PDA

View Full Version : Nxenesit ne Kosove mesojne vetem gjysem faqe per UēK-ne


laliloli
20-09-05, 21:44
Ne librin e historise ter lufta e lavdishme e ushtrise sone ēlirimtare eshte e perfshire ne vetem gjysem faqe .Qka mendoni a e meritojne femijet tane qe vetem kaq te mesojne per UēK-ne dhe vertet a vetem kaq duhet te dime per Ushtrine tone te lavdishme .

Paraprakisht ju pershendes

Lali

Artisti
25-09-05, 13:11
Ne librin e historise ter lufta e lavdishme e ushtrise sone ēlirimtare eshte e perfshire ne vetem gjysem faqe .Qka mendoni a e meritojne femijet tane qe vetem kaq te mesojne per UēK-ne dhe vertet a vetem kaq duhet te dime per Ushtrine tone te lavdishme .

Paraprakisht ju pershendes

Lali


t pershendes lali esht turp per institucione mas pari e tani edhe per ata mesues qe e lejojn at plan program te mbijetoj.
Nashta nuk guxojn edhe shum me shkrue ne libra t shkolles prej nderkomtarve po nqofse nuk e kan t shkrueme dikund ne libra tjer qe munum me lexue esht tragjedia e pare e ni populli qe luftoi e spo i njihet lufta prej te vetve.
Mas pari Presidenti si president qe duhet me kan pasqyr e popullit nuk ka shkue hala te varri i Komandantit Legjendar Adem Jashari,edhe nqofse nuk i perulet s paku ta respektoj.

Po qa me be tash secili e ka mendjen e vet ,e une e shoh keshtu siq e kam shkrue.




Artisti

laliloli
28-09-05, 17:30
t pershendes lali esht turp per institucione mas pari e tani edhe per ata mesues qe e lejojn at plan program te mbijetoj.
Nashta nuk guxojn edhe shum me shkrue ne libra t shkolles prej nderkomtarve po nqofse nuk e kan t shkrueme dikund ne libra tjer qe munum me lexue esht tragjedia e pare e ni populli qe luftoi e spo i njihet lufta prej te vetve.
Mas pari Presidenti si president qe duhet me kan pasqyr e popullit nuk ka shkue hala te varri i Komandantit Legjendar Adem Jashari,edhe nqofse nuk i perulet s paku ta respektoj.

Po qa me be tash secili e ka mendjen e vet ,e une e shoh keshtu siq e kam shkrue.




Artisti

Artisti te pershendes

NUk kisha dashur qe kesaj teme ti japim ngjyre politike.Luften tone te lavdishme nuk guxojme ta fshehim nga nderkombetaret ,por perkundrazi duhet te mburremi me te ,sepse ajo ishte krenaria jone .
Me te vertet nuk mund ta kuptoje pse kjo ndodh .
Luften e beri Ushtria e popullit e jo e ndonje partie politike

Artisti
28-09-05, 20:28
lali i nderuem edhe un pajtohem qe s duhet mi dhane ngjyre politike,une me qellim nuk permenda emra,perveq te komandantit legjendar Adem Jashari.

Une mendoj qe nqofse nje president nuk i jep popullit rrugen e duhun nuk munohen shum tjert.

E Presidenti me mosshkuarjen ne vendin e shenjt per ne shqiptaret,pe mohon historin edhe luften.

Une po e them kete ne menyre pergjithsore,e ai i cili e ndien veten te lenduem nga ky shkrim i jemi valla sdi qa mi thane tjeter veq se u kthefsh n rruge te mbare.


me respekt


Artisti

laliloli
28-09-05, 21:14
lali i nderuem edhe un pajtohem qe s duhet mi dhane ngjyre politike,une me qellim nuk permenda emra,perveq te komandantit legjendar Adem Jashari.

Une mendoj qe nqofse nje president nuk i jep popullit rrugen e duhun nuk munohen shum tjert.

E Presidenti me mosshkuarjen ne vendin e shenjt per ne shqiptaret,pe mohon historin edhe luften.

