PDA

View Full Version : Pyetje nga lemia e shkencės & teknologjisė


Problematiku
23-09-05, 21:37
Kush ishte Auguste Ciparis?

Murgesha
24-09-05, 21:24
Kush ishte Auguste Ciparis?

Problematik i nderuar pėrshėndetje pėr temėn. Mė zgjove kurreshtjen pėr tė ditur mė tepėr se kush qenka ky Auguste Ciparis dhe ajo qė gjeta qenka shumė interesante.

Vullkani Mount Pelée nė ujdhesėn Martinique nė Karibie, me 09 maj 1902 e shleu nga faqja e dheut kryeqytetin St. Pierre pėr mė pak sė tre minuta duke shkaktuar vdekjen mizore tė 30.000 banorėve tė tij. Vetėm njė banor i shpėtoi kėsaj katastrofe vullkanike. Ai ishte Auguste Ciparis 19 vjeqar i cili ishte i burgosur nė njė qeli nėntokėsore pėr shkak tė vrasjes sė njė qytetari franqez dhe duhej tė egzekutohej me varje ditėn tė cilėn ndodhi shpėrthimi i vullkanit, dhe ky ishte i vetmi i cili i shpėtoi katastrofės. Nė orėn 7,59 lėshoi zėrin e tij vullkani Pelée. Shpejt filloi nga bjeshka e lartė 1430 m tė rrjedhė lavė me temperatur mbi 700 gradė dhe me njė shpejtėsi prej mbi 100 km nė orė. Nė njė kohė prej vetėm tre minutash ndodhi shpėrthimi mė i madh vullkanik i kohės. Komunikata e fundit qė u dėgjua nga ujdhesa magjepse ishte nė orėn 8,02, min kur telegrafstacioni dėrgoi kėrkesėn pėr ndihmė nė qytetin Fort-de-France: “St. Pierre ėshtė shkatėrruar nga Pelée. Dėrgoni tėrė asistencen!” Por i terė qyteti tani ishte nė flakė. Personeli nė anijen “Pouyer-Quartier” ishte dėshmitar i katastrofės dhe ishte e pamundur pėr tė ofruar ndihmė, dhe lajmėronte pėr mijėra njerėz tė djegur qė shembeshin nė lavė duke u pėrpjekur pėr tė arrijtur nė det. Ekipet shpėtimtare qė arrijtėn mė vonė nuk arrijtėn qė tė bėjnė asgjė. Qyteti ishte totalisht i shkatėrruar.

Murgesha
24-09-05, 21:25
Dhe pyetja nė vazhdim.

Ēka kuptojmė me fjalėn

ALGORITEM??

K-man
26-09-05, 07:23
nuk po e jam definicionin definitiv, ama une si e kuptoj:

Algoritmi eshte percjellje e hapave ose rutinave. P.sh. kur te zgjohemi prej gjumit, i ferkojme syte, shkojme ne banjo, i ndrrojme teshat (nese kemi pigjame ose pa to), kqyrim TV, hajme mengjes, e keshtu me rradhe...

Murgesha
27-09-05, 01:14
nuk po e jam definicionin definitiv, ama une si e kuptoj:

Algoritmi eshte percjellje e hapave ose rutinave. P.sh. kur te zgjohemi prej gjumit, i ferkojme syte, shkojme ne banjo, i ndrrojme teshat (nese kemi pigjame ose pa to), kqyrim TV, hajme mengjes, e keshtu me rradhe...

Ose me njė fjalė
Algoritmi:
Proēes i pėrgjithshėm i pėrdorur pėr tė zgjidhur njė kategori tė veēantė problemesh.

Murgesha
27-09-05, 01:16
Ēka kuptojmė me fjalėn Bifurkacion??

Tomori
27-09-05, 02:01
Bifurkacion d.m.th. lum i cili ndahet nė dy degė dhe ato dy degė apo dy lumenj derdhen nė dy detra tė ndryshme.
Te ne shembull i tille eshte lumi Nerodimja ne Ferizaj.

Tomori
27-09-05, 02:14
Ēka kuptojmė me fjalėn LLASKUC ??

uliksi31
27-09-05, 05:56
Ēka kuptojmė me fjalėn LLASKUC ??

Sipas fjalorit: Gjuha e sotme Shqipe, LLASKUC do te thot; ai qe fut hundet kudo.

Besoj se kjo pyetje do te ishte me e arsyeshme tek Kafja e Forumit, sepse e kemi atje nje teme te ngjajshme. Pra le te vazhdojm ketu me pyetje nga shkenca, gjegjesisht nga dituria.

