PDA

View Full Version : Pamja (dukja)-a mund te ndihmoje ose pengoje ne jete


laliloli
30-09-05, 12:07
A mendoni se pamja mund te kete efekt pozitiv ose negativ ne arritjen e sukseseve ne jete .A ka rol ajo(pamja) ne vleresimin e individit

Ju falenderoj dhe pershendes

Naki
30-09-05, 20:54
Kontakti i parė me Njerzit e pa njohur,Shija e njeriut ,Pėrshtypja e parė,Imigji dhe vetė Bukurija Natyrore janė disa Veqori qė tė japin njė Fotografi Ideale por jo edhe Objektive.

Mendojė Qė Simpatija dhe Antipatija egzistojnė dhe kjo eshtė e natyrshėme.
Nė profesione tė ndryshme tė veprimtarive,sidomos Nė sektorin e Industrisė sė Modes Bukurija Luanė njė rolė Positivė pėr Karierė.
Nė jeten e pėrditshėme,Nė rrethin ku jetonė dhe vepronė mendojė qė bukurija nė fillim ka efekte positive,po ėshtė jetė shkurtė ose sekundare nėse Mungojnė Pjekurija,Gjindshmėrija,Intelegjenca,Morali ,Etika- Bukurija mbetet shumė e varfur.

Personalishtė Bukurija pėr mua nė krahasim me Veqoritė tjera tė Individit dhe Karakterit eshtė Sekundare.

E dua shumė Artin ,Bukurinė Natyrore Janė Ushqim i syve,Po Puna eshtė ajo Qė Ti Zdritė rrugtė e Suksesit.

Me nderime Naki

Vetima
30-09-05, 21:31
Kontakti i parė me Njerzit e pa njohur,Shija e njeriut ,Pėrshtypja e parė,Imigji dhe vetė Bukurija Natyrore janė disa Veqori qė tė japin njė Fotografi Ideale por jo edhe Objektive.

Mendojė Qė Simpatija dhe Antipatija egzistojnė dhe kjo eshtė e natyrshėme.
Nė profesione tė ndryshme tė veprimtarive,sidomos Nė sektorin e Industrisė sė Modes Bukurija Luanė njė rolė Positivė pėr Karierė.
Nė jeten e pėrditshėme,Nė rrethin ku jetonė dhe vepronė mendojė qė bukurija nė fillim ka efekte positive,po ėshtė jetė shkurtė ose sekundare nėse Mungojnė Pjekurija,Gjindshmėrija,Intelegjenca,Morali ,Etika- Bukurija mbetet shumė e varfur.

Personalishtė Bukurija pėr mua nė krahasim me Veqoritė tjera tė Individit dhe Karakterit eshtė Sekundare.

E dua shumė Artin ,Bukurinė Natyrore Janė Ushqim i syve,Po Puna eshtė ajo Qė Ti Zdritė rrugtė e Suksesit.

Me nderime Naki

Mendim i shprehur me intelegjenc dhe mjaft logjik.

Artisti
01-10-05, 11:14
A mendoni se pamja mund te kete efekt pozitiv ose negativ ne arritjen e sukseseve ne jete .A ka rol ajo(pamja) ne vleresimin e individit

Ju falenderoj dhe pershendes


lali t pershendes shpirtoo


Po ,une mendoj se bukuria eshte nje sens per tjert qe i bukuri ka perparesi,mirepo i bukuri behet edhe me i bukur kur ai vet ato perparesi nuk i pranon ,dhe ne menyren e thenies

Ne jemi te gjithe njesoj Respekton njerzit tjere

Une ne prezentimin tim kam thene ---Bukuria eshte nje karakter qe nuk e shfrytzoj per qellime te kqija--

Pra edhe nje here--I bukuri behet edhe me i bukur kur me bukurin e tij respekton tjert----


Artisti

doGzona
01-10-05, 13:11
Pamja e njeriut ka vlere te madhe vetem ne brendesin e tij , ndersa e jashtmja nuk luan rol aq shume , te pakten per mua.
Nese eshte njeri qe e din dhe e kupton jeten , atehere eshte njeri me te gjitha te mirat , por nese e ka vetem bukurin e asgje me shume kjo nuk ka vlere te madhe.
Njeriu i mire eshte ai qe e ka shpirtin e mire.

Kercovari
01-10-05, 13:21
Pamja e njeriut ka vlere te madhe vetem ne brendesin e tij , ndersa e jashtmja nuk luan rol aq shume , te pakten per mua.
Nese eshte njeri qe e din dhe e kupton jeten , atehere eshte njeri me te gjitha te mirat , por nese e ka vetem bukurin e asgje me shume kjo nuk ka vlere te madhe.
Njeriu i mire eshte ai qe e ka shpirtin e mire.

:lol: :lol: Eh une jam ai. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

laliloli
01-10-05, 17:11
Kontakti i parė me Njerzit e pa njohur,Shija e njeriut ,Pėrshtypja e parė,Imigji dhe vetė Bukurija Natyrore janė disa Veqori qė tė japin njė Fotografi Ideale por jo edhe Objektive.

Mendojė Qė Simpatija dhe Antipatija egzistojnė dhe kjo eshtė e natyrshėme.
Nė profesione tė ndryshme tė veprimtarive,sidomos Nė sektorin e Industrisė sė Modes Bukurija Luanė njė rolė Positivė pėr Karierė.
Nė jeten e pėrditshėme,Nė rrethin ku jetonė dhe vepronė mendojė qė bukurija nė fillim ka efekte positive,po ėshtė jetė shkurtė ose sekundare nėse Mungojnė Pjekurija,Gjindshmėrija,Intelegjenca,Morali ,Etika- Bukurija mbetet shumė e varfur.

Personalishtė Bukurija pėr mua nė krahasim me Veqoritė tjera tė Individit dhe Karakterit eshtė Sekundare.

E dua shumė Artin ,Bukurinė Natyrore Janė Ushqim i syve,Po Puna eshtė ajo Qė Ti Zdritė rrugtė e Suksesit.

Me nderime Naki

Naki te falenderoj per kete shkrim shume realist ,por per fat te keq ne perditshmerine tone ndodhin shpesh edhe raste te tilla ku njerezit me pamje te bukur favorizohen edhe pa e merituar,qofte ne shkolle ,vend te punes etj etj .


Me pelqyen edhe shkrimet tjera per qka ju falenderoj shume

Me rrespekt Lali

GURI SYLAJ
01-10-05, 17:30
Naki , rrespekt i nderuar!

Urata
02-10-05, 03:24
Po, lali.
Nuk e kam ndermend te zgjatem, vetem se bindshem di t'ju them se pashmeria hape dyert e scenareve arritje, nojhe, dhe pasje me t'shpejte...!

E di se ashtu siq kemi fizionomin e dukjes ashtu kemi edhe trurin e pozicionuar...!

Shemtimet(jo dukshmeria) shtyerje e te gjithave...!

laliloli
05-10-05, 18:12
Po, lali.
Nuk e kam ndermend te zgjatem, vetem se bindshem di t'ju them se pashmeria hape dyert e scenareve arritje, nojhe, dhe pasje me t'shpejte...!

E di se ashtu siq kemi fizionomin e dukjes ashtu kemi edhe trurin e pozicionuar...!

Shemtimet(jo dukshmeria) shtyerje e te gjithave...!


Urata rrespektoj mendimin tuaj, edhe pse une nuk mendoj si ju.

Nuk eshte bukuria gjithqka ne jet per qka ju po pretendoni se eshte

rrespekt per ju Lali

turisti
05-10-05, 19:24
Lali i nderuar,

Te pereshendes,gjithashtu edhe per temen e hapur dhe te gjithe diskutuesit. :P

Kur takona me nje person per here te pare,nuk me len pershtypje bukuria e tij,garderoba ose prezentimi,pergatitja shkollore,posti qe e ushtron,sepse te gjitha keto nuk ja nderrojne karakterin atij personit,por vemendja ime shkon tek syte e tij dhe sjellet te kombinuara me fjalet e shqiptuara....te cilat me tregojne ne cilin drejtim do te zhvillohet shoqerimi yn.... :wink:
Kjo nuk vlen per femrat,sepse shpeshhere e humbi koncentrimin,ashtu qe gjate takimit me gjinien me te bukur,une perdori sistem tjeter..... :wink:

Sinqerisht,
TURISTI. :P

laliloli
05-10-05, 20:13
Lali i nderuar,

Te pereshendes,gjithashtu edhe per temen e hapur dhe te gjithe diskutuesit. :P

Kur takona me nje person per here te pare,nuk me len pershtypje bukuria e tij,garderoba ose prezentimi,pergatitja shkollore,posti qe e ushtron,sepse te gjitha keto nuk ja nderrojne karakterin atij personit,por vemendja ime shkon tek syte e tij dhe sjellet te kombinuara me fjalet e shqiptuara....te cilat me tregojne ne cilin drejtim do te zhvillohet shoqerimi yn.... :wink:
Kjo nuk vlen per femrat,sepse shpeshhere e humbi koncentrimin,ashtu qe gjate takimit me gjinien me te bukur,une perdori sistem tjeter..... :wink:

