PDA

View Full Version : Dhuna kundėr grave- vepėr penale


Reana
20-09-05, 06:18
Ne jeten e perditshme, ne diskutime ne rrethin familjar, ne shoqeri, ne media, na bie rasti te degjojme per raste te dhunes direkte te formave te ndryshme apo in-direkte, (respektivisht te imponimit te sjelleve, botekuptimeve, vlerave te caktuara) kunder gjinise femrore nga ana e meshkujve!
Cka mendoni per kete??? Sa jemi te vetedijshem per ate se cka ndodh brenda kater mureve ne familjet tona shqiptare?


(ne vazhdim nje shkrim interesant nga Gazeta Gjermane Deutsche Welle!)


Sabine Ripperberger

D.W.Jo vetėm nė Pakistan, Jordani dhe Turqi e vende tė tjera myslimane, janė kryer vrasje nė emėr tė nderit. Por vrasje tė tilla kanė ndodhur edhe nė vendet perėndimore, edhe nė Gjermani. Madje deri para disa kohėsh ato cilėsoheshin si "vepra penale tė varura nga mentaliteti" dhe me kėtė ato penalizoheshin me lehtesime si vrasje nė gjaknxehtėsi, e jo si vrasje tė paramenduara.

Dhuna kundėr gruas ėshtė nė tė vėrtetė njė akt i dėnueshėm dhe njė shkelje e rėndė e tė drejtave tė njeriut, shprehet Kai Müller nga Amnesti International. Kjo organizatė po pėrpiqet, qė prej vitit tė shkuar, pėrmes njė fushate ndėrkombėtare tė tėrheqė vėmendjen e opinionit publik me moton: "Shiko dhe vepro - ndal dhunėn kundėr gruas".
Edhe Ministria pėr familjen nė Gjermani pėrpiqet qė tė sensibilizojė opinionin. Aktualisht po pėrgatitet njė projekt nė Gjermani, qe tė ngrihet njė qendėr emergjence, apo njė numėr telefoni i njėjtė nė tė gjithė vendin, ku gratė tė mund tė telefonojnė kur ndodhen nė rrezik.

Organizata gjermane e tė drejtave tė gruas "Terre des Femmes" ka mjaft ekspertė pėr mbrojtjen e tė drejtave tė gruas. Prej themelimit tė saj nė vitin 1981, kjo organizatė ėshtė marrė me rastet e krimeve "nė emėr tė nderit". Dhunė ndaj gruas, cilėsohet sipas kėsaj organizate, jo vetėm vrasja pėr nder, apo martesa e detyruar, por edhe gjymtimi seksual dhe dhuna familjare, tė cilat nė Gjermani dėnohen me ligj. Christa Stolle, drejtuesja e "Terre de Femme" shprehet: Nė mes tė Gjermanisė janė zhvilluar shoqėri paralele patriarkale. Nė emėr tė tolerancės dhe shoqėrisė multikulturore, dhuna ndaj gruas nuk u trajtua ashtu siē duhet. Pėr fat tė mirė, viktimat herė pas here thyejnė heshtjen e tyre dhe kthehen nė aktiviste dhe mbrotjėse tė grave: Serpa Ēeleli ėshtė njė turke, autore e nje libri kundėr martesės sė detyruar. Ajo eshte diskutuese e cila flet nėpėr shkolla pėr kėtė temė. Poashtu kosovarja Hanife Gashi, vajza 16 vjeēare e tė cilės u vra nga babai i saj, nė emėr tė ruajtjes se nderit. Libri i saj "Dhimbja ime mban emėrin tėnd" ėshtė njė sinjal kundėr terrorit tė burrave nė shumė familje emigrantėsh. Hanife Gashi mbėshtet punėn e organizates sonė Terre des Femme".

Kėrkohet ashpėrsimi i ligjit

Kjo organizatė kėrkon nga qeveria gjermane shfuqizimin e ligjeve, tė cilat u mundėsojnė keqbėrėsve paraqitjen e rrethanave lehtėsuese. Krijimi i ambienteve tė mbrojtura pėr gratė ėshtė i nevojshėm, pasi nė shumė vende shtėpitė e grave janė njė gjė e rrallė. Nga ana tjetėr duhet tė gjenden financime pėr fushata qė tė iniciojnė ndryshimin e mentalitetit mbi gruan. Avokatja me origjinė turke, Sejran Ates, e nderuar edhe me Ēmimin e Berlinit pėr Gruan, ngre zėrin, pėr mungesėn e vetėdijėsimit nė komunitetin turk pėr ekzistencėn e njė problemi tė tillė. Ajo kėrkon: Ne duhet tė ashpėrsojmė ligjin, tė kontrollojmė se si vepron ai, dhe tė bėjmė qė ai tė zbatohet. Por duhet tė krijojmė edhe ligje tė reja. Kėrkesa ime, e mbėshtetur edhe nga "Terres Femmes" ėshtė qė martesa e detyruar tė trajtohet si njė akt penal mė vete dhe jo nėn nenin e shtrėngimit dhe detyrimit me dhunė. Kjo do tė ishte diēka mė shumė se ashpėrsim.

Majida Riviza, nga Komisioni pėr statusin e gruas nė Pakistan bėn fjalė pėr njė tė vėrtetė tronditėse. Rreth 1500 gra dhe vajza vriten nė Pakistan ēdo vit pėr shkak tė nderit. Madje pėr kėtė mjaftojnė vetėm thashathemet dhe jo faktet. Autorėt e krimit gjenden nė rrethin familjar. Rivizi apelon tek organet e drejtėsisė dhe policisė nė mėnyrė qė ato tė jenė mė tė vėmendshme ndaj problemeve tė grave.

Nė shumė raste, vrasje tė tilla mbulohen nėn emrin e nderit. Por dosje tė panumėrta tė proceseve gjyqėsore nga mė tė ndryshmet, japin njė pamje tjetėr: Vrasjet nė emėr tė nderit, kryhen shpesh me qėllim tė fshehjes sė akteve tė tjera tė dėnueshme, si pėrdhunimi apo incesti, tė cilat turpėrojnė familjen. Nga ana tjetėr vrasje tė tilla janė shprehje e problemeve tė rėnda familjare, prej kohėsh tė pazgjidhura, si psh. sherre familjare apo probleme trashėgimie.

Krokodilli
20-09-05, 06:54
ja edhe nje shrim i Reanes,, qe tregon dhe shtin urrejtje mes femres dhe mashkullit,,


JAM KUNDER DHUNES PA MARR PARASYSH ,,


.........
ne Australi ne shumicen e rasteve femra e dhunon, perdor, tradheton, keqtrajton mashkullin..

siq e kam then me par,, femra vran njeriun dhe mund te shpetoj burgimit,, mashkulli me mbyt nje mac ne rrug shkon ne burg 5 vite ""fakte''
:wink: :wink: 8)

GURI SYLAJ
20-09-05, 08:06
Nje teme shume e qelluar dhe aktuale.
Pajtohem plotesisht me te gjitha qe u than me lart duke shfrytzuar rastin te shtoj edhe dicka qe, eshte lene anash, ndoshta pa qellim.
Dukuria qe ketu quhet dhun ndaj gruas, ne mjediset e ndryshme, nuk vjen vetevetiu por e ndihmuar dhe e stimuluar nga shume faktore tjere qe gjithashtu jan negativ per te gjitha shoqerite ne bote.
Rastet e permendura ne Gjermani jan te prekeshme por shoqeria gjermane duhet t'i luftoj keto dukuri jo vetem me luftimin e dhunes ndaj gruas por edhe me luftimin e shume dukurive tjera te cilat jo qe luftohen por ndodhe qe edhe te stimulohen nga resore te caktuara te shtetit. Si shembull po permend aferen e vizave ne Ukraine e pse jo edhe ne Shqiperi e Kosove.
E keqja nuk mund te luftohet vetem pjeserisht por ose e tera ose kjo lufte eshte e humbur.
Mund te themi , dhe kete me shume fakte, se familja gjermane eshte ne krize, dhe kjo krize vrehet vetem atehere kur ndodhin gjera te tilla. Dhe me vije keq qe ketu permenden vetem shembuj qe vijn nga nje pjese e shoqerise te mos them vetem ajo qe ndodhe ne familjet e te huajve por realisht shiquar as familja gjermane nuk eshte e kursyer nga raste te tilla e jo rralle edhe me te renda.
Si eshte e mundur qe nje femer e ardhur ne menyre te rregullt , te keqtrajtohet me vite te tera dhe kjo te hetohet , te publikohet dhe te mirret shembull si dhune ndaj gruas vetem kur ndodhe me e keqja.
Mendoj se e keqja kur behet pjese e biznisit edhe shteti , mjerisht ,
e toleron , te mos them e ndihmon dhe ne rastet tragjike mundohet te reagoj por nga nje kende qe per mendimin tim eshte i vone dhe i gabueshem.
Ky ishte vetem nje aspekt i problemit ne fjale ne familjen e sotme ketu ne Gjermani.

Guri Sylaj

zemermiri
20-09-05, 09:50
Dhuna perdoret nga i forti ndaj te dobetit , nuk eshte vetem shprehi e shoqerise tone, por eshte dicka cka neve duhet te na preokupoj . Femra ne shoqerine tone eshte e pambrojtur me ligj edhe pse ligjet ekzistojne.Nje pjese te fajit e ka edhe femra vete. Mirpo fajtori kryesor eshte mashkulli i cili te ne shume rralle eshte i formuar si qenje sociale .Gjelozia te mashkujt shqipetare eshte semundje, e cila me kohe ka nxite nje varg semundjesh tjera tani per tani gati te pasheruara .Femra te ne trajtohet si prone, kemi raste ku edhe sot shitet me para . Mirpo kemi edhe raste te kunderta ku femra perdore dhunen , cila munde te jete gjitheashtu edhe me ekstreme qofte ajo dhune ndaj mashkullit apo edhe ndaj femres Keto semundje nuk sherohen lehte , kemi nevoje per nje arsimim me te mire .

