PDA

View Full Version : Paraja vlerėson njeriun!


laliloli
28-09-05, 19:27
Kam pershtypjen se sot njerezit po vleresohen ne baze te parase qe kane !!Ke para ,je "i menqur". "i ditur"," i mire ", i rrespektuar ,te rezervojne vendin te oxhaku,te nderon ē'do kush ,te thirre ne dasem i ter katuni edhe pse dy mbasdarke shkolle nuk ke ........
Po nuk pate para nuk te don askush ,te len vendin te dera ,te nenqmon dhe neperkembe ēdo kush ,i vie merzi dikujt edhe me te pershendet .............

ēka mendoni per kete

Paraprakisht ju falenderoj dhe ju pershendes

Lali

turisti
28-09-05, 22:53
Kam pershtypjen se sot njerezit po vleresohen ne baze te parase qe kane !!Ke para ,je "i menqur". "i ditur"," i mire ", i rrespektuar ,te rezervojne vendin te oxhaku,te nderon ē'do kush ,te thirre ne dasem i ter katuni edhe pse dy mbasdarke shkolle nuk ke ........
Po nuk pate para nuk te don askush ,te len vendin te dera ,te nenqmon dhe neperkembe ēdo kush ,i vie merzi dikujt edhe me te pershendet .............

ēka mendoni per kete

Paraprakisht ju falenderoj dhe ju pershendes

Lali

Pershendetje i nderuar.

Fakt se sot ashtu eshte,por,vetem per njerzit te cilit jane materialista,te cilit e shiqojne dhe vlersojne te gjithat ne jete nepermjet parave dhe qe nuk shofin ose jan te verberuar qe bota materiale nuk mundet me e konpenzue nevojen shpirterore as qe mundet m'iu afrue botes ku paraja nuk ka vlere.

Per sot,mjafton. :wink:

Te pershendes perzemersisht.

TURISTI. :P

P.S. Te pasurit thojne dhe otijentohen me:Nuk eshte e gjitha ne para,por ne :wink: sasi :wink: .

zemermiri
29-09-05, 14:49
Paraja nuk eshte e pavlefshme .
Derisa nuk kam punuar nuk kisha as para
Derisa nuk kisha para nuk kisha as vlere te madhe
Sot punoj ,kam para dhe besoje se kam edhe pak vlere me te madhe se dikur.

Naki
29-09-05, 17:40
Vendet e Mėdha me Industri tė zhvilluar,Njerzitė e pasur kanė ndikim nė shumė spektre tė Jetės,Po mė para nuk mundė tė blehet Etika e Njeriut,Dashurija Shpirtėrore,Indentiteti.

Vertetė Ka Njerzė qė Paraja pėr njė kohė tė shkurtėr I mashtronė ,dhe gjitha Vlerat Etike i Qetė nė tregė sikur tė ishin Prodhime Industriale dhe mė kėtė mendonė se ka fituar Prestigjinė e Njeriut mė tė dashur.

Gjyshi imė i ndjeri,tregonte Gjatė viteve 50 ka pėrjetuar njė Relacion tė Vlerave Tė Respektit dhe pėrkrahjes Nga e ashtuquajtura Pasuri Materjale.
Simbas Mallit Pozita e Njeriut diktohej,Vlera e fjalės,e Nderit,Respektit,Pėrkrahjes .

Mjerishtė ende mbizotronė ky sindromė jo vetėm tek ne po edhe tek Shoqėrit e Pasura.
Humanizmi pėr Njeriun ėshtė vlera mė e madhe se Gjithė pasurija Materjale.

Me nderime Naki

dr1ta
30-09-05, 02:04
Kam pershtypjen se sot njerezit po vleresohen ne baze te parase qe kane !!Ke para ,je "i menqur". "i ditur"," i mire ", i rrespektuar ,te rezervojne vendin te oxhaku,te nderon ē'do kush ,te thirre ne dasem i ter katuni edhe pse dy mbasdarke shkolle nuk ke ........
Po nuk pate para nuk te don askush ,te len vendin te dera ,te nenqmon dhe neperkembe ēdo kush ,i vie merzi dikujt edhe me te pershendet .............