Me nderime Uliksi

halla e madhe
27-09-05, 19:21
Ēka kuptojmė me fjalėn Bifurkacion??

Ne stomatologji Bifurkacion thuhet gjveshje mishit (sulkus)nga dhembi, zbraztija ne mes dy rremjve (disto bucale dhe palatenale)
E gjithe kjo vjen nga Paradonthosa akute :wink:

Murgesha
27-09-05, 19:56
Ēka kuptojmė me fjalėn Bifurkacion??

Ne stomatologji Bifurkacion thuhet gjveshje mishit (sulkus)nga dhembi, zbraztija ne mes dy rremjve (disto bucale dhe palatenale)
E gjithe kjo vjen nga Paradonthosa akute :wink:

Hallė e nderuar tė falėnderoj pėr kėtė, se ėshtė hera e parė qė ndėgjoj se Bifurkacioni si term pėrdoret edhe nė Stomatologji.

Murgesha
27-09-05, 19:58
Kush do tė na flasė diē pėr Alan Shepard??

halla e madhe
27-09-05, 20:07
Kush do tė na flasė diē pėr Alan Shepard??

Astronauti i pare i SHBA...krejt historine nuk po ja shkruaj se gjate :wink: :lol:

Murgesha
27-09-05, 20:10
Kush do tė na flasė diē pėr Alan Shepard??

Astronauti i pare i SHBA...krejt historine nuk po ja shkruaj se gjate :wink: :lol:

Megjithatė do tė bėje mirė. :wink:

Tomori
27-09-05, 20:14
Kush do tė na flasė diē pėr Alan Shepard??


Apollo 14 dhe flamuri Shqiptar nė Hėnė


Nga Dr. Moikom Zeqo,
Drejtor i Muzeut Historik Kombetar,
Revista Mbrojtja, 4 Gusht 2003


Duke kėrkuar nė arkivin e Muzeumit Historik Kombėtar gjeta njė dokument tė jashtėzakonshėm nga tė gjitha pikpamjet. Mbi njė karton tė fortė ėshtė vendosur njė fotografi e anijes kozmike Apollo 14, fotografi e bėrė nga sipėrfaqja e Hėnės. Krahas kesaj fotografie ėshtė vendosur njė flamur Shqiptar i pėrmasave tė tė vogla. Nėn fotografinė ėshtė shkruar: Antares at fra mauro, kurse poshtė fotografisė ėshtė ky mbishkrim: This flag was carried to the moon onboard Apollo 14 January 31 through February 9, 1971.
It is presented by Rear Admiral Alan B. Shepard, Jr., United States Navy, delegate to the 26th Session of the United Nations General Assembly. Nga ky shkrim mėsohet se flamuri Shqiptar (zyrtar) ėshtė mbartur nė Hėnė nė trupin e anijes kozmike Apollo 14 nga 31 Janari deri mė 9 Shkurt 1971. Ky flamur ėshtė paraqitur prej zėvėndės Admiralit Alan B. Shepard Jr., i Flotės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe qė ka qenė delegat nė Sesionin e 26-tė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara. Antares ėshtė pjesa e anijes qė zbriti nė Hėnė dhe Fra Mauro eshte emri i vendit nė Hėnė ku zbriti
anija. Ka edhe njė mbishkrim dore shkruar me bojė tė zezė nga Alan Shepardi, qe lexon: With the compliments of the astronautes of the United States. Alan Shepard 02.10.71, qė pėrkthehet nė Shqip: Me fjalėt me tė mira tė astronautėve tė Shteteve tė Bashkuara. Alan Shepard, 2 Tetor 1971. Ky dokument qė pėrmban flamurin Shqiptar me fotografinė nė Hėnė sė bashku me mbishkrimet i ėshtė dorėzuar prej vetė astronautit Alan Shepard njė dilomati Shqiptar, i cili pat marrė pjesė edhė ai nė Sesionin e 26-tė tė Asamblesė sė
Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara. Alan Shepard, kur ka pėrgatitur kėtė dhuratė dhe pėr ta bėrė mė tė vėrtetė dokumentin, ka shkruar me dorėn e tij pėrshėndetjen jo vetėm nga vetvetja, por edhe nga astronautėt e tjerė tė SHBA-s. Kjo do tė thotė qė fakti i mbartjes sė flamurit Shqiptar ka qenė temė bisede e astronautėve bashkėudhėtarė. Pra Shepard u ka folur atyre pėr origjinėn e tij Shqiptare. Gjesti i Shepardit ėshtė i madhėrishėm.


