PDA

View Full Version : Gjithė ēka pėr Adelinė Ismajlin.


Murgesha
01-10-05, 12:51
http://www.albashow.com/foto/adelina/adelina1.jpgAdelina Ismaili, kėngėtarja kosovare qė ėshtė shndėrruar nė njė fenomen mbush plot 20 vite nė skenė. Si arriti tė bėhej simboli i suksesit nė kėngė dhe bukuri? Kush e ka ndihmuar dhe cilat janė raportet e saj me meshkujt?

Ajo ėshtė gjithmonė nė qendėr tė vėmendjes, madje e kėrkon kėtė. Por me mėnyrėn e vetė; femėroren tė pėrzierė me protestėn, qė shpesh e vesh me fjalė tė pista e pse jo me agresivitet. Por gjithmonė mbetet Adelina, origjinale, e hapur.E s'ka si tė ndodhė ndryshe; e urren hipokrizinė dhe puritanizmin. Ėshtė e zhveshur ndaj ēdo kompleksi dhe thellė-thellė e ndrojtur.

Fenomenale nė ēdo gjė qė bėn; pafund skandale e pafund suksese!

Sivjet nė 2005-ėn mbush plot 20 vite nė skenė, e 10 albume tė krijuara.

Murgesha
01-10-05, 12:52
Kombinati “Ismaili”
http://www.albashow.com/foto/adelina/adelina2.jpg

Po, mos u habisni kėshtu ėshtė quajtur familja e femrave Ismaili. Secila prej tyre ėshtė njė fabrikė e zhurmshme. E para ka qenė Adelina qė bėri “poteren e madhe”. Deri kėtu nė Shqipėri erdhi thirrja e saj “Do tė bėhem milioner” kėnga qė i dha shumė ēmime nė festivale e konkurse pėr fėmijė. Sigurisht nėn drejtimin e Monės, gruas sė hekurt qė diti ta udhėhiqte tė bijėn drejt shinave tė suksesit. – madje edhe tani qė bomba kosovare ėshtė 26 vjeē, duhet t'i marrėsh leje Monės qė tė takohesh me tė.- Zanfinėn po tashmė e njohim tė gjithė, me imazh tė freskėt e pėrpjekje pėr tė mos u identifikuar me tė motrėn. Sigurisht qė e ka mė tė vėshtirė pasi i duhet tė durojė dhe inatet e tė tjerėve me Adelinėn. Deri tani u bėnė tre, pasi kėto bėjnė dhe zhurmėn mė tė madhe. Ema, “ekonomistja” e familjes edhe pse talent nė muzikė ka vendosur tė mbetet nė hije, duke u ngopur nga fama e motrave tė saj. Nėse vėreni njė ndryshim nė imazhin e Adelinės (ėshtė bėrė paksa mė e rafinuar), pa diskutim ėshtė meritė e Emės, e cila nga prapaskena luan rolin e kėshilltares sė pamjes. Derisa kanė arritur tė ecin me kėmbėt e veta, Mona dhe vajza e madhe Adelina nuk kanė nguruar t'i japin gjithė mbėshtetjen e duhur (pėrfshi dhe atė financiare). Motrat e kanė shpėrblyer duke u vėnė nė dispozicion tė punėve tė saj artistike. Nė kėtė potere ka dhe dy qetėsues, njė qen dhe njė mace. E ka raste kur vajzat duan tė ndihen me tė vėrtetė normale; e mbushin shtėpinė me shoqe dhe bėjnė thashetheme pėr gjithė Prishtinėn.

