PDA

View Full Version : Poezi Fetare


26-09-05, 15:57
[b][color=red]Zgjohu rini !
[color]


Syri gjak po mė pikon
Zemra ime ėshtė pikėlluar
Rini, ndalu! - ku po shkon
Zotin pse e ke harruar?!

A s'u ngope me shfrenime
Jetė tė quar pa kuptim
Kohė e humbur janė kėto ēaste
Fundin e ke veē dėshpėrim.

Kthehu ti nga ardhmėria
Zgjohu, zgjohu oj rini
Lėri veset e kėqija
Se kjo rrugė nuk ėshtė pėr ty.

Ti je e ardhmja e kėtij ymmeti
Ti je shpresa qė na mban
Ti je drita e kėtij vendi
Sytė nė ju, tė gjithė i kanė.

Ardhmėria ėshtė Islami
Zoti siē na ka mėsuar
Rruga e dritės ėshtė Kur'ani
Pejgamberi ka kėshilluar
[b]

26-09-05, 15:58
[b][color=red]Muhammedit a.s. [color]


Errėsirė ishte kudo
Injorancė mbretėronte
Kishte humbur ēdo arsye
Bota dritėn e kėrkonte.

(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)

Nė Mekė, n'kėtė vend tė bekuar
U lind i dashuri i Perėndisė
Muhammedi i lavdėruar
Shpėtimtari i njerėzisė.

(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)

O Muhammed o i dėrguar
Dritė dhe mėshirė pėr mbarė njerėzinė
Salavate duke t'kėnduar
Falėnderojmė Perėndinė

(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)

Ti je dritė qė kurrė nuk fikesh
Flakadan-Udhėzim hyjnor
N'zemrat tona gjithmonė rritesh
N'ty gjejmė prehje pėrgjithmonė

(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)

Gjithmonė ishe dhe do t'mbetesh
Ideal-Shembull pėr ne
Fjalėt tua kurrė nuk zbehen
Deri sa t'ketė jetė mbi dhe.

(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)[b]

26-09-05, 15:58
[b][color=red]O Allah i Plotfuqishėm[color]


O Allah i Plotfuqishėm, na ndihmo ne nė kėtė botė
Vėshtirėsitė t'i tejkalojmė, zbrit mėshirė o i Madhi Zot!

Emri yt i lavdėruar, drita Jote pėrjetėsi
O Allah i Madhėruar, zbrit mėshirė mbi kėtė njerėzi.

O Allah i Gjithmėshirshėm, na udhėzo nė mirėsi
Hapi shtigjet e lumturisė, mos na le nė errėsirė.

Lutjet tona t'i drejtojmė, mėshira Jote shpresė pėr ne
Vetėm Ty t'falėnderojmė, Islamin na e zgjodhe fe.

Na nderove me dy drita, me Kur'an e pejgamber
Muhammedin tonė tė dashur, dritė e diellit pėr Ymet.

Rrugės Tėnde na udhėzoi, vetėm Ty tė adhurojmė
Me urtėsi na kėshilloi, Islamin tė mos e lėshojmė

O Allah, o Mėshirėplotė, vetėm Ti, jep e merr.
Na ringjall me njerėz tė mirė, me dėshmorė e pejgamberė.

O Krijues i kėsaj gjithėsie, toka e qielli t'madhėrojnė
Na e mundėso qė n'botėn tjetėr, Nurin Tėnd ne ta shikojmė
[b]

26-09-05, 15:59
[b][size=18][color=red]Pse o njeri?! [size][color]


A s'mė thua o njeri
Pse Allahun e harrove
Pse nuk shkove rrugės sė Tij
Por shejtanin e pasove.

Pse harrove amanetin
Nė Ezel qė ia ke dhėnė
Pse ti ike prej rahmetit
U mashtrove me dynjanė.

Pse s'u ndale me mendue
Se n'kėtė botė je udhėtarė
A harrove o i mjerė
Para Zotit qė ke me dalė.

Nė kėtė botė ti veē punove
Pa mendue se ke me vdekė
Fjalėt e Zotit i harrove
Se n'dhe trupi ka me t'u tret

Po ti dije ore vėlla
Pėr pendim kurrė nuk ėshtė vonė
Me lot nė sy gjithė duke qarė
Ktheju Zotit mėshirėplotė

Fytyrėn tėnde ti ndriēoje
Me namaz dhe ibadet
Jetėn me Kur'an kaloje
T'jesh i lumtur nė Ahiret.

[b]

26-09-05, 16:00
[b][size=18][color=green] Nata e varrit [color] [size]

Dheu i zi kur tė mbulon
Lamtumirėn t'gjithė ta thonė
Sonte, vetėm vepra jote
Nė vetmi tė shoqėron.

Nėse je ti vepėrmirė
Mos kij frikė as shqetėsim
Dy melaqe me plot dritė
Ta largojnė ēdo dėshpėrim.

Varri yt tė zbukurohet
Kopsht Xhenneti plot hijeshi
Vepra jote shumė lart ēmohet
Besimtar, i lumi ti!

Nėse je ti vepėrkeq
Do tė jesh gjithmonė fatkeq
Dritė pranė teje s'do tė kesh
Vetėm zjarr aty do t'gjesh.

Ky ėshtė fundi i kafirit
Zotin Njė qė s'e besoi
Ky ėshtė fati i ēdo katili
Zjarri do ta pėrcėllojė.

[b]

26-09-05, 16:02
[b][size=24] [color=cyan]Urime hixhabi ! [size][color]

Urime oj motėr hixhabi
Shamia e bukur nė kokė
Sa e bukur sot ti po dukesh
I lartėsuar qofsh o Zot!

Nė fytyrė po t' shkėlqen nuri
Sa bukur tė rri shamia
Asgjė ty s'tė pėrkuli
Gėzim t'madh ka shoqėria.

E lumja ti oj motėr
Qė kėtė rrugė e zgjodhe
Atė qė urdhėroi Zoti
Nė vepėr e jetėsove.

Tė jesh gjithmonė krenare
Pėr kėtė gjest tė mirė
E devotshme dhe fetare
Motėr oj zemėrdlirė.

Urime, urime oj motėr
Tė gjithė po tė pėrgėzojmė
Dashuria ndaj Allahut
Pėrjetė le tė shoqėrojė.
[b]

26-09-05, 16:03
[b][color=green] [size=18]Per Pejgamberin Muhamed a.sJetim ti linde

dhe i tille u rrite

edukove njerez,

megjithese shkrim nuk dite.Tek ti merrnin mesime

Qe kur ishe i ri

Tek ti linin thesaret

Se kishe besnikeri.Kur arrite te dyzetat

Dihet mire se cfare ndodhi

Allahu i madheruar

Pejgamber ty te zgjodhiTe ofruan ty pushetet

Por kete e refuzove

Te premtuan pasuri

perseri ti se pranove.Me pas shume u torturove

Nga vendlindja u largove

Por edhe atje ku shkove

Thirrjen tende se harrove.Ne medine u vendose

Nje xhami atje ndertove

Thirre njerezit ne besim

Edhe kurre nuk u dorezoveKurre nuk the se u lodha


Gjithmone njerezit keshillove

Ne Islam i vellazerove.

Rrugen e drejte ju mesoveBere njerezit qe te njohin

Allahun e Madheruar

I bere ata qe te kuptonin

Qellimin pse jane krijuar.I tregove mbare botes

Se nje i bardhe dhe nje i zi

Nuk kane asnje ndryshim

Perveēse ne devotshmeri.


Nuk ndertove gradaēela

As organe te pajtimit

Por ndetove per te tere

Ndertesen e bukur te besimit.Kjo keshtjelle qe ti ndertove

Sprishet prej shiut as prej dimrit

Ajo do te jete ne kembe

Deri ne diten e gjykimit.Keshtjella qe ti ndertove

Nuk eshte prone e padishahut

Por ne te do te valevitet

Flamuri i njehsimit te Allahut.

[size] [color] [b]

26-09-05, 16:05
[b] [color=red] O Allah na ke krijuar. [color]


O Allah na ke krijuar
pejgamber na ke derguar
nga e keqja na ke larguar
ne udhe te drejte na ke udhezuar


Cfare te bejme na ke treguar
punen tone e ke vleresuar
gjithmone na ke meshiruar
Xhennetin na ke premtuar


O Allah na ke mesuar
jeten si me e jetuar
O Allah na ke treguar
si falje me te kerkuar


O Allah na ke begatuar
gjithe te mirat na ke dhuruar
zemrat tona ke zbukuruar
me Islam i ke nderuar


Nga gjithe krijesat na ke dalluar
mendjen Ti na ke dhuruar
Rrugen e drejte per te kuptuar
dhe vec Ty per te adhuruar


Si te veprojme na ke sqaruar
Kuranin Ti na ke dhuruar
dhe me te na ke udhezuar
dite e nate kam per te te kujtuar. [b]

26-09-05, 16:06
ZOTI


Kush e Krijoi botėn me gjithe kėte bukuri,
Kush ja dha natyrės, gjithe kėte hijeshi,
Kush Krijoi njeriun, veshėt edhe sytė,
Kush vetėm Njė Zot, qė nuk ka tė dytė.

Ngjyrėn trėndafilit, vallė e kush ja dha,
me aromė aq t'kendshme vallė e kush e mba,
Kush veēoi njeriun, pėrmbi ēdo gjė tjetėr,
Kush, vetėm Njė Zot, qė nuk ka shok tjetėr.

Natyrėn e vdekur, vallė e kush e ngjall,
Pranverėn pas dimrit, kush e ben me ardh,
Kush ringjall njeriun, pasi eshte bere tokė,
Kush vetėm Njė Zot, qė s'ka tjeter shok.

Kush na e jep shiun qė tokėn gjelbron,
kush e krijoi hėnėn qė motet i ndrron,
Zogjte qė fluturojnė qiellit, vallė e kush i mba
Kush vetėm Njė Zot, qė shok tjetėr s'ka.

Njeriut qė mendon, me dyshim s'i mbetė,
Zoti i ka dhėnė mendjen, le tė gjykojė vetė,
Parajsa dhe ferri na presin n'at jetė
Ē`ka tė bėsh kėtu, atje ke me e gjetė

[b]

26-09-05, 16:07
[b][color=red]A ka vend per dyshim? [color]
Nje dite une pyeta
Me thoni kush e di
Cili e ka krijuar
Tere kete gjithesi.?


Kush e krijoi diellin
Token kush e krijoi
Kush e ngriti qiellin
Dhe e zbukuroi.?

Kush i krijoi yjet
Qe naten ndricojne
Kush i krijoi lulet
Qe token zbukurojne


Kush i krijoi kafshet
Bimet anembane
Kush e krijoi te keqen
Bashke me te belane.

Deri naten vone
Rri edhe mendoj
Po tere keta njerez
Valle kush i krijoi?

Shume po mendoj
Pasi ska mundesi
Qe te ndodhin vete
Tere keto mrekulli

Nje plak i moshuar
Drejt ne sy me pa
Qeshi i gezuar
Dhe pastaj me tha:

Ti mendohesh kot
Ku ska per tu menduar
Cdo gje qe egziston
Allahu e ka krijuar

[b]

26-09-05, 16:07
[b][color=green]SHPIRTI [color]