ēka mendoni per kete

Paraprakisht ju falenderoj dhe ju pershendes

Lali

Ende nuk e kam kuptu pse i pasuri vlersohet ac shume , ndoshta sjellja e tynve kishe une jam dikush i ben njerzit te jen pak ma te kujdeshem ndaj atynve :roll: :roll: Mire esht mos me jav shti veten ne huj shume :lol:

laliloli
30-09-05, 12:00
Ju falenderoj per shkrimet e juaja te gjitheve ne kete teme

Lali

Vetima
30-09-05, 21:38
paraja asht diqk por jo gjithqka, ndaj edhe sduhet vlersuar njeriu ngase ka para se po qe ske nejri qe i perkete njerzores edhe pasurin e paret e dynjas ni paq kot e ke.
vetem njerzit e lig moralishte dhe jonjerzore e vlersojne njeriu ne baze te paras.

Krokodilli
02-10-05, 04:27
Kam pershtypjen se sot njerezit po vleresohen ne baze te parase qe kane !!Ke para ,je "i menqur". "i ditur"," i mire ", i rrespektuar ,te rezervojne vendin te oxhaku,te nderon ē'do kush ,te thirre ne dasem i ter katuni edhe pse dy mbasdarke shkolle nuk ke ........
Po nuk pate para nuk te don askush ,te len vendin te dera ,te nenqmon dhe neperkembe ēdo kush ,i vie merzi dikujt edhe me te pershendet .............

ēka mendoni per kete

Paraprakisht ju falenderoj dhe ju pershendes

Lali

Ende nuk e kam kuptu pse i pasuri vlersohet ac shume , ndoshta sjellja e tynve kishe une jam dikush i ben njerzit te jen pak ma te kujdeshem ndaj atynve :roll: :roll: Mire esht mos me jav shti veten ne huj shume :lol:

Vet fakti se ka para,, duhet ta vlersojm,, se ka perdor trurin te vie deri tek ato para,,, do te thot ka arrit ate qe gjithkush ne bot deshiron ta arris..

Tomori
02-10-05, 18:32
-Per fate te keqe PO ne kohen e sotme vlersohet paraja....
......prandaj jam i mendimit qe ka humbur lumturia dhe shoqeria e vertete
:?: :!: :!: :!:

doGzona
03-10-05, 01:08
Karakteri e vlerson njeriun , dhe jo parja mendoj une.
Sepse njeriu qe ka pare e nuk ka karakter ai humbe shpejte ,
ndersa ai qe ka karakter e fiton paran cdo here.

Tomori
03-10-05, 02:36
Karakteri e vlerson njeriun , dhe jo parja mendoj une.
Sepse njeriu qe ka pare e nuk ka karakter ai humbe shpejte ,
ndersa ai qe ka karakter e fiton paran cdo here.
Te lumte goja.."doGzona"...dhashte zoti qashtu te jete ne ditet e sodit....

dr1ta
03-10-05, 05:53
Kam pershtypjen se sot njerezit po vleresohen ne baze te parase qe kane !!Ke para ,je "i menqur". "i ditur"," i mire ", i rrespektuar ,te rezervojne vendin te oxhaku,te nderon ē'do kush ,te thirre ne dasem i ter katuni edhe pse dy mbasdarke shkolle nuk ke ........
Po nuk pate para nuk te don askush ,te len vendin te dera ,te nenqmon dhe neperkembe ēdo kush ,i vie merzi dikujt edhe me te pershendet .............

ēka mendoni per kete

Paraprakisht ju falenderoj dhe ju pershendes

Lali

Ende nuk e kam kuptu pse i pasuri vlersohet ac shume , ndoshta sjellja e tynve kishe une jam dikush i ben njerzit te jen pak ma te kujdeshem ndaj atynve :roll: :roll: Mire esht mos me jav shti veten ne huj shume :lol:

Vet fakti se ka para,, duhet ta vlersojm,, se ka perdor trurin te vie deri tek ato para,,, do te thot ka arrit ate qe gjithkush ne bot deshiron ta arris..