Murgesha
01-10-05, 12:52
Adelina i ngjan tė atit, Rexhepit, i cili prej vitesh punon si emigrant nė Austri (pasi nė Kosovė nuk ka mundur tė gjejė njė punė tė pėrshtatshme). Mė tė kanė raporte shumė tė mira, madje ai i ka mėsuar sesi tė mėsojnė tė jenė tė pavarura. “Mė kujtohet kur i kam pasur 15 vjet, babai mė pat propozuar qė ta kem njė tė dashur (frajer) me qėllim qė ta njoh botėn mashkullore sa mė mirė, e kur tė martohem tė kem mė shumė eksperiencė. Ai besa ma pat gjetur edhe njė fotograf nė Austri qė tė bėj fotografi artistike, mirėpo unė nuk e pata pranuar duke i thėnė se jam shqiptare dhe nuk ia lejoj vetes. Ai ka shumė ide, mirėpo nganjėherė e tepron, e unė prapė mbes nė suaza tė shqiptarisė.”

E tillė ėshtė Adelina e vėrtetė, e ndrojtur dhe e rezervuar: “Oh, kur isha fėmijė, nėna mė thotė se kam qenė shumė, shumė e urtė. Mė vjen shumė keq qė nuk e kam asnjė fotografi, sepse m'i kanė djegur tė gjitha gjatė luftės. As foto, as dokumentacion, kėshtu qė deri nė vitin 1999 unė si person nuk ekzistoj!

I ėshtė dashur vetė tė ēajė nė profesion e sigurisht qė nuk e ka pasur tė lehtė, prandaj herė-herė ngre kryet tek ajo njė femėr e fortė e pse jo dhe agresive. “ Sikur tė kisha pasur sukses pėr shkak tė bukurisė dhe tė mė vije suksesi pėr tri ditė, e di se do tė isha ēoroditur dhe do tė kisha fluturuar pa krahė. Ēdo hap qė e kam bėrė ia kam ditur vlerėn, po ashtu edhe ēdo vėshtirėsi. Asgjė nuk mund tė mė befasojė ose tė mė zėrė ngushtė”.

Murgesha
01-10-05, 12:53
Kėnaqėsia dhe zhgėnjimi i festivaleve!

http://www.albashow.com/foto/adelina/adelina3.jpgAdelina ishte vetėm 6 vjeē, mosha pėr t'u futur nė klasėn e parė, kur nė vend tė hynte te shkolla fillore, ndryshon drejtim e shkon te shkolla e muzikės, ku pranohet menjėherė edhe pse ishte fare e papėrgatitur pėr konkurs. Edhe kėtė herė kurioziteti i funksionoi; ndoshta jo qė nė fillim me pianon, por nė korin e fėmijėve ajo arriti tė dallonte nga tė tjerėt. Sapo hyri nė kor, i futi kėmbėt dhe te “Akordet” e Kosovės (festivali mė prestigjioz i asaj kohe). I tėrhoqi tė gjithė me lėvizjet dhe natyrėn e gjallė. E vetėm njė vit mė vonė (7 vjeē), nxori kasetėn e parė pėr fėmijė nė Kosovė me titullin “Do tė bėhemi milionerė”. Kjo kasetė u pasua dhe nga tri tė tjera e shumė ēmime nė gjithė ish-Jugosllavinė. "Kjo ishte periudha kur Jugosllavisė sė atėhershme i tregoja se edhe shqiptarėt kanė fėmijė qė dinė tė interpretojnė dhe tė vallėzojnė bukur.”

Deri tani i kishte ecur. Zhgėnjimi i filloi kur u shfaq nė festivalet e Shqipėrisė- nė prag adoleshence, vetėm 14 vjeē). Edhe pse mori ēmimin e debutueses mė tė mirė, shija nuk i ka mbetur e mirė. “Disa herė e kam thėnė qė nuk kemi qenė tė mirėpritur ashtu si vėllezėr, mė shumė kemi qenė si artistė tė rangut tė dytė dhe nė atė mėnyrė jemi trajtuar”. Megjithatė do tė vazhdonte tė merrte pjesė e tė zhvishej pak nga pak, duke filluar tė ndiente petkun e famės. Nė festivalin “Kėnga magjike” (2000) doli e kėnaqur me ēmimin “The Best Look”, me kėngėn “Fuck the government”.