Kur tė dalė shpirti, prej trupit tė mjerė

Ah unė po ndahem, do tė thotė njė herė

Tre herė do thėrrasė, i vdekuri i mjerė

Por ne se dėgjojmė, atė zė tė prerė

Lutet dhe thotė, pėr Zotin e vėrtetė

Ujin qė tė mė lani tė mos jetė i nxehtė

Se unė e kam trupin tash tė dėrrmuar

Nga meleku i vdekjes, sapo kam shpėtuar

Kam dhimbje nė trup, lehtė tė mė fėrkoni

Shumė ju lutem, tė mos mė dėrrmoni

Sikur ta dėgjonte, zėrin njerėzia

Shpirt nuk do tė mbetej, do vdiste gjithėsia

Trupin e atij shpirti sikur ta vėshtrojė

Njė melek i vjen, e do ta kuvendojė

Trupin tėnd tė vdekur, a e sheh i thotė

Vallė si jetove ti nė atė botė

Obligimet qė duheshin vallė a i praktikove

Apo me gjynahe, jetėn ti e cove

Ia falim namazin pasi e ngrejmė

Nė varr e mbulojmė, ikim dhe e lėmė vetėm

Ah njeriun e shkretė, me dhe e mbulojmė

Pa dyshim tė gjithė atje do tė shkojmė

Vėllezėr tė dashur, tė gjithė u po shkoni

Tė gjithė ju po ikni, por mua mos mė harroni

Ku ėshtė dashuria, qė mė parė kishit

Ku janė fjalėt e ėmbla qė ju flisnit

Babai im ku ėshtė, sa fort qė mė donte

Ku ėshtė dhe nėna qė pa mua s’duronte

Njė fėmijė tė mos ishte, nė derė do tė dilte

Njė natė tė mos ishte, gjumė gjithė natėn ajo s’kishte

Sa isha i gjallė, nė jetėn e shkuar

Me njerėz tė mirė, rrija i nderuar

Nė varrin e errėt, ah ē’u futa unė

Trupin e kam tė zhveshur, qefina kan unė

Asnjėri nga shokėt si di hallet e mia

Si qenka kjo vdekja, se di njerėzia

Nga tė gjithė tė ligat na shpėto Ti Vetė

Nė xhenetet e Tua na ndero pėrjetė.


*Na ruajte Zoti nga te ligat e kesaj bote!*

[b]

26-09-05, 16:08
O ZOT!


O Zot! Sjelli vėllezėrive qė tė pėrhapin dashamirėsinė,
qė tė mos coptohen mes vete duke pėrhapur armiqėsinė.

O Zot! Sjelli shqiptarėve qė tė gjejnė virtytet e humbura,
qė tė mos vazhdojnė jetėn duke i vepruar krijimit kundra.

O Zot sjelli vėllezerit tė mos e shpenzojnė moshėn kot,
se shumė ėshtė gabim tė mendojnė vetėm pėr sot.

O Zot sjelli shqiptarėve qė tė fitojnė lumturinė e tė dy jetėve,
edhe nė kėtė jetė tė shpėtojnė nga ndėshkimi i tjera shteteve.

O Zot! Sjelli vėllezėrve qė nga ateizmi tė shpėtojnė,
islamin si shkak shpėtimi asnjėherė tė mos e harrojnė.

O Zot! Mėsoju shqiptarėve shkakun e ardhjen nė kėtė botė,
duke u kujdesur tė vėnė re se njeriu ēka do tė thotė.

O Zot! Silli qė tanėt ta ndiejnė nevojėn e bashkimit mes vete,
qė tė bėhen shembull dhe udhėzues pėr tė tjera shtete.

O Zot! Sjelli shqiptarėve qė t'i pėrulen urdhėrave tė fesė,
qė tė fitojnė ndaj tė gjithė botės respekt dhe besė.

O Zot! Sjelli vėllezėrve qė tė zotėrojnė besim tė fortė,
pėr ta zotruar atė nuk duhe ta kalojmė kohėn kot.

O Zot! Sjelli shqiptarėve qė tė gjejnė Zotin e vet,
qė tė mos u pėrulen krijesave dhe tė jenė tė qetė.

O Zot! Shpėtoji vėllezėrit nga ndėshkimi i armiqve,
qė tė gjejnė rrugėn Tėnde tė mos shkojnė pas tjerave.

O Zot! Sjelli shqiptarėve qė tė mos harrojnė vdekjen,
falja gabimet e tyre duke ia heqė qafės hekjen.

O Zot! Zgjoji vėllezėrit tanė qė tė gjejnė rrugėn,
qė tė mos harrojnė se atyre kush ua sjell bukėn.

O Zot! Vėreji tanėt qė tė dinė se do tė japin llogari,
tė mos kalojnė jetėn nė vende boshe si nė angari.

O Zot! Sjelli vėllezerve qė tė bėhen besimtarė,
pėr ndryshe nuk vlen jeta, vetėm se ėshtė njė barrė.

O Zot! Sjelli vėllezėrve tanė qė tė bėhen tė sjellshėm,
si nė kohė tė lashta kur ata ishin tė hershėm.

O All-llah! Sjelli vėllezėrve qė tė fitojnė hirėn Tėnde,
duke u mbėshtetur tek Ti, tė mos adhurojnė tjetėr vende.

[/b]

26-09-05, 16:09
Vėllezėrit tė dashur qė kėrkoni tė jetoni qetė,
pėr punėn tuaj kuvendoni e mos thoni se e di vetė.

Mbajuni tė drejtės se aty ėshtė shpėtimi,
sepse tek tradhtia nuk ka kurrfarė fitimi.