Bad analyzer, you suck ,use your f...... brain

GURI SYLAJ
03-10-05, 08:15
Sa ka vlere paraja dhe si mund te arrihet deri tek ajo jan dy gjera qe edhe nuk mund te spjegohen aq leht.
Paraja eshte per shume cka por nuk eshte gjithecka.
Ti mund te keshe tru per te ardhe deri tek paraja por ndodhe qe pjesen tjeter te jetes duhet me i marr ere qypit.
Ti mund te keshe shume para por qe te mos kesh nevoje as edhe per nje cent sepse nuk mund te ndihmoj fare.- Pleqeria as nuk blehet e as nuk shitet per para( te mos flas per shume smundje apo edhe vdekjen)
Ajo qe qendron eshte se paraja eshte nje mjet i forte per te mate karaktere.
Jo rralle , paraja eshte burim i problemeve te shumta dhe shume te renda pas te cilave njeriu s'ka fare vlere.
Po mungoj ajo qe quhet- NJEREZORE - si me para si pa to.......

Jelira
23-10-05, 18:46
Ndoshta dikush te vlereson per shkak te parase,por kjo do te ndodhe vetem para sysh,e pas sysh fillon nenqmimi i merituar...!

halla e madhe
23-10-05, 19:57
Paraja eshte e pa ftyre(popullore) :wink:

Urata
23-10-05, 20:42
Paraja eshte e pa ftyre(popullore) :wink:

Po hallushe veq populli thot edhe kete:
paraja e kthen ujin(ujevaren) mbrapte...!

doGzona
23-10-05, 21:30
Nese karakteri i njeriut eshte i mvarur vetem nga te hollat atehere ai shpejt do te shitet , sepse te hollat shkojn e vijne .
Njerezve te pasur gjithmone dhe shpesh ju ka munguar lumturia njerzore dhe jeta e lire edhe pse kan qene te respktuar , te njohur , ata ne vete kan qene te vetmuar .
Karakteri i njeriut nuk blihet e as nuk shitet me te holla.

laliloli
23-10-05, 21:39
Nese karakteri i njeriut eshte i mvarur vetem nga te hollat atehere ai shpejt do te shitet , sepse te hollat shkojn e vijne .
Njerezve te pasur gjithmone dhe shpesh ju ka munguar lumturia njerzore dhe jeta e lire edhe pse kan qene te respktuar , te njohur , ata ne vete kan qene te vetmuar .
Karakteri i njeriut nuk blihet e as nuk shitet me te holla.

Dogzona pajtohem me shkrimin tuaj ,

Pra gjeja me e shenjte per njeriun eshte karakteri lumturia njerezore ,dhe ajo nuk arrihet qdohere nese ke para .Njerezit e pasur kane me se shumti probleme dhe me pak lumturi .

Domira
26-10-05, 20:01
Nuk e kuptoj se si mund te vleresohen njerezit ne baze te parase.Pasuria e tepert pashmengshem te ben te krijosh mendim per ate njeri.

Nese njeriu e fiton parane me pune kjo me mahnit dhe e vleresoj shume ate njeri. Ne kso raste vleresoj aftesine, punen e dikujt sepse keshtu levizen njerezimi para. Njeriu i afte e puentor arrin te krijoje mireqenje jo vetem per vete por edhe per shoqerine ne pergjithsi.

Mirepo nese dikush ka arrijte te beje para ne menyra tjera atehere jo se nuk e vleresoj njeriun por kam shume kujdes qe mos te kem kurre pune me ate njeri.

Perndryshe me neverisin pa mase njerezit te cilet deri te paraja arrijne me projekte perfide ne dem te interesit nacional.

Ju pershendes

Sy_kaltra
05-11-05, 22:31
Paraja nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur dhe me vler.

laliloli
05-11-05, 22:45
Paraja nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur dhe me vler.

Pajtohem plotesisht

Arb
05-11-05, 23:05
Paraja nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur dhe me vler.

Jep more si nuk jep dashuri...

Domira
05-11-05, 23:20
Paraja nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur dhe me vler.

Jep more si nuk jep dashuri...

Aaaaaarrrbbb :shock:

Arb
05-11-05, 23:21
Paraja nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur dhe me vler.

