PDA

View Full Version : A mund tė ketė ambient tė banueshėm nė Mars


Dilaver
29-09-05, 07:29
Edhe sipėrfaqja e Marsit dridhet


Fjodor Zotaj

Edhe nė Mars toka tronditet.Ėshtė kjo njė nga zbulimet e fundit tė sondės Mars Global Surveyor., qė prej 8 vjetėsh vazhdon tė fotografojė sipėrfaqen e planetit . Duke u bazuar nė tė dhėnat tė dėrguara nė tokė, imazhe e fotografuara tregojnė gjurmė tė aktiviteteve sizmike dhe ngritje tė temperaturave.
‘Tė shohėsh hapje tė kratereve dhe ndryshime nė sipėrfaqen e Marsit nė harkun kohor tė tre viteve zbulojmė se kemi tė bėjmė me njė planet mė aktiv , mė dinamik tė asaj qė mendonim ‘, ka deklaruar Michael Meyer, shefi i programit tė eksplorimit tė Marsit.
Dhe nuk ėshtė e gjitha kėtu.Fotografitė e bėra tregojnė shumė masa shkėmbore tė cilat kanė lėvizur, shėnjė kjo e njė aktiviteti tė madh sizmik , mbase edhe tė njė tėrmeti tė madh. Sipas Jack Mustard , gjeolog nė Universitetin Providence , nė Rhode Island, » njė aktivitet i tillė do tė thotė qė nė brėndėsi tė Marsit ka nxehtėsi, qė do tė thotė qė brendėsia ka mė tepėr aktivitet se ēmendohej mė pėrpara, dhe mund tė ketė njė ambjent tė banueshėm nė rajonet mė tė brėndshme tė planetit ‘.

Tomori
03-10-05, 18:11
Fantazi veq fantazem...e kan knaqe ketu ne Toke...e ju mungojka Marsi
veq pallavra....per kalamajte te fushnores...
-Na kishte qene nje her....... :wink: