicizmin. Europianėve s'u intereson katedralja gjiganteske, atyne u intereson puna e shtetit juridik, mbrojtja e pakicave kombėtare nė Kosovė, aftėsia a joaftėsia e Kosovės pėr zgjedhje demokratike, aftėsia e saj pėr administrim e qeverisje etj. ama jo puna e nji krishtenizmi plakativ e demonstrativ.

Katedralja, ndoshta, u nevojitet katolikėve kosovarė? Ama jo, pėr t'iu lutė Zotit mjafton nji kishė e thjeshtė, mjafton – fundja – edhe nji karrigė e thjeshtė apo edhe nji cung druni ku rrin besimtari, kudokjoftė, me nji zemėr qė don me folė me Zotin, me iu avytė Zotit, me iu dorėzue dashnisė dhe mėshirės sė pafundme tė Zotit. Katolikėve shqiptarė mā tepėr u duhet, fjala vjen, nji pėrkthim i Biblės sė Shźjtė qė ata e marrin vesht – sidomos ata tė brezit tė vjetėr. Nji pėrkthim i Biblės nė idiomėn e natyrshme dhe tradicionale tė besimtarėve katolikė shqiptarė, nji pėrkthim gegnisht dhe qė s'i vjen era e sintaksės serbe.

Mos i duhet katedralja frymės sė Nanės Terezė? Ama ku i duhet asaj nji katedrale, asaj qė ēdo petelik qė e merrte (prej njerėzve tė mirė dhe prej njerėzve tė kėqinj) e jepte pėr hir tė tė vobektėve? Ajo do t'i kish dhanė milionat e katedraljes pėr fukaratė e botės qė janė kudo dhe me bollėk. Nji katedrale kinse "pėr nder tė saj" do me thanė nji moskuptim fundamental tė mesazhit tė saj.

Nė fund, shtrohet pyetja pėr kryesoren dhe Kryesorin – nė kjoftė se Zoti s'ka nevojė pėr kisha dhe katedrale, pėr ēka ka nevojė Ai? Fort bukur e thjesht e thotė Bibla: "Pėrse ti flijet nuk i pranon, e po kje se tė bāj therore, ti s’i pėlqen. Njė shpirt i penduem asht flije para Zotit: Njė zemėr tė thyeme e tė pėrvūjtė ti, o Zot, s’ e pėrbuz" (Psalm 51, 18-19, pėrkthim i Atė Danjel Gjeēajt OFM). Jepna, o Zot, tė gjithė neve nji shpirt tė penduem dhe nji zemėr tė pėrvujtun!

© by Gazetajava.com

at|n|
04-09-07, 21:14
Shembulli i Katedralese se shume perfolur ne Prishtine eshte njejte sikur shembulli i asaj shtepie , ku njeri nga bashkeshortet eshte steril (hudum) dhe krijojne kopsht per femije me te gjitha te mirat ne te ...
Por nuk i dihet ... egziston mundesia edhe per adaptimin e ndonje femije , apo femijet e kojshive do te lozin aty ose te pakten do iu bie ne sy ...... Kopshti i shkret ......

Kjo eshte shume e vertete vlla, Allahu te shperblefte.
Edhe une disa arsye shume te thjeshta dhe shume te verteta per "jo ndertimin e katedrales, simbolit te perqarjes se shqiptareve".
1. Objekti fetar ne kete rast katedralja, ndertohet per t'u kryer ritet fetare ne te. Shtrohet pyetja a eshte e nevojshme ndertimi i kesaj katedraleje ne Prishtine? - NJI JO e madhe. Kisha shen ndou ne lagjen ulpiana i ploteson te gjitha nevojat e komunitetit katolik ne prishtine, kshtu qe bie poshte pohimi per nevoja fetare. Ne kete mund te bindet kush te deshiron nese viziton diten e diele kishen e cekur.
2. Nuk ka nevoje qe nje kishe apo katedrale te na kujtoje neve se qka kemi ose nuk kemi qene. Te gjithe e dijme se kemi qene ne besimin e krishtere konkretisht besimin ortodoks dhe me nji pakice katolike. Mirepo ne jemi edhe pasardhesit e ilireve, a te ndertojme edhe ndonje vend adhurimi "diellit" "henes" etj etj sic kane qene iliret pagan?!!!
3. Rrenohet nji objekt shkollor, simbol i qendreses shqiptare dhe edukimit te prindereve tane.
4. Propagandohet se themeli i katedrales nuk do te vihet derisa te perfundoje te teresi ndertimi i katedrales. A eshte realizuar kjo? Natyrisht se jo. Themeli eshte vendos e shkolla eshte ne enderra. -> vazhdon maltretimi i nxenesve neper objektet shkollore qe nuk ju takojne. Keto jane fakte nuk mund t'i mohoje askush.
5. Thirrja e udheheqesve te kishes katolike per kthim ne rrenjet e te pareve. KJO ESHTE VIRUSI DHE AJO SHKENDIJA QE SI DUKET DO TE NXITE EDHE PERQARJE QE SI DUKET ESHTE EDHE QELLIMI FINAL I TE LARTPERMENDURVE. Nuk po kuptoj se a po na therrasin te kthehemi ne adhurim te diellit apo henes!!! Keta jane pellazget dhe iliret , paraardhesit tane, politeiste.
6. Nuk ka nevoje te tregohet per, as te nderohet e ashtuquajtura "NENE tereze". Se sa ka punu ajo per popullin shqiptar tregon veprimtaria e saj. Sa e di une kalkuta nuk eshte territor shqiptar apo jo?!!! Veprimtaria e saj kryekeput, misionare e perhapjes se krishterimit, keto jane fjalet e saj dhe te udheheqesit te saj papa gjoni pali 2.