Sinqerisht,
TURISTI. :P

Une e kuptova sistemin tjeter te Turistit ,dmth te gjinia e bukur te len pershtypje me shume bukuria

Te falenderoj Turisti per kete shkrim ,po edhe te tjeret


Me rrespekt Lali

turisti
05-10-05, 20:27
Lali i nderuar,

Te pereshendes,gjithashtu edhe per temen e hapur dhe te gjithe diskutuesit. :P

Kur takona me nje person per here te pare,nuk me len pershtypje bukuria e tij,garderoba ose prezentimi,pergatitja shkollore,posti qe e ushtron,sepse te gjitha keto nuk ja nderrojne karakterin atij personit,por vemendja ime shkon tek syte e tij dhe sjellet te kombinuara me fjalet e shqiptuara....te cilat me tregojne ne cilin drejtim do te zhvillohet shoqerimi yn.... :wink:
Kjo nuk vlen per femrat,sepse shpeshhere e humbi koncentrimin,ashtu qe gjate takimit me gjinien me te bukur,une perdori sistem tjeter..... :wink:

Sinqerisht,
TURISTI. :P

Une e kuptova sistemin tjeter te Turistit ,dmth te gjinia e bukur te len pershtypje me shume bukuria

Te falenderoj Turisti per kete shkrim ,po edhe te tjeret


Me rrespekt Lali

Nuk thash qe te gjinia e bukur me len pershtypje me shume bukuria,por thash :une perdori sistem tjeter. :wink: Ndryshimi i sistemit vjen nga ajo sepse me duhet te jem i kujdesshem sepse ndjenjat shumehere e lakojne udhen....... :wink:

e_martumja
05-10-05, 20:42
Ne pyetjen e temes mundem te them po se kemi ardhe ne nje kohe te veshtire dhe ku interesi shikohet shume dhe dukja apo bukurija e nje person sipas lloj te njerzeve.


Une jam nje person qe nuk shikoj dukjen, bukurin apo pasurin se nje njeriu me sjedhjet e mira dhe mencuri e ben bukurin dhe pasurin.

laliloli
05-10-05, 21:11
[

Une e kuptova sistemin tjeter te Turistit ,dmth te gjinia e bukur te len pershtypje me shume bukuria

Te falenderoj Turisti per kete shkrim ,po edhe te tjeret


Me rrespekt Lali

Nuk thash qe te gjinia e bukur me len pershtypje me shume bukuria,por thash :une perdori sistem tjeter. :wink: Ndryshimi i sistemit vjen nga ajo sepse me duhet te jem i kujdesshem sepse ndjenjat shumehere e lakojne udhen....... :wink:

Te kerkoj ndjese Turisti qe e paskam zgjidhur gabimisht formulen tuaj :lol: :lol: :lol: :lol:

me rrespekt per ju lali

turisti
05-10-05, 21:13
[

Une e kuptova sistemin tjeter te Turistit ,dmth te gjinia e bukur te len pershtypje me shume bukuria

Te falenderoj Turisti per kete shkrim ,po edhe te tjeret


Me rrespekt Lali

Nuk thash qe te gjinia e bukur me len pershtypje me shume bukuria,por thash :une perdori sistem tjeter. :wink: Ndryshimi i sistemit vjen nga ajo sepse me duhet te jem i kujdesshem sepse ndjenjat shumehere e lakojne udhen....... :wink:

Te kerkoj ndjese Turisti qe e paskam zgjidhur gabimisht formulen tuaj :lol: :lol: :lol: :lol:

me rrespekt per ju lali

Nuk ak problem shoki,secili ka drejta ta kuptoje si te din vet,une vetem e thash se cka perdori i nderumi. :wink:

Respekt per ty. :wink:

dr1ta
06-10-05, 00:02
Ndonjeher vet fytyra tregon personalitetin e njeriut .

turisti
06-10-05, 09:43
Ndonjeher vet fytyra tregon personalitetin e njeriut .

Po shoqe e nderuar.Ndonjehere fytyra eshte si libra e hapur. :wink:

laliloli
06-10-05, 16:28
Nje person te cilin e njoh hapi filialen e nje banke ne qytetin tim dhe shpalli konkursin per pranimin e nje punetore--Bankiere.
Konkuroi nje punetore me pervoje te gjate pune ne banke afer 20vite ,por ate nuk e pranoi nga shkaku se nuk kishte pashmeri dhe frigohej se pamja e saj do te kishte efekt negativ te klientet sepse ata mund te shkonin per sherbime ne bankat tjera.E pranoi nje vajze te re dhe shume te pashme .
Si e komentoni kete?