Naki
20-09-05, 17:03
Ne jeten e perditshme, ne diskutime ne rrethin familjar, ne shoqeri, ne media, na bie rasti te degjojme per raste te dhunes direkte te formave te ndryshme apo in-direkte, (respektivisht te imponimit te sjelleve, botekuptimeve, vlerave te caktuara) kunder gjinise femrore nga ana e meshkujve!
Cka mendoni per kete??? Sa jemi te vetedijshem per ate se cka ndodh brenda kater mureve ne familjet tona shqiptare?

I Takojė njė Gjenerate Ku Gjinija Femėrore Ka dalė nga shtypja Patriarkale,Pozita dhe vetėvendosja pėr menyren e Jetės ka ende Bariera Sociale tė Bazuara nė Traditat Trashigmtare Folklorike Ku Gjinija Mashkullore Luanė rolin E Gjykuasit dhe Vendimarrėsit.
Ka njė Trendė tė zhvillimit dhe pėrparimit tė pozites sė Femrės nė Familjet Tona Shqiptare.
Arsimimi I Femrės Ka ndihmuarė Vetėvetiu tė marrė nė duarė Instrumentin Tė ashtu quajtur Vetėbesim dhe kėmbėngulje Nė zgjedhjen e Mėnyres sė jetesės duke mos i lėnė Hapsirė alternative Botkuptimeve tė ndryshme nė segmente tė ndryshme edukative sociale Tė trashiguara Nga logjikat e ndryshme Tė Kohės,Sistemit tė Jetesės etj.
Nė ēdo shoqėri apo Kultura Tė ndryshme Ka Dhunė Ndajė Gjinisė Femėrore,Kjo Ndodhė nė shoqėrit tė ashtu quajtura Shumė Zivilizuese.

Ju sjellė Njė rastė tė njė Kolege Gjermane qė Rjedhė nga Familja tipike Gjermane kjo Zonjė 40 vjeqre Jetonė nė njė dhunė sistematke Familjare. Mbrenda katėr Mureve te shtėpisė nga Prindėrit e sajė i ėshtė cenuar Lirija e Mėnyres sė jetės sajė.
Edhe pėr kunder Vullnetit tė sajė,tė Jetoi Vetėm Nė njė Apartamen ,Tė ketė Patent Shoferi,Tė ketė dashnor,Tė ketė Telefonė tė sajė privat etj.Nuk ka guxim tė paraqes ,tė kėrkojė.
Kjo ėshtė njė e Vertetė apstrakte pėr shoqėrin Gjermane dhe pėr Njerzitė qė e njohim Kėtė Zonjė.

Raste tė tilla Pėrjetoi edhe nga Kulturat tjera shoqėrore,Sot Hiq mė largė Nė repartin Spitalore ku unė punojė Ekipi Emergjentė Sjellė njė Vajzė 16 Vjeqare Tė quajtur Nazmy ,Pacientja Turke Ishte Nė gjendje tė rėndė Toksike Kisht pirė Substanca helmuse me qėllim qė tė mbytė veten nga Dhuna Prindore qė pa deshiren e sajė e kishin Fejuar pėr Njė Turkė Qė Jetonte nė Turqi.
Nėna e sajė Deklarojė Gjatė Anamnezes Sekrete.
Vertetė e Ndjeva Veten shumė Keqė para Njė nėne Turke Qė qante Me shpirtė.Naki

laliloli
20-09-05, 21:11
Dhuna ndaj kujdo qofte eshte veper penale--edhe ndaj meshkujve

Psikologu
20-09-05, 22:38
Pershendetje e nderuara Reana dhe pergezime pėr hapjen e temes sė qelluar.
Sa i perket kesaj teme ne lidhje me dhunen nė familje , do tė shkruaja vetem disa fjalė tė shkurtera.
Dhuna si mjetė i ndoj njeriu ne jeten e perditeshme , mundet tė jetė e shumė natyrave njerzore tė cilet i kryejnė keto akte, bazuar edhe ne ato shendetsore psiqike, trashegimtare te njė "kulture" qeshtje nderi , problemet ekonomike etj etj.
Por asnje nga keto , nuk i jep te drejten askuj qė tė perdorė dhunen ne mesin e ngrohtė familjarė ,sepse dhuna nuk ka jetė ne njė familje , ajo nuk mund te quhet aspak familje por vetem njė llojė llogori i terrures ndaj njerzimit , sidomos i personit me tė dobetė fizikė , qka jo vetem qė do ta quaja veper penale , por veper shtazarake , kriminele , jo njerzore , e tė gjitha keto ti bashkangjis nė njė term , veper bishash.
Dihet se shumė vrasje dhe dhua ndodhin ne mesin e njerzimit nė tė shumten e rasteve si ata e quajnė " qeshte nderi" por nderi i njė burri nuk gjindet nė trupin e njė femres , ajo ka nderin e vetė ndersa jy se ka , ajo ka te drejten e lirisė e ky se lejon , pra definimi "nderi" ėshtė vetem pjesė e njerezve xheloxzė , njerezve tė cilet e shofin ketė botė vetem si pjesė dhe e drejtė e tyre, e mu pėr ketė kjo qeshtje edhe ka mbeshtetje ne disa vende te ndryshme boterore , por ne disa vende denohet fare shumė , edhe pse do tė ishte nevoja qe akoma te rritet denimi nė keto raste.
Kur mungon dialogu dhe nuk ka bashkveprim ose bashkjetes , cdo kush duhet tė vazhdojė jeten e vetė dhe tė jetė i vetdishem se askush nuk ėshtė pronė e askuj dhe as qė do tė jetė.
Arsyet e ndryshme janė ketu , por ėshtė edhe e pranishme qeshtja e botes seksuale , pra me kalimin e kohes edhe ndryshon , gjė e cila ndikon ne futjen e me shumtė tė dhunes ne mesin e qiftetve ne fjalė , sepse dikund edhe mosha e luan njė diferencė tė madhe dhe se kjo edhe behet si shkak kryesorė , por ka edhe shkaqe te tjera te kesaj natyre , kur qeshtja e dobet e jetes seksuale mundet tė shfaqet edhe si llojė semundje , lendimi tė sistemit nervorė ose qeshtjet depresive ne jeten e njeriut.

Sdo te shkoj me gjatė tash , por vetem do tė cekja me njė fjalė se ;
Aty ku perdoret dhuna nje here ajo sdin tė ndalet , por vetem rritet me teper, pra ata qė bijnė ne ketė llojė torture , tė mos presin por te marrin vendimet e tyre nė kerkes tė nje jete tė re.

Me nderime ;

Psikologu

dr1ta
21-09-05, 00:12
Ne jeten e perditshme, ne diskutime ne rrethin familjar, ne shoqeri, ne media, na bie rasti te degjojme per raste te dhunes direkte te formave te ndryshme apo in-direkte, (respektivisht te imponimit te sjelleve, botekuptimeve, vlerave te caktuara) kunder gjinise femrore nga ana e meshkujve!
Cka mendoni per kete??? Sa jemi te vetedijshem per ate se cka ndodh brenda kater mureve ne familjet tona shqiptare?
Sot shikova ne tv nje femen posa ka dal nga burgu, ajo dhe motra e saj jan dhunu nga babi i saj me vite. E ka mbyt pra baben e vet dhe esht denu 7 vite ne burg , esht shume keqardhje , nje her esht dhunu nga babai tani nga vet ligji :roll: sidoqoft askush ska drejt te merr shpirtin dikujt tjeter edhe pse disa detyrohen nga lendimet e teperta .

Sa i perket dhunes ndaj femnave shqiptare thjesht femna duhet vet te ndermare masa kunder dhunes , as kafsha nuk rehet dhe dhunohet, Duhet hapur instiuticione te ndryshme per mbrojte te femrave shqipater , edhe pse duket e pamundeshme ne trojet tona , shkaku i munges parave , sindoqoft ne te gjithe duhet pranuar ce dhuna ne shoqerine tone esht shume e madhe , Sigurisht ka femna ce kerkojn ndihme te familja , por ndonjher mentaliteti jone nuk i lejon ti ikin dhunes . :(

Krokodilli
21-09-05, 10:14
[/quote]

Sot shikova ne tv nje femen posa ka dal nga burgu, ajo dhe motra e saj jan dhunu nga babi i saj me vite. E ka mbyt pra baben e vet dhe esht denu 7 vite ne burg , esht shume keqardhje , nje her esht dhunu nga babai tani nga vet ligji :roll: sidoqoft askush ska drejt te merr shpirtin dikujt tjeter edhe pse disa detyrohen nga lendimet e teperta .

:([/quote]

eshte desht keto dy vajza me mbyt babin e vet e mos me shku ne burg fare,, si mendon ti dr1ta??
edhe ndodhin keso gjera,, femra vran,, masakron,, dhe jeton neper plazhat e Jamaicas ne liri

dr1ta
21-09-05, 23:38
Sot shikova ne tv nje femen posa ka dal nga burgu, ajo dhe motra e saj jan dhunu nga babi i saj me vite. E ka mbyt pra baben e vet dhe esht denu 7 vite ne burg , esht shume keqardhje , nje her esht dhunu nga babai tani nga vet ligji :roll: sidoqoft askush ska drejt te merr shpirtin dikujt tjeter edhe pse disa detyrohen nga lendimet e teperta .

:([/quote]

eshte desht keto dy vajza me mbyt babin e vet e mos me shku ne burg fare,, si mendon ti dr1ta??
edhe ndodhin keso gjera,, femra vran,, masakron,, dhe jeton neper plazhat e Jamaicas ne liri[/quote]


Une thash askush ska drejt te merr shpirtin dikujt , edhe pse dikush e meriton .

Mire ce paske statistike ku vajzat kriminale jetojn :D

Krokodilli
22-09-05, 09:52
Sot shikova ne tv nje femen posa ka dal nga burgu, ajo dhe motra e saj jan dhunu nga babi i saj me vite. E ka mbyt pra baben e vet dhe esht denu 7 vite ne burg , esht shume keqardhje , nje her esht dhunu nga babai tani nga vet ligji :roll: sidoqoft askush ska drejt te merr shpirtin dikujt tjeter edhe pse disa detyrohen nga lendimet e teperta .

:(

eshte desht keto dy vajza me mbyt babin e vet e mos me shku ne burg fare,, si mendon ti dr1ta??
edhe ndodhin keso gjera,, femra vran,, masakron,, dhe jeton neper plazhat e Jamaicas ne liri[/quote]


Une thash askush ska drejt te merr shpirtin dikujt , edhe pse dikush e meriton .