Nė univers asgjė nuk ėshtė i ērregullt,
bile ende planetet qarkollojnė tė rregullt.

Bėni studimin e tė dy jetėve pėr tė mos u penduar,
duhet tė mos harroni se ku keni pėr tė shkuar.

Mos studimi pėr jetėn tjetėr na kushton shtrenjtė,
t`i bashkojmė dy dijet atje pėr tė fjetur qetė.

Tė pėrpiqemi tė mos jemi prej tė vonuarve,
dhe shumė dobi tė ėjmė nga provat e tė moshuarve.

Ruzulli tokėsor ėshtė njė urė shumė e vjetėr,
si do tė kalojmė nė to, na ėshtė lajmėruar me letėr.

Ka nevojė qė tė zgjohemi pak me herėt.
qė tė mos pendohemi si ato tė tjerėt.

Kėtu urdhėrat e Krijuesit pranoji si burrė,
qė tė fitosh mirėsitė qė nuk sosėn kurrė.

Dije se ke ardhur nė kėtė jetė pėr t'u provuar,
nuk do tė qėndrosh kėtu por ke pėr tė shkuar.

Ju qė kėrkoni rehatinė e mirė nė jetėn tuaj,
mund ta fitoni me ndihmėn e Krijuesit tuaj.

Kujdesuni vėllezėr kėsaj jete tė pėrkohshme,
se e ke pėrpara njė jetė tė gjatė e tė pėrhershme.

Nga zjarri i haramit ruaju e kujdesu fije pėr fije,
qė tė fitosh lumturinė bėn punėn qė tė ka hije.

O vėlla ty kurrė tė mos tė mashtrojnė armiqtė,
mos i beso fjalės se tyre edhe kur tė thojnė "shpirt".

Aeroplanin madhėshtor e ndėrtoi njėri,
por mushkonjėn e vogėl nuk mundi asnjėri.

Pėrse kokėlartėsohesh me begatitė e huaja,
kurse as veglat e trupit tėnd nuk janė tė tuaja.

Zoti tė ka pajisur me shumė lloje shqisash,
tė ka ndėrtuar si njeri prej disa triljon qelizash.

26-09-05, 16:10
Vėllezėr shqiptarė


Vėllezėr shqiptarė, mbrojeni nderin,
sepse shkoi dimri, tani pritni verėn.

Sikurse fėmijėrinė qė e pret rinia,
ashtu edhe skamjen pasuria.

Fraksionet e huaja keq na tradhtuan,
pa masė dhe pa hesapė na dėmtuan.

Ndėrsa na zhduken traditat e mira,
e humbėm thelbin po na pėson fira.

Ligjeve t'pahijshme ti i dole zot,
pa menduar fare se ajo ėshte kot.

Nga kokat e burrave e hoqėn plisin,
ajo ishte fillimi pėr tė na humbur fisin.

Nga kokat e grave u hoq shamia,
nuk shkoj vetėm ajo po edhe hija.

Burrat u shndėruan u bėnė si femrat,
e humbėm burrėrinė sė bashku me emrat.

Me forcat e huaja i kundėrshtuam fesė,
tek ne nuk mbeti as respekt as besė.

Mbrojini vėllezėr cilėsitė e larta,
dhe ligjet e fesė se ato janė tė arta.

O vėlla, traditat e tua kombtare,
janė pėrgatitur me brumet fetare.

Kombi me fenė janė si lėkura me mish,
nuk duhet quajtur, si nė trup kėmishė.

Nderi respekti dhe mikpritja,
janė famėt tona nga historia.

Shumė na do neve Perėndia,
ai na pėrmblodhi nga gjithėsia.

Duke na mbushur me pasuri,
na ka parashtruar ēdo mirėsi.

Ai na ka afruar ajrin tek hunda,
asnjė gjė mendjes kundra.

Tė gjitha qeniet njeriut shėrbėtorė,
bile edhe Diellin madhėshorė.

Nuk pranon asnjė menēuri,
qė tė shpėtojmė pa dhėnė llogari.

Pa hyrė nė varr, s'mund tė shpėtosh fare,
pa e dhėnė kėtė shpirt, nuk ke ti ēare.

Secili nė varrin e tij ka me hyrė vetė,
duhet tė pėrgatitemi pėr tė fjetur qetė.