Duke lexuar nje enciklopedi te kozmosit ku janė dhe emrat e kozmonauteve nė vite, lexohen kėto tė dhėna pėr Alan Shepardin. Ai u lind ne East Dery, New Hampshire tė SHBA mė 18 Nentor 1923. Ėshtė me origjinė Shqipitare. Ka kryer Akademinė Detare Amerikane nė Anapolis ku mbaroi dhe njė shkollė fluturimi pėr pilot joushtarak. Mė pas bėri edhe Shkollėn e Marinės pėr pilot nė Patuxent, Maryland, si dhe Shkollėn Detare tė Luftės nė New Port Rhode Island mė 1958. Mė 1961 u ngrit nė hapėsirė si njeriu i parė nė botė rusi Juri Gagarin. Ai fluturoi nė kozmos si pasagjer, kurse Shepardi nė misionin Apollo 4 nė Janar-Shkurt 1971 e manovroi vetė anijen kozmike. Si kozmonaut, ai ėshtė i pari qė ka fluturuar nė kozmos si Amerikan dhe i pesti qė ka shkelur nė Hėnė. Para daljes ne pension Alan Shepard gradohet Admiral. Ai ndėrroi jetė mė 21 Korrik 1998; pra jetoi 75 vjet.

Murgesha
27-09-05, 20:17
Tomori tė falėnderoj pėr pėrshkrimin e hollėsishėm.

Po pse nuk parashtrove edhe ti ndonjė pyetje??

doGzona
29-09-05, 21:31
Cka eshte Citologjia?

Tomori
30-09-05, 00:12
Citolgjia por nuk jam i sigurte...!
mendoj qe ka lidhje me genet...stjudimi mbi genet ...
ose te mikrobevet qe miret me organet e mikrobevet......?!!!!

doGzona
01-10-05, 12:44
Flm per pergjegjjen Tomori , por do ta shkruaja pak me kjarte se :
Citologjia eshte dega e biologjise qe studion ndertimin dhe jeten e qelizes.


Pastaj bene edhe nje pyetje :

Cka eshte Bioontologjia?

Psikologu
02-10-05, 12:30
Cka eshte Bioontologjia?

Bioontologjia ėshtė shkenca e cila merret ne studimin e qenjeve tė gjalla nė pėrgjthėsi.

doGzona
03-10-05, 00:44
Ju faleminderit per pergjigjen Psikologu.


Vazhdojme me pyetjen tjeter.

Cka eshte Ornitologjia?

Kercovari
03-10-05, 17:40
Ju faleminderit per pergjigjen Psikologu.


Vazhdojme me pyetjen tjeter.

Cka eshte Ornitologjia?

Shkence e cila meret me hulumtimin e shpezeve (Flora dhe Fauna)nese nuk genjehem.

doGzona
03-10-05, 20:52
Ju faleminderit per pergjigjen i nderuari Kercovari,

Pergjegjeja esht mjafte e kjarte dhe e sakte.

Vazhdojme me pyetjen tjeter,

Cka eshte Etnogonia?

laliloli
04-10-05, 16:22
Ju faleminderit per pergjigjen i nderuari Kercovari,

Pergjegjeja esht mjafte e kjarte dhe e sakte.

Vazhdojme me pyetjen tjeter,

Cka eshte Etnogonia?

Dogzona te kerkoj ndjes, na e spjego qka dmth kjo te pergjigja e kerqovarit

.....E shpezeve(flora dhe fauna).........ose qka ka lidhmeri flora me shpezet

Flm

Me rrespekt Lali

Kercovari
04-10-05, 17:00
Ju faleminderit per pergjigjen i nderuari Kercovari,

Pergjegjeja esht mjafte e kjarte dhe e sakte.

Vazhdojme me pyetjen tjeter,

Cka eshte Etnogonia?

Dogzona te kerkoj ndjes, na e spjego qka dmth kjo te pergjigja e kerqovarit

.....E shpezeve(flora dhe fauna).........ose qka ka lidhmeri flora me shpezet

Flm

Me rrespekt Lali
Lali i nderuar

Ornitollogjia eshte shkenca qe meret me hulumtim te shpezeve ne veqanti atyre te rralla ku e njejta merr ne mbrojtje edhe Faunen dhe Floren.Kete kam dashte te them.Po te vizitoni Divjaken do te ndesheni me Ortinollogjin Shqiptare ku do te keni mundeshi te njiheni me shpeze te rralla me ngjyra marramendese te ngjashme me ngjyren e Flores.

laliloli
04-10-05, 21:06
Lali i nderuar

Ornitollogjia eshte shkenca qe meret me hulumtim te shpezeve ne veqanti atyre te rralla ku e njejta merr ne mbrojtje edhe Faunen dhe Floren.Kete kam dashte te them.Po te vizitoni Divjaken do te ndesheni me Ortinollogjin Shqiptare ku do te keni mundeshi te njiheni me shpeze te rralla me ngjyra marramendese te ngjashme me ngjyren e Flores.