Mire ce paske statistike ku vajzat kriminale jetojn :D[/quote]

eshte tragjedi qe njerez te gjor, qe skan ndjenja njeriu,, , bejn keso gjera, keso pun qe nuk i pershtaten,,apo nuk kan asgje te perbahsket me njeriun...
ky baba i ketyre vajzave meriton burg te perjetshem,, (aty do ta provoj edhe ai perdhunimin nga zezaket :) )
sa per keto vajza- mendoj se kan vepru ne menyren me normale , gjithkush do ta beje nje gje te till po te ndodhej ne te njejten pozit (edhe pse eshte kunder ligjit te merret jet njeriu)

Mire ce paske statistike ku vajzat kriminale jetojn :D

isha ne Jamaica dr1ta para 2 viteve,, aty takova WILD GIRLS :) dhe u binda vet..

Reana
24-09-05, 05:24
Organizata gjermane e tė drejtave tė gruas "Terre des Femmes" ka mjaft ekspertė pėr mbrojtjen e tė drejtave tė gruas. Prej themelimit tė saj nė vitin 1981, kjo organizatė ėshtė marrė me rastet e krimeve "nė emėr tė nderit". Dhunė ndaj gruas, cilėsohet sipas kėsaj organizate, jo vetėm vrasja pėr nder, apo martesa e detyruar, por edhe gjymtimi seksual dhe dhuna familjare, tė cilat nė Gjermani dėnohen me ligj. Christa Stolle, drejtuesja e "Terre de Femme" shprehet: Nė mes tė Gjermanisė janė zhvilluar shoqėri paralele patriarkale. Nė emėr tė tolerancės dhe shoqėrisė multikulturore, dhuna ndaj gruas nuk u trajtua ashtu siē duhet. Pėr fat tė mirė, viktimat herė pas here thyejnė heshtjen e tyre dhe kthehen nė aktiviste dhe mbrotjėse tė grave: Serpa Ēeleli ėshtė njė turke, autore e nje libri kundėr martesės sė detyruar. Ajo eshte diskutuese e cila flet nėpėr shkolla pėr kėtė temė. Poashtu kosovarja Hanife Gashi, vajza 16 vjeēare e tė cilės u vra nga babai i saj, nė emėr tė ruajtjes se nderit. Libri i saj "Dhimbja ime mban emėrin tėnd" ėshtė njė sinjal kundėr terrorit tė burrave nė shumė familje emigrantėsh. Hanife Gashi mbėshtet punėn e organizates sonė Terre des Femme".

Kėrkohet ashpėrsimi i ligjit

Kjo organizatė kėrkon nga qeveria gjermane shfuqizimin e ligjeve, tė cilat u mundėsojnė keqbėrėsve paraqitjen e rrethanave lehtėsuese. Krijimi i ambienteve tė mbrojtura pėr gratė ėshtė i nevojshėm, pasi nė shumė vende shtėpitė e grave janė njė gjė e rrallė. Nga ana tjetėr duhet tė gjenden financime pėr fushata qė tė iniciojnė ndryshimin e mentalitetit mbi gruan. Avokatja me origjinė turke, Sejran Ates, e nderuar edhe me Ēmimin e Berlinit pėr Gruan, ngre zėrin, pėr mungesėn e vetėdijėsimit nė komunitetin turk pėr ekzistencėn e njė problemi tė tillė. Ajo kėrkon: Ne duhet tė ashpėrsojmė ligjin, tė kontrollojmė se si vepron ai, dhe tė bėjmė qė ai tė zbatohet. Por duhet tė krijojmė edhe ligje tė reja. Kėrkesa ime, e mbėshtetur edhe nga "Terres Femmes" ėshtė qė martesa e detyruar tė trajtohet si njė akt penal mė vete dhe jo nėn nenin e shtrėngimit dhe detyrimit me dhunė. Kjo do tė ishte diēka mė shumė se ashpėrsim.

Majida Riviza, nga Komisioni pėr statusin e gruas nė Pakistan bėn fjalė pėr njė tė vėrtetė tronditėse. Rreth 1500 gra dhe vajza vriten nė Pakistan ēdo vit pėr shkak tė nderit. Madje pėr kėtė mjaftojnė vetėm thashathemet dhe jo faktet. Autorėt e krimit gjenden nė rrethin familjar. Rivizi apelon tek organet e drejtėsisė dhe policisė nė mėnyrė qė ato tė jenė mė tė vėmendshme ndaj problemeve tė grave.Ne nje shoqeri demokratike e perparimtare si qe eshte Gjermania, per hire te "TOLERANCES dhe shoqerise multikulturore", si qe shprehet drejtuesja e Organizates per Mbrotjen e Drejateve te Gruas, Christa Stolle, ligji nuk eshte aplikuar si duhet ne rastet e dhunes kunder gjinise femrore!
Fale rasteve ne fjale, rastit te vajzes 16 vjecare nga Kosova, te vrare nga i ati i saj, rasteve te disa turkeve dhe pakistanezeve, Gjermania po ndrron aplikimin e ligjit; per kryersit e veprave te shqipetohen denimet maksimale!

Nuk e di nese dikujt nuk i pengon kjo (qe ka gjasa), por me shqeteson fakti se shqiptaret, familjet shqiptare, behen presedan per ndryshim ligjesh neper shtete te Botes, se bashku me pakisteneze, turq, e te ngjashem!
Nuk e di pse kam ushqyer iluzione se ndoshta si shqiptare jemi me te qyteteruar se popujt me te cilet me gjithe deshire e fusim veten ne nje thes!

teDUAty
28-09-05, 05:20
grun duhet me rraf sa ma shpesh qe eshte e mundur se qashtu e ka parapa shkenca bashkohore

halla e madhe
28-09-05, 06:41
grun duhet me rraf sa ma shpesh qe eshte e mundur se qashtu e ka parapa shkenca bashkohore

Reflektimi i idese tende eshte pasqyre turpi dhe ligesije mentale :?

Krokodilli
28-09-05, 11:45
grun duhet me rraf sa ma shpesh qe eshte e mundur se qashtu e ka parapa shkenca bashkohore

KJO SHKENC KA PARAPA ME RRAF MESHKUJ SI JU SA ME SHPESH QE ESHTE E MUNDRU,, QE TE KTHEHESH NE RRUG TE ZOTIT, ,NE RRUG TE DUHUR

Kjo shkence ka parapa me rraf meshkuj si ju sa me shpesh qe eshte e mundur, qe te kthehesh ne rrug te zotit,, ne rrug te duhur, dhe te mesosh nje here e pergjithmon se femra eshte krijesa me e ndieshme, dhe me e bukur qe mban planeti yne,, planeti TOKE

Lona
28-09-05, 12:09
Dhuna ndaj femres eshte bere modernizim burreror, ,, lavdi,, per meshkujt ,,mjerim,, per femrat.

Krokodilli
28-09-05, 12:12
Dhuna ndaj femres eshte bere modernizim burreror, ,, lavdi,, per meshkujt ,,mjerim,, per femrat.
nuk eshte modernizim boteror dhuna ndaj femres,,,

por ky modernizim ekziston ende tek populli shqiptar,, per fat te keq

Murgesha
28-09-05, 12:17
Dhuna ndaj femres eshte bere modernizim burreror, ,, lavdi,, per meshkujt ,,mjerim,, per femrat.
nuk eshte modernizim boteror dhuna ndaj femres,,,

por ky modernizim ekziston ende tek populli shqiptar,, per fat te keq

Nuk ėshtė e vėrtetė se egziston vetėm tek populli shqiptar.

Nėse tė them unė ty qė nė DK ka shumė qifte qė burri ėshtė burrė nė shtėpi dhe duhet ti shkojė fjala se pėrndryshe kėrcet stupci, e di se nuk do tė mund ta kuptojsh, por ky ėshtė realiteti.

Krokodilli
28-09-05, 12:21
Dhuna ndaj femres eshte bere modernizim burreror, ,, lavdi,, per meshkujt ,,mjerim,, per femrat.
nuk eshte modernizim boteror dhuna ndaj femres,,,

por ky modernizim ekziston ende tek populli shqiptar,, per fat te keq

Nuk ėshtė e vėrtetė se egziston vetėm tek populli shqiptar.

Nėse tė them unė ty qė nė DK ka shumė qifte qė burri ėshtė burrė nė shtėpi dhe duhet ti shkojė fjala se pėrndryshe kėrcet stupci, e di se nuk do tė mund ta kuptojsh, por ky ėshtė realiteti.

e nderuar ky realiteti yt nuk ekziston ne Australi, apo Amerike,, apo shtete te zhvilluara,, nuk di se per cilin vend flet ti,,,,, por une kam has ne kesi modernizimi ku kerset stupci vetem ne Kosove dhe Shqiperi

Murgesha
28-09-05, 12:25
e nderuar ky realiteti yt nuk ekziston ne Australi, apo Amerike,, apo shtete te zhvilluara,, nuk di se per cilin vend flet ti,,,,, por une kam has ne kesi modernizimi ku kerset stupci vetem ne Kosove dhe Shqiperi

Egziston edhe nė Australi dhe nė Amerikė, bile me tė madhe, ashtu siē edhe egziston edhe nė shtetet tjera Evropiane.

Pėr tė thėnė se nė njė shtet nuk egzistoka atėherė duhet qė tė kesh statistikat e nevojshme.
Sigurisht se edhe nė Australi si nė ēdo vend tjetėr demokratik egzistojnė qendrat e Krizės Emergjente pėr femra.
Interesohu tė gjejsh statistikat dhe do tė mbetesh nė konfuzion tė plotė. :P

Krokodilli
28-09-05, 12:34
e nderuar ky realiteti yt nuk ekziston ne Australi, apo Amerike,, apo shtete te zhvilluara,, nuk di se per cilin vend flet ti,,,,, por une kam has ne kesi modernizimi ku kerset stupci vetem ne Kosove dhe Shqiperi

Egziston edhe nė Australi dhe nė Amerikė, bile me tė madhe, ashtu siē edhe egziston edhe nė shtetet tjera Evropiane.