Me rrespekt Lali

LABI
07-10-05, 08:37
Padyshim efektet e pamjes se jashtme - proksimitetit , cilesit fizike dhe stili i veshjes ndikon ne terheqejen nderpersonale te individeve . Edhe pse nje thenje e popullit thote “ mos shiko gunen por punen” , pamja e jashtme ka rendesi ne pelqim..

Rezultatet e shume studimeve te psikolove , sociologeve , qe kane te bejne me fushen e psikologjise sociale lidhur me raportet nderpersonale te njerezve tregojn se gjate takimit te pare njerzit synojne te pelqejn me shume njerezit terheqes fizikisht sesa ata qe nuk jane terheqes ...
Mirepo kjo nuk do te thote qe njerzit gjykojn per te tjeret vetem mbi bazen e shikimit te pare .
Sipas psikologeve gjykimet e njerezve per te tjeret bazohen ne stereotipin “cfare eshte e bukur eshte e mire”…
Koncepti se “E bukura eshte e mire” i favorizon njerezit terheqes ne situate sociale …Mirepo shume studime tregojn se njerezit terheqes nuk jane me te lumtur ose me te sukeseseshem se njerezit joterheqes...

Shpesh kur gjendemi perballe pyetjeve … te arsyeve ndaj pelqimit ndaj te tjereve (te dashur es/it , shokeve , miqeve , te afermeve) , refuzojm , apo ju ikum cilesive te burimeve te pamjes se jashtme apo proksimitetit .
Dhe i shpjegojm si te tille “ ka ndjenje humori , eshte i dashur, i respektueshem” etj.
Parapelqimi i ketyre karakteristikave te tilla te personalitetit bazohet :
1)Ne synimin e pelqimit te njerezve qe kane te njejtat karakteristika me ne .
2)Nga nje here ( por jo dhe shpesh) ne pelqejme ata qe kane cilesi qe plotesojn karakteristikat tona.

Pra ngjashmeria - stimulon terheqjen romantike… Sa me teper te ngjaje dikush me ne , lidhur me pikepamje te ndryshme mbi botekuptime te ndryshme ne aq me vleresues jemi ndaj tij .
Qiftet qe jane ne raporte dashurie apo te martuara , synojne te ndajne me njeri-tjetrin ne perputhmeri karakteristikat dhe qendrimet e personalitetit ...
Edhe pse njerzit me pamje mesatare perpiqen te bejne per vete personat tjere terheqes, mirepo ne te njejten kohe ata kerkojne edhe ate qe kane terheqje mesatare .

Sa po ne konkludojme se kemi dicka te perbashket me dike , fillojme te kemi ndjenjen e unitetit dhe te perkatesise . Ne te njejten kohe njerzit qe jane te ngjashem me ne do ten a pelqejne. Kur te tjeret jane dakorte me ne , ata konfirmojne sigurine e ideve tona..

Mbase duhet te perpiqemi te jemi me objektiv.. :D Une personalisht kerkoj ate “mesin e arte” as me terheqese , po as me pak terheqese .. :lol: Te pershtatemi … nuk eshte e rastesi kur dy persona me gjini te kunderta krijon raporte nderpersonale pamarre parasysh cfare jane ato lidhje , te dashuruar , status martesor … quhen QIFTE . :idea:
Keshtu qe eshte mire t’ia di cdo njeri vetes hallin e ta gjej qiftin e vet ….
:lol: :wink:

daschnori
08-10-05, 01:21
Une mund ta them se pamja dhe simpatia e njerzve ka shum rendsi.sepse nese nje njeri nuk ka simpati athere esht ma veshtir qe ta tregoj karakterin e vet... nese nuk te pelqen pamja apo simpati e nje personi ateher esht ma veshtir qe ta lidhesh nje shoqri ma te madhe...! Mua me te vertet me pelqej njerzit qe kan shpirt te mir dhe karakter..

Urata
10-10-05, 03:31
Po, lali.
Nuk e kam ndermend te zgjatem, vetem se bindshem di t'ju them se pashmeria hape dyert e scenareve arritje, nojhe, dhe pasje me t'shpejte...!

E di se ashtu siq kemi fizionomin e dukjes ashtu kemi edhe trurin e pozicionuar...!

Shemtimet(jo dukshmeria) shtyerje e te gjithave...!


Urata rrespektoj mendimin tuaj, edhe pse une nuk mendoj si ju.

Nuk eshte bukuria gjithqka ne jet per qka ju po pretendoni se eshte

rrespekt per ju Lali

Nuk kam pretenduar ne BUKURIN se eshte gjithecka...
Vetem kam kene shume objektive!
Lali, kam fol te verteten...
bindja m'ka udheheq t'participoj ne temen tuaj...!

t'respektoj,a!...

turisti
10-10-05, 09:56
Nje person te cilin e njoh hapi filialen e nje banke ne qytetin tim dhe shpalli konkursin per pranimin e nje punetore--Bankiere.
Konkuroi nje punetore me pervoje te gjate pune ne banke afer 20vite ,por ate nuk e pranoi nga shkaku se nuk kishte pashmeri dhe frigohej se pamja e saj do te kishte efekt negativ te klientet sepse ata mund te shkonin per sherbime ne bankat tjera.E pranoi nje vajze te re dhe shume te pashme .
Si e komentoni kete?

Me rrespekt Lali

Ashtu "funksionon" truri ne xhehenem.

Sinqerisht,
TURISTI. :P

Urata
10-10-05, 16:45
Nje person te cilin e njoh hapi filialen e nje banke ne qytetin tim dhe shpalli konkursin per pranimin e nje punetore--Bankiere.
Konkuroi nje punetore me pervoje te gjate pune ne banke afer 20vite ,por ate nuk e pranoi nga shkaku se nuk kishte pashmeri dhe frigohej se pamja e saj do te kishte efekt negativ te klientet sepse ata mund te shkonin per sherbime ne bankat tjera.E pranoi nje vajze te re dhe shume te pashme .
Si e komentoni kete?

Me rrespekt Lali

Ashtu "funksionon" truri ne xhehenem.

Sinqerisht,
TURISTI. :P

Menyra e komunikimit (kuptohet ditshmeria se si) eshte bukuri...
Ne shume pozita kerkohen kritere...!

Mos m'kuptoni shtrembert, po luaj rolin e DEVIL ADVOCATE...!

turisti
10-10-05, 23:04
:roll:

dr1ta
11-10-05, 00:15
Dmth bukuria e jashtshme te ndihmon te ulesh ne karike a ? :lol:

Sy_kaltra
11-10-05, 17:40
Dmth bukuria e jashtshme te ndihmon te ulesh ne karike a ? :lol:dr1ta Pershendetje ty ne rend te par dhe urime per temen.

Un po shprehu mendimin tim motrushe .
Nese un e kuptova pyetjen mir un mendoj kshtu: Bukuria e jashtme te ndihmon ne aventur apo te hap der te mendje madhesia etj etj ..Kurse disa disa thon se po e ke partnerin e bukur kurr nuk e ke veq ti Dmth syt e te gjithve jan tek ai/ajo dhe e quajn penges,,gje qe mua nuk me duket penges veq se mburrje nese un kam partner te bukur ...Kurse un preferoj me teper Bukurin e mbrendeshme dmth Bukurin shpirterore sesa Bukurin e jashtme e cila zgjat nje koh sa zgjat dhe dikur shuhet Kurse bukuria shpirterore Lind de ashtu vdes..

Sinqerisht Sy_Kaltra.

laliloli
11-10-05, 18:31
[quote="Sy_kaltra
Nese un e kuptova pyetjen mir un mendoj kshtu: Bukuria e jashtme te ndihmon ne aventur apo te hap der te mendje madhesia etj etj ..Kurse disa disa thon se po e ke partnerin e bukur kurr nuk e ke veq ti Dmth syt e te gjithve jan tek ai/ajo dhe e quajn penges,,gje qe mua nuk me duket penges veq se mburrje nese un kam partner te bukur ...Kurse un preferoj me teper Bukurin e mbrendeshme dmth Bukurin shpirterore sesa Bukurin e jashtme e cila zgjat nje koh sa zgjat dhe dikur shuhet Kurse bukuria shpirterore Lind de ashtu vdes..

Sinqerisht Sy_Kaltra.[/quote]

Sy kalterta si duket pak e ke perzier .Thua se bukuria te hap dyer per mendjemadhesi dhe aventure ,dhe kthehesh e thua se une do ta konsideroj mburrje nese kam partner te bukur .
Na i spjego pak keto?