Flm i nderuar ,gjeni te kemi

me rrespektin me te madh per ju

Lali

doGzona
04-10-05, 21:10
Cka eshte Ornitologjia?

doGzona
04-10-05, 21:12
Cka eshte Etnogonia?

:arrow:

Psikologu
04-10-05, 22:07
Cka eshte Etnogonia?

:arrow:

Etnogonia ėshtė degė e paleontologjisė e cila mirret me studimin e formimit tė racave parahistorike dhe pėrpiqet tė bejė rikonstruktimin e tyre.

laliloli
05-10-05, 16:58
Ne cilin vit eshte ndertuar hekurudha e pare ne bote dhe ne mes te cilave qytete eshte ndertuar?

Problematiku
08-10-05, 00:46
Hekurudha e parė u ndertua ne Angli nė vitin 1801 shpikės i tė ciles ishte George Stephenson, ndersa nė qarkullim u leshua 24 vjet mė vonė me 27. 09. 1825 nė mes te qyteteve Darlington dhe Stockton.

laliloli
08-10-05, 07:42
Hekurudha e parė u ndertua ne Angli nė vitin 1801 shpikės i tė ciles ishte George Stephenson, ndersa nė qarkullim u leshua 24 vjet mė vonė me 27. 09. 1825 nė mes te qyteteve Darlington dhe Stockton.

Problematiku ne literaturen time une kam kete pergjigje.
Hekurudha e pare eshte ndertuar me 1808 ,ne mes Londres dhe Birmingenit

Kercovari
08-10-05, 11:40
Nuk di a behet fjale per trenine e pare apo hekurudhen.

-Hekurudha e pare me duket se daton qe nga viti 1620.Ku ne vend te lokomotives vagonet jan terhjek nga njerze apo kafshe.
-Treni i pare publik ne mes Stockton-Darlington 27.09.1825.(E ka thene problematiku)
-!930.Liverpul-Mancester
-1872.Derlingen-Interlaken(Bern CH)
-1884.Altona-Kaltenkirchen

E keshtu me radhe.
Kercovari.

Kercovari
08-10-05, 11:41
Nuk di a behet fjale per trenine e pare apo hekurudhen.

-Hekurudha e pare me duket se daton qe nga viti 1620.Ku ne vend te lokomotives vagonet jan terhjek nga njerze apo kafshe.
-Treni i pare publik ne mes Stockton-Darlington 27.09.1825.(E ka thene problematiku)
-!930.Liverpul-Mancester
-1872.Derlingen-Interlaken(Bern CH)
-1884.Altona-Kaltenkirchen

E keshtu me radhe.
Kercovari.

1830.-Liverpul-Mancester

Problematiku
08-10-05, 13:56
I nderuari laliloli keni te drejtė edhe ju.

Une e kam bėrė njė leshim ne pergjigjen time;

Hekurudha e parė u ndertua ne Angli nė vitin 1801 shpikės i tė ciles ishte George Stephenson, ndersa nė qarkullim u leshua 24 vjet mė vonė me 27. 09. 1825 nė mes te qyteteve Darlington dhe Stockton.

Hekurudha e parė u ndertua ne Angli nė vitin 1801.

Ndėrsa lokomotiva te cilen e konstruktoi George Stephenson (ne leshuarjen solemne vet) shenoi leshuarjen nė qarkullim publik tė hekurudhes sė parė ne botė me 27. 09. 1825 nė mes te qyteteve Darlington dhe Stockton.

Pra hekurudha e parė ne botė u leshua ne qarkullim me 27. 09. 1825 nė mes te qyteteve Darlington dhe Stockton.

Si e ka cekur z Kercovari, hekurudhat apo rruget e shtruara me hekur datojnė para kesaj date, qysh ne fillim te shekullit 18, ndersa ne vitin 1620 ne vend te hekurit perdorej druri, ne gjermani rrug te tilla paraqiten qysh ne vitet 1550 pra ne vend te hekurit ishte druri, deri ne shek 18.

doGzona
08-10-05, 23:47
Cka eshte Demogjeografia?