Kaq per niher, met mira

at|n|

LOJETARI
05-09-07, 15:02
Varfėria mendore e disave,shpalosė leckat e shpirtėrave tė tyre endacakė qė bredhin tė tėrbuar nga frika e simboleve tė besimeve qė nuk i takojnė ata vetė .Kėto fytyra tė lyera me shkumė ,zdralė dhe sy tė dalur nga gropat e tyre ,bėhen edhe mė tė gėrditshme saherė qė njeriu merret me ta .Frika qė kanė ata nga jeta e tyre ,i bėn tė ēmenden .Bota u duket me kėmbė pėrpjetė ,e mbrapsht,prandaj edhe i pengon ēdo gjė qė nuk rrjedh sipas shablloneve tė tyre tė ngushta ,tė varfėra dhe tė njėanshme !!!.

Zana_ch
05-09-07, 19:28
Pėrvjetori i Nėnės Tereze nė Kosovė shėnohet me fillimin e ndėrtimit tė katedrales qė mban emrin e saj


http://www.rtklive.com/img/cnt/news/katedralja.jpg

10 vjetorit i vdekjes sė humanistes shqiptare Nėna Terezė, u shėnua sot edhe nė Prishtinė me disa aktivitete tė organizuara nga Kisha Katolike nė Kosovė. Nė oborrin e ish gjimnazit “Xhevdet Doda”, ėshtė zhvilluar ceremonia e fillimit tė ndėrtimit tė Kishės Katedrale qė i kushtohet humanistes Nėna Terezė.
Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, tha se “Katedralja do tė jetė njė objekt qė do tė prezantojė vlerėn tonė, identitetin dhe ndjenjėn tonė ndaj besimeve. Prishtina, tha presidenti Sejdiu, me kėtė qasje do tė ketė ndjenjėn pėr tė ecė mė shpejt me vlera tė reja. Katedralja ėshtė projekt i Ipeshkėvisė sė Kosovės, ndėrkaq do tė financohet nga Konferencat Ipeshkvore tė disa vendeve evropiane nga kontributet e besimtarėve katolikė. Vetė Papa Benedikti XVI ka ndarė njė pjesė tė mjeteve pėr ndėrtimin e kėsaj Katedrale e cila do tė kushtojė disa miliona euro.