Sinqerisht lali

Sy_kaltra
11-10-05, 20:51
Sy kalterta si duket pak e ke perzier .Thua se bukuria te hap dyer per mendjemadhesi dhe aventure ,dhe kthehesh e thua se une do ta konsideroj mburrje nese kam partner te bukur .
Na i spjego pak keto?

Sinqerisht lalilaliloli Pershendetje :wink:

Kur thash se bukuria ti hap dyert per aventur dhe mendjemadhesi mendoj se asht e vertet dhe Kuptohet veq mendimi im,,Mirpo Kur thash per mburrje ndoshta nuk citova aq kthjellet sepse e mendova per partnerin tim P.sh edhe pse mua nuk me konvenon ta zem nese ai me bukurin e ti gjen ngushllim ne aventura un mburrem ti them dikujt se e kam burrin e bukur ahhahaha se di sa po me kupton hahahaha qaff lalili :wink:

laliloli
11-10-05, 20:58
Sy kalterta si duket pak e ke perzier .Thua se bukuria te hap dyer per mendjemadhesi dhe aventure ,dhe kthehesh e thua se une do ta konsideroj mburrje nese kam partner te bukur .
Na i spjego pak keto?

Sinqerisht lalilaliloli Pershendetje :wink:

Kur thash se bukuria ti hap dyert per aventur dhe mendjemadhesi mendoj se asht e vertet dhe Kuptohet veq mendimi im,,Mirpo Kur thash per mburrje ndoshta nuk citova aq kthjellet sepse e mendova per partnerin tim P.sh edhe pse mua nuk me konvenon ta zem nese ai me bukurin e ti gjen ngushllim ne aventura un mburrem ti them dikujt se e kam burrin e bukur ahhahaha se di sa po me kupton hahahaha qaff lalili :wink:

Ruje mire ateher se po ta marrin ,mos e le vetem hahahahahaaaa

Respekt Lali

Sy_kaltra
11-10-05, 21:02
Ruje mire ateher se po ta marrin ,mos e le vetem hahahahahaaaa

Respekt Lalihahahaha :twisted: zemren ta ha :) A je ti i bukur nime :? :P

laliloli
11-10-05, 21:23
Ruje mire ateher se po ta marrin ,mos e le vetem hahahahahaaaa

Respekt Lalihahahaha :twisted: zemren ta ha :) A je ti i bukur nime :? :P

Bashkshortja ime ka angazhuar dy bodigarda te me ruajn :lol: :lol: :lol:

Sy_kaltra
11-10-05, 21:26
Bashkshortja ime ka angazhuar dy bodigarda te me ruajn :lol: :lol: :lol:Opaaaaaaaaaaaaaaaa :) E kam dit se je rrush krejt :) :wink: mos te dal prej temes te faleminderit per bised syn :wink:

dr1ta
11-10-05, 23:18
Dmth bukuria e jashtshme te ndihmon te ulesh ne karike a ? :lol:dr1ta Pershendetje ty ne rend te par dhe urime per temen.

Un po shprehu mendimin tim motrushe .
Nese un e kuptova pyetjen mir un mendoj kshtu: Bukuria e jashtme te ndihmon ne aventur apo te hap der te mendje madhesia etj etj ..Kurse disa disa thon se po e ke partnerin e bukur kurr nuk e ke veq ti Dmth syt e te gjithve jan tek ai/ajo dhe e quajn penges,,gje qe mua nuk me duket penges veq se mburrje nese un kam partner te bukur ...Kurse un preferoj me teper Bukurin e mbrendeshme dmth Bukurin shpirterore sesa Bukurin e jashtme e cila zgjat nje koh sa zgjat dhe dikur shuhet Kurse bukuria shpirterore Lind de ashtu vdes..

Sinqerisht Sy_Kaltra.


Pershendetje Sy_kaltra

Pajtohem me ty kur thua ce bukuria e jashtshme shuhet me kohe , kurse bukuria shpirtetore mbetet pergjithmone (vec nese njeriu jeton nje jet normale dhe nuk ndrishon ne ndjenja,) Une mendoj ce bukuria nuk te sjell gjithnje sukses ne jet , flas per nje vend te punes, nese nuk e ke at pune sikur profesion , nuk ndihmon te jesh e bukur per te fitu at pune , keto i dijm pra te gjithe , mendoj ce te ne shqiptaret behen shume punsime te padrejta sepse ndonjher bukuria i verbon njerezit dhe punsojn personin ce esht i/e bukur dhe i harrojn kvalifikimet e tynve, ka shum ksi raste te ne . :P

Flaka_1
14-10-05, 15:36
A mendoni se pamja mund te kete efekt pozitiv ose negativ ne arritjen e sukseseve ne jete .A ka rol ajo(pamja) ne vleresimin e individit