Kurse nga kjo jetė ikin tė barabartė,
tė gjithė t'ėmbėlat me ato tė thartė.

Ndėrsa zullumqari shkon me tė shtypurin,
edhe i vobekti bashkė me tė ngopurin.

Ēdo mirėsi duke pritur falenderimin,
ne pa u pėrgatitur po presim mbarimin.

Shyqyr prej All-llahut u hapėn xhamia,
mos tė shkojmė vetė por edhe vėllazėria.

Tė bėhėmi gati se na pret lumturia,
por pėr mėkatarin edhe vėshtirėsia.

26-09-05, 16:11
MOTRA IME FISNIKE

Motra ime, vajza e nėnės fisnike,
ruaje nderin, e bėhu besnike.

Mbroje moralin si vajzė fetare,
se femra pa to nuk vlen fare.

Ajo ėshtė caktuar pėr burrin e vet,
duhet tė mbrohet si letėr sekret.

Nė qoftė se do tė jetosh rehat e qetė,
asnjėherė natėn mos shko diku vetė.

Fatkeqėsisht tė tjerėt ua kanė empozuar,
ke marrė pa zgjedhur dhe i ke huazuar.

Veshu e mbathu si vajzė besimtare,
dhe nėpėr rrugė bėhu kėshilltare.

Gjendja shprehjet i argumenton,
se vetėm fjala kudo nuk ndikon.

Kujtoje mirė punėn qė po bėn,
duhet ta mendosh se ku ajo tė ēon.

Duhet tė adhurosh Krijuesin tėnd,
se nuk je e krijuar nga tjetėrkėnd.

O motra ime bėhu shembullore,
mos u pėrul si disa shėrbėtore.

Femrat All-llahu nuk i ka burgosur,
por me mbulesėn e tyre i ka pėrsosur.

Ai shumė mė mirė i di nevojat e saj,
vajza tė mos mbesė asnjėherė ndėr faj.

Mosmbulesa e femrave pėr kohėn e tashme,
ėshtė njė armė e mirė forcave tė jashtme.

Ata ta hoqėn formėn qė ke pasur,
ke marrė pa zgjedhur atė qė ke hasur.

Nėn maskėn e kulturės femrėn e abuzojnė,
me femrat tona ne fort po na lėndojnė.

Pėr stėrgjyshėrit tuaj lexo historinė,
ēfarė ka qenė namusi pėr shqiptarinė.

Duke patur shansin ta fitosh xhennetin,
mos tė tė bėjnė tradhtarėt dru pėr xhehennemin.

Mėshira e Allahut tė dhuroi ēdo gjė,
sepse ti pėrpara nuk ke qenė asgjė.

Motra fisnike ke shans sa je gjallė,
tė ikėn nga dora kur tė mblojnė me zallė.

O vajza besimtare dhe nėna fisnike,
mbroje fenė tėnde dhe bėhu besnike.

26-09-05, 16:12
Vėllazėrimi


Shumė ju thirra ju kėrkova,
zėrin tuaj s'jua dėgjova.

O ju vėllezėrit e mi,
se ku jeni nuk e di.

Mė mori malli mua pėr ju,
nga kjo ėndėrr dua me u zgju.

Mė kllaposi dhimbje e madhe,
zemra ime ėshtė dėrmuar fare.

Pėr njė vėllazėri po flitet shumė,
por unė i gjori s'po e gjej askund.

O ju vėllezėrit qė sakrifikoni,
njėri-tjetrin pse s'po e kėrkoni.

Jeni fshehur edhe zhytur,
nė kėtė botėn e mbytur.

Pa mė thoni ju tė dashur,
ē'ka qė qan kjo zemėr e plasur.

Ē'ka qė qan dhe gjėmon,
shpirti im fort mė rėnkon.

Ėndrra ime po mė shkatėrrohet,
Gjumi im po mė trazohet.

...le tė mblidhemi edhe njė herė,
le ta sjellim atė pranverė.

Pranverė me gonxhe plot,
lule tė harruara nga mot.