Jep more si nuk jep dashuri...

Aaaaaarrrbbb :shock:

Pajtohesh edhe ti?

Sy_kaltra
05-11-05, 23:22
Paraja nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur dhe me vler.

Jep more si nuk jep dashuri...Apsolutisht jo.Ndonse Dashur me Interes,,se jo Dashuri t'paster.

Domira
05-11-05, 23:23
Paraja nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur dhe me vler.

Jep more si nuk jep dashuri...

Aaaaaarrrbbb :shock:

Pajtohesh edhe ti?

http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c022.gif

Arb
05-11-05, 23:24
Paraja nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur dhe me vler.

Jep more si nuk jep dashuri...Apsolutisht jo.Ndonse Dashur me Interes,,se jo Dashuri t'paster.

Ai qe mban parane, ka dashurine me prane...

Arb
05-11-05, 23:24
Paraja nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur dhe me vler.

Jep more si nuk jep dashuri...

Aaaaaarrrbbb :shock:

Pajtohesh edhe ti?

http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c022.gif

Eshte kjo nje PO?

Sy_kaltra
05-11-05, 23:25
Ai qe mban parane, ka dashurine me prane...Nuk pajtohem me juve i Nderuar,,se ai qe mban Paran ai Nuk Posedon Dashuri t'mirfillt apo t'paster .

Murgesha
05-11-05, 23:25
Fatkeqėsisht, po them fatkeqėsisht sot paraja ti jep tė gjitha.
Dhe kėshtu ka qenė gjithnjė. Mos harroni anekdotėn e Nastradinit.

Ha binish, mish. :lol:

Arb
05-11-05, 23:27
Ai qe mban parane, ka dashurine me prane...Nuk pajtohem me juve i Nderuar,,se ai qe mban Paran ai Nuk Posedon Dashuri t'mirfillt apo t'paster .

Me parane nderton dashurine...

Arb
05-11-05, 23:27
Fatkeqėsisht, po them fatkeqėsisht sot paraja ti jep tė gjitha.
Dhe kėshtu ka qenė gjithnjė. Mos harroni anekdotėn e Nastradinit.

Ha binish, mish. :lol:

Po fol bre nuse mo!

Domira
05-11-05, 23:28
http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c022.gif

Eshte kjo nje PO?

Kjo eshte nje JO e forte Arb.

Arb
05-11-05, 23:28
http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c022.gif

Eshte kjo nje PO?

Kjo eshte nje JO e forte Arb.

Sepse...

Sy_kaltra
05-11-05, 23:29
Me parane nderton dashurine...HuuuH kurr jo te pakten asht mendimi im,,Spo tentoj te bindi sepse jemi per te shpreh mendime t'ndryshme por nuk pajtohem..

Arb
05-11-05, 23:30
Me parane nderton dashurine...HuuuH kurr jo te pakten asht mendimi im,,Spo tentoj te bindi sepse jemi per te shpreh mendime t'ndryshme por nuk pajtohem..

I uritur, me parane me vete, e ushqen dashurine, por nuk e ushqen se tepermi ate...

Artisti
05-11-05, 23:31
Dashnia me pare eshte dashuri Parash,
Dashnia e shpirtit eshte dashuri shpirti,

Shpirti le ta ruan Dashurin dhe Parat


.

Domira
05-11-05, 23:33
http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c022.gif

Eshte kjo nje PO?

Kjo eshte nje JO e forte Arb.

Sepse...
Sepse paraja mund te me jep gjithcka, pervec dashurise :!:

Murgesha
05-11-05, 23:34
Dashnia me pare eshte dashuri Parash,
Dashnia e shpirtit eshte dashuri shpirti,

Shpirti le ta ruan Dashurin dhe Parat


.

E pranoj.

Por realiteti ėshtė ndryshe. :P

Sy_kaltra
05-11-05, 23:34
Nese vejm ne baraz pesh Dashurin dhe Paran Un besoj se Dashuria Ka pesh shum me te rend se sa paraja..Paraja sot vie neser iket ..Kurse Dashuria Paster iken veq ate her kur njeriu iken per ne varr.

