PDA

View Full Version : SI E SHIHNI KOSOVEN PAS NJEZET VITESH


zemermiri
26-09-05, 17:36
Besoj se nuk duhet ndonje njohuri e madhe te konstatojme ndryshimet ne Kosove gjate njezet viteve te kaluara, por sa munde te paramendoni ndryshimet qe do te ndodhin apo duhet te ndodhin ne shoqerine tone gjate njezet viteve te ardhme.
Une mendoj se do te kete ndryshime drastike te cilat do te verehen ne krijimin e shtresave te ndryshme shoqerore kufiri i te cilave do te jete shume me i shprehur se sot .

Arb
26-09-05, 17:42
Do te thote, sipas teje, pas 20 vitesh do te verejme ndryshime edhe me te medha ne shtresat shoqerore qe ekzistojne dhe do te formohen, apo jo? Kete ke menduar?

zemermiri
26-09-05, 17:52
Sot per sot eshte veshtire te flasim se ekzistojne shtresa te tilla sepse shoqeria jone eshte ende ne formim , ndersa pas nje kohe te duhur, besoj se njezet vjet eshte kohe e mire do te kemi kristalizime te shoqerise cka nuk do te thote se eshte negative .

Arb
26-09-05, 17:58
Si mendon, cfare shtresash jane ne formim e siper?

Dhe, cfare te ben te bindur se humbja e kompaktesise se shoqerise sone nuk do te ishte negative?

zemermiri
26-09-05, 18:08
Mendoj se ka shenja te formimit te rretheve te shendosha te cilat me kohe do te rriten dhe do te dallohen nga tollovia e krijuar .

Arb
26-09-05, 18:12
Per cfare rrethesh te shendosha konkretisht e ke fjalen?

GURI SYLAJ
26-09-05, 18:59
Ketu mund te behen llafe sipas qefit por nje eshte shume e rendesishme. Mbrenda kesaj periudhe bije edhe viti 2012 dhe eshte nje limit te cilin , cfardo shtresa a grupe , te reja a te vjetra , duhet te dijne se eshte pike ku neve si komb do te marrim noten qe meritojm.
Per te marre note te mire duhet te mesohet e te punohet me mire.
Ndryshimet qe do te ndodhin apo me mire thene qe duhet te ndodhin , doemos duhet te jene pozitive , duhen te jen integruese -ne rend tepare brenda trojeve etnike e mandej pse jo edhe me gjere.
Shoqeria kosovare jo por shoqeria shqiptare duhet te vetedijsohet dhe te tejkaloj egoizmin provincial, mendjemadhesine dhe sharllatanizmin ne politike,te mos lejoj qe te behet djep i krimit,
Dhe per funde - cfardo shtresash a rrethesh qe do te krijohen po nuk pati nje kontinuitet ne kryerjen e detyrave , sukseset , pa dyshim do te mungojn. Historia as nuk fillon sot por as nuk mbaron sot.

zemermiri
26-09-05, 20:19
Duke perjashtuar patriotizmin romantik si shpetues te shoqerise sone ,jam i mendimit se brenda kesaj periudhe, do te thote njezetvjeqare Kosova do te kete nje pamje tjeter konfigurative te shoqerise .Sot nuk dallohet shume mjeku nga pacienti ,mesuesi nga hoxha , krimineli nga viktima , trimi nga i krisuri apo armiku nga miku. Kam bindjen se me kohe do te kuptohet rendesia e venies se vijes kufitare mes se mires dhe se keqes. Nje venie e tille e kufirit do te beje te mundshme krijimin e rretheve te shendosha shoqerore . E bardha do te jete e bardhe ndersa e zeza e zeze .

Giovanni
27-09-05, 13:53
Nuk di qka te theme se nuk di se si ta paramendoj Kosoven sepse ende jan ca pune te pezulluara as ne tok as ne qiell.

GURI SYLAJ
27-09-05, 19:19
Shum i nderuari zemermir, nuk besoj se jeni daltonist dhe besoj se e dini se edhe ne shoqerite me te zhvilluara - e bardha dhe e zeza mbeshtillen bashk me ngjyrat tjera dhe te gjitha se bashku e japin koloritin e jetes. As Kosova , as sot e as pas njezet vitesh nuk do te jet e kursyer nga dukuri qe i hasim sot cdokund.

Vertete se mjeku me pacientin duhet te dallojn por ata jan shume te lidhur me njeri tjetrin dhe egziston mundsija edhe e ndrrimit te vendeve.
Nese juve ju duket patriotizem romantik kur e flasin Shqiptaret atehere cfar thoni per kete kur e bejne Gjermanet. Por keni te drejte sepse Shqiptaret vetem flasin kurse Gjermanet e bejne realitet ata bashkohen me apo pa patriotizem romantik .

Mbeteni perzemersisht i pershendetur.

Krokodilli
28-09-05, 11:47
Pas 20 (njezet) viteve shpresoj ta shoh Kosoven sikurse Zvicrra ne ditet e sodit....

edhe pse kam frig se do ta shoh Sikurse Shqiperia Sot....

LOJETARI
24-11-05, 15:53
Duke qaluar........................................!
Mjegulle dhe pluhur ,prodhime vendore

loni19
24-11-05, 16:06
Pas 20 viteve e shoh Kosoves si te Pavarur...
loni.

Barbaroza
24-11-05, 17:13
Une s'mund te prognozoj asgje tjeter,vetem jam e bindur se do jete e pavarur!
Per gjerat tjera,eshte koha qe do na tregon!

Visar.bali
26-11-05, 14:18
mbetet te shohim... te ardhem smund ta dime asnjeri. E pavarur ndoshta po... por e pavarur nga kush!?

doGzona
27-11-05, 00:51
Pas njezet vitesh Kosova do te jete nje nder shtetet me te zhvilluara dhe me te pasura ,se ne kemi aq shume pasuri ne cdo pellemb te saj dhe ne cdo hap.Nje Kosove demokratike dhe e lire do te rritet nga dita ne dite dhe do te renditet ne shtetet me te bukura te Evropes.

krijuesiii
27-11-05, 01:25
...Koseven me deshir do te doja ta shihja si nje republike apo krahine ne shtetine e bashkuar Shqipetare, por deshira dhe realiteti jane dy lloje kepuce te ndryshme, une mendoj se nje rol te madhe do te luan zgjedha politike dhe polikajt qe do udheheqin me Kosoven mbas ketyre vite pra nese sa me shpejte do merr fund udheheqja e ishe komunisteve nen embrellen e Rugoves e do marrine njerzte e Vlerave dhe njerzte qe mbajne pergjegjesi per pune ateher Kosova do te hece shpejt drejt nje zhvillimi pozitive politik e ekonomike ndoshta do kishte bile edhe nje boom ekonomik...


...Evropa do ta ignjoroj aq sa mundet Kosoven kjo rrospi e motit nuk i do Shqipetaret sic do te thoshte edhe sot Fishta, por sido qe te jete sa me kembengules dhe kreative e krijues do te jene udheheqesi e Kosves aq me e mire do te jete jeta e banorev te saj...

..pra m“varet shume nga puna jone se cfare do te jete Kosova, ashtu siq do te jemi ne...


tungiii

Agroni22
02-12-05, 17:43
mvaret ka e qojme na dhe lideret tane por ma merr mendja se KOSOVA do te jete nje shtet ku sundon ligji dhe rregull dhe me nje ekonomi te forte dhe stabile

i_riu_45
11-12-05, 17:00
Shtet gjithėsesi por jo ende ashtu si deshirojmė ne tė gjithė tė jetė.

Edhe disa vite vijuese do te shkojnė pa perspektiva tė mėdha,e mandej duhen edhe disa vite tė jemi ashtu siq duhet te jemi.Kur them kėtė mė tepėr fokusohem ne zhvillimin ekonomik dhe ne shtimin e mirėqenjes se banorė tė sajė.[/b]

halla e madhe
13-12-05, 06:31
Shtet gjithėsesi por jo ende ashtu si deshirojmė ne tė gjithė tė jetė.