Pėr tė thėnė se nė njė shtet nuk egzistoka atėherė duhet qė tė kesh statistikat e nevojshme.
Sigurisht se edhe nė Australi si nė ēdo vend tjetėr demokratik egzistojnė qendrat e Krizės Emergjente pėr femra.
Interesohu tė gjejsh statistikat dhe do tė mbetesh nė konfuzion tė plotė. :P

:roll: :roll: :? e pabesueshme por e vertet,, vertet paska aso organizata
per mbrojtjen e gruas edhe ne Australi :?

laliloli
28-09-05, 17:20
[quote="Murgesha

Egziston edhe nė Australi dhe nė Amerikė, bile me tė madhe, ashtu siē edhe egziston edhe nė shtetet tjera Evropiane.

Pėr tė thėnė se nė njė shtet nuk egzistoka atėherė duhet qė tė kesh statistikat e nevojshme.
Sigurisht se edhe nė Australi si nė ēdo vend tjetėr demokratik egzistojnė qendrat e Krizės Emergjente pėr femra.
Interesohu tė gjejsh statistikat dhe do tė mbetesh nė konfuzion tė plotė. :P[/quote]

Murgesha e besoj se edhe ne shtetet me zhvillim dhe demokraci me te madhe ndodhe dhuna ndaj femres ,por ne keto raste veshtir se burri apo ushtruesi i dhunes mbetet pa u denuar dhe femra per kete ka mbrojtjen nga institucionet perkatese .Ndersa ne trojet shqipetare ekziston dhuna dhe ajo mbetet gjate e heshtur nga gruaja ,sepse nuk ka kujt ti drejtohet per ndihme.

Reana
29-09-05, 03:38
grun duhet me rraf sa ma shpesh qe eshte e mundur se qashtu e ka parapa shkenca bashkohore

:roll: hmmmm...
Sipas traditave shqiptare, konsiderohet se mikut/mysafirit ne shtepine tende duhet ofruar nikoqirllek te rehatshem, dhe te mirret edhe nen mbrojtje ne rast nevoje!
keshtuqe kete qe e paske thene po ta le ne ndergjegjje tende; se je mysafir ne temen time!

Reana
29-09-05, 04:02
Sa i perket temes, kontributet e juaja jane me vlere, posaqerisht prej pikepamjes se vetedijesimit per ate se ajo qe nganjehere konsiderohet pune private apo ceshtje familjare e dikujt, ka nevoje per vemendjen dhe nderhyrjen e jashtme te antareve te familjes se gjere apo shokeve/shoqeve te cilet behen deshmitare te rasteve te dhunes!

Zakonisht personat qe ushtrojne dhune sistematike mbi anetaret tjere te familjes, jane persona qe kane problem me zemerimin dhe permbajtjen e shprehjes se zemerimit, dhe qe kane nevoje per ndihme profesionale-mjeksore! shumica e rasteve te tilla jane persona, ne te cilet eshte ushtruar dhune direkte apo indirekte poashtu, ne staza te hershme te femijerise dhe jane krijuar trauma te pa-tejkalueshme pa mjekim adekuat!
ne popull thuhe dora ska mase, dhe jo rralle-here ndodh qe dhuna e shprehur nga zemerimi te kaloje ne vrasje!
raste te ketilla mund te ndodhin ne secilen shoqeri, por qe e ka cekur edhe Laliloli, ne disa shoqeri egzistojne institucione te cilat merren me keto, e ne disa shoqeri, madje edhe vete tema eshte tabu dhe nuk diskutohet fare!
Aty ku njerezit nuk jane te hapur te diskujtojne per konsekuencat e kesaj dukurie shoqerore, mundesite per pasoja te ndryshme ne kuader te familjes jane me te medha. Nuk e peson vetem personi ndaj te cilit eshte ushtruar dhuna; zakonisht femijet te cilet rriten ne familje te ketilla vuajne nga vetebesimi i ulet, suksesi i dobet ne shkolle, disa kane probleme shendetsore, nuk flejne mire, urinojne ne gjume deri ne moshen e pubertit, rrahen me femije tjere ne shkolle, etj, etj...

Nuk eshte problem personal, mes gruas dhe burrit, apo mes babait dhe vajzes; ne raste te ketilla te gjithe anetaret e familjes behen viktima!

Arb
29-09-05, 05:23
Ani, qysh e lame?

doGzona
01-10-05, 13:09
Dhuna kunder grave perdoret vetem nga ata te cilet nuk kan njerezi ose nuk e dijne se cka do te thote te lendosh dikende.
Nuk eshte qudi se shume vuajne per nje dominim mbi dikende , ose ata ne keto menyra mundohen te tregojne veten se jane ata qe e kan forcen ne dore dhe se forca eshte rrugdalja e vetme dhe me e mira.
Njeriu pa marre parasysh gjinin ose moshen , nuk ka deshire te jete objekt i askuj per shfryrjen e mllefit me anen e forces , e ata te cilet nuk dijne te diskutojne ata perdorin force , ata te cilet edhe nuk dijne te kuptojne se cdo njeri e ka vleren e vete te pacenuar ata perdorin force.
Eshte e vertetuar se ata te cilet e mesojne doren nje here ta perdorin per zgjidhjen e problemeve te tyre , nuk dijne qe ta ndalin kurre ,e ne keto raste nuk ka falje dhe aspak arsye , se njeriu mundet te flase pa e perdorur dhunen , prat te mundohet te sqarohet aq sa mundet dhe sa dine.

Tomori
01-10-05, 13:24
Dhuna ndaj nje gruas eshte Akti me i shemtuar...
....imagjinoni nje bure qe dhunon gruan e torturone...
...qfare fotografije e shemtuar...
...po ajo grua eshte nena e djalit te keti buri...
- Une per veti nuk do ta kisha dhene epitetin Burre..
...ketyre qyqarve qe torturojne grate....

......qfar bura leshi na qenkan kta...se per treh nje grua e naj femi nuk eshte problem....
...........por ku ngele Burrerija.... :wink:

dr1ta
11-12-05, 23:52
Dhuna ndaj nje gruas eshte Akti me i shemtuar...
....imagjinoni nje bure qe dhunon gruan e torturone...
...qfare fotografije e shemtuar...
...po ajo grua eshte nena e djalit te keti buri...
- Une per veti nuk do ta kisha dhene epitetin Burre..
...ketyre qyqarve qe torturojne grate....

......qfar bura leshi na qenkan kta...se per treh nje grua e naj femi nuk eshte problem...............por ku ngele Burrerija.... :wink:

Jo ce esht vshtire , por mashkullit/burrit me vend as mendja nuk i shkon te dhunon familjen/gruan .

Reana
30-03-06, 21:10
Amnesty International: Qeveria shqiptare e ka neglizhuar dhunėn ndaj gruas nė familje

Amnesty International thotė se ėshtė detyrė e qeverisė qė tė marrė masa pėr zgjidhjen e kėtij problemi. Megjithėse nuk ka statistika zyrtare, sipas studimeve tė kryera 10 vjetėt e fundit njė e treta a grave nė Shqipėri i nėnshtrohet dhunės nė familje.
Sian Jones eksperte pėr Shqipėrinė nė organizatėn Amnesty International tha nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės se janė autoritetet zyrtare dhe figurat me peshė tė shoqėrisė qė duhet tė pėrmbysin mentalitetin qė ushqen kėtė dukuri.
Zėri i Amerikės: Zonja Jones, a mund tė na njihni ju lutem me pėrfundimet kryesore tė raportit tė organizatės suaj pėr dhunėn nė familje nė Shqipėri?
Sian Jones: Pėrfundimi kryesor i studimit tonė ėshtė qė qeveria shqiptare nuk e ka marrė seriozisht pėrgjegjėsinė e saj pėr tė mbrojtur gratė nga dhuna nė familje dhe ka dėshtuar nė ndjekjen penale dhe ndėshkimin e shkaktarėve tė kėsaj dhune. Marrja e kėtyre e masave mbrojtėse ishte rekomanduar nga Komiteti pėr eliminimin e diskriminimit ndaj grave nė vitin 2003, si edhe nga komisioneri i posaēėm pėr ēėshtjet e dhunės kundėr grave nė fund tė viteve 1990. Ne themi nė raport se ka ardhur koha qė kjo qeveri t’i rikthehet kėsaj ēėshtjeje dhe tė marrė masa. Nė njė farė mase meqenėse dhuna nė familje nuk parashikohet si krim nė legjislacion, mungojnė statistikat. Kėshtuqė qeveria shqiptare nė tė vėrtetė nuk e ka idenė se nė ēfarė pėrmasash ėshtė kjo shkelje e tė drejtave tė njeriut, apo sesa e pėrhapur ėshtė ajo. Ne shpresojmė qė me raportin tonė ta bindim qeverinė se ky ėshtė njė problem shumė serioz dhe qė ajo duhet ta luftojė atė me disa mėnyra. Njė nga pėrpjekjet qė po bėhen ėshtė ajo pėr njė ligj pėr dhunėn nė familje qė po hartohet nga njė numėr organizatash joqeveritare dhe qė iu paraqit parlamentit pėrmes njė peticioni tė rreth 20 mijė qytetarėve nė janar tė kėtij viti.

Zėri i Amerikės: Ēfarė mendoni ju se mund tė bėhet pėr t’i bindur kėto gra qė ky ėshtė njė problem social dhe jo personal?
Sian Jones: Ideja pėr tė raportuar diēka kaq personale tek policia, tek autoritetet, pėr tė shkuar nė gjyq ėshtė diēka qė gratė e kanė tė vėshtirė ta bėjnė nė shumė vende. Ajo qė na shqetėson veēanėrisht nė Shqipėri ėshtė ndjenja e fajit tek gruaja qė rrihet dhe jo tek burri qė e rreh. Dhe ne mendojmė se njė nga masat qė mund tė marrė qeveria shqiptare, nė bashkėpunim me organizatat e grave qė po merren me kėtė ēėshtje, do tė ishte njė fushatė pėr t’u thėnė grave qė ato kanė tė drejtėn tė mos keqtrajtohen. Dhuna kundėr grave ėshtė shkelje e shumė prej tė drejtave tė njeriut, mes sė cilave e drejta pėr tė mos u keqtrajtuar. Disa nė disa raste qė ne kemi hasur bėhet fjalė deri pėr torturė. Qeveria shqiptare duhet t’ua bėjė tė qartė grave qė ato nuk kanė pse t’i nėnshtrohen njė trajtimi tė tillė dhe se ky ėshtė njė problem pėr gjithė shoqėrinė, pėr qeverinė dhe jo vetėm njė ēėshtje personale qė ato duhet ta pėrballojnė tė vetme pėr gjithė jetėn.