Ju falenderoj dhe pershendes

Pamja e jashtme nuk luan rol te rendesishem per arritjen e sukseseve.
Per arritjen e sukseseve rol te rendesishem luan TRURI & SHPIRTI.
Bukuria ze vend si kah fundi,
Jane ne dispozicion disa vende pune ku vetem bukuria luan rol te rendesishem.
Kur krahasojme bukurin,shpirtin dhe mendjen ato sa do ku do duhet te peshojne si njejte, nese tek njeriu peshon bukuria me rende se mendja e shpirti atehere kjo gje eshte e kote, mire eshte kur kane peshe te njejte.

Me dashuri flaka

doGzona
14-10-05, 16:09
Pamja e njeriut eshte sikur nje lule e cila sa eshte e re ka eren e bukur dhe cdo kush e don dhe e mbane ne dore.
Njerzia, miresia dhe realiteti jane kryesoret tek nje njeriu dhe se me keto njeriu arrite te takoj kulminacionin e gezuar ne jete.
Per mua vlen qe nje njeri te kete aftesi , te kuptoj se cka ehste jeta , jo te kete pamjen e mire e njohjen per jete te keqe , se jeta nuk kalohet me bukuri por me menquri.
Cdo here thone se te bukurit jane te vetmuar sepse ata ose ato e dojn veten e tyre dhe se nga kjo edhe jane thuja cdo here te pa dashur ne rrethin shoqerore ,s epse simbas tyre askush nuk vlen me shume.
Jeta nuk eshte vetem nje kohe e shkurter e njeriut , sepse nese vetem ditet e vitit jane te gjata por minutat , po muajt dhe vitet.
Atehere per mua vlen virtyti njerzore dhe ideali e qellimi dhe njohja e jetes.
Bukuria eshte vetem kaluse nga koha ne kohe dhe dikur vyshket dhe e humb vleren.

Margaritari
16-12-05, 07:03
Ne pyetjen e temes mundem te them po se kemi ardhe ne nje kohe te veshtire dhe ku interesi shikohet shume dhe dukja apo bukurija e nje person sipas lloj te njerzeve.


Une jam nje person qe nuk shikoj dukjen, bukurin apo pasurin se nje njeriu me sjedhjet e mira dhe mencuri e ben bukurin dhe pasurin.


Ashtu pra,Bukuria e shpirtit numėron,ai/ajo qe ka bukuri shpirti doemos qe do ta reflektoj edhe jashtė..

O njerez! Dashuroni shpirtin, bukurin e mbrendeshme,sepse sado i/e bukur te jet tjetri/a , ajo nje dite do te zbehet,kurse bukuria e shpirtit jeton deri ne amshim, deri ateher kur trupi vdes, kurse shpirti merr dhenė...

hajt shnet iher!

laliloli
16-12-05, 15:11
Ashtu pra,Bukuria e shpirtit numėron,ai/ajo qe ka bukuri shpirti doemos qe do ta reflektoj edhe jashtė..

O njerez! Dashuroni shpirtin, bukurin e mbrendeshme,sepse sado i/e bukur te jet tjetri/a , ajo nje dite do te zbehet,kurse bukuria e shpirtit jeton deri ne amshim, deri ateher kur trupi vdes, kurse shpirti merr dhenė...

hajt shnet iher!

Ashtu edhe duhet te jete ,por kjo po mbetet vetem teori me duket ,sepse ne praktike po ndodhe e kunderta.Bukuria po vendos per shume qeshtje ,shembull per pranim ne fakultet,ne pune,e besa shpesh edhe per dhenien e provimeve etj etj.Te pashmit me duket se jane me te privilegjuar ne kete bote.

LABI
07-08-08, 12:28
Une mund ta them se pamja dhe simpatia e njerzve ka shum rendsi.sepse nese nje njeri nuk ka simpati athere esht ma veshtir qe ta tregoj karakterin e vet... nese nuk te pelqen pamja apo simpati e nje personi ateher esht ma veshtir qe ta lidhesh nje shoqri ma te madhe...! Mua me te vertet me pelqej njerzit qe kan shpirt te mir dhe karakter..

Fjalet : "pamje -simpati" , s'mund te sinonimizohen e as te homonimizohen (nuk jane fjale qe shpjegojne/pershkruajn te njejten gje)!!

Kualitetetet e seksit (atraksioni fizik - bukuria materiale) nuk jane domosdoshmeri (kushte, kritere ) aprioristike , per t'a konsideruar apo kualifikuar nje person/e si simpatik/e.