Arb
05-11-05, 23:35
http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c022.gif

Eshte kjo nje PO?

Kjo eshte nje JO e forte Arb.

Sepse...
Sepse paraja mund te me jep gjithcka, pervec dashurise :!:

Ata qe kane deshtu ne dashuri e kane thene kete. Cdo qenje njerzore ka rast ne vete. Per disa mund te punoj me ndryshe...

Domira
05-11-05, 23:37
Po Arb atehere une iu takoj atyre disave.

Arb
05-11-05, 23:39
Po Arb atehere une iu takoj atyre disave.

Ata "disa" i futa ne grupin e atyre qe paraja iu ndihmon...

laliloli
05-11-05, 23:39
Dashuria ndertohet nga zemra e qilter dhe jo nga paraja.

Sy_kaltra
05-11-05, 23:40
Dashuria ndertohet nga zemra e qilter dhe jo nga paraja.Pajtohem me juve Plotsisht.

zana e maleve
05-11-05, 23:40
me para e perfiton vetem ate qe eshte i etur per para e dashurin kurre jo

Murgesha
05-11-05, 23:41
me para e perfiton vetem ate qe eshte i etur per para e dashurin kurre jo

E kush nuk ėshtė sot i etur pėr para??

Tė jemi real a??

Artisti
05-11-05, 23:44
Dashnia me pare eshte dashuri Parash,
Dashnia e shpirtit eshte dashuri shpirti,

Shpirti le ta ruan Dashurin dhe Parat


.

E pranoj.

Por realiteti ėshtė ndryshe. :P


flm e nderuemja Murgesha


Realiteti eshe shume i embel,kur njeriu di ta vleresoj
Po nuk diti ta vleresoj,realiteti behet shume i hidhur


Paraja nuk zevendeson Dashurin,nese flitet ketu per DASHURI

.

Murgesha
05-11-05, 23:46
Paraja nuk zevendeson Dashurin,nese flitet ketu per DASHURI

.

Kėtė nuk e mohoj asnjėherė, pasi qė paraja ėshtė materie.
Por fatkeqėsisht nė kėtė botėn e sotme ėshtė Paraja ajo qė i ban tė gjitha.

laliloli
05-11-05, 23:46
E kush nuk ėshtė sot i etur pėr para??

Tė jemi real a??

Dashuria

zana e maleve
05-11-05, 23:48
paraja njeri nuk te bene per ,mendimin tim nese ti vet nuk je njeri

Domira
05-11-05, 23:51
Po Arb atehere une iu takoj atyre disave.

Ata "disa" i futa ne grupin e atyre qe paraja iu ndihmon...
...qe paraja iu ndihmon patjeter ...por nuk iu garanton dashuri, a po?

Artisti
05-11-05, 23:52
Kėtė nuk e mohoj asnjėherė, pasi qė paraja ėshtė materie.
Por fatkeqėsisht nė kėtė botėn e sotme ėshtė Paraja ajo qė i ban tė gjitha.


Eshte me se e vertet,po une kam nie do fjale qe kane thane bashkshorta:

,,Edhe nen therra te jetofsh une me ty kam me que jeten,,


Ndoshta ishte vetem iluzion,sepse pa para nuk mund te jetosh por nese definojm Dashurin e vertet ,ku njeriu ka nje pune normale qe mund ta mbaj familjen ,ateher ai/ajo qe kerkon nje tjeter veq se ka pare shume do te pendohet rende.

Mendimi im :roll: :roll:


.

Murgesha
05-11-05, 23:58
Eshte me se e vertet,po une kam nie do fjale qe kane thane bashkshorta:

,,Edhe nen therra te jetofsh une me ty kam me que jeten,,


Ndoshta ishte vetem iluzion,sepse pa para nuk mund te jetosh por nese definojm Dashurin e vertet ,ku njeriu ka nje pune normale qe mund ta mbaj familjen ,ateher ai/ajo qe kerkon nje tjeter veq se ka pare shume do te pendohet rende.

Mendimi im :roll: :roll:


.