Zėri i Amerikės: A shqyrtohet nė raportin tuaj dhuna psikologjike dhe fakti qė ėshtė gruaja ajo qė paragjykohet moralisht edhe nė rastet kur ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me dhunėn nė familje, apo probleme familjare shkojnė para organeve tė rendit, apo drejtėsisė?
Sian Jones: Ne folėm me shumė gra nė Shqipėri qė kishin vuajtur nga forma tė ndryshme dhune, pėrfshirė atė psikologjike. Disa herė ajo ishte e kombinuar me dhunė fizike, ose nė disa raste kėrcėnimi pėr dhunė mjaftonte pėr tė frikėsuar gratė aq sa tė mos shkonin nė punė, tė mos takonin miq, tė mos takonin askėnd tjetėr pėrveē bashkėshortėve tė tyre. Kufizimet qė u ishin vendosur grave thjesht me kėrcėnime dhe me sjelljen e partnerėve tė tyre, ishin me tė vėrtetė tė frikshme. Dhe mendoj se ėshtė vėrtet e vėshtirė pėr njerėzit qė tė arrijnė ta kuptojnė qė ky ėshtė nė fakt njė nga mekanizmat e dhunės nė familje. Nė disa raste vendimet e gjykatės e pranonin qė bėhej fjalė pėr dhunė psikologjike, por ato nė fakt ishin shumė tė pakta dhe mendoj se ėshtė diēka shumė e vėshtirė pėr t’u konceptuar nga njerėzit. Ėshtė shumė e thjeshtė qė ta kuptosh se ai ka rrahur, apo vrarė dikė duhet tė ndiqet penalisht. Nė Shqipėri ekziston neni 84 qė ka tė bėjė me rastet kur kėrcėnohet dikush pėr t’u vrarė me thikė, apo armė zjarri dhe nė fakt bėhet fjalė pėr shumė psikologjike, kėshtuqė edhe kuadri ligjor ekziston nė Shqipėri, vetėm se duhet zgjeruar pėrdorimi i tij dhe prokuroria dhe gjykatat duhet tė bėjnė pėrpjekje nė kėtė drejtim, se dėmi nga dhuna psikologjike ėshtė po aq i madh. Kemi patur rast ta shohim njė gjė tė tillė me gratė qė shtrohen nė pavionet psikiatrike, pasi i janė nėnshtruar me vite me radhė dhunės psikologjike.

Zėri i Amerikės: Le tė flasim pak pėr faktorin ekonomik. Sa mendoni ju se ndikon varėsia ekonomike e kėtyre grave dhe pamundėsia pėr tė pėrballuar jetėn tė vetme tek dhuna nė familje?
Sian Jones: Mendoj se ndikimi ėshtė i jashtėzakonshėm dhe njė nga dukuritė qė ėshtė vėnė re nė periudhėn e tranzicionit ėshtė se numri i grave qė punojnė ėshtė ulur dhe vendet e punės ku ato mund tė fitojnė tė ardhura nė mėnyrė tė pavarur janė tė pakta. Megjithėse Kodi i Familjes i vitit 2003 parashikon qė gratė tė kenė mbėshtetje pas divorcit, ose qė tė paktėn duhet tė kenė mbėshetje pėr fėmijėt e tyre dhe qė i lejon gruas kur fėmijėt janė nėn kujdestarinė e saj tė jetojė nė banesėn e familjes pas divorcit, kėto klauzola nuk po zbatohen. Kėshtuqė masat qė do tė garantonin punėsimin e grave, strehimin e tyre dhe njė formė pavarėsie ekonomike, janė absolutisht thelbėsore qė gratė tė mund tė braktisin martesa tė dhunshme.

Zėri i Amerikės: Ju pėrmendėt nevojėn pėr ndryshime nė legjislacion dhe pėr marrjen e masave nga ana e institucioneve, por a mendoni ju se ka mekanizma qė do tė shėrbenin pėr ndryshimin e mentalitetit lidhur me dhunėn nė familje?
Sian Jones: Mendoj se ēdo shoqėri mendon qė pengesa mė e madhe ėshtė mentaliteti dhe shumė nga ata qė ne intervistuam thanė se gjendja nuk do tė mund tė ndryshojė kurrė pėr shkak tė mentalitetit shqiptar. Unė mendoj se ndryshimi duhet tė vijė nga qeveria, autoritetet, tė moshuarit e komunitetit, udhėheqėsit e komunitetit, drejtues tė partive politike dhe figura fetare, si edhe profesionistė tė fushės sė shėndetėsisė. Organizatat e grave dhe ata qė e mbėshtesin kėtė projekt-ligj e kanė ndėrmarrė tashmė kėtė rol. Mendoj se do tė jetė njė proces i ngadaltė, por mendoj se tani ėshtė momenti i duhur qė gratė tė dalin nga ajo gjendje ku kanė qenė, tė kuptojnė qė ėshtė e drejta e tyre qė tė mos rrihen nė marrėdhėniet e tyre martesore dhe nėse rrihen kanė tė drejtėn qė tė heqin dorė nga kėto martesa.

Zeri i Amerikes

vendasi
22-04-06, 19:36
Eshte detyre e burrit qe ta mbroje gruen ne cdo aspekt ,kurse asesi nuk pajtohem qe nje grue/femer te rrihet.....Gruaja afer burrit duhet te ndihet e mbrojtur dhe kjo eshte gje natyrore......Ata te cilet perdorin dhunen ndaj femnise jane te smure dhe kan nevoje per ndihme psikologjike,kurse ne qoftese edhe ajo gje nuk ndihmon me shpejtsi te mjaftueshme atehere ata persona duhet te cilsohen si te rrezikshem per shoqrine femrore dhe per ta vendi eshte permbrapa grillave.......
Keto gjera ndodhin kudo ne bote.....fatekeqsishte ne shoqrine shqiptare ky lloje dukurie eshte i dendsuar me shume.....por shpresoje forte se kjo dukuri e shemtuar do ta merre hovin e zbritjes ne shoqrine tone ku femra te kete te drejta sikurse gjinia mashkullore dhe te jete vetevendosese e ardhmerise se vete.........
Vendasi

Angel_of_love
02-06-06, 23:18
Ju pėrshėndes.

Une mendoj se ėsht njė gjėr shumė e keqe nese lendon nje femen pa marr parasyesh se per ēfare.
Une mendoj se jemi njerz dhe kemi koken te cillen Zoti nė ka dhan pėr ti zgjedhur problemet pa Conflicte.
E nese nuk ndodh kjo, atėhere nuk ėsht forca ne rendin e par, por ta kuptosh se perse s'po bėhet siq deshironi.
Nese prap nuk realizohet njė gjėr qe deshironi, atėhere kerkoni ndihm nga ndoj kush.

Aj qe ben dhunė ndaj femrav ėsht mashkull pa zemer dhe meriton njė =====>PLUMB<===== nė Kok.

Kalofshi mirė

Paradox_13
26-11-06, 23:34
Ne jeten e perditshme, ne diskutime ne rrethin familjar, ne shoqeri, ne media, na bie rasti te degjojme per raste te dhunes direkte te formave te ndryshme apo in-direkte, (respektivisht te imponimit te sjelleve, botekuptimeve, vlerave te caktuara) kunder gjinise femrore nga ana e meshkujve!
Cka mendoni per kete??? Sa jemi te vetedijshem per ate se cka ndodh brenda kater mureve ne familjet tona shqiptare?


-Pėrkufizimi i dhunės nė familje.
Dhuna nė familje ėshtė raport i abuzimit dhe i kontrollit i ushtruar nga njė person nė njė mardhėnje ndaj tjetrit.
Fjala abuzim i referohet dhunės fizike,seksuale,kėrcnimeve psikologjike,fyerjeve,izolimit,
sulmeve verbale dhe atyre ndaj pronės.Dhuna familjare munė tė ndodhė nė qdo mardhėnje,viktima mundė tė
jetė si grua poashtu edhe burrė,por nė pjesėn mė tė madhe viktima tė dhunės familjare janė gratė.
Si pasoj e mungesės sė dijenis mbi natyrėn e vėrrtėt tė dhunės familjare dhe shfaqjeve tė ndryshme tė saj,
mitet e mėposhtme ekzistojn nė pėrgjithsi nė Kosov.
* Dhuna familjare nuk ėshtė njė problem serioz social.
* Probleme tė tilla ndodhin vetėm ne shtresėn e ulėt sociale-ekonomike.
* Gratė kan bėr ndonjė gabim dhe kjo ėshtė arsyeja e ushtrimit tė dhunės ndaj tyre.
* Nėse gratė jan nė njė mardhėnje tė tillė tė dhunshme,nuk duhet tė jet e vėshtirė pėr tu larguar.
* Pendesa e keqardhja nga ana e burrit tregon se ai ka ndryshuar.
* Degradimi nė dhunė fizike ėshtė vetėm njė humbje durimi e momentit..........