Tani, akoma mbetet e mendimit pėr tė qėndruar larg festivaleve, derisa ato tė kthehen sėrish nė vlera tė muzikės.

Po fajin nuk ia pati vetėm skena, por edhe disa kolegė tė saj, qė me dashamirėsinė mė tė madhe kėrkonin t'i bėnin puēe...

Murgesha
01-10-05, 12:54
Grushti i Arif Vladit

http://www.albashow.com/foto/adelina/adelina4.jpg

Pas luftės sė Kosovės agjencia“Euro-koha” e Arif Vladi bashkė me dhjetė kėngėtarė tė tjerė organizonin koncerte “solidarizimi” pėr shqiptarėt e diasporės. Nė njė koncert tė tillė grupi kishte vendosur njėzėri “Ne nuk kėndojmė nėse kėndon Adelina”- sigurisht qė nuk ia njihnin mirė kokėn bukuroshes Adelinė-.

Pasi gjithė “grupi” mbaroi sė kėnduari del Silvana Brace dhe e shpall koncertin tė mbyllur, pikėrisht nė momentin kur Adelina priste tė futej nė skenė. Me vrap e ka marrė mikrofonin nga dora e Braēes dhe ka filluar tė kėndojė duke e kthyer publikun dhe njėherė nė sallė. Akoma dhe sot Adelina nuk arrin ta shpjegojė kėtė situatė: e vetme kundėr 10 kolegėve!

Murgesha
01-10-05, 12:54
Misioni i Adelinės?

Adelina betohet se nuk ka pėr t'i lėnė kurrė rehat gėnjeshtarėt e hipokritėt. E kėtė do ta bėjė si di ajo vetė me muzikė. Misioni i saj: ta ngrejė zėrin kundėr tyre derisa tė ketė jetė. Nė llojin e saj e di se ėshtė e vetme dhe se tė gjithė e asnjė nuk ka konkurrent. Prandaj i ndėrron gjithmonė stilet e tė kėnduarit, tė mbetet e pakapshme siē ėshtė. Dhe kjo e gjitha me punėn e saj. “Unė nuk dua qė tė shes naftė e cigare, mirėpo dua ta kem njė jetė normale qė edhe atė nuk mund ta arrij. Jemi mėsuar tė shohim kėngėtare qė e arrijnė suksesin vetėm me njė sponsor nė krevat. Unė nuk e kam praktikuar atė formė dhe as qė do ta praktikoj derisa tė jem gjallė”.

Murgesha
01-10-05, 12:55
Askush nuk mund ta fotografojė tė zhveshur!

http://www.albashow.com/foto/adelina/adelina5.jpg
Deri tani ėshtė mjaftuar me erotiken, pasi nuk ėshtė e sigurt nė realizimin artistik tė nudos, duke iu ruajtur vulgares qė ajo rrezikon tė shfaqė.

Jo, unė erotikėn e pėrjetoj ndryshe. “Kufiri ėshtė shumė i hollė nė mes tė vulgares dhe artistikes dhe fotografia apo prezantimi nudo, pėr tė mos dalė vulgare, duhet qė tė jetė shumė profesionale. Prandaj edhe jam ruajtur.”

E di se shumica e njerėzve nuk arrin tė dallojė natyrėn e saj (kamuflohet mirė). Nė thelb ėshtė e turpshme dhe vajzė tradite! Pėrsėri harron dhe pranon se tek ajo ēdo gjė ėshtė relative. “Ashtu si sillet toka, sillet edhe truri i Adelinės”.

Nė jetėn intime pushon sė qeni njė yll, kthehet nė njė vajzė tė thjeshtė. E ruan me fanatizėm identitetin e tė dashurit, nga frika mos shkatėrron ēdo gjė.