26-09-05, 16:19
SULMI I FUNDIT
Shikoj pishinėn e vockėl ,ku peshqit pasionojnė kalimtarėt
Ushqehen nga ato,kėnaqėsi e pėrbashkėt
Fėmijt marrin dhenė nė shtrojėn e bukur tė kullosės,shikoj...
Me mall,me dhimbje
Dua ta largoj mallin,nuk mundem,edhe po tė dua,zemra mė qanė
Ka filluar sulmi-mė thot dikush nė vesh
Pėrdorin helikopterėt,aeroplanėt...
Fshatra tė tėrė janė rrafshuar pėr tokė,po edhe qyteti more gjuhet
Ka tė vrarė-shqiptarė
Fėmij,pleq,gra
Nėnė e bij,babė e bir tė masakruar nga mortajat
Pishina qė kam pranė e dekoruar me gurė pėr rreth dhe shtartin e gjelbėr tė kullosės mu bėnė kuq pėrära syve
Fėmijėt mė thėrasin tė luaj me topin...ah!Qė mė vinte ky zė prej sė largu,kur pash fėmijun tim tė mė shkundė krahėrorin
Sa shumė tė mira keni ore bijt e mi-ju them
Luani,luani, tash babi do vi t`ju bashkangjitem
Ju shkon zėri deri nė qiell nga gėzimi
Shijojnė ajrin e pastėr nė Chavanne dhe kullosėn e gjelbėr
Shikojn lisin e bukur tė mbrojtuar nga ligji,dhe pishinėn me peshqi
Kėnaquni bijt e mij,kėnaquni-psherėtis me dhimbjen e madhe
E moshatarėt e juaj?...
Ato tė nėnshtruar nėn breshėrin e predhave gjakatare sllave
E ju i ushqeni peshqit me grimcat e bukės nė pishinėn akuarium
Dhe gjuni topin tė lirė nė kullosėn e gjelbėr

Ore,po Sllupēani,Vaksinca...Likova e tėrė...O!
Hatixhja,kjo nėnė trime,kjo burneshė e madhe:
Nuk kam ku shkoj mė larg se shtėpis sime,UĒK janė vėllezėrit e mi
dhe nuk i lėmė vetun,le tė na gjuaj shkau se nuk e kam ndėr mend
tė lė shtėpinė-e vendosur fliste ajo
Ore,po Shipkovica,Gajrja,Poroji...Tetova e tėrė
Nėnė e bij nė obor tė tyre masakrohen nga predha
E Jehona e vogėl nė rrugė duke shkuar tė blen bukė
Buk o shka i shkinės,buk
E ti e gjuajte me plumb,ja more jetėn e njomė qė sapo kishte lėshuar lulzimin...O Zoti im mė bėn tė fortė...tė pėrballoj dhimbjen
Vriten pse janė shqiptarė ej

Luani bijt e mi luani,do vi babi tju bashkangjitem nė lojėn me top
Shijoeni ajrin,kullosėn,pishinėn akuarium
Mos paēi dhimbje asnjėherė bijt e mi,jeni tė lirė...shijoeni lirinė
Zoti ju bekoftė...kėnaquni ju bile
Moshatarėt e juaj presin breshėrin e predhave...bijt e mi

Radusha?O!...Radusha,Bojana...Dervendi i tėrė
Jehoji krisma nė Radushėn e madhe mu sikur nė Sllupēanin legjendarHaraēinė
I mėsuan si luftohet,kush lufton dhe kush duhet tė vritet
Nuk vrasim ne civilė JO o shka i shkinės-thonė trimat
E ti po,ti vret...femij,gra,pleq
Nuk u kėnaqe as nė gazibabė kur vrave njerėz duke fjetur
Po Lubeteni?
Ēka gjete nė Luboten qė bėre krimin
Tė vrarė pas shpine,nga afėr-thonė tė gjallit e mjerė
Thonė edhe dėshmitarėt e huaj-o kriminel
Janė me dhjetara tė vrarė me qindra tė torturuar
Kėshtu thonė dėshmitarėt...janė egzekutuar thonė ato

Oh!Nėnė,sa mė mungon fjala jote e butė
Nė kėtė dhembje tė madhe
As Bukoviqi nuk mbeti pa prekur,edhe atje vranė-shqiptarė
Katilat,katilat...