Kercovari
09-10-05, 05:30
Cka eshte Demogjeografia?

Shkence e cila merret me hulumtim te shtresave Socio-Ekonomike te ne populli ne nje hapsire gjeografike apo Globale,si dhe shtim te natalitetit(Gjegjesisht regjistrim)te popullates,duke perfshire edhe kapitalin.
Kushedi,ndoshta gabova.

Kercovari
09-10-05, 05:50
Cka eshte Malediktologjia?.

napoleoni
09-10-05, 13:21
Cka eshte Malediktologjia?.


Shkenca qė mirret me mallkimet !!!

Kercovari
09-10-05, 15:15
Po napoleoni.Mallkimet apo fjale te vrazhda(te ndyta).

laliloli
10-10-05, 13:26
Qka d.m.th. fjala bitaskaf?

napoleoni
10-10-05, 22:53
Qka d.m.th. fjala bitaskaf?


bitaskaf = !!!
batiskaf = ne italishte ka tė bėjė me njė lloj varke, anijeje tė vogėl e tė
shpejt

Dilaver
11-10-05, 23:16
Qka d.m.th. fjala bitaskaf?


lali SOS (unė nuk kam idenė, por si duket edhe tjeret kan tė njejtin hall, meqe mbreteron heshtje)

laliloli
12-10-05, 18:58
Qka d.m.th. fjala bitaskaf?


bitaskaf = !!!
batiskaf = ne italishte ka tė bėjė me njė lloj varke, anijeje tė vogėl e tė
shpejt

Gati e sakt

Bitaskaf --anije e vogel dhe e mbyllur, e pajisur me mjete te nevojshme qe perdoret per kerkime ne thellesi te deteve,oqeaneve.......


Kur eshte zbuluar CD. ose si quhet ndryshe kompakdisku?

turisti
12-10-05, 21:00
Qka d.m.th. fjala bitaskaf?

Batisfera ( Gr)= thellesia e detit,aparati per matjen dhe analizimin e thellesive te detit,mbeshtjellesi detor i tokes.

Ndoshta batiskaf dmth teshat e zhytsave siq eshte skafanderi i kozmonautave,por nuk jam i sigurt. :wink:

doGzona
12-10-05, 21:48
Kur eshte zbuluar CD. ose si quhet ndryshe kompakdisku?

Disku kompak CD i par u zbulua ne vitin 1979 nga Jup Sinxhu (Holandez) dhe Toshi Tada Doi ( Japoneze)

laliloli
13-10-05, 07:41
[quote="doGzona
Disku kompak CD i par u zbulua ne vitin 1979 nga Jup Sinxhu (Holandez) dhe Toshi Tada Doi ( Japoneze)[/quote]

E sakte

laliloli
13-10-05, 07:55
Kur dhe kush i ka qepur xhinset (farmerkat)e para?

napoleoni
13-10-05, 15:01
Kur dhe kush i ka qepur xhinset (farmerkat)e para?


Mė 1850 nė San Francisko, Levi Strauss dhe Jacob David Youphes, lansojnė njė model pantolonash nga materiali rezistent pėr kėrkuesit e arit. Mė pas "jeans" do tė bėhen edhe uniforma e puntorėve tė hekurudhave amerikane, barinjve, drurėprerėsve etj. Duhet cekur edhe se ky material prodhohej qysh ne mesjetė nė Gjenova tė Italisė prej edhe nga ku rrjedh emri blu-jeans. Nė fakt blu tregon ngjyrėn ndersa jeans prejardhjen. Do tė lypset njė shekull qė "jeans" tė bėhen veshje mode, njėherė nė Amerikė e pastaj nė Evropė.

Kercovari
13-10-05, 19:26
[quote="doGzona
Disku kompak CD i par u zbulua ne vitin 1979 nga Jup Sinxhu (Holandez) dhe Toshi Tada Doi ( Japoneze)

E sakte[/quote]

Sa per dijeni.
Cd-e mer emrin sipas Fizicientit te njohor Hollandez Compaaan Klaus, i cile berri edhe CD-E pare 5mm trashesi ne vitin 1969.
1981-Compakt Disku i par Soni Philips.
1983-Fillon era Audio Dixhitalizimit.
1984-Discman i pare ne treg(Firma Soni)
1987-Nje grupe mjeshtrish te Harwer dhe Sotwer nga Instituti Frauenfeld per here te pare lansuan iden e Sinajlit te Kompromituar IMPEG-2 Layer 3 ndryshe MP3.
1992-Mini Discu i pare.
1997-Incizimi i pare te Permbajtjeve(Daten)te Audio Formatit MP3.

laliloli
14-10-05, 19:53
Kur dhe kush i ka qepur xhinset (farmerkat)e para?