Paradox_13
27-11-06, 09:41
-Llojet e dhunės familjare.Nė njė kuptim mė tė gjėr dhuna familjare nuk ėshtė kufizuar vetėm nė rrahjen e bashkshortes siq mendohet zakonisht.
Ajo mundė tė marrė trajt dhe forma tė ndryshme siq janė :
-Dhuna fizike.Abuzimi fizik mundė tė jet shuplaka,rrahja,pėrdredhja e krahut,gjuajtja,shtėrgimi nė fyt,djegija,goditja,kėrcnimi me objekt,me armė,apo kėrcimi pėr vrasje.Pėrfshin gjithashtu mohimin e nevojave bazė pėr ekzistencė siq jan :ushqimi,gjumi,ndihma mjeksore,si dhe qdo lloj akti dhune tė krijuara pėr tė kontrolluar,bėr keq,dėmtuar apo sulmuar fizikisht partnerin.
-Dhuna psikologjike.Abuzimi psikologjik pėrfshin sjellje qė synojn frikėsimin dhe persekutimin dhe merr formėn e kėrcnimeve,braktisjes
apo ubuzimit mbylljes nė shtėpi,mbajtjes nėn kontroll,kėrcnime pėr ti marrė fėmijėt,shkatrrim tė pronės,izolim,privim,
agresion verbal dhe poshtrime tė vazhdueshme.Kjo dhunė ka pėr synim tė degradoj,poshtėroj dhe tė pėrul nė publik apoprivatisht viktimėn.
Dhuna ekonomike.
Abuzimi ekonomik qė pėrfshin veprime tė tilla ,si kontroll me anėn e tė ardhurave qė sigurohen nė familje,refuzim pėr tė kontribuar financiarisht ,mohim tė nevojave pėr ushqim dhe nevojave tjera bazė ,kontroll i punėsimit,etj.
Viktima ka liri tė kufizuar ose nuk ka fare ,nuk ka kontroll mbi tė ardhurat familjare,duke e detyru ate tė jet e mvarunprej abuzuesit pėr para dhe mbijetes.
Dhuna sesuale.Abuzimi seksual qfaqet si seks me dhune pėrmes kėrcnimit,frksimit apo forcės fizike,kryejes sė maedhėnjeve seksuale me forcė,detyrimit pėr tė kryer mardhėnje seksuale pa dėshirė,apo detyrimit pėr tė kryer mardhėnje seksuale me tjerė,sulmifizik ndaj pjesėve seksuale tė trupit tė gruas,ose bėrja e komenteve seksuale pėrulėse dhe poshtruse.
Kjo pėrfshin edhe qdo tentativ pėr tė detyru me forcė bashkėshorten pėr tė kryer akte seksuale kundėr dėshirės sė saj.
Dhuna shoqėrore.Izolimi shoqėror i forcuar ose kontrolli shoqėror,ku abuzuesi ndalon gruan e ti tė ket kontakte shoqėrore,ose nė mėnyrstrikte kontrollon qdo kontakt me miqė ose me familjarė,kufizon ate qka bėn gruja,me ke takohet,qka lexon,ku shkon etj.
Cikli i dhunės familjare.
Edhepse nė mėnyrė tė dukshme dhuna familjare ndodhė papritur me ose pa provokim,ajo nuk ėshtė njė veprim i izoluar dhe
i pa zakont nga ana e abuzuesit apo ekzekutorit tė dhunės.
Ajo manifestohet me sjellje para dhe pas incidentit siq vijon :
Faza pėrgaditore.Tensioni pėrgaditet brenda ekzekutorit pėr arsye tė ndryshme siq janė ;
(presionet familjare,streset e punės apo vet rrjedha e mendimeve tė tij).Sjellja e tijė bėhet gjithnjė e mė agresive
dhe mė e ashpėr,pamvarėsisht sa fortė viktima pėrpiqet qė ta qetsoj ate.Nė disa raste disa individė kan njė seri sjelljeshtė ndryshme ndaj kėti tensioni i cili mundė tė mos pėrfshijė pėrdorimin e dhunės por nė mardhėnje abuzuese i len vendfazės nė pritje.
Faza nė pritje.
Gjat kėsaj faze gruaja ndjen se ėshtė nėn kontrollin e burrit tė saj,si rrjedhojė e fuqisė sė tij fizike dhe kėrcnimevetė tij reale pėr ti bėr keq asaj.sulmet e tij gojore do ta dobėsojnė gruan mė tepėr.
Faza shpėrthyese.
Nė kėt fazė,njė shpėrthim dhune ndodhė nga ana e ekzekutorit e cila bėhet zakonisht si njė furi nė vetvete e drejt.
Kėto shpėrthime kanė tendencė tė shpeshtohen nė kohė.
Faza e pendimit.Pas sulmit bashkėshorti hyn nė fazėn e pendimit.Ai mundė tė ndihet i turpėruar,fajtor,ose edhe i friksuar pėr pasojat.
Megjithat ai do tė mohoj ose nėnvlersojė dhunėn dhe do tė refuzoj tė marrė pėrgjegjsi pėr vėprimet e tija.
Ai mundė tė thot se ajo ėshtė pėrgjegjse pėr dhunėn pasi e provokoi atė,se ajo e meriton atė ose ai qe jashte kontrollitdhe nuk po kuptonte se qfar po bėnte.Pėr fat tė keq,gruaja shpesh ka tendenc tė besoj kėtė "arsyetim",pėr te ruajtur mardhėnjen.
Faza e ndjekjes.
Nėse viktima largohet pas veprimit tė dhunshėm ,ai zakonisht do tė pėrpiqet ti kthej mendjen.Kjo ėshtė gjithashtu e njohursi faza e blerjes mrapsht ,sepse ai do tė pėrpiqet tė kthej pas partneren e ti duke e mbushur me dhurata luksoze ,duke u trguari dashur dhe i vėmendshėm ,dhe duke i premtuar se nuk do ta lėndoj pėrsėri.Ajo mundė tė kthehet duke besuar se ai ka ndryshuar
Nėse ajo vazhdon tė refuzoj kthimin mbrapsht ,ai mundė tė pėrdor kėrcnime dhe mė shumė dhunė.Ai mundė tė kėrcnoj se do tė ia
bėj jetėn tepėr tė vėshtir,pamvarsisht nga varfėria e tyre,gjendja financiare,fėmijėt,tė afėrmit e tė tjera.
Kjo ėshtė periudha nė tė cilin ndodhė numri mė i madhė i vrasjeve familjare.Nga ana tjeteėrai mundė tė bėhet si i pashpresėse nuk mundė tė ia dal pa te dhe kėrcnon me vetėvrasje,nėse ajo nuk kthehet.
Shumė gra kthehen duke u ndjer tė kėrkuara ,ose ngaqe ato ndjejn se duhet tė mbrojn ate qė tė mos i bėj keq vetes.
Qifti kalon nė fazėn e muajit tė mjaltit.
Faza e muajit tė mjaltit.
Nėse pajtimi ndodhė,(duke qen kaq pranėndarjes e shkatrrimit),qifti mundė tė pėrjetoj njė eksperiencė tepėr tė fuqishme,mardhėnje intime ku asnjėri nuk do tė kujtoj dhimbjen e dhunės.Vėshtėrsit e mėparshme mohoen.Ai mundė tė jėt i komunikushėmdhe i hapur ndaj nevojave tė sajė dhe ajo shpreson ose beson,se ai ka ndryshuar.Pėr fat tė keq nė mardhėnjet e dhnshme ,ciklivazhdon nė mėnyrė tė pa evitueshme,pasi qėshtja e kontrollit rishfaqet dhe mardhėnja dobėsohet akoma nėn peshėn rritėse tė
tensioneve.
Burrat e dhunshėm zakonisht ndihen plotė pendesė pas shpėrthimit nė dhinė,me qėllim qė tė arrijn synimet e tyre.
Megjithatė pendesa dhe keqardhja nuk jan tregues tė ndryshimit as nuk nėnkuptojnė se ai ėshtė i gatshėm tė heq dorė nga fuqia qė ka mbrenda mardhėnjes.
Ai mundė tė pėrpiqet qė tė blej mbrapsht partneren e tij pas njė incidenti tė dhunshėm,duke u treguar i dashur,i ndjeshėm,i komunikushėm dhe lozonjar ndojherė.Kjo nuk do tė thotė se ai ka ndryshuar.
Cikli i dhunės shpjegon se perse gratė shpesh bashkohen me burrat e tyre,edhepse kan pėrjetuar dhunė nga duart e tyre.
Gjat fazave tė Pendimit,Ndjekjes dhe Muajit tė Mjaltit,disa burra jan tė suksesėshėm pėrtė bindur viktimat e tyre se ata kan ndryshuar tashmė dhe grat kan tendenca ti besojnė ata.....

LABI
27-04-07, 16:03
Sa i perket temes, kontributet e juaja jane me vlere, posaqerisht prej pikepamjes se vetedijesimit per ate se ajo qe nganjehere konsiderohet pune private apo ceshtje familjare e dikujt, ka nevoje per vemendjen dhe nderhyrjen e jashtme te antareve te familjes se gjere apo shokeve/shoqeve te cilet behen deshmitare te rasteve te dhunes!

!

Rastet e dhunes ne familje jo rralle here e sjellin ne s'prove ate qe thuhet se : Shtepia eshte vendstrehim , mburoje sigurie e anetareve te saj .

Edhe sot ekziston nje vetedije nder njerez qe mardheniet familjare , mardheniet bashkeshortore, mardheniet prind- femije jane mardhenie te ngritura - mbi ate qe quhet intimitet ne mes cifteve, e drjete (prinderore) e patjetersueshme per te vendos mbi dhe per femijet e tyre!!!

Mardhenjet familjare qe krijohen ne mes bashkeshorteve, prinderve me femije, ne te kaluaren , por edhe tani kur ekziston nje infrastrukture ligjore ... qe i rregullon, i normon mardhenjet bashkeshortore, mardheniet ne mes prinderve dhe femijeve ; perkatesisht te drejtat dhe detyrimet qe dalin nga krijimi i bashkesive familjare... perseri cenohen dhe keqperdoren ...

Mirepo , per dallim nga e kaluara , ku keto mardhenie qe jane konsideruare si mardhenie te rregullara ne mes anetareve te familjes ... per te cilat nuk eshte perziere dhe perkujdesur shoqeira (shteti) ... Tani keto mardhenie jane te rregulluara , normuara , me dispozita ligjore, ligje , kode....
Nga keto mardhenie te normuara nga shoqeria dalin te drejta dhe detyrime( obligime) , qe lindine me rastin e themelimit te bashkesive martesore dhe familjare me rastin e lindjes se femijeve - ne te gjitha rrafshet e jeteses se perbashket ne familje ... Duke pasure perhere parasyshe parimet themelore qe i percakton (normone) shoqeria laike (shteti):

Parimin e barabaresise ndermjet anetareve te familjes
Parimin e barabaresise ne mbrojtje shoqerore dhe ligjore
...
...

