PDA

View Full Version : Ngjyra jete


GURI SYLAJ
22-09-05, 09:03
Ne vendin ku punoj , nje dite dimri, vjen nje zonje dhe me drejtohet.
A ka mundesi dikush te me ndihmoj?
Myshteriu eshte mbret por mvaret se per cfar ndihme keni nevoj, i them une duke buzeqeshe.
Krejt thjesht thote dhe dalim se bashku ne oborr.
Vertete kishte qen thjeshte dhe kur mbaruam - me tha .
E shihni , kjo force me mungonte prandaj kerkova ndihme.
I forti e ka per obligim te e ndihmoj ate qe eshte me i dobet.
Ajo pohoj me koke dhe me pyeti .
Nga cili vend jeni?
Shqiptare nga Kosova, i them.
Si i keni punet tash mbas luftes?
Me mire se para luftes e gjate luftes por ende ka probleme te mdha .
E marr me mend. Para do kohe isha ne Kroaci dhe Bosnje . Do te doja qe tek ju te eshte me mire , thote zonja.
Falemnderit i them dhe per te vertetu se krahasimi im ne mes te forit dhe te ligut nuk ishte me qellim te keq i them; I falenderojm edhe miqet e forte qe n'a ndihmuan e po n'a ndihmojne.
Po sigurisht , thot. Tani keni nevoje per gjithecka.
Ju , ne Kroaci ishit per pushime apo?
Jo, jo thot . Ne Kroaci kam ndertu nje cerdhe per femij kurse ne Bosnje nje fshat per femije.
E ndjeva veten ngusht sepse tani e kuptoja se para meje ishte nje zonje e madhe me nje zemer te madhe.
Me shume per te vazhdu biseden i them.
Pra , Ju duhet te shkoni edhe ne Kosove te shihni gjendjen.
Me buze ne gaz thote,.
Edhe te ndertoj dicka.
Kjo do te ishte e mrekullueshme, por une nuk e pata qellimin atje, gjithecka brenda mundesive.
Mundesit jan por mua me duhet ndihma , nje orjentim i mire.
Kjo nuk do te mungoj , i them dhe ndahemi . Une ne pune e ajo ne rruget e saj.
Vinte here pas here dhe ne gjithmone bisedonim se cka mund te bejme ne Kosove.
Nje dite vere nje telefonate dhe zonja me lajmrohet me fjalet;
Eja e merrem , une nuk jam larg shtepise suaj.
Ciles shtepi i them , une jam ne vendin e punes.
Si ? Nuk jeni ne pushim? Po mua me kan thene se ju jeni ne Kosove. E halli tani?
Halli? Me thuani se cka duhet te beje per ju?
Mua me duhen njerez me te cilet mund te kryej pune.
Kjo eshte pune e lehte. Kontaktova me disa te cilet e vendosen ne hotel.
Zonja ndejti pak dite dhe filloj ndertimin e nje cerdheje per femij.Punet shkuan si shkuan dhe sot femijte kan nje cerdhe te re dhe te bukur.
Kur u kthye nga Kosova u takuam dhe po bisedonim per mbresat e saje . Po, ishte edhe nje feste familjare . Zonja kremtonte ditelindjen e nentedhjete.
E falenderoj nga zemra dhe i uroj edhe shume vite tjera.
E ajo me plot buzeqeshje me thot . S'KA GJE I FORTI E KA OBLIGIM T'A NDIHMOJ TE DOBTIN.
Kam vrejte se atje ku po ndertohet cerdhja , shumica jan te besimit mysliman?
Jo , shumica por njeqinde perqinde, i them une . Me vije keq qe nuk ua kam thene ne fillim.
Jo te lutem , me thot, mos me keqkuptoni. NENA TEREZE asnjehere nuk pyeti se kush dhe cfar jan ata qe kishin nevoje per ndihme dhe qe Ajo i ndihmonte.
Zonje e mplakur dhe e zvogluar nga mosha por mbas ketyre fjaleve me dukej se para meje po qendronte nje njeri me zemer te madhe . Rrespektin per ndihmen e saje ne Kosove e beri edhe me te madh rrespekti qe ajo i bente Nenes tone, te Madhes Nena TEREZE.