Gjendja/fakti i pelqyeshmerise , simpatise , eshte dhe ceshtje perafrimit ideal ndaj subjektit gjegjesisht njeriut.; cofshin ato ideale qe nderlidhen me velrat materiale apo shpriterore....

Nuk eshte e thene , domosdo te duket nje person/e "seksi" per t'a vlersuar , perjetuar si simpatik/e !

Simpatia nuk nderlidhet vetem me anen vizuale, me kualitetet e seksualitetit te nej personi.. Ajo nderlidhet me shume me idealen (emocionin)... Se si shperfaqet, se si e ngyrose fizionomin , si e gjalleron trupin , mishin fryma (vetedija, karaketri , me nje fjale personaliteti i tij si teresi) dhe shpritin ...

LABI
07-08-08, 12:35
Padyshim efektet e pamjes se jashtme - proksimitetit , cilesit fizike dhe stili i veshjes ndikon ne terheqejen nderpersonale te individeve . Edhe pse nje thenje e popullit thote “ mos shiko gunen por punen” , pamja e jashtme ka rendesi ne pelqim..

Rezultatet e shume studimeve te psikolove , sociologeve , qe kane te bejne me fushen e psikologjise sociale lidhur me raportet nderpersonale te njerezve tregojn se gjate takimit te pare njerzit synojne te pelqejn me shume njerezit terheqes fizikisht sesa ata qe nuk jane terheqes ...
Mirepo kjo nuk do te thote qe njerzit gjykojn per te tjeret vetem mbi bazen e shikimit te pare .
Sipas psikologeve gjykimet e njerezve per te tjeret bazohen ne stereotipin “cfare eshte e bukur eshte e mire”…
Koncepti se “E bukura eshte e mire” i favorizon njerezit terheqes ne situate sociale …Mirepo shume studime tregojn se njerezit terheqes nuk jane me te lumtur ose me te sukeseseshem se njerezit joterheqes...

Shpesh kur gjendemi perballe pyetjeve … te arsyeve ndaj pelqimit ndaj te tjereve (te dashur es/it , shokeve , miqeve , te afermeve) , refuzojm , apo ju ikum cilesive te burimeve te pamjes se jashtme apo proksimitetit .
Dhe i shpjegojm si te tille “ ka ndjenje humori , eshte i dashur, i respektueshem” etj.
Parapelqimi i ketyre karakteristikave te tilla te personalitetit bazohet :
1)Ne synimin e pelqimit te njerezve qe kane te njejtat karakteristika me ne .
2)Nga nje here ( por jo dhe shpesh) ne pelqejme ata qe kane cilesi qe plotesojn karakteristikat tona.

Pra ngjashmeria - stimulon terheqjen romantike… Sa me teper te ngjaje dikush me ne , lidhur me pikepamje te ndryshme mbi botekuptime te ndryshme ne aq me vleresues jemi ndaj tij .
Qiftet qe jane ne raporte dashurie apo te martuara , synojne te ndajne me njeri-tjetrin ne perputhmeri karakteristikat dhe qendrimet e personalitetit ...
Edhe pse njerzit me pamje mesatare perpiqen te bejne per vete personat tjere terheqes, mirepo ne te njejten kohe ata kerkojne edhe ate qe kane terheqje mesatare .

Sa po ne konkludojme se kemi dicka te perbashket me dike , fillojme te kemi ndjenjen e unitetit dhe te perkatesise . Ne te njejten kohe njerzit qe jane te ngjashem me ne do ten a pelqejne. Kur te tjeret jane dakorte me ne , ata konfirmojne sigurine e ideve tona..

Mbase duhet te perpiqemi te jemi me objektiv.. :D Une personalisht kerkoj ate “mesin e arte” as me terheqese , po as me pak terheqese .. :lol: Te pershtatemi … nuk eshte e rastesi kur dy persona me gjini te kunderta krijon raporte nderpersonale pamarre parasysh cfare jane ato lidhje , te dashuruar , status martesor … quhen QIFTE . :idea:
Keshtu qe eshte mire t’ia di cdo njeri vetes hallin e ta gjej qiftin e vet ….
:lol: :wink:
Sa po ne konkludojme se kemi dicka te perbashket me dike , fillojme te kemi ndjenjen e unitetit dhe te perkatesise . Ne te njejten kohe njerzit qe jane te ngjashem me ne do ten a pelqejne. Kur te tjeret jane dakorte me ne , ata konfirmojne sigurine e ideve tona..