Tani ne te drejten laike per dallim nga e drejta zakonore -> mardheniet bashkeshortore dhe familjare nuk trajtohen si mardhenie te rregulluara brenda per brenda kulmit te shtepise ( ndermjet paleve) .... Tani drejta- prinderore nuk eshte ceshtje private dhe e patjetersuar e prinderve mbi femijet... Tani keto mardhenie mbikqyren , mbrohen dhe tjeteresohen ne raste dhe me procedura te percaktuara me ligjet perkatese ne fuqi .

Dhuna ne familje, kunder gruas , femijeve , te moshuarave.... nuk mund te parandalohet duke normuar, sanksionuar sjelljet dhe veprimet e anetareve te saj.
Shoqeria duhet me shume te investoj ne edukimin ,vetedijesimin, sensibilizimin afategjate, se dhuna ne familje, dhuna ndaj gruas, femijeve, nuk eshte ceshtje private e nje bashkesie familjare .... por eshte, ceshtje, problem serioze shoqerore- qe transmetohet dhe reflektohet edhe ne segmentet, institucionet tjera te jetes shoqerore.

teutaA
11-11-09, 10:07
ne kosov jo

roadrunner
11-11-09, 10:11
Une kam pa raste ku gruaja dhunon burrin, psiqikisht, emocionalisht, bile bile me mujt edhe fizikisht e kish rjep (po veq me papuqe me gjujt boll):biggrin:

emine
11-11-09, 10:17
Une kam pa raste ku gruaja dhunon burrin, psiqikisht, emocionalisht, bile bile me mujt edhe fizikisht e kish rjep (po veq me papuqe me gjujt boll):biggrin:

ke pa a,,,,,,,,une skam pa hiq,po kam dhunu sa kam mujte:tongue: ne vend papuqje fertre

pirro
11-11-09, 10:20
Ne Kosove nuk mungon asgje ne kete drejtim, po mendoj sa i perket bazes ligjore. Mirepo problemi eshte se sa lajmrohen keto raste ne Polici. Mirepoe dhe nje sen se krahasuar me para lufte ketu kemi nje permirsim shume te madh te kesaj gjendje.
Problemi qe nuk lajrmohen keto raste eshte se ato e kane shume te veshtire te jetojne si te pavaruara ne kushtet e gjendjes ekonomike te kosoves, mirepo me nje permirsim te kushteve edhe kjo do kalohet.

roadrunner
11-11-09, 10:27
Une temit kaniher naten kishe po flej po tja futi her shkelem her brryl, kishe anderr, se kshtu spo guzoj se mi nuk flokt ahahhah

ke pa a,,,,,,,,une skam pa hiq,po kam dhunu sa kam mujte:tongue: ne vend papuqje fertre

pirro
11-11-09, 10:28
Une temit kaniher naten kishe po flej po tja futi her shkelem her brryl, kishe anderr, se kshtu spo guzoj se mi nuk flokt ahahhah

Po veq ne mengjes qohi mire ??

emine
11-11-09, 10:33
Une temit kaniher naten kishe po flej po tja futi her shkelem her brryl, kishe anderr, se kshtu spo guzoj se mi nuk flokt ahahhah

qajo dhuna psiqike ne krahasim em ferteren a shume ma e ronde,e mdoket se ja shkul edhe trunin ,ma zi se me ja msu bisht tarrakopi:tongue:

roadrunner
11-11-09, 10:36
Hahaha po muj me tpa tu e maru omletin ne mengjes, i then vetė me fertere, qkllap niher, trap vetė ne fertere, hahahhaaaaaaaa :P

qajo dhuna psiqike ne krahasim em ferteren a shume ma e ronde,e mdoket se ja shkul edhe trunin ,ma zi se me ja msu bisht tarrakopi:tongue:

roadrunner
11-11-09, 10:37
Te knaqt po eeee tjerat shnosh hahahahah

Po veq ne mengjes qohi mire ??

pirro
11-11-09, 10:51
Te knaqt po eeee tjerat shnosh hahahahah

Me rendesi te knaqt, per ndonje shej ne ftyre ska gajle

wiktor
22-11-09, 13:40
Dhuna ndaj femres eshte bere modernizim burreror, ,, lavdi,, per meshkujt ,,mjerim,, per femrat.

unė mendoj se esht turpi i eburrave t e mjert ata per vete se nuk jan njerz fare

Guri i madh
24-11-09, 21:51
se di na gjinia e deneuar nga zoti hyqmeti edhe mileti boll ngusht po na vin punet

shfletuesi_
24-11-09, 21:58
jan tranu grat prej s'mirave...

DEA
24-11-09, 21:59
se di na gjinia e deneuar nga zoti hyqmeti edhe mileti boll ngusht po na vin punet

E ke verejt qe fuqia s`matet me krah a? hahahaha

Guri i madh
24-11-09, 21:59
jan tranu grat prej s'mirave...jo e murren hyqmetin vaj hali per gjinin e shemtuar

shfletuesi_
24-11-09, 22:01
jo e murren hyqmetin vaj hali per gjinin e shemtuarhahaha, vaj valla qendro he burr

Guri i madh
24-11-09, 22:01
E ke verejt qe fuqia s`matet me krah a? hahahahao une me mujt me i zhduk do shkrime te miat bile edhe do fjal te trimave burra

Guri i madh
24-11-09, 22:02
hahaha, vaj valla qendro he burrku me qendrue dajakun shpines , jo burrnin po ja fali dikujt tjeter kush guxon me pranue

Guri i madh
24-11-09, 22:03
Gjynahit kush o i martum e jeton jasht... hahaahhapo se ju mbrenda e keni ma mir

premium
24-11-09, 22:14
.. dhunėn dhuna pėrcjell shyqyr...
keshtu ndodh burrat se kthehen nga rrospillakut e flliqta ... tutje pret dajaku i grave .
vepra penale e hyqymetit kalon saora ... ajo vepra penale se pret ma vonė ėshtė me rand.

hasanmehmeti
25-11-09, 00:24
Te dhunosh nje femer nuk eshte pjese e burreris. Nese nje Burre nuk mund te sjelle baraspeshe dhe mirekuptime ne familjen e tij te ngusht atehere aftesit e tij per ti bere dobi shoqeris jane te vogla.

emine
19-01-10, 11:14
edukata qe merr personi si femije,nga vete nena e tin/saj ban qe ne moshen madhore te shfaqet tek njerzit e tjer,mos mundsia te sgjidhen problemet me fjale,njeriu i ngusht psiqikisht perdore forcen e dhunes,ndoshta duke mos pate veten nner kontrrolle me,dhe me e keqja se shume femra e shofin gje normalen nese burri i saje perdore dhunen ndaj saje,ngase duke mos pasur kurre mundsin ta jetoi nje jete pa dhune dhe keqatrajtim dhe pajtohen me nje dhune te tille,nuke kemi te drejt te sjellim ne trupin e askujt,,,,duhet ber shume qe kjo dukuni kaq e shmetune e popullit tone ne gjeneratat e reja te zhduket pergjithmone,cdo femije qe ka pa dhune dhe ka perjetu dhunen ,nje dite behet i dhunshme per njerzit e tjer,ne nje qift bashkshortor nuke duhet zen vend dhuna,per ndryshe femijte e tyre do ken gjithmone pasoja,

Zanzi/M
19-01-10, 13:01
Dhuna kunder grave apo gjinise femrore, ka kohe qe eshte veper penale, prandej titulli bie ne syr sikur vetem tani konsiderohet veper penale dhuna kunder grave. Mirepo se sa lajmrohen rastet kur kemi dhune kunder grave ajo eshte krejt diqka tjeter dhe teme diskutimi.

roadrunner
19-01-10, 13:31
Po veq edhe qka jan dal do femra te qaraveshta ndit sodit, tybe me bo me te rrok grusht, as doktor sun te shnosh :P...per gjithqka ka zgjidhje, nganjeher nuk na konvenon, nese burri ushtron dhune, ateher gjeje rrugen e dashtun, nese ste konvenon ateher rri ha boksa.

Idila
19-01-10, 20:33
Po veq edhe qka jan dal do femra te qaraveshta ndit sodit, tybe me bo me te rrok grusht, as doktor sun te shnosh :P...per gjithqka ka zgjidhje, nganjeher nuk na konvenon, nese burri ushtron dhune, ateher gjeje rrugen e dashtun, nese ste konvenon ateher rri ha boksa.
ahahahahaa....

Dalėngadalė po vjen behari edhe pėr femrėn shqiptare....

roadrunner
19-01-10, 22:06
:tongue: boll sen i mire valla hahahaha...ahahahahaa....

Dalėngadalė po vjen behari edhe pėr femrėn shqiptare....

lirik
22-01-10, 08:56
jeta esht nje problem kompleksiv nga njiher as dhuna nuik ndihmon as fjala
kjo esht diqka defekte te nji numer i njerzve te cilet kan raporte te komplikuara sepse vet jeta dhe kunderhenjet jan te komplikuara
ma i miri esht edukimi por as ai nuk mbine qdo kund edukimi esht bime qe as nuk ujitet as nuk mbine qdo kund ndersa dajaku esht detyrim
qe do te thot ia ke dhene dajakun por ne fakt e ka bė nji diqka me shpirte
por nuk ka guxuar nen kercnimine dajakut as kjo nuk esht zgjedhje
te nji numer i shqiptarve shqiptarve esht i nevojshem karakteri dhe edukata si dhe shum vlera tjera siq po shihet kohet e fundit shum qka ka ra per toke rreziku ma i madh esht kur femra nuk ka vetdije
esht mendjecekt dhe ekeqperdore lirine ,dhe pikrisht kjo sjellje e saj esht kunder emancipimit sepse qdo gjė i ka kufijt e saj ,sikur te mos kishim rregulla dhe kufij nuk do te ekzistonim si qenje ne natyre jo vetem ne por te gjitha qenjet jan qenje qe jan kushtzuar nga rregullat e kufijt -
fatkeqsisht disa njerz disa femra nuk kan kufij -
mentaliteti shekullor i pushtuesve ka ndikuar te ne me shekuj

prandaj po thuaj se rralle ka mbetur diqkun diqka e lashte autoktone nga edukimi i te parve tane .
Te iliret e lashte ishte e drejta zakonore ku femra lirisht kuvendonte me mashkullin por nuk kishte mendje qorre as mashkulli as femra i njihnin kufijt dhe zakonet vlerat qka ne fakt kultura ilire kishte disa vlera qehlibare te kristalta emancipim dhe vetedije te larte ne permbajtje e norma


bisedat ishin zakone te pa gjelozi
e te pa mendje te keqe ishin pjese e kulture autoktone ilire

deri sa te romaket e te tjeret klishte mjaft kopila -
por kultura e jone nuk u kultivua neper shekuj aJO U GJYMTUA NGA PUSHTUESIT NEPER SHEKUJ
dhe shqiptarėt pasardhs te ilirve u shemtuan me gjithfar lloj shartimesh te huaja

premium
22-01-10, 09:42
Kėrkoj edhe disfatėn e kundėrt tė ksaj temės ..
edhe grat po i rehin burrat ...
me bo mi pa,, shpinėn kejt zi e kam ?..
ani' ndasht ' prap ma mirė ėshtė shpinės me rah , sesa ftyrės tė jesin shenjat :smile:

roadrunner
22-01-10, 09:43
qajo ne avatar tondin boll e fort te koka hahaha...tjera her ruju kujt pi lyp fer :P