Artisti mos mė mendo si materialiste, se kur kam pas kohėn me zgjedhė dashurin a pasurin kam zgjedhė dashurinė.
Por ėshtė fjala pėr dashurinė nė ditėt e sotme.
Nėse ske para s`tė don askush, dhe po them qė edhe mė parė ka qenė kėshtu.
Jo kot e pėrmenda atė fjalėn madhore tė Nastradinit.
Kush e din se kur ka jetuar Nastradini?
E sot e kėsaj dite fjalėt e tija janė aktuale.

Artisti
06-11-05, 00:01
Murgesha moter e madhe,nuk kam mendu kurre dhe as qe me ka shkuar mendja ndonjeher qe je materialiste,mos e be zot,Nastradinit i koft hallall se e ka shti njeriun me mbajt murin qe se ka pase renin mu rrzue hahahahahaha

.

spirl_girls
06-11-05, 00:03
E more artisti ndegjo Murgeshen se boll mire po te tregon....njefare vaktii nuk na interesojke paraja hiqq...e sod me kalimin e kohes gjerat kanė ndryshy shume e sidomos te rinija e sodshme :wink:

Artisti
06-11-05, 00:09
E more artisti ndegjo Murgeshen se boll mire po te tregon....njefare vaktii nuk na interesojke paraja hiqq...e sod me kalimin e kohes gjerat kanė ndryshy shume e sidomos te rinija e sodshme :wink:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
.

turisti
06-11-05, 00:25
Nese paraja e vlerson njeriun,ateherit kurre nuk do te behem njeri. :(

Murgesha
06-11-05, 00:29
Nese paraja e vlerson njeriun,ateherit kurre nuk do te behem njeri. :(

Edhe unė bashkė me ty. :cry: :cry: :cry:
Tė gjitha i kam, por mė mungojnė paratė. :(

turisti
06-11-05, 00:31
Nese paraja e vlerson njeriun,ateherit kurre nuk do te behem njeri. :(

Edhe unė bashkė me ty. :cry: :cry: :cry:
Tė gjitha i kam, por mė mungojnė paratė. :(

Hahahahahaahahahahahaahahahahaahahahahahaahahahaha haahahahahahaahahahahahaha-kemi pasuri=ZEMRAT e mira. :P

Djal_DeQaNi_Ch
06-11-05, 00:36
Me te vertet Paraja sot pe Vlerson njeriun......hmm-sot po te kesh para je Gjithkushiii..amo une nuk pajtona me kto sende....Kam vrejt se ata qe kan para kan perparesi gjithkund ,ndersa ata qe nuk kan Injorohen.

Vetima
06-11-05, 15:05
Kam degjuar nga te vjeterit duke than "po ske njeri vet shkolla njeri ste ban" e tybe aq me pak paret ta bajn dikan njeri dhe te vlersohet sipas tyre.
ai njeri qe vlersohet sipas pares mos te mendon se asht apo ka me kane DIKUSHI se po qese nje dit shkun dhe u hargjun paret do heken edhe vlersimet ndaj tij.
Ndersa ata njerz qe vlersojn njerzit vetem pse kane pare dhe per pasuri ata/ato jan vete interesi ku edhe veten vlersojn per interes e le ma tjeterin.

Fortuna
07-11-05, 03:37
Te dobetit dhe te liget vleresojne paran.

Ata qe kan para ne shum raste e dijne ket.

doGzona
07-11-05, 05:04
Pasuria eshte shume e mire kur ajo na sherben dhe shume e keqe kur na sundon.
F.Bekon

laliloli
07-11-05, 09:49
Njeriun nuk e mundon varferia ,por lakmia ,ai qe ka lakmi parane nuk do te jet i lumtur ,e ai qe ka lakmi dashurine ate edhe do ta gjene-me kete edhe lumturine

Sy_kaltra
07-11-05, 17:40
Paraja nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur dhe me vler.

Barbaroza
09-11-05, 15:43
Nese ke para,ne sy te dikujt je "dikushi"e pas syve"askushi".

Murgesha
09-11-05, 15:49
Nese ke para,ne sy te dikujt je "dikushi"e pas syve"askushi".