Une po e them kete ne menyre pergjithsore,e ai i cili e ndien veten te lenduem nga ky shkrim i jemi valla sdi qa mi thane tjeter veq se u kthefsh n rruge te mbare.


me respekt


Artisti


Pershendetje Artisti
Artisti eshte per qdo gjykim mos shkuarja e presidentit per te nderuar komandantin legjendar Adem Jashari ,edhe kjo mund te ket nje ndikim qe vetem gjysem faqe nxenesit tane mesojne per Uēk-ne

Gentiani
29-09-05, 00:48
Lalioli, pėrshėndetje pėr temėn e gjithashtu mė erdhi mirė insistimi i yt qė tė mos politizohet kjo temė.

Ėshtė dukuri jo e mirė, ajo qė ndodhė me planprogramet mėsimore, por fajin unė e shoh nė vlerėsimin jo tė duhur tė UĒK-sė nga politika dhe interesat politike, tė partive dhe individėve mbrenda tyre.

Nė njė medium tjetėr diskutimi e kam pas cekur se nga kasta politike aktuale qė gjindet nė politikė, qofshin ata nė pushtet dhe ata nė opozitė ėshtė shumė e vėshtirė tė bėhet vlerėsim i drejtė i luftės ēlirimtare.

Dy tė vėrteta asnjėherė nuk munden tė ekzistojnė, ndėrsa gėnjeshtrat dhe shpifjet munden tė kapin shifrėn me mijėra. Vlerėsim tė drejtė dhe objektiv UĒK-sė munden ti japin vetėm gjenerata tjetėr nga radhėt e klasės politike qė do tė vijė nė skenė. Ėshtė shumė e domosdoshme tė jipet vlerėsimi i drejtė pėr meritat, sukseset, rolin sikur qė duhet tė vlerėsohen humbjet dhe destruktiviteti. Janė pikėrisht individėt, qė thirreshin dhe edhe sot thirren nė emėr tė saj pa fije merite, e qė kanė shkaktuar qė UĒK-ja tė mosė ketė vendin e duhur aty ku edhe do ti takonte dhe duhet ti takoj.

Nė mungesė kohe kėsaj radhe po mbetem i kufizuar me temėn, por shpresoj se do ta vazhdojmė pa politizime dhe emocione.

Arb
29-09-05, 05:31
Shume thjeshte...

Kemi kunderthenje rreth shkrimit te vertetes se luftes se fundit.

Shumica qendron per pershkrimin e historise se vertete te kesaj lufte. Do te thote te fus kontributin e bijeve me te mire te kombit dhe vete kombit gjate periudhes se luftes.

Ndersa ne anen tjeter kemi shtresen qe me shkrime te imagjinuara, duan te fusin ne histori Komnadante te Curihut, Rognerit, Durresit, Krumes, Cahanit e Bllaces. E po ashtu perfitues te luftes dhe pasluftes, kriminele e kunder-Shqiptare. Njerez qe tash e sa vite e qojne ujin hapur ne mullirin e Shkinise.

Sido qe te jete vullneti i fuqishem i popullit do te triumfoj, mbi ata qe duan te uzurpojne historine tone. Femijet tane do te mesojne historine e vertete te kesaj periudhe. Pa ngjyrime politike apo grupore.

laliloli
29-09-05, 09:48
Genti dhe Arb ju falenderoj per inkuadrimin tuaj ne kete teme.

Jane institucionet tona ato qe bartin barren e pergjegjesise per te shkruar historine dhe per tiu ofruar nxenesve dhe femijeve tane te verteten qe ka ndodhur permes librave e planprogrameve adekuate.
Lufta e inateve dhe per te qene qdohere i pari ne mes partive ,grupeve e klaneve te ndryshme po minimizon dhe shtremberon shpeshe historine tone te lavdishme sidomos ketyre 20 viteve te fundit .
Po perseris thenien e Gentit se e verteta per luften tone dhe per ngjarjet e 20viteve te fundit jane nje dhe si te tilla duhet tiu ofrohen per mesim nxenesit shqipetar .

Me rrespekt Lali

Ende pyes :
A meritojne femijet tane po edhe ushtria e jone qe per te te mesohet ne vetem gjysem faqe te librit te historise ?