PDA

View Full Version : JET APSURDE


Selvije
22-09-05, 17:36
JET APSURDE

Sikur t'kisha mundure Jeten ta nderroj
nga Ferri ne Parajs ate ta shendrroj.
- Bote rren e tradhetare
jet e poshter kursimtare
kurre sme dhe gezim ne Jet
por me fute ne burg te vertet
- E pa knaqure e pa gezuar
kalon kjo jet e shemtuar
Ndoshta bota tjeter eshte
me e mir ka gezime dhe eshte e lire?
- Kjo jet eshte ferr per mua
e mbushure tym e hi,
pak matan eshte parajsa
por une kurr se pash me sy!
- S'kam fjal ta pershkruaj
ket dhembje ne zemer,
skam si t'ju tregoj
si eshte kjo bot pa emer.
- S'kam mundure ta kuptoj
une kurre ket jet?!
A eshte kopsht zologjik?
Apo teater i vertet?
- Jeta e njeriut mua nuk me pelqen!
Gjithqka ne ket bot me duket se eshte
pa vend!
- Mashtruese eshte kjo jet
asgje nuk ka te vertet,
gjithqka qe ka qen harrohet
dhe shumqka kalohet.
- Nuk di pse kam lindur,
s'di pse kam per t'jetuar?
- A eshte ky shperblim i imi,
apo DENIM per ta paguare?!

Selvije
22-09-05, 17:54
YLLI I HUMBUR
( I kushtohet Mamit)
- Ne qjell te lart
ku djelli perendon
sa shum ndriqon hena
Nji yll po i mungon

- Ne mengjes te lir
nji tmerr me kaplon
Hena e paplot lotet
mi tregon.


- Nuk po e kuptoj q'ndodh
asgje s'mund ta di
Po ai yll i humbur
na sjell Plag tani.

- Sa bukur tash edi
Ylli pse s'ndriqon
se nji rast te till
psoi disfat familja jon.


KESAJ BOTE SI TAKOJ

- Gjurmet po me rriten
vuajtjet pa mbarim,
ritmi si qyqe me shendrroj
"kesaj bote si takoj"
me nxjerr lot me vetmon.

- Me fik guximin
skam fuqi te duroj!
Mjaft durova e qendrova
e ne ambicie mjaft lundrova!
Me ik nata si dhe gjumi
as ne femiri ninulla s'me thurri!

- Pran meje asgje nuk qendroi
jam pa tekst pa fjal, me vlon
iluzioni mes zjarrit dhe prap
jeta asgje sme fal,
Skam sy per te par
skam lote per te qare.