Nuk pajtohem. :lol:

Barbaroza
09-11-05, 15:53
Nese ke para,ne sy te dikujt je "dikushi"e pas syve"askushi".

Nuk pajtohem. :lol:

Te kishe shkruar:"Pajtohem",te kisha thene:"Take njoo". :lol:

Naki
09-11-05, 16:15
Vendet e mėdha me Industri tė zhvilluar,Njerzitė e pasur kanė ndikim nė shumė spektre tė Jetės,Po mė para nuk mundė tė blehet Etika e Njeriut,dashurija shpirtėrore,indentiteti.
Vertetė ka Njerzė qė Paraja pėr njė kohė tė shkurtėr i mashtronė ,dhe gjitha vlerat etike i qetė nė tregė sikur tė ishin prodhime industriale dhe mė kėtė mendonė se ka fituar prestigjinė e Njeriut mė tė dashur.

Gjyshi imė i ndjeri,tregonte gjatė viteve 50 ka pėrjetuar njė relacion tė vlerave tė respektit dhe pėrkrahjes nga e ashtuquajtura pasuri materjale.
Simbas mallit -pozita e Njeriut diktohej,vlera e fjalės,e nderit,respektit,pėrkrahjes .

Mjerishtė ende mbizotronė ky sindromė jo vetėm tek ne po edhe tek Shoqėrit e Pasura.
Humanizmi pėr Njeriun ėshtė vlera mė e madhe se gjithė pasurija Materjale.

Me nderime Naki

Barbaroza
09-11-05, 16:22
Nese ke para,ne sy te dikujt je "dikushi"e pas syve"askushi".

Ndoshta ka qe nuk e kane kuptuar mesazhin tim me kete thenje.
Kam menduar se vertete ai person qe ka,nga te tjeret shihet si njeri me autoritet dhe i ngritur edhe pse ndoshta ai person s'ka te mbaruar as shkollen fillore,por paraja eshte ajo qe i jep imazhin e tille.Por pas sysh eshte nje gje krejt tjeter.Dikush mund te te sheh me syrin e zilise dhe nencmimit!

Dimri
09-11-05, 16:42
Nese ke para,ne sy te dikujt je "dikushi"e pas syve"askushi".

Ndoshta ka qe nuk e kane kuptuar mesazhin tim me kete thenje.
Kam menduar se vertete ai person qe ka,nga te tjeret shihet si njeri me autoritet dhe i ngritur edhe pse ndoshta ai person s'ka te mbaruar as shkollen fillore,por paraja eshte ajo qe i jep imazhin e tille.Por pas sysh eshte nje gje krejt tjeter.Dikush mund te te sheh me syrin e zilise dhe nencmimit!
Mir e ki ti barbaroza po sod krejt e kunderta esht nese ki pare te gjith te dojn dhe te respektojn. e ndoshta kur ska pas ska qen kerkushi po sod ke pare dhe esht dikushi nuk po te pysin ma qysh je kan po qysh je 8)

Barbaroza
09-11-05, 17:05
Dimri,edhe une thashe se nese ke para,je "dikushi"por je gabim kur thua se te duan.Pikerisht eshte e kunderta,xhelozia ne pyetje.
Po te mos kesh,te thone"gjynahi",po te kesh,te urrejne! :wink:

Sy_kaltra
18-11-05, 15:19
Dashurija per njerezit eshte pasurija me e madhe qe vlerson njeriun.

GURI SYLAJ
18-11-05, 15:33
Dashuria eshte porta neper te cilen hyne lumturia!

Trina_1
26-03-09, 22:56
PO ! :rolleyes:

Amina
26-03-09, 23:05
Jo aspak!

Domira
26-03-09, 23:13
Per fat te keq, disa ashtu e vlersojn njeriun:frown:

Trina_1
26-03-09, 23:15
Per fat te keq, disa ashtu e vlersojn njeriun:frown:

Ashtu eshte Domira ..... edhe nje gje shum e keqe :confused:

Isinqerti25
26-03-09, 23:48
Disa e vlersojn por eshte gabim se njeriu duhet te shikohet ne mendje dhe Sinqeritet jo vetem tek paraja se para vjen e shkon nuk eshte asgje

Maxi
29-03-09, 12:38
"Pa para je njė HIQ nė kėtė botė tė flliqt interesi...."
Thėnie e urtė: "I pasuri vdes njė ditė,ndėrsa i varfėri vdes ēdo ditė."