Edhe disa vite vijuese do te shkojnė pa perspektiva tė mėdha,e mandej duhen edhe disa vite tė jemi ashtu siq duhet te jemi.Kur them kėtė mė tepėr fokusohem ne zhvillimin ekonomik dhe ne shtimin e mirėqenjes se banorė tė sajė.[/b]

"i riu_45"_ E rrespektoj mendimin tuaj plotesisht 8)

me nderime:halla e madhe :lol:

Gentiana
13-12-05, 14:57
Valla s'po di, pasi qe skam qen moti ne kosove, kur ti shoh do gjera ne TV qe po hapen, ta merr mendja se pas 5viteve do te behet si CH, por njerzit po me thojn se ska gje ne te.
Sidoqoft, kam shpresa se do te behet mire.

i_riu_45
14-12-05, 18:10
Shtet gjithėsesi por jo ende ashtu si deshirojmė ne tė gjithė tė jetė.

Edhe disa vite vijuese do te shkojnė pa perspektiva tė mėdha,e mandej duhen edhe disa vite tė jemi ashtu siq duhet te jemi.Kur them kėtė mė tepėr fokusohem ne zhvillimin ekonomik dhe ne shtimin e mirėqenjes se banorė tė sajė.[/b]

"i riu_45"_ E rrespektoj mendimin tuaj plotesisht 8)

me nderime:halla e madhe :lol:

Ju faliminderoj hallė e madhe.Mendimi i juaju pozitiv ėshtė shtytje per
mua.Kalo bukur,

Tomori
14-12-05, 22:34
Kosoven mbas njezet vjetesh, do ta shohim prape si Kosove,,?!!
nuk besoj qe dot ket ndryshim te madhe,,po ngelen prap ky mentalitet..
qe eshte ne regull...
secili popull dot ngele po me at mentalitet..qe eshte per tu pershendetur..!

laliloli
14-12-05, 23:14
Tranzicioni dhe lufterat "gelltitin" .nje gjenerate.Prandaj Kosova me ter kete papunesi dhe prapambeturi duhet kohe per tu rimekembur.Priten ndryshime ,por Kosova nuk mund te behet Zvicer aq shpejte.

Daja POLIC
15-12-05, 01:17
Nuk pres dicka !!! keshtu jemi keshtu kemi me cen gjithmon

franko
15-12-05, 17:36
kosova pas 20 vitesh esht veshtir te thuash mendimin sepse ne kosov nuk eci gjerat si duhet por me gjithat ate shpresoj qe kosova te merr nje panvarsi te plot te cilet qdo shqiptar ma merr mendja e pret me gezim sido qoft kom shpresa se ende mund te behet per kosoven e me se shumti bojn rinija kosovare .
tungi ju pershendes gjithve kalosh mir disponim te mir

Margaritari
16-12-05, 06:41
Tė Varfėr!

Kur them tė varfėr mendoj jo vetem ekonomikisht, por ne te gjitha aspektet!

Me respekt Margaritari!

arben-ks
20-12-05, 21:57
Me halle e derte si krejt dynjaja vlla nashta bahet kryeqytet i ballknit hiq sdihet fillozofat kishin pas than tyneher thojke aga

Espresso
22-12-05, 11:09
Pas 20 viteve Kosova apo ndryshe Dardania (besoje dhe mendoje qe ky emer "Kosove" duhet t'i hiqet sa me shpejt) do te jete nje shtet i pavarur e ndoshta i bashkuar ose ne hapat e pare te bashkimit me Shqiperine. Rinia shqiptare do te jete shume moderne dhe me e shkolluar ne te gjitha lemit e jetes; populli do te jete me i emancipur dhe me vetedije me te lart ne pergjithsi; femrat do te kene te drejtat qe u takojne dhe do te jene te pavarura; do te kemi ekspert te te gjitha lemive; do te kemi ushtrine tone!
Per te permbledhur me nje fjali: Dardanet do pesojne ndryshime regresive dhe do te evropianizohen ne te gjitha sferat e jetes.

arben-ks
23-12-05, 13:17
espreso

A i ke llogarit edhe te kqijat a veq ashtu si po po kena qef