Zhveshja protestė kundėr botės mashkullore

Ka vepruar vetėm me mendjen e vet- Mona (nėna) gati sa nuk ėshtė ēmendur kur e ka parė tė zhveshur nė fillim. Po Adelina dinte qė herė pas here dhe tė vishej, e pėrsėri t'i tėrbonte njerėzit. “Nė 1996 fillova tė kėndoj “Ushtrinė time”, veshur me pantallona tė ushtrisė dhe me fanellė tė kuqe dhe shqiponjė, nėpėr Drenicė, Preshevė, Pejė, nėpėr diasporė. Nuk mund ta harroj atė natė nė Skenderaj kur publiku filloi t'i djegė fanellat dhe t'i nxjerrė karriget nga vendi prej euforisė. Vėrtet, pėr atė kohė ajo skenė ishte e vėshtirė, sidomos kur i kėndohej ushtrisė.

“Nga ana tjetėr qėllimi i zhveshjes ishte mė brutal, me arsyen e vetme pėr tė rėnė nė sy dhe pėr t'i tronditur njerėzit. Atėherė jam ulur dhe veshur deri nė fyt dhe i kam dhėnė intervista dhe kam treguar pse. Kjo ishte njė protestė kundėr botės mashkullore te ne. Me atė kam dashur tė tregoj qė kur mund tė bėjnė diēka meshkujt, pse nuk mund tė bėjnė edhe femrat?” Kjo ka qenė njė porosi e qartė.

Murgesha
01-10-05, 12:56
http://www.albashow.com/foto/adelina/adelina6.jpg
Kėtu ngre kryet njė Adelinė idealiste. Ajo nuk ėshtė kundėr gjinisė mashkullore, por urren tradhtinė e tyre-qė prek familjen, gjėnė mė tė shenjtė. Pėr kėtė ka dhe teorinė e saj: ”Shumica e meshkujve te ne e nėnēmojnė femrėn, nėnėn e fėmijėve tė vet. Ata automatikisht i krijojnė dy armiq nė shtėpi.”

Miss Shqipėria '97 nė Republikėn e Kosovės

Nėse nė kujtesėn tuaj nuk ju vjen ndonjė Miss i '97-ės tė shėmtuar, tani munsta merrni vesh. Ajo ka qenė Adelina Ismaili. Pasi kishte siguruar me pak mund e pėrpjekje titullin Miss Kosova, i erdhi oferta pėr tė prezantuar nė Miss Globe, Shqipėrinė (pėr shkak tė “luftės” ne nuk kishim njė Miss). Nuk humbi kohė e me vrap siguroi disa gjoja dokumente si shqiptare e Shqipėrisė. Deri kėtu mirė, por kur i erdhi radha pėr tė folur, bėri sikur harroi dhe tha: “Unė jam Adelina Ismaili dhe vij nga Republika e Kosovės”. Ėshtė pa vend tė komentojmė vazhdimin. Nga sytė-kėmbėt, Adelina la spektaklin e pėr njė muaj vizitoi Turqinė derisa tė qetėsoheshin gjakrat pėr “gafėn” e bėrė.

Murgesha
01-10-05, 12:57
Mbretėreshė a Robėreshė

Nė albumin e fundit tė saj, Adelina shfaqet me njė imazh tė sofistikuar, qė sjell nė kohė vitet “Glamour”. Kjo ėshtė vetėm njė zgjedhje e radhės dhe njė testim ndaj asaj qė pėrflitet se pamja e shet albumin.

Sa pėr Shqipėrinė ende nuk ka njė plan konkret derisa i kanė munguar ofertat serioze. Pėr Adelinėn po fryn era e perfeksionit.


Marrė nga: www.albashov.com.

stubllani
07-10-05, 15:25
Marrė nga: www.albashov.com.

nje gabim i vogel

www.albashow.com
:wink:

Krokodilli
09-10-05, 10:46
viti 1995 Kroki Kthehet ne Kosove per te mbaruar 2 vite ne shkollen e Muzikes ne gjuhen shqipe

ishim ne nje klas per 2 vite me Emen (motren e Adelines),
shkolla e muzikes Prenk Jakova,

*shkollat ishin te zera nga student serb,, por ne mesonim neper shtepi Private,, sa ne Dragodan ,sa ne Tokbashqe - ne Prishtine

ne ate shkoll ishte edhe Adelina Ismaili (edhe pse 2 dit vinte ne shkoll dhe 3 dit jo), e ema i vozitke qdo mengjes ne shkoll dy motrat Emen dhe Adelinen

ishin dy motra si dy Armik.....

Adelina ka pas 100 komplekse ne vete,, me shum kalonte kohen me pasqyr ne dor sesa ne koncentrim ne mesime....

,

ne vitin 1997 vendos te zhvishet edhe me shum,, te marr disa foto NUDE te zhveshura, me qellim qe ta josh popullaten edhe me teper,
Viti 1998 per ART FOTO ne qender te Prishtines ishte nje vit PERFITIMI,, fotot e Adelines NUDE gjysem te zhveshura,, gjysma e trupit e nalt e zhveshur komplet ...

Pra ART FOTO ishte fotografi me i kerkuar dhe me i njohur ne Prishtine - pse ? sepse Altini i ART FOTOS kishte fotografu Adelinen e zhveshur,, prej athere te gjith shkonin per ate arsye te zhvillonin foto,, sepse tani kishte fitu emrin ky ART FOTO si me i miri ne Prishtine ne krye me ALTININ , te ashtuquajturin fotografi me i miri ne KOSOVE.....

Domira
09-10-05, 14:22
Murgesha e nderuar nga shkrimet qe solle per Adelinen mesova me shume mbi jeten e sak edhepse kam ditur pak.
Kete vajze e kam percjelle si te gjithe tjeret qysh nga dalja e saj e pare ne skene. Ishte nje freski per skenen kosovare po edhe shqiptare paraqitja e Adelina Ismajlit. U plotesua nje zbrazeti qe simbas meje e kishim me nje talente te tille ēfare e pershkroi Murgesha.
Adelina me pune u persos si kengetare per cka duhet ti falenderohet talentit te saj, inteligjences dhe cka eshte e rrale per kengetaret e moshes se saj, atdhedashurine si virtyt primar te nje njeriu.
I ka hije edhe veshja edhe ē'veshja Adelines. Pa marre parasysh se sa e ēveshur paraqitet une te Adelina shoh vajzen e kendshme, lazdrajken e cila na ofron ne dhe vehtes kenaqesine e kengetares, bukuroshes e edhe artistes inteligjente.
Per mendimin tim, Adelina nuk rrezaton ndonje sex bombe siq flitet, une nuk e shoh keshtu. Per hesap timin pershtypjen e simbolit te sexit dhe erotikes e japin qifti i Mimomoza Mustafes dhe Leonora Jakupit sepse ketyre kengetareve iu mungon rrezatimi qe refleton Adelina. Ky eshte guximi i sinqerte per interpretim origjinal ndaj dashurise per artin, njerezit qe e rrethojne, vendit te vet si dhe dukurive te ndryshme.
Adelina me interpretimet e saj ia del qe te leje porosi te publiku, porosi te cfardo natyre qofshin ato dhe ajo qe eshte me me rendesi ia del me lehtesi qe realizoje qellimin e kengetares, qe ti argetoje njerezit dhe ne kete menyre i ben te gjithe te ndjehen mire.
Keto qe numerova me larte jane aresyeja perse Adelinen e shoh si YLL te skenes tone muzikore pa marre parasysh se sa vishet a ē'vishet ajo.

Krokodilli
09-10-05, 14:28
I ka hije edhe veshja edhe ē'veshja Adelines. Pa marre parasysh se sa e ēveshur

qdo vajze i ka hije ē'veshja jo vetem Adelines,, por ne privat jo Para popullit

pershendetje Domira

Domira
09-10-05, 14:44
I nderuar Kroki me vjen mire qe une dhe ti mundemi te dialogojme edhepse disa here mendojme ndryshe...

Deri me sot une nuk kam hasur ne ē'veshje banale te Adelines dhe llogaris ne inteligjencen e saj qe mos te dali para miliona njerzve e ēveshur ne menyre banale...
Ndoshta ndodh edhe kjo, mirpo nuk mund ta marr me mend njihere.

Pershendetje Kroki nga Domira :)

Krokodilli
09-10-05, 14:54
I nderuar Kroki me vjen mire qe une dhe ti mundemi te dialogojme edhepse disa here mendojme ndryshe...

Deri me sot une nuk kam hasur ne ē'veshje banale te Adelines dhe llogaris ne inteligjencen e saj qe mos te dali para miliona njerzve e ēveshur ne menyre banale...
Ndoshta ndodh edhe kjo, mirpo nuk mund ta marr me mend njihere.

Pershendetje Kroki nga Domira :)

pershendetje Domira

Nuk jam kunder Adelines,, e kam then edhe me par se Adelina eshte pasqyr e demokracis Kosovare.. ishte ajo qe thej barrierat e shum prapambetjeve tek shqiptaret ne Kosove.....
Deri me sot une nuk kam hasur ne ē'veshje banale te Adelines
nje thenje popullore: qka nuk shihet nuk besohet,,,,
sido qe te jet qdo dialog e rrespektoj, per ate hy ne forum qe te diskutoj me shoqerin dardane,, .....
rrespekt per ju Domira,,, te deshiroj qaste te kendshme

Domira
09-10-05, 15:14
Te falemnderoj per bashkebisedimin i nderuar Kroki.
Flm per respektin.

Kalo mire kudo qe je.

Barbaroza
09-11-05, 13:26
C'veshjen ndoshta nuk e ka teper banale,por skenat qe i ben,me duket se ndonjehere e tepron.Megjithate,i bejme syte :shock: (nga kenaqesia)kur ajo del ne ekran!

Diana007
09-11-05, 13:46
Ok ne rregull kret esht qe po e tepron pak , ama ajo si kur ka qen e vogel esht zhvesh bilem jemi mesu me te ( edhe po i ka hije valla ) por po ka shum kengetrare qe ne pleqri( ta them ashtu se ende nuk jan plak ) jan tranu ne veshje si psh Gjysete Vulaj me vjen turp ta shikoj kur esht babi aty , e shum tjera :roll:

Barbaroza
09-11-05, 14:01
Edhe Gjystja eshte bere gaz i botes. :oops: :?

ANESTEZIA
13-01-06, 00:05
***********************************
ndryshuar nga Naki


Ju ftojė tju pėrmbaheni temės,shkrimet jashtė teme barten nė arkivė.

adhuruesi
21-01-06, 05:42
I ka hije krejt qka ban se eshte Adelin . nuk ka femer me te mire se ajo , Adelina eshte sex simboli shqipetare

Arb
21-01-06, 05:46
I ka hije edhe veshja edhe ē'veshja Adelines.

Zhveshja bile edhe ma fort...

adhuruesi
21-01-06, 19:06
I ka hije edhe veshja edhe ē'veshja Adelines.

Zhveshja bile edhe ma fort...


Eshte karakteristike te Adelina sepse ne kohen kur ajo eshte zhveshur ka qene vetem nje Adelina e nuk ka pas te tjera , kurse tash qak te duhen kur krejt kengetaret mundohen me imitu Adelinen , po mundohen me ekstravagance te arrijne diqka ,
Adelina eshte femra e pare qe em ekstravagance theu tabute ,
Kurse tash kengetaret tjera ne krah te Adelines duan me arritur diqka , por kot .........Adelina number one