Kėrkoj edhe disfatėn e kundėrt tė ksaj temės ..
edhe grat po i rehin burrat ...
me bo mi pa,, shpinėn kejt zi e kam ?..
ani' ndasht ' prap ma mirė ėshtė shpinės me rah , sesa ftyrės tė jesin shenjat :smile:

premium
22-01-10, 09:52
Pode ,, boll i fort jam .. amo kush me guxu ate me bo .... njė sjellje eshtė 3 muaj burg ,,, e qetash ti llogarite sa muaj me takon burgi :biggrin: keshtuqė nga stazhi nė burrg , tapit kishin kaluar mbi meje. :biggrin:

qajo ne avatar tondin boll e fort te koka hahaha...tjera her ruju kujt pi lyp fer :P

roadrunner
22-01-10, 09:56
more un po them sot femrat ma shume po sjellin se meshkujt, apo veq mu po me doket hahaahaPode ,, boll i fort jam .. amo kush me guxu ate me bo .... njė sjellje eshtė 3 muaj burg ,,, e qetash ti llogarite sa muaj me takon burgi :biggrin: keshtuqė nga stazhi nė burrg , tapit kishin kaluar mbi meje. :biggrin:

premium
22-01-10, 10:02
Po-po -qysh -joo ... at film kom pa edhe nė tilivizor :wink:

more un po them sot femrat ma shume po sjellin se meshkujt, apo veq mu po me doket hahaaha

roadrunner
22-01-10, 16:22
Une kam pa live ne Gjilan, dy polic sun e dajshin, ingrati met ne tok hahaha. qysh tha me ngre kapa per midisi tha, un e ngrejsha, ajo ja ka ngjit per floke, me myt sun ja shkoqshum durt pej flokve te tina. hahahahahahahaPo-po -qysh -joo ... at film kom pa edhe nė tilivizor :wink:

premium
22-01-10, 18:35
Une kam pa live ne Gjilan, dy polic sun e dajshin, ingrati met ne tok hahaha. qysh tha me ngre kapa per midisi tha, un e ngrejsha, ajo ja ka ngjit per floke, me myt sun ja shkoqshum durt pej flokve te tina. hahahahahahaha
hahaha paske pa film live :smile: te kishe pas kamerėn , do kishe njė gjirim pė holliwood.:smile:

Ka raste tė tilla edhe ne qytetin tim tek familjet rome ... dhe shume interesante kur shahen .. me fjelt '' a burri jem ****grujen tande :biggrin:

roadrunner
22-01-10, 20:29
hahahahaha o shuj se em plasi gazi e shashtrisa burrin, i erdh si pej qille hahahahahahahahahahaha........jo valla aj djali e kish lyp, i kish rreziku ne komunikacion ne anashkalim tu i fry puthje pej kerri hahahahahahaah, dikur e kish zon taksirati kur u ndal hahahahahaahahahahahahaha paske pa film live :smile: te kishe pas kamerėn , do kishe njė gjirim pė holliwood.:smile:

Ka raste tė tilla edhe ne qytetin tim tek familjet rome ... dhe shume interesante kur shahen .. me fjelt '' a burri jem ****grujen tande :biggrin:

teutaA
22-01-10, 23:10
ne ks aaa hahahhaha guxo e lajmro bahet edhe me zi te bajn hor krejt njerzia fmin si shef ma me sy e ti tani jeto:smile:

e mjer femrat ne ks qfar jete bajn (po them shumica e di qe ka perjashtime por shum pak)

Virti
23-01-10, 00:36
... edhe kunder burrave! :biggrin:

emine
23-01-10, 00:47
nje dite me thote nana,jan lajmru raste dhune kunder meshkujve,ajo e ngrata demek ndan dhimbje me ta,thash nane kush ishin qato dajagjijkat tja qes do pare ne konto,ti mshojne ma shpesh ,,,,,,ajo mo lum nana se gjunah,e qeshtu qare pa u la huvat so,tash ju bafte mire atyre trimav se ju ka kthy dajaki:biggrin: bile meshkujve ju vje marre me kallxu se i ka rref gruja:biggrin:

vjeshta
23-01-10, 00:58
nje dite me thote nana,jan lajmru raste dhune kunder meshkujve,ajo e ngrata demek ndan dhimbje me ta,thash nane kush ishin qato dajagjijkat tja qes do pare ne konto,ti mshojne ma shpesh ,,,,,,ajo mo lum nana se gjunah,e qeshtu qare pa u la huvat so,tash ju bafte mire atyre trimav se ju ka kthy dajaki:biggrin: bile meshkujve ju vje marre me kallxu se i ka rref gruja:biggrin:

Mire e ke ,femrat tash po e shohin pak drite mbas shume e shume shekujesh dhune e mashkujt tash kan fillu me e provu e menjehere ufff ifff e offaaaa ...mall i dobtė !:biggrin:

LABI
30-01-10, 00:24
Vepra (dhuna , kanosja) e ushtruar ndaj integritetit fizik dhe moral te personit eshte e sanksionuar me Kodin Penal te Kosoves.
(ne legjislacion te shoqerive dhe shteteve te civilizuara subjekt i se drejtes nuk eshte femra apo mashkullii... POR, PERSONI- FIZIK - individiiii - njeriuuu ) !!

lirik
01-02-10, 10:58
Jeta esht nje problem kompleksiv ; nga njiher as dhuna nuk ndihmon as fjala

kjo ėsht ajo esenca kur esht diqka defekte te nji numer i njerzve

te cilet kan raporte te komplikuara veprojne e mendojne sepse sepse vet jeta dhe kunderthenjet enigmat e saj jan te komplikuara


ma i miri esht edukimipor as ai nuk mbjellet e nuk mbinė qdo kund

edukimi esht bimė qe as nuk ujitet as nuk mbinė qdo kund


ndersa dajaku esht detyrim NJI LLOJ MEKANIZMI NJI LLOJ MASE POR
qe nuk edukon

qe do te thot kjo nese ia ke dhene dajakun ia ke dhene dajakun por ne fakt e ka bė nji diqka te keqe me shpirte dhe perseri shpirtin e ka po at te pa perpunuar te pa edukuar
sepse dajaku nuk edukon nuk formon por edukimi formues e dukativ kulturorė
ai pasuron ndjenjat dhe shpirtate cilesite njerzore


aty ku ka dajak ka vetem nji lloj mekanizmi dhune

vetem mekanizmi nuk e ndryshon njeriun por rrenjesorja mbrendesia shpirtrore
edukative emocioni edukativ formues social edukues qe ndikon te tiparet pastaj duke u permirsuar nese esht per struktura e atuij njeriu e tille sa do pak e mundshme
per tu permirsuar

dajaku esht diqka qe personi do ta bente

por nuk ka guxuar nen kercnimine dajakut pra nuk esht ndryshim karakteri por ndryshim se
nuk guxon nga dajaku pra personi nuk ka esht permrisuar por rrin ne n
kercnimin ekstrem t e dajakut pra nuk endalon edukata vetem dajaku


as kjo nuk esht zgjedhje

te nji numer i shqiptarve esht i nevojshem karakteri dhe edukata

si dhe shum vlera tjera ,siq po shihet kohet e fundit shum qka ka ra per toke

rreziku ma i madh esht kur femra nuk ka vetdije
esht mendjecekt dhe e keqperdore lirinė ,dhe pikrisht kjo sjellje e saj esht kunder emancipimit

sepse qdo gjė i ka kufijt e saj ,sikur te mos kishim rregulla dhe kufij

nuk do te ekzistonim si qenjenjerzore ne natyrė

jo vetem ne por te gjitha qenjet jan qenje qe jan kushtzuar nga rregullat e kufijt -

fatkeqsisht disa njerz dhe disa femra nuk kan kufij -

por vetedijen per tu lartsuar ne vlera per tu arsimuar e ndali edhe pushtuesi duke penguar zhvillimine nji populli


mentaliteti shekullor i pushtuesve ka ndikuar te ne me shekuj

prandaj po thuaj se rralle ka mbetur dikun diqka e lashtė autoktone nga edukimi i te parve
tane ilirė antik .


Te iliret e lashte ishte e drejta zakonore ku femra lirisht kuvendonte me mashkullin
por nuk kishte mendje qorre as mashkulli as femra


i njihnin kufijt dhe zakonet vlerat kulturen

qka ne fakt kultura ilire kishte disa vlera qehlibare te kristalta

emancipim dhe vetedije te lartemorale ne permbajtje e norma


bisedat mashkull femer ishin zakone pjese kulture e formimi te zakoneve ilire
te pa gjelozi neper shekujt e antikes

e te pa mendje te keqe ishin pjese e kulture autoktone ilire

deri sa te romaket e te tjeret klishte mjaft kopila ne ato kohra -

por kultura e jone nuk u kultivua neper shekuj as nuk u trashgua me shumice


AJO U GJYMTUA NGA PUSHTUESIT NEPER SHEKUJ

dhe shqiptarėt pasardhs te ilirve u shemtuan me gjithfar lloj shartimesh te huaja