Nė Shqipėri programe tė veēanta tė shėnimit tė pėrvjetorit

10 vjetori i vdekjes sė Nobelistes sė paqes me origjinė shqiptare, Nėnė Tereza, po pėrcillet nė Shqipėri me njė program veprimtarish nė pėrkujtim tė humanistes qė njihet dhe respektohet nė tė gjithė botėn.
Protagonistėt e kalendarit 10 ditor (5 shtator deri mė 15 shtator) tė pėrkujtimit tė Nėnė Terezės janė artistė, historianė, studiues te veprės sė saj, filatelistė, kineastė etj., tė cilėt po i risjellin publikut brenda dhe jashtė Shqipėrisė aktivitetin dhe rolin e shėnjtores qė gjithė jetėn ja fali paqes, dashurisė e dhembshurisė njerėzore.Nė rrugėt kryesore tė Tiranės prej ditėsh janė vendosur billboard-e tė pėrmasave tė mėdha me portretin e saj. Nė shtėpinė ku ka jetuar vetė Nėnė Tereza dhe e motra ėshtė vendosur njė pllakė pėrkujtimore. Nė Muzeun Historik Kombėtar ėshtė hapur njė ekspozitė dokumentare dhe fotografike me titull: “Memoriali pėr Nėnė Terezėn”. Ministri i Kulturės Ylli Pango e konsideron prezencėn e Nėnė Terezės nė Muze si tė pėrkohshėm me kėtė format, pasi nga institucioni i tij ėshtė planifikuar hapja e njė pavioni tė veēantė e tė pėrhershėm.“Kemi lidhje me perfaqesues te shoqatatave te bashkėatdhetarėve tanė nė Itali dhe me diasporėn nė vende tė ndryshme, tė cilėt kanė nisur prej kohėsh ngritjen e nje fondi tė posaēėm pėr ndėrtimin e pavionit tė Nėnė Terezės, qė do tė jetė njė pavion madhėshtor dhe do tė bėhet pjesė organike e Muzeut Historik Kombėtar”, thotė ministri i Kulturės Ylli Pango.


Ndėrkohė piktorėt mė tė njohur shqiptarė kanė hapur nė sallėn e madhe tė Galerisė Kombėtare tė Arteve nė kryeqytet njė ekspozitė me titullin domethėnės: “Mrekullitė e Dashurisė” ku ka punime tė frymėzuara nga aktiviteti i Nėnė Terezės. Nė njė nga pikat mė strategjike hyrėse nė territorin shqiptar, nė njė vend tė dukshėm tė aeroportit ndėrkombėtar “Nėnė Tereza” ėshtė vendosur i saj.

Nė ditėt e memories dhe nderimit tė shėnjtores sė madhe do tė jenė protagonistė dhe fėmijėt, tė cilėt veē koncerteve do tė hapin njė ekspozitė kolektive mbi figurėn e Nėnė Terezės. Pjesė e programit do tė jenė edhe ekspozita dokumentare dhe simpoziumi qė do tė organizojė biblioteka kombėtare, shfaqja e disa filmave dokumentarė ku nė qėndėr ėshtė po humanistja e madhe me origjinė shqiptare.
Pėrmbyllja e aktivitetit 10 ditor do tė bėhet me njė koncertin e madh tė paqes qė do tė mbahet pasditen e 15 shtatorit nė Tiranė me pjesėmarrjen e artsitėve mė tė njohur nga Shqipėria dhe trevat ku jetojnė shqiptarėt.

Pėrvjetori shėnohet edhe nė Kalkuta
Lutje tė veēanta janė thėnė nė varrin e Nėnė Terezės me rastin e 10-vjetorit tė vdekjes sė saj. Qindra njerėz morėn pjesė nė ceremoninė e rastit nė Kalkutė, ku shumė vetė bėn thirrje pėr shenjtėrimin e shpejtė tė murgeshės shqiptare. Nėnė Tereza ėshtė nderuar me ēmimin Nobel pėr punėn e bėrė nė Indi.
Por korrespondentėt thonė se ka patur dyshime lidhur me shenjtėrimin e saj pas botimit tė disa letrave, tė cilat Nėn Tereza kishte dashur t'i hidhte. Nė kėto letra tregohet se ajo kishte dyshime pėr sa i takon Zotit gjatė kohės qė ka shėrbyer nė kasollet e Kalkutės. Nėnė Tereza ėshtė lumturuar, njė proces qė ėshtė njė hap pėrpara kanonizimit siē quhet nga Kisha Katolike procesi i shenjtėrimit. Aktivitetet pėr shėnimin e pėrvjetorit tė vdekjes zhvillohen edhe nė Maqedoni. (e.h)

mullari
26-09-07, 02:19
Ndreqne migjo ,ndreqne ,veq a kini pare ,pse jo ,shpi e Zotit osht.

All-llahu ju shperbleft me te mirat e tij ,po mu po me qudisin do vllazni te nij ,qi po jan kundra,pse bre me ko kundra ,marre bre per ne ,po ku me marr se po muj e nreqin ,keta te tynen ne te tonen ,mas bohi si hatabi e do tjere si ai, pash nji all-llah qe ish shembull per keq ketu ,vallha per pa ko vet shejtani se ndryshe nuk bon e vepron insani.

Une jam per nji po,te madhe ,perenija ju nimoft.


A jem shqiptar a jo?