Njeriu pėr tė qenė i lumtur nė kėtė jetė duhet tė ketė njė barazpeshė mes anės materiale dhe asaj shpirtėrore.
Materie:Edhe pse pasuria nuk ėshtė gjithēka por ėshtė diēka, me pasuri nėnkupton se nuk tė troket borxhliu te dera e bėn edhe gjumin mė rahat,ke kushte mė tė mira pėr njė jetė mė komode,mundesh me i pėballu disa fatkeqsi ose sėmundje tė cilat i varfėri nuk ka mundėsi as ilaēet t'i blej e lėre qė tė bėj analiza tjera qė kushtojn.....Nė aspektin material mundesh me ble edhe njė zemėr artificale nėse e kėrkon nevoja, por asnjėher nuk mundesh tė fitosh zemrėn natyrale tė dikujt.
Thjesht "Paraja i hap dyert e hekurit,por nuk mund tė depėrtoj nė zemrėn e ēdonjėrit"
Shpirtėrore:Atė qė tė do shpirti ndonjėher nuk mund tė blesh sepse nuk ėshtė nė shitje .
"Mendja dhe shėndeti janė pasuria e njeriut"

Lona
29-03-09, 14:38
Paraja nuk e ben njeriun njeri ...por sot koha eshte e PARAs nese ke para je dikush nese ske sje askush..

jadore
03-04-09, 20:12
eshte paradoxale por e vertet ..
paraja zgjedh njeriun
e njeriu vlerson parane ,
........!!!

jadore
01-11-11, 00:00
eshte paradoxale por e vertet ..
paraja zgjedh njeriun
e njeriu vlerson parane ,
........!!!


..kete e paskem pas thene-a!
..interesant prap mendoj njejte .

jadore
01-11-11, 00:03
Dashuria eshte porta neper te cilen hyne lumturia!


qito se kuptova bash mire ..!

Hajra
01-11-11, 06:15
....paraja faktorizon njeriun,

Skyfter
01-11-11, 07:04
Thuhet qe Leku nuk te ben te lumtur!

Ok. munet qashtu mu kane amo prap se prap secili don me zbulu vet se a eshte e vertete kjo thenje ...

hmmmm... njoni kish thone qe Leku eshte fillimi, mesi dhe fundi i cdo lufte.


Te kesh para eshte krejt dicka tjeter nga ajo te jesh i pasur, prandaj :rolleyes:

emine
01-11-11, 08:51
jo gjithmone,paret munden ne menyra te ndryshme mu fitu

elvio
01-11-11, 08:57
Genjej veten me thene jo.

Mund ta vereje secili,,,,!!

sherri
01-11-11, 09:52
Paraja vlerėson njeriun !!!!!!!!!!??????????

Njeriu vlerson njeriun, Paraja(objektivja) nuk zgjedh,as nuk vlerson njeriun!!! "Pasuria eshte gjithcka,por nuk duhet ber gjithcka qe ta kemi."

Domira
02-11-11, 21:34
Shumecka mundet dhe duhet te thuhet ne lidhje me kete teme. Sot eshte situate shume e keqe sa iperket vlerave. Paraja eshte gjithcka dhe nuk zgjidhen mjete per te ardhe deri te ajo.
A mundemi me ndryshu kete antivlere qe po mbreteron te ne? - kush e di.!

tipi engjellor
02-11-11, 22:49
po e vlerson paraja se vetem atehere matet qdo gje kur vehet ne pytje interesi...

Ardea
08-11-11, 12:09
Njerzet qe vlersojn te tjert sipas te hollav, qe i kan apo nuk i kan...nuk jan njerz te vertet!!
Paraja e pasqyron djallin, dhe nuk esht asgje me shum se sa leter..nese vlersohen njerzit sipas tyre, pra jan ata qe vlersojn te pa-vler !! Ky mendimi im.