Mė 1850 nė San Francisko, Levi Strauss dhe Jacob David Youphes, lansojnė njė model pantolonash nga materiali rezistent pėr kėrkuesit e arit. Mė pas "jeans" do tė bėhen edhe uniforma e puntorėve tė hekurudhave amerikane, barinjve, drurėprerėsve etj. Duhet cekur edhe se ky material prodhohej qysh ne mesjetė nė Gjenova tė Italisė prej edhe nga ku rrjedh emri blu-jeans. Nė fakt blu tregon ngjyrėn ndersa jeans prejardhjen. Do tė lypset njė shekull qė "jeans" tė bėhen veshje mode, njėherė nė Amerikė e pastaj nė Evropė.

Napoleoni te falenderoj per keto te dhena ,po une kam gjetur se gjinset e para jane qepur Nga Levi Strauss me 1873 ne SHBA

Me rrespekt Lali

Kercovari
15-10-05, 09:09
Sateliti Telstar per her te pare ne mes Amarikes dhe Francez transmetoj Audio Video sinjalin ne vitin?.

doGzona
16-10-05, 01:34
Transmetimi i pare me Telestar permes satelitit ishte nga Atlanta ne vitin 1962.
Me 11 korrik per here te pare u be nje lloje transmetimi i tille nga Amerika per ne Evrope, ndersa ne Evrope per here te pare filloj te trasmetohej qe nga data e 23 korrikut,ndersa po ne kete vite, duhet cekur se trasmetimi i pare me ngjyra ishte ne vitin 1966.

Kercovari
22-10-05, 07:35
E sakte.

Fjala astronaut cka u jep te kuptoni dhe nga ku rrjedh?

napoleoni
25-10-05, 14:35
E sakte.

Fjala astronaut cka u jep te kuptoni dhe nga ku rrjedh?


Duhet te rrjedh nga latinishtja dhe togfjalėshi astro+naut don te thotė thjeshtė lundrues i yjeve...

doGzona
28-10-05, 00:02
Cka eshte Onomastika?

Kercovari
30-10-05, 06:25
E sakte.

Fjala astronaut cka u jep te kuptoni dhe nga ku rrjedh?


Duhet te rrjedh nga latinishtja dhe togfjalėshi astro+naut don te thotė thjeshtė lundrues i yjeve...
Lundrues i yjeve po,po rrjedh nga greqishtja Astro=Yje,Naut=Lundrues.

Kercovari
30-10-05, 07:00
Cka eshte Onomastika?

Onomastika eshte shkence e cila merret me hulutim dhe metoda areale te prejardhje te fjaleve te ndryshme te toponimeve gjeografike,biollogjike,etjera nese nuk gaboj.

Kupid
31-10-05, 17:29
cka eshte sindromi MUNCHAUSEN?

Kercovari
31-10-05, 18:38
cka eshte sindromi MUNCHAUSEN?

Sa kam njohuri une Munchausen ka qen Baron, e gjeni si roman,film,dvd.komedi teatrale dhe vlen per te shiquar.

Kupid
31-10-05, 18:56
cka eshte sindromi MUNCHAUSEN?

Kercovari
31-10-05, 19:02
Kurse sindromi Munchausen per te cilin me shume flasin mjeket Pediater ne Usa dhe Angli,dhe e pershkruajn kete diagnoze si Munchausen by Proxy-Syndrom nje smundje ne fakt e inicuar nga vete nenat e femive edhe kur femit jan ne gjendje te mire shendetsore ua perkeqsojne nenat duke u dhene llojlloj tablete si ato kunder temperaturea(Analgetike)poashtu edhe per jashteqitje,dhe ato me te rendat qe inicon edhe epilepsi te perkohshme deri ne preparate neuralgjike.
Ne fakt mjeket e dine se nuk kan te bejne me asnje semundje te femiut po te vete nenes qe japin mjekeve te dhena falso per gjendjen shendetsore te femiut.etj.

Kupid
31-10-05, 19:11
Kurse sindromi Munchausen per te cilin me shume flasin mjeket Pediater ne Usa dhe Angli,dhe e pershkruajn kete diagnoze si Munchausen by Proxy-Syndrom nje smundje ne fakt e inicuar nga vete nenat e femive edhe kur femit jan ne gjendje te mire shendetsore ua perkeqsojne nenat duke u dhene llojlloj tablete si ato kunder temperaturea(Analgetike)poashtu edhe per jashteqitje,dhe ato me te rendat qe inicon edhe epilepsi te perkohshme deri ne preparate neuralgjike.
Ne fakt mjeket e dine se nuk kan te bejne me asnje semundje te femiut po te vete nenes qe japin mjekeve te dhena falso per gjendjen shendetsore te femiut.etj.

po, ka proxy edhe vetvete.

Kercovari
31-10-05, 19:15
Kurse sindromi Munchausen per te cilin me shume flasin mjeket Pediater ne Usa dhe Angli,dhe e pershkruajn kete diagnoze si Munchausen by Proxy-Syndrom nje smundje ne fakt e inicuar nga vete nenat e femive edhe kur femit jan ne gjendje te mire shendetsore ua perkeqsojne nenat duke u dhene llojlloj tablete si ato kunder temperaturea(Analgetike)poashtu edhe per jashteqitje,dhe ato me te rendat qe inicon edhe epilepsi te perkohshme deri ne preparate neuralgjike.
Ne fakt mjeket e dine se nuk kan te bejne me asnje semundje te femiut po te vete nenes qe japin mjekeve te dhena falso per gjendjen shendetsore te femiut.etj.

po, ka proxy edhe vetvete.

Me shume nuk di >Kupid se nuk jam mjek,kurse proxi ne pc-e teknollogji do te thote merr permbajteje te reme te hauja te i pervetsosh si te tuat..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink: Te pershednes.

doGzona
05-11-05, 21:13
Cka eshte Harpetologjia?

napoleoni
06-11-05, 23:13
Cka eshte Harpetologjia?

Duhet tė jet nje degė e zoologjisė qė merret me studimin e zvarranikėve, por edhe diē mė shumė tė cilat nuk mė vijnė tani....

doGzona
06-11-05, 23:46
Duhet tė jet nje degė e zoologjisė qė merret me studimin e zvarranikėve, por edhe diē mė shumė tė cilat nuk mė vijnė tani....

Pergjegjeja eshte e sakte napoleoni.
Ju falenderoj.

doGzona
06-11-05, 23:49
Cka eshte Selenografia?

Visar.bali
23-11-05, 11:50
Une kam nje pyetje per te gjithe:

"Cfare argumentesh ofron darvinizmi dhe ithtaret e kesaj teorie ( ne zbulimet e fundit te tyre ) per te mbrojtur ate qe e thone!?"

Respekt

Zabeli i bacės Brahim
07-01-06, 22:30
Cka eshte Selenografia?

greqisht =selene+graphia=pėrshkrim i Hėnės

Selenografia ėshtė pėrshkrim i Hėnės,studim i sipėrfaqės dhe cilėsive tjera tė Hėnės, paraqitja grafike e saj.

Zabeli i bacės Brahim
07-01-06, 22:51
Cka eshte Selenografia?


greqisht =selene+graphia=pėrshkrim i Hėnės

Selenografia ėshtė pėrshkrim i Hėnės,studim i sipėrfaqės dhe cilėsive tjera tė Hėnės, paraqitja grafike e saj.


Pyetje tė lehta logjike ..edhe pak matematikė :

Nė sa mėnyra tė ndryshme mundet tė formulohet lista e cila pėrmbanė 7 emra tė ndryshėm?

Zabeli i bacės Brahim
20-01-06, 20:00
Pyetje tė lehta logjike ..edhe pak matematikė :

Nė sa mėnyra tė ndryshme mundet tė formulohet lista e cila pėrmbanė 7 emra tė ndryshėm?

si duket nė kėtė forum matematikėn se paskemi pėr qejf, edhe pse problemi mė shum ėshtė logjik :

PERGJIGJE:
Nė vendin e parė tė listės mundemi tė vejmė njė nga shtatė emrat. Pastaj nė vendin e dytė mund tė vehet njė nga gjashtė emrat e mbetur qė nuk janė shėnua nė listė, nė vendin e tretė njė nga pesė emrat e mbetur tė pa shėnuar e kėshtu me rradhė...
Dmth numri i gjithmbarshėm i mėnyrave tė shėnimit tė numrave nė listė ėshtė 7 x 6 x 5 x 4 x 3 x 2 x l = 5040 mėnyra !

Zabeli i bacės Brahim
07-02-06, 23:52
ēka do tė thot:

DEKLANACION, DEKLANATIK ?

Zabeli i bacės Brahim
14-03-06, 21:36
ēka do tė thot:

DEKLANACION, DEKLANATIK ?
Quhet aftėsia e shprehjes gojore me fraza precize,estetike, artistike.

"Bisedė deklanatik."
"Kishte aftėsi deklanatike tė shprehjes."

Dilaver
22-03-06, 00:51
ēka d. m. th. fjala:


Hermafrodit

panta_rhei
31-03-06, 22:16
Qka do te thotė fjala (termi) GOOGLE?! Dhe qfar mundesish ofron kjo kompani?

Dilaver
01-04-06, 08:09
ēka d. m. th. fjala:


Hermafrodit

hermafroditi

Kur njė bebe ėshtė i papėrcaktuar seksualisht

Hermafrodit ėshtė njė term qė i referohet tė qenit me dy sekse (interseksual).
Hermafroditi i vėrtetė kėrkon prezencėn e tė dy indeve riprodhues, pra atij femėror dhe indit mashkullor, gjė qė ėshtė relativisht e rrallė dhe pak e kuptueshme. Mė i zakonshmi ėshtė pseudo-hermafroditizmi. Nga pikėpamja mjekėsore hermafroditizmi sugjestionon dy faktorė: 1. Organe gjenitale tė dykuptimta pėr sė jashtmi 2. Organe gjenitale qė nuk pėrkojnė me pamjen e jashtme gjenetike tė personit (p.sh: organ gjenital femėror nė njė individ nė dukje mashkull)
Seksi gjenetik i njė fėmije pėrcaktohet nga qeliza vezore e nėnės qė pėrmban njė kromozom X, ndėrsa qeliza e spermės sė babait pėrmban kromozome X apo Y. Bashkimi i kėtyre kromozomeve, X dhe Y, pėrcaktojnė seksin gjenetik tė fėmijės. Normalisht foshnja trashėgon vetėm njė ēift tė kromozomeve tė seksit: kromozomin X nga nėna dhe njė X ose Y nga babai. Ja pse ėshtė babai ai qė “pėrcakton” seksin gjenetik tė fėmijės. Njė fėmije qė trashėgon nga i ati kromozomin X, ėshtė gjenetikisht femėr (dy kromozome X), ndėrsa bebja qė trashėgon nga i ati kromozomin Y, ėshtė gjenetikisht mashkull (njė kromozom X dhe njė kromozom Y). Organet riprodhuese tė njė fetusi dalin nė pah nga i njėjti ind. Nėse procesi qė kryen indi pėr tė qenė “mashkull” apo “femėr” pėrēahet, atėherė zhvillohet gjenitali i dykuptimtė (apo i errėt). Kjo bėn qė foshnja tė mos mund tė pėrcaktohet se cilit seks i pėrket.
P.sh: njė bebe mashkull gjenetikisht mund tė kėtė zhvilluar pamjen e jashtme tė njė bebeje femėr. Organi seksual i dykuptimte (pseudo-hermafroditizmi) zakonisht nuk pėrbėn rrezik pėr jetėn, por mund tė krijojė probleme shoqėrore serioze pėr fėmijėn dhe familjen e saj. Pėr kėtė arsye, fėmija duhet tė ndiqet nga njė ekip i specializuar gjenetistėsh, endokrinologjistėsh dhe psikologėsh.Diku rreth dy muaj mė parė, nė Tiranė kishte lind njė bebė e papėrcaktuar seksualisht.

Dilaver
01-04-06, 08:10
Vazhdon pyetja:

Qka do te thotė fjala (termi) GOOGLE?! Dhe qfar mundesish ofron kjo kompani?

Mustaqedredhur
06-01-07, 22:30
Vazhdon pyetja:

Fjala google del nga fjala googol , qe e ka kuptimin e numerit 1 me 100 zero.
Kjo kompani asht themelu ne vitin 1998 nga Lary Page i Sergey Brin,njeher si demo verzion (search), por me vone me ndihmen e disa biznismeneve me nje buxhet prej 1000.000 dollar zyrtarizohet si kompani Google, Inc,,dhe puna vazhdon...t.

Kopmani asht ne ritje dhe sherbime te shumta, kryesisht ne fushen e informatikes, duke perfshite software,video,audio, net...

Qe disa sherbime te google searchi-t :

http://www.google.com/addurl/?continue=/addurl
http://www.google.com/alerts
http://blogsearch.google.com/
http://www.google.com/press/zeitgeist.html

.
.
.
mbetshi te pershendetun,