Guri i madh
22-09-05, 20:02
Ne vendin ku punoj , nje dite dimri, vjen nje zonje dhe me drejtohet.
A ka mundesi dikush te me ndihmoj?
Myshteriu eshte mbret por mvaret se per cfar ndihme keni nevoj, i them une duke buzeqeshe.
Krejt thjesht thote dhe dalim se bashku ne oborr.
Vertete kishte qen thjeshte dhe kur mbaruam - me tha .
E shihni , kjo force me mungonte prandaj kerkova ndihme.
I forti e ka per obligim te e ndihmoj ate qe eshte me i dobet.
Ajo pohoj me koke dhe me pyeti .
Nga cili vend jeni?
Shqiptare nga Kosova, i them.
Si i keni punet tash mbas luftes?
Me mire se para luftes e gjate luftes por ende ka probleme te mdha .
E marr me mend. Para do kohe isha ne Kroaci dhe Bosnje . Do te doja qe tek ju te eshte me mire , thote zonja.
Falemnderit i them dhe per te vertetu se krahasimi im ne mes te forit dhe te ligut nuk ishte me qellim te keq i them; I falenderojm edhe miqet e forte qe n'a ndihmuan e po n'a ndihmojne.
Po sigurisht , thot. Tani keni nevoje per gjithecka.
Ju , ne Kroaci ishit per pushime apo?
Jo, jo thot . Ne Kroaci kam ndertu nje cerdhe per femij kurse ne Bosnje nje fshat per femije.
E ndjeva veten ngusht sepse tani e kuptoja se para meje ishte nje zonje e madhe me nje zemer te madhe.
Me shume per te vazhdu biseden i them.
Pra , Ju duhet te shkoni edhe ne Kosove te shihni gjendjen.
Me buze ne gaz thote,.
Edhe te ndertoj dicka.
Kjo do te ishte e mrekullueshme, por une nuk e pata qellimin atje, gjithecka brenda mundesive.
Mundesit jan por mua me duhet ndihma , nje orjentim i mire.
Kjo nuk do te mungoj , i them dhe ndahemi . Une ne pune e ajo ne rruget e saj.
Vinte here pas here dhe ne gjithmone bisedonim se cka mund te bejme ne Kosove.
Nje dite vere nje telefonate dhe zonja me lajmrohet me fjalet;
Eja e merrem , une nuk jam larg shtepise suaj.
Ciles shtepi i them , une jam ne vendin e punes.
Si ? Nuk jeni ne pushim? Po mua me kan thene se ju jeni ne Kosove. E halli tani?
Halli? Me thuani se cka duhet te beje per ju?
Mua me duhen njerez me te cilet mund te kryej pune.
Kjo eshte pune e lehte. Kontaktova me disa te cilet e vendosen ne hotel.
Zonja ndejti pak dite dhe filloj ndertimin e nje cerdheje per femij.Punet shkuan si shkuan dhe sot femijte kan nje cerdhe te re dhe te bukur.
Kur u kthye nga Kosova u takuam dhe po bisedonim per mbresat e saje . Po, ishte edhe nje feste familjare . Zonja kremtonte ditelindjen e nentedhjete.
E falenderoj nga zemra dhe i uroj edhe shume vite tjera.
E ajo me plot buzeqeshje me thot . S'KA GJE I FORTI E KA OBLIGIM T'A NDIHMOJ TE DOBTIN.
Kam vrejte se atje ku po ndertohet cerdhja , shumica jan te besimit mysliman?
Jo , shumica por njeqinde perqinde, i them une . Me vije keq qe nuk ua kam thene ne fillim.
Jo te lutem , me thot, mos me keqkuptoni. NENA TEREZE asnjehere nuk pyeti se kush dhe cfar jan ata qe kishin nevoje per ndihme dhe qe Ajo i ndihmonte.
Zonje e mplakur dhe e zvogluar nga mosha por mbas ketyre fjaleve me dukej se para meje po qendronte nje njeri me zemer te madhe . Rrespektin per ndihmen e saje ne Kosove e beri edhe me te madh rrespekti qe ajo i bente Nenes tone, te Madhes Nena TEREZE.

une ju falemenderoj juve qe shum femij i keni gzue me ket qerdhe
gjith ashtu at humaniste aq te madhe
edhe te uroj suksese zotri syla dhe gjdo te mir ne jet