Gjuma topin babit,gjuma
Ti bi me kėmbė sa kam fuqinė... [

28-09-05, 20:34
The Best Moderator jeni po a qaq pritove Spaku me e Fshi gjith ate tek Textet kur i ke ber edit [b]SULMI I FUNDIT

[size=18]

Keot i Fshishe gjith e jo mei len aty ku jan sepse nuk kan nje dokje te mir me Textet sikur te kisha Mundur te kisha Ber EDIT doti kisha rregullu por ju as skeni Lejuar nje gje te till dhe as Nuk i Editoni sikur qe duhet .
Skam asgje kunder rregulla eshte rregull por kur ja nis nje Pune dili ne qosh sikur qe duhet e jo vetem me ja Humbur Dokjen edhe ketyre qe i kam Postuar ketu .
Ju Pershendes . RENTISI

06-10-05, 21:50
MIRĖ SE ERDHE NMESIN TONĖ


Tė lumt ne ja gėzimi jonė

Ramazani nmesin tonė

Ty Allahu tė ka caktue

Mshirės sTij me na afrue

Mirė se erdhe fati jonė

O prenvera e shpirtit tonė

Ti na sjellė ne ēdo tė mirė

Lidhė shejtanin nė zinxhirė

Nty Allahu ēon mirėsinė

Shumė rahmet pėr krejt njerėzinė

Fort tė madh namin e mban

Se nTy Zoti ēoi Kur-an

NTy njė« natė« veē sa ka vlera

Ma se tridhjetė mijė netė tjera

Lejleletul Kadr-in me shumė vlerė

Sa si kanė njė mijė muej tjerė

NTy ne kemi kėnaqėsi tparė

Nė aksham kur hajmė iftar

Nahiret tjetra na mrrinė

Kur ttakohemi me Perendinė

Punėn e mirė Zoti ēdo herė

Na e rritė dhjetė deri nshtatėqind herėPor agjėrimi ėshtė i Tij

Dhe shpėrblimi ska kufi

Ēka Allahu nty dha vetė

Ndhjetė ditė tpara sjell rahmet

Ndhjetė ditė tjera Zoti thėrret

Robt e vet nė magfiret

Ndhjetė tė fundit ēka na bjen

Nuk na len me ra nxhehennem

Ti ne shpirtin na e pastron

Kurse trupin na e forcon

Vlera jote nuk shkon bosh

Prej Teje dalim mė t' shėndosh

Pra ēdokush ka borxh prej nesh

Tė bajm dhikėr sa mė shpesh

Punė tė mira pa ia nda

Besimtarin me e pas vėlla

Mos tharrojmė njė gjė aspak

Tjapim fitrin dhe sadakė

Pasurisė me i dhanė zekat

Ti ndihmojmė kėshtu fukaratė

Qė nBajram tjen ngjendje tlartė

Si nRamazan-tbarabartė

Atėhere Zoti, ska dyshim

Na shpėrblen pėr agjėrim

Ia hap derėn nė Xhennet

Ēdo agjėruesit tė vėrtetė

06-10-05, 21:50
Pershkrimi i Ramazanit


Erdhen dite festash, erdhi Ramazani

Erdhen dite shpresash, therret muslimani

Ne kete muaj te shenjte,Allahu i Madheruar

I fal tere besimtaret, qe Atij i jane penduar.Me drejtesine e Tij dhe me fuqine e pasosur

Qe te tere shejtanet, sot i ka prangosur.

Nga meshira e Tij qe pati per ymmetin

Sot mbylli xhehennemin e hapi xhennetin.Gjate muajit te shenjte jo vetem festohet

Por cdo pune e mire tashme shumefishohet

Ardhja e ramazanit eshte nje rast i mire

Fillimi i tij per ne eshte meshire.

Mesi i Ramazanit, eshte nje tjeter rast

Allahu i Madheruar mekatet sot fal.

Dhjete diteshi i fundit i muajit te agjerimit

Eshte mbrojtje nga zjarri ne dite te gjykimit.

Vella i dashur musliman, ska rast me te mire

Se sa eshte Ramazani per te gjetur meshire

Prandaj detyra jone eshte,te shtojme ibadetin

Ti lutemi Allahut te na dhuroje xhennetin.

Te lexojme kuranin, me te te punojme

Ne vepra te mira bashke te konkurojme

Vellezer muslimane kodo qe gjendeni ne bote.

Allahu i Madherueshem agjerimin ju pranofte!