PDA

View Full Version : Cila vepėr e Kadare-sė ju pėlqen mė tepėr?


Murgesha
25-09-05, 13:16
Cila vepėr e Kadare-sė ju pėlqen mė tepėr dhe pse?

Frymėzime djaloshare
Ėndėrrimet
Pėrse mendohen kėto male
Gjenerali i ushtrisė sė vdejkur
Dasma
Kėshtjella
Kronikė nė gur
Dimri i madh
Koncert nė fund tė dimrit
Piramida
Elegji pėr Kosovėn
tjeter...


Me kėtė do tė doja sė paku tė di se sa lexohet Kadare nga anėtarėt e kėtij forumi.

Ju pėrshėndes tė gjithėve.

Murgesha!

gui
28-09-05, 16:32
Mua me duket se secilia veper e Kadarese ka dic te vecante ne vehte dhe nuk ben te krahasohet me te tjerat dhe personalisht e kam problem te them kjo ose ajo me e mire se tjetra. Ndoshta mund te them se kjo ose ajo ngjarje e vepres me ka pelqy me shume por perndryshe te gjtiha jane te mire.

Persh.

Gui

Dilaver
28-09-05, 17:39
Une do vecoja vepren; Gjenerali i ushtris se vdekur, shpesh takoj personazhe te ketij romani ne jeten e perditeshme.

ARVANITI
01-10-05, 19:49
Me vjen keq qe nuk e paskeni perfshire "Prillin e Thyer", po per mendimin tim ai eshte nje kryeveper, qe cdo shqiptare duhet ta lexoje.

Gjithashtu edhe "Eskili ky humbes i madh", mgjth s'eshte liber artistik, eshte xhevahir per historine e kombit tone.

zemermiri
02-10-05, 01:14
Per ne antaret e FD, mendoj se si parakusht te shkruajme dicka do te ishte obligim "FTESE NE STUDIO"

zemermiri
02-10-05, 01:14
Per ne antaret e FD, mendoj se si parakusht te shkruajme dicka do te ishte obligim "FTESE NE STUDIO"

andromeda_rock
01-12-05, 19:11
koncert ne fund te dimrit

Flaka_1
13-12-05, 18:05
Gjenerali i Ushtrise se vdekur. me vjen keq qe nuk ke cek romanin Ura me tri harqe se me ka lene mbrese te pa harruar!

pokeri
14-12-05, 02:05
Gjenerali i Ushtrise se vdekur. me vjen keq qe nuk ke cek romanin Ura me tri harqe se me ka lene mbrese te pa harruar!Kadare edhe sikur tė doj, nuk di tė shkruaj keq.

Por, polemikat se cila ėshtė vepra mė kulmore e tij,
do tė vazhdojnė gjatė.

Unė do tė veēoja kėto :
Viti i mbrapshtė (5 herė e rilexuar)
Kronikė nė gur (4 herė)
Pallati i ėndėrrave (4 herė)
Dosja H (5 herė)

Esetė : Eskili ky humbės i madh
Ftesė nė studio
Autobiografia e popullit nė vargje ...

Dr. Leone
30-03-06, 21:57
Gjenerali i ushteris se vdekur eshte liber fantastik.
Mua me pelqen shum.

ME RESPEKT PER JU